هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان یا اصولگرایان برنامه‌ای برای برون‌رفت از شرایط فعلی ندارند | ایران اینترنشنال

هاشمی‌طبا: اصلاح‌طلبان یا اصولگرایان برنامه‌ای برای برون‌رفت از شرایط فعلی ندارند

مصطفی هاشمی‌طبا، نامزد انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری در ایران، می‌گوید هیچ‌یک از احزاب سیاسی درون جمهوری اسلامی، چه اصلاح‌طلب چه اصولگرا، برنامه‌ای برای برون‌رفت از شرایط فعلی ایران ندارند. 

هاشمی‌طبا در گفت‌وگویی که روز شنبه در پایگاه خبری برنا منتشر شد، با اشاره به انتخابات سال آینده گفت: «متاسفانه همه سردرگم‌اند. هیچ‌کس برنامه‌ای برای برون‌رفت از شرایط فعلی ندارد. اصلاح‌طلبان و کارگزاران و اصولگرایان برنامه‌ای برای ارائه ندارند حال ممکن است شرکت‌کنند و چهار نفر را نیز معرفی کنند اما برنامه‌ای برای کشور ندارند.»

او همچنین تاکید کرد: «اگر همین الان مملکت را به دست پایداری بدهیم نمی‌توانند کاری کنند. مثل مجلس یازدهم. حدود پنج ماه است که این مجلس در حال کار کردن است اما تاکنون، هیچ کاری نکرده است … ادعا می‌کردند معیشت را سروسامان می‌دهیم، حال چه کردند؟ رفتند در مجلس قیرفروشی راه انداختند.»

از مصطفی هاشمی‌طبا به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات سال آینده ریاست‌جمهوری ایران یاد می‌شود (از جمله حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی، به‌تازگی این احتمال را مطرح کرد) اما هاشمی‌طبا نیز همچون بقیه گفته است قصدی برای نامزدی در این انتخابات ندارد.

 

واکسیناسیون ضدکرونا در روسیه آغاز شد

 

 

واکسیناسیون ضدکرونا در ۷۰ مرکز شهر مسکو، پایتخت روسیه، آغاز شد. در اولین مرحله، گروه‌های پرخطر و آسیب‌پذیر ضد این ویروس واکسینه می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام‌های بهداشتی روسیه روز شنبه اعلام کردند شهروندانی که به دلیل نوع شغلشان، با اشخاص زیادی در ارتباطند، می‌توانند خود را واکسینه کنند.

افراد بالای شصت سال، زنان باردار و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای از دیگر گروه‌هایی هستند که می‌توانند در این مرحله واکسینه شوند.

روسیه در ماه اوت گذشته، پیش از آن‌که فاز نهایی آزمایش‌های بالینی واکسن کرونای ساخت این کشور به نام «اسپوتنیک ۵» را آغاز کند، از تولید این واکسن خبر داد.

خبرگزاری فرانسه اضافه کرد آزمایش‌ها روی این واکسن، اکنون با شرکت ۴۰ هزار نفر، در مرحله سوم و نهایی آن قرار دارد.

دو دوز این واکسن باید در دو مرحله با فاصله ۲۱ روز تزریق شود. 

واکسن روسی کرونا برای شهروندان روسیه رایگان است و استفاده از آن نیز الزامی نیست.

تفهیم اتهام رییس سازمان محیط زیست به دلیل جمله خمینی «فرزند ناخلف آمریکا» بود

 

 

عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست ایران، به دلیل سخنانش درباره روح‌الله خمینی و انقلاب ۱۳۵۷ به دادسرا احضار و تفهیم اتهام شد.

رسانه‌های ایران روز شنبه گزارش دادند که کلانتری به شعبه هفتم دادسرای کارکنان دولت احضار و پس از تفهیم اتهام با قرار کفالت آزاد شده است.

کلانتری پیشتر سخنان نقل‌شده از او مبنی بر این‌که بنیان‌گذار جمهوری اسلامی «فرزند ناخلف آمریکا» بود را تقطیع‌شده خوانده بود.

کلانتری در این مصاحبه که برای سال‌های گذشته است می‌گوید که خالی کردن پشت محمدرضا شاه پهلوی از طرف آمریکا باعث پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ شد.

او گفته بود که می‌توان گفت خمینی «فرزند ناخلفی برای آن‌ها [آمریکا]  بود. آن‌ها پشت شاه را خالی کردند و انقلابیون از این فرصت حداکثر استفاده را کردند».

این سخنان اعتراض موسسه تنظیم و نشر آثار بنیان‌گذار جمهوری اسلامی را به دنبال داشت و روزنامه کیهان نیز خواستار محاکمه کلانتری شد.

کشته شدن اشتباهی سه نیروی بسیج در ایرانشهر از سوی ماموران مبارزه با مواد مخدر

 

براساس گزارش‌ها، سه نیروی بسیج در شهرستان ایرانشهر که برادر نیز بوده‌اند، در یک درگیری و به اشتباه به دست ماموران لباس شخصی مبارزه با مواد مخدر کشته شده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، روز پنجشنبه ۱۳ آذر، سه عضو بسیج به نام‌های خداداد، نواب و احمد محمدی، اهل روستای آبادان ایرانشهر در نخلستان‌های این روستا، از سوی ماموران لباس شخصی مبارزه با مواد مخدر با شلیک مستقیم کشته شدند.

براساس گزارش‌ها، نیروهای لباس شخصی مبارزه با مواد مخدر با لباس شخصی در نخلستان‌های این منطقه برای یک ماموریت کمین کرده بودند که پدر این سه نیروی بسیج که در آن منطقه بوده تصور کرده آنان قاچاقچی مواد مخدر یا از نیروهای مسلح مخالف حکومت هستند.

این سه نیروی بسیج پس از اطلاع یافتن از پنهان شدن این افراد، به این منطقه آمده و به دست این نیروهای لباس شخصی کشته شده‌اند.

«#ویروس_سرکوب»؛ افزایش اعتراض‌های دانشجویی در آستانه ۱۶ آذر

 

در آستانه «روز دانشجو» در ایران، جمعی از دانشجویان این کشور با انتشار تصاویری همراه با هشتگ‌هایی در فضای مجازی، نسبت به سرکوب دانشجویان و فعالان مدنی و صنفی اعتراض کردند.

برخی از دانشجویان روز شنبه اعلام کرده‌اند که قرار است با هشتگ‌های «#ویروس‌_سرکوب» و «#این‌_تنفس‌_مقاومت‌_است» ساعت ۲۱ به وقت ایران طوفان توییتری راه بیندازند.

در پوستری که در این زمینه منتشر شده، آمده است: «میدان دانشگاه خالی است، اما نیروی سرکوب به درون خانه‌ها ریخته است تا قلع‌وقمع هرگونه عنصر فعال را در سکوت پیش ببرد.»

همچنین در ادامه آمده است: «مساله نه فقط سرکوب دانشگاه، بلکه هم‌زمان سرکوب سیستماتیک معترضان آبان و دی، فعالان زنان، کارگری و معلمان و ... نیز است. نظام موجود حل بحران‌ها را با اعدام و زندانی کردن و شکنجه و حذف و طرد زنان و مردانی پیش می‌برد که در برابر نقش خود سیستم در پدید آمدن این بحران‌ها سکوت نکرده‌اند.»

هم‌زمان تعدادی از دانشجویان عکس‌های خود را که در آن‌ها به وضعیت تحصیلی خود معترضند، منتشر کرده‌اند.

 

 

در این عکس‌ها که در رسانه‌‌های اجتماعی و برخی از کانال‌های تلگرامی منتشر شده، دانشجویان پلاکاردهایی را در دست دارند که روی آن‌ها نوشته شده است: «دانشگاه پا پس نخواهد کشید»، «سرکوب پایان راه نیست، مقاومت زندگی است» و «دانشجو، کارگر، معلم اتحاد، اتحاد، اتحاد».

همچنین به مناسبت روز دانشجو برنامه‌ها و گفت‌وگوهای اینترنتی از سوی دانشجویان تدارک دیده شده است.

پنجمین دوره نمایشگاه کتاب «بدون سانسور» به صورت مجازی آغاز شد

 

پنجمین دوره نمایشگاه کتاب «بدون سانسور» با حضور ناشران مستقل از اروپا، آمریکا و کانادا به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود.

در این دوره از نمایشگاه که از روز شنبه ۱۵ آذر آغاز شده و تا ۲۳ آذر ادامه دارد، علاقمندان داخل ایران نیز برای اولین بار می‌توانند از برنامه‌های نمایشگاه استفاده کنند.

ناشران حاضر در این دوره از نمایشگاه در پیام مشترکی اعلام کرده‌اند: «هرچند این بار بالاجبار از هم دوریم، از همیشه مصمم‌تریم. از هر نقطه‌ این کره‌ خاکی که هستیم، همدلیم و همصدا.»

فروغ، نوگام، ناکجا، آفتاب، دنا، دیار کتاب، ایران آکادمیا، ساتراپ، شرکت کتاب، روناک، سرای بامداد، عقل سرخ و گردون، از ناشران حاضر در این دوره از نمایشگاه هستند.

این ناشران تاکید کردند: «هدف ما، تکثیر صداها و تکثر عقاید و تفکر است، تا تک‌صدایی بر ادبیات و دنیای تفکر غلبه نکند.»

پنجمین نمایشگاه کتاب بدون سانسور شامل معرفی و رونمایی آنلاین کتاب، برنامه‌های زنده‌ پرسش و پاسخ و گفت‌وگو با نویسندگان و مترجمان خواهد بود که از طریق رسانه‌‌های اجتماعی و اپلیکیشن زوم برگزار می‌شود.

علاقمندان می‌توانند برای آگاهی از جزئیات برنامه‌های نمایشگاه کتاب بدون سانسور به پایگاه اینترنتی این نمایشگاه https://uncensoredbook.com مراجعه کنند.

واکنش صداوسیما به گزارش ایران اینترنشنال درباره «مافیای پنهان اقتصادی» خانواده فخری‌زاده

 

 

خانواده محسن فخری‌زاده به گزارش ایران اینترنشنال درباره «مافیای پنهان اقتصادی» آن‌ها واکنش نشان دادند.

یکی از پسران فخری‌زاده در مصاحبه با صداوسیما جمهوری اسلامی گفت به خواسته پدرش وارد بازار آزاد شده و شرکت‌ها را تاسیس کرده است. آن‌ها تاکید کردند که این توصیه ۲۰ سال پیش پدرشان بوده است. 

پسران فخری‌زاده گفتند که شرکت‌هایشان در زمینه «فناوری‌های دانش‌بنیان» فعال هستند. 

ایران اینترنشنال سه‌شنبه گذشته در گزارشی به فعالیت اقتصادی گسترده سه فرزند و همسر فخری‌زاده در شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ ساینا پرداخته بود.

 

 

براساس این گزارش، فقط چگونگی مرگ فخری‌زاده نیست که به‌شدت رمزآلود است و زندگی او هم ابهامات زیادی داشت و این عضو ارشد سپاه پاسداران فرای فعالیت‌های هسته‌ای‌‌ خود با اعضای خانواده‌اش از کنار فعالیت‌های اقتصادی در عرصه امنیتی، سودهای کلان برده است.

واکنش ایران به تلاش آمریکا برای قطع درآمد ۱۰۰ میلیون دلاری پروازهای عبوری قطر 

 

 

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های ایران گفت که آمریکا موفق به قطع درآمد جمهوری اسلامی از پروازهای عبوری قطر نخواهد شد.

سیاوش امیر مکری روز شنبه ۱۵ آذر گفت: «اگر ایرلاین‌های منطقه رفتار حرفه‌ای و مبتنی بر کسب سود داشته باشند، قطعا شرکت فرودگاه‌های ایران را به عنوان یک شریک تجاری معتبر و قابل اتکا در کنار خود خواهند داشت.»

او اعلام کرد که مسیر هوایی ایران مانند بسیاری از مسیرهای هوایی برای برخی از کشورها «کوتاه‌تر و مقرون به‌صرفه‌تر» و برای برخی گران‌تر از مسیرهای مشابه است. 

روزنامه نیویورک‌تایمز خبر داده بود که یکی از اهداف دیدار اخیر جرد کوشنر، مشاور ارشد دونالد ترامپ، با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، محروم کردن ایران از ۱۰۰ میلیون دلار درآمد عبور هواپیماهای قطر است.

براساس این گزارش، آمریکا به دنبال توافقی است تا هواپیماهای قطری بار دیگر بتوانند از حریم هوایی عربستان سعودی عبور کنند.

این مسیر از سال ۲۰۱۷ میلادی و پس از تحریم‌های عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر علیه قطر بسته شده بود.

بسته شدن مسیرهای پروازی از سوی عربستان سعودی و متحدانش، قطر را مجبور کرد که مسیرهای هوایی طولانی‌تر و گران‌تری را طی کند تا حدی که دوحه از سازمان هواپیمایی بین‌المللی درخواست کرد در این مساله مداخله کند.

شهیندخت مولاوردی، معاون سابق روحانی، به دو سال و شش ماه زندان محکوم شد

 

 

خبرگزاری فارس نوشت که شهیندخت مولاوردی، معاون سابق حسن روحانی، به دو سال و شش ماه زندان محکوم شده است.

براساس این گزارش، معاون سابق رییس‌جمهوری در امور زنان و خانواده، به اتهام «قرار دادن اطلاعات و اسناد طبقه‌بندی‌شده با پوشش مسئولان نظام و با هدف برهم زدن امنیت کشور» در اختیار افراد دیگر به دو سال زندان محکوم شده است.

پیش از این خبرگزاری ایرنا خبر داده بود که استدلال دادگاه برای این اتهام، انعقاد قرارداد با «صندوق جمعیت سازمان ملل متحد» است.

به گزارش فارس، مولاوردی همچنین به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به شش ماه زندان محکوم شده است.

مولاوردی درباره این موضوع به خبرگزاری تسنیم گفت حکم دادگاه بدوی است و روز شنبه ابلاغ حضوری شده است. او افزود تا ۲۰ روز فرصت تجدیدنظر دارد و درخواست تجدیدنظر می‌کند.

مولاوردی در سال ۱۳۹۴ گفته بود که همه مردان یک روستا در استان سیستان و بلوچستان به اتهام قاچاق مواد مخدر اعدام شده‌اند. پس از آن دادگستری سیستان و بلوچستان علیه او اعلام جرم کرد.

پیش از این رسانه‌های ایران خبر داده بودند که مولاوردی «به اتهام تشویق به فساد و فحشا و ترغیب افراد به انحرافات جنسی» محکوم شده است. جزئیات این حکم و دلیل آن اعلام نشده بود.

به مناسبت روز خانواده یک پوستر در کانال تلگرامی مولاوردی منتشر شده بود که دو مرد همجنسگرا و یک کودک نیز در کنار خانواده‌های دیگر حضور داشتند.

ممنوعیت تردد شبانه در شهرهای قرمز و نارنجی؛ روحانی: تهران نارنجی و وضع هفت شهر قرمز شدید است

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، اعلام کرد که وضعیت هفت شهر از ۶۴ شهر قرمز ایران «قرمز شدید» و وضعیت تهران «نارنجی لب مرز» است.

او روز شنبه ۱۵ آذر در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت که تعداد شهرهای قرمز ایران پس از محدودیت‌ها از ۱۶۰ شهر به ۶۴ شهر کاهش یافته است.

روحانی اعلام کرد که براساس گزارش استانداران، هفت شهر «وضعیت قرمز شدید» داشتند و باید «اقدامات فوری و وسیع» درباره آن‌ها انجام بگیرد. او همچنین گفت: «شرایط تهران نارنجی اما لب مرز است.»

در پایان دو هفته محدودیت‌های گسترده کرونایی در ایران، وضعیت مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ همچنان قرمز و نارنجی است.

از روز شنبه محدودیت‌ها در شهرهای قرمز و نارنجی بار دیگر ادامه پیدا می‌کند و محدودیت ورود خودروهای غیربومی به شهرهای قرمز و نارنجی همچنان برقرار است.

در همین حال سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز از اعمال منع تردد شبانه از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح برای شهرهای در وضعیت نارنجی کرونا علاوه بر شهرهای قرمز خبر داد.

علیرضا رئیسی گفت که این ممنوعیت در ۲۷۸ شهری که نارنجی هستند، اعمال می‌شود. 

به گفته رئیسی، این محدودیت قبلا در شهرهای قرمز اعمال شده بود، اما براساس مصوبه جدید در شهرهای دارای وضعیت نارنجی هم اجرا خواهد شد.

تعداد شهرهای زرد ۱۰۵، نارنجی ۲۷۹ و قرمز ۶۴ شهر اعلام شده است. ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، نیز گفت که هر دوشنبه درباره وضعیت شهر‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.

پس از اعلام محدودیت‌های دو هفته‌ای، آمار رسمی جان‌باختگان کرونا به زیر ۴۰۰ نفر کاهش یافته است.

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران، نیز اعلام کرد که تعداد جان‌باختگان در تهران ۴۰ درصد کم شده است.

وزیر خارجه عربستان سعودی: ایران منطقه را بی‌ثبات می‌کند

 

 

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، گفت ایران بدون وقفه و با هدف تحریک خشونت در منطقه به تامین مالی شبه‌نظامیان تحت حمایت خود ادامه می‌دهد.

بن فرحان روز جمعه در ارتباطی ویدیویی با مجمع گفت‌وگوی مدیترانه در ایتالیا گفت: «منطقه از مدتی پیش بی‌ثبات است و اصلی‌ترین عامل بی‌ثباتی فعالیت‌های ادامه‌دار ایران در منطقه و تمرکز همیشگی [این کشور] بر صدور انقلاب خود با هدف اطمینان یافتن از کنترل کامل دولت‌های چندین کشور منطقه است.»

او افزود که مداخله ایران در همه‌جا دیده می‌شود، از لبنان تا سوریه، یمن و عراق و تهران بدون وقفه به تامین مالی شبه‌نظامیان ادامه می‌دهد تا آنان «از خشونت برای پیشبرد برنامه‌های سیاسی خود به ویژه هدف قرار دادن مراکز دیپلماتیک استفاده کنند».

وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین گفت: «ایران حتی در طرح‌های توطئه تروریستی در سراسر اروپا و جاهای دیگر مشارکت می‌کند.»

بن فرحان بار دیگر موضع ریاض مبنی بر عدم حمایت از کشته شدن محسن فخری‌زاده را اعلام کرد.

او همچنین ضمن اشاره به این‌که عربستان سعودی از گفت‌وگوهای میان آمریکا و ایران حمایت می‌کند و همیشه طرفدار نزدیکی میان این دو کشور است، تاکید کرد: «ما کاملا از یک گفت‌وگو واقعی در آینده که به مسائل مهم و نگران‌کننده بپردازد، استقبال می‌کنیم.»

بن فرحان گفت: «دولت [دونالد] ترامپ کاملا برای گفت‌وگو با ایران آماده بود، اما ایران همه درهای مذاکره را بسته بود.»

صدور دستور پلمب یک فروشگاه و بازداشت مدیر آن به دلیل استفاده از مانکن‌های زنده 

 

 

دادستان کرمانشاه از صدور دستور برای پلمب یک فروشگاه و بازداشت مدیر آن به دلیل استفاده از مانکن‌های زن برای تبلیغ خبر داد.

شهرام کرمی اعلام کرد که دستور بازداشت مانکن‌های این فروشگاه نیز صادر شده است.

او گفت: «این نوع تبلیغات غیراسلامی و غیرانسانی احساسات خانواده‌های شهدا را در استان جریحه‌دار کرد.»

در تصاویر منتشرشده در فضای مجازی چند زن لباس‌های این فروشگاه را پوشیده و پشت ویترین مغازه ایستاده‌اند.

رییس برنامه جهانی غذا: در ده‌ها کشور جهان قحطی حلقه بر در می‌زند

دیوید بیسلی، رییس برنامه جهانی غذای سازمان ملل، ضمن هشدار نسبت به وقوع قحطی در ده‌ها کشور جهان از شکل‌گیری فاجعه انسانی در سال ۲۰۲۱ خبر داد.

بیسلی در سخنرانی روز جمعه خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مورد کووید-۱۹ گفت: «براساس آنچه تا این مرحله از بازی می‌بینیم، سال ۲۰۲۱ به معنای واقعی کلمه فاجعه‌بار خواهد بود.»

بیسلی هشدار داد در ده‌ها کشور جهان قحطی دارد «حلقه بر در می‌زند».

او گفت به دلیل اقدامات دولت‌ها برای مقابله با کرونا و فشار اقتصادی ناشی از آن، تعداد افرادی که نیازمند کمک بشردوستانه هستند ۴۰ درصد افزایش یافته است.

رییس برنامه جهانی غذا با اشاره به این‌که سال ۲۰۲۱ جهان به احتمال شاهد «بدترین بحران انسانی» در تاریخ ۷۵ ساله سازمان ملل باشد، گفت: برای مقابله با این بحران‌ها بودجه کافی وجود ندارد و در نتیجه نیاز است هزینه‌ها اولویت‌بندی شوند.  

ابراز امیدواری سازمان بهداشت جهانی به توزیع ۵۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا در ابتدای ۲۰۲۱

سازمان بهداشت جهانی ابراز امیدواری کرد این سازمان در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ تعداد ۵۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا را در سطح جهانی آماده توزیع کند.

به گفته سومیا سوامیناتان، دانشمند ارشد سازمان بهداشت جهانی، طبق برنامه کوواکس این سازمان که هدف از آن تسریع تهیه تجهیزات آزمایش، دارو و واکسن برای مقابله با کووید-۱۹ است، قرار است تا پایان سال ۲۰۲۱ دست‌کم دو میلیارد دوز واکسن کرونا در جهان توزیع شود.

سوامیناتان گفت این میزان برای واکسینه کردن ۲۰ درصد جمعیت جهان که بیشتر از سایرین در معرض خطر هستند، از جمله کادر درمانی و افراد بالای ۶۵ سال، کافی خواهد بود.

او گفت: با توزیع این مقدار واکسن، «مرحله شدید» شیوع کرونا به پایان خواهد رسید و تعداد جان‌باختگان کاهش خواهد یافت.

 

رییس جمهوری عراق: دولت عراق واکسن کرونا را رایگان در اختیار مردم این کشور قرار می‌دهد

برهم صالح، رییس جمهوری عراق گفت که دولت این کشور، واکسن کرونا را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهد.

رییس جمهوری عراق در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره مقابله با کرونا، تاکید کرد که عراق با وجود شرایط مالی و اقتصادی دشوار خود از جمله کشورهایی است که دولت آن واکسن کرونا به صورت رایگان میان شهروندان توزیع می‌کند.

صالح همچنین بر اهمیت همبستگی جهانی برای مقابله با کرونا تاکید کرد و گفت که کاهش شمار قربانیان، لزوم تضمین عدالت در توزیع واکسن و جلوگیری از خسارت‌های ناشی از کرونا در در تولد و تجارت باید در الویت قرار گیرد.

رئیس جمهوری عراق افزود که ادامه شیوع کرونا در هر شهر و روستایی در جهان به معنای آن است که تمامی جوامع بشری در معرض تهدید این ویروس قرار دارد و به همین دلیل تسریع در ارائه واکسن به بسیاری از کشورهای دارای توانایی محدود نیز باید در اولویت جامعه جهانی باشد.

بخشی از پل دختر، قدیمی‌ترین سازه شهر کرج، فروریخت

 

فریدون محمدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری البرز گفت که در پی بارندگی‌های چند روز گذشته، بخشی از پل دختر کرج قدیمی‌ترین سازه موجود در این شهر بعد از ظهر جمعه فرو ریخت.

از پل دختر کرج با عنوان پل حصار، پل سلیمانیه و پل شاه‌عباسی نیز نام برده می‌شود. این پل از سازه‌های دوره صفوی است که بر بقایای پلی کهن‌تری منسوب به دوره سلجوقی ساخته شده است.

به گفته محمدی، جبهه شرقی پل دختر کرج که محل عبور عابر پیاده است عصر جمعه به یکباره فرو ریخته است. 

پل دختر کرج در سال ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و فروریختن بخشی از آن درحالی رخ داده است که در سالیان گذشته بازسازی و مرمت شده‌ بود.

تایید قتل «ناموسی» زنی به دست دو برادرش در سنندج

 

 

دادستان سنندج گزارش‌ها درباره قتل «ناموسی» زنی به دست دو برادرش با ضربات چاقو را تایید کرد.

محمد جباری به پایگاه خبری رکنا گفت که دو برادر انگیزه خود را از قتل خواهرشان «مسائل حیثیتی» ذکر کرده‌اند.

او اعلام کرد که این دو برادر خواهرشان را با ضربات چاقو به قتل رسانده‌اند، اما گزارش‌ها درباره بریدن سر او درست نیست.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو روز ۱۰ آذر خبر داده بود که سرگل حبیبی به دست اعضای خانواده‌اش کشته شده است.

این زن ۳۱ ساله متاهل و مادر دو کودک خردسال بوده است. بر اساس برخی گزارش‌ها، او و یک مرد جوان توسط کلانتری بازداشت و پس از یک روز آزاد شده‌اند.

قاضی کشیک این زن را به برادرهایش به نام‌های حسن و اسماعیل تحویل داده و آنان نیز پس از تحویل گرفتن خواهرشان، یک ساعت بعد او را به محلی در چند کیلومتری سنندج برده و به قتل رسانده‌اند.

فاطمه برحی ۱۹ ساله در آبادان، رومینا اشرفی، ۱۴ ساله در گیلان و ریحانه عامری ۲۲ ساله در کرمان، از جمله قربانیان قتل‌های «ناموسی» در ماه‌های گذشته بوده‌اند.

هشدار سازمان ملل درباره گسترش گرسنگی و قحطی در یمن

 

  سه آژانس سازمان ملل متحد درباره از دست رفتن فرصت جلوگیری از وقوع قحطی در یمن هشدار داده و در گزارشی گفته‌اند که میلیون‌ها نفر ممکن است در ماه‌های آینده در یمن، دچار گرسنگی شوند. 

برآورد امنیتی سازمان بهداشت جهانی نیز حاکی است که در حال حاضر، وضعیت ۱۶ هزار و ۵۰۰ یمنی «فاجعه‌بار و شبه‌قحطی»‌ است. این سازمان پیش‌بینی کرده که تعداد گرسنگان در شرایط فاجعه‌بار در نیمه اول سال ۲۰۲۱ دو برابر خواهد شد. 

نهادهای امدادی سازمان ملل هشدار داده‌اند که در سال ۲۰۲۰، کمتر از نصف بودجه اضطراری درخواستی سازمان ملل برای کمک به یمن پرداخت شده است. 

ماه گذشته، مارک لوکاک، مدیر امور انساندوستانه سازمان ملل به شورای امنیت گفت که تنها ۴۵ درصد (یک و نیم میلیارد دلار) از بودجه ۳/۴ میلیارد دلاری درخواستی برای سال ۲۰۲۰، پرداخت شده است.  

طبق برآورد مشترک برنامه جهانی غذا، یونیسف و سازمان کشاورزی ملل متحد که روز پنجشنبه انتشار یافت، بیش از نیمی از جمعیت ۳۰ میلیون نفری یمن تا نیمه ۲۰۲۱ در خطر فرو افتادن به «وضعیت وخیم‌تر گرسنگی» قرار دارند. 

طبق همین گزارش، شمار کسانی که وارد مرحله اضطراری ناامنی غذایی خواهند شد نیز در نیمه اول ۲۰۲۱ از سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر به پنج میلیون نفر افزایش خواهد یافت. 

دیوید بیزلی، مدیر برنامه جهانی غذا هشدار داد:‌ «این آمار نگران‌کننده باید هشداری برای جهان باشد. یمن در آستانه قحطی است و ما نباید به میلیون‌ها خانواده‌ محتاج، پشت کنیم.» 

او گفت:‌ «برای ضعیف‌ترین مردم یمن، سال ۲۰۲۱ حتی از ۲۰۲۰ هم بدتر خواهد بود. هنوز وقت برای جلوگیری از قحطی هست، اما این فرصت با گذشت هر روز، کمتر و کمتر می‌شود.»

نشریه دفتر خامنه‌ای: انتقام کشته شدن فخری‌زاده صرفا نظامی نیست 

 

نشریه خط حزب‌الله، وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، نوشت که انتقام کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، صرفا نظامی نیست.

در مطلب این نشریه با اشاره به سخنان سابق علی خامنه‌ای مبنی بر «عقلانیت در نظام فکری اسلام» تاکید شده که بر مبنای همین «عقلانیت» اقدام متقابل جمهوری اسلامی صرفا نظامی نیست.

به نوشته این نشریه، اقدام متقابل منافع اسرائیل و آمریکا در منطقه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، علمی و حقوق بین‌الملل را با «چالش‌های متعدد مواجه خواهد ساخت».

این نشریه قانون تصویب‌شده در مجلس درباره افزایش غنی‌سازی و توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را «مقدمه‌ای برای این مسیر» دانست.

رهبر جمهوری اسلامی خواستار پیگیری کشته شدن فخری‌زاده و «مجازات قطعی عاملان و آمران آن» شده بود.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، نیز اعلام کرده بود که حکومت ایران «به‌موقع و مناسب» پاسخ این ترور را می‌دهد.

او در عین حال گفته بود که اسرائیل «در فکر ایجاد یک آشوب و بلواست» اما جمهوری اسلامی «دست آنها را از پیش» خوانده و در این «دام» نخواهد افتاد.

 مقام‌های جمهوری اسلامی اسرائیل را متهم به کشتن فخری‌زاده کرده‌اند، اما اسرائیل تاکنون این موضوع را تایید نکرده است.

آژانس از قصد ایران برای نصب سانتریفیوژهای پیشرفته‌ در نطنز خبر داد

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ایران قصد دارد سه آبشار دیگر سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۲ام را در سایتی زیرزمینی در نطنز نصب کند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه از جدیدترین گزارش آژانس به اعضایش خبر داد که در آن نوشته شده است: «ایران آژانس را از قصد خود برای توسعه مجتمع غنی‌سازی انرژی هسته‌ای نطنز با آغاز نصب سه آبشار آی‌آر-۲ام در این مجتمع مطلع کرده است.»

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اضافه می‌کند این سه آبشار به غیر از یک آبشار کنونی سانتریفیوژهای آی‌آر-۲ام هستند که برای غنی‌سازی اورانیوم در این مجتمع مورد استفاده قرار دارد.

در واکنش به انتشار این گزارش، کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، در حساب توییترش نوشت گزارش آژانس که حاوی محتویات نامه محرمانه ایران است، «بلافاصله و حتی قبل از اینکه اعضای شورای حکام نیز بتوانند آن را رهگیری کنند در رسانه‌ها ظاهر شد».

او افزود: «آژانس باید حفاظت از اطلاعات محرمانه پادمانی کشور میزبان را تضمین کند.»

بر اساس توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، این کشور فقط مجاز است از سانتریفیوژهای نسل اول آی‌آر-۱ که از کارایی کمتری برخوردارند، در مجتمع غنی‌سازی اورانیوم نطنز استفاده کند. 

همچنین این مجتمع تنها مرکزی است که ایران می‌تواند در آنجا به غنی‌سازی اورانیوم بپردازد.

قطر از تحرکاتی برای حل مناقشه دیپلماتیک دوحه با چهار کشور عربی خبر داد

 

 

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر اعلام کرد برای حل مناقشه دیپلماتیک بین این کشور و چند کشور دیگر عربی تحرکاتی انجام شده، اما او نمی‌تواند پیش‌بینی کند آیا به زودی پیشرفتی در این زمینه حاصل می‌شود یا خیر.

وزیر خارجه قطر روز جمعه در یک ارتباط ویدیویی با کنفرانس دیپلماتیک «گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای» در ایتالیا، ادامه داد: «در این لحظه، تحرکاتی در جریان است که امیدواریم به این بحران پایان دهد.»

بیش از سه سال پیش، چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک خود با قطر را به اتهام حمایت این کشور از تروریسم قطع کردند.

به گزارش رویترز، اکنون آمریکا با همکاری کویت در تلاش است تا اختلاف این چهار کشور با قطر را حل کند تا جبهه متحدی علیه ایران شکل بگیرد. 

این سخنان بعد از آن بیان شد که جارد کوشنر، مشاور ارشد دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پس از پایان سفر به عربستان سعودی، در قطر با رهبران این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه قطر همچنین اعلام کرد این کشور فعلا قصد ندارد همچون امارات و بحرین توافقی برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل امضا کند، مگر اینکه چنین توافقی منافع فلسطینیان را هم دربربگیرد.