نظام پزشکی: وضعیت مراکز تصویربرداری پزشکی بحرانی است | ایران اینترنشنال

نظام پزشکی: وضعیت مراکز تصویربرداری پزشکی بحرانی است

 

علیرضا اسپید،‌ نایب‌رییس شورای عالی نظام پزشکی ایران، ضمن اشاره به افزایش هزینه‌ تجهیزات در این حوزه وضعیت مراکز تصویربرداری پزشکی کشور را «بحرانی» عنوان کرد.

اسپید روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه در این زمینه گفت: «گرانی هزینه‌های سرمایه‌گذاری و مصرفی و همچنین قیمت بسیار پایین تعرفه‌ها که همخوانی با هزینه‌ها ندارد، عملا امکان فعالیت سالم و به دور از رابطه مالی با بیمار را از بین می‌برد.»

به گفته او،‌ وضعیت این مراکز بحرانی شده و «سرمایه‌گذاری در این حوزه هزینه‌بر بوده و مواد مصرفی و هزینه‌های سرباری در این بخش بسیار بالا است.»

این مقام نظام پزشکی اشاره کرد راه‌اندازی یک موسسه رادیولوژی با امکانات حداقلی بیش از سه میلیارد تومان و راه‌اندازی یک مرکز تصویربرداری بیش از ۵۰ میلیارد تومان هزینه دارد.

اسپید درآمدهای حاصل از این فعالیت را پایین دانست و گفت: «هیچ تناسبی با هزینه‌ها ندارد و در نتیجه تکنولوژی‌هایی استفاده خواهد شد که در دنیا منسوخ شده است.»

او همچنین اشاره کرد که به دلیل استفاده از تجهیزات آنالوگ و ضعیف‌تر، کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

هالک‌بانک ترکیه خواستار پایان پیگرد قانونی آمریکا به اتهام نقض تحریم‌ها علیه ایران شد

وکیل هالک‌بانک، روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه، به یکی از دادگاه‌های تجدیدنظر در آمریکا اعلام کرد که این بانک دولتی ترکیه از پیگرد قانونی ایالات متحده مصون است و کیفرخواستی که این بانک را به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران متهم کرده است، باید لغو شود.

سیمون لتکوویچ، وکیل هالک‌بانک، در دادگاه تجدیدنظر ناحیه دوم در منهتن گفت که دولت آمریکا هیچ پایه‌ای برای اثبات صلاحیت کیفری درباره این بانک را ندارد و از آنجایی که این بانک دولتی با دولت ترکیه هم سطح است، از مصونیت قضایی برخورددار می‌شود.

هالک‌بانک، به پول‌شویی و نقض قوانین مرتبط با تحریم‌های ایران متهم است. دادستانی آمریکا هالک‌بانک را متهم کرده است که در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ از طریق شبکه مالی و شرکت‌های فعال خود در ایران، ترکیه و امارات به دور زدن تحریم‌های ایران کمک کرده است.

این بانک متهم است به ایران برای انتقال مخفیانه ۲۰ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده خود، از جمله یک میلیون دلار از طریق حساب‌های آمریکایی، کمک کرده است.

پیشتر هالک‌بانک خواستار تبرئه خود از اتهام‌های تقلب بانکی، پول‌شویی و توطئه نیز شده بود، اما یک قاضی آمریکایی در مهرماه ۱۳۹۹، این درخواست را نپذیرفت و ادعای هالک‌بانک را مبنی بر این که قانون مصونیت‌های حاکمیت خارجی مانع پیگرد قانونی می‌شود، را رد کرد.

مقام‌های امنیتی آمریکا و اسرائیل سه‌شنبه دور دوم مذاکرات استراتژیک خود درباره ایران را برگزار می‌کنند

پایگاه خبری آکسیوس گزارش داد جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، و همتای‌ اسرائیلی‌اش بن شبات به همراه تیم‌های امنیت ملی دو کشور روز سه‌شنبه در نشستی ویدیویی دومین دور گفت‌وگوهای استراتژیک خود را درباره ایران برگزار می‌کنند.

به گفته مقامات اسرائیلی، دور دوم گفت‌وگوهای آمریکا و اسرائیل بر فعالیت‌های منطقه‌ای ایران در سوریه، عراق، لبنان و یمن تمرکز خواهد داشت و طی آن مذاکرات اعضای برجام و حمله به کشتی‌های ایرانی و اسرائیلی در دریای سرخ و خلیج فارس نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دور اول گفت‌وگوهای استراتژیک آمریکا و اسرائیل درباره ایران بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تمرکز داشت.

دومین دور گفت‌وگوهای استراتژیک آمریکا و اسرائیل در حالی انجام می‌گیرد که وقوع انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز که به اسرائیل نسبت داده می‌شود چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای را تحت تاثیر قرار داده و آمریکا اعلام کرده در این عملیات هیچ نقشی نداشته است.

نتانیاهو: به ایران اجازه نمی‌دهیم با دستیابی به توانایی هسته‌ای، نسل‌کشی را عملی کند

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت ایران هیچ‌گاه تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را متوقف نکرده و تاکید کرد به جمهوری اسلامی اجازه نخواهد داد به توانایی هسته‌‌ای دست یابد.

نتانیاهو در نشست خبری روز دوشنبه خود با وزیردفاع آمریکا گفت ایران هیچگاه از تلاش‌های خود برای «دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای» دست برنداشته وتاکید کرد: «هیچگاه به ایران اجازه نمی‌دهم به توانایی هسته‌ای برسد تا هدف خود برای نسل کشی را عملی کرده و اسرائیل را حذف کند.»

نخست‌وزیر اسرائیل ایران را «بزرگ‌ترین، خطرناک‌ترین و فوری‌ترین» تهدید در خاورمیانه خواند و گفت جمهوری اسلامی با حمایت از تروریسم در پنج قاره جهان، جان غیرنظامیان را در همه جا به خطر انداخته است.

ژاپن اعلام کرد یک میلیون تن آب پسماند آلوده نیروگاه اتمی فوکوشیما را به اقیانوس می‌ریزد

ژاپن اعلام کرد یک میلیون تن آب پسماند آلوده نیروگاه اتمی فوکوشیما را که در زلزله سال ۲۰۱۱ آسیب دیده بود به اقیانوس می‌ریزد.

اجرای این تصمیم که سال‌هاست با مخالفت صنایع ماهیگیری منطقه و کشورهای همسایه ژاپن همراه بوده طی دو سال آینده آغاز می‌شود و چند دهه ادامه خواهد یافت.

طبق این طرح، آب‌های آلوده برای جداسازی ایزوتوپ‌های مضر طبق استانداردهای بین‌المللی فیلتر می‌شود.

وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت از تصمیم ژاپن گفت کار تخلیه این آب‌ها تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و طبق استانداردهای این سازمان انجام می‌شود.

در عین حال، وزارت خارجه چین اعلام کرد تصمیم ژاپن برای انتقال یک میلیون تن آب آلوده نیروگاه اتمی فوکوشیما به اقیانوس مضر و بسیار غیرمسئولانه است.

فرماندار دزفول: تخت‌ها‌ کاملا پر است، بیماران کرونا را در راهرو بیمارستان بستری کرده‌ایم

علی فرهمندپور، فرماندار ویژه دزفول از بستری بیماران در راهروهای بیمارستان دزفول به دلیل پر شدن تخت‌های بیمارستانی خبر داد.

فرهمندپور افزود که وضعیت کرونا در دزفول کاملا قرمز و اضطراری است، ظرفیت تخت‌های بیمارستان کاملا پر شده است و در راهروهای بیمارستان برای بیماران کرونا تخت ایجاد کرده‌ایم.

او گفت: «در حوزه درمانی دزفول واقعا یک آرایش نظامی را شاهد هستیم و از مردم درخواست می‌کنیم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.»

به گفته فرهمندپور، تیم‌های بازرسی از اصناف در مناطق مختلف دزفول فعال شده‌اند و تعداد زیادی از مغازه‌ها و صنوف به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی پلمب شده‌اند.

فرماندار ویژه دزفول همچنین اعلام کرد که میادی ورودی و خروجی این شهر نیز کنترل می‌شود تا از ورود پلاک‌های غیر بومی جلوگیری شود.

جو بایدن، همسر جان مک‌کین، را به عنوان سفیر آمریکا در برنامه جهانی غذا منصوب می‌کند

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، قرار است سیدنی مک‌کین، همسر سناتور فقید جان مک‌کین، را به عنوان سفیر آمریکا در برنامه جهانی غذا، وابسته به سازمان ملل، معرفی کند.

انتصاب دست‌کم یک عضو در دولت از حزب مخالف، سنتی است که از دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون آغاز شد و در دولت‌های جورج دبلیو بوش و باراک اوباما ادامه یافت اما در دولت دونالد ترامپ شکسته شد.

سیدنی مک‌کین همسر سناتور سرشناس جمهوریخواه جان مک‌کین است که دو سال و نیم پیش درگذشت. او البته از معدود جمهوری‌‍خواهانی است که در انتخابات سال گذشته از جو بایدن، نامزد دموکرات، حمایت کرد.

آریزونا، ایالت سیدنی مک‌کین، که به طور سنتی جمهوری‌خواه است نیز در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ به جو بایدن رای داد.

به نوشته پایگاه خبری پولیتیکو، سیدنی مک‌کین ۶۶ ساله در حال سپری کردن روند بررسی سوء‌پیشینه و امور اداری است تا انتصاب او به عنوان سفیر آمریکا در برنامه جهانی غذای سازمان ملل نهایی شود.

سیدنی مک‌کین به عنوان یکی از اعضای هیات امنای موسسه مک‌کین،‌ سوابقی در فعالیت برای کاهش قاچاق انسان و گرسنگی در جهان دارد و در سال ۲۰۰۸ نیز در چارچوب برنامه جهانی غذا برای دیدار با سربازان زخمی از حملات روسیه به گرجستان سفر کرده بود و اقدامات این برنامه را در آفریقا و جنوب شرق آسیا زیر نظر داشت.

عراقچی: کره جنوبی باید در مورد پول‌های بلوکه شده ایران، اقدام عملی انجام دهد

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران، در دیدار با قائم مقام وزارت خارجه کره جنوبی، خواهان اقدام عملی این کشور در مورد پول‌های بلوکه شده ایران شد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه بیست و سوم فروردین ماه در جریان دیدار با چوی جونگ کان، قائم‌مقام وزارت خارجه کره جنوبی، گفت که «اقدام غیر قانونی بانک‌های کره‌ای در بلوکه کردن منابع مالی ایران موجب از دست رفتن اعتماد و جایگاه کره در ایران شده که جبران آن کار آسانی نخواهد بود.»

عراقچی با بیان اینکه «سفر نخست وزیر کره جنوبی به تهران در تاریخ مناسبات دو کشور بعد از انقلاب بی‌سابقه است»، گفت که با تبادل هیات در چنین سطحی، کره جنوبی باید هر چه سریع‌تر اقدامی عملی برای رفع مشکلات روابط دو کشور انجام دهد.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران، چند ماه قبل در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که بیش از 7 میلیارد دلار از منابع ارزی ایران که حاصل «درآمدهای زمانی است که آمریکا از برجام خارج نشده بود یا حاصل معافیت‌های مختلفی است که آمریکا برای صادرات ایران در نظر گرفت»، از سوی  واردکنندگان کره‌جنوبی به ایران به حساب‌های ایران در بانک‌های کره‌ای واریز شد اما این بانک‌ها آن را مسدود کرده‌اند.

رییس کل بانک مرکزی ایران همان زمان با بیان اینکه «ما درخواستی که با تحریم‌های آمریکا در تضاد باشد، نداشته‌ایم»، گفت که «ما صرفا از بانک‌های کره‌ای خواستیم اجازه دهند از پول‌های خود برای واردات کالاهای بشردوستانه از جمله مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی استفاده کنیم که این کالاها از تحریم‌های آمریکا معاف هستند اما برداشتم این است که کره‌ای‌ها ما را به بازی گرفته‌اند و از پول ایران برای تقویت منابع خود استفاده می‌کنند.»

بازداشت بتول امینی ده‌یادگاری، معلم ساکن مشهد، به دلیل اعتراض به توافق ایران و چین

بتول امینی ده‌یادگاری، معلم ابتدایی در شهر مشهد از یک هفته قبل به دلیل اعتراض به توافق ایران و چین بازداشت شده است.

نیروهای امنیتی در مشهد روز دوشنبه ۱۶ فروردین بتول امینی ده‌یادگاری، معلم ابتدایی ساکن این شهر، را در منزل او بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

فواد سجودی فریمانی، زندانی سیاسی سابق و فرزند بتول امینی ده‌یادگاری، با اعلام این خبر، در کانال تلگرامی که برای انتشار اخبار بازداشت مادرش راه اندازی کرده، نوشت که ماموران در جریان بازداشت بتول امینی خانه این شهروند را تفتیش کرده و برخی از وسایل شخصی او را نیز ضبط کرده‍اند.

او همچنین در صفحه توئیتر خود دلیل بازداشت مادرش را شرکت در تظاهرات علیه قرارداد میان ایران و چین اعلام کرد.

به گفته فرزند خانم امینی ده‌یادگاری، تعداد دیگری از شرکت‌کنندگان در تجمع اعتراض به توافق ایران و چین نیز بازداشت شده‌اند اما خانواده‌های‌شان در مورد این بازداشت‌‌ها اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

فواد سجودی فریمانی گفت که از زمان بازداشت در هفته گذشته تاکنون به مادرش، بتول امینی ده‌یادگاری، اجازه تماس تلفنی و همچنین تبدیل قرار بازداشت به وثیقه داده نشده است.

بنیاد بیماری‌های نادر به شیوه اولویت‌بندی واکسن کرونا اعتراض کرد

حمیدرضا ادراکی، مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر، به توزیع نشدن واکسن کرونا میان این بیماران اعتراض کرد و گفت: «هیچ پروتکل مشخصی برای شیوه اولویت‌بندی این بیماران برای دریافت واکسن کرونا وجود ندارد».

به گزارش ایلنا، ادراکی روز دوشنبه ۲۳ فروردین اعلام کرد: «مکاتبات زیادی با معاونت درمان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در خصوص اولویت‌بندی بیماران نادر در برنامه ملی واکسیناسیون صورت گرفته، اما همچنان تنها بیماری‌های صعب‌العلاج و بیشتر شناخته شده برای دریافت واکسن در نظر گرفته شده است.»

بر اساس این گزارش، انجمن‌های بیماری‌های نادر در اعتراض به عدم رسیدگی به واکسیناسیون بیماران نادر مقابل بنیاد بیماری‌های نادر تجمع کردند.

بنیاد بیماری‌های نادر اعلام کرد که ۳۵۵ نوع بیماری نادر تاکنون در کشور شناسایی شده که نه تنها در دریافت داروهای کمیاب و گرانقیمت خود دچار مشکلند بلکه وضعیت آنها در برنامه واکسیناسیون کرونا نیز نامشخص است. به گفته مدیرعامل این بنیاد، «ضعف سیستم ایمنی و نقص ژنتیکی» ویژگی مشترک اکثر بیماران نادر است.

استاندار تهران:‌ ظرفیت پذیرش بیماران کرونا در بیمارستان‌های استان تکمیل شد

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا در این استان بسیار پرشتاب است اعلام کرد: هم اکنون ظرفیت تخت‌های بیمارستانی تکمیل شده است.

به گزارش ایرنا، محسنی بندپی روز دوشنبه ۲۳ فروردین در این زمینه گفت: ««ظرفیت پذیرش بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان تهران شش هزار و ۶۹۱ نفر است که این ظرفیت پر شده است.»

پیشتر علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران گفته بود وضعیت این شهر «فراتر از قرمز» است.

به گفته زالی، روز یکشنبه میزان بستری جدید در تهران به یک هزار و ۴۴۵ بیمار رسید که ۲۵۰ نفر از آنها مستقیما در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند.

هزینه ۲۰ درصدی مبادلات پولی ایران در دوره تحریم

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران اعلام کرد: هزینه مبادلات پولی برای ایران در دوره تحریم گاهی تا ۲۰ درصد افزایش داشته است.

آقای شریعتمداری درگفت‌وگو با روزنامه دولتی ایران گفت: اگر کشور را از مجموعه قواعد پذیرفته شده نظام بانکی دنیا استثنا کنیم، در این صورت و به ناچار، واسطه‌هایی برای نقل و انتقال‌های پول بین ایران و جهان پیدا می‌شوند که برای انجام نقل و انتقالات مالی پول‌های اضافه‌تری را از ایران درخواست می‌کنند.

صراف‌ها، موسسه‌های مالی گمنام و بانک‌های کوچک از جمله واسطه‌های مالی هستند که وزیر کار ایران به آنها اشاره کرده است.

شریعتمداری در بخشی از این گفت‌وگو به «شیوه فروش ویژه به ایران» اشاره و از آن با عنوان ایرانین ترم - IRANIANTERM - یاد کرده است که در این شیوه فروشندگان کالای خارجی به ایران از آنجایی که می‌دانند این کشور امکان پرداخت نقد و از طریق نظام بانکی به آنان را ندارد به همین دلیل قیمت کالای خود را نسبت به یک معامله معمولی به مراتب افزایش می‌دهند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد علاوه بر فروشندگان کالاها، کسانی که می‌خواهند کالایی را برای ایران حمل کنند نیز با آگاهی از اینکه ایرانیان نمی‌توانند پول خود را به شیوه مطمئن پرداخت کنند،هزینه نقل و انتقال بار و کالا را نیز برای ایران افزایش می‌دهند.

عبدالرضا داوری: احمدی‌نژاد معتقد است جمهوری اسلامی با فوت خامنه‌ای سقوط می‌کند

عبدالرضا داوری از نزدیکان و اعضای ستاد انتخاباتی محمود احمدی‌نژاد، رییس ‌جمهور سابق ایران،‌ گفت او با در نظر گرفتن احتمال‌هایی از جمله مرگ علی خامنه‌ای معتقد است جمهوری اسلامی سقوط خواهد کرد.

داوری در گفت‌وگویی با وبسایت عصر ایران که روز دوشنبه ۲۳ فروردین‌ماه منتشر شده گفت:‌ «احمدی‌نژاد از اواخر سال ۹۶ به بعد مرتبا به ما می‌گفت جمهوری اسلامی سه ماه، ‌حداکثر شش ماه دیگر، سقوط می‌کند.»

داوری در این زمینه در نظر گرفتن احتمال‌هایی از جمله مرگ خامنه‌ای را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: «یکی از اخباری که همیشه در محافل خاص آقای احمدی‌نژاد دنبال می‌شود وضعیت سلامتی رهبری است.»

این فعال سیاسی دو احتمال دیگر را «حمله آمریکا به ایران» و «آشوب‌های اجتماعی» عنوان کرد.

او در همین زمینه به طرح ذهن احمدی‌نژاد اشاره کرد و گفت او اعتقاد دارد «مانند شوروی سابق که غرب از یلتسین استفاده کرد، الان هم جهان غرب از ایشان [احمدی‌نژاد] استفاده می‌کند و یک یلتسین ایرانی در دوران پس از جمهروی اسلامی متولد می‌شود.»

داوری در بخش دیگری از گفت‌وگویش به ادبیات و عبارات احمدی‌نژاد درباره قاسم سلیمانی،‌ فرمانده کشته‌شده سپاه قدس، اشاره کرد و گفت: «وقتی پیام توام با تجلیل را از آقای احمدی‌نژاد خواندم،‌ دود از سرم بلند شد. یعنی از دوگانگی که ایشان در درون و بیرونش دارد، ‌حیرت کردم.»

علی‌اکبر صالحی: حادثه نطنز خرابکاری بود

در پی انتشار گزارش‌ها درباره عمق حادثه و نقش اسرائیل در «انفجار» تاسیسات هسته‌ای نطنز علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران،‌ «خرابکاری» بودن آن را تایید کرد. 

صالحی روز دوشنبه ۲۳ فروردین‌ماه ضمن اشاره به ورود سیستم‌های امنیتی به این مساله به خبرگزاری ایسنا گفت: «اتفاق یکشنبه ارتباطی با حادثه تیرماه [سال گذشته] ندارد و این دو حادثه از هم جدا هستند.» اشاره او به انفجار سال گذشته در این تاسیسات بود که در سالن مونتاژ‌سانتریفیوژها صورت گرفت.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: «قطعا این اقدام خرابکاری بود، ‌حادثه‌ای نبود که اتفاقی روی داده باشد.»

صالحی روز یکشنبه هم این حادثه را «تروریسم هسته‌ای» خوانده بود. همزمان با این سخنان مقام‌های وزارت امور خارجه ایران هم به نقش اسرائیل در این حادثه اشاره کرده و از «انتقام» سخن گفته‌اند.

در حالی که مقام‌های سازمان انرژی اتمی اتفاق روی داده را ابتدا «حادثه» خوانده بودند، اما بعدا روزنامه‌ نیویورک‌تایمز آن را «انفجار» گزارش کرد و سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم روز دوشنبه اشاره کرد این حادثه می‌توانست منجر به یک «فاجعه» شود.

کاهش قیمت نفت در پی افزایش شیوع کرونا در برخی از مناطق جهان

افزایش شیوع کرونا در برخی از مناطق جهان از جمله هند، موجب کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی شد. 

به گزارش رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت به ۶۲/۶۷ دلار و هر بشکه نفت خام آمریکا به ۵۹/۰۹ دلار کاهش یافت. 

این خبرگزاری به نقل از کارشناسان بازار نفت نوشت اکنون این بازار دچار سردرگمی است و معامله‌گران منتظر تغییر وضعیت کنونی هستند.

با توجه به سرعت گرفتن روند واکسیناسیون کرونا، بانک مرکزی آمریکا نسبت به احیای اقتصاد این کشور در آینده نزدیک خوش‌بین ابراز خوشبینی کرده است.

بیش از هفتاد میلیون نفر در آمریکا در برابر کرونا واکسینه شده‌اند و آمار موارد جدید ابتلا به کرونا در اروپا کاهش یافته است.

اما در برخی از مناطق جهان مثل هند و دیگر مناطق آسیا، آمار ابتلا به این ویروس افزایش داشته است.

کارشناسان معتقدند این افزایش موجب می‌شود از سرگیری سفرهای بین‌المللی به تعویق بیفتد.

ستاد کرونا: تعطیلات سراسری خوب اعمال نشود، آمار روزانه فوتی‌ها چهار رقمی می‌شود

ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران هشدار داد در صورت اعمال نشدن کامل محدودیت‌های در نظر گرفته‌شده برای تعطیلات ۱۰ روزه سراسری در کشور، آمار روزانه فوتی‌های کرونا چهار رقمی خواهد شد.

علیرضا رئیسی، سخنگوی این ستاد، روز دوشنبه ۲۳ فروردین‌ماه آمار افزایش‌یافته فعلی را مربوط به قبل از آغاز سال ۱۴۰۰ و خریدهای نوروزی دانست و گفت: «هنوز اثر سفرها را ندیده‌ایم.»

او افزود: «اگر محدودیت‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در ۱۰ روز تعطیلی  سراسری به خوبی اعمال و رعایت نشود، باید منتظر مرگ‌های چهار رقمی باشیم.»

این مقام ستاد کرونا اضافه کرد: «در روز نخست تعطیلی در تهران زیر ۵۰ درصد محدودیت‌ها اجرا شد و من خود به روند اعمال محدودیت‌ها در روز نخست معترض هستم.»

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت ایران، شمار فوتی‌ها روز یکشنبه به ۲۵۸ تن رسید و آمار مبتلایان شناسایی و گزارش‌شده هم از ۲۱ هزار مورد فراتر رفته است.

دانشگاه علوم پزشکی دزفول: بیمارستان شهر مانند میدان جنگ است

امیر ماندگار، سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول اعلام کرد تعداد مبتلایان به کرونا در این شهر اکنون به حدی رسیده که وضعیت بیمارستان گنجویان «مانند میدان جنگ» شده است.

ماندگار روز دوشنبه ۲۳ فروردین به ایسنا گفت: «در همه اتاق‌ها، راهروها و هر گوشه‌ای از بیمارستان یک بیمار مبتلا به کرونا وجود دارد.»

به گفته او، روزانه ۳۰ تا ۴۰ مورد مثبت قطعی کرونا در بیمارستان گنجویان دزفول بستری می‌شوند و «اگر روند بیماری این گونه ادامه یابد، بیماران تلنبار می‌شوند.»

این مقام درمانی از عدم اجرای محدودیت تردد در نوروز انتقاد کرد و ادامه داد: «در تعطیلات نوروز هر کسی هر جایی که دلش خواست رفت و دید و بازدیدها انجام شد و هیچ محدودیتی اعمال نشد و اکنون داریم چوب این کارها را می‌خوریم.»

ماندگار اضافه کرد: «می‌بینیم تمام کسانی که در یک مهمانی شرکت کرده‌اند، مبتلا شده‌اند.»

تجارت‌نیوز: واکسن کرونا در بازار سیاه ۶۰ میلیون تومان است

وبسایت تجارت‌نیوز در گزارشی از خیابان ناصرخسرو محل فروش غیررسمی دارو در تهران، نوشت که برخی دلالان دارو واکسن کرونا را به قیمت «۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان» به فروش می‌رسانند.

یکی از این دلالان به خبرنگار تجارت‌نیوز گفت می‌تواند «دو دوز واکسن اسپوتنیک روسی» را با واسطه و با همین قیمت فراهم کند، اما به دلیل شرایط خاص نگهداری واکسن کرونا، فرد متقاضی باید برای تزریق واکسن به بیمارستان مراجعه کند.

یک پزشک بخش کرونا در یکی از بیمارستان‌های دولتی که نامش ذکر نشده به این وبسایت خبری گفت او و همکارانش دو دوز واکسن روسی کرونا را تزریق کرده‌اند، اما زمانی که برای تزریق دوز دوم رفته‌اند «دو سه نفر غریبه» در صف تزریق بوده‌اند که مطمئن است کادر درمان نبوده‌اند.

یک پزشک دیگر نیز گفته است: «درست در وسط تعطیلات نوروز برای تزریق دوز اول به بعضی از همکاران ما زنگ زدند. خیلی‌ها سفر بودند و نتوانستند دوز دوم را بگیرند. احتمالا واکسن آنهایی که نبوده‌اند را به فرد دیگری داده‌اند.»

پیشتر دبیر کل خانه پرستار کشور نیز در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز تایید کرد: «واکسن‌های کرونا به صاحبان اصلی خود نرسیده و از کانال‌هایی به افرای غیر از کادر درمان رسیده است.»

واکنش ظریف به انفجار نطنز: انتقام آن را از اسرائیل خواهیم گرفت

محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه، با حضور در کمیسیون امنیت ملی مجلس در پی حادثه نطنز آن را «انتقام» اسرائیل از موفقیت ایران در مسیر لغو تحریم‌ها از طریق مذاکرات وین خوانده و از گرفتن «انتقام» سخن گفته است.

به گزارش ایرنا ظریف در جلسه روز دوشنبه ۲۳ فروردین‌ماه با اعضای این کمیسیون حادثه نطنز را «دام مکارانه» اسرائیل عنوان کرده و گفته است: «ولی ما اجازه نخواهیم داد و انتقام این اقدامات را خواهیم گرفت.»

او همچنین بر ضرورت «حفاظت مناسب» از تاسیسات و دانشمندان هسته‌ای در شرایط فعلی که آن را «حساس» خواند تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران خطاب به طرف‌های مذاکره نیز گفت: «اگر تاکنون با تاسیسات غنی‌سازی با ماشین‌های نسل اول مواجه بودند، الان نطنز می‌تواند مملو از سانتریفیوژ‌های پیشرفته با چند برابر توان غنی‌سازی باشد.»

پیشتر مقام‌های سازمان انرژی اتمی ایران از وقوع یک «حادثه» طی بامداد یکشنبه در تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر دادند. ساعاتی بعد رسانه‌های اسرائیل از حمله سایبری این کشور به عنوان عامل این حادثه نام برده و روزنامه نیویورک‌تایمز آمریکا هم آن را «انفجاری بزرگ» عنوان کرد.

اکنون ظریف به اعضای کمیسیون امنیت ملی گفته این اقدام موضع ایران در مذاکرات وین را قوی‌تر خواهد کرد.

نتانیاهو: مقابله با تلاش جمهوری اسلامی برای مجهز شدن به سلاح اتمی، عملیات بزرگی است

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، شامگاه یکشنبه، در مراسمی به مناسبت هفتاد و سومین سالگرد بنیانگذاری این کشور حاضر شد، اما در سخنرانی خود اشاره مستقیمی به حوادث اخیر در تاسیسات غنی‌سازی نطنز نکرد.

نتانیاهو در این مراسم که با حضور نیروهای امنیتی و نظامی اسرائیل برگزار می‌شد، گفت مقابله با جمهوری اسلامی و دست‌نشانده‌هایش، و همچنین مقابله با تلاش این کشور برای مجهز شدن به سلاح اتمی، عملیات بزرگی است. او تاکید کرد: «شرایط موجود امروز، لزوما فردا وجود نخواهد داشت.»

نخست‌وزیر اسرائیل با اشاره به تاریخ این کشور گفت: «توضیح آنچه که ما به دست آورده‌ایم بسیار دشوار است.» او افزود اسرائیل از «موقعیت ضعف» به یک قدرت جهانی تبدیل شده است.

نتانیاهو با استفاده از عبارت‌هایی که به قدرت یهودیان اشاره داشت، از روسای امنیتی خود خواست مسیر کنونی خود را ادامه دهند و همچنان «شمشیر داوود» را در دستان خود نگه دارند.

اظهارات بنیامین نتانیاهو پس از آن اعلام شد که برخی مقام‌های اطلاعاتی غربی گفتند که سازمان اطلاعاتی موساد در وقوع حادثه در تاسیسات غنی‌سازی نطنز نقش داشته است.

خبرگزاری دولتی ایرنا: سخنگوی سازمان انرژی اتمی باید ۴۸ ساعت در بیمارستان تحت مراقبت باشد

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ایرنا، خبر داد که پس از آنکه بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، «در حادثه‌ای‌ در مجتمع غنی‌سازی نطنز» دچار سانحه شد، باید ۴۸ ساعت تحت مراقبت باشد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز یکشنبه بیست و دوم فروردین ماه در پی وقوع «حادثه» در سایت غنی‌سازی نطنز به همراه علی‌اکبر صالحی برای بازدید به این سایت رفته بود که خودش نیز دچار سانحه شد.

این خبرگزاری افزود که کمالوندی از «ارتفاع ۷-۶ متری سقوط کرده» و دچار شکستگی‌های سطحی از ناحیه پا و سر شده است اما توضیحی درباره چگونگی و جزییات این سانحه را اعلام نکرد.

ایرنا با اشاره به اینکه «استفاده از کلاه ایمنی مانع بروز آسیب جدی به سخنگوی سازمان انرژی اتمی در جریان حادثه‌ای‌ در مجتمع غنی‌سازی نظز شده است»، نوشت: «هرچند گفته می‌شود در این حادثه آسیب جدی به سخنگوی سازمان انرژی اتمی وارد نشده اما باید ۴۸ ساعت تحت مراقبت باشد.»

رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز ضمن تایید مصدوم شدن کمالوندی افزود که سخنگوی سازمان انرژی اتمی پس از آنکه حین بازدید از مجتمع غنی‌سازی نطنز دچار سانحه شد، به بیمارستان فوق تخصصی آیت‌الله یثربی کاشان منتقل شده و در این بیمارستان تحت مراقبت قرار دارد.

پزشکان اسرائیلی خواستار آغاز واکسیناسون کرونا برای کودکان زیر ۱۶ سال می‌شوند

انجمن پزشکان اطفال در اسرائیل می‌خواهد پس از تایید سازمان غذا و داروی آمریکا، خواستار آغاز واکسیناسون کرونا برای کودکان زیر ۱۶ سال در این کشور شود.

به گزارش شبکه تلویزیونی کان اسرائیل، انجمن پزشکان اطفال این کشور قصد دارد به محض اینکه استفاده از واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک برای کودکان زیر ۱۶ سال تایید شد، فراخوانی برای والدین و پزشکان خانواده منتشر کند.

این انجمن قصد دارد در نامه‌ای اعلام کند واکسن کرونای فایزر-بیون‌تک برای کودکان ایمن و تاثیرگذار است و همچنین به کاهش آمار ابتلا به این ویروس در کشور کمک می‌کند.

طرح انتشار این نامه پس از آن صورت گرفت که گروهی متشکل از ۹۳ پزشک از دولت اسرائیل خواستند واکسیناسیون کودکان زیر ۱۶ سال را متوقف کند.

شرکت‌های دارویی فایزر و بیون‌تک روز جمعه اطلاع دادند که از سازمان غذا و داروی آمریکا خواسته‌اند برای استفاده از واکسن کرونای خود برای کودکان بین ۱۲ تا ۱۵ سال مجوز صادر کند.

ابتلای احمد علم‌الهدی، نماینده خامنه‌ای در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، به کرونا

احمد علم‌الهدی، نماینده علی خامنه‌ای در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد به کرونا مبتلا شد.

وب‌سایت رسمی علم‌الهدی، وابسته به دفتر  امام جمعه مشهد خبر داد که روز یک‌شنبه آزمایش کرونای امام جمعه مشهد مثبت اعلام شد و در حال حاضر علائم و عوارض خاصی از بیماری کووید۱۹ در او مشاهده نمی‌شود.

این وب‌سایت افزود که احمد علم‌الهدی در حال حاضر فعالیت‌های خود را در قرنطینه خانگی انجام می‌دهد و حال عمومی او نیز مساعد است.

احمد علم‌الهدی ۷۶ ساله است و ۷ فرزند دارد و پدر همسر ابراهیم رییسی، رییس فعلی قوه قضاییه و از اعضای هیات مرگ اعدام‌های گروهی زندانیان سیاسی در سال۶۷، است.

علم‌الهدی فروردین سال ۸۴ با حکم علی خامنه‌ای به عنوان امام جمعه مشهد منصوب شده است. او همچنین بعد از مرگ عباس واعظ طبسی به عنوان نماینده خامنه‌ای در استان خراسان رضوی منصوب شد.

صدور احکام سنگین زندان دادگاه انقلاب کرمانشاه برای دو نفر از معترضان آبان۹۸

دادگاه انقلاب کرمانشاه جلال نامداری و سعید خالدی دو نفر از معترضان آبان۹۸ را در مجموع به ۱۳ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، شعبه یکم دادگاه انقلاب کرمانشاه، جلال نامداری اهل کرمانشاه و سعید خالدی اهل پاوه را به دلیل شرکت در اعتراضات آبان۹۸ و با اتهاماتی چون اقدام علیه امنیت ملی، اجتماع و تبانی از طریق حضور و تشویق مردم به شرکت در اعتراضات به ترتیب به ۸ سال و ۵ سال زندان محکوم کرد.

در حکم دادگاه انقلاب کرمانشاه عنوان شده که جلال نامداری به «اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلق ایران» به ۵ سال حبس و به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم به واسطه شرکت و تشویق مردم برای شرکت در اعتراضات آبان‌۹۸» به ۳ سال حبس محکوم کرده که بر طبق قانون تجمیع احکام اشد مجازات یعنی حکم ۵ سال حبس اجرا می‌شود.

دادگاه انقلاب همچنین سعید خالدی را به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با گروهای مخالف نظام» به ۴ سال حبس و به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس محکوم شده است که چهار سال آن قابل اجرا است.

جلال نامداری ۱۰ دی ۹۹ و سعید خالدی اواسط دی ماه همین سال از سوی نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند. خالدی پس از چند ماه با قرار وثیقه  تا زمان تایید حکم آزاد شد و جلال نامداری هم‌اکنون در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه نگهداری می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل: تاکنون از هر هزار ایرانی یک نفر در اثر ابتلا به کرونا جان‌باخته است

فرزاد جلالی، رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت که تاکنون از هر هزار ایرانی یک نفر در اثر این ویروس جان‌باخته است و در موج چهارم کرونا اوضاع بدتر از قرمز و به سیاه نزدیک است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل با بیان اینکه در ایران تاکنون از هر ۵۰ نفر یک نفر مبتلا به کرونا شده و از هر هزار ایرانی یک نفر در اثر این ویروس جان‌باخته است، گفت که یک چهارم مردم از دو هفته پیش در اغلب استان‌ها به دلیل ورود ویروس جهش‌یافته، از گونه شناسایی شده در بریتانیا، درگیر این نوع ویروس شده‌اند.

جلالی افزود که عامل اصلی از آن طرف مرز آمده و وارد خورستان شد و الان تقریبا تمامی استان‌های کشور درگیر هستند و نه تنها کنترل نشده بلکه صعودی شده است تا جایی که الان نزدیک به ۳۹۶ شهرستان کشور را درگیر کرده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل همچنین گفت که ما ویروس قبلی، گونه شناسایی شده در چینی را در مقابل این ویروس جهش‌یافته «مظلوم می‌دانیم ولی همان را نتوانستیم مهار کنیم و ۱۴ ماه کشور را درگیر کرده بود این را خدا به‌خیر کند.»

جلالی  تاکید کرد که رعایت‌ها پروتکل‌ها درحال حاضر حداقلی است و اضافه کرد که تعطیلی‌ها نیز عمدتا کلامی است و عملیاتی نیست و نظارت ضعیف است.