هشدار عضو شورای شهر تهران درباره تکرار حادثه بیروت در تهران | ایران اینترنشنال

هشدار عضو شورای شهر تهران درباره تکرار حادثه بیروت در تهران

رییس کمیته بودجه شورای شهر تهران اعلام کرد که به دلیل وجود انبار نفت در منطقه مسکونی شهران، فاجعه‌ای «بزرگ‌تر» از انفجار بیروت در کمین تهران است.

مجید فراهانی در صفحه اینستاگرام خود نوشت انبار نفت محله شهران «یک‌ بمب هیدروژنی داخل شهر و  بر روی گسل زلزله مشا بنا شده است».

فراهانی افزود هر روز حدود ۳۰۰ تانکر سی هزار لیتری حمل سوخت از ابر مخازن انبار نفت شهران بارگیری می‌کنند و با گذر از وسط بافت مسکونی و خیابان‌ها و کوچه‌های شهران، وارد بزرگراه می‌شوند.

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: «فقط کافی است یکی از تانکرها یا خودروی ‌حمل آن‌ هنگام سوخت‌گیری در کنار مخازن دچار حادثه شود، آنگاه با انفجار سریالی مخازن سوخت یکی پس از دیگری فاجعه‌ای بزرگ‌تر از بیروت به سر تهران می‌آید.»

او خواستار خروج انبار نفت از تهران شد و آن را «مطالبه‌ای ملی» خواند.

سخنگوی هیات رییسه مجلس:‌ نمایندگانی که دنا پلاس نمی‌گیرند روی کارایی‌شان تاثیر منفی می‌گذارد

 

محمدحسین فرهنگی،‌ سخنگوی هیات رییسه مجلس ایران، ضمن حمایت از تحویل خودروهای ۵۰۰ میلیون تومانی «دنا پلاس» به نمایندگان گفت برخی نماینده‌ها از دریافت آن انصراف دادند اما روی کارایی‌شان تاثیر منفی می‌گذارد.

فرهنگی روز سه‌شنبه اول مهرماه گفت این خودروها «وسایل رفاهی» نیستند و بعد از پایان دوره هم به دلیل مستهلک شدن «به درد مجلس نمی‌خورند.»

او اشاره کرد: «همترازان نمایندگان که وزرا هستند گاهی‌ ده‌ها خودرو در اختیارشان است، اما در مجلس چنین امکاناتی نیست.»

این عضو هیات رییسه مجلس ضمن تایید انصراف برخی از نمایندگان از دریافت این خودروها به دلیل واکنش‌های صورت گرفته،‌افزود: «ولی مسلما این امر در کارکرد و کارایی‌ آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد.»

پیشتر تحویل قسطی و زیر قیمت بازار خودروهای با ارزش بیش از ۵۰۰ میلیون تومان به نمایندگان مجلس ایران با واکنش گسترده شهروندان و فعالان رسانه‌ای حامی حکومت در رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شد.

فرهنگی در ادامه در همین زمینه گفت: «۱۸۰ نفر از همکاران ما در مجلس سازدهم سابقه نمایندگی نداشتند و این‌ها خودروی مناسبی برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه در اختیارشان نیست.»

او ضمن مقایسه خودروی نمایندگان با سایر مقام‌های حکومت گفت: «معمولا کسانی که مسئولیت‌های پایین‌تری دارند خودروهای متنوعی در اختیار دارند.»

 

فلسطین در اعتراض به عادی‌سازی روابط با اسرائیل از ریاست دوره‌ای اتحادیه عرب کناره‌گیری کرد

 

فلسطین در اعتراض به عادی‌سازی رابطه چند کشور عربی با اسرائیل از ریاست دوره‌ای اتحادیه عرب کناره‌گیری کرد.

ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطین، روز سه‌شنبه اول مهر در نشستی خبری اعلام کرد به دلیل شرایط پیش‌آمده، فلسطین از ریاست دوره‌ای شورای وزیران اتحادیه انصراف می‌دهد.

او دلیل این تصمیم را توافق‌های عادی‌سازی روابط با اسرائیل دانست و گفت: «موجب افتخار نیست که در دوره ریاستمان ببینیم کشورهای عرب برای عادی‌سازی رابطه [با اسرائیل] شتابزده‌اند.» 

این مقام فلسطین در سخنرانی خود نامی از کشورهای بحرین و امارات متحده عربی که توافق صلح با اسرائیل امضا کرده‌اند نبرد.

مالکی اشاره کرد دبیرکل اتحادیه عرب در جریان این تصمیم فلسطین قرار گرفته است.

قرار بود فلسطین برای شش ماه آینده ریاست جلسات اتحادیه عرب را بر عهده داشته باشد. فلسطینی‌ها نتوانستند اتحادیه عرب را متقاعد کنند صف‌شکنی دولت‌ها و عادی‌سازی روابط با اسرائیل را محکوم کند.

وزارت بهداشت: تعداد مبتلایان به کرونا به روزانه چهارهزار نفر نزدیک شده است

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، شمار موارد روزانه ابتلا به کرونا در کشور به چهار هزار نفر نزدیک شده است.

سیماسادات لاری،‌ سخنگوی وزارت بهداشت، روز سه‌شنبه اول مهرگفت طی شبانه‌روز اخیر سه هزار و ۷۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شدند که هزار و ۸۱۷ نفر از آنها بستری شدند. به گفته او،‌ در همین مدت، ۱۷۸ نفر نیز در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

ساعاتی پیشتر، شهنام عرشی،‌ معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار این وزارتخانه، نیز تایید کرده بود که در دو هفته گذشته، در بسیاری از استان‌ها از جمله تهران و قم میزان ابتلا و بستری کرونا دو برابر افزایش یافته است.

سیما سادات لاری در سخنان روز سه‌شنبه‌اش همچنین شمار کل جان‌باختگان کرونا را ۲۴ هزار و ۶۵۶ نفر و شمار کل مبتلایان آن به ۴۲۹ هزار و ۱۹۳ نفر اعلام کرد.

او تعداد بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها را نیز سه هزار و ۹۲۲ نفر عنوان کرد.

این آمار تنها بر اساس انجام حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار آزمایش تشخیصی منتشر شده است.

شمار استان‌های دارای وضعیت قرمز کرونا نیز به ۲۴ افزایش پیدا کرده و پنج استان نیز دارای وضعیت هشدار هستند.

روسیه: متحدان ناوالنی شواهد را از کشور خارج کرده‌اند

 

روسیه می‌گوید متحدان الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس پوتین، شواهد مبنی بر مسمومیت شیمیایی او را از کشور خارج کرده‌اند و از این رو مسکو برای تحقیق درباره این پرونده به مشکل برخورده است.

آلمان می‌گوید نتایج آزمایش‌ها نشان می‌دهد که ناوالنی با عامل اعصاب «نوویچوک» مسموم شده است.

با این حال دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز سه‌شنبه گفت به دلیل اینکه متحدان ناوالنی شواهد را «خارج کرده‌اند» و دریافت اطلاعات از آلمان هم «با مشکلاتی همراه شده» تحقیقات دولت روسیه به مانع خورده است.

روسیه پیش از این همواره مسمومیت الکسی ناوالنی را رد کرده است.

ناوالنی که از مخالفان سرشناس ولادیمیر پوتین است ماه گذشته پس از وخیم شدن حالش در جریان یک پرواز از سیبری به مسکو، به آلمان منتقل شد.

ناوالنی روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور تصویری در حالت نشسته بر روی تخت بیمارستان به همراه همسر و فرزندانش منتشر کرد و نوشت که بدون دستگاه تنفس می‌تواند نفس بکشد.

به گفته مقام‌های آلمانی قرار است که او پس از بهبودی، به کشورش بازگردد.

وزارت بهداشت از رشد دوبرابری میزان ابتلا و بستری کرونا در «بسیاری از استان‌ها» خبر داد

یک مقام وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ایران می‌گوید طی دو هفته اخیر شمار موارد ابتلا و بستری بیماران کرونا در «بسیاری از استان‌ها»، از جمله قم و تهران، دو برابر بیشتر شده است.

شهنام عرشی،‌ معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار این وزارتخانه، روز سه‌شنبه اول مهرماه در گفت‌وگوبا خبرگزاری ایرنا گفت:‌ «با توجه به پیک جدید کرونا در کشور دیگر نمی‌توانیم در مورد رنگ‌بندی‌ها صحبت کنیم. در دو هفته گذشته، در بسیاری از استان‌ها از جمله تهران و قم میزان ابتلا و بستری کرونا دو برابر افزایش یافته است.»

او برگزاری مراسم عمومی از جمله عزاداری، مسافرت‌،‌ تجمع‌ و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را از جمله دلایل این پیک کرونا عنوان کرد.

این مقام وزارت بهداشت همچنین در زمینه کاهش استفاده از ماسک در کشور از ۸۵ درصد به ۷۰ درصد ابراز نگرانی کرد.

با این حال عرشی موضوع جهش ژنتیکی ویروس کرونا را «غیرقابل تایید» خواند؛ جهش ژنتیکی را ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت،‌ مطرح کرده است.

شهنام عرشی در زمینه توزیع واکسن کرونا نیز گفت زنان باردار، پرسنل بهداشتی و درمانی و افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند و پس از آنها سالمندان در اولویت قرار دارند.

کارگران جنسی در تایلند با امضای طوماری خواستار جرم‌‌زدایی از این حرفه شده‌اند

کارگران جنسی در تایلند در حال امضای طوماری با هدف جرم‌زدایی از حرفه خودهستند و از مقام‌های این کشور خواسته‌اند تا همه مجازات‌ها علیه خرید و فروش خدمات جنسی لغو شود.

این طومار را «بنیاد ایمپاور»، گروه حامی کارگران جنسی تایلند که مقر آن در شهر چیانگ مای این کشور است، ترتیب داده و مدیران این بنیاد روز سه‌شنبه ابراز امیدواری کردند شمار امضاها به ۱۰ هزار امضا برسد تا قانونگذاران را برای تغییر قوانین درباره کارگران جنسی متقاعد کند.

یکی از مدیران این بنیاد گفت: «قانون کارگران جنسی را مجازات می‌کند؛ در حالیکه هشتاد درصد آنان مادر و اصلی‌ترین اداره‌کننده خانواده هستند.»

تاکنون بیش از هزار نفر این تومار را که روز شنبه راه‌اندازی شده، امضا کرده‌اند.

به گزارش رویترز، اکثریت ساکنان تایلند بودایی‌مذهب و محافظه‌کارند، با این حال صنعت سکس این کشور جهانگران بسیاری را به خود جلب می‌کند.

زنان و فعالان حقوق دگرباشان جنسی هشدار داده‌اند که قانون کنونی تایلند در این باره که مربوط به سال ۱۹۶۰ است، از حقوق کارگران جنسی دفاع نمی‌کند. همچنین بازداشت‌ها و جریمه‌هایی که علیه آنان اعمال می‌شود، موجب گسترش فقر در میان کارگران جنسی شده است.

دولت بریتانیا برای جلوگیری از موج جدید کرونا، شهروندانش را به دورکاری تشویق می‌کند

 

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، از شهروندان این کشور خواهد خواست تا در صورت امکان، از خانه کار کنند.

در پی افزایش شمار مبتلایان به کرونا در بریتانیا، دولت این کشور برای جلوگیری از موج جدید شیوع قرار است تمهیدات جدیدی را اعلام می‌کند.

قرار است جزئیات این تمهیدات را بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، روز سه‌شنبه ابتدا در پارلمان و سپس در نطقی تلویزیونی اعلام کند.

به گفته مقام‌های دولت بریتانیا، تمهیدات جدید از جمله تاکید بر این نکته است که «در صورت امکان، مردم از خانه‌ها کار کنند.»

شمار جان باختگان کرونا در بریتانیا بیش از ۴۱ هزار نفر رسیده است که بالاترین رقم در بین کشورهای اروپایی و پنجمین در سطح جهان به شمار می‌رود.

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی:‌ خرید گوشت به دلیل کاهش توان مالی مردم ۳۵ درصد کم شده است

علی‌اصغر ملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفندی، می‌گوید در پی کاهش قدرت خرید مردم و شرایط کرونا میانگین خرید گوشت نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش داشته است.

ملکی روز سه‌شنبه اول مهر به خبرگزاری ایلنا گفت: «در سه هفته اخیر،‌ بازار گوشت از نظر قیمت نسبتا مناسب بود زیرا قیمت هر کیلو گوشت چهار تا پنج هزار تومان کاهش پیدا کرده است؛ اما با توجه به این‌که اواخر ماه است و مردم قدرت خرید سابق را ندارند،‌ به همین دلیل اندکی از رمق بازار کاسته شده است.» او از کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی فروش گوشت به دلیل کاهش توان مالی شهروندان خبر داد.

پیشتر در مردادماه مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) اعلام کرده بود نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد طی یک سال گذشته ۸/۲ درصد از خانوارهای ایرانی، معادل بیش از  دو میلیون از آن‌ها، «اصلا» گوشت قرمز مصرف نکرده‌اند.

ملکی در ادامه گفت: «هرچند قیمت گوشت بر خلاف اکثر کالاها با کاهش روبه‌رو بود،‌ اما شاهد کاهش خرید هستیم و به طور کلی بازار شرایط خوبی ندارد.»

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی همچنین از تغییر کاربری بسیاری از فروشندگان گوشت به شغل‌های دیگر از جمله معاملات املاک خبر داد.

او تعطیلی مراسم و کاهش فعالیت رستوران‌ها را از جمله دیگر دلایل کاهش فروش گوشت عنوان کرد.

مصطفی معین:وضع کرونا در کشور قرمز در تهران فوق قرمز است، نتیجه عادی‌سازی کاذب تراژدی در پاییز است

مصطفی معین در چهلمین جلسه شورای عالی نظام پزشکی با بیان اینکه تمام کشور در شرایط قرمز کرونا قرار دارد و تهران فوق قرمز است، گفت که در یک شبانه روز ۷۰۰ بستری در پایتخت نشان از فاجعه ای بزرگ دارد، ولی هنوز در ذهن مسئولان سیاسی و اجرایی کشور وخامت اوضاع جا نیفتاده است.

رییس شورای عالی نظام پزشکی ایران با تاکید براینکه بحران پیش آمده بر اثر کرونا قابل پیش‌بینی و پیشگیری بود اگر عقلانیت و سیاست‌های علمی و پایدار وجود داشت و از همکاری نهادهای مردمی و غیردولتی و نظام پزشکی استفاده می‌شد.

معین با بیان اینکه بازگشایی مدارس به رغم هشدارها و توجه به شرایط اپیدمی تعجب برانگیز بود، افزود بعد از عادی‌سازی کاذب، اکنون که در آستانه فصل پاییز هستیم بحران‌های متعدد خواهیم داشت و کرونا تشدید خواهد شد.

رییس شورای عالی نظام پزشکی گفت که در پاییز افراد بیشتر در فضای بسته خواهند بود، فاصله‌ها کاهش می‌یابد و هوای آلوده در شهرهای پرترافیک و همه‌گیری آنفلوانزا خواهیم داشت که تجمیع اینها با شیوع کرونا، تراژدی ایجاد می‌کند و خطرهای زیادی سالمندان و کودکان در ماه‌های آینده تهدید می‌کند.

 

با تصویب ستاد استانی مبارزه با کرونا؛آموزش حضوری در مدارس آذربایجان شرقی دو هفته تعطیل شد

اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با تصویب ستاد مبارزه با بیماری کرونای این استان، آموزش حضوری در مدارس این استان به مدت دو هفته تعطیل است.

در این اطلاعیه که از سوی اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی منتشر شد تاکید شده است که بنابر مصوبه جلسه ۳۱ شهریور ماه ستاد مبارزه با بیماری کرونا آذربایجان شرقی، فعالیت همه مدارس دولتی و غیر دولتی در آذربایجان شرقی از سه‌شنبه اول تا ۱۴ مهر غیرحضوری خواهد بود.

بنابر اعلام آموزش و پرورش آذربایجان شرقی به دلیل اینکه انجام امور مربوط به آموزش غیرحضوری منوط به هماهنگی و حضور مدیران و عوامل اجرایی در مدرسه است، بخشی از کارکنان مدارس در طول هفته در مدارس حضور خواهند داشت ولی از آنها خوسته شده تا ضوابط و مقررات بهداشتی در همه حوزه‌ها را رعایت کنند.

دبیر کمیسیون امنیت ملی:آمریکا بازگشت تحریم‌ها را اعمال می‌کند، مخالفت اروپا، روسیه و چین ارزشی ندارد

علی علیزاده، دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: «آنچه روشن است این‌که آمریکا در قالب تحریم‌های ثانویه یا یک‌جانبه شش قطعنامه شورای امنیت به‌ویژه قطعنامه مهم و جامع ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل را اعمال خواهد کرد.»

علیزاده تاکید کرد که  درست است که سه کشور اروپایی و چین و روسیه تفسیر آمریکا در بازگشت تحریم‌ها را نمی‌پذیرند و متکی به ادبیات اخلاقی و حقوقی می‌توان گفت آمریکا حق بهره‌گیری از مکانیسم ماشه را ندارد اما با این استدلال‌های زیبا آبی گرم نمی‌شود.

دبیر دوم کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی افزود که از آن جایی که ماهیت اقتصاد سرمایه‌داری اروپایی مبتنی بر شرکت‌های خصوصی و غیردولتی است، بیانیه کشورهای اروپایی در عمل ارزش چندانی ندارد.

او گفت که دولت و وزارت خارجه جمهوری اسلامی باید به‌صورت شفاف به مردم توضیح دهند که «گرچه کشورهای اروپایی تن به تشکیل کمیته ناظر شورای امنیت برای اعمال تحریم‌ها نمی‌دهند اما در عمل تابع خزانه‌داری آمریکا و اوفک خواهند بود.»

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که نباید «نامه سه کشور اروپایی» در مخالفت با بازگشت‌تحریم‌ها و «گفتاردرمانی اروپایی‌ها» را دستمایه «تدلیس و غسل تعمید اروپایی‌ها» قرار دهند و افزود که با فعال شدن مکانیسم ماشه جنازه برجام به خاک سپرده می‌شود و برای ایران ماشه دور جدیدی از اقدامات چکانده می‌شود که حداقل آن برگشت کل چرخه هسته‌ای به قبل از سال ۱۳۹۲ است.

پیام شاهزاده رضا پهلوی به مناسب اول مهر: نگران سلامت عزیزان‌مان در سال تحصیلی جدید هستم

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی به مناسبت اول مهر ماه، با اشاره به اینکه «موج جدید کرونا کشور را فرا گرفته، بی‌کفایتی، بی‌برنامگی و بی‌ارادگی مسئولان حکومت در فراهم آوردن شرایط سالم برای تحصیل فرزندان‌مان هشدار‌دهنده است»، گفت: «هم‌دل با پدران و مادران دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی، نگران وضعیت سلامت و بهداشت عزیزان‌مان در سال تحصیلی جدید هستم.»

در بخشی از این پیام شاهزاده رضا پهلوی با بیان اینکه وظیفه پدران و مادران است تا خود برای فراهم آوردن شرایط تحصیل فرزندان‌شان در فضایی سالم چاره‌اندیشی کنند، از آنها خواست «به رژیمی که با علم و عدد و آمار مبارزه می‌کند و سلامت جوانان را قربانی مراسم مذهبی می‌سازد اعتماد نکنند».

این پیام تاکید کرده که معلمان و کارمندان زحمتکش بخش آموزش کشور، در حالی که خود قربانی سیاست‌های اقتصادی فاجعه‌بار حکومت هستند، رسالت آموزش آینده‌سازان را بر عهده دارند. برای آنها در این راه آرزوی سربلندی دارم.

در ادامه این پیام، شاهزاده رضا پهلوی  افزود که  معلمان در کنار دیگر اجزای کادر آموزشی وظیفه دارند به فرزندان‌مان عشق به ایران، آزادگی و ایستادگی در برابر جهل و ظلم را آموزش دهند و نسل بعدی را برای اداره کشور از همه نظر آماده کنند

 شاهزاده رضا پهلوی گفت که باور دارم نوجوانان و جوانان مستعد ایرانی با کمک کادر آموزشی سختکوش و فداکار، راهی از درون این تاریکی برای ساختن فردایی روشن برای خود و کشورشان خواهند گشود.

دادستانی نیویورک از احتمال تحقیق از دونالد ترامپ به دلیل احتمال تقلب مالیاتی خبر داد

دفتر دادستان منطقه نیویورک، روز دوشنبه برای اولین بار اعلام کرد برای تحقیق در مورد امکان تقلب مالیاتی از سوی ترامپ و شرکت‌هایش دلایلی در دست دارد.

به گزارش نیویورک تایمز، دادستان‌ها در پرونده‌ای که برای ارائه به دادگاه تهیه کرده‌اند گزارش‌های خبری و شواهدی را فهرست کرده‌اند که ادعا می‌کنند ترامپ و شرکت‌هایش بر خلاف قانون عمل کرده‌اند.

به گفته‌ دادستان‌ها، این گزارش‌ها دلایلی را در اختیار هیات منصفه قرار خواهند داد تا در مورد مجموعه‌ای از جرائم احتمالی همچون تقلب در بیمه و مالیات و ارائه اطلاعات اشتباه در مورد شرکت‌ها تحقیق و تفحص انجام دهد.

این اولین باری است که دفتر دادستانی به احتمال تقلب مالیاتی از سوی ترامپ به عنوان یکی از مواردی که احتمال تحقیق در مورد آنها وجود دارد اشاره کرده است.

دفتر دادستان نیویورک از سال گذشته درگیر یک دعوای حقوقی در مورد بازگشت مالیاتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، بوده است.

طرح ناسا برای فرستادن فضانوردان به ماه تا سال ۲۰۲۴

ناسا اعلام کرد قصد دارد فضانوردانش را در سال ۲۰۲۴ به ماه برگرداند و گفت این طرح ۲۸ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این طرح را که آرتمیس نام دارد، به عنوان یک اولویت مهم تعیین کرده و کنگره باید به زودی در مورد بودجه آن تصمیم‌گیری کند.

جیم برایدنستاین، سرپرست اداری ناسا، روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت «مخاطره‌های سیاسی» مهم‌ترین تهدید برای پروژه‌های ناسا هستند.

بر خلاف ماموریت‌قبلی ناسا که فضانوردان را در مدار استوایی ماه فرود آورد، پروژه آرتمیس قصد دارد دو فضانورد را، که یکی از آنان زن است، در قطب جنوبی ماه فرود بیاورد، جایی که دانشمندان معتقدند مقادیر زیادی آب یخ‌زده در آن وجود دارد.

اولین سفر پروژه آرتمیس به ماه بدون فضانورد است که در نوامبر سال ۲۰۲۱ صورت خواهد گرفت. در سفر دوم آرتمیس در سال ۲۰۲۳، فضانوردان به نزدیکی ماه خواهند رفت، اما بر ماه فرود نخواهند آمد. در سفر نهایی آرتمیس فضانوردان در ماه فرود خواهند آمد و به مدت یک هفته در آنجا خواهند بود.

تخت‌روانچی: اعمال تحریم علیه ایران فاقد اثر عملی است

در واکنش به اعلام بازگشت تحریم‌ها از سوی آمریکا و در پی آن تحریم ۲۷ شخصیت حقیقی و حقوقی و از جمله وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، گفت که  اعمال تحریم علیه ایران فاقد اثر عملی است.

در فهرست جدید تحریم‌ها که در نشست خبری روز دوشنبه ۳۱ شهریور ارائه شد، مجموعا ۲۷ شخصیت حقیقی و حقوقی از جمله وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران و چندین فرد و نهاد مرتبط با صنایع هسته‌ای، موشکی و همچنین تسهیل‌کنندگان مالی آنها تحریم شدند.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد با تاکید براینکه «تصمیم امروز آمریکا برای اعمال تحریم علیه ایران فاقد اثر عملی است، گفت که «آمریکا هرگز بازگشت قطعنامه‌های منقضی شده را نخواهد دید چرا که آنها‌ براساس حقوق بین الملل ‌دیگر وجود ندارند».

تخت‌روانچی همچنین گفت در این تحریم‌ها نشانه روشنی از ناامیدی پس از ناکامی‌های اخیر در سازمان ملل وجود دارد که صرفا بر انزوای آمریکا خواهد افزود.

ترامپ نامزد خود برای قضاوت در دیوان عالی را تا شنبه معرفی خواهد کرد

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت تا شنبه آینده نامزد جایگزین قاضی روث بیدر گینزبرگ در دیوان عالی را معرفی خواهد کرد.

دو نامزد اصلی مورد نظر ترامپ دو زن جمهوری‌خواه هستند و در حال حاضر به عنوان قضات دادگاه تجدیدنظر فدرال فعالیت می‌کنند.

ترامپ از مجلس سنا که جمهوری‌خواهان در آن اکثریت را دارند خواست تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آبان ماه به نامزد پیشنهادی او رای بدهند.

دموکرات‌ها تاکید دارند که رای‌گیری برای جانشینی قاضی گینزبرگ، که عضو جناح لیبرال در دیوان عالی بود، باید بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری آبان ماه صورت گیرد.

با توجه به ترکیب ۵۳ نماینده جمهوری‌خواه در برابر ۴۷ نماینده دموکرات در سنا، دموکرات‌ها نیاز دارند حداقل چهار نماینده جمهوری‌خواه به تصمیم‌ هم‌ حزبی‌های خود رای ندهند. با این حال، تا کنون تنها دو سناتور جمهوری‌خواه با انتخاب قاضی دیوان عالی پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری مخالفت کرده‌اند.

 

آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کوه کیالان در پلدختر با گذشت یک شبانه روز همچنان ادامه دارد

نصرالله حسین‌زاده، دهیار روستای چم‌گرداب پلدختر خبر داد که بخشی از جنگل‌ها و مراتع کوه کیالان از توابع پلدختر دچار آتش‌سوزی شده است و این آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد.

این مقام محلی گفت که این آتش‌سوزی از عصر یک‌شنبه آغاز شده و همچنان پس از گذشت بیش از ۲۴ ساعت با شدت و گستردگی بیشتر در حال شعله‌ور شدن است

حسین‌زاده افزود که این آتش‌سوزی در سه نقطه مختلف از جنگل‌های منطقه به وقوع پیوست که نیروهای منابع طبیعی شهرستان  پلدختر و مردم محل مبارزه نفسگیر با آتش را آغاز کردند.

دهیار روستای چم گرداب پلدختر گفت که محل آتش‌سوزی کوهستانی است و گرمای هوا و وزش باد سبب شعله‌ور شدن حریق شده و تلاش نیروها را برای اطفا بی اثر بوده است.

به گفته حسین‌زاده، عشایر منطقه به کمک نیروهای منابع طبیعی آمده و چند نقطه از آتش سوزی را مهار کردند ولی به دلیل گستره وسیع آتش‌سوزی حریق دوباره شعله ور شده و از این رو برای مهار آتش‌سوزی نیاز به نیروها و امکانات بیشتری است.

ظریف: اعدام نوید افکاری ربطی به اعتراض‌ها نداشت

محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه در نشستی با اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در پاسخ به سوالی درباره اعدام نوید افکاری گفت: اعدام این شخص ارتباطی با حضور وی در تظاهرات نداشته و همانطور که می‌دانید، ما دستگاه قضایی مستقل داریم و دولت در تصمیم‌گیری محاکم قضایی دخالتی ندارد.

ظریف در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌ «تهران آمادگی دارد برای تبادل کامل زندانیان با ایالات متحده آمریکا اقدام کند.»

این سخنان در حالی مطرح شده که به گفته برخی از فعالان سیاسی مقامات ایران هر بار که بحث اعدام،‌شکنجه و آزار و اذیت زندانیان مطرح می‌شود،‌موضوع استقلال قوه قضاییه را به میان می‌کشیدند. اما در همین حال بحث تبادل زندانی را نیز مطرح می‌کنند که براساس قوانین ایران این موضوع نیز در اختیار قوه قضاییه است.

نماینده مجلس:‌ قرارگاه خاتم‌الانبیا از روحانی خواسته انتقال پایتخت به سپاه پاسداران سپرده شود

ابوالفضل ابوترابی،‌ نماینده مجلس، می‌گوید قرارگاه خاتم‌الانبیا وابسته به سپاه پاسداران در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس ‌جمهوری،‌ پیشنهاد کرده است که این نهاد «بدون دریافت پول» اقدام به انتقال پایتخت کند.

ابوترابی روز یکشنبه ۳۰ شهریور به وب‌سایت «خانه ملت» در زمینه انتقال پایتخت از تهران گفت: «جانمایی و همه موارد در زمینه انتقال پایتخت مشخص شده است.»

او اشاره کرد در همین زمینه قرارگاه خاتم‌الانبیا، وابسته به سپاه پاسداران، رسما نامه‌ای به رییس‌جمهوری فرستاده و «بدون اینکه پولی از دولت بخواهد» عنوان کرده «ساماندهی تهران» و «انتقال پایتخت سیاسی و اداری» را به سرانجام می‌رساند.

ابوترابی افزود: «رییس‌جمهور نیز نامه‌ای به دبیر شورایعالی انتقال پایتخت، یعنی وزیر راه و شهرسازی، داده و منتظریم تا مشخص شود بعد از کرونا این نامه‌نگاری‌ها به کجا می‌رسد.»

عضو ناظر مجلس در شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری ایران در ادامه گفت: «خروج پادگان‌ها، خروج دانشگاه‌ها، خروج ایران‌خودرو و سایپا از جمله اقداماتی است که باید در ساماندهی تهران انجام شود.»

معاون وزارت آموزش و پرورش: برخی از همکارانمان ابتلایشان به کرونا را علنی نمی‌کنند

حسن محمدی،‌ معاون وزارت آموزش و پرورش ایران، می‌گوید برخی از اعضای این وزارتخانه ابتلای خود به ویروس کرونا را علنی نمی‌کنند.

محمدی روز دوشنبه ۳۱ شهریور به خبرگزاری ایلنا گفت: «ما با این موضوع مواجهیم که برخی از همکاران بیماری‌شان را علنی نمی‌کنند یا در حالی که ممکن است علائم شبیه سرماخوردگی داشته باشند،‌ این علائم را جدی نگیرند و شاید هم راغب نباشند اعلام کنند که بیمار شده‌اند.»

هفته گذشته و در نخستین روزهای بازگشایی مدارس،کرونای چند تن از معلمان و معاونان مدرسه ابتدایی شاهد تقواپیشگان در تهران و سپس ابتلای خانواده‌های آنها خبرساز شد. با این حال معاون وزیر آموزش و پرورش گفت به این افراد «که فقط علائم داشته‌اند ... و هنوز جواب آزمایش نیامده» گفته شد حضور فیزیکی‌شان لازم نیست».

حسن محمدی با این حال از تعداد معلمان و معاونانی که در شهر تهران به کرونا مبتلا شده‌اند اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: «در این زمینه اطلاعی به ما نداده‌اند.»

محمدی در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات آموزش و پرورش برای پیشگیری از شیوع کرونا گفت: «در هر صورت تکلیف همکاری که بیمار می‌شود معلوم است و در دستورالعمل‌های پیشگیری و مراقبت از بیماری کووید-۱۹ کاملا مشخص شده است.»

ریابکوف: مسکو برای تبادل تسلیحاتی با ایران ترسی از تحریم‌های آمریکا ندارد

 

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، می‌گوید مسکو برای داد و ستد تسلیحاتی با ایران ترسی از تحریم‌های احتمالی آمریکا ندارد.

ریباکوف روز دوشنبه ۳۱ شهریور به خبرگزاری تاس گفت: «از تحریم‌های آمریکا نمی‌ترسیم و به آن‌ا عادت داریم … این تحریم‌ها به هیچ وجه سیاست روسیه تحت تاثیر قرار نخواهد داد.»

این مقام دیپلماتیک روسیه همچنین تاکید کرد: «همکاری‌های حوزه دفاعی بسته به تمایل و نیاز دو کشور پیش خواهد رفت.»

آمریکا روز شنبه اعلام کرد همه تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران بازگشته‌اند. وزیر خارجه این کشور گفته بود این تحریم‌ها تمدید دائمی تحریم‌های تسلیحاتی ایران را نیز شامل می‌شود.

دولت یمن خواستار تشدید تحریم علیه ایران برای جلوگیری از صدور سلاح به حوثی‌ها‌ شد

 

معمر اریانی،‌ وزیر اطلاع‌رسانی دولت یمن،‌ جمهوری اسلامی ایران را به «صدور تروریسم و ناامنی» در منطقه متهم کرد و بار دیگر خواستار تشدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران به منظور جلوگیری از صدور سلاح به شبه‌نظامیان حوثی شد.

اریانی روز یکشنبه ۳۰ شهریور در یادداشتی نوشت: «رژیم تهران از توافق [هسته‌ای] در جهت گسترش سیاست‌های خصمانه خود و صادرات تروریسم، هرج و مرج و خشونت، با هدف بی‌ثبات کردن امنیت و ثبات در کشورهای منطقه استفاده کرد.»

او ایران را به ناامن‌سازی منطقه از طریق حمایت از شورشیان حوثی در یمن،‌ حزب‌الله در لبنان و  گروه‌های تروریستی القاعده و داعش متهم کرد.

اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی یمن به دنبال  اقدام آمریکا در فعال کردن مکانیسم ماشه و بازگرداندن تمامی تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران ابراز شده است.

در جنگ پنج ساله یمن که تاکنون حدود صدهزار کشته برجای گذاشته است جمهوری اسلامی ایران از حوثی‌ها حمایت می‌کند و به گفته کارشناسان سازمان ملل، به آنها سلاح می‌رساند.

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی نیز به حمایت از نیروهای دولتی یمن در این جنگ حضور دارند.

امارات و اسرائیل توافق همکاری در فیلمسازی و برگزاری جشنواره منطقه‌ای امضا کردند

 

سه نهاد صنعت فیلم در اسرائیل و امارات متحده عربی توافق همکاری در حوزه آموزش، تولید و برگزاری جشنواره فیلم منطقه‌ای امضا کردند.

«کمیسیون فیلم ابوظبی»، «صندوق فیلم اسرائیل» و «مدرسه فیلم و تلویزیون سم‌اشپیگل اورشلیم» در بیانیه‌ای که دوشنبه ۳۱ شهریور منتشر شد، از دستیابی به توافق همکاری در زمینه تولید و آموزش در حوزه فیلمسازی خبر داده‌اند.

این توافق برنامه‌هایی برای برگزاری جشنواره سالانه منطقه‌ای فیلم را در بر می‌گیرد که به صورت گردشی بین دو کشور صورت خواهد گرفت.

بر اساس توافق جدید،‌ دو کشور همچنین برنامه‌های آموزشی برای فیلمسازان خود برگزار خواهند کرد.

توافقنامه فیلمسازی از جمله گام‌های دو کشور در راستای عادی‌سازی روابط و توسعه همکاری‌های دوجانبه اقتصادی و فرهنگی صورت گرفته است. 

همچنین در این بیانیه اشاره شده فیلمسازان اماراتی برای اولین‌ بار به رقابت‌های بین‌المللی سالانه که مدرسه سم‌اشپیگل برگزار می‌کند دعوت خواهند شد و یک كارگردان اماراتی در هیئت داوری رقابت‌های سال ۲۰۲۱ میلادی حضور خواهد داشت.

یک کارشناس اقتصادی: نرخ تورم ۶۰ درصد است، مرکز آمار با دستور دولت عددسازی می‌کند

 

احسان سلطانی،‌ پژوهشگر و کارشناس اقتصادی، ضمن انتقاد از «عددسازی» مرکز آمار ایران گفت نرخ واقعی تورم کلی سالانه در مرداد حداقل ۶۰ درصد است.

سلطانی در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا که یکشنبه ۳۰ شهریور منتشر شد گفت: «من تصورم بر این است که مراکز آمار دستورات دولت را اجرایی می‌کنند و در واقع آن چیزی که آنها می‌خواهند را اعلام می‌کنند. اگر کمی دقت کنیم،‌ عددسازی آماری را به عینه می‌بینیم.»

این کارشناس اقتصادی درباره اینکه چرا مرکز آمار نرخ تورم بالای ۶۰ درصد را اعلام نمی‌کند گفت: «کاملا روشن است؛ مرکز آمار ایران نهادی است که رییس آن را دولت تعیین می‌کند. بالاخره هرچه دولت می‌گوید و می‌خواهد آنها به عنوان نرخ تورم اعلام می‌کنند.»

سلطانی با اشاره به اینکه مرکز آمار نرخ تورم دخانیات در مرداد امسال نسبت به مرداد سال قبل را کمتر از ۳۰ درصد اعلام کرده گفت: «هر کسی که به هر نحوی با دخانیات سروکار داشته باشد می‌داند که از مرداد سال قبل تا مرداد امسال قیمت دخانیات حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ درصد بالا رفته است.»

او همچنین به افزایش ۱۵۰ درصدی قیمت لوازم خانگی اشاره کرد و وابستگی به دلار را از دلایل افزایش نرخ تورم و رشد قیمت کالا و خدمات دانست.

به باور این کارشناس اقتصادی، قیمت‌ها در نیمه دوم سال افزایش خواهد یافت و نرخ تورم بالای ۶۰ یا ۷۰ درصد خواهد رفت.

 

رییس اتاق اصناف تهران: صنوف پرخطر فعلا بازگشایی نمی‌شوند

قاسم نوده فراهانی، رییس اتاق اصناف تهران، به خبرگزاری ایسنا گفت ستاد ملی کرونا با بازگشایی اصنافی که به عنوان «پرخطر» طبقه‌بندی شده‌اند، مخالفت کرده است.

فراهانی روز دوشنبه ۳۱ شهریور با اشاره به اینکه ستاد ملی کرونا در جلسه اخیرش با بازگشایی صنوف پرخطر مخالفت کرده و فعلا «هیچ‌کدام باز نمی‌شود»، صنوف پرخطر را شامل مواردی چون تالارهای پذیرایی،‌ قهوه‌خانه‌ها،‌ آرایشگاه‌های زنانه،‌ استخر و ورزشگاه‌ها ذکر کرد.

رییس اتاق اصناف با اشاره به اینکه این مراکز بیش از هشت ماه است که تعطیل‌اند گفت با توجه به افزایش شیوع کرونا، به زودی جلسه دیگری برای تکمیل و تشدید نظارت و کنترل اجرای پروتکل‌ها برگزار خواهد شد.

به نوشته ایسنا، صنوف پرخطر ابتدا در اسفند تعطیل شدند اما در خردادماه و به دنبال کنترل نسبی کرونا، اجازه فعالیت یافتند؛ با این حال با اوج‌گیری کرونا، این مشاغل بار دیگر از اواخر تیر تعطیل اعلام شدند. ایسنا همچنین گزارش داده است بر اساس مشاهدات میدانی،  مصوبات و دستورالعمل‌های بهداشتی در موارد بسیاری رعایت نمی‌شود.