وزارت بهداشت: تعداد مبتلایان به کرونا به روزانه چهارهزار نفر نزدیک شده است | ایران اینترنشنال

وزارت بهداشت: تعداد مبتلایان به کرونا به روزانه چهارهزار نفر نزدیک شده است

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، شمار موارد روزانه ابتلا به کرونا در کشور به چهار هزار نفر نزدیک شده است.

سیماسادات لاری،‌ سخنگوی وزارت بهداشت، روز سه‌شنبه اول مهرگفت طی شبانه‌روز اخیر سه هزار و ۷۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شدند که هزار و ۸۱۷ نفر از آنها بستری شدند. به گفته او،‌ در همین مدت، ۱۷۸ نفر نیز در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

ساعاتی پیشتر، شهنام عرشی،‌ معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار این وزارتخانه، نیز تایید کرده بود که در دو هفته گذشته، در بسیاری از استان‌ها از جمله تهران و قم میزان ابتلا و بستری کرونا دو برابر افزایش یافته است.

سیما سادات لاری در سخنان روز سه‌شنبه‌اش همچنین شمار کل جان‌باختگان کرونا را ۲۴ هزار و ۶۵۶ نفر و شمار کل مبتلایان آن به ۴۲۹ هزار و ۱۹۳ نفر اعلام کرد.

او تعداد بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها را نیز سه هزار و ۹۲۲ نفر عنوان کرد.

این آمار تنها بر اساس انجام حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار آزمایش تشخیصی منتشر شده است.

شمار استان‌های دارای وضعیت قرمز کرونا نیز به ۲۴ افزایش پیدا کرده و پنج استان نیز دارای وضعیت هشدار هستند.

در پی انتشار گزارش‌ها درباره محاکمه دوباره نازنین زاغری، وزارت خارجه بریتانیا سفیر ایران را احضار کرد

 

به دنبال انتشار گزارش‌ها درباره محاکمه دوباره نازنین زاغری و احتمال بازگرداندن او به زندان، وزارت خارجه بریتانیا روز پنجشنبه حمید بعیدی‌نژاد،  سفیر ایران در لندن، را احضار کرد.

بنابر بیانیه وزارت خارجه بریتانیا، در این احضار به حمید بعیدی‌نژاد ابلاغ شد که رفتار جمهوری اسلامی با نازنین زاغری «ناعادلانه و غیرقابل قبول» است.

وزارت خارجه بریتانیا همچنین نگرانی‌ شدید خود از وضعیت نازنین زاغری را اعلام کرده و از جمهوری اسلامی خواسته به این بازداشت خودسرانه پایان دهد.

رسانه‌های بریتانیایی به نقل از ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، گزارش داده‌اند که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی او را در ارتباط با اتهام‌های جدید دوشنبه آینده به دادگاه انقلاب احضار کرده و از او خواسته شده وسایل شخصی‌اش را برای بازگشت به زندان آماده کند.

این شهروند ایرانی - بریتانیایی که پیش از این به پنج سال زندان محکوم شده بود، در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا در منزل والدین خود در تهران در حبس خانگی به سر می‌برد.

همسر نازنین زاغری بازداشت او را گروگان‌گیری خوانده و گزارش‌های مختلف نیز گفته‌اند ایران برای فشار بر مقام‌های بریتانیایی برای بازپرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی از دوران حکومت پهلوی اقدام به این بازداشت کرده است. جمهوری اسلامی این موضوع را رد می‌کند.

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی: دلیل گرانی و کمبود روغن، جو روانی و مشکلاتی در تخصیص ارز و گمرک است

امیر هوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنفی روغن نباتی ایران، دلیل گرانی و کمبود روغن را مشکلات گمرکی، تخصیص ارز و جو روانی عنوان کرد و گفت که از هفته آینده بازار به آرامش قبلی خود باز می‌گردد هرچند ممکن است گاهی تولیدات کارخانه‌های تولید روغن متوقف شود.

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی ایران روز جمعه نهم آبان ماه درباره دلیل کمبود و گرانی روغن، گفت که ۵۰۰ هزار تن روغن خام در بنادر کشور موجود است اما «جو روانی ایجاد شده منجر به ایجاد تقاضای کاذب در بازار شد و برخی نیز شایعات را باور کردند.»

بیرشک همزمان به مشکلاتی در گمرک و همچنین تخصیص و انتقال ارز به عنوان دلیل کمبود و گرانی روغن اشاره کرد و افزود که این وضعیت باعث کاهش روند واردات روغن نباتی شد.

سخنان دبیر انجمن صنفی روغن نباتی ایران در حالی بیان می‌شود که رسانه‌‌های ایران گزارش داده‌اند در فروشگاه‌های مواد غذایی قفسه‌های روغن خالی است و اگر هم این محصول خوراکی پیدا شود تا «دو برابر» قیمت عرضه می‌شود.

بیرشک گفت که در هفته‌های گذشته جلساتی برگزار کردیم و شرکت بازرگانی دولتی در حدود ۷۰ هزار تن روغن در بین کارخانه‌ها توزیع کرد که از هفته آینده در بازار توزیع می شود.

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی ایران البته از احتمال تعطیلی دوباره کارخانه‌های تولید روغن نیز خبر داد و گفت که «ممکن است گاهی تولیدات کارخانه‌ها بنا به دلایلی چند روز متوقف شود اما هیچ‌گاه توزیع متوقف نمی‌شود و بخشی از تولیدات دپو و در مواقع لازم به بازار تزریق خواهد شد.»

معاون کل وزارت بهداشت: منحنی بستری بیماران مبتلا به کرونا در استان یزد تقریبا به خط عمودی رسیده است

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، با بیان اینکه «وضعیت استان یزد در زمینه ابتلا به کرونا در صدر فهرست بروز این بیماری قرار دارد»، گفت: «منحنی میزان موارد بستری در استان یزد تقریبا به خط عمودی رسیده که این مساله به شدت خطرناک است.»

حریرچی افزود که اگر کنترل مناسبی انجام نگیرد تا دو یا سه هفته آینده احتمال افزایش مرگ و میر در استان وجود دارد.

وی با اشاره به کنترل مناسب بیماری کرونا در موج اول در استان یزد، کاهش استفاده از ماسک را دلیل افزایش موارد ابتلا به کرونا در یزد معرفی کرد.

معاون کل وزارت بهداشت میزان استفاده کنونی مردم یزد از ماسک را ۶۰ درصد است که این میزان با هم با میزان کف مطلوب یعنی ۸۰ درصد و میزان مطلوب یعنی ۹۵ درصد فاصله زیادی دارد.

حریرچی همزمان بر لزوم «قطع کامل رفت و آمد و تجمع‌های غیرضروری» تاکید کرد و گفت که یکی از دلایل افزایش کرونا در استان یزد فرهنگ رفت و آمد و دورهمی‌های خانوادگی است.

هشدار حریرچی به مردم یزد در حالی بیان می‌شود که به دنبال اعمال محدودیت و تعطیلی در شهر و استان یزد، محمدرضا ناصری یزدی نماینده خامنه‌ای در این استان یزد در مخالفت با تعطیلی‌ مساجد و اماکن مذهبی تاکید کرد که «باز بودن مساجد و برپایی نمازهای جماعت و حضور مؤمنین و مؤمنات، برای اقامه نماز اول وقت به جماعت و تضرع به درگاه خداوند برای رفع این بلای عالم‌گیر» ضروری است.

استاندار یزد به دنبال مخالفت نماینده خامنه‌ای در یزد، مراکز مذهبی و مساجد را از فهرست تعطیلی خارج کرد و با پرپایی نمازهای جماعت با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی موافقت کرد.

دانشجویان ایرانی‌ که به خاطر شیوع کرونا نتوانستند وارد آمریکا شوند خدمات آموزشی مجازی دریافت می‌کنند

وزارت دارایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد موسسات دانشگاهی ایالات متحده از دهم شهریور سال ۱۴۰۰، اول سپتامبر ۲۰۲۱، مجاز خواهند بود به دانشجویان ایرانی ساکن ایران و خارج از ایران خدمات آموزشی ارائه کرده و به آنها نرم‌افزار بدهند.

 بر اساس این تصمیم، آن دسته از دانشجویان ایرانی نیز که باوجود داشتن ویزا به دلیل شیوع کرونا نمی‌توانند در آمریکا حاضر باشند می توانند به صورت مجازی خدمات آموزشی و نرم‌افزاری دریافت کنند.

طبق این بیانیه، دولت جمهوری اسلامی و اشخاصی که تحت تحریم‌های آمریکا هستند نمی‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

مقامات پنتاگون که در تصمیم‌گیری برای کشتن قاسم سلیمانی نقش داشتند در معرض تهدید قرار دارند

ان‌بی‌سی نیوز به نقل از پنج مقام بلندپایه آمریکایی گزارش داد مقامات نظامی، امنیتی و پلیس این کشور ماه گذشته مطلع شده‌اند که بلندپایه‌ترین مقامات پنتاگون که در تصمیم‌گیری در مورد کشتن قاسم سلیمانی نقش داشته‌اند در معرض تهدید بالقوه قرار دارند.

به گزارش ان‌بی‌سی نیوز، این تهدید پس از آن شناسایی و به اطلاع مقام‌های آمریکایی رسید که در روز اول مهر، خودرویی که راننده‌ آن یک فرد ایرانی بوده، خودروی یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا را پس از خروج او از پنتاگون تا هفت مایل مورد تعقیب قرار داده بود.

بنابر این گزارش، با توجه به این ملاحظات، سفر هفته اخیر مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، به تعدادی از کشورهای خاورمیانه و جنوب آسیا نسبت به سفرهای قبل با سطح امنیتی بالاتری صورت گرفت.   

 

آمریکا ۴۰ میلیون دلار پول نفت توقیفی ایران را به عنوان غرامت به قربانیان تروریسم می‌دهد

مقامات دولت آمریکا اعلام کردند ایالات متحده پول فروش نفتی را که از نفتکش‌های ایرانی توقیف می‌کند به عنوان غرامت به قربانیان تروریسم پرداخت خواهد کرد.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز پنج‌شنبه با اشاره به این تصمیم واشینگتن گفت: «بدین ترتیب این پول به جای بهتری می‌رود که هیچ‌کدام از رژیم‌های ایران و ونزوئلا تصورش را نمی‌کردند، زیرا این پول به جای کمک کردن به تروریست‌ها، به قربانیان تروریسم کمک خواهد کرد.»

به گفته مایکل شروین، معاون دادستان واشینگتن‌دی‌سی، برآورد می‌شود از فروش یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت ایران که در مرداد ماه در راه رسیدن به ونزوئلا از سوی آمریکا توقیف شد، ۴۰ میلیون دلار درآمد حاصل شود.

ایران و ونزوئلا که هر دو تحت تحریم آمریکا قرار دارند در تلاش هستند با انجام تعاملات دوجانبه از فشار تحریم‌ها بکاهند. ایران برخلاف تحریم‌های آمریکا تا کنون چندین محموله سوخت و تجهیزات تعمیر پلایشگاه‌های نفتی را به ونزوئلا ارسال کرده است.

بازداشت نگار مسعودی، عکاس و مستندساز و برگزار کننده نمایشگاه عکس‌ قربانیان اسیدپاشی‌های اصفهان

 نگار مسعودی، عکاس و مستندساز، روز پنج‌شنبه ۸ آبان به دست نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش پایگاه خبری هرانا، نیروهای امنیتی حین بازداشت نگار مسعودی، ضمن تفتیش منزل پدر و مادر او، برخی از وسایل شخصی این عکاس و مستندساز را ضبط کردند.

نگار مسعودی، متولد سال ۱۳۶۴، عکاس و مستندساز، دارای مدرک کارشناسی عکاسی و کارشناسی ارشد رشته پژوهش هنر است. او در کنار کار عکاسی و برگزاری نمایشگاه‌های عکس، چند فیلم کوتاه و بلند را نیز کارگردانی کرده است.

از جمله فعالیت‌‌های نگار مسعودی برگزاری نمایشگاه عکس‌های از مرضیه ابراهیمی، از قربانی اسیدپاشی اصفهان با عنوان «سرنوشت تو را بتی رقم زد که دیگران می‌پرستیدند» است در تیرماه سال ۹۷ در نگارخانه تابستان خانه هنرمندان ایران برپا شده بود.

با روند صعودی قیمت گوشت، خرید اسکلت مرغ و گاو در تهران رواج پیدا کرده است

 

وب‌سایت «تجارت نیوز» گزارش داده است به دلیل افزایش قیمت گوشت، فروش اسکلت مرغ و گاو در تهران رواج یافته است.

به نوشته این سایت، هر کیلوگرم اسکلت مرغ چهار هزار تومان، هر کیلوگرم اسکلت گوسفند ۱۵ هزار تومان و هر کیلو اسکلت گاو ۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بنابر همین گزارش، قیمت یک بسته ۳۵۰ گرمی پای مرغ در میدان میوه و تره بار ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان است که نسبت به مرداد پنج هزار تومان بیشتر شده است.

تجارت‌نیوز همچنین به نقل از فروشندگان نوشت که پا و سنگدان مرغ هم خریدار زیادی دارد.

به گفته یک فروشنده، خرید اسکلت « این روزها طبیعی شده» و خریداران «با آن سوپ درست می‌کنند یا خورش‌ را طعم‌دار می‌کنند».

مهدی یوسف‌خانی، رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی، گزارش‌ها درباره افزایش فروش اسکلت مرغ را تایید کرده است.

قیمت گوشت در هفته‌های اخیر بار دیگر افزایش یافت و در حال حاضر هر کیلوگرم گوشت مرغ در تهران به حدود ۲۴ هزار تومان می‌رسد. بهای یک کیلوگرم گوشت گوساله نیز به ۱۱۵ هزار تومان و قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی هم  به ۱۱۰ هزار تومان رسیده است.

طرح کنگره آمریکا برای فروش بمب‌های «سنگرشکن» به اسرائیل برای محافظت در برابر ایران

 

دو عضو مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند طرحی را به این مجلس ارائه کنند که از جمله به وزارت دفاع اجازه می‌دهد فروش بمب‌های سنگرشکن به اسرائیل را مد نظر قرار دهد.

این طرح را جاش گات‌تیمر، عضو دموکرات، و برایان مست، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا تهیه کرده و گفته‌اند روز جمعه به این مجلس ارائه خواهند کرد.

این طرح که با عنوان «قانون مجوز دفاع مشترک ایالات متحده - اسرائیل» ارائه شده سه هدف اصلی دارد که عبارتند از: حمایت از امنیت اسرائیل در زمانی که ایران غنی‌سازی اورانیوم را افزایش می‌دهد، درخواست از وزارت دفاع آمریکا برای بررسی موضوع بمب‌های سنگرشکن که قابلیت نفوذ در تاسیسات زیرزمینی را دارد و اطمینان از کیفیت نظامی اسرائیل در منطقه.

اعلام این خبر یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از ایران نوشت جمهوری اسلامی در حال ساخت تاسیسات زیرزمینی برای سانتریفیوژهای مدرن در نطنز است.

بمب‌های «سنگر شکن»‌ نوعی مهمات است که برای نفوذ به اهداف سخت یا اهدافی که در عمق زمین قرار دارند طراحی شده‌ است.

روزنامه هرالد سان: کایلی مور گیلبرت به خانه امن سپاه پاسداران منتقل شده است

در پی گزارش‌ها درباره جابه‌جایی بدون اطلاع کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی زندانی در ایران، به مکانی نامعلوم ‌و بی‌خبری از او، یک روزنامه استرالیایی نوشت احتمالا او در یکی از مکان‌های متعلق به سپاه پاسداران نگهداری می‌شود.

«هرالد سان» روز پنجشنبه هشتم آبان‌ماه به نقل از یک منبع مطلع گزارش داد کایلی مور گیلبرت که از چند روز پیش از زندان قرچک ورامین ناپدید شده، احتمالا در یکی از «خانه‌های امن» متعلق به سپاه پاسداران است.

پیش از این،‌ وزیر خارجه استرالیا خواستار توضیح ایران و ارائه اطلاعات بیشتر درباره ناپدید شدن این شهروند کشورش شده بود.

جابجایی ناگهانی این زندانی سیاسی پس از آن صورت می‌گیرد که سازمان زندان‌های جمهوری اسلامی روز شنبه اعلام کرده بود علی باقری کنی،‌ دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه،‌ در جریان بازدید از «ندامتگاه زنان استان تهران» با او دیدار و گفت‌وگو کرده است.

مور گیلبرت استاد حوزه خاورمیانه دانشگاه ملبورن است که در شهریورماه سال ۱۳۹۷ پس از شرکت در کنفرانسی در ایران،‌ وقتی قصد خروج از کشور را داشت، در فرودگاه «امام خمینی» بازداشت شد.

قوه قضاییه ایران او را با اتهام «جاسوسی» به ۱۰ سال حبس محکوم کرد.

به تازگی لیندال ساکس،‌ سفیر استرالیا در تهران،‌ با این زندانی دو تابعیتی دیدار کرده بود. دولت استرالیا اعلام کرده آزادی این استاد دانشگاه یکی از اولویت‌های در حال پیگیری‌اش است.

موضوع بازداشت شهروندان دوتابعیتی در ایران بارها با انتقاد و واکنش کشورهای اروپایی و آمریکا مواجه شده است. در مهرماه روزنامه گاردین گزارش داده بود دولت‌های سه کشور فرانسه،‌ آلمان و بریتانیا در اعتراض به نقض حقوق بشر و همچنین ادامه بازداشت شهروندان دو تابعیتی از سوی جمهوری اسلامی، سفرای تهران در این سه کشور را احضار کرده و به آن‌ها هشدار داده‌اند.

همچنین روز ۱۶ مهرماه جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا،‌ ضمن اشاره به نقض حقوق بشر در ایران، بازداشت دوتابعیتی‌ها را محکوم کرد.

حضور ۴۵۰۰ نیروی بسیج در طرح نظارت بر اصناف

 

یک مقام اتاق اصناف ایران اعلام کرد که حدود ۴۵۰۰ نیروی بسیج با این نهاد در نظارت بر اصناف همکاری خواهند کرد.

بهنام نیک‌منش، سرپرست معاونت بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران، گفت که به دلیل کمبود در نیروهای بازرسی اصناف، از نیروهای بسیج استفاده می‌شود.

نیک‌منش با این حال گفت که این نیروهای بسیج برای بازرسی حتما باید آموزش ببینند و تخصص داشته باشند.

پیش از این نیز غلامرضا حسن‌پور، رییس سازمان بسیج اصناف، گفته بود با تقاضای وزیر صنعت قرار شده نیروهای بسیج با بازرسی اصناف درباره موضوعاتی چون برخورد با گران‌فروشی همکاری کنند.

مخالفت سه عضو شورای شهر تهران با تغییر نام خیابان «نوفل‌ لوشاتو»

در پی اعتراضات دانشجویان حامی حکومت و مطرح شدن درخواست تغییر نام خیابان «نوفل‌لوشاتو» در تهران به دلیل اظهارات رییس‌جمهور فرانسه،‌ سه عضو شورای شهر با آن مخالفت کردند.

محمدجواد حق‌شناس، رییس کمیسیون فرهنگی شورای تهران،‌ روز پنجشنبه در واکنش به درخواست تغییر نام این خیابان به «حضرت محمد»، به خبرگزاری فارس گفت: «نام حضرت محمد در بسیاری از کوچه‌ها و خیابان‌های پایتخت وجود دارد و در بیش از ۱۰ موقعیت از تهران نام ایشان لحاظ شده است.»

همزمان زهرا نژادبهرام،‌ عضو هیات رییسه این شورا، نیز نام‌گذاری این خیابان را به دلیل حضور روح‌الله خمینی در آن شهر فرانسه در زمان تبعید دانست و گفت: «تغییر نام این خیابان به نوعی پاک کردن هویتی از کشور محسوب می‌شود.»

علی اعطا،‌ سخنگوی شورای شهر،‌ هم در صفحه توییتر خود در این زمینه نوشت: «پیشنهاددهندگان تغییر نام معبر نوفل لوشاتو حتما توجه کافی دارند که راهکار برخورد با این هتک حرمت، پاک کردن نام‌ها و یادگارهای مرتبط با انقلاب اسلامی نیست!»

دانشجویان بسیجی و حامی حکومت روز چهارشنبه علاوه بر برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل سفارت فرانسه، خواستار تغییر نام خیابان نوفل‌لوشاتو شده بودند.

این اعتراضات در پی اظهارات امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه،‌ پس از ترور یک معلم در این کشور از سوی یک اسلام‌گرای افراطی صورت می‌گیرد. مکرون وعده داد از ارزش‌های سکولار فرانسه در برابر اسلام رادیکال دفاع کند.

رییس‌جمهور فرانسه همچنین در مراسم بزرگداشت این معلم گفته بود او کشته شد «همانطور که اسلام‌گراها آینده ما را می‌خواهند.»

رسانه‌های حکومت ایران از جمله خبرگزاری فارس اکنون با راه‌اندازی کارزار و گزارش‌هایی خواستار تغییر نام خیابان نوفل‌لوشاتو شده‌اند.

کانال تلگرامی هفت‌تپه: اداره کار به دفتر اختصاصی برای خدمت به اسدبیگی‌ تبدیل شده است

 

کانال تلگرامی کارگران مستقل هفت‌تپه رییس اداره کار شوش را متهم کرد که این مرکز دولتی را به «دفتر اختصاصی» امثال امید اسدبیگی، کارفرمای خصوصی هفت‌تپه، تبدیل کرده است.

به نوشته این کانال، سامر تمیمی، رییس اداره کار شوش که «پسرعموی فرماندار و مورد حمایت استاندار است»، این اداره را به محل ارائه خدمت به «خاندان اسدبیگی» و همچنین تعداد دیگری از شرکت‌ها از جمله کاغذ پارس، حریر پارس و پاک چوب تبدیل کرده و پرونده‌های شکایت کارگران اخراجی این شرکت‌ها را به نفع کارفرمایان مختومه کرد.

این کانال همچنین با انتشار تصویر حکم قضایی، گزارش داده که سامر تمیمی پیش از این به دلیل دریافت رشوه به پنج سال زندان محکوم شده بود اما با حمایت استاندار خوزستان و فرماندار شوش ابتدا به عنوان معاون و سپس به عنوان رییس اداره کار شوش منصوب شد.

ادار کار شوش و سایر مقام‌های استانی هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.

روحانی: فراموش کردن خدمات دولت بی‌انصافی است

 

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با تاکید بر اینکه مخالفان دولت علاوه بر نقد، خدمات دولت را هم مدنظر قرار دهند گفت: «فراموش کردن خدمات، با انصاف و اخلاق سازگاری ندارد.»

روحانی روز پنجشنبه در مراسم مجازی افتتاح یک تصفیه‌خانه در تهران گفت بیان داشتن سخنانی که به گفته او «روحیه مردم را تخریب بکند» و آنان را مایوس سازد «بالاترین خیانت به مردم» است.

او گفت که دولت «در وسط میدان مبارزه با تحریم است و آنانی که نسبت به دولت نقدی دارند حتما خدمات دولت را هم مدنظر قرار دهند.»

روحانی یک روز پیشتر نیز در جلسه دولت گفته بود که «هتک حرمت، لجن‌پراکنی و نسبت دروغ دادن» ربطی به «نقد» ندارد.

این سخنان حسن روحانی به دنبال اظهارات برخی نمایندگان مجلس درباره استیضاح و اعدام او و سپس انتقاد رهبر جمهوری اسلامی از آن اظهارات بیان شده است.

پس از سخنان رهبر جمهوری اسلامی، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، گفت نمایندگان از این به بعد حرف‌ها و گلایه‌های مردم از مسئولان دولت را در «سینه خود» نگه می‌دارند.

درخواست تاجگردون برای تصویب قانون ممنوعیت عضویت مدیران در خیریه‌ها

 

غلامرضا تاجگردون، منتخب مجلس که اعتبارنامه‌اش به اتهام فساد اقتصادی رد شد، در نامه‌ای به نمایندگان مجلس نسبت به فساد، پولشویی و سوء استفاده از خیریه‌هایی که توسط مقامات تشکیل می‌شود هشدار داد.

او در نامه‌اش با اشاره به اینکه استفاده از مدیران در کادر مدیریت چنین خیریه‌ها و موسساتی «از جمله راه‌های به انحراف کشاندن مدیران» است، خواستار تصویب قانونی شد که عضویت مقامات و مدیران و اعضای خانواده درجه یک آنان در موسسات خیریه را ممنوع کند.

پیش از این گزارش‌هایی درباره فساد اقتصادی از طریق موسسات خیریه منتشر شده است. از جمله پس از بازداشت محمدعلی پورمختار، رییس سابق کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، اعلام شد که او به دلیل فساد از طریق موسسه خیریه «شميم ولايت» بازداشت شده است.

قبل از او نیز جمال خشوعی، مديركل گمرک همدان و از موسسان این خیریه، نیز بازداشت شده بود.

همچنین گزارش‌های مختلفی درباره سوء استفاده خیریه  «امام رضا» متعلق به زهرا مشیر، همسر محمدباقر قالیباف، از اموال شهرداری تهران منتشر شده است.

غلامرضا تاجگردون در دوره‌های نهم و دهم مجلس نماینده گچساران بود اما در ابتدای مجلس یازدهم، اعتبارنامه‌اش به اتهام فساد اقتصادی توسط مجلس یازدهم رد شد. او خطاب به معترضان اعتبارنامه‌اش گفته بود که شاید من شیشه کثیف باشم اما شما هم دستمال تمیز نیستید.

وزارت نفت: زنگنه با وجود تحریم آمریکا مشکلی برای شرکت در جلسات اوپک ندارد

 

کسری نوری، سخنگوی وزارت نفت ایران، اعلام کرد که بیژن زنگنه با وجود تحریم توسط آمریکا می‌تواند در نشست‌های اوپک شرکت کند.

نوری شامگاه چهارشنبه به ایسنا گفت حضور وزیر نفت «در جلسات بین‌المللی هیچ مشکلی ندارد» و به گفته او، تحریم آمریکا علیه زنگنه صرفا مربوط به سفر او به ایالات متحده یا دارایی احتمالی‌اش در آن کشور است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه، پنجم آبان، بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران، و همچنین وزارت نفت، شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت ملی نفت ایران و هفت نفر از افراد مرتبط با این وزارتخانه را مشمول تحریم‌های جدید قرار داد.

سایر افرادی که نام آنها در فهرست جدید تحریم‌ها ذکر شده شامل مسعود کرباسیان، محمود مدنی‌پور، بهزاد محمدی، علی‌اکبر پورابراهیم، علیرضا صدیق‌آبادی، نصرالله سردشتی و ویان زنگنه است.

فرمانده مرکز درجه‌داری پدافند هوایی اراک و ارشد نظامی ارتش در استان مرکزی، بر اثر کرونا جان‌باخت

قاسم جلیلوند، فرمانده مرکز درجه‌داری پدافند هوایی اراک و ارشد نظامی ارتش در استان مرکزی، پس از چند روز بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بر اثر ابتلا به کرونا جان‌باخت.

به نوشته خبرگزاری دولتی ایرنا، قاسم جلیلوند، سرهنگ ارتش و فرمانده مرکز درجه داری حضرت علی اکبر پدافند هوایی اراک و ارشد نظامی ارتش در استان مرکزی پس از یک ابتلا به کرونا و بستری در بخش مراقبت‌های ویژه یکی از بیمارستان‌های اراک درگذشت.

علی آقازاده، استاندار در پیام خود دلیل درگذشت این فرمانده ارشد ارتش را ابتلا به کرونا، عنوان کرد.

آقازاده با بیان اینکه «جلیلوند پس از یک هفته مقاومت در برابر کرونا» جان‌باخت، افزود که «روز چهارشنبه که بر بالین او در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان حاضر بودم علائم حیاتی ضعیفی داشت» و در نهایت بیماری بر او غلبه کرد.

فرماندهان نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی از جمله سپاه پاسداران، ارتش و نیروی انتظامی گزارش‌های روشنی از میزان ابتلا و جان‌باختگان بر اثر کرونا ارائه نمی‌کنند و در اغلب موارد هرگونه ابتلا به کرونا در میان نیروهای نظامی و پادگان‌ها را تکذیب می‌کنند با این حال پیشتر جانشین فرمانده کل ارتش مواردی از ابتلا و درگذشت نیروهای ارتش را تایید کرده بود.

سفر عباس عراقچی به عنوان فرستاده ویژه به مسکو برای رایزنی درباره مناقشه قره باغ

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه، به عنوان فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران برای رایزنی با مقام‌های روسیه درباره مناقشه قره باغ بامداد پنج‌شنبه وارد مسکو شد.

عراقچی پس از ورود به مسکو، گفت: «گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا طی ۳۰ سال نتوانستند اختلافات جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر قره باغ را حل کنند اما جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد با طرح پیشنهادی خود و همکاری منطقه‌ای به اختلافات باکو و ایروان پایان دهد و البته کار سختی برای‌ این هدف پیش رو داریم.»

او افزود که «برخی کشورهای گروه مینسک اصلا در منطقه نیستند و اصولا ارتباطی با این بحران ندارند و بازیگران خارجی در گروه مینسک[آمریکا و فرانسه] دور از منطقه هستند و نه تنها از نظر سیاسی بلکه از عاطفی و اخلاقی بی ارتباط با منطقه هستند و تمایلی هم برای تحقق صلح در قره باغ ندارند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افزود که ما رویکرد منطقه‌ای شامل کشورهایی که نقششان کلیدی است را پیشنهاد داده‌ایم و در این مورد روسیه از کشورهای مهم منطقه است.

عراقچی همچنین گفت که طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی برای حل مناقشه قره باغ شامل «برقراری آتش بس،  توقف حملات به مناطق مسکونی و غیر نظامیان و بازگشت آوارگان به خانه‌های خود» تهیه شده است.

فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران سفر منطقه‌ای خود به باکو، مسکو، ایروان و آنکارا را از روز چهارشنبه آغاز کرده است و پیش از ورود به مسکو، در سفری به باکو با مقام‌های جمهوری اسلامی درباره مناقشه قره باغ رایزنی کرده است.

تلاش هکرهای وابسته به ایران برای دسترسی به اطلاعات شخصیت‌های سرشناس کشورها

مایکروسافت اعلام کرد گروهی از هکرهایی که «عامل ایران» بوده‌اند تلاش کرده‌اند با ارسال ایمیل‌های جعلی به بیش از صد مقام سابق و چهره‌ سرشناس از کشورهای مختلف و تحت عنوان «دعوت آنها به کنفرانس‌هایی در عربستان سعودی و آلمان» به اطلاعات آنها دسترسی پیدا کنند.

بر اساس این گزارش، این ایمیل‌های جعلی، تحت عنوان دعوت به کنفرانس امنیتی مونیخ در فوریه آینده و کنفرانس تینک در عربستان در هفته آینده ارسال شده بودند.  

مایکروسافت گفت اقدام اخیر هکرهای وابسته به ایران به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا ارتباطی نداشته و با هدف جمع‌آوری اطلاعات صورت گرفته است.

به گزارش مایکروسافت این حمله‌ها در دسترسی به ایمیل‌های چندین شخصیت سیاسی که در عرصه‌‌های ملی و جهانی تاثیرگذارند، موفق بوده‌ است.