معاون سازمان بهزیستی: سالانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در ایران اقدام به خودکشی می‌کنند | ایران اینترنشنال

معاون سازمان بهزیستی: سالانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در ایران اقدام به خودکشی می‌کنند

حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، با اعلام این که آمار مرگ بر اثر خودکشی در ایران به سالانه ۴۱ هزار نفر رسیده، گفت: «اگر تعداد خودکشی‌های منجر به مرگ را ضرب در ۳۰ بکنید، آمار اقدام به خودکشی به دست می‌آید.»

مسعودی فرید روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرآنلاین در این زمینه اضافه کرد: «ممکن است بسیاری به خاطر اقدام به خودکشی‌ها به بیمارستان بروند که اصلا ثبت نمی‌شود.»

او ادامه داد: «خودکشی مانند هرم است. کف این هرم متعلق به مشکلات اقتصادی، اختلالات روانی و ... است.»

این مقام بهزیستی با تاکید بر مشکلات اقتصادی و وجود «هفت میلیون شاغل بدون ‌امنیت شغلی و بیکار»، گفت: «آستانه تحمل‌ها پایین آمده و افراد بیشتر دست به خشونت می‌زنند، حتی آن طور که شهرداری می‌گوید میزان زباله مردم هم کم شده است، به خاطر وضعیت بد اقتصادی.»

به گفته مسعودی فرید، در میان استان‌های ایران، اقدام به خودکشی در ایلام بالاتر از استان‌های دیگر است.

معاون بهزیستی همچنین از افزایش تماس با اورژانس اجتماعی خبر داد و گفت: «زمانی که پیامک خط ۱۲۳ به خانواده‌ها ارسال شد، تماس‌ها هفت تا هشت برابر شد.»

او کرونا، مسائل اقتصادی، مواد مخدر صنعتی و عدم آموزش مهارت‌های زندگی را عامل افزایش خشونت‌های فیزیکی در ایران دانست و گفت: «اکثرا موجب خشونت‌های مرگ‌بار می‌شود.»

مسعودی فرید درباره خشونت‌های روانی نیز گفت: «خشونت روانی عموما صدایش درنمی‌آید و ما از بسیاری از این موارد بی‌خبریم.»

احمد خاتمی خواستار قطع دسترسی کاربران ایرانی به فضای مجازی جهانی شد

 

احمد خاتمی، عضو فقهای شورای نگهبان، از ابراهیم رئیسی خواست که دسترسی به اینترنت جهانی برای هر یک از گروه‌ها در ایران با محدودیت‌هایی همراه باشد و دسترسی جوانان نیز به فضای مجازی دیگر کشورها قطع شود.

خاتمی روز شنبه گفت: «وقتی فضای مجازی تمام کشورها در اختیار جوانان ما قرار دارد یعنی اینکه فرهنگ تمام کشورها در منازل تمام خانواده‌های ایرانی وجود دارد.»

او با تاکید بر «بومی‌سازی» اینترنت گفت: « تمام کشورها استفاده از اینترنت را برای جامعه هدف خود محدود کردند؛ مثلا در روسیه خبری از فضای مجازی آمریکا نیست.»

جمهوری اسلامی از سال‌ها پیش به دنبال محدودتر کردن دسترسی شهروندان به اینترنت جهانی و راه‌اندازی شبکه‌ای داخلی و گسسته از شبکه جهانی است.

طرح نمایندگان مجلس برای محدودیت فضای مجازی نیز در هفته‌های اخیر بار دیگر با شدت بیشتری در حال پیگیری است و تهیه‌کنندگان طرح گفته‌اند «تسلیم هیاهوها» نمی‌شوند و آن را به تصویب خواهند رساند.

احمد خاتمی آمریکا و بیگانگان را متهم کرد که «می‌خواهند شبکه ملی اینترنت در کشور اجرا نشود تا به راحتی بتوانند با فضای مجازی روی جوانان تاثیر بگذارند و آنها را با شهوت آشنا کنند.»

رییس سازمان مدیریت بحران: بارندگی در ایران ۵۴ درصد کاهش یافته است

 

اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران، اعلام کرد که امسال بارندگی در ایران ۵۴ درصد و در برخی استان‌ها بیش از ۹۰ درصد کاهش یافته است.

او روز شنبه در جلسه  ستاد مدیریت بحران و شورای کشاورزی استان خوزستان گفت که بارندگی در این استان نیز حدود ۳۷.۵ درصد نسبت به گذشته کاهش یافته است.

در دو هفته اخیر که دامنه اعتراض‌ها در خوزستان بالا گرفته شمار زیادی از کارشناسان تاکید کرده‌اند سیاست‌های غلط در مدیریت منابع آبی دلیل اصلی مشکلات پدیدآمده در استان خوزستان بوده است.

به گفته رییس سازمان مدیریت بحران، در سفر اسحاق جهانگیری و دیگر مقامات به استان خوزستان، پرداخت هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان برای طرح های این استان تصویب شد و همچنین امسال سه هزار و ۳۲۰ میلیارد تومان برای کاهش تنش آبی در اختیار وزارت نیرو قرار گرفته است.

مسعود وظیفه، زندانی سیاسی: خون جوانان این بار به دلیل جرعه‌ای آب ریخته می‌شود

بر اساس یک فایل صوتی که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته، مسعود وظیفه زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ می‌گوید جمهوری اسلامی برای سرپوش گذاشتن روی کشتار مردم خوزستان دست به دامن بزرگان عشیره‌ها شده است. 

این زندانی سیاسی که ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ بازداشت شده با  اتهام‌های تبلیغ علیه نظام و عضویت در گروه‌های براندازی بوده روبروست ولی هنوز دادگاهی برایش تشکیل نشده است. وظیفه، در بخشی از پیام خود در حمایت از اعتراض‌های خوزستان می‌گوید: «جوانان سوسنگرد و شادگان این بار به خصم و نامردی، خونشان به خاطر جرعه‌ای آب در میان کوچه‌های شهر ریخته شد…. اما حکومت جمهوری اسلامی می‌دادند این ننگ را نمی‌تواند از دامن خود پاک کند و دست به دشداشه بزرگان عشیره‌ها شده تا بار دیگر بر کشتار خود سرپوش بگذارد». 

او در بخش دیگری از این فایل صوتی تاکید می‌کند: «مگر عرب‌های سوریه و فلسطین خونشان رنگین‌تر از عرب‌های ایران است که هشت سال از این مرز و بوم دفاع کرده‌اند است؟ چرا از سفره اینان بریدید و در سفره آنان می‌گذارید؟»

این زندانی سیاسی در پیام خود خواهان همبستگی و حمایت‌های مردمی از اعتراض‌های خوزستان شده و در پایان پیامش خطاب به مردم گفته: «به ندای العطش مردم ستمدیده جنوب کشور لبیک گویید. به ندای العطش مردم ستمدیده خوزستان و سوسنگرد لبیک گویید، خیابان‌های کشورم در انتظار فریاد شماست». 

هرانا اسامی ۱۰۲ نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات خوزستان، از جمله یک کودک ۱۲ ساله را منتشر کرد

 

پایگاه خبری هرانا اسامی ۱۰۲ نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات خوزستان را منتشر کرد و با اشاره به گستردگی اعتراضات در ۳۰ شهر، تعداد جان‌باختگان این اعتراضات را تاکنون دست‌کم ۹ تن اعلام کرد.

این پایگاه خبری روز شنبه گزارش داد که در جریان این اعتراضات صدها نفر بازداشت شده‌اند اما تاکنون هویت این ۱۰۲ نفر مشخص شده است.

در فهرستی که هرانا منتشر کرده، شماری از افراد با حدود ۱۸ سال سن دیده می‌شوند و بنابر این فهرست، ایوب عبود النمنوم، کودک ۱۲ ساله، نیز روز ۳۱ تیر در شاوور بازداشت شده است.

بر اساس خبرهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، با ادامه و گسترش اعتراض‌ها در خوزستان، نیروهای امنیتی بازداشت شهروندان را تشدید کرده‌اند.

همچنین بازداشت‌ها به برخی دیگر از شهرهای ایران نیز گسترش یافته است.

در همین حال علی گلالی، معاون اجتماعی فرمانده انتظامی لرستان، بدون ارائه آمار و جزییات گفت که تعدادی از معترضان در الیگودرز بازداشت شده‌اند. او این افراد را «لیدرها و عوامل اغتشاشگران» معرفی کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون آماری از بازداشت‌شدگان اعلام نکرده‌اند و تنها کشته شدن برخی از شهروندان در این اعتراضات را تایید کرده و گفته‌اند که آنان با شلیک گلوله از سمت معترضان کشته شده‌اند. گزارش‌های مستقل اما حاکی از کشته شدن این افراد توسط ماموران امنیتی است.

جهانگیری: نباید در خوزستان و سیستان اتفاقی بیفتد که آمریکایی‌‌ها جشن بگیرند

 

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، در نشستی با حضور تعدادی از سران عشایر و نخبگان عرب و بختیاری  خوزستان گفت: «باید هوشیار باشیم تا در خوزستان و سیستان اتفاقی نیفتد که آمریکایی‌ها جشن بگیرند.»

جهانگیری در این نشست که شامگاه جمعه برگزار شد گفت که دلیل رها نشدن آب به هورالعظیم، ذخیره آن برای کشت در پاییز بوده است.

او خطاب به سران عشایر خوزستان گفت: «به مساله آب مورد نیاز این استان در مهرماه و آبان توجه ویژه داشته باشید و در آن زمان نگویید که چرا فصل کشت است اما آب نداریم.»

یکی از دلایل آغاز اعتراض‌های اخیر در خوزستان مربوط به رها نشدن آب به تالاب هورالعظیم و به دنبال آن، مرگ گاومیش‌ها بر اثر بی‌آبی بود.

پس از بالا گرفتن اعتراض‌ها، آب به تالاب هورالعظیم رها شد اما مقام‌های سازمان آب و برق خوزستان اعلام کردند که این آب برای کشت پاییزه ذخیره شده بود و رها کردن آن تصمیم این سازمان نبوده است.

جهانگیری که ۹ روز پس از آغاز اعتراضات خوزستان به این استان سفر کرده است در نشست جمعه‌شب همچنین اعلام کرد که انتقال آب از خوزستان به استان‌های دیگر تنها برای تامین آب آشامیدنی انجام شده است.

طرح‌های انتقال آب از خوزستان به سایر استان‌ها بارها اعتراض مردم خوزستان را به دنبال داشته است.

حدود ۷۰ فعال و روزنامه‌نگار ‌کرد از جمهوری اسلامی خواستند به مطالبات مردم معترض خوزستان پاسخ دهد

 

حدود ۷۰ نفر از فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه‌نگاران ‌کرد ضمن «همدل و هم‌صدا» دانستن خود با معترضان خوزستان، از حکومت ایران خواستند به مطالبات معترضان پاسخ داده شود.

این فعالان و روزنامه‌نگاران در بیانیه‌ای که روز شنبه منتشر شد ضمن ابراز همدردی با مردم و با خانواده‌های جان‌باختگان، خواستار آزادی بازداشتی‌ها شدند.

‏حسن امینی، اسماعیل مفتی‌زاده، سیاوش حیاتی، ملاحامد محمدی، جلال جلالی‌زاده، هژیر ژاله، رسول سلطانی حاجی لک، عثمان نوری، موسی امیدی و ابراهیم احمدپور، برخی از امضاکنندگان این بیانیه هستند.

در این بیانیه «عدم مدیریت صحیح و ناکارآمدی، نادیده گرفتن نظر کارشناسان و تخریب بی‌رویه محیط‌زیست منطقه» از عوامل دخیل در وضعیت امروز خوزستان ذکر شده است.

امضاکنندگان بیانیه همچنین پرسیده‌اند: «فارغ از این همه معضل و بحرانی که این خطه با آن درگیر است، پرسش اینجاست چرا خوزستان به چنین روزی برسد که ابتدایی‌ترین حق خود را که همانا آب است را با هزینەای بسیار طلب کند.»

بیش از ۹۰ کارتونیست با انتشار بیانیه‌ای از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کردند

بیش از ۹۰ کارتونیست با انتشار بیانیه‌ای ضمن از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کردند.

در این بیانیه که با عنواان «پویش هنر برای خوزستان» شامگاه جمعه اول مرداد ماه و با امضای ۹۴ کارتونیست منتشر شد، امده است: «ما کارتونیست‌ها زبانمان تصویر است. آن را با طنز می‌آمیزیم و حرفمان را می‌زنیم. اما کدام طنز؟ چطور می‌توان این شرایط را دید و سراغ طنز رفت؟ چطور می‌توان خندید و چطور می‌توان خنداند؟»

امضاکنندگان این بیانیه با تاکید براینکه «طرح‌هایمان تلخ است»، افزودند که «آینه‌ای در دستانمان گرفته‌ایم و این تلخی، انعکاس چیزی است که می‌بینیم.»

 بیش از ۹۰ کارتونیست در بیانیه خود افزودند که «ما کارتونیست‌ها و کاریکاتوریست‌ها گرد هم آمده‌ایم تا با زبان تصویر حرف‌هایمان را بزنیم. این چیزی است که برای همراهی با مردم رنج کشیده خوزستان، از دستمان برمی‌آید.»

روابط عمومی وزارت نفت: به دنبال خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت نیستیم

 

به دنبال اظهارات متعدد کارشناسان و همچنین سخنان اخیر معاون سازمان محیط زیست، روابط عمومی وزارت نفت گفت به دنبال خشک کردن هورالعظیم برای استخراج نفت نیست.

کسری نوری، مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، روز جمعه به پایگاه خبری رکنا گفت «فعالان محیط زیست حرف بی‌ربط می‌زنند» و وزارت نفت «از سال‌ها پیش اعلام کرده که هیچ مخالفتی با آبگیری تالاب هورالعظیم ندارد.»

احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون دریایی سازمان حفاظت محیط‌ زیست، جمعه ۲۵ تیرماه در برنامه‌ای تلویزیونی گفته بود ژاپنی‌ها تا دهه ۱۳۸۰ برای استخراج نفت در حوزه‌های آزادگان و یادآوران از تکنولوژی سطح بالایی استفاده می‌کردند اما چینی‌ها حاضر به استفاده از فناوری‌های نوین نشدند و حتی توانستند در سال ۱۳۸۹ مجوزی از شورای عالی امنیتی ایران به نفع خود بگیرند.

پس از این برنامه تلویزیونی شماری از کارشناسان نیز به جزییات بیشتری از عملکرد شرکت‌های چینی پرداختند و گفتند که این شرکت‌ها «به خاطر ارزان‌تر شدن پروژه‌شان پیشنهاد خشک کردن هورالعظیم را داده بودند.»

با این حال مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت به رکنا گفته است «نباید روی هوا حرف زد» و منتقدان بروند شرایط هور را ببینند و قضاوت کنند که «آیا هورالعظیم به دلیل تاسیسات نفتی خشک شده یا خیر.»

موضوع خشک کردن تالاب هورالعظیم به منظور استخراج نفت از دولت محمود احمدی‌نژاد آغاز شد و دولت او سال در ۸۷ بیش از هفت هزار و پانصد هکتار از اراضی این تالاب را در اختیار وزارت نفت قرار داده بود. پس از آن دولت حسن روحانی گفت با این اقدام مخالف است.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل: جمهوری اسلامی به جای سرکوب معترضان به معضل بی‌آبی بپردازد

 

میشل باشله، کمیسر عالی سازمان ملل در حقوق بشر، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست به جای سرکوب اعتراضات مردمی و بازداشت معترضان، دست به اقدامی سریع برای حل مشکل بی‌آبی در استان خوزستان بزنند.

این مقام ارشد سازمان ملل روز جمعه در بیانیه‌ای نوشت: «کانون توجه حکومت باید تاثیرات بحران ویرانگر بی‌آبی بر زندگی، سلامت و رفاه مردم خوزستان باشد، نه اعتراض‌هایی که مردمانی نومید از سال‌ها نادیده گرفته شدن برپا کرده‌اند.»

باشله همچنین تاکید کرده است: «من درباره کشته‌ها و زخمی‌های هفته اخیر و همچنین نسبت به بازداشت‌های گسترده به شدت نگران‌ام.»

کمیسر عالی حقوق بشر گزارش‌ها درباره پرهیز مجروحان از مراجعه به مراکز درمانی از بیم بازداشت شدن را یکی از نشانه‌های «وخیم بودن وضعیت» دانسته و به مقام‌های جمهوری اسلامی گفته است: «هیچ وقت برای تغییر رویه دیر نیست… از اینجا شروع کنید که دستورالعملی شفاف برای نیروهای امنیتی تهیه کنید که مطابق استانداردهای جهانی در مورد به کارگیری از زور باشد.»

دسترسی به آب آشامیدنی سالم به عنوان یکی از حقوق بنیادین بشر شناخته می‌شود.

همزمان با ادامه اعتراضات، بازداشت شهروندان در خوزستان تشدید شده است

 

بر اساس خبرهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، با ادامه و گسترش اعتراضات در خوزستان، بازداشت شهروندان از سوی نیروهای امنیتی تشدید شده است.

بر پایه گزارش‌های دریافتی در روز جمعه، اول مردادماه، ‌قطعی یا اختلال در دسترسی شهروندان به اینترنت در اغلب نقاط استان ادامه دارد و علاوه بر آن، نیروهای امنیتی دست به بازداشت گسترده شهروندان زده‌اند.

برخی از این بازداشت‌ها در پی گزارش ماموران امنیتی و با مراجعه به منازل شهروندان صورت گرفته است.

گزارش‌ها حاکی‌ست برخی از بازداشت‌شدگان کسانی هستند که در اعتراضات سراسری آبان ۹۸ هم بازداشت یا مجبور به اعتراف اجباری شده بودند.

همزمان برخی امامان جمعه و مقام‌های قضایی معترضان خوزستان را به «ستون پنجم دشمن» متهم کرده و به مردم خوزستان هشدار داده‌اند اعتراضات را ادامه ندهند.

تورم تیرماه به بالاترین میزان از سال ۷۴ به بعد رسید

 

مرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ تورم سالانه در تیرماه به ۴۴/۲ درصد رسیده که نسبت به ماه گذشته ۱/۲ درصد افزایش یافته است. این رقم بالاترین میزان تورم از سال ۷۴ به بعد است.

نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۴۳/۷ و برای خانوارهای روستایی ۴۷/۳ درصد است.

تورم سالانه خردادماه ۴۳ درصد اعلام شده بود. پیش از ثبت این ارقام بالاترین میزان تورم مربوط به سال ۷۴ بوده که به ۴۹/۴ درصد رسیده بود.

نرخ تورم نقطه‌ای نیز در تیرماه به ۴٣/۶ درصد رسید و خانوارهای کشور به طور میانگین ۴۳/۶ درصد بیشتر از تیر ۹۹  برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

تورم در سال ۹۲ و در زمان تحویل دولت به حسن روحانی در حدود ۳۴ درصد بود و در پایان سال ۹۳ با حدود ۱۹ درصد کاهش به ۱۵/۶ درصد رسید.

با خروج آمریکا از برجام، تورم نیز در ایران بار دیگر افزایش یافت و تورم سال ۹۷ به ۲۶/۹ درصد رسید که بالاترین نرخ تورم در پنج سال پیش از آن بود.

بیانیه عفو بین‌الملل درباره اعتراضات خوزستان: مصون ماندن مقام‌های جمهوری اسلامی پایان یابد

 

سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به اینکه نیروهای امنیتی ایران در سرکوب اعتراض‌های اخیر خوزستان از مهمات جنگی و همچنین از گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده می‌کنند خواستار پایان یافتن مصونیت مقام‌های جمهوری اسلامی از تعقیب شد.

در بیانیه این سازمان که روز جمعه منتشر شد، آمده است که نیروهای امنیتی برای سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز خوزستان از گلوله‌های واقعی، گلوله‌‌های ساچمه‌ای، گاز اشک‌آور و همچنین سلاح‌های خودکار مرگبار استفاده می‌کنند.

دیانا الطحاوی، معاون مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای این سازمان، استفاده از مهمات جنگی علیه معترضان غیرمسلح را که برای بیان اعتراض سیاسی و اقتصادی خود به خیابان آمده‌اند، نقض شدید تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی در حفاظت از جان انسان‌ها دانست.

عفو بین‌الملل همچنین خواستار آن شد که اختلال در دسترسی شهروندان به اینترنت پایان یابد و مجروحان برای مراجعه به مراکز درمانی اطمینان یابند که بازداشت نخواهند شد.

این سازمان در گزارش خود به کشته شدن هشت نفر از معترضان اشاره کرده و به نقل از منابع دولتی نیز از جان باختن یک مامور انتظامی در ماهشهر خبر داده است.

برخی منابع اسامی و هویت هشت نفر از کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر را منتشر کرده‌اند.