معاون وزیر بهداشت: با وام بانک جهانی ۸۰ دستگاه سی تی اسکن وارد کرده‌ایم | ایران اینترنشنال

معاون وزیر بهداشت: با وام بانک جهانی ۸۰ دستگاه سی تی اسکن وارد کرده‌ایم

 

معاون برنامه‌ریزی وزیر بهداشت اعلام کرد که این وزارتخانه با وام بانک جهانی ۸۰ دستگاه سی تی اسکن خریداری کرده است.

کامل تقوی‌نژاد گفت که این دستگاه‌ها در چهار ماه اخیر وارد و در بیمارستان‌ها نصب شده است.

اگرچه او به مبلغ این وام اشاره نکرد، در مرداد ماه رسانه‌های ایران خبر داده بودند که بانک جهانی پس از ۱۵ سال به ایران یک وام ۵۰ میلیون دلاری داده است.

در اسفند ماه ۹۸ نیز مقامات دولت خبر داده بودند که ایران از صندوق بین‌المللی پول درخواست یک وام پنج میلیارد دلاری کرده است. هنوز گزارشی درباره موافقت با این وام منتشر نشده، اما آمریکا با پرداخت این وام مخالفت کرده بود.

صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی دو نهاد جهانی مالی متصل به سازمان ملل هستند.

تجمع کنشگران سیاسی و مدنی: سلول انفرادی شکنجه است و باید ممنوع شود

 

گروهی از فعالان مدنی سیاسی روز دوشنبه ۱۱ اسفند‌ماه با تجمع مقابل دفتر قضایی، شکایتی علیه آمران و عاملان و مامورانی کردند که آنها را در زمان بازداشتشان به سلول انفرادی منتقل کرده بودند. 

ژیلا بنی‌یعقوب، ضیا نبوی، میلاد فدایی، کوروش زعیم و فائزه هاشمی از جمله افراد شرکت کننده در این تجمع بودند. 

بنا بر گزارش‌ها برخی دیگر از کنشگران از جمله جعفر پناهی، خسرو سیف، محمدعلی عمویی، محمود بهشتی و سعید مدنی» دادخواست شکایت خود را از طریق وکلایشان در سایر دفاتر به ثبت رساندند. 

آنها بیانیه‌ای هم با عنوان ««سلول انفرادی، شکنجه است، باید متوقف شود» منتشر کردند که در آن آمده «اخذ اعتراف و اقرار تحت شکنجه روحی و روانی حاصل از سلول انفرادی، موجب صدور احکام سنگین زندان و حتی اعدام توسط دادگاه‌ها شده و تحمل حبس انفرادی بسیاری از متهمان را به بیماری‌های جسمی و روحی دچار کرده است.»

کارشناسان سازمان ملل روسیه را به تلاش برای قتل الکسی ناوالنی متهم کردند

 

کارشناسان ارشد حقوق بشر سازمان ملل رسما روسیه را به تلاش برای قتل الکسی ناوالنی، منتقد ولادیمیر پوتین، متهم کردند.

اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد اعدام‌های فراقانونی، به همراه ایرنه خان، کارشناس سازمان ملل در امور آزادی بیان و عقیده، روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که تلاش برای کشتن ناوالنی جزئی از حملات حکومت روسیه به منتقدان در داخل و خارج از این کشور بوده است.

این کارشناسان خواستار تحقیقات بین‌المللی در مورد مسمومیت ناوالنی در سال گذشته شدند.

کالامار در یک نشست خبری گفت: «ما به این نتیجه رسیده‌ایم که مسئولیت مسموم کردن آقای ناوالنی با دولت روسیه است.»

این دو کارشناس ارشد سازمان ملل همچنین متن نامه‌ای که دو ماه پیش در این باره به مقامات روسی نوشتند را منتشر کردند. آنها در این نامه یادآور شده‌اند در صورت تایید اتهامات علیه روسیه، ممکن است مقام‌های آن کشور به اتهام صدور دستور اقدام به قتل تحت تعقیب قضایی قرار گیرند.

روسیه همواره دست داشتن در مسمومیت الکسی ناوالنی را رد کرده است.

واکسن فایزر ممکن است تاثیر کمتری بر افراد دارای اضافه وزن داشته باشد

 

نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن فایزر، نصف میزان افراد سالم پادتن ترشح کردند.

بنا بر این گزارش، اگرچه هنوز برای اطمینان در مورد میزان تاثیر این واکسن زود است، اما شاید نتیجه این تحقیق به این معنی باشد که افراد دارای اضافه وزن به یک دوز اضافه‌تر برای تقویت سیستم ایمنی در برابر ویروس کرونا نیاز داشته باشند.

تحقیقات قبلا نشان داده بود که اضافه وزن احتمال مرگ بر اثر ابتلا به کرونا را تقریبا ۵۰ درصد و احتمال بستری شدن در بیمارستان را ۱۱۳ درصد افزایش می‌دهد.

بعضی از دلایل این پدیده می‌تواند این باشد که افراد دارای اضافه وزن معمولا از بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی و دیابت نوع دو نیز رنج می‌برند که خطر مرگ با ویروس کرونا را افزایش می‌دهد.

دلیل دیگر نیز چربی‌های اضافه در بدن است که باعث ایجاد تغییراتی در متابولیسم، مانند مقاومت در برابر انسولین و التهاب، می‌شود و مقاومت بدن برای مبارزه با ویروس را کم می‌کند.

پژوهش‌های پیشین نشان داده بود تاثیر واکسن آنفلوانزا بر افراد مبتلا به اضافه وزن نسبت به افراد سالم ۵۰ درصد کمتر است.

پژوهش جدید درباره واکسن فایزر هنوز از نظر عملی بررسی نشده است.

چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار این شهر اعدام شدند

 

فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند.

کریم دحیمی فعال سیاسی عرب اهوازی روز دوشنبه گفت: «اداره اطلاعات اهواز ديروز در تماس با خانواده‌هاى این چهار فعال عرب محكوم به اعدام، از آنها خواست در فلكه چهارشير اهواز حضور پيدا كنند.»

او ادامه داد: «خانواده‌ها از ميدان چهارشير با ماشين‌هاى اداره اطلاعات اهواز به زندان سپيدار منتقل شدند و با فرزندانشان ديدار كوتاهى داشتند.»

این فعال سیاسی اضافه کرد: «خانواده‌ها می‌گویند هر چهار نفر را دست و پا بسته به زندان آوردند و آنها را ملاقات كرديم و به ما گفتند مى‌خواهند ما را امروز اعدام كنند. بعد از ملاقات (عصر يكشنبه) چند دقيقه بعد هر سه چهار نفر اعدام شدند.»

بر اساس این گزارش، مقام‌های زندان خانواده‌هاى اين زندانيان را از اجرای حکم اعدام مطلع نکرده بودند.

بنا بر گزارش فعالان حقوق بشر، حسين سيلاوى، جاسم حيدرى و على خسرجى پس از اعتراضات زندانيان در فروردين گذشته، به مدت چندين ماه در انفرادى‌ها تحت شديدترين شرايط سخت انفرادى به سر بردند و ديروز به زندان سپيدار جهت اجراى حكم اعدام منتقل شدند، اما ناصر خفاجيان از مكان نامعلومى به زندان سپيدار آورده شد.

برخورد سپاه پاسداران با ۴۱ نفر در همدان به دلیل عکاسی مدلینگ از زنان

 

سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است.

علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط عمومی سپاه «انصارالحسین» همدان، روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه گفت ماموران اطلاعات سپاه ۴۱ مرد را که مدیر کانال‌های تلگرام بوده و در زمینه عکاسی «مدلینگ» از زنان و انتشار آن‌ها فعالیت داشتند احضار کردند.

او گفت این افراد اقدام به تولید و انتشار محتوای «خلاف موازین شرعی و فرهنگ اسلامی» در فضای مجازی می‌کردند.

این مقام نظامی اشاره کرد: «در این خصوص ۴۰ نفر از ادمین‌ها و عناصر اصلی مورد دعوت و ارشاد قرار گرفته و پرونده یک نفر از متهمان اصلی جهت سیر مراحل قضایی تحویل دادستانی شده است.»

کریم‌پور اشاره‌ای به هویت این افراد نکرد.

نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری پیشین فرانسه، به سه سال زندان محکوم شد

 

نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری پیشین فرانسه، به دلیل فساد مالی و اعمال نفوذ در پرونده موسوم به «شنود» از سوی دستگاه قضایی فرانسه به سه سال زندان محکوم شد که دو سال آن تعلیقی است.

با این حال، سارکوزی ۶۶ ساله که روز دوشنبه در جلسه دادگاه حضور داشت، به زندان نخواهد رفت، زیرا مجازات‌های زیر دو سال حبس در فرانسه به طور خودکار به انواع دیگر مجازات تبدیل می‌شود.

در حکم دادگاه آمده است که یک «پیمان فساد» میان سارکوزی، تی‌یری هرزوگ وکیلش و ژیلبر آزیبر یک قاضی ارشد پیشین وجود داشته است. این دو متهم نیز از سوی دادگاه به سه سال زندان محکوم شده‌اند که دو سال آن تعلیقی است.

پیشتر دادسرای مالی ملی فرانسه با این دلیل که سارکوزی تصویر ریاست جمهوری را «مخدوش» کرده، تقاضای چهار سال زندان از جمله دو سال حبس تعلیقی برای او کرده بود.

سارکوزی که در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ ریاست جمهوری فرانسه را برعهده داشت، پس از ژاک شیراک، دومین رییس جمهوری این کشور است که در دادگاه محکوم می‌شود.

با این حال، او اولین رییس جمهوری فرانسه است که به زندان تعزیری محکوم می‌شود. شیراک به دو سال زندان محکوم شده بود که هر دو سال آن تعلیقی بود.

آنگ سان سوچی با دو اتهام جدید روبه‌رو شد

 

آنگ سان سوچی، رهبر دولت پیشین میانمار که به دنبال کودتای نظامی در این کشور در بازداشت قرار دارد، به دو اتهام دیگر متهم شد.

جلسه دادگاه تفهیم اتهام او روز دوشنبه به صورت ویدئویی برگزار شد.

آنگ سان سوچی پیش از این به در اختیار داشتن غیرقانونی واکی‌تاکی و همچنین نقض محدودیت‌های کرونا متهم شده بود. او در جلسه روز دوشنبه دادگاه نیز به دو اتهام جدید «نقض مقررات مخابراتی» و «اخلال در نظم عمومی» متهم شد.

نای تو، یکی از وکیلان خانم سوچی که دوشنبه او را از طریق ویدئو دید گفت: «به نظر خوب می‌رسید.»

آنگ سان سوچی و دیگر رهبران دولت قبلی از اول فوریه در بازداشت هستند و محل نگهداری آن‌ها نامشخص است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، اتهام‌های مطرح‌شده علیه سوچی مبهم و نامشخص است و اتهام «اخلال در نظم عمومی» نیز مربوط به دوران پیش از استقلال میانمار است.

وکیل او نیز گفت: «نمی‌توانیم به روشنی بگوییم چند تخلف دیگر به او نسبت خواهند داد. همه چیز در حال حاضر ممکن است.»

جلسه دادگاه یک روز پس از آن برگزار می‌شد که میانمار خونین‌ترین روز اعتراضات را پشت سرگذاشت و به گفته دفتر حقوق بشر سازمان ملل، ماموران امنیتی با شلیک به سوی تظاهرکنندگان روز یکشنبه دست‌کم ۱۸ نفر را کشتند.

قرار است جلسه بعدی دادگاه دو هفته دیگر برگزار شود.

گزارش رویترز از کارزار دولت چین برای بی‌اعتبار کردن زنان افشا‌کننده نقض حقوق اویغور‌ها

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که چین تحت فشار روز افزون جهانی نسبت به رفتار خود با اقلیت مسلمان در غرب این کشور، یک کارزار بی‌سابقه و تهاجمی برای سرکوب به راه انداخته است. 

بنابر این گزارش، این کارزار شامل حملاتی صریح به زنانی می‌شود که اتهام‌هایی مبنی بر نقض حقوق بشر مطرح کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، با افزایش اتهام‌های نقض حقوق بشر علیه چین در استان سین ‌کیانگو افزایش تعداد حقوقدانان غربی که چین را به پاکسازی قومی متهم می‌کنند، پکن بر روی بی اعتبار کردن زنان اویغوری که موارد نقض را گزارش داده‌اند، متمرکز شده است.

در گزارش رویترز همچنین آمده مقام‌های چینی با نام بردن از این زنان، که به گفته دولت چین داده‌های خصوصی پزشکی و اطلاعات باروری زنان را فاش کردند، بعضی از آنها را به داشتن روابط نامشروع و یکی از آنها را به داشتن بیماری آمیزشی متهم کردند. 

مقام‌های چینی، با بیان اینکه این رفتارها «نشانگر شخصیت بد این زنان است»، سعی دارند گزارش‌های آنها درباره انچه در سین کیانگ رخ می‌دهد را بی‌اعتبار کنند

 

عراقچی: آذربایجان درباره حضور «گروه‌های تکفیری» به ما اطمینان داد

 

عباس عراقچی،‌ معاون وزارت امور خارجه ایران،‌ گفت آذربایجان به تهران درباره حضور شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در منطقه اطمینان داده است.

عراقچی روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه به جنگ قره‌باغ اشاره کرد و گفت: «یک نگرانی در موضوع حضور گسترده‌ گروه‌های تکفیری در منطقه وجود داشت که مسئولان کشور آذربایجان این اطمینان را به ما دادند که این گروه‌ها هیچ جایگاهی نزد مردم و مسئولان ندارند.»

پیشتر و طی جنگ‌ قره‌باغ در پی حمایت ترکیه از آذربایجان،‌ گزارش‌هایی از اعزام شبه‌نظامیان اسلام‌گرای سوری به این منطقه توسط آنکارا منتشر شده بود.

عراقچی در ادامه درباره طرح ایران برای مساله قره‌باغ گفت:‌ «توقف مخاصمات،‌ بازپس ‌دادن مناطق اشغال‌شده به آذربایجان و ایجاد راه‌های ترانزیتی بین کشورهای منطقه و ایجاد راه‌های ارتباطی انسانی از مهم‌ترین محورهای این طرح بود.»

معاون وزارت امور خارجه انعقاد سد «خدا آفرین» میان تهران و باکو را نشان‌دهنده «مخالفت جدی ایران با اشغالگری ارمنستان در قره‌باغ» عنوان کرد.

این مقام جمهوری اسلامی آذربایجان را یکی از همسایگان مهم ایران در زمان تحریم‌ها خواند و اشاره کرد: «در طول دوران سخت تحریم‌ها،‌ روابط اقتصادی ما با کشور آذربایجان طبق روال گذشته ادامه پیدا کرد.»

روسیه توییتر را به نقض قوانین این کشور متهم کرد

 

دولت روسیه توییتر را به «نقض قوانین» این کشور متهم کرد و از امکان محکومیت به جریمه سنگین در قبال آن خبر داد.

سازمان تنظیم مقررات ارتباطات روسیه (روس‌کوماندزور) روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه اعلام کرد توییتر به دلیل عدم پیروی مکرر از برخی درخواست‌هایش مبنی بر حذف «محتواهای ممنوعه»، مرتکب نقض قوانین این کشور شده است.

روس‌کوماندزور اضافه کرده این رسانه اجتماعی در صورتی که در این زمینه مقصر شناخته شود،‌ می‌تواند با جریمه‌ای سنگین مواجه شود.

این سازمان اشاره کرد موارد ممنوعه‌ مورد نظر مربوط به خودکشی،‌ پورنوگرافی و مواد مخدر بوده است.

خبرگزاری رویترز ضمن گزارش این موضوع نوشته که توییتر در این زمینه اظهار نظری نکرد.

بحران کرونا جمعیت دبی را کاهش داد

 

در حالی که پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا در دبی منجر به خروج اجباری کارگران خارجی از این شهر شده، سازمان اعتبارسنجی استاندارد اند پورز اعلام کرد سال گذشته جمعیت دبی ۸/۴ درصد کاهش یافت.

بر اساس اعلام این سازمان آمریکایی، این میزان از کاهش جمعیت در دبی در حالی است که شش کشور عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس در این مدت ۴ درصد کاهش جمعیت داشته‌اند.

همزمان با شیوع کرونا آمار بیکاری و از دست رفتن فرصت‌های شغلی در این منطقه افزایش یافت.

اکثریت جمعیت امارت‌های کشور امارات متحده عربی، از جمله امارت دبی، را مهاجران تشکیل می‌دهند.

شرط صدور مجوز اقامت در این کشور عموما داشتن شغل است و بسیاری از مهاجران در صورت بیکار شدن مجبور به ترک امارات می‌شوند.

استاندارد اند پورز نسبت به خطرات کاهش جمعیت در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هشدار داده است.

برخی کارشناسان معتقدند برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ در دبی که سال گذشته برگزاری آن به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد، می‌تواند موجب رونق گرفتن فعالیت‌های اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی شود.

با این حال پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۳ طول خواهد کشید تا میزان تولید ناخالص ملی در دبی به میزان سال ۲۰۱۹ برسد.

ستاد احیای امر به معروف: یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر تشکیل داده‌ایم

حامد ترکاشوند، از مدیران ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، از تشکیل یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر در کشور خبر داد.

مدیرکل امور استان‌ها و دستگاه‌های اجرایی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، گفت که برای گسترش فعالیت این ستاد «۱۴۰۰گروه جهادی تخصصی امربه معروف ونهی از منکر کشور تشکیل شده است».

ترکاشوند با بیان این‌که هر زمان نامی از امر به معروف آورده می‌شود، بحث عفاف و حجاب مطرح می‌شود، تاکید کرد که یگروه‌های امر به معروف و نهی از منکر، فعالیت خود را علاوه بر حجاب و عفاف، در عرصه‌های گردشگری، هنر، رسانه، اداری، اقتصاد، بهداشت و درمان، تعلیم و تربیت، حقوقی، فرهنگی، کارگری، مبارزه با مفاسد و مهندسی گسترش می‌دهند.

پروین محمدی، فعال کارگری، به دلیل سخنرانی در تجمع  بازنشستگان به یک سال زندان محکوم شد

پروین محمدی، فعال کارگری، نائب رئیس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و عضو هیات موسس شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی، به دلیل سخنرانی در تجمع  بازنشستگان، به یک سال زندان محکوم شد.

به گزارش اتحادیه کارگران آزاد ایران، پروین محمدی به دلیل پرونده‌ای که سال ۹۶ برایش گشوده شده، به صورت غیابی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است و همزمان حکم جلب و ممنوع الخروجی او نیز صادر شده است.

بنابر این گزارش اتهامات وارد شده به پروین محمدی که به صدور حکم یک سال زندان برای او منجر شده است شامل تبلیغ علیه نظام از طریق ایراد سخنرانی در جمع کارگران بازنشسته حول مطالبات بازنشستگان و نیز مصاحبه درباره آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو بوده است.

پروین محمدی پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های کارگری و مدنی خود بازداشت و زندانی شده است از جمله ۶ اردیبهشت‌ ۹۸، به همراه تعدادی از فعالین کارگری در پارک جهان‌نمای کرج بازداشت و به یک سال حبس تعزیری محکوم و از آذرماه ۹۸ تا اردیبهشت‌ماه ۹۹ برای تحمل این حکم زندانی شد.

اتحادیه کارگران آزاد ایران اقدام دستگاه قضایی در صدور حکم زندان و جلب پروین محمدی را نتیجه برخورد و «بی قانونی مفرط نهادهای امنیتی» نسبت به کارگران و فعالین کارگری عنوان کرد و افزود که حکم یک سال زندان و حکم ممنوع الخروجی و جلب پروین محمدی درحالی بنابر پرونده‌ سال ۹۶ صادر شده است که او از سال ۹۶ تاکنون دو بار در سال‌های ۹۷ و ۹۸ دستگیر و زندانی شده و در اختیار سیستم امنیتی و قضایی بوده است اما در ارتباط با چنین پرونده‌ای مورد بازجویی یا محاکمه قرار نگرفته و از وجود آن نیز بی‌اطلاع بوده است.

این اتحادیه خواهان لغو فوری این حکم شد و تاکید کرد که «نهادهای امنیتی هر زمان بخواهند فعالان کارگری را دستگیر و زندانی کنند بدون هیچ دلیل و سندی و ظرف چند روز پرونده‌ای قضایی را شکل می‌دهند و برای توجیه، تاریخ چند ساله‌ای را نیز بر آن می‌زنند.

دانشگاه علوم پزشکی اهواز: بیمارستان‌های خوزستان به شدت تحت فشار افزایش بیماران کرونا قرار دارند

فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، گفت که بیمارستان‌های خوزستان به شدت تحت فشار افزایش شمار بیماران مبتلا به کرونا قرار گرفته است.

ابول‌نژادیان افزود که در روزهای اخیر بار مراجعه بیماران در اهواز، ماهشهر، دشت آزادگان، شوشتر و دزفول افزایش یافته است و این وضعیت به ویژه در اهواز، بیمارستان‌ها را به شدت تحت فشار قرار داده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز آماری از بیماران بستری و شمار روزانه جان‌باختگان کرونا در استان خوزستان را اعلام نکرد. او در توصیف وضعیت شیوع کرونا در خوزستان گفت که هنوز بسیاری از مردم فکر می‌کنند ضعف و بی‌حالی یا گلودرد، نشانه سرماخوردگی است درحالی که در این شرایط که کووید-۱۹، بیماری غالب است با بروز هرگونه علامت خود را قرنطینه کرده و به مراکز بهداشتی یا بیمارستان‌ها مراجعه کنند.

ابول‌نژادیان گفت هر چند در یک هفته اخیر، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم، سازمان‌ها و ادارات خوزستان بیشتر شده است اما ۲۵ درصد ابتلا در خانواده‌هاست و برای کنترل بیماری، همراهی و همکاری بیشتری نیاز داریم.

شمار تلفات مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از ۱۹ هزار قطعه گذشت

اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران اعلام کرد که شمار تلفات مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از ۱۹ هزار قطعه گذشت.

بنابر اعلام اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران روز یک‌شنبه در ادامه تلفات غیرعادی در پرندگان مهاجر آبزی در تالاب بین‌المللی میانکاله و خلیج گرگان، محیط‌بانان و کارشناسان حفاظت محیط زیست بهشهر و بندر ترکمن، گلوگاه و این اداره کل، لاشه ۸۲۶ قطعه پرنده مهاجر آبزی از گونه‌های چنگر معمولی، فلامینگو، مرغابی، کشیم و آبچلیک تلف از سطح ساحل جمع‌آوری و به صورت بهداشتی دفن شدند.

حفاظت محیط زیست مازندران در اطلاعیه خود تاکید کرد که با گذشت ۳۱ روز از آغاز موج جدید تلفات مشکوک پرندگان در این منطقه، تاکنون لاشه ۱۹ هزار و ۵۹ قطعه پرنده جمع‌آوری شده است.

عملیات جمع‌آوری لاشه پرندگان تلف شده همچنان با مشارکت چندین گروه و با استفاده از قایق، تراکسور و تراکتور در تالاب میانکاله و خلیج گرگان ادامه دارد.

توزیع حدود چهار میلیون دُز واکسن کرونای ساخت شرکت جانسون‌ اند جانسون در آمریکا آغاز شد

توزیع حدود چهار میلیون دُز واکسن کووید-۱۹ ساخت شرکت جانسون‌اندجانسون شامگاه یک‌شنبه در آمریکا آغاز شد و این واکسن تک‌دُزی قرار است از روز سه‌شنبه به مردم آمریکا تزریق شود.

کاخ سفید گفته است که تمامی واکسن‌های تولیدی شرکت جانسون‌اندجانسون فورا ارائه خواهد شد.

جاسون‌اندجانسون وعده داده که تا آخر ماه مارس ۱۶ میلیون دُز و تا آخر ماه ژوئن در اوایل تابستان، ۱۰۰ میلیون دُز دیگر از واکسن را تولید خواهد کرد.

ایالات متحده آمریکا پیشتر در روز شنبه ۲۷ فوریه، مجوز استفاده اضطراری از واکسن کووید-۱۹ تولید شرکت جانسون‌اند‌جانسون را صادر کرده بود.

این سومین واکسن کووید-۱۹ است که در آمریکا مجوز گرفته، و بر خلاف دو واکسن ساخت شرکت‌های مدرنا و فایزر که در دو مرحله تزریق می‌شوند، تک‌دُزی است و در یک مرحله تزریق می‌شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا گفت که واکسن جانسون‌اندجانسون در جلوگیری از ابتلا به نوع شدید کووید-۱۹، از جمله انواع نوظهور ویروس، بسیار موثر است.

آزمایش‌های بالینی واکسن جانسون‌اندجانسون نتایج ‌نشان داده که در ایالات متحده در جلوگیری از ابتلا به نوع شدید بیماری، اثربخشی حدود ۸۶ درصدی داشته است.

جان‌باختن یک پرستار و یک بهورز به دلیل ابتلا به کرونا در خوزستان

مقام‌های بهداشت و درمان خوزستان از جان‌باختن یک پرستار و یک بهورز به دلیل ابتلا به کرونا خبر دادند.

 مقام‌های دانشگاه علوم پزشکی اهواز  شبکه بهداشت خوزستان اعلام کردند که طی دو روز گذشته فاطمه نجم السادات مامای بیمارستان امیرالمومنین اهواز و حمیرا احمدی بهورز شبکه بهداشت شهرستان باغملک به دلیل ابتلا به کرونا جان‌باختند.

مراسم تشییع پیکر فاطمه نجم‌السادات پرستار مامای شاغل در بیمارستان امیرالمومنین اهواز روز یک‌شنبه در این بیمارستان برگزار شد.

پیش از آغاز موج جدید کرونا، مقام‌های سازمان نظام پزشکی شمار کادر درمان جان‌باخته بر اثر کرونا در ایران را بیش از ۳۰۰ نفر اعلام کرده بود.

وزارت خارجه آمریکا، حملات حوثی‌های یمن به مناطق مسکونی عربستان سعودی را محکوم کرد

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای حملات حوثی‌های یمن به مناطق مسکونی عربستان سعودی در شامگاه شنبه را محکوم کرد. 

در این بیانیه آمده است که این حملات نه‌تنها غیرنظامیان بی‌گناه را تهدید می‌کنند، بلکه چشم‌انداز صلح و ثبات در یمن را به مخاطره می‌اندازند. 

بیانیه وزارت خارجه آمریکا ضمن تاکید بر شراکت طولانی‌مدت خود با پادشاهی عربستان سعودی و کمک به این کشور در حفاظت از قلمرو خود در مقابل گروه‌های تحت حمایت ایران، افزود: از حوثی‌ها می‌خواهیم تا حملات را متوقف کرده و با فرستاده ویژه سازمان ملل در برقراری صلح، رفاه، و امنیت برای مردم یمن همکاری کنند. 

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی، شنبه شب ضمن اعلام خبر رهگیری و انهدام حملات موشکی شبه‌نظامیان حوثی به ریاض، تاکید کرده بود که «حمله حوثی‌ها با دستور فرماندهان ایرانی صورت گرفته است که کنترل شبه‌نظامیان در صنعای اشغالی» را برعهده دارند.

همزمان دفاع مدنی عربستان سعودی نیز عنوان کرده بود که  سقوط ترکش‌های ناشی از انهدام این موشک‌‌ها در چندین محله مسکونی ‌ریاض، خساراتی از جمله به یک ساختمان مسکونی وارد کرد ولی تلفات جانی در پی نداشته است. 

دست‌کم ۱۸ کشته در خونین‌ترین روز از اعتراض‌ها در میانمار

 

به گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل، دست‌کم ۱۸ نفر از معترضان در ادامه اعتراضات به کودتای نظامی در میانمار، کشته شدند.

پلیس از اولین ساعات روز در نقاط مختلف شهر یانگون حضور داشت و پس از اینکه نتوانست با پرتاپ نارنجک، استفاده از گاز اشک‌آور و زدن تیر هوایی، جمعیت معترضان را متفرق کند، بر آن‌ها آتش گشود.

به گفته یکی از پزشکان در بیمارستان، یک مرد معترض پس از انتقال به بیمارستان در حالی‌‌که هنوز گلوله به سینه‌اش اصابت کرده بود، جان باخت.

میانمار از زمان به قدرت رسیدن ارتش در اول ماه فوریه و بازداشت رهبر منتخب دولت، آنگ سان سوچی، و بسیاری دیگر از رهبران حزب‌ او در آشوب و آشفتگی به سر می‌برد. کودتاگران آنگ سان سوچی را به تقلب در انتخابات ماه نوامبر گذشته که حزب او با قاطعیت برنده آن بود، متهم می‌کنند.

علی‌اکبر صالحی ارسال نامه تهدیدآمیز ایران به آژانس را تایید کرد

 

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ارسال نامه تهدیدآمیز تهران به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تایید کرد.

صالحی روز یکشنبه پس از حضور در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: «در صورتی که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به اقدام ایران مبنی بر توقف پروتکل الحاقی، قطعنامه‌ای را علیه کشورمان صادر کنند ایران واکنش مناسبی را خواهد داشت و در این راستا نامه‌ای هم ارسال شده است.»

او درباره مفاد توافق ایران با آژانس نیز گفت که جزییات این توافق «به دلیل ملاحظات حفاظتی» محرمانه خواهد ماند.

خبرگزاری رویترز دو روز پیشتر گزارش داده بود که ایران با ارسال نامه‌‌ای به آژانس تهدید کرده است در صورتی که شورای حکام این نهاد قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران را تصویب کند، جمهوری اسلامی نیز در مقابل، به توافق اخیرش با آژانس پایان خواهد داد.

نشست اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است فردا، دوشنبه، برگزار شود.

جمهوری اسلامی با استناد به قانون اخیر مجلس، اعلام کرده از پنجم اسفند اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده است.

آمریکا و سه کشور اروپایی برجام از این اقدام جمهوری اسلامی به شدت انتقاد کرده و آن را تصمیمی «خطرناک» خوانده‌اند.

به دنبال سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران‌ اعلام شد که دو طرف درباره اقداماتی سه ماهه به توافق دست یافته‌اند.

میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا در سطح دیپلماتیک پایین‌تر برگزار می‌شود

 

میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا که پیشتر در اعتراض به اعدام روح‌الله زم،‌ مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، لغو شده و به تاخیر افتاده بود قرار است در سطح دیپلماتیک پایین‌تر و بدون حضور دیپلمات‌های ارشد از جمله جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برگزار شود.

برگزارکنندگان میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا روی وبسایت این رویداد اعلام کرده‌اند قرار است میزگرد از روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه به مدت سه روز و به صورت مجازی برگزار شود. بر این اساس،‌ در این برنامه سفرای آلمان و فرانسه در ایران سخنرانی خواهند کرد.

پیش از این قرار بود محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران، و جوزپ بورل از جمله مقام‌های شرکت‌کننده در این میزگرد باشند،‌ اما اکنون نام آن‌ها در برنامه اعلام‌شده به چشم نمی‌خورد. به تازگی سخنگوی بورل حضور یا عدم حضور او را منوط به تایید در مراحل آتی عنوان کرد.

میزگرد روابط اقتصادی اروپا با ایران قرار بود در آذرماه برگزار شود که در پی اعدام روح‌الله زم توسط حکومت ایران،‌ از طرف برگزارکنندگان لغو شد و مورد استقبال کشورهای اروپایی قرار گرفت. فرانسه،‌ آلمان،‌ اتریش و ایتالیا اعلام کرده بودند در این میزگرد شرکت نمی‌کنند.

پاتریک وینتور،‌ روزنامه‌نگار گاردین که قرار بود این میزگرد را برگزار کند، هم پس از انصراف از آن اعلام کرد دلیل تصمیمش اعدام روح‌الله زم بوده و توافق‌های آینده با ایران هم باید مشروط به بهبود وضعیت حقوق بشر در این کشور باشد.

اخیرا ۲۱ مقام سابق اروپایی و همچنین  ۴۰ عضو مجمع پارلمانی شورای اروپا با نوشتن نامه‌ و بیانیه‌های جداگانه‌ای ضمن تاکید بر «اقدامات موثر» در مقابله با فعالیت‌های تروریستی و ضد حقوق بشری حکومت ایران خواستار مشروط شدن روابط تجاری این کشور با اروپا شده بودند.

معاون وزیر بهداشت: اگر واکسن کرونا برسد می‌توانیم ماهانه ۲۰ میلیون نفر را واکسینه کنیم

 

علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.»

رئیسی روز یکشنبه با اشاره به گستردگی شبکه بهداشت در نقاط مختلف ایران گفت: «اگر واکسن برسد نمایش قدرت خواهیم داشت.»

بر اساس آماری که معاون وزیر بهداشت ایران ارائه کرد، در حال حاضر ۱۷ هزار خانه بهداشت در روستاها، بیش از ۲۵۰۰ مرکز بهداشتی و درمانی روستایی و همچنین حدود سه هزار مرکز شهری در ایران فعال هستند.

رهبر جمهوری اسلامی گفته است ورود واکسن کرونا از آمریکا و بریتانیا به ایران ممنوع است. نخستین محموله واکسن حدود سه هفته پیش از روسیه وارد تهران شد.

این در حالی است که سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز یکشنبه اعلام کرد تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور از مرز ۶۰ هزار نفر گذشت.

روحانی: نوسانات ارز ناخواسته بوده، دولت امیدوار است قیمت ارز کاهش یابد

 

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند».

روحانی روز یکشنبه در ستاد هماهنگی اقتصادی گفت نوسانات بازار ارز «ناخواسته» و به دلیل تحریم‌های آمریکا بوده و دولت قیمت فعلی ارز را به نفع اقتصاد کشور نمی‌داند.

او همچنین اظهار امیدواری کرد که با «کاستن عوارض غیراقتصادی موثر بر فضای اقتصادی کشور» و «تلاش برای آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده» قیمت ارز «سریع‌تر» به قیمت واقعی آن نزدیک شود.

سخنان حسن روحانی در حالی ایراد می‌شود که انتقادها از اظهارات اخیر رئیس دفتر او همچنان ادامه دارد.

محمود واعظی سه روز پیش گفته بود دولت در سه سال گذشته با افزایش قیمت ارز توانست «اقتصاد کشور را اداره کند». او بعدا این اظهارات را تکذیب کرد و گفت رسانه‌ها سخنانش را «ناقص انعکاس داده‌اند».