مدیر بهزیستی کرج: با افزایش مشکلات اقتصادی، در حاشیه کرج کلونی‌ کارتن‌خواب‌ها شکل گرفته است | ایران اینترنشنال

مدیر بهزیستی کرج: با افزایش مشکلات اقتصادی، در حاشیه کرج کلونی‌ کارتن‌خواب‌ها شکل گرفته است

 علیرضا فتاح‌پور، مدیر بهزیستی کرج با تاکید بر اینکه «افزایش کارتن خوابی با  اوضاع اقتصادی رابطه مستقیم دارد»، گفت: در حال‌حاضر شاهد «کلونی کارتن خواب‌ها» در مناطق حاشیه نشین کرج هستیم.

مدیر بهزیستی کرج با اشاره به اینکه چند سالی می‌‎شود که کارتن خوابی به یکی از مهمترین مشکلات جامعه تبدیل شده است، افزود که «مشکلات اقتصادی مهم‌ترین علت افزایش پدیده کارتن خوابی در دهه اخیر است و در سال‌های اخیر در فصل سرما و زمستان مشکل کارت‌خوابی پر رنگ‌تر و دردناک تر می‌شود.»

فتاح‌پور گفت که نزدیکی کرج به پایتخت باعث شده است این شهرستان به مقصد کارتن خواب‌های برخی نقاط پایتخت تبدیل شود و به همین دلیل در مناطق مختلف حاشیه کرج کلونی‌ کارتن‌خواب‌ها شکل گرفته است.

بهزیستی: نوزاد ۱۳ روزه خرابه‌های سبزوار به پرورشگاه منتقل شد

 

پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به پرورشگاه منتقل شده است. 

غلامحسین حقدادی، معاون اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی، گفت پس از حضور اورژانس اجتماعی در محل مشخص شد که مادر فرار کرده و نوزاد همراه مردی معتاد است.

این قام بهزیستی گفت بر اساس آزمایش‌های پزشکی، این نوزاد سالم است و دچار بیماری خاصی نیست.

پیش از این ویدئویی درباره زندگی یک زن با فرزند هفت روزه‌اش در یک خرابه در حاشیه جاده در سبزوار منتشر شده بود.

هفته پیش نیز موضوع رها شدن جسد یک نوزاد در اصفهان خبرساز شد و عباس رضایی، استاندار، خواستار بررسی صحت و سقم این تصویر شد.

امیر هاشمی، فعال اجتماعی، که این عکس را منتشر کرد نوشته بود «قبل تر تذکراتی به مسئولین استان داده بودیم که چندین زن باردار کارتن خواب در حاشیه شهر بدون مراقبت هستند».

پس از گذشت یک هفته از دستور استاندار اصفهان برای روشن شدن این موضوع، مقامات این استان توضیحی درباره نتیجه بررسی‌های خود نداده‌اند.

اینستاگرام حساب فرانسوی‌ علی خامنه‌ای را برای چند ساعت بست

 

اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست. 

رهبر جمهوری اسلامی در پیامی که در این حساب منتشر شده از جوانان فرانسه خواسته بود از رییس جمهور خود بپرسند چرا «دشنام و اهانت» به پیامبر اسلام آزاد است اما  «تردید در هولوکاست جرم است؟»

پایگاه اطلاع رسانی رهبر جمهوری اسلامی روز جمعه حساب جدیدی را ساخت و بار دیگر این پیام را منتشر کرد. حساب اصلی نیز با حذف پست او درباره جوانان فرانسه فعال شده است.

اینستاگرام سال ۹۸ نیز حساب کاربری «انگلیسی‌زبان» علی خامنه‌ای و تعدادی از فرماندهان سپاه پاسداران را بسته بود.

ابوالفضل قدیانی: تلاش برای اصلاح جمهوری اسلامی آب در هاون کوبیدن است

 

ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این نظام «هرگز تن به اصلاح نخواهد داد».

او در عین حال اعلام کرد که نظام «استبداد دینی» تنها در مقابله با «قیام ملی» تن به اصلاح می‌دهد که آن زمان هم «دیگر کار از کار گذشته است.»

قدیانی در این متن نوشت: «جان‌ به‌ لب‌ رسیدگان آبان ۹۸ مورد هجوم شدید نظام استبداد دینی واقع شدند و به دستور مستبد امروز ایران، علی خامنه‌ای، مردم هدف تیر مستقیم سرکوبگرانش قرار گرفتند.»

ابوالفضل قدیانی، عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، پس از انتخابات سال ۸۸ بازداشت و چندین سال زندانی بود. نامه‌های انتقادی او به علی خامنه‌ای نیز پرونده‌ای دیگر برای او گشود و حکم شلاق و «رونویسی از کتاب‌های» خامنه‌ای در پرونده او خبرساز شد.

قدیانی در نامه جدیدش تاکید کرده است «مسالمت‌ آمیزترین و خشونت‌پرهیزترین نحوهٔ تغییر نظام استبداد دینی بر پایه ولایت مطلقهٔ فقیه، موسوم به نظام جمهوری اسلامی، استعفای علی خامنه‌ای و کنار رفتن او و برگزاری رفراندوم تغییر نظام جمهوری اسلامی و جایگزین شدن نظام جمهوری دمکراتیک سکولار است.»

او در نامه‌های قبلی خود نیز بارها خواستار استعفای علی خامنه‌ای شده است.

تجارت نیوز از انتشار آگهی‌های فروش اعضای بدن در کانال‌های تلگرامی در ایران خبر داده است

 

وب‌سایت «تجارت نیوز» گزارش داده است در فضای مجازی، از جمله یک کانال تلگرامی با ۱۴۰ هزار عضو، آگهی‌های فروش اعضای بدن منتشر شده است.

به نوشته تجارت نیوز، در این کانال تلگرامی آگهی‌هایی درباره فروش کبد به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان و کلیه به قیمت ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان وجود دارد. این سایت به نقل یکی از افرادی که برای فروش کبد آگهی داده نوشته است: «کلیه همسرم را پارسال ۵۰ میلیون تومان فروختیم تا از مستاجری دربیاییم، یک خانه بدون امکانات در سراسیاب خریدیم. اما کلیه را که فروختیم کار برای شوهرم سخت شد. هر کاری نمی‌تواند انجام دهد. حالا می‌خواهیم بخشی از کبد رو بفروشیم که یا مغازه بگیریم یا ماشین بخریم.»

از حدود ۲۰ سال پیش نیزگزارش‌های متعددی در رسانه‌های ایران درباره فروش اعضای بدن به خصوص کلیه منتشر شده است.

معصومه ابتکار: اگر روحانی نبود فضا امنیتی‌تر بود

معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور ایران در امور زنان و خانواده، می‌گوید اگر در شرایط فعلی دولتی غیر از دولت روحانی قوه مجریه را در اختیار داشت «فضا امنیتی‌تر بود» اما اکنون «فضا در حال گشایش است».

ابتکار در پاسخ به این سوال پایگاه خبری «برنا» که اگر در شرایط فعلی یک «دولت تندرو» روی کار بود شرایط چگونه بود گفت: فضا امنیتی‌تر بود و ممکن بود «تن به مذاکره پشت پرده بدهند، به دلیل نداشتن مهارت‌های اولیه دیپلماسی هم موفق نمی‌شدند.»

به گفته او، «اکنون فضا رو به گشایش است» و «با ایستادگی دولت» خواسته آنها مبنی بر اینکه «کل فضای اینترنت از جمله اینستاگرام را ببندند» محقق نشد و «چندین هزار دانشجوی ستاره‌دار هم به تحصیل بازگرداند.»

نهادهای بین‌المللی همواره از سانسور شدید اینترنت در ایران انتقاد کرده و قطع کامل دسترسی کاربران در جریان اعتراضات گوناگون را محکوم کرده‌اند.

علاوه بر آن، طرح‌های دولت و مجلس ایران با عناوین راه‌اندازی «شبکه ملی اطلاعات» و «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» نگرانی‌ها درباره سانسور شدیدتر و سپردن این حوزه به نیروهای مسلح را تشدید کرده است.

معصومه ابتکار در گفت‌وگویش با پایگاه خبری برنا همچنین گفت: «دولت یازدهم چندین هزار دانشجوی ستاره‌دار را به تحصیل بازگرداند.»

در پی انتشار گزارش‌ها درباره محاکمه دوباره نازنین زاغری، وزارت خارجه بریتانیا سفیر ایران را احضار کرد

 

به دنبال انتشار گزارش‌ها درباره محاکمه دوباره نازنین زاغری و احتمال بازگرداندن او به زندان، وزارت خارجه بریتانیا روز پنجشنبه حمید بعیدی‌نژاد،  سفیر ایران در لندن، را احضار کرد.

بنابر بیانیه وزارت خارجه بریتانیا، در این احضار به حمید بعیدی‌نژاد ابلاغ شد که رفتار جمهوری اسلامی با نازنین زاغری «ناعادلانه و غیرقابل قبول» است.

وزارت خارجه بریتانیا همچنین نگرانی‌ شدید خود از وضعیت نازنین زاغری را اعلام کرده و از جمهوری اسلامی خواسته به این بازداشت خودسرانه پایان دهد.

رسانه‌های بریتانیایی به نقل از ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، گزارش داده‌اند که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی او را در ارتباط با اتهام‌های جدید دوشنبه آینده به دادگاه انقلاب احضار کرده و از او خواسته شده وسایل شخصی‌اش را برای بازگشت به زندان آماده کند.

این شهروند ایرانی - بریتانیایی که پیش از این به پنج سال زندان محکوم شده بود، در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا در منزل والدین خود در تهران در حبس خانگی به سر می‌برد.

همسر نازنین زاغری بازداشت او را گروگان‌گیری خوانده و گزارش‌های مختلف نیز گفته‌اند ایران برای فشار بر مقام‌های بریتانیایی برای بازپرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی از دوران حکومت پهلوی اقدام به این بازداشت کرده است. جمهوری اسلامی این موضوع را رد می‌کند.

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی: دلیل گرانی و کمبود روغن، جو روانی و مشکلاتی در تخصیص ارز و گمرک است

امیر هوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنفی روغن نباتی ایران، دلیل گرانی و کمبود روغن را مشکلات گمرکی، تخصیص ارز و جو روانی عنوان کرد و گفت که از هفته آینده بازار به آرامش قبلی خود باز می‌گردد هرچند ممکن است گاهی تولیدات کارخانه‌های تولید روغن متوقف شود.

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی ایران روز جمعه نهم آبان ماه درباره دلیل کمبود و گرانی روغن، گفت که ۵۰۰ هزار تن روغن خام در بنادر کشور موجود است اما «جو روانی ایجاد شده منجر به ایجاد تقاضای کاذب در بازار شد و برخی نیز شایعات را باور کردند.»

بیرشک همزمان به مشکلاتی در گمرک و همچنین تخصیص و انتقال ارز به عنوان دلیل کمبود و گرانی روغن اشاره کرد و افزود که این وضعیت باعث کاهش روند واردات روغن نباتی شد.

سخنان دبیر انجمن صنفی روغن نباتی ایران در حالی بیان می‌شود که رسانه‌‌های ایران گزارش داده‌اند در فروشگاه‌های مواد غذایی قفسه‌های روغن خالی است و اگر هم این محصول خوراکی پیدا شود تا «دو برابر» قیمت عرضه می‌شود.

بیرشک گفت که در هفته‌های گذشته جلساتی برگزار کردیم و شرکت بازرگانی دولتی در حدود ۷۰ هزار تن روغن در بین کارخانه‌ها توزیع کرد که از هفته آینده در بازار توزیع می شود.

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی ایران البته از احتمال تعطیلی دوباره کارخانه‌های تولید روغن نیز خبر داد و گفت که «ممکن است گاهی تولیدات کارخانه‌ها بنا به دلایلی چند روز متوقف شود اما هیچ‌گاه توزیع متوقف نمی‌شود و بخشی از تولیدات دپو و در مواقع لازم به بازار تزریق خواهد شد.»

معاون کل وزارت بهداشت: منحنی بستری بیماران مبتلا به کرونا در استان یزد تقریبا به خط عمودی رسیده است

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، با بیان اینکه «وضعیت استان یزد در زمینه ابتلا به کرونا در صدر فهرست بروز این بیماری قرار دارد»، گفت: «منحنی میزان موارد بستری در استان یزد تقریبا به خط عمودی رسیده که این مساله به شدت خطرناک است.»

حریرچی افزود که اگر کنترل مناسبی انجام نگیرد تا دو یا سه هفته آینده احتمال افزایش مرگ و میر در استان وجود دارد.

وی با اشاره به کنترل مناسب بیماری کرونا در موج اول در استان یزد، کاهش استفاده از ماسک را دلیل افزایش موارد ابتلا به کرونا در یزد معرفی کرد.

معاون کل وزارت بهداشت میزان استفاده کنونی مردم یزد از ماسک را ۶۰ درصد است که این میزان با هم با میزان کف مطلوب یعنی ۸۰ درصد و میزان مطلوب یعنی ۹۵ درصد فاصله زیادی دارد.

حریرچی همزمان بر لزوم «قطع کامل رفت و آمد و تجمع‌های غیرضروری» تاکید کرد و گفت که یکی از دلایل افزایش کرونا در استان یزد فرهنگ رفت و آمد و دورهمی‌های خانوادگی است.

هشدار حریرچی به مردم یزد در حالی بیان می‌شود که به دنبال اعمال محدودیت و تعطیلی در شهر و استان یزد، محمدرضا ناصری یزدی نماینده خامنه‌ای در این استان یزد در مخالفت با تعطیلی‌ مساجد و اماکن مذهبی تاکید کرد که «باز بودن مساجد و برپایی نمازهای جماعت و حضور مؤمنین و مؤمنات، برای اقامه نماز اول وقت به جماعت و تضرع به درگاه خداوند برای رفع این بلای عالم‌گیر» ضروری است.

استاندار یزد به دنبال مخالفت نماینده خامنه‌ای در یزد، مراکز مذهبی و مساجد را از فهرست تعطیلی خارج کرد و با پرپایی نمازهای جماعت با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی موافقت کرد.

دانشجویان ایرانی‌ که به خاطر شیوع کرونا نتوانستند وارد آمریکا شوند خدمات آموزشی مجازی دریافت می‌کنند

وزارت دارایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد موسسات دانشگاهی ایالات متحده از دهم شهریور سال ۱۴۰۰، اول سپتامبر ۲۰۲۱، مجاز خواهند بود به دانشجویان ایرانی ساکن ایران و خارج از ایران خدمات آموزشی ارائه کرده و به آنها نرم‌افزار بدهند.

 بر اساس این تصمیم، آن دسته از دانشجویان ایرانی نیز که باوجود داشتن ویزا به دلیل شیوع کرونا نمی‌توانند در آمریکا حاضر باشند می توانند به صورت مجازی خدمات آموزشی و نرم‌افزاری دریافت کنند.

طبق این بیانیه، دولت جمهوری اسلامی و اشخاصی که تحت تحریم‌های آمریکا هستند نمی‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

مقامات پنتاگون که در تصمیم‌گیری برای کشتن قاسم سلیمانی نقش داشتند در معرض تهدید قرار دارند

ان‌بی‌سی نیوز به نقل از پنج مقام بلندپایه آمریکایی گزارش داد مقامات نظامی، امنیتی و پلیس این کشور ماه گذشته مطلع شده‌اند که بلندپایه‌ترین مقامات پنتاگون که در تصمیم‌گیری در مورد کشتن قاسم سلیمانی نقش داشته‌اند در معرض تهدید بالقوه قرار دارند.

به گزارش ان‌بی‌سی نیوز، این تهدید پس از آن شناسایی و به اطلاع مقام‌های آمریکایی رسید که در روز اول مهر، خودرویی که راننده‌ آن یک فرد ایرانی بوده، خودروی یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا را پس از خروج او از پنتاگون تا هفت مایل مورد تعقیب قرار داده بود.

بنابر این گزارش، با توجه به این ملاحظات، سفر هفته اخیر مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، به تعدادی از کشورهای خاورمیانه و جنوب آسیا نسبت به سفرهای قبل با سطح امنیتی بالاتری صورت گرفت.   

 

آمریکا ۴۰ میلیون دلار پول نفت توقیفی ایران را به عنوان غرامت به قربانیان تروریسم می‌دهد

مقامات دولت آمریکا اعلام کردند ایالات متحده پول فروش نفتی را که از نفتکش‌های ایرانی توقیف می‌کند به عنوان غرامت به قربانیان تروریسم پرداخت خواهد کرد.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز پنج‌شنبه با اشاره به این تصمیم واشینگتن گفت: «بدین ترتیب این پول به جای بهتری می‌رود که هیچ‌کدام از رژیم‌های ایران و ونزوئلا تصورش را نمی‌کردند، زیرا این پول به جای کمک کردن به تروریست‌ها، به قربانیان تروریسم کمک خواهد کرد.»

به گفته مایکل شروین، معاون دادستان واشینگتن‌دی‌سی، برآورد می‌شود از فروش یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت ایران که در مرداد ماه در راه رسیدن به ونزوئلا از سوی آمریکا توقیف شد، ۴۰ میلیون دلار درآمد حاصل شود.

ایران و ونزوئلا که هر دو تحت تحریم آمریکا قرار دارند در تلاش هستند با انجام تعاملات دوجانبه از فشار تحریم‌ها بکاهند. ایران برخلاف تحریم‌های آمریکا تا کنون چندین محموله سوخت و تجهیزات تعمیر پلایشگاه‌های نفتی را به ونزوئلا ارسال کرده است.

بازداشت نگار مسعودی، عکاس و مستندساز و برگزار کننده نمایشگاه عکس‌ قربانیان اسیدپاشی‌های اصفهان

 نگار مسعودی، عکاس و مستندساز، روز پنج‌شنبه ۸ آبان به دست نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گزارش پایگاه خبری هرانا، نیروهای امنیتی حین بازداشت نگار مسعودی، ضمن تفتیش منزل پدر و مادر او، برخی از وسایل شخصی این عکاس و مستندساز را ضبط کردند.

نگار مسعودی، متولد سال ۱۳۶۴، عکاس و مستندساز، دارای مدرک کارشناسی عکاسی و کارشناسی ارشد رشته پژوهش هنر است. او در کنار کار عکاسی و برگزاری نمایشگاه‌های عکس، چند فیلم کوتاه و بلند را نیز کارگردانی کرده است.

از جمله فعالیت‌‌های نگار مسعودی برگزاری نمایشگاه عکس‌های از مرضیه ابراهیمی، از قربانی اسیدپاشی اصفهان با عنوان «سرنوشت تو را بتی رقم زد که دیگران می‌پرستیدند» است در تیرماه سال ۹۷ در نگارخانه تابستان خانه هنرمندان ایران برپا شده بود.

با روند صعودی قیمت گوشت، خرید اسکلت مرغ و گاو در تهران رواج پیدا کرده است

 

وب‌سایت «تجارت نیوز» گزارش داده است به دلیل افزایش قیمت گوشت، فروش اسکلت مرغ و گاو در تهران رواج یافته است.

به نوشته این سایت، هر کیلوگرم اسکلت مرغ چهار هزار تومان، هر کیلوگرم اسکلت گوسفند ۱۵ هزار تومان و هر کیلو اسکلت گاو ۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

بنابر همین گزارش، قیمت یک بسته ۳۵۰ گرمی پای مرغ در میدان میوه و تره بار ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان است که نسبت به مرداد پنج هزار تومان بیشتر شده است.

تجارت‌نیوز همچنین به نقل از فروشندگان نوشت که پا و سنگدان مرغ هم خریدار زیادی دارد.

به گفته یک فروشنده، خرید اسکلت « این روزها طبیعی شده» و خریداران «با آن سوپ درست می‌کنند یا خورش‌ را طعم‌دار می‌کنند».

مهدی یوسف‌خانی، رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی، گزارش‌ها درباره افزایش فروش اسکلت مرغ را تایید کرده است.

قیمت گوشت در هفته‌های اخیر بار دیگر افزایش یافت و در حال حاضر هر کیلوگرم گوشت مرغ در تهران به حدود ۲۴ هزار تومان می‌رسد. بهای یک کیلوگرم گوشت گوساله نیز به ۱۱۵ هزار تومان و قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی هم  به ۱۱۰ هزار تومان رسیده است.

طرح کنگره آمریکا برای فروش بمب‌های «سنگرشکن» به اسرائیل برای محافظت در برابر ایران

 

دو عضو مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند طرحی را به این مجلس ارائه کنند که از جمله به وزارت دفاع اجازه می‌دهد فروش بمب‌های سنگرشکن به اسرائیل را مد نظر قرار دهد.

این طرح را جاش گات‌تیمر، عضو دموکرات، و برایان مست، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا تهیه کرده و گفته‌اند روز جمعه به این مجلس ارائه خواهند کرد.

این طرح که با عنوان «قانون مجوز دفاع مشترک ایالات متحده - اسرائیل» ارائه شده سه هدف اصلی دارد که عبارتند از: حمایت از امنیت اسرائیل در زمانی که ایران غنی‌سازی اورانیوم را افزایش می‌دهد، درخواست از وزارت دفاع آمریکا برای بررسی موضوع بمب‌های سنگرشکن که قابلیت نفوذ در تاسیسات زیرزمینی را دارد و اطمینان از کیفیت نظامی اسرائیل در منطقه.

اعلام این خبر یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از ایران نوشت جمهوری اسلامی در حال ساخت تاسیسات زیرزمینی برای سانتریفیوژهای مدرن در نطنز است.

بمب‌های «سنگر شکن»‌ نوعی مهمات است که برای نفوذ به اهداف سخت یا اهدافی که در عمق زمین قرار دارند طراحی شده‌ است.

روزنامه هرالد سان: کایلی مور گیلبرت به خانه امن سپاه پاسداران منتقل شده است

در پی گزارش‌ها درباره جابه‌جایی بدون اطلاع کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی زندانی در ایران، به مکانی نامعلوم ‌و بی‌خبری از او، یک روزنامه استرالیایی نوشت احتمالا او در یکی از مکان‌های متعلق به سپاه پاسداران نگهداری می‌شود.

«هرالد سان» روز پنجشنبه هشتم آبان‌ماه به نقل از یک منبع مطلع گزارش داد کایلی مور گیلبرت که از چند روز پیش از زندان قرچک ورامین ناپدید شده، احتمالا در یکی از «خانه‌های امن» متعلق به سپاه پاسداران است.

پیش از این،‌ وزیر خارجه استرالیا خواستار توضیح ایران و ارائه اطلاعات بیشتر درباره ناپدید شدن این شهروند کشورش شده بود.

جابجایی ناگهانی این زندانی سیاسی پس از آن صورت می‌گیرد که سازمان زندان‌های جمهوری اسلامی روز شنبه اعلام کرده بود علی باقری کنی،‌ دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه،‌ در جریان بازدید از «ندامتگاه زنان استان تهران» با او دیدار و گفت‌وگو کرده است.

مور گیلبرت استاد حوزه خاورمیانه دانشگاه ملبورن است که در شهریورماه سال ۱۳۹۷ پس از شرکت در کنفرانسی در ایران،‌ وقتی قصد خروج از کشور را داشت، در فرودگاه «امام خمینی» بازداشت شد.

قوه قضاییه ایران او را با اتهام «جاسوسی» به ۱۰ سال حبس محکوم کرد.

به تازگی لیندال ساکس،‌ سفیر استرالیا در تهران،‌ با این زندانی دو تابعیتی دیدار کرده بود. دولت استرالیا اعلام کرده آزادی این استاد دانشگاه یکی از اولویت‌های در حال پیگیری‌اش است.

موضوع بازداشت شهروندان دوتابعیتی در ایران بارها با انتقاد و واکنش کشورهای اروپایی و آمریکا مواجه شده است. در مهرماه روزنامه گاردین گزارش داده بود دولت‌های سه کشور فرانسه،‌ آلمان و بریتانیا در اعتراض به نقض حقوق بشر و همچنین ادامه بازداشت شهروندان دو تابعیتی از سوی جمهوری اسلامی، سفرای تهران در این سه کشور را احضار کرده و به آن‌ها هشدار داده‌اند.

همچنین روز ۱۶ مهرماه جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا،‌ ضمن اشاره به نقض حقوق بشر در ایران، بازداشت دوتابعیتی‌ها را محکوم کرد.

حضور ۴۵۰۰ نیروی بسیج در طرح نظارت بر اصناف

 

یک مقام اتاق اصناف ایران اعلام کرد که حدود ۴۵۰۰ نیروی بسیج با این نهاد در نظارت بر اصناف همکاری خواهند کرد.

بهنام نیک‌منش، سرپرست معاونت بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران، گفت که به دلیل کمبود در نیروهای بازرسی اصناف، از نیروهای بسیج استفاده می‌شود.

نیک‌منش با این حال گفت که این نیروهای بسیج برای بازرسی حتما باید آموزش ببینند و تخصص داشته باشند.

پیش از این نیز غلامرضا حسن‌پور، رییس سازمان بسیج اصناف، گفته بود با تقاضای وزیر صنعت قرار شده نیروهای بسیج با بازرسی اصناف درباره موضوعاتی چون برخورد با گران‌فروشی همکاری کنند.

مخالفت سه عضو شورای شهر تهران با تغییر نام خیابان «نوفل‌ لوشاتو»

در پی اعتراضات دانشجویان حامی حکومت و مطرح شدن درخواست تغییر نام خیابان «نوفل‌لوشاتو» در تهران به دلیل اظهارات رییس‌جمهور فرانسه،‌ سه عضو شورای شهر با آن مخالفت کردند.

محمدجواد حق‌شناس، رییس کمیسیون فرهنگی شورای تهران،‌ روز پنجشنبه در واکنش به درخواست تغییر نام این خیابان به «حضرت محمد»، به خبرگزاری فارس گفت: «نام حضرت محمد در بسیاری از کوچه‌ها و خیابان‌های پایتخت وجود دارد و در بیش از ۱۰ موقعیت از تهران نام ایشان لحاظ شده است.»

همزمان زهرا نژادبهرام،‌ عضو هیات رییسه این شورا، نیز نام‌گذاری این خیابان را به دلیل حضور روح‌الله خمینی در آن شهر فرانسه در زمان تبعید دانست و گفت: «تغییر نام این خیابان به نوعی پاک کردن هویتی از کشور محسوب می‌شود.»

علی اعطا،‌ سخنگوی شورای شهر،‌ هم در صفحه توییتر خود در این زمینه نوشت: «پیشنهاددهندگان تغییر نام معبر نوفل لوشاتو حتما توجه کافی دارند که راهکار برخورد با این هتک حرمت، پاک کردن نام‌ها و یادگارهای مرتبط با انقلاب اسلامی نیست!»

دانشجویان بسیجی و حامی حکومت روز چهارشنبه علاوه بر برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل سفارت فرانسه، خواستار تغییر نام خیابان نوفل‌لوشاتو شده بودند.

این اعتراضات در پی اظهارات امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه،‌ پس از ترور یک معلم در این کشور از سوی یک اسلام‌گرای افراطی صورت می‌گیرد. مکرون وعده داد از ارزش‌های سکولار فرانسه در برابر اسلام رادیکال دفاع کند.

رییس‌جمهور فرانسه همچنین در مراسم بزرگداشت این معلم گفته بود او کشته شد «همانطور که اسلام‌گراها آینده ما را می‌خواهند.»

رسانه‌های حکومت ایران از جمله خبرگزاری فارس اکنون با راه‌اندازی کارزار و گزارش‌هایی خواستار تغییر نام خیابان نوفل‌لوشاتو شده‌اند.