چهار پناهجوی ایرانی پس از ۳۳ روز بازداشت در کمپ دیپورت ترکیه به طور موقت آزاد شدند | ایران اینترنشنال

چهار پناهجوی ایرانی پس از ۳۳ روز بازداشت در کمپ دیپورت ترکیه به طور موقت آزاد شدند

 

چهار پناهجوی ایرانی پس از ۳۳ روز بازداشت در کمپ دیپورت پناهندگان شهر آیدین در ترکیه به صورت موقت آزاد شدند.

زینب صحافی، یکی از این چهار نفر، با انتشار عکسی از خود در کنار لیلی فرجی، اسماعیل فتاحی و محمد پوراکبری، در اینستاگرامش نوشت که این آزادی «موقت» است و «به معنی رفع دیپورتی نبوده و پرونده مربوط به دیپورت همچنان در جریان است».

به گزارش فرزیا ثابتی، خبرنگار ایران اینترنشنال، سه نفر از این پناهجویان به دلیل شرکت در تجمع اعتراض به خروج ترکیه از کنوانسیون منع خشونت علیه زنان بازداشت شده بودند و اسماعیل فتاحی نیز پس از مراجعه برای پیگیری وضعیت آنان بازداشت شد. بنابر همین گزارش، برخی دیگر از پناهجویان، از جمله بیژن فرخ‌پور حقیقی، نیز با خطر بازگردانده شدن به ایران مواجه هستند.

نرخ تورم در ایران رکورد ربع قرن اخیر را شکاند

نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید.

نرخ تورم سالانه در خرداد نسبت به نرخ تورم سالانه در اردیبهشت، دو درصد رشد را نشان می‌دهد.

این در حالی است که نرخ تورم در گزارش‌های غیررسمی که به ویژه از سوی اصناف کارگری ارائه می‌شود، بالاتر است.

نرخ تورم سالانه به معنی میزان تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

همچنین به گزارش مرکز آمار ایران، تورم نقطه‌ای نیز که در اردیبهشت‌ماه کاهش داشت، بار دیگر در خردادماه افزایش یافت و بیشترین افزایش مربوط به گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌‌ها و دخانیات» بود.

ابراهیم رییسی که به عنوان رییس جمهور ایران قرار است به زودی کار خود را آغاز کند، در مناظره‌های انتخاباتی قول داده نرخ تورم در ایران به سمت یک‌رقمی شدن برود.

از زمان خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸، ارزش پول ایران به شدت سقوط کرده و قدرت خرید مردم کاهش قابل‌ملاحظه‌ای پیدا کرده است.

 

قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسید

در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌جمهور شدن ابراهیم رئیسی در ایران است.

ایپک اوزکاردسکایا، تحلیلگر سوییس‌کوت، سه‌شنبه اول تیر به خبرگزاری فرانسه گفت: «بهای نفت خام به این دلیل همچنان رو به افزایش است که انتخاب ابراهیم رئیسی مذاکرات هسته‌ای ایران را دشوارتر می‌کند.»

قیمت هر بشکه نفت خام برنت، که معیار بازارهای نفت در اروپا به شمار می‌رود، بامداد سه‌شنبه برای ساعاتی به ۷۵/۳۰ دلار رسید که بالاترین رقم از آوریل سال ۲۰۱۹ تاکنون است.

در نیویورک نیز برای اولین بار پس از اکتبر ۲۰۱۸، قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمیدیت روز دوشنبه ۳۱ خرداد، به ۷۳/۹۶ دلار رسید.

در حالی که مذاکرات هسته‌ای برای احیای احتمالی برجام در وین در جریان است، رئیسی دوشنبه ۳۱ خرداد، در اولین نشست خبری‌اش، گفت اجازه نمی‌دهد «مذاکره برای مذاکره» صورت گیرد.

کاخ سفید نیز روز دوشنبه در واکنش به سخنان رئیسی، اعلام کرد جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، برنامه‌ای برای دیدار با رهبران جمهوری اسلامی ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از ثبت رکورد جدید، قیمت نفت به‌دلیل قدرت دلار، ارز معیار برای مبادلات بین‌المللی، اندکی کاهش یافت.

با این حال، جفری هالی، تحلیلگر شرکت اواندا، گفت قدرت دلار مانع رکوردشکنی قیمت نفت در یک هفته اخیر نشد و این نشان می‌دهد که به احتمال زیاد، تقاضای واقعی زیادی برای خرید نفت وجود دارد و افزایش قیمت فقط بر اساس گمانه‌زنی‌ها صورت نگرفته است.

 

دادستان یاسوج: بیش از ۱۰۰نفر در روز انتخابات بازداشت شدند

علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد.

ملک حسینی در نشست شورای تامین در فرمانداری شهرستان بویراحمد، گفت: «این افراد از همه سلایق، گروه‌ها و اقوام مختلف کاندیداها بودند. ما نماینده فرماندار و از اعضای صندوق را هم بازداشت کردیم.»

در روزهای اخیر، گزارش‌ها و ویدیوهایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی به معترضان به نتیجه انتخابات در شهر یاسوج حمله‌ور شدند.

ویدیویی نیز مبنی بر کشته شدن سه معترض به‌دست پلیس منتشر شد، اما کیقباد مصطفایی، فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد، ارتباط این ویدیو با اعتراض‌های یاسوج را رد کرد و گفت: «این ویدیو مربوط به گازگرفتگی ۳ نفر در سنوات گذشته در یکی از استان‌های همجوار» است.

اعتراض‌‌ها در یاسوج پس از اشکال در سیستم الکترونیکی ثبت آرا و تغییر در فهرست برندگان انتخابات به وجود آمد، اما دادستان یاسوج هرگونه «دخل و تصرف در سیستم الکترونیکی انتخابات شورای اسلامی شهر» را رد کرد.

او گفت با فردی که فهرست نامزدهای برنده را در فضای مجازی منتشر کرد، برخورد می‌شود.

مجید احمدی، فرماندار شهرستان بویراحمد، فهرست منتشر‌شده پیش از اشکال فنی در سیستم الکترونیکی ثبت آرا را «مقداری منطبق با واقعیت» خواند، اما گفت: «بعد از اینکه نتایج نهایی توسط دستگاه شمارش شد، لیست منتخبین تغییر کرد.» 

سخنگوی دولت: مشارکت در انتخابات قابل‌ قبول بود

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر می‌شدند ولی ۲۸ خرداد رای ندادند، «نوعی بیان دیدگاه و در چارچوب نوعی مشارکت قابل تبیین است».

ربیعی سه‌شنبه اول تیر در نشست خبری هفتگی‌اش، تحلیل عمومی و رایج درباره تحریم گسترده انتخابات مبنی بر مخالفت اکثریت مردم ایران با جمهوری اسلامی را «ساده‌اندیشانه و تقلیل‌گرایانه» خواند و به گفته او، فقط از سوی «یک گروه در خارج کشور یا یک فرد در داخل کشور» ارائه می‌شود.

او گفت این تحریم «تابعی از متغیرهایی از قبیل تغییرات جمعیتی، تحولات ارزشی، احساس موفقیت یا عدم موفقیت در رای‌دهی، میزان نیل به هدف رای‌دهندگان، امکان حضور در پای صندوق رای، یافتن گرایشی نزدیک به ارزش‌های خود و نیز تابعی از سایر مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است».

سخنگوی دولت جمهوری اسلامی تاکید کرد: «همین مشارکت قابل قبول بوده و قابل مقایسه با بسیاری از کشورها هم نیست».

علاوه بر تحریم انتخاباتی بیش از نیمی از مردم ایران، بر اساس آمار رسمی، آرای باطله پس از آرای ابراهیم رئیسی، بیشتر از آرای سه نامزد دیگر این انتخابات بوده است.

با این حال، ابراهیم رئیسی در نشست خبری‌اش، انتخابات اخیر را «حماسه» خواند و احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری، نیز گفت دست‌کم ۱۰ درصد افراد به‌دلیل «ترس از کرونا» پای صندوق‌های رای نیامدند.

 

نماینده خامنه‌ای در خوزستان: نباید از رییسی توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم، حل مشکلات زمانبر است

عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم چون زمانبر است.

موسوی‌فرد، نماینده علی خامنه‌ای در استان خوزستان و امام جمعه اهواز، با بیان اینکه «ابراهیم رییسی، سید انقلابی است که رییس جمهور شد»، گفت در سال۹۶ رییسی را «بی‌رحمانه تخریب کردند و گفتند که می‌خواهد در پیاده‌روها دیوار» بکشد.

نماینده خامنه‌ای در خوزستان با بیان اینکه حالا رییسی به عنوان رییس جمهور برگزیده شده است، گفت: «از خدا درخواست می‌کنیم ابراهیم رییسی که یک کابینه توانمند، جوان و انقلابی تشکیل دهد»، ولی «الان توقع حل فوری مشکلات را نباید داشته باشیم چون حل مشکلات کشور زمانبر است.»

موسوی‌فرد به مشکلات خوزستان نیز اشاره کرد اما گفت تا دولت جدید تشکیل و مستقر شود و کار را آغاز کند، کمی طول می‌کشد‌ و امیدواریم تا رییسی گره‌های بزرگ خوزستان را نیز باز کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ایران:مشکل انتقال پول حل شود برای ساخت مسکن در سوریه رقیب نداریم

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، گفت در صورت رفع مشکل انتقال پول به سوریه، ایران برای ساخت مسکن در این کشور رقیب ندارد.

محمودزاده با بیان اینکه «به‌زودی مشکلات انتقال پول به منظور فعالیت شرکت‌های ایرانی در ساخت‌وساز سوریه حل می‌شود»، گفت: در سوریه به دلیل خرابی‌ ناشی از جنگ ظرفیت احداث دست‌کم ۲۰۰ هزار واحد مسکونی وجود دارد و ما برای ساخت مسکن در سوریه رقیب نداریم

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره «دستاوردهای سفر خود به سوریه»، گفت که  در سفر تازه به سوریه، بسترسازی برای انجام تفاهم‌نامه پیشین دو کشور ایران و سوریه برای امکان حضور شرکت‌های بخش خصوصی ایران در بازسازی سوریه انجام شد.

محمودزاده همچنین گفت که همچنین موضوع نقل و انتقال پول و تسهیل در حمل و نقل از دیگر مواردی بود که دو کشور درباره آن‌ها به توافق رسیدند.

رهبر کره شمالی برگزیده شدن ابراهیم رییسی را به عنوان رییس جمهور تبریک گفت

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در پیامی برگزیده شدن ابراهیم رییسی را به عنوان رییس جمهور تبریک گفت.

رهبر کره شمالی با ارسال پیامی به ابراهیم رییسی با بیان اینکه «برگزیده‌شدن شما به عنوان رییس جمهور، نشان‌دهنده اعتماد عمیق مردم ایران است»، برای گسترش بیش از پیش روابط دوستانه و همکاری بین تهران و پیونگ‌یانگ ابراز امیدواری کرد.

کیم در پیام تبریکی که برای ابراهیم رییسی ارسال کرد، افزود که «من به نیابت از جمهوری دموکراتیک خلق کره، تبریکات گرم خود را به مناسبت برگزیده‌شدن شما به‌عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران را اعلام می‌دارم.

کیم جونگ اون در پیام خود به ابراهیم رییسی گفت که از این فرصت استفاده می‌کنم تا بر گسترش بیش از پیش همکاری و روابط دوستانه بین دو کشور تاکید کنم و برای شما در سمت رییس جمهوری اسلامی آرزوی در دفاع از حاکمیت ملی و ساخت ایرانی قوی را آرزو می‌کنم.

حفاظت محیط‌زیست اصفهان:حیات وحش استان اصفهان به دلیل نبود آب و تشنگی به کام مرگ می‌روند

معاون پایش و نظارت حفاظت محیط‌زیست اصفهان از افزایش تلف شدن حیات وحش در استان اصفهان به دلیل نبود آب و تشنگی خبر داد.

حسین اکبری، معاون حفاظت محیط‌زیست اصفهان، با تایید اینکه «حیات وحش به ویژه آهوها، جبیرها و قوچ و میش‌ها» در استان اصفهان از تشنگی به کام مرگ می‌روند، گفت: حفاظت از این گونه‌ها که برای آب و غذا به خارج از مناطق حفاظت شده می‌روند، دشوار است.

اکبری افزود که حفاظت محیط زیست اصفهان حداقل به ۱۱ میلیارد تومان اعتبار احتیاج دارد تا شرایط اولیه و نیازهای حیاتی حیوانات شامل علوفه و آب را تامین کند و تا حدودی از برخی بیماری‌ها پیشگیری شود.

معاون حفاظت محیط‌زیست اصفهان با اشاره به اینکه برای تامین اعتبارات مورد نیاز از طریق استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی اصفهان و سازمان حفاظت محیط زیست کشور پیگیری و با سازمان مدیریت بحران کشور مکاتباتی شده است، تاکید کرد که با وجود پیگیری‌های ما در سطح استانی و ملی، مشکل آنقدر فراگیر بوده که به شدت نیازمند همراهی مردم، نهادهای حقیقی و حقوقی هستیم.

مرتضی جمشیدیان فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان اصفهان نیز اوایل خرداد ماه گفت که جمعیت زیادی از حیات وحش به دلیل نبود علوفه از مناطق حفاظت شده خارج و به مزارع و اراضی کشاورزی نزدیک شده‌اند.

جمشیدیان افزود با اینکه تمام امکانات و توان‌مان و محیط‌بانان خود را برای آبرسانی سیار به آبشخورها بسیج کردیم اما علوفه امسال گران شده و برای آن هنوز اعتباری داده نشده است.

آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا تحریم‌های هماهنگ و گسترده‌ای علیه بلاروس اعمال کردند

آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقام‌ها و نهادهای وابسته به حکومت بلاروس اعمال کردند و از مینسک خواستند به «رویه‌های ظالمانه علیه مردم خود» پایان دهد.

اتحادیه اروپا اعلام کرد علیه ۷۸ مقام بلاروسی، از جمله وزیران دفاع و ترابری، فرمانده نیروی هوایی و چندین قاضی و نماینده پارلمان، منع سفر و توقیف دارایی اعمال کرده است.

وزارت دارایی آمریکا نیز با اشاره به سرکوب تظاهرات‌کنندگان ضد حکومتی و نیز اقدام اخیر مینسک در رهگیری و فرود اجباری یک هواپیمای مسافربری برای دستگیری یک خبرنگار، ۱۶ فرد و پنج نهاد بلاروس را در فهرست تحریم قرار داد.

بریتانیا نیز نام چند مقام بلاروسی، از جمله مقاماتی که در صادرات محصولات نفتی این کشور نقش دارند، را تحریم کرد.

وزیر خارجه عربستان سعودی و مدیرکل آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت‌وگو کردند

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست سازوکارهایی را برای نظارت سریع و گسترده بر همه سایت‌های هسته‌ای ایران اعمال کند.

طبق اعلام وزارت خارجه عربستان سعودی، بن فرحان روز دوشنبه در دیدار با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در وین همچنین درباره جلوگیری از سیاست‌های ایران که ناقض قوانین و عرف بین‌المللی هستند و امنیت و ثبات منطقه و جهان را به خطر می‌اندازند گفت‌وگو کردند.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که مقام‌های ایران و عربستان سعودی اخیرا در تلاش برای کاهش تنش میان دو کشور، برای بررسی روابط دوجانبه در بغداد نشستی برگزار کرده‌اند.

گزارشگران ویژه و کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل خواستار آزادی فوری نسرین ستوده شدند

 

۱۳ گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی فوری او شدند.

امضاکنندگان این بیانیه که جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران نیز در بین آنان است، گفته‌اند مقام‌های ایرانی درخواست‌های فراوان آنها برای آزادی ستوده را نادیده گرفته و این فعال حقوق بشر را با انتقال به زندانی دیگر، از خانواده‌اش دورتر کردند.

امضاکنندگان این بیانیه از جمهوری اسلامی خواستند به جرم‌انگاری ستوده برای کار قانونی و صلح‌آمیز او در دفاع از حقوق بشر پایان دهند.

دوبراوکا سیمونوویچ، گزارشگر ویژه سازمان ملل در موضوع خشونت علیه زنان، نیز گفت نسرین ستوده به دلیل فعالیت‌هایش در دفاع از حقوق بشر، به ویژه حقوق زنانی که مخالف قوانین حجاب اجباری هستند، زندانی شده است.

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، سال ۱۳۹۷ برای اتهاماتی از قبیل «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «توهین به رهبری» مجموعا به ۳۸ سال زندان (۱۲ سال قابل اجرا) و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد.

خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی: نگذاریم رئیسی از فهرست تحریم‌ها خارج شود

 

انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت برنده اعلام شدن ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، خواستار همبستگی ایرانیان برای جلوگیری از خروج نام او از فهرست تحریم‌‌های بین‌المللی شد.

در این بیانیه که با عنوان «راه عدالت از همبستگی می‌گذرد» منتشر شد آمده است که در آخرین اقدام مردم ایران در همبستگی با خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، در روز رای‌گیری انتخابات، بسیاری «تصمیم گرفتند به جای آن‌که در کنار کسانی بایستند که دست‌شان به خون فرزندان آن سرزمین آغشته است، قاطعانه در مسیر دادخواهی و عدالت قدم بردارند.»

پیش از برگزاری انتخابات در ایران، بسیاری از خانواده‌های قربانیان با شعار «رای بی رای» این انتخابات را تحریم کردند.

انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی با تاکید بر اینکه رئیسی «از عاملین و آمرین کشتار» سرنشینان این هواپیما بوده، اضافه کرده است: «او در شب هجدهم دی ماه از اعضای اصلی شورای عالی امنیت ملی بوده است که دستور به باز گذاشتن آسمان ایران دادند.»

به نوشته این انجمن، تحقیقات مخفیانه و غیرمنصفانه در زیرمجموعه‌ ابراهیم رئیسی صورت گرفته که هیچکس از جزییات آن باخبر نیست. 

انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی تاکید کرد: «بر ماست که نگذاریم این فرد از لیست تحریم‌های بین‌المللی خارج شود، بلکه به لیست افراد تحت تحریم کشور کانادا و کشورهای دیگر افزوده شود و روزی هم پاسخ‌گوی مسوولیتش در جنایت پرواز پی‌اس752 و جنایات دیگرش در چهار دهه‌ گذشته در ایران باشد.»

هفته گذشته، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، بدون اعلام تاریخ مشخصی، گفت دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی «به‌زودی» برگزار می‌شود.

دادگاه عالی اونتاریو در کانادا اواخر اردیبهشت در حکمی، شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی را «عمدی» و «تروریستی» دانست.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران به گزارش ایران‌اینترنشنال: توافق منوط به افراد نیست

 

در پی انتشار گزارش ایران‌اینترنشنال درباره اصرار مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین بر لغو تحریم‌های رهبر جمهوری اسلامی و بیت رهبری، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه گفت: «ایران هیچ گاه وصول به توافق را منوط به افراد نکرده است.»

خطیب‌زاده روز دوشنبه در نشست خبری‌اش گفت: «احیای برجام منوط به رفع تمامی تحریم‌ها است که در برجام پیش‌بینی شده است. ما نه کمتر از برجام و نه بیشتر از برجام رضایت نخواهیم داد.»

پیشتر دو منبع آگاه مرتبط به خبرنگار ایران‌اینترنشنال در وین گفتند که موضوع تحریم‌های بیت رهبر جمهوری اسلامی یکی از موارد اصلی اختلاف میان ایران و آمریکاست.

اظهارات خطیب‌زاده در حالی بیان شده که میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، روز یکشنبه گفت این خواست مشروع ایران است که بخواهد این تحریم‌ها لغو شود.

خطیب‌زاده همچنین درباره اظهارات اخیر جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: «برجام به سختی مذاکره شد و به امضا رسید. هیچ گاه برجام جدیدی مذاکره نخواهد شد.»

سالیوان روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس از قصد آمریکا و قدرت‌های اروپایی برای دستیابی به یک «توافق بلندمدت‌تر و نیرومندتر» با ایران خبر داد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران هنوز درباره تمدید توافق دوجانبه پاسخی نداده است

 

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت ایران هنوز پاسخی درباره تمدید احتمالی توافق دوجانبه نداده است.

گروسی در گفت‌وگو با وبسایت «پس‌بلو» که شامگاه یکشنبه منشتر شد، در عین حال تاکید کرد نباید این توافق را به عنوان یک راه‌حل بلندمدت برای نظارت و راستی‌آزمایی برنامه اتمی ایران در نظر گرفت.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل خرداد اعلام کردند توافق موقت خود برای نظارت بر سایت‌های هسته‌ای را که سه ماه قبل از آن به امضا رسیده بود، برای یک ماه دیگر تمدید کردند.

توافق کنونی روز پنج‌شنبه سوم تیر به پایان می‌رسد. پیشتر گروسی هشدار داده بود اگر توافق‌ موقت نظارت فنی آژانس و ایران تمدید نشود احتمال دارد ایران اطلاعات نظارتی آژانس را حذف کند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین در گفت‌وگو با پس‌بلو تاکید کرد رسیدن به توافق دوجانبه با ایران روز به روز دشوارتر می‌شود.

او همچنین درباره حذف احتمالی اطلاعات از دوربین‌های داخل تاسیسات هسته‌ای ایران، گفت: «این کار باید با حضور ما انجام شود، زیرا تجهیزات ماست.»‌

تاکسیرانی تهران:رانندگان تاکسی دارای پروانه‌کار و فعال در اولویت واکسن کرونا قرار می‌گیرند

محمد روشنی، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران، گفت که با توجه به قول حسن روحانی برای تخصیص سهمیه واکسن کرونا به رانندگان تاکسی، رانندگان دارای پروانه‌کار و فعال در اولویت واکسن کرونا قرار می‌گیرند.

روشنی افزود که پنج‌شنبه گذشته در مراسم افتتاح ایستگاه مترو که با حضور رییس جمهور به صورت آنلاین برگزار شد از او درخواست کردیم که واکسن رانندگان حمل و نقل عمومی به ویژه رانندگان تاکسی را مورد توجه قرار دهند، که رییس جمهوری اسلامی نیز قول داد که این مهم به‌زودی انجام شود.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران اضافه کرد که پس از موافقت حسن روحانی با تخصیص سهمیه واکسن، آیین‌نامه اجرایی برای نحوه تزریق واکسن به رانندگان تاکسی تهیه کردیم که بر این اساس اولویت تزریق واکسن با رانندگان فعالی است که پروانه کار دارند و مشغول به فعالیت هستند.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی با بیان اینکه همچنین بر اساس سن، سابقه بیماری و سابقه کار، واکسن به رانندگان تاکسی تعلق می گیرد، گفت: «یک صد هزار راننده تاکسی در تهران فعال هستند که بیش از ۴۵۰ نفر از آنها به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.»