سرخط خبرها

 • ایران اینترنشنال، با دستیابی به ابلاغیه وزارت کشور ایران به وزارت بهداشت: با استفاده از داده‌های وزارت ارتباطات، بیماران مبتلا به کرونا را ردیابی کنید
 • ایران اینترنشنال، با دستیابی به ابلاغیه وزارت کشور ایران به وزارت بهداشت: بانک اطلاعاتی بیماران مبتلا به کرونا باید در اختیار قوه قضائیه و پلیس قرار بگیرد
 • ایران اینترنشنال، با دستیابی به ابلاغیه وزارت کشور ایران به وزارت بهداشت: نیروی انتظامی می‌تواند مبتلایانی که الزام به قرنطینه خانگی را رعایت نمی‌کنند، به نقاهتگاه‌های عمومی منتقل کند
 • ستاد مقابله با کرونا در تهران از افزایش ۳۰ درصدی میزان مراجعه به بیمارستان‌ها، طی دو روز گذشته، خبر داد
 • تشکل و انجمن‌ صنفی کارگران ساختمانی: کارگران حتی توان خرید یک ماسک و دستکش را ندارند و دولت باید بسته‌های حمایتی ارائه دهد
 • به گزارش خبرگزاری رویترز، جلسه‌ بین اعضای اوپک و روسیه درباره کاهش تولید نفت، به دلیل اختلافات بین روسیه و عربستان‌سعودی، به تعویق افتاد
 • فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران تصمیم حکومت ایران مبنی بر منع انتشار کاغذی مطبوعات را مانع‌تراشی برای «حق شهروندان در دسترسی به اطلاعات» خواند
 • انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران با بیان اینکه صدا و سیما اعتباری برای اطلاع‌رسانی ندارد، درخواست کرد، مطبوعات بعد از بیستم فروردین اجازه نشر داشته باشند
 • ۵۰ استاد و تحلیلگر اقتصادی در نامه‌ای به حسن روحانی، نسبت به پدید آمدن هسته‌های ناخشنود در حاشیه شهرها در پی ایجاد بحران احتمالی اقتصادی ناشی از شیوع کرونا هشدار دادند
 • هشت گروه شبه نظامی عراقی مورد حمایت ایران، دربیانیه‌ای مشترک، نیروهای آمریکایی را تهدید به حمله همه‌جانبه کردند
 • وزیر راه و شهرسازی ایران: طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی، برای ایجاد تحرک در بخش مسکن، از امسال اجرایی می‌شود
 • روحانی از اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند، جایگزینی برای فاصله‌گذاری اجتماعی خبر داد
 • حسین‌زاده، رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس: طرح سه‌فوریتی قرنطینه کامل ایران، تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد
 • شرکت اتوبوسرانی تهران با اعلام جان‌باختن ۲ راننده بر اثر ابتلا به کرونا، گفت: تست کرونای ۴۰ راننده اتوبوس مثبت است
 • شهرداری تهران از سرگردانی چهار تا پنج هزار معتاد در سطح پایتخت، در پی بسته شدن مراکز نگهداری این افراد به دلیل شیوع کرونا، خبر داد
 • وزارت بهداشت ایران موارد فوت بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در این کشور را ۳۴۵۲ نفر اعلام کرد
 • IranIntl :آدرس کانال یوتیوب ایران اینترنشنال
 • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
 • وب‌سایت: IranIntl.com * توییتر : [email protected] * اینستاگرام: IranIntltv * اینستاگرام ورزشی : Iranintlsport * فیس‌بوک: IranIntl * ایمیل: [email protected]

پنجمین مرگ بر اثر ویروس کرونا خارج از مرزهای چین، شمار قربانیان در این کشور به ۱۷۷۰نفر رسید 

تایوان روز یک‌شنبه از اولین مورد مرگ بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر داد. این مرد ۶۰ ساله راننده تاکسی بود که اخیرا سفر خارجی نداشت و بیشتر مسافرانش از هنگ‌کنگ، ماکائو و چین بودند. این پنجمین مورد مرگ بر اثر ابتلا به این بیماری، در خارج از مرزهای چین است.

همزمان کمیسیون بهداشت ملی چین، صبح دوشنبه به وقت محلی اعلام کرد که شمار موارد مرگ بر اثر شیوع ویروس کرونا در داخل این کشور تا پایان روز یک‌شنبه با ۱۰۵ مورد جدید، به هزار و۷۷۰ نفر رسید. 

روز یک‌شنبه نیز دو هزار و ۴۸ مورد جدید ابتلا در چین تایید و ثبت شده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شمار کلی مبتلایان ۷۰ هزار و ۵۴۸ نفر است که ده هزار و ۸۴۴ نفرشان مداوا و از بیمارستان مرخص شده‌اند. 

بیش از ۹۴ درصد از موارد جدید شناسایی شده در روز یک‌شنبه در استان هوبی، کانون شیوع بیماری، صورت گرفت. در روز یک‌شنبه در این استان صد نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند. 

روز یکشنبه در استان هنان در همسایگی هوبی، سه نفر نیز بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند.  

شمار جان‌باختگان مسمومیت الکلی در استان فارس به ۸۸ نفر رسید

رییس مرکز مدیریت فوریت‌های پزشکی استان فارس اعلام کرد که تا شانزدهم فررودین آمار مسمومیت‌های الکلی در این استان به ۷۰۳ نفر رسیده است و ۸۸ نفر از مسموم‌شدگان جان‌باختند.

رییس مرکز مدیریت فوریت‌های پزشکی استان فارسگفت: «در پی شیوع ویروس کرونا در ایران و شایعه تاثیر مصرف الکل بر مقابله با این بیماری، ۸۸ نفر در فارس بر اثر مسمومیت الکلی جان خود را از دست دادند.»

مرادیان همچنین گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۷۰۳ نفر به دلیل مسمومیت با الکل صنعتی به مراکز درمانی استان فارس مراجعه کرده‌اند که از این تعداد هنوز ۶۱۵ نفر بستری هستند.

رییس مرکز فوریت‌های پزشکی استان فارسگفت که متوسط سن مسموم‌شدگان ناشی الکل تقلبی  بین ۲۰ تا ۴۰ سال  است و تعدادی از آنها هم اکنون در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

رییس مرکز مدیریت فوریت‌های پزشکی استان فارس تاکید کرد که مصرف الکل متانول بسیار سمی است و استفاده از آن اثر منفی دارد و تاثیر آن بر روی کبد و کلیه‌ها بسیار مخرب است.

۱۴۰ تشکل کارگران ساختمانی: خیلی از کارگران توان خرید یک ماسک را ندارند

 

بیش از ۱۴۰ تشکل‌ و انجمن‌ صنفی کارگران ساختمانی با انتشار بیانیه‌ای خواستار کمک دولت به معیشت کارگران از جمله اختصاص بسته‌های حمایتی در قالب‌های درمانی و خوراکی و نقدی به کارگران به دلیل تعطیلی کار شدند.

در این بیانیه که روز شنبه ۱۶ فروردین، منتشر شده، با اشاره به «بیکاری و فقر و عدم پوشش بیمه بیکاری و نبود خدمات درمانی و پزشکی مناسب» برای کارگران ایران، آمده است: «دولت از ما کارگران می‌خواهد که در خانه بمانیم که بتواند به دلیل کم‌کاری بعضی از مسئولین در جهت عدم مدیریت درست در مهار این بیماری که ناتوان بوده است، مقابله کند ولی آیا خدماتی از قبیل دستمزد و بیمه بیکاری و وسایل بهداشتی و ... را در این زمان به اقشار کم درآمد داده است؟»

این تشکل‌های صنفی همچنین با تاکید بر این که «از دست دادن یک روز کاری می‌تواند بر زندگی کارگران از لحاظ اقتصادی فاجعه‌بار باشد»، ادامه دادند: «آیا نمی‌دانند که خیلی از کارگران حتی توان خرید یک ماسک و دستکش حفاظتی از این بیماری را ندارند.»

تامین امکانات بهداشتی در محیط کار برای کارگران، اختصاص بیمه بیکاری برای تمامی کارگران به خصوص کارگران و استادکاران فصلی ساختمانی، تامین مراکز خرید مواد خوراکی کاملا کنترل‌شده بهداشتی، رایگان کردن مخارج آب و برق و گاز و تلفن و رایگان کردن اجاره منازل مسکونی و مغازه‌های فروشندگان جزء تا پایان شرایط بحران بیماری کرونا از جمله مواردی است که این تشکل‌ها برای حل بحران معیشتی کارگران پیشنهاد کرده‌اند.

همچنین بیمه شدن تمامی کارگران و استادکاران ساختمانی بدون قید و شرط و فوری، ارائه کمک‌های نقدی بلاعوض و تامین بسته‌های مواد خوراکی برای خانواده‌های کارگران بیکار، دستفروشان، کارگران فصلی بیکار شده و کودکان کار و خیابان دیگر پیشنهاد این تشکل‌ها به دولت است.

انتخاب کی‌یر استارمر، سیاستمدار میانه‌رو، برای رهبری حزب کارگر بریتانیا 

 

 

کی‌یر استارمر، متعلق به جناح میانه‌رو و هوادار اتحادیه اروپا در حزب کارگر بریتانیا، رهبری این حزب را در دست گرفت و به دوره سکان‌داری جرمی کوربین، از چهره‌های متعلق به جناح چپ این حزب پایان داد.

استارمر، وکیل ۵۷ ساله‌ای است که به مدت سه سال مسئول امور مربوط به برگزیت در حزب کارگر بریتانیا بود. او روز شنبه ۱۶ فروردین، در انتخابات درون‌حزبی، با به دست آوردن بیش از ۵۶ درصد آرای اعضای حزب، دو نامزد دیگر را شکست داد و به رهبری این حزب انتخاب شد.

به دنبال شکست حزب کارگر در انتخابات اخیر پارلمانی بریتانیا، کوربین قول داده بود که از رهبری حزب کناره‌گیری کند و نامزد انتخابات درون‌حزبی نشده بود.

استارمر در یک پیامی تصویری که بلافاصله پس از انتخاب او پخش شد، وعده داد که از اختلافاتی که حزب کارگر در دوران اخیر به آنها دچار است، عبور کند.

همچنین در حالی که حزب کارگر در دوران کوربین با اتهام «یهودی‌ستیزی» روبه‌رو شد، رهبر جدید این حزب قول داد که این «سم را از بین ببرد» و گفت: «به نام حزب کارگر، عذرخواهی می‌کنم.»

به دلیل شیوع ویروس کرونا در بریتانیا، نام نامزد پیروز در انتخابات حزب کارگر بریتانیا در جریان یک نشست خبری اعلام نشد و هر کدام از نامزدها از پیش، سخنان را خود را برای پیروزی احتمالی ضبط کرده بودند.

ادامه انتقاد از منع چاپ نشریات در ایران از سوی نهادهای صنفی داخلی و بین‌المللی 

 

آنتونی بلانگر، رییس فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، هم به تصمیم حکومت ایران مبنی بر منع انتشار کاغذی مطبوعات اعتراض کرد و آن را مانع‌تراشی برای «حق شهروندان در دسترسی به اطلاعات» خواند.

وب‌سایت فارسی این فدراسیون روز جمعه ۱۵ فروردین‌ماه به نقل از بلانگر نوشت: «ما از حکومت ایران می‌خواهیم که با تامین آزادی مطبوعات، نسبت به حق شهروندان برای دسترسی به اطلاعات به صورت چاپی و آنلاین، مانع‌تراشی نکند.»

او این اقدام حکومت ایران را موجب «محرومیت مردم از حق اساسی دریافت اطلاعات» و «بیکاری بسیاری از روزنامه‌نگاران» دانست.

روز شنبه نیز انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران با صدور بیانیه‌ای بر روی کانال تلگرام خود از مقام‌های ایران خواست تا علاوه بر توقف ممنوعیت انتشار نشریات از روز ۲۰ فروردین‌ماه،‌ امکانات لازم برای تولید، چاپ و انتشار آن‌ها را فراهم کنند.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در بیانیه‌اش اطلاع‌رسانی و آزادی بیان را بخشی از «ضروریات اولیه زندگی امروز» توصیف کرد و افزود صدا و سیما «فاقد اعتبار کافی» برای تامین نیاز مردم است.

هفته گذشته کمیته «اطلاع‌رسانی و مدیریت جو روانی» ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران اعلام کرد که هرگونه انتشار مطبوعات به صورت کاغذی تا اطلاع بعدی و پایان بحران کرونا ممنوع خواهد بود.

پیشتر‌، رییس و نایب‌رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران نیز این تصمیم را مورد اعتراض قرار داده و «غیرقانونی» و «ضربه به نهاد مطبوعات کاغذی» خوانده بودند.

قربانیان مین در ایران طی یکسال؛ ۲۷ زخمی و یک کشته

 

انفجار مین در مرزهای چهار استان ایران طی یک سال گذشته دست کم موجب کشته و زخمی شدن ٢٧ نفر شده است .

به گزارش سازمان حقوق بشری هەنگاو، از این تعداد چهار نفر کشته شده‌اند که یکی از آنان کودک بوده است. همچنین ٢٣ نفر دیگر بر اثر انفجار مین زخمی و نقص عضو شدەاند. 

بر این اساس انفجار مواد منفجره و مین در سال گذشته در چهار استان کردستان، آذربایجان غربی، ایلام و کرمانشاه گزارش شده است. 

پیشتر مرکز مین زدایی ایران اعلام کرده بود پس از جنگ ایران و عراق ۷۰۰ کیلومتر مربع از مرزهای ایران در پنج استان هنوز آلوده به مین است.

وضعیت نامناسب زندانیان اهل سنت در رجایی‌شهر؛ آب تصفیه نشده و غذای نامناسب در بحران کرونا

 

 

خبرگزاری هرانا در گزارشی درباره وضعیت ۳۱ زندانی اهل سنت در زندان رجایی‌شهر کرج از کمبود امکانات بهداشتی و تغذیه نامناسب آن‌ها هم‌زمان با تشدید بحران کرونا خبر داده است.

این رسانه مجموعه فعالان حقوق بشر ایران در گزارشی که روز شنبه ۱۶ فروردین‌ماه منتشر کرده تغذیه نامناسب، آب تصفیه‌نشده،‌ کمبود امکانات بهداشتی و رطوبت شدید را موجب تشدید شیوع بیماری‌های تنفسی بین زندانیان عنوان کرده است.

علاوه بر این،‌ هرانا گزارش داده که تعدادی از این زندانیان از بیماری‌های دیگر از جمله دیسک کمر،‌ آرتروز گردن و کمر و بیماری‌های استخوانی و مفصلی رنج می‌برند.

بنا بر این گزارش،‌ ضرب‌وشتم برخی از این زندانیان در دوران بازجویی و طول حبس نیز بیماری‌های اعصاب و روان را میان آن‌ها بیشتر کرده است. 

در حال حاضر ۳۱ زندانی اهل‌سنت در اندرزگاه هفت زندان رجایی‌شهر به اتهام‌های سیاسی و امنیتی نگهداری می‌شوند.

طی هفته‌های گذشته برخی نمایندگان مجلس و خانواده زندانیان نسبت به وضعیت سلامتی در زندان‌های ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

مبادله سر و دست یک فرمانده سپاه پاسداران با گروه‌‌های مسلح مخالف اسد

 

حمید پاشاپور برادر اصغر پاشاپور، یکی از اعضای ارشد سپاه پاسداران که در سوریه کشته شده است، گفت که سر و دست برادرش با «گروه‌های تروریستی» مبادله شده و در انتظار بازگشت به ایران است.

 پاشاپور به سایت انصاف‌نیوز گفت: «منتظر اولین پرواز هستیم تا سر و دست [برادرم] از سوریه به ایران باز گردد.»  

اصغر پاشاپور، فرمانده قرارگاه عملیاتی شمال سوریه بود که اواخر سال گذشته در حلب کشته شد. 

جنازه بی‌سر و دست این فرمانده نزدیک به قاسم سلیمانی پس از مدتی با دو تن از اعضای جبهه النصره مبادله شده و به ایران بازگشت. 

با گذشت بیش از سه ماه از بازگشت جنازه پاشاپور به ایران، سپاه پاسداران هنوز اقدام به دفن آن نکرده و در انتظار پایان بحران کروناست. 

حمید پاشاپور در این‌بار گفت که «به دلیل ماجرای کرونا مراسم برادرم هم همچنان به تعویق افتاده و از طرف سپاه گفتند فعلا پیکر در معراج شهدا باشد.»

جمهوری اسلامی خوا‌هان مخالفت اتحادیه اروپا با تحریم‌های آمریکا شد

 

غلامحسین دهقانی، سفیر جمهوری اسلامی در بروکسل، در نامه‌ای به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواستار مخالفت اعضای این اتحادیه با تحریم‌های اقتصادی آمریکا شد.

دهقانی در این نامه که روز شنبه ۱۶ فروردین، در رسانه‌های ایران منتشر شد، این موضع مقام‌های جمهوری اسلامی را تکرار کرده که تحریم‌های آمریکا «ظرفیت‌های ایران برای مبارزه موثرِ درازمدت با ویروس کرونا را، بدون حمایت بین‌المللی، تضعیف می‌‌کند.»

سفیر جمهوری اسلامی در بروکسل از بورل خواست تقاضای تهران را به اطلاع وزیران خارجه اتحادیه اروپا برساند.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفته بود که  تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، مانع کمک‌های بشردوستانه به ایران نخواهد شد.

دو کشته و هفت زخمی در حمله با چاقو در فرانسه

 

در یک حمله با چاقو در شهری در جنوب شرقی فرانسه، دو نفر کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند.

شهردار شهر رومان-سور-ایزر، روز شنبه ۱۶ فروردین، اعلام کرد فرد مهاجم که به طور سطحی زخمی و بازداشت شده است.

مهاجم، یک مرد حدودا سی ساله است که هنگام حمله فریاد «الله اکبر» سر می‌داد. او در یک مغازه در خیابان مرکزی شهر به مردم حمله کرده بود.

این حمله در سومین هفته قرنطینه سراسری فرانسه برای جلوگیری از شیوع کرونا در این کشور روی داده است.

مقام‌های پلیس و دادستانی ضدتروریسم فرانسه هنوز درباره ماهیت این حمله توضیحی نداده‌اند.

یک نماینده مجلس: احتمالا امسال هیچ فعالیت عمرانی در کشور انجام نشود

 

 

علی اکبری، نماینده مجلس ایران،‌ ضمن اشاره به عواقب اقتصادی بحران کرونا و کمبود منابع دولت، گفت به احتمال زیاد در سال جاری هیچ‌گونه فعالیت عمرانی در کشور انجام نمی‌شود.

اکبری روز شنبه ۱۶ فروردین‌ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت: «تمام منابع دولت در سال جاری مانند فروش نفت، مالیات، دارایی‌های دولت، پول و .... صرف مشکلات و آثار بیماری کرونا خواهد شد.»

او با تایید کمبود منابع دولت و تحریم‌ها هم‌زمان با بحران کرونا گفت: «‌به احتمال زیاد در سال جاری هیچ‌گونه فعالیت عمرانی در کشور انجام نشود.» 

نماینده شیراز اضافه کرد که به دلیل تحریم‌ها توانایی «مراودات اقتصادی با کشورهای همسایه» وجود ندارد.

اکبری همچنین با تاکید بر ضرورت همکاری‌ و ارتباط بین‌المللی گفت: «باید بپذیریم که نمی‌توانیم تمام نیازهای کشور را در داخل تامین کنیم.»

درخواست ۱۵۴ مقام‌ پیشین جمهوری اسلامی از خامنه‌ای برای تبدیل حصر به قرنطینه اختیاری

بیش از ۱۵۰ نفر از مقام‌های پیشین جمهوری اسلامی با نوشتن نامه‌ای به علی خامنه‌ای از او خواستند با توجه به شرایط فعلی کشور با تبدیل «حصر خانگی» رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ به «قرنطینه اختیاری» موافقت کند.

در این نامه که روز شنبه ۱۶ فروردین‌ماه منتشر شده، ۱۵۴ نفر از استانداران،‌ نمایندگان،‌ سفیران و معاونان سابق وزارتخانه‌ها خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته‌اند که برای «پایان دادن به التهابات یک دهه اخیر» با خاتمه دادن به حصر خانگی میرحسین موسوی،‌ مهدی کروبی،‌ و زهرا رهنورد موافقت کند.

امضاکنندگان این نامه شرایط کشور را به دلیل سقوط قیمت نفت و شیوع بیماری کرونا «خطیر» خوانده‌اند.

مقام‌های پیشین جمهوری اسلامی رفع حصر را «پیام و اقدام مثبت» از سوی حکومت خوانده‌ و به بدون نتیجه ماندن تلاش‌های برخی مسئولان و نامه زندانیان پیش از انقلاب در این زمینه اشاره کرده‌اند.

در پایان این نامه نوشته شده است: «با پایان‌یافتن قرنطینه در کشور و عادی‌ شدن شرایط، قرنطینه اختیاری محصورین نیز خاتمه یابد و آنان زندگی عادی خود را از سر بگیرند.»

عدم تغییر در شیب آمار رسمی کرونا در ایران؛ روحانی از پایان «فاصله‌گذاری اجتماعی» خبر داد

 

در حالی که در تازه‌ترین آمارهای رسمی کرونا در ایران، هیچ نشانه‌ای از کاهش سرعت شیوع کرونا و کم شدن قربانیان این ویروس در این کشور وجود ندارد، حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی، از پایان قریب‌الوقوع محدودیت‌های «فاصله‌گذاری اجتماعی» و بازگشایی کسب‌وکار در چارچوب «فاصله‌گذاری هوشمند» خبر داد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه ۱۶ فروردین، با اعلام آمار روزانه کرونا در ایران گفت: «در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری در کشور به ۳۴۵۲ نفر رسید.»

او ادامه داد که در همین مدت ۲۵۶۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شدند و مجموع بیماران به ۵۵ هزار و ۷۴۳ نفر رسید.

در حالی که حتی در آمارهای رسمی، نشانه‌ای از کنترل شیوع کرونا در ایران دیده نمی‌شود، و مقام‌های وزارت بهداشت نیز بارها گفته‌اند که به مرحله مهار شیوع این ویروس وارد نشده‌اند، روحانی از تلاش برای بازگشایی کسب‌وکار در چارچوب طرح «فاصله‌گذاری هوشمند» خبر داد.

او روز شنبه، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، از تغییر مرحله «فاصله‌گذاری اجتماعی» به «فاصله‌گذاری هوشمند» سخن گفت و با اشاره به «پروتکل‌های بهداشتی»، ادامه داد: «اگر کرونا برای مدتی باقی بماند باید آن را به گونه‌ای مدیریت کنیم که زندگی مردم با مشکل توام نباشد.»

او با بیان این که «در کنار اولویت سلامت زندگی، معیشت، کسب و کارهای کوچک و طبقه ضعیف و آینده فرزندان‌مان نیز اهمیت دارد»، گفت: «باید بدانیم صدمات اصلی اقتصادی کرونا متوجه اقشار ضعیف جامعه است و مردم از دولت انتظار دارند که اجازه ندهیم کرونا سلامت و معیشت آنان را نابود کند »

این اظهارات روحانی در حالی است که سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، روز جمعه، از ابلاغ دستورالعمل بازگشایی کلیه مشاغل و مراکز کسب‌وکار از سوی وزارت صنعت و معدن و تجارت انتقاد کرد و در نامه‌ای به روحانی نوشت: «هر گونه تصمیم آتش به‌اختیار توسط هر دستگاه دولتی، غیردولتی، فرهنگی، مذهبی و غیره که مورد تایید نباشد شعله‌‌هایش به‌سرعت دامن نظام سلامت و متعاقب آن اقتصاد کشور را خواهد گرفت.»

رسانه‌های خبری ایران روز شنبه تصاویری از فعالیت وسایل حمل و نقل عمومی هم‌زمان با بازگشایی ادارات دولتی منتشر کردند.

بنا بر اطلاعاتی که به ایران اینترنشنال رسیده، روند افزایش ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن، در بیشتر استان‌های این کشور تا روز چهاردهم فروردین ادامه داشته است.

ابراز نگرانی مادر سهیل عربی،‌ زندانی سیاسی،‌ درباره وضعیت سلامتی فرزندش

 

مادر سهیل عربی،‌ زندانی سیاسی در زندان فشافویه،‌ با انتشار یک پیام ویدیویی خطاب به مقام‌های حکومت ایران،‌ ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت سلامت فرزندش، از آن‌ها خواست با مرخصی او و سایر زندانیان به دلیل شیوع کرونا موافقت کنند.

فرنگیس مظلوم در ویدیویی که روز شنبه ۱۶ فروردین‌ماه منتشر کرده است اشاره می‌کند که فرزندش در یک سلول کوچک با ۱۴ نفر دیگر حکم حبس خود را تحمل می‌کند و آزادی او و زندانیان سیاسی خطری برای جامعه نخواهد داشت.

مادر این زندانی سیاسی با اشاره به سخنان مسئولان بهداشتی درباره حفظ فاصله در بحران کرونا،‌ درباره کمبود لوازم بهداشتی و امکانات پزشکی در زندان نسبت به شیوع این ویروس میان زندانیان ابراز نگرانی کرد.

مظلوم از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است تا «پیش از آن‌که دیر شود» با مرخصی زندانیان موافقت کنند.

عربی وبلاگ‌نویسی است که از سال ۱۳۹۲ و با اتهام «توهین به مقدسات» و اهانت به رهبر و مقام‌های جمهوری اسلامی در زندان به سر می‌برد. 

او پیشتر از روز ۲۶ اسفندماه و در اعتراض به شرایط نامساعد زندان، عدم رسیدگی به وضعیت سلامتی و بهداشتی زندانیان دست به اعتصاب غذا زده بود. 

«سرقت اطلاعات شهروندان» در ایران همکاری دو سازمان را قطع کرد

سیف‌الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال ایران، از قطع همکاری این سازمان با وزارت بهداشت به دلیل آنچه بارگذاری اطلاعات افراد در سامانه غربالگری ویروس کرونا خواند، خبر داد. 

ابوترابی روز شنبه ۱۶ فروردین به خبرگزاری تسنیم گفت این اقدام وزارت بهداشت «غیر حرفه‌ای و نادرست» است. 

او افزود براساس تفاهم‌نامه «هر اطلاعاتی درباره اشخاص باید از طریق سامانه برخط» سازمان ثبت احوال صورت بگیرد که «وزارت بهداشت در انجام این تفاهم‌نامه کوتاهی کرده است». 

ابوترابی اضافه کرد این «تخلف» به صورت کتبی به مقام‌های وزارت بهداشت اعلام شده است. 

او گفت: «با توجه به مشکل پیش آمده تا اطلاع ثانوی همکاری وزارت بهداشت و ثبت احوال و ارائه اطلاعات افراد به این وزارتخانه متوقف شده است.» 

ابوترابی پنجشنبه هفته گذشته نیز خبر داده بود سازمان ثبت احوال دسترسی به سامانه سلامت وزارت بهداشت را تا «امن» شدن این سامانه، متوقف کرده است. 

او به طور تلویحی از وزارت بهداشت به خاطر بارگذاری اطلاعات شهروندان در اینترنت به عنوان عامل سرقت این اطلاعات نام برده است. 

در روز‌های اخیر خبرهایی درباره افشای اطلاعات شهروندان ایرانی از بانک اطلاعاتی سازمان ثبت احوال و فروش آنها منتشر شده است.

 

مقام شهرداری تهران: ۴ تا ۵ هزار معتاد در سطح شهر رها شده‌اند

 

 

مالک حسینی، سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران، از رها شدن چهار تا پنج هزار معتاد در سطح شهر خبر داد. 

حسینی روز شنبه ۱۶ فروردین به خبرگزاری ایلنا گفت این افراد به خاطر «بسته شدن مراکز نگهداری معتادان» در بسیاری از مسیر‌ها و حاشیه بزرگراه‌ها قابل مشاهده‌اند. 

این مقام همچنین افزود: «نزدیک به ۴۰ مورد مشکوک به کرونا در گرمخانه‌ها شناسایی شده‌اند.» 

او در ادامه گفت پذیرش جدید معتادان در گرمخانه‌ها یا بازگشت زندانیان آزاد شده در صورتی که مبتلا به کرونا باشند، به یک نگرانی برای مسئولان تبدیل شده است.

 

 

طوفان شن در ریگان؛ قطع برق ۳۰ روستا و بسته شدن راه‌های روستایی   

 

 

طوفان شن در شهرستان ریگان استان کرمان موجب قطع برق دست‌کم ۳۰ روستا و تخریب تعدادی از واحدهای مسکونی شد.

امین باقری،‌ فرماندار ریگان، روز شنبه ۱۶ فروردین‌ماه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «طوفان شن که از دیشب در شهرستان ریگان آغاز شده، علاوه بر تخریب ۲۰ واحد غیر استاندارد، خاموشی ۳۰ روستا و شکستن تیرهای برق را در این شهرستان در پی داشته است.»

به گفته او، این حادثه همچنین موجب مشکلات تنفسی برای ۳۰ نفر از شهروندان و بسته شدن راه ارتباطی ۴۰ روستا شده است. 

باقری «از بین رفتن پوشش گیاهی» و «افزایش کانون‌های بحران فرسایش بادی» را از جمله علت‌های این طوفان ذکر کرد.

این مقام دولت از خالی شدن ۱۶ روستا از سکنه و در محاصره شن قرار گرفتن ۱۵۰ روستا خبر داد. 

بنا بر اعلام مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان،‌ غلظت گردوغبار در پی این طوفان به ۶۵ برابر حد مجاز رسید.

پیش‌نویس قطعنامه لغو تحریم‌های ایران رد شد

 

 پیش نویس قطعنامه‌ای که خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران بود  در مجمع عمومی سازمان ملل رد شد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، عصر روز جمعه در پی مخالفت اتحادیه اروپا و اوکراین، پیش‌نویس قطعنامه‌ای که برای لغو تحریم‌ها علیه ایران از سوی روسیه، کره شمالی و ونزوئلا ارائه شده بود رد شد. 

پیش از این مقام‌های ایران اظهار امیدواری کرده بودند پیشنهاد روسیه منجر به لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شود. سفیر ایران در روسیه این اقدام شورای امنیت را نتیجه سیاسی کاری کشورهای غربی دانسته است.

رییس سازمان نظام‌پزشکی کشور:شیوع کرونا در ایران زمانی اعلام شد که حداقل ۲۰روز از ابتلا عده‌ای گذشته بود

رییس سازمان نظام‌پزشکی کشور همچنین گفت: «زمانیکه بیماری در کشور تشخیص داده شد، حداقل ۲۰ روز از ابتلا گذشته بود، یعنی بیماری که در اواخر بهمن جانش را از دست داد، حداقل ۲۰ روز قبلش گرفتار شده بود.»

محمدرضا ظفرقندی، رییس سازمان نظام‌پزشکی کشور، طی مصاحبه‌ای با روزنامه شهروند گفت: «اگر محدودیت‌هایی که از اواسط تعطیلات نوروز اعمال شد، از همان ابتدا یا اواخر اسفندماه انجام می‌شد، شرایط به این میزان از بحران نمی‌رسید و تا پایان تعطیلات می‌توانستیم از پیک بیماری عبور کنیم.»

او گفت با توجه به تاخیر در شناسایی و اعلام شیوع کرونا در عمل «قرنطینه به معنای ممنوعیت کامل تردد قابل اجرا نبود اما در هیچ جای دنیا هم استفاده از روش ایمنی جمعی نیز علمی نیست و توصیه نمی‌شود و بنابراین باید در نخستین مرحله فاصله‌گذاری اجتماعی به‌عنوان مرحله سوم قرنطینه انجام میشد که با تأخیر این اتفاق افتاد.»

ظفرقندی گفت که «من شاهد بودم در روزهای اول شیوع بیماری درکشور وزارت بهداشت پیگیر تعطیلی برخی از اماکن زیارتی و تجمعی بود اما مقاومت‌هایی وجود داشت و این اقدام به تاخیر افتاد.»

توقف تولید آبجوی کرونا به دلیل شیوع کرونا

به دلیل شیوع کرونا و تعطیل شدن مشاغل غیرضروری، تولید آبجوی کرونا در مکزیک متوقف شد. این شرکت ابراز آمادگی کرده، در صورتیکه دولت مکزیک مشروبات الکلی را جزو اقلام ضروری در نظر بگیرد، عرضه آبجو در بازار را تضمین کند.

این هفته، دولت مکزیک دستور به حال تعلیق درآمدن فعالیت‌های غیر ضروری را در بخش دولتی و خصوصی اعلام کرد. تعداد مبتلایان به کرونا در مکزیک به بیش از هزار و ۵۰۰ نفر و تعداد جانباخته‌گان به ۵۰ نفر رسیده است.

هم‌نامی آبجوی کرونا با بیماری کرونا به فروش این محصول آسیب نزده است. طبق اعلام شرکت کانستلیشن که کار توزیع محصولات شرکت گروپو مدلو، سازنده آبجوی کرونا، را در آمریکا به عهده دارد، این آبجو در صدر پرفروش‌ترین نوشیدنی‌هایی بوده که این شرکت توزیع کرده است.

در پی ملزم شدن شهروندان آمریکایی به خانه نشینی برای مقابله با شیوع کرونا، مصرف الکل و آبجو در این کشور افزایش یافته است. آمار نشان می‌دهد در هفته آخر اسفند مصرف آبجو نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴ درصد افزایش داشته است.

افتتاح بزرگترین مرکز درمان کرونای جهان در بریتانیا

شاهزاده چارلز، ولیعهد بریتانیا، روز جمعه یک بیمارستان موقت با ظرفیت چهارهزار تخت‌خواب را در یکی از مراکز کنفرانس لندن افتتاح کرد. گفته می‌شود این بیمارستان، که طی نه روز ساخته شده، بزرگترین مرکز درمانی کرونا در جهان است.

این بیمارستان که به دلیل پیش‌بینی افزایش ناگهانی بیماران مبتلا به کرونا ساخته شده، به یاد فلورانس نایتینگیل، پرستار معروف، نامگذاری شده است .   

صدها مهندس ارتش انگلیس در ساخت بیمارستان نایتینگیل شرکت داشتند. اگر از تمام ظرفیت این بیمارستان استفاده شود به ۱۶ هزار نفر کادر پزشکی نیاز خواهد داشت.

شاهزاده چارلز، که تا همین هفته به دلیل ابتلا به کرونا در قرنطینه به سر می‌برد، به صورت ویدیویی این بیمارستان را افتتاح کرد.

در حال حاضر ۵۰۰ تخت در این بیمارستان قرار گرفته، اما در صورتیکه از کل ۸۰ بخش آن استفاده شود، ۴۰۰۰ تخت در آن جای می‌گیرد.

نامه گروهی از کنشگران به صندوق بین‌المللی پول: به دولت ایران مستقیما پول ندهید

یک گروه ۵۳ نفره فعال مدنی و سیاسی ایرانی در نامه‌ای از هیات مدیره اجرایی صندوق بین‌المللی پول خواستند ضمن مخالفت با درخواست وام پنج‌میلیارد دلاری جمهوری اسلامی به طور مستقیم چنین پولی را در اختیار مقام‌های حکومتی قرار ندهند و در هماهنگی با سازمان بهداشت جهانی به طور مستقیم به مردم ایران کمک کنند.

این گروه در نامه خود که روز پنج‌شنبه به هیات مدیره صندوق بین‌المللی فرستاده شده، نسبت به نحوه برخورد دولت ایران با شیوع کرونا عمیقا ابراز نگرانی کرده‌اند.

این فعالان مدنی ضمن هشدار نسبت به پیامدهای ارائه مستقیم پول به دولت ایران، از صندوق بین‌المللی پول خواسته‌‌اند کمک‌های خود را در قالب تجهیزات و امکانات پزشکی مستقیما به مردم ایران ارائه کنند.  

یک زندانی سیاسی: دادستان در واکنش به درخواست مرخصی‌ام گفت نفس کشیدن برای تو حرام است

محمدصابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان مرکزی اردبیل، اعلام کرد که پس از درخواست شفاهی و کتبی مرخصی، عبدالله طباطبایی دادستان اردبیل، با توجه به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» که علیه این زندانی مطرح شده، گفته است: «نفس کشیدن برای کسی که اقدام علیه امنیت ملی انجام داده است، حرام است.»

ملک رئیسی در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، با شرح این برخورد دادستان اردبیل، به عدم اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی در شرایط شیوع ویروس کرونا در ایران اعتراض کرد و همچنین وضعیت زندان در این شرایط را نامساعد خواند.

این زندانی سیاسی نوشت: «من به عنوان یک زندانی که محکوم به ۱۵ حبس سال شده‌ام و در حال سپری یازدهمین سال از مجازات تعیین شده‌ام هستم. حال باید بمیرم و نفس کشیدن برای من حرام است؟!»

ملک رئیسی سپس با شرح شکنجه‌ها و فشارها علیه او به دلیل این که برادرش در خارج از کشور علیه جمهوری اسلامی فعالیت داشته، ادامه داد: «این جانب سال‌هاست که در شرایطی اسفبار به سر می‌برم و بدون حق و حقوقی و امتیاز قانونی و بدون رسیدگی و حتی گاها با ضرب و شتم و شکنجه‌های سفارشی قرار می‌گیرم.»

او تاکید کرد که با وجود نامه‌های متعدد او و خانواده‌اش به مقام‌های جمهوری اسلامی، حتی علی خامنه‌ای، «متاسفانه تا امروز نه تنها جوابی حاصل نشده است، بلکه این جانب به دلیل انعکاس واقعیت‌های موجود وضعیتم، متهم به تبلیغ علیه نظام شده‌ام.»

محمد صابر ملک رئیسی در مهر ۱۳۸۸ در ۱۷ سالگی بازداشت و پس از تحمل بیش از یک سال در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان و زندان مرکزی این شهر، محاکمه و از سوی دادگاه انقلاب به ۱۵ سال حبس در تبعید محکوم شد.

درخواست گروهی از کنشگران برای تشکیل کمیته امداد ملی در مقابله با کرونا

جمعی از کنشگران مدنی و سیاسی با امضای بیانیه‌ای، خواستار تشکیل یک کمیته امداد ملی برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا در ایران شدند.

در این بیانیه آمده است كه كمبود امکانات و تجهیزات پزشکی و درمانی در ایران، همچنین سوء مدیریت، ناکارآمدی و فساد ساختاری حکومت ایران،موجب گسترش سریع کرونا شده و ایران را به یکی از کانون‌های اصلی این بیماری در جهان تبدیل کرده است.

امضا کنندگان این بیانیه ضمن دعوت از کلیه ایرانیان داخل و خارج از کشور برای پیوستن به این کمیته امداد ملی، خواستار دریافت کمک‌های فوری از سوی سازمان بهداشت جهانی و سازمان‌های بین‌المللی امدادرسان و حقوق بشری شده‌اند.

محمد حسین آقاسی، گیتی پورفاضل، حمید آصفی، مهدی خزعلی و داود هرمیداس باوند از امضاکنندگان این بیانیه هستند.

 

 

اختلاف میان وزارت بهداشت و وزارت صنعت درباره بازگشایی مراکز کسب‌وکارسعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، از ابلاغ دستورالعمل بازگشایی کلیه مشاغل و مراکز کسب‌وکار از سوی وزارت صنعت و معدن و تجارت انتقاد کرد.

نمکی در نامه‌ای به حسن روحانی که روز جمعه ۱۵ فروردین، در رسانه‌های ایران منتشر شد، نوشت: «اخیرا بدون اطلاع ستاد ملی مقابله با کرونا، نامه‌‌ای توسط قائم‌مقام محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت به کلیه استان‌‌ها ابلاغ شده که عملا دستورالعمل اداری برای بازگشایی کلیه مشاغل و مراکز کسب‌وکار تلقی می‌‌شود که این شیوه با نقش، مسئولیت و جایگاه ستاد ملی مقابله با کرونا مغایرت دارد.»

نمکی ادامه داد: «هر گونه تصمیم آتش به‌اختیار توسط هر دستگاه دولتی، غیردولتی، فرهنگی، مذهبی و غیره که مورد تایید نباشد شعله‌‌هایش به‌سرعت دامن نظام سلامت و متعاقب آن اقتصاد کشور را خواهد گرفت.»

او بار دیگر تکرار کرد که وزارت بهداشت در پی گام دوم فاصله‌گذاری اجتماعی با عنوان «فاصله‌گذاری هوشمند» است که «با توجه به شرایط اپیدمیولوژیک استان‌‌ها طبقه‌بندی و اعلام» خواهد شد.

پیشتر حسین مدرس خیابانی، قائم‌مقام وزیر صنایع، معدن و تجارت در امور بازرگانی با ارسال نامه‌ای به رؤسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌های کشور در تاریخ نهم فروردین، با موضوع «عدم وقفه در کار تولید کشور» اعلام کرده بود که «اصل کار و تولید کشور آن هم در سالی که به نام سال جهش تولید نامگذاری شده تعطیل‌پذیر نیست».

وزارت صنعت اما بعد اعلام کرد نامه قائم مقام وزیر صنعت به سازمان‌های استانی براساس دستور روحانی برای تولید اقلام مربوط به مبارزه با کرونا و کالاهای مورد نیاز مردم بوده و به معنی بازگشایی واحدهای صنفی نیست.

واکنش وزارت بهداشت به اظهارات یک پزشک درباره اثربخشی داروی ژاپنی بر درمان کرونا

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، اعلام کرد که هنوز اثربخشی داروی فاوی‌پیراویر برای درمان كرونا تایید نشده و تولید و واردات آن امکان‌پذیر نیست.

جهانپور، روز جمعه ۱۵ فروردین، در نشست خبری ویدیو کنفرانس در این باره گفت: «سه هزار دوز از این دارو از طرف ژاپن و ۱۵ هزار دوز از طرف صلیب سرخ چین اهدا شده بود که این موارد برای مطالعات بالینی در بیمارستان‌های مختلف استفاده شده و در حال ارزیابی و مطالعه هستیم.»

او افزود: «اگر کسی قصد تولید یا واردات دارد باید بداند تجویز و توزیع آن منوط به تایید کمیته درمان در وزارت بهداشت و مهر صحت سازمان غذا و دارو در زمینه اثربخشی آن است. در غیر این صورت تولید و واردات آن امکان‌پذیر نیست.»

روز پنج‌شنبه، سایت خبرآنلاین ویدیویی از اظهارات محمدرضا هاشمیان، پزشک و رییس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری، را منتشر کرد که او در آن از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت انتقاد می‌کرد.

این پزشک گفت که بر اساس آماری که دارد، ۲۷ مریض از ۳۰ مریضی که داروی ضد ویروس ژاپنی فاوی‌پیراویر را دریافت کردند، «بهبودی قطعی داشتند ولی حالا از ورود این دارو به کشور جلوگیری می‌شود.»

اما سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «برخی اعلام کردند ما محموله اهدایی ژاپن را روی ۳۰ بیمار آزمایش کرده و پاسخ گرفته‌ایم. اگر این صحیح باشد باید نتیجه آن در مجله‌های علمی چاپ شده باشد یا به وزارت بهداشت ارائه کرده باشند که تاکنون این اتفاق نیفتاده است.»

هاشمیان روز پنجشنبه در مصاحبه با بخش فارسی یورونیوز گفت: « بعضی از اساتیدی که در وزارت بهداشت هستند، دوست داشتند خودشان این دارو را معرفی کنند و اینکه ما این دارو را معرفی کردیم، به مذاقشان خوش نیامده است. احتمالا مسائلی هم پشت پرده هست که من به آنها وارد نیستم.»

بازداشت ۱۱۱ نفر در یک مهمانی خصوصی در شهریار

محسن خانچرلی، فرمانده انتظامی ویژه غرب استان تهران، از بازداشت ۱۱۱ نفر و توقیف ۳۱ دستگاه خودرو در یک مهمانی خصوصی در شهریار خبر داد.

خانچرلی روز جمعه گفت ماموران پلیس در یک عملیات «۹۱ مرد و ۲۰ زن» را به همراه مالک محل برگزاری «پارتی» بازداشت کرده‌اند.

او افزود پرونده این افراد که در یکی از باغ‌های باغستان شهرستان شهریار بازداشت شده‌اند «جهت سیر مراحل پرونده، تحویل مقام قضائی» شده است.

روز گذشته نیز پلیس از بازداشت ۱۵ نفر از جمله ۱۲ زن و سه مرد در یک مهمانی خصوصی دیگر در منطقه شهریار خبر داده بود.