مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی | ایران اینترنشنال

مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی

حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس جمهوری اسلامی، از مخالفت ستاد ملی مدیریت کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس شورای اسلامی برای جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

امیری گفت که رییس جمهوری اسلامی تابع نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا است و ستاد ملی کرونا با حضور حسن روحانی در مجلس موافقت نکرد بنابراین با توجه به عدم الزامی بودن حضور روحانی در جلسه رای اعتماد، اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی در مجلس حضور پیدا می‌کند.

او درباره اینکه از نظر آیین‌نامه‌ای معاون اول رییس جمهور نمی‌تواند پاسخگویی مخالفان وزیر پیشنهادی در مجلس باشد، گفت که در آیین‌نامه داخلی مجلس در یکی از فرازهای ماده ۲۰۴ مقرر داشته به رییس جمهور می‌تواند پاسخ به اظهارات مخالفان را به شخص دیگری واگذار کند که در رای اعتماد به وزیر جهاد کشاورزی از این ظرفیت استفاده شد و معاون اول رییس جمهور به اظهارات نمایندگان مخالف در مجلس پاسخ داد.

معاون پارلمانی تاکید کرد که بر همین اساس برای دفاع علیرضا رزم‌حسینی، وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، دولت می‌خواست از این ظرفیت آیین‌نامه‌ای استفاده کند که از طرف مجلس اعلام شد برداشت هیات رییسه در این دوره از آیین‌نامه داخلی مجلس با دولت متفاوت است.

پمپئو: آمریکا و امارات در مقابله با تهدید ایران در کنار هم می‌ایستند

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تاکید کرد ایالات متحده و امارات متحده عربی برای مقابله با تهدید ایران در کنار هم می‌ایستند.

پمپئو که روز سه‌شنبه در جلسه مجازی آغاز گفت‌وگوهای استراتژیک ایالات متحده و امارات متحده عربی صحبت می‌کرد گفت: «واشینگتن و ابوظبی در عرصه بین‌المللی برای مقابله با مخرب‌ترین نیرو در خاورمیانه - یعنی رژیم ایران- در کنار هم می‌ایستند.»

او افزود: «چالش‌هایی که از سوی ایران و حزب کمونیست چین به وجود آمده مردم منطقه و آزادی در سراسر جهان را تهدید می‌کند.»

پمپئو همچنین در توییتی با اشاره به گفت‌وگوهای استراتژیک آمریکا و امارات نوشت: «علاوه بر تقویت روابط در زمینه‌های امنیتی، دفاعی، آموزش وپرورش، فرهنگ و بازرگانی، همکاری در زمینه برنامه‌های فضایی و حقوق بشر نیز از اجزاء مهم این مذاکرات است.»

حسن عاملی، امام جمعه اردبیل، به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد

 

حسن عاملی، نماینده علی خامنه‌ای در استان اردبیل و امام جمعه شهر اردبیل به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد.

علی زمزم، مسئول روابط عمومی دفتر امام جمعه اردبیل، با تایید ابتلای حسن عاملی امام جمعه و نماینده علی خامنه‌ای در اردبیل به کرونا، گفت که امام جمعه اردبیل، روز دوشنبه آزمایش کرونا داده بود که جواب آن مثبت شد.

مسئول روابط عمومی دفتر امام جمعه اردبیل، جزییات بیشتری در این باره بیان نکرد ولی افزود که حسن عاملی هم‌اکنون در بیمارستان بستری است و حال او رو به بهبودی است.

حسن عاملی، متولد سال ۱۳۴۱ است و از سال ۱۳۸۱ با حکم علی خامنه‌ای به عنوان نماینده ولی فقیه در استان اردبیل و امام جمعه شهر اردبیل منصوب شده است. او همچنین نماینده استان اردبیل در مجلس خبرگان است.

عضو هیات علمی دانشگاه یزد: باید به سمت جیره بندی غذایی برویم

کاظم یاوری، عضو هیات علمی دانشگاه یزد در نشست کانون تفکر اقتصاد این دانشگاه، با اشاره به اینکه فقر غذایی، مساله‌ای مهم در ایران است، گفت: «باید به سمت جیره‌بندی غذایی برویم.»

یاوری با اشاره به شوک‌های «بی‌سابقه به اقتصاد ایران» گفت: «شوک نفتی برای درآمد کشور و بحث کرونا برای مردم که در مواجهه با آن شغل خود را از دست داده‌اند و دیگری شوک ارزی و تورمی حاصل از آن به اقتصاد کشور وارد شده اما این شوک‌ها، متقارن نیستند و همه جامعه را به یک شکل تحت تاثیر خود قرار نمی‌دهند.» او با اشاره به اینکه فقر غذایی، مسئله‌ای مهم در ایران است، گفت: «باید به سمت جیره بندی غذایی برویم.»

عضو هیات علمی دانشگاه یزد  همچنین افزود: «اگر بخواهیم برای اصلاح وضع، به سراغ سیاست‌های کلان برویم دست ما بسته است و در سطح کلان نمی‌توان کاری انجام داد و باید در سطح استان بتوانیم درآمد طبقاتی که ضربه خورده‌اند را بهبود ببخشیم که یکی از کارها تهیه بسته‌های کالایی با توجه به ارزش پول و با احتساب تورم برای قشر آسیب‌پذیر جامعه است.»

حبیب انصاری، دبیر کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد نیز در این جلسه به تشریح مطالعات اخیر موسسه عالی پژوهش‌های تامین اجتماعی پرداخته و گفت: «در این مطالعه از ۷۰۰ هزار نفر که درخواست بیمه بیکاری داشتند، ۶۰ درصد آنان سرپرست خانوار بوده‌اند. در یک برآورد دیگر، ۵۸ درصد متقاضیان بیمه بیکاری، مسکن نداشته‌اند و حدود ۷۰ درصد اعلام کرده‌اند که در سه ماه گذشته، اصلاً گوشت در وعده غذایی آنها نبوده است و از این ۷۰ درصد نیمی از آنها اظهار داشتند که تقریباً طی یک سال، گوشت قرمز در وعده‌ای غذایی آنها نبوده است.»

انصاری ادامه داد: «این مطالعه سرعت تشدید مسئله را نشان می‌دهد و بیان می‌دارد که فقر غذایی مساله مهمی است و پیش‌بینی در مورد آینده، نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند.»

سوئد استفاده از تجهیزات شرکت‌های چینی را در شبکه مخابرات خود ممنوع کرد

به گزارش رویترز، سوئد نیز با پیوستن به سایر کشورهای اروپایی، استفاده از تجهیزات مخابراتی دو شرکت چینی «هواوی»  و «زد.تی.یی» را در نسل پنجم تلفن همراه (فایو جی) ممنوع کرد.

مرجع تنظیم کننده ارتباطات مخابراتی و خدمات پست  سوئد روز سه‌شنبه با اشاره به اینکه نیروهای مسلح و سرویس امنیتی این کشور توصیه کرده‌اند چین به عنوان «یکی از بزرگترین تهدیدها علیه سوئد» در نظر گرفته شود، تصمیم گرفته شد که این دو شرکت چینی از مناقصه ماه آینده برای شبکه تلفن همراه سوئد کنار گذاشته شود.

دولت چین می‌گوید هیچ «مدرک مشخصی» برای اینکه نشان دهد تجهیزات شرکت‌های مخابراتی این کشور تهدیدی برای امنیت ملی سوئد هستند وجود ندارد.

سوئد محل استقرار شرکت اریکسون، یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان تجهیزات مخابراتی در اروپاست و بزرگ‌ترین رقیب هواوی  نیز به شمار می‌رود. به نوشته رویترز، در صورتی که دولت چین تصمیم به تلافی بگیرد، ممکن است طرح‌های اریکسون در چین به خطر بیفتد.

آمریکا در ماه‌های اخیر با تاکید بر اینکه تجهیزات مخابراتی هواوی می‌تواند برای چین جاسوسی کند، از کشورهای اروپایی خواسته است از تجهیزات این شرکت استفاده نکنند. شرکت هواوی اتهام جاسوسی برای دولت چین را رد می‌کند.

دولت بریتانیا نیز حدود سه ماه پیش دستور داد تجهیزات شرکت چینی هواوی حداکثر تا سال ۲۰۲۷ از شبکه نسل پنجم این کشور به طور کامل حذف شود. 

همسر شارمین میمندی‌نژاد: به سختی توانستیم او را در ملاقات زندان بشناسیم

همسر شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس جمعیت خیریه «امام علی» که بیش از ۱۲۰ روز است در بازداشت به سر می‌برد، ضمن اشاره به لاغر شدن او می‌گوید به سختی توانسته در ملاقات زندان همسرش را بشناسد.

زهرا رحیمی خامنه، مدیر این خیریه،‌ روز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه با اشاره به ملاقاتی که بعد از ماه‌ها توانسته با همسرش داشته باشد در توییترش نوشت: «به سختی توانستیم فردی را که با صورتی تکیده با واکر به سمتمان می‌آمد باز شناسیم. منتظر آزادی هستیم.»

او پیشتر اعلام کرده بود قوه قضاییه مسئول مستقیم سلامت همسرش است.

در شهریورماه گروهی از کاربران رسانه‌های اجتماعی با استفاده از هشتگ «صدای شارمین باشیم» خواستار آزادی این زندانی سیاسی شده بودند.

نیروهای امنیتی اول تیرماه شارمین میمندی‌نژاد و همچنین دو عضو دیگر «جمعیت امام علی»، مرتضی کی‌منش و کتایون افرازه، را بازداشت کردند. کتایون افرازه روز ۳۱ تیر آزاد شد.

روابط عمومی این جمعیت اعلام کرده که این افراد با «شکایت قرارگاه ثارالله» سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

رویترز: قاتل معلم فرانسوی با پدر یکی از دانش‌آموزان تماس داشته است

 

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده جوان مسلمانی که در حومه پاریس معلم تاریخ را سربرید به پدر یکی از دانش‌آموزان که اعتراضاتی را علیه این معلم به راه انداخته بود پیامک فرستاده بود.

ساموئل پتی، معلم فرانسوی، پس از نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام به دانش‌آموزانش در نزدیکی مدرسه کشته شد.

هویت قاتل که در نزدیکی محل قتل با شلیک پلیس کشته شد عبدالله، ۱۸ ساله، و اهل چچن عنوان شده است.

پدر یکی از دانش‌آموزان که از درس آزادی بیان و از اقدام معلم شکایت داشت کارزاری را علیه این معلم به راه انداخته بود.

قبلا یک شبکه تلویزیونی گفته بود بین این پدر و شخص قاتل پیام‌هایی در واتس‌اپ رد و بدل شده بود؛ اکنون رویترز گزارش داده قاتل یک پیامک هم ارسال کرده بود که روشن نیست پاسخی دریافت کرد یا خیر.

دادستان ضدتروریسم فرانسه پیشتر اعلام کرده بود پدر یکی از دانش‌آموزان مسلمان چند روز پیش از سربریده شدن این معلم، با انتشار ویدئوهایی در اینترنت اقدام او در نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام را محکوم کرده بود.

نخست وزیر فرانسه در پارلمان این کشور اعلام کرد که تعداد بازداشت‌شدگان در ارتباط با این قتل به ۱۶ نفر رسیده و پدر یکی از دانش‌آموزان که کارزاری نفرت‌پراکن علیه قربانی به راه انداخته بود نیز در بین آنهاست.

پلیس فرانسه خانه برخی از حمایت‌کنندگان این قتل را تفتیش کرده و مسجد شهر پانتن، در حومه پاریس، نیز قرار است به خاطر تحریک پیام‌های حمایت از این قتل بسته شود.

سخنگوی قوه قضاییه: سخنگوی دولت بی‌اطلاع است، اعلام جرم نیاز به ثبت شکایت دارد

ساعاتی پس از آنکه سخنگوی دولت خواستار مداخله مدعی‌العموم علیه نمایندگان «توهین‌کننده به رییس جمهور» شد، سخنگوی قوه قضاییه گفت این اظهارات ناشی از بی‌اطلاعی اوست و برای پیگیری باید شکایتی ثبت شود.

غلامحسین اسماعیلی،‌ سخنگوی قوه قضاییه،‌ روز سه‌شنبه گفت: «به نظر می‌رسد سخنان سخنگوی محترم دولت نشات‌گرفته از بی‌اطلاعی ایشان از اصلاحیه قانون مجازات اسلامی است» زیرا به گفته او، ماده ۶۰۹ «قانون مجازات اسلامی» تغییر کرده و بنابر قانون جدید، رسیدگی به هتک حرمت مقامات رسمی کشور نیازمند شکایت رسمی است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی، از قوه قضاییه خواسته بود به عنوان مدعی‌العموم اقدام لازم در زمینه نمایندگان «توهین‌کننده» به رییس‌جمهور را انجام دهد.

این مقام دولت در واکنش به اظهارات مجتبی ذوالنوری،‌ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، که خواستار اعدام روحانی شده بود، گفت: «این توهین‌ها و تهدیدها موضوعی نیست که شاکی خصوصی یا دولتی بخواهد.»

پلیس مبارزه با مواد مخدر: بیش از ۲۰۰ معتاد دستگیرشده در تهران به کرونا مبتلا بودند

نیروی انتظامی ایران اعلام کرد بیش از ۲۰۰ معتاد دستگیرشده از سوی پلیس مبارزه با مواد مخدر در تهران به ویروس کرونا مبتلا بوده‌اند.

عبدالوهاب حسنوند،‌ رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر، روز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه به خبرگزاری مهر گفت: «بیش از ۲۰۰ نفر از معتادان متجاهری که توسط پلیس دستگیر شدند به کرونا مبتلا بودند که در این بین دو نفر از آن‌ها طی دوران بیماری کرونا جان خود را از دست دادند و حال باقی افراد نیز بسیار وخیم بود.»

او همچنین با رد برخی گزارش‌ها درباره دسترسی بسیار آسان و سریع در تهران به مواد مخدر گفت «محال است» بتوانید زیر یک ساعت به مواد مخدر دسترسی داشته باشید.

این مقام انتظامی همچنین از افزایش ۳۵ درصدی کشف مواد مخدر و افزایش شش درصدی برخورد با معتادان در شش ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته خبر داد.

کیانوش جهانپور فروش انسولین قلمی را مشروط به تعیین سهمیه‌ هر بیمار کرد

 

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران، اعلام کرد که توزیع انسولین قلمی منوط به ثبت در سامانه ویژه سازمان‌های بیمه‌گر، تشکیل پرونده و تعیین سهمیه مورد نیاز هر بیمار در ماه خواهد بود.

جهانپور روز سه‌شنبه به ایسنا گفت: «از ماه‌های گذشته برای اطمینان از اینکه انسولین در دسترس مصرف‌کننده واقعی قرار گیرد، سامانه‌ای در سازمان‌های بیمه‌گر، سهمیه‌های مورد نیاز هر بیمار را ثبت می‌کرد و هر فرد می‌توانست ماهانه از داروخانه سهمیه خود را تهیه کند تا به این ترتیب امکان دریافت مضاعف به نام افراد مختلف وجود نداشته باشد.»

او دلیل کمبود انسولین قلمی در بازار را به «تحریم‌ها و تاخیر در تامین ارز و نقل و انتقال پول» نسبت داد اما بدون آنکه توضیحی بدهد گفت: «از مسیرهای متعددی که پیش بینی شده، بزودی تامین بازار و حتی کاهش قیمت نیز در مورد این انواع انسولین خواهیم داشت.»

در روزهای اخیر شمار زیادی از شهروندان ایران با اشاره به نبود انسولین، به اظهارات متناقض مسئولان و همچنین کشف ۱۹ کامیون دارو در عراق (که از ایران وارد آن کشور شده بود) استناد کردند.

پیش از این محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو، دلیل کمبود انسولین را «مشکلات ناشی از تحریم‌ها» عنوان کرده اما محمود نجفی عرب، از مسئولان اتاق بازرگانی تهران، گفته بود بیش از ۱/۵ برابر نیاز کشور انسولین وارد شده و بخش عمده‌ای از آن به کشورهای منطقه قاچاق شده است.

آمریکا از پیشنهاد روسیه برای دستیابی به توافقی جدید درباره کنترل تسلیحات اتمی استقبال کرد

 

در پی پیشنهاد روسیه برای تمدید یک ساله پیمان کاهش تسلیحات اتمی دوجانبه (استارت نو)، وزارت خارجه آمریکا برای مذاکرات فوری بین مقام‌های دو کشور درباره این موضوع اعلام آمادگی کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای کوتاه نوشت: «ما از تمایل فدراسیون روسیه برای پیشرفت در مسئله کنترل تسلیحات هسته‌ای قدردانی می‌کنیم.»

به نوشته او، «آمریکا آماده است تا فورا برای نهایی کردن یک توافق واقعی [با مسئولان روسیه] دیدار کند. ما انتظار داریم روسیه دیپلمات‌های خود را برای چنین دیداری آماده کند.»

وزارت خارجه روسیه ساعاتی پیشتر گفته بود این کشور آماده است درباره توافق جدید با آمریکا گفت‌وگو کند.

«پیمان استارت نو» که ده ساله بود در فوریه سالجاری منقضی می‌شود. تاکنون پیش‌شرط‌های دو کشور باعث شده دستیابی به پیمان جدید به تعویق بیفتد. در آخرین مورد، روسیه با ثابت نگاه داشتن تعداد کلاهک‌های هسته‌ای برای تمدید این پیمان مخالفت کرده بود.

یک پهپاد جنگ قره‌باغ در استان آذربایجان شرقی سقوط کرد

علی امیری‌راد،‌ فرماندار «خداآفرین» در استان آذربایجان شرقی،‌ از سقوط یک پهپاد متعلق به طرف‌های درگیر جنگ‌قره‌باغ در این شهرستان ایران خبر داد.

امیری‌راد ضمن اشاره به این خبر گفت پهپاد طرف‌های درگیر بامداد سه‌شنبه ۲۹ مهرماه در اطراف روستای «قره‌قوچ» در بخش منجوان، در اراضی ملی و مرتعی، سقوط کرده است.

به گفته او، این حادثه خسارت جانی و مالی نداشت.

پیشتر عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، درباره پیامدهای جنگ میان ارمنستان و آذربایجان برای ایران گفته بود: «به کشورهای همجوار توصیه کردیم و تذکر دادیم که به هیچ وجه ناامنی و دخالت و هر اقدامی که بخواهد وضع امنیت مردم ما در آن مناطق را دچار خدشه کند،‌ تحمل نمی‌کنیم.»

علاوه بر گزارش‌هایی که در هفته‌های اخیر درباره اصابت‌ راکت و خمپاره به مناطقی از خاک ایران منتشر شد، دست‌کم یک بار دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی از سقوط پهپاد جنگ قره‌باغ در ایران خبر داده بودند.

خبر سقوط این پهپاد را هفته گذشته معاون استاندار اردبیل اعلام کرد و گفت که این پهپاد در روستای «اوزن‌تپه» در شهرستان مرزی پارس‌‌‌‌‌‌‌آباد مغان سقوط کرده است. او با این حال از مالکیت این پهپاد ابراز بی‌اطلاعی کرد.

نسرین ستوده به زندان قرچک منتقل شد

رضا خندان، همسر نسرین ستوده وکیل و زندانی سیاسی، از انتقال او از زندان اوین به زندان قرچک خبر داد.

خندان روز یکشنبه در حساب توییتر خود نوشت: «امروز ماموران بند عمومی زندان اوین نسرین را صدا زدند که آماده شود تا او را به بیمارستان اعزام کنند. اما پس از خروج از زندان، او را مستقیما به زندان قرچک منتقل کردند.»

به گفته همسر ستوده، «او طبق نظر متخصصان می‌بایست برای معاینات فوری قلب و عمل آنژیوگرافی به بیمارستان منتقل می‌شد.»

نسرین ستوده چند هفته پیش با وجود وضعیت جسمی نامناسب، پس از پنج روز بستری در بیمارستان طالقانی، به زندان اوین بازگردانده شد.

ستوده که بیش از چهل روز در اعتصاب غذا بود، به دلیل مشکلات قلبی از زندان به بیمارستان طالقانی منتقل شده بود. 

به تازگی بنیاد جایزه سال «زیست صحیح» سوئد نسرین ستوده را به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری برای «بهبود وضعیت جهان» به عنوان یکی از برگزیدگان دریافت نوبل آلترناتیو خود انتخاب کرد.

سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار مداخله فوری سازمان ملل درباره امکان اعدام روح‌الله زم شد

گزارشگران بدون مرز با اشاره به اینکه چند منبع گفته‌اند حکم اعدام روح‌الله زم، موسس کانال تلگرام «آمدنیوز»، در دیوان عالی ایران تایید شده است، خواستار دخالت فوری گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد در این زمینه شد.

این سازمان حامی حقوق رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران روز سه‌شنبه در توییترش با ذکر نام اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه اعدام های فراقانونی،‌ جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، و میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، خواستار دخالت فوری آنان در این باره شد.

سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی تیرماه امسال اعلام کرد دادگاه روح‌الله زم برای او حکم اعدام صادر کرده و این حکم به دیوان عالی رفته است.

طی روزهای اخیر، در رسانه‌های اجتماعی نگرانی‌هایی درباره تایید حکم اعدام زم ابراز شد. با این حال دبیر دریابیگی، وکیل این زندانی سیاسی،‌ روز دوشنبه گزارش‌ها درباره تایید حکم را رد کرد و گفت: «هنوز هیچ حکمی به بنده ابلاغ نشده است.»

دادگاه پرونده زم از بهمن‌ماه سال گذشته و با ۱۷ عنوان اتهامی آغاز شد و آخرین جلسه دادگاه در خردادماه بود.

زنی که بدون حجاب در نجف‌آباد دوچرخه‌سواری کرد بازداشت شد

پس از انتشار ویدیویی از دوچرخه‌سواری یک زن بدون حجاب در شهر نجف‌آباد، فرماندار این شهر از بازداشت این زن خبر داد.

مجتبی راعی، فرماندار نجف‌آباد در استان اصفهان، روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از بازداشت فردی خبر داد که به گفته او «اقدام به هنجارشکنی و توهین به حجاب اسلامی کرده بود» و گفت: «انگیزه او از این اقدام در دست بررسی است.»

خبرگزاری فارس نوشته قرار است روز سه‌شنبه «تجمع خودجوشی» علیه این اقدام در نجف‌آباد برگزار شود.

این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران همچنین بدون ارایه هیچ مدرکی «احتمال سازمان‌یافته بودن این تخلف» را مطرح کرد.

پیشتر مهدی مقدری، عضو شورای شهر اصفهان، به دلیل «انتقاد از محروم شدن دوچرخه‌سواری زنان» با حکم زندان مواجه شده بود.

یوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان، چندی پیش از مقام‌های انتظامی جمهوری اسلامی خواست که فضای جامعه را برای افرادی که «کشف حجاب» می‌کنند «ناامن» کنند.

او چند ماه پیش نیز در خطبه‌های نماز جمعه گفته بود: «دوچرخه‌سواری بانوان در اماکن عمومی جایز نیست و به طور قطع رسانه‌هایی که چنین اقداماتی (ترویج دوچرخه‌سواری زنان) می‌کنند، بدانند این اقدام نوعی بی‌دینی است.»

 

کارگران شهرداری لوشان در گیلان: دستمزد شش ماه را هنوز نگرفته‌ایم

کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری لوشان، در استان گیلان، می‌گویند دستمزد شش ماه آنها هنوز پرداخت نشده است.

این کارگران روز سه‌شنبه به خبرگزاری ایلنا گفتند: «در حال حاضر که به پایان مهر نزدیک می‌شویم، علی‌رغم اینکه می‌دانیم منابع مالی کافی در حساب شهرداری وجود دارد هنوز حقوق اردیبهشت خود را دریافت نکرده‌ایم.»

به گفته این کارگران، بعد از بازداشت شهردار سابق و تعدادی از اعضای شورای شهر لوشان به اتهام تخلفات مالی در مهر سال گذشته، قرار شده بود که «دهم هر ماه، یک ماه از معوقات مزدی کارگران پرداخت شود.»

این کارگران خواستار حذف هزینه‌های غیرضروری و «اولویت‌بندی» در منابع مالی شهرداری شده‌اند.

یکی از کارگران شهرداری لوشان به ایلنا گفت: «اخیرا شهرداری اقدام به ساخت مجدد یکی از میادین اصلی شهر کرده که مخارج آن می‌توانست حداقل بخش کمی از طلب کارگران را جبران کند.»

به نوشته ایلنا، حسین خورسندی، شهردار لوشان، با تایید معوقات مزدی این کارگران وعده داد طی دو روز آینده یک ماه از معوقات مزدی کارگران پرداخت می‌شود.

بالاترین نشان افتخار فرانسه برای معلمی که سربریده شد

ژان میشل بلانکه، وزیر آموزش فرانسه، روز سه‌شنبه گفت «لژیون دونور»، بالاترین نشان افتخار فرانسه» به ساموئل پتی، معلم تاریخ ۴۷ ساله‌ای که در حمله تروریستی یک اسلامگرا سربریده شد، اهدا می‌شود.

این معلم جمعه گذشته در نزدیکی مدرسه محل کارش در حومه پاریس از سوی یک مرد ۱۸ ساله  چچنی مورد حمله قرار گرفت و جان باخت.

او پیشتر کاریکاتورهای پیامبر اسلام را در کلاس درس خود درباره آزادی بیان به دانش‌آموزان نشان داده بود.

پلیس فرد قاتل را کمی دورتر از محل قتل از پای درآورد.

قتل این معلم فرانسوی موجی از خشم و واکنش‌ها را در فرانسه به دنبال داشت.

قرار است مراسمی روز چهارشنبه در دانشگاه سوربن پاریس برای ادای احترام به این معلم فرانسوی برگزار شود.

یک انجمن صنفی: شرکت‌های هواپیمایی دسترسی مشتریان به بلیت‌های ارزان را بسته‌اند

 

انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران اعلام کرد شرکت‌های هواپیمایی کلاس‌های گران پروازی را برای فروش باز گذاشته اما دسترسی مسافران به صندلی‌های ارزان را مسدود کرده‌اند.

امیرپویان رفیعی‌شاد، رییس هیات مدیره این انجمن،‌ روز سه‌شنبه به ایسنا گفت: «‌پروازها کلاس‌های قیمتی متفاوتی با نرخ‌های مختلف دارند، در حال حاضر کلاس‌های قیمتی گران برای فروش باز شده و کلاس‌های قیمتی ارزان را بسته‌اند. مردم مجبورند صندلی گران بخرند.»

او افزود: «این کار را معمولا در فصل شلوغی سفر و تقاضای زیاد انجام می‌دهند، نه حالا که تقاضا برای سفر کم است.»

رفیعی‌شاد این اقدام شرکت‌های هوایی را «دست کردن در جیب مردم» خواند و اشاره کرد دولت باید در شرایط موجود یارانه و حمایت‌هایی را اختصاص دهد تا از این وضع خارج شویم.

اشاره این مقام صنفی به کمک دولت در حالی است که پیشتر محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، گفته بود «ما هیچگونه افزایش قیمتی را به بهانه تشخیص فردی قبول نخواهیم کرد.»

اسلامی اشاره کرد افزایش قیمت‌ها در پی مصوبه خالی ماندن صندلی‌های دو ردیف آخر برای انتقال بیماران احتمالی کرونا و همچنین فروش صندلی‌ها به صورت «یک در میان»، از سوی شرکت‌های هواپیمایی صورت گرفت.

بالا رفتن این قیمت‌ها با واکنش مجلس نیز مواجه شد. اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران،‌ نرخ‌های جدید را «غیر قابل پذیرش» خوانده و گفته بود: «مردم توان پرداخت چنین هزینه‌هایی برای خرید بلیط هواپیما را ندارند.»

تظاهرات ضددولتی در تایلند؛ مجوز فعالیت یک شبکه تلویزیونی تعلیق شد

یک روز پس از تازه‌ترین تظاهرات ضددولتی در پایتخت تایلند، دادگاهی در این کشور فعالیت یک تلویزیون اینترنتی را به دلیل انتقاد از دولت در مواجهه با تظاهرات تعلیق کرد.

بنابر حکم دادگاه که روز سه‌شنبه اعلام شد، تلویزیونی اینترنتی «وُیس تی‌وی» به دلیل نقض مقررات مربوط به وضعیت اضطراری با تعلیق مجوز روبه رو می‌شود.

دولت تایلند از زمان آغاز شیوع کرونا وضعیت اضطراری در این کشور اعلام کرده و این وضعیت را هر ماه تمدید می‌کند؛ به گفته مخالفان، هدف از تمدید این وضعیت، مقابله با تظاهرات ضددولتی دموکراسی‌خواهان در این کشور است.

در حکم دادگاه همچنین گفته شده که تلویزیون وُیس تی‌وی اقدام به پخش «اطلاعات جعلی» و نقض قانون جرایم رایانه‌ای کرده است.

به گزارش رویترز، مدیر این تلویزیون اینترنتی اعلام کرد که فعالیت این شبکه تا زمان وصول حکم دادگاه ادامه می‌یابد.

بخشی از این تلویزیون آنلاین متعلق به خانواده نخست وزیر پیشین تایلند است که حدود شش سال پیش در کودتایی به رهبری نخست وزیر فعلی سرنگون شد.

تایلند روز دوشنبه اعلام کرد که سه سازمان رسانه‌ای دیگر نیز هدف تحقیقات قضایی مشابه قرار خواهند گرفت.

با وجود وضعیت اضطراری و ممنوعیت تجمع در تایلند، در روزهای اخیر خیابان‌های بانکوک و برخی شهرهای دیگر شاهد تظاهرات ضددولتی بوده است.

اختصاصی؛ در سه روز گذشته در تهران ۴۳۹ نفر بر اثر کرونا جان‌ باختند

 

بر اساس گزارش‌ رسیده به ایران اینترنشنال، در سه روز اول این هفته تعداد ۴۳۹ تن به جان‌باختگان کرونا در تهران افزوده شد و به این ترتیب، بنابر آمار ثبت‌شده در سازمان بهشت‌ زهرای تهران، شمار فوتی‌های ناشی از کرونا در تهران مجموعا به ۱۵ هزار و ۲۴۲ تن رسیده است. 

بنابر آمار روزانه سازمان بهشت‌ زهرا که بر اساس گواهی فوت صادره از سوی پزشکان تنظیم می‌شود و رونوشتی از آن به دست ایران اینترنشنال رسیده، تعداد جان‌باختگان کرونا در روز شنبه ۱۲۹ نفر، در روز یکشنبه ۱۵۰ نفر و در روز دوشنبه ۱۶۰ نفر بود.

بر اساس همین مدارک، ۳۳۹ تن از پیکرها در قطعه مخصوص فوتی‌های کرونای بهشت زهرا به خاک سپرده شد و پیکر ۱۰۰ جان‌باخته دیگر برای خاک‌سپاری در شهرهای دیگر تحویل خانواده‌های آنان شده است.

ایران از راه‌اندازی یک ساختمان ۱۲ طبقه تجاری در پایتخت سوریه خبر داد

 

کیوان کاشفی، رییس اتاق مشترک ایران و سوریه، اعلام کرد ساختمان مرکزی «تجارت ایرانیان» در دمشق راه‌اندازی شده است.

او اشاره‌ای به زمان راه‌اندازی این مرکز نکرد و تنها گفت که این مرکز در ساختمانی ۱۲ طبقه به مساحت چهار هزار متر مربع در «قلب دمشق» خریداری، تجهیز و راه‌اندازی شده است.

کاشفی با اشاره به اینکه «صادرات یک میلیارد دلاری به سوریه تا پایان سال میلادی آینده» به عنوان هدف تعیین شده است گفت این مرکز می‌تواند نقش مهمی در تحقق این هدف داشته باشد.

او گفت «۲۴ شرکت ایرانی» در این مرکز مستقر شده‌اند اما اشاره‌ای به نام این شرکت‌ها نکرد.

همزمان غلامحسین شافعی، رییس اتاق بازرگانی ایران، هم به سفیر سوریه در تهران گفت که این اتاق «در هیچ کشوری به‌اندازه سوریه سرمایه‌گذاری نکرده است».

چندی پیش نیز حمید زادبوم، معاون وزارت صنعت ایران، گفته بود بازسازی سوریه «وظیفه شرعی» ایران است و در حال حاضر سوریه تنها کشوری است که با ایران قرارداد تجارت آزاد دارد.

در طول جنگ سوریه که صدها هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است، ایران و روسیه دو متحد اصلی حکومت بشار اسد بوده‌اند.

با تداوم وضعیت بحرانی کرونا در آذربایجان غربی، وزیر بهداشت وارد ارومیه شد

درحالی که شمار مرگ روزانه بر اثر کرونا در آذربایجان غربی به ۲۹ نفر در روز رسیده است، بامداد سه‌شنبه، بیست و نهم مهر ماه، سعید نمکی وزیر بهداشت به همراه هیاتی از مدیران این وزارتخانه وارد ارومیه شد.

اعلام شده که دلیل سفر سعید نمکی و هیات همراه به ارومیه بررسی وضعیت شیوع گسترده ویروس کرونا در آذربایجان‌غربی است.

همزمان با ورود وزیر بهداشت، علی احمد آقاپور، رییس کارگروه اطلاع‌رسانی قرارگاه مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی، گفت: «طی بیست و چهار ساعت گذشته ۲۹ بیمار مبتلا به کرونا در آذربایجان غربی جان‌باختند.»

آقاپور افزود که «وضعیت ابتلا، بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا در آذربایجان غربی همچنان افزایشی است و این استان از زمان شیوع بیماری کرونا در کشور تاکنون سه خیز کرونا را پشت سرگذاشته و به نظر می‌رسد اکنون شاهد تداوم خیز چهارم این بیماری در آذربایجان غربی هستیم که به احتمال  زیاد خطرناک‌تر از گذشته خواهد بود.»

نماینده کارگران در شورای عالی کار: با قیمت امروز ارز، درآمد یک کارگر حداقل‌‌بگیر کمتر از ۸۰ دلار در ماه است

علیرضا حیدری، نماینده کارگران در شورای عالی کار، گفت که با قیمت امروز دلار، درآمد یک کارگر حداقل‌‌بگیر کمتر از ۸۰ دلار در ماه است.

درحالی که بانک جهانی خط فقر مطلق را بر مبنای درآمد روزانه یک تا دو دلار برای هر نفر و ماهانه ۵۷ دلار است، علیرضا حیدری گفت که وقتی حقوق یک کارگر حداقل‌بگیر کمتر از ۸۰ دلار در ماه است یعنی سهم هر یک از اعضای خانواده چهار نفری کارگری ۲۰ دلار در ماه می‌شود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود که بر اساس محاسباتی که بهمن سال گذشته داشتیم هزینه حداقلی یک خانوار چیزی حدود پنج میلیون تومان در ماه بود. با افزایش حدود ۲/۵ برابری قیمت دلار، این هزینه به بیش از هفت میلیون تومان می‌رسد و حداقل حقوق فقط حدود ۲۵ درصد مخارج را تامین می‌کند.

سفیر روسیه در سازمان ملل: بدون توجه به تحریم‌های آمریکا با ایران معامله خواهیم کرد

دیمیتری پولیانسکی، سفیر روسیه در سازمان ملل، گفت روسیه بدون توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به معامله با جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

سفیر روسیه در سازمان ملل در توییتی نوشت: «ما با ایران معامله می‌کنیم و به این کار ادامه خواهیم داد. آمریکا در جایگاهی نیست که به ما یا کشورهای دیگر بگوید چه کار کنند. با این تلاش بیهوده موجب تحقیر آمریکا نشوید.»

پولیانسکی با انتقاد از اقدام آمریکا در تحریم اشخاص و نهادهای چینی و هنگ‌کنگی که با خطوط کشتیرانی ایران تعامل داشته‌اند، رویکرد آمریکا در ایفای نقش «پلیس جهان» و تلاش برای تبدیل شدن به جایگزین شورای امنیت سازمان ملل را محکوم کرد.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که دو شهروند و شش نهاد چینی را به دلیل ارتباط با خطوط حمل و نقل ایرانی و شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و کمک به ایران در دور زدن تحریم‌ها در فهرست سیاه قرار داده است.

با قرار گرفتن نام این افراد و شرکت‌ها در فهرست وزارت خزانه داری ایالات متحده، دارایی‌های آنان که در آمریکا قرار دارد توقیف شده و آمریکایی‌ها از معامله با آنان منع می‌شوند.

طرح دولت آمریکا بر خارج کردن سودان از فهرست حامیان تروریسم

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، اعلام کرد دولت جدید سودان پذیرفته است ۳۳۵ میلیون دلار به خانواده‌ها و قربانیان تروریسم بپردازد و زمانی که این پول پرداخت شود، آمریکا سودان را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج می‌کند.

به گزارش نیویورک تایمز به نقل از دو مقام آگاه آمریکایی، به فاصله چند روز پس از آنکه جزییات تصمیم آمریکا برای برداشتن سودان از فهرست حامیان تروریسم نهایی شود، اسرائیل و سودان خواهند توانست روابط خود را عادی‌سازی کنند.

بنابر این گزارش، آمریکا این اقدام را با هدف کاهش مخالفت‌های داخلی در سودان نسبت به عادی‌سازی روابط با اسرائیل انجام می‌دهد.

در صورت خروج سودان از فهرست حامیان تروریسم، تنها ایران، کره شمالی و سوریه در این فهرست باقی خواهند ماند.

از زمانی‌که مقامات آمریکایی در ۱۹۹۳ به این نتیجه رسیدند که رژیم سابق سودان به اعضای حزب‌الله لبنان و گروه‌های شبه نظامی فلسطینی پناه می دهد، این کشور در فهرست حامیان تروریسم قرار دارد.

 

دو مقام مسئول قزوین: با کمبود شدید کپسول اکسیژن مواجهیم، دستگاه‌های اکسیژن‌ساز جوابگوی بیماران کرونا نیست

منوچهر حبیبی جانشین ستاد مقابله با کرونای استان قزوین و علی اکبر کرمی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین، از کمبود شدید کپسول اکسیژن و ناکارآمد بودن دستگاه‌های اکسیژن‌ساز بیمارستان‌ها در شرایط بستری صدها بیمار مبتلا به کرونا خبر دادند.

منوچهر حبیبی، جانشین ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین، با بیان اینکه درمان اصلی بیماری کرونا اکسیژن رسانی به بیماران است، از کمبود شدید کپسول اکسیژن در بیمارستان‌های قزوین خبر داد.

حبیبی با اشاره به تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های قزوین، گفت که میزان پذیرش بیماران کرونا از ۴۰۰ نفر بیشتر شده به طوری‌که ۴۰۰ تخت بیمارستانی برای پذیرش بیماران مبتلا به کرونا در استان قزوین در نظر گرفته شده بود که ظرفیت آن تکمیل شده است.

او با اشاره به اینکه وجود اکسیژن برای بیماران کرونایی حائز اهمیت و حیاتی است، افزود که هم‌اکنون به شدت با کمبود اکسیژن مورد نیاز بیماران مبتلا به کرونا مواجه‌ایم و مجبور به تهیه کپسول اکسیژن از واحدهای تولیدی به صورت امانت شده‌ایم.

جانشین ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین تاکید کرد که دستگاه اکسیژن‌ساز اصلا در شرایط فعلی پاسخگوی نیاز بیمارستان‌ها نیست.

همزمان علی اکبر کرمی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین، با اعلام جان‌باختن ۱۱ بیمار مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته، نیز گفت: «در استان قزوین با کمبود دستگاه‌های کمک تنفسی مواجه هستیم.»

دانشگاه علوم پزشکی مشهد: افزایش پر شتاب مبتلایان سرپایی و بستری کرونا در مشهد هشدار دهنده است

علی‌اصغر انجیدنی، دبیر کارگروه مراقبت و درمان بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت که در هفته جاری افزایش مبتلایان سرپایی و بستری بیماری کرونا در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد هشدار دهنده است

این مقام دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت که روزانه بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری می‌شوند در حالی که این آمار جدا از تعداد مبتلایان سرپایی است.

انجیدنی افزود که در حال حاضر بیش از ۷۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد بستری هستند.

 دبیر کارگروه مراقبت و درمان بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیمارستان‌ها تاکید کرد که «مردم به محض مشاهده علائم مشکوک به کرونا به بیمارستان‌ها مراجعه نکنند» و گفت که «مراجعه افراد با علائم مشکوک به بیمارستانها در مراحل اولیه، فرد را در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار می‌دهد و امکان استفاده خدمات تخصصی درمان کرونا به افراد مبتلا را سلب می‌کند».

این مقام دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود که بهترین اقدام مردم با مشاهده علائم مشکوک به کرونا تماس با سامانه ۱۹۱ است برای دریافت مشاوره‌های لازم و راهنمایی نحوره مراجعه به مراکز درمانی است.

پولیتیکو: وزیر خارجه آمریکا جمعه با همتایان ارمنستانی و آذربایجانی خود در واشینگتن دیدار می‌کند

پولیتیکو با استناد به برخی اسناد دولت آمریکا خبر داد مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، قصد دارد باهدف میانجی‌گری برای حل‌وفصل درگیری‌های ناگورنو قره‌باغ جمعه آینده به صورت جداگانه با وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان در واشینگتن دیدار کند.

هنوز مشخص نیست که آیا وزیران خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان در این سفر با یکدیگر دیدار خواهند کرد و یا اینکه نشستی سه طرفه با پمپئو خواهند داشت.

بر اساس این گزارش، دیدار اول پمپئو با وزیر خارجه آذربایجان و دیدار دوم او با وزیر خارجه ارمنستان صورت خواهد گرفت.

الین سلیمان‌اف، سفیر آذربایجان در آمریکا، در گفت‌وگو با پولیتیکو ابراز امیدواری کرد دو کشور بتوانند مذاکرات سازنده‌ای برگزار کنند.

واروژان نرسسیان، سفیر ارمنستان در واشینگتن نیز در گفت‌وگو با پولیتیکو گفت به جز رسیدن به یک راه‌حل صلح‌آمیز بر اساس سازش‌ دوطرفه هیچ گزینه دیگری وجود ندارد.

رییس بهداشت خوزستان: نیمی از بستری‌های کرونا در آی‌سی‌یو می‌میرند

محمد علوی، رییس مرکز بهداشت استان خوزستان، با اشاره به افزایش بیماران بحرانی مبتلا به کرونا نسبت به کل بیماران کرونا بستری شده در این استان گفت از هر ۱۰ بیماری که در آی‌سی‌یو بستری می‌شوند، پنج نفر می‌میرند.

علوی روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد تخت‌های عادی بیماران مبتلا به کرونا و تقریبا تمام تخت‌های آی‌سی‌یو در خوزستان پر شده‌اند.

این مقام استانی از عدم هماهنگی و همکاری میان ارگان‌ها برای مبارزه با کرونا انتقاد کرد و گفت: «اگر این گونه پیش برویم، مرگ و میر نیز افزایش می‌یابد.»

او همچنین در مورد آمارهای رسمی کرونا گفت: «اگر هم بیماری را سانسور کنیم، گورستان را نمی‌توانیم سانسور کنیم و مرگ‌ها قابل مخفی کردن نیستند.»

سازمان جهانی بهداشت: ۱۸۴ کشور به برنامه جهانی توزیع عادلانه واکسن کرونا پیوستند

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد تاکنون ۱۸۴ کشور به برنامه این سازمان برای تامین مالی توزیع عادلانه واکسن کرونا پیوسته‌اند.

تدروس آدهانوم، دبیرکل این سازمان،‌ روز دوشنبه ۲۸ مهرماه در یک نشست خبری گفت: «تقسیم عادلانه واکسن سریع‌ترین راه برای محافظت از جوامع در معرض خطر، ایجاد ثبات در سیستم‌های بهداشتی و بهبود واقعی اقتصاد جهانی است.»

به گفته او، تاکنون ۱۸۴ کشور جهان به برنامه این سازمان تحت عنوان «کوواکس» برای تامین مالی و توزیع عادلانه واکسن کرونا در کشورهای فقیر و غنی پبوسته‌اند.

اکوادور و اروگوئه دو کشوری هستند که به تازگی به این طرح پیوستند.

یک مقام سازمان غذا و داروی ایران نیز روز دوشنبه گفت وزارت بهداشت نامه پیوستن به برنامه توزیع عادلانه واکسن کرونا را امضا کرده و به طور رسمی عضو این برنامه جهانی شده است.

کوواکس بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت سامانه‌ای مشترک میان کشورها است که با کشف واکسن کرونا دستورالعمل توزیع آن در سراسر جهان را از سوی یک گروه تخصصی تدوین خواهد کرد.