مقامی در پلیس، هویت دو شهروند لبنانی به قتل رسیده در تهران را اعلام کرد | ایران اینترنشنال

مقامی در پلیس، هویت دو شهروند لبنانی به قتل رسیده در تهران را اعلام کرد

 

خبرگزاری مهر به نقل از «یک مقام آگاه» در پلیس، هویت دو فرد کشته شده در گلستان یکم در خیابان پاسداران را حبیب داوود، استاد ۵۸ ساله تاریخ و مریم داوود، دختر ۲۷ ساله‌اش، اعلام کرد.

شامگاه جمعه هفدهم مرداد منابع غیر رسمی خبر دادند که دو شهروند لبنانی در خیابان پاسداران تهران با شلیک یک موتورسوار ناشناس در نزدیکی خانه و محل اقامت خانواده ابومهدی مهندس، از فرماندهان حشد الشعبی عراق، با شلیک یک موتورسوار ناشناس کشته شده‌اند.

در همین حال این «مقام آگاه» در پلیس گفت که از سمت راننده چهار تیر به داخل خودروی ال ۹۰ شلیک شده و گلوله پنجم به یک ماشین دیگر که در حال عبور بوده اصابت کرده است.

بر اساس این گزارش، این کوچه یک طرفه بوده و اندازه‌اش به گونه‌ای بوده که «از طرف دیگر فقط عابر پیاده و یا موتورسوار می‌تواند حرکت کند».

این مقام نیروی انتظامی گفت که فرد مهاجم از طرف پیاده‌رو شلیک و با موتور فرار کرده است.

برخی منابع غیر رسمی کشته‌شدگان شامگاه جمعه در خیابان پاسداران تهران را مرتبط با حزب‌الله لبنان معرفی کردند.

محمود عباس خواستار برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی درباره صلح با اسرائیل شد

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، خواستار برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در اوایل سال آینده میلادی و پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، درباره «ازسرگیری روند صلح» میان اسرائیل و فلسطینیان «بر اساس حقوق بین‌الملل» شد.

رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی روز جمعه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که این درخواست او برای «پایان دادن به اشغال» اسرائیل و واکنشی به طرح صلح دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکاست که به گفته او «از سوی جامعه جهانی رد شد».

محمود عباس همچنین تاکید کرد که روند مذاکرات صلح با اسرائیل باید «به مردم فلسطین در زمینه استقلال و آزادی‌شان در چارچوب یک دولت تضمین دهد».

عباس که پیش از این طرح صلح دولت آمریکا موسوم به «معامله قرن» را به شدت رد کرده بود، در هفته‌های اخیر از توافق‌های صورت گرفته میان اسرائیل و برخی از کشورهای عربی انتقاد کرده است.

برخی کارگران به خاطر ترس از اخراج، ابتلا به کرونا را پنهان می‌کنند

یک مسئول صنفی در ایران با اشاره به اینکه کارگران از ترس اخراج کرونای خود را مبتلا می‌کنند، از دولت خواست که بعد از گذشت بیش از هفت ماه از شیوع کرونا در کشور بالاخره دستورالعمل بهداشت کار در شرایط بحرانی را تدوین کند.

ابوالفضل اشرف منضوری، رییس کانون انجمن‌های صنفی کمیته‌های بهداشت کار، روز جمعه به خبرگزاری ایلنا گفت برخی از کارگران به دلیل ترس از اخراج، ابتلای خود به کرونا را پنهان می‌کنند.

 او با اشاره به اینکه نشانه‌ای از بازگشت محدودیت‌ها دیده نمی‌شود گفت حتی اگر محدودیت‌ها هم بازگردد «با توجه به شکننده بودن وضعیت اقتصادی، خیلی‌ها از آن استقبال نمی‌کنند، مگر اینکه کمک‌های دولتی قابل توجهی صورت گیرد».

به گفته او، «تنها چاره‌ای که برای کارگران می‌ماند امیدوار بودن به خودمراقبتی است. آنها انتظار دارند به کارشان ادامه دهند، اما وسایل ایمنی و بهداشتی در اختیارشان قرار گیرد و اگر مبتلا به بیماری شدند، از ترس اخراج آن را پنهان نکنند.»

این مسئول صنفی همچنین هشدار داد: «شرایط کنونی می‌تواند مشکلات جدی به وجود بیاورد؛ وقتی کارگر از ترس اخراج بیماری خود را پنهان می‌کند به صورت هرمی با رشد بیمار مواجه می‌شویم.»

پیش از این نیز گزارش‌هایی درباره پنهان کردن ابتلا به کرونا در بین کارگران منتشر شده است.

مرتضی لطفی، عضو هیات مدیره سازمان تأمین اجتماعی،  نیز ششم مرداد گفته بود که شمار متقاضیان بیمه بیکاری در دوران شیوع کرونا ۳۸۰ هزار نفر افزایش یافته است.

عادی‌سازی مناسبات با اسرائیل، مانع اصلی خروج سودان از فهرست حامیان تروریسم 

 

رویترز به نقل از سه منبع آگاه گزارش داده که خروج سودان از فهرست حامیان تروریسم به عادی‌سازی مناسباتش با اسرائیل منوط شده است.

مقام‌های آمریکایی در مذاکراتی که در هفته جاری با عبدالفتاح برهان، فرمانده ارتش سودان داشتند، خواستار آن شدند که ‌سودان مانند امارات متحده عربی و بحرین، مناسبات با اسرائیل را عادی کند. 

سه منبع آگاه در دولت سودان به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که خارطوم مایل نیست دو مساله خروج از فهرست حامیان تروریسم با عادی‌سازی مناسبات با اسرائیل به هم مرتبط شوند. 

آمریکا در سال ۱۹۹۳ و در زمان دولت عمر حسن بشیر، رییس جمهوری سابق سودان این کشور را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داده بود. این مساله اکنون دسترسی دولت انتقالی سودان به وام‌ها و کمک‌های مالی خارجی را دشوار کرده است. 

آمریکا رژیم بشیر را به دلیل حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی در فهرست حامیان تروریسم قرار داده بود.  

تورم شدید و کاهش ارزش پول ملی سودان، بزرگترین چالش در مقابل ثبات دولت انتقالی عبدالله همدوک، نخست‌وزیر سودان است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا هفته گذشته در نامه‌ای به کنگره این کشور گفت که دولت در حال بررسی خروج سودان از فهرست سیاه در ماه اکتبر (آبان) است. یک مقام ارشد آمریکایی به رویترز گفته است که میان دولت غیرنظامی و ارتش سودان درباره پیشنهاد آمریکا اختلاف نظر وجود دارد، واشینگتن مایل است برای تصمیم‌گیری درباره این پیشنهاد، به سودان زمان بدهد.

دو کشور بحرین و امارات متحده عربی، پیشتر طی مراسمی در کاخ سفید، پیمان عادی‌سازی روابط با اسرائیل را امضا کردند.

 

عفو بین‌الملل: به تحقیقات مستقل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران اولویت بدهید

 

 

سازمان عفو بین‌الملل از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست تحقیق درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را در اولویت بگذارند.

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای شفاهی که به چهل و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرد، گفت سرکوب معترضان دی‌ماه سال گذشته همچنان ادامه دارد.

بنابر بیانیه عفو بین‌الملل، «حکومت ایران افزون بر کشتار صدها تظاهرکننده و رهگذر غیرمسلح، همچنان بر استفاده از مواردی چون بازداشت‌های خودسرانه و ناپدید شدن‌های اجباری اصرار دارد.»

این سازمان حقوق بشری یادآور شده است شواهد و مستنداتی درباره انواع شکنجه‌هایی که حکومت ایران علیه معترضان آبان‌ماه به کار می‌گیرد، از جمله کتک زدن، شلاق زدن، شوک‌های الکتریکی، اعدام ساختگی، القای حس غرق‌شدگی، خشونت‌های جنسی، و محرومیت از مراقبت‌های پزشکی، فراهم کرده است.

عفو بین‌الملل همچنین با اشاره به در خدمت گرفتن دستگاه قضایی برای سرکوب‌ها و همچنین بهره‌گیری از اعدام به عنوان سلاحی برای سرکوب سیاسی  تصریح کرد حکومت ایران نه فقط عوامل این سرکوب‌ها را مجازات نمی‌کند بلکه از مقام‌های بلندپایه‌شان به عنوان قهرمان تمجید می‌شون.

عفو بین‌الملل همچنین از کشورهای عضو شورای حقوق بشر خواست اولویت خود را تصویب تحقیقاتی بین‌المللی درباره موارد نقض حقوق بشر در ایران بگذارند.

این سازمان همچنین از صدور حکم قطع انگشت در ایران ابراز نگرانی کرد.

عفو بین‌الملل پیش از این ، قطع عضو را «تعرضی شنیع به کرامت انسانی و مصداق شکنجه» و همچنین جرم در قوانین بین‎المللی دانسته بود.

در جریان نشت شورای حقوق بشر سازمان ملل، ۴۷ کشور عضو این شورا با محکوم کردن «نقض شدید حقوق بشر» در ایران، اعدام ناگهانی نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی و از معترضان اعتراضات مرداد ۹۷ را «منزجرکننده» توصیف کردند.

 

پوتین: آمریکا و روسیه برای عدم مداخله سایبری در انتخابات یکدیگر توافق کنند

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، می‌گوید مسکو و اشینگتن برای پرهیز از عدم مداخله سایبری در انتخابات یکدیگر باید یک توافق امضا کنند.

پوتین در بیانیه‌ای که کرملین آن را روز جمعه منتشر کرد، پیشنهاد کرده است دو کشور با امضای چنین توافقی، تضمین کنند «در امور داخلی یکدیگر، از جمله روند انتخابات» مداخله نخواهند کرد.

او از جمله به مواردی از قبیل استفاده از فن‌آوری‌های ارتباطی و فن‌آوری پیشرفته (های تک) اشاره کرده است.

در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، روابط مسکو و واشینگتن، در پایین‌ترین میزان خود پس از پایان دوران جنگ سرد است.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا می‌گویند روسیه در انتخابات چهار سال پیش آمریکا به نفع دونالد ترامپ مداخله کرد. مسکو و همچنین ترامپ همواره این اتهام را رد کرده‌اند.

پوتین در بیانیه‌اش همچنین خواستار آن شده که دو کشور فهرست جامعی از اقدامات عملی را تدوین کنند که به بهره‌گیری از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات مربوط است.

رییس جمهوری روسیه چنین توافقی را با توافق آمریکا و شوروی سابق در سال ۱۹۷۲ که درباره جلویگری از حوادث دریایی و فضایی امضا شد، مقایسه کرده است.

مقام‌های آمریکا هنوز واکنشی به این بیانیه نشان نداده‌اند.

بیانیه پوتین در حالی منتشر شده است که چندی پیش نیز شرکت مایکروسافت اعلام کرد هکرهایی از روسیه، چین و ایران که احتمالا وابسته به حکومت‌های این سه کشور هستند، علیه ستادهای انتخاباتی بایدن و ترامپ حملاتی سایبری ترتیب داده‌اند.

با فوت ۲ معلم دیگر،‌ تعداد معلمان جان‌باخته از کرونا در خرمشهر به ۴ تن رسید

 

خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش داده است که از زمان فراگیری کرونا تاکنون، چهار معلم در خرمشهر بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند که مرگ دو تن از آنان در روزهای اخیر روی داده است.

محمدعلی احمدزاده، سرپرست اداره آموزش و پرورش خرمشهر، نام معلمی را که در خرمشهر جان باخته یاور مرادی ذکر کرد.

به گفته او، این معلم به همراه  چند معلم دیگر «در مراسم  ختم یکی از همکاران شرکت کرده بودند و احتمالا در این مراسم به کرونا مبتلا شد.»

سرپرست اداره آموزش و پرورش خرمشهر همچنین تایید کرد که شش دانش‌آموز و ۱۵ مدیر مدرسه در این شهر به کرونا مبتلا شده‌اند.

او گفت با توجه به وضعیت قرمز استان خوزستان و خرمشهر، مدارس خرمشهر فقط برای کار اداری باز  است و به دانش‌آموزان غیرحضوری آموزش داده می‌شود.

در روزهای اخیر و پس از بازگشایی مدارس در ایران، گزارش‌هایی درباره ابتلای شماری از معلمان و دانش‌آموزان به کرونا در چندین استان‌ منتشر شده است.

با این حال مقام‌های وزارت آموزش و پرورش گزارشی از این موارد یا تعداد دقیق معلمان و دانش آموزان‌‌ مبتلا را اعلام نکرده‌اند.

 

سفیر ایران در روسیه از مذاکرات با مسکو برای همکاری در تولید واکسن کرونا خبر داد

کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، از مذاکره با صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه برای همکاری دو کشور برای تولید واکسن کرونا خبر داد.

به گزارش رسانه‌های روسیه، جلالی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری سگودنیا با اشاره به مذاکراتش با کریل دیمیتریف، مدیرکل این صندوق، گفت: «مقامات ما چندین دور از رایزنی ها را انجام دادند، ما اعلام کردیم که در زمینه تولید واکسن کرونا همکاری خواهیم کرد.»

با این حال رویترز نوشته است که صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه (RDIF) حاضر نشد درباره خبر مذاکرات با ایران اظهار نظری کند.

این صندوق فقط گفته است در حال مذاکره با برخیکشورها در زمینه امکان تولید واکسن روسی کرونا در خارج از روسیه است و توافقی هم با هند در مورد تولید ۳۰۰ میلیون واکسن امضا کرده است.

این صندوق همچنین توافق‌هایی را با قزاقستان، دو ایالت برزیل و مکزیک امضا کرده است.

تایید خبر احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران به وزارت خارجه فرانسه 

 

به گزارش رویترز، سه منبع مطلع خبر احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه به وزارت خارجه این کشور را تایید کردند و گفتند که این اقدام به دلیل نگرانی پاریس درباره «موارد جدی و مداوم نقض حقوق بشر در ایران» صورت گرفته است. 

فرانسه معمولا درباره وضعیت حقوق بشر در ایران اظهار نظر علنی نمی‌کند، اما ژان-ایو لودریان، وزیر خارجه این کشور، سه روز پیش گفت برای رسیدگی به بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران، به دنبال تظاهرات آبان سال گذشته، باید اقدام بیشتری صورت گیرد.

پیشتر روزنامه گاردین گزارش داده بود فرانسه، بریتانیا و آلمان در اعتراض به بازداشت شهروندان دوتابعیتی در ایران و بدرفتاری با زندانیان سیاسی، سفرای ایران در این کشورها را احضار کرده‌اند.

گاردین نوشته بود نسخه‌ای از نامه‌ وزارت خارجه بریتانیا به حمید بعیدی‌نژاد،‌ سفیر تهران در لندن، را در این رابطه مشاهده کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در جواب پرسشی درباره این نامه گفت فرانسه مکررا نگرانی خود را از «نقض شدید و مداوم حقوق بشر» در ایران اعلام کرده و وزیر خارجه‌اش سه روز پیش در پارلمان نگرانی‌ها و انتظارات پاریس در این رابطه را یادآور شده است. 

او همچنین گفت: «بسیاری از دیگر شرکای ما از جمله بریتانیا و آلمان نگرانی‌های مشابهی دارند.»

نقدی: می‌توانستیم درباره هواپیمای اوکراینی دروغ بگوییم

 

محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، در یک برنامه تلویزیونی گفت که این نهاد می‌توانست اعلام کند دلیل انهدام هواپیمایی اوکراینی «جنگ الکترونیک دشمن» بوده است، اما «ما با مردم صادقیم».

او افزود: «قرائن بسیاری وجود داشته که ما می‌توانستیم خودمان را به آن آویزان کنیم و بگوییم اشتباهی انجام نشده و دشمن جنگ الکترونیک کرده است.»

نقدی اضافه کرد: «انتقاد می‌کنند که چرا شما از آن روش‌ها استفاده نکردید؟ ... که این قضیه را منکر شوید، در حالی که ما با مردم‌مان صادقیم و قرار نیست که از روش‌های دشمن استفاده کنیم.»

سخنان نقدی در حالی بیان شده که سپاه پاسداران پس از سه روز شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی را پذیرفت.

کتی فاکس، مدیر هیات ایمنی حمل و نقل کانادا، اعلام کرده پیشتر اعلام کرده بود که «هنوز پرسش‌های بسیاری است که باید به آنها پاسخ داده شود».

پیش از این برخی از رسانه‌ها و مقام‌های دولتی در ایران فرضیه منهدم شدن هواپیمای اوکراینی به دلیل «جنگ الکترونیک» را مطرح کرده بودند. از جمله عبدالعلی پورشاسب، معاون قرارگاه خاتم الانبیا، روز ۲۹ شهریور گفت: «در ماجرای هواپیمای اوکراینی، حدس من این است که توسط آمریکا جنگ الکترونیک  صورت گرفت.»

همچنین باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صداوسیما، روز ۲۴ دی ۹۸ نوشت: «برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال نقش داشتن جنگ الکترونیک آمریکا در رقم خوردن سانحه هواپیمای اوکراینی در تهران خبر می‌دهد.»

عملکرد حکومت ایران در اطلاع‌رسانی، برخورد با خانواده جان‌باختگان و همکاری بین‌المللی در مورد هواپیمای ساقط شده اوکراینی انتقادهای شدید و گسترده‌ای را به دنبال داشته است.

ایران اظهارات نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان را رد کرد

 

یک روز پس از آنکه زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، گفت خواست ایران این است که آمریکا پیوسته درگیر جنگ افغانستان باشد، یک مقام جمهوری اسلامی این اظهارات را رد کرد.

محمدابراهیم طاهریان فرد، نماینده ویژه وزارت خارجه ایران در امور افغانستان، گفته‌های خلیلزاد را «غیرواقعی»، «غیرمسئولانه» و «نشانه بارزی از عدم درک دقیق تحولات افغانستان توسط» آمریکا خواند.

به گزارش خبرگزاری فارس، طاهریان فرد روز پنجشنبه گفت اظهارت این مقام آمریکایی «ناشی از مشخص شدن تدریجی اشتباه معماران توافق دوحه در نحوه پیشبرد روند صلح و توسل آنان به بازی سرزنش به منظور توجیه ناکارآمدی این سیاست از طریق متهم کردن دیگر کشورها» است.

زلمی خلیلزاد روز پنجشنبه در نشستی اینترنتی در «موسسه صلح ایالات متحده» گفته بود در جریان مذاکرات صلح افغانستان به مقام‌های ایران هم پیشنهاد شد مانند سایر کشورهای منطقه به گفت‌وگوها بپیوندند.

با این حال به گفته این نماینده دولت آمریکا، خواست ایران این است که آمریکا درگیر جنگی باشد که نه بتواند آن را با پیروزی خاتمه دهد و نه توان ادامه‌اش را داشته باشد.

روحانی بار دیگر به دلیل نگرانی از ابتلا به کرونا به مجلس نمی‌رود

در حالی که جلسه رای اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت قرار است چند روز دیگر برگزار شود، رییس دفتر رییس ‌جمهور اعلام کرد که حسن روحانی به دلیل توصیه ستاد ملی مقابله با کرونا بار دیگر در این  جلسه حاضر نمی‌شود.

محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، روز جمعه در پاسخ به انتقادها به ایلنا گفت: «خون مقامات از مردم رنگین‌تر نیست، اما تردید نکنید اگر رئیس‌جمهور ۱۴ روز یا ۲۱ روز بخواهد در منزلش بماند قطعا به کشور و تصمیم‌گیری‌ها لطمه وارد می‌شود.»

او درباره احتمال حضور ویدئویی حسن روحانی در جلسه رای اعتماد گفت: «بستگی به سیاست خود هیات رئیسه دارد اگر آنها بخواهند امکان‌پذیر است.»

حسن روحانی چند ماه پیش نیز  حسین مدرس خیابانی را به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به مجلس معرفی کرد اما در جلسه رای اعتماد که ۲۲ خرداد برگزار شد شخصا حاضر نشد.

این موضوع اعتراض تعدادی از نمایندگان را به دنبال داشت. از جمله علیرضا سلیمی، نماینده محلات، در تذکری گفت: «یک میلیون دانش آموز در کنکور شرکت می‌کند خون شما از آنان رنگین‌تر است؟. این تبعیض فاحش و آشکار است.»

مجلس شورای اسلامی در آن جلسه به حسین مدرس خیابانی رای اعتماد نداد و حسن روحانی چندی پیش علیرضا رزم حسینی را به عنوان گزینه جدید به مجلس معرفی کرد.

آمار فوتی‌های پنج ماه اول امسال در استان تهران ۳۲ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت

بنابر آماری که مقام‌های استان تهران اعلام کرده‌اند، شمار فوتی‌های پنج ماه نخست امسال نسبت به پارسال حدود ۳۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

مسعود شفیعی، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران، روز جمعه گفت درگذشتگان پنج ماه نخست پارسال کمتر از ۲۴ هزار نفر بود اما این رقم در مدت مشابه امسال به بیش از ۳۱ هزار نفر رسید.

به این ترتیب در پنج ماه نخست امسال حدود هفت‌هزار و پانصد نفر بیش از سال قبل جان باخته‌اند؛ این مقام استان تهران اشاره‌ای به دلیل این افزایش مرگ و میر نکرد و مشخص نیست چه تعداد از آنان به دلیل ابتلا به کرونا جان باخته‌اند.

این افزایش آمار مرگ و میر در حالی روی داده است که تصادفات رانندگی امسال به دلیل کاهش سفرها کاهش یافته است.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، تا دهم شهریورماه دقیقا ۱۰ هزار و ۶۴۸ نفر به دلیل ابتلا به کرونا در شهر تهران جان باخته‌اند. آمار جان باختگان استان تهران اعلام نشده است.

آماری که توسط این عضو شورای شهر درباره جان‌باختگان کرونا در تهران اعلام شده حدود نصف آمار رسمی جانباختگان کل کشور است. 

آمار مرگ‌ومیر ثبت‌شده در سازمان ثبت احوال در سه ماهه اول ۹۹ نیز حدود ۱۹ هزار نفر بیش از مدت مشابه پارسال است. 

رئیس و تعدادی از اعضای شورای شهر تهران و تعدادی از نمایندگان مجلس ایران پیش از این دولت را به پنهانکاری در زمینه اعلام آمار جان باختگان کرونا متهم کرده‌اند.

وزیر اطلاعات اسرائیل: ایران، ترکیه و فلسطینیان آشکارا علیه صلح حرف می‌زنند

 

الی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل، با اشاره به اینکه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به سوی عادی‌سازی روابط با اسرائیل حرکت می‌کنند گفت ایران، ترکیه و فلسطینیان «آشکارا علیه صلح حرف می‌زنند.»

کوهن روز پنجشنبه با اشاره به توافق‌های اخیر و «توافق‌های دیگری که در راه است» از نقش دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو، رهبران آمریکا و اسرائیل در این زمینه تمجید کرد و گفت: «شاهد تغییری چشمگیر در خاورمیانه هستیم؛ یک ائتلاف صلح میان اسرائیل، امارات متحده عربی، بحرین، مصر و کشورهای بیشتری که زیر این چتر به رهبری آمریکا قرار خواهند گرفت.»

وزیر اطلاعات اسرائیل در یک ارتباط ویدئویی با روزنامه جروزالم پست همچنین گفت در عین حال «ایران، ترکیه و فلسطینیان» هم هستند که علنا صلح را و تمایل کشورها برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل را محکوم می‌کنند.»

او تاکید کرد «امنیت» و «اقتصاد» دو امتیاز واضح این توافقات است.

این مقام دولت اسرائیل بار دیگر ایران را «بزرگ‌ترین حامی مالی تروریسم» در جهان خواند و گفت: «ایران هرگز از تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی دست نکشیده است... هر جا که ایران در آنها مداخله کرده دچار رنج هستند».

او از دیگر کشورها خواست که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی کنند.

تخت‌روانچی: آمریکا برای بازگشت به برجام باید خسارت بدهد

 

مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل، می‌گوید آمریکا در صورتی که بخواهد به برجام بازگردد باید به ایران خسارات بپردازد.

تخت‌روانچی در مصاحبه با بی‌بی‌سی جهانی گفت که در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری و تمایل واشینگتن برای بازگشت به توافق هسته‌ای، جمهوری اسلامی شرایط خاصی را برای بازگشت به تعهدات برجامی خود خواهد داشت.

به گفته تخت‌روانچی، دولت جدید آمریکا باید تعهد کند خروج از برجام تکرار نخواهد شد و به دلیل بازگرداندن تحریم ها نیز باید به ایران خسارت بدهد.

همزمان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، هم اظهارات مشابهی ایراد کرده است.

ظریف به پایگاه خبری اسپوتنیک گفت آمریکا در صورت بازگشت به برجام باید خساراتی که به ایران وارد کرده و همچنین اقداماتی را که در جهت تضعیف توافق هسته‌ای انجام داده جبران کند و تعهد بدهد دوباره این کار را تکرار نمی‌کند.

پیش از این تونی بلینکن، مشاور سیاست خارجی جو بایدن، گفته بود که در صورت پیروزی او و بازگشت ایران به تعهدات برجامی‌اش، آمریکا به برجام بازخواهد گشت.

پس از خروج آمریکا از برجام، ایران در چهار مرحله از تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام عدول کرد که آخرین مرحله آن گازدهی به سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر در سایت فردو بود.

 

پمپئو: با فشار حداکثری از رسیدن ۷۰ میلیارد دلار به حکومت ایران جلوگیری کردیم

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفت ایالات متحده توانسته از طریق سیاست فشار حداکثری از رسیدن ۷۰ میلیارد دلار به حکومت ایران جلوگیری کند تا توانایی جمهوری اسلامی در «ساخت سلاح هسته‌ای و حمایت از تروریسم» محدود شود.

پمپئو روز چهارشنبه در یک مصاحبه رادیویی گفت: «ما از رسیدن حدود ۷۰ میلیارد دلار به حکومت دزدسالار مذهبی که امروز ایران را اداره می‌کند جلوگیری کردیم.»

او سیاست فشار حداکثری آمریکا بر جمهوری اسلامی را «بسیار موفق» ارزیابی کرد و گفت این رویکرد منابع مالی جمهوری اسلامی را برای «ساخت سلاح هسته‌ای و حمایت از تروریسم» تا حد زیادی از بین برده است.

وزیر خارجه آمریکا توافق هسته ای ایران را که در زمان دولت باراک اوباما و جو بایدن امضا شده بود «دیوانه وار» خواند و گفت این تفاهم «راه را برای رسیدن به سلاح هسته ای باز کرد.»

پمپئو با انتقاد از اروپایی‌ها به دلیل ماندن در تفاهم هسته‌ای، ابراز امیدواری کرد این کشورها نیز به آمریکا بپیوندند.

دادگاه تجدید نظر بوشهر به جدا کردن فرزندخوانده دو ساله از زوج نوکیش مسیحی حکم داد

حکم جدایی یک کودک از خانواده مسیحی‌اش که در ده هفتگی او را به سرپرستی گرفته بودند، در دادگاه تجدید نظر بوشهر تایید شد.

پایگاه خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، و وب سایت ماده ۱۸ گزارش دادند که در حکم دادگاه آمده که «به دلیل مسلمان‌زاده بودن این کودک، خانواده مسیحی نمی‌تواند سرپرستی او را برعهده داشته باشد».

این حکم در حالی تایید شده است که پیشتر در ۲۹ تیرماه قاضی دادگاه خانواده بوشهر با صدور حکمی عنوان کرده بود که «رابطه عاطفی شدیدی» بین کودک و زوج مسیحی، مریم فلاحی و سام خسروی، وجود دارد. این کودک دو ساله از بیماری قلبی و گوارشی رنج می‌برد و قاضی دادگاه خانواده پیشتر عنوان کرده بود که با بازگشت این کودک بیمار به پرورشگاه، «آینده نامعلومی» در انتظار او خواهد بود و احتمال اینکه خانواده دیگری این کودک را که «لیدیا» نام دارد به دلیل بیماری‌اش به فرزندی بپذیرد، «صفر» است.

مریم فلاحی و سام خسروی پدر و مادر‌خوانده «لیدیا» که حالا نزدیک به دو سال دارد از جمله هفت نوکیش مسیحی بودند که ماموران امنیتی تیر ماه سال‌جاری آنها را به جرم تبلیغ علیه نظام بازداشت کردند.  مریم فلاحی در زندان تهدید شد که فرزندش را از او جدا می‌کنند. 

دادگاه این دو شهروند مسیحی را متهم کرده است زمانی که فرم درخواست سرپرستی کودک را پر کرده‌اند، به «دروغ» خود را شیعه معرفی کرده‌اند، اتهامی که این زوج مسیحی «بی اساس» خوانده و می‌گویند «هرگز ایمان مسیحی خود را پنهان نکرده اند.»

 وکیل این دو شهروند مسیحی حکم صادر شده را خلاف قانون اساسی و در دفاعیه خود تاکید کرده است که «موکلین هرگز چنین فرمی را تکمیل ننموده‌اند و حتی هنگام تحویل گرفتن فرزند و طی نمودن مراحل اداری در سامانه ثنا مذهب خود را مسیحی اعلام نموده‌اند و جهت اثبات صداقت خود تقاضای ارجاع امر به کارشناس خط را دارند.»

کرملین حساب‌های بانکی ناوالنی را مسدود و خانه‌اش را توقیف کرد

سخنگوی الکسی ناوالنی، از رهبران مخالف دولت روسیه که به طرز مشکوکی مسموم شده بود، اعلام کرد دادگاهی در روسیه حساب‌های بانکی ناوالنی را مسدود و آپارتمان او در مسکو را توقیف کرده است.

سخنگوی ناوالنی گفت طبق حکم دادگاه او اجازه دارد در این آپارتمان زندگی کند اما حق فروش یا اجاره دادن، آن را ندارد.

کرملین روز چهارشنبه اعلام کرده بود که ناوالنی آزاد است به روسیه برگردد.

ناوالنی در ۳۰ مرداد هنگام یک سفر هوایی به طرز مشکوکی مسموم شد و به کما رفت. مقامات آلمانی که ناوالنی را برای درمان به کشور خود بردند و اعلام کردند که او با عامل عصبی نوویچوک مسموم شده است.

پس از اعلام این خبر آمریکا و کشورهای اروپایی خواستار انجام تحقیق و تفحص مستقل در مورد چگونگی مسمومیت او شدند.

ناوالنی که درحال حاضر به بهبودی نسبی رسیده اعلام کرده که قصد دارد به کشورش برگردد.

 

شرکت آمریکایی کی‌سایت به دلیل نقض تحریم‌های ایران ۴۷۳ هزار دلار جریمه داد

شرکت فناوری آمریکایی کی‌سایت، سازنده تجهیزات اندازه‌گیری، توافق کرد به دلیل نقض تحریم‌های ایران بیش از ۴۷۳ هزار دلار به وزارت خزانه‌داری آمریکا جریمه پرداخت کند.

به گفته دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، زیرشاخه خارجی این شرکت در فنلاند، از پیش از آنکه در سال ۲۰۱۵ به مالکیت کی‌سایت درآید در ایران شعبه داشته و پس از آن نیز ادامه فروش محصولات خود به ایران را از کی‌سایت مخفی کرده بود.

این در حالی‌ است که کی‌سایت از ابتدا به شاخه جدید خود در فنلاند اعلام کرده بود که معاملات با ایران باید متوقف شود.

به گزارش وال‌استریت ژورنال،  پس از آنکه کی‌سایت در پی یک تحقیق داخلی از این معاملات، که ارزش آن به ۳۳۰ هزار دلار می‌رسد، با خبر شد، موضوع را به مقامات آمریکایی اطلاع داد و با کارمندان خاطی برخورد انضباطی کرد.

کی‌سایت همچنین رویه‌های جدیدی را برای جلوگیری از تکرار این تخلفات در آینده به اجرا گذاشته است.

امارات متحده عربی دستمزد زنان و مردان را در بخش خصوصی برابر کرد

خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی گزارش داد این کشور برابری دستمزد زنان و مردان شاغل در بخش خصوصی را از روز جمعه به اجرا می‌گذارد.

بر اساس اولین بند این قانون که از سوی شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، رییس امارات، صادر شده، درصورتی‌که مردان و زنان یک سمت را داشته باشند یا کاری مشابه با یکدیگر را انجام دهند باید حقوق مساوی دریافت کنند.

این اقدام در راستای تلاش‌های دولت امارات و شورای برابری جنسیتی این کشور در جهت افزایش تنوع و ایجاد برابری در محیط کار در سال‌های اخیر صورت گرفته است.

به گفته وزارت منابع انسانی امارات، اجرای این قانون به تقویت جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی این کشور در ایجاد برابری جنسیتی منجر خواهد شد.

بر اساس گزارشی که از سوی مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۲۰ منتشر شده، امارات در زمینه برابری دستمزد زنان و مردان در منطقه جایگاه اول را دارد.

در اصفهان طی بیست و چهار ساعت ۲۸ نفر بر اثر کرونا جان‌باختند

آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از افزایش شمار جان‌باختگان کرونا در این استان خبر داد و گفت که طی بیست و چهار ساعت گذشته ۲۸ نفر در مراکز درمانی اصفهان بر اثر کرونا جان‌باختند.

به گفته نجیمی در شبانه روز گذشته روند صعودی تعداد بیماران روزانه کرونا در اصفهان ادامه یافت و درحالی که روز شنبه شمار بیماران جدید ۱۷۵ نفر بود تعداد بیماران جدید در استان اصفهان، به جز کاشان و آران و بیدگل، در روز پنج‌شنبه به ۲۱۲ نفر افزایش یافت.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت که شبانه روز گذشته ۱۵۵ نفر از بیماران مبتلا به کرونا که در ۲۲ مرکز درمانی و بیمارستان‌های استان بستری بودند با بهتر شدن وضعیت عمومی‌شان ترخیص شدند ولی لازم است که در قرنطینه دوره نقاهت را بگذرانند.

آرش نجیمی افزود که اکنون تعداد کل بیمارانی که در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان اصفهان، به جز کاشان و آران و بیدگل، با تشخیص کرونا بستری هستند هزار و ۳۳۰ نفر است که از این تعداد ۲۱۲ نفر وضعیت وخیم‌تری دارند و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد: دست‌کم ۷ دانش‌آموز در گناباد به کرونا مبتلا شده‌اند

جواد باذلی، رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد، از افزایش ابتلای دانش‌آموزان گنابادی به کرونا طی روزهای اخیر خبر داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت که درحال حاضر تعداد دانش‌آموزان مبتلا در گناباد هفت نفر است که شش نفر بستری شده‌‌اند و این آمار دانش‌آموزانی است که به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند و حتما آمار واقعی بیشتر است.

باذلی افزود که احتمالا دانش‌آموزانی به کرونا مبتلا شده‌ باشند ولی به مراکز درمانی مراجعه نکرده‌اند یا در قرنطینه خانگی به سر می‌برند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد  تاکید کرد که پس از بازگشایی مدارس انتظار می‌رفت که میزان ابتلای دانش‌آموزان به کرونا بیشتر شود چون با برگزاری کلاس‌ها به صورت حضوری انتقال ویروس بیشتر می‌شود، ضمن اینکه دانش‌آموزان و مخصوصا دانش‌آموزان سنین پایین نمی‌توانند پروتکل‌های بهداشتی از جمله رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را به طور کامل رعایت کنند.

روایت دانشجوی بازداشتی مراسم یادبود جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی از تهدید به مرگ با آمپول هوا

 

مصطفی هاشمی‌زاده،‌ دانشجوی بازداشتی مراسم یادبود جانباختگان هواپیمای اوکراینی در دی‌ماه ۹۸، می‌گوید در زمان بازداشت و بازجویی از سوی ماموران امنیتی به مرگ با آمپول هوا تهدید شده است.

هاشمی‌زاده که دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه تهران است می‌گوید پس از بازداشت در دی‌ماه سال گذشته چندین بار تهدید به «مرگ» و «تزریق آمپول هوا» شده بود.

این دانشجو اضافه کرد ماموران امنیتی با تهدید از او خواسته بودند اعترافات مد نظر آنها را در برگه بازجویی بنویسد.

هاشمی‌زاده اشاره کرده تمامی اعترافات گرفته شده از او و اتهامات نوشته شده که توسط بازجو درج شده و به امضای متهم رسیده، «کذب محض» بوده و با «تهدید به قتل خاموش و مفقود کردن جسد و ارعاب از بی‌اطلاع ماندن خانواده از وضعیت مرگ و زندگی او» به دست آمده است.

این دانشجوی بازداشتی همچنین اعلام کرده پس از انتقال به دادسرای اوین و تعیین وثیقه ۸۵ میلیون تومانی برای آزادی موقت، زمانی که خانواده‌اش برای تهیه آن اقدام کرد،‌ بازپرس مبلغ را به ۴۳۰ میلیون تومان افزایش داد.

مصطفی هاشمی‌زاده در اردیبشت‌ماه به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به پنج سال حبس و به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به یک سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.  

همچنین مجازات‌های تکمیلی از جمله ارائه خدمات در بیمارستان روانپزشکی،‌ منع اقامت در خوابگاه دانشجویی،‌ شرکت در دوره‌های کنترل خشم و هیجان سازمان بهزیستی از جمله احکام صادره علیه او بوده است.

 

نماینده ویژه آمریکا: واشینگتن درباره صلح افغانستان به تهران پیشنهاد مذاکره داد

 

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، اعلام کرد دولت آمریکا به جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد کرده است بر سر روند صلح افغانستان با یکدیگر گفتگو کنند.

خلیلزاد روز پنجشنبه در جریان نشستی اینترنتی در «موسسه صلح ایالات متحده» گفت در جریان مذاکرات صلح افغانستان به مقام‌های ایران هم پیشنهاد دادیم که مانند سایر کشورهای منطقه به ما پیوندند.

با این حال به گفته خلیلزاد، ایران کم‌وبیش حکم یک چالش بر سر راه صلح افغانستان را دارد و موضوع به خاطر تنش در روابط ایران و آمریکاست.

نماینده ویژه آمریکا همچنین گفت در عین حال که به ایران برای پیوستن به مذاکرات پیشنهاد شد، به گروه‌های نزدیک به ایران هم پیام داده شد که حملات احتمالی‌شان علیه نیروهای ائتلاف در افغانستان تحمل نخواهد شد.

به گفته خلیلزاد، خواست ایران این است که آمریکا درگیر جنگی باشد که نه بتواند آن را با پیروزی خاتمه دهد و نه توان ادامه‌اش را داشته باشد.

رییس کمیسیون بهداشت: بهداری مجلس با عنوان مریض سرطانی برای نمایندگان ۱۵۰۰ واکسن آنفلوانزا گرفت

حسینعلی شهریاری،‌ رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ضمن تایید گزارش‌ها درباره دریافت هزار و پانصد واکسن آنفلوانزا از سوی مجلس گفت بهداری مجلس تحت عنوان «مریض سرطانی» این واکسن‌ها را دریافت کرده است.

شهریاری روز پنجشنبه سوم مهر به وب‌سایت خبری برنا گفت موضوع را از بهداری مجلس پیگیری کرده و دریافته است تعداد هزار و پانصد واکسن برای نمایندگان و کارکنان و خدمه مجلس دریافت شده است.

او اشاره کرد بهداری مجلس با بیان اینکه «تعدادی مریض سرطانی داریم» این واکسن‌ها را دریافت کرده است.

این در حالی است که مقام‌های وزارت بهداشت پیشتر اعلام کرده بودند قرار است واکسن‌های آنفلوانزا ابتدا میان گروه‌های پرخطر توزیع شود.

رییس کمیسیون بهداشت در پاسخ به سوالی درباره علت دریافت این واکسن‌ها علیرغم عدم توزیع میان گروه‌های پرخطر گفت:‌ «من این مجلس را انقلابی نمی‌دانم و انتقادها را درست می‌دانم.»

در فهرست اولویت‌های دریافت واکسن که پیشتر سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت منتشر کرد نامی از نمایندگان مجلس و مقام‌های حکومت دیده نمی‌شد.

عفو بین‌الملل: قطع انگشتان چهار متهم به سرقت در ارومیه شکنجه، جرم و غیرانسانی است

سازمان عفو بین‌الملل در اعتراض به صدور و تایید حکم قطع انگشتان چهار متهم به سرقت در ارومیه آن را «غیرانسانی» و «جرم» خواند و از جامعه جهانی خواست هر اقدامی می‌تواند برای توقف اجرای این حکم انجام دهد.

این سازمان روز پنجشنبه سوم مهرماه ضمن ابراز نگرانی از تایید حکم قطع انگشتان چهار متهم به سرقت در ارومیه از سوی دیوان عالی و ارسال آن به اجرای احکام، آن را بر اساس «اعتراف اجباری» و «دادگاه‌های غیرمنصفانه» دانست.

دایانا الطحاوی،‌ معاون دفتر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل،‌ در این زمینه گفت:‌ «اجرای چنین مجازات‌های غیرقابل توصیف غیرانسانی عدالت نیست و بی‌رحمی سیستم عدالت کیفری ایران را نشان می‌دهد.»

او  قطع عضو را به معنای «شکنجه» دانست و اشاره کرد طبق قوانین بین‌المللی این اقدام «جرم و حمله منفور به کرامت انسانی» است.

او از مقام‌های ایران خواست فورا و بدون شرط این حکم را متوقف کنند.عفو بین‌الملل همچنین به شکنجه این افراد در جریان تحقیق قضایی نیز اشاره کرده است.

شعبه یک دادگاه کیفری یک ویژه اطفال و نوجوانان ارومیه آبان ماه گذشته سه نفر به نام‌های هادی رستمی، مهدی شرفیان و مهدی شاهیوند را به قطع دست محکوم کرد و اکنون شعبه ١٣ دیوان عالی کشور آن را تایید و به اجرای احکام دادگستری ارومیه ارسال کرده است.

حکم نفر چهارم،‌ کسری کرمی پیشتر از سه نفر قبلی در سال ۱۳۹۶ صادر شده بود.

مرکز رسانه قوه قضاییه پیشتر در اطلاعیه‌ای با تایید ضمنی صدور این حکم اعلام کرد که حکم قطع انگشت این افراد هنوز «تایید و اجرا» نشده است.

یک سازمان حقوق بشری:‌ اروپا در همکاری با لیبی به دلیل خشونت علیه پناهجویان بازنگری کند

 

سازمان عفو بین‌الملل از اتحادیه اروپا خواست تا در همکاری با با لیبی به دلیل خشونت علیه پناهجویان و مهاجران و نقض حقوق آن‌ها در این کشور تجدید نظر کند. 

عفو بین‌الملل در گزارشی که روز پنجشنبه، سوم مهر منتشر کرد، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن را به دلیل حمایت از حکومت وفاق ملی، مستقر در طرابلس، و تلاش‌های گارد ساحلی برای رهگیری قایق‌های پناهجویان و مهاجران در دریا و بازگرداندن آ‌ن‌ها به لیبی را مورد انتقاد قرار داد. کشور نفت‌خیز لیبی، به مسیر اصلی پناهجویان و مهاجرانی بدل شده که می‌خواهند خود را به اروپا برسانند. 

سازمان بین‌المللی مهاجرت و بسیاری دیگر از نهادهای بین‌المللی هشدار داده‌اند که بازگرداندن مهاجران به این کشور درگیر جنگ و خشونت داخلی، خطرناک است. 

دایانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل گفت:‌ «مهاجران به جای آن که حمایت شوند، با فهرستی از موارد نقض حقوق بشر مواجه می‌شوند.»

او گفت:‌ «حتی در سال ۲۰۲۰، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن به اجرای سیاست‌ به دام انداختن ده‌ها هزار مرد، زن و کودک در یک چرخه ظالمانه خشونت ادامه می‌دهند.»‌

این مقام عفو بین‌الملل همچنین خواستار بازنگری کامل اتحادیه اروپا در همکاری خود با مقامات لیبی در طرابلس شد و گفت:‌ «اتحادیه اروپا و کشورهای عضو باید هرگونه حمایت از حکومت وفاق ملی را مشروط به اقدام فوری در توقف نقض حقوق پناهجویان و مهاجران کنند.» 

عفو بین‌الملل در گزارش خود جزئیاتی از موارد غیرقانونی قتل مهاجران و پناهجویان در لیبی، و همچنین شکنجه، تجاوز، بازداشت، کار اجباری و استثمار از سوی دولت و عوامل غیردولتی در این کشور را برشمرده است. 

عفو بین‌الملل گفت که اتحادیه اروپا، حکومت وفاق ملی را که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شود، برای رعایت حقوق پناهجویان و مهاجران تحت فشار نگذاشته است. 

 

دید‌بان حقوق بشر: بازگرداندن نسرین ستوده و صبا کردافشاری از بیمارستان به زندان ظلم مضاعف است

دیده‌بان حقوق بشر ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت سلامت نسرین ستوده و صبا کرد افشاری،‌ دو فعال حقوق بشر زندانی در اوین،‌ بازگرداندن آنها به حبس بدون تکمیل مراقبت پزشکی را ظلم و بی‌عدالتی مضاعف حکومت خواند.

بیانیه این سازمان که روز چهارشنبه دوم مهر منتشر شد، با اشاره به اظهارات خانواده ستوده و کرد افشاری‌ نوشته است که مقام‌های حکومت ایران آنها را پیش از تکمیل روند درمانی‌شان به زندان بازگردانده‌اند.

دید‌بان حقوق بشر ضمن انتقاد از از این اقدام اعلام کرد: «صبا و نسرین نباید از ابتدا زندانی می‌شده‌اند، اما مقام‌های ایران آنها را از مراقبت‌ بهداشتی حیاتی محروم کرده‌اند که بر ظلم و بی‌عدالتی علیه آنها می‌افزاید.»

پیشتر رضا خندان،‌ همسر نسرین ستوده،‌ در توییترش نوشته بود بعد از پنج روز بستری در بیمارستان طالقانی،‌ این زندانی سیاسی در «بدترین شرایط جسمانی» بدون دخالت پزشکی به زندان باز گردانده شد. ستوده در پی وخامت حال جسمی به دلیل اعتصاب غذا به زندان منتقل شده بود.

کرد افشاری نیز بر اساس گزارش‌ها، بدون تکمیل روند معاینات پزشکی لازم از بیمارستان به زندان بازگردانده شده است.

با شیوع کرونا، فعالیت شناورهای چوبی در بندر جاسک متوقف شد و ۷۰۰ نفر بیکار شدند

خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که بیماری کرونا باعث توقف فعالیت شناورهای باری چوبی بندر جاسک و بیکاری ۷۰۰ نفر شده است.

به نوشته ایسنا، این شناورها در زمینه صدور کالا به عمان فعال بودند اما پس از شیوع کرونا شناورهای فلزی جایگزین آنها شده‌اند.

این خبرگزاری به نقل از یکی از صاحبان این شناورها گزارش داده است که قبل از کرونا ۱۷ شناور در این بندر فعالیت می‌کردند اما صاحبان پنج شناور به علت فشار بانک‌ها برای پرداخت وام مجبور به فروش آنها شده‌اند.

آرش اسدی، مدیرعامل تعاونی لنج‌داران صدف، نیز گفت که اداره بندر و دریانوردی روزی یک میلیون تومان از مالکان بابت هزینه پهلوگیری هر شناور چوبی دریافت می‌کند.

به گفته اسدی، بیماری کرونا بهانه‌ای برای حذف شناورهای چوبی از فعالیت حمل‌ونقل در حوزه صادرات و جایگزینی شناورهای فلزی شده است.