مدیرکل مدیریت بحران تهران:‌ تجمع کپسول‌های اکسیژن در بیمارستان سینا اطهر حادثه‌ساز شد  | ایران اینترنشنال

مدیرکل مدیریت بحران تهران:‌ تجمع کپسول‌های اکسیژن در بیمارستان سینا اطهر حادثه‌ساز شد 

 

منصور درجاتی، مدیرکل مدیریت بحران استان تهران،‌ ضمن رد رخ دادن نشت گاز و اتصال برق در انفجار و آتش‌سوزی بیمارستان «سینا اطهر»  تهران گفت تجمع کپسول‌های اکسیژن حادثه‌ساز بوده است.

درجاتی چهارشنبه ۱۱ تیر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفت: «هرنوع کاستی و کمبودی به خود ساختمان برمی‌گردد،‌ چون تجمع کپسول‌های اکسیژن و نگهداری نامناسب آن‌ها حادثه‌ساز شده است.»

او مناسب نبودن شرایط ساختمان‌های قدیمی مانند این کلینیک را به «نظارت شهرداری،‌ آتش‌نشانی،‌ استاندارد و نهادهای ناظر بالادستی» مرتبط دانست.

این مقام دولت از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خواست اعلام کند که آیا دپوی کپسول اکسیژن به تعدادی که در کلینیک سینا اطهار بود،‌ مجاز است یا خیر.

درجاتی افزود: «در فضای مجازی گمانه‌زنی‌های مختلفی در خصوص علت حادثه اعلام می‌شود، در حالی که نشت گاز و اتصال برق علت این حادثه نبوده است.»

او همچنین از بررسی علت حادثه و جزییات آن خبر داد.

شامگاه سه‌شنبه انفجار و آتش‌سوزی در این مرکز درمانی منجر به کشته شدن ۱۹ نفر و مصدومیت ۱۴ تن دیگر شد.

واکنش شاهزاده رضا پهلوی به حوادث لبنان: رژیم ایران مسئول رنج مردم منطقه است

 

شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به حوادث لبنان و تظاهرات مردم علیه دولت حاکم گفت رژیم ایران مسئول رنج مردم منطقه است.

شاهزاده پهلوی روز دوشنبه ۲۰ مردادماه با انتشار تصویری از تظاهرات مردم معترض بیروت در صفحه توییتر خود نوشت: «از تهران تا بیروت تا بغداد تا دمشق، یک اهریمن مسئول رنج مردم است: رژیم در ایران.»

او همچنین اضافه کرد: « آن زمان که ما در مبارزه‌مان برای آزادی پیروز شویم و کشورهای‌مان را از این اهریمن سرکوبگر باز پس بگیریم، بار دیگر از صلح و رفاه در همسایگی‌مان لذت خواهیم برد.»

سپاه پاسداران: ملک ۲۰۰ میلیارد تومانی جماران زمان دولت خاتمی به ما واگذار شد

 

ابراهیم جباری، فرمانده حفاظت ولی‌ امر سپاه پاسداران،‌ در واکنش به اظهارات رییس بنیاد مستضعفان درباره اشغال ملک ۲۰۰ میلیارد تومانی این سازمان در منطقه جماران تهران گفت واگذاری آن در سال ۱۳۸۱،‌ هم‌زمان با دولت محمد خاتمی، صورت گرفته بود.

جباری دوشنبه ۲۰ مرداد اعلام کرد واگذاری ملک جماران به یگان حفاظت سپاه پاسداران در سال ۱۳۸۱ و بنا به مصوبه شورای عالی امنیت ملی و شورای امنیت کشور صورت گرفت.

او همچنین گفت سپاه ولی امر پس از انتصاب پرویز فتاح به ریاست بنیاد مستضعفان «در همان روز حکم» آمادگی واگذاری ملک جماران را به او اعلام کرد.

جباری افزود: «احتمالا آقای فتاح مطلع نبوده‌اند که سپاه برای استرداد زمین و سوله موصوف به ملک جماران پیشقدم بوده و از مدتی پیش با معاونین بنیاد برای واگذاری آن به توافق رسیده‌ است.» 

جباری این ملک را «یک زمین و سوله مخروبه با کاربری پارکینگ» خواند.

فتاح در یک گفت‌وگوی تلویزیونی به تصرف املاک بنیاد مستضعفان از سوی نیروهای مسلح اشاره کرده و ارزش ملک اشغال شده این سازمان در جماران را بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان عنوان کرده بود.

رییس بنیاد مستضعفان همچنین به سپاه پاسداران اشاره کرده و افزود: «حتی یکی از املاک خوب ما در منطقه جماران در دست سپاه ولی امر است، اما آن را به بنیاد پس نمی‌دهند.»

فتاح اشاره کرده بود که او را به آن ملک راه نداده‌اند.

خبرگزاری مهر: سونا و جکوزی کاخ مرمر را در بازدید خبرنگاران پنهان کردند

 

 

شش ماه پس از بازدید گروهی از خبرنگاران از کاخ مرمر که برای اولین بار صورت گرفت، خبرگزاری مهر اعلام کرد در این بازدید درباره الحاق سونا و جکوزی به کاخ به خبرنگاران اطلاع‌رسانی نشد و آن را نیز از دید خبرنگاران پنهان کردند.

خبرگزاری مهر، دوشنبه، در واکنش به اظهارات اخیر پرویز فتاح رییس بنیاد مستضعفان نوشت: «فتاح درباره الحاق جکوزی و حمام به این کاخ خبر داده، موضوعی که از دید خبرنگاران میراث فرهنگی در بهمن ماه سال گذشته مخفی نگه داشته شد!»

بر اساس این گزارش سونا و جکوزی در طبقه دوم کاخ ساخته شده است.

این خبرگزاری با انتشار عکسی از آسانسور کاخ مرمر، درباره نصب آن نیز نوشت این آسانسور را هم «اتفاقی خبرنگاران هنگام بازدید از کاخ پیدا کردند.»

بر اساس این گزارش، مشابه آسانسور تعبیه شده در این کاخ را می‌توان در موزه اکبر هاشمی رفسنجانی نیز مشاهده کرد که «برای بنای دو طبقه کار گذاشته شده است».

در بازدید خبرنگاران از کاخ مرمر گفته شده بود که قرار است درهای این کاخ به زودی به عنوان موزه به روی عموم مردم باز شود، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

 

افزایش اختلاف دانمارک با گوگل درباره حذف موسیقی‌های دانمارکی

 

در پی تشدید اختلاف میان دولت دانمارک و گوگل درباره حذف موسیقی‌های دانمارکی به دلیل مساله حقوق مولف (کپی رایت)،‌ این کشور اعلام کرد به علت سانسور محتوا در صدد مذاکره با گوگل است.

جوی موگنسن، وزیر فرهنگ دانمارک،‌ روز دوشنبه ۲۰ مردادماه در همین زمینه گفت: «این یک چالش بزرگ برای انتشار موسیقی دانمارکی است که بستر غالبی همچون یوتیوب (گوگل) عناوین دانمارکی را به دلیل تناقض حقوق حذف می‌کند.»

او افزود: «گوگل یک توضیح بدهکار است تا روشن کند که چگونه و چقدر به هنرمندان پرداخت می‌شود و چه اقدامی برای تضمین حقوق و رفع اختلاف منصفانه خواهند کرد.»

این وزیر دولت دانمارک از دعوت گوگل به جلسه‌ای با حضور نمایندگان تمامی طرف‌های سیاسی برای بحث درباره نقش آن در بازار دانمارک خبر داد.

گوگل در این زمینه اظهار نظر نکرده است.

گوگل در اوایل ماه اوت، به دنبال مذاکرات ناموفق با سازمان صدور مجوز موسیقی «کدا» در مورد حق انتشار، تمام موسیقی‌‌های هنرمندان دانمارکی را در وبسایت دانمارکی یوتیوب حذف کرد.

عضو هیات علمی دانشکده علوم تغذیه: ۶۰ درصد بیماران در آی‌سی‌یو دچار سوء تغذیه‌اند

 

زهرا شریعت‌پناهی،‌ عضو هیات علمی دانشکده علوم تغذیه اعلام کرد ۶۰ درصد بیماران تحت مراقبت در بخش مراقبت‌های ویژه دچار سوء تغذیه‌اند.

شریعت‌پناهی دوشنبه ۲۰ مرداد گفت: «بیماران مبتلا به کرونا و بستری در آی‌سی‌یو و سایر بخش‌های عادی دچار سوء تغذیه می‌شوند که مهم‌ترین عامل آن بی‌اشتهایی زیاد به علت افزایش فاکتورهای التهابی در بدن است.»

شریعت‌پناهی اشاره کرد بیماران دچار سوء تغذیه در بخش مراقبت‌های ویژه با «وضعیت دشوار» مواجه می‌شوند.

مصر انبار مواد خطرناک در فرودگاه‌ها و بنادر این کشور را به مکان‌های امن منتقل می‌کند

 

کمتر از یک هفته پس از انفجار بزرگ در بندر بیروت، دولت مصر از انتقال «مواد خطرناک» ذخیره شده در بنادر و فرودگاه‌های این کشور به مکان‌های «امن» خبر داد.

سازمان هواپیمایی مصر شامگاه یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «تدابیر پیشگیرانه برای انتقال مواد خطرناک به مکان‌های امن خارج از فرودگاه‌ها و مناطق مسکونی در نظر گرفته خواهد شد.»

این بیانیه به ویژه در مورد انتقال این مواد از انبارهای فرودگاه قاهره و دیگر فرودگاه‌های کشور تاکید کرده است. قرار است یک کمیته در این زمینه تشکیل شود.

این تصمیم دولت مصر پس از انفجار حدود ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم ذخیره شده در بندر بیروت صورت می‌گیرد.

در حالی که این مواد از شش سال پیش در بندر بیروت بوده، دولت لبنان در این زمینه تدابیر پیشگیرانه‌ای اتخاذ نکرده بود.

سازمان زندان‌ها: طلاب برای پایبند کردن مجرمان صبح تا شب با زندانیان زندگی خواهند کرد

 

مهدی حاج‌محمدی، رییس سازمان زندان‌ها، از اجرای «طرح جهانی زندگی در زندان» خبر داد که طی آن قرار است طلاب تبلیغی برای «پایبند» کردن زندانیان از صبح تا شب با آن‌ها زندگی ‌کنند.

حاج‌محمدی دوشنبه ۲۰ مرداد در نشست شورای عالی قوه قضاییه گفت برای «اصلاح مجرمان» گام‌هایی از «حرکت تربیتی» اجرا می‌شود و در قالب «طرح جهادی زندگی در زندان» طلاب علاوه بر اقامه نماز، «صبح تا خاموشی» با زندانیان زندگی کرده و اوقاتشان را با آن‌ها سپری خواهند کرد.

او هدف از این طرح‌ را «پایبند کردن مجرمان به ضوابط اجتماعی و اخلاقی» دانست و از تحویل کتاب زندگینامه شهدا به زندانیان خبر داد. 

به گفته حاج‌محمدی در روزهای عید غدیر ۱۱ تن از این طلاب در زندان‌ها مستقر شدند.

نیمی از متخصصان عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به کرونا مبتلا شده‌اند

 

حمیدرضا نادری،‌ مدیر گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد،‌ اعلام کرد نیمی از پزشکان متخصص عضو گروه عفونی این دانشگاه حین ارائه خدمات به بیماران کرونا به این ویروس مبتلا شده‌اند.

نادری، دوشنبه ۲۰ مرداد گفت: «از هشت متخصص عضو گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، چهار نفر به بیماری کرونا مبتلا شدند»

او از «خوب» بودن حال این متخصصان خبر داد.

نادری افزود: «در برخی روزهای سخت، با ۵۰ درصد ظرفیت هر نفر معادل دو نفر فعالیت دارد.»

خبرگزاری ایرنا نوشته تاکنون ۱۷ نفر از کادر درمانی در مشهد بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

ظریف: چند کشور مقداری از پول ما را بازگردانده‌اند

 

محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران،‌ ضمن اشاره به پیگیری استرداد ارزهای بلوکه شده ایران گفت چند کشور مقداری از پول ایران را بازگردانده‌اند.

ظریف، دوشنبه ۲۰ مرداد گفت: «ما برای استرداد پول‌های بلوکه‌شده کشورمان مذاکره انجام می‌دهیم و در صورت لزوم از طریق شکایت در دادگاه‌ها هم این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.»

او به «تهاتر» و یا «خرید» از کشورهای مورد نظر به عنوان راه‌های دریافت ارزهای بلوکه‌شده اشاره کرد.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره میزان ارزهای بازگردانده شده گفت: «اکنون چند کشور مقداری از پول ما را بازگردانده‌اند.»

رییس بیمارستان امام خمینی تهران: تعداد جوانان مبتلا به کرونا و بیماران بدحال زیادتر شده

 

خسرو صادق نیت، رییس بیمارستان امام خمینی تهران، از افزایش ابتلای جوانان به ویروس کرونا و همچنین بالا رفتن آمار بیماران بدحال خبر داد.

صادق نیت، دوشنبه به ایلنا گفت: «در  یک ماه و نیم اخیر ابتلای جوانان نسبت به دور قبل بیشتر شده است.»

او همچنین اضافه کرد: «شاهد افزایش تعداد بیماران بدحالی نسبت به دور اول شدیم که به آی سی یو نیاز دارند.»

صادق نیت با اشاره به افزایش ابتلا در میان پرسنل بیمارستان همزمان با افزایش شیوع ویروس در جامعه، نسبت به دور قبل شیوع کرونا، گفت این تعداد پرسنل مبتلا نیز باید قرنطینه می‌شدند.

او ادامه داد: «بنابراین کار این افراد هم بر دوش بقیه کادر درمان افتاد و لذا فشار کاری بر پرسنل در این دوره به مراتب بیشتر از قبل شده است.»

به گفته رییس بیمارستان امام خمینی، «در حال حاضر چند استاد و پرستار بد حال در بخش مراقبت‌های ویژه» بستری هستند.

بازداشت جیمی لی، از چهره‌های دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگ و تفتیش دفترش

 

جیمی لی، از چهره‌های دموکراسی‌خواه و صاحب رسانه در هنگ‌کنگ به همراه چند همکارش با استناد به قانون امنیتی جدید و به اتهام «تبانی با قدرت‌های خارجی» بازداشت شد.

این فعال رسانه‌ای هفتاد و یک ساله که یکی از منتقدان جدی حکومت کمونیستی چین به شمار می‌رود، صبح روز دوشنبه در خانه خود بازداشت شد و حدود دویست نیروی پلیس دفتر او در روزنامه «اپل دیلی» را نیز تفتیش کردند.

پلیس هنگ‌کنگ با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت هفت نفر خبر داده دو پسر جیمی لی نیز در میان بازداشت شدگان هستند.

اتهام «تبانی با قدرت‌های خارجی» بخشی از قانون امنیتی جدید چین برای هنگ‌کنگ است که از شش هفته پیش به اجرا گذاشته شد.

استیون باتلر،  مسئول هماهنگ‌کننده کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران آسیا، بازداشت لی را «تایید بدترین نگرانی‌ها» درباره قانون امنیتی جدید چین توصیف کرد و گفت که این قانون برای «سرکوب نظرات انتقادی و دموکراسی‌خواهانه و محدود کردن آزادی مطبوعات» به کار برده می‌شود.

او خواستار آزادی لی و لغو هرگونه پیگرد قانونی و قضایی احتمالی علیه او شد. 

ریان لاو، سردبیر اپل دیلی نیز به رویترز گفت که این اقدام هنگ‌کنگ، این روزنامه را مرعوب نمی‌کند و به کار خود مثل گذشته ادامه خواهد داد. 

اعمال مجدد تحریم‌ مقام‌های آمریکا از سوی چین

 

وزارت خارجه چین اعلام کرد این کشور تحریم‌هایی را علیه مقام‌های رسمی آمریکا از جمله دو سناتور آن اعمال می‌کند.

چین، دوشنبه ۲۰ مرداد اعلام کرد تحریم‌هایی را علیه مقام‌های آمریکا، از جمله سناتورهای آن تد کروز و مارکو روبیو، آغاز کرده است.

این تحریم‌ها در واکنش به اقدام مشابه واشینگتن علیه ۱۱ مقام چینی و هنگ‌کنگی در روز جمعه صورت می‌گیرد. آن‌ها متهم شده‌اند آزادی‌های سیاسی در شهر هنگ‌کنگ را سرکوب کرده‌اند.

ماه گذشته نیز چین تحریم‌هایی را علیه کروز،‌ روبیو و شماری دیگر از مقام‌های آمریکا اعمال کرد. این تصمیم نیز پس از آن صورت گرفت که واشینگتن مقام‌های چینی را در ارتباط با سرکوب مسلمانان اویغور تحریم کرد.

توقیف «جهان صنعت» پس از انتشار اظهارات عضو ستاد مقابله با کرونا درباره مهندسی آمار مبتلایان

 

محمدرضا سعدی، مدیر مسئول روزنامه «جهان صنعت» از توقیف این روزنامه خبر داد و گفت: «حکم مکتوب به دست من نرسیده و حکم صرفا شفاهی، از سوی دبیرخانه هیات نظارت ابلاغ شده است.»

سعدی، دوشنبه۲۰ مرداد، به ایرنا گفت دلیل این توقیف «انتشار یک مصاحبه در شماره روز گذشته» بوده است.

روزنامه جهان صنعت در شماره روز یکشنبه گفت‌وگویی با محمدرضا محبوب‌فر، اپیدمیولوژیست و عضو ستاد مقابله با کرونا، منتشر کرد که در آن اعلام شد آمارهای وزارت بهداشت ایران درباره شیوع ویروس کرونا «یک‌بیستم آمار حقیقی و واقعی» است.

محبوب‌فر، در گفت‌وگو با جهان‌ صنعت‌نیوز، حکومت ایران را به «پنهانکاری به دلایل سیاسی و امنیتی» متهم کرد و گفت: «دقیقا یک ماه قبل از اعلام رسمی ظهور کرونا در کشور یعنی در اوایل دی‌ماه اولین بیمار مبتلا به کرونا مشاهده شده است. ولی آن زمان دولت به دلایل سیاسی و امنیتی پنهانکاری کرد و بعد از مراسم ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس بالاخره دولت تصمیم گرفت وجود شیوع کرونا در کشور را اعلام کند.»

او همچنین با تاکید بر «مهندسی آمار» در زمینه اعلام آمارهای کرونا در ایران، ادامه داد: «قطعا از ابتدای شیوع کرونا در کشور تاکنون این آمار مهندسی شده است. در هر صورت این آمار بر اساس ملاحظات سیاسی و امنیتی به جامعه تزریق می‌شود.»

مصطفی محب‌کیا،‌ روزنامه‌نگار و فعال سیاسی،‌ به شش‌ماه حبس محکوم شد

 

مصطفی محب‌کیا،‌ فعال سیاسی و روزنامه‌نگار، از سوی دادگاه انقلاب تهران به شش ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شد.

وبسایت خبری هرانا دوشنبه ۲۰ مرداد گزارش داد محب‌کیا پیشتر در ارتباط با اعتراضات سراسری آبان‌ماه در آذرماه سال گذشته از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، با حکم دادگاه انقلاب به شش ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شده است.

او فعال سیاسی و عضو هیات تحریریه مجله «ایران‌فردا» است. 

اتهام‌ مطرح شده علیه او در این پرونده «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی» بوده است.

مهدی سلیمی،‌ نویسنده زندانی: توانایی تامین وثیقه سنگین تعیین شده را ندارم

 

مهدی سلیمی،‌ نویسنده و مترجم زندانی، در نامه‌ای با اشاره به تعیین وثیقه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی بدون فرصت دفاع برایش، اعلام کرد توانایی تامین آن را ندارد و باید در زندان بماند.

سلیمی یکشنبه ۱۹ مرداد در متنی که از سوی برادرش در اینستاگرام منتشر شده نوشت با توجه به دو قرار در زمینه اتهام‌های مطرح شده علیه او مجموعا دو وثیقه پنج و هفت میلیارد ریال برایش تعیین شده است.

او این اتهام‌ها را «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «تشویق مردم به فساد و فحشا»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «توهین به مقدسات» عنوان کرده است.

این زندانی سیاسی در ادامه اشاره کرد: «این حق طبیعی من بود که بعد از مراحل بازجویی به پیش بازپرس رفته و از این اتهامات واهی تبری بجویم. اما چنین امکانی به من داده نشد و این کارها به صورت غیابی و بدون حضور و دفاعیه بنده به پیش رفته است.»

سلیمی ضمن اشاره به عدم توانایی تامین وثیقه نوشته است:‌ «خودم را به زمان می‌سپارم و با بسیاری از هم طبقه‌ای‌هایم یا به قول شاملو همان بچه‌های اعماق که اینجا بدون امکان تامین وثیقه و وکیل و ملاقات اسیر شده‌اند و چشم به آرای بیدادگاه‌ها سپرده‌اند، صبر پیشه می‌کنم.»

سلیمی از روز ۱۷ تیرماه که در منزل خانواده‌اش در اهر بازداشت شده بود، به زندان اوین منتقل و در آن‌جا نگهداری شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه: نامه اخیر شورای همکاری خلیج فارس بدون اطلاع همه اعضا بود

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به نامه اخیر شورای همکاری خلیج فارس به سازمان ملل متحد درباره تمدید تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی گفت: «براساس اخبار موثق، برخی از شورای همکاری از مفاد آن [نامه] اطلاع نداشتند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه در این باره در یک نشست خبری ادامه داد: «به نظر ما نامه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس نظر همه اعضای آن نیست.»

نايف فلاح مبارک الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، روز شنبه، در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد، همچنین نوشت که شورای همکاری خلیج فارس خواستار «اعمال هر گونه اقدامات اضافه لازم دیگر برای جلوگیری از برنامه توسعه ناامن‌کننده تسلیحاتی ایران» شد.

در نامه این شورا آمده که ایران «به توسعه سلاح در تمام منطقه» ادامه می‌دهد و این امر «بخشی از سیاست منطقه‌ای توسعه‌طلبانه و مداخله‌جویانه» ایران در امور داخلی کشورهای عربی، از جمله کشورهای عضو سازمان همکاری خلیج فارس است که با منشور سازمان ملل متحد در تضاد است.

شورای همکاری خلیج فارس، شامل شش کشور عربی کویت، عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی، بحرین و عمان، است و ایران در سال‌های اخیر تلاش کرده همزمان با اختلافات با عربستان سعودی، به قطر نزدیک شود.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس: ۵۰ درصد درآمد بیمارستان‌ها با بحران کرونا کاهش یافت

یحیی ابراهیمی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران،‌ اعلام کرد با بحران کرونا درآمد بیمارستان‌ها ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده و پرداخت دستمزد کادر درمان با مشکل مواجه شده است.

ابراهیمی دوشنبه ۲۰ مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت: «امروز ۵۰ درصد درآمد بیمارستان‌ها کاهش پیدا کرده که همین امر پرداخت کارانه پرسنل را با مشکل مواجه کرده است.»

او در همین زمینه به خستگی و فرسودگی جسمی،‌ روحی، روانی و اجتماعی کادر درمان اشاره کرد.

ابراهیمی افزود: «این روزها نیروهای کادر درمان به علت درگیری با بیماری کرونا از رده خارج می‌شوند که نتیجه‌اش افزایش بار روی دوش کسانی است که در محیط می‌مانند.»

این نماینده مجلس کاهش درآمد بیمارستان‌ها را تهدید جدی برای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خواند و ضمن اشاره به تصمیم این وزارتخانه برای جذب نیروی جدید گفت:‌ «پیشنهاد ما این است که نیروها می‌توانند از همان نیروهای ۸۹ روزه باشند که در بیمارستان‌ها به کار گرفته شده‌اند.»

به گفته او،‌ بر اساس یک تحقیق مشخص شد ۱۸ درصد پرستاران و ۱۳ درصد پزشکان تمایل جدی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و درمانی ندارند.

افزایش ابتلا به کرونا در میان «معتادان متجاهر» در ایران

فرید براتی سده، مدیرکل دفتر پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور، از افزایش ابتلا به ویروس کرونا در بین «معتادان متجاهر» خبر داد.

براتی سده، دوشنبه ۲۰ مرداد، به باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: «هفته گذشته در غرب استان تهران در یک گروه ۲۷۵ نفری از معتادان متجاهر که جمع‌آوری شدند، ۳۶ نفر به ویروس کرونا مبتلا بودند یا در آذربایجان غربی از بین حدود ۲۰۰ معتاد متجاهری که جمع‌آوری شدند ۲۰ نفر مبتلا به کووید ۱۹ بودند و این نشان می‌دهد که شیوع ویروس کرونا در بین معتادان متجاهر در حال افزایش است.»

همچنین فاطمه رضوان مدنی، سرپرست مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور، دلیل افزایش تعداد معتادان مبتلا به ویروس کرونا را افزایش آمار کلی ابتلا به کرونا در کشور دانست.

او گفت: «تا آخر هفته گذشته تعداد ۱۵۸۸۰ نفر معتاد متجاهر دستگیر شدند که از این تعداد بیش از ۱۱ هزار نفر به مراکز درمانی ماده ۱۶ و تبصره ۲ معرفی شدند.»

به گفته این مقام بهزیستی، از این جمعیت تعداد ۳۹۵ نفر تست کرونایشان مثبت شده و ۸۷ نفر به مراکز درمانی ارجاع شدند. همچنین تاکنون ۲ نفر فوتی از این جمعیت ثبت شده است که مربوط به استان‌های البرز و سیستان و بلوچستان بوده‌اند. این در حالی است که در استان البرز طرح جمع‌آوری معتادان اجرا نمی‌شود و این فرد «کارتن خواب» بوده است.

سرپرست مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت از آنجا که هفت استان ایران زیرساخت‌های لازم برای جمع‌آوری معتادان را ندارند، طرح جمع‌آوری این افراد در این استان‌ها اجرا نمی‌شود.

وعده کمک ۳۰۰ میلیون دلاری کشورهای جهان به لبنان در پی انفجار بیروت

درپی انفجار بندر بیروت، رهبران کشورهای مختلف جهان روز یک شنبه در یک کنفرانس تلفنی به ریاست امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، توافق کردند حدود ۳۰۰ میلیون دلار به عنوان کمک به مردم لبنان ارائه کنند.

بخش عمده این کمک‌ها برای ارائه خدمات پزشکی، دارو، غذا و مسکن است.

همچنین، کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس تعهد دادند با توجه به تغییراتی که در شرایط این کشور رخ می‌دهد حمایت‌های بلند مدت نیز ارائه کنند.

کریستالینا جورجیوا، رییس صندوق بین‌المللی پول، در پیامی به نشست کمک‌کنندگان به لبنان گفت این سازمان حاضر است تلاش‌های خود برای کمک به لبنان را دوبرابر کند، به شرط آنکه تمام نهادهای مربوطه در این کشور برای انجام اصلاحات تمایل نشان دهند.

او گفت اگر لبنان به اصلاحات مورد نظر صندوق بین‌المللی پول متعهد باشد میلیاردها دلار به مردم این کشور خواهد رسید.  

آتش‌سوزی در بیمارستان فوق تخصصی مرکزی نفت در خیابان حافظ تهران مهار شد

جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی تهران، از مهار آتش‌سوزی در یک بیمارستان واقع در خیابان حافظ تهران خبر داد و گفت این آتش‌سوزی ساعت ۲ بامداد دوشنبه در یک ساختمانی هفت طبقه رخ داد که محل استقرار بخش‌های تخصصی سی‌سی‌یو و شیمی درمانی است.

بنابر گزارش‌ها، بیمارستانی که سخنگوی آتش‌نشانی تهران خبر حریق آن را اعلام کرده، «بیمارستان فوق تخصصی مرکزی نفت» است.

ملکی گفت پس از اطلاع از این حریق و با توجه به حساسیت حریق در بیمارستان‌ها، چهار ایستگاه آتش نشانی به همراه خودروهای پشتیبانی از جمله خودرو حامل تجهیزات تنفسی و دو دستگاه نردبان هیدرولیکی به محل اعزام شدند و آتش‌نشان‌ها پس از ورود به بیمارستان، مهار حریق را آغاز کردند.

به گفته سخنگوی آتش‌نشانی تهران، ساختمانی که این مجتمه بیمارستانی دچار آتش‌سوزی شد ساختمانی است که سه طبقه زیرزمین و چهار طبقه روی زمین دارد و حریق در یک انباری کوچک در طبقه منفی دو که انبار راکد و محل نگهداری کارتن و کاغذ است رخ داده بود.

ملکی گفت هم‌زمان با خاموش کردن آتش، گروه‌های دیگر به طبقات بالایی رفتند و حدود ٢٠ نفر از افرادی را که نیاز به کمک داشتند با کمک پرسنل بیمارستان از بخش‌های تخصصی خارج کردند.

سخنگوی آتش‌نشانی تهران تاکید کرد این آتش‌سوزی تلفات جانی نداشت و پس از اطفای حریق، مقدار زیادی دود انباشه شده در طبقات نیز تخلیه شد.

بازداشت هفت نفر در هنگ‌کنگ به استناد قانون امنیتی جدید چین

پلیس هنگ‌کنگ اعلام کرد هفت نفر را به اتهام نقض قانون جدید امنیتی اعمال شده از سوی چین دستگیر کرده و از احتمال بازداشت افراد دیگر خبر داد.

از جمله اتهامات این افراد همکاری با نیروهای خارجی عنوان شده است.

پیش از اعلام این خبر، دستیار جیمی لای، از چهره‌های بانفوذ رسانه‌ای در هنگ‌کنگ، در توییتی از دستگیری او به موجب قانون امنیتی جدید خبر داده بود.

لای، یک کنشگر دموکراسی‌خواه است و مشهورترین شخصی است که تاکنون به موجب قانون امنیتی جدید بازداشت شده است.

چین در اواخر ماه ژوئن قانون امنیت ملی جدید را در هنگ‌کنگ به اجرا گذاشت. به موجب این قانون، دولت چین گستره وسیعی از اقدامات را تحت عنوان اقدام جدایی‌طلبانه و همدستی با کشورهای خارجی برای شهروندان هنگ‌کنگ ممنوع اعلام کرده است.

حمله تلافی‌جویانه اسرائیل به مواضع حماس در شمال غزه

ارتش اسرائیل در پاسخ به آنچه اقدام «تروریست‌ها در غزه» برای ارسال چند بالن آتش‌زا به داخل مرز اسرائیل خواند، اعلام کرد که هواپیماهای جنگنده‌اش پست‌های دیدبانی حماس را در شمال غزه هدف قرار داده‌اند.

هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد تلفات احتمالی این حمله منتشر نشده است.

پیش از آن، ارتش اسرائیل در روز یکشنبه اعلام کرده بود که نیروهای فلسطینی در امتداد نوار مرزی در منطقه‌ای که درآن ساخت و ساز انجام می‌شود به سمت سربازان اسرائیلی تیراندازی کرده‌اند.

در پی این اتفاق که تلفات جانی به همراه نداشت، کار ساخت و ساز متوقف شد و نیروهای اسرائیلی به محل اعزام شدند.

در روزهای اخیر چندین بالن آتش‌زا از غزه به داخل اسرائیل فرستاده شده است که اسرئیل به این اقدامات واکنش نظامی تلافی‌جویانه نشان داد.

روزنامه اسرائیلی هاآرتز به نقل از یکی از مقام‌های حماس گزارش داده که هدف این گروه شبه نظامی از فرستادن بالن‌های آتش‌زا به اسرائیل آن است که خشم خود را نسبت به نبود پیشرفت در توافق‌های آتش‌بس اعلام کند. 

بازداشت وکیل یک زندانی سیاسی محکوم به اعدام در سقز

علی ساکنی، وکیل دادگستری، روز یک‌شنبه نوزدهم مرداد ماه از سوی نیروهای امنیتی در سقز بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد.

ساکنی وکیل هوشمند علی‌‌پور زندانی سیاسی محکوم به اعدام است. این وکیل دادگستری پیشتر نیز در هشتم تیر ماه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» بازداشت و سپس با قرار وثیقه آزاد شده بود.

وب‌سایت مجموعه فعالان حقوق بشر، هرانا، گزارش داده که شعبه ۳ بازپرسی دادگاه سقز مسئول پرونده علی ساکنی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» است و بازداشت دوباره این وکیل پس از تغییر بازپرس پرونده صورت گرفته است.

مشاور امنیت ملی آمریکا: هکرهای وابسته به چین به زیرساخت‌های انتخاباتی آمریکا حمله می‌کنند

رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، هکرهای وابسته به دولت چین زیرساخت‌های انتخاباتی ایالات متحده را هدف قرار داده‌اند. او گفت چین می خواهد دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در انتخابات شکست بخورد.

اوبرایان گفت چین همانند روسیه و ایران در حال انجام «حمله‌های سایبری، تله‌گذاری اینترنتی و فعالیت هایی از این دست» علیه زیرساخت‌های انتخاباتی آمریکا است.

 

رهبر مسیحیان مارونی لبنان خواستار کناره‌گیری دولت شد

بسیاری از لبنانی‌ها خواستار قیام برای سرنگونی رهبران کنونی لبنان شدند. همچنین کاردینال بشاره پطرس الراعی، رهبر مسیحیان مارونی لبنان، از دولت این کشور خواست کناره‌گیری کند.

رهبر کلیسای مارونی لبنان، روز یکشنبه، اعلام کرد اگر دولت کنونی این کشور قادر به «تغییر شیوع مدیریت خود نیست»، از قدرت کناره‌گیری کند.

او در نیایش هفتگی خود گفت: «استعفای یک وزیر یا دو وزیر کافی نیست... تمامی دولت باید استعفا کند، اگر قادر به کمک به کشور برای بازسازی نیست.»

این اظهارات در حالی است که منال عبدالصمد وزیر اطلاع‌رسانی لبنان روز یکشنبه از مقام خود کناره‌گیری کرد. پیشتر وزیر خارجه لبنان نیز در اعتراض به عدم انجام اصلاحات در این کشور از مقام خود کناره‌گیری کرده بود.

معترضان لبنانی با اعتراض به عملکرد دولت که منجر به انفجار در بندر بیروت شد، خواستار کناره‌گیری دولت هستند. این نارضایتی‌ها روز شنبه منجر به یک تظاهرات خشونت‌آمیز در مرکز بیروت شد.

تظاهرات روز شنبه، مهمترین تظاهرات از زمان آغاز اعتراضات لبنان ارزیابی شده که در آن حدود ۱۰ هزار تظاهرکننده شرکت داشتند. 

برخی از معترضان با تصرف ساختمان‌های دولتی، به طور موقت کنترل برخی از وزارتخانه‌ها و انجمن بانک‌های لبنان را در دست گرفتند. 

عضو شورای تهران: ۱۰۰ هکتار از مساحت پارک سرخه‌حصار کم شده است

 

آرش حسینی میلانی، رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران،‌ اعلام کرد طی سال‌های گذشته حدود ۱۰۰ هکتار از مساحت پارک جنگلی سرخه‌حصار ‌برای «مصارف و کاربری‌های مختلف» کاسته شده است.

میلانی، یکشنبه ۱۹ مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفت: «عرصه موجود پارک در حدود ۵۴۰ هکتار مساحت دارد که در سالیان گذشته در حدود ۱۰۰ هکتار از آن برای مصارف و کاربری‌های مختلف کاسته شده است.»

او افزود: «تعریف کاربری جدید با توجه به مساحتی که در نتیجه بارگذاری از پارک کاسته شده،‌ باید در حد ظرفیت پارک باشد.»

ایلنا در همین زمینه به گزارش‌ها در زمینه تبدیل سرخه‌حصار به اکو پارک اشاره کرده و نوشته شیوه توسعه پارک با ویژگی‌های اکوپارک فاصله زیادی دارد.

میلانی در این ارتباط گفت: «سرخه‌حصار ساختاری دارد که به مفهوم اکو پارک نزدیک نیست و نباید لفظ اکوپارک برای آن به کار گرفته شود.»

بیانیه مشترک آمریکا، بریتانیا، استرالیا،‌ کانادا و نیوزیلند: هنگ‌کنگ نامزدهای ردصلاحیت‌ شده را بازگرداند

وزرای خارجه آمریکا، بریتانیا،‌ استرالیا،‌ کانادا و نیوزیلند در بیانیه‌ای مشترک از دولت محلی هنگ‌کنگ خواستند با بازگرداندن نامزدهای ردصلاحیت‌ شده، انتخابات مجلس قانونگذاری را در اولین فرصت برگزار کند.

دومینیک راب،‌ وزیر خارجه بریتانیا،  یکشنبه ۱۹ مردادماه در یک بیانیه مشترک در همین زمینه اعلام کرد او و همتایانش از چهار کشور دیگر عمیقا درباره رد صلاحیت نامزدهای انتخاباتی در هنگ‌کنگ نگرانند.

او گفت: «ما از دولت هنگ‌کنگ می‌خواهیم صلاحیت نامزدهای رد شده را بازگرداند.»

وزیر خارجه بریتانیا همچنین افزود: «ما از دولت هنگ‌کنگ می‌خواهیم انتخابات را در اولین فرصت برگزار کند.»

پیشتر کری لام،‌ رییس دولت محلی هنگ‌کنگ، اعلام کرده بود انتخابات مجلس قانونگذاری را به دلیل شیوع ویروس کرونا یک سال به تعویق می‌اندازد.

شماری از نامزدهای ثبت‌نام کرده نیز با رد صلاحیت مواجه شده‌اند. در میان آن‌ها چهره‌های شرکت‌کننده و موثر در اعتراضات هنگ‌کنگ دیده می‌شود. 

محققان دو دانشگاه‌ در بریتانیا: مصرف بالای برنج می‌تواند در طولانی‌مدت کشنده باشد

محققان دو دانشگاه منچستر و سالفورد در بریتانیا می‌گویند مصرف زیاد برنج در وعده‌های غذایی در طولانی‌مدت می‌تواند کشنده باشد.

بر اساس یافته‌های تیمی از محققان این دو دانشگاه، قرار گرفتن در معرض سطح پایین آرسنیک معدنی در وعده‌های غذایی می‌تواند با مشکلات سلامتی از جمله سرطان و بیماری‌های قلبی و عروقی در ارتباط باشد.

نتایج تحقیقات این دانشمندان نشان می‌دهد در بررسی مهم‌ترین عوامل موثر در بیماری‌های قلبی و عروقی، بین مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی و عروقی و مصرف برنج آرسنیک معدنی ارتباط معناداری مشاهده شده است.

این مطالعه نشان داده که بیشترین مصرف‌کنندگان برنج در انگلیس و ولز به احتمال بالا به دلیل قرار گرفتن در معرض آرسنیک غیرآلی در مقایسه با کمترین مصرف‌کنندگان برنج احتمالا در معرض خطر مرگ و میر قلبی و عروقی‌اند.

متخصصان مردم را به توقف مصرف برنج تشویق نمی‌کنند، بلکه به جای آن به استفاده از انواع مختلف برنج که آرسنیک معدنی کمتری دارند،‌ از جمله برنج باسماتی،‌ توصیه می‌کنند.

با این حال محققان این دو دانشگاه تاکید کرده‌اند که هنوز تحقیقات قوی‌تری در این زمینه مورد نیاز است تا یافته‌های فعلی را تایید کند.