هشدار فیسبوک نسبت به درآمدزایی برخی کاربران از انتخابات آمریکا | ایران اینترنشنال

هشدار فیسبوک نسبت به درآمدزایی برخی کاربران از انتخابات آمریکا

فیسبوک در گزارشی اعلام کرد بسیاری از کاربران این شبکه اجتماعی در کشورهای مختلف با هدف افزایش تعداد کلیک‌ها و گسترش مخاطبان خود مطالبی را درباره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در فیسبوک پست می‌کنند تا کاربران را به فروشگاه‌های اینترنتی یا آگهی‌های خود کشانده و کسب درآمد کنند.

ناتانیل گلیچر، رییس امنیت سایبری فیسبوک، در گفت‌وگویی با رویترز با اشاره به سطح بالای توجه جهانی به انتخابات آمریکا گفت اشخاصی که به دنبال درآمدزایی از افزایش کلیک بر صفحات خود هستند از این خبرها بهره می‌گیرند.

گلیچر در عین حال خاطر نشان کرد این قبیل فعالیت‌های تجاری در مقایسه با فعایت‌های سیاسی خطر کمتری را به همراه دارند.

در پی انتقادات از فیسبوک به دلیل اقدام گروه‌های سیاسی و تجاری در استفاده از این شبکه اجتماعی برای نفوذ بر کاربران، این شرکت اخیرا به صورت مداوم اقدام به حذف چنین گروه‌هایی می‌کند.

فیسبوک ماه گذشته سه شبکه مرتبط با روسیه را به دلیل قصد احتمالی آنها برای ایجاد اختلال در روند انتخابات آمریکا حذف کرد.     

کیمیا علیزاده در تیم پناهندگان در المپیک توکیو شرکت می‌کند

کیمیا علیزاده، تنها ورزشکار زن ایرانی برنده مدال در المپیک که به آلمان پناهنده شده، قصد دارد در تیم پناهندگان با پرچم سفید در المپیک توکیو شرکت کند.

به گزارش رویترز، علیزاده که در المپیک ریو در سال ۲۰۱۶ در رشته تکواندو برنده مدال برنز شده، پس از چندین پیشنهاد مسابقه دادن برای کشورهایی مانند هلند، کانادا، بلژیک و بلغارستان، به آلمان پناهنده شد. او به رویترز گفت وطن خود را ترک کرده، زیرا از این که به عنوان ابزاری تبلیغاتی مورد استفاده قرار بگیرد، خسته شده بود. این ورزشکار ۲۲ ساله که اکنون در یکی شهرهای ایالت بایرن آلمان زندگی می‌کند با همسرش تمرین می‌کند و می‌تواند در مسابقات مقدماتی اروپا برای المپیک که در ماه مه در سوفیا برگزار می‌شود، شرکت کند. او قصد دارد به تیم پناهندگان بپیوندد که در ماه ژوئن از ۵۵ ورزشکار در ۱۲ رشته ورزشی تشکیل خواهد شد.

جستجوی خانه به خانه برای یافتن ویروس جهش یافته برزیلی در بریتانیا

مت هنکاک، وزیر بهداشت بریتانیا اعلام کرد جستجو برای پیدا کردن فرد مبتلا به ویروس جهش یافته برزیلی در بریتانیا، به ۳۷۹ خانوار محدود شد.

هنکاک در ادامه افزود یکی از ۶ مورد ابتلا به این نوع ویروس جهش یافته در بریتانیا، از طریق یک مجموعه از کیت‌های آزمایش خانگی شناسایی شده و برای پیدا کردن این فرد با همه ۳۷۹ خانواری که از این کیت‌ها استفاده کرده اند تماس گرفته می‌شود.

هنکاک به نمایندگان پارلمان بریتانیا اعلام کرد واکسن‌های فعلی در بریتانیا هنوز بر روی این گونه جدید جهش یافته آزمایش نشده‌اند اما ما می‌دانیم که این ویروس باعث ایجاد چالش‌های بزرگی در برزیل شده است و ما همه تلاش خود را خواهیم کرد که از شیوع این نوع ویروس جلوگیری کنیم.

بریتانیا از اواسط ماه فوریه قرنطینه را برای مسافرانی که از کشورهای پر خطر وارد بریتانیا می شوند اجباری کرد.

گفته می‌شود بعضی از افراد مبتلا به ویروس جهش‌یافته در بریتانیا پیش از اعمال این قانون وارد بریتانیا شدند.

اسرائیل: به دنبال ترتیبات امنیتی ویژه با متحدانمان در خلیج فارس هستیم

بنی گنتس،‌ وزیر دفاع اسرائیل، گفت کشورش به دنبال توسعه «ترتیبات امنیتی ویژه» با کشورهای متحد در حاشیه خلیج فارس است که دغدغه مشترکی در ارتباط با ایران دارند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۱۲ اسفندماه در این زمینه گزارش داد گنتس طی بازدید از گذرگاه مرزی اسرائیل و غزه گزارش رادیو کان مبنی بر این‌که اسرائیل در حال بررسی توافق دفاعی با کشورهای عرب خلیج فارس است را مورد تاکید قرار نداد، اما گفت روابط امنیتی با این کشورها ادامه خواهد یافت.

او اعلام کرد: «من فکر نمی‌کنم این یک پیمان دفاعی باشد، اما ما می‌خواهیم روابط دفاعی را با هر کشوری که با آن رابطه داریم توسعه دهیم.»

این مقام اسرائیل اشاره کرد: «ما در این فرایند تنظیم ترتیبات امنیتی ویژه را داریم و در این ترتیبات می‌توانیم روابط خود را ادامه و توسعه دهیم.»

او اشاره‌ای به جزییات این ترتیبات در ارتباط با سایر کشورها نکرد.

اسرائیل تاکنون با میانجی‌گری دولت دونالد ترامپ در آمریکا اقدام به امضای توافق عادی‌سازی روابط با کشورهای امارات متحده عربی، بحرین،‌ مراکش، سودان و کوزوو کرده است.

 

سازمان بهداشت جهانی نظریه ورود کرونا به ووهان از طریق موادغذایی منجمد را نامحتمل دانست

به گزارش فایننشال تایمز، بازرسان سازمان بهداشت جهانی با اشاره به فضای ژئوپلیتیک ایجاد‌شده در مورد منشا کووید‌ـ‌۱۹، نظریه چین درباره ورود این ویروس به ووهان، مبدا شیوع بزرگترین همه‌گیری قرن اخیر، از طریق بسته‌‌بندی موادغذایی منجمد را بسیار نامحتمل ارزیابی کردند.

پژوهشگران و رسانه‌های چینی از حامیان این نظریه بودند، چرا که این نظریه می‌توانست علاوه بر توضیح چگونگی شیوع همه‌گیری کوویدـ۱۹ در چین، وجهه این کشور را نیز در جهان حفظ کند.

به‌رغم تمامی این ادعاهای پژوهشگران و رسانه‌های چینی، سازمان بهداشت جهانی و کشورهای غربی همواره با دیده تردید به این نظریه نگاه کرده‌اند.

الکاظمی: اجازه نمی‌دهیم از خاک عراق پیام «موشکی و تروریستی» فرستاده شود

 

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق بدون ذکر نام کشور خاصی، اعلام کرد به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد از خاک عراق «پیام موشکی یا تروریستی» به دیگر کشورها بفرستد.

الکاظمی در گفت‌وگو با روزنامه شرق الاوسط چاپ لندن، درباره حملات موشکی اخیر در منطقه سبز و علیه نیروهای آمریکایی در عراق ادامه داد: «هیچ کشوری حق ندارد با هزینه امنیت و ثبات مردم ما برای دیگران پیام ارسال کند.»

او تاکید کرد حکومت عراق، مردم و نیروهای سیاسی، هرگونه دخالت در امور داخلی این کشور را رد می‌کنند.

نخست وزیر عراق با این حال گفت: «استفاده از قلمرو عراق برای ارسال پیام‌های سیاسی فقط از طریق کانال‌های دیپلماتیک و روش‌های سیاسی مجاز است.»

او اضافه کرد: «این همان کاری است که ما امروز با مسئولیت در قبال مردم خود و بر اساس نقش خود در تداوم آرامش در منطقه انجام می‌دهیم.»

 

کرملین تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه را بی اثر خواند

کرملین روز سه‌شنبه اعلام کرد هرگونه تحریم جدید آمریکا علیه روسیه در رابطه با نحوه رفتار با الکسی ناوالنی، منتقد زندانی مخالف دولت، نه تنها آمریکا را به هدفش نمی‌رساند بلکه روابط تیره بین دو کشور را بدتر خواهد کرد.

دو منبع آمریکایی آگاه در این زمینه گفته‌اند انتظار می‌رود آمریکا برای مجازات روسیه به‌دلیل مسمومیت عمدی ناوالنی، تحریم‌هایی علیه این کشور اعمال کند. گفته می‌شود این تحریم‌ها ممکن است از همین سه‌شنبه اعمال شوند.

کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه، ۱۱ اسفند، رسما روسیه را به تلاش برای قتل الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، متهم کردند.

الکسی ناوالنی تابستان گذشته با سم اعصاب نوویچوک مسموم شد. او دولت روسیه را متهم کرده که او را به‌عمد مسموم کرده، اتهامی که روسیه همواره رد کرده است.

بیانیه بیش از ۱۸۰ نماینده مجلس در مخالفت با پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف

 

همزمان با بررسی مجدد لوایح اف‌ای‌تی‌اف از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام، بیش از ۱۸۰ نماینده مجلس اعلام کردند با پیوستن به آن مخالف هستند.

مهدی عسگری، نماینده کرج،‌ روز سه‌شنبه ۱۲ اسفندماه در این زمینه به خبرگزاری تسنیم گفت: «پذیرش اف‌ای‌تی‌اف و عضویت در کنوانسیون پالرمو و سی‌اف‌تی تکمیل‌کننده پازل تحریم‌های غربی‌ها و آمریکاست و منجر به شرطی‌سازی اقتصاد ایران و معطل نگه داشتن کشور می‌شود.»

او اشاره کرد «بیش از ۱۸۰ نماینده» بیانیه‌ای را تهیه و تدوین کرده و در این بیانیه مخالفت خود را با پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف اعلام کرده‌اند.

از چهار لایحه مرتبط با توصیه‌های گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، دو لایحه از سوی ایران تصویب شده است. اما هنوز دو لایحه دیگر درباره پیوستن جمهوری اسلامی به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) در انتظار بررسی مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد.

پس از سکوت طولانی‌مدت مجمع تشخیص مصلحت نظام و برخی اظهارات مبنی بر تایید نشدن آن، اکنون مجید انصاری، عضو این نهاد، گفته در پی نامه حسن روحانی به علی خامنه‌ای راه را برای تصویب اف‌ای‌تی‌اف باز شده است.

محمدجواد باهنر،‌ دیگر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، هم گفته احتمال تصویب این لوایح «زیاد» است. او اشاره کرد: «اشکال ما در این زمینه این است که بعضا در دنیا کسانی تروریست مطرح می‌شوند که ما آن‌ها را آزادی‌خواه می‌نامیم.»

تشکیل پرونده‌ای قضایی در فرانسه علیه رژیم اسد به اتهام جنایت علیه بشریت

 

سه سازمان غیردولتی از ثبت یک شکایت قضایی در دادگستری پاریس خبر دادند که در آن رژیم بشار اسد به دلیل حملات شیمیایی سال ۲۰۱۳ در سوریه، به ارتکاب «جنایات علیه بشریت» و «جنایات جنگی» متهم شده است. 

«مرکز رسانه‌ها و آزادی بیان سوریه»، «ابتکار عدالت جامعه باز» و «بایگانی سوریه» با استناد به «صلاحیت فرامرزی» دستگاه قضایی فرانسه، این شکایت را از طرف جامعه مدنی به یک قاضی تحقیق تحویل دادند تا او بتواند درباره حملات گاز سارین در تابستان سال ۲۰۱۳ در شهر دوما و غوطه شرقی در نزدیکی دمشق تحقیق کند.

این اولین بار است که یک پرونده قضایی در فرانسه علیه رژیم بشار اسد در زمینه بکارگیری سلاح شیمیایی گشوده می‌شود.

بر اساس اعلام دولت آمریکا، بیش از ۱۴۰۰ نفر در این حملات کشته شدند.

شکایتی که به دادگستری پاریس تحویل داده شده بر اساس چندین شواهد و نشانه‌های مستند از جمله عکس و ویدئو تدوین شده است.

هادی الخطیب، مدیر سازمان بایگانی سوریه با انتشار بیانیه‌ای نوشت دولت سوریه که «درباره تولید، استفاده و ذخیره سلاح‌های شیمیایی شفاف نبوده، باید مسئول شناخته شود.»

آسوشیتدپرس: بازار خارجی واکسن چینی کرونا به‌رغم هشدارها، بازار پررونقی است

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی، به بازار خارجی گسترده واکسن چینی کووید‌ـ‌۱۹ در جهان پرداخته است. آسوشیتدپرس این بازار را به‌رغم هشدارهای جهانی درباره احتمال ناایمن بودن و ناکارآمدی واکسن‌های تولیدی چین، بازاری پر‌رونق و پر‌متقاضی خوانده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، چین تاکنون متعهد شده است برای ۴۵ کشور جهان، نیم میلیارد دوز واکسن کرونا ارسال کند. چهار شرکت تولیدکننده واکسن در چین ادعا کرده‌اند که در سال ۲۰۲۱، می‌توانند ۲/۶ میلیارد دوز واکسن تولید کنند.

بر اساس این گزارش، اقدام چین به ارسال  واکسن به اغلب کشورها می‌تواند راهی باشد برای این کشور تا وجهه‌اش را در جهان بهتر کند، به‌ویژه این‌که نام چین از آغاز همه‌گیری کرونا به مدیریت ناکارآمد شیوع کووید‌ـ‌۱۹ گره خورده است.

مطلب قابل‌توجه دیگر این است که بازار توزیع واکسن خارجی چین حدود ده برابر بازار داخلی این کشور است. هدف بازار واکسن‌های تولید چین کشورهای درحال‌توسعه و فقیرند که از قافله خرید شتاب‌زده کشورهای ثروتمند اروپایی جا مانده‌اند، کشورهایی که قادر به خرید واکسن‌های گرانقیمتی چون فایزر و مدرنا بوده‌اند.

بریتانیا: داده‌های تزریق آسترازنکا به افراد مسن در این کشور می‌تواند برای سایر کشورها راهگشا باشد

به گفته اندرو پولارد، رییس گروه تحقیقاتی واکسن دانشگاه آکسفورد، داده‌های حاصل از تزریق واکسن آسترازنکا به افراد مسن در بریتانیا می‌تواند به سایر کشورها کمک کند تا در مورد نحوه استفاده از این واکسن بازنگری کنند.

بسیاری از کشورهای اروپایی پیش‌تر اعلام کرده بودند که به‌دلیل نبودِ داده‌های کافی از کارآزمایی بالینی و اطمینان از اثربخشی واکسن آسترازنکا در گروه سنی بالای ۶۵، نباید از این واکسن برای این گروه سنی استفاده شود. این کشورها اعلام کردند بخش قابل‌توجهی از دوزهای واکسن خریداری‌شده بی‌‌استفاده مانده است. البته فرانسه به‌دلیل کمبود واکسن‌های دیگر، این محدودیت‌ را تسهیل کرده است تا امکان واکسیناسیون گروه سنی ۶۵ تا ۷۴ سال فراهم شود.

بریتانیا پس از تایید استفاده از واکسن آسترازنکا برای بزرگسالان، برنامه واکسیناسیون کرونا را از ژانویه، با کارکنان بخش درمان و سالمندان آغاز کرد.

به‌رغم محدودیت کارآزمایی‌های بالینی در مورد اثربخشی واکسن، داده‌های حاصل از واکسیناسیون در بریتانیا عملا نشان می‌دهد که فقط یک دوز از واکسن‌های آسترازنکا و فایزر بیش از ۸۰ درصد در پیشگیری از بستری افراد بالای ۸۰ سال موثر بوده است.

از هر ۱۰ دانشجو، ۴ نفر به گوشی‌ موبایلشان معتادند

نتایج پژوهشی در دانشگاه کینگز کالج لندن نشان می‌دهد که از هر ۱۰ دانشجو، به‌طور تقریبی ۴ دانشجو به گوشی‌هایشان معتادند. جامعه آماری این تحقیق متشکل از ۱۰۴۳ دانشجوی ۱۸ تا ۳۰ ساله این دانشگاه بوده است.

این پژوهش همچنین نشان می‌دهد که خواب شبانه نامنظم با اعتیاد به گوشی مرتبط است و دوسوم دانشجویان معتاد‌به‌گوشی از خواب منظم در طول شب بی‌بهره‌اند.

یک متغیر مهم در این پژوهش زمان کنار گذاشتن گوشی قبل از خواب بوده است. ۴۲ درصد داوطلبانی که گوشی‌ را نیم‌ ساعت قبل از خواب کنار می‌گذاشتند، به گوشی‌ موبایلشان معتاد بوده‌اند.

پژوهشگران پیش‌تر نیز بارها درباره اعتیاد به گوشی و رابطه آن با خواب نامنظم و آثار نامطلوب کم‌خوابی بر سلامت جوانان هشدار داده بودند.

دانش‌آموزان دختر ربوده‌شده در نیجریه آزاد شدند

به گفته یک مقام محلی ایالت زمفره در نیجریه، تمام ۲۷۹ دانش‌آموز دختری که هفته گذشته از مدرسه‌ای در شمال غربی این کشور ربوده شده بودند، آزاد شدند. 

بنا بر اعلام پلیس، افراد مسلح ناشناس روز جمعه این دانش‌آموزان را از مدرسه‌ای شبانه‌روزی در جانگبه در ایالت زمفره ربودند و به جنگل بردند. فرماندار این ایالت روز سه‌شنبه اعلام کرد که دانش‌آموزان آزاد شده‌اند و در سلامت به سر می‌برند. 

این‌گونه آدم‌ربایی‌ها معمولا با هدف درخواست باج انجام می‌شود و در شمال نیجریه رایج است. 

به گفته مقام‌های ایالت زمفره، آزادی دانش‌آموزان در پی مذاکره بین مقام‌های دولتی و آدم‌ربایان صورت گرفته است.

این دومین آدم‌ربایی در ایالت زمفره در هفته‌های اخیر بوده و هنوز هیچ گروهی مسئولیت آن‌ها را بر عهده نگرفته است.

تعهد نامزد معاونت وزارت خزانه‌داری ‌آمریکا به اجرای دقیق تحریم‌ها علیه ایران 

نامزد مقام معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا وعده داد بر تلاش‌های ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا متمرکز شود.

والی ادیمو، گزینه پیشنهادی بایدن برای معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا در پاسخ کتبی به پرسش‌های اعضای کمیته مالی سنای آمریکا همچنین بر تعهد خود برای اعمال دقیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران، روسیه و دیگر کشورها تاکید کرد.

او نوشت ایران در صورتی از کاهش تحریم‌ها برخوردار خواهد شد که اقدامات مناسب برای ازسرگیری اجرای تعهدات خود در برجام را اتخاذ کند.

ادیمو همچنین اعلام کرد به دقت «همه تلاش‌های ایران برای فرار از تحریم‌ها و سوءاستفاده از نظام بانکی بین‌المللی» برای تامین مالی فعالیت‌های تروریستی را زیر نظر خواهد داشت و از همه ابزارهای در دسترس برای قطع این حمایت استفاده خواهد کرد. 

هیات کوهنوردی اصفهان: زنان تمرینات سنگ‌نوردی را داخل سالن برگزار کنند

 

در پی حمله ماموران لباس شخصی به زنان و مردان سنگ‌نورد در شهر درچه اصفهان و اعتراض امام جمعه این شهر به کوهنوردی زنان، هیات کوهنوردی اصفهان از باشگاه‌های این رشته ورزشی خواست تمرینات زنان را داخل سالن برگزار کنند.

بر اساس نامه‌ای که تصویر آن در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، مهدی نصر اصفهانی، رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی اصفهان،‌ از کلیه باشگاه‌های ورزشی این رشته خواسته به دلیل «حساسیت به وجود آمده» درباره کوه سفید درچه، تا اطلاع بعدی تمرینات زنان سنگ‌نورد را داخل سالن برگزار کنند.

پیش از این امام جمعه درچه طی واکنشی به انتشار یک فیلم از حمله افراد لباس شخصی به جلسه تمرینی صخره‌نوردان زن و مرد در رسانه‌های اجتماعی گفته بود: «۱۰ تا دختر و پنج تا پسر با ماشین‌های سواری رفته‌اند صخره‌نوردی. حالا حساب کنید در ماشین سواری این‌همه آدم، چه جوری می‌شود، خیلی کثافتکاری است.»

هفته گذشته هم گروهی لباس شخصی، با حمله به صخره‌نوردان در کوه سفید درچه و ضرب و شتم آن‌ها مانع تمرین این افراد شدند.

دو نماینده مجلس: رسیدگی قضایی به پرونده غلامرضا شریعتی استاندار پیشین خوزستان آغاز شده است

دو نماینده مجلس شورای اسلامی از رسیدگی قضایی به اتهامات غلامرضا شریعتی، استاندار پیشین خوزستان، و رییس فعلی سازمان ملی استاندارد، خبر دادند.

احمد نادری، نماینده تهران در مجلس یازدهم در صفحه توییتر خود نوشت که «خبرها حاکی از آن است که پرونده شریعتی استاندار سابق خوزستان به اتهام اعمال نفوذ در پرونده ابرمتهم ارزی و مالک ‎هفت تپه [امید اسدبیگی]، این هفته در دستگاه قضایی به جریان افتاده است.»

همزمان نظام‌الدین موسوی، دیگر نماینده تهران در مجلس یازدهم نیز در توییتی مشابه افزود که رسیدگی به اتهامات استاندار سابق خوزستان به عنوان یکی از مهمترین حامیان اَبَر متهم ارزی کشور آغاز شده، مهمترین مطالبه نیز اعلام رسمی خلع ید مالک فاقد اهلیت شرکت  هفت‌تپه است.

غلامرضا شریعتی از خرداد سال۹۵ تا بهمن سال۹۹ استاندار خوزستان در دولت حسن روحانی بود و از ۲۶ بهمن ماه سال‌جاری با حکم حسن روحانی به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان ملی استاندارد منصوب شد.

از شریعتی به عنوان یکی از حامیان امید اسدبیگی که درجریان واگذاری‌ها به مالکیت شرکت نیشکر هفت‌تپه دست‌یافت، نام برده می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز: وضعیت آلودگی هوا در اشتهارد قرمز است

فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت که با توجه به قرار گرفتن اشتهارد در وضعیت قرمز آلودگی هوا، هوای این شهرستان برای تمامی گروه‌ها ناسالم است. 

حکیمی همچنین افزود: «بر اساس آخرین داده‌های ایستگاه‌های سنجش کیفیت آلودگی هوای استان البرز، شاخص برخط کیفیت هوا، ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در دو ایستگاه کرج هم‌اکنون بر روی عدد ۱۱۱ قرار گرفته و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.»

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز گفت: «بر همین اساس شاخص آلودگی هوا در شهرستان‌های اشتهارد، نظرآباد، ساوجبلاغ و فردیس به ترتیب ۱۶۳، ۶۷، ۶ و ۷۸ است که بر این مبنا اشتهارد در وضعیت ناسالم، فردیس و نظرآباد در وضعیت قابل قبول و ساوجبلاغ در وضعیت پاک قرار دارد.»

حکیمی  همچنین متذکر شد: «توصیه می‌شود گروه‌های حساس مانند بیماران قلبی یا ریوی، کودکان و سالمندان به ویژه در شهرستان اشتهارد از منزل خود خارج نشوند و دیگر گروه‌ها هم از فعالیت‌های طولانی و سنگین خارج از منزل اجتناب کنند.»

حدود دو هزار مقام نظامی و اطلاعاتی پیشین اسرائیل به بایدن درباره پیامد بازگشت آمریکا به برجام هشدار دادند

حدود دو هزار مقام نظامی و اطلاعاتی پیشین اسرائیلی در نامه‌ای به جو بایدن در مورد بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای هشدار دادند و گفتند چنین اقدامی «تهدیدی وجودی» علیه اسرائیل است و به «مسابقه تسلیحات هسته‌ای گسترده‌ای» در خاورمیانه منجر می‌شود.

این نامه با هشدار نسبت به اینکه بازگشت آمریکا به برجام «اسرائیل و متحدان سُنی آن را به گوشه‌ای خطرناک می‌کشاند» تاکید کرد آمریکا نباید تسلیم «باج‌خواهی» ایران شود، بلکه باید با استفاده از فشار حداکثری از ایران بخواهد وارد «توافق موثرتری» شود که تضمین کند جمهوری اسلامی هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.

این مقامات اسرائیلی همچنین از دولت بایدن خواستند توافق جدید دیگری را برای رسیدگی به اقدام ایران در ساخت و توسعه موشک‌های بالستیک تهیه کند.

 

آمریکا در واکنش به مسمومیت الکسی ناوالنی به دنبال اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه است

رسانه‌های آمریکایی به نقل از منابع آگاه گزارش دادند ایالات متحده قصد دارد تا روز سه‌شنبه در واکنش به مسمومیت الکسی ناوالنی، از مخالفان سرشناس ولادیمیر پوتین، تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال کند.

دو مقام آگاه نیز به سی‌ان‌ان گفتند آمریکا در مورد زمان و محتوای این تحریم‌ها با اتحادیه‌ اروپا هماهنگی‌های لازم را انجام خواهد داد.

این اولین تحریم‌هایی خواهد بود که دولت بایدن علیه روسیه اعمال می‌کند.  

در همین حال، اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد اعدام‌های فراقانونی، به همراه ایرنه خان، کارشناس سازمان ملل در امور آزادی بیان و عقیده، روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که تلاش برای کشتن ناوالنی جزئی از حملات حکومت روسیه به منتقدان در داخل و خارج از این کشور بوده است.

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی به منتقدان قرارداد ۲۵ ساله تهران و پکن

درپی هشدار روزنامه اطلاعات نسبت به پیامدهای امنیتی افزایش حضور چین در ایران، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی از منتقدان قرارداد ۲۵ساله ایران و چین انتقاد کرد و گفت که روابط راهبردی دو کشور رقیبان و بدخواهانی دارد.

سعید خطیب‌زاده، روز دوشنبه در جمع خبرنگاران، ضمن تاکید براینکه برخی از وجوه این قرارداد بعدها به مردم گفته خواهد شد، گفت که در برخی از حوزه‌ها مردم از این همکاری‌ها اطلاع دارند و در برخی از حوزه‌های دیگر این همکاری‌ها در وقت مقتضی اعلام می‌شود.

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در حالی بیان شد که انتقاد به سیاست جمهوری اسلامی در قبال چین اکنون به روزنامه‌های داخلی هم کشیده شده است.

روزنامه اطلاعات که مدیرمسئول آن از سوی رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌شود، در شماره دوشنبه یازدهم اسفند ماه خود نوشت که «دولت چین تلاش می‌کند تا ماموران خود را زیر لوای کارگر یا کارشناس و بازرگان راهی مناطق مختلف دنیا کند و احتمال دارد حضور بیش از حد آنها در ایران، در مواردی به نفع منافع ملی ما نباشد».

ایران و چین پیش از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، برجام، یک قرارداد همکاری مخفیانه ۲۵ ساله منعقد کردند که اولین بار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با رییس جمهور چین آن را آشکار کرد. در حالی‌که اصل ۷۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد همه عهدنامه، مقاوله نامه ، قراردادها و موافقتنامه‌های بین‌المللی باید به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی برسد اما هنوز اطلاع‌رسانی دقیقی از جزییات سند به افکار عمومی ارایه نشده است.

ابراز ناامیدی نماینده آمریکا در سازمان ملل از خودداری ایران از حضور در نشست اعضای برجام

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: «جو بایدن همیشه گفته است که ایالات متحده به‌دنبال فرصت‌هایی است تا ایران را برای بازگشت به توافق هسته‌ای ترغیب کند اما از تصمیم ایران برای کاهش تعهدات و عدم شفافیت در برجام بسیار ناامید شده است.»

سفیر آمریکا در سازمان ملل با اشاره به کاهش تعهدات برجامی ایران گفت که جمهوری اسلامی فرصت خوبی را از دست داده است و امیدواریم که دوباره این را در نظر بگیرد.

گرینفیلد همچنین افزود: از تلاش‌های شورای امنیت برای ادامه تحقیقات در مورد وضعیت برنامه هسته‌ای ایران حمایت می‌کنیم. 

پیشتر روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از دو دیپلمات ارشد غربی گزارش داد که ایران پیشنهاد اروپا برای مذاکره با آمریکا و برگزاری نشست مشترک با حضور این کشور را رد کرده است.

پس از این گزارش، سعید خطیب‌زاده گفت تهران زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی مناسب نمی‌داند.

 

وزیر کشور:برای نوروز، حتما در شهرهای قرمز، نارنجی و زرد محدودیت‌های کرونایی‌ اعمال می‌شود

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، اعلام کرد که برای نوروز، حتما در شهرهای قرمز، نارنجی و زرد محدودیت‌های کرونایی‌ اعمال می‌شود.

وزیر کشور با بیان اینکه «در سه نوروز مردم با محدودیت مواجه شده‌اند»، گفت: در نوروز سال ۹۸ سیل و در نوروز سال۹۹ محدودیت‌های کرونا را داشتیم و برای نوروز سال۱۴۰۰ هم ادامه معضل کرونا را داریم.

رحمانی فضلی افزود که برای نوروز سال ۱۴۰۰ در شهرهای قرمز، نارنجی و زرد حتما محدودیت‌های کرونایی اعمال می‌شود  تا از حیث گردشگری، تجارت و مسائل اقتصادی مردم این شهرها را دچار مشکل نکند.

وزیر کشور، جزییات طرح محدودیت‌های کرونایی در نوروز را بیان نکرد اما گفت که تقریبا سه عید نوروز است که ما مواجه با محدودیت هستیم.

پلیس راه خوزستان: واژگونی و انفجار تانکر حامل سوخت در جاده اهواز-‌اندیمشک، یک کشته برجا گذاشت

فرمانده پلیس راه استان خوزستان از واژگونی و انفجار دستگاه تانکر حامل سوخت و کشته شدن راننده این تانکر خبر داد.

رضا دولتشاهی، فرمانده پلیس راه استان خوزستان، گفت که این تانکر از کرمانشاه عازم ماهشهر بود که ساعت بیست و شانزده دقیقه شامگاه دوشنبه در کیلومتر ۲۰ جاده اهواز‌اندیمشک واژگون و سپس دچار انفجار و آتش‌سوزی شد.

دولتشاهی افزود سوختی که این تانکر آن را حمل می‌کرد از نوع نفتا بود و حادثه واژگونی و انفجار آن در حوالی شهر الهایی رخ داد که در اثر انفجار و آتش‌سوزی راننده تانکر نفت‌کش در آتش سوخت.

فرمانده پلیس راه استان خوزستان افزود که پس از انفجار این تانکر، نیروهای امدادی به محل حادثه اعزام و اقدام به مهار آتش‌سوزی کردند ولی به دلیل پر بودن تانکر از مواد قابل اشتعال نفت این کامیون به طور کامل در آتش سوخت.

رضا دولتشاهی علت این حادثه را عدم توجه راننده تانکر به جلو و ناتوانی در کنترل آن عنوان کرد و گفت که «این تانکر پس از خارج شدن از جاده واژگون شد و در ترافیکی در محور سراسری تهران‌جنوب به وجود نیامد».

تجمع کنشگران سیاسی و مدنی: سلول انفرادی شکنجه است و باید ممنوع شود

 

گروهی از فعالان مدنی سیاسی روز دوشنبه ۱۱ اسفند‌ماه با تجمع مقابل دفتر قضایی، شکایتی علیه آمران و عاملان و مامورانی کردند که آنها را در زمان بازداشتشان به سلول انفرادی منتقل کرده بودند. 

ژیلا بنی‌یعقوب، ضیا نبوی، میلاد فدایی، کوروش زعیم و فائزه هاشمی از جمله افراد شرکت کننده در این تجمع بودند. 

بنا بر گزارش‌ها برخی دیگر از کنشگران از جمله جعفر پناهی، خسرو سیف، محمدعلی عمویی، محمود بهشتی و سعید مدنی» دادخواست شکایت خود را از طریق وکلایشان در سایر دفاتر به ثبت رساندند. 

آنها بیانیه‌ای هم با عنوان ««سلول انفرادی، شکنجه است، باید متوقف شود» منتشر کردند که در آن آمده «اخذ اعتراف و اقرار تحت شکنجه روحی و روانی حاصل از سلول انفرادی، موجب صدور احکام سنگین زندان و حتی اعدام توسط دادگاه‌ها شده و تحمل حبس انفرادی بسیاری از متهمان را به بیماری‌های جسمی و روحی دچار کرده است.»

کارشناسان سازمان ملل روسیه را به تلاش برای قتل الکسی ناوالنی متهم کردند

 

کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل رسما روسیه را به تلاش برای قتل الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، متهم کردند.

اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد اعدام‌های فراقانونی، به همراه ایرنه خان، کارشناس سازمان ملل در امور آزادی بیان و عقیده، روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که تلاش برای کشتن ناوالنی جزئی از حملات حکومت روسیه به منتقدان در داخل و خارج از این کشور بوده است.

این کارشناسان خواستار تحقیقات بین‌المللی در مورد مسمومیت ناوالنی در سال گذشته شدند.

کالامار در یک نشست خبری گفت: «ما به این نتیجه رسیده‌ایم که مسئولیت مسموم کردن آقای ناوالنی با دولت روسیه است.»

این دو کارشناس ارشد سازمان ملل همچنین متن نامه‌ای که دو ماه پیش در این باره به مقامات روسی نوشتند را منتشر کردند. آنها در این نامه یادآور شده‌اند در صورت تایید اتهامات علیه روسیه، ممکن است مقام‌های آن کشور به اتهام صدور دستور اقدام به قتل تحت تعقیب قضایی قرار گیرند.

روسیه همواره دست داشتن در مسمومیت الکسی ناوالنی را رد کرده است.

واکسن فایزر ممکن است تاثیر کمتری بر افراد دارای اضافه وزن داشته باشد

 

نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن فایزر، نصف میزان افراد سالم پادتن ترشح کردند.

بنا بر این گزارش، اگرچه هنوز برای اطمینان در مورد میزان تاثیر این واکسن زود است، اما شاید نتیجه این تحقیق به این معنی باشد که افراد دارای اضافه وزن به یک دوز اضافه‌تر برای تقویت سیستم ایمنی در برابر ویروس کرونا نیاز داشته باشند.

تحقیقات قبلا نشان داده بود که اضافه وزن احتمال مرگ بر اثر ابتلا به کرونا را تقریبا ۵۰ درصد و احتمال بستری شدن در بیمارستان را ۱۱۳ درصد افزایش می‌دهد.

بعضی از دلایل این پدیده می‌تواند این باشد که افراد دارای اضافه وزن معمولا از بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی و دیابت نوع دو نیز رنج می‌برند که خطر مرگ با ویروس کرونا را افزایش می‌دهد.

دلیل دیگر نیز چربی‌های اضافه در بدن است که باعث ایجاد تغییراتی در متابولیسم، مانند مقاومت در برابر انسولین و التهاب، می‌شود و مقاومت بدن برای مبارزه با ویروس را کم می‌کند.

پژوهش‌های پیشین نشان داده بود تاثیر واکسن آنفلوانزا بر افراد مبتلا به اضافه وزن نسبت به افراد سالم ۵۰ درصد کمتر است.

پژوهش جدید درباره واکسن فایزر هنوز از نظر عملی بررسی نشده است.

چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار این شهر اعدام شدند

 

فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند.

کریم دحیمی فعال سیاسی عرب اهوازی روز دوشنبه گفت: «اداره اطلاعات اهواز ديروز در تماس با خانواده‌هاى این چهار فعال عرب محكوم به اعدام، از آنها خواست در فلكه چهارشير اهواز حضور پيدا كنند.»

او ادامه داد: «خانواده‌ها از ميدان چهارشير با ماشين‌هاى اداره اطلاعات اهواز به زندان سپيدار منتقل شدند و با فرزندانشان ديدار كوتاهى داشتند.»

این فعال سیاسی اضافه کرد: «خانواده‌ها می‌گویند هر چهار نفر را دست و پا بسته به زندان آوردند و آنها را ملاقات كرديم و به ما گفتند مى‌خواهند ما را امروز اعدام كنند. بعد از ملاقات (عصر يكشنبه) چند دقيقه بعد هر سه چهار نفر اعدام شدند.»

بر اساس این گزارش، مقام‌های زندان خانواده‌هاى اين زندانيان را از اجرای حکم اعدام مطلع نکرده بودند.

بنا بر گزارش فعالان حقوق بشر، حسين سيلاوى، جاسم حيدرى و على خسرجى پس از اعتراضات زندانيان در فروردين گذشته، به مدت چندين ماه در انفرادى‌ها تحت شديدترين شرايط سخت انفرادى به سر بردند و ديروز به زندان سپيدار جهت اجراى حكم اعدام منتقل شدند، اما ناصر خفاجيان از مكان نامعلومى به زندان سپيدار آورده شد.

برخورد سپاه پاسداران با ۴۱ نفر در همدان به دلیل عکاسی مدلینگ از زنان

 

سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است.

علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط عمومی سپاه «انصارالحسین» همدان، روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه گفت ماموران اطلاعات سپاه ۴۱ مرد را که مدیر کانال‌های تلگرام بوده و در زمینه عکاسی «مدلینگ» از زنان و انتشار آن‌ها فعالیت داشتند احضار کردند.

او گفت این افراد اقدام به تولید و انتشار محتوای «خلاف موازین شرعی و فرهنگ اسلامی» در فضای مجازی می‌کردند.

این مقام نظامی اشاره کرد: «در این خصوص ۴۰ نفر از ادمین‌ها و عناصر اصلی مورد دعوت و ارشاد قرار گرفته و پرونده یک نفر از متهمان اصلی جهت سیر مراحل قضایی تحویل دادستانی شده است.»

کریم‌پور اشاره‌ای به هویت این افراد نکرد.