نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مسلح شدن محیط‌بانان موافقت کردند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران کلیات لایحه‌ای را تصویب کردند که محیط‌بان‌ها و جنگل‌بان‌ها را مجاز به استفاده از سلاح در موارد ضروری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این لایحه که پس از بحث و درخواست‌های مکرر حامیان محیط‌زیست تصویب شده،‌ محیط‌بان‌ها و جنگل‌بان‌ها را مشمول قانون به کارگیری سلاح می‌کند. 

در رای‌گیری روز دوشنبه سوم تیر مجلس شورای اسلامی، ۱۶۰ نماینده به این لایحه رای مثبت دادند.

ماده اول این لایحه با تعریف آن‌ها به عنوان ضابطین دستگاه قضایی اجازه حمل سلاح را به آن‌ها می‌دهد. در بخش‌های دیگری از این لایحه، دستگاه‌های اداری موظف به تعهداتی از جمله پرداخت خسارت و دیه به جنگل‌بان‌ها و محیط‌بان‌ها در صورت خسارت و جراحت می‌شوند.

این لایحه همچنین پشتیبانی بیمه و حقوقی محیط‌بان‌ها را نیز افزایش می‌دهد.

پیشتر معاون سازمان محیط‌زیست درباره ضرورت مهیا کردن این خدمات و حمایت‌ها برای محیط‌بان‌ها از ارسال این لایحه با محورهای قضایی،‌ مالی و قانونی خبر داده بود. 

او به عنوان مثال به ماده ۱۳ این لایحه مبنی بر تعهد مالی دولت برای رفع احکام محیط‌بان‌ها در صورت محکوم شدن در دادگاه خبر داده بود.

غلامحسین نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس که بررسی این لایحه را در دستور بررسی داشت، گفت: «این افراد برای انجام وظایف خود شهید شده و یا دست به اقداماتی می زنند که مورد محاکمه قرار می‌گیرد، باید وضعیت حقوق و تکالیف آنان مشخص شود.» 

نهایی شدن این لایحه نیاز به تایید شورای نگهبان دارد.

سنای آمریکا با اکثریت آرا «مارک اسپر» نامزد پیشنهادی وزارت دفاع را تائید کرد

مجلس سنای آمریکا روز سه‌شنبه مارک اسپر نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ برای وزارت دفاع را با اکثریت آرا تائید کرد.

سنا با این رای به دوره هفت ماهه‌ای پایان داد که کرسی ریاست پنتاگون از یک وزیر دایمی خالی بود و وزارت دفاع آمریکا با سرپرست اداره می‌شد.

مارک اسپر کمتر از یک ماه پیش جانشین پاتریک شاناهان «سرپرست» قبلی وزارت دفاع آمریکا شد که خود به دلایل «شخصی و خانوادگی» از نامزدی وزارت دفاع کناره گرفت.

مارک اسپر فارغ التحصیل سال ۱۹۸۶ از «آکادمی نظامی وست پوینت» است و در جنگ خلیج‌فارس پس از اشغال کویت از سوی صدام حسین حضور داشت. او در سال ۲۰۰۷ با درجه سرهنگ دوم از ارتش بازنشسته شد.

مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه هاروارد و دکترای فلسفه را از مدرسه حکومت جان اف. کندی گرفت و در سال ۲۰۰۸ نیز دکترای سیاست‌گذاری عمومی را از دانشگاه جورج واشینگتن اخذ کرد و از دو سال پیش به عنوان معاون وزیر دفاع در پنتاگون مشغول به کار بود.