هشدار سازمان ملل درباره گسترش گرسنگی و قحطی در یمن | ایران اینترنشنال

هشدار سازمان ملل درباره گسترش گرسنگی و قحطی در یمن

 

  سه آژانس سازمان ملل متحد درباره از دست رفتن فرصت جلوگیری از وقوع قحطی در یمن هشدار داده و در گزارشی گفته‌اند که میلیون‌ها نفر ممکن است در ماه‌های آینده در یمن، دچار گرسنگی شوند. 

برآورد امنیتی سازمان بهداشت جهانی نیز حاکی است که در حال حاضر، وضعیت ۱۶ هزار و ۵۰۰ یمنی «فاجعه‌بار و شبه‌قحطی»‌ است. این سازمان پیش‌بینی کرده که تعداد گرسنگان در شرایط فاجعه‌بار در نیمه اول سال ۲۰۲۱ دو برابر خواهد شد. 

نهادهای امدادی سازمان ملل هشدار داده‌اند که در سال ۲۰۲۰، کمتر از نصف بودجه اضطراری درخواستی سازمان ملل برای کمک به یمن پرداخت شده است. 

ماه گذشته، مارک لوکاک، مدیر امور انساندوستانه سازمان ملل به شورای امنیت گفت که تنها ۴۵ درصد (یک و نیم میلیارد دلار) از بودجه ۳/۴ میلیارد دلاری درخواستی برای سال ۲۰۲۰، پرداخت شده است.  

طبق برآورد مشترک برنامه جهانی غذا، یونیسف و سازمان کشاورزی ملل متحد که روز پنجشنبه انتشار یافت، بیش از نیمی از جمعیت ۳۰ میلیون نفری یمن تا نیمه ۲۰۲۱ در خطر فرو افتادن به «وضعیت وخیم‌تر گرسنگی» قرار دارند. 

طبق همین گزارش، شمار کسانی که وارد مرحله اضطراری ناامنی غذایی خواهند شد نیز در نیمه اول ۲۰۲۱ از سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به پنج میلیون نفر افزایش خواهد یافت. 

دیوید بیزلی، مدیر برنامه جهانی غذا هشدار داد:‌ «این آمار نگران‌کننده باید هشداری برای جهان باشد. یمن در آستانه قحطی است و ما نباید به میلیون‌ها خانواده‌ محتاج، پشت کنیم.» 

او گفت:‌ «برای ضعیف‌ترین مردم یمن، سال ۲۰۲۱ حتی از ۲۰۲۰ هم بدتر خواهد بود. هنوز وقت برای جلوگیری از قحطی هست، اما این فرصت با گذشت هر روز، کمتر و کمتر می‌شود.»

حوثی‌ها و دولت یمن مذاکرات مربوط به تبادل زندانی را در اردن از سر گرفتند

 

مذاکرات شبه‌نظامیان حوثی یمن و دولت این کشور برای تبادل زندانی روز یکشنبه با نظارت سازمان ملل متحد در اردن از سر گرفته شد.

به گزارش رویترز، چهار نماینده حوثی‌ها روز شنبه با هواپیمای سازمان ملل متحد از صنعا به امان منتقل شدند و دولت یمن نیز از اعزام چهار نماینده به پایتخت اردن خبر داد.

رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت هدف از این مذاکرات، آزادی سیصد زندانی از جمله مقام‌های بلندپایه نظیر برادر عبدربه منصور هادی، رییس جمهوری یمن، است.

دو طرف حدود دو سال پیش درباره آزادی ۱۵ هزار زندانی توافق کرده بودند و حدود هزار زندانی در سال گذشته آزاد شدند.

این مذاکرات چند روز پس از آن برگزار می‌شود که آمریکا نام شبه‌نظامیان حوثی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد.

حوثی‌های یمن که کنترل صنعا را در دست دارند و از حمایت جمهوری اسلامی برخوردارند از شش سال پیش در جنگ با دولت یمن هستند.

دولت یمن اکنون در عدن مستقر است و از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود.

موافقت اسرائیل با استقرار سامانه دفاعی گنبد آهنین در کشورهای حاشیه خلیج فارس

 

روزنامه هاآرتص گزارش داد اسرائیل موافقت کرده آمریکا سامانه دفاعی «گنبد آهنین» را در برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس مستقر کند.

بر اساس این گزارش که روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه منتشر شده،‌ یک مقام اسرائیلی به هاآرتص گفته است: «انتظار می‌رود ایالات متحده به زودی استقرار باتری‌های رهگیری موشک دفاع آهنین، که یکی از جواهرات صنعت تسلیحاتی اسرائیل است، را در پایگاه‌های خود در کشورهای حوزه خلیج فارس آغاز کند.»

به گفته این مقام اسرائیلی،‌ واشینگتن تایید تل‌آویو را در این زمینه برای استقرار این سامانه در کشورهایی از جمله در خاورمیانه و خاور دور به دست آورده است.

با این حال اشاره‌ای به نام کشورهای میزبان این سیستم نشده است.

این موافقت در پی آن صورت می‌گیرد که اسرائیل طی ماه‌های گذشته با میانجی‌گری دولت دونالد ترامپ در آمریکا توافق عادی‌سازی روابط دیپلماتیک با کشورهایی از جمله امارات متحده عربی و بحرین در منطقه امضا کرد.

پیشتر در آذرماه موشه پاتل، رییس سازمان دفاع موشکی اسرائیل، به امکان همکاری مشترک با کشورهای عرب که نگرانی مشترکی درباره ایران دارند اشاره کرده بود.

سه هفته پیش،‌ اسرائیل در چارچوب توافق سال میلادی ۲۰۱۹ با آمریکا دومین باتری گنبد آهنین را به این کشور تحویل داد.

تخریب مسجد اهل سنت در ایرانشهر؛ فشار امنیتی به روحانیون برای سکوت معترضان

 

کمپین فعالان بلوچ گزارش داد در پی تخریب مسجد اهل سنت ایرانشهر در سیستان و بلوچستان،‌ ماموران اطلاعات سپاه پاسداران روحانیون اهل سنت را تحت فشار قرار داده‌اند تا در مقابل تجمع اعتراضی به این مساله موضع‌گیری کنند.

بر اساس این گزارش، روز شنبه چهارم بهمن‌ماه پایه و فونداسیون مسجد جامع اهل سنت که تحت مدیریت مولوی طیب ملازهی است،‌ با حضور ماموران نهادهای امنیتی و انتظامی تخریب شد.

دستور این تخریب پیشتر از سوی شورای تامین و فرمانداری ایرانشهر صادر شده بود.   

اکنون این کمپین اشاره کرده فعالان بلوچ فراخوان برپایی تجمع اعتراضی پس از نماز مغرب روز یکشنبه را صادر کردند که اطلاعات سپاه پاسداران برای جلوگیری از آن به روحانیان بلوچ تماس گرفته و ضمن تهدید از آن‌ها خواسته از مردم بخواهند سکوت کنند.

بر اساس این گزارش،‌ ماموران امنیتی از شهردار ایرانشهر نیز خواسته‌اند که موضوع تخریب مسجد را مربوط به مسائل شهرداری معرفی کند.

کمپین فعالان بلوچ به «اهمیت استراتژیک» زمین این مسجد در مرکز ایرانشهر اشاره کرده و به نقل از یک منبع مطلع نوشته است: «نهادهای امنیتی پس از جلوگیری از ساخت مسجد می‌خواهند این زمین را برای استفاده‌های اداری ارگان‌های نظامی استفاده کنند.»

فرانسه: وضعیت هسته‌ای کنونی ایران «بسیار خطرناک» است

 

ژان‌ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، بار دیگر نسبت به دستیابی احتمالی ایران به سلاح اتمی هشدار داد و شرایط کنونی را «وضعیت بسیار خطرناک» توصیف کرد.

لودریان روز یکشنبه در گفت‌وگو با رادیو «فرانس انتر» گفت: «دستیابی ایران به سلاح اتمی پیامدهای ژئواستراتژیک چشمگیر خواهد داشت.»

ایران در اعتراض از اردیبهشت ۹۸ تعهدات خود در برجام را در چندین مرحله کنار گذاشته و به تازگی نیز قانونی را به تصویب رساند که خواستار کاهش نظارت‌های بین‌المللی و افزایش فعالیت‌های هسته‌ای است.

وزیر خارجه فرانسه گفت: «باید راه بازگشت به برجام را پیدا کرد. این حرف‌ها خطاب به ایرانی‌ها هم هست.»

او همچنین گفت: «ما در موقعیتی متضاد با آنچه ترامپ می‌خواست هستیم. ترامپ فشار حداکثری می‌خواست تا ایران به سلاح اتمی دسترسی نداشته باشد، اما اکنون با فشار حداکثری نتیجه این شده که ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای دور نیست.»

وزیر خارجه فرانسه دو روز پیش نیز از ایران خواسته بود فورا به اجرای کامل توافق هسته‌ای بازگردد.

لودریان شامگاه پنج‌شنبه در دیدار با عبدالله بن زیاد، وزیر خارجه امارات متحده عربی در پاریس گفت بازگشت ایران به برجام «برای حفظ ثبات منطقه و پرهیز از یک بحران جدی گسترش سلاح‌های هسته‌ای» ضروری است.

بیش از پنجاه فعال سیاسی و مدنی خواستار آزادی بازداشت‌شدگان اخیر در کردستان شدند

 

بیش از پنجاه فعال سیاسی، مدنی و حقوق بشری با انتشار نامه‌ای خواستار آزادی بازداشت‌شدگان اخیر در استان کردستان شدند.

در این نامه با اشاره به بازداشت ده‌ها نفر از فعالان مدنی و دانشجویی و زیست‌محیطی در شهرهای مختلف کردستان در روزهای اخیر، آمده است: «این بازداشت‌های گسترده و نگرانی خانواده‌های بازداشت‌شدگان در کنار فضای به وجود آمده، نگرانی‌ها را دوچندان کرده است.»

امضاکنندگان این نامه تاکید کرده‌اند: «بسیاری از خانواده‌های بازداشت‌شدگان از محل بازداشت فرزندشان و اینکه به چه اتهامی بازداشت شده‌اند، خبری در دست ندارند.»

آنان ضمن اظهار نگرانی از موج بازداشت‌ها در کردستان خواهان «پایان دادن به این فضا و آزادی بازداشت‌شدگان» شده‌اند.

برخی منابع حقوق بشری گزارش داده‌اند شمار بازداشت‌شدگان روزهای اخیر در شهرهای مختلف کردنشین به حدود هفتاد نفر رسیده است.

موج گسترده بازداشت شهروندان کرد از هفته دوم دی ماه آغاز شده و مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی درباره این بازداشت‌ها و اتهام‌های افراد بازداشت‌شده اظهار نظری نکرده‌اند.

تعطیلی تنها نانوایی روستای کیارام گلستان؛ مسئولان بین مردم آرد توزیع کردند

 

در پی تعطیلی تنها واحد نانوایی روستای «کیارام» در استان گلستان،‌ مسئولان شهرستانی با توزیع آرد میان اهالی از آن‌ها خواستند خود اقدام به پخت نان کنند.

پایگاه خبری «گلستان ما»‌ روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه گزارش داد تنها نانوایی روستای کیارام در شهرستان گالیکش تعطیل شده است.

بر اساس این گزارش، مسئولان شهرستان برای «جبران» این مشکل‌ میان روستاییان آرد توزیع کرده‌اند، اما به دلیل گذشت ۲۰ سال از راه‌اندازی نانوایی، تنورهای پخت سنتی نان مردم در این روستا فعال نیست و امکان تبدیل آرد به نان برای آن‌ها وجود ندارد.

این پایگاه خبری همچنین اضافه کرد: «در این شرایط جوی و زمستان، مردم کیارام نان خوردن و شرایط رفتن به شهر و روستاهای همجوار برای تهیه نان ندارند.»

کیارام از توابع دهستان نیلکوه در ۳۵ کیلومتری شهرستان گالیکش است که جمعیت آن بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، حدود ۴۰۰ نفر اعلام شده است.

شناسایی مواردی از ابتلا به گونه‌های جهش‌یافته کرونا در بریتانیا

 

مت هانکوک، وزیر بهداشت بریتانیا، از شناسایی ۷۷ مورد ابتلا به کرونای جهش‌یافته آفریقای جنوبی و ۹ مورد از گونه جهش‌یافته برزیلی در خاک بریتانیا خبر داد.

هانکوک روز یکشنبه گفت همه مبتلایان به گونه جهش‌یافته آفریقای جنوبی مربوط به مسافران بازگشته از این کشور به بریتانیا است و مبتلایان فعلی یا از میان مسافران هستند یا از میان کسانی که با مسافران در تماس بوده‌اند.

به گفته او، افراد مبتلا به این گونه‌های جهش‌یافته تحت نظارت شدید قرار دارند و دولت برای جلوگیری از شیوع این گونه‌های جهش‌یافته، بر جست‌وجوی کسانی که با این افراد در تماس بوده‌اند افزوده است.

مصدومان آتش‌سوزی مدرسه کانکسی دزفول در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند

 

پیمان نجاتی، رییس بیمارستان سوانح و سوختگی «طالقانی» اهواز،‌ می‌گوید از میان شش معلم و دانش‌آموز سانحه‌دیده در حادثه آتش‌سوزی یک مدرسه کانکسی دزفول سه نفر از آن‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

نجاتی روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه به خبرگزاری ایسنا گفت در حال حاضر سه دانش‌آموز و دو معلم در بیمارستان طالقانی اهواز بستری‌اند و یکی از معلم‌ها هم در روزهای اول «با رضایت شخصی» به یکی از بیمارستان‌های اصفهان اعزام شد.

او افزود:‌ «دو دانش‌آموز و یک معلم در بخش مراقبت‌های ویژه و یک معلم و دانش‌آموز دیگر نیز در بخش سوختگی مردان هستند و حال عمومی خوبی دارند.»

به گفته نجاتی،‌ یکی از دانش‌آموزان دچار سوختگی ۸۵ درصدی و دیگری ۵۷ درصدی است و یک معلم نیز دارای سوختگی ۳۷ درصدی است.

رییس بیمارستان سوانح و سوختگی از علت حادثه ابراز بی‌اطلاعی کرد.

شامگاه سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه یک کانکس محل اسکان معلمان و دانش‌آموزان در منطقه چشمه شیرین و کنگرستان بخش سردشت دزفول دچار آتش‌شوزی شد. وزارت آموزش و پرورش علت این حادثه را «برخورد صاعقه به کانکس» اعلام کرد.

۱۱ تن از معدنچیان گرفتار در عمق ۶۰۰ متری زمین در چین نجات یافتند

 

نیروهای امدادی در چین ۱۱ تن از معدنچیان طلا را دو هفته پس از آنکه به دلیل انفجاری در عمق حدود ۶۰۰ متری زیر زمین گرفتار شده بودند، بیرون کشیده و نجات دادند.

تلویزیون دولتی چین روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه با انتشار تصاویری از نجات این معدنکاران گزارش داد برخی از افراد گرفتار شده «به شدت» ضعیف یا مجروح شده بودند،‌ اما برخی از آن‌ها به کمک نیروهای امدادی قادر به راه رفتن بودند. آن‌ها پس از نجات با آمبولانس به بیمارستان منتقل شدند.

تصاویر منتشرشده نشان می‌داد نخستین معدنچی نجات‌یافته چشم‌بندی سیاه روی چشمانش داشت و از طریق یکی از ستون‌های معدن به بیرون کشیده شد.

پس از او هم طی چند ساعت، ۱۰ معدنچی از بخش‌های مختلف معدن بیرون آورده شدند.

بر اساس این گزارش، ۲۲ کارگر در اثر انفجار ۱۴ روز پیش معدن «هوشان»، واقع در منطقه بزرگ تولید طلا در استان ساحلی شاندونگ، در حدود ۶۰۰ متر زیر زمین محبوس شدند.

تاکنون یکی از معدنچیان جان خود را از دست داده و ۱۱ نفر نیز نجات داده شده‌اند. این افراد از طریق یک لوله باریک دراز غذا و دارو را از نیروهای امدادی دریافت می‌کردند.

وزیر آموزش و پرورش: آتش‌سوزی در کانکس معلمان ممکن است در هر نقطه از کشور اتفاق بیفتد

 

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، درباره آتش‌سوزی یک کانکس در کنگرستان خوزستان گفت: «این یک حادثه بود و ممکن است در هر زمانی و در هر نقطه از کشور چنین حادثه‌ای اتفاق بیفتد.»

حاجی میرزایی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران گفت: «اولویت اول ما این است که همه دانش‌آموزان از امکان آموزش برخوردار باشند حتی اگر در چادر یا کانکس و واحد استیجاری است. در گام دوم باید برای اصلاح فضای آموزشی اقدام کنیم.»

بر اثر اصابت صاعقه به مدرسه کانکسی روستای کنگرستان، از توابع دزفول، که روز دوشنبه ۲۹ دی‌ماه روی داد سه معلم و سه نوجوان از اهالی روستا دچار سوختگی شدند.

به گفته وزیر آموزش و پرورش، «حدود ۲۲ درصد واحدهای آموزشی نیازمند توجه ویژه است؛ یا باید روی مقاوم‌سازی آن‌ها کار شود یا برای بازسازی مجدد آن اقدام شود».

استقرار ۱۲۰ ایست و بازرسی شبانه نیروی انتظامی در نقاط مهم و گلوگاهی پایتخت

پرویز یعقوبی، معاون عملیات فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، اعلام کرد که برای ارتقای ضریب امنیت عمومی شبانه ۱۲۰ تور ایست و بازرسی در نقاط مهم و گلوگاهی پایتخت فعالیت می‌کنند.

معاون عملیات فرماندهی انتظامی تهران بزرگ همچنین گفت که هر شب در ۷۰ نقطه پایتخت نیز ماموران به صورت ثابت در شعاع هزار متری میادین و نقاط مهم مستقر می‌شوند.

به گفته این مقام نیروی انتظامی پایتخت، این تیم‌های ویژه متشکل از عوامل انتظامی و راهنمایی و رانندگی هستند و با پشتیبانی تیم‌های یگان امداد و یگان ویژه شب‌ها در تهران فعالیت می‌کنند.

یعقوبی همچنین گفت که برای برخورد با دور دور کنندگان نیز تیم‌هایی در مناطق شمال، شرق و شمال غرب تهران به صورت سه شب در هفته مستقر شده‌اند و با «افرادی که بخواهند به خاطر خلوتی شب با دور دور امنیت روانی شهروندان را دچار مخاطره کنند»، برخورد می‌کند.

معاون عملیات فرماندهی انتظامی تهران بزرگ  همچنین با خاموشی چراغ‌های خیابان‌ها و معابر مخالفت کرد و گفت که پلیس همیشه مخالف تاریکی بوده و به خاطر همین است که طرح‌های مختلفی را این ایام برای ارتقای ضریب امنیت عمومی شبانه با استقرار تیم‌های ویژه به مرحله اجرا گذاشته است.

ایران در سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۱۰ با کمبود پزشک روبه‌رو خواهد بود

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی، ساختار سنی و تعداد تخت‌های بیمارستانی بر تقاضای پزشک در ایران تاثیر می‌گذارد. 

مهدی شهرکی و سیمین قادری پژوهشگران دانشکده مدیریت و علوم انسانی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، با انتشار نتایج پژوهش خود تاکید کردند که با توجه به پیش‌بینی عرضه و تقاضای پزشک، ایران در سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۱۰ با کمبود پزشک روبه‌رو خواهد بود.

در این پژوهش تاکید شده از آنجایی که پزشکان به عنوان منابع و سرمایه‌های انسانی، از اجزای اصلی ارائه خدمات سلامت هستند و عدم تعادل در عرضه و تقاضای آن‌ها به طور مستقیم بر وضعیت سلامت و اقتصاد جامعه تاثیرگذار است.

این پژوهشگران برای بررسی این موضوع از داده‌های مرکز آمار ایران، داده‌های بانک جهانی و داده‌های پزشک و تخت بیمارستان از سالنامه‌های آماری سال‌های مختلف مرکز آمار ایران استفاده کردند و به این نتیجه رسیدند که ایران در سال‌های آتی با کمبود پزشک مواجه است و برای مواجهه با این کمبود راهکارهای متفاوتی وجود دارد.

این محققان افزودند که راهکارهایی مثل افزایش تعداد دانشجویان پزشکی، استخدام پزشکانی که در خارج از کشور آموزش دیده‌اند و افزایش مشوق‌هایی برای جلوگیری از مهاجرت پزشکان، سیاست‌هایی هستند که می‌توانند مانع از این کمبود شوند.

کرونا در بریتانیا؛ تمدید بی‌سر و صدای محدودیت‌های قرنطینه تا تابستان

به گزارش روزنامه بریتانیایی تلگراف، بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا به شکلی بی‌سر و صدا، قوانین محدودیت‌های قرنطینه را برای مقابله با کرونا تمدید کرده است تا به شوراها در سطح کشور این قدرت را بدهد که رستوران‌ها، مغازه‌ها، میخانه‌ها و مکان‌های عمومی را تا هفدهم ماه ژوئیه بسته نگه دارند.

جانسون روز جمعه با اشاره به آمار بالای شمار مبتلایان و مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا گفت تا زمانی که از کارآیی برنامه واکسیناسیون در کشور اطمینان حاصل نشود، دولتش محدودیت‌های مقابله با این ویروس را کاهش نخواهد داد.

همزمان دیلی‌میل نیز  اعلام کرده بود که بر اساس تصمیم بوریس جانسون که قرار است روز دوشنبه اعلام شود، مسافران از کشورهای با ریسک بالای کوید ۱۹ مجبور خواهند بود به هنگام ورود به بریتانیا، ۱۰ روز خود را در هتل‌ها قرنطینه کنند.

پیشتر نیز بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا،  گفته بود که شواهد نشان می‌دهند گونه جهش‌یافته کرونا که در این کشور ثبت‌شده، ممکن است با مرگ‌ومیر بیشتر مرتبط باشد.

بنابر آخرین آمار منتشر شده دانشگاه جانز هاپکینز، تاکنون بیش از ۹۷ هزار و ۵۰۰ نفر در بریتانیا بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند و بیش از سه میلیون و ۶۲۷ هزار نفر نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند. 

 

برنده یک میلیارد دلاری بلیط بخت‌آزمایی آمریکا در ایالت میشیگان بود 

یک فرد در ایالت میشیگان برنده یک میلیارد دلاری بلیط بخت آزمایی آمریکا شد.

به گفته منابع خبری این بلیط جمعه شب در یک فروشگاه خواروبار فروشی به فروش رفته است. ریچل هرست، یکی از سخنگویان این خواروبار فروشی زنجیره‌ای به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «یک نفر در میشیگان  صبح شنبه با خبری که زندگیش را برای همیشه تغییر داده، بیدار شده است.»

تنها یک نفر در سرتاسر آمریکا شماره‌های اعلام شده به عنوان برنده را انتخاب کرده است بنابراین برخلاف قرعه‌کشی‌های بزرگ دیگر، او مجبور نخواهد بود تا این مبلغ را با شخص دیگری تقسیم کند.

شانس برنده شدن در این بخت‌آزمایی یک در ۳۰۲/۵ میلیون بوده است.

این سومین مبلغ بزرگ بخت‌آزمایی در سرتاسر تاریخ آمریکا است. به برنده این بخت‌آزمایی که آن را از یک خواروبار فروشی در یکی از حومه‌های شهر دیترویت به اسم نووی خریده است این فرصت انتخاب داده خواهد شد که این مبلغ را در ۳۰ قسط سالیانه دریافت کند یا اینکه کل مبلغ ۷۷۶ میلیون دلار را پس از کسر حدود ۲۰۰ میلیون دلار مالیات، یک‌جا دریافت کند.

بخت آزمایی بزرگ جمعه شب بعد از ۳۰ بخت‌آزمایی متوالی بدون برنده انجام شد. به گزارش آسوشیتد پرس فروش بلیط بخت‌آزمایی نسبت به اوج آن در ۲۰۱۸، پنجاه درصد کاهش یافته است.

شیوع کرونا نیز در کاهش فروش نقش داشته است چون شمار بیشتری از مردم به جای انتظار در صف خرید بلیط و آزمودن بخت خود برای ثروتمند شدن، در خانه مانده‌اند.

برنده این بلیط هنوز پا پیش نگذاشته است اما شاید سرانجام مجبور باشد خود را معرفی کند. قوانین ایالتی می‌گوید تنها برندگان بخت‌آزمایی داخل ایالت می‌توانند ناشناس باقی بمانند و این درحالی است که این بخت آزمایی در ۴۵ ایالت به اضافه واشینگتن دی‌سی و جزایر ویرجین انجام شده است.

در وب‌سایت لاتاری ایالت میشیگان نوشته شده که « هویت برنده بخت‌آزمایی ممکن است افشا شود و احتمالا این کار لازم باشد».

گفت‌وگوی تلفنی بوریس جانسون و جو بایدن درباره لزوم هماهنگی در قبال ایران، چین و روسیه

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن و بوریس جانسون درباره لزوم هماهنگی در اولویت‌های مشترک در عرصه سیاست خارجی، از جمله ایران، چین و روسیه گفت‌وگو تلفنی داشتند.

کاخ سفید همچنین عنوان کرد که جو بایدن و بوریس جانسون در خصوص مقابله با تغییرات اقلیمی و کووید-۱۹ نیز صبحت کردند. 

از سوی دیگر بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، نیز در توییتی اعلام کرد که عصر روز شنبه، با جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، تلفنی گفت‌و‌گو کرده است. جانسون افزود: مشتاقانه در انتظار توسعه اتحاد دیرینه بین دو کشور و همچنین  عبور  از کووید-۱۹ است. 

از زمان ورود رییس‌جمهور جدید آمریکا به کاخ سفید، این اولین تماس تلفنی بوریس جانسون با جو بایدن است.

پیشتر نیز بوریس جانسون در پیامی  مراسم تحلیف بایدن را تبریک گفته بود. 

همزمان سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی عصر شنبه بوریس جانسون و جو بایدن، گفت: بوریس جانسون و جو بایدن در اولین گفت‌وگوی تلفنی خود خواهان توسعه روابط و لزوم مقابله با همه‌گیری از کووید-۱۹ شدند و جانسون همچنین از تصمیم بایدن برای بازگشت به پیمان تغییرات اقلیمی پاریس استقبال کرده است.

استاندار خراسان جنوبی: شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان خسارات گسترده‌ای به مرغداری‌ها وارد کرده است

حمید ملانوری، استاندار خراسان جنوبی، با تایید شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان، گفت که شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تعداد قابل توجهی از واحدهای مرغداری خراسان جنوبی را درگیر کرده و خسارت‌های زیادی به همراه داشته است.

استاندار خراسان جنوبی افزود که تعداد زیادی از کارگران واحدهای مرغداری به واسطه بحران شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این استان بیکار شده‌اند و تا زمان پاکسازی واحدها، بازگشت آنان به کار مقدور نیست.

او تاکید کرد که خسارات گسترده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به مرغداری‌های این استان باید جبران شود.

ملانوری همچنین گفت که طی مکاتباتی با وزارت تعاون، کار و راه اجتماعی خواستیم که شیوه این آنفلوآنزا را حادثه قهری ببینند و به کارگران مجموعه‌های مرغداری توجه ویژه شود.

بلومبرگ: ثبت ۱۴۵ میلیون دلار کمک از اهداکنندگان ناشناس به کارزار بایدن

خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد میزان کمک‌های مالی که از اهداکنندگان ناشناس به گروه‌های  حامی جو بایدن برای رسیدن به کاخ سفید شده، رکورد تازه‌ای را به ثبت رسانده است.    

بلومبرگ روز شنبه نوشت کارزار بایدن از ۱۴۵ میلیون دلار کمک‌های مالی با منبع ناشناس بهره‌مند شده است.

این میزان کمک مالی، مجموع کمک‌های مالی کارزار بایدن را به ۱/۵ میلیارد دلار افزایش داد که برای یک نامزدی که با رئیس جمهور آمریکا رقابت می‌کند یک رکورد تازه محسوب می‌شود.

کمک‌های مالی ناشناس برای ترامپ ۲۸/۴ میلیون دلار بود.

پیشتر بیشترین میزان این نوع کمک‌ها از آن میت رامنی نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ آمریکا بود. 

خارج شدن قطار مسافری زاهدان-کرمان از ریل برای دومین بار در دو روز 

قطار مسافری زاهدان-کرمان بار دیگر به دلیل طوفان شن از ریل خارج شد. در این حادثه فردی آسیب ندیده است.

شرکت راه آهن اعلام کرد که  یک بوژی( ارابه واگن) از ریل خارج شده و ماموران راه آهن در حال تلاش برای بازگرداندن آن به ریل هستند.

این قطار روز جمعه نیز از ریل خارج شد. 

طوفان در استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان در روزهای گذشته باعث قطع شدن برق، بسته شدن برخی از راه‌ها و آسیب به محصولات کشاورزی شده است.

لری کینگ، مجری مشهور آمریکایی، درگذشت

 

 

لری کینگ، خبرنگار و مجری مشهور آمریکایی، در ۸۷ سالگی در لس‌آنجلس درگذشت.

شبکه اینترنتی «اورا تی‌وی» که او در بنیانگذاری‌اش شرکت داشت، روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای در حساب توییتر خود، خبر درگذشت این مجری معروف را منتشر کرد. 

این رسانه علت درگذشت کینگ را مشخص نکرده، اما شبکه سی‌ان‌ان که کینگ سال‌ها کارمند آن بود، اوایل ماه جاری میلادی اعلام کرد که او بر اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده است.

در واکنش به درگذشت لری کینگ، دفتر ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه کار حرفه‌ای او را ستایش کرد. کینگ بارها با پوتین گفت‌وگو کرده بود. از جمله در سال ۲۰۰۰ زمانی که پوتین تازه به قدرت رسیده و حادثه مرگبار غرق شدن زیردریایی کورسک نیز تازه اتفاق افتاده بود.  

لری کینگ که در نیویورک‌سیتی از خانواده‌ای مهاجر و یهودی متولد شد، طی ۶۳ سال فعالیت حرفه‌ای در رادیو، تلویزیون و رسانه‌های دیجیتال، برنده جوایز متعدد بین‌المللی شد.

او همچنین به مدت ۲۵ سال مجری برنامه‌ای شبانه در سی‌ان‌ان با نام «اجرای زنده لری کینگ» بود. 

کینگ در این برنامه با همه روسای جمهور آمریکا از سال ۱۹۷۴ و برخی از رهبران جهان از جمله یاسر عرفات، رهبر پیشین فلسطینیان و همچنین برخی از چهره‌های هنری مثل مارلون براندو گفت‌وگو کرد.

او در سال ۲۰۱۰ سی‌ان‌ان را ترک کرد و دو سال بعد با تاسیس یک شبکه تلویزیون به انجام گفت‌وگوهای خود ادامه داد.

مدیر کل وزارت بهداشت: باید سه ماه ذخیره انسولین داشته باشیم اما یک ماه داریم

 

 

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل وزارت بهداشت در واکنش به گزارش‌ها درباره کمبود انسولین و تجمع بیماران جلوی داروخانه‌ها گفت که به اندازه مصرف یک ماه ذخیره انسولین وجود دارد.

حیدر محمدی اعلام کرد که در حالت عادی باید انسولین به اندازه مصرف سه ماه وجود داشته باشد، اما به دلیل کمبود ارز امکان ذخیره به این میزان وجود نداشته است.

او همچنین گفت که قاچاق انسولین از ایران به کشورهای منطقه هر چند «کم» است، ولی به هر حال وجود دارد.

محمدی توضیحی درباره میزان قاچاق انسولین از ایران نداد. 

در آبان ماه و در پی کمیاب شدن انسولین، هشتگ «#انسولین_نیست» از سوی کاربران توییتر به ترند اول در ایران تبدیل شد.

بنا بر آمارهای رسمی، در ایران هم اکنون دست‌کم پنج ميليون نفر به دیابت مبتلا هستند که بيش از ۶۰۰ هزار نفر آنها بايد روزانه انسولین استفاده کنند.

ثبت سالانه ۱۳۵ هزار ابتلا به سرطان در ایران؛ سرطان پستان با ۳۰ درصد شایع ترین نوع سرطان

 

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت از ثبت سالانه ۱۳۵ هزار ابتلا به سرطان در ایران خبر داد.

افشین استوار در عین حال گفت که آخرین اطلاعات در اینباره مربوط به برنامه ملی ثبت سرطان در سال ۱۳۹۶ است.

به گفته استوار، سرطان‌های پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده؛ پنج سرطان شایع در ایران به شمار می‌آیند.

پیش از این نیز رضا ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت، گفته بود که سرطان پستان با حدود ۳۳ درصد شایع‌ترین سرطان در ایران است. 

بر اساس این آمار، سرطان پروستات با حدود ۱۷، سرطان پوست (غیرملانوم) با ۱۴/۶۸، سرطان معده با ۱۳/۷۰ و سرطان روده بزرگ با ۱۳/۳۱ شایع ترین سرطان‌ها در ایرانند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت همچنین گفت که  ۱۶ درصد مرگ و میرها در ایران به سرطان مربوط می‌شود.

بازداشت تعدادی از ایرانیان مسیحی به اتهام وابستگی به اسرائیل 

 

خبرگزاری فارس از بازداشت تعدادی از شهروندان مسیحی ایران «در چندین استان» این کشور خبر داد.

فارس روز شنبه اتهام این افراد را «اتصال به سرویس‌های» اسرائیل، «ایجاد انحرافات اخلاقی» و همچنین «ترویج تغییر دین» در ایران اعلام کرد.

این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران، تعداد و هویت افراد بازداشت‌شده و محل بازداشت آنان را اعلام نکرده است.

همچنین فارس بدون ارائه هیچ مدرک و شاهدی، مسیحیان ایران را به «تلاش‌های گسترده‌ای برای انجام اقدامات امنیتی در کشور طی دو سال اخیر» متهم کرده است.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، تغییر دین می‌تواند با حکم ارتداد و مجازات اعدام روبه‌رو شود. 

این در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.