کف حقوق بازنشستگان دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شد | ایران اینترنشنال

کف حقوق بازنشستگان دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شد

 

سازمان برنامه و بودجه ایران کف حقوق بازنشستگان در سال ۱۳۹۹ را دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین کرد.

سازمان برنامه و بودجه ایران روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین‌ماه با تایید این خبر اعلام کرد که حقوق بازنشستگان بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت. 

روز دوشنبه محمدباقر نوبخت،‌ رییس این سازمان،‌ با اشاره به اختصاص ۱۰ هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفته بود: «مقرر شد تا چهار کمیته ویژه برای پشتیبانی و رفع مشکلات مختلف بازنشستگان از جمله مسائل معیشتی بازنشستگان تشکیل شود.»

او همچنین اشاره کرده بود که بر اساس قانون بازنشستگانی که بین دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تا پنج میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دریافتی دارند، به‌صورت ویژه مشمول افزایش حقوق خواهند شد.

حسین سلیمی: هیچ دانشجویی در دانشگاه علامه پرونده سیاسی ندارد، هفت درصد پرونده‌های مسائل اخلاقی است

حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی تهران، وجود پرونده سیاسی برای دانشجویان در کمیته انضباطی این دانشگاه را رد کرد و گفت که از میان پرونده‌های موجود ۷ درصد پروندهای «مسائل اخلاقی» است.

درحالی که شماری از دانشجویان محروم از تحصیل و همچنین دانشجویان بازداشت شده طی چند سال اخیر از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی تهران بوده‌اند، حسین سلیمی، رییس این دانشگاه، روز چهارشنبه ۵ آذر ماه، گفت: «هیچ دانشجویی در این دانشگاه به دلیل فعالیت سیاسی اخراج نشده و پرونده سیاسی ندارد».

سلیمی همزمان گفت که هر سال تعداد زیادی از دانشجویان‌مان به دلیل مسائل آموزشی اخراج می‌شوند و این افراد کسانی هستند که نمره لازم را در آموزش کسب نمی‌کنند که البته تعداد این دانشجویان نیز در دانشگاه علامه طباطبایی زیاد نیست.

او گفت که حدود ۹۰ درصد پرونده‌های دانشجویان این دانشگاه مربوط به «مسایل آموزشی و تقلب» است و «حدود ۷ درصد این پرونده‌ها نیز به مسائل اخلاقی اعم از دعوا و اقدامات خلاف اخلاق مرتبط می‌شود» که در دانشگاه اتفاق افتاده است.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر این که هیچ پرونده سیاسی در کمیته انضباطی این دانشگاه وجود ندارد، افزود که برخی از پرونده‌های کمیته انضباطی دانشجویان نیز مرتبط به شکایت افراد از همدیگر است مثلا استادی از دانشجو و دانشجویی از کارمند و یا بالعکس شکایت می‌کند.

پزشکان بدون مرز، به علت برخی محدودیت‌ها، یکی از بیمارستان‌های ونزوئلا را ترک می‌کنند

پزشکان بدون مرز از ادامه کار در یک بیمارستان در پایتخت ونزوئلا که برای درمان بیماران کووید۱۹ بود، انصراف داده و قصد ترک این کشور را دارند. علت این تصمیم محدودیت‌هایی است که ونزوئلا اعمال کرده و به گفته این پزشکان ادامه کار را برای آن‌ها غیرممکن کرده است.

پزشکان بدون مرز اعلام کردند که به دلیل محدودیت‌های اعمال شده برای ورود متخصصان به کشور، از همکاری با یک بیمارستان ونزوئلا برای درمان بیماران کووید۱۹ کناره گیری می‌کنند. این سازمان گفت که از طرف مقامات ونزوئلا پاسخی به درخواست‌هایش برای صدور اجازه کار برای متخصصان‌اش دریافت نکرده است.

به گفته پزشكان بدون مرز، محدودیت‌ها در بیمارستان آنا فرانسیسكا در محله فقیرنشین پتاره در شرق پایتخت كاراكاس کار آنها را غیرممكن کرده است. البته این سازمان اعلام کرد که برنامه‌هایش در بیمارستان وارگاس در کاراکاس و برخی امکانات دیگر در ونزوئلا را حفظ می‌کند.

پارلمان اسکاتلند محصولات بهداشتی دوره قاعدگی را رایگان کرد

پارلمان اسکاتلند تصویب کرد که محصولات بهداشتی مربوط به دوره قاعدگی را برای زنان به صورت رایگان در دسترس عموم قرار گیرد. پیش از این محصولات دوره قاعدگی برای دانش‌آموزان و دانشجویان در اسکاتلند رایگان بود، اما اکنون دسترسی همه به آن در مکان‌های عمومی رایگان خواهد بود.

با تصویب این طرح، اسکاتلند اولین کشور در جهان است که محصولات بهداشتی قاعدگی را به صورت رایگان در دسترس همگان قرار می‌دهد.

مونیکا لنون، یکی از نماینده‌هایی که لایحه را توضیح می‌داد گفت که این یک قانون «پیشرو در جهان» است و مدارس باید به دانش‌آموزان آموزش دهند تا احساس شرم و ننگ درباره دوره عادت ماهیانه پایان یابد.

آیلین کمبل، وزیر انجمن‌ها و دولت محلی اسکاتلند نیز گفت که این لایحه «پیام مهمی درباره اسکاتلندی است که می‌خواهیم داشته باشد.» او اضافه کرد: «اسکاتلند کشوری با حق تساوی جنسیتی است، جایی که هیچ کس مجبور به استفاده از مواد نامناسب برای دوره های عادت ماهیانه خود یا ضربه زدن به بودجه خانوار برای خرید این محصولات و یا دست کشیدن از تحصیلاتش نباشد. در اسکاتلند هیچ کس نباید یک تامپون را زیر آستین خود پنهان کند.»

نیکولا استورجون، وزیر اول اسکاتلند نیز از این تصمیم استقبال کرد و در حساب توییتر خود نوشت: «با افتخار ، رای دادن به این قانون پیشگام اسکاتلند را به اولین کشور در جهان تبدیل می‌کند که محصولات دوره عادت ماهیانه را برای همه کسانی که به آنها نیاز دارند ، رایگان ارائه می‌دهد.» او اضافه کرد: «این خط مشی مهمی برای زنان و دختران است.»

دادگاه عالی نوادا جو بایدن را برنده نهایی این ایالت اعلام کرد

دادگاه عالی نوادا روز سه‌شنبه تصویب کرد که برنده نهایی این ایالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر، جو بایدن بوده است. این رای که توسط هفت قاضی دادگاه عالی تصویب شده به استیو سیسولاک، فرماندار دموکرات ایالت نوادا ابلاغ گردید تا شش رای الکترال این ایالت را به بایدن منتقل کند.

طبق نتایج نهایی شمارش آرا در این ایالت، بایدن با ۳۳ هزار و ۵۹۶ رای بیشتر، برنده نهایی ایالت نوادا شد. به این ترتیب جو بایدن ۵۰.۰۶ درصد و دونالد ترامپ ۴۷.۶۷ درصد کل آرای نوادا را به خود اختصاص دادند. به گفته وزیر داخلی ایالت نوادا، میزان مشارکت در این ایالت تقریبا ۷۷.۳ درصد بود.

میزان مشارکت رای‌دهندگان این ایالت در دور قبلی انتخابات ریاست‌جمهوری ، ۷۶.۸ درصد بود، که در آن زمان نیز هیلاری کلینتون نوادا را با کمی کمتر از ۲.۵ درصد از ترامپ برده بود.

انتقال احمدرضا جلالی به «انفرادی برای اجرای حکم اعدام»

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی و محکوم به اعدام در ایران به یک نشریه سوئدی گفت که همسرش برای اجرای حکم اعدام به انفرادی منتقل شده است.

آن لینده، وزیر خارجه سوئد نیز در توییتی با اشاره به گزارش‌هایی درباره احتمال اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر دوتابعیتی ایرانی و سوئدی به این موضوع واکنش نشان داد.

لینده نوشت: درباره اینکه ممکن است حکم جلالی، شهروند سوئدی اجرا شود، با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه صحبت کردم، سوئد مجازات اعدام را محکوم می‌کند و تلاش می‌کند تا مانع اجرای این حکم شود.

فرماندار پنسیلوانیا  پیروزی جو بایدن در این ایالت را تایید کرد

پیروزی جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا در ایالت پنسیلوانیا تایید شد. تام ولف، فرماندار این ایالت در توییتی خبرداد که وزارت امور داخلی پنسیلوانیا «نتایج انتخابات ۳ نوامبر» را تایید کرده و او نیز«مطابق قانون فدرال» گواهینامه آرای الکتورال جو بایدن و کمالا هریس را امضا کرده است. 

به گزارش آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، که ۲۰ رای الکترال این ایالت را به بایدن باخته است، بیشترین تلاش حقوقی خود را برای جلوگیری از تایید آرای پنسیلوانیا و بی‌اعتبار کردن نتایج انتخابات  در این ایالت متمرکز کرده بود. 

چند روز پیش یک قاضی فدرال دادخواست کمپین انتخاباتی ترامپ در پنسیلوانیا را که مقام‌های این ایالت را به «ایجاد زمینه تقلب در انتخابات» متهم می‌کرد، رد کرد. قاضی دلیل رد این دادخواست را «استدلال‌های بی‌مبنا و بدون شایستگی و اتهامات بدون مدرک» عنوان کرده بود. پس از آن  وکلای ستاد ترامپ گفتند که به دنبال تجدیدنظر خواهند بود.

برگزاری دومین جلسه دادگاه متهمان قتل جمال خاشقچی در استانبول

 

جلسه دوم محاکمه غیابی ۲۰ شهروند سعودی به اتهام دست داشتن در قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی برگزار شد.

در میان این افراد، سعودی القطانی، مشاور پیشین محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و همچنین احمد العسیری، نفر دوم دستگاه اطلاعاتی این کشور وجود دارند. ترکیه این دو نفر را به عنوان آمران قتل خاشقچی محاکمه می‌کند.هر دو نفر اتهامات مطرح شده را رد کرده‌اند.

هیچ کدام از این افراد در ترکیه به سر نمی‌برند و این دادگاه صرفا جنبه نمادین دارد. قرار است جلسه بعدی دادگاه روز چهارم مارس آینده برگزار شود.

جمال خاشقچی، در اکتبر سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید. این قتل در روابط ترکیه و عربستان سعودی نیز تاثیر گذاشت.

در ماه سپتامبر گذشته یک دادگاه در عربستان سعودی برای هشت نفر در این پرونده احکام هفت تا ۲۰ سال زندان صادر کرد.

۱۴ کشته در دو انفجار در ولایت بامیان افغانستان

 

مقام‌های محلی افغانستان اعلام کردند که دو انفجار همزمان در ولایت بامیان در مرکز این کشور، دست‌کم ۱۴ کشته و ۵۰ زخمی برجای گذاشت.

زبردست صفایی، رییس پلیس بامیان روز سه‌شنبه اعلام کرد که مواد منفجره در حاشیه یک خیابان در یک بازار اصلی شهر بامیان جاسازی شده بود.

به گفته او دو نفر از قربانیان مامور پلیس راهنمایی و رانندگی و ۱۲ قربانی دیگر جزو غیرنظامیان بودند. 

روز شنبه نیز  هشت نفر در یک رشته حملات موشکی در مرکز کابل، پایتخت افغانستان و در نزدیکی منطقه سبز این شهر که سفارت‌ها و شرکت‌های بین‌المللی را در خود جای داده، کشته شدند.

افزایش خشونت‌ها در افغانستان در حالی است که دولت این کشور در حال مذاکره با طالبان برای رسیدن به یک توافق صلح است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز روز شنبه در دوحه، پایتخت قطر با نمایندگان طالبان و دولت افغانستان دیدار و درباره روند صلح این کشور گفت‌وگو کرد.

به‌تازگی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا تصمیم گرفته که از تعداد سربازان آمریکایی حاضر در افغانستان بکاهد.

معاون پارلمانی روحانی: رویکرد دولت شکایت از نماینده مجلس نیست

 

حسینعلی امیری،‌ معاون پارلمانی رییس‌جمهور ایران،‌ در واکنش به اعلام خبر شکایت حسن روحانی از یک عضو هیات رییسه مجلس گفت رویکرد دولت شکایت از نمایندگان نیست.

امیری روز سه‌شنبه چهارم آذرماه درباره شکایت از یک نماینده مجلس گفت: «به موجب قانون مجازات اسلامی، اهانت به تعدادی از مقامات دولتی از جمله ریاست‌جمهوری جرم محسوب می‌شود،‌ بنا بر این به احتمال قوی از این باب مدعی‌العموم ورود کرده باشد.»

او افزود: «رویکرد دولت شکایت از نمایندگان نیست.»

پیش از این محسن دهنوی، عضو هیات رییسه مجلس، در توییترش اعلام کرد روحانی از او شکایت کرده است. دهنوی نوشت:‌ «در مراسم تحلیف از این که دهان مخالفان و منتقدان را ببندد به خدا پناه برد، اما امروز از من شکایت کرد.»

اکنون معاون روحانی به این اظهارات پاسخ داده: «مسئول پیگیری شکایات معاونت پارلمانی نیست و معاون حقوقی رییس‌جمهوری مسئول این‌گونه امور است.»

این در حالی است که او روز ۲۱ آبان‌ماه تایید کرده بود شکایت قضایی از تعدادی از نمایندگان در ارتباط با «اهانت،‌ نشر اکاذیب، افترا و  نسبت ناروا» انجام شده است. 

بهزیستی: ۲۳ درصد افراد بالای ۱۵ سال دچار افزایش اختلالات روانشناسی شده‌اند

حبیب‌الله مسعودی‌فرید، معاون امور اجتماعی بهزیستی می‌گوید ۲۳ درصد از جمعیت بالای ۱۵ سال دچار افزایش اختلالات روانشناسی شده‌اند.

فرید، روز سه‌شنبه چهارم آذرماه در یک اجلاس مجازی گفت: «شاهد افزایش اختلالات روانشناختی در ۲۳ درصد از جمعیت ۱۵ ساله به بالا هستیم که به علت افزایش احتمال خشونت خانگی در آن‌ها نیازمند مداخله روانشناختی هستیم.»

او افزود: «بسیاری از خشونت‌های خانگی اطلاع داده نمی‌شود که می‌توان از آن‌ها تحت عنوان خشونت‌های پنهان خانگی نام برد.»

فرید اضافه کرد میزان تجربه خشونت فیزیکی و یا جنسی در خاورمیانه حدود ۳۷ درصد است. ا

او همچنین آمار خشونت منجر به مرگ در زنان را یک نفر در هفته دانست و افزود این آمار برای مردان یک نفر در ماه است. 

این مقام دولت اشاره کرد بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، خشونت منجر به مرگ در زنان چهار برابر مردان است.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس: مدارس با کمبود ۶۰ هزار معلم مواجه‌اند

احمدحسین فلاحی،‌ سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران، می‌گوید مدارس کشور با کمبود ۶۰ هزار معلم مواجه‌اند.

فلاحی روز سه‌شنبه چهارم آذرماه به خبرگزاری ایرنا گفت طی جلسه کمیسیون آموزش با رییس دانشگاه فرهنگیان اشاره شده که ظرفیت این دانشگاه در سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ کاهش چشمگیری داشته است. او از اقدام برای افزایش کمیت دانشجو پس از سال ۱۳۹۶ خبر داد.

این نماینده مجلس اشاره کرد بر اساس آمار رییس دانشگاه فرهنگیان، این مجموعه آموزشی در حال حاضر ۱۷۰ هزار دانشجو دارد که نسبت به نیاز آموزش و پرورش با کمبود ۶۰ هزار معلم در مدارس کشور مواجه است.

سخنگوی کمیسیون آموزش در ادامه گفت: «دانشگاه فرهنگیان برای سال ۱۴۰۰ به دو هزار و ۸۰ عضو هیات علمی نیاز دارد.»

نتانیاهو و ولیعهد ابوظبی «نامزد» جایزه صلح نوبل شدند

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که او و محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی، از طرف دیوید تریمبل، برنده جایزه صلح نوبل، نامزد دریافت این جایزه شده‌اند.

به گزارش بلومبرگ، در بیانیه دفتر نخست وزیر اسرائیل آمده ست که بر اساس قوانین کمیته جایزه نوبل، نامزدی کسی که از سوی یکی از دریافت‌کنندگان پیشین این جایزه معرفی می‌شود، باید مورد بررسی قرار گیرد. 

تریمبل، نخست وزیر پیشین ایرلند شمالی، در سال ۱۹۹۸ برای تلاش‌هایش در زمینه یافتن یک راه‌حل صلح‌آمیز برای درگیری‌های ایرلند شمالی، برنده جایزه صلح نوبل شد.

در سپتامبر گذشته، اسرائیل و امارات متحده عربی درباره عادی‌سازی روابط دو کشور توافق کردند. اسرائیل همچنین برای صلح با بحرین و سودان توافق کرده است.

واکنش خامنه‌ای به انتقادها از برنامه‌ موشکی جمهوری اسلامی: به شما چه ربطی دارد؟

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در واکنش به انتقادها درباره برنامه موشکی ایران و دخالت در کشورهای منطقه گفت: «به شما چه ربطی دارد،؟ شما اول خودتان را اصلاح و بعد اظهار نظر کنید.»

خامنه‌ای روز سه‌شنبه چهارم آذرماه در دیدار با روسای قوا و اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی گفت: «وضع آمریکا که مشخص نیست و اروپایی‌ها هم دائما در حال موضع‌گیری بر ضد ایران هستند. آن‌ها در حالی‌ که خودشان بیشترین دخالت‌‌های نادرست را در مسائل منطقه دارند، به ما می‌گویند در منطقه دخالت نکنید.»

او اضافه کرد: «در حالی که انگلیس(بریتانیا) و فرانسه دارای موشک‌های مخرب اتمی هستند و آلمان نیز در این مسیر قرار دارد،‌ به ما می‌گویند موشک نداشته باشید.»

خامنه‌ای در واکنش به انتقادها و ابراز نگرانی درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی گفت:‌ «به شما چه ربطی دارد، شما اول خودتان را اصلاح و بعد اظهار نظر کنید.»

برنامه موشکی ایران و حضور در کشورهای منطقه از جمله عراق، سوریه،‌ لبنان و یمن در سال‌های اخیر بارها مورد انتقاد مقام‌های اروپایی و آمریکا قرار گرفته است. 

برخی مقام‌های غربی و همچنین کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و بحرین هم گفته‌اند در صورت امضای توافق جدید هسته‌ای با جمهوری اسلامی، باید برنامه موشکی ایران نیز در آن لحاظ شود.

خامنه‌ای در بخش دیگری از اظهاراتش درباره مذاکره و آثار تحریم‌ها بر اقتصاد کشور گفت: «البته ما مسیر رفع تحریم را یک بار امتحان و چند سال مذاکره کردیم،‌ اما به نتیجه‌ای نرسید.»

موج سرکوب‌های تازه علیه گروه «شاهدان یهوه» در روسیه

 

نیروهای امنیتی روسیه حملات گسترده‌ای را علیه اعضای «شاهدان یهوه» در سراسر این کشور انجام دادند و برخی از آنان را بازداشت کردند.

آژانس اجرای قانون روسیه که سازمان امنیتی «کمیته تحقیق» زیر نظر آن فعالیت می‌کند، روز سه‌شنبه اعلام کرد پرونده‌ تحقیقات جدیدی علیه گروه مسیحی «شاهدان یهوه» باز شده است.

این آژانس اضافه کرد که این تحقیقات به دلیل انجام فعالیت‌های این گروه در مسکو و برخی دیگر از مناطق روسیه است.

روسیه گروه شاهدان یهوه را «افراطی» می‌داند و فعالیت آن را ممنوع اعلام کرده است.

دیوان عالی روسیه در سال ۲۰۱۷، حکم انحلال شاهدان یهوه در روسیه را صادر کرد و برخی از اعضای آن را نیز به زندان انداخت یا تحت پیگرد قضایی قرار داد.

کمیته تحقیق روسیه اعلام کرد که این کمیته برخی از برگزارکنندگان و هواداران گروه شاهدان یهوه را در بیست منطقه شناسایی و بازداشت کرده است.

این کمیته ادامه داد برخی از این افراد با جمع شدن مخفیانه در یک آپارتمان در شمال غربی مسکو از تابستان سال گذشته، به آموزش متون مذهبی خود می‌پرداختند و برخی از ساکنان مسکو را به دین خود درآوردند.

شاهدان یهوه از سال‌ها پیش تحت فشار دولت روسیه قرار دارند. 

در روسیه از نظر مذهبی، کلیسای ارتدوکس حاکم است و از سوی ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور حمایت می‌شود.

فرمانده پلیس داراب: پدر داماد و عروس به دلیل برگزاری مراسم عروسی بازداشت شدند

علیرضا نوشاد، فرمانده پلیس شهرستان داراب در استان فارس اعلام کرد در پی اطلاع مرکز ۱۱۰ از برگزاری مراسم عروسی در این شهرستان ماموران پدر داماد و عروس را بازداشت کردند.

به گزارش ایسنا،این مقام انتظامی افزود که براساس مصوبات ستاد مدیریت بیماری کرونا، برگزاری هرگونه مراسم عمومی با جمعیت بیش از ۱۵ نفر ممنوع است و پلیس نیز وظیفه دارد در صورت اطلاع، برابر قانون عمل کند.

فرمانده انتظامی شهرستان داراب گفت مراسم عروسی در یکی از محله‌های بخش جنت‌شهر از توابع داراب برپا شده بود.

خانه تاریخی زند نوابی در تهران تخریب شد

 

خانه تاریخی زند نوابی واقع در ضلع شمال شرقی میدان فلسطین تهران با وجود هشدارهای فعالان میراث فرهنگی تخریب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، تخریب این بنا، تا ساعات اولیه سه‌شنبه ادامه داشت و «حالا از معماری منحصر به فرد آن چیزی باقی نمانده است».

به نوشته این خبرگزاری، عملیات تخریب این خانه با اطلاع اداره کل میراث فرهنگی استان تهران صورت گرفته است.

پیشتر مرتضی ادیب‌زاده، معاون میراث فرهنگی تهران، اعلام کرده بود که این خانه «از جمله بناهای ارزشمند معماری معاصر تهران» است اما «بر اساس رای شعبه ٢ دیوان عدالت اداری دارای حکم خروج از ثبت است.»

خانه تاریخی زند نوابی که اوایل دهه بیست ساخته شده بود، توسط ولی زند نوابی خریداری شد و در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی ایران با شماره ثبتی ۱۶۳۶۹ به ثبت رسید.

پیشتر مالکان به صورت تدریجی این خانه را تخریب کرده بودند.

فعالان میراث فرهنگی معتقدند که این خانه با توجه به ارزش معماری و تاریخی‌اش، می‌توانست به گالری یا یک مرکز هنری و فرهنگی تبدیل شود.

استقرار شش هزار نیروی پلیس مقابل دفتر دارایی‌های سلطنتی تایلند

 

پلیس تایلند شش هزار نیرو را برای محافظت از دفتری که ثروت سلطنتی را مدیریت می‌کند مستقر خواهد کرد. معترضان تایلندی می‌‌گویند واجیرالونگکورن، پادشاه این کشور، باید به کنترل شخصی دارایی‌های سلطنتی پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پلیس تایلند روز سه‌شنبه اعلام کرد برگزاری هیچ تظاهراتی در فاصله کمتر از ۱۵۰ متر با دفتر دارایی‌های سلطنتی مجاز نیست.

پیشتر طرفداران سلطنت اعلام کرده بودند قصد دارند برای دفاع از پادشاهی تایلند، که با بزرگترین چالش دهه‌های اخیر خود مواجه شده، در این محل تجمع کنند.

پیا تاویچایی، معاون رییس پلیس بانکوک، اعلام کرد که این دو گروه از هم فاصله خواهند داشت.

او در یک کنفرانس خبری اضافه کرد: «بر اساس رفتار تظاهرکنندگان، ما اقدامات لازم را اتخاذ خواهیم کرد.»

در جریان تظاهرات هفته گذشته مقابل پارلمان تایلند که خشن‌ترین تظاهرات در چهار ماه گذشته توصیف شده، بیش از ۵۰ نفر در درگیری با پلیس زخمی شدند. پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور و خودروهای آبپاش استفاده کرد.

معترضان خواستار کناره‌گیری نخست وزیر تایلند و همچنین تدوین یک قانون اساسی جدید برای این کشور هستند.

پلیس فتا: فردی که کودک سه‌ ساله را وادار به نوشیدن مشروبات الکلی کرد، بازداشت شد

 

داود معظمی گودرزی، رییس پلیس فتا تهران، از شناسایی و دستگیری فردی خبر داد که یک دختر سه ساله را به مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات وادار کرده و فیلم آن را در اینستاگرام منتشر کرده بود.

به گزارش ایرنا، گودرزی روز سه‌شنبه گفت این فرد «هیچ گونه نسبتی با والدین» این کودک ندارد و «از اختلاف بین پدر و مادر این کودک سوءاستفاده کرده و در زمان غفلت» آنان به این اقدام دست زده است.

به گفته رییس پلیس فتا پایتخت، متهم انگیزه اصلی خود از این اقدام را «شوخی و سرگرمی در فضای مجازی» اعلام کرد.

گودرزی همچنین از انتقال این فرد به زندان خبر داد و اضافه کرد: «با توجه به عدم نظارت کافی والدین بر فرزندشان و ناتوانی آن‌ها در نگهداری از این خردسال، این کودک نیز حسب دستور مقام قضایی تا اطلاع ثانوی به بهزیستی منتقل شد.»

چند روز پیش نیز نیروی انتظامی از بازداشت فردی خبر داد که با آزار دو کودک کار، فیلم این اقدام خود را در شبکه‌های مجازی منتشر کرده بود.

ثبت ۱۰۹ مورد بارداری در دختران زیر ۱۸ در استان مرکزی در سالجاری

 

زهرا کسائی‌پور،‌ مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی می‌گوید از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۰۹ مورد ازدواج زیر ۱۵ سال و ۱۰۹ مورد بارداری زیر ۱۸ سال برای دختران در این استان ثبت شده است.

کسائی‌پور،‌ روز سه‌شنبه چهارم آذر ماه اعلام کرد از سال ۱۳۹۶ تا سال گذشته،‌ هزار و ۱۵۷ مورد ازدواج دختران زیر ۱۵ سال ثبت شد و در نیمه اول سال جاری هم ۱۰۹ مورد مشابه دیگر ثبت شده است.

به گفته او، از سال ۱۳۹۵ تا سال گذشته، بیش از هزار و ۵۵ بارداری زیر ۱۸ سال ثبت شده و در سال جاری هم ۱۰۹ بارداری زیر این سن گزارش و ثبت شده است.

به گفته مدیرکل امور بانوان استانداری مرکزی،‌ در این استان ۱۷۹ کودک کار وجود دارد که ۱۲۵ نفر آن‌ها پسر و مابقی دختر هستند.

این مقام دولت در بخش دیگری از سخنانش به کودکان مهاجر و بازمانده از تحصیل اشاره کرد. کسائی‌پور گفت: «در سال جاری ۸۸۶ کودک بازمانده از تحصیل و ۱۰ هزار و ۵۳۷ کودک اتباع و مهاجر در استان شناسایی شده است.»

او اشاره کرد از مجموع کودکان اتباع و مهاجر هشت هزار و ۳۰ نفر از آن‌ها دارای کارت و مابقی کارت ندارند.

روسیه: یک ناو آمریکایی را به آب‌های بین‌المللی بازگرداندیم

 

وزارت دفاع روسیه از ورود غیرقانونی یک ناو آمریکایی به آب‌های روسیه در نزدیکی دریای ژاپن خبر داد.

وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد این ناو آمریکایی پس از هشدار کشتی آدمیرال وینوگرادوف روسیه از آبهای این کشور خارج شد و به آب‌های بین‌المللی بازگشت.

کامبوزیا پرتوی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

کامبوزیا پرتوی، کارگردان و فیلم‌نامه نویس در سن ۶۵ سالگی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت.

به گزارش ایرنا، پرتوی از دو هفته پیش برای انجام عمل قلب در بیمارستان بستری شده بود.

او کارگردانی فیلم‌هایی چون ماهی، گلنار، بازی بزرگان، کافه ترانزیت، پرده و کامیون را برعهده داشته است. تازه‌ترین ساخته او فیلم کامیون است که هنوز به نمایش عمومی در نیامده است.

این کارگردان در سال ۱۳۳۴ در شهر رشت  متولد شده بود. 

کشته شدن عروس ۱۵ ساله در مشهد به دست داماد بیست ساله

روزنامه خراسان از کشته شدن نوعروس ۱۵ ساله به دست همسر ۲۰ ساله‌اش در محله پنج‌تن مشهد خبر داد و نوشت: «منصور جوان ۲۰ ساله تبعه کشور بیگانه که به تازگی با عزیزه دختر عموی ۱۵ ساله خود عقد کرده بود، دوشنبه شب در منزل عمویش، عزیزه را با روسری خفه کرد و گریخت.»

بنابر این گزارش، منصور جوان ۲۰ ساله از اتباع غیر ایرانی سال گذشته به خواستگاری دختر عمویش رفت که در منطقه پنج‌تن مشهد ساکن بودند و به خاطر آشنایی فامیلی، خیلی زود با دختر عموی ۱۵ساله پای سفره عقد نشستند و پس از آن منصور نیز به شکل غیرمجاز ساکن مشهد شد اما یک‌شنبه شب گذشته، او پس از حضور در منزل عمویش و در نیمه‌های شب دختر عمویش را خفه کرد.

این روزنامه از قول مادر عزیزه، مقتول ۱۵ ساله، نوشت که من تا حدود ساعت ۲ بامداد بیدار بودم و برق اتاق خواب دخترم و نامزدش روشن بود و احتمال می دادم که آن‌ها بیدار هستند اما وقتی سپیده دم از خواب بیدار شدم احساس کردم وضعیت خانه مشکوک است که ناگهان از لای در نیمه باز دخترم را دیدم که روی رخت خواب افتاده است.

بررسی‌های مقدماتی مقام قضایی از سوی شعبه ۲۰۸ دادسرای مشهد در صحنه حاکی از آن است تازه‌ داماد به دلیل نامعلومی دختر عموی ۱۵ ساله‌اش را با روسری خفه کرده و شبانه از خانه نامزدش گریخته است و به همین دلیل گروه ویژه کارآگاهان به احمدی‌نژاد، دستور بازپرس ویژه قتل مشهد، آغاز شده است.

وزیر خارجه کانادا: به مذاکرات غیرمسئولانه با چین علاقه‌ای نداریم

فرانسیس فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا، گفت کشورش به فشارهای خود بر چین برای بهبود بخشیدن به وضعیت حقوق بشر در چین ادامه خواهد داد و به برگزاری «مذاکرات سخت غیرمسئولانه» با پکن علاقه‌ای ندارد.

شامپین روز دوشنبه در نشستی با یکی از کمیته‌های پارلمان کانادا تاکید کرد کانادا به همکاری با متحدان خود ادامه خواهد داد تا چین را به دلیل زندانی کردن شهروندان خارجی، سرکوب مردم هنگ‌کنگ و اقلیت‌های مذهبی در استان شین‌جیانگ این کشور تحت فشار قرار دهند.

وزیر خارجه کانادا در عین حال تاکید کرد در همین حال باید با چین به گونه‌ای برخورد کرد که پیامدهای منفی آن متوجه زندانیان خارجی، کنشگران حقوق بشر و کشاورزان و صاحبان کسب‌وکار کانادا نشود.

پس از آنکه پلیس کانادا در دسامبر ۲۰۱۸ مدیر ارشد مالی شرکت هواوی چین را بازداشت کرد، روابط تجاری چین و کانادا تا حد زیادی به حالت تعلیق درآمد.

درپی این اقدام، چین نیز دو شهروند کانادایی را دستگیر کرد و جلوی واردات دانه کانولا از کانادا را گرفت.

بیت‌کوین و ارز دیجیتال دوباره ارزشمند می‌شوند

 

پس از چندین بار سقوط بزرگ ارزش بیت‌کوین که میلیاردها دلار سرمایه را از بین برد، اکنون ارز دیجیتال به بالاترین ارزش خود از ژانویه ۲۰۱۸ بازگشته و قیمت آن در این هفته از ۱۸ هزار دلار فراتر رفت.

بلومبرگ علت این تغییر وضعیت را در تحولات مالی مهمی در بازار دانسته که نشان می‌دهد ارز دیجیتال بیت کوین برای ورود به «جریان اصلی مالی» گام‌های بلندی برداشته است.

یکی از این گام‌ها در ماه اکتبر برداشته شد، وقتی که کمپانی پی‌پل، غول عظیم پرداخت‌های مالی در جهان به مشتریان خود اجازه داد که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را از طریق حساب‌های خود خرید و فروش کنند.

همچنین تعدادی از شرکت‌های فناوری، از جمله سیستم پرداخت بازیکنان در اسکوئر، شروع به نگهداری قسمتی از سرمایه‌های نقدی خود در بیت کوین کردند. همچنین در ماه اوت، شرکت سرمایه‌گذاری فیدلیتی، با سرمایه ۳/۳ تریلیون دلاری، اعلام کرد که اولین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بیت‌کوین خود را راه اندازی می کند.

بلومبرگ می‌نویسد هر چند که هنوز هم بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال ریسک زیادی دارند اما با پیوستن «ستارگانی مانند پی پل و فیدلیتی» ممکن است سرمایه‌گذاران بیشتری به ارزهای دیجیتال رمزنگاری به عنوان مکمل سهام، اوراق قرضه و یا کالاها نگاه کنند. از طرفی با محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا، مردم مجبور به خرید آنلاین شدند، و تغییر به سوی بازارهای بدون پول نقد با شتاب بیشتری صورت گرفته است.

اقدام موساد در انتقال گوزن ایرانی به اسرائیل برای احیای نسل

صفحه توییتر دولت اسرائیل در یک رشته توییت به شرح ماجرای انتقال گوزن‌های ایرانی به اسرائیل برای احیای این گونه رو به انقراض در اسرائیل پرداخت.

به گزارش جروزالم‌ پست، از دیرباز زیستگاه این گوزن در بخش‌هایی از ایران و اسرائیل بود اما این تصور وجود داشت که نسل آن از بین رفته است تا اینکه در دهه ۵۰ میلادی یک گله کوچک از این حیوان در ایران دیده شد.

با توجه به اشارات کتاب مقدس یهودیان به وجود گوزن ایرانی در زمان‌های قدیم در اسرائیل و اهمیت این حیوان در فرهنگ این کشور، اسرائیل در تلاش بود تا دو راس از این گوزن‌ها را به اسرائیل منتقل کند.

بر اساس این گزارش، در سال ۱۹۷۸ شاه ایران از اسرائیل خواست برای انتقال دو راس از این گوزن‌ها یکی از ماموران موساد را به ایران بفرستد، اما وقتی این مامور به ایران رسید شاه و خانواده‌اش در بحبوحه انقلاب سال ۵۷ ایران را ترک کرده بودند.

به گفته صفحه توییتر دولت اسرائیل، با این وجود این مامور موساد موفق شد این گوزن‌ها را پیدا کرده و به اسرائیل بیاورد.

به گزارش اورشلیم پست به نقل از سازمان طبیعت و پارک‌های اسرائیل، در سال ۲۰۲۰ بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ راس از این گوزن در شمال اسرائیل زندگی می‌کنند.  

الهام صمیمی، دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، بازداشت شد

 

الهام صمیمی، دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، که پیشتر نیروهای امنیتی منزل او را مورد تفتیش قرار داده بودند، روز دوشنبه سوم آذر ماه بازداشت شد.

این دانشجوی دانشگاه تهران، پس از تفتیش منزلش در  نیمه شب ۲۵ مهر ماه، چندبار در یکی از خانه‌های مخفی نیروهای امنیتی در خیابان لبافی‌نژاد تهران مورد بازجویی قرار گرفته بود اما پس از احضار مجدد و امتناع او از حضور در این خانه مخفی،از سوی نیروهای امنیتی با تهدید خود و خانواده‌اش به زندان اوین احضار و پس از مراجعه، بازداشت شد.

شورای صنفی دانشجویان کشور در گزارشی از بازداشت این دانشجو، یادآوری کرد که پیشتر و در «نیمه شب ۲۵ مهر ماه ماموران امنیتی به خانه الهام صمیمی، یورش برده بودند و کتاب‌ها، لوازم شخصی و وسایل الکترونیکی از جمله موبایل و لپ‌تاپ او و دیگر افراد ساکن در منزل از جمله وسایل بستگان و مهمان‌های او را ربوده و خود او را به برخورد امنیتی و قضایی» تهدید کرده بودند.

بنابر این گزارش، نیروهای امنیتی پس از یورش نیمه شب ۲۵ مهر ماه به منزل الهام صمیمی، او را با تهدید خود و خانواده‌اش، چندین بار احضار کرده و مورد بازجویی قرار دادند. این بازجویی‌ها علاوه بر زندان در اوین، چندین جلسه نیز در یکی از خانه‌های مخفی نهادهای امنیتی واقع در خیابان لبافی‌نژاد تهران انجام شده بود.

شورای صنفی دانشجویان کشور با اشاره به اینکه «در پی مقاومت الهام صمیمی برای مراجعه به مکان مورد نظر برای ادامه بازجویی»، نیروهای امنیتی طی تماسی او و خانواده‌اش را مورد تهدید و آزار قرار دادند و این‌ فعال دانشجویی تحت فشار قرار گرفت که به زندان اوین مراجعه کند اما پس از مراجعه در روز دوشنبه، نیروهای امنیتی، او را بازداشت کردند.