نشریه هیوم: اسرائیل و سودان در چند روز آینده رسما عادی‌سازی روابط خود را اعلام می‌کنند | ایران اینترنشنال

نشریه هیوم: اسرائیل و سودان در چند روز آینده رسما عادی‌سازی روابط خود را اعلام می‌کنند

نشریه اسرائیل هیوم به نقل از یکی از مقامات سیاسی که در مذاکرات عادی‌سازی روابط سودان و اسرائیل نقش دارد گزارش داد که هر دو کشور به زودی روابط خود را عادی‌سازی خواهند کرد و خبر رسمی آن طی روزهای آینده اعلام می‌شود.

اوفیر آکونیس، وزیر همکاری‌های منطقه‌ای اسرائیل روز چهارشنبه پیش بینی کرده بود خبر رسمی عادی‌سازی روابط سودان و اسرائیل پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ۱۳ آبان منتشر شود.

آکونیس در مصاحبه با رادیوی ارتش اسرائیل گفت چندین کشور نامزد عادی‌سازی روابط با اسرائیل هستند، اما او به نام این کشورها اشاره نکرد و گفت بهتر است اولین اعلام رسمی از سوی مقامات آمریکایی صورت گیرد.

مایک‌پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفت در پی اقدامات صورت گرفته برای عادی‌سازی روابط سودان و اسرائیل، آمریکا روند خارج کردن سودان از فهرست حامیان تروریسم را آغاز کرده است.

آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی پیروزی جو بایدن را تایید کردند

آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت‌ها اعلام کردند.  

روز دوشنبه تونی اورس، فرماندار ویسکانسین، ضمن اعلام بایدن به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت، از کسانی که برای برگزاری «انتخابات امن، عادلانه و كارآمد» تلاش کرده‌اند، تشکر کرد.

پس از بازشماری آرا در ویسکانسین، اختلاف آرای بایدن و دونالد ترامپ افزایش یافت و به بیش از ۲۰ هزار و ۶۰۰ رای رسید.

مقامات ایالت آریزونا نیز نتیجه انتخابات در این ایالت و پیروزی جو بایدن را با اختلاف ۱۰ هزار و ۴۰۰ رای، معادل ۰/۳ درصد کل آرا، بصورت رسمی تایید کردند. بایدن، دومین دموکراتی است که در هفتاد سال گذشته رای ایالت آریزونا را بدست می‌آورد.

 

رویترز: عربستان سعودی با بازکردن حریم هوایی خود به پروازهای اسرائیلی موافقت کرد

 رویترز به نقل از یک مقام آگاه در کابینه دونالد ترامپ گزارش داد عربستان سعودی با عبور خطوط هوایی اسرائیل به امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است.

بنابراین گزارش، این توافق پس از دیدار جرد کوشنر، مشاور کاخ‌سفید، با مقام‌های عربستان سعودی صورت گرفته است.

به گفته این مقام آگاه، کوشنر، آوی برکوویتس، نماینده آمریکا در امور خاورمیانه، و برایان هوک نماینده سابق آمریکا در امور ایران، این مسئله را در سفر خود به عربستان سعودی مطرح کردند.

این مقام آگاه گفت: «ما توانستیم موضوع را حل و فصل کنیم.»

قرار است اولین هواپیمای تجاری شرکت ایزریر اسرائیل روز سه‌شنبه به امارات برود و اگر این توافق صورت نمی‌گرفت این پرواز در معرض لغو شدن قرار داشت.

این مقام آگاه افزود: با راه‌اندازی این پرواز مسیر سفر هواپیماها از اسرائیل به امارات و از آنجا به بحرین کوتاه‌تر می‌شود.

 

 

  

تاکید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر لزوم ادامه نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به درخواست مجلس شورای اسلامی برای توقف بازرسی‌های بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای ایران بر لزوم ادامه نظارت بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تاکید کرد و گفت: «ایران از محدودیت یا قطع همکاری با آژانس سودی نمی‌کند.»

گروسی روز دوشنبه در مورد طرح این تقاضا از سوی مجلس ایران پس از کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فرانسه گفت: «ضروری است که جهان تضمین‌های لازم و معتبری دریافت کند که نشان دهد از برنامه هسته‌ای هیچ انحرافی به سمت استفاده نظامی رخ نداده است.»

او افزود: «ما فشار موجود را درک می‌کنیم، اما در عین حال مشخص است که هیچ‌کس، از جمله ایران، از کاهش، محدودیت یا وقفه در کاری که با هم انجام می‌دهیم سودی نخواهد کرد.»

گروسی همچنین تایید کرد که مقامات ایرانی تاکنون هیچ درخواستی برای تغییر در بازرسی از سایت هسته‌ای نداده‌اند و گفت این اولین باری نیست که مجلس ایران چنین مواضعی می‌گیرد.

 

 

کاظم غریب‌آبادی: حق پاسخ به ترور فخری‌زاده برای ما محفوظ است

 

کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را برای اتخاذ تمامی اقدامات لازم در پاسخ به این حمله تروریستی» محفوظ می‌دارد.

به گزارش فارس، غریب‌آبادی روز دوشنبه در نامه‌ای به غدا فتحی والی، مدیر اجرایی دفتر مقابله با جرم ملل متحد، همچنین از او خواست که «بی‌قید و شرط این اقدام تروریستی را در راستای تلاش‌ها و تدابیر خود برای حذف تروریسم محکوم کند».

این مقام جمهوری اسلامی با متهم کردن اسرائیل به دست داشتن در این ترور نوشت: «شواهد اساسی آشکاری، دست داشتن و مسئولیت رژیم اسرائیل در این حمله تروریستی را نشان می‌دهد.»

پیشتر مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، نیز در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان، آمریکا و اسرائیل را مسئول ترور فخری‌زاده معرفی کرده بود.

اعضای کلیدی تیم اقتصادی دولت آینده آمریکا معرفی شدند

 

جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر خزانه‌داری، نیرا تاندین به عنوان رییس دفتر مدیریت و بودجه، والی آدیمو به عنوان وزیر مشاور در امور خزانه‌داری، سسیلیا روز به عنوان رییس شورای مشاوران اقتصادی و جارد برنستین و هدر بوشی به عنوان اعضای شورای مشاوران اقتصادی معرفی شده‌اند.

این تیم اقتصادی قرار است دولت آینده آمریکا را در خارج کردن این کشور از بحران اقتصادی ناشی از کرونا کمک کند.

شیوع کرونا آمریکا را با یکی از بزرگترین بحران‌های اقتصادی دهه‌های اخیر مواجه کرده است.

برای زنی که شهرداری بندرعباس آلونکش را تخریب کرد خانه‌ای رهن شد

 

فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود.

به گزارش ایسنا، همتی گفت قرارداد رهن این خانه روز دوشنبه «با کمک هزینه بهزیستی و موسسه علوی وابسته به بنیاد مستضعفان» منعقد و خانه به این زن و فرزندانش تحویل داده شد.

پیشتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به تخریب آلونک این زن، از استانداران خواست پیش از تخریب خانه‌ها نسبت به «تامین سرپناه مناسب برای افراد ساکن» اقدام کنند.

اواخر آبان‌ماه تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که ماموران را در حال تخریب آلونک یک زن، بی‌اعتنا به گریه و فریادهای او و دختری کم سال، نشان می‌داد.

رسانه‌ها همچنین گزارش دادند که یک زن سرپرست خانوار در شهر بندرعباس پس از تخریب آلونک محل زندگی‌اش به دست ماموران شهرداری خودسوزی کرده است.

عباس امین‌زاده، شهردار بندرعباس، درباره علت تخریب خانه این زن گفت: «زمین تصرفی بود و باید طبق قانون تخریب می‌شد.»

لبنان در واکنش به کشتن فخری‌زاده خواستار خویشتن‌داری همه طرف‌ها شد

 

در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند.

وزارت خارجه لبنان در بیانیه‌ای که در همین زمینه صادر کرد نوشت خواستار آن است تا «همه طرف‌ها بیشترین درجه خویشتن‌داری را اعمال کنند تا از لغزش به سمت بدترین سناریو در منطقه پرهیز شود.»

دولت لبنان همچنین کشتن فخری‌زاده را محکوم کرده است.

پیش از این حزب‌الله لبنان که مورد حمایت سپاه پاسداران قرار دارد، اعلام کرده بود پاسخ به کشتن به فخری‌زاده در دستان ایران است.

فرماندهان سپاه پاسداران در ایران ضمن رد «برخورد احساسی» از «انتقام» سخن می‌گویند. همچنین دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور نیز اسرائیل را متهم به این دست داشتن در این عملیات کرده است.

محسن فخری‌زاده از مقام‌های ارشد سپاه پاسداران بود که ریاست سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را بر عهده داشت و روز جمعه در آبسرد دماوند کشته شد. از او به عنوان یکی از برجسته و پرنفوذترین چهره‌های برنامه هسته‌ای ایران نام برده می‌شد که نامش در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته بود.

فرمانده کل سپاه پاسداران: زمان و مکان انتقام فخری‌زاده را ما تعیین می‌کنیم

 

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌ست» گفت: «زمان، مکان و کیفیت عمل را ما تعیین می‌کنیم».

همچنین در همین مراسم امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، گفت: «دشمنان ما از ترس مرگ دست به خودکشی زدند و بدانند که قطعاً تقاص خواهند داد.»

دی‌ماه سال گذشته و در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی از «انتقام سخت» به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، سخن می‌گفتند نیروی هوافضای سپاه یک هواپیمای مسافربری را با ۱۷۶ سرنشین سرنگون کرد.

مذاکرات اسرائیل و لبنان بر سر مرز دریایی به تعویق افتاد

 

مقام‌های اسرائیلی و لبنانی اعلام کردند مذاکرات درباره اختلافات مرز دریایی میان دو کشور که قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود به تعویق افتاده و این دو کشور تماس‌هایی جداگانه با میانجیگران آمریکا خواهند داشت.

یووال استاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، روز دوشنبه اعلام کرد او با مقام‌های آمریکایی به توافق رسیده تا مذاکرات به مدت چند هفته به تعویق بیفتد.

استاینیتز به رادیو ارتش اسرائیل گفت: «در این فاصله، آنها [مقام‌های آمریکایی] رفت‌وآمدهایی خواهند داشت تا دور بعدی مذاکرات بهتر آماده شود.»

رویترز نیز گزارش داده یک مقام امنیتی لبنان گفت دلیل تعویق این مذاکرات عدم پذیرش پیشنهادهای لبنان از سوی اسرائیل است.

هفته گذشته وزیر انرژی اسرائیل گفته بود این مذاکرات پس از چهار دور برگزاری، پیشرفتی نداشته اما امیدوار است تا چند ماه دیگر به موفقیت برسد.

مذاکرات اسرائیل و لبنان در این باره در مهرماه در مقر یونیفل (نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان) پس از سه سال تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا آغاز شد.

آب‌های مورد اختلاف، از نظر وجود احتمالی ذخایر گازی در آن دارای اهمیت زیادی است و اختلافات در این زمینه، استخراج این منابع انرژی را به تاخیر انداخته است.

پلیس از خودکشی دو دختر ۸ و ۱۲ ساله در بندرعباس و فوت یکی از آن‌ها خبر داد

 

پلیس هرمزگان می‌گوید پس از آن که دو دختر ۸ و ۱۲ ساله در بندرعباس به دلیل «مشکلات خانوادگی» دست به خودکشی زدند،‌ یکی از آن‌ها جانش را از دست داد.

غلامرضا جعفری،‌ فرمانده انتظامی هرمزگان،‌ روز دوشنبه ۱۰ آذرماه در این زمینه اشاره کرد پدر یک دختر هشت‌ ساله اعلام کرده وقتی فرزندش شب گذشته با دختر همسایه برای بازی به پشت‌بام منزل رفت بازنگشت و صبح پس از بیدار شدن و مراجعه به پشت‌بام، او را حلق‌آویز شده می‌بیند.

این مقام پلیس افزود ماموران پلیس طی تحقیقات به یکی از دوستان متوفی که دختری ۱۲ ساله است مظنون شدند و بنا به اظهارات او دریافتند که آن دو با توجه «اختلافات شدید خانوادگی» و از آنجا که تحت تاثیر «خودکشی یکی از دوستان» قرار گرفته بودند، دست به خودکشی زدند.

فرمانده انتظامی هرمزگان در ادامه اشاره کرد که دختر ۱۲ ساله گفته ابتدا خود را حلق‌آویز کرد، اما چون تحمل نداشت منصرف شد و خودش را نجات داد اما به دوستش کمک کرد که خودش را حلق‌آویز کند.

با این حال این دختر ۱۲ ساله گفته است با دیدن وضعیت دوستش ترسیده اما نتوانسته او را نجات بدهد.

به گفته فرمانده انتظامی هرمزگان،‌ دختر هشت ساله در این ماجرا فوت کرده و دختر ۱۲ ساله نیز به اداره بهزیستی شهرستان بندرعباس تحویل داده شده است.

پیش از این طی هفته‌های گذشته گزارش‌های متعددی از افزایش خودکشی کودکان و دانش‌آموزان در استان‌های دیگر از جمله بوشهر منتشر شده بود.

مقام سازمان حفاظت محیط زیست: کار زیادی درباره بوی نامطبوع در تهران انجام نشده است

 

در حالی که خبرگزاری ایسنا از ادامه انتشار بوهای نامطبوع در تهران گزارش می‌دهد، یک مقام سازمان حفاظت محیط زیست ایران می‌گوید طی سال‌های گذشته روی این موضوع کار زیادی انجام نشده است.

ایسنا روز دوشنبه ۱۰ آذرماه گزارش داد طی روزهای اخیر برای سومین سال متوالی در تهران بوهای نامطبوع استشمام شد،‌ اما هنوز دستگاه‌های مسئول از جمله شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست منبع قطعی آن را اعلام نکرده‌اند.

هلنا کعبی،‌ مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست،‌ در همین زمینه گفته است: «متاسفانه طی سال‌های گذشته روی موضوع انتشار بو کارهای زیادی انجام نشده و حتی استانداردی برای آن تعریف نشده بود.»

او اشاره کرد از اواخر سال گذشته دستگاهی برای اندازه‌گیری شدت بو توسط سازمان حفاظت محیط زیست خریداری و اخیرا راه‌اندازی شد.

این مقام دولتی ضمن اشاره به افزایش دقت برای یافتن منشا بوی نامطبوع گفت: «در حال حاضر در حال استفاده از این دستگاه برای آنالیز بوی مسیر فرودگاه امام خمینی هستیم.»

ایسنا نوشته طی سال‌های گذشته عوامل متعددی از جمله مرکز دفن زباله آرادکوه،‌ زمین‌های کشاورزی و دامداری‌های اطراف تهران و سیستم جمع‌آوری فاضلاب شهری به عنوان منبع بوی نامطبوع اعلام شده است.

بر پایه این گزارش، برخی مواقع ‌افزایش غلظت آلاینده دی‌اکسیدگوگرد نیز همزمان با تشدید بوی نامطبوع اتفاق افتاده است.

اکنون مقام سازمان محیط زیست می‌گوید امیدوار است تا «شش‌ماه آینده» مستندات این سازمان درباره منابع ایجاد بوی نامطبوع منتشر شود.

وزیر کشور: فقط ۳ درصد از مردم ایران کرونا دارند

 

در حالی که پیشتر یک مقام وزارت بهداشت ایران از احتمال ابتلای حدود ۲۰ میلیون نفر به کرونا تا مردادماه خبر داده بود،‌ وزیر کشور می‌گوید تنها سه درصد شهروندان مبتلا هستند و تلاش دولت مراقبت از همین افراد است.

عبدالرضا رحمانی فضلی،‌ وزیر کشور،‌ روز دوشنبه ۱۰ آذرماه در حاشیه نشست کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مقابله با کرونا گفت:‌ «باید اعلام کنم که تنها سه درصد از مردم ما درگیر این بیماری هستند و ۹۷ درصد سالم و پاک هستند. یعنی به نوعی تنها سه درصد از جمعیت ایران درگیر بیماری کرونا شده‌اند.»

پیش از این در مردادماه احسان مصطفوی، عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ وزارت بهداشت، با اشاره به مطالعات معاونت تحقیقات این وزارتخانه در مناطق مختلف کشور گفته بود:‌ «اگر برخی ایراداتی که به این مطالعه‌ها وارد است را جدی نپنداریم، امروز حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد جمعیت کشور آلودگی به کرونا را تجربه کرده‌اند.»

رحمانی فضلی در ادامه اظهاراتش افزود: «ما تمام هم و غم خود را بر این گذاشته‌ایم تا از این سه درصد مراقبت کنیم و آن ۹۷ درصد دیگر بتوانند به راحتی به زندگی خودشان ادامه دهند.»

بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی او، تا مردادماه حدود ۲۰ میلیون نفر به این ویروس مبتلا شده بودند.

وزیر کشور اشاره کرد به دلیل ابتلای «سه درصد» مردم،‌ ترددها محدود،‌ مغازه‌ها بسته و سایر محدودیت‌ها اعمال شده است. رحمانی فضلی اضافه کرد:‌ «پس از این افراد تقاضا و خواهش داریم که از خود مراقبت کنند و تا زمانی که بهبودی کامل را به دست نیاوردند، در جامعه حضور پیدا نکنند.»

بر اساس آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت بر مبنای تست‌های انجام شده،‌ تا روز یکشنبه مجموع مبتلایان به کرونا به ۹۴۸ هزار و ۷۴۹ نفر رسیده است.

علی شمخانی: دستگاه‌های اطلاعاتی ما از محل عملیات کشتن فخری‌زاده اطلاع داشتند

 

علی شمخانی،‌ دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران،‌ می‌گوید دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی از احتمال وقوع حادثه و محل انجام عمیات علیه محسن فخری‌زاده اطلاع داشتند.

شمخانی روز دوشنبه ۱۰ آذرماه در مراسم تدفین فخری‌زاده به صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت: «دشمن ۲۰ سال است که به  دنبال به شهادت رساندن ایشان بود،‌ اما تا به حال ناکام بود.»

او افزود: «این بار هم سیستم‌های اطلاعاتی کشور با دقت احتمال وقوع حادثه علیه ایشان و محل بروز احتمالی حادثه را پیش‌بینی کرده بودند. به دلیل تواتر اخبار در این ۲۰ سال متاسفانه جدیت مورد نیاز اعمال نشد و این بار آن‌ها موفق شدند.»

شمخانی همچنین اشاره کرد که دستگاه‌‌های اطلاعاتی به اطلاعات درباره هدف بودن فخری‌زاده و محل آن در همان‌جایی که او کشته شد،‌ رسیده بودند. 

این مقام دولت اضافه کرد: «تقویت لازم هم در ارتباط با حفاظت ایشان صورت گرفت،‌ اما این بار دشمن از سبک و شیوه کاملا جدید و تخصصی استفاده کرد و متاسفانه موفق شد.»

محسن فخری‌زاده از مقام‌های ارشد سپاه پاسداران بود که ریاست سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را بر عهده داشت و روز جمعه در آبسرد دماوند کشته شد. از او به عنوان یکی از برجسته و پرنفوذترین چهره‌های برنامه هسته‌ای ایران نام برده می‌شد که نامش در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته بود.

انتشار روایت‌های متفاوت و متناقض از شیوه کشته شدن فخری‌زاده در حالی است که شماری از مقام‌های ارشد نظامی کشور،‌ از جمله مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی، نیز «رخنه و نفوذ» در ساختار امنیتی کشور را در همین ارتباط مورد تایید و انتقاد قرار داده‌اند.

رهبران اعتراضات تایلند به توهین به پادشاه این کشور متهم شدند

 

چهار تن از رهبران اصلی اعتراضات ضددولتی تایلند روز دوشنبه رسما به توهین به پادشاه این کشور متهم شدند.

اتهام این چهار نفر روز یکشنبه در یک پایگاه پلیس به آن‌ها تفهیم شد اما آنها درباره اینکه این اتهام را پذیرفته‌اند یا خیر اظهار نظری نکردند.

این نخستین بار طی دو سال گذشته است که فردی بر اساس ماده ۱۱۲ قانون کیفری تایلند به توهین علیه پادشاه متهم می‌شود. حداکثر مجازات این جرم ۱۵ سال زندان است.

آرنون نامپا، یکی از رهبران معترضان، هنگام ورود به پایگاه پلیس گفت: «ماده ۱۱۲ ناعادلانه است و من هیچ ارزشی برای آن قائل نیستم.»

او تاکید کرد: «من آماده‌ام تا در نظام قضایی [در این زمینه] مبارزه کنم.»

در مجموع هفت نفر از رهبران اعتراضات تایلند به این اتهام متهم شده‌اند اما اعلام کردند به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

علاوه بر این افراد، ده‌ها معترض دیگر تایلندی نیز در برابر اتهام‌های مربوط به تظاهرات از ماه ژوئیه تاکنون قرار گرفته‌اند.

اعتراضات تایلند به بزرگترین چالش برای پادشاهی این کشور طی دهه‌های اخیر تبدیل شده است و معترضان علنا از قدرت پادشاه انتقاد کرده‌اند و خواستار محدود شدن آن هستند.

روسیه از طرح مجلس ایران برای توقف پروتکل الحاقی انتقاد کرد

 

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از طرح مجلس شورای اسلامی برای توقف اجرای پروتکل الحاقی انتقاد کرد.

اولیانوف روز یکشنبه در حساب توئیتری خود نوشت: «نمایندگان ایران در واکنش به قتل یک دانشمند ایرانی خواستار پایان دادن به اجرای پروتکل الحاقی شده‌اند. چنین واکنشی قابل فهم است اما احساسات همیشه سودمند نیست.»

این دیپلمات روسیه همچنین تاکید کرد: «ناظران معتقدند احتمالا این قتل برای نابودی برجام و همکاری [ایران] با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده است.»

مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۹ آذرماه پس از برگزاری جلسه‌‌ای غیرعلنی در ارتباط با کشتن محسن فخری‌زاده، تصویب کرد طرحی که از آبان‌ماه برای لغو مرحله‌ای اجرای پروتکل الحاقی در دست داشته از یک فوریت به دو فوریت ارتقا پیدا کند.

به نوشته مالک شریعتی، نماینده تهران، بر اساس این طرح اجرای پروتکل الحاقی «منوط به عادی شدن روابط بانکی و فروش نفت و لغو همه تحریم‌ها» خواهد شد و اجرای برخی تعهدات نظارتی دیگر نیز متوقف خواهد شد.

وکیل محمدعلی نجفی از تقاضای آزادی مشروط او تا دو ماه دیگر خبر داد

 

وکیل محمدعلی نجفی،‌ شهردار سابق تهران که به جرم قتل همسرش در زندان به سر می‌برد، می‌گوید محکومیت حبس پنج ساله برای موکلش قابل اجراست و او پس از طی شدن ۲۰ ماه می‌تواند تقاضای آزادی مشروط کند.

حمید گودرزی،‌ وکیل نجفی،‌ روز دوشنبه ۱۰ آذرماه به خبرگزاری ایلنا گفت: «محکومیت موکل برای قتل پنج سال و برای اسلحه شش ماه است و آنچه قابل اجراست، محکومیت پنج سال قتل عمد است که اکنون ۱۸ ماه آن گذشته است.»

او افزود:‌ «یک‌سوم محکومیت که مهلت قانونی است و قانون پیش‌بینی کرده،‌ باید طی شود تا بتوان تقاضای آزادی مشروط کرد که هنوز نگذشته و تمام نشده است.»

بر اساس گفته‌های گودرزی، این مدت برابر ۲۰ ماه از محکومیت پنج ساله خواهد بود که تنها دو ماه از آن باقی مانده است.

محمدعلی نجفی در ارتباط با پرونده قتل میترا استاد،‌ همسرش، در خردادماه سال گذشته بازداشت و محکوم شد. اتهامات او در این پرونده قتل عمد، حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح بوده است.

پرونده نجفی، که سابقه چندین دوره وزارت دارد، یکی از جنجال‌برانگیزترین پرونده‌های قضایی در تاریخ چهل ساله جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.

پس از اعتراض وکیل نجفی و همچنین ارجاع پرونده به دیوان عالی نهایتا اتهام قتل عمد برای او تایید شد.

امارات متحده عربی و اردن کشته‌شدن فخری‌زاده را محکوم کردند

 امارات متحده عربی روز یک‌شنبه کشته شدن محسن فخری زاده ، یکی از مسئولان برنامه هسته ای ایران را محکوم کرده و از همه طرف‌ها خواست خویشتن‌داری کنند تا منطقه به سمت سطح جدیدی از بی ثباتی نرود.

به گزارش رویترز غیر از امارات متحده عربی،  اردن نیز کشته شدن فخری زاده، را محکوم کرده و خواستار تلاش‌های جمعی برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه خاورمیانه شد.

پیشتر نیز فواد حسین، وزیر خارجه عراق کشته شدن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران و از طراحان برنامه موشکی و هسته‌ای ایران را محکوم کرده بود.

ستون‌نویس نیویورک‌تایمز خطاب به بایدن:مساله دیگر برنامه هسته‌ای ایران نیست، خاورمیانه تغییر کرده است  

توماس فریدمن، ستون‌نویس مشهور نیویورک‌تایمز در یادداشتی خطاب به جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا، نوشت: «جوی عزیز، مساله دیگر فقط برنامه هسته‌ای ایران نیست.»

فریدمن در یادداشتی در این روزنامه نوشت: «بایدن می‌خواهد توافق هسته‌ای را دوباره برقرار کند، اما قبل از آن باید با خاورمیانه جدید روبه‌رو شود.» او افزود که «ترور مهمترین طراح کلاهک هسته‌ای ایران توسط اسرائیل، نشان می‌دهد که کار جو بایدن از همان روز اول در خاورمیانه پیچیده خواهد بود.»

ستون‌نویس مشهور نیویورک‌تایمز با اشاره به اینکه «رییس‌جمهور منتخب این منطقه را به خوبی می‌شناسد» نوشت: «اما اگر من تنها یک توصیه برای او داشته باشم خواهم گفت که این خاورمیانه، همانی نیست که تو آن را چهار سال پیش ترک کردی.» فریدمن اضافه کرده است که «بهترین راه بایدن برای اینکه ببیند خاورمیانه چگونه در این سال‌ها تغییر کرده، آن است که به اتفاقات بعد از حمله ایران به میادین نفتی عربستان در روز ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ بازگردد.»

به گفته فریدمن، خاورمیانه بعد از نحوه «پاسخ رییس جمهور ترامپ» به این حمله و بعد از «واکنش اسرائیل ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی» به نحوه پاسخ ترامپ تغییر شکل داد. او افزود: «واکنش رییس‌جمهور ترامپ چه بود؟ او هیچ کاری نکرد. او به حمایت از عربستان سعودی حمله تلافی جویانه‌ای آغاز نکرد، حتی وقتی که ایران بی‌دلیل، به قلب زیرساخت‌های نفتی عربستان حمله کرده بود.»

حسن نصرالله تحرک خود را محدود و متوقف کرده است

 بر اساس گزارش روز یک‌شنبه کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل، حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان، در پناهگاه مستقر شده و حرکت‌های خود را محدود کرده است.

این شبکه خبر داد که نصرالله در پی ترور یکی از مسئولان برنامه هسته‌ای ایران، در حمله‌ای که به اسرائیل منتسب شد، هرگونه جابه‌جایی و حرکت خود را متوقف و محدود کرده است.

بنابر این گزارش، رهبر حزب‌الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است سال‌هاست که یکی از اهداف اسرائیل بوده است و برخی افراد همواره او را به دلیل ماندن در «پناهگاه» و حضور عمومی بسیار اندک مورد تمسخر قرار داده‌اند.

کشته‌شدن محسن فخری‌زاده ، عضو ارشد سپاه پاسداران و از مسئولان برنامه‌های هسته‌ای ایران، موجب حملات لفظی گسترده ایران شد، زیرا آشکارا اسرائیل را به داشتن مسئولیت در این حمله متهم کرد و اعلام کرد که انتقام خواهد گرفت.

اسرائیل برای مقابله به مثل احتمالی ایران، سفارتخانه‌ها را در حالت آماده‌باش قرار داد. با اینهمه ، ارتش اسرائیل در وضعیت عادی خود باقی ماند و این شرایط نشان داد که پیش‌بینی حمله تلافی‌جویانه ایران به صورت حمله نظامی فوری از لبنان یا سوریه وجود ندارد.

در همان زمان ، ارتش اسرائیل در بیانیه ای گفت که «از تحولات احتمالی منطقه آگاه است» و «آمادگی کامل در برابر هرگونه برخورد خشونت‌آمیز را حفظ خواهد کرد.»

همه اعضای تیم رسانه‌ای جو بایدن، از میان زنان انتخاب شده‌اند

تیم رسانه‌ای جو بایدن، رییس جمهور منتخب، به‌طور کامل ترکیبی از مدیران زن خواهد بود.

بایدن، جن ساکی را به عنوان سخنگوی کاخ سفید و کیت بدینگ فیلد، را به عنوان مدیر ارتباطات کاخ سفید انتخاب کرده است.

همچنین سیمونه سندرز سخنگوی کامالا هریس، معاون رییس جمهور منتخب، خواهد بود و الیزابت الکساندر ، به عنوان مدیر ارتباطات جیل بایدن بانوی اول انتخاب شده است.

بایدن هنگام معرفی این گروه در سخنانی گفت: «من افتخار می‌کنم که امروز برای اولین‌بار، تیم رسانه‌ای ارشد کاخ سفید را که کاملا از زنان انتخاب شده است، تشکیل می‌دهم. این مدیران، باتجربه و با دیدگاه‌های متنوعی که در کارشان ایجاد می‌کنند، تعهد مشترکی برای بازسازی بهتر این کشور دارند.»

جن ساکی، سخنگوی آینده کاخ سفید در توییتر خود نوشت که تیم ارتباطات «متنوع‌ترین تیم در طول تاریخ است و همچنین آنها مادر شش کودک خردسال هستند.»

پیش از این چند عضو تیم ارتباطات دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری کنونی آمریکا، را نیز زنان تشکیل می‌دادند.

پیک‌های اکسپرس اسنپ فود اعتصاب کردند

گزارش‌ها حاکی از اعتصاب پیک‌های اکسپرس اسنپ‌فود به دلیل تغییرات داخلی است و پیک‌ها در اعتراض به تصمیم مدیران این شرکت برای انتقال آنها به زیر مجموعه اسنپ باکس دست از کار کشیده‌اند.

دلیل اعتراض پیک‌های اسنپ فود این است که شرکت اسنپ تصمیم گرفته همه پیک‌های اکسپرس اسنپ فود، زیر نظر اسنپ باکس کار کنند.

پیک‌های معترض گفتند که با انتقال به زیر مجموعه اسنپ باکس از این پس مبلغ دریافتی آنها به ازای ارسال غذا، شامل «کمیسیون» می‌شود.

به گفته پیک‌های اسنپ فود، آنها  از بیمه و خدمات دیگر برخوردار نیستند، دریافتی‌شان در ازای حمل و نقل غذا حداقلی است و به همین دلیل نسبت به انتقال به زیر مجموعه اسنپ باکس و برداشت کمیسیون از مبلغ دریافتی خود اعتراض دارند.

جرد کوشنر هفته آینده به عربستان سعودی و قطر خواهد رفت

جرد کوشنر، مشاور ارشد کاخ سفید و هیات همراهش این هفته به عربستان سعودی و قطر سفر می‌کنند. یک مقام ارشد دولت آمریکا روز یک‌شنبه گفت که کوشنر قرار است طی روزهای آینده در شهر نئوم عربستان سعودی با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور و سپس در قطر با امیر این کشور دیدار کند.

آوی برکوویتز ، معاون کوشنر، برایان هوک نماینده پیشین ویژه آمریکا در امور  ایران و آدام بوهلر، مدیر شرکت سرمایه‌گذاری توسعه بین‌المللی ایالات متحده در این سفر همراه کوشنر خواهند بود.

کوشنر و تیمش از ماه آگوست به مذاکره در مورد توافق‌نامه‌های عادی سازی روابط بین اسرائیل و بحرین ، امارات متحده عربی و سودان کمک کردند.

یک مقام ارشد دولت گفت که آنها مایلند پیش از آنکه جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا، کار را در ۲۰ ژانویه تحویل بگیرد، توافق‌نامه های بیشتری را به ثمر برسانند.

مقامات آمریکایی معتقدند جلب نظر عربستان سعودی در توافق با اسرائیل، سایر کشورهای عربی را تشویق می‌کند تا از این الگو پیروی کنند.