مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه آمریکا درباره احیای برجام گفت‌وگو کردند | ایران اینترنشنال

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه آمریکا درباره احیای برجام گفت‌وگو کردند

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، درباره چالش‌های مختلف بین‌المللی، از جمله چگونگی پیشبرد مذاکرات احیای برجام، گفت‌وگو کردند.

دو طرف در این گفت‌وگو از افزایش حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین و اقدام روسیه در اشغال شبه جزیره کریمه ابراز نگرانی کردند.

وزیر خارجه آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین توافق کردند به همکاری‌های خود برای ایجاد ثبات در افغانستان ادامه دهند و درباره کمک به حل بحران سیاسی اتیوپی بایکدیگر رایزنی کردند.

دو طرف همچنین بر ادامه همکاری آمریکا و اتحادیه اروپا برای رسیدگی به اولویت‌ها و چالش‌های مشترک امنیتی و سیاست‌ خارجی خود تاکید کردند.

رشد جمعیت چین به پایین‌ترین میزان نسبت به دهه‌های گذشته رسید 

 

جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است.

بنا بر تازه‌ترین آمار رسمی، جمعیت چین در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، با ۵/۳۸ درصد رشد به ۱/۴۱ میلیارد نفر رسید که پایین‌ترین میزان رشد از ابتدای سرشماری مدرن جمعیت در این کشور در ۱۹۵۳ را نشان می‌دهد.

با توجه به کاهش رشد جمعیت در چین، پیش‌بینی می‌شود این کشور سریع‌تر از آنچه انتظار می‌رفت مقام نخست فهرست پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان را به هند، کشور همسایه‌اش، واگذار کند.

بر اساس برآورد سازمان ملل متحد، جمعیت هند در سال ۲۰۲۰ حدود ۱/۳۸ میلیارد نفر بوده است.

همچنین بنا بر گزارشی که سال گذشته دولت هند منتشر کرد، جمعیت این کشور با نرخ متوسط سالانه یک درصد در حال رشد است.

پکن پیش‌تر پیش‌بینی کرده بود که منحنی جمعیت این کشور در سال ۲۰۲۷ به بالاترین میزان برسد و سپس، هند از چین پیشی بگیرد و کاهش جمعیت چین آغاز شود.

همچنین پکن پیش‌بینی کرده بود جمعیت چین در سال ۲۰۵۰ به ۱/۳۲ میلیارد نفر برسد.

آمارهای جدید نشان می‌دهد که چین در تحقق سیاست‌های جمعیتی جدیدش موفق نبوده است.

این در حالی است که میزان باروری هر زن چینی در سال ۲۰۲۰ به طور میانگین ۱/۳ فرزند بوده است، که با میزان باروری زنان در کشورهای ایتالیا و ژاپن که درگیر روند پیری جمعیت‌اند، برابر است.  

چین در سال ۲۰۱۶ برنامه‌ریزی کرده بود که با نرخ باروری حدود ۱/۸ درصد، جمعیتش را تا سال ۲۰۲۰ به ۱/۴۲ میلیارد نفر برساند، هدفی که محقق نشده است.

 

سخنگوی دولت: روند مذاکرات ایران و عربستان سعودی، مثبت است

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه در دولت صورت گرفته است و تا وصول نتیجه ادامه دارد‌.»

ربیعی روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت در نشست هفتگی، با اعلام این که تاکنون دو دور مذاکره بین دو کشور صورت گرفته است، افزود: «علاوه بر مسائل دو جانبه، مسائل منطقه‌ای هم مورد گفت‌و‌گو قرار گرفته است ولی فعلا تا زمانی که مذاکرات به نتیجه نرسیده، امکان ورود به جزئیاتش را نداریم.»

او تاکید کرد که «امروز روزنه‌های امیدواری به رفع اختلافات گشوده شده» و «در برخی موارد نشانه‌های مثبتی دیده می‌شود».

ربیعی توضیح بیشتری در مورد «نشانه‌های مثبت» ارائه نکرد، اما گفت: «مداخله‌های غیرسازنده از یمن تا سوریه موجب کدورت و سوءتفاهم میان کشورهای منطقه» شده است. 

ایران از شبه‌نظامیان شیعی در عراق و یمن حمایت می‌کند و در مقابل، عربستان سعودی حامی دولت قانونی یمن است که سازمان ملل متحد نیز به رسمیت می‌شناسد.

روز دوشنبه، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، مذاکرات با عربستان سعودی در بغداد را تایید کرده و گفته بود: «هدف گفت‌وگوها مسائل دوجانبه و منطقه‌ای بوده است.»

پیش‌تر رائد قرملی، مدیر اداره برنامه‌ریزی سیاست‌ها در وزارت خارجه عربستان سعودی، نیز گفته بود هدف از مذاکرات بین ریاض و تهران کاهش تنش‌ها در منطقه است و ریاض خواهان مشاهده «اقدام‌های قابل تایید» است.

ولیعهد عربستان سعودی به‌تازگی در مصاحبه‌ای با شبکه العربیه، از «رفتارهای منفی» تهران انتقاد کرد، اما ابراز امیدواری کرد عربستان سعودی بتواند با ایران روابط خوبی داشته باشد.

وزارت امور خارجه ایران از این سخنان ولیعهد عربستان سعودی استقبال کرد.

چند روز پیش، نیویورک تایمز به نقل از دو مقام عراقی و دو مقام ایرانی، نوشت دور جدید مذاکرات ایران و عربستان سعودی در ماه جاری میلادی در بغداد و احتمالا در سطح سفیران دو کشور برگزار می‌شود. 

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل: موافقت ایران با افزایش کمک مالی به حماس در ازای دریافت اطلاعات از اسرائیل

رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این گروه اطلاعاتی درباره توانایی موشکی اسرائیل از جمله محل انبارهای موشکی این کشور دریافت کند.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل روز دوشنبه به نقل از یک منبع آگاه، اعلام کرد این توافق در دیدار اخیر بین ۹ مقام‌ ارشد حماس و خامنه‌ای در تهران صورت گرفت.

در این دیدار، که دو هفته پیش برگزار شد، صالح العاروری ، معاون رییس دفتر سیاسی حماس، حضور داشت.

جمهوری اسلامی ایران از حامیان مالی گروه حماس به شمار می‌رود و کمک ماهانه ۳۰ میلیون دلاری ایران به حماس بی‌سابقه است.

به گزارش سایت خبری «وای‌نت» در اوت ۲۰۱۸، بنا بر اعلام منابع فلسطینی، کمک‌های ایران به حماس در آن زمان سالانه ۷۰ میلیون دلار، معادل کمتر از ۶ میلیون در ماه بود.

 

جمعیت چین با کم‌ترین نرخ رشد طی چند دهه اخیر به یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون نفر رسید

طبق داده‌های مرکز آمار چین، جمعیت این کشور در یک دهه منتهی به سال ۲۰۲۰ با ۷۲ میلیون نفر افزایش به یک میلیارد و ۴۱۰ میلیون نفر رسیده است.

این میزان که رشد ۵/۳۸ درصدی جمعیت چین طی یک دهه منتهی به ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد، پایین‌ترین نرخ رشد جمعیت طی چند دهه اخیر در چین بوده ‌است.

همچنین در این مدت نسبت جمعیت بالای ۶۵ سال چین ۱۳/۵ درصد افزایش داشته در صورتی‌که این نرخ در دهه پیش از آن ۸/۸ درصد بود.

چین از نوامبر گذشته با فرستادن بیش از هفت میلیون مامور سرشماری به نقاط مختلف این کشور کار سرشماری را آغاز کرده بود. در حالی که دولت پکن سال‌ها برای کنترل جمعیت تلاش کرده، اکنون با مشکل کاهش جمعیت کارگر و افزایش جمعیت افراد سالخورده مواجه شده است.

 

گزارشگران بدون مرز طرح مجلس ایران برای منع ورود روزنامه‌نگاران آمریکا و بریتانیا را محکوم کرد

سازمان گزارشگران بدون مرز ضمن محکوم کردن طرح مجلس جمهوری اسلامی برای منع ورود روزنامه‌نگاران آمریکایی و بریتانیایی به ایران، از نمایندگان خواست این طرح را رد کنند.

این طرح که در اواخر فروردین ماه از سوی ۴۱ نماینده به مجلس تقدیم شد، همچنین رسانه‌های ایران را از انتشار مطالبی که رسانه‌های آمریکایی و بریتانیایی منتشر می‌کنند منع خواهد کرد.

طبق این طرح، کسانی که از این قانون تخلف کنند از پنج تا ۱۰ سال زندانی شده و به پرداخت ۳۶۰ میلیون ریال متهم خواهند شد.

این سازمان طرح مجلس را تلاشی برای تقویت «سانسور» توصیف کرد و هشدار داد تصویب چنین طرحی «آزادی شکننده مطبوعات» در ایران را ضعیف‌تر می‌کند.

گزارشگران بدون مرز خاطرنشان کرد این طرح چند هفته پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران ارائه شده و با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود مشارکت رای‌دهندگان پایین باشد، مقامات ایران مایل نیستند این رویداد پوشش رسانه‌ای گسترده ای داشته باشد.

شانزده نماینده کنگره خواستار تحقیق درباره احتمال ارسال فناوری آمریکا به ایران از طریق یک شرکت آلمانی شدند

شانزده عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در نامه‌ای به مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، از اقدامات گذشته شرکت آلمانی طراحی نرم‌افزار اس‌ای‌پی در نقض تحریم‌های ایران و تصمیم وزارت دادگستری آمریکا در عدم تعقیب قضایی این شرکت انتقاد کردند. آن‌ها همچنین از احتمال اینکه فناوری آمریکایی از طریق این شرکت آلمانی در اختیار ایران قرار گرفته باشد، ابراز نگرانی کرده‌اند.

این نامه توسط لیزا مک‌کلین، نماینده جمهوری‌خواه میشیگان در کنگره آمریکا تهیه شده است.

نامه پس از آن نوشته می‌شود که دادگستری آمریکا با شرکت آلمانی اس‌ای‌پی به دلیل نقض تحریم‌های ایران بر سر پرداخت هشت میلیون دلار جریمه توافق کرد. بر اساس این توافق، شرکت آلمانی از تعقیب قضایی معاف شده است.

نویسندگان نامه با انتقاد از این توافق، آن را دارای پیامی نادرست برای کسانی دانسته‌اند که به دنبال معامله با ایران هستند. به گفته این نمایندگان، توافق انجام شده، این پیام را ارسال می‌کند که ایالات متحده نقض تحریم‌های خود را جدی نمی‌گیرد.

آنها همچنین خواستار همکاری وزارت دادگستری و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا برای مشخص شدن میزان فناوری ارسال شده به ایران شدند که به احتمال زیاد مورد استفاده «نیروی قدس» واحد برون مرزی سپاه پاسداران، قرار گرفته است. 

آمریکا مجوز استفاده اضطراری از واکسن کرونای فایزر را برای افراد ۱۲ تا ۱۵ سال صادر کرد

سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده اضطراری از واکسن کرونای فایزر را برای افراد ۱۲ تا ۱۵ سال صادر کرد.

آزمایش‌های بالینی نشان داده واکسن کرونای فایزر در کودکانی که در این رده سنی هستند صد درصد ایمنی ایجاد می‌کند.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، با این تصمیم، برنامه سراسری واکسیناسیون گسترش می‌یابد و دوباره سرعت خواهد گرفت.

صدور مجوز  واکسن کووید۱۹ فایزر، برای این گروه سنی در ایالات متحده گام مهمی برای بازگشایی دوباره مدارس خواهد بود.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، از ایالت‌ها خواست که این واکسن را بلافاصله در دسترس نوجوانان قرار دهند.

اکثر کودکان مبتلا به کووید ۱۹ علائم خفیف دارند یا اصلا علائمی نشان نمی‌دهند. با اینهمه گرچه کودکان در معرض خطر جدی بیماری قرار ندارند، اما می‌توانند ویروس را گسترش دهند. به همین دلیل آغاز واکسیناسیون نوجوانان در آمریکا مرحله مهمی از بازگشت جامعه به وضعیت عادی خواهد بود.

حملات راکتی از نوار غزه به سوی اسرائیل و آغاز حمله اسرائیل

ارتش اسرائیل خبر داد راکت‌هایی از نوار غزه به سوی این کشور پرتاب شده و آژیر خطر در بیت‌المقدس به صدا در آمده است. ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد در پاسخ به این راکت‌پراکنی، حمله به نوار غزه را آغاز کرده است.

مقام‌های اسرائیلی پرتاب ۷ راکت و همچنین یک موشک ضد تانک هدایت‌شونده از نوار غزه به خاک اسرائیل را تایید کرده‌اند.

دست‌کم یکی از راکت‌ها رهگیری و منهدم شده است.

«گردان‌های القدس»، شاخه نظامی گروه جهاد اسلامی فلسطین» اعلام کرد که ۳۰ راکت به سمت اسرائیل شلیک کرده است.

چند راکت در شهر «بیت شمش» در نزدیکی بیت‌المقدس فرود آمده و دست‌کم صدای سه انفجار شنیده شده است.

یک مقام اسرائیلی گفت که حماس با پرتاب راکت به سوی بیت‌المقدس به دنبال جنگ است و می‌داند که اسرائیل ساکت نخواهد نشست.

هنوز گزارشی از تلفات و خسارات احتمالی منتشر نشده است.

درگیری میان پلیس اسرائیل و معترضان فلسطینی روز دوشنبه برای چهارمین روز پیاپی ادامه یافت و به زخمی شدن بیش از ۳۰۰ معترض فلسطینی و ۲۱ نیروی امنیتی اسرائیل انجامید.

گروه حماس تهدید کرده بود که در صورت عقب‌نشینی نکردن نیروهای اسرائیلی از مسجد‌الاقصی و منطقه شیخ جراح تا ساعت ۶ بعد از ظهر به وقت محلی روز دوشنبه، اقدام به حمله راکتی خواهد کرد.

آمریکا ترور ایهاب الوزنی، فعال مدنی مخالف جمهوری اسلامی در عراق، را محکوم کرد

 

سفارت آمریکا در بغداد با انتشار بیانیه‌ای ترور ایهاب الوزنی، از فعالان شناخته‌شده شهر کربلا و از مخالفان حضور جمهوری اسلامی در عراق، را به شدت محکوم کرد.

در بیانیه سفارت آمریکا که برت مک‌گرک، هماهنگ کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه، نیز آن را بازنشر کرده آمده است: «خاموش کردن صداهای مستقل از طریق خشونت غیرقابل قبول است و واشینگتن همچنان در کنار کسانی می‌ایستد که به دنبال آینده‌ای صلح‌آمیز و رفاه‌مند برای عراق هستند.»

ایهاب الوزنی که بامداد یکشنبه به دست افراد مسلح ناشناس در کربلا کشته شد، از معترضان به دخالت‌های جمهوری اسلامی در عراق بود و در سازماندهی اعتراض‌های ضددولتی نقش فعال داشت.

در ادامه اعتراض‌ها به کشته شدن این فعال مدنی، معترضان در کربلا که انگشت اتهام را به سوی شبه‌نظامیان وابسته به ایران نشانه رفته‌اند، شامگاه یکشنبه بخشی از دیوار کنسولگری جمهوری اسلامی در این شهر را به آتش کشیدند.

وزیر خارجه آلمان: احیای کامل برجام تنها راه جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی است

 

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، بار دیگر بر احیای برجام تاکید کرد و گفت: «این تنها راهی است که تضمین می‌کند ایران قادر به داشتن سلاح‌های هسته‌ای نخواهد بود.»

ماس روز دوشنبه بر اهمیت زمان در مذاکرات جاری در وین تاکید کرد و گفت: «مذاکرات دشوار و پرزحمت است اما همه شرکت‌کنندگان در یک فضای سازنده گفت‌وگو می‌کنند.»

وزیر خارجه آلمان با این حال اضافه کرد که در این مذاکرات «زمان رو به اتمام است».

دور چهارم مذاکرات وین که به گفت‌وگوهای غیرمستقیم ایران و آمریکا بر سر احیای برجام اختصاص دارد جمعه گذشته با حضور اعضای برجام و یک هیات از آمریکا آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

سعید خطیب‌زاده، ‌سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه درباره مذاکرات وین گفت آمریکا بخش عمده آنچه را که درباره تحریم‌ها مورد نظر جمهوری اسلامی بوده قبول کرده است.

او با این حال اشاره کرد که همچنان «اختلافات جدی» وجود دارد.

نماینده پارلمان افغانستان ایران را به نقش داشتن در حمله به مدرسه دخترانه در کابل متهم کرد

 

شاه‌پور حسن‌زوی، نماینده پارلمان افغانستان، ایران را به نقش داشتن در حمله به مدرسه دخترانه غرب کابل متهم کرد.

حسن‌زوی روز دوشنبه در جلسه پارلمان گفت: «جاسوسان ایران در مجلس نمایندگان افغانستان حضور دارند و از اقدامات ایران دفاع می‌کنند.»

پس از اظهارات حسن‌زوی شماری از نمایندگان به سخنان او اعتراض کردند و نشست پارلمان افغانستان برای مدتی مختل شد.

انفجارهای روز شنبه در برابر مدرسه‌ای دخترانه در غرب کابل دست‌کم ۶۸ کشته و نزدیک به ۱۷۰ زخمی برجای گذاشت.

سخنگوی وزارت خارجه ایران این حمله را محکوم کرده و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، نیز در توییترش این حمله را به داعش نسبت داد.

دولت افغانستان این حمله را به طالبان نسبت داده اما سخنگوی طالبان آن را رد کرده است.

رسانه‌های محلی از شیوع دوباره هپاتیت آ در جزیره قشم خبر می‌دهند

 

روزنامه صبح ساحل، چاپ بندرعباس، از شیوع دوباره بیماری مسری هپاتیت آ در روستاهای جزیره قشم به علت در دسترس نبودن آب آشامیدنی سالم در این مناطق خبر داده است.

بر اساس این گزارش، به دلیل کیفیت بد آب‌شیرین‌کن‌‌ها، مردم ناچار به استفاده از تانکر هستند و منبع آلودگی نیز نشت فاضلاب به چاه‌هاست

بنابر گزارشی که در شماره روز دوشنبه این روزنامه منتشر شد، قرار بود معضل طولانی کمبود آب آشامیدنی سالم در قشم با آب‌شیرین‌کن درگهان حل شود اما آب این دستگاه قابل شُرب نیست و موجب نارضایتی مردم شده است.

به گفته علی رحیمی، دهیار روستای هلر، مردم روستا فقط یک ماه از آب این آب‌شیرین‌کن استفاده کردند و بار دیگر به آب تانکرهایی که از چاه آبگیری می‌کنند روی آوردند.

او همچنین گفت: «مرکز بهداشت پس از آزمایش آب چاه‌های اطراف روستا از غیربهداشتی بودن آن خبر داده و گفته منشأ مدفوع درون آب مشاهده ‌شده است.»

به نوشته صبح ساحل، دو سال پیش نیز اپیدمی هپاتیت آ در استان هرمزگان گزارش شده بود.

ستاد ملی مدیریت کرونا: در تعطیلات عید فطر فقط ممنوعیت تردد بین‌ استان‌ها اجرا می‌شود

حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، گفت که در تعطیلات عید فطر محدودیت تردد درون استانی اعمال نمی‌شود اما ممنوعیت تردد بین استانی اجرا خواهد شد.

قاسمی در تشریح ممنوعیت‌های کرونایی در تعطیلات عید فطر، افزود که باید به این نکته توجه داشت که در تعطیلات عید فطر محدودیت وجود ندارد، بلکه ممنوعیت تردد بین استانی اعمال خواهد شد، به این ترتیب ممنوعیت‌های تعطیلات عیدفطر بین استانی است و نه درون استانی.»

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا درباره اینکه تردد بین شهرهای یک استان امکان‌پذیر است یا برای تردد بین شهری همچنان محدودیت‌های هوشمند ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی پابرجاست، گفت: متن مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا ناظر بر ممنوعیت بین استانی است.

قاسمی همچنین گفت که در اعمال این ممنوعیت بین استانی، تردد دو استان تهران و البرز همچون گذشته یکپارچه دیده شده است و در حقیقت این دو استان یک استان در نظر گرفته می‌شوند.