معاون سازمان بهزیستی: سالانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در ایران اقدام به خودکشی می‌کنند | ایران اینترنشنال

معاون سازمان بهزیستی: سالانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در ایران اقدام به خودکشی می‌کنند

حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، با اعلام این که آمار مرگ بر اثر خودکشی در ایران به سالانه ۴۱ هزار نفر رسیده، گفت: «اگر تعداد خودکشی‌های منجر به مرگ را ضرب در ۳۰ بکنید، آمار اقدام به خودکشی به دست می‌آید.»

مسعودی فرید روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرآنلاین در این زمینه اضافه کرد: «ممکن است بسیاری به خاطر اقدام به خودکشی‌ها به بیمارستان بروند که اصلا ثبت نمی‌شود.»

او ادامه داد: «خودکشی مانند هرم است. کف این هرم متعلق به مشکلات اقتصادی، اختلالات روانی و ... است.»

این مقام بهزیستی با تاکید بر مشکلات اقتصادی و وجود «هفت میلیون شاغل بدون ‌امنیت شغلی و بیکار»، گفت: «آستانه تحمل‌ها پایین آمده و افراد بیشتر دست به خشونت می‌زنند، حتی آن طور که شهرداری می‌گوید میزان زباله مردم هم کم شده است، به خاطر وضعیت بد اقتصادی.»

به گفته مسعودی فرید، در میان استان‌های ایران، اقدام به خودکشی در ایلام بالاتر از استان‌های دیگر است.

معاون بهزیستی همچنین از افزایش تماس با اورژانس اجتماعی خبر داد و گفت: «زمانی که پیامک خط ۱۲۳ به خانواده‌ها ارسال شد، تماس‌ها هفت تا هشت برابر شد.»

او کرونا، مسائل اقتصادی، مواد مخدر صنعتی و عدم آموزش مهارت‌های زندگی را عامل افزایش خشونت‌های فیزیکی در ایران دانست و گفت: «اکثرا موجب خشونت‌های مرگ‌بار می‌شود.»

مسعودی فرید درباره خشونت‌های روانی نیز گفت: «خشونت روانی عموما صدایش درنمی‌آید و ما از بسیاری از این موارد بی‌خبریم.»

آمریکا سقف سالیانه پذیرش پناهندگان را به ۱۲۵ هزار نفر افزایش داد

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد ایالات‌متحده از سال مالی جدید، که از اول اکتبر، ۹ مهر، آغاز می‌شود، سقف پذیرش پناهندگان به ایالات متحده را به ۱۲۵ هزار نفر افزایش می‌دهد.

در سال مالی ۲۰۲۰ که در ۳۱ سپتامبر تمام می‌شود، سقف پذیرش پناهندگان در آمریکا ۶۲ هزار و ۵۰۰ نفر بود.

افزایش چشمگیر سقف پذیرش پناهندگان جزو وعده‌های انتخاباتی بایدن بود و این اقدام در شرایطی صورت می‌گیرد که ده‌ها هزار شهروند افغان که در دو دهه اخیر با نهادهای آمریکایی کار کرده بودند، به ایالات متحده تقاضای پناهندگی داده‌اند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین آمریکا، سقف پذیرش سالیانه پناهندگان را در آمریکا به ۱۵ هزار نفر کاهش داده بود، که این میزان پایین‌ترین سطح پذیرش پناهنده در تاریخ معاصر آمریکا بود.

 

دو عضو ایرانی تبار حزب لیبرال کانادا در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شدند

مجید جوهری و علی احساسی، اعضای حزب حاکم لیبرال کانادا، در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شدند.

علی احساسی، نماینده ایرانی تبار منطقه ویلودیل تورنتو، با کسب ۵۰ درصد آرا دوباره به نمایندگی این منطقه انتخاب شد.

مجید جوهری، نماینده ایرانی تبار منطقه ریچموند هیل استان انتاریو، نیز با کسب ۴۸ درصد آرا دوباره به نمایندگی این منطقه انتخاب شد.

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی کانادا نشان می‌دهد حزب حاکم لیبرال از ۳۲ کرسی پارلمانی در چهار استان ۲۳ کرسی را در اختیار گرفته است. این در حالی است که حزب لیبرال در انتخابات گذشته از این ۳۲ کرسی برنده ۲۷ کرسی شده بود.

چندین رسانه این کشور پیش‌بینی کردند که حزب حاکم لیبرال به رهبری جاستین ترودو در انتخابات پیروز شده و دولت بعدی را تشکیل خواهد داد. درعین حال، تا پیش از پایان شمارش آرا مشخص نیست حزب لیبرال قادر به تشکیل دولت اکثریت خواهد بود یا نه.

بانک مرکزی ایران:در مرداد ماه ۱۱ درصد چک‌ها به ارزش ۲۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برگشت خورد

بانک مرکزی ایران اعلام کرد که در مرداد ماه نزدیک به ۱۱ درصد چک‌های مبادله شده به ارزش ۲۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برگشت خورده است.

بنابر اعلام بانک مرکزی از مجموع شش میلیون و ۹۰۰ هزار فقره چک مبادله شده در مرداد ماه، ۱۰/۸ درصد چک‌ها شامل ۷۴۲ هزار فقره برگشت خورده است.

ارزش چک‌های مبادله شده در مرداد ماه نیز ۲۰۲ هزار میلیارد تومان اعلام شده است و ارزش چک‌های برگشتی این ماه نیز ۲۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است که نشان می‌دهد چک‌های برگشتی به لحاظ ارزشی معادل ۱۴/۸ درصد ارزش چک‌های مبالده شده در مرداد ماه است.

بانک مرکزی ایران همچنین اعلام کرد در یک سال منتهی به مرداد ماه سالجاری نیز ۹۷ میلیون و ۸۰۰ هزار فقره چک به ارزش ۲ هزار و ۴۰۶ میلیارد تومان مبادله‌­شده که از این میان، ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار فقره چک به ارزش ۲۸۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برگشت خورده است.

پارلمان لبنان به دولت نجیب میقاتی رای اعتماد داد

پارلمان لبنان روز دوشنبه به کابینه نجیب میقاتی رای اعتماد داد تا گامی برای گشایش در بن‌بست سیاسی این کشور پس از سیزده ماه برداشته شود.

از زمان وقوع انفجار شدید در بندر بیروت در تابستان سال گذشته و به دنبال آن اوج‌گیری تظاهرات در شهرهای بزرگ لبنان، حسان دیاب نخست وزیر وقت این کشور از سمت خود استعفا داد و پس از آن دو نخست وزیر مکلف نیز از تشکیل دولت انصراف دادند.

میشل عون، رییس جمهور لبنان اوایل مرداد ماه سال‌جاری نجیب میقاتی را مامور تشکیل دولت کرد و میقاتی نزدیک به ده روز قبل اسامی ۲۲ وزیر و عضو کابینه خود را اعلام کرد.

جلسه رای اعتماد به دولت  نجیب میقاتی، روز دوشنبه بیست و نهم شهریور ماه با یک ساعت تاخیر به دلیل قطع برق محل برگزاری جلسه پارلمان برگزار شد و دولت او با کسب رای ۸۵ نماینده، رای اعتماد پارلمان را کسب کرد.

پارلمان لبنان ۱۲۸ عضو دارد که در جلسه رای اعتماد نجیب میقاتی ۱۰۰ نماینده شرکت داشتند که از این تعداد ۸۵ نماینده به دولت او رای اعتماد داده و ۱۵ نماینده حاضر در این جلسه به این دولت رای ندادند.

وزیر دفاع بریتانیا: درباره افشای اطلاعات مترجمان افغان تحقیق شود

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، دستور داد از پرونده افشای اطلاعات ده‌ها مترجم افغان که برای نیروهای بریتانیایی کار می‌کردند تحقیق و تفحص شود.

در ایمیلی که وزارت دفاع بریتانیا به بیش از ۲۵۰ نفر که قصد پناهندگی به بریتانیا را داشتند ارسال شده، آدرس‌های ایمیل، اسامی و عکس‌های پروفایل همه آنها اشتباها در ادامه ایمیل کپی شده است.

وزارت دفاع در این ایمیل به مترجمان اطمینان داده بود برای انتقال آنها به بریتانیا همه تلاش خود را می‌کند و از آنها خواسته بود، اگر احساس می‌کنند که در شرایط کنونی برای جابه‌جا شدن امنیت ندارد، این کار را نکنند.

پس از آنکه یکی از مترجمان افغان متوجه این اشتباه شد، وزارت دفاع بریتانیا ۳۰ دقیقه بعد یک ایمیل دیگر به این افراد فرستاد و از آنها خواست که ایمیل قبلی را پاک کنند و با اشاره به اینکه ممکن است ایمیل‌های آنها مورد دسترسی قرار گرفته باشد از آنها خواست آدرس‌های ایمیل خود را عوض کنند.

فایزر از اثربخشی واکسن این شرکت در کودکان ۵ تا ۱۱ ساله خبر داد

بنا بر اعلام فایزر، واکسن کووید‌ـ‌۱۹ این شرکت در کودکان گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال پاسخ ایمنی قوی ایجاد کرده است و فایزر در نظر دارد برای واکسیناسیون این گروه سنی درخواست مجوز کند، که قدمی مهم در آغاز واکسیناسیون کودکان و نوجوانان است.

فایزر اعلام کرد تاثیری که واکسن در مرحله دوم و سوم آزمایش‌های بالینی در گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال ایجاد کرده مشابه پاسخ ایمنی است که پیش‌تر در گروه سنی ۱۶ تا ۲۵ سال مشاهده شده بود.

آلبرت بورلا، مدیرعامل شرکت فایزر، با تاکید بر نیاز به واکسیناسیون، گفت: «از ژوییه، موارد ابتلای کودکان به کووید‌ـ‌۱۹ در آمریکا حدود ۲۴۰ درصد افزایش یافته است. یافته‌های این کارآزمایی‌ها پایه‌ای محکم برای درخواست مجوز واکسن فایزر برای کودکان ۵ تا ۱۱ سال است و در نظر داریم این درخواست را فوری و اضطراری به اداره غذا و دارو و سایر نهادهای ناظر ارائه دهیم.»

بنا بر اعلام نهادهای ناظر، هم واکسن فایزر و هم مدرنا با موارد نادری از بروز التهاب قلبی در نوجوانان، به‌خصوص مردان جوان، مرتبط بوده‌اند. اما فایزر در واکنش گفت در افراد شرکت‌کننده در آزمایش‌های بالینی هیچ موردی از التهاب قلبی مشاهده نشده بود.

واکسن فایزر در آزمایش‌های بالینی گروه سنی بزرگسال حدود ۹۵ درصد اثربخش بوده است اما چند ماه پس از تزریق نوبت دوم، از اثربخشی‌اش کاسته می‌شود. انتظار می‌رود نهادهای ناظر آمریکا در هفته جاری، مجوز تزریق نوبت سوم واکسن را برای سالمندان و گروه‌های پرخطر صادر کنند.

معاون رئیسی در امور زنان و خانواده: شرط سنی ملاک کودک‌همسری نیست

انسیه خزعلی، معاون ابراهیم رئیسی در امور زنان و خانواده، ضمن مخالفت در ابلاغ قانون در «خیلی از مسایل» مربوط به زنان، درباره کودک‌همسری گفت: «شرط سنی ملاک کودک‌همسری نیست و باید مسائلی مانند بلوغ فکری و اجتماعی را هم در نظر بگیریم.»

خزعلی روز دوشنبه در اولین نشست خبری خود در سمت جدیدش، خواستار در نظر گرفتن «ارزش‌ها» در زندگی شد و گفت خودش در ۱۶ سالگی ازدواج کرده است.

در سال‌های اخیر گزارش‌های زیادی درباره افزایش پدیده کودک‌همسری به دلیل گسترش فقر در سراسر ایران منتشر شده است.

او درباره برابری زنان و مردان نیز گفت: «تساوی می‌تواند ضربه‌زننده به زنان باشد، هر کسی باید در جای خودش قرار بگیرد» و زنان باید «با توجه به جنسیت خود» در جامعه حضور داشته باشند.

معاون رئیسی در امور زنان خواستار تقویت پارک‌های مخصوص زنان شد و بر ترغیب زنان به دورکاری تاکید کرد، زیرا به گفته او، «از نظر معنوی و تربیت فرزندان به صرفه است».

خزعلی همچنین خواستار افزایش جمعیت به عنوان «استراتژی دوراندیشانه» شد و اضافه کرد: «در صددیم موافقت بیمارستان‌های خاصی را بگیریم که ویژه زایمان باشند.»

او که پیشتر ریاست دانشگاه الزهرا را برعهده داشت، نقش خود در پرونده‌سازی علیه آتنا فرقدانی را رد کرد و گفت این دانشجو که به دلیل کشیدن طرحی از نمایندگان مجلس از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد منع و مدتی زندانی شد، «درگیر فرقه‌های فرعی شده بود».

دانشگاه تهران در نامه‌ای به قوه قضاییه خواستار آزادی کسری نوری، درویش زندانی، شد

محمود نیلی، رییس دانشگاه تهران، از ارسال نامه‌ای به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه، برای آزادی کسری نوری دانشجوی زندانی این دانشگاه خبر داد.

نیلی روز دوشنبه به ایسنا گفت دانشگاه تهران خواسته خانواده کسری نوری، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق بشر این دانشگاه، مبنی بر آزادی او را در این نامه منعکس کرده و منتظر پاسخ این قوه است.

او ادامه داد: «با توجه به اینکه کسری نوری نیمی از دوره حبس خود را گذرانده، ظاهرا قانون این اجازه را داده که آزاد شود.»

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به آغاز سال تحصیلی، ابراز امیدواری کرد با این درخواست موافقت شود.

کسری نوری، دانشجوی ورودی ۹۶ دانشگاه تهران و درویش زندانی، در اول اسفند همان سال در محله گلستان هفتم تهران بازداشت و سپس به ۱۲ سال زندان (۷/۵ سال قابل اجرا) محکوم شد.

بر اساس آیین‌نامه جدید انضباطی مصوب سال ۹۸ وزارت علوم، دوران بازداشت و زندان جزو سنوات دانشجو زندانی محسوب نمی‌شود، اما دانشگاه تهران در ۲۴ آبان ۹۹ اولین بار حکم اخراج نوری را به دلیل عدم مراجعه او به دانشگاه صادر کرد.

با اعتراض خانواده‌ این دانشجوی زندانی، موضوع به کمیسیون موارد خاص رفت اما این کمیسیون دو بار، در آذر و دی ۹۹، حکم اخراج از دانشگاه را تایید کرد. در تیرماه خانواده نوری از اخراج این دانشجوی زندانی از دانشگاه خبر دادند.

این حکم موجب اعتراض‌ گسترده‌ دانشجویان و کاربران در رسانه‌های اجتماعی و در نهایت لغو شد.

دست‌کم هشت نفر در یک تیراندازی در دانشگاه دولتی پرم روسیه کشته شدند

کمیته تحقیقات روسیه اعلام کرد یک دانشجو دست‌کم هشت نفر را در یک تیراندازی در دانشگاه دولتی پرم در شرق روسیه کشته و چندین نفر دیگر را زخمی کرده است.

این کمیته که مسئول تحقیقات درباره مهم‌ترین حوادث روسیه است، با انتشار بیانیه‌ای نوشت روز دوشنبه یک دانشجو در یکی از ساختمان‌های دانشگاه به روی افراد اطراف خودش آتش گشود.

این بیانیه اضافه می‌کند که آمار دقیق تلفات ناشی از این تیراندازی همچنان در حال بررسی است.

کمیته تحقیقات کشور ادامه داد که عامل این تیراندازی که هنگام بازداشت مقاومت می‌کرد، زخمی شد.

هنوز اطلاعاتی درباره انگیزه این فرد از تیراندازی منتشر نشده است.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، دانشجویان برای فرار از این تیراندازی خود را از پنجره‌های طبقه اول یک ساختمان دانشگاه به بیرون پرتاب می‌کردند.

در یکی از این ویدیوها که از یک پنجره فیلمبرداری شده، یک فرد کاملا سیاه‌پوش دیده می‌شود که با گشودن آتش به سمت ورودی ساختمان در حال حرکت است.

به گفته مقام‌های دانشگاه، مهاجم که هویتش مشخص شده اما فاش نشده است، ساعت یازده صبح به وقت محلی وارد دانشگاه شده بود.

چند ماه پیش، یک جوان نوزده ساله در یک مدرسه قدیمی در جمهوری تاتارستان روسیه در یک تیراندازی ۹ نفر را کشت.

 

روزنامه شرق: ایرانیان مقیم گرجستان امکان بازگشت به این کشور را ندارند

روزنامه شرق از ممکن نبودن بازگشت ایرانیان مقیم گرجستان به این کشور خبر داد و نوشت حتی ایرانیانی که پاسپورت و کارت اقامت گرجستان را دارند، پشت مرزها مانده‌اند.

این روزنامه روز دوشنبه در این زمینه اعلام کرد از تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۲۰، سه روز پیش از آنکه اولین مورد ابتلا به کرونا در گرجستان تایید شد، مرزهای این کشور با ایران بسته شد و این محدودیت همچنان باقی است.

به گزارش شرق، دولت گرجستان «در یک تصمیم‌ ناگهانی»، مرزهایش را به روی خودروهای ترانزیتی ایرانی هم بسته است، در ‌حالی ‌که کامیون‌های ترانزیتی کشورهای دیگر می‌توانند به‌راحتی وارد گرجستان شوند.

شرق نوشت: «عجیب‌تر اینکه ایرانیانی که با زدن دو دوز واکسن و اقامت دائم گرجستان خاک این کشور را به مقصد کشور دیگری ترک کرده‌اند و اصلا به ایران باز‌نگشته‌اند هم اجازه ورودشان به خاک گرجستان داده نشده و آنها را از فرودگاه برگردانده‌اند.»

به نوشته این روزنامه، بعضی از این افراد به‌ طور کامل از ایران مهاجرت کرده‌‌اند و تمام سرمایه و زندگی‌شان را به گرجستان منتقل کرده‌اند و «امروز این سرمایه‌ها در خطر است».

شرق نوشت با وجود تضمین ابراهیم رئیسی برای سرمایه‌گذاری ایرانیان در داخل کشور، این ایرانیان حاضر به بازگرداندن سرمایه‌شان به ایران نیستند و «سیلی از سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم گرجستان به سمت ترکیه سرازیر شده‌اند».

قایق حامل هروئین با هفت سرنشین ایرانی، در گجرات هند توقیف شد

رسانه‌های هند از توقیف یک قایق ایرانی حامل هروئین خبر دادند.

رسانه‌های هند گزارش دادند که نیروی مرزبانی و پلیس ضدتروریسم این کشور در عملیاتی مشترک، یک قایق ایرانی با هفت سرنشین و  حامل ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم هروئین به‌ارزش ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار روپیه را توقیف کرده‌اند.

این قایق ماهیگیری با هفت سرنشین ایرانی، وارد آب‌های سرزمینی هند شده بود. تمامی این افراد بازداشت و برای بازجویی به بندر گجرات منتقل شدند.

به گفته رسانه های هند طی سال‌های گذشته، بندر گجرات به گذرگاه قاچاق موادمخدر از پاکستان به ایران تبدیل شده است.

شهردار طالبان در کابل، کارکنان زن شهرداری را خانه‌نشین کرد

حمدالله نعمانی، شهردار طالبان در کابل، از کارکنان زن شهرداری خواست سر کار برنگردند، مگر اینکه شغلشان را هیچ مردی نتواند انجام دهد.

نعمانی افزود که طالبان لازم دیده‌است زنان برای مدتی در خانه بمانند و کار نکنند.

این در حالی است که یک‌سوم کارکنان شهرداری کابل، حدود سه هزار نفر،  را زنان تشکیل می‌دهند.

زنان افغانستان پیشتر و در دهه نود میلادی که قدرت در دست طالبان بود نیز از حق تحصیل و کار محروم شده بودند.

دولت طالبان این بار پس از به دست گرفتن دوباره قدرت در افغانستان وعده داد که به حقوق زنان «در چارچوب قوانین اسلامی» احترام بگذارد.

به‌گفته دولت طالبان زنان باید تا بهبود وضعیت امنیتی در افغانستان، در خانه بمانند اما اقدامات آنان از چیز دیگر حکایت می‌کند.

کابینه دولت جدید این کشور کاملا متشکل از مردان است. طالبان در اقدامی دیگر، چند روز پیش وزارت امور زنان را نیز تعطیل و آن را به وزارت امر به معروف و نهی از منکر تبدیل کردند.

مدارس در افغانستان این هفته بازگشایی شده‌اند اما دانش‌آموزان دختر از تحصیل در مقطعی بالاتر از کلاس ششم، منع شده‌اند.

تجمعات اعتراضی زنان افغان برای تاکید بر حفظ حقوق و دستاوردهای بیست‌ساله‌شان، تاکنون تنها با سرکوب طالبان مواجه شده است.

کمپین آزادی نازنین زاغری خواهان تحریم ۱۰ نفر از مسئولان «گروگانگیری» او از سوی بریتانیا شد

کارزار آزادی نازنین زاغری در آستانه دوهزارمین روز زندانی شدن این شهروند ایرانی-بریتانیایی در ایران، از وزارت خارجه بریتانیا خواست ده ایرانی را که بیشترین نقش مستقیم در گروگان‌گیری‌های جمهوری اسلامی از زمان وقوع انقلاب تاکنون داشته‌اند، فورا تحریم کند.

به گزارش گاردین، این اولین بار است که این کارزار خواستار تحریم افراد ایرانی با مسدود کردن دارایی‌هایشان در بریتانیا و ممنوعیت سفر به این کشور شده است.

بر اساس این گزارش، یک پرونده علیه ده فرد ایرانی از سوی این کمپین در حال ارسال برای وزیر خارجه بریتانیاست. این کمپین قصد دارد دو فهرست دیگر از مقام‌های ایرانی را در ماه‌های آینده ارائه دهد.

افرادی که از نظر کمپین برای آزادی نازنین زاغری باید تحریم شوند از طریق گفت‌وگو با ۲۵ خانواده کسانی تهیه شده که در ایران بازداشت و زندانی شدند و سپس از آنان به عنوان اهرم مذاکره جمهوری اسلامی با کشورهای خارجی استفاده شده است.

قرار است لیز تراس وزیر خارجه جدید بریتانیا هفته آینده در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ملاقات کند. این اولین دیدار دوجانبه در این سطح میان دو کشور از سه سال پیش تاکنون است.

زاغری ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ در فرودگاه بین‌المللی خمینی تهران زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، با اتهام «جاسوسی»‌ از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد.

زاغری که از سوی دادگاه با اتهام «جاسوسی» و حکم پنج سال زندان مواجه شد، تمامی اتهام‌ها را رد کرده است.

دوران پنج سال حبس نازنین زاغری چندی پیش به پایان رسید اما اواسط اسفندماه گذشته وکیل او از اتهام جدید علیه او خبر داد.

همسر زاغری بارها زندانی شدن او را «گروگان‌گیری» حکومت ایران در ارتباط با پرونده بدهی دولت بریتانیا به ایران خوانده است.

روز پنج‌شنبه آینده، دوهزارمین روز زندانی شدن این زندانی سیاسی در ایران است.

 

 

گزارش خبرگزاری فارس: واکسن ایرانی برکت دو خط تولید چینی و هندی دارد

 خبرگزاری فارس در گزارشی تاخیر در ورود دستگاه‌ها و نرم افزارها از هند و چین و ابتلای مهندسان چینی و هندی نصب کننده این دستگاه‌ها را دلیل تاخیر در تولید واکسن ایرانی برکت ذکر کرد.

بر اساس این گزارش دستگاه‌های تولید این واکسن به دلیل تحریم‌ها در مرداد ماه و پس از حدود دو ماه تاخیر از چین و هند وارد ایران شدند.

بر اساس این گزارش، مهندسان چینی و هندی نصب کننده دستگاه‌ها و نرم‌افزارها، پس از ورود به ایران به دلیل ابتلا به کرونا قرنطینه شدند و این اتفاق باعث تاخیر در راه اندازی خط تولید شد.

این خبرگزاری نوشت که در اواسط شهریور «خط تولید هندی» به بهره برداری رسید و «خط تولید چینی» هم در مراحل پایانی است.

پیش از این محمد مخبر، رییس ستاد اجرایی فرمان امام که معاون اول ابراهیم رئیسی است، وعده داده بود که تا شهریور ماه ۵۰ میلیون دوز واکسن برکت تولید خواهد شد.

با این حال خبرگزاری فارس نوشت که « اگر مشکل عجیب دیگری رخ ندهد» این وعده  با حدود یک ماه و نیم تاخیر محقق خواهد شد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در دولت روحانی، گفته بود که فناوری ساخت واکسن ایرانی برکت با واکسن‌های چینی و هندی یکسان است و کسانی که در نوبت اول به آنان واکسن چینی و هندی تزریق شده می‌توانند در نوبت دوم واکسن برکت تزریق کنند.

 

انجمن خانواده‌های هواپیمای اوکراینی خواستار تحقیقات پلیس کانادا درباره انهدام این هواپیما شد

روزنامه «اوتاوا سان» نوشت انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی از پلیس کانادا خواسته تحقیقات جنایی در زمینه یافتن «مجرمان واقعی» انهدام این هواپیما را آغاز کند.

به نوشته این روزنامه کانادایی، این انجمن از پلیس کانادا همچنین خواسته از دیوان بین‌المللی دادگستری و سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی برای واداشتن ایران به همکاری در این تحقیقات استفاده کند.

انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی پیشتر در واکنش به تحقیقات قضایی درباره انهدام این هواپیما در ایران اعلام کرده قوه‌ قضاییه‌ جمهوری اسلامی «مقصران و عاملان اصلی» انهدام این هواپیما را «از دم تبرئه کرده و تقصیر فقط به گردن چند افسر دون‌پایه افتاده است».

همچنین حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی به روزنامه کانادایی اتاوا سان گفت: «ما ناامید هستیم که از پرواز پی‌اس ۷۵۲ در انتخابات [کانادا] هرگز نام برده نشد.»

او اضافه کرد این انجمن در طول مبارزات انتخاباتی به همه رهبران احزاب سیاسی نامه نوشت، اما هیچ پاسخ معناداری دریافت نکرد.

چندی پیش، مهرزاد زارعی، پدر آراد زارعی از کشته‌شدگان این هواپیما، در جمعی که جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، در آن حاضر بود با اعتراض گفت: «آقای ترودو ما هنوز هیچ عدالتی ندیده‌ایم.»

اوکراین،‌ کانادا و همچنین گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل می‌گویند حکومت ایران در پیگیری و شفاف‌سازی پرونده شلیک موشک به این هواپیما همکاری کامل نکرده و اطلاعات «گیج‌کننده» ارائه می‌دهند.