مقام وزارت بهداشت ایران: احتمالا کارگران چینی شاغل در قم منشا کرونا بوده‌اند | ایران اینترنشنال

مقام وزارت بهداشت ایران: احتمالا کارگران چینی شاغل در قم منشا کرونا بوده‌اند

 

مینو محرز،‌ عضو کمیته کشوری بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران،‌ اعلام کرد که «احتمالا» کارگران چینی شاغل در قم منشا بیماری کرونا در کشور بوده‌اند.

محرز، روز جمعه دوم اسفندماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفت: «به هر حال اپیدمی ویروس کرونا در کشور شروع شده و با توجه به ابتلای چند نفر در قم که با چینی‌ها ارتباط نداشته‌اند، معلوم است که ویروس کرونای جدید در کشور چرخیده است و احتمالا منشا این بیماری کارگران چینی بوده‌اند که در شهر قم کار می‌کنند  و به چین تردد داشته‌اند.»

این مقام وزارت بهداشت افزود: «به نظر می‌رسد ویروس چرخیده و به افرادی که اکنون شناسایی شده‌اند رسیده است و چون این افراد ضعیف‌تر بوده‌اند به علت شدت بیماری به بیمارستان آمده‌اند.»

این اظهارات در حالی است که وزارت بهداشت، روز پنجشنبه اول اسفند از نامشخص بودن منشا کرونا گفته بود.

رویترز: هیچ نماینده‌ای از افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی نمی‌کند

به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت افغانستان در سازمان ملل را که قرار بود در روز آخر نشست سالانه مجمع عمومی سخنرانی کند، برکنار کرد و بنابراین هیچ نماینده‌ای از افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی نخواهد کرد.

هفته گذشته، امیر خان متقی، وزیر خارجه دولت طالبان، درخواست کرده بود در مجمع رهبران جهان در سازمان ملل سخنرانی کند و سهیل شاهین، سخنگوی طالبان، را به‌عنوان فرستاده ویژه افغانستان در سازمان ملل معرفی کرده بود.

غلام اسحاق‌زی، فرستاده فعلی افغانستان در سازمان ملل است که درخواست کرده بود استوارنامه‌اش تمدید شود. او قرار بود دوشنبه در آخرین روز مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند، اما در واپسین ساعات روز یکشنبه از برنامه کنار گذاشته شد.

بر اساس قوانین مجمع عمومی، تا زمانی که کمیته استوارنامه تصمیم بگیرد، اسحاق‌زی که نماینده دولت سابق افغانستان است در سمت خود باقی خواهد ماند.

رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند

رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند

آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست این حزب در برابر حزب سوسیال دموکرات‌ها در انتخابات پارلمانی، اعلام کرد آماده مذاکره با احزاب سبز و «دموکرات‌های آزاد» برای تشکیل دولت ائتلافی است.

آرمین لاشت روز دوشنبه پنجم مهرماه در یک کنفرانس خبری گفت: «مذاکرات با سبزها و دموکرات‌های آزاد انجام خواهد شد. ما از این پس در پی تشکیل یک دولت با ثبات برای آلمان هستیم.»

رهبر حزب دموکرات مسیحی ادامه داد: «هیچ کس نباید به گونه‌ای رفتار کند که گویی تنها کسی است می‌تواند درباره تشکیل دولت تصمیم بگیرد. به همین دلیل، بحث با شرکای احتمالی ضروری است.»

او با این حال با اشاره به نتایج ضعیف به دست آمده برای این حزب در شرق آلمان، تاکید کرد که کسب کمتر از ۳۰ درصد آرا برای این حزب، نتیجه مطلوبی نیست.

لاشت گفت: «چه در پایان این روند در دولت باشیم و چه در اپوزیسیون، تجدید اتحادیه باید در همه سطوح انجام شود.»

در مقابل، اولاف شولتس، نامزد حزب سوسیال دموکرات‌ آلمان برای مقام صدراعظمی این کشور گفت ماموریت دارد پس از پیروزی حزبش در انتخابات، رهبری دولت بعدی را بر عهده بگیرد.

او اضافه کرد به دنبال ایجاد ائتلافی با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد است.

بر اساس نتایج اعلام شده از انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در آلمان، حزب سوسیال دموکرات توانست کسب بیش از یک چهارم آرا، از اتحادیه دموکرات مسیحی و متحد آن اتحادیه سوسیال مسیحی به پیروزی برسد.

این دو اتحادیه مسیحی کمی کمتر از یک چهارم آرا را به دست آوردند و پس از آنها، حزب سبزها ۱۴.۸ درصد و حزب دموکرات‌های آزاد ۱۱.۵ درصد آرا را کسب کردند.

 

مشاور امنیت ملی آمریکا برای گفت‌و‌گو در مورد یمن عازم خاورمیانه شد

بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات متحده عربی سفر کند.

به گفته سخنگوی شورای امنیت ملی، برت مک‌‌گرک، هماهنگ‌کننده امور خاورمیانه و شمال آفریقای این شورا، نیز در این سفر به جیک سالیوان و تیم لندرکینگ ملحق خواهد شد. او در ادامه افزود سالیوان با رهبران بلندپایه دیدار و در مورد برخی چالش‌های منطقه‌ای و جهانی گفت‌و‌گو خواهد کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، سالیوان در اولین بخش سفر، به عربستان سعودی می‌رود و با محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در مورد یمن گفت‌وگو می‌کند. این خبرگزاری همچنین به نقل از منابع آگاه نوشت پیش‌بینی می‌شود سالیوان با خالد بن‌سلمان، برادر ولیعهد و معاون وزیر دفاع، نیز دیدار کند.

 

در پی آتش‌سوزی یک مرکز تحقیقات سپاه دو نفر از کارکنان آن کشته شدند

 

سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند.

این حادثه روز یکشنبه و در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی در غرب تهران رخ داد.

خبرگزاری فارس گزارش داده بود که در پی این حریق، سه نفر از کارکنان این مرکز به دلیل جراحت به بیمارستان منتقل شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای آتش‌نشانی این آتش‌سوزی را مهار کردند اما علت حادثه ذکر نشده است.

یک کارشناس سرمایه: شرایط ایران فاجعه است، حتی یک خارجی سرمایه‌گذاری نکرده

محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور سرمایه‌گذاری نکرده است.

ناطقی در گفت‌وگو با روزنامه اینترنتی فراز گفت علاوه بر این که ایران «از نظر برخی آزادی‌ها» جذابیت دیگر کشورها را ندارد، حتی نسبت به دیگر کشورهای منطقه «در بسیاری از زمینه‌های سیاسی و اقتصادی دچار ناامنی» است.

او گفت این ناامنی‌ها موجب شده که «حتی سرمایه‌داران کشور خود ما، در حال خارج کردن سرمایه خود از کشور هستند.»

گزارش‌های پی‌درپی در ماه‌های اخیر حاکی از افزایش خرید مسکن در ترکیه از سوی خریداران ایرانی است.

ناطقی با اشاره به شرایط نابسامان اقتصادی ایران که او آن را «یک فاجعه» توصیف کرد، گفت که اگر سرمایه‌داران ایرانی سرمایه خود را به کار گیرند، «رفته رفته از ارزش آن کاسته خواهد شد.»

او درباره سرمایه‌گذاران خارجی نیز اضافه کرد: «هیچ سرمایه‌گذاری، بی‌گدار به آب نمی‌زند، فقط توجه به اخبار اقتصادی کشور ما کافی است تا او برآوردهای لازمش را انجام دهد.»

پیشتر هیات وزیران در تیر ۱۳۹۸ مصوبه‌ای را مبنی بر صدور مجوز اقامت پنج ساله برای خارجی‌ها در ازای سرمایه‌گذاری یا سپرده‌گذاری بلندمدت ۲۵۰ هزار دلاری به تصویب رساند.

اما به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور، این سیاست موفقیت‌آمیز نبود و یکی از دلایل آن را «بالا بودن رقم سرمایه‌گذاری» اعلام و پیشنهاد کرد تغییراتی در این رقم و نیزدر سازو کار سرمایه‌گذاری خارجی صورت گیرد.

 

اسرائیل: آمریکا و سایر قدرت‌ها در حال بررسی طرح جایگزین برای توقف برنامه اتمی ایران‌ هستند

 

گلیعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل و آمریکا، از بررسی «طرح جایگزین» برای توقف برنامه هسته‌ای ایران از سوی آمریکا و قدرت‌های بزرگ جهان خبر داد.

او در این زمینه به رادیو ارتش اسرائیل گفت که آمریکا و سایر قدرت‌های جهان به طور فزاینده‌ای در حال بررسی «طرح جایگزین» برای توقف برنامه هسته‌ای ایران در صورت شکست مذاکرات احیای برجام‌اند.

اردان اشاره‌ای به جزییات این طرح نکرد.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل در ادامه افزود در صورتی که ایران به توافق هسته‌ای بازنگردد، «تصویر کلی» برای جهان تغییر خواهد کرد.

در هفته‌های گذشته، آمریکا و سایر کشورهای اروپایی عضو برجام از ایران خواسته‌اند تا فرصت را از دست نداده و فورا به گفت‌وگوهای وین باز گردد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به درخواست بازگشت فوری ایران به مذاکرات گفت: «آن‌ها دوست دارند بگویند به زودی یعنی چه،‌چند ساعت و چند هفته. تفاوت به‌زودی ایرانی با به زودی غربی خیلی زیاد است.»

او افزود ایران به محض کامل شدن بررسی‌ها، به مذاکرات باز خواهد گشت.

سازمان حج و زیارت: تجمع پشت مرزهای عراق یک کشته و ۳۶ مجروح به جا گذاشت

علیرضا رشیدیان، رییس سازمان حج و زیارت در ایران، تایید کرد که تجمع زائران مراسم اربعین پشت مرزهای عراق منجر به کشته شدن یک نفر و مجروح شدن دست‌کم ۳۶ نفر دیگر شده است.

او یکشنبه شب با اعلام این خبر، اشاره کرد پای یک مسافر دیگر بر اثر انفجار مین در مرز مهران قطع شده است.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین افزود بیش از ۸۰ هزار زائر ایرانی برای مراسم اربعین وارد عراق شده‌اند.

دولت عراق سهمیه زائران ایرانی برای ورود از طریق هوایی به این کشور را ۶۰ هزار نفر اعلام کرده بود.

روز شنبه سوم مهر تصاویری از مرز ایران و عراق منتشر شد که نشان‌دهنده تجمع جمعیت کثیری در پایانه مرزی شلمچه بود.

 

تشدید بحران سوخت در بریتانیا به دلیل کمبود رانندگان کامیون

انجمن فروشندگان سوخت در بریتانیا اعلام کرد ذخیره سوخت در جایگاه‌های فروش بنزین و گازوئیل در این کشور در حال تمام شدن است.

برایان مادرسون، رییس این انجمن روز دوشنبه به شبکه اسکای گفت برخی از شرکت‌های بزرگ عضو این انجمن که دارای شبکه‌ای گسترده از جایگاه‌های فروش سوخت هستند، اعلام کرده‌اند از روز یکشنبه سوخت ۵۰ و برخی حتی ۹۰ درصد جایگاه‌هایشان تمام شده است.

شرکت بریتیش پترولیوم که دارای ۱۲۰۰ جایگاه فروش بنزین و گازوئیل در سراسر بریتانیاست، روز یکشنبه اعلام کرده بود ذخیره سوخت در تقریبا یک سوم جایگاه‌های این شرکت تمام شده است.

به گزارش رویترز، هجوم مصرف‌کنندگان به جایگاه‌های سوخت دولت بریتانیا را مجبور کرد قوانین رقابتی را تعلیق کند تا شرکت‌ها بتوانند برای هماهنگی بیشتر اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند.

از چهار روز گذشته، صف‌های طولانی خودروها مقابل جایگاه‌های سوخت در بریتانیا تشکیل شده و برخی از رانندگان مجبورند برای پر کردن باک خودروهایشان چندین ساعت منتظر بمانند.

همچنین برخی از شرکت‌های توزیع سوخت مجبور به اعمال جیره‌بندی شده‌اند و برخی دیگر جایگاه‌های خود را تعطیل کرده‌اند.

بنا بر اعلام شرکت‌های نفتی، کمبود رانندگان کامیون، انتقال سوخت از پالایشگاه‌ها به جایگاه‌های بنزین را با مشکل مواجه کرده است.

دولت بریتانیا روز یکشنبه اعلام کرد حدود ۱۰ هزار ویزا برای کارگران اروپایی صادر می‌کند که نیمی از آنها مربوط به رانندگان کامیون است.

 

علوم پزشکی اهواز: واکسن‌ستیزی در لوای طب سنتی سبب کاهش مراجعه مردم برای دریافت واکسن شد

محمد علوی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت که تبلیغات ضد واکسن و واکسن‌ستیزی موجب کاهش مراجعه مردم برای دریافت واکسن شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزود که تبلیغات ضد واکسن، واکسن‌ستیزی بعضی‌ها در لوای طب سنتی و عناد و دشمنی گروه‌هایی در فضای مجازی برای ترساندن مردم از واکسن، موجب کاهش مراجعه مردم برای دریافت واکسن شده است 

علوی تاکید کرد که از همه مردم به ویژه مادران باردار خواهش می‌کنم حتما برای دریافت واکسن به مراکز تجمیعی واکسیناسیون مراجعه کنند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز همچنین نسبت به وقوع موج بعدی کرونا هشدار داد و گفت که ما نگران موج بعدی کرونا هستیم، نگرانی ما از موج بعدی است که بر اساس نظر اکثر صاحب‌نظران، در آبان‌ماه رخ می‌دهد.

آتش‌سوزی گسترده و چندین ساعته در کارخانه موتورهای الکتریکی شهرکرد

عنایت‌الله رهنورد، رییس سازمان آتش‌نشانی شهرکرد از ادامه آتش‌سوزی در قطب صنعتی مرکز استان چهار محال و بختیاری و کارخانه  موتورهای الکتریکی خبر داد.

رهنورد گفت که آتش‌سوزی در کارخانه موتورهای الکتریکی در قطب صنعتی شهر کرد رخ داده و عملیات اطفای حریق با گذشت چند ساعت همچنان ادامه دارد.

رییس سازمان آتش‌نشانی شهرکرد افزود که آتش‌سوزی در شهر صنعتی و کارخانه موتوروهای الکتریکی از نخستین ساعات بامداد دوشنبه آغاز شده است و در پی تماس تلفنی با سامانه ۱۲۵، تمام نیروهای آتش‌نشانی شهرکرد با ۱۰ خودرو از ساعت ۱۲ شب به محل حادثه اعزام شده‌اند.

رهنورد با اشاره به گستردگی آتش، افزود که باتوجه به اینکه آتش‌سوزی در حال گسترش بود بنابراین جهت اطفای هرچه سریع‌تر حریق نیروهای آتش‌نشانی شهرداری فرخ‌شهر نیز به محل حادثه اعزام شد.

رییس سازمان آتش‌نشانی شهرکرد به دلیل وقوع آتش‌سوزی در این کارخانه و جزییات آن اشاره نکرد ولی گفت که با گذشت ساعت‌ها، اطفای حریق همچنان ادامه دارد.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین: آمار فروش نفت ایران به چین محرمانه است

مجیدرضا حریری،رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین، در واکنش به گزارش اتاق بازرگانی تهران که مجموع صادرات نفت ایران به چین را در هفت ماه نخست سال‌جاری میلادی ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار اعلام کرده است، گفت: برای دور زدن تحریم‌ها، آمار فروش نفت ایران به طور کلی و از جمله به چین محرمانه است.

حریری افزود که گزارش اتاق بازرگانی تهران بر اساس آمار گمرک چین است. چین به نشانه نپذیرفتن تحریم‌های آمریکا بخش[کمی] از نفت خریداری شده از ایران را به طور رسمی اعلام می‌کند اما میزان فروش ما در دنیا قطعا بیشتر از این ارقام است و قطعا یکی از مقاصد عمده آن می‌تواند چین باشد.

مجیدرضا حریری ما اضافه کرد که ما راه‌هایی برای دور زدن تحریم داریم که خریداران باید رد و اثر خرید نفت از ایران را باید پاک کنند. 

او به طور ضمن اتهاماتی را نیز علیه اتاق بازرگانی تهران به دلیل انتشار آماری از فروش نفت به چین مطرح کرد و گفت: «افشای روابط تجاری ما با دنیا که بر اساس دور زدن تحریم‌ها بوده، مانند افشای اسرار جنگی است و تحریم‌کنندگان تحریک شوند که منافذی دور زدن تحریم را تنگ‌تر کنند.»

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین البته به کاهش تجارت ایران و چین نیز اشاره کرد و گفت که نقش ما در حوزه تجارت خارجی است که روز به روز در حال کاهش است و بر مبادلات با همه کشورها از جمله چین تاثیر می‌گذارد.

حریری اضافه کرد که در سال ۲۰۱۴ ایران و چین بیشترین میزان مراودات تجاری را با  ۵۱/۸ میلیارد دلار مبادله تجاری داشتند که در سال ۲۰۲۰ به ۱۶ میلیارد دلار  کاهش یافت ولی چین همچنان شریک اول تجاری ایران است.

نخست وزیر اسرائیل در نیویورک با وزرای خارجه کشورهای عضو توافق ابراهیم دیدار کرد

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، یک‌شنبه شب ساعاتی پیش از سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با عبداللطیف بن راشد الزیانی، وزیر امور خارجه بحرین و خلیفه شاهین المرر،وزیر خارجه امارات متحده عربی دیدار کرد.

این اولین ملاقات بنت با وزرای خارجه بحرین و امارات متحده عربی پس از توافقنامه ابراهیم بود. 

نخست‌وزیر اسرائیل، همچنین ضمن ابراز خشنودی از این دیدار به ملاقات اخیر خود با پادشاه اردن و رییس‌جمهوری مصر نیز اشاره کرد و گفت: «آنها از روابط بین کشورهای ما خوشحال هستند و من نیز در مورد تداوم این رابطه به شما اطمینان می‌دهم که ما به این روابط اعتقاد داریم و می‌خواهیم آن را تا حد ممکن گسترش دهیم.» 

نخست‌وزیر اسرائیل روز دوشنبه ساعت ۹ صبح به وقت نیویورک در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد. 

تصادف زنجیره‌ای در جاده نیشابور-سبزوار هنگام طوفان گردوخاک

در پی وقوع گردوخاک در برخی مناطق استان‌های تهران و البرز، تصادف زنجیره‌ای دست‌کم  ۲۰ خودروی سبک و سنگین در محور نیشابور_سبزوار محدوده پمپ بنزین حسن آباد رخ داد. 

علی اکبر عرفانی، رییس پلیس راه نیشابور گفت که عصر یک‌شنبه، وزش باد شدید و گردوخاک گسترده در محور نیشابور به سبزوار در محدوده حسن‌آباد، باعث کاهش دید رانندگان و تصادف زنجیره‌ای بیست خودرو سواری، کامیون و اتوبوس در این محدوده شد.

مصطفی افشارنیک، رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی نیشابور نیز  ضمن تایید این تصادف زنجیره‌ای گفت: «حادثه فوق خسارت جانی در بر نداشت و در این تصادف یک نفر آسیب جزئی دید که توسط نیروهای اورژانس نیشابور به‌صورت سرپایی مداوا شد.»

رییس پلیس راه نیشابور  در ادامه گفت: «بر اثر این حادثه و نیز گردوخاک شدید، جاده نیشابور به سبزوار در محدوده حسن آباد، حدود نیم ساعت مسدود شد که با تلاش نیروهای پلیس راه، اورژانس و راهداری نیشابور، اوضاع به‌سرعت عادی و جاده بازگشایی شد.»

پیشتر نیز سخنگوی سازمان اورژانس کشور اعلام کرده بود که در پی وقوع گردوخاک در برخی مناطق استان‌های تهران و البرز و احتمال تشدید این وضعیت، اورژانس تهران در حالت آماده‌باش کامل قرار گرفته است. 

سپاه پاسداران از آتش‌سوزی در مرکز تحقیقات خودکفایی خود در تهران خبر داد

روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عصر یکشنبه چهارم مهرماه، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که بر اثر وقوع آتش‌سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خودکفایی سپاه در غرب تهران سه نفر از کارکنان این مرکز مجروح شدند.

سپاه پاسداران ساعتی پس از انتشار این خبر، متن اطلاعیه را وب‌سایت خود اصلاح کرد و نوشت «انبار» این مرکز دچار آتش‌سوزی شده است.

در این اطلاعیه بدون اشاره به علت حادثه آمده است که «با تلاش‌ آتش‌نشانان این مرکز، آتش مهار و مجروحان حادثه نیز به بیمارستان منتقل شدند.»

نرگس محمدی برای اجرای حکم حبس به دادسرای اوین احضار شد

 نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر از احضارش به واحد اجرای احکام دادسرای اوین برای اجرای حکم و همچنین گشایش پرونده‌های دیگر قضایی علیه خود خبر داد.

محمدی روز یکشنبه در حساب اینستاگرام خود نوشت ابلاغیه‌ای را برای اجرای محکومیتش در شعبه ۱۱ اجرای کیفری (شهید مقدس «امنیت») دریافت کرده است.

محمدی خردادماه امسال از سوی دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدس تهران به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و تحصن‌های اعتراضی‌اش در زندان به ۳۰ ماه حبس تعزیری، ۸۰ ضربه شلاق و پرداخت دو فقره جزای نقدی محکوم شده بود.

این فعال حقوق‌بشر نوشت: «از ابتدای تشکیل این پرونده بارها اعلام کرده‌ام‌ که این پرونده را از اساس بی‌شرمانه و ظالمانه می‌دانم و از تحمل کیفر که طبق رای صادره و ابلاغ شده، سرپیچی خواهم کرد.»

او تاکید کرد از ابتدای تشکیل پرونده در هیچ مرجع قضایی و جلسه محاکمه شرکت نکرده و حتی یک خط ننوشته و وکیلی نیز نداشته است.

محمدی نوشت: «اجازه نخواهم داد ماموران حکومت استبدادی دینی حتی یک ضربه شلاق بزنند و تا جایی که بتوانم‌ مقاومت خواهم کرد و تازیانه از دستشان خواهم گرفت.»

او اضافه کرد که با وجود احضار، به زندان نخواهد رفت و چنانچه با اعمال زور به زندان بازگردانده شود، «قطعا در داخل زندان اعتراض» خواهد کرد.

این فعال حقوق بشر همچنین اعلام کرد همزمان ابلاغیه دیگری مبنی بر ارجاع پرونده شکایت از او به شعبه دوم بازپرسی اوین دریافت کرده است.

محمدی نوشت بر اساس ابلاغیه‌های رسمی ارسالی به او و همچنین منابع غیررسمی، «طی ۱۰ ماه آزادی از زندان، چندین پرونده امنیتی در شعبه‌های امنیتی اوین» علیه او گشوده شده است.

این فعال مدنی در این مدت، پنج بار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده که با اعمال زور و ضرب و شتم همراه بوده است.

 

رئیسی به سفیر جدید بریتانیا: زیر بار زورگویی نمی‌رویم

ابراهیم رئیسی رییس قوه‌ مجریه هنگام دریافت استوارنامه سایمون شرکلیف سفیر جدید بریتانیا در تهران گفت ایران هروقت احساس کند کشورهای دیگر «زورگویی» می‌کنند، زیر بار زور نمی‌رود و «عکس‌العمل» نشان می‌دهد.

رئیسی روز یکشنبه در دیدار با سفیر بریتانیا از او خواست «با توجه به آشنایی خوبی که به زبان فارسی» دارد، «مفهوم واقعی» استقلال در ایران را برای دولتمردان خود «تبیین» و «حقایقی را که در ایران مشاهده» می‌کند «به درستی و واقعی به کشور خود منعکس و منتقل» کند.

رییس جمهوری اسلامی گفت: «جمهوری اسلامی هیچ حرف نادرست و برخلاف حق را نمی پذیرد و اروپا و غرب بر اساس تجربیات خود باید به ایران به عنوان یک کشور مستقل نگاه کنند.»

در حالی که جمهوری اسلامی تعدادی از اتباع بریتانیایی را به اتهام‌های سیاسی زندانی کرده، رئیسی خطاب به سفیر بریتانیا گفت: «امروز حقوق‌بشر به یک حربه سیاسی برای ضربه زدن به کشورها تبدیل شده» و «شما می‌دانید خیلی از مدعیان حقوق بشر، چه رفتاری با ملت خود دارند.»

چند روز پیش، حسین امیرعبداللهیان،‌ وزیر امور خارجه ایران، در دیدار با لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا در نیویورک گفته بود بازسازی روابط دوجانبه دو کشور نیازمند اقدامات جدی است.

همچنین وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای به مناسبت دوهزارمین روز بازداشت نازنین زاغری شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، جدایی او از خانواده‌اش را «بی‌رحمانه» خواند و گفت در دیدار چهارشنبه‌اش با همتای ایرانی خود بر این موضوع تاکید کرده و به فشار بر ایران برای بازگرداندن زاغری ادامه می‌دهد.

 

 

 

تجمع هزاران نفر از زائران مراسم اربعین در شلمچه و مهران با وجود بسته بودن مرزها

 بر اساس گزارش‌ خبرگزاری‌های رسمی ایران، چند هزار نفر از زائران مراسم اربعین در مرز شلمچه و مهران تجمع کرده‌ و چند صد زائر نیز پس از عبور از گیت ایران در مرز شلمچه، ساعت‌ها در گیت عراق معطل مانده‌اند.

 با وجود تاکید مقام‌ها بر ممنوع بودن تردد از مرزهای زمینی به عراق، مرزهای شلمچه و مهران در روز شنبه چند ساعت باز شدند. در همین حال خبرگزاری مهر خبر داد که مرز مهران در روز یکشنبه نیز چند ساعت باز شده است.

مجید کاکی، فرماندار مهران، گفته بود که چهار هزار نفر از زائران مراسم اربعین بازگردانده شدند و هشت هزار نفر هنوز در انتظار باز شدن مرز هستند.

در همین حال جمال شاکرمی، فرمانده سپاه استان ایلام گفت که این نهاد هنگام بازگشت زائران از مرز مهران، روزانه بین پنج تا ۱۰ هزار وعده غذا بین آنان توزیع خواهد کرد.

همچنین خبرگزاری صدا و سیما خبر داد که به دلیل نبود امکانات رفاهی برای زائران تجمع کرده در مرز شلمچه، «شش موکب» به صورت اضطراری در مسیر شلمچه تا پایانه مرزی برپا شده است.

روز گذشته نیز رسانه‌ها خبر داده بودند که ۴۰ نفر از زائران در مرز شلمچه به دلیل تجمع پشت در گیت اول این مرز و شکسته شدن در مجروح شده بودند. همچنین فیلم‌هایی از کنده شدن حفاظ‌ها در این مرز به دلیل تجمع افراد منتشر شده است.

مراسم اربعین فردا برگزار می‌شود و برای سفر ۶۰ هزار زائر ایرانی با هواپیما به عراق ویزا صادر شده است.

 

همه‌پرسی قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در سوئیس آغاز شد

 رای‌دهندگان در سوئیس به پای صندوق‌های رای می‌روند تا در همه‌پرسی درباره ازدواج همجنسگرایان و پذیرش فرزند از سوی آنان شرکت کنند.

در حالی که رای‌گیری برای این همه‌پرسی ساعت ده صبح روز یکشنبه (به وقت محلی) آغاز شد، نظرسنجی‌ها حاکی از نظر موافق اکثریت رای‌دهندگان سوئیسی با ازدواج همجنسگرایان است.

سوئیس آخرین کشور غرب اروپا است که همچنان ازدواج همجنسگرایان در آن ممنوع است.

پیشتر دولت فدرال و پارلمان قانونی را در این زمینه به تصویب رسانده‌اند، اما راست‌گرایان مخالف این قانون در حزب مردمی سوئیس، در چارچوب دموکراسی مستقیم سوئیس، خواستار برگزاری همه‌پرسی در این زمینه شدند.

رویترز نوشت با وجود رای اکثریت مردم در موافقت با قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان در سوئیس، کارزار نه به این ازدواج نیز در هفته‌های اخیر شدت گرفت.

در صورت رای آری به این همه‌پرسی، زوج‌های مرد همجنسگرا می‌توانند فرزندهایی را که ارتباط پدری با آنها ندارند، به فرزندی بپذیرند.

همچنین زوج‌های زن همجنسگرا مجاز می‌شوند که از طریق اهدای اسپرم دارای فرزند شوند.

 

عضو کمیسیون انرژی مجلس: پول محموله‌های سوخت ایران به لبنان پرداخت شده است

هادی بیگی‌نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره ارسال محموله‌های سوخت ایران به گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان گفت: «پول محموله‌ها پرداخت شده و می‌شود و قطعا رایگان نیست.»

در حالی که ایران تحت تحریم‌های بانکی قرار دارد، بیگی‌نژاد روز یکشنبه در گفت‌وگو با ایلنا هیچ توضیح بیشتری درباره چگونگی پرداخت این پول ارائه نکرد.

او با تکرار موضع پیشین جمهوری اسلامی، ارسال این محموله‌های سوخت را «تجارت» با بخش خصوصی لبنان توصیف کرد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: «با انجام این تجارت قانونی دولت لبنان هم در حوزه تامین سوخت دچار مشکل نخواهد شد و از لحاظ اقتصادی هم به نفع ما و هم به نفع لبنان بوده و درواقع یک همکاری دوجانبه برد-برد است.»

این در حالی است که نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان ارسال محموله‌های سوخت ایران برای حزب‌الله لبنان را «نقض حاکمیت ملی لبنان» خوانده است.

بیگی‌نژاد همچنین درباره ارسال محموله‌های سوخت ایران برای ونزوئلا گفت: «باید راه همکاری با کشورهای همسایه و همفکر مثل ونزوئلا و یا لبنان را طی کنیم و آن را تداوم ببخشیم.»

او ادامه داد: «اگر این کشورها با ما همراه شوند هیچ‌یک تنها نمی‌مانیم و هم این‌که به نفع اقتصاد کشورها است.»

روز شنبه، رویترز به نقل از منابع آگاه از امضای یک توافق میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت دولتی نفت ونزوئلا با وجود تحریم‌های آمریکا علیه این دو کشور خبر داد که بر اساس آن، نفت سنگین ونزوئلا در برابر میعانات گازی ایران مبادله می‌شود.