یک دانش‌آموز هشت ساله در گتوند خوزستان بر اثر کرونا درگذشت | ایران اینترنشنال

یک دانش‌آموز هشت ساله در گتوند خوزستان بر اثر کرونا درگذشت

عبدالرضا احسانی‌نیا، فرماندار گتوند در استان خوزستان، خبر فوت یک دانش‌آموز هشت ساله بر اثر کرونا در این شهرستان را تایید کرد.

او گفت که این دانش‌آموز یک روز پس از حضور در کلاسی چهار نفره بیمار شد و به مدرسه نرفت. 

به گزارش ایسنا، احسانی‌نیا ۲۳ شهریور گفت تست کرونای این دانش‌آموز پسر که دارای بیماری قلبی از بدو تولد بود، در دو مرحله منفی شد اما در مرحله سوم آزمایش کرونای او مثبت شد.

به گفته فرماندار گتوند، قرار است از بقیه همکلاس‌های این دانش‌آموز نیز آزمایش کرونا گرفته شود و فعلا «مدرسه ولایت» برای یک هفته تعطیل شده است.

اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را تحریم کرد

اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را به فهرست کسانی که مشمول تحریم‌های این اتحادیه درباره سوریه می‌شوند، اضافه کرد.

فیصل مقداد دو ماه پیش و به دنبال مرگ ولید معلم، وزیر خارجه پیشین سوریه به مقام وزارت خارجه این کشور رسید.

شورای اتحادیه اروپا روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای نوشت که این تصمیم تعداد کسانی را که مشمول محدودیت‌های سفر به اتحادیه اروپا می‌شوند به ۲۸۹ نفر رساند.

همچنین بر اساس تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه دارایی‌های ۷۰ شرکت نیز مسدود شده است.

این تحریم‌ها پس از سرکوب غیرنظامیان سوریه از سوی رژیم این کشور در سال ۲۰۱۱ وضع شده است.

شرکت‌ها و تاجرانی که از ارتباط خود با رژیم سوریه بهره‌مند می‌شوند، هدف این تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

شورای اتحادیه اروپا تاکید کرده که تحولات جنگ داخلی سوریه را از نزدیک زیر نظر دارد و این شورا هرگونه تصمیم درباره تمدید تحریم‌ها را به صورت سالانه بررسی می‌کند.

در این بیانیه همچنین آمده که اتحادیه اروپا در یافتن یک راه حل سیاسی پایدار و معتبر و همچنین مبتنی بر قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد و بیانیه سال ۲۰۱۲ در ژنو برای جنگ سوریه مصمم است.

درخواست آلمان برای به رسمیت شناخته شدن آیین بهائی در ایران 

 

مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد.

او گفت که جمهوری اسلامی باید جامعه بهائی را به عنوان یک مذهب به رسمیت بشناسد.

گروبل، با اشاره به سرکوب و تبعیض سیستماتیک بهائیان در ایران تاکید کرد که آنان نمی‌توانند مذهب خود را آزادانه اعلام کنند و بازداشت و شکنجه می‌شوند.

نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی یادآوری کرد که مراکز آموزشی و مذهبی بهائیان مورد حمله قرار گرفته و تخریب می‌شوند.

او همچنین خواستار آن شد که جرم بودن تغییر دین در ایران و همچنین تهدید به اعدام افراد با این اتهام لغو شود.

گروبل تاکید کرد که مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان و دیگر مذاهب باید در ایران آزادی‌های مذهبی خود را داشته باشند.

این سخنان در آستانه روز جهانی آزادی مذهب بیان شده که سومین یکشنبه ماه اول سال میلادی است.

مرگ تعداد اندکی از افراد مسن در نروژ پس از تزریق واکسن کرونا 

 

 

اداره داروی نروژ اعلام کرد که در مجموع ۲۹ نفر دچار عوارض جانبی واکسن کرونا شده‌اند که در این میان فقط ۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که آنان نیز مسن و بیمار بودند.

به گزارش آسوشیتدپرس، اداره داروی نروژ روز پنجشنبه اعلام کرد که همه افراد درگذشته بیمارانی بودند که در آسایشگاه نگهداری می‌شدند و بیشتر از ۸۰ سال سن داشتند. 

سیگورد هورتمو از مسئولان این اداره بر اساس اولین نتایج بررسی درباره عوارض جانبی واکسن کرونا بر افراد واکسینه‌شده، عوارضی چون تب و تهوع را به عنوان عوارض جانبی اعلام کرده که «می‌تواند در برخی از بیمارانی که توان جسمی ضعیفی دارند، منجر به مرگ شود.»

بر اساس آمار رسمی از پایان ماه دسامبر تاکنون، بیش از ۳۰ هزار نفر در این کشور منطقه اسکاندیناوی واکسن کرونا ساخت شرکت‌های فایزر/بیون‌تک و همچنین شرکت مدرنا را دریافت کرده‌اند.

اشتاینر مدسن، رییس اداره داروی نروژ با این حال به یک شبکه خبری این کشور گفت که این امر موجب نگرانی آنان نشده است. او گفت: «کاملا طبیعی است که این واکسن‌ها خطرات خیلی کمی روی تعداد کمی از افراد آسیب‌پذیر از خود نشان دهند.»

او اضافه کرد: «پزشکان باید اکنون به دقت بررسی کنند که چه کسانی باید واکسینه شوند و کسانی که خیلی آسیب‌پذیرند و یا در آخرین سال‌های عمر خود به سر می‌برند پس از یک ارزیابی موردی واکسینه شوند.»

ابراز امیدواری اردوغان درباره گام‌های مثبت در خرید جت‌های اف-۳۵ در دولت بایدن

 

 

رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، ابراز امیدواری کرد که با شروع کار جو بایدن، رییس‌ جمهوری منتخب ایالات متحده، گام‌های مثبتی در جهت خرید جت‌های اف-۳۵ برداشته شود. 

واشینگتن ماه گذشته صنعت دفاعی ترکیه را به دلیل خرید سیستم‌‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ از مسکو، تحریم کرد. 

آمریکا همچنین این کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی، را از برنامه اف-۳۵ ناتو کنار گذاشت. اردوغان روز جمعه ۲۶ دی ماه گفت: «علی‌رغم پرداخت هزینه قابل توجه بابت اف-۳۵، این جت‌ها هنوز به ما تحویل داده نشده‌اند. کاری که ایالات با ما به عنوان یک متحد ناتو کرد، اشتباهی جدی است.» 

واشینگتن سیستم‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ در ترکیه را تهدیدی علیه امنیت جت‌های جنگنده اف-۳۵ و سیستم‌های دفاعی ناتو می‌داند. ترکیه با رد این مساله می‌گوید که خرید سیستم‌های اس-۴۰۰ برای این کشور لازم بود زیرا آنکارا نمی‌توانست این سیستم‌های دفاعی را با شرایط مناسب، از هیچ کشور دیگر عضو ناتو خریداری کند.

 اردوغان در گفت‌وگو با خبرنگاران در استانبول گفت: «هیچ کشوری نمی‌تواند گام‌های ما در جهت صنایع دفاعی را تعیین کند. این کاملا تصمیم ماست.»‌ رییس‌جمهور ترکیه افزود که آنکارا در حال مذاکره برای دریافت سفارش دوم سیستم‌های اس-۴۰۰ از روسیه است.

مخالفت شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با استعفای مهدی کروبی 

 

 

حزب اعتماد ملی ضمن مخالفت با استعفای مهدی کروبی از سمت دبیر کلی این حزب اعلام کرد که اعتراض به رد صلاحیت او را پیگیری خواهد کرد.

مهران فرجی، مسئول روابط عمومی حزب اعتماد ملی، به ایرنا گفت که در جلسه روز جمعه شورای مرکزی این حزب در این باره بحث شد و در نهایت اکثریت اعضای شورای مرکزی به استعفای کروبی رای ندادند.

به گفته فرجی، حزب اعتماد ملی اعتراض خود مبنی بر رد صلاحیت دبیرکل این حزب را به کمیسیون ماده ۱۰ قانون احزاب ارسال و پیگیری خواهد کرد.

در پی رد صلاحیت مهدی کروبی برای ادامه دبیرکلی حزب اعتماد ملی از سوی وزارت کشور، او با نوشتن نامه‌ای از این جایگاه استعفا کرده بود.

روز ۹ دی اعلام شد که کمیسیون ماده ١٠ احزاب صلاحیت مھدی کروبی برای عضویت در شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، حزبی که خود کروبی بنیانگذار و موسس آن بوده، را رد کرده است.

برگزاری رزمایش سپاه پاسداران با شلیک «موشک‌های بالستیک زمین به زمین»

 

 

چند روز پس از رزمایش ارتش ایران، سپاه پاسداران اقدام به برگزاری یک رزمایش پهپادی و موشکی در کویر مرکزی ایران کرد.

سپاه پاسداران اعلام کرد که روز جمعه مرحله اول رزمایش «پیامبر اعظم ۱۵» را با «شلیک انبوه موشک‌های بالستیک زمین به زمین و اجرای عملیات توسط پهپادهای تهاجمی بمب‌افکن» آغاز کرده است.

در این گزارش اعلام شد که این موشک‌ها «به سرجنگی جداشونده»، «قابلیت هدایت در خارج از جو» و نیز «قدرت اخلال و عبور از سپر موشکی» مجهز شده‌اند.

صدا و سیما نیز فیلمی از شلیک این موشک‌ها پخش کرد.

در سال‌های اخیر و در پی افزایش تنش‌ها با آمریکا، سپاه و ارتش چندین مانور در خلیج فارس برگزار کرده‌اند. 

محسن هاشمی: باید اقدامی شبیه پذیرش قطعنامه ۵۹۸ انجام دهیم 

 

 

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران، گفت که در شرایط فعلی ایران باید اقدامی شبیه به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و پایان جنگ ایران و عراق انجام شود.

او در کنگره حزب ندای ایرانیان گفت: «باید کاری که در سال ۶۷ و ۶۸ و پذیرش قطعنامه انجام دادیم، انجام دهیم.»

هاشمی توضیح بیشتری درباره این سخنان خود نداد. او همچنین خواستار بهبود روابط سیاسی با کشورهای منطقه و استفاده از روابط اقتصادی با این کشورها شد.

در این نشست عباس آخوندی، وزیر پیشین راه و شهرسازی، هم گفت: «سایه جنگ بر کشور سنگینی می‌کند.»

در سال‌های گذشته نیز موضوع بهبود روابط ایران و آمریکا بارها مطرح شده، اما رهبر جمهوری اسلامی مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده است.

آرش جوهری، فعال کارگری، به ۱۶ سال زندان محکوم شد

 

 

دادگاه انقلاب تهران آرش جوهری، فعال کارگری را  به ۱۶ سال زندان محکوم کرد که در صورت تایید در دادگاه تجدیدنظر ۱۰ سال از این حکم قابل اجراست.

پایگاه خبری هرانا نوشت او  به اتهام «اداره کردن دسته‌جات غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور» به ۱۰ سال، به اتهام «اجتماع و تبانی» به پنج سال زندان و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال زندان محکوم شده است.

این فعال کارگری روز ۱۵ مهر بازداشت شده بود. در همان روز شبنم آشوری، مدیر مسئول و صاحب امتیاز نشریه آگاهنامه و الوار قلی‌وند و ندا پیرخضرانیان دو مدنی حوزه کارگری هم بازداشت شدند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: قیمت‌گذاری دستوری فولاد ۱۲ هزار میلیارد تومان رانت ایجاد کرددر ادامه درگیری درباره قیمت گذاری فولاد در بورس، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد که «در قیمت‌گذاری دستوری فولاد» ۱۲ هزار میلیارد تومان رانت ایجاد شده است.

محمدرضا پورابراهیمی گفت که بر اساس گزارش نهادهای نظارتی در دولت و خارج دولت، در پایان سال ۹۸ و ابتدای امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان بابت قیمت‌گذاری دستوری در حوزه فولاد رانت در اقتصاد کشور توزیع شده است.»

پورابراهیمی توضیح بیشتری در این باره نداد.

او اضافه کرد: «با قیمت‌گذاری دستوری که هدف آن کاهش قیمت فولاد در بورس بود عملا رانتی ایجاد شد و ضمن ایجاد هزینه برای تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان نیز از این امر سودی نبردند بلکه محصول را با قیمت‌های بالا خریداری کردند.»

پیش از این نیز رضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن فولاد، گفته بود که در صورت اجرای تصمیم وزارت صنعت حدود چهار میلیارد دلار رانت در سال توزیع می‌شود.

وزارت صنعت اعلام کرده که باید قیمت پایه شمش فولادی در بورس کالا، براساس ۷۰  درصد قیمت فوب منطقه کاهش یابد.

مقامات بورس با این تصمیم مخالفت کرده و اعلام کرده‌اند که قیمت‌گذاری در بورس جزو اختیارات وزارت صنعت نیست.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا: عجله در بازگشایی‌ها خطرناک است

 

یک عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا عجله در بازگشایی‌ها را «خطرناک» خواند و درباره احتمال بروز موج چهارم شیوع کرونا هشدار داد.

مسعود مردانی گفت که مسائل اقتصادی و وضعیت معیشت مردم در تصمیم دولت برای بازگشایی‌ها بی‌تاثیر نیست زیرا امکان جبران خسارت تعطیلی‌ها برای دولت مشکل است.

روز پنجشنبه نیز ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران، ضمن ابراز نگرانی از شیوع موج چهارم کرونا اعلام کرده بود که بیمارستان‌ها آمادگی بازگشت شرایط بحرانی را ندارند.

مردانی همچنین گفت که مدارس باید آخرین جایی باشند که بازگشایی می‌شوند.

با وجود مخالفت وزارت بهداشت، کمیته آموزش ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام کرده که به جز مناطق قرمز و در شهرهای زرد و آبی تمام مدارس ابتدایی در پایه‌های اول و دوم از ابتدای بهمن ماه باز خواهند شد.

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی: بیشترین آمار ابتلا به کرونا طی سه هفته اخیر، در شبانه‌روز گذشته ثبت شد

جواد آقازاده، رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی، از افزایش شمار بیماران مبتلا به کرونا در این استان خبر داد و گفت که طی بیست و چهار ساعت گذشته ۳۰۳ بیمار جدید کرونا در این استان ثبت شد که بیشترین تعداد روزانه بیماران کرونا طی سه هفته گذشته است.

آقازاده روز جمعه ۲۶ دی ماه با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان و بستری‌ بیماران مبتلا به کرونا در آذربایجان غربی طی بیست و چهار ساعت گذشته، گفت که از این تعداد، ۶۳ نفر در مراکز درمانی بستری شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی، با اشاره به افزایش تعداد بستری شدگان سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی به ۳۵۸ نفر، افزود که از این تعداد ۱۷۱ نفر مشکوک و ۱۸۷ نفر نیز مبتلا هستند و علاوه بر این ۱۳۳ نفر در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند که ۳۰ نفر از آنها به ونتیلاتور متصل هستند.

آمار رسمی بیماران مبتلا به کرونا در آذربایجان غربی ۱۰۲ هزار نفر عبور کرده است و به گفته آقازاده طی شبانه روز گذشته با جان‌باختن پنج بیمار، آمار رسمی بیماران جان‌باخته کرونا در آذربایجان غربی به ۳ هزار و ۴۲۴ نفر رسید.

محدودیت‌های جدید آمریکا برای منع دسترسی ایران و چند کشور دیگر به فناوری‌های این کشور

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا، طی بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده با هدف جلوگیری از دسترسی سازمان‌های امنیتی-نظامی چین، ایران، ونزوئلا، کوبا، روسیه و «سایر کشورهای حامی تروریسم» به خدمات و فناوری‌های آمریکایی، مقررات نظارتی جدیدی را اعمال کرده است.

طبق این بیانیه، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و اداره اطلاعات ارتش ایران از جمله نهادهایی هستند که از اسفند ماه مشمول این نظارت‌ها خواهند شد.

راس تاکید کرد دولت آمریکا اقدامات نظارتی خود را تشدید می‌کند تا اطمینان حاصل کند هیچ یک از شهروندانش در هر کجای جهان که باشند از فعالیت‌های مربوط به گسترش سلاح‌های کشتار جمعی حمایت نکنند.

طبق این بیانیه، اقدامات نظارتی جدید شهروندان این کشور را از همکاری با برخی سرویس‌های امنیتی و نظامی خارجی منع می‌کند و به آنها اجازه نمی‌دهد تجهیزات این نهادها را مورد تعمیر یا نگهداری قرار داده به آنها سایر خدمات را ارائه دهند.

کره شمالی از یک موشک بالستیک با قابلیت شلیک از زیردریایی رونمایی کرد

خبرگزاری دولتی کره شمالی گزارش داد ارتش این کشور در رژه روز پنج‌شنبه در پیونگ‌یانگ از یک موشک بالستیک با قابلیت شلیک از زیردریایی رونمایی کرده است.

این خبرگزاری موشک بالستیک فوق را «قوی‌ترین سلاح جهان» خواند.

در این رژه، که هر پنج‌ سال یکبار به مناسبت برگزاری نشست کنگره حزب کارگر برگزار می‌شود، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، آمریکا را «اصلی‌ترین دشمن» کشورش خواند.

پس از آنکه دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در شهر هانوی ویتنام در سال ۲۰۱۹ با شکست مواجه شد، هیچ تحول مثبتی در روابط دو کشور رخ نداده است. دو کشور در مورد برداشتن تحریم‌های کرهجنوبی و اقداماتی که پیونگ یانگ باید در قبال آن انجام دهد با یکدیگر اختلاف دارند.

 

کانادا خواستار اتحاد کشورهای جهان در برابر اقدامات چین در زندانی کردن شهروندان خارجی شد

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، از کشورهای جهان خواست در برابر اقدامات چین در زندانی کردن شهروندان کشورهای خارجی موضعی متحد بگیرند و تاکید کرد شهروندان هیچ کشوری از این خطر در امان نیستند.

ترودو روز پنج‌شنبه در مصاحبه‌ای با رویترز گفت: «همه ما باید در کنار یکدیگر بایستیم، زیرا کسی چه می‌داند این بار نوبت به شهروندان کدام کشور است.»

پس از آنکه کانادا در دسامبر ۲۰۱۸ منگ وانژو، مدیر ارشد مالی شرکت ارتباطی هواوی چین را دستگیر کرد، چین نیز در همان ماه دو مرد کانادایی را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد.

منگ که اکنون در ونکوور در حبس خانگی به سر می‌برد و محاکمه او برای استرداد به آمریکا ادامه دارد، متهم است در مورد روابط هواوی با ایران به بانک اچ اس بی سی دروغ گفته و باعث شده این بانک تحریم‌های ایران را نقض کند.

چین اخیرا برخی محدودیت‌های دو شهروند کانادایی زندانی را برداشته و امکان تماس آنها با خانواده و دسترسی به خدمات کنسولی را راحت‌تر کرده است. کانادا نیز به خانواده منگ اجازه داده برای دیدن او به ونکوور سفر کنند.

بیش از ۲۱ هزار نیروی گارد ملی آمریکا به واشینگتن اعزام شده‌اند

به گزارش آسوشیتدپرس، تعداد نیروهای گارد ملی آمریکا که برای کمک به حفظ امنیت مراسم تحلیف جو بایدن به واشینگتن دی سی اعزام شده‌اند به بیش از ۲۱ هزار نفر افزایش یافته و با توجه به اینکه سازمان‌های امنیتی در حال بررسی تهدیدهای موجود هستند این تعداد ممکن است بازهم افزایش یابد.

موریل باوزر، شهردار واشینگتن دی‌سی، از مردم آمریکا درخواست کرده برای شرکت در مراسم تحلیف جو بایدن به این شهر نیایند و از ساکنان پایتخت خواسته از تردد در مرکز شهر خودداری کنند.

از روز جمعه نیز قرار است کلیه پارکینگ‌های قسمت ممنوعه مرکز شهر بسته شده و ایستگاه‌های متروی این محدوده نیز به مدت چندین روز تعطیل شوند.

همزمان مایک پنس، معاون رییس‌جمهوری آمریکا، روز پنج‌شنبه در نشستی در سازمان مدیریت بحران فدرال آمریکا بر تعهد دولت دونالد ترامپ به «انتقال منظم قدرت و برگزاری ایمن مراسم تحلیف» تاکید کرد. 

جو بایدن طرح کمکی هزار و ۹۰۰ میلیارد دلاری دولت آینده برای مقابله با کرونا را معرفی کرد

جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا، در یک سخنرانی به تشریح طرح هزار و ۹۰۰ میلیارد دلاری دولت آینده برای مقابله با پیامدهای شیوع کرونا و اجرای واکسیناسیون پرداخت.

بر اساس این طرح علاوه به ۶۰۰ دلاری که در طرح کمکی قبلی به هر فرد ارائه شد، ۱۴۰۰ دلار دیگر نیز پرداخت می‌شود.

بایدن ضمن تاکید بر اینکه دولت آینده پرداخت در مجموع دو هزار دلار به افراد را نهایی خواهد کرد گفت: «مقدار ۶۰۰ دلاری که قبلا برای پرداخت به افراد تعیین شده بود کافی نیست و نباید این‌گونه باشد که مردم بین پرداخت اجاره خانه و خرید غذا ناچار شوند یکی را انتخاب کنند.»

او همچنین گفت مزایای بیکاری برای میلیون‌ها کارگری که کار خود را از دست داده‌اند افزایش خواهد یافت.

رییس‌جمهوری منتخب آمریکا افزود: «در صد روز اول کار دولت آینده، بیشتر مدارس بازگشایی خواهند شد و برای این‌کار، بودجه و راهنمایی‌های لازم به مدارس ارائه خواهد شد تا امکان بازگشایی پیدا کنند.»

با ادامه روند افزایشی شیوع کرونا، تعداد شهرهای قرمز در مازندران به ۹ شهر افزایش یافت

 بر اساس تازه‌ترین ارزیابی وزارت بهداشت، وضعیت کرونا در چهار شهرستان دیگر مازندران هم قرمز شد و تعداد شهرهای قرمز این استان به ۹ شهرستان افزایش یافت.

طبق آخرین بروز رسانی وضعیت رنگ‌بندی رسمی شهرستان‌ها از سوی وزارت بهداشت، وضعیت شهرستان‌های سوادکوه، بابل، تنکابن و رامسر در استان مازندران به قرمز تغییر کرد.

پیش از این وضعیت شهرستان‌های نکا، ساری، قائمشهر، فریدون‌کنار و آمل در استان مازندران قرمز بود که طبق ارزیابی جدید وزارت بهداشت، وضعیت این پنج شهر نیز همچنان قرمز باقی مانده است.

مازندران ۲۲ شهرستان دارد و در حال حاضر وضعیت کرونا در ۹ شهرستان آن قرمز و در ۱۳ شهرستان این استان نیز نارنجی است.

بنابر اعلام دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل، در حال حاضر یک هزار و ۴۳۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان مازندران بستری هستند و فقط طی بیست و چهار ساعت گذشته ۲۴۷ بیمار جدید در بیمارستان‌های مازندران بستری شده‌اند.

شعله ور شدن دوباره آتش‌سوزی جنگل‌های جمهوری آذربایجان در مرز آستارا

عباس صابر، فرماندار آستارا، خبر داد آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های آقچای جمهوری آذربایجان، هم‌مرز با شهر آستارا در استان گیلان که از شامگاه یک‌شنبه ۲۱ دی ماه آغاز شده بود، پس از فروکش کوتاه مدت باردیگر شعله‌ور شده است.

 فرماندار آستارا گفت که به دلیل نزدیکی محل حریق به جنگل‌های سرزمینی ایران، همه نیروهای امدادی، آتش‌نشان، هلال احمر و منابع طبیعی در آماده‌باش کامل هستند.

منطقه آتش‌سوزی جنگل آقچای در خاک جمهوری آذربایجان، هم‌مرز با جنگل‌های هیرکانی روستای بهارستان در حوزه پایین دست گردنه حیران در شهرستان مرزی آستارا و در جوار جاده مهم و پرتردد ترانزیتی آستارا در غرب گیلان به نمین در استان اردبیل است.

فرماندار آستارا با بیان اینکه طی چند روز گذشته از سوی جمهوری آذربایجان اقدامی برای اطفای این حریق انجام نشده است، افزود که به دلیل سرعت زیاد وزش باد در منطقه و نزدیک شدن حریق جنگل‌های آذربایجان به نوار مرزی آستارا، نیروها در منطقه در آماده‌باش کامل قرار دارند تا در صورت سرایت آتش به جنگل‌های کشور، نسبت به مهار آن اقدام کنند.

رییس شورای‌ اجتماعی زنان: با تلاش «نمایندگان انقلابی مجلس» اجبار غربالگری پیش ‌از زایمان برداشته شد

کبری خزعلی، رییس شورای‌ اجتماعی زنان، در توییتی نوشت با تلاش «نمایندگان انقلابی مجلس اجبار مادران به غربالگری پیش ‌از زایمان» برداشته شده است. 

خزعلی پیشتر نیز به اجباری بودن غربالگری پیش از زایمان انتقاد کرده و گفته بود:«در حال حاضر کشورهای غربی غربالگری را قبول ندارند و در حال تشویق برای افزایش جمعیت هستند.» 

رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی  ضمن اعلام لغو غربالگری اجباری پیش از زایمان توسط مجلس شورای اسلامی در توییتی نوشت: «عرض تبریک به مادران و پرسنل خدوم وزارت بهداشت بالاخره با تلاش برخی از نمایندگان انقلابی مجلس اجبار به غربالگری توسط مادر و پزشکان با تجویز های غیراستاندارد وغیرمتقن علمی که باعث قتل جنین می شد، برداشته شد.»

خزعلی افزود که «حالا دیگر هیچ پزشک و مادری مجبور به غربالگری و کشتن جنین نیست.»

این در حالی است که غربالگری از طریق آزمایش خون و سونوگرافی، سلامت جنین را در ماه‌های مختلف بارداری نشان می‌دهد و یکی از روش‌های تشخیص نقص‌های مادرزادی و آسیب‌های جنین است.

 

 

هشدار سه مقام سازمان ملل متحد به آمریکا درباره یمن

 

 

سه مقام سازمان ملل متحد از ایالات متحده آمریکا خواستند تصمیم خود مبنی بر اعلام شبه‌نظامیان حوثی در یمن به عنوان «سازمان تروریستی» را لغو کند.

خبرگزاری رویترز پنجشنبه ۲۵ دی‌ماه گزارش داد مارتین گریفیتث، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، مارک لوکاک،‌ معاون دبیرکل در امور بشردوستانه و دیوید بیسلی، معاون در امور غذای سازمان ملل متحد هشدارهایی در این زمینه صادر کرده‌اند.

سازمان ملل متحد یمن را به عنوان بزرگ‌ترین بحران بشری جهان معرفی کرده که ۸۰ درصد جمعیت آن به کمک و امداد نیاز دارند.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تصمیم واشینگتن برای اعلام انصارالله به عنوان سازمان تروریستی را اعلام کرده بود. 

گریفیتث در این رابطه گفت: «ما در حال حاضر بدون شناسایی[حوثی‌ها به عنوان تروریست] در حال تلاش و تقلاییم. تعیین این عنوان فاجعه‌بار خواهد بود. این به معنای واقعی کلمه مجازات مرگ برای صدها هزار نفر، اگر نه میلیون‌ها انسان بی‌گناه در یمن است.»

او افزود نگران است تروریستی اعلام کردن حوثی‌ها از سوی آمریکا روی تلاش او برای گرد هم آوردن گروه‌های یمنی تاثیر منفی بگذارد.

پیش از این، گروه‌های امدادی در یمن و همچنین آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل متحد، درباره شناسایی احتمالی حوثی‌ها به عنوان تروریست هشدار داده بودند.

آماده‌باش امنیتی واشینگتن، یک هفته قبل از برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از  توصیف حال‌وهوای شهر واشینگتن نوشته است که در خیابان‌های مرکزی پایتخت آمریکا صدایی به جز صدای ماشین‌آلاتی که در حال پیاده کردن حصارهای فلزی هستند، شنیده نمی‌شود و اثری از تردد اتومبیل‌ها‌ و شهروندان در خیابان دیده نمی‌شود.

به دنبال ناآرامی‌های هفته گذشته در واشینگتن، اکنون نیروهای گارد ملی بر مقررات منع تردد نظارت دارند که قرار است تا بیستم ژانویه، روز برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب برقرار باشد.

موریل باوزر، شهردار واشینگتن گفت که خشونت‌های هفته گذشته در ساختمان کنگره، «روش هماهنگی ما برای آماده‌سازی پنجاه‌ونهمین مراسم سوگند ریاست جمهوری را تغییر داده است.»‌ اف‌بی‌آی هشدار داده که تظاهرات مسلحانه توسط حامیان خشن دونالد ترامپ، در مراکز هر ۵۰ ایالت آمریکا و همچنین شهر واشینگتن، در روزهای منتهی به مراسم تحلیف جو بایدن، برنامه‌ریزی شده است.

باوزر از مردم خواسته به علت شیوع ویروس کرونا و همچنین دلایل امنیتی برای مراسم تحلیف به واشینگتن نروند.

اداره ویژه تامین امنیت ملی رویدادهای خاص، تدابیر امنیتی را از روز ۱۳ ژانویه، حاکم کرده است. فعالیت این سازمان در مراسم مهمی چون تحلیف ریاست‌جمهوری، نشست‌های بین‌المللی و یا مسابقات «سوپربول» آمریکا عادی است، اما این که از چندین روز قبل از موعد، مقررات منع تردد را حاکم سازد، اقدام کم‌سابقه‌ای است.

حضور خودروهای پلیس روز چهارشنبه در بخش وسیعی از مرکز شهر واشینگتن دیده می‌شود. شهردار باوزر گفت هر کسی که در محدوده مراسم تحلیف تردد کند، احتمال دارد او را متوقف کنند و مورد پرسش قرار گیرد. همچنین قرار است از روز جمعه، تمامی پارکینگ‌های موجود در مناطق محدوده تحلیف رییس‌جمهوری در طول مراسم بسته باشند.

شهردار واشینگتن همچنین تلاش کرده تا گزینه‌های اقامت معترضان خشن را در این شهر محدود کند. جنبش‌هایی همچون جنبش‌های مرتبط با «جان سیاه‌پوستان مهم است» روز چهارشنبه در بیانیه‌ مشترکی تمامی هتل‌های مرکز شهر را ترغیب کردند تا داوطلبانه درهایشان را ببندند. همچنین شرکت «ایربی‌اندبی» اعلام کرد که تمامی رزروهای صورت گرفته در مرکز واشینگتن را ابطال کرده است.

مقامات همچنین گفته‌اند، با آن که ۱۵ هزار گارد ملی مسلح به حالت آمده‌باش درآمده‌اند، اما ممکن است شمار بیشتری از آن‌ها فراخوانده شوند. رییس پلیس واشینگتن تخمین زده که ممکن است بیش از ۲۰ هزار نیروی گارد ملی، روز برگزاری مراسم سوگند ریاست جمهوری در شهر واشینگتن حضور داشته باشند.

 

گزارش‌ها درباره بازداشت یک مقام هولدینگ دیجی‌کالا، دیوار و علی‌بابا

 

چند وب‌سایت خبری در ایران گزارش دادند که عماد ادوارد شرقی، معاون بین‌الملل «هولدینگ سرآوا»، در استان آذربایجان غربی و حین خروج از ایران بازداشت شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت که او پیش از این به اتهام «جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات نظامی» به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود اما با وثیقه آزاد بود.

این وب‌سایت اعلام کرد که عماد ادوارد شرقی قصد خروج غیر قانونی از ایران را داشته است. مقامات قضایی و هولدینگ سرآوا به این گزارش واکنش نشان نداده‌اند.

سرآوا از سال ۹۰ فعالیت خود را آغاز کرد و دیجی‌کالا، کافه‌بازار، دیوار، الوپیک و علی‌بابا از برند‌های اصلی این هلدینگ سرمایه‌گذاری‌اند. 

سال ۹۸ اعلام شده بود که سعید رحمانی، بنیانگذار سرآوا، به دلیل برخی «فشارها» از ایران خارج شده است. بر اساس گزارش‌ها، او در خارج از ایران زندگی می‌کرد و سال ۹۱ به ایران بازگشت و یک شرکت برای فعالیت در حوزه استارت‌آپ‌ها راه‌اندازی کرد.

آموزش حضوری در پایه‌های اول و دوم ابتدایی با وجود مخالفت وزارت بهداشتدر حالی که وزارت بهداشت ایران با بازگشایی مدارس مخالفت کرده است، وزیر آموزش و پرورش از تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا برای آموزش حضوری در پایه‌های اول و دوم ابتدایی خبر داد.

محسن حاجی میرزایی گفت که دانش‌آموزان پایه اول و دوم ابتدایی باید به مدرسه بروند و حداکثر باید ۱۰ نفر در یک کلاس حضور داشته باشند.

بر اساس تصمیم کمیته آموزش ستاد ملی مقابله با کرونا، به جز مناطق قرمز و در شهرهای زرد و آبی تمام مدارس ابتدایی در پایه‌های اول و دوم از ابتدای بهمن ماه باز خواهند شد.

در عین حال در یک کلاس نباید بیش از ۱۰ دانش آموز حضور داشته باشند و در مدارسی که کمتر از ۵۰ دانش آموز دارند نیز حضور دانش آموزان اختیاری است.

با وجود این تصمیم سعید نمکی، وزیر بهداشت، روز پنجشنبه گفت که این وزارتخانه مخالف بازگشایی مدارس است.