صوفی: جهانگیری استعفا داد اما رهبر مخالفت کرد | ایران اینترنشنال

صوفی: جهانگیری استعفا داد اما رهبر مخالفت کرد

 

علی صوفی، وزیر تعاون در دولت محمد خاتمی، گفت که اسحاق جهان‌گیری، استعفا داد؛ اما رهبری جمهوری اسلامی آن را نپذیرفت.

خبرگزاری تسنیم روز جمعه ۲۴ اسفند در گزارشی به نقل از وزیر تعاون پیشین دولت محمد خاتمی نوشت: از آن جایی جهان‌گیری علاوه بر معاونت رییس جمهوری، منصوب علی خامنه‌ای در «ستاد اقتصاد مقاومتی» هم است؛ بایستی در این رابطه، «اذن رهبری را هم می‌داشت»؛ اما رهبری در نهایت این استعفا را به صلاح ندید و با آن مخالفت کرد.

علی صوفی در گفت‌وگو خود با برنامه تلویزیونی «دست‌خط»، به زمان طرح این استعفا و مخالفت علی خامنه‌ای با آن اشاره‌ای نکرده است.

 

ابراز نگرانی وزیر خارجه آمریکا نسبت به وضعیت الکسی ناوالنی و نقض حقوق بشر در روسیه

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با تاکید بر نگرانی ایالات متحده در مورد برخورد روسیه با الکسی ناوالنی، از مخالفان سرشناس دولت ولادیمیر پوتین، و به طور کلی وضعیت حقوق بشر در روسیه، از اینکه دولت روسیه «از یک فرد اینقدر ترسیده» ابراز شگفتی کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «صدای ناوالنی صدای بسیاری از مردم روسیه است، در نتیجه باید شنیده شود نه اینکه خفه شود.»

ناوالنی که پس از مسمومیت مشکوک با عامل شیمیایی نویچوک برای درمان به آلمان رفته بود، پس از بازگشت به روسیه دستگیر و زندانی شد. دستگیری ناوالنی به اعتراضات گسترده در روسیه منجر شده است.

وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری خود همچنین بر عزم کاخ سفید برای پیگیری دیگر مسائل آمریکا با روسیه، از جمله حمله سایبری به نهادهای فدرال آمریکا، دخالت در انتخابات ۲۰۲۰ و تعیین جایزه برای کشتن نیروهای آمریکایی در افغانستان، تاکید کرد.

وزیر اقتصاد: دولت از بورس حمایت می‌کند، اما تضمین نمی‌دهد

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی، در واکنش به اعتراضات سهام‌داران مالباخته بازار بورس،گفت که دولت از بورس حمایت می‌کند، اما تضمین نمی‌دهد.

وزیر اقتصادی و دارایی روز چهارشنبه هشتم بهمن ماه با بیان اینکه جمع‌بندی دولت و حکومت این است که بازار سرمایه رکن مهم اقتصاد است و باید هدایت شود، گفت که دولت و حکومت هیچ‌وقت پشت بازار را خالی نکردند، چون زمانی که بازار نزولی شد با ایجاد مصوبات از بازار حمایت کردند و با ورود بنگاه‌های حقوقی، مانع ریزش سهام شدند.

فرهاد دژپسند تاکید کرد که دولت از بازار سرمایه حمایت می‌کند اما تضمین نمی‌دهد، ضمن اینکه با ابزارهایی چون فروش اوراق تبعی به نوعی از این بازار حمایت می‌کند.

او تاکید کرد که  «بازار گردانی» حمایت حرفه‌ای از بازار سرمایه و سهامداران خرد است و اگر انتظار تضمین دارید این خلاف قوانین بازار سرمایه است.

 وزیر اقتصاد و دارایی همچنین اضافه کرد که تعیین قیمت، کار بورس نیست و در بازار سرمایه کشف قیمت‌ها صورت می‌گیرد.

دژپسند با بیان اینکه باید پرده حواشی را کنار بزنیم و واقعیت بازار را ببینیم ، گفت که برخی اظهارنظر‌های غیر حرفه‌ای مانع از این شد تا قالیباف اصل به عنوان رییس سازمان بورس از دانش و تجربه خود برای تعادل بخشی بازار استفاده کند.

وزیر اقتصاد و دارایی همچنین درباره استعفای قالیباف اصل از ریاست سازمان بورس، افزود که اگر اقدامات غیرحرفه‌ای برخی دوستان نبود و محیط برای او سنگین نمی‌شد، حتما می‌توانستم قالیباف اصل را برای ادامه کار قانع کنم اما به‌قدری عرصه سخت شد که او برای بار دوم به من اعتماد نکرد و استعفای خود را رسانه‌ای و بعد به شورای عالی بورس ارجاع داد.

هشتگ بازداشت گسترده فعالان کرد ترند اول ایران شد 

 

هشتگ مربوط به بازداشت گسترده فعالان کرد در چند استان ایران در چند هفته اخیر ترند اول ایران شد.

گروهی از کاربران توییتر با #FreeKurdishActivists ضمن محکومیت بازداشت جمعی و گسترده فعالان کرد  در هفته‌های اخیر خواستار آزادی بازداشت ‌شدگان شدند.

در چند هفته گذشته نیروهای امنیتی بیش از ۷۰ شهروند کرد را در استانهای کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و شهرهای تهران و کرج بازداشت کردهاند.

از جمله مصطفی ایلخانی زاده، نویسنده و مسئول موسسه فرهنگی و آموزشی «ادب»، در بوکان، روز سه شنبه بازداشت شده است. 

از وضعیت بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست و تنها برخی از آنها تماس تلفنی کوتاه با خانواده خود داشتهاند. بر اساس گزارش‌ها تعدادی از این شهروندان به بازداشتگاههای امنیتی در ارومیه و سنندج منتقل شده‌اند.

در همین حال در روزهای گذشته خانواده تعدادی از بازداشت‌شدگان در مقابل پادگان المهدی سپاه ارومیه تجمع کرده و خواستار اطلاع از وضعیت و اتهام اعضای خانواده خود شده بودند.

موج گسترده دوباره شهروندان کرد از هفته دوم دی ماه آغاز شده است. درباره دلیل بازداشت این شهروندان کرد و اتهام‌هایی که نهادهای امنیتی متوجه آنها کرده‌اند گزارشی منتشر نشده است.

آزمایش مقعدی کرونا در چین؛ واکنش طنز همراه با نگرانی شهروندان 

تلویزیون دولتی چین گزارش داد این کشور استفاده از ابزار مقعدی را برای آزمایش افراد در معرض خطر ابتلای ویروس کرونا آغاز کرده است.

شبکه فرانس‌۲۴ نوشت روش جدید دولت چین برای آزمایش ویروس کرونا به صورت سواب مقعدی بوده و موجب واکنش‌های متفاوتی در رسانه‌های اجتماعی شده است.

بر اساس این گزارش،‌ تلویزیون سی‌سی‌تی‌وی اشاره کرده مقام‌های این کشور سواب مقعدی را از ساکنان محله‌هایی با موارد تاییدشده ابتلا به کووید-۱۹ دریافت کرده‌اند. این در حالی است که افرادی در مراکز تعیین‌شده قرنطینه نیز مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.

این روش شامل قرار دادن یک سواب با پنبه آغشته به محلول

نمک با حدود دو تا سه سانتیمتر در مقعد است  تا نمونه مورد بررسی قرار گیرد و ردیابی فعال ویروس انجام شود. 

یک پزشک ارشد بیمارستان یوآن در پکن به تلویزیون دولتی چین گفت روش سواب مقعدی می‌تواند میزان تشخیص افراد مبتلا را افزایش دهد، زیرا آثار ویروس در مقعد بیشتر از دستگاه تنفسی است.

شهروندان چینی در رسانه‌هایی از جمله «وبیو» که مشابه توییتر در این کشور است، این موضوع را با احساساتی آمیخته از شوخی و نگرانی مورد توجه قرار داده‌اند.

یکی از شهروندان نوشته:‌ «من دو سواب‌ مقعدی انجام داده‌ام، هر بار که یکی از آن‌ها را انجام می‌دادم باید بعد از آن سواب گلو می‌کردم، خیلی ترسیده بودم که پرستار فراموش کند از یک سواب جدید استفاده کند.»

تلویزیون دولتی چین گفته از این روش به اندازه روش‌های دیگر استفاده نمی‌شود زیرا راحت نیست.

خودکشی همزمان دو کودک در دزفول

 

دو دختر نوجوان در دزفول، استان خوزستان، به صورت همزمان اقدام به خودکشی کرده و جان خود را از دست دادند.

علی قمیشی،‌ رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول، روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه در همین زمینه به خبرگزاری ایسنا گفت دو دختر حدود ۱۷ تا ۱۸ ساله در یکی از مناطق محدوده این شهر با مصرف قرص برنج دست به خودکشی زدند.

به گفته او، پس از انتقال آن‌ها به بیمارستان و گذشت یک ساعت،‌ به دلیل ایست قلبی و تنفسی این دو دختر جانشان را از دست دادند.

این مقام محلی از دلیل اقدام دو کودک به خودکشی ابراز بی‌اطلاعی کرد.

روز سه‌شنبه نیز دو دختر در شهر گرگان اقدام به خودکشی کرده بودند که پس از آن به بیمارستان منتقل و بستری شدند.

اخیرا روزنامه اعتماد به نقل از «یک منبع آگاه در سازمان پزشكی قانونی كشور»، نوشت در هشت ماه نخست سال‌جاری شمار قربانیان خودکشی ۴/۲ درصد افزایش یافته است.

ابتکار: درباره افزایش کودک همسری به دلیل وام ازدواج اطلاعی ندارم

معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده از مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس درباره پرداخت  وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج به پسران ۲۵ ساله و دختران ۲۳ ساله انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا،  ابتکار چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه گفت «چنین مشوق‌هایی قابل توجیه نیست» و «تبعیض را بین زوج‌ها ایجاد می‌کند.»

او همچنین از گزارش‌ها درباره افزایش کودک همسری به دلیل وام ازدواج ابراز بی اطلاعی کرد و گفت که آمار دقیقی در اینباره وجود ندارد.

رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، اعلام کرده بود که وام ازدواج از۵۰ میلیون تومان به ۷۰ میلیون تومان رسیده و «پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال هر کدام ۱۰۰میلیون تومان وام ازدواج دریافت می کنند.»

 محمد مهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، گفته است که افزایش مبلغ وام ازدواج موجب افزایش «موارد انحرافی» خواهد شد و «ازدواج و طلاق های صوری» برای دریافت وام را افزایش خواهد یافت.

برخی از کارشناسان نیز اجرای این مصوبه را موجب افزایش کودک همسری دانسته اند.

استاندار گلستان:‌ ویتنامی‌ها به سرمایه‌گذاری میگو و آبزیان علاقه دارند

هادی حق‌شناس، استاندار گلستان با تاکید بر تکمیل مجتمع‌های میگوی گمیشان اعلام کرد سرمایه گذارانی از ویتنام علاقمند به فعالیت در حوزه میگو و پرورش آبزی هستند.

 تنها مرکز پرورش میگوی شمال ایران در پنج کیلومتری ساحل گمیشان قرار دارد که از یک دهه پیش فعال است.

سالها است که برخی از فعالان محیط زیستی نسبت به فعالیت مجتمع‌های پرورش میگو و آسیب‌هایی که برای محیط زیست منطقه می‌تواند به همراه داشته باشد، اعتراض دارند، در همین حال خبر طرح ایجاد سایت پرورش میگو در محدوده جنگل حرا در شهرستان دیر در استان بوشهر، بار دیگر اعتراض‌ها به این مساله مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

ابتدا برای ایجاد این سایت چهار هزار مترمربع زمین در نظر گرفته شده بود که پس از واکنش‌‎های فعالان محیط زیست محدوده اجرای این پروژه به کمتر از دو هزار مترمربع کاهش پیدا کرد. مقامات دولتی اعلام کرده‌اند که این طرح برای بررسی بیشتر متوقف شده است.

اعتراض فرزندان نرگس محمدی به ممنوع الخروج بودن غیر قانونی مادرشان 

 

کیانا و علی، دو فرزند نرگس محمدی و تقی رحمانی، با انتشار ویدئویی به ممنوع‌الخروج بودن غیر قانونی مادرشان اعتراض کردند.

آنان  در این ویدئو اعلام کردند که مادرشان با وجود آزاد شدن از زندان و بر خلاف قوانین، حق خروج از کشور و سفر به فرانسه برای دیدار با آنان را ندارد.

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، نیز پیش از این در گفت وگو با ایران اینترنشنال تاکید کرده بود که همسرش باید حق داشته باشد از کشور خارج شود و فرزندانش را ببیند.  به گفته تقی رحمانی، نرگس محمدی در پنج سال گذشته فرزندانش را ندیده است.

نرگس محمدی در دوره زندان نیز بارها به مدت چند ماه از تماس تلفنی با فرزندانش محروم بوده است.

 محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، بامداد پنجشنبه ۱۷ مهر از زندان زنجان آزاد شد. آزادی او پس از تجمیع حکم های تکراری و کاهش مدت زندان انجام شد. 

 اسماعیل صادقی نیارکی، رییس کل دادگستری استان زنجان، گفته بود که نرگس محمدی به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود و با استفاده از قانون کاهش مجازات حبس و موافقت دادگاه، میزان حبس او به هشت و نیم سال کاهش پیدا کرد و با پایان محکومیت هشت سال و نیم حبس، از زندان آزاد شد.

سعید نمکی: هفتمین مورد مبتلا به کرونای جهش‌یافته را شناسایی کردیم

 

سعید نمکی،‌ وزیر بهداشت ایران، می‌گوید هفتمین مورد از ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در این کشور شناسایی شد.

نمکی روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه اعلام کرد: «هفتمین مورد ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا یا اروپایی را روز سه‌شنبه شناسایی کردیم که مربوط به یک مسافر از هلند بود و در یکی از استان‌های جنوبی مستقر است.»

به گفته وزیر بهداشت، در «هیچ‌کدام» از نزدیکان این بیمار ویروس جهش‌یافته کرونا کشف نشده است.

او اضافه کرد: «این موضوع این هشدار را به ما می‌دهد که مردم باید هوشیار باشند، زیرا نمی‌دانیم از کدام روزنه با وجود همه تلاشی که می‌کنیم این ویروس وارد می‌شود.»

این مقام دولت همچنین از «نصف» شدن میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تهران خبر داد و گفت این میزان از ۸۱ درصد به ۳۹ درصد رسیده است.

او اتوبوس‌های شهری،‌ مترو و بازارهای تهران را مراکز پرخطر خواند و افزود: «در مورد افزایش ظرفیت مترو و اتوبوس درون‌شهری باید این گرفتاری را حل می‌کردیم.»

نمکی وضعیت استان‌های شمال کشور را هم «ملتهب» عنوان کرد و از وجود بیش از هزار و ۱۰۰ بستری در استان مازندران خبر داد.

رهبر معترضان بلاروس خواستار اعمال تحریم‌های سخت‌تر علیه لوکاشنکو شد

سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس، خواستار اعمال تحریم‌های سخت‌تر کشورهای غربی علیه دولت الکساندر لوکاشنکو شد.

خبرگزاری رویترز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه گزارش داد تیخانوفسکایا از اتحادیه اروپا و آمریکا خواسته در اقداماتشان در زمینه کمک به پایان حکومت مناقشه‌برانگیز لوکاشنکو در بلاروس «شجاع‌تر و قوی‌تر» باشند.

او که در یک رویداد آنلاین با حضور وزرای خارجه کشورهای مختلف اروپا شرکت کرده بود، از اتحادیه اروپا خواست تصویب چهارمین بسته تحریم‌ها علیه حامیان لوکاشنکو را تسریع کند. 

تیخانوفسکایا همچنین خواستار تحقیق بین‌المللی در زمینه نقض حقوق بشر در بلاروس و تروریست معرفی شدن مسئولان آن شد.

رهبر مخالفان لوکاشنکو گفت: «واکنش بین‌الملی هنوز بسیار کم است.»

سوتلانا تیخانوفسکایا از پس از انتخابات و گسترش اعتراضات عمومی در لیتوانی به سر می‌برد. با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در این کشور اعتراضات شهروندان به نتایج آن و اعلام پیروزی مجدد لوکاشنکو آغاز شد و ادامه یافت که طی آن صدها نفر احضار و بازداشت شدند.

اتحادیه اروپا و آمریکا اعلام کرده‌اند لوکاشنکو را به عنوان رییس‌جمهور بلاروس به رسمیت نمی‌شناسند.

وزارت مسکن و شهرسازی: یک میلیون و ۱۵۰ هزار خانه خالی در کشور شناسایی شد

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد یک میلیون و ۱۵۰ هزار خانه خالی در کشور شناسایی شده است.

به گزارش ایرنا، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه گفت مالکان این واحدها به سازمان امور مالیاتی معرفی شدند.

براساس قانون اخذ مالیات از خانه خالی هر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که در هر سال مالیاتی بیش از ۱۲۰ روز ساکن نداشته باشد، به عنوان خانه خالی شناسایی می‌شود.

براساس این قانون، وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک ماه قبل از اتمام مهلت‌های مذکور، اخطار لازم را به مالک واحد مسکونی یا به کدپستی محل آن ارسال کند.

مطابق  قانون، مالکان واحدهای مسکونی تمام مناطق کشور اعم از شهری و روستایی موظف هستند اطلاعات املاک خود را با تعیین نوع بهره‌برداری، حداکثر دو ماه پس از انتشار دستورالعمل نحوه ثبت اطلاعات که توسط وزارت راه و شهرسازی تدوین و ابلاغ می‌شود، در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت کنند.

رییس صدا و سیما به جلسه هیات دولت «دعوت نشد»

 

خبرگزاری ایسنا نوشت علی عسگری، رییس سازمان صدا و سیما به دلیل «توهین» به حسن روحانی در یک برنامه تلویزیونی، به جلسه روز چهارشنبه هیات دولت دعوت نشده است.

علی عسگری روز یکشنبه از سخنان مطرح شده درباره حسن روحانی در یک برنامه تلویزیونی عذرخواهی کرده بود.

احمد جهان بزرگی، عضو هیات علمی «پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی»، در یک میزگرد در شبکه چهار ایران گفته بود: «مسئولی در خانه خود می نشیند که ممکن است پای منقل باشد و حتی وزرایش نمی توانند با او تماس بگیرند. آیا این فرد مسئول است؟»

 این روحانی اضافه کرده بود: «یک وزیر سابق گفته بود سمت من به دلیل یک لیوان شیر خری است که در کودکی خوردم. خیلی از مسئولان در جمهوری اسلامی هر وقت مسئولیت می گیرند یک لیوان شیر خر می خورند.»

این سخنان اعتراض مقامات دولت و برخی از چهره‌های سیاسی را به دنبال داشت و برخی رسانه ها از آن به عنوان «ادبیات منقلی» نام بردند.

 ظریف در ایروان: همکاری اقتصادی در منطقه می‌تواند ثبات به دنبال داشته باشد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز در سفر به ارمنستان با آرا آیوازیان، وزیر خارجه این کشور، دیدار کرد.

ظریف در فرودگاه ایروان روز چهارشنبه هشتم بهمن‌ماه ارمنستان را «دوست و همسایه قدیمی» برای جمهوری اسلامی ایران خواند.

او گفت که همکاری کشورهای منطقه در حوزه اقتصادی می‌تواند «صلح و ثبات درازمدت» را به دنبال داشته باشد.

ظریف پیش از سفر به ارمنستان  به آذربایجان و روسیه سفر کرده و پس از ارمنستان به گرجستان و ترکیه می‌رود.

وزیر امور خارجه ایران در سفر به باکو از طرح رییس جمهور آذربایجان برای همکاری شش جانبه منطقه ای  با کشورهای روسیه، آذربایجان، ترکیه، ارمنستان و گرجستان استقبال کرده بود.

در سفر وزیر خارجه ایران به روسیه وزرای خارجه دو کشور توافقنامه همکاری در حوزه امنیت سایبری و اطلاعات امضا کردند.

مصطفی ایلخانی‌زاده، نویسنده کرد در بوکان بازداشت شد 

 

براساس گزارش‌ها مصطفی ایلخانی‌زاده، نویسنده و مسئول موسسه فرهنگی و آموزشی «ادب»،  در بوکان، بازداشت شده است.

این گزارش‌‌ها حاکی است این نویسنده کرد پس از برگزاری مراسمی در دفتر موسسه «ادب» به مناسبت دوم بهمن، سالروز تاسیس جمهوری کردستان توسط قاضی محمد بازداشت شده است.

در چند هفته گذشته نیروهای امنیتی بیش از ۷۰ شهروند کرد را در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و شهرهای تهران و کرج بازداشت کرده‌اند.

سازمان محیط زیست: عوامل آلودگی هوای کلانشهرهای ایران، سرطان‌زا و هم‌رده مواد رادیو اکتیو هستند

مهدی میرزایی قمی، رییس مرکز ملی و هوا اقلیم سازمان محیط زیست گفت که بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی ذرات معلق کمتر از ۲/۵ میکرون که به‌عنوان عوامل اصلی آلودگی هوای کلانشهرهای ایران مطرح است جزو گروه اول مواد سرطان‌زا و هم‌رده با مواد رادیو اکتیو هستند.

میرزایی قمی همچنین گفت که که بنابر استانداردهای یورو۴ میزان گوگرد در سوخت باید زیر ۵۰ واحد در میلیون باشد اما گازوییل مصرفی در نیروگاه‌ها از جمله نیروگاه‌های اطراف تهران حدود ۶ تا ۷ هزار واحد در میلیون گوگرد دارد و گوگرد سوخت مازوت ایران تا ۲۰هزار واحد در میلیون است.

رییس مرکز ملی و هوا اقلیم سازمان محیط زیست افزود که در تهران سالانه بیش از ۱۰ هزار تن ذرات معلق کمتر از ۲/۵ میکرون تولید می‌شود و مطالعات سال ۲۰۱۸ بانک جهانی نشان می‌دهد که آلودگی هوا سالانه ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به تهران خسارت وارد می‌کند که این رقم برای کل کشور ۷ میلیارد دلار گزارش شده است.

علی احمدی: تغییری در نگرش اعضای مجمع تشخیص مصلحت به لوایح اف‌ای‌تی‌اف ایجاد نشده است

علی احمدی، جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت که تغییری در نگرش اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام راجع به لوایح مرتبط با اف‌ای‌تی‌اف ایجاد نشده است.

علی احمدی افزود که کنوانسیون پالرمو، مشکلات کمتری برای ما دارد می‌توانیم با تصویب آن منتظر اقدام متقابل اف‌ای‌تی‌اف باشیم و پس از آن نسبت به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم [CFT] تصمیم بگیریم.

جانشین دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که مطابق قانون آئین‌نامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، با توجه به اینکه رسیدگی به این دو کنوانسیون در زمان معین آن انجام نشد، نظر شورای نگهبان مبنا قرار می‌گیرد.

احمدی اضافه کرد که پس از اینکه بررسی این دو کنوانسیون، از مهلت قانونی دستور کار مجمع خارج شد، حسن روحانی نامه‌ای در این باره به رهبر جمهوری اسلامی نوشت و او نیز از بین درخواست‌هایی که رییس جمهور ارائه کرده بود، صرفا تمدید زمان برای بررسی کنوانسیون‌ها در مجمع تشخیص مصلحت نظام را پذیرفت. 

بنابر این توصیه خاصی و یا نکته‌ای که برای اعضای مجمع چه در تصویب و چه در این کنوانسیون‌ها به صورت الزام‌آور یا مورد تاکید قرار گرفته باشد، وجود ندارد اما به نظر می‌رسد باید درباره تصویب این لوایح بین این دو کنوانسیون قائل به تفکیک شویم.

اکثریت قاطع جمهوری‌خواهان سنا به برگزاری استیضاح ترامپ رای ندادند

اکثریت قاطع جمهوری‌خواهان سنا به طرحی رای دادند که استیضاح دونالد ترامپ را مخالف قانون اساسی می‌داند.

این طرح که از سوی یکی ازجمهوری‌خواهان و با هدف جلوگیری از استیضاح ترامپ ارائه شده بود با ۴۵ رای موافق و ۵۵ رای مخالف رد شد.

نتیجه این رای‌گیری نشان می‌دهد طرح استیضاح ترامپ از حمایت بیش از دوسوم سناتورها برخوردار نیست و به ۶۷ نفر نمی رسد.

در حال حاضر دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان هر یک ۵۰ نماینده در سنا دارند و دموکرات‌ها برای پیشبرد طرح استیضاح ترامپ به حمایت دست کم ۱۷ جمهوری‌خواه نیاز دارند.

این در حالی است که رای‌گیری روز سه‌شنبه نشان می‌دهد تنها پنج نماینده جمهوری‌خواه سنا از این طرح حمایت می‌کنند.

روز دوشنبه، مجلس نمایندگان آمریکا لایحه استیضاح ترامپ را به دلیل تحریک طرفدارانش در برپایی تظاهرات خشونت‌آمیز اخیر در ساختمان کنگره  به سنا ارائه کرده بود.

واکسن کافی برای کل جمعیت آمریکا تا آخر تابستان

دولت بایدن طی بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا برای واکسینه کردن «کل جمعیت ایالات متحده تا پایان تابستان»، واکسن کافی در اختیار خواهد داشت.

این بیانیه با اشاره به طرح دولت بایدن برای واکسینه کردن صد میلیون نفر در صد روز اول کار این دولت، تاکید کرد که ۲۰۰ میلیون دوز واکسن کرونای ساخت شرکت‌های مدرنا و فایزر برای تحویل تا آخر تابستان خریداری شده است و ارسال واکسن به ایالت‌ها به ۱۰ میلیون دوز در هفته افزایش می‌یابد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت بر اساس این سفارشات جدید، ایالات متحده ۶۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا خواهد داشت که این میزان واکسن برای واکسیناسیون ۳۰۰ میلیون نفر تا پایان تابستان کافی است. جو بایدن روز سه‌شنبه در کاخ سفید گفت که این طرح به میلیون‌ها آمریکایی اجازه می‌دهد زودتر از آنچه پیش‌بینی شده واکسینه شوند.

بنابر این طرح دولت جدید طی سه هفته، سرعت ارائه واکسن به ایالات‌ها حدود ۱۶ درصد افزایش می‌یابد و به حداقل ۱۰ میلیون دوز در هفته می‌رسد. دولت همچنین در نظر دارد از سه هفته قبل به ایالت‌ها اطلاع دهد که چه میزان واکسن به آن‌ها ارائه خواهد شد تا برنامه‌بریزی دقیق‌تری داشته باشند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز ۱۰۰ میلیون نفر گذشت

مطابق آخرین آمار دانشگاه جانز هاپکینز،  شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان،  از مرز  ۱۰۰ میلیون نفر گذشت.

دانشگاه جانز هاپکینز اعلام کرد که شمار ‌مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز ۱۰۰ میلیون نفر گذشت و شمار جان‌باختگان به بیش از دو میلیون و ۱۵۰ هزار نفر رسید.

آمار این دانشگاه نشان می‌دهد ایالات متحده آمریکا با بیش از ۲۵ میلیون مبتلا به کرونا، بیشترین موارد ابتلا به این ویروس را دارد و پس از آن، هند و برزیل به‌ترتیب کانون‌های شیوع کووید‌ـ‌۱۹ به شمار می‌روند.

از سویی دیگر، بریتانیا، روز سه‌شنبه، با ثبت یک هزار و ۶۳۱ مورد مرگ‌ومیر ناشی از کرونا طی شبانه‌روز ساعت گذشته، به اولین کشور اروپایی تبدیل شد که در آن بیماری کووید-۱۹ جان بیش از ۱۰۰ هزار نفر را گرفته است.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در واکنش به این آمار گفت که مسولیت کامل این تعداد تلفات قابل توجه را می پذیرد، و برای تک تک جان‌‌‌های از دست رفته عمیقا متاسف است.

هفت مجروح بر اثر انفجار کپسول گاز در اندیمشک حین پخت نذری

بهروز بهروزی، رییس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی اندیمشک، از مجروح شدن دست‌کم هفت نفر درپی وقوع انفجار کپسول گاز در منزلی واقع در کوی ساختمان اندیمشک و حین «پخت نذری» خبر داد.

رییس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی اندیمشک گفت که انفجار کپسول گاز در این منزل مسکونی شامگاه سه‌شنبه درحالی اتفاق افتاد که ۱۳ نفر در داخل خانه حضور داشتند و در حال پخت نذری بودند و در اثر انفجار کپسول هفت نفر از آن‌ها دچار سوختگی شدند.

به گفته بهروزی، مصدومان این حادثه دو مرد ۶۰ و ۳۷ ساله و پنج زن ۴۷، ۲۸، ۲۲، ۴۵ و ۳۵ ساله هستند.

بهروزی افزود: هفت نفری که در انفجار کپسول دچار سوختگی شدند با آمبولانس به بیمارستان امام علی اندیمشک منتقل شده‌اند و حال چهار نفر از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

رویترز: بایدن پایگاه اینترنتی بیمه درمانی ملی آمریکا را بازگشایی می‌کند

رویترز اعلام کرد جو بایدن رییس جمهوری آمریکا قصد دارد در این هفته بیمه درمانی ملی آنلاین این کشور را بازگشایی کند تا کسانی که نمی‌توانند از طریق یک کارفرما بیمه شوند، از این مسیر خود را بیمه کنند.

این خبرگزاری روز سه‌شنبه هفتم بهمن‌ماه نوشت بایدن قصد دارد دسترسی کامل به سایت اینترنتی healthcare.gov را دوباره میسر کند که در سال ۲۰۱۰ در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و در چارچوب لایحه حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون‌به‌صرفه راه‌اندازی شده بود.

جمهوری‌خواهان از مدت‌ها پیش در پی از بین بردن این قانون بوده‌اند و از هزینه‌ها و کیفیت درمانی آن و نقش زیاد دولت در بازار سلامت انتقاد می‌کردند.

رویترز بر اساس اسناد رسیده به این خبرگزاری نوشت که دستور بازگشایی این سایت اینترنتی که به طور معمول شش هفته در سال در دسترس است، احتمالا از روز پنج‌شنبه صادر می‌شود.

بر اساس این گزارش، دولت بایدن چنین تصمیمی را برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا و کمک به آمریکایی‌هایی که بیمه‌های درمانی خود را از دست داده‌اند ضروری دانسته است.

همچنین بایدن قصد دارد تغییراتی را که در زمان ترامپ درباره مدیکید، برنامه بهداشتی آمریکا برای خانواده‌ها و افراد با منابع و درآمد کم، صورت گرفت، لغو کند. اما هنوز جزئیات این اقدام بایدن مشخص نیست. 

گاردین: بریتانیا به ۸۰ درصد کشورهای تحریم‌شده اسلحه فروخته است

بر اساس یک تحقیق، وزارتخانه‌ها و مقام‌های بریتانیا به حدود ۸۰ درصد کشورهای تحت تحریم تسلیحاتی، تحریم‌های تجاری یا دیگر محدودیت‌ها، صادرات اسلحه داشته‌اند.

روزنامه گاردین چاپ لندن روز سه‌شنبه گزارش داد دولت بریتانیا تجهیزات نظامی را به ۵۸ کشور از ۷۳ کشور تحت تحریم‌های وزارت تجارت بین‌الملل بریتانیا صادر کرده است.

این تحقیق در فاصله ژانویه ۲۰۱۵ تا ژوئن ۲۰۲۰ و بر اساس پرونده‌های صادرات اسلحه بریتانیا انجام شده است.

در میان این صادرات اسلحه می‌توان به صادرات تفنگ تک‌تیراندازی به پاکستان، تفنگ‌های تهاجمی به کنیا و تجهیزات نظامی دریایی به چین اشاره کرد.

به نوشته گاردین، این صادرات قانونی بوده، اما پژوهشگران گروه «اقدام علیه خشونت مسلحانه» که این تحقیق را انجام داده‌اند، اعلام کرده‌اند که صادرات اسلحه از سوی بریتانیا به این کشورهای تحت تحریم، «نقض سیستماتیک حقوق بشر» به حساب می‌آید.

پنج کشوری که به گفته وزارت بازرگانی بریتانیا بیشترین واردات اسلحه از بریتانیا را داشته‌اند شامل بحرین، بنگلادش، کلمبیا، مصر و عربستان سعودی، هستند. این کشورها گرچه همه تحت تحریم نیستند اما در فهرست سی کشور با «اولویت حقوق بشر» وزارت خارجه بریتانیا قرار دارند.

دادستان دماوند: ۲۶ نفر در پرونده تخلفات مالی شهرداری آبسرد بازداشت شدند

محمد تقی تقی‌زاده، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند از بازداشت هشت نفر دیگر درباره پرونده تخلفات مالی و ساختمانی در شهرداری آبسرد خبر داد.

تقی‌زاده سه‌شنبه هفتم بهمن‌ماه اعلام کرد تاکنون در این پرونده ۲۶ نفر بازداشت شدند.

به گفته تقی‌زاده در مجموع ۲۶ نفر بازداشتی این پرونده «سه عضو شورای شهر، شهردار، پنج پیمانکار، یک دهیار و ۱۶ نفر از کارمندان شهرداری آبسرد بازداشت شده‌اند.»

دادستان عمومی انقلاب شهرستان دماوند همچنین گفت تحقیقات در مورد تخلفات ادامه دارد.

مخبر: واکسن ستاد اجرایی فرمان امام بر کرونای جهش‌یافته هم موثر است

 محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان امام اعلام کرد واکسن ویروس کشته شده کرونا «مورد تست انسانی قرار گرفته و نه تنها هیچ عوارض جانبی نداشته بلکه روی کرونای جهش‌یافته هم تاثیراتی دارد.»

به گزارش ایرنا، مخبر روز سه‌شنبه هفتم بهمن‌ماه در دیدار با نماینده علی خامنه‌ای در کردستان، ادامه داد: «در تهیه واکسن کرونا از ۶ مسیر حرکت‌هایی انجام شده، یکی از این مسیرها منجر به تولید واکسن انسانی شده و سه مورد تا پایان سال شروع می‌شود.»

رییس ستاد اجرایی فرمان امام که زیر نظر خامنه‌ای اداره می‌شود، پیش‌بینی‌ کرد این ستاد «تا پایان اردیبهشت‌ماه به تولید ۱۲ تا ۱۴ میلیون دوز واکسن کرونا» می‌رسد.

مخبر با اشاره به «وجود ۱۰۰ میلیون ماسک در انبارهای این نهاد» گفت: «۶ کشور خارجی درخواست خرید ماسک از ایران را دارند.»

به گفته او، هر دارویی که احتمال تاثیرگذاری بر درمان ابتلا به کرونا داشته «ظرف دو هفته در ستاد اجرایی فرمان امام تولید می‌شود»، از جمله ایورمکتین که این ستاد «ظرفیت تولید ۲ میلیون عدد از آن در سال» را دارد.