واگذاری اختیار واردات واکسن کرونا به هیات امنای ارزی وزارت بهداشت | ایران اینترنشنال

واگذاری اختیار واردات واکسن کرونا به هیات امنای ارزی وزارت بهداشت

 

کیانوش جهانپور، رییس روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، می‌گوید اختیار واردات واکسن کرونا به هیات امنای ارزی این وزارتخانه واگذار شده است.

به گزارش ایرنا، جهانپور روز یکشنبه گفت در جلسه کمیته ملی واکسن کووید۱۹ در آذرماه، آیین‌نامه ثبت سریع و صدور مجوز واردات اضطراری واکسن کرونا به تایید اعضای کمیته رسید که بر اساس آن، «مرجع تایید نهایی واکسن اعم از خارجی یا تولید داخل» از سوی سازمان غذا و دارو خواهد بود.

در حالی که چندی پیش علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ورود واکسن‌های کرونا ساخت آمریکا، بریتانیا و فرانسه به ایران را ممنوع کرد، جهانپور گفت: «برنامه کلی واکسیناسیون علیه کووید۱۹ تغییری نداشته است.»

او گفت: «مطابق برنامه قبلی، مسیرهای خرید مستقیم واکسن تایید شده، خرید از سبد کوواکس و واکسن تولید داخل به ترتیب مسیر تامین واکسن مورد نیاز کشور است.»

این مقام وزارت بهداشت تاکید کرد: «با توجه به وضعیت زمانی محدود عرضه واکسن های خریداری شده، مقرر شده است صرفا در این مورد خاص، بسته بندی اولیه سازنده دربردارنده اطلاعات نوع واکسن، روش و حجم تزریق و هشدارهای اساسی به زبان مندرج مورد تایید باشد و برای لیبلینگ واکسن، مدل ارائه شده توسط مرجع تنظیم مقررات دارویی اروپا مورد تایید است.»

همچنین به گفته او «واکسیناسیون با واکسن موثر و بی خطر خارجی آغاز خواهد شد و با واکسن‌های تولید داخل ادامه خواهد یافت.»

چاپ اسکناس یک میلیون بولیواری در ونزوئلا به ارزش حدود نیم دلار

 

بانک مرکزی ونزوئلا سه اسکناس جدید ۲۰۰ هزار، ۵۰۰ هزار و یک میلیون بولیواری چاپ می‌کند که از دو روز دیگر توزیع می‌شوند. 

اقتصاد ونزوئلا برای چهارمین سال پیاپی دچار ابرتورم است و نرخ آن در ماه ژانویه ۲۶۶۵ درصد بود. 

ارزش مجموع این سه اسکناس به یک دلار آمریکا که اکنون برابر با ۱/۸۸ میلیون بولیوار است، نمی‌رسد. ارزش اسکناس یک میلیون بولیواری با نرخ رسمی تبدیل ارز در ونزوئلا حدود نیم دلار است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اکنون در ونزوئلا با یک اسکناس یک میلیون بولیواری می‌توان یک کیلوگرم گوجه، هشت عدد نان، یک نوشابه ۲۵۰ میلی‌لیتر یا یک صابون ارزان خرید.

یک اقتصاددان به این خبرگزاری گفت مشکل ابرتورم این است که سرعت بانک مرکزی و نظام مالی هرگز به سرعت تورم نمی‌رسد.

در این شرایط، اسکناس‌های دلار آمریکا عملا جایگزین بولیوار، واحد پول ملی ونزوئلا شده است به طوری که در فروشگاه‌ها قیمت‌ها به دلار نمایش داده می‌شود و پرداخت‌ها با ارزهای خارجی صورت می‌گیرد.

برای پرداخت با پول ملی نیز مردم اغلب از کارت‌ها یا واریزهای بانکی استفاده می‌کنند.

اسکانس‌های بولیوار بیشتر در سیستم حمل‌ونقل عمومی رایج است.

آخرین باری که اسکانس‌های جدید در ونزوئلا چاپ شد، مربوط به دو سال پیش است.

 

جهانگیری: باید تحریم‌ها لغو شوند تا ایران پای مذاکره بیاید

 

 

معاون اول رییس جمهوری ایران اعلام کرد که مذاکره با آمریکا تابع سیاست‌های تعیین‌شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی، اما برای مذاکره باید ابتدا تحریم‌ها لغو شوند.

اسحاق جهانگیری گفت: «قطعا آمریکا در این باره کوتاه خواهد آمد.»

او همچنین گفت که نباید اعتبار موضع‌گیری وزیر خارجه را «با اظهارنظرهای غیرکارشناسی و غیرمسئولانه مخدوش کرد».

روز گذشته نیز مقامات دولت به سخنان محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، واکنش نشان دادند.

او در مصاحبه با فایننشال تایمز گفته که آمریکا باید در مدت یک سال تحریم‌ها را رفع کند و در این شرایط، مذاکرات می‌تواند آغاز شود اما بعد از سخنانش عقب‌نشینی کرد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از تحلیلگران سیاسی پیام گفته‌های رضایی را این دانسته که هرگونه توافقی با اصولگراها راحت‌تر است و مذاکرات باید تا پس از انتخابات ریاست جمهوری به تعویق بیفتد.

ابراز بی‌اطلاعی همسر نازنین زاغری از سرنوشت او پس از پایان دوران محکومیت

 

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرد هنوز نمی‌داند وقتی روز یکشنبه دوران محکومیت او تمام شود، آزاد خواهد شد یا نه. 

رتکلیف به شبکه اسکای نیوز گفت همچنان در تلاش است تا مطمئن شود همسرش قادر خواهد بود به لندن بازگردد و به دختر خردسالش که برای آزادی مادرش روزشماری می‌کند، بپیوندد.

این شهروند بریتانیا که اجازه سفر به ایران و دیدار با همسرش را نداشته، تاکید کرد: «معلوم است که ما مشتاقانه اینجا نشسته‌ایم و او مشتاقانه در ایران منتظر نشسته است.»

رتکلیف ادامه داد: «فردا آخرین روز است و او باید آزاد شود، اما سازوکار [آزادی نازنین زاغری] مشخص نشده است.»

همسر زاغری گفت وکیلش در ایران به دفتر دادستانی مراجعه کرده تا از آنچه قرار است اتفاق بیفتد، مطلع شود.

پیشتر دفتر عفو بین‌الملل در وست‌مینیستر و بیزواتر و شرکت فیلم‌سازی هاول پروداکشن در همراهی با کمپین آزادی نازنین زاغری به مناسبت نزدیک شدن زمان آزادی او در روز ۱۷ اسفند، روز شمار برپا کردند.

نازنین زاغری در سال ۲۰۱۶، هنگامی که همراه با دخترش گابریلا برای دیدن خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود بازداشت شده و به اتهام «جاسوسی» زندانی شده است. زاغری، اعضای خانواده‌اش و مقام‌های بریتانیایی اتهامات مطرح‌شده علیه او را بی‌اساس خوانده‌اند.

افزایش قیمت اینترنت در سال آینده بر اساس مصوبه مجلس 

مجلس ایران افزایش ۱۰ درصدی حق‌السهم پرداختی شرکتهای اینترنتی را تصویب کرد. در مصوبه مجلس همچنین بندی که هرگونه افزایش قیمت اینترنت را ممنوع اعلام کرده بود، حذف شد.

سه هزار میلیارد تومان درآمد افزایش حق‌السهم پرداختی شرکتهای اینترنتی به صدا و سیما،مخابرات ایران و تولید محتوا در فضای مجازی اختصاص خواهد یافت.

تخریب ساختمان‌های «باستی هیلز» کلاک از جمله ۶ ساختمان متعلق به متهم فراری پرونده اکبر طبری

 

 

حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد که تعدادی از ساختمان‌های مجموعه کلاک از جمله شش ساختمان متعلق به حسن نجفی، متهم فراری پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی سابق قوه قضاییه، تخریب شده است.

بر اساس این اطلاعیه، پروانه ساخت‌وساز صادر شده برای ۶۲ ساختمان ساخته‌شده در این شهرک باطل و دستور تخریب آنها صادر و توسط دیوان عدالت اداری تایید شده است.

حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد: «در مرحله اول ساخت‌ ساز‌های مازاد تخریب می‌شود.» در این اطلاعیه تاکید شده که تخریب این ساختمان‌ها تا زمانی که اراضی این منطقه به کاربری کشاورزی بازگردد، ادامه دارد.

اعمال نفوذ برای «تخلف» صدور پروانه ساخت شهرک لوکس در کلاک که «باستی هیلز» خوانده می‌شود، یکی از اتهامات طبری بود.

پیشتر، برخی گزارش‌ها، علی اکبر ناطق نوری، رییس بازرسی سابق دفتر رهبر جمهوری اسلامی را متهم به اعمال نفوذ در صدور مجوز ساخت‌‌وساز برای ویلاهای کلاک کرده بودند.

چهار کشته و بیش از ۲۰ زخمی در حملات موشکی به پالایشگاه‌های شمال سوریه

 

 

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد در حملات موشکی به پالایشگاه‌های نفت در شمال سوریه دست‌کم چهار نفر کشته و ۲۴ نفر دیگر زخمی شدند.

این سازمان غیردولتی که در لندن مستقر است گزارش داد این حملات موشکی شامگاه جمعه توسط ناوهای جنگی روسیه و نیروهای متحد حکومت اسد علیه پالایشگاه‌های نفت در استان حلب و نزدیکی شهر جرابلس در نزدیکی مرز ترکیه صورت گرفت و منجر به آتش‌سوزی بزرگی در مناطق تحت کنترل نیروهای ترکیه و شبه‌نظامیان سوری متحد این کشور شد.

رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفت دست‌کم یکی از شبه‌نظامیان سوری تحت حمایت ترکیه در این حملات کشته شده است.

همچنین ساعت‌ها طول کشید تا نیروهای امداد آتش‌سوزی را که به حدود سی مخزن سرایت کرده بود، مهار کنند.

در ماه‌های اخیر، تاسیسات نفتی در مناطق تحت کنترل ترکیه در استان حلب تاکنون بارها هدف حملات قرار گرفته، هرچند که مسکو و دمشق مسئولیت این حملات را رسما برعهده نمی‌گیرند.

جنگ سوریه که به زودی ده ساله خواهد شد، تاکنون میلیاردها دلار به صنعت نفت این کشور ضربه زده است.

پیش از جنگ سوریه، تولید نفت سوریه روزانه تقریبا ۴۰۰ هزار بشکه بود.

آتش گرفتن سه مخزن سوخت در گمرک افغانستان در مرز ایران

 

 

سخنگوی گمرک ایران خبر داد که سه مخزن سوخت در گمرک «ابو نصر فراهی» افغانستان ساعت ۱۱ روز شنبه دچار حریق شد.

روح‌الله لطیفی گفت که هر یک از این مخازن ۱۲۰ هزار لیتر گنجایش داشتند.

به گفته لطیفی، گمرک مرز ماهیرود ایران چهار خودرو به محل آتش‌سوزی اعزام و درهای گمرک را برای ورود کامیون‌های طرف افغانستان باز کرده است.

او اعلام کرد که کامیون‌های محوطه گمرکی ماهیرود ایران هم به سرعت تخلیه و به سمت مناطق  دورتر هدایت شدند.

روز ۲۶ بهمن نیز در پی آتش‌سوزی گسترده گمرک «اسلام قلعه» در هرات افغانستان، در نزدیکی مرز ایران، دو هزار و ۵۰۰ وسیله نقلیه از آن تخلیه و ۵۰۰ تانکر نیز دچار حریق شدند.

رییس سازمان زندان‌های ایران: زندانی نیروی کار ارزان‌قیمت است

 

 

رییس سازمان زندان‌ها در ایران خواستار استفاده بخش خصوصی از زندانیان به عنوان نیروی کار شد و گفت که «زندانی نیروی کار ارزان‌قیمت» است.

محمدمهدی حاج‌محمدی با اشاره به طرح‌های اشتغالزایی در زندان‌های ایران گفت: «زندانی نیروی کار ارزان‌قیمت بوده و استفاده بخش خصوصی از این نیرو امتیاز برد بردی را نصیب آنان و زندانیان می‌کند.»

رحیم مطهرنژاد، مدیرعامل بنیاد تعاون زندان‌های ایران پیش از این گفته بود که حقوق زندانیان فعال در کارگاه‌های تولیدی زندان‌ها حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد حداقل حقوق کارگران است.

وزیر خارجه ایرلند با روحانی درباره برجام دیدارمی‌کند

به گزارش رویترز، قرار است سایمون کوونی، وزیر خارجه ایرلند، به‌عنوان واسطه و تسهیل‌کننده شورای امنیت در ارتباط با برجام، روز یکشنبه با حسن روحانی دیدار کند.

ایران تاکنون از شرکت در جلسه‌ برای احیای برجام امتناع کرده است. اما به گفته منابع آگاه اروپایی، پس از انصراف بریتانیا، فرانسه و آلمان از طرح قطعنامه علیه تهران در جلسه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران برای آغاز گفت‌و‌گوهای غیررسمی چراغ سبز نشان داده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیز که قرار است با کوونی دیدار کند، روز جمعه گفت کشورش به‌زودی «برنامه اقدام سازنده‌اش» را اعلام خواهد کرد.

کوونی در این زمینه گفت ایرلند حامی جدی برجام است و در نقش رابط و تسهیل‌کننده، مایل است گفت‌وگویی نزدیک با تمام طرف‌ها داشته باشد و آن‌ها را به بازگشت به برجام تشویق کند.

دیدار کوونی پس از آن صورت می‌گیرد که وزارت خارجه ایرلند اعلام کرد در نظر دارد سفارت این کشور در تهران را تا سال ۲۰۲۳ بازگشایی کند. سفارت ایرلند در تهران در سال ۲۰۱۲ تعطیل شد.

روحانی: در ایام نوروز سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی ممنوع است

 

 

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، اعلام کرد که در ایام نوروز سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی ممنوع است و نیروی انتظامی به این مقررات و اجرای آن توجه دارد.

او روز شنبه ۱۶ اسفند گفت که سفر به سایر شهرها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ممنوع نیست.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، شهرهای استان خوزستان در وضعیت قرمز و ۳۱ شهر در دیگر استان‌ها در وضعیت نارنجی قرار دارند.

در همین حال روحانی اعلام کرد که در مشهد، استان‌های شمالی و جنوبی و شهر‌های بزرگی مانند اصفهان و شیراز که مقصد سفرند باید «یک بسیج عمومی» انجام شده و فاصله‌‌گذاری و دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود.

آزاد بودن سفر به این شهرها در حالی است که استان‌های شمالی ایران و مشهد در یک سال گذشته در دفعات مختلف در وضعیت قرمز قرار داشته‌اند.

ادامه اعتراض‌ها در میانمار؛ فرستاده سازمان ملل خواستار اقدام شورای امنیت شد

نیروهای امنیتی میانمار روز شنبه برای متفرق کردن معترضان در یانگون به شلیک گاز اشک‌آور و بمب‌های صوتی متوسل شدند. این در حالی است که ساعاتی پیش، فرستاده ویژه سازمان ملل از شورای امنیت خواست علیه شورای نظامی حاکم بر میانمار وارد عمل شود. 

تظاهرات‌های پراکنده در سراسر میانمار برگزار شده اما هنوز گزارشی از میزان تلفات در دست نیست.

از زمان کودتای ارتش میانمار در ۱ فوریه و بازداشت آنگ ‌سان سوچی، رهبر میانمار، این کشور صحنه اعتراض‌های مردمی بوده است. به‌گزارش سازمان ملل، از آغاز اعتراض‌های ضد‌کودتا تاکنون، بیش از ۵۰ معترض کشته شده‌اند‌، دست‌کم ۳۸ نفر در روز چهارشنبه کشته شدند. در اعتراض‌های روز جمعه، دست‌کم یک مرد به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شد و به گزارش رسانه‌های محلی، یکی از مسئولان حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی، حزب آنگ‌ سان سوچی، و برادرزاده نوجوانش به ضربات چاقوی حامیان ارتش کشته شدند.

به دلیل کمبود پرستار و افزایش بیماران کرونا، مرخصی پرستاران خوزستان لغو شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اعلام ادامه روند افزایشی مراجعه بیماران کرونا به بیمارستان‌های خوزستان، از کمبود پرستار در این مراکز درمانی این استان خبر داد و گفت که همه مرخصی‌های پرسنل و پرستاران لغو شده است.

فرهاد ابول‌نژادیان گفت که طی یک هفته اخیر ۱۲۳ نفر از پرستاران استان خوزستان به کرونا مبتلا شدند و پنج نفر آن‌ها در بیمارستان بستری شده‌اند و قطعا اگر این سرمایه‌ها را از دست بدهیم در ارائه خدمات دچار مشکل می‌شویم.

 ابول‌نژادیان در پایان نشست قرارگاه عملیاتی و نظارتی ستاد استانی مدیریت کرونا، تاکید کرد که همچنان بار مراجعه به بیمارستان‌ها بالا است و روز گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار به بیمارستان‌ها و ۴ هزار نفر به مراکز منتخب بهداشتی مراجعه کرده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه به دلیل بار  زیاد مراجعه به بیمارستان‌ها، بخش‌های ویژه‌ای ایجاد و همه ظرفیت‌های خالی دانشگاه علوم پزشکی را به کار گرفته‌ایم، تاکید کرد که برای کنترل بحران در خوزستان به اقدامات بیشتری نیاز است.

آتش‌نشانی تهران: انفجار یک واحد اداری در خیابان سپهبد قرنی دست‌کم یک مصدوم برجا گذاشت

جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی تهران از وقوع  انفجار در یک واحد اداری واقع در خیابان سپهبد قرنی تهران خبر داد و گفت که این انفجار دست‌کم یک مصدوم برجا گذاشته است.

ملکی افزود که این انفجار صبح شنبه شانزدهم اسفند به دلیل نشت گاز شهری یک واحد از یک ساختمان اداری ۵ طبقه ۱۰ واحدی رخ داد و در پی این انفجار در و پنجره‌ها و دیواره کوچه این ساختمان و دو خودروی که در کوچه پارک شده بودند، آسیب دیده و دچار خسارت شدند.

سخنگوی آتش‌نشانی تهران گفت که یک مرد ۳۴ ساله در واحدی حضور داشت که دچار انفجار شد و در اثر انفجار مصدوم و در چند ناحیه از بدن دچار سوختگی شد که نیروهای آتش‌نشانی او را تحویل نیروهای اورژانس دادند.

ملکی افزود که در حال حاضر نیروهای آتش‌نشانی و امداد در محل انفجار حضور دارند و مشغول ایمن‌سازی ساختمان هستند.

بایدن بر عزم دولت خود بر احیای روابط اروپا و آمریکا تاکید کرد

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در تماسی با اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا، بر عزم دولت خود بر احیای روابط ایالات متحده و اروپا تاکید کرد.

دو طرف در این تماس توافق کردند به مدت چهار ماه اعمال تعرفه‌های مربوط به مناقشه‌های سازمان تجارت جهانی را متوقف کنند و در جهت حل اختلافات موجود همکاری کنند.

همچنین بایدن و فن در لاین همکاری در زمینه مقابله با کرونا و تقویت امنیت بهداشت را مورد بررسی قرار دارند.

دو طرف همچنین بر ضرورت رسیدن به راه‌های احیای پایدار اقتصاد جهانی، مقابله با تغییرات اقلیمی و تقویت دموکراسی تاکید کردند.

بایدن و فن در لاین همچنین توافق کردند آمریکا و اروپا در زمینه‌ موضوعات مشترک مورد علاقه، از جمله روابط با چین، روسیه، بلاروس، اوکراین و غرب بالکان سیاستی هماهنگ داشته باشند.

 

 

مدیرعامل آتش‌نشانی ماهشهر: دو کارگر ساختمانی در ماهشهر جان‌باختند

 بهروز محسنی، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری ماهشهر از جان‌باختن دو کارگر ساختمانی بر اثر ریزش آوار خبر داد.

 مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری ماهشهر گفت که در پی اعلام ریزش آوار یک ساختمان روی چند کارگر ساختمانی، آتش‌نشانان به محل حادثه در خیابان مطهری بندر ماهشهر اعزام شدند و امدادرسانی به مصدومان و نجاتشان از زیر آوار را آغاز کردند.

محسنی افزود که از دست‌کم سه کارگری که زیر آوار مانده بودند، دو نفر جان‌باختند و یکی از کارگران نیز مصدوم شد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری ماهشهر افزود که این حادثه که بر اثر تخریب غیر اصولی و ریزش آوار رخ داد.

به گفته مدیر آتش‌نشانی شهرداری ماهشهر، کارگر مصدوم در این حادئه به بیمارستان منتقل شد و حال او مساعد گزارش شده است.

مریخ‌نورد استقامت ناسا برای اولین بار در سطح مریخ حرکت کرد

مریخ‌نورد استقامت ناسا دو هفته پس از فرود موفق بر سطح مریخ، به مدت نیم ساعت برای اولین بار به صورت آزمایشی بر سطح این سیاره حرکت کرد.

این مریخ‌نورد که از مرکزی در لس‌آنجلس هدایت می‌شود پس از چهار متر پیشروی، ۱۵۰ درجه به چپ چرخید و دوونیم متر به عقب برگشت.

کارشناسان ناسا این آزمایش را بسیار موفقیت ارزیابی کرده‌اند و آن را «نقطه عطفی» در ماموریت مریخ‌نورد استقامت خواندند.

طبق اعلام ناسا، مریخ‌نورد استقامت قادر است روزانه ۲۰۰ متر در سطح مریخ حرکت کند، اما پیش از آغاز ماموریت‌های طولانی باید بساری از تجهیزات آن مورد آزمایش قرار گیرد.

کاوشگر، استقامت، روز جمعه اول اسفند، ۱۹ فوریه، پس از طی ۴۸۰ میلیون کیلومتر در حدود هفت ماه طی با موفقیت برسطح مریخ فرود آمد تا به جستجو در مورد نشانه‌های گذشته حیات میکروبی در این سیاره بپردازد.

رییس اداره راه و شهرسازی شاهرود: جاده شاهرود - آزادشهر به دلیل بارش برف شدید بسته شد

رییس اداره راه و شهرسازی شهرستان شاهرود خبر داد که جاده شاهرود - آزادشهر به علت بارش برف بسته شده است.

امیر تیموری بامداد شنبه شانزدهم اسفند ماه گفت که به دلیل بارش شدید برف و وزش شدید باد و کولاک امکان رفت و آمد در جاده شاهرود - آزادشهر وجود ندارد.

رییس اداره راه و شهرسازی شهرستان شاهرود افزود که که عملیات بازگشایی مسیر توسط راهداران در حال انجام است و مسافران پیش از حرکت اطلاعات جاده‌ای را کسب کرده و از سلامت خودروی خود مطمئن بلشند و وسایل گرمایشی و آذوقه به همراه داشته باشند. 

جاده شاهرود به آزادشهر گلستان حدود۱۲۰ کیلومتر است که از گردنه خوش ییلاق می گذرد و مسیر شاهرود - گرگان نیز که از مسیر توسکستان عبور می‌کند ۱۱۰ کیلومتر است.

شهرستان شاهرود از سه مسیر خوش ییلاق، توسکستان و اولنگ به استان گلستان راه دارد که در حال حاضر با بسته شدن دو مسیر اولنگ و خوش ییلاق، تردد فقط از مسیر توسکستان ممکن است.

نماینده ایران در آژانس: جمهوری اسلامی کشته شدن محسن فخری‌زاده را بی‌پاسخ نمی‌گذارد

با گذشت بیش از سه ماه از کشته شدن عضو ارشد سپاه پاسداران و چهره کلیدی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین و آزاتس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: جمهوری اسلامی ایران کشته‌ شدن محسن فخری‌زاده را بی‌پاسخ نمی‌گذارد.

غریب‌آبادی روز جمعه پانزدهم اسفند ماه با بیان اینکه در حالی که «جمهوری اسلامی قویا متعهد به تعقیب یک برنامه صلح آمیز هسته‌ای است، یک دانشمند هسته‌ای دیگر ایران نیز ترور شد»، افزود: شواهد حاکی از این است که اسرائیل پشت کشته شدن محسن فخری‌زاده قرار دارد و می‌باید به خاطر آن پاسخگو شود.

او اضافه کرد که با در نظر گرفتن «پیامدهای ناگوار چنین اقدام وحشتناک و پیامدهای تحریک برانگیز و خطرناک آن بر صلح و امنیت بین المللی»، ما کشورهای عضو و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را فرا می‌خوانیم تا چنین اقدامی را «به شدیدترین حالت» محکوم کنند.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین البته همزمان گفت که لازم است یادآوری کنم که جمهوری اسلامی ایران کشته شدن محسن فخری‌زاده را بی‌پاسخ نمی‌گذارد.

 

بازداشت چند نفر در بجنورد به اتهام شرکت در جشن تولد مختلط، شرب خمر و تهدید بهداشت عمومی

جواد ایلالی، دادستان بجنورد، از بازداشت چند نفر به اتهام «شرب خمر، تهدید علیه بهداشت عمومی و شرکت در جشن تولد مختلط» خبر داد.

دادستان بجنورد گفت که این افراد در یکی از باغ تالارهای بجنورد «تحت پوشش برگزاری جشن تولد، مهمانی مختلط، بدون رعایت شیوه‌نامه‌ بهداشتی و همراه لهو و لعب» برگزار کرده ‌بودند.

ایلالی افزود که این افراد شب گذشته در یکی از باغ تالارهای بجنورد «مهمانی مختلطی تحت عنوان جشن تولد برگزار کرده و تعدادی مرد و زن  بدون رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی علاوه بر شرکت  در این مجلس لهو و لعب، مبادرت به شرب خمر و رقص و پایکوبی نیز کرده بودند».

دادستان بجنورد گفت که «برخی افراد فرصت‌طلب به بهانه‌های مختلف از جمله جشن تولد با برگزاری مهمانی مختلط عملا موجبات فساد خود و دیگران را فراهم می‌کنند.»

ایلالی افزود که علاوه بر پلمب محل برگزاری این مهمانی، برگزارکنندگان و حاضران در آن دستگیر شدند و در این خصوص پرونده قضایی تشکیل شد که مراتب به یکی از شعب دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان شمالی ارجاع شده است.

گزارش‌ها درباره از کار افتادن کلیه‌های فعال مدنی تبریزی در اثر ضرب و شتم در زندان

 

بر اساس برخی گزارش‌ها، کلیه‌های یاشار پیری، فعال مدنی آذربایجانی، به علت شکنجه و ضرب و شتم در مدت بازداشت، از کار افتاده است.

یاشار پیری سوم اسفندماه هم‌زمان با روز جهانی زبان مادری به علت توزیع کتاب کودک به زبان ترکی در تبریز از سوی ماموران لباس شخصی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

او سپس روز ششم اسفندماه، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شد. 

طبق گفته روزبه پیری، برادر این فعال مدنی، او را پس از بازداشت به علت وخامت حال عمومی از مکانی نامعلوم فورا به زندان تبریز منتقل و سپس به قید وثیقه آزاد کرده‌اند.

طبق گزارش نزدیکان این فعال مدنی، ریه‌های او نیز آسیب جدی دیده و چندین ‌بار خون استفراغ کرده است.

پایگاه خبری هرانا گزارش داده پیری پیشتر هم در ۲۶ آبان‌ ۹۸ در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

یاشار پیری، متولد ۱۳۷۰، فارغ‌التحصیل رشته حقوق و شهروند ساکن تبریز است.

هند: احتمالا بهره‌برداری از بندر چابهار را تا اوایل خرداد آغاز می‌کنیم

 

 

منسوخ مانداویا، وزیر بنادر و ترابری هند به رویترز گفت پیش‌بینی می‌کند در ماه آوریل یا مه (اوایل خرداد) برای آغاز بهره‌برداری کامل این کشور از بندر چابهار به ایران سفر کند. 

به گزارش رویترز، هند در حال توسعه بخشی از بندر چابهار بود تا با دور زدن پاکستان همسایه رقیب خود بتواند مسیری را برای حمل کالا به ایران و همچنین افغانستان و آسیای میانه ایجاد کند.

اما تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، سرعت توسعه بندر چابهار را کاهش داد و اکنون مقام‌های هندی با خوشبینی نسبت به آینده روابط تهران-واشینگتن، امیدوارند بتوانند با نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری عملیات‌ خود در چابهار را آغاز کند.

هند در حال توسعه دو پایانه در بندر چابهار از جمله مجموعه شهید بهشتی است و طبق توافق‌نامه امضاشده با ایران، این کشور این پایانه را تا ده سال اداره خواهد کرد.

وزیر ترابری هند اعلام کرد که بهره‌برداری این کشور در بندر چابهار تاکنون به صورت جزئی آغاز شده و ظرفیت افزایش آن وجود دارد.

هند سال گذشته با وجود شیوع کرونا از این بندر برای ارسال ۷۵ هزار تن گندم در چارچوب کمک‌های انسان‌دوستانه به افغانستان و همچنین ارسال ۲۵ تن سم مالاتیون به ایران برای مقابله با حمله ملخ‌ها به این کشور استفاده کرد.

تعطیلی یک موسسه حمایت از معلولان توسط وزارت کشور پس از ۷ سال فعالیت 

 

 

مرتضی عبدی، مدیر موسسه حمایت از افراد دارای معلولیت «باور سبز» خبر داد که وزارت کشور از فعالیت این موسسه جلوگیری کرده است.

بر اساس گزارش منتشرشده در توییتر «کمپین معلولان»، وزارت کشور دلیل جلوگیری از فعالیت این موسسه را «سیاه‌نمایی از طریق رسانه‌ای نمودن فعالیت‌هایش» ذکر کرده است.

موسسه خیریه «باور سبز» با هدف ارائه خدمات به معلولان با همکاری تعدادی از مهاجران افغان دارای معلولیت در سال ۹۲ در مشهد تاسیس شد و بر اساس گزارش‌ها، تاکنون به حدود ۸۰۰ فرد دارای معلولیت به صورت رایگان خدمات‌رسانی کرده است.

جلوگیری از فعالیت این موسسه همزمان با انحلال خیریه امام علی با حکم دادگاه و درخواست وزارت کشور انجام شده است.

ایلنا به نقل از «یک مقام آگاه»: هواپیماربایی مسیر اهواز-مشهد بمب نداشتند، دور کمرشان چوب بسته بودند

خبرگزاری ایلنا به نقل از یک «مقام آگاه» اعلام کرد که هواپیماربایی هواپیمای مسافری در مسیر اهواز به مشهد «هیچ بمبی نداشتند» و «به دور کمر خود چوب بسته بودند».

بر اساس این گزارش، یک خانواده چهار نفره در این هواپیما «با یک مهماندار وارد تنش و بحث می شوند و با جدی تر شدن دعوا، مدعی می‌شوند که حامل بمب هستند و هواپیما بمب‌گذاری شده است».

به گفته این منبع، مهماندار به خلبان اطلاع می‌دهد و خلبان به سرعت در فرودگاه اصفهان فرود می‌آید اما مشخص می‌شود بمبی در کار نبوده است.

سپاه پاسداران ظهر جمعه خبر داده بود که یک هواپیمای فوکر ۱۰۰ متعلق به ایران ایر ساعت ۲۲ و ۱۰ دقیقه پنجشنبه از اهواز به مشهد در حرکت بوده که یک فرد اقدام به ربایش آن کرده است. در این اطلاعیه اعلام شده بود که این هواپیما در اصفهان فرود آمده و نیروهای امنیت پرواز عامل این هواپیماربایی را بازداشت کرده‌اند. 

سپاه پاسداران اعلام کرد که این فرد قصد داشته «هواپیما را پس از ربایش در فرودگاه یکی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به زمین بنشاند». 

پس از آن نیز ‌محمد حسن ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، اعلام کرد که پس از «تهدید به بمب گذاری» در هواپیما، خلبان «بدون مشکل» در اصفهان  فرود آمد و سپس هواپیما به منطقه امن هدایت و مسافران پیاده شد.

او گفت که «هواپیما‌ربایان» توسط نیروهای امنیتی سپاه پاسداران دستگیر شدند و هواپیما مورد بازرسی امنیتی قرار گرفت.

ادامه ترور و تهدید فعالین مدنی و رسانه‌ای درافغانستان

گزارش تازه سازمان ملل متحد حاکی است که از زمان آغاز مذاکرات صلح در افغانستان نزدیک به ۱۱ تن از مدافعان حقوق بشر و کارمندان رسانه‌ای مورد حمله‌های هدفمند قرار گرفته‌اند.

ترور بی‌سابقه خبرنگاران و فعالین رسانه‌ای در افغانستان، این کشور را در صدر کشور‌های ناامن برای فعالیت رسانه‌ای و روزنامه‌نگاران قرار داده است.

حمله به خبرنگاران، فعالان سیاسی ومدنی در چند ماه اخیر در این کشور به شدت افزایش یافته است.

ازجمله این ترورها می‌توان به ترور یما سیاوش، مشاور مطبوعاتی بانک مرکزی و مجری سابق شبکه تلویزیونی طلوع، ملاله میوند، خبرنگار تلویزیون انعکاس،‌ الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی و اخیرا سه خبرنگار زن شبکه تلویزیونی انعکاس در شهر جلال‌آباد افغانستان اشاره کرد.

اما وزارت داخله افغانستان، می‌گوید دست‌کم ۵۱۷ فعال رسانه‌ای و مدنی هدف ترور و تهدید قرار گرفته‌اند. کمیته مصونیت خبرنگاران افغان گفته است، آمار و ارقام رسمی به مراتب بالاتر است و آمار سازمان ملل متحد و دولت افغانستان خلاف واقعیت عینی ‌است.

بر اساس آمار و ارقام جمع‌آوری شده از سوی کمیته مصونیت خبرنگاران، طالبان و داعش مسئول بیشترین خشونت‌ها و تهدیدات علیه خبرنگاران هستند و حکومت افغانستان در جایگاه دوم قرار دارد.

فشارهای اعمال شده از سوی مقام‌های حکومتی اغلب شامل تهدیدهای لفظی و حملات فیزیکی است، در حالی که حملات داعش و طالبان در بیشتر موارد مستقیما زندگی و حق حیات خبرنگاران را هدف می‌گیرد.

کمیته مصونیت خبرنگاران با صدور بیانیه‌هایی خواستار تحقیقات اساسی و بررسی‌های جدی در این زمینه شده است. سازمان حقوق بشر جهانی نیز وضعیت جاری و حمله بر ارزش‌های دموکراسی و آزادی بیان در افغانستان را نگران کننده توصیف کرده است.

ترور خبرنگاران و فعالین رسانه‌ای در افغانستان در ماه‌های گذشته با بالاترین سطح خود در دو دهه گذشته رسیده است.  ترور و تهدیدها سبب شده است تا بسیاری از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان این کشور را ترک و به کشور‌های دیگر مهاجرت کنند.

نامه ۲۶ متخصص بین‌المللی: با وجود سفر تیم سازمان بهداشت جهانی به چین، هنوز منشا کرونا معلوم نیست

 

نیکولای پتروفسکی، متخصص واکسن در دانشگاه فلیندرز استرالیا، به‌همراه ۲۵ کارشناس دیگر با انتشار نامه‌ای سرگشاده اعلام کردند که به‌رغم اعزام تیمی از متخصصان سازمان بهداشت جهانی به چین، برای تحقیق درباره منشا کوویدـ۱۹، جهان هنوز به پاسخی در این زمینه دست‌ نیافته است.

نویسندگان این نامه خواستار آغاز یک تحقیق جدید برای یافتن سرنخ شیوع کرونا شدند.

 ژانویه ۲۰۲۱، تیم تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی،از بیمارستان‌ها و مراکز تحقیقاتی ووهان، مبدا شیوع کرونا در چین، بازدید کرد. منتقدان سازمان بهداشت جهانی را متهم کرده‌اند که تحقیقات این سازمان بیش از حد به پژوهش‌های میدانی و داده‌های ارائه‌شده دولت چین متکی بوده است؛ اطلاعاتی که به عقیده آنها به دلایل سیاسی، دست‌کاری شده است.

اعضای تیم تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی تاکید کردند که چین تمایلی نداشته است که اطلاعات حیاتی درباره ماه‌ها چرخش ویروس در این کشور تا پیش از شناسایی شدن نخستین مورد ابتلا را در اختیار آنان بگذارد.

نویسندگان این نامه گفته‌اند که تیم تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی در جریان این تحقیق مستقل عمل نکرده است و همچنین دسترسی‌های لازم برای انجام یک تحقیق کامل و بدون محدودیت درباره تمامی نظریات پیرامون منشا کوویدـ۱۹ را در اختیار نداشته است.

پتروفسکی گفت: «همه گزینه‌های احتمالی درباره منشا کوویدـ۱۹ همچنان وجود دارد. من تاکنون حتی یک مورد داده علمی مستقل که حتی یکی از این احتمالات را رد کند، مشاهده نکرده‌ام.»

او افزود جهان باید همچنان به‌دنبال سرنخ کوویدـ۱۹ بگردد.

تخریب خانقاه قدیمی در کرمانشاه 

 

 

در پی تخریب خانقاه اخوت در کرمانشاه مدیر کل میراث اوقاف این استان اعلام کرد که این خانقاه جزو آثار ثبت‌شده میراث فرهنگی نبود.

محمد صالحی گفت: «این بنا اخیرا به محلی برای تجمع معتادین تبدیل شده بود.»

سازمان میراث فرهنگی درباره تخریب این بنا اظهارنظر نکرده است.

بر اساس برخی گزارش‌ها، این خانقاه دراویش در سال ۱۳۱۷ بنا شده بود.

امام جمعه مشهد: پیشگیری از فرزندآوری قتل و فحشاست 

 

 

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، گفت: «با توجه به آیات قرآن پیشگیری از فرزندآوری، قتل اولاد محسوب می‌شود و یکی از موارد فحشاست.» 

او افزود که پیشگیری از فرزندآوری طبق برداشت از قرآن «عملی سفیهانه» است.

امام جمعه مشهد همچنین گفت که بر اساس روایت صریح پیامبر اسلام جلوگیری از فرزندآوری مانند «دخترکشی» در دوره «جاهلیت» و پیش از اسلام است.

او تاکید کرد که «مسائل اقتصادی و سطح درآمد» نباید مانع فرزندآوری شود.

در سال‌های اخیر و پس از تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر افزایش جمعیت، مجلس طرح‌هایی را برای تشویق افزایش جمعیت و جلوگیری از وازکتومی (بستن لوله مردان) یا توبکتومی (بستن لوله رحم زنان) تصویب کرده است.