نماینده مجلس: بخشی از اقشار جامعه توان تهیه ماسک و اقلام بهداشتی را ندارند | ایران اینترنشنال

نماینده مجلس: بخشی از اقشار جامعه توان تهیه ماسک و اقلام بهداشتی را ندارند

احمد مرادی، نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد: «بخشی از اقشار ضعیف جامعه امروز توان تهیه ماسک و اقلام بهداشتی را ندارند.»

به گزارش ایسنا، مرادی همچنین گفت دولت وظیفه دارد در گام اول اقلام بهداشتی را به میزان کافی و با قیمت مناسب در دسترس عموم قرار دهد.

وکیل روح‌الله زم در فرانسه: احتمال نفوذ سپاه پاسداران در دفتر آیت‌الله سیستانی وجود دارد

 

وکیل روح‌الله زم در فرانسه‌ می‌گوید قرائنی مبنی بر احتمال نفوذ سپاه پاسداران در دفتر علی سیستانی، مرجع پرنفوذ شیعه، در ارتباط با کشاندن زم به عراق وجود دارد.

حسن فرشتیان،‌ وکیل مدیر «آمدنیوز»، یکشنبه ششم مهرماه در گفت‌وگو با رادیوزمانه درباره احتمال نفوذ سپاه پاسداران در دفتر این مرجع شیعه گفت:‌ «این احتمال به شکل کلی وجود دارد. قرائنی از این احتمال نیز موید این مطلب است.»

فرشتیان درباره نام فردی که به عنوان نماینده سیستانی با زم تماس گرفته بود، ابراز بی‌اطلاعی کرد.

او در زمینه شبهه‌ها در پرونده زم گفت: «این شبهه‌ها اگر کمک کند مجازات ایشان از حداکثری پایین‌تر بیاید،‌ کافی است تا جان یک انسان نجات داده شود.»

روح‌الله زم مهرماه سال گذشته پس از دستگیری در عراق از سوی ماموران امنیتی جمهوری اسلامی، به ایران منتقل شد. سپاه پاسداران در آن زمان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران او را طی یک نقشه «پیچیده و فنی» پس از «هدایت به  داخل کشور» بازداشت کرده‌اند.

او اکنون از سوی دادگاه به اعدام محکوم شده است.

فرشتیان که به دلیل ارتباط نزدیک با زم اطلاعاتی از او دارد، پیشتر اشاره کرده بود که این روزنامه‌نگار مهرماه سال گذشته به او گفته بود قرار است طی سفری به عراق و ملاقات با آیت‌الله سیستانی راه‌اندازی یک تلویزیون جدید را اعلام کند.

به گفته وکیل زم،‌ او همچنین مساله حمایت مالی از تلویزیون از سوی سیستانی را نیز مطرح کرده بود.

 برخی گزارش‌ها و نزدیکان زم تماس از دفتر سیستانی را یک فریب امنیتی برای کشاندن او به عراق خوانده‌اند.

مکرون: لوکاشنکو باید از ریاست‌ جمهوری بلاروس کناره‌گیری کند

امانوئل مکرون، رییس‌ جمهور فرانسه،‌ از الکساندر لوکاشنکو که بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس اعلام پیروزی کرده، خواست عدم به رسمیت شناختن دولتش از سوی اروپا را بپذیرد و از این سمت کناره‌گیری کند.

مکرون روز یکشنبه ششم مهر در آستانه سفر به لیتوانی و لتونی، که در همسایگی بلاروس قرار دارند، به یک هفته‌نامه فرانسوی گفت: «این یک بحران قدرت است، یک دولت اقتدارگرا که نمی‌تواند منطق دموکراسی را بپذیرد و با زور ادامه می‌دهد. روشن است، لوکاشنکو باید برود.»

هفته گذشته به دنبال برگزاری ناگهانی و غیرمعمول مراسم تحلیف لوکاشنکو همزمان با ادامه اعتراضات شهروندان، اتحادیه اروپا و آمریکا اعلام کردند دولت او را به رسمیت نمی‌شناسند.

رییس‌ جمهوری فرانسه همچنین گفت تحت تاثیر «شجاعت معترضان» بلاروس قرار گرفته است.

مکرون اضافه کرد: «آنها می‌دانند آخر هفته‌ها با تظاهرات چه خطری را متحمل می‌شوند و با این حال، جنبش را برای زنده کردن دموکراسی در این کشور که مدت طولانی از آن محروم است، پیش می‌برند.»

اعتراضات در مینسک و دیگر شهرهای بلاروس در چند هفته گذشته ادامه یافته و در این مدت ماموران امنیتی صدها نفر از معترضان را بازداشت کرده‌اند

وزیر بهداشت از درخواست بودجه صندوق توسعه عقب‌نشینی کرد

 

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران که چند روز پیش انتقاد کرده بود از مبلغ یک میلیارد دلار اختصاص‌یافته به مقابله با کرونا جز سهم کوچکی پرداخت نشده، روز یکشنبه گفت «قسمت اندکی» از این مبلغ دریافت شد اما دستور داد که آن را بازگردانند.

نمکی روز یکشنبه با اعلام اینکه رییس بانک مرکزی دستور واریز «قسمت اندکی» از یک میلیارد دلار را صادر کرد،گفت: «با توجه به اینکه صبوری کردیم که خدایی نکرده این پول را وارد بازار نکنیم که باعث تغییر در پایه پولی شود و دلار دچار نوسان شود [به معاونم گفتم] همین میزان را هم برگردانید.»

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه «اگر از کرونا شکست بخوریم پایه‌های نظام را دچار تزلزل خواهیم کرد» گفت: «از این به بعد ما لب فرو می‌بندیم.» او همچنین گفت: «من اشتباهی وزیر شدم و اشتباهی این راه را آمدم.»

پیشتر نیز نمکی در یادداشتی، از پرداخت نشدن کامل کمک یک میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا انتقاد کرده بود.

انتقاد سعید نمکی از عدم دریافت بودجه چند روز پیش منتشر شد. او در «دل‌نوشته‌ای» خطاب به قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، نوشته بود: «یک میلیارد دلاری که رهبری از صندوق توسعه موافقت کردند ماه‌هاست به جز سهم کوچکی نگرفته‌ام. نمی‌دانم برای کدام کار مهم‌تر گذاشته‌اند؟»

رییس ستاد کل نیروهای مسلح: اگر امارات و بحرین به اسرائیل پایگاه دهند با آنها مثل دشمن برخورد می‌کنیم

محمد باقری،‌ رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران،‌ تهدید کرد در صورت خدشه وارد شدن به امنیت ملی، جمهوری اسلامی با امارات متحده عربی،‌ بحرین و کشورهایی که در پی عادی‌سازی روابط با اسرائیل باشند به عنوان ارائه‌کننده پایگاه به دشمن برخورد می‌کند.

باقری شامگاه شنبه پنجم مهرماه در یک برنامه تلویزیونی گفت اگر پای اسرائیل به منطقه باز شود «و اتفاقاتی رخ دهد که امنیت ملی ما دچار کوچک‌ترین خدشه شود،‌ به امارات و بحرین و هر کشوری که دنبال عادی‌سازی برود،‌ به عنوان ارائه‌کننده پایگاه به دشمن نگاه می‌کنیم... و با آنها برخوردی می‌کنیم که با دشمن می‌کنیم.»

این مقام نظامی ایران همچنین به پیام‌های دوستی امارات متحده عربی طی سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: «با وجود همراهی امارات با تحریم‌ها، ما نگاه خوش‌بینانه داشتیم،‌ اما آن‌ها ارتباط خود با اسرائیل را علنی کرده و نگاه ما هم به امارات و بحرین با گذشته تغییر کرد.»

باقری در واکنش به اظهارات پادشاه عربستان سعودی درباره پیام دوستی به ایران گفت: «ما برای ایجاد ارتباط با عربستان مشکل نداریم، اما أنها پس می‌زنند.»

محمود صادقی: بخش زیادی از ۲۰ هزار قرص وارداتی آنفلوانزا برای درمان مقام‌ها استفاده شد

محمود صادقی،‌ نماینده پیشین مجلس،‌ می‌گوید ۲۰ هزار قرص آنفلوانزا موسوم به «فاویپیراویر»که پیشتر به صورت محرمانه از چین وارد ایران شده بود، برای درمان مقام‌های حکومت استفاده شده است.

صادقی روز یکشنبه ششم مهرماه به خبرگزاری ایلنا گفت: «در اواخر مجلس دهم، ۲۰ هزار قرص فاویپیراویر به صورت محرمانه از چین وارد شد و تعداد زیادی خرج درمان مقام‌ها شد که این نشان می‌دهد بر خلاف شعارهایی که ما می‌دهیم متاسفانه امتیازات حاکمان در قوای مختلف با مردم نزدیک نیست.»

او افزود: «قرار بود این قرص‌ها برای کارآزمایی بالینی در اختیار بیمارستان‌ها قرار بگیرد و مجوز ساخت داده شود،‌ اما متاسفانه مشخص نشد که سرنوشت آن‌ها چه شد.»

پیشتر سخنگوی سازمان غذا و دارو گفته بود این قرص‌ها به عنوان داروی آنفلوانزا وارد فهرست دارویی ایران شده و برای مصارف بیمارستانی استفاده و توزیع می‌شود.

ایرج حریرچی،‌ معاون کل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، نیز در فروردین‌ماه در واکنش به شائبه‌ها درباره اختصاص این داروها به مسئولان گفته بود:‌ «عملکرد وزارت بهداشت نشان داده مهمترین اولویت ما مردم و فقرا است. اگر کسی هم بخواهد تخلف کند، مشخص می‌شود.»

صادقی در ادامه گفت‌وگو با ایلنا به «فاصله مقام‌ها از مردم» اشاره کرد و در همین زمینه از دریافت هزار و ۵۰۰ واکسن آنفولانزا از سوی مجلس و همچنین برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی به صورت ویدیویی از سوی حسن روحانی انتقاد کرد.

 

سازمان غذا و دارو: شرط ارائه کد ملی برای دریافت واکسن آنفلوانزا به خاطر جلوگیری از خروج انبوه واکسن است

محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو درباره دلیل الزام ثبت نام در سامانه معرفی شده از سوی این سازمان و ارائه کدملی، گفت: «این تمهیدات برای جلوگیری از خروج غیرقانونی و انبوه واکسن آنفلوانزا از کشور اندیشیده شده است.»

 شانه‌ساز تاکید کرد که مراجعان به داروخانه‌ها، پیشتر  باید در سامانه مورد نظر ثبت نام و کد ملی خود را وارد کنند تا در موقع تحویل واکسن مورد مطابقت قرار گیرد.

رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت افزود که برای ۲۰ درصد از جمعیت کشور با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی واکسن آنفلوانزا وارد کردیم ولی در صورت نیاز می‌توانیم میزان بیشتری از این واکسن را با ارز نیمایی وارد کنیم.

در سال‌جاری به دلیل شیوع کرونا و برای جلوگیری از شیوع همزمان کرونا و آنفلوانزا، مقام‌های بهداشت و درمان بر لزوم تزریق واکسن آنفلوانزا به ویژه در مورد افراد پرخطر یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای تاکید کرده‌اند.

 

بلاروس غرب را به ایجاد آشوب در این کشور متهم کرد

ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس، در نشست ویدیویی مجمع عمومی سازمان ملل کشورهای غربی را به ایجاد «آشوب و هرج و مرج» در این کشور متهم کرد.

ماکی با اشاره به اظهار نگرانی مقامات غربی در مورد ناآرامی‌های بلاروس گفت: «در واقع، این اظهارات چیزی جز تلاش برای ایجاد آشوب و هرج و مرج در کشور ما نیست.»

وزیر خارجه بلاروس هشدار داد: «دخالت در امور داخلی ما، تحریم‌ها و سایر محدودیت‌ها تنها نتیجه معکوس خواهد داشت.»

با تداوم تظاهرات معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس و اعلام پیروزی الکساندر لوکاشنکو در این انتخابات، آمریکا و اتحادیه اروپا سرکوب معترضان را محکوم کرده و اعلام کردند که لوکاشنکو را به عنوان رییس‌جمهور این کشور به رسمیت نمی‌شناسند.

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، روز شنبه در یک مصاحبه با نشریه فرانسوی دودیمانش گفت لوکاشنکو باید از ریاست‌جمهوری بلاروس کناره‌گیری کند. مکرون گفت: حکومت لوکاشنکو «قدرتی خودکامه است که نمی‌تواند منطق مردم‌سالاری را بپذیرد و با زور به قدرت آویزان شده است.»

دولت یمن و حوثی‌ها بر مبادله بیش از هزار اسیر توافق کردند

دولت یمن و حوثی‌های این کشور در نشستی که با حمایت سازمان ملل در سوئیس برگزار شد توافق کردند بیش از هزار زندانی را مبادله کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، طبق این توافق ۶۸۱ شبه نظامی، ۴۰۰ نیروی دولتی، از جمله ۱۵ نیروی سعودی و چهار سودانی، آزاد خواهند شد و قرار است صلیب سرخ جهانی بر روند تبادل زندانیان نظارت کند.

از زمان آغاز جنگ داخلی یمن در سال ۲۰۱۴، این بیشترین تعداد اسیرانی است که دو طرف مبادله خواهند کرد.

دولت یمن که از سوی عربستان سعودی حمایت می‌شود و حوثی‌ها که مورد حمایت ایران هستند در مذاکراتی که در سال ۲۰۱۸ با میانجی‌گری آمریکا برگزار شد، توافق کرده بودند حدود ۱۵ هزار زندانی را مبادله کنند اما دو طرف در این مدت تعداد معدودی اسیر را مبادله کرده بودند.

رییس کل دادگستری قم از ورود دستگاه قضایی برای ساماندهی مهد کودک‌ها خبر داد

علی مظفری، رییس کل دادگستری قم از ساماندهی خانه‌های بازی و مهد کودک‌های قم «پس از سال‌ها بلاتکلیفی» با ورود دستگاه قضایی  خبر داد.

مظفری، از برگزاری جلسه کمیته ویژه ساماندهی خانه‌های بازی و مهد کودک‌ها با حضور «دوازده دستگاه مرتبط با موضوع» خبر داد و گفت: «تعداد زیادی خانه بازی بدون مجوز قانونی و همچنین مهد کودک‌هایی با متولیان متعدد در استان قم مشغول به فعالیت هستند که این وضعیت موجب گردیده تا کودکان ما با آسیب‌های فراوان فرهنگی و اجتماعی مواجه شوند.»

رییس کل دادگستری قم افزود: « در این کمیته مقرر شد ظرف مدت یک ماه، اداره کل بهزیستی در رابطه با مسئولان و مربیان خانه‌های بازی، ضوابط لازم را تعریف و نسبت به گزینش، آموزش، بررسی صلاحیت و صدور مجوز فعالیت برای ایشان اقدام نمایند.»

گفتنی است یازدهم شهریور سال‌جاری، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنانی گفته بود که مهدکودک‌ها در ایران، «رها» شده‌اند و بر اساس گزارش‌های رسیده به وی، وضعیت آنها «به هیچ وجه خوب نیست.» پس از آن بود که احتمال دخالت گسترده‌تر نهادهای حکومتی در شیوه اداره «مهدکودک‌ها» مطرح شد.

استاندار البرز: به مدت یک هفته محدودیت‌های کرونایی در شهر کرج و استان البرز اجرا می‌شود

 عزیزالله شهبازی، استاندار البرز اعلام کرد که از روز یک‌شنبه به مدت یک هفته محدودیت‌های کرونایی در شهر کرج و استان البرز اجرا می‌شود.

در پی برگزاری جلسه ستاد مدیریت کرونای استان البرز، شهبازی گفت که با توجه به وضعیت قرمز کرونا ناچاریم محدودیت‌های اسفندماه را دوباره اجرا کنیم.

شهبازی اعلام کرد که از رو یک‌شنبه، ششم مهر ماه تمام مراکز اجتماعی کرج و دیگر شهرهای استان البرز به مدت یک هفته تعطیل است و تا اطلاع بعدی رستوران‌ها نیز فقط به صورت بیرون‌بر فعالیت می‌کنند.

استاندار البرز با تاکید براینکه بیمارستان‌ها باید در حالت آماده باش قرار گیرند، افزود که در حال حاضر وضعیت اصناف در این استان بسیار نگران کننده است.

واشینگتن‌پست: اسرائیل و لبنان قصد دارند در مورد مرزهای آبی خود مذاکره کنند

به گزارش واشینگتن پست، اسرائیل و لبنان قصد دارند ماه آینده در اقدامی کم سابقه با میانجی‌گری آمریکا برای حل و فصل اختلافات موجود در مورد مرزهای آبی خود مذاکره کنند.

در این مذاکرات که گفته می‌شود به دلیل شیوع کرونا احتمالا به صورت مجازی برگزار می‌شود، نمایندگان هر سه کشور حضور خواهند داشت.  

 یووال اشتانیتز، وزیر انرژی اسرائیل، سرپرستی مذاکره‌کنندگان اسرائیلی را بر عهده خواهد داشت.مقامات لبنان تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

لبنان و اسرائیل هیچ‌گونه رابطه دیپلماتیکی ندارند و در وضعیت جنگی به سر می‌برند. هر دو کشور مدعی مالکیت حدود ۸۶۰ کیلومتر مربع از دریای مدیترانه هستند.

به گزارش واشینگتن پست، با توجه به روند جدید عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل، دولت ترامپ در تلاش است مذاکرات بیشتری را بین اسرائیل و کشورهای عربی برگزار کند.

واگذاری اماکن تاریخی ایران به بخش خصوصی: ۹۷ بنا واگذار شد، واگذاری ۴۱ بنا در دستور کار

هادی میرزایی، مدیرعامل صندوق توسعه، احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی از واگذاری ۹۷ بنای تاریخی و فرهنگی به بخش خصوصی خبر داد.

میرزایی روز شنبه در بازدید از آثار تاریخی استان خراسان رضوی در داورزن، زبرخان، فریمان و تربت ‌حیدریه، گفت که از مجموع ۸۰۰ بنای تاریخی کشور که ساماندهی آن‌ به صندوق توسعه، احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی سپرده شده، تاکنون ۹۷ بنای تاریخی و فرهنگی توسط صندوق به بخش خصوصی واگذار شده است و واگذاری ۴۱ بنای تاریخی استان خراسان رضوی در دستور کار این صندوق قرار دارد.

این مقام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی افزود که صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی به استناد ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم توسعه با هدف مرمت، احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی و با استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی در سال ۱۳۸۴ تشکیل شده است.

به گفته میرزایی، واگذاری بناهای تاریخی با هدف مرمت و نگهداری اماکن تاریخی و فرهنگی، توسعه مقاصد گردشگری و کمک به صیانت از این آثار گران‌سنگ و طی قراردادهایی  بیش از ده ساله انجام می‌شود.

رییس جمهوری چین: شیوه حزب کمونیست درباره اقلیت‌های مسلمان کاملا درست است

شی جین پینگ، رییس جمهوری چین در جلسه‌ای تاکید کرد که برنامه حزب کمونیست چین برای ایغورها و دیگر مسلمانان اقلیت چین «کاملا» درست است و این حزب همچنان به آن برنامه تعهد دارد.

به گزارش نیویورک تایمز، علی‌رغم محکومیت اقدامات چین علیه اقلیت‌ها توسط کشورهای غربی، شی جین پینگ، رییس جمهوری چین سیاست‌های منطقه‌ای خود برای جداسازی نژادی اقلیت‌های مسلمان را موفقیت‌آمیز و «کاملا درست» توصیف کرد و تعهد داد که برای نقش بستن هویت ملی چینی در «اعماق روح» ایغورها و دیگر اقلیت های بزرگ مسلمان بیشتر تلاش کند.

رییس جمهوری چین سخنان خود را در جریان یک کنفرانس دو روزه بیان کرده که احتمالا درباره جهت‌گیری آینده سیاست‌های دولتی در استان سین کیانگ بوده است.

جزئیات سخنان شی جین پینگ تاکنون مشخص نیست، اما بر اساس خلاصه‌ای که خبرگزاری شینهوا منتشر کرد، به نظر می‌رسد که او در مقابل محکومیت‌های بین‌المللی این اقدامات و برنامه تغییر ساختار جمعیتی منطقه، حاضر به عقب‌نشینی نشده است.

او  در این جلسه گفت: «استان سین کیانگ  از وجود  ثبات لذت می‌برد و مردم  در شرایط صلح‌آمیزی زندگی می‌کنند.» رییس جمهوری چین اضافه کرد: «شیوه حزب کمونیست در سین کیانگ کاملا درست است و باید به مدت طولانی انجام شود.»

واکنش غیررسمی فرانسه به استعفای نخست‌وزیر لبنان: خیانت بود

 

 

در واکنش به استعفای مصطفی ادیب، نخست‌وزیر لبنان، خبرگزاری فرانسه به نقل از اطرافیان امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، نوشت: «این یک خیانت از طرف احزاب لبنان است.»

این اولین واکنش فرانسه به کناره‌گیری ادیب، پس از ناکامی در تشکیل دولت جدید لبنان به شمار می‌رود. 

اصرار حزب‌الله و جنبش امل بر در اختیار داشتن وزیر اقتصاد لبنان، بزرگ‌ترین مانع برای تشکیل دولت جدید گزارش شده است.

قرار است به‌زودی مکرون شخصا درباره بحران سیاسی لبنان اظهار نظر کند.

او در ماه‌های اخیر با انجام دو سفر به بیروت در تلاش بود تا برای بحران به وجود آمده در لبنان راه‌حلی بیابد.

کناره‌گیری ادیب از نخست‌وزیری، شکستی برای طرح مکرون درباره تشکیل دولت تکنوکرات‌ها در لبنان ارزیابی شده است.

تسنیم: پرداخت ۳۰۰ میلیون دیگر وام به نمایندگان مجلس پس از ۲۰۰ میلیون ودیعه مسکن 

 

 

خبرگزاری تسنیم گزارش داد که علاوه بر پرداخت ۲۰۰ میلیون تومان به نمایندگان مجلس،‌ ۳۰۰ میلیون تومان نیز به آنان وام داده شده است.

به نوشته این خبرگزاری،‌ نمایندگان مجلس به کم بودن مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای اجاره خانه در تهران «گلایه داشتند» و به همین دلیل  ۳۰۰ میلیون تومان دیگر در قالب «وام ضروری» به نمایندگان داوطلب پرداخت شده است.

تسنیم در این گزارش نوشته است که نمایندگان با این وام ودیعه مسکن و وام خودروی دنا پلاس، ۸۰۲ میلیون تومان ودیعه دریافت کرده‌اند.

این خبرگزاری با محاسبه این ارقام نوشت که نمایندگان باید تا پایان مجلس یازدهم طی ۴۵ ماه، ماهانه بیش از ۱۷میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قسط پرداخت کنند،‌ در حالی که حقوق ماهانه آنان ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

پیشتر انتشار خبرهایی درباره تحویل قسطی و زیر قیمت بازار خودروی دنا پلاس با ارزش ۶۰۰ میلیون تومان به نمایندگان مجلس ایران با واکنش گسترده کاربران در رسانه‌های اجتماعی و حتی فعالان رسانه‌ای حامی حکومت در رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شد.

روز پنج‌شنبه خبر تحویل ۱۵۰۰ واکسن به مجلس خبرساز شد. مجلس اعلام کرده که این واکسن‌ها  به سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت بازگردانده می‌شود.

 

شکستن مهره کمر کروبی بر اثر زمین خوردن و انتقال او به بیمارستان برای عمل جراحی 

 

 

فرزند مهدی کروبی خبر داد که مهره کمر پدرش پس از زمین خوردن آسیب دیده و قرار است روز یک‌شنبه ششم مهر عمل جراحی شود.

حسین کروبی گفت که اواخر هفته گذشته پدرش در حمام زمین خورده و مهره دوازدهم ستون فقراتش شکسته است.

او خبر داد که پدرش روز شنبه به بیمارستان منتقل شده و قرار است فردا عمل جراحی شود.

به گفته حسین کروبی، در دو ماه گذشته این چهارمین باری است که پدرش زمین خورده است.

او گفت که مهدی کروبی در مدت حصر شش بار دیگر نیز عمل جراحی شده است.

مهدی کروبی سال ۹۴ نیز به دلیل شکستن پایش مورد عمل جراحی قرار گرفته بود. 

به‌تازگی تعدادی از اعضای مجمع روحانیون مبارز و غلامحسین کرباسچی و محمد قوچانی، دو عضو حزب کارگزاران سازندگی، با کروبی دیدار کردند.

سه عضو کانون نویسندگان ایران به زندان اوین منتقل شدند

 

 

رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن، سه عضو کانون نویسندگان ایران، برای گذراندن محکومیتشان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور»، به زندان اوین منتقل شدند. 

کانون نویسندگان ایران، در صفحه فیس‌بوک خود نوشت این سه نویسنده صبح روز شنبه پنجم مهر، در دایره اجرای احکام حضور یافتند و حوالی ساعت سه بعدازظهر به زندان اوین منتقل شدند.

براساس این گزارش، جمعی از اعضای این کانون و تعدادی از شاعران و نویسندگان مستقل، در اعتراض به اجرای حکم این سه نویسنده مقابل زندان اوین جمع شدند و «تا لحظه‌ بدرقه‌ آنان» در آنجا حضور داشتند.

رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین، دو عضو هیات دبیران کانون نویسندگان ایران، هر یک به شش سال و کیوان باژن، عضو پیشین هیات دبیران به سه‌ سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.  

این سه نویسنده پیش‌تر در تاریخ یکم تیرماه سال جاری به شعبه‌ یک اجرای احکام احضار شده بودند، اما  به علت شیوع  بیماری کرونا، اجرای حکم آنها تا تاریخ پنجم مهر به تعویق افتاد.

نرخ رسمی ۲۶ درصدی تورم در شهریور؛ افزایش ۴۷ درصدی هزینه‌های کم‌درآمد‌ترین دهک 

 

مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه شهریورماه را ۲۶ درصد اعلام کرد. تورم نقطه به نقطه در این ماه نیز به ۳۴/۴ درصد گزارش شد.

مسعود شفیعی، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران، گفت که نرخ تورم نقطه‌ای استان تهران در شهریورماه به ۳۷/۴ درصد رسید.

در همین حال خبرگزاری ایسنا نوشت که براساس این آمار هزینه‌های دهک دهم که کم‌درآمد‌ترین دهک به شمار می‌رود نسبت به پارسال ۴۴/۶ و هزینه دهک اول ۳۱/۱ درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «شیر، پنیر و تخم­‌مرغ»، «ماهی‌ها و صدف‌داران» گروه «چای، قهوه و سایر نوشیدنی‌ها» است.

براساس پیش‌بینی کارشناسان،‌ نرخ تورم نقطه‌ به ‌نقطه اسفند‌ماه امسال بالغ بر ۵۶ درصد خواهد بود، که رکوردی جدید برای نرخ تورم است. صندوق بین‌المللی پول نیز تورم در سال جاری میلادی در ایران را بیش از ۳۴ درصد پیش‌بینی کرده بود.

در همین حال احسان سلطانی،‌ پژوهشگر و کارشناس اقتصادی، ضمن انتقاد از «عددسازی» مرکز آمار ایران گفته بود نرخ واقعی تورم کلی سالانه در مرداد دست‌کم ۶۰ درصد است.

به باور این کارشناس اقتصادی، قیمت‌ها در نیمه دوم سال افزایش خواهد یافت و نرخ تورم بالای ۶۰ یا ۷۰ درصد خواهد رفت.