واگذاری ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی از طریق مزایده | ایران اینترنشنال

واگذاری ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی از طریق مزایده

علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به مزایده گذاشته می‌شود.

رسولیان افزود که بنابر ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت، باید معادن غیرفعال در همه استانهای کشور به مزایده گذاشته شوند که در این خصوص ۴۸۰ معدن راکد و غیرفعال در خراسان رضوی شناسایی شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در نشست شورای معادن این استان افزود که از ۴۸۰ معدن غیرفعال در این استان،  ۳۶۱ معدن بلوکه شده است و دلیل بلوکه شدن نیز پاسخ منفی برخی دستگاه‌ها به استعلام بوده است.

این مقام استانداری خراسان رضوی همچنین گفت از زمان ابلاغ دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر فعال سازی معادن راکد، مزایده برای واگذاری ۱۰۰ معدن فلزی و غیرفلزی در خراسان رضوی برگزار شد که ۶۶ نفر در این مزایده‌ها شرکت کردند.

رسولیان همچنین گفت که مزایده مهم دیگری برای شش معدن بزرگ سنگ آهن و سنگ تزئینی طی دو ماه آینده در خراسان رضوی برگزار خواهد شد.

ناوالنی با وجود احتمال بازداشت، به روسیه بازمی‌گردد

 

الکسی ناوالنی، اصلی‌ترین رهبر مخالفان دولت روسیه، پس از درمان مسمومیت با یک سم اعصاب، روز یکشنبه از آلمان به کشورش بازگردد. 

ناوالنی روز چهارشنبه اعلام کرده بود که قصد دارد با وجود تمام هشدارهای مقامات روسیه مبنی بر احتمال دستگیری‌اش به این کشور بازگردد.

به گزارش رویترز، هواپیمای حامل او از برلین به مقصد مسکو پرواز خواهد کرد. 

روز پنج‌شنبه اداره زندان‌های روسیه اعلام کرد که او احتمالا به محض ورود به فرودگاه بازداشت خواهد شد.

گزارش‌ها در روز یکشنبه حاکی است که فضای فرودگاه ونوکووا روسیه به شدت امنیتی شده است.

ناوالنی که در تابستان گذشته با یک سم اعصاب مسموم شده بود، مسئولیت این مسمومیت را متوجه دولت روسیه دانسته و پوتین را متهم کرده با طرح پرونده‌های قضایی علیه ناوالنی در صدد جلوگیری از بازگشت او به کشورش است.

روسیه نقش داشتن در مسمومیت ناوالنی را رد کرده است.

احتمال تاخیر در صدور مجوز واکسن چینی کرونا در هنگ‌کنگ

 

هنگ‌کنگ به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات کافی درباره نتایج آزمایش‌های بالینی واکسن کرونا ساخت شرکت سینواک چین، احتمالا صدور مجوز برای این واکسن را به تاخیر می‌اندازد.

به گزارش فایننشال تایمز، در حالی که چین قصد دارد واکسن کرونا ساخت شرکت سینواک را در سراسر جهان به فروش برساند، نگرانی‌ها درباره شفافیت نتایج آزمایش‌های بالینی این واکسن افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، هرگونه تردید درباره واکسن سینوواک، تنش‌های سیاسی در هنگ‌کنگ درباره سیاست واکسیناسیون رایگان کرونا از سوی دستگاه اجرایی این منطقه را افزایش می‌دهد.

کری لم، رییس اجرای هنگ‌کنگ برای متقاعد کردن بسیاری از شهروندان در زمینه استفاده از واکسن ساخت چین دچار مشکل است.

او پیشتر اعلام کرده بود واکسن‌های ساخت سینوواک در ماه ژانویه به هنگ‌کنگ خواهد رسید و تزریق آنها به افراد آسیب‌پذیر آغاز خواهد شد، اما یک مقام مسئول در حوزه واکسن روز جمعه اعلام کرد بعید است که استفاده از این واکسن در این ماه در هنگ کنگ به تصویب برسد.

سینوواک به این دلیل مورد انتقاد قرار گرفته که به اندازه کافی اطلاعات اساسی برای توضیح نتایج موقت متفاوت آزمایش‌های فاز سوم این واکسن را منتشر نکرده است.

میزان کارایی آزمایش‌های بالینی این واکسن در برزیل حدود ۵۰/۴ درصد اعلام شده که دقیقا کمی بیشتر از میزان کارایی ۵۰ درصد مورد نظر سازمان بهداشت جهانی است. همچنین این میزان بسیار کمتر از آن چیزی است که در ابتدا اعلام شد.

ابهام درباره میزان‌های متفاوت اعلام شده درباره کارایی واکسن چینی کرونا، موجب شده که کشورهایی چون مالزی و سنگاپور که برای خرید این واکسن با دولت چین در حال مذاکره هستند، به شهروندان خود اطمینان دهند که بررسی‌ها درباره این واکسن را افزایش می‌دهند.

یک کشتی باری روسیه در سواحل ترکیه غرق شد

 

استاندار بارتین، در شمال ترکیه از غرق ‌شدن یک کشتی باری روسیه در سواحل این استان در دریای سیاه خبر داد.

سینان گونر، استاندار بارتین روز یکشنبه ۲۸ دی ماه  به رسانه‌های ترکیه گفت عملیات نیروهای امداد برای نجات نجات ۱۵ خدمه این کشتی در حال انجام است.

هنوز گزارشی از تلفات احتمالی این حادثه گزارش نشده و علت غرق شدن این کشتی نیز مشخص نیست.

استاندار بارتین گفت که خدمه‌های کشتی باری روسیه در سه قایق نجات گیر کرده‌اند و گزارشی در این لحظه درباره غرق شدن این قایق‌های نجات موجود نیست.

او اضافه کرد شرایط آب و هوایی نامناسب است و به همین دلیل عملیات امداد سخت‌تر می‌شود، با این حال، نیروهای امداد به دریا اعزام شده‌اند.

دو سال پیش، شش ملوان در حادثه غرق شدن یک کشتی باری با پرچم پاناما در سواحل ترکیه در دریای سیاه کشته شدند.

روحانی: راهپیمایی ۲۲ بهمن به صورت موتوری و خودرویی برگزار شود

 

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران،‌ می‌گوید راهپیمایی «مراسم ۲۲ بهمن» باید به صورت خودرویی و موتوری برگزار شود.

روحانی روز شنبه ۲۷ دی‌ماه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «بازگشایی‌ها به ویژه در مسائل فرهنگی و مذهبی می‌تواند انجام گیرد به شرط اینکه ۱۰۰ درصد دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود.»

او در زمینه راهپیمایی روز ۲۲ بهمن‌ماه اشاره کرد: «به دلیل شرایط خاصی که داریم این مراسم امسال باید عمدتا به صورت نمادین خودرویی و موتوری برگزار شود تا هم برگزاری مراسم را داشته باشیم و هم به گونه‌ای نباشد که مشکلی برای مردم اتفاق بیفتد.»

رییس‌جمهور در ارتباط با زمان آغاز واکسیناسیون کرونا گفت: «همه تلاش ما این است که واکسیناسیون با اولویت کادر درمانی و افراد دارای شرایط پرخطر در همین ماه‌های باقیمانده در سال ۹۹ آغاز شود.»

آتش‌سوزی در ۵۶ هکتار از جنگل‌های گیلان طی سه روز گذشته 

 

حامد اختری، مدیرکل منابع طبیعی گیلان، اعلام کرد طی ۷۲ ساعت گذشته ۵۶ هکتار از عرصه‌های جنگلی این استان درگیر آتش‌سوزی بوده است.

اختری روز یکشنبه به ایسنا گفت در این مدت «۶۱ فقره آتش سوزی در سطح جنگل های استان گیلان به وقوع پیوسته است.»

او ادامه داد: «آسیب جدی به تنه های درختان موجود در جنگل ها و تاج آنها وارد نشده و تنها شاهد سوختن درختان افتاده و شکسته و کنده ها و لاش برگ ها بودیم.»

این مقام استانی علت اصلی وقوع این آتش‌سوزی‌ها را «وزش باد گرم» اعلام کرد و گفت: «در شرایط وزش بادهای گرم شدید استفاده از بالگرد اطفا کاربرد خاصی ندارد، پرواز بالگرد اجازه خالی کردن آب در نقاط موثر آتش را نمی دهد.»

در روزهای اخیر گزارش‌هایی نیز از وقوع آتش‌سوزی در دیگر استان‌های شمالی گلستان و مازندران منتشر شده است.

همچنین دادستان اردبیل صبح یک‌شنبه از ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های مرزی ایران و جمهوری آذربایجان خبر داد و گفت که بخش عمده آتش‌سوزی در خاک آذربایجان است اما بخشی از جنگل‌ها در خاک ایران نیز دچار حریق شده است.

نماینده مجلس: آلودگی امروز کلانشهرها نتیجه کوتاهی دستگاه‌های دولتی است

 

علی حدادی، سخنگوی کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس، می‌گوید آلودگی هوای کلانشهرها نتیجه «کوتاهی و کارشکنی» دستگاه‌های دولتی در سال‌های گذشته است.

حدادی روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه در همین زمینه به خبرگزاری ایسنا گفت: «نقش و سهم دولت در تولید آلودگی هوا بسیار قابل توجه‌تر و بیشتر از مردم است. متاسفانه در طول سالیان گذشته دولت و به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست به وظایف خود آن‌طور که باید و شاید در این حوزه عمل نکرده و نظارت جدی‌ نداشته‌اند.»

این نماینده مجلس افزود «کوتاهی» دستگاه‌های مسئول موجب شده از نظر اقتصادی و سلامت برای مردم مشکل ایجاد شود.

حدادی در زمینه وظایف دولت و سازمان حفاظت محیط زیست به «ارتقای کیفیت سوخت»، «تولید خودروهای استاندارد»، «از رده خارج کردن خودروهای فرسوده»، «توسعه فضای سبز» و «گسترش  سیستم حمل و نقل عمومی» اشاره کرد.

او گفت: «وضعیت امروز آلودگی هوا نتیجه کارشکنی در طول سالیان گذشته است.»

عضو کمیسیون داخلی و شوراها اضافه کرد: «اگر در طول شش سال گذشته هر یک از دستگاه‌ها به وظایف قانونی که برای آنان در بحث کنترل آلودگی هوا تعریف شده است، عمل می‌کردند با این وضعیت در کلانشهرها مواجه نمی‌شدیم.»

مشاهده پرواز بمب‌افکن‌های بی-۵۲ آمریکا در آسمان اسرائیل به سمت خلیج فارس

 

رسانه‌های اسرائیل از مشاهده پرواز دو بمب‌افکن غول‌پیکر بی-۵۲ آمریکا بر فراز آسمان این کشور و به سوی خلیج فارس خبر می‌دهند.

روزنامه جروزالم‌پست به نقل از پایگاه خبری «وای‌نت» نوشت دو فروند بمب‌افکن بی-۵۲ ایالات متحده بامداد روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه در حالی که بر فراز آسمان اسرائیل به سمت خلیج فارس در حال پرواز بودند، مشاهده شده‌اند.

بر اساس این گزارش، این پنجمین پرواز بمب‌افکن‌های آمریکا در منطقه به شمار می‌رود. 

پیش از این در آستانه سالگرد مرگ قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس،‌ و همزمان با افزایش تحرکات نظامی در منطقه نیز بمب‌افکن‌های غول‌پیکر آمریکا به پرواز در  آسمان خلیج فارس پرداخته بودند.

مقام‌های آمریکا هدف از این اقدام را اعلام آمادگی در زمینه پاسخ به حمله احتمالی ایران به اهداف متحد و منافع این کشور در منطقه و همچنین «نمایش قدرت» در زمینه بازدارندگی در آسمان خلیج فارس عنوان کرده بودند.

فرانک مک‌کنزی، رییس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (‌سنتکام)، می‌گوید این کشور آماده رویارویی با هر تهدید احتمالی از سوی دشمنانش است.

شناسایی ویروس کرونا در بستنی‌های یک شرکت چینی

 

دولت چین اعلام کرد که ویروس کرونا را در بستنی‌های یک شرکت بستنی‌سازی در شهر تیانجین در شرق این کشور شناسایی کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این شرکت پلمب شده و کارکنان آن نیز مورد آزمایش کرونا قرار گرفته‌اند. با این حال، هیچ نشانه‌ای مبنی بر سرایت ویروس از بستنی‌ها وجود ندارد.

دولت چین اعلام کرد که ۲۹ هزار کارتن از این بستنی‌ها هنوز به فروش نرفته و ۳۹۰ کارتنی که در شهر تیانجین به فروش رسیده در حال ردیابی است و همچنین به مقام‌های دیگر مناطق نیز در این باره اطلاع‌رسانی شده است.

به گفته دولت پکن، بستنی‌های این شرکت از شیر خشک ساخت نیوزلند و همچنین پودر «پروتئین وی» ساخت اوکراین بوده است.

 چین که برای اولین بار از شناسایی ویروس کرونا در شهر ووهان در دسامبر ۲۰۱۹ خبر داده، اعلام کرده که این ویروس از خارج از چین به این کشور وارد شده است. ادعایی که از سوی پژوهشگران خارجی مورد تردید قرار گرفته است.

مینو محرز: هر واکسن تایید‌شده‌ای را باید تزریق کرد

مینو محرز،‌ عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران، می‌گوید هر کشوری «هر نوع» واکسن تایید‌شده‌ای که دارد موثر است و باید تزریق کند.

محرز روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه به خبرگزاری برنا گفت: «هیچ کدام از این واکسن‌ها با یکدیگر فرقی ندارند و باید بیش از ۷۰ درصد سطح تاثیرگذاری داشته باشند.»

او افزود: «هر کشوری هر نوع واکسن‌ تایید‌شده‌ای که دارد موثر است و باید تزریق کرد، چرا که باید سطح ایمنی دنیا بالا برود. این واکسن‌ها اگرچه انواع مختلفی دارد، اما همگی باعث افزایش سطح ایمنی در برابر کرونا می‌شوند.»

به تازگی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، طی دستوری واردات واکسن‌های «انگلیسی و آمریکایی» کرونا، که تاثیر حدود ۹۵ درصدی آن‌ها اثبات شده است، را ممنوع اعلام کرد.

مینو محرز در ادامه در ارتباط با امکان وقوع پیک بعدی شیوع کرونا هشدار داد: «زمستان سختی در پیش داریم و باید مراقب باشیم چون موج‌های بعدی می‌آید.»

این عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در زمینه نتایج آزمایش انسانی واکسن کرونای ساخت ایران گفت: «فعلا تعداد تست‌های انجام‌شده کافی نیست که ارتباط خاصی بتوانیم در خصوص میزان تاثیرگذاری آن بدهیم،‌ چون در حال حاضر تنها ۱۴ نفر از این واکسن تزریق کردند که باید به ۵۶ نفر برسند.»

سخنگوی ستاد مقابله با کرونای خوزستان: طی سه روز اخیر مراجعه بیماران مبتلا به کرونا افزایش یافته است

رضا نجاتی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان خوزستان، از افزایش شمار مراجعه بیماران مبتلا به کرونا به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این استان خبر داد.

نجاتی گفت که طی سه روز اخیر آمار مراجعه بیماران کرونا به مراکز درمانی خوزستان افزایش یافته است و اگر این روند افزایش یابد قطعا موقعیت ناشی از تلاش مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی تداوم نخواهد یافت و به دوران پیک کرونا باز می‌گردیم.

 سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان خوزستان همچنین گفت که ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا در روز شنبه تشکیل و درخصوص اعمال محدودیت‌ها تصمیم‌‌گیری خواهد شد.

به گفته نجاتی  برای خوزستان نیز بر اساس وضعیت زردی که بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی اعلام شده، تصمیم‌گیری خواهد شد.

اعتراض سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به احضار ۲۸ تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با انتشار بیانیه‌ای به «پرونده‌سازی و احضار ۲۸ تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه» اعتراض کرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در بیانیه خود تاکید کرد که هرگونه پرونده‌سازی، تهدید و تعقیب قضایی کارگران هفت‌تپه را محکوم می‌کند و خواستار شنیده شدن فریاد دادخواهی کارگران است.

در بیانیه این سندیکا همچنین بر لزوم «خلع ید از بخش خصوصی و رسیدگی به فساد مدیریت هفت‌تپه» به عنوان خواسته‌های کارگران معترض هفت‌تپه تاکید شده است.

نزدیک به ۳۰ نفر از کارگران نیشکر هفت‌تپه با شکایت کارفرمای این شرکت به دادسرای شوش احضار شدند.

کانال تلگرامکارگران مستقل هفت‌تپه روز شنبه ۲۷ دی ماه گزارش داد که تاکنون ۲۸ نفر از کارگران هفت‌تپه مورد شکایت قرار گرفته‌اند.

این کانال با انتشار اسامی کارگران احضار شده نوشت پیامکی مبنی بر ارجاع پرونده آنها به شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش به این کارگران ارسال شده است.

بر اساس این گزارش، این کارگران به «اخلال در نظم و آسایش عمومی» متهم شده‌اند.

نماینده دشت‌آزادگان: سرنوشت اعتبار یک میلیون یورویی مقابله با ریزگردهای خوزستان نامعلوم است

قاسم ساعدی، نماینده دشت آزادگان در مجلس، از سرنوشت نامعلوم یک میلیون یورو تخصیص یافته به مقابله با ریزگردها در خوزستان خبر داد و گفت که در قالب شکایتی به کمیسیون اصل ۹۰ موضوع سرنوشت این اعتبارات را مورد پیگیری قرار می‌دهیم.

ساعدی تاکید کرد که دولت بیش از یک میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای مقابله با ریزگردهای استان خوزستان برداشت کرده اما هیچ گزارشی در رابطه با هزینه‌کرد این اعتبارات ارائه نکرده است. 

نماینده دشت آزادگان همچنین افزود: «پس از تخصیص اعتبار بیش از یک میلیون یورو به دلیل بارندگی خوزستان، بحث ریزگردها به حاشیه رفت اما دولت هیچ گزارشی ارائه نکرد که بودجه تخصیص یافته به این موضوع  را چه کار کرده و در کجا هزینه کرده است.» 

ساعدی در خصوص پیگیری شکایت خود گفت: «اگر سایر نمایندگان خوزستان هم در رابطه با این موضوع همراهی نداشته باشند خودم موضوع را از طریق کمیسیون اصل ۹۰ به طور جد مورد پیگیری قرار خواهم داد.»

بعد از زلزله ۵/۵ بامداد شنبه، طی بیست و چهار ساعت شش زلزله دیگر در هرمزگان رخ داده است

از هنگام وقوع زلزله بامداد شنبه در هرمزگان که بزرگی آن ۵/۵ اعلام شد تاکنون شش زلزله دیگر در این منطقه رخ داده است.

آخرین زلزله در این منطقه ساعت ۶ و ۲۰ دقیقه صبح یک‌شنبه رخ داد که مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بزرگی آن را ۴/۵ و مرکز آن را ۳۵ کیلومتری کنگ در عمق ۷ کیلومتری اعلام کرد.

اکنون گزارشی از آسیب‌های ناشی از شش زلزله اخیر منتشر نشده است ولی به گفته مقام‌های مسئول در هرمزگان، در جریان زلزله ۵/۵ بامداد شنبه دست‌کم ۸۰ خانه در روستاهای منطقه بین ۲۰ تا ۸۰ درصد تخریب شدند.

مهرداد حسن‌زاده، مدیرکل بحران استانداری هرمزگان نیز اعلام کرد که در چهار روستا کلاتو، دژگان، سایه خوش و باسعیدو اسکان اضطراری از طریق برپایی چادرهای امدادی اضطراری انجام شده است.

به گفته حسن‌زاده قطعی آب ده روستا در اثر زلزله، ترمیم شده و قطعی آب و برق منطقه اکنون در جریان است و تمامی نیروهای امدادی و عملیاتی در آماده باش کامل هستند.

یک مرد مسلح در شهر واشنگتن‌دی‌سی با مدارک جعلی دستگیر شد

ماموران امنیتی در شهر واشینگتن دی‌سی عصر جمعه یک مرد مسلح را دستگیر کردند که قصد داشت از ایست بازرسی پلیس ساختمان کنگره عبور کند. او می‌خواست برای عبور از بازرسی، از یک مدرک شناسایی جعلی شرکت در مراسم تحلیف جو بایدن استفاده کند. این مرد با یک اسلحه پر و بیش از ۵۰۰ گلوله دستگیر شد.

این مرد که در اوراق رسمی دادگاه با نام وسلی آلن بیلر معرفی شده، در حال رانندگی با یک اتومبیل تراک وانت بود که بر روی آن نوشته شده بود: «اگر آنها برای گرفتن اسلحه شما آمدند، اول گلوله‌های خود را به آنها تقدیم کنید.»

در واکنش به این خبر، دون بیر، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان از ایالت ویرجینیا گفت که این یک خطر واقعی بود و با نزدیک شدن به مراسم تحلیف جو بایدن، این شهر در آستانه یک حادثه قرار دارد.

پلیس آمریکا در حال آماده شدن برای راهپیمایی‌ هواداران دونالد ترامپ در واشینگتن و ۵۰ شهر مرکزی ایالت‌های آمریکا است و استفاده از هزاران نیروی گارد ملی یکی از اقداماتی است که سعی می‌شود تا از بروز حوادث مشابه به ساختمان کنگره جلوگیری شود.

رییس دفتر آینده کاخ سفید: لغو محدودیت‌‌های سفر به آمریکا ودیگر اقدامات فوری جو بایدن پس از مراسم تحلیف

رونالد کلین، رییس دفتر آینده کاخ سفید، خبر داد که جو بایدن،رییس‌جمهوری منتخب آمریکا پس از مراسم تحلیف و در اولین ساعات حضور خود به عنوان رییس جمهور، تصمیم دارد اقدامات اجرایی سریعی را برای لغو برخی از بحث‌انگیزترین تصمیمات رییس‌جمهور قبلی و رسیدگی فوری به بیماری کووید-۱۹ انجام دهد.

رییس دفتر آینده کاخ سفید گفت که جو بایدن در همان روز اول حضورش در کاخ سفید، محدودیت‌های سفر به ایالات متحده از برخی از کشورهای مسلمان را پایان می‌دهد، برای پیوستن دوباره به توافق‌نامه آب و هوایی پاریس اقدام می‌کند و استفاده از ماسک در ساختمان‌های فدرال را اجباری خواهد کرد.

رونالد کلین، در یادداشتی برای کارمندان ارشد کاخ سفید نوشت که این اقدامات بخشی از حدود ۱۰ اقدام فوری است که بایدن در اولین روز حضور خود در کاخ سفید انجام خواهد داد.

در آن روز، اقدامات دیگری نیز انجام می‌شود که از آن جمله تمدید توقف در پرداخت وام های دانشجویی و همچنین دستور برای جلوگیری از سلب مالکیت صاحبان خانه‌هایی است که در طول شیوع بیماری دچار بحران شده‌اند.

کلین در این یادداشت «دستیابی کامل» به اهداف بایدن را نیازمند همراهی کنگره دانست و گفت لایحه کمک اقتصادی کرونا با بودجه ۱.۹ تریلیون دلاری یکی از اقداماتی است که نیاز به همراهی کنگره دارد.

او اضافه کرد که بایدن در اولین روزهای ریاست‌جمهوری خود همچنین لایحه‌ای برای اصلاحات گسترده در سیستم مهاجرت به نمایندگان پیشنهاد خواهد کرد.

فرود موشک ایرانی در نزدیکی یک کشتی تجاری و یک ناو آمریکایی

 

شبکه فاکس‌نیوز از منابع خود خبر داد که حداقل یک موشک ایرانی در فاصله ۲۰ مایلی یک کشتی تجاری و در فاصله ۱۰۰ مایلی ناو هواپیمابر نیمیتز آمریکا در اقیانوس هند فرود آمده است.

مقامات آمریکایی جزئیات بیشتری ارائه نداده‌اند اما یک منبع به فاکس‌نیوز گفت گرچه فاصله ۲۰ مایلی برای یک کشتی تجاری نگران کننده است، اما ارتش ایالات متحده این حادثه را یک تهدید نمی‌داند.

مقامات ارشد ارتش آمریكا گفته‌اند که فاصله ۱۰۰ مایلی این موشک با ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس نیمیتز فاصله زیادی است.

منبع دیگری هم گفته است که این موشک‌ها خطری ایجاد نمی‌کنند و پرتاب آنها یک تمرین عادی نسبتا استاندارد بوده‌ است. به نوشته فاکس‌نیوز حداقل دو موشک بالستیک دیگر ایرانی در اقیانوس فرود آمده و پاره‌های آن در اثر انفجار به اطراف پرتاب شده است.

یکی از مقامات گفته است که «ما انتظار پرتاب موشک را داشتیم.»

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی: شرایط کرونا، ده‌ها آژانس‌ گردشگری را به تعطیلی کشانده است

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی گفت که به دلیل شرایط کرونایی و تعطیلی تورهای گردشگری دست‌کم ۴۰ آژانس گردشگری در این استان تقاضای تعطیلی کرده‌اند.

احمد حمزه‌زاده با بیان اینکه مجموع آژانس‌های مسافری و گردشگری استان آذربایجان ‌شرقی ۲۴۶ واحد است، گفت که درخواست تعطیلی ۴۰ واحد از این مجموعه رقم بسیار بالایی است که بر اثر تبعات شرایط کرونایی در استان رقم خورده است و احتمال دارد که درخواست‌های تعطیلی روز به روز افزایش یابد.

 مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی  افزود که تمامی تور‌های مسافرتی داخلی و خارجی و فروش و صادرات صنایع دستی هم اکنون متوقف شده که لازم است علاوه بر اعطای تسهیلات، همکاری همه جانبه دستگاه‌ها برای تسهیل فعالیت و جبران خسارات بیشتر شود.

حمزه‌زاده با تاکید براینکه صنعت گردشگری در آذربایجان شرقی با شیوع ویروس کرونا مسیر نابودی را در پیش گرفته است، گفت که هم‌اکنون هتل‌های این استان در بهترین حالت با ۲۵ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کنند درحالی که بر اساس استاندارد‌های ملی و جهانی این رقم باید حداقل ۴۰ درصد باشد تا سوددهی هتل‌ها و اماکن اقامتی محقق شود.

او گفت که بقیه آژانس‌های گردشگری آذربایجان شرقی و حتی کشور نیز شرایط چندان مناسبی ندارند و همه این واحد‌های صنفی مشکلات عدیده و بسیاری دارند که به دلیل تعطیلی تور‌های مسافرتی بر آن‌ها حاکم شده است.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در حال حاضر تنها منبع تامین مالی آژانس‌های گردشگری و مسافرتی در آذربایجان شرقی موضوع بلیت فروشی است که آن هم با خرید‌های اینترنتی به شدت در حال افول و نزول است و اگر این منابع مالی نیز از آژانس‌ها گرفته شود، رکود کامل بر صنعت گردشگری و آژانس‌های مسافری حاکم می‌شود.

ساخت بیمارستان ۱۵۰۰ اتاقی طی پنج روز در چین با افزایش دوباره کرونا

چین با شیوع دوباره کرونا، طی کمتر از پنج روز یک بیمارستان با هزار و ۵۰۰ اتاق برای بستری بیماران مبتلا به کووید-۱۹ احداث کرد.

 بیمارستان فوق یکی از شش بیمارستانی است که قرار است در جنوب پکن برای مقابله با افزایش دوباره شیوع کرونا، ساخته شود و در مجموع این بیماستان‌ها شش هزار و ۵۰۰ اتاق خواهند داشت.

چین می‌گوید ورود افراد خارجی دلیل گسترش دوباره کرونا در این کشور است. 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس گسترش دوباره ویروس کرونا در چین از ماه دسامبر شدت گرفت و در شهر پکن و استان‌های هیلونگ‌جیانگ و لیائونینگ در شمال شرقی و سیچوآن در جنوب غربی پایتخت گسترش یافت.

مرکز بهداشت ملی چین گفته است که بیماری‌ جدید به‌صورتی غیرعادی و با سرعت گسترش می‌یابند. این مرکز اضافه کرد که کنترل شیوع جدید دشوارتر از گذشته است.

مرکز بهداشت ملی چین معتقد است ورود افراد  یا کالاهای خارجی دلیل گسترش دوباره کرونا در این کشور است. 

با ادامه روند افزایشی، شمار بیماران بستری شده کرونا در مازندران از یک‌ هزار و ۴۳۵ نفر گذشت

دو دانشگاه‌ علوم پزشکی مازندران و بابل اعلام کردند که با شدت گرفتن شیوع کرونا و بستری شدن ۱۷۹ بیمار جدید کرونا طی بیست و چهار ساعت گذشته، شمار بیماران بستری شده کرونا در مراکز درمانی و بیمارستان‌های تحت پوشش این دو دانشگاه به یک‌ هزار و ۴۳۵ نفر رسید.

عباس موسوی، رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران،خبر داد که طی بیست و چهار ساعت گذشته ۱۵۲ بیمار کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری شده‌اند.

این درحالی است که به گفته موسوی طی همین مدت ۱۰۹ نفر از بیماران بستری شده کرونا از بیمارستان‌ها درحالی مرخص شدند که باید روند درمانی خود را در منزل ادامه دهند.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم اکنون یک‌هزار و ۲۰۴ نفر بیمار کرونا در مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه بستری هستند که از این تعداد، ۲۴۶ بیمار با علائم حاد تنفسی بستری هستند.

همزمان فرزاد جلالی، دانشگاه علوم پزشکی بابل، نیز اعلام کرد که در حال حاضر ۲۳۱ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های بابل بسترى هستند که ۳۹ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و این درحالی است که طی بیست و چهار ساعت ساعت گذشته نیز ۲۷ بیمار جدید بستری در مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه بستری شده‌اند.

 نایب رییس اول مجلس: دولت در بورس هم کم‌کاری، هم تخلف و هم سوءاستفاده کرده است

امیرحسین قاضی‌زاده ‌هاشمی، نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی، گفت که دولت در بورس هم کم‌کاری، هم تخلف و هم سوءاستفاده کرده است و باید در این زمینه بررسی‌های لازم صورت بگیرد.

نایب رییس اول مجلس یازدهم با بیان اینکه «شرایط فعلی وضعیت طبیعی بازار نیست»، افزود که به دلیل رشد نقدینگی که در کشور وجود دارد، وضعیت دارایی شرکت‌های بورسی بدون هیچ فعالیت اقتصادی به شدت رشد کرده است.

او تاکید کرد که اگر سهام افت پیدا کرده است به خاطر ترس بازار، سیاست‌های غلط و سوءاستفاده شرکت‌های بزرگ است تا بتوانند سهام را با نرخ کمتری خریداری کنند.

قاضی‌زاده ‌هاشمی همچنین گفت که اگر دولت و سازمان بورس به وظایف خود عمل کرده و در این زمینه همت داشته باشند بورس حتما رشد خواهد داشت.

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی  همچنین گفت که تفاوت نرخ بین ارز  چهار هزار و ۲۰۰ تومانی و ارز آزاد عاملی برای فساد اقتصادی و سوءاستفاده برخی شده است و مجلس به دنبال این است که رانت‌خواری ارزی را از بین ببرد و قیمت‌ها را واقعی کند.

دانشجوی ایرانی در ایتالیا پس از توییت درباره واکسن خارجی کرونا «اعلام برائت» کرد

 

فرزاد بیک‌پور، یک دانشجوی ایرانی در ایتالیا، پس از اظهارنظر درباره واکسن خارجی کرونا در توییتر، توییتش را حذف کرد و نوشت که در سفارت جمهوری اسلامی در رم از کسانی که درصدد «سوءاستفاده» از آن بودند، اعلام «برائت» کرده است.

بیک‌پور که در حساب توییترش خود را «دانشجوی دکترای ویروس‌شناسی» معرفی کرده، روز شنبه در توییتی نوشت به واسطه مسئول امور دانشجویی سفارت ایران در رم عصر جمعه برای «گفت‌وگویی صمیمانه» با معاون سفیر، به سفارت جمهوری اسلامی رفته است.

او اضافه کرد که در این دیدار از «جریان‌هایی که درصدد سوءاستفاده» از توییت‌های او درباره واکسن خارجی کرونا بودند «اعلام برائت» و از اتفاقات پیش‌آمده در فضای مجازی «ابراز تاسف» کرده است.

 

 

این دانشجوی ایرانی ساکن ایتالیا هفته گذشته و پس از دستور علی خامنه‌ای برای ممنوعیت واردات واکسن کرونا ساخت آمریکا، بریتانیا به ایران، در یک رشته توییت از واکسن‌های خارجی کرونا دفاع کرد و دشمنی با آنها را «حماقت و توهم» خواند.

او نوشت که اگر عده‌ای مخالف واکسن خارجی باشند، می‌توانند «از روغن بنفشه و ادرار شتر» برای درمان کرونا استفاده کنند.

در پی واکنش‌های بسیار به این رشته توییت او این توییت‌های خود را حذف کرد.

ارسال یادداشت اعتراضی ایران به سفارت سوئیس درباره محدودیت برای دیپلمات‌ها در آمریکا 

 

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، از ارسال یک یادداشت رسمی «هشدارآمیز» به سفارت سوئیس درباره محدودیت‌های آمریکا برای دیپلمات‌های ایرانی و خانواده آنها در این کشور خبر داد.

خطیب‌زاده گفت که دولت آمریکا «تضییقات زیادی» برای دیپلمات‌های ایرانی و خانواده‌های آنان نزد سازمان‌های بین‌المللی در آمریکا ایجاد کرده است.

او توضیح بیشتری در اینباره نداد و تهدید کرد که اگر آمریکا اقدامات خود را متوقف نکند جمهوری اسلامی به دیوان بین‌المللی دادگستری شکایت خواهد کرد.

دولت آمریکا سال گذشته دیپلمات‌های ایرانی در این کشور را  مشمول ممنوعیت های سفر و تردد کرد.

طبق این ممنوعیت، دیپلمات‌های ایرانی تنها حق دارند به سازمان ملل متحد، دفتر نمایندگی ایران، محل اقامت نماینده ایران و فرودگاه جان اف کندی تردد کنند.

 مشابه این نوع محدودیت‌ها پیشتر برای نمایندگان دیپلماتیک کره شمالی، سوریه و کوبا در آمریکا اعمال شده است.

امارات و بحرین «شرکای اصلی امنیتی» آمریکا معرفی شدند

 

کاخ سفید اعلام کرد همزمان دو کشور امارات متحده عربی و بحرین را به عنوان «شرکای اصلی امنیتی» آمریکا اعلام می‌کند.

در بیانیه‌ مطبوعاتی کاخ سفید آمده که این یک «وضعیت ویژه»‌ است که از سوی آمریکا برای امارات متحده عربی و بحرین در نظر گرفته شده است.

کاخ سفید با اشاره به حضور سربازان و نیروی هوایی و دریایی آمریکا در این دو کشور، به تعهد آنان در زمینه مبارزه با افراط گرایی خشونت‌بار در منطقه تاکید کرد. 

دفتر ریاست جمهوری آمریکا اضافه کرد: «به طور ویژه، دو کشور [بحرین و امارات] بارها در ائتلاف‌های نظامی به رهبری آمریکا طی سی سال گذشته شرکت کرده‌اند.»

همچنین کاخ سفید نوشت: «تصمیم امروز سطح جدیدی از مشارکت میان آمریکا، امارات متحده عربی و پادشاهی بحرین را نشان می‌دهد و معرف یک تعهد پایدار به همکاری‌های اقتصادی و امنیتی است.»

آمریکا همچنین این تصمیم خود را بازتابی از «جرات، اراده و رهبری فوق‌العاده» این کشورها در رسیدن به توافق با اسرائیل دانسته است.

سخنان متناقض نمایندگان مجلس درباره حذف غربالگری اجباری پیش از زایمان 

در حالی که رییس کمیسیون بهداشت مجلس از حذف «غربالگری اجباری» پیش از زایمان خبر داده، سخنگوی هیات رییسه مجلس گفت که این پیشنهاد تصویب نشده است.

حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت مجلس، گفت که در کمیسیون بررسی‌کننده طرح «تعالی جمعیت و خانواده» حذف «غربالگری اجباری» تصویب شده است.

به گفته شهریاری، بر اساس این مصوبه اگر پزشک صلاح بداند غربالگری انجام خواهد داد.

او در عین حال اعلام کرد: «غربالگری به دلیل هزینه‌های زیاد آن باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.»

این سخنان شهریاری در حالی بیان شده که او روز جمعه گفته بود هنوز این موضوع تصویب نشده است.

در همین حال روز شنبه محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیات رییسه مجلس، گفت که هنوز مصوبه‌‌ای در این باره تصویب نشده است.

به گفته فرهنگی، در روز‌های اخیر حذف غربالگری زنان به عنوان پیشنهاد مطرح شد، اما تصویب نشد.

به گزارش اعتمادآنلاین، نمایندگان مجلس یازدهم پیش از این در جلسه علنی دوازدهم آبان ماه با رسیدگی به طرح «جمعیت و تعالی خانواده» بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی (بررسی و تصویب در کمیسیون تخصصی به نیابت از صحن علنی) موافقت کرده بودند.

در صورتی که این طرح در این کمیسیون تصویب شود نیازی به تصویب در صحن علنی مجلس ندارد و برای تایید به شورای نگهبان ارسال خواهد شد. بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی قوانینی که قرار است به صورت آزمایشی تصویب شوند نیازی به تصویب در صحن علنی مجلس ندارند.

کبری خزعلی، رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز پنجشنبه در توییتی نوشت با تلاش «نمایندگان انقلابی مجلس اجبار مادران به غربالگری پیش از زایمان» برداشته شده است.

غربالگری از طریق آزمایش خون و سونوگرافی، سلامت جنین را در ماه های مختلف بارداری نشان می دهد و یکی از روش های تشخیص نقص های مادرزادی و آسیب های جنین است. این نوع غربالگری در ایران از اوایل دهه هشتاد آغاز شد.

 

سه سال و نیم زندان برای یک فیلمساز ۱۱ سال پس از ساخت مستندی درباره مسیح علینژاد

 

ندا میهن‌دوست، خواهر نوید میهن‌دوست اعلام کرد برادرش تنها به اتهام ساختن فیلمی درباره فعالیت‌های مسیح علینژاد در یازده سال پیش، زیر فشار قرار گرفته و به زندان محکوم شده است.

ندا میهن‌دوست روز شنبه در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال، تاکید کرد در سال ۱۳۸۸ که برادرش درباره مسیح علینژاد فیلمی ساخته بود، این روزنامه‌نگار به صورت قانونی وارد کشور شده بود و فیلمسازی نوید میهن‌دوست نیز «کاملا قانونی» بود. 

او با محکوم کردن این حکم قضایی و تاکید بر این که نوید میهن‌دوست عضو هیچ گروه سیاسی نبوده، ادامه داد که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی مصداق اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» را ساخت این مستند دانسته است.

 

 

مسیح علینژاد نیز در توییتی درباره فیلم مستندی که نوید میهن‌دوست درباره او ساخته، تاکید کرد: «این فیلم نوید میهن‌دوست مربوط به ۱۱سال پیش بود و‌ از روی کتاب «تاج خار» من که مجوز قانونی داشت. اصلا اکران هم نشد. حالا خودم بخش‌هایی از فیلم را منتشر میکنم که معلوم است قدیمی بود و مربوط به روزهایی که هنوز همکاری با من جرم تلقی نشده بود.»

بر اساس حکم صادر شده توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاد، نوید میهن‌دوست به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت و همکاری با گروه‌های مخالف نظام به قصد براندازی» به ۳ سال حبس تعزیری و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق شعارنویسی» به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

میهن‌دوست آذرماه سال گذشته بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شده بود. 

پس از اعلام این حکم، مسیح علینژاد در حساب توییتر خود نوشت: «با فشار به نوید میهن دوست و بستگانم فقط یک هدف دارند؛ می‌خواهند مرا دچار عذاب وجدان کنند.»

 

 

علینژاد ادامه داد: «مدام با ایجاد جنگ روانی انگشت اتهام عده‌ای را در چشمم فرو می‌کنند که ببین اگر ساکت نشوی یکی یکی اطرافیانت هم به خاطر فعالیت‌هایت علیه جمهوری اسلامی آسیب می‌بینند. رذالت محض، جنایت محض.»

بورس و اجاره خانه بیشترین سهم در افزایش درآمد سال ۹۸ ایرانیان را داشتند

 

 

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی اعلام کرد که بیشترین افزایش درآمد خانواده‌های ایرانی در سال گذشته مربوط به بورس و دریافت کرایه خانه بوده است.

بر اساس این گزارش، در سال ۹۸ درآمد متوسط خانواده‌های شهری بیش از ۵۴ میلیون تومان بوده که نسبت به سال قبل ۲۴/۴ درصد افزایش یافته است.

براساس آمارهای بانک مرکزی در این سال نرخ تورم ۴۱/۲ درصد بوده که بالاترین نرخ تورم سالانه کشور بعد از سال ۷۴ است. 

طبق آمار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۹۸ درآمد حقوق بگیران دولتی و خصوصی ۲۱/۲،  درآمد مشاغل آزاد و کشاورزی ۱۸/۷ درصد و درآمدهای متفرقه ۲۸/۸ درصد افزایش یافته است.

به گفته این وزارتخانه، به این ترتیب بيشترين افزايش درآمد، در بخش درآمدهای متفرقه بوده است كه می‌توان آن را ناشی از افزايش اجاره خانه دریافت‌شده و تحولات بازار بورس دانست.

بر اساس این آمار همچنین استان تهران با ۵۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بیشترین و سیستان و بلوچستان با ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار کمترین متوسط درآمد پولی سالانه در خانواده‌های شهرنشین را داشته‌اند.

به این ترتیب متوسط درآمد پولی سالانه يك خانوار شهرنشین در استان تهران حدود دو برابر یک خانواده شهرنشین در استان سیستان و بلوچستان است.

همچنین استان البرز با ۳۵ میلیون تومان بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کمترین درآمد متوسط خانواده‌های روستایی را داشته‌اند.

این به آن معناست که متوسط درآمد خانواده روستایی در استان البرز سه برابر متوسط درآمد یک خانواده روستایی در سیستان و بلوچستان است.

ستاد ملی مقابله با کرونا: در نماز جمعه و مراسم مذهبی قم هیچ پروتکل بهداشتی رعایت نشد

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام کرد که در برگزاری نماز جمعه و مراسم مذهبی روزهای اخیر در قم «هیچ پروتکل بهداشتی» رعایت نشده است.

او اعلام کرد که فقط ۳۰ درصد از شرکت‌کنندگان از ماسک استفاده کردند.

رئیسی گفت: «کسانی که با بی‌مبالاتی این برنامه‌ها را برگزار می‌کنند مسئول مرگ مردم در پیک بعدی کرونا هستند و باید مجازات شوند.»

نماز جمعه قم پس از شش ماه تعطیلی روز ۲۶ دی در فضای سربسته برگزار شد.

در فیلمی که از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا منتشر شده است، تصاویر مراسم مذهبی سوگواره حدیث غربت در قم را نشان می‌دهد.

مراسم «حدیث غربت» از ۲۱ دی و به مناسبت مرگ دختر پیامبر اسلام در قم آغاز شده است. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت که در این مراسم مردم در صف ایستاده و غذا می‌گیرند.

این مراسم در حالی برگزار شده که پیش از این استاندار تهران اعلام کرده که بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برگزاری مراسم «ایام فاطمیه» ممنوع است.

در همین حال وزیر بهداشت در نامه ای به وزیر کشور اعلام کرد که اگر «برگزاری مراسم عزاداری فاطمیه در چند روز آینده منطبق بر شیوه‌‌نامه‌های» بهداشتی نباشد در افزایش بیماری نقش موثری خواهد داشت.

او همچنین خواستار آن شد که در این مدت ورود خودروهای مسافران به استان‌های شمالی ممنوع شود.

رئیسی همچنین گفت که حدود چهل هزار نفر در یک روز وارد جزیره قشم شدند و این وضعیت «اسفناک» است.

آمار رسمی جان‌باختگان در ایران که به حدود ۵۰۰ نفر رسیده بود پس از محدودیت‌های یک ماهه زیر ۱۰۰ نفر اعلام می‌شود.

با این حال مقام‌های وزارت بهداشت در روزهای اخیر نسبت به موج جدید شیوع کرونا در ایران هشدار داده‌اند.

حدود ۳۰ کارگر هفت‌تپه به دادسرای شوش احضار شدند

نزدیک به ۳۰ نفر از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه با شکایت کارفرمای این شرکت به دادسرای شوش احضار شدند.

کانال تلگرام کارگران مستقل هفت‌تپه روز شنبه گزارش داد که تاکنون ۲۸ نفر از کارگران هفت‌تپه مورد شکایت قرار گرفته‌اند.

این کانال با انتشار اسامی کارگران احضار شده نوشت پیامکی مبنی بر ارجاع پرونده آنها به شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش به این کارگران ارسال شده است.

بر اساس این گزارش، این کارگران به «اخلال در نظم و آسایش عمومی» متهم شده‌اند.

کانال تلگرامکارگران مستقل هفت‌تپه تاکید کرد که این اتهام نشان می‌دهد «هر گونه دفاع از حق‌طلبی در راستای کسب مطالبات پایمال‌شده توسط کارفرمایان و صاحبان قدرت، یعنی اخلال در نظم و آسایش عمومی.»

در حالی که کارخانه کشت و صنعت هفت‌تپه در سال ۱۳۹۴ به بخش خصوصی واگذار شده، کارگران این کارخانه تاکنون بارها نسبت به این خصوصی‌‌سازی اعتراض کرده‌اند.

چند روز پیش حسن درویشیان، رییس سازمان بازرسی کل ایران،‌ اعلام کرد بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد در فرایند واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی و پس از آن «تخلفاتی» صورت گرفته که قرارداد آن را مشمول فسخ می‌کند.

واکنش عبدالله مومنی به قرار گرفتن نامش در لیست تحریم‌‌های آمریکا

 عبدالله مومنی، فعال سیاسی در واکنش به اتهام‌های وزارت دادگستری آمریکا درباره نقض تحریم‌ها، اعلام کرد که خرید هیچ یک از کالاها و قطعات مورد بحث، مشروط به شرایط و ضوابط خاصی نبوده و معمولا هم خرید آنها از وبسایت‌های فروش معروف انجام شده و هیچگونه کاربرد دوگانه‌ای نداشته اند.

سخنگوی سازمان دانش آموختگان،ادوار تحکیم وحدت، گفته پس از تحمل پنج سال زندان، و بعد از آزادی در سال ۹۳ و به دنبال اخراج از آموزش و پرورش، با شرکتی که فعالیت بازرگانی داشته، همکاری کرده که از جمله فعالیت‌های این شرکت تامین و واردات کالا در چند حوزه محدود از جمله تجهیزات پزشکی و برخی قطعات یدکی مربوط به صنعت حمل و نقل ریلی بوده است.

عبدالله مومنی با انتقاد از تحریم‌های آمریکا، از این که دستگاه قضایی ایالات متحده، قوانین داخلی خود را به اتباع دیگر کشورها تعمیم داده، ابراز تاسف کرده است.

او همچنین تاکید کرده که شفافیت و مبارزه با فساد در هر سطحی از جمله اولویت‌های امروز کشور است.

آرمین لاشت دبیرکل حزب حاکم آلمان شد 

آرمین لاشت، دبیرکل حزب دموکرات مسیحی، حزب حاکم در آلمان شد. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان پیش از این رهبر این حزب بود.

۹۹۱ نفر از ۱۰۰۱ نماینده این حزب در این رای‌گیری شرکت کردند. لاشت ۵۲۱ رای و فریدرش مرتس ۴۶۶ رای به دست آوردند. مرتس یکی از رهبران قدیمی این حزب است که بار دیگر به عرصه سیاست بازگشته است.

این انتخابات به دلیل شرایط  کرونا به صورت الکترونیکی برگزار شد و نمایندگان حزب باید رای خود را بار دیگر به صورت کتبی ارسال کنند.

لاشت ۵۹ سال دارد و پیش از این رییس ایالت نوردراین وستفالن بود.

آنه‌گرت کرامپ-کارن‌باوئر در سال ۲۰۱۸ میلادی به عنوان دبیرکل حزب دموکرات مسیحی آلمان جانشین مرکل شده بود، اما محبوبیت او در میان هواداران این حزب کاهش یافته بود.

تحلیلگران شرایط سختی را برای لاشت پیش‌بینی کرده‌اند.

مرکل از سال ۲۰۰۵ صدر اعظم آلمان است و  در انتخابات سال ۲۰۲۱ نامزد نخواهد بود.

هر حزبی که اکثریت انتخابات پارلمانی را کسب کند صدر اعظم را انتخاب خواهد کرد.

رییس اتاق ایران و کره جنوبی از احتمال رفع توقیف نفتکش کره‌ای تا دو هفته دیگر خبر داد 

 

 

حسین تنهایی، رییس اتاق بازرگانی ایران و کره‌جنوبی، از احتمال رفع توقیف نفتکش کره جنوبی در ایران تا دو هفته دیگر خبر داد و اعلام کرد: «اخبار مثبتی در این باره شنیده‌ایم. باید تا دو هفته دیگر صبر کنیم.»

در پی توقیف یک نفتکش کره جنوبی در آب‌های خلیج فارس از سوی نیروی دریایی سپاه پاسداران، یک هیات از کره برای تلاش در جهت آزادسازی این نفتکش به ایران سفر کرد.

نفتکش کره جنوبی در حالی توقیف شده که حدود ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا در کره جنوبی مسدود است.

تنهایی روز شنبه به خبرگزاری ایلنا گفت: «جلسات با هیات کره‌ای توسط وزارت امور خارجه برگزار می‌شود و تمام اطلاعات از این جلسات در اختیار اتاق بازرگانی قرار ندارد.»

به گفته او، وزارت امور خارجه ایران برای حضور در جلسات مذاکرات با هیات کره جنوبی، از اعضای اتاق بازرگانی دو کشور دعوت نکرد. 

رییس اتاق بازرگانی ایران و کره‌جنوبی ادامه داد: «این در حالی بود که پیش از توقیف کشتی کره جنوبی، تمام مذاکرات با حضور بخش خصوصی جلو می‌رفت» و در جلسه مشترک اتاق بازرگانی ایران و کره با اسحاق جهانگیری، معاون روحانی، نیز قرار شده بود «تمام اقدامات برای تهاتر پول‌های بلوکه‌شده توسط بخش خصوصی انجام شود».