معاون وزیر آموزش و پرورش: برای پرداخت پاداش معلمان باید ۳۲ درصد مدارس را بفروشیم | ایران اینترنشنال

معاون وزیر آموزش و پرورش: برای پرداخت پاداش معلمان باید ۳۲ درصد مدارس را بفروشیم

 

معاون وزیر آموزش و پرورش ایران گفت که این وزارتخانه برای عمل کردن به توصیه سازمان برنامه و بودجه، باید ۳۲ درصد مدارس دولتی را برای تامین پاداش معلمان بفروشد.

علی الهیار ترکمن اعلام کرد که وزارت آموزش پرورش ۵۴۰۰ میلیارد تومان پاداش به بازنشستگان بدهکار است و اگر بخواهد این پول را تامین کند باید ۳۲ درصد مدارس دولتی را بفروشد.

به گفته ترکمن، سازمان و برنامه بودجه به این وزارتخانه اعلام کرده که برای تامین بدهی به بازنشستگان، اموال خود را بفروشد اما تنها اموال آموزش و پرورش مدارس و اردوگاه‌هاست.

پیش از این مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی از کسری شدید بودجه وزارت آموزش و پرورش سخن گفته بود.

کشته شدن عروس ۱۵ ساله در مشهد به دست داماد بیست ساله

روزنامه خراسان از کشته شدن نوعروس ۱۵ ساله به دست همسر ۲۰ ساله‌اش در محله پنج‌تن مشهد خبر داد و نوشت: «منصور جوان ۲۰ ساله تبعه کشور بیگانه که به تازگی با عزیزه دختر عموی ۱۵ ساله خود عقد کرده بود، دوشنبه شب در منزل عمویش، عزیزه را با روسری خفه کرد و گریخت.»

بنابر این گزارش، منصور جوان ۲۰ ساله از اتباع غیر ایرانی سال گذشته به خواستگاری دختر عمویش رفت که در منطقه پنج‌تن مشهد ساکن بودند و به خاطر آشنایی فامیلی، خیلی زود با دختر عموی ۱۵ساله پای سفره عقد نشستند و پس از آن منصور نیز به شکل غیرمجاز ساکن مشهد شد اما یک‌شنبه شب گذشته، او پس از حضور در منزل عمویش و در نیمه‌های شب دختر عمویش را خفه کرد.

این روزنامه از قول مادر عزیزه، مقتول ۱۵ ساله، نوشت که من تا حدود ساعت ۲ بامداد بیدار بودم و برق اتاق خواب دخترم و نامزدش روشن بود و احتمال می دادم که آن‌ها بیدار هستند اما وقتی سپیده دم از خواب بیدار شدم احساس کردم وضعیت خانه مشکوک است که ناگهان از لای در نیمه باز دخترم را دیدم که روی رخت خواب افتاده است.

بررسی‌های مقدماتی مقام قضایی از سوی شعبه ۲۰۸ دادسرای مشهد در صحنه حاکی از آن است تازه‌ داماد به دلیل نامعلومی دختر عموی ۱۵ ساله‌اش را با روسری خفه کرده و شبانه از خانه نامزدش گریخته است و به همین دلیل گروه ویژه کارآگاهان به احمدی‌نژاد، دستور بازپرس ویژه قتل مشهد، آغاز شده است.

وزیر خارجه کانادا: به مذاکرات غیرمسئولانه با چین علاقه‌ای نداریم

فرانسیس فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا، گفت کشورش به فشارهای خود بر چین برای بهبود بخشیدن به وضعیت حقوق بشر در چین ادامه خواهد داد و به برگزاری «مذاکرات سخت غیرمسئولانه» با پکن علاقه‌ای ندارد.

شامپین روز دوشنبه در نشستی با یکی از کمیته‌های پارلمان کانادا تاکید کرد کانادا به همکاری با متحدان خود ادامه خواهد داد تا چین را به دلیل زندانی کردن شهروندان خارجی، سرکوب مردم هنگ‌کنگ و اقلیت‌های مذهبی در استان شین‌جیانگ این کشور تحت فشار قرار دهند.

وزیر خارجه کانادا در عین حال تاکید کرد در همین حال باید با چین به گونه‌ای برخورد کرد که پیامدهای منفی آن متوجه زندانیان خارجی، کنشگران حقوق بشر و کشاورزان و صاحبان کسب‌وکار کانادا نشود.

پس از آنکه پلیس کانادا در دسامبر ۲۰۱۸ مدیر ارشد مالی شرکت هواوی چین را بازداشت کرد، روابط تجاری چین و کانادا تا حد زیادی به حالت تعلیق درآمد.

درپی این اقدام، چین نیز دو شهروند کانادایی را دستگیر کرد و جلوی واردات دانه کانولا از کانادا را گرفت.

بیت‌کوین و ارز دیجیتال دوباره ارزشمند می‌شوند

 

پس از چندین بار سقوط بزرگ ارزش بیت‌کوین که میلیاردها دلار سرمایه را از بین برد، اکنون ارز دیجیتال به بالاترین ارزش خود از ژانویه ۲۰۱۸ بازگشته و قیمت آن در این هفته از ۱۸ هزار دلار فراتر رفت.

بلومبرگ علت این تغییر وضعیت را در تحولات مالی مهمی در بازار دانسته که نشان می‌دهد ارز دیجیتال بیت کوین برای ورود به «جریان اصلی مالی» گام‌های بلندی برداشته است.

یکی از این گام‌ها در ماه اکتبر برداشته شد، وقتی که کمپانی پی‌پل، غول عظیم پرداخت‌های مالی در جهان به مشتریان خود اجازه داد که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را از طریق حساب‌های خود خرید و فروش کنند.

همچنین تعدادی از شرکت‌های فناوری، از جمله سیستم پرداخت بازیکنان در اسکوئر، شروع به نگهداری قسمتی از سرمایه‌های نقدی خود در بیت کوین کردند. همچنین در ماه اوت، شرکت سرمایه‌گذاری فیدلیتی، با سرمایه ۳/۳ تریلیون دلاری، اعلام کرد که اولین صندوق سرمایه‌گذاری مشترک بیت‌کوین خود را راه اندازی می کند.

بلومبرگ می‌نویسد هر چند که هنوز هم بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال ریسک زیادی دارند اما با پیوستن «ستارگانی مانند پی پل و فیدلیتی» ممکن است سرمایه‌گذاران بیشتری به ارزهای دیجیتال رمزنگاری به عنوان مکمل سهام، اوراق قرضه و یا کالاها نگاه کنند. از طرفی با محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری کرونا، مردم مجبور به خرید آنلاین شدند، و تغییر به سوی بازارهای بدون پول نقد با شتاب بیشتری صورت گرفته است.

اقدام موساد در انتقال گوزن ایرانی به اسرائیل برای احیای نسل

صفحه توییتر دولت اسرائیل در یک رشته توییت به شرح ماجرای انتقال گوزن‌های ایرانی به اسرائیل برای احیای این گونه رو به انقراض در اسرائیل پرداخت.

به گزارش جروزالم‌ پست، از دیرباز زیستگاه این گوزن در بخش‌هایی از ایران و اسرائیل بود اما این تصور وجود داشت که نسل آن از بین رفته است تا اینکه در دهه ۵۰ میلادی یک گله کوچک از این حیوان در ایران دیده شد.

با توجه به اشارات کتاب مقدس یهودیان به وجود گوزن ایرانی در زمان‌های قدیم در اسرائیل و اهمیت این حیوان در فرهنگ این کشور، اسرائیل در تلاش بود تا دو راس از این گوزن‌ها را به اسرائیل منتقل کند.

بر اساس این گزارش، در سال ۱۹۷۸ شاه ایران از اسرائیل خواست برای انتقال دو راس از این گوزن‌ها یکی از ماموران موساد را به ایران بفرستد، اما وقتی این مامور به ایران رسید شاه و خانواده‌اش در بحبوحه انقلاب سال ۵۷ ایران را ترک کرده بودند.

به گفته صفحه توییتر دولت اسرائیل، با این وجود این مامور موساد موفق شد این گوزن‌ها را پیدا کرده و به اسرائیل بیاورد.

به گزارش اورشلیم پست به نقل از سازمان طبیعت و پارک‌های اسرائیل، در سال ۲۰۲۰ بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ راس از این گوزن در شمال اسرائیل زندگی می‌کنند.  

الهام صمیمی، دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، بازداشت شد

 

الهام صمیمی، دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، که پیشتر نیروهای امنیتی منزل او را مورد تفتیش قرار داده بودند، روز دوشنبه سوم آذر ماه بازداشت شد.

این دانشجوی دانشگاه تهران، پس از تفتیش منزلش در  نیمه شب ۲۵ مهر ماه، چندبار در یکی از خانه‌های مخفی نیروهای امنیتی در خیابان لبافی‌نژاد تهران مورد بازجویی قرار گرفته بود اما پس از احضار مجدد و امتناع او از حضور در این خانه مخفی،از سوی نیروهای امنیتی با تهدید خود و خانواده‌اش به زندان اوین احضار و پس از مراجعه، بازداشت شد.

شورای صنفی دانشجویان کشور در گزارشی از بازداشت این دانشجو، یادآوری کرد که پیشتر و در «نیمه شب ۲۵ مهر ماه ماموران امنیتی به خانه الهام صمیمی، یورش برده بودند و کتاب‌ها، لوازم شخصی و وسایل الکترونیکی از جمله موبایل و لپ‌تاپ او و دیگر افراد ساکن در منزل از جمله وسایل بستگان و مهمان‌های او را ربوده و خود او را به برخورد امنیتی و قضایی» تهدید کرده بودند.

بنابر این گزارش، نیروهای امنیتی پس از یورش نیمه شب ۲۵ مهر ماه به منزل الهام صمیمی، او را با تهدید خود و خانواده‌اش، چندین بار احضار کرده و مورد بازجویی قرار دادند. این بازجویی‌ها علاوه بر زندان در اوین، چندین جلسه نیز در یکی از خانه‌های مخفی نهادهای امنیتی واقع در خیابان لبافی‌نژاد تهران انجام شده بود.

شورای صنفی دانشجویان کشور با اشاره به اینکه «در پی مقاومت الهام صمیمی برای مراجعه به مکان مورد نظر برای ادامه بازجویی»، نیروهای امنیتی طی تماسی او و خانواده‌اش را مورد تهدید و آزار قرار دادند و این‌ فعال دانشجویی تحت فشار قرار گرفت که به زندان اوین مراجعه کند اما پس از مراجعه در روز دوشنبه، نیروهای امنیتی، او را بازداشت کردند.

مقام علوم پزشکی اهواز از حدود ۳ هزار مورد اچ‌آی‌وی مثبت در خوزستان خبر داد

یک مقام دانشگاه علوم پزشکی اهواز از وجود دو هزار و ۸۰۶ حامل اچ‌آی‌وی،‌ویروس ایدز، در استان خوزستان خبر داد.

محمد علوی، معاون دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور، روز دوشنبه گفت تا پایان سال ۱۳۹۸ تعداد افراد اچ‌آی‌وی مثبت در سراسر ایران ۴۱ هزار و ۴۹۴ نفر بود.

به گفته او، تاکنون حدود ۱۹ هزار و ۱۶۴ مورد بر اثر این بیماری فوت کرده‌اند که این تعداد حدود ۵۰ درصد مبتلایان بوده است.

این مقام محلی اشاره کرد در استان خوزستان از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان شهریورماه امسال کل موارد مبتلا به اچ‌آی‌وی دو هزار و ۸۰۶ نفر بود که یک هزار و ۳۸۰ مورد از این تعداد در حال حاضر تحت مراقبت هستند.

علوی همچنین گفت در کشور در ابتدا ۸۲ درصد کل موارد اچ‌آی‌وی مثبت را مردان و ۱۸ درصد را زنان تشکیل می‌دادند.

با این حال به گفته او، «بر اساس اطلاعات سال گذشته، الگوی راه انتقال و درصد ابتلای زنان و مردان تغییر کرده و گرایش بیماری به سمت زنان افزایش پیدا کرده است.»

یک مقام آلمانی: امیدواریم با دولت جدید آمریکا به رویکرد مشترکی درباره ایران برسیم

 

یک مقام آلمانی به خبرگزاری رویترز گفت برلین دولت جدید آمریکا را فرصتی می‌بیند که ایالات متحده و اروپا به یک رویکرد مشترک برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران برسند.

این دیپلمات آلمانی که نخواست نامش ذکر شود گفت: «با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا در سال نو، ما این فرصت را پیدا می‌کنیم که دوباره توافق هسته‌ای با ایران را در راستای هدف اصلی‌اش، یعنی محدود کردن برنامه هسته‌ای تهران، به کار بگیریم.»

این مقام آلمانی که بعد از نشست وزرای خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس درباره ایران سخن می‌گفت افزود: «در حال حاضر که ایران به طور فزاینده‌ای تعهدات هسته‌ای خود را نقض می‌کند، چنین رویکردی یک نیاز فوری محسوب می‌شود.»

به گفته او، سه کشور اروپایی برای تلاش‌های دیپلماتیک فشرده‌ای آماده می‌شوند و می‌دانند که مذاکرات دشواری را پیش رو دارند.

در ۱۴ سال گذشته ۲۶ هزار کودک در جنگ افغانستان کشته یا معلول شده‌اند

 

موسسه «نجات کودکان» اعلام کرد که از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون هر روز به طور متوسط پنج کودک در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند.

داده‌های سازمان ملل نیز نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۵ تاکنون حداقل ۲۶ هزار و ۲۵کودک کشته یا معلول شده‌اند.

گزارش این موسسه در آستانه برگزاری نشست ژنو برای کمک به افغانستان منتشر شده و از کشورهای حمایت‌کننده می‌خواهد تا از آینده کودکان افغان محافظت کنند.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که مذاکرات صلح افغانستان متوقف شده و خروج نیروهای آمریکایی از این کشور افزایش یافته است.

بر اساس گزارش موسسه «نجات کودکان»، در میان یازده کشور خطرناک برای کودکان، افغانستان در رده نخست قرار دارد.

بیشترین تعداد قتل و نقض نقص عضو کودکان افغانستان در سال ۲۰۱۹ گزارش شده است. طبق گزارش این موسسه، در این سال ۸۷۴ کودک افغان کشته و ۲۲۷۵ کودک معلول شدند.

۷۰ درصد بارندگی اخیر آبادان وارد فاضلاب شد

 

صادق حقیقی‌پور، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان، گفت: «در بارندگی اخیر آبادان ۷۰ درصد روان‌آب‌ها به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های شهری جمع‌آوری آب‌های سطحی، وارد شبکه فاضلاب شهری شد.»

به گزارش ایلنا، حقیقی‌پور روز دوشنبه گفت که این حجم از آب باران شامل «بیش از ۴۰۰ هزار متر مکعب» می‌شود که «طی ۴ ساعت به شبکه فاضلاب آبادان وارد شد.»

او تاکید کرد که ورود این حجم از آب به شبکه فاضلاب، «مشکلاتی را برای بهره‌برداری از خطوط و خدمات‌رسانی عادی دفع فاضلاب شهری» ایجاد کرد.

مدیر عامل آب و فاضلاب خوزستان همچنین از «سرقت و تخریب مکرر» یک‌هزار دریچه‌ منهول و به دنبال آن «ورود نخاله‌ها و مصالح ساختمانی و عمرانی» به داخل کانال‌های فاضلاب خبر داد.

او همچنین گفت: «فرسودگی حدود ۲۰۰ کیلومتر از خطوط اصلی و فرعی فاضلاب آبادان از دلایل اصلی پس‌زدگی فاضلاب است.»

رییس کمیته امنیتی ستاد کرونا: از سفر ۴۷ نفر با قطار و هواپیما جلوگیری شد

 

حسین ذوالفقاری، رییس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا، روز دوشنبه اعلام کرد که از آغاز محدودیت‌های جدید تاکنون، از سفر ۴۷ نفر با قطار و هواپیما به دلیل ابتلایشان به کرونا جلوگیری شده است.

ذوالفقاری گفت ۴۳ نفر از این افراد قصد داشتند با قطار و ۴ نفر با هواپیما مسافرت کنند که به علت مثبت بودن تست کرونای این افراد، از سفر آنان جلوگیری شد.

او همچنین از احتمال الزام همراه داشتن کارت ملی در ایران خبر داد و گفت این طرح پس از بررسی در جلسه این کمیته امنیتی، برای تصویب به ستاد ملی کرونا ارائه شد.

به گفته این مقام امنیتی، الزام همراه داشتن کارت ملی برای همه شهروندان با هدف «کنترل هوشمند» کسانی است که دارای تست مثبت هستند.

ذوالفقاری همچنین گفت: «با کمک نرم‌افزار ماسک که قابل نصب بر روی گوشی‌های تلفن همراه است، با اسکن کارت ملی افراد (از طریق دوربین گوشی) به راحتی و در چند ثانیه افراد مبتلا به کرونا شناسایی می‌شوند.»

او تاکید کرد در صورت تصویب این طرح «همه مکلف هستند کارت ملی خود را به همراه داشته باشند در غیر این صورت از گرفتن خدمات محروم خواهند شد.»

دادگاه عالی بریتانیا پرونده لغو شهروندی شمیمه بیگم، عروس داعش، را بررسی کرد

 

دادگاه عالی بریتانیا پرونده لغو شهروندی و ممنوعیت بازگشت شمیمه بیگم، زن متولد بریتانیا که برای پیوستن به دولت اسلامی داعش به سوریه رفته بود، را بررسی کرد.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه سوم آذرماه نوشت جیمز ایدی، وکیل دولت بریتانیا،‌ به دادگاه عالی گفته که آژانس‌‌های اطلاعاتی نتیجه‌ گرفته‌اند کسانی که با دولت اسلامی همراهی کردند، تهدیدی جدی به امنیت ملی تحمیل کرده‌اند.

او گفت: «ارزیابی این بود او [شمیمه بیگم] در حال حاضر یک تهدید است که سلب شهروندی بریتانیا از او و در نتیجه وضع منع جدی عملی و قانونی در زمینه بازگشتش را توجیه می‌کند.»

شمیمه بیگم که از پدر و مادر بنگلادشی متولد شد، در سال ۲۰۱۵ وقتی ۱۵ ساله بود لندن را ترک کرد و با دو دوست مدرسه از طریق ترکیه به سوریه رفت.

در سوریه او با یک عضو داعش ازدواج کرد و در رقه، پایتخت خلافت خودخوانده داعش، ماند. شمیمه چهار سال در آنجا بود تا اینکه در اردوگاه بازداشتیان پیدا شد. او در زمان ترک بریتانیا سه کودک داشت که هر سه در این مدت درگذشته‌اند.

پرونده بیگم مورد بحث و جدل در بریتانیا قرار گرفته و برخی می‌گویند او با سفر به سوریه و عضویت در داعش حق شهروندی خود را رها کرده است. در مقابل، مخالفان معتقدند او نباید بدون تابعیت بماند، بلکه باید در بریتانیا محاکمه شود.

وزیر کشور بریتانیا تابعیت این کشور را از او سلب کرده، اما در ماه ژوئیه، دادگاه تجدید نظر به اتفاق آرا موافقت کرد که بیگم که اکنون ۲۱ ساله است، تنها در صورت بازگشت به بریتانیا می‌تواند درخواست تجدیدنظر عادلانه و موثر داشته باشد.

قرار است پس از بررسی پرونده، حکم آن از سوی دادگاه عالی صادر شود.

بانک مرکزی ایران نرخ بیکاری فصل بهار را ۹/۸ درصد اعلام کرد

 

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نرخ بیکاری در سه ماه اول سال جاری را ۹/۸ درصد اعلام کرد. این رقم در فصل بهار سال گذشته ۱۰/۸ درصد اعلام شده بود.

این کاهش در آمار بیکاری در حالی است که کارشناسان نسبت به واقعی بودن این آمار ابراز تردید کرده‌اند. 

به گزارش تسنیم، مرکز پژوهش های مجلس در واکنش به این آمار بانک مرکزی اعلام کرد اگر «افراد دلسرد شده» یعنی افراد شاغل و بیکار ۱۳۹۸ که در بهار۱۳۹۹ غیرفعال شده‌اند، همچنان در بازار کار باقی می‌ماندند نرخ بیکاری در بهار ۱۳۹۹ به جای ۹/۸ درصد، ۲۴ درصد اعلام می‌شد.

بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی ایران، جمعیت فعال کشور در بازه زمانی فصل بهار، ۲۵/۵ میلیون نفر بود.

همچنین رشد تولید ناخالص داخلی نیز با احتساب فروش نفت به رقم منفی ۲/۸ درصد و رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت به رقم منفی ۰/۶ درصد کاهش یافت.

در بخش نرخ رشد متغیرهای بخش پولی، نقدینگی در خردادماه ۱۳۹۹ نسبت به پایان سال قبل، ۷/۵ درصد رشد داشته و رشد پول و شبه‌پول نیز در این مدت، به ترتیب ۱۷/۵ و ۵/۴ درصد برآورد شده است.

بازداشت ۱۲ کارمند قوه قضاییه به اتهام دریافت رشوه طی ماه‌های اخیر

 

یک مقام قوه قضاییه ایران می‌گوید در «ماه‌های اخیر» ۱۲ کارمند دستگاه قضا به اتهام دریافت رشوه دستگیر شده‌اند.

علی عبداللهی، رییس مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضاییه، روز دوشنبه سوم آذرماه در نشست شورای عالی قضایی گفت ۱۲ نفر از کارکنان دستگاه قضا در بخش‌های مختلف و همچنین ۱۸ نفر از وکلا بازداشت شده‌اند.

او اتهام کارکنان بازداشت‌شده را «ارتشا» و اتهام وکلا را «اعمال نفوذ در پرونده‌ها با پرداخت رشوه» عنوان کرد.

این مقام قضایی افزود: «در همین زمینه یک کارچاق‌کن حرفه‌ای که به صورت علنی در مقابل یکی از مجموعه‌های قضایی فعالیت داشت،‌ دستگیر شد.»

او اشاره‌ای به محل کار این فرد کارچاق‌کن نکرد.

عبداللهی از وکلا خواست تا با افزایش نظارت از رخ دادن فساد جلوگیری کنند.

پیش از این ابراهیم رییسی،‌ رییس قوه قضاییه، به فساد در دستگاه قضایی و همچنین اقدام برای مقابله با آن اشاره کرده بود.

پیگرد فروشنده استخوان حیوانات به مردم در آبادان

 

به دنبال انتشار ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی درباره فروش استخوان حیوانات به شهروندان در آبادان،‌ مقام‌های محلی این شهرستان از پیگرد قانونی فروشنده خبر دادند.

زین‌العابدین موسوی، فرماندار آبادان، روز دوشنبه سوم آذرماه گفت: «فروشنده و عرضه‌کننده استخوان به صورت غیربهداشتی در یکی از مناطق آبادان تحت پیگرد قانونی قرار دارد.»

او از درخواست شناسایی و معرفی فروشنده از دامپزشکی خبر داد و اشاره کرد این فرد استخوان‌ها را قبل از اعمال محدودیت کرونایی از اهواز تهیه و به آبادان منتقل کرده است.

طی روزهای گذشته، ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد یک وانت با بار استخوان حیوانات در منطقه «احمد آباد» آبادان اقدام به فروش آن به مردم می‌کند.

احمدآباد از جمله محله‌های قدیمی آبادان است که در آن اقشار کم‌درآمد نیز ساکن هستند.

فیلمبردار در این تصویر ویدیویی می‌گوید مردم به دلیل «فشارها» نمی‌توانند گوشت مرغ و گوسفند بخرند.

بر اساس گزارش مقام‌های صنفی قیمت گوشت مرغ در ایران به بیش از ۳۳ هزار تومان رسیده و گزارش و آمار رسمی حاکیست گرانی گوشت قرمز و گوشت مرغ سبب حذف یا کاهش میزان مصرف این دو مواد غذایی پروتئینی از سبد غذایی بسیاری از خانوارها شده است.

وزارت خارجه آلمان: ایران باید به نقض سیستماتیک توافق هسته‌ای پایان دهد

 

 

سخنگوی وزارت خارجه آلمان اعلام کرد روز دوشنبه وزرای خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه در برلین با یکدیگر دیدار و درباره توافق هسته‌ای ایران گفت‌وگو می‌کنند.

ماریا ادیبار، سخنگوی وزارت خارجه آلمان، با تاکید بر اینکه ایران در حال نقض سیستماتیک توافق هسته‌ای است گفت: «ما به همراه شرکای خود قاطعانه از ایران می‌خواهیم که نقض توافق را متوقف کند و به اجرای کامل تعهدات هسته‌ایش بازگردد.»

جمهوری اسلامی از اردیبهشت ۹۸ در نخستین سالگرد خروج آمریکا از برجام و در اعتراض به اینکه «از منافع اقتصادی برجام منتفع نشده» به تدریج تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را نقض کرد و طبق آخرین گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، میزان ذخایر اورانیوم غنی‌سازی در ایران اکنون به ۱۲ برابر سقف تعیین‌شده در برجام رسیده است.

تلویزیون اسرائیل: «عملیات مخفی»‌ اسرائیل و آمریکا علیه ایران پیش از پایان دولت ترامپ

 

برخی رسانه‌های اسرائیل به نقل از منابع امنیتی گزارش داده‌اند این کشور به همراه آمریکا در نظر دارد در آخرین هفته‌های باقیمانده از ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، و همزمان با افزایش تحریم‌ها، فشار بر ایران را در قالب «عملیات مخفی» تشدید کند.

بر اساس گزارش «شبکه ۱۳» تلویزیون اسرائیل که روزنامه تایمز اسرائیل هم به آن پرداخته، آمریکا و این کشور به دنبال آن هستند که فشارهای خود بر تهران را با آنچه که «عملیات مخفی» عنوان شده در مدت باقیمانده از دولت ترامپ و پیش از روی کار آمدن جو بایدن افزایش دهند. 

این گزارش اشاره می‌کند ارزیابی دو کشور بر این است که ایران تا ترامپ در کاخ سفید است، واکنش نظامی به این اقدام نشان نخواهد داد.

این گزارش توضیح بیشتری درباره جزییات این عملیات نداده است.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که روزنامه نیویورک‌تایمز هفته‌ گذشته به نقل از چهار مقام کنونی و پیشین آمریکا گزارش داده بود ترامپ هفته گذشته با مشاوران خود در کاخ سفید در مورد اینکه آیا گزینه‌ای برای اقدام علیه سایت هسته‌ای نطنز ایران طی هفته‌های آینده وجود دارد یا نه، نشستی برگزار کرده است.

از سوی دیگر رسانه‌های اسرائیل روز دوشنبه هم از یک سفر چند ساعته و «مخفی» بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر این کشور، به عربستان سعودی و ملاقات سه‌جانبه او با مایک پمپئو و محمد بن سلمان خبر دادند. موضوع ایران به عنوان یکی از محورهای احتمالی این دیدار مورد اشاره قرار گرفته است.

اخیرا انفجار سایت هسته‌ای نطنز در تیرماه به عنوان حمله خرابکارانه‌ای توصیف شد که با وجود عدم تایید رسمی از سوی مقام‌های اسرائیل، برخی تحلیلگران آن را به این کشور نسبت داده بودند.

تایمز اسرائیل همچنین در زمینه سابقه عملیات مخفی آمریکا و اسرائیل به انتشار بدافزار «استاکس‌نت» در سیستم کامپیوتری تاسیسات هسته‌ای ایران اشاره کرده است. براساس گزارش این نشریه،‌ اسرائیل همچنین در کشتن برخی دانشمندان هسته‌ای ایران و همچنین کشتن فرد شماره دو القاعده در تهران در مردادماه امسال، که آسوشیتدپرس گزارش آن را منتشر کرد،‌ نقش داشته است.

تحسین مطر العبودی به عنوان دبیرکل حشد شعبی منصوب شد

 

حشد الشعبی عراق روز دوشنبه اعلام کرد تحسین مطر العبودی را به سمت دبیر کلی این سازمان شبه‌نظامی انتخاب کرده است.

بنابر بیانیه هیات حشد شعبی، «سرلشکر ستاد العبودی، متولد ۱۹۶۱» مسئول عملیات حشد شعبی برای آزادسازی شهرهای عراق از دست داعش بود.

این ژنرال ارتش عراق در سال ۲۰۰۵ مشاور امنیتی وزارت کشور و عضو مجمع ملی بود و عضویت در کمیته امنیت و دفاعی دوره اول مجلس و معاون کمیته عدالت و دادخواهی در سال ۲۰۱۰ نیز از سوابق اوست.

العبودی پس از پیوستن به نیروهای حشد شعبی تا سال گذشته فرمانده عملیات بود و پس از آن، به عنوان مشاور رئیس این گروه انتخاب شد.

حشد الشعبی، به معنای بسیج مردمی، گروه‌های مختلف شبه‌نظامی بودند که با هدف مقابله با داعش در عراق سازماندهی شدند. این گروه سازمان نظامی که مورد حمایت جمهوری اسلامی است از حدود چهار سال پیش و با تصویب مجلس عراق به عنوان یک سپاه جدا از ارتش رسمیت دارد.

رییس پیشین این سازمان، ابومهدی المهندس، به همراه قاسم سلیمانی در عملیات آمریکا کشته شد و در حال حاضر ریاست آن با فالح الفیاض است

دانشگاه علوم پزشکی ایران: ویزیت و دارو در مراکز ۱۶ ساعته کرونا در تهران رایگان است

 

بابک عشرتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، از ویزیت و ارایه داروی رایگان در مراکز خدمات سرپایی ۱۶ ساعته کرونا در تهران خبر داد.

به گزارش ایسنا، عشرتی روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت که اکنون ۲۶ مرکز ۱۶ ساعته زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران خدمات مربوط به کووید۱۹ را ارایه می‌کنند و «تا آخر هفته ۳ مرکز دیگر هم به این تعداد اضافه خواهد شد».

به گفته او، قرار است تعداد این مراکز با همکاری دو دانشگاه علوم پزشکی دیگر، به ۱۰۰ مرکز در سطح استان تهران افزایش یابد.

این مقام دانشگاهی با اشاره به این که پیش از آغاز پیک سوم کرونا مراجعه هفتگی به این مراکز «حدود ۲۵۰۰» نفر بود، گفت: «این عدد پس از پیک سوم به ۷۰۰۰ مورد در هفته رسید.»

عشرتی تاکید کرد: «تمام بیماران کرونایی ویزیت رایگان شدند و داروی کلروکین را به شکل رایگان دریافت کردند.»

معاون دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: «یکی از محاسن مراکز ۱۶ ساعته این است که بیمار مشکوک، محتمل و قطعی پس از شناسایی رها نمی‌شوند و حتی با پرس‌وجو سعی در پیدا کردن تماس‌های نزدیک او نیز داریم.»

پلیس بلاروس ۳۴۵ معترض را در تظاهرات روز یکشنبه بازداشت کرد

 

زارت کشور بلاروس اعلام کرد که پلیس این کشور ۳۴۵ نفر را در جریان تظاهرات ضددولتی روز یکشنبه در سراسر بلاروس بازداشت کرده است.

به گزارش رویترز، هزاران نفر روز یکشنبه در مینسک علیه حکومت الکساندر لوکاشنکو تظاهرات کردند و پلیس برای متفرق کردن آنان از نارنجک‌های صوتی استفاده کرد.

پیشتر فعالان حقوق بشر اعلام کرده بودند که در جریان این تظاهرات ده‌ها نفر بازداشت شدند.

در طول نزدیک به چهار ماهی که از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس و اعلام نام لوکاشنکو به عنوان پیروز انتخابات می‌گذرد، تظاهرات مستمر در پایتخت و برخی شهرهای این کشور علیه او برگزار شده است.

لوکاشنکو که از ۲۶ سال پیش تاکنون در قدرت است، در انتخابات اخیر برای ششمین بار پیاپی اعلام پیروزی کرد.

اعتراضات پس از مرگ یک جوان معترض بر اثر درگیری با نیروهای امنیتی شدت یافته است.

معاون سازمان هواپیمایی: برای خرید بلیت، استعلام کرونا از مسافران انجام می‌شود

 

یک مقام سازمان هواپیمایی کشوری ایران می‌گوید با اتصال سیستم فروش بلیت به سامانه وزارت بهداشت، همه مراحل پذیرش و سوار شدن مسافران در فرودگاه‌های کشور با استعلام در زمینه کرونا صورت می‌گیرد.

ابوالقاسم جلالی،‌ معاون هوانوردی و امور بین‌الملل این سازمان،‌ روز دوشنبه سوم آذرماه به خبرگزاری ایسنا گفت: «بر اساس پروتکل‌های بهداشتی جدید ابلاغ‌شده، سیستم فروش بلیت هواپیما به سامانه استعلام وزارت بهداشت متصل شده است و هر مسافری که بخواهد بلیتی را به صورت اینترنتی خریداری کند ابتدا کد ملی آن استعلام می‌شود.»

او افزود: «در صورت مبتلا بودن به کرونا، کد ملی او قرمز شده و امکان صدور بلیت وجود ندارد، اما اگر فردی مبتلا نباشد کد او به رنگ سبز درآمده و نهایتا به او اجازه خرید بلیت داده خواهد شد.»

این مقام سازمان هواپیمایی همچنین اشاره کرد مسافران باید با تست منفی کرونا برای تهیه بلیط اقدام کنند.

جلالی اضافه کرد: «بر اساس آنچه ملزم به اجرای آن شده‌ایم،‌ فعلا مسافران مبتلاشده پس از بهبودی باید تست کرونا گرفته و پاسخ منفی آن در سیستم وزارت بهداشت ثبت شود تا اجازه خرید بلیت هواپیما به آن‌ها داده شود.» 

او گفت: «البته در پروتکل ابلاغ‌شده به گذشتن ۱۴ روز از زمان مثبت شدن تست کرونا نیز اشاره شده است.»

مینو محرز: داروهایی را برای کرونا به قیمت ده‌ها میلیون تومان در ناصر خسرو می‌فروشند

 

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا به فروش «داروهای متعدد در خیابان ناصرخسرو به نام داروی کرونا به قیمت ده‌ها میلیون تومان» اعتراض کرد و اعتبار یک داروی گیاهی تولید شده برای درمان کرونا در کرمانشاه را زیر سوال برد.

محرز روز دوشنبه به ایرنا گفت «برخی افرادی که با رسانه‌ها مصاحبه می‌کنند، اسم برخی داروها را اعلام می‌کنند که باعث شده دوباره ناصرخسرو و بازار سیاه دارو شلوغ» شود.

به گفته این عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، دارویی که «سه تای آن مثلا سه میلیون تومان» بوده اکنون به قیمت «۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان» در خیابان ناصرخسرو تهران فروخته می‌شود.

او با اشاره به این که «یکی از داروهایی که به قیمت گزاف و بی‌حساب و کتاب در ناصرخسرو فروخته می‌شود رمدسیویر است» گفت: «اگر از تولیدات کارخانه‌های داخلی است باید معلوم شود از کجا به بازار سیاه می‌آید و اگر هم از کشورهای دیگر است که واقعا فاجعه است و معلوم نیست از کجا می‌آورند.»

محرز همچنین گفت یک داروی گیاهی «که می‌گویند در کرمانشاه ساخته‌اند و گفته‌اند کووید۱۹ را در درمان می‌کند، معلوم نیست چیست و از کجا تاییدیه گرفته» است.

این پزشک متخصص بیماری‌های عفونی از وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو خواست «بر توزیع این دارو و داروهای دیگری که در بازار آزاد توزیع می‌شوند» بیشتر نظارت کنند.

شبه‌نظامیان حوثی می‌گویند به یک تاسیسات نفتی آرامکو در نزدیکی جده حمله کرده‌اند 

 

شبه‌نظامیان حوثی روز دوشنبه اعلام کردند یک پست تاسیسات نفتی شرکت آرامکو را در نزدیکی جده هدف قرار داده‌اند.

یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها، گفت که این محل با پهپهادهای حامل موشک‌ هدف قرار گرفته است.

عربستان سعودی هنوز واکنشی به ادعای این گروه مورد حمایت ایران نشان نداده است.

شرکت نفتی آرامکو نیز هنوز در این زمینه اظهار نظری نکرده است.

سخنگوی حوثی‌ها همچنین تهدید کرد این عملیات ادامه خواهد داشت. او به شرکت‌ها و شهروندان خارجی در عربستان سعودی هشدار داد مراقب باشند.

جاشوا وانگ، فعال سیاسی هنگ کنگی، بازداشت شد

 

دادگاهی در هنگ‌کنگ روز دوشنبه جاشوا وانگ، فعال سیاسی دموکراسی‌خواه، را در اتهام سازماندهی و مشارکت در تجمع بدون مجوز در نزدیکی مقر پلیس در جریان اعتراضات ضددولتی گناهکار شناخت و او بازداشت شد.

وانگ پیش از ورود به دادگاه، در حالی که نیروهای امنیتی اطراف او بودند، شعار معروف معترضان «جنبش چتر» را فریاد می‌زد.

او پیشتر گفته بود مقام‌های هنگ کنگ در صددند او را به زندان بیندازند «اما مطمئنم نه زندان، نه ممنوعیت از شرکت در انتخابات و نه هیچ اقدام خودسرانه دیگر مانع مبارزات ما نمی‌شود.»

آنیس شو و ایوان لام، دو کنشگر دیگری که در اعتراضات سال گذشته فعال بودند، نیز در جریان دادگاه دوشنبه در اتهام مشابه گناهکار شناخته شدند.

به گزارش رویترز، حکم دادگاه قرار است دوم دسامبر (حدود ده روز دیگر) اعلام شود و محکومیت وانگ می‌تواند تا سه سال زندان باشد.

در سال ۲۰۱۴ وانگ در جریان اعتراضات دانشجویی و دموکراسی‌خواهانه «جنبش چتر» در حالی که هفده سال بیشتر نداشت، به چهره این اعتراضات تبدیل و مدتی نیز زندانی شد.

پلیس راهور: پنج هزار خودرو از زمان آغاز محدودیت‌های کرونا جریمه شده‌اند

 

پلیس راهنمایی و رانندگی ایران اعلام کرد در دو روز نخست اجرای محدودیت‌‌های تردد مربوط به بحران کرونا، حدود پنج هزار خودرو جریمه شده‌اند.

کمال هادیانفر،‌ رییس پلیس راهور ناجا،‌ روز دوشنبه سوم آذرماه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت:‌ «در ۴۸ ساعت گذشته، به ۱۵۶ هزار وسیله نقلیه تذکر دادیم که رانندگان ۱۱۰ هزار وسیله نقلیه به این تذکرات تمکین کرده و به مبدا خود بازگشتند.»

به گفته او،‌ حدود پنج هزار خودرو نیز جریمه شده‌اند.

هادیانفر افزود: «اغلب جرائم در مبادی ورودی انجام شده، دوربین‌های راهور، دو شب در محورهای جاده‌ای فقط به تذکر به رانندگان خاطی بسنده کردند و این تذکرات باعث کاهش تردد در جاده شده است.»

او همچنین اشاره کرد: «اما از امروز، در محورهای جاده‌ای برای پلاک‌های غیربومی در مبادی ورودی شهرهای قرمز و نارنجی جریمه صورت می‌گیرد.»

 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست: امسال ۲۵ هزار هکتار از مراتع و جنگل‌های ایران در آتش سوخت

عیسی کلانتری، معاون حسن روحانی و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، گفت که امسال ۲۵ هزار هکتار از مراتع و جنگل‌های ایران در آتش سوخت.

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اعلام اینکه در سال‌جاری ۲۵هزار هکتار از مراتع و جنگل‌های ایران در آتش سوخت تاکید کرد که خیلی نباید نگران این مساله باشیم.

عیسی کلانتری افزود که این نگرانی را باید برای مسائل دیگر مثل آلودگی هوا، از بین بردن منابع تجدیدپذیر، توسعه‌های غلط و استفاده‌های بی‌رویه از منابع طبیعی داشته باشیم، چون این موارد صدها برابر آتش سوزی‌ها به طبیعت لطمه می‌زند.

سخنان رییس سازمان حفاظت محیط زیست درحالی بیان می‌شود که در جریان آتش‌سوزی جنگل‌ها در سال‌جاری، شماری از فعالان محیط زیست، مردم بومی و دوستداران طبیعت در جریان مبارزه بدون امکانات با آتش در جنگل‌ها و مراتع جان خود را از دست دادند.

رییس مراقبت‌های ویژه بیمارستان کودکان مشهد: پیک ابتلای کودکان به کرونا دو هفته بعد از بازگشایی مدارس آغاز شد

غلامرضا خادمی، رییس بخش مراقبت‌های ویژه کودکان بیمارستان اکبر مشهد، گفت که «پیک ابتلا به کرونا در کودکان دو هفته بعد از بازگشایی مدارس اتفاق افتاد» و درحال حاضر روزانه ۶ تا ۱۰ کودک مبتلا به کرونا در این بیمارستان بستری می‌شوند.

رییس بخش مراقبت‌های ویژه کودکان بیمارستان اکبر مشهد تاکید کرد که با گذشت دو هفته از بازگشایی مدارس، پیک کرونا در کودکان ما اتفاق افتاد که درحال حاضر به نظرم آن پیک ثابت مانده و بیشتر نشده‌ است.

خادمی افزود که روزانه حدود ۶ تا ۱۰ کودک را با عنوان بیمار کرونا در بیمارستان کودکان اکبر شهر مشهد بستری می‌کنیم ولی کودکانی هم هستند که با بیماری‌های دیگری در بیمارستان بستری شده‌اند اما تست آنها مثبت می‌شود.

او گفت که اکثر کودکان در مخاط تنفسی بینی‌شان کلونیزه کرونا هستند، به همین دلیل ما تاکید بر روی مدرسه نرفتن آن‌ها داشتیم زیرا خیلی سریع ویروس دربین آن‌ها منتشر می‌شود.

رییس بخش مراقبت‌های ویژه کودکان بیمارستان اکبر مشهد اضافه کرد که متوسط سن کودکانی که درگیر کرونا می‌شوند به تدریج درحال کاهش است و  سن آن‌ها تاکنون نیز بین ۵ تا۱۰ سال است. با این حال کودکان برخلاف بزرگسالان که علامت دارند، اکثر  با شوک همراه با سندروم التهابی چندگانه به بیمارستان مراجعه می‌کنند ولی بعضی از آن‌ها نیز با علائم خفیف در بخش بیماران کرونایی تحت مراقبت هستند.

رییس بخش مراقبت‌های ویژه کودکان بیمارستان اکبر مشهد گفت که «اکثر کودکان مبتلا به کرونا بهبود می‌یابند اما آمار مرگ‌ومیر ناشی ‌از سندروم التهابی چندگانه در کودکان بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است.»

بلومبرگ: آنتونی بلینکن گزینه بایدن برای وزارت خارجه است

به نقل از یکی از نزدیکان جو بایدن خبر داد که آنتونی بلینکن، فرد شماره دو وزارت خارجه و معاون مشاور امنیت ملی در دولت اوباما، محتمل‌ترین گزینه بایدن برای «پست وزارت خارجه آمریکا» است و جک سالیوان نیز احتمالا مشاور امنیت ملی خواهد بود.

بلومبرگ به نقل از منابع‌اش خبر داد که انتظار می‌رود روز سه‌شنبه اعلامیه‌ای در مورد انتصاب بلینکن صادر شود. به گفته بلومبرگ، جک سالیوان نیز احتمالا مشاور امنیت ملی خواهد بود. البته تیم انتقالی بایدن در این‌باره تاکنون اظهارنظری نکرده است.

بلینکن ماه اکتبر در مصاحبه با رویترز گفته بود که ایالات متحده نباید نقش رهبری خود را در جهان واگذار کند. او تاکید داشت: «هرچند گاهی مسئولیت سنگینی به نظر می‌رسد اما جایگزین این رویکرد از منظر منافع و زندگی آمریکایی‌ها بسیار بدتر است.»

پس از ریاست جمهوری دونالد ترامپ ، بلینکن یکی از بنیانگذاران نهاد مشاوه وست‌اگزک بود که به شرکت‌ها در زمینه خطرات ژئوپلیتیک مشاوره می‌داد.

بلینکن متولد شهر نیویورک و تحصیل کرده دانشگاه هاروارد است که برای مدت کوتاهی وکالت کرد و از اواخر دهه ۱۹۸۰ وارد سیاست شد.

بلینکن در زمان اوباما ، تلاش کرد تا برنامه اعزام‌ سربازان جنگی ایالات متحده را به تعداد کمی از افراد محدود کند. او اما سال گذشته به رویترز گفت که ترامپ با عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی در سوریه طی سال ۲۰۱۹ «اعتبار آمریكا را شکسته است.» و این اقدام باعث شد كه متحدان کُرد آمریكایی در جنگ علیه دولت اسلامی بلاتكلیف باشند. 

رییس‌جمهور سابق فرانسه به اتهام تلاش برای پرداخت رشوه به دادگاه می‌رود

نیکلاس سارکوزی، رییس جمهور سابق فرانسه، روز دوشنبه به اتهام «تلاش برای رشوه دادن به قاضی و تحت نفوذ قرار دادن او» به دادگاه می‌رود. این تنها یکی از چندین پرونده تحقیقات قضایی است که می‌تواند سابقه سال‌ها فعالیت سیاسی سارکوزی را به یک رسوایی ختم کند.

دادستان‌ها ادعا کرده‌اند که سارکوزی پیشنهاد کرده بود شغلی مناسب در موناکو را برای قاضی تامین کند و در مقابل اطلاعات محرمانه‌ تحقیقات درباره پذیرش پول‌های غیرقانونی‌ توسط او از وراث کمپانی لوریال، برای مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۷ را دریافت کند.

سارکوزی، که فرانسه را از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ هدایت کرده، همچنان در بین محافظه‌کاران فرانسه اثرگذار است. او در تمام مراحل تحقیقات هرگونه تخلف را انکار کرده و برای بسته شدن این پرونده‌ها به شدت جنگیده است.

تیم تحقیقات از سال ۲۰۱۳ در حال شنود مکالمات سارکوزی و وکیل او بودند. آنها درباره ادعاهای مربوط به دریافت پول از لیبی در کارزار انتخاباتی ۲۰۰۷ سارکوزی تحقیق می‌کردند. اکنون دادستان‌ها گفته‌اند که این شنودها نشان می‌دهد که سارکوزی و وکیل او در موارد متعدد با قاضی دادگاه تماس گرفته‌اند.

سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل: هیچ‌کس آنقدر ساده‌لوح نیست که دوباره به توافق هسته‌ای با ایران بپیوندد

عبدالله المعلمی، سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل گفت: هیچ‌کس از جمله دولت بایدن، آنقدر ساده‌لوح نیست که دوباره به توافق هسته‌ای با ایران که «شکست آن برای کل جهان ثابت شده است» بپیوندد.

سفیر عربستان در سازمان ملل در گفت‌وگو با تلویزیون فاکس‌نیوز در پاسخ به این سوال که آیا او معتقد است دولت بایدن برخلاف دولت ترامپ که روی کشورهای حاشیه خلیج فارس تمرکز کرده بود، دوباره بر توافق هسته‌ای با ایران متمرکز خواهد شد، پاسخ داد: «شکست توافق هسته‌ای ایران برای کل جهان ثابت شده است و فکر نمی‌کنم که کسی آنقدر ساده‌لوح باشد که بتواند به همان توافق بازگردد.»

عبدالله المعلمی اضافه کرد: «البته اگر توافق جدیدی انجام شود که عربستان سعودی هم در آن وارد شود و کمبودهای توافق قبلی مانند رفتار مخرب ایران در منطقه و مساله موشک‌ها و تسلیحات گروه‌های نیابتی و موارد دیگر را نداشته باشد، همه ما طرفدار آن خواهیم بود.»

این در حالی است که پیشتر جو بایدن احتمال بازگشت دولت جدید آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران را مطرح کرده بود.