وب‌سایت ستاد انتخاباتی ترامپ برای چند دقیقه هک شد | ایران اینترنشنال

وب‌سایت ستاد انتخاباتی ترامپ برای چند دقیقه هک شد

در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را از سرگرفت.

ستاد انتخاباتی ترامپ اعلام کرد در این حمله که در عصر روز سه‌شنبه رخ داد هیچ اطلاعات حساسی فاش نشده و ماموران در حال تحقیق در مورد این حادثه هستند.

در پی این حمله، پیامی بر وب‌سایت کمپین ترامپ نمایان شد که نوشته بود: «این سایت تصرف شده است.»

در ادامه این پیام آمده بود: جهان «دیگر اخبار کاذبی را که به طور روزمره» از سوی ترامپ منتشر می‌شود نمی‌خواهد.

نویسنده یا نویسندگان این پیام ادعا کرده بودند که علیه ترامپ اطلاعاتی دارند و با انتشار اطلاعات یک حساب رمزارز از مخاطبان خواسته بودند اگر می‌خواهند این اطلاعات برای عموم منتشر شود به این حساب پول بریزند.

 

رییس برنامه جهانی غذا: در ده‌ها کشور جهان قحطی حلقه بر در می زند

دیوید بیسلی، رییس برنامه جهانی غذای سازمان ملل، ضمن هشدار نسبت به وقوع قحطی در ده‌ها کشور جهان از شکل‌گیری فاجعه انسانی در سال ۲۰۲۱ خبر داد.

بیسلی در سخنرانی روز جمعه خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مورد کووید-۱۹ گفت: «بر اساس آنچه تا این مرحله از بازی می‌بینیم، سال ۲۰۲۱ به معنای واقعی کلمه فاجعه‌بار خواهد بود.»

بیسلی هشدار داد در ده‌ها کشور جهان قحطی دارد «حلقه بر در می‌زند».

او گفت به دلیل اقدامات دولت‌ها برای مقابله با کرونا و فشار اقتصادی ناشی از آن، تعداد افرادی که نیازمند کمک بشردوستانه هستند ۴۰ درصد افزایش یافته است.

رییس برنامه جهانی غذا با اشاره به اینکه سال ۲۰۲۱ جهان به احتمال شاهد «بدترین بحران انسانی» در تاریخ ۷۵ ساله سازمان ملل باشد گفت: برای مقابله با این بحران‌ها بودجه کافی وجود ندارد و درنتیجه نیاز است هزینه‌ها اولویت‌بندی شوند.  

ابراز امیدواری سازمان بهداشت جهانی به توزیع ۵۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا در ابتدای ۲۰۲۱

سازمان بهداشت جهانی ابراز امیدواری کرد این سازمان در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ تعداد ۵۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا را در سطح جهانی آماده توزیع کند.

به گفته سومیا سوامیناتان، دانشمند ارشد سازمان بهداشت جهانی، طبق برنامه کوواکس این سازمان که هدف از آن تسریع تهیه تجهیزات آزمایش، دارو و واکسن برای مقابله با کووید-۱۹ است، قرار است تا پایان سال ۲۰۲۱ حداقل دومیلیارد دوز واکسن کرونا در جهان توزیع شود.

سوامیناتان گفت این میزان برای واکسینه کردن ۲۰ درصد جمعیت جهان که بیشتر از سایرین در معرض خطر هستند، از جمله کادر درمانی و افراد بالای ۶۵ سال، کافی خواهد بود.

او گفت: با توزیع این مقدار واکسن، «مرحله شدید» شیوع کرونا به پایان خواهد رسید و تعداد جانباختگان کاهش خواهد یافت.

 

رییس جمهوری عراق: دولت عراق واکسن کرونا را رایگان در اختیار مردم این کشور قرار می‌دهد

برهم صالح، رییس جمهوری عراق گفت که دولت این کشور، واکسن کرونا را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهد.

رییس جمهوری عراق در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره مقابله با کرونا، تاکید کرد که عراق با وجود شرایط مالی و اقتصادی دشوار خود از جمله کشورهایی است که دولت آن واکسن کرونا به صورت رایگان میان شهروندان توزیع می‌کند.

صالح همچنین بر اهمیت همبستگی جهانی برای مقابله با کرونا تاکید کرد و گفت که کاهش شمار قربانیان، لزوم تضمین عدالت در توزیع واکسن و جلوگیری از خسارت‌های ناشی از کرونا در در تولد و تجارت باید در الویت قرار گیرد.

رئیس جمهوری عراق افزود که ادامه شیوع کرونا در هر شهر و روستایی در جهان به معنای آن است که تمامی جوامع بشری در معرض تهدید این ویروس قرار دارد و به همین دلیل تسریع در ارائه واکسن به بسیاری از کشورهای دارای توانایی محدود نیز باید در اولویت جامعه جهانی باشد.

بخشی از پل دختر، قدیمی‌ترین سازه شهر کرج، فروریخت

 

فریدون محمدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری البرز گفت که در پی بارندگی‌های چند روز گذشته، بخشی از پل دختر کرج قدیمی‌ترین سازه موجود در این شهر بعد از ظهر جمعه فرو ریخت.

از پل دختر کرج با عنوان پل حصار، پل سلیمانیه و پل شاه‌عباسی نیز نام برده می‌شود. این پل از سازه‌های دوره صفوی است که بر بقایای پلی کهن‌تری منسوب به دوره سلجوقی ساخته شده است.

به گفته محمدی، جبهه شرقی پل دختر کرج که محل عبور عابر پیاده است عصر جمعه به یکباره فرو ریخته است. 

پل دختر کرج در سال ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و فروریختن بخشی از آن درحالی رخ داده است که در سالیان گذشته بازسازی و مرمت شده‌ بود.

تایید قتل «ناموسی» زنی به دست دو برادرش در سنندج

 

 

دادستان سنندج گزارش‌ها درباره قتل «ناموسی» زنی به دست دو برادرش با ضربات چاقو را تایید کرد.

محمد جباری به پایگاه خبری رکنا گفت که دو برادر انگیزه خود را از قتل خواهرشان «مسائل حیثیتی» ذکر کرده‌اند.

او اعلام کرد که این دو برادر خواهرشان را با ضربات چاقو به قتل رسانده‌اند، اما گزارش‌ها درباره بریدن سر او درست نیست.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو روز ۱۰ آذر خبر داده بود که سرگل حبیبی به دست اعضای خانواده‌اش کشته شده است.

این زن ۳۱ ساله متاهل و مادر دو کودک خردسال بوده است. بر اساس برخی گزارش‌ها، او و یک مرد جوان توسط کلانتری بازداشت و پس از یک روز آزاد شده‌اند.

قاضی کشیک این زن را به برادرهایش به نام‌های حسن و اسماعیل تحویل داده و آنان نیز پس از تحویل گرفتن خواهرشان، یک ساعت بعد او را به محلی در چند کیلومتری سنندج برده و به قتل رسانده‌اند.

فاطمه برحی ۱۹ ساله در آبادان، رومینا اشرفی، ۱۴ ساله در گیلان و ریحانه عامری ۲۲ ساله در کرمان، از جمله قربانیان قتل‌های «ناموسی» در ماه‌های گذشته بوده‌اند.

هشدار سازمان ملل درباره گسترش گرسنگی و قحطی در یمن

 

  سه آژانس سازمان ملل متحد درباره از دست رفتن فرصت جلوگیری از وقوع قحطی در یمن هشدار داده و در گزارشی گفته‌اند که میلیون‌ها نفر ممکن است در ماه‌های آینده در یمن، دچار گرسنگی شوند. 

برآورد امنیتی سازمان بهداشت جهانی نیز حاکی است که در حال حاضر، وضعیت ۱۶ هزار و ۵۰۰ یمنی «فاجعه‌بار و شبه‌قحطی»‌ است. این سازمان پیش‌بینی کرده که تعداد گرسنگان در شرایط فاجعه‌بار در نیمه اول سال ۲۰۲۱ دو برابر خواهد شد. 

نهادهای امدادی سازمان ملل هشدار داده‌اند که در سال ۲۰۲۰، کمتر از نصف بودجه اضطراری درخواستی سازمان ملل برای کمک به یمن پرداخت شده است. 

ماه گذشته، مارک لوکاک، مدیر امور انساندوستانه سازمان ملل به شورای امنیت گفت که تنها ۴۵ درصد (یک و نیم میلیارد دلار) از بودجه ۳/۴ میلیارد دلاری درخواستی برای سال ۲۰۲۰، پرداخت شده است.  

طبق برآورد مشترک برنامه جهانی غذا، یونیسف و سازمان کشاورزی ملل متحد که روز پنجشنبه انتشار یافت، بیش از نیمی از جمعیت ۳۰ میلیون نفری یمن تا نیمه ۲۰۲۱ در خطر فرو افتادن به «وضعیت وخیم‌تر گرسنگی» قرار دارند. 

طبق همین گزارش، شمار کسانی که وارد مرحله اضطراری ناامنی غذایی خواهند شد نیز در نیمه اول ۲۰۲۱ از سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به پنج میلیون نفر افزایش خواهد یافت. 

دیوید بیزلی، مدیر برنامه جهانی غذا هشدار داد:‌ «این آمار نگران‌کننده باید هشداری برای جهان باشد. یمن در آستانه قحطی است و ما نباید به میلیون‌ها خانواده‌ محتاج، پشت کنیم.» 

او گفت:‌ «برای ضعیف‌ترین مردم یمن، سال ۲۰۲۱ حتی از ۲۰۲۰ هم بدتر خواهد بود. هنوز وقت برای جلوگیری از قحطی هست، اما این فرصت با گذشت هر روز، کمتر و کمتر می‌شود.»

نشریه دفتر خامنه‌ای: انتقام کشته شدن فخری‌زاده صرفا نظامی نیست 

 

نشریه خط حزب‌الله، وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، نوشت که انتقام کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، صرفا نظامی نیست.

در مطلب این نشریه با اشاره به سخنان سابق علی خامنه‌ای مبنی بر «عقلانیت در نظام فکری اسلام» تاکید شده که بر مبنای همین «عقلانیت» اقدام متقابل جمهوری اسلامی صرفا نظامی نیست.

به نوشته این نشریه، اقدام متقابل منافع اسرائیل و آمریکا در منطقه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، علمی و حقوق بین‌الملل را با «چالش‌های متعدد مواجه خواهد ساخت».

این نشریه قانون تصویب‌شده در مجلس درباره افزایش غنی‌سازی و توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را «مقدمه‌ای برای این مسیر» دانست.

رهبر جمهوری اسلامی خواستار پیگیری کشته شدن فخری‌زاده و «مجازات قطعی عاملان و آمران آن» شده بود.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، نیز اعلام کرده بود که حکومت ایران «به‌موقع و مناسب» پاسخ این ترور را می‌دهد.

او در عین حال گفته بود که اسرائیل «در فکر ایجاد یک آشوب و بلواست» اما جمهوری اسلامی «دست آنها را از پیش» خوانده و در این «دام» نخواهد افتاد.

 مقام‌های جمهوری اسلامی اسرائیل را متهم به کشتن فخری‌زاده کرده‌اند، اما اسرائیل تاکنون این موضوع را تایید نکرده است.

آژانس از قصد ایران برای نصب سانتریفیوژهای پیشرفته‌ در نطنز خبر داد

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران قصد دارد سه آبشار دیگر سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام را در سایتی زیرزمینی در نطنز نصب کند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه از جدیدترین گزارش آژانس به اعضایش خبر داد که در آن نوشته شده است: «ایران آژانس را از قصد خود برای توسعه مجتمع غنی‌سازی انرژی هسته‌ای نطنز با آغاز نصب سه آبشار آی‌آر-۲ام در این مجتمع مطلع کرده است.»

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اضافه می‌کند این سه آبشار به غیر از یک آبشار کنونی سانتریفیوژهای آی‌آر-۲ام هستند که برای غنی‌سازی اورانیوم در این مجتمع مورد استفاده قرار دارد.

در واکنش به انتشار این گزارش، کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، در حساب توییترش نوشت گزارش آژانس که حاوی محتویات نامه محرمانه ایران است، «بلافاصله و حتی قبل از اینکه اعضای شورای حکام نیز بتوانند آن را رهگیری کنند در رسانه‌ها ظاهر شد».

او افزود: «آژانس باید حفاظت از اطلاعات محرمانه پادمانی کشور میزبان را تضمین کند.»

بر اساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، این کشور فقط مجاز است از سانتریفیوژهای نسل اول آی‌آر-۱ که از کارایی کمتری برخوردارند، در مجتمع غنی‌سازی اورانیوم نطنز استفاده کند. 

همچنین این مجتمع تنها مرکزی است که ایران می‌تواند در آنجا به غنی‌سازی اورانیوم بپردازد.

قطر از تحرکاتی برای حل مناقشه دیپلماتیک دوحه با چهار کشور عربی خبر داد

 

 

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر اعلام کرد برای حل مناقشه دیپلماتیک بین این کشور و چند کشور دیگر عربی تحرکاتی انجام شده، اما او نمی‌تواند پیش‌بینی کند آیا به زودی پیشرفتی در این زمینه حاصل می‌شود یا خیر.

وزیر خارجه قطر روز جمعه در یک ارتباط ویدیویی با کنفرانس دیپلماتیک «گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای» در ایتالیا، ادامه داد: «در این لحظه، تحرکاتی در جریان است که امیدواریم به این بحران پایان دهد.»

بیش از سه سال پیش، چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک خود با قطر را به اتهام حمایت این کشور از تروریسم قطع کردند.

به گزارش رویترز، اکنون آمریکا با همکاری کویت در تلاش است تا اختلاف این چهار کشور با قطر را حل کند تا جبهه متحدی علیه ایران شکل بگیرد. 

این سخنان بعد از آن بیان شد که جارد کوشنر، مشاور ارشد دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پس از پایان سفر به عربستان سعودی، در قطر با رهبران این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه قطر همچنین اعلام کرد این کشور فعلا قصد ندارد همچون امارات و بحرین توافقی برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل امضا کند، مگر اینکه چنین توافقی منافع فلسطینیان را هم دربربگیرد.

تشکیل تیم دادستانی ایلام برای بررسی پرونده نوزادی که در غسالخانه جان گرفت

 

 

دادستانی ایلام اعلام کرد که برای روشن شدن ماجرای صدور اشتباه گواهی فوت برای یک نوزاد در شهرستان آبدانان، به دانشگاه علوم پزشکی ۴۸ ساعت مهلت داده است.

رضا امیری‌مقدم، جانشین دادستان استان ایلام، گفت که به دستور دادستان یک تیم ویژه متشکل از دادستانی، بازرسی و نظام پزشکی تشکیل تا این موضوع را بررسی کنند.

در ساعات گذشته ویدیویی در حال انتشار است که نشان می‌دهد یک نوزاد در آبدانان در غسالخانه دوباره جان می‌گیرد.

بر اساس گزارش‌ها، مسئول‌ غسالخانه آبدانان متوجه تپش قلب نوزاد می‌شود و عملیات احیای او را شروع می‌کند و پس از حضور اورژانس او به بیمارستان منتقل می‌شود.

مراد ایمانی پدر نوزاد گفت که این نوزاد به بیمارستان آبدانان و سپس به اهواز منتقل شده و در بخش آی سی یو بستری است.

به گفته پدر این نوزاد، فرزندش به دلیل تشنج به بیمارستان آبدانان و سپس بیمارستان ایلام منتقل شده بود اما در بیمارستان به ایلام به کما رفته بود.

بر اساس این گزارش، پس از سه روز به والدین بیمار گفته شده که او فوت کرده و دو ساعت و نیم نیز در سردخانه بوده است. پدر این نوزاد با خودروی خود او را برای دفن به آبدانان در ۱۷۵ کیلومتری ایلام منتقل کرده بود.

شامگاه جمعه، برخی رسانه‌ها گزارش دادند که این نوزاد دوماهه در بیمارستان ابوذر اهواز درگذشته است. 

اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ترکیه اعلام آمادگی کرد

 

شارل میشل، رییس شورای اتحادیه اروپا، اعلام کرد این اتحادیه آماده تحریم ترکیه به دلیل ادامه رفتارهای یکجانبه و خصمانه دولت آنکاراست.

میشل روز جمعه در یک نشست خبری گفت: «ما در ماه اکتبر به سوی ترکیه دست دوستی دراز کردیم، اما ارزیابی ما با مشاهده ادامه رفتارهای یکجانبه و اظهارات خصمانه مثبت نیست.»

او با اشاره به احتمال تحریم ترکیه از سوی اتحادیه اروپا ادامه داد: «ما در جریان نشست سران در روز دهم دسامبر در این زمینه بحث خواهیم کرد و برای استفاده از ابزارهایی که در اختیار داریم، آماده‌ایم.»

رییس شورای اتحادیه اروپا به ترکیه هشدار داد: «ما فکر می‌کنیم که بازی موش و گربه باید متوقف شود.»

پیشتر اورزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا، در ماه اکتبر به ترکیه هشدار داده بود که اگر از «اقدامات غیرقانونی» خود دست نکشد، با تحریم‌های این اتحادیه مواجه خواهد شد.

اتحادیه اروپا و ترکیه در چندین زمینه با یکدیگر دچار اختلافند؛ از بحران لیبی و بحران قره‌باغ تا اکتشاف انرژی در شرق مدیترانه و بحران پناهجویان.

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در جریان آخرین نشست خود با وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو از ترکیه خواست که به رفتار پیشین خود به عنوان یکی از متحدان کشورهای غربی در ناتو بازگردد.

واکنش مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به کشته شدن فخری‌زاده: منافع خیلی‌ها در گرو لغو برجام است

 

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، درباره کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، گفت که منافع بسیاری در گرو لغو برجام است.

بورل در مصاحبه با یورونیوز گفت که توافق برجام به «خواب زمستانی رفته اما نمرده است».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره کشته شدن فخری‌زاده گفت: «کسی که این کار را کرده، قطعا برای تسهیل گفت‌وگو این کار را نکرده است.»

بورل بدون اشاره به جزئیات تاکید کرد که «منافع خیلی‌ها» در گرو آن است که توافق برجام پابرجا نماند.

او اضافه کرد: «اروپا بسیار مشتاق بوده که برجام دوام بیاورد. من می‌بایست این توافق را زنده نگاه می‌داشتم، توافقی که کمی به‌ خواب زمستانی رفته، اما نمرده است. حالا باید دید ایرانی‌ها چه فکر می‌کنند، چون حق دارند حس کنند که به آنها خیانت شده، شاید نخواهند دوباره با همان کارت‌های قبلی بازی کنند. اما باید منتظر بود.»

مقامات جمهوری اسلامی اسرائیل را متهم به کشتن فخری‌زاده کرده‌اند اما اسرائیل تاکنون این موضوع را تایید نکرده است.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس: حقوق کارگران باید حداقل ۳۵ درصد افزایش پیدا کند

 

 

علی بابایی کارنامی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت که بر اساس برآورد این کمیسیون باید حداقل ۳۵ درصد به دستمزد کارگران اضافه شود. 

او گفت که این برآورد بر اساس آمایش چند ساله صورت گرفته است.

رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهر تهران پیش از این گفته بود که این کانون و دیگر تشکل‌ها به دلیل دو برابر شدن هزینه‌ها درخواست تشکیل جلسه شورای عالی کار و بازنگری در دستمزد کارگران را مطرح کرده‌اند.

علی دهقان‌کیا اعلام کرده بود که سبد هزینه هر خانوار تقریبا به ۱۰ میلیون تومان رسیده است.

درباره تعریف خط فقر و هزینه خانوار در ایران مبنای مورد توافقی وجود ندارد و دولت و تشکل‌های کارگری و اقتصاددانان نظرات متفاوتی را اعلام می‌کنند.

روزنامه دنیای اقتصاد در مرداد ماه خط فقر برای یک خانواده چهار نفره بر اساس حداقل‌های ممکن را چهار میلیون و ۴۱۰ هزار تومان اعلام کرده و افزوده بود که بر اساس سبد غذایی وزارت بهداشت از ۶۰ درصد جامعه زیر خط فقرند.

حداقل حقوق یک کارگر بدون سابقه در سال ۹۹ حدود دو میلیون و ۶۱۱هزارتومان تعیین شده است.

درخواست گروهی از زندانیان پیشین اتباع خارجی و دوتابعیتی برای آزادی فوری احمدرضا جلالی

 

جمعی از زندانیان پیشین خارجی یا دوتابعیتی که در ایران بازداشت و زندانی شده بوده‌اند، با انتشار بیانیه‌ای خطاب به «رهبران جهان آزاد» خواستار لغو حکم اعدام احمدرضا جلالی، پژوهشگر دوتابعیتی زندانی در ایران شدند.

در بیانیه این زندانیان پیشین خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی آمده است: «به عنوان گروگان‌های سابقی که وحشت‌های دوران‌های طولانی زندان و ترس از یک آینده مبهم را تجربه کرده‌ایم، در این لحظات آخر برای نجات جان احمدرضا جلالی برای شما می‌نویسیم.»

این زندانیان سیاسی پیشین ضمن درخواست از سازمان ملل متحد، آمریکا و اتحادیه اروپا برای تلاش در این زمینه، ادامه دادند: «پرونده وحشتناک و عمیقا ناعادلانه او، باید برای جلوگیری از اعدام قریب‌الوقوع‌اش، در سراسر جهان اذعان شود.»

نزار زکا، جیسون رضائیان، کایلی مورگیلبرت، ژیو وانگ، سعید ملک‌پور و سعید عابدینی از امضاکنندگان این بیانیه هستند. 

آنان اضافه کردند: «اگر جهان مانع جمهوری اسلامی برای اجرای تهدید وقیح خود نشود، این یک تمسخر عدالت خواهد بود. اگر ما منفعل باشیم و به ایران و دادگاه‌های انقلابش اجازه دهیم تا قوانین جهانی را به چالش بکشند، بی‌عدالتی درباره جلالی بر وجدان هر کدام از ما سنگینی خواهد کرد.»

این زندانیان پیشین در پایان بیانیه خود خواسته‌اند که هر چه زودتر با مقام‌های جمهوری اسلامی در این باره مذاکره شود تا با آزادی احمدرضا جلالی، او فورا به نزد خانواده خود بازگردد.

آنان تاکید کردند که به مبارزه برای حفاظت از این زندانی «بی‌گناه» ادامه می‌دهند.

احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی-سوئدی که اکنون در زندان جمهوری اسلامی به سر می‌برد، به اتهام «جاسوسی» به اعدام محکوم شده است.

واکنش‌های به انتشار شعر شاملو در توییتر وزیر ارشاد و تقدیم آن به سلیمانی و فخری‌زاده

 

پس از آن که عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شعری از احمد شاملو را بدون ذکر نام شاعر برای قاسم سلیمانی و محسن فخری‌زاده در حساب توییتری خود منتشر کرد، گروهی از کاربران به این اقدام او شدیدا انتقاد کردند.

صالحی در توییتی با عنوان «جمعه‌های سوگ از سردار سلیمانی تا فخری‌زاده» بخش اول مرثیه‌ای از احمد شاملو، شاعر بزرگ معاصر برای فروغ فرخزاد، دیگر شاعر مطرح معاصر را به عنوان مرثیه برای سلیمانی و فخری‌زاده منتشر کرد.

این در حالی است که هم آثار شاملو و هم فرخزاد با سانسور شدید وزارت ارشاد مواجه هستند. 

فرج سرکوهی، روزنامه‌نگار در آلمان، در توییتی نوشت: «دزدی و بی‌شرمی و وقاحت مادرزادی نیست، به جا که باشد دشنام هم نیست اما از شرایط حتمی دولت‌مردی در نظام اسلامی است.»

او ادامه داد که وزیر ارشاد این شعر را «بدون ذکر نام شاعر، دزدیده و نذر کسانی می‌کند که هیچ نسبتی با این شعر ندارند».

یک کاربر دیگر نیز نوشت: «بارها سنگ قبر شاملو رو شکستین و خراب کردین. حالا هم شعراشو می‌دزدین و در عزای کسانی می‌خونین که فرمان شکستن و تخریب می‌دادن. روزگار غریبیست...»

این اقدام وزیر ارشاد با واکنش هواداران حکومت هم مواجه شد. سینا علیمحمدی، از روزنامه‌نگاران نزدیک به حکومت نیز نوشت: «مشکل فرهنگ و ادبیات ما دقیقا همینجاست که برای سوگ دانشمندان انقلابی‌مون هم، وزیر فرهنگش شعر شاملو برای فروغ می‌زاره، زورش هم میاد حتی بگه این شعر برای کیه، البته اگر واقعا بدونه برای کیه، که من شک دارم به همینم.»

نامه نایب رییس مجلس به قوه قضاییه: خودداری مدیران بورس از معرفی شرکت‌های متخلف به دادستانی

 

نایب رییس مجلس در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه اعلام کرد که مدیران سازمان بورس از اعلام فهرست شرکت‌های متخلف به دادستانی خودداری می‌کنند.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی نوشت که سازمان بورس درباره دلیل «رشد سهام بی‌ارزش برخی شرکت‌های خصولتی و ضرر و زیان هنگفت مردم» نیز به قوه قضاییه گزارش نداده است.

او ششم آذر اعلام کرده بود که  فهرست ۵۰ موسسه متخلف در بورس به دادستانی ارائه شده تا با آنها برخورد شود. با این حال ساعاتی بعد دادستانی این سخنان را تکذیب کرد.

قاضی‌زاده هاشمی پیش از این نیز نسبت به زدوبند شرکت‌های وابسته به دولت و نهادهای دیگر بر تاثیر سهام بورس هشدار داده بود. همچنین حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیات رییسه مجلس، دولت را متهم کرده بود که در برخی از مقاطع از بازار بورس «به نفع خود سوءاستفاده» کرده و سهام خود را«به قیمت بالاتر» می فروشد. 

در هفته‌های اخیر شاخص بورس افت کرده است. برخی از کارشناسان دلیل افت بورس را تحولات بازار ارز در ایران و کاهش قیمت دلار پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا دانسته اند.

در زمان افزایش شاخص بورس نیز شماری از کارشناسان اقتصادی با اشاره به حبابی بودن برخی سهم ها یا حتی حبابی بودن بورس، نسبت به پیامدهای پس از ترکیدن این حباب هشدار داده بودند.

ابلاغیه معاون وزیر بهداشت برای ممنوعیت اختصاص سهمیه داروهای کمیاب به داروخانه‌های متعلق به مدیران

 

 

محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و داروی ایران، در ابلاغیه‌ای اعلام کرد که اختصاص «هر گونه سهمیه داروهای خاص و کمیاب» به داروخانه‌های متعلق به مدیران ممنوع است.

پیش از این گزارش‌هایی در رسانه‌های ایران درباره فساد در نحوه توزیع دارو بین داروخانه‌ها منتشر شده است. پس از کمیاب شدن برخی داروها و همچنین شیوع کرونا، گزارش‌ها در اینباره افزایش یافته است.

در مهر ماه نیز موضوع تحویل ۱۵۰۰ واکسن آنفلوانزا به مجلس خبرساز شد.

همچنین ایران اینترنشنال نیز روز ۲۹ فروردین سندی از فساد گسترده در وزارت بهداشت با مشارکت سپاه پاسداران و دو نهاد زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی منتشر کرد.

این سند نامه یک شرکت خصوصی ایرانی به حمیدرضا جمشیدی، دبیر ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا در وزارت بهداشت، است که در آن، روند رقابت سپاه پاسداران و بنیاد برکت برای بستن قرارداد با یک شرکت کره‌ای به منظور واردات کیت تشخیص کرونا تشریح شده است.

رییس کانون راهنمایان گردشگری: راهنمایان گردشگری پس از شیوع کرونا در بیکاری مطلق قرار دارند

رییس کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری با تاکید براینکه بسیاری از راهنمایان گردشگری پس از شیوع کرونا در بیکاری مطلق قرار دارند و در انتظار عادی شدن شرایط هستند، گفت که دست‌کم نیمی از این راهنمایان بی‌کارند و بقیه نیز از طریق مشاغل موقت یا دوم امرار معاش می‌کنند.

محسن حاجی‌سعید افزود که یک نظرسنجی انجام شده نشان می‌دهد، حدود ۴۸ درصد از فعالان این صنف بیکار شده و ۳۱ درصد نیز دو شغله هستند که از شغل اول خود کسب درآمد می‌کنند. همچنین حدود ۲۰ درصد مشغول به کارهای موقت هستند و حدود ۱ تا ۲ درصد  هم برای همیشه از صنعت خارج شده‌اند.

رییس کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری گفت که کانون تصمیم دارد نظرسنجی را با روشی جدید برگزار کند، احتمال می‌دهیم افراد دیگری نیز از صنعت خارج شده باشند ولی در نظرسنجی شرکت نکرده باشند.

حاجی‌سعید با بیان اینکه راهنمایان گردشگری با مشکلات معیشتی فراوانی روبه‌رو هستند، اضافه کرد که برخی از راهنمایان گردشگری دارایی خود را فروخته‌اند یا از پس انداز خود استفاده می‌کنند و تنها امید این صنف این است که صنعت گردشگری در سال ۱۴۰۰ دوباره رونق بگیرد هرجند رونق گردشگری در اوایل سال ۱۴۰۰ بعید است.

او همچنین با اشاره به اینکه حدود ۲ تا ۳ میلیون نفر در کشور به کارهایی اشتغال دارند که از دید وزارت کار، مشاغل غیررسمی است ولی رهنمایان گردشگری از وزارت گردشگری مجوز دارند، گفت که با این حال راهنمایان گردشگری جزو مشاغل خاص و ساماندهی نشده هستند و مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند.

آبرامز: در هفته‌های پایانی دولت ترامپ احتمال اقدام تلافی‌جویانه از سوی ایران بعید است

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، طی مصاحبه‌ای با رویترز گفت: بعید است که جمهوری اسلامی تا پیش از روی کار آمدن جو بایدن بخواهد به هرگونه اقدام تلافی‌جویانه‌ای دست بزند، زیرا تهران در هرگونه مذاکره احتمالی با آمریکا در آینده «به شدت» نیازمند کاهش تحریم‌هاست.

آبرامز روز پنج‌شنبه در گفت‌وگویی با رویترز گفت: «آنها اگر خواستار کاهش تحریم‌ها هستند، می‌دانند که پس از بیستم ژانویه (اول بهمن) باید وارد نوعی مذاکره شوند و باید در نظر داشته باشند که از الان تا ۲۰ ژانویه نباید کاری کنند که رفع تحریم‌های آنها را سخت‌تر کند.»

هفته گذشته، آبرامز در اظهاراتی دیگر گفته بود دولت دونالد ترامپ در هفته‌های پایانی خود فشارها بر ایران را افزایش خواهد داد و از بایدن خواست به دنبال توافقی با ایران باشد که نفوذ منطقه‌ای و تهدید هسته‌ای جمهوری اسلامی را کاهش دهد.

هشدار اسرائیل در مورد احتمال حمله‌های تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی در کشورهای اطراف ایران

شورای امنیت ملی اسرائیل طی بیانیه‌ای به شهروندان این کشور هشدار داد ایران ممکن است در کشورهای اطراف خود به دنبال انجام حملات انتقام‌جویانه علیه اسرائیلی ها باشد و از آنها خواسته در سفر به این کشورها کاملا جانب احتیاط را رعایت کنند.

این بیانیه با اشاره به تهدیدهای تلافی‌جویانه مقام‌های ایران در پی کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، فهرستی از کشورها و مناطقی را که ممکن است ایران در آنجا به اهداف اسرائیلی حمله کند را منتشر کرد.

این فهرست ترکیه، امارات، بحرین، جمهوری آذربایجان، کردستان عراق، منطقه خاورمیانه و کل آفریقا را شامل می‌شود.

روز دوشنبه نیز، وزارت خارجه اسرائیل با ارسال نامه‌ای به کلیه مراکز دیپلماتیک این کشور در جهان، از آنها خواسته بود در پی کشته شدن فخری‌زاده در «بالاترین سطح آمادگی» قرار داشته باشند.

شورای امنیت ملی اسرائیل همچنین در بیانیه روز پنج‌شنبه خود نسبت به احتمال افزایش حمله‌های گروه‌های اسلامگرا به اهداف اسرائیلی در طی تعطیلات سال نو میلادی هشدار داد و از شهروندان این کشور خواست از حضور در جاهای شلوغ خودداری کرده و در نزدیکی مراکز دیپلماتیک اسرائیل، کنیسه‌ها و مراکز اجتماعی یهودیان جانب احتیاط را رعایت کنند.

رانندگان تاکسی جزیره کیش اعتصاب کردند

رانندگان تاکسی در جزیره کیش برای چندمین‌بار طی ماه‌های اخیر در اعتراض به شرایط کاری خود مقابل مسجد خاتم تجمع کردند.

به دنبال اعتصاب رانندگان تاکسی کیش، خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، خبر داد که حمل و نقل این جزیره، به ویژه مسیر کیش به فرودگاه، مختل شده است.

بنابر این گزارش، ابوالفضل طیبی مدیرعامل منطقه آزاد کیش چندی پیش تفاهم‌نامه‌ای را با شرکت اسنپ با فوریت اقدام برای مدیریت حمل و نقل در این جزیره امضا کرد و در دو مرحله فراخوان از رانندگان تاکسی برای ثبت‌نام در این سامانه دعوت کرد اما این دعوت به عنوان یک تصمیم حاکمیتی در کیش با استقبال رانندگان همراه نشد.

پس از عدم استقبال رانندگان تاکسی از ثبت‌نام برای کار در اسنپ، مقام‌های شرکت عمران کیش از رانندگان خودروهای شخصی برای مشارکت در حوزه حمل و نقل دعوت به کار کردند و در پی این اقدام، رانندگان تاکسی کیش نیز اقدام به راه‌اندازی سامانه‌ای اینترنتی و درج آدرس آن بر روی بدنه‌ خودروهای خود کردند.

اوج گیری اختلاف میان رانندگان تاکسی و مقام‌های جزیره کیش در مورد ورود اسنپ به این جزیره، به اعتصاب رانندگان منجر شده است.

رانندگان تاکسی در کیش طی ماه‌های گذشته نیز چندبار با خواسته‌هایی چون افزایش کرایه به دلیل افزایش قیمت بنزین و افزایش نرخ تورم و همچنین رفع محدودیت‌های منطقه‌ای برای تاکسی‌ها اعتصاب کرده بودند.

جایزه نوبل آلترناتیو سوئد به نسرین ستوده اهدا شد

یک روز بعد از بازگرداندن نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر به زندان قرچک ورامین، طی مراسمی که پنج‌شنبه در استکهلم برگزار شد، آن لینده، وزیر خارجه سوئد، از اهدای جایزه نوبل آلترناتیو به نسرین ستوده خبر داد.

لینده در این مراسم گفت: این جایزه به پاس «کنشگری شجاعانه» نسرین ستوده در «به خطر انداختن خود در دفاع از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در ایران» به او اهدا می‌شود.

بنیاد رایت لایولی‌ هود که این جایزه را به نسرین ستوده اهدا کرده، از بازگشت او به زندان در شب پیش از برگزاری این مراسم ابراز «حیرت‌زدگی» کرد.

در این مراسم یک پیام صوتی از ستوده پخش شد که این فعال حقوق بشر در آن بر لزوم رسیدگی به وضع همه زندانیان سیاسی در ایران تاکید کرد. 

ستوده گفت در همه سالهایی که «صرفا به دلیل انجام وظیفه‌» در زندان بوده‌، از حمایت مردم و سازمان‌های حقوق بشری بهره‌مند بوده است.

بایدن در نظر دارد ماسک زدن را برای صد روز اجباری کند

جو بایدن قصد دارد در اولین سخنرانی خود به عنوان ریاست‌جمهوری از مردم آمریکا بخواهد برای مقابله با شیوع کرونا به مدت صد روز به طور اجباری از ماسک استفاده کنند.

این در حالی است که برخی از شبکه‌های خبری اعلام کردند که جو بایدن در اولین سخنرانی ریاست‌جمهوری خود قصد دارد استفاده از ماسک را برای صد روز اجباری کند.

دلیل این اجبار بالا رفتن آمار ابتلا به کووید-۱۹در میان شهروندان آمریکایی است.

طبق آمار دانشگاه جانز هاپکینز، تنها در روز پنج‌شنبه در آمریکا ۱۴۰ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا به ثبت رسید و یک‌هزار و ۸۰۰ نفر جان خود را از دست دارد.

آمریکا شاهد بیشترین تعداد مبتلایان و جان‌باختگان در اثر کووید-۱۹ در جهان است و بایدن اعلام کرده اولویت اصلی دولت آینده او مقابله با این بیماری است.

تاکنون در آمریکا بیش از ۱۴ میلیون و ۸۶ هزار نفر به کرونا مبتلا شده و بیش از ۲۵۷ هزار نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.