نخست‌وزیر اسرائیل مهلت تعیین شده برای تشکیل کابینه ائتلافی را از دست داد | ایران اینترنشنال

نخست‌وزیر اسرائیل مهلت تعیین شده برای تشکیل کابینه ائتلافی را از دست داد

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نتوانست در مهلت تعیین شده کابینه ائتلافی تشکیل دهد. این امر، احتمال اینکه حزب تحت رهبری نتانیاهو، لیکود، پس از ۱۲ سال در اختیار داشتن قدرت، به یک حزب مخالف تبدیل شود را افزایش داده است. 

فرصت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای تشکیل دولت روز چهارشنبه به پایان رسید. اکنون رقبای او فرصت دارند تا برای به دست گرفتن پست نخست وزیری دست به اقدام بزنند.

نتانیاهو ۲۸ روز فرصت داشت تا با دیگر احزاب رقیب دست به ائتلاف بزند و بار دیگر قدرت را در دست بگیرد.

حزب ۷۱ ساله و راست‌گرای لیکود و احزاب نزدیک به آن نتوانستند اکثریت مطلق را در پارلمان اسرائیل برای تشکیل دولت به دست آورند.

دفتر رییس‌جمهوری اسراییل روز سه شنبه اعلام کرد که نتانیاهو اطلاع داده است که قادر به تشکیل دولت نیست.

نفتالی بنت، رهبر حزب دست راستی خانه یهود و از متحدان نتانیاهو روز دوشنبه گفت می توانست با ائتلاف با نخست وزیر، مقام نخست وزیری را حفظ کند اما هیچ مسیری برای ائتلافی قابل دوام وجود نداشت.

حزب ‏لیکود بنت را به خاطر آنچه آن را «امتناع او از تشکیل یک دولت راست گرا» نامید، مورد انتقاد شدید قرار داده است.‏

رووین ریولین، رییس‌جمهوری اسراییل، عنوان کرد که صبح روز چهارشنبه «در مورد ادامه روند تشکیل دولت» با رهبران سیاسی تماس خواهد گرفت.‏

 

اعتراض چهار وکیل کارگران هفت‌تپه به تشکیل پرونده برای فرزانه زیلابی

نعمت احمدی، امیر رئیسیان، جمال‌الدین حیدری‌منش و حسین تاج، چهار وکیل کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، خواستار مختومه شدن پرونده فرزانه زیلابی، دیگر وکیل کارگران این شرکت، شدند.

این وکلا در بیانیه‌ای اعلام کردند که اقدامات زیلابی در حوزه اطلاع‌رسانی و دفاع از موکلانش در محاکم با «رعایت اصول و ارزش‌های حرفه‌ای» انجام شده و تشکیل پرونده برای او اقدامی نادرست است. 

سندیکای کارگران هفت‌تپه خبر داده که علیه زیلابی پرونده‌ای با اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» تشکیل شده است.

 این سندیکا هدف از این «پرونده‌سازی» را «به حاشیه کشیدن مبارزات» کارگران این شرکت دانست.

جهانپور: واکسن کرونا نیازی به مجوز سازمان بهداشت جهانی نداردکیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درباره صادرات واکسن تولید ایران گفت که واکسن‌های کرونا نیازی به مجوز سازمان بهداشت جهانی ندارند. 

او تاکید کرد: «بیشتر واکسن‌های دنیا هنوز تایید سازمان جهانی بهداشت را ندارد و شاید در شروط خرید یک کشور این موضوع باشد و شاید هم نباشد.»

این سخنان در حالی بیان شده که سازمان بهداشت جهانی واکسن‌های فایزر،آسترازنکا، مدرنا، سینوفارم و جانسون و جانسون را تایید کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی وعده‌هایی را درباره تولید واکسن ایرانی مطرح کرده‌اند، اما هنوز هیچ واکسنی تولید انبوه نشده است.

اتریش کلیت گروه حزب‌الله لبنان را ممنوع اعلام کرد

دولت اتریش کلیت گروه حزب‌الله لبنان را ممنوع اعلام کرد. 

به گزارش جروزالم‌پست، الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش، گفت این تصمیم «واقعیت را بازتاب می‌دهد»، زیرا خود حزب‌الله فرقی میان شاخه نظامی و شاخه سیاسی خود قائل نیست.

او ادامه داد حزب‌الله «تهید جدی برای ثبات در منطقه و برای امنیت اسرائیل به شمار می‌رود. حق اسرائیل برای موجودیت نباید زیر سوال برود».

وزیر خارجه اتریش همچنین از عدم پیشرفت در تلاش‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای خلع سلاح حزب‌الله ابراز تاسف کرد. 

وزیر خارجه اسرائیل از این تصمیم اتریش استقبال کرد و آن را «در مبارزه علیه تروریسم مهم» خواند.

اتحادیه اروپا فقط شاخه نظامی حزب‌الله را تروریستی اعلام کرده است. این در حالی است که برخی کشورهای اروپایی نظیر آلمان، هلند، استونی، جمهوری چک و اسلونی کلیت این گروه را تروریستی دانسته‌اند.

تاجزاده: برای آشوب و به خیابان کشیدن مردم ثبت نام نکرده‌اممصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در بیانیه ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری گفت «برای آشوب و به خیابان کشیدن مردم» ثبت نام نکرده است.

او تاکید کرد: «مطالبات مردم باید با روش‌های مسالمت‌آمیز اما با بیانی صریح و صمیمی تا مرحله تحقق دنبال شود.»

تاجزاده که سال ۸۸ به دلیل اعتراض به نتایج انتخابات زندانی شده بود، گفت: «ما مسیر آشتی و گفت‌وگو را ترک نخواهیم کرد حتی اگر طرف مقابل با ما سرجنگ داشته باشد.»

این چهره اصلاح‌طلب افزود: «ما از پیمودن راه عدالت و آزادی با همه هزینه‌هایش نه خسته می‌شویم و نه ناامید. نه از شما می‌ترسیم و نه در دامن خشونت می‌غلطیم.»

او بعد از ثبت‌نام به خبرنگاران گفت با مواردی از جمله تبعیض در استخدام و گزینش‌های سیاسی و انحصار و تک‌صدایی در صداوسیما مخالف است.

برخی از فعالان سیاسی پیش‌بینی کرده‌اند که صلاحیت تاجزاده رد خواهد شد.

تشکیل کمیته برای بررسی خودکشی‌ دانشجویان پزشکی تخصصیحسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، از تشکیل دو کمیته برای بررسی مشکلات دانشجویان پزشکی تخصصی (دستیاران) و خودکشی‌های اخیر آنان خبر داد.

او گفت که دستیاران برای دریافت تخصص، دوباره از پزشک به دانشجو بدل شده‌اند و اصل کار بیمارستان‌های دولتی بر دوش آنان است، اما حقوقشان بین ۲ تا ۳ میلیون تومان است.

به گفته کرمانپور، به دلیل کمبود نیرو تعدادی از دستیاران دو برابر شیفت قانونی کار می‌کنند و گاهی برخی از آنان در حین کار بیهوش شده‌اند.

پس از انتشار گزارش‌هایی درباره خودکشی «زنجیره‌ای»  دانشجویان پزشکی تخصصی، محمد شریفی‌مقدم، دبیرکل خانه پرستار ایران، روز ۱۴ اردیبهشت مرگ مشکوک چند نفر از این دانشجویان را تایید کرده بود.

او «ساعت‌های کاری بالا»، «فشار زیاد برای تکمیل آموزش‌ها» و «حقوق بسیار پایین بین دو تا سه میلیون تومان» را از جمله مشکلات آنان ذکر کرده بود.

تایید حکم ۹ ماه زندان امین ماسوری به اتهام خلق آثار هنری درباره اعتراضات آبان 

وب‌سایت هرانا خبر داد که حکم ۹ ماه زندان امین ماسوری، نویسنده ساکن خرم‌‌آباد، به اتهام خلق آثارهنری درباره اعتراضات آبان ۹۸ توسط دادگاه تجدیدنظر استان لرستان تایید شده است.

او همچنین به پرداخت شش میلیون تومان جریمه محکوم شده است.

«تهیه نقاشی‌های تحریک‌آمیز» درباره اعتراضات آبان و نوشتن متنی مبنی بر اینکه «خون‌های پاک که در سال ۹۸ بر سنگ فرش خیابان‌های ایران ریخته شد و آن خون‌های ریخته شده سبب رویش جوانه‌های آزادی در ایران خواهد شد»، از جمله اتهامات او بوده است.

دادگاه امین ماسوری  ۲۳ بهمن‌ماه ۹۹ برگزار شده و او با وثیقه آزاد شده بود.

کانادا رفتار جمهوری اسلامی از زمان انهدام هواپیمای اوکراینی را «خلاف وجدان» خواند

مارک گارنو، وزیر خارجه کانادا رفتار جمهوری اسلامی از زمان انهدام هواپیمای اوکراینی را که به کشته شدن ۱۷۶ نفر از جمله ده‌ها کانادایی منجر شد، محکوم کرد و آن را «خلاف وجدان» خواند.

گارنو روز جمعه در نشستی با یکی از کمیته‌های پارلمان کانادا گفت: «رفتار دولت ایران طی ۱۵ماه گذشته کاملا خلاف وجدان بوده و ما به تلاش‌ها برای پاسخگو کردن ایران ادامه می‌دهیم.»

خبرگزاری رویترز این اظهارات وزیر خارجه کانادا درباره پرونده انهدام هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران را «شدیدالحن‌ترین» موضع‌گیری اتاوا در این باره توصیف کرده است.

گارنو از این که ماه‌ها تلاش لازم بود تا ایران جعبه‌های سیاه هواپیما را برای انجام تجزیه و پردازش مستقل آنها تحویل دهد، انتقاد کرد و گفت تهران هنوز توضیح نداده که چرا در زمان انجام پرواز، آسمان ایران به روی پروازهای غیرنظامی بسته نشده بود.

هواپیمای اوکراینی چهارشنبه ۱۸ دی ماه هدف موشک قرار گرفت و تمام سرنشین‌های آن کشته ‌شدند، اما مقام‌های جمهوری اسلامی تا سه روز بعد درباره این حمله ابراز بی‌اطلاعی می‌کردند.

حمله به هواپیمای اوکراینی پس از حملات موشکی سپاه پاسداران به پایگاه عین‌الاسد عراق در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی صورت گرفت.

کانادا و اوکراین گزارش تحقیقی‌ ایران در زمینه دلایل انهدام هواپیما را رد کرده و آن را تلاشی برای پنهان کردن واقعیت خوانده‌اند.

کانادا قرار است گزارش پزشکی قانونی خود در این زمینه را در هفته‌های آینده منتشر کند.

مولوی عبدالحمید: اول به خواسته‌های اهل سنت رسیدگی کنید، بعد انتظار رای داشته باشیدمولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، گفت که اهل سنت در انتخابات گذشته «تنور انتخابات را داغ کردند» اما مقامات دولت به وعده‌های خود عمل نکردند. 

او تاکید کرد که ابتدا باید به خواسته‌های اهل‌سنت رسیدگی شود، سپس از آنها انتظار حضور گسترده در انتخابات را داشته باشند.

مولوی عبدالحمید همچنین خواستار رفع تبعیض‌ها علیه اهل سنت شد و افزود که روحانیون شیعه «در راس امورند»  اما «علمای اهل‌سنت هیچ نقشی ندارند».

او اضافه کرد: «اگر ما علمای اهل‌سنت در راس امور بودیم،  چنان به مشکلات و خواسته‌های برادران شیعه خود رسیدگی می‌کردیم که همه دعاگوی ما می‌شدند.»

این روحانی شاخص اهل سنت اعلام کرد که در سال‌های اخیر «به دلیل گسترش نارضایتی‌ها در بین ملت ایران اعم از شیعه و سنی، شاهد ریزش بسیار زیاد مردمی بوده‌ایم».

مولوی عبدالحمید روز ۱۸ اردیبهشت نیز گفته بود که در سال‌های اخیر به دلیل نارضایتی‌ها، میزان ریزش آرای مردم «فوق‌العاده بالا بوده است و ادامه این نارضایتی ها نتیجه خوبی ندارد».

بایدن: ولادیمیر پوتین و دولت روسیه در حمله سایبری به خط ‌لوله سوخت در آمریکا نقشی نداشتند

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، گفت طبق گزارش اف‌بی‌آی، ولادیمیر پوتین و دولت روسیه از حمله سایبری اخیر به خط لوله سوخت کلونیال در جنوب شرقی آمریکا بی‌خبر بودند و در آن نقشی نداشتند.

بایدن گفت: «تاکید می‌کنم. ما فکر نمی‌کنیم دولت روسیه در این حمله نقش داشته، اما دلایلی قوی داریم که نشان می‌دهد مجرمانی که این حمله را انجام دادند در روسیه زندگی می‌کنند و این حمله از آنجا می‌آید.»

بایدن خاطرنشان کرد این موضوع را در دیدار خود با پوتین در ماه ژوئن مطرح خواهد کرد.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت دولت او با دولت روسیه به طور مستقیم در تماس است و تاکید برای کنترل چنین گروه‌های تبهکاری به ایجاد استانداردهای جهانی نیاز است.

وزیر خارجه آمریکا: گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران برای بازگشت طرفین به تعهدات خود ادامه خواهد یافت

در حالی‌که فشار جمهوری‌خواهان برای پایان گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران ادامه دارد، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، تاکید کرد، این مذاکرات ادامه خواهد داشت.

بلینکن که در نشست مشترک خبری با همتای استرالیایی خود صحبت می‌کرد، در پاسخ به پرسشی درباره تقاضاهای فزاینده جمهوری‌خواهان برای پایان دادن به مذاکرات هسته‌ای با ایران، گفت که این گفت‌وگوها در وین در جریان است تا بتوان برای بازگشت طرفین به تعهدات خود راهی پیدا کرد و این روند ادامه خواهد یافت.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره نقش احتمالی ایران در درگیری‌های اسرائیل و فلسطین گفت که در این باره نظری ندارد، اما خاطرنشان کرد که «رفتار مخرب ایران» در منطقه اهمیت جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح های هسته‌ای را نشان می‌دهد.

 

ارمنستان به اتهام نقض تمامیت ارضی علیه جمهوری آذربایجان اقامه شکایت کرد

دادستان کل ارمنستان به اتهام نقض تمامیت ارضی این کشور شکایتی را علیه جمهوری آذربایجان اقامه کرد.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که وزارت دفاع ارمنستان روز پنج‌شنبه اعلام کرد آذربایجان در مناطق واردنیس و سیسیان حریم مرزی دو کشور را نقض کرده است.

وزارت دفاع ارمنستان گفت جلوی پیشروی نیروهای آذربایجان را گرفته و آنها را مجبور کرده به مواضع خود برگردند.

در عین حال، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان این ادعای ارمنستان را رد کرد و تاکید کرد این کشور به کاهش تنش‌ها در منطقه متعهد است.

وزارت خارجه آذربایجان ادعاهای ارمنستان را «تحریک‌آمیز» و «نا کافی» توصیف کرد.

سازمان حفاظت محیط زیست تلف شدن تعدادی پرنده به دلایل نامعلوم را در ساحل گناوه تایید کرد

کامبیز عبدالهی، رییس اداره حفاظت محیط زیست گناوه در استان بوشهر، با تایید تلف شدن پرندگان به دلیل نامعلوم، اعلام کرد که لاشه تعدادی از این پرندگان جمع‌آوری و تحویل دامپزشکی شده است.

عبدالهی افزود که پس از دریافت گزارش مردمی مبنی بر تلف شدن تعدادی از پرندگان در ساحل شهرستان گناوه این موضوع بلافاصله در دستور کار کارشناسان این اداره قرار گرفت و کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست گناوه به محل اعزام شده و به بررسی و پایش منطقه پرداختند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست گناوه گفت که کارشناسان پس از جمع‌آوری لاشه این پرندگان، آن را برای بررسی دلیل تلف شدن‌شان به اداره دامپزشکی تحویل دادند.

کامبیز عبدالهی تاکید کرد که احتمال دارد این پرندگان در اثر بقایای سموم کشاورزی تلف شده باشند، گفت که علت نهایی تلف شدن این پرندگان پس از بررسی توسط کارشناسان دامپزشکی اطلاع رسانی خواهد شد.

در فصوص پاییز و زمستان دو سال گذشته هزاران پرونده مهاجر نیز در تالاب میانکاله و خلیج گرگان به دلایل نامعلوم تلف شدند. مقام‌های سازمان دامپزشکی دلیل تلفات هزارن پرنده در میانکاله را وجود سم بوتولیسم در آب این منطقه و خلیج گرکان عنوان کردند.

پس از برخورد دو هواپیما بر فراز دنور آمریکا، سرنشینان و هواپیما سالم به زمین رسیدند

دو هواپیمای سبک پس از آنکه بر فراز آسمان دنور در آمریکا با هم برخورد کردند، بدون هیچ تلفاتی در یک فرودگاه محلی بر زمین نشستند.

به گزارش اسوشیتدپرس و به نقل انجمن ملی ایمنی حمل و نقل، برخورد یک فروند فیرچایلد مترولینر دو موتوره  و یک سیروس اس آر۲۲ تک موتوره در حالی اتفاق افتاد که هر دو هواپیما در حال فرود بودند.

شرکت کی لایم ایر که مالک مترولینر است، می‌گوید دم هواپیمایش آسیب قابل توجهی دیده اما خلبان توانست با مهارت  آن را به زمین بنشاند.

هر دو هواپیما روز چهارشنبه در جریان فرود با یکدیگر برخورد کردند و هواپیمای کوچکتر با یک چتر نجات بزرگ به منطقه‌ای در حوالی فرودگاه فرود آمده است.

 

کانادا: به خانواده کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی امکان اقامت دائم می‌دهیم

مارکو مندچینو، وزیر مهاجرت کانادا، اعلام کرد دولت این کشور به خانواده کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین که با شلیک سپاه پاسداران ساقط شد، امکان دریافت اقامت دائم اعطا خواهد کرد.

این مقام کانادا روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه طی یک کنفرانس خبری ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان اعلام کرد وابستگان کشته‌شدگان این حادثه که در حال حاضر در کانادا هستند، با مراجعه به وب‌سایتی که برای این منظور راه‌اندازی شده می‌توانند درخواست اقامت دائم خود را ثبت کنند.

او اضافه کرد افراد خانواده مشمول این طرح همسر، شریک زندگی، پدر، مادر، خواهر، برادر، پدربزرگ، مادربزرگ، خاله، دایی، عمه ، عمو و فرزندان آن‌ها هستند.

بر اساس اعلام مندچینو، کسانی شامل این قانون می‌شوند که اقوام آن‌ها یا اقامت دائم کانادا داشته‌اند یا شهروند کانادا بوده‌اند، یا در خواست اقامت دائمشان قبول شده بوده است.

همچنین او خطاب به اقوام کشته‌شدگان که با شرایط نامعتبر در کانادا مانده‌اند، گفت آن‌ها هم می‌توانند برای اقامت دائم اقدام کنند.

این مقام کانادا در پاسخ به خبرنگار ایران اینترنشنال درباره شرایط ورود به کانادا برای خانواده‌هایی که هم اکنون در ایران هستند و از بیم فشارهای ایران دست به دادخواهی نزده‌اند، گفت: «این مساله بسیار مهمی است که به آن اشاره شده و دولت کانادا به زودی با راه‌کاری برای ورود این افراد به کانادا به کمک آن‌ها خواهد آمد.»

در این کنفرانس خبری نماینده‌های ایرانی‌تبار پارلمان کانادا، از جمله علی احساسی و مجید جوهری، حضور داشتند. 

احساسی با تاکید بر حمایت دولت کانادا از خانواده‌های کشته‌شدگان شلیک به هواپیما گفت نخست‌وزیر و وزرای دولت کانادا همواره در کنار خانواده‌ها هستند تا راه دادخواهی را پیش بگیرند.

درخواست اخراج یک مقام سابق جمهوری اسلامی از دانشگاه آمریکایی به خاطر «پنهان کردن» کشتار ۶۷سازمان عدالت برای ایران در نامه‌ای به رییس دانشگاه اُبرلین در آمریکا خواستار اخراج محمدجعفر محلاتی از این دانشگاه به دلیل «اختفای» کشتار هزاران زندانی سیاسی در سال ۶۷ در سمت نماینده دائم ایران در سازمان ملل شد. 

این سازمان همچنین خواستار عذرخواهی این دانشگاه از خانواده قربانیان اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ شده است.

سازمان عدالت برای ایران محلاتی را «یکی از مهم‌ترین چهره‌های» کارزار جمهوری اسلامی برای اختفای «قتل‌عام» زندانیان سیاسی در سال ۶۷ خواند.

بر اساس این گزارش، محلاتی «چندین بار اعدام‌های فراقضایی و ناپدیدسازی قهری هزاران تن» را انکار کرده و جامعه جهانی را «با اظهارات دروغ و جعلی گمراه کرده است».

محمدجعفر محلاتی در سال‌های ۶۷ تا ۶۸ نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل در نیویورک بود.

او اینک رییس بخش مطالعات خاورمیانه و شمال آفریقای دانشگاه اُبرلین در ایالت اوهایو آمریکاست.

در مهرماه سال گذشته، ۶۲۶ تن از خانواده‌های کشته‌شدگان اعدام‌های سال ۶۷ و فعالان سیاسی و مدنی در نامه‌ای به دانشگاه اُبرلین خواستار پایان دادن به کار محلاتی به عنوان استاد این دانشگاه شده بودند.

بانک مرکزی: دارایی‌های ایران در لوکزامبورگ به آمریکا منتقل نمی‌شود بانک مرکزی ایران اعلام کرد که با حکم دادگاه لوکزامبورگ دارایی‌های این بانک در موسسه «کلیر استریم» به آمریکا منتقل نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، دادگاه لوکزامبورگ اعلام کرده که هرگونه حکم دادگاه خارجی قبل از اجرا باید توسط دادگاه‌های لوکزامبورگ به رسمیت شناخته شود.

 آمریکا شهریور ۹۹ دادخواست جدیدی را برای انتقال بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از وجوه بانک مرکزی ایران در موسسه کلیراستریم لوکزامبورگ ارائه کرده بود.

این پرونده از حدود شش سال پیش در جریان است.

کلیراستریم سال‌هاست هدف تحقیق مقام‌های آمریکایی است که می‌خواهند اطمینان حاصل کنند این موسسه قوانین پولشویی آمریکا و تحریم‌ها علیه ایران را نقض نکرده باشد.

سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران: هیچ واکسنی گم نشده و نخواهد شد

کیانوش جهان‌پور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، یک روز پس از تایید تخلف درباره مفقود شدن تعدادی از واکسن‌های وارداتی کرونا اعلام کرد: «هیچ واکسنی گم نشده و نخواهد شد.»

جهان‌پور روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه در صفحه توییترش نوشت تاکنون سه میلیون و ۱۹۵ هزار و ۸۰۰ دوز واکسن کرونا وارد کشور و تحویل وزارت بهداشت شده است. او اشاره کرد این واکسن‌ها در زنجیره توزیع قرار گرفته‌اند.

این مقام وزارت بهداشت در ادامه در واکنش به گزارش‌ها درباره مفقود شدن واکسن‌ها نوشت: «آنچه ظاهرا خارج از نظام سلامت مدت‌هاست گم شده،‌ صداقت برخی سیاسیون و حرف مستند و با حساب و کتاب است.»

این در حالی است که جهان‌پور روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای گفته بود: «نمی‌توانیم بگوییم هیچ تخلفی در این زمینه اتفاق نیفتاده است.» او با اشاره به سازوکارهای رهگیری مشکلات افزود: «موارد تخلفاتی هم تاکنون مشخص شده است.»

پیش از این محسن دهنوی، ‌نماینده مجلس،‌ در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود: «از دو میلیون دوز واکسنی که وارد شده بیش از ۲۰۰ هزار دوز آن مفقود شده است.»

بیانیه هیات دولت: همه جریانات باید در انتخابات نامزد داشته باشند

دولت ایران در بیانیه‌ای خواستار «تعهد» شورای نگهبان به قانون اساسی شد و تاکید کرد که همه مردم و جریانات فکری و سیاسی باید در انتخابات نامزد خود را داشته باشند.

در این بیانیه اعلام شده است: «استقلال و پیشرفت هرگز با ناامید ساختن شهروندان از صندوق و تاراندن آنان از تصمیم‌سازی‌ها و سیاستگذاری‌های کلان تعبیر نخواهد شد، آن چنانکه توسعه‌ ایران با حضور محدود سلایق و دایره‌ای بسته از منابع انسانی محقق نمی‌شود.»

هیات دولت همچنین افزود: «همه مردم و جریانات متنوع فکری و سیاسی کشور، باید بتوانند در جمع نامزدهای انتخابات، گزینه ای را بیابند که بیانگر خواست‌ها و نظرات آنها باشد.»

در این بیانیه تاکید شده «وحدت در حضور، معنا می‌یابد و نه در حذف» و « فراهم ساختن شرایط مشارکت سیاسی، حق شهروندان و تکلیفی بر حاکمان است».

اصلاح‌طلبان در ایران هنوز نامزد نهایی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی نکرده‌اند. تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند که نامزدهایی چون مصطفی تاجزاده توسط شورای نگهبان رد صلاحیت خواهند شد.

برخی از رسانه‌های ایران از انتخابات ۱۴۰۰ با عنوان «سردترین» انتخابات ریاست جمهوری نام برده‌اند.