مقام وزارت کار: در یک سال گذشته یک میلیون نفر بیکار شدند | ایران اینترنشنال

مقام وزارت کار: در یک سال گذشته یک میلیون نفر بیکار شدند

 

 

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که در یک سال گذشته یک میلیون نفر بیکار شده‌اند.

علاءالدین ازوجی گفت که ۷۳۰ هزار نفر از این افراد بخشی از بیمه بیکاری خود را دریافت کرده‌اند.

او به رقم بیمه بیکاری پرداخت‌شده به این افراد و تفاوت آن با درآمدشان اشاره نکرد.

به گفته ازوجی، دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بیکار در ایران وجود دارد که ۴۰ درصد از آنان فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها هستند.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نیز در بهار ۹۹ یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بیکار شده‌اند که به گفته کارشناسان این کاهش اشتغال را باید بیش از هر عاملی با تعطیلی کسب و کارها تحت تاثیر بحران کرونا مرتبط دانست.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز پیش از این هشدار داده بود که بین دو میلیون و ۸۷۰ هزار تا شش میلیون و ۴۳۱ هزار نفر به دلیل شیوع کرونا شغل خود را از دست خواهند داد.

به دلیل کمبود پرستار و افزایش بیماران کرونا، مرخصی پرستاران خوزستان لغو شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اعلام ادامه روند افزایشی مراجعه بیماران کرونا به بیمارستان‌های خوزستان، از کمبود پرستار در این مراکز درمانی این استان خبر داد و گفت که همه مرخصی‌های پرسنل و پرستاران لغو شده است.

فرهاد ابول‌نژادیان گفت که طی یک هفته اخیر ۱۲۳ نفر از پرستاران استان خوزستان به کرونا مبتلا شدند و پنج نفر آن‌ها در بیمارستان بستری شده‌اند و قطعا اگر این سرمایه‌ها را از دست بدهیم در ارائه خدمات دچار مشکل می‌شویم.

 ابول‌نژادیان در پایان نشست قرارگاه عملیاتی و نظارتی ستاد استانی مدیریت کرونا، تاکید کرد که همچنان بار مراجعه به بیمارستان‌ها بالا است و روز گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ بیمار به بیمارستان‌ها و ۴ هزار نفر به مراکز منتخب بهداشتی مراجعه کرده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان اینکه به دلیل بار  زیاد مراجعه به بیمارستان‌ها، بخش‌های ویژه‌ای ایجاد و همه ظرفیت‌های خالی دانشگاه علوم پزشکی را به کار گرفته‌ایم، تاکید کرد که برای کنترل بحران در خوزستان به اقدامات بیشتری نیاز است.

آتش‌نشانی تهران: انفجار یک واحد اداری در خیابان سپهبد قرنی دست‌کم یک مصدوم برجا گذاشت

جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی تهران از وقوع  انفجار در یک واحد اداری واقع در خیابان سپهبد قرنی تهران خبر داد و گفت که این انفجار دست‌کم یک مصدوم برجا گذاشته است.

ملکی افزود که این انفجار صبح شنبه شانزدهم اسفند به دلیل نشت گاز شهری یک واحد از یک ساختمان اداری ۵ طبقه ۱۰ واحدی رخ داد و در پی این انفجار در و پنجره‌ها و دیواره کوچه این ساختمان و دو خودروی که در کوچه پارک شده بودند، آسیب دیده و دچار خسارت شدند.

سخنگوی آتش‌نشانی تهران گفت که یک مرد ۳۴ ساله در واحدی حضور داشت که دچار انفجار شد و در اثر انفجار مصدوم و در چند ناحیه از بدن دچار سوختگی شد که نیروهای آتش‌نشانی او را تحویل نیروهای اورژانس دادند.

ملکی افزود که در حال حاضر نیروهای آتش‌نشانی و امداد در محل انفجار حضور دارند و مشغول ایمن‌سازی ساختمان هستند.

بایدن بر عزم دولت خود بر احیای روابط اروپا و آمریکا تاکید کرد

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، در تماسی با اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اروپا، بر عزم دولت خود بر احیای روابط ایالات متحده و اروپا تاکید کرد.

دو طرف در این تماس توافق کردند به مدت چهار ماه اعمال تعرفه‌های مربوط به مناقشه‌های سازمان تجارت جهانی را متوقف کنند و در جهت حل اختلافات موجود همکاری کنند.

همچنین بایدن و فن در لاین همکاری در زمینه مقابله با کرونا و تقویت امنیت بهداشت را مورد بررسی قرار دارند.

دو طرف همچنین بر ضرورت رسیدن به راه‌های احیای پایدار اقتصاد جهانی، مقابله با تغییرات اقلیمی و تقویت دموکراسی تاکید کردند.

بایدن و فن در لاین همچنین توافق کردند آمریکا و اروپا در زمینه‌ موضوعات مشترک مورد علاقه، از جمله روابط با چین، روسیه، بلاروس، اوکراین و غرب بالکان سیاستی هماهنگ داشته باشند.

 

 

مدیرعامل آتش‌نشانی ماهشهر: دو کارگر ساختمانی در ماهشهر جان‌باختند

 بهروز محسنی، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری ماهشهر از جان‌باختن دو کارگر ساختمانی بر اثر ریزش آوار خبر داد.

 مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری ماهشهر گفت که در پی اعلام ریزش آوار یک ساختمان روی چند کارگر ساختمانی، آتش‌نشانان به محل حادثه در خیابان مطهری بندر ماهشهر اعزام شدند و امدادرسانی به مصدومان و نجاتشان از زیر آوار را آغاز کردند.

محسنی افزود که از دست‌کم سه کارگری که زیر آوار مانده بودند، دو نفر جان‌باختند و یکی از کارگران نیز مصدوم شد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری ماهشهر افزود که این حادثه که بر اثر تخریب غیر اصولی و ریزش آوار رخ داد.

به گفته مدیر آتش‌نشانی شهرداری ماهشهر، کارگر مصدوم در این حادئه به بیمارستان منتقل شد و حال او مساعد گزارش شده است.

مریخ‌نورد استقامت ناسا برای اولین بار در سطح مریخ حرکت کرد

مریخ‌نورد استقامت ناسا دو هفته پس از فرود موفق بر سطح مریخ، به مدت نیم ساعت برای اولین بار به صورت آزمایشی بر سطح این سیاره حرکت کرد.

این مریخ‌نورد که از مرکزی در لس‌آنجلس هدایت می‌شود پس از چهار متر پیشروی، ۱۵۰ درجه به چپ چرخید و دوونیم متر به عقب برگشت.

کارشناسان ناسا این آزمایش را بسیار موفقیت ارزیابی کرده‌اند و آن را «نقطه عطفی» در ماموریت مریخ‌نورد استقامت خواندند.

طبق اعلام ناسا، مریخ‌نورد استقامت قادر است روزانه ۲۰۰ متر در سطح مریخ حرکت کند، اما پیش از آغاز ماموریت‌های طولانی باید بساری از تجهیزات آن مورد آزمایش قرار گیرد.

کاوشگر، استقامت، روز جمعه اول اسفند، ۱۹ فوریه، پس از طی ۴۸۰ میلیون کیلومتر در حدود هفت ماه طی با موفقیت برسطح مریخ فرود آمد تا به جستجو در مورد نشانه‌های گذشته حیات میکروبی در این سیاره بپردازد.

رییس اداره راه و شهرسازی شاهرود: جاده شاهرود - آزادشهر به دلیل بارش برف شدید بسته شد

رییس اداره راه و شهرسازی شهرستان شاهرود خبر داد که جاده شاهرود - آزادشهر به علت بارش برف بسته شده است.

امیر تیموری بامداد شنبه شانزدهم اسفند ماه گفت که به دلیل بارش شدید برف و وزش شدید باد و کولاک امکان رفت و آمد در جاده شاهرود - آزادشهر وجود ندارد.

رییس اداره راه و شهرسازی شهرستان شاهرود افزود که که عملیات بازگشایی مسیر توسط راهداران در حال انجام است و مسافران پیش از حرکت اطلاعات جاده‌ای را کسب کرده و از سلامت خودروی خود مطمئن بلشند و وسایل گرمایشی و آذوقه به همراه داشته باشند. 

جاده شاهرود به آزادشهر گلستان حدود۱۲۰ کیلومتر است که از گردنه خوش ییلاق می گذرد و مسیر شاهرود - گرگان نیز که از مسیر توسکستان عبور می‌کند ۱۱۰ کیلومتر است.

شهرستان شاهرود از سه مسیر خوش ییلاق، توسکستان و اولنگ به استان گلستان راه دارد که در حال حاضر با بسته شدن دو مسیر اولنگ و خوش ییلاق، تردد فقط از مسیر توسکستان ممکن است.

نماینده ایران در آژانس: جمهوری اسلامی کشته شدن محسن فخری‌زاده را بی‌پاسخ نمی‌گذارد

با گذشت بیش از سه ماه از کشته شدن عضو ارشد سپاه پاسداران و چهره کلیدی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین و آزاتس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: جمهوری اسلامی ایران کشته‌ شدن محسن فخری‌زاده را بی‌پاسخ نمی‌گذارد.

غریب‌آبادی روز جمعه پانزدهم اسفند ماه با بیان اینکه در حالی که «جمهوری اسلامی قویا متعهد به تعقیب یک برنامه صلح آمیز هسته‌ای است، یک دانشمند هسته‌ای دیگر ایران نیز ترور شد»، افزود: شواهد حاکی از این است که اسرائیل پشت کشته شدن محسن فخری‌زاده قرار دارد و می‌باید به خاطر آن پاسخگو شود.

او اضافه کرد که با در نظر گرفتن «پیامدهای ناگوار چنین اقدام وحشتناک و پیامدهای تحریک برانگیز و خطرناک آن بر صلح و امنیت بین المللی»، ما کشورهای عضو و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را فرا می‌خوانیم تا چنین اقدامی را «به شدیدترین حالت» محکوم کنند.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین البته همزمان گفت که لازم است یادآوری کنم که جمهوری اسلامی ایران کشته شدن محسن فخری‌زاده را بی‌پاسخ نمی‌گذارد.

 

بازداشت چند نفر در بجنورد به اتهام شرکت در جشن تولد مختلط، شرب خمر و تهدید بهداشت عمومی

جواد ایلالی، دادستان بجنورد، از بازداشت چند نفر به اتهام «شرب خمر، تهدید علیه بهداشت عمومی و شرکت در جشن تولد مختلط» خبر داد.

دادستان بجنورد گفت که این افراد در یکی از باغ تالارهای بجنورد «تحت پوشش برگزاری جشن تولد، مهمانی مختلط، بدون رعایت شیوه‌نامه‌ بهداشتی و همراه لهو و لعب» برگزار کرده ‌بودند.

ایلالی افزود که این افراد شب گذشته در یکی از باغ تالارهای بجنورد «مهمانی مختلطی تحت عنوان جشن تولد برگزار کرده و تعدادی مرد و زن  بدون رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی علاوه بر شرکت  در این مجلس لهو و لعب، مبادرت به شرب خمر و رقص و پایکوبی نیز کرده بودند».

دادستان بجنورد گفت که «برخی افراد فرصت‌طلب به بهانه‌های مختلف از جمله جشن تولد با برگزاری مهمانی مختلط عملا موجبات فساد خود و دیگران را فراهم می‌کنند.»

ایلالی افزود که علاوه بر پلمب محل برگزاری این مهمانی، برگزارکنندگان و حاضران در آن دستگیر شدند و در این خصوص پرونده قضایی تشکیل شد که مراتب به یکی از شعب دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان شمالی ارجاع شده است.

گزارش‌ها درباره از کار افتادن کلیه‌های فعال مدنی تبریزی در اثر ضرب و شتم در زندان

 

بر اساس برخی گزارش‌ها، کلیه‌های یاشار پیری، فعال مدنی آذربایجانی، به علت شکنجه و ضرب و شتم در مدت بازداشت، از کار افتاده است.

یاشار پیری سوم اسفندماه هم‌زمان با روز جهانی زبان مادری به علت توزیع کتاب کودک به زبان ترکی در تبریز از سوی ماموران لباس شخصی دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

او سپس روز ششم اسفندماه، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان تبریز آزاد شد. 

طبق گفته روزبه پیری، برادر این فعال مدنی، او را پس از بازداشت به علت وخامت حال عمومی از مکانی نامعلوم فورا به زندان تبریز منتقل و سپس به قید وثیقه آزاد کرده‌اند.

طبق گزارش نزدیکان این فعال مدنی، ریه‌های او نیز آسیب جدی دیده و چندین ‌بار خون استفراغ کرده است.

پایگاه خبری هرانا گزارش داده پیری پیشتر هم در ۲۶ آبان‌ ۹۸ در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

یاشار پیری، متولد ۱۳۷۰، فارغ‌التحصیل رشته حقوق و شهروند ساکن تبریز است.

هند: احتمالا بهره‌برداری از بندر چابهار را تا اوایل خرداد آغاز می‌کنیم

 

 

منسوخ مانداویا، وزیر بنادر و ترابری هند به رویترز گفت پیش‌بینی می‌کند در ماه آوریل یا مه (اوایل خرداد) برای آغاز بهره‌برداری کامل این کشور از بندر چابهار به ایران سفر کند. 

به گزارش رویترز، هند در حال توسعه بخشی از بندر چابهار بود تا با دور زدن پاکستان همسایه رقیب خود بتواند مسیری را برای حمل کالا به ایران و همچنین افغانستان و آسیای میانه ایجاد کند.

اما تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، سرعت توسعه بندر چابهار را کاهش داد و اکنون مقام‌های هندی با خوشبینی نسبت به آینده روابط تهران-واشینگتن، امیدوارند بتوانند با نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری عملیات‌ خود در چابهار را آغاز کند.

هند در حال توسعه دو پایانه در بندر چابهار از جمله مجموعه شهید بهشتی است و طبق توافق‌نامه امضاشده با ایران، این کشور این پایانه را تا ده سال اداره خواهد کرد.

وزیر ترابری هند اعلام کرد که بهره‌برداری این کشور در بندر چابهار تاکنون به صورت جزئی آغاز شده و ظرفیت افزایش آن وجود دارد.

هند سال گذشته با وجود شیوع کرونا از این بندر برای ارسال ۷۵ هزار تن گندم در چارچوب کمک‌های انسان‌دوستانه به افغانستان و همچنین ارسال ۲۵ تن سم مالاتیون به ایران برای مقابله با حمله ملخ‌ها به این کشور استفاده کرد.

تعطیلی یک موسسه حمایت از معلولان توسط وزارت کشور پس از ۷ سال فعالیت 

 

 

مرتضی عبدی، مدیر موسسه حمایت از افراد دارای معلولیت «باور سبز» خبر داد که وزارت کشور از فعالیت این موسسه جلوگیری کرده است.

بر اساس گزارش منتشرشده در توییتر «کمپین معلولان»، وزارت کشور دلیل جلوگیری از فعالیت این موسسه را «سیاه‌نمایی از طریق رسانه‌ای نمودن فعالیت‌هایش» ذکر کرده است.

موسسه خیریه «باور سبز» با هدف ارائه خدمات به معلولان با همکاری تعدادی از مهاجران افغان دارای معلولیت در سال ۹۲ در مشهد تاسیس شد و بر اساس گزارش‌ها، تاکنون به حدود ۸۰۰ فرد دارای معلولیت به صورت رایگان خدمات‌رسانی کرده است.

جلوگیری از فعالیت این موسسه همزمان با انحلال خیریه امام علی با حکم دادگاه و درخواست وزارت کشور انجام شده است.

ایلنا به نقل از «یک مقام آگاه»: هواپیماربایی مسیر اهواز-مشهد بمب نداشتند، دور کمرشان چوب بسته بودند

خبرگزاری ایلنا به نقل از یک «مقام آگاه» اعلام کرد که هواپیماربایی هواپیمای مسافری در مسیر اهواز به مشهد «هیچ بمبی نداشتند» و «به دور کمر خود چوب بسته بودند».

بر اساس این گزارش، یک خانواده چهار نفره در این هواپیما «با یک مهماندار وارد تنش و بحث می شوند و با جدی تر شدن دعوا، مدعی می‌شوند که حامل بمب هستند و هواپیما بمب‌گذاری شده است».

به گفته این منبع، مهماندار به خلبان اطلاع می‌دهد و خلبان به سرعت در فرودگاه اصفهان فرود می‌آید اما مشخص می‌شود بمبی در کار نبوده است.

سپاه پاسداران ظهر جمعه خبر داده بود که یک هواپیمای فوکر ۱۰۰ متعلق به ایران ایر ساعت ۲۲ و ۱۰ دقیقه پنجشنبه از اهواز به مشهد در حرکت بوده که یک فرد اقدام به ربایش آن کرده است. در این اطلاعیه اعلام شده بود که این هواپیما در اصفهان فرود آمده و نیروهای امنیت پرواز عامل این هواپیماربایی را بازداشت کرده‌اند. 

سپاه پاسداران اعلام کرد که این فرد قصد داشته «هواپیما را پس از ربایش در فرودگاه یکی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به زمین بنشاند». 

پس از آن نیز ‌محمد حسن ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، اعلام کرد که پس از «تهدید به بمب گذاری» در هواپیما، خلبان «بدون مشکل» در اصفهان  فرود آمد و سپس هواپیما به منطقه امن هدایت و مسافران پیاده شد.

او گفت که «هواپیما‌ربایان» توسط نیروهای امنیتی سپاه پاسداران دستگیر شدند و هواپیما مورد بازرسی امنیتی قرار گرفت.

ادامه ترور و تهدید فعالین مدنی و رسانه‌ای درافغانستان

گزارش تازه سازمان ملل متحد حاکی است که از زمان آغاز مذاکرات صلح در افغانستان نزدیک به ۱۱ تن از مدافعان حقوق بشر و کارمندان رسانه‌ای مورد حمله‌های هدفمند قرار گرفته‌اند.

ترور بی‌سابقه خبرنگاران و فعالین رسانه‌ای در افغانستان، این کشور را در صدر کشور‌های ناامن برای فعالیت رسانه‌ای و روزنامه‌نگاران قرار داده است.

حمله به خبرنگاران، فعالان سیاسی ومدنی در چند ماه اخیر در این کشور به شدت افزایش یافته است.

ازجمله این ترورها می‌توان به ترور یما سیاوش، مشاور مطبوعاتی بانک مرکزی و مجری سابق شبکه تلویزیونی طلوع، ملاله میوند، خبرنگار تلویزیون انعکاس،‌ الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی و اخیرا سه خبرنگار زن شبکه تلویزیونی انعکاس در شهر جلال‌آباد افغانستان اشاره کرد.

اما وزارت داخله افغانستان، می‌گوید دست‌کم ۵۱۷ فعال رسانه‌ای و مدنی هدف ترور و تهدید قرار گرفته‌اند. کمیته مصونیت خبرنگاران افغان گفته است، آمار و ارقام رسمی به مراتب بالاتر است و آمار سازمان ملل متحد و دولت افغانستان خلاف واقعیت عینی ‌است.

بر اساس آمار و ارقام جمع‌آوری شده از سوی کمیته مصونیت خبرنگاران، طالبان و داعش مسئول بیشترین خشونت‌ها و تهدیدات علیه خبرنگاران هستند و حکومت افغانستان در جایگاه دوم قرار دارد.

فشارهای اعمال شده از سوی مقام‌های حکومتی اغلب شامل تهدیدهای لفظی و حملات فیزیکی است، در حالی که حملات داعش و طالبان در بیشتر موارد مستقیما زندگی و حق حیات خبرنگاران را هدف می‌گیرد.

کمیته مصونیت خبرنگاران با صدور بیانیه‌هایی خواستار تحقیقات اساسی و بررسی‌های جدی در این زمینه شده است. سازمان حقوق بشر جهانی نیز وضعیت جاری و حمله بر ارزش‌های دموکراسی و آزادی بیان در افغانستان را نگران کننده توصیف کرده است.

ترور خبرنگاران و فعالین رسانه‌ای در افغانستان در ماه‌های گذشته با بالاترین سطح خود در دو دهه گذشته رسیده است.  ترور و تهدیدها سبب شده است تا بسیاری از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان این کشور را ترک و به کشور‌های دیگر مهاجرت کنند.

نامه ۲۶ متخصص بین‌المللی: با وجود سفر تیم سازمان بهداشت جهانی به چین، هنوز منشا کرونا معلوم نیست

 

نیکولای پتروفسکی، متخصص واکسن در دانشگاه فلیندرز استرالیا، به‌همراه ۲۵ کارشناس دیگر با انتشار نامه‌ای سرگشاده اعلام کردند که به‌رغم اعزام تیمی از متخصصان سازمان بهداشت جهانی به چین، برای تحقیق درباره منشا کوویدـ۱۹، جهان هنوز به پاسخی در این زمینه دست‌ نیافته است.

نویسندگان این نامه خواستار آغاز یک تحقیق جدید برای یافتن سرنخ شیوع کرونا شدند.

 ژانویه ۲۰۲۱، تیم تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی،از بیمارستان‌ها و مراکز تحقیقاتی ووهان، مبدا شیوع کرونا در چین، بازدید کرد. منتقدان سازمان بهداشت جهانی را متهم کرده‌اند که تحقیقات این سازمان بیش از حد به پژوهش‌های میدانی و داده‌های ارائه‌شده دولت چین متکی بوده است؛ اطلاعاتی که به عقیده آنها به دلایل سیاسی، دست‌کاری شده است.

اعضای تیم تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی تاکید کردند که چین تمایلی نداشته است که اطلاعات حیاتی درباره ماه‌ها چرخش ویروس در این کشور تا پیش از شناسایی شدن نخستین مورد ابتلا را در اختیار آنان بگذارد.

نویسندگان این نامه گفته‌اند که تیم تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی در جریان این تحقیق مستقل عمل نکرده است و همچنین دسترسی‌های لازم برای انجام یک تحقیق کامل و بدون محدودیت درباره تمامی نظریات پیرامون منشا کوویدـ۱۹ را در اختیار نداشته است.

پتروفسکی گفت: «همه گزینه‌های احتمالی درباره منشا کوویدـ۱۹ همچنان وجود دارد. من تاکنون حتی یک مورد داده علمی مستقل که حتی یکی از این احتمالات را رد کند، مشاهده نکرده‌ام.»

او افزود جهان باید همچنان به‌دنبال سرنخ کوویدـ۱۹ بگردد.

تخریب خانقاه قدیمی در کرمانشاه 

 

 

در پی تخریب خانقاه اخوت در کرمانشاه مدیر کل میراث اوقاف این استان اعلام کرد که این خانقاه جزو آثار ثبت‌شده میراث فرهنگی نبود.

محمد صالحی گفت: «این بنا اخیرا به محلی برای تجمع معتادین تبدیل شده بود.»

سازمان میراث فرهنگی درباره تخریب این بنا اظهارنظر نکرده است.

بر اساس برخی گزارش‌ها، این خانقاه دراویش در سال ۱۳۱۷ بنا شده بود.

امام جمعه مشهد: پیشگیری از فرزندآوری قتل و فحشاست 

 

 

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، گفت: «با توجه به آیات قرآن پیشگیری از فرزندآوری، قتل اولاد محسوب می‌شود و یکی از موارد فحشاست.» 

او افزود که پیشگیری از فرزندآوری طبق برداشت از قرآن «عملی سفیهانه» است.

امام جمعه مشهد همچنین گفت که بر اساس روایت صریح پیامبر اسلام جلوگیری از فرزندآوری مانند «دخترکشی» در دوره «جاهلیت» و پیش از اسلام است.

او تاکید کرد که «مسائل اقتصادی و سطح درآمد» نباید مانع فرزندآوری شود.

در سال‌های اخیر و پس از تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر افزایش جمعیت، مجلس طرح‌هایی را برای تشویق افزایش جمعیت و جلوگیری از وازکتومی (بستن لوله مردان) یا توبکتومی (بستن لوله رحم زنان) تصویب کرده است.

خامنه‌ای: گرانی و مشکلات در آستانه عید غصه بزرگی ایجاد کرده است

 

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفت گرانی‌ و مشکلات در آستانه عید «غصه بزرگی» ایجاد کرده و «راه‌حل‌های مورد نظر کارشناسان» را به مسئولان گفته‌ است.

او روز جمعه در مراسم کاشت درخت به مناسبت روز درختکاری ادامه داد: «اجناس مانند میوه‌ها فراوان است اما قیمت‌ها بسیار بالاست.»

این در حالی است که برخی مقام‌های اتحادیه میوه و تره‌بار ایران، کمبود میوه را یکی از دلایل گرانی‌های اخیر دانسته‌اند.

پیشتر رییس اتحادیه میوه و تره‌بار کاشان به خبرگزاری فارس گفت: «بالا رفتن قیمت میوه به دو علت صادرات و کمبود میوه، سرمازدگی و آفت‌زدگی در برخی مناطق است.»

گرانی میوه در ایران به حدی رسیده که اسدالله کارگر، رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی، به خبرگزاری تسنیم گفت: «تقاضای مردم برای خرید میوه کاهش یافته است و این محصول در اولویت‌های اول خرید مردم نیست.»

خامنه‌ای همچنین درباره «اهمیت محیط زیست» گفت: «فعالیت‌های محیط زیستی، فعالیت‌های دینی و انقلابی است و نباید به آنها نگاه تجملاتی و تزئینی شود.»

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر محدودیت‌های شدیدی را علیه فعالان محیط زیستی اعمال کرده و گروهی از آنان را به اتهام «نفوذ» و «جاسوسی» زندانی کرده و کاووس سیدامامی، یکی از این فعالان محیط زیستی، به طرز مشکوکی در زندان جان باخت.

سپاه پاسداران: یک هواپیماربایی را در مسیر اهواز-مشهد خنثی کردیم 

 

 

 سپاه پاسداران اعلام کرد که یک هواپیماربایی در مسیر اهواز به مشهد را خنثی کرده است.

این نهاد در اطلاعیه‌ای خبر داد که یک هواپیمای فوکر ۱۰۰ متعلق به ایران ایر ساعت ۲۲ و ۱۰ دقیقه پنجشنبه از اهواز به مشهد در حرکت بوده که یک فرد اقدام به ربایش آن کرده است.

در این اطلاعیه اعلام شده که این هواپیما در اصفهان فرود آمده و نیروهای امنیت پرواز عامل این هواپیماربایی را بازداشت کرده‌اند.

سپاه پاسداران اعلام کرد که این فرد قصد داشته «هواپیما را پس از ربایش در فرودگاه یکی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به زمین بنشاند».

در این اطلاعیه توضیح بیشتری درباره این فرد داده نشده است.

سازمان زندان‌ها: رسانه‌های بیگانه می‌خواهند القا کنند جمهوری اسلامی به حقوق زندانیان بی‌اعتناست

 

 

رییس سازمان زندان‌ها در ایران گفت که اتفاقات مربوط به زندانیان «مورد طمع رسانه‌های بیگانه» برای زیر سوال‌ بردن عملکرد نظام جمهوری اسلامی است.

محمدمهدی حاج محمدی افزود: «این رسانه ها تلاش می‌کنند با سوءاستفاده از وضعیت زندان‌ها، به همه در داخل و خارج از کشور القا کنند که نظام جمهوری اسلامی به حقوق زندانیان بی‌اعتناست.»

این سخنان در حالی بیان شده که به گفته فعالان حقوق بشر، سازمان زندان‌ها بسیاری از آیین‌نامه‌ها و مقررات خود درباره حقوق زندانیان را نیز اجرا نمی‌کند.

از جدیدترین اتفاقات مربوط به نقض حقوق زندانیان، مرگ بهنام محجوبی بر اثر شکنجه و بدرفتاری، عدم رسیدگی پزشکی و بی‌توجهی به مقررات درباره عدم تحمل کیفر است. 

پیش از این نیز چندین زندانی به دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان باخته‌اند. نبود تغذیه مناسب، عدم وجود فضای کافی و نقض مقررات مربوط به مرخصی و ملاقات از جمله گزارش‌های منتشر شده درباره وضعیت زندانیان در ایران است.

در این میان زندانیان سیاسی در ایران نسبت به دیگر زندانیان دچار محدودیت‌های بیشتری هستند.

روسیه: گام‌های آمریکا می‌تواند به عبور از بن‌بست برنامه هسته‌ای ایران کمک کند

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گفت گام‌های دولت بایدن که به تهران نشان دهد قصد آمریکا برای بازگشت به برجام جدی است، می‌تواند به عبور از بن بست درباره ایران و برنامه هسته‌ای این کشور کمک کند.

لاوروف در گفت‌وگو با در نشریه‌ای در بریتانیا، موضع دولت بایدن درباره برنامه هسته‌ای ایران را دارای «اهمیت کلیدی» دانست.

به عقیده وزیر خارجه روسیه، پنجره فرصت برای نجات برجام هنوز بسته نشده است و شرط لازم، اجرای کامل و مداوم توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از سوی تمامی کشورهایی است که آن را شکل داده‌اند.

لاوروف گفت مسکو در حال همکاری نزدیک با تمامی طرف‌های برجام برای دستیابی به این هدف است و به طور ویژه، با طرف‌های اروپایی خود در تماس بوده تا راه‌حل‌های ممکن در این زمینه را پیشنهاد دهد.

با این حال، وزیر خارجه روسیه با اشاره به نقش کلیدی آمریکا در این زمینه، تاکید کرد: «در برجام همه چیز به ما یا به شرکای اروپایی بستگی ندارد.»

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، وارد عراق شد

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، که برای سفری چهار روزه راهی عراق شده بود وارد بغداد شد.

به گزارش رویترز، ۷۵ خبرنگار نیز به همراه او رم، پایتخت ایتالیا را به مقصد بغداد ترک کردند.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق و نمایندگان جامعه مسیحیان این کشور به پیشواز پاپ فرانسیس در فرودگاه رفتند.

پاپ ابتدا به کاخ ریاست‌جمهوری بغداد رفته و سخنرانی ایراد خواهد کرد و با مقام‌های عراق نیز دیدار می‌کند.

پاپ فرانسیس همچنین قرار است از کلیسای کاتولیک سیده‌النجاه در بغداد، محل قتل‌عام ۵۵ مسیحی در سال ۲۰۱۰ به‌دست نیروهای القاعده نیز دیدار کند.

عراق در آستانه ورود پاپ به این کشور، تدابیر امنیتی ویژه تدارک دیده است. این نخستین بار است که یک رهبر کلیسای کاتولیک به عراق سفر می‌کند.

سفر پاپ که درمیانه راکت‌پرانی و انفجارهای انتحاری اخیر در عراق انجام شده، پرمخاطره‌ترین سفر او از زمان رسیدن او به مقام رهبری کاتولیک‌های جهان در سال ۲۰۱۲ به شمار می‌رود.

وزیر ارتباطات: با اعتراض مراجع فرهنگی، بسته‌های اینترنت رایگان شبانه حذف شد

 

 

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، گفت در پی اعتراض مراجع فرهنگی کشور به بسته‌های رایگان شبانه اینترنت از سوی اپراتورها و دریافت یک ابلاغیه، این بسته‌ها حذف شد.

آذری جهرمی در کانال تلگرامی خود در پاسخ به پرسش‌های برخی کاربران، اضافه کرد در این ابلاغیه آمده بود این بسته‌ها «تاثیر منفی روی دانش‌آموزان و دانشجویان داشت و آن‌ها را شب بیدار نگه می‌داشت و صبح نمی‌توانستند سر کلاس حاضر شوند.»

او همچنین از گرانی «طبیعی» اینترنت در صورت تصویب مصوبه مجلس برای افزایش ۱۰ درصدی حق سهم اپراتورها خبر داد.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: «سقف قیمت اپراتورها برای هر گیگ اینترنت ۴۰ هزار تومان است، اگر مالیاتی که دولت از اپراتورها می‌خواهد بگیرد افزایش پیدا کند، اپراتورها هم می‌توانند سقف مجوز تعرفه را بالا ببرند و این اتفاقی است که با قانونی شدن این مصوبه اتفاق خواهد افتاد و اینترنت صد درصد گران خواهد شد.»

آذری جهرمی که پیشتر نیز درباره تصویب چنین مصوبه‌ای هشدار داده بود.

گزارش‌ها از فروش مرغ به قیمت ۴۰ هزار تومان در اصفهان 

 

 

خبرگزاری تسنیم در گزارشی خبر داد که قیمت هر کیلو مرغ در اصفهان در ماه‌های اخیر گاهی به ۴۰ هزار تومان نیز رسیده است. 

بهرام پاکزاد، دبیر انجمن مرغداران گوشتی اصفهان، نیز گفت که مرغ با قیمت دولتی تنها به دست ۲۰ درصد از «مصرف‌کنندگان واقعی» می‌رسد و مابقی در مکان‌های دیگری عرضه می‌شود.

او افزود: «بدون شک پشت پرده توزیع مرغ دو نرخی در بازار فساد است و مسئولان هرساله همان آزمون و خطا را تکرار می‌کنند.»

 پاکزاد اعلام کرد که مرغداری‌ها، مرغ زنده را با بهای ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان تحویل کشتارگاه‌ها می‌دهند.

با وجود این گزارش‌ها حسین ایراندوست، معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی اصفهان، گفت که هیچ نگرانی برای تامین و عرضه مرغ وجود ندارد.

کامالا هریس و نتانیاهو در تماسی تلفنی برنامه هسته‌ای و رفتارهای منطقه‌ای ایران را بررسی کردند

کامالا هریس، معاون رییس‌جمهوری آمریکا، و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در تماسی تلفنی ضمن گفت‌وگو در مورد روابط دو جانبه و مسائل منطقه‌ای برنامه هسته‌ای ایران و تهدیدات جمهوری اسلامی علیه منطقه را بررسی کردند.

در این تماس، هریس با تاکید بر تعهد دولت بایدن به امنیت اسرائیل، از روند عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی استقبال کرد و خواستار گسترش صلح، امنیت و رفاه در سرزمین‌های اسرائیلی و فلسطینی شد.

دو طرف در این گفت‌وگو ضمن تاکید بر اهمیت ادامه همکاری‌های و شراکت آمریکا و اسرائیل در برخورد با مسائل امنیتی منطقه، از جمله مسائل مربوط به ایران، تاکید کردند.

هریس و نتانیاهو همچنین مخالفت کشورهای خود را با تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی برای تحقیق و تفحص از اتهامات مطرح شده علیه اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی اعلام کردند.

 

عضو ستاد مقابله با کرونا: با آزاد شدن سفرهای نوروزی، وضعیت شهرهای زرد و آبی هم قرمز می‌شود

مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به طرح‌های پیشنهادی برای برگزاری نوروز هشدار داد درصورتی که سفر به شهرهای زرد و آبی بلامانع شود، با افزایش سفرها وضعیت شهرهای زرد و آبی هم قرمز می‌شود.

او از کیش به عنوان یک نمونه نام برد و اضافه کرد شهرهای زرد و آبی الان در این وضعیت هستند اگر تردد در آنها صورت گیرد و مردم رفت و آمد کنند تبدیل به شهرهای نارنجی و قرمز تبدیل می‌شوند مانند کیش که تورهای آن با قیمت بسیار ارزان راه افتاد و بعد از چند روز با اوج گرفتن کرونا در آن مواجه شدیم.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید براینکه ما با هرگونه تجمع و مسافرت در ایام نوروز مخالف هستیم، افزود که توصیه اکید داریم مردم امسال هم در خانه بمانند و از سفر کردن و دورهمی به صورت جدی پرهیز کنند.

محرز با بیان اینکه «نمی‌دانم چرا هنوز بازارها باز است»، گفت که باز هم توصیه اکید ما این است که مردم خریدهای غیرضروری را کنار بگذارند و تا جایی که امکان دارد در خانه بمانند اما به مغازه‌دارها و مدیران مراکز خرید و بازارها نیز توصیه می‌کنم تهویه هوا را دراولویت خود قرار دهند و به گونه‌ای مدیریت کنند تا تجمعی به وجود نیاید.

برگزاری همایش گروه جهانی کمک به گروگان‌ها با هدف حمایت از اتباع خارجی زندانی در کشورهای مختلف

گروه جهانی کمک به گروگان‌ها با حضور جمعی از کارشناسان، کنشگران و گروگان‌های سابق، رویدادی مجازی را با هدف حمایت از گروگان‌ها برگزار کرد.

در این همایش تعدادی از زندانیان خارجی که قبلا در ایران زندانی شده بودند، از جمله جیسون رضائیان، کایلی مور، نزار زکا، ژئو وانگ و ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری، حضور داشتند.

در بخشی از این همایش شرکت‌کنندگان به بررسی روند زندانی شدن اتباع خارجی در ایران و ارتباط آن با توافق هسته‌ای پرداختند.

در این نشست، مازیار بهاری، روزنامه‌نگار و فیلم‌ساز ایرانی، گفت: اگر دولت‌ها موفق شوند با ایران به توافق هسته‌ای برسند، باید به شهروندان خود اطلاع دهند که این توافق ماهیت جمهوری اسلامی را تغییر نمی‌دهد و همه باید در سفر کردن به ایران جابن احتیاط را نگه دارند.

استقبال آمریکا از انصراف اروپا از صدور قطعنامه پیشنهادی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ضمن استقبال از انصراف اروپا از صدور قطعنامه پیشنهادی علیه ایران، ابراز امیدواری کرد که پس از این تصمیم، ایران به اجرای تعهدات خود در توافق هسته‌ای بازگردد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری روز پنج‌شنبه خود با تاکید بر حمایت آمریکا از تلاش‌های مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حصول اطمینان از اجرای وظایف نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران، برنامه زمانی ارائه شده از سوی آژانس برای ادامه فعالیت‌های نظارتی خود را «واقع‌بینانه» خواند.

ند پرایس با تاکید بر موضع دولت بایدن مبنی بر اینکه اگر ایران به اجرای تعهدات هسته‌ای خود بازگردد، آمریکا نیز چنین خواهد کرد گفت واشینگتن در همین راستا آماده است در هماهنگی با شرکای اروپایی خود راه‌ حل‌های دیپلماتیک را دنبال کرده و در چارچوب نشست کشورهای عضو برجام با ایران وارد مذاکره شود.

 

مدیرکل فرودگاه‌های مازندران: پروازهای مازندران نسبت به سال قبل ۲۷ درصد کاهش یافته است

سعدالله وطن‌خواه، مدیرکل فرودگاه‌های مازندران، گفت که شیوع ویروس کرونا پروازهای مازندران را نسبت به سال قبل ۲۷ درصد کاهش داده است.

وطن‌خواه افزود که شیوع ویروس کرونا بر همه بخش‌های جامعه تاثیر گذاشته که اثرات آن روی ناوگان شرکت هواپیمایی نیز مشاهده می‌شود  که آمار پروازهای مازندران نسبت به سال قبل ۲۷ درصد کاهش یافت.

او با اشاره به ادامه محدودیت‌های کرونایی در فرودگاه‌های مازندران، افزود که تب‌سنجی و کنترل مسافران به‌صورت جدی در دستور کار قرار دارد و موضوع دیگر نیز ظرفیت ۶۰ درصدی مسافران در پروازها است که این موضوع نیز رعایت می‌شود.

مدیرکل فرودگاه‌های مازندران با بیان اینکه پروازها به روال روزهای سابق در حال انجام است، گفت که برخی از پروازها از جمله مشهد، کیش و بندرعباس با استقبال بیشتری همراه است.

وطن‌خواه درباره سفرهای نوروزی از طریق ناوگان هواپیمایی مازندران نیز گفت که پروازهای نوروزی با ابلاغ دستورالعمل جدید خواهد بود که تمامی موارد و پروتکل‌ها رعایت می‌شود.