سرخط خبرها

  • عربستان سعودی: دو پهپاد انفجاری حوثی ها را رهگیری کردیم
  • دادستان کرمان دستور توقیف اکران فیلم سینمایی «ما همه با هم هستیم» در سراسر سینماهای این استان را صادر کرد
  • مجلس: دانشگاه آزاد در حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات مقصر است
  • چین: ایران برجام را به همین سادگی رها نکند
  • ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دستور اعزام ۱۰۰۰ سرباز به خاورمیانه را صادر کرد
  • سازمان ملل متحد حمله شبه‌نظامیان حوثی به عربستان سعودی را محکوم کرد
  • پیام‌های صوتی، تصویری و نوشتاری‌تان به تلویزیون ایران‌ اینترنشنال را از طریق واتس‌اپ، تلگرام و سیگنال به شماره ۰۰۴۴۷۸۳۰۰۰۷۰۰۰ بفرستید
  • www.iranintl.com Twitter: @IranIntl Instagram: @iranintltv www.Facebook.com/iranintl E-mail: [email protected]

محمود واعظی: سفر وزیر خارجه عمان برای میانجی‌گری نبود

محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری ایران،  سفر وزیر خارجه کشور عمان به ایران را به میانجی‌گری برای مذاکره غیرمستقیم با آمریکا بی‌ارتباط خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز چهارشنبه ۱ خردادماه،‌ واعظی در حاشیه جلسه کابینه و در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: «مباحث گفتگوی وزیر امور خارجه عمان با ایران در خصوص میانجی‌گری نبوده است.»

او توضیح داد که یوسف بن‌علوی، وزیر امور خارجه عمان، با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، درباره روابط دو جانبه و  مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی مذاکره کرده است. به گفته رییس‌ دفتر رییس‌جمهوری ایران، ظریف گزارش این مذاکرات خود را در جلسه امروز هیات دولت ارایه کرده است.

پیشتر رسانه‌ها سفر غیرمنتظره وزیر خارجه عمان به ایران هم‌زمان با تشدید تنش‌های لفظی بین تهران و واشنگتن را با امکان میانجی‌گری این کشور مرتبط دانسته بودند. سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت، عبدالله رمضان‌زاده،‌ سخنگوی دولت محمد خاتمی، در حساب توییتری خود به مذاکرات با واسطه و استفاده از دیپلماسی عمومی توسط ایران اشاره کرده بود.

حنینه مغیری،‌ سفیر عمان در آمریکا نیز قبل از سفر وزیر خارجه کشورش، پیشنهاد داده بود عمان حاضر است همچون گذشته نقش واسطه را ایفا کند.

پس از حملات راکتی بغداد نیز نخست‌وزیر عراق از اعلام آمادگی دولتش برای ارسال هیات‌های دیپلماتیک به ایران و آمریکا در جهت تسهیل مذاکره و کاهش تنش بین آن‌ها خبر داده بود. 

استخدام برادر میترا استاد پنج روز پس از شهرداری نجفی

 

با ادامه بررسی پرونده قتل میترا استاد در دستگاه قضایی، اخبار منتشرشده نشان می‌دهد که محمدعلی نجفی پنج روز پس از انتخاب شدن به عنوان شهردار تهران در شهریورماه سال ۱۳۹۶، اقدام به استخدام برادر میترا استاد، همسر خود، کرده است.

وبسایت رویداد ۲۴، سه‌شنبه ۲۸ خردادماه، در همین مورد نوشت که مسعود استاد پس از استخدام با عنوان کارشناس به جایگاهی مدیریتی ارتقا پیدا کرد‌ه و در جلسات مدیران و معاونان ارشد شهرداری تهران نیز شرکت کرده است.

یک هفته پس از قتل،‌ برادر همسر مقتول نجفی خواستار حکم اعدام برای او شده و گفته بود ناگفته‌هایی دارد که پس از تایید حکم نجفی، آن‌ها را بیان خواهد کرد.

استاد، پیش از انتقال به شهرداری، در آموزش و پرورش مشغول بوده و بعد به عنوان کارشناس خدمات شهری به شهرداری انتقال یافته است.

او در توضیح سابقه کار خود اعلام کرده که به تدریس در دانشگاه نیز پرداخته است.

بنا به این گزارش، او اندکی پس از استخدام در شهرداری به عنوان مدیر پروژه پارک حاشیه‌ای مشغول به کار شده است. این پروژه مربوط به کنترل پارک در کنار خیابان با دستگاه خودپرداز هوشمند و بدون‌نیاز به پرداخت نقدی است.

محمود میرلوحی،‌ عضو شورای شهر تهران، در این باره به تلاش مسعود استاد برای «ایفای نقش در کارهای اقتصادی»‌ اشاره کرده و گفته با این‌حال هیچ‌گاه شاهد صدور حکمی برای او نبوده است.

سه‌شنبه هفتم خرداد، میترا استاد از سوی نجفی هدف دو گلوله قرار گرفت و به قتل رسید. ساعاتی پس از آن، شهردار پیشین تهران با معرفی خود به پلیس آگاهی، مسئولیت این قتل را برعهده گرفت.

زمان تشکیل اولین جلسه محاکمه نجفی دهم تیرماه در دادگاه کیفری استان خواهد بود.