شوراهای صنفی دانشجویان ایران:‌ در صورت بازگشایی زودهنگام کلاس‌ها،‌ در سراسر کشور تمرد می‌کنیم | ایران اینترنشنال

شوراهای صنفی دانشجویان ایران:‌ در صورت بازگشایی زودهنگام کلاس‌ها،‌ در سراسر کشور تمرد می‌کنیم

بیش از ۵۰  شورای صنفی دانشجویی در ایران با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از تصمیم‌گیری‌های متناقض وزارت علوم در بحران کرونا،‌ اعلام کردند در صورت بازگشایی زودهنگام دانشگاه‌ها قبل از کنترل کامل کرونا دست به تمرد سراسری خواهند زد.

در بیانیه‌ای که شوراهای صنفی دانشجویان کشور منتشر کرده‌اند به «بی‌تدبیری مسئولان در مدیریت بحران»،‌ «تصمیم‌گیری‌های متناقض و هیجانی وزارت علوم و مسئولان آموزشی»،‌ «ناممکن بودن شکل‌گیری آموزش مجازی» و «احتمال بازگشایی زودهنگام» اعتراض شده است. 

در این بیانیه آمده است: «همه‌ ما امیدوار به کنترل و پایان سریع و قطعی بیماری در کل کشور هستیم، اما هرگونه اعلام بازگشایی زودهنگام دانشگاه‌ها و مراکز وابسته به آن‌ها تا قبل از کنترل کامل اپیدمی، از نظر ما فاقد اعتبار است و چنانچه تشخیص داده شود حتی جان یک دانشجو یا هر یک از کارگران و کارکنان شریف دانشگاه ممکن است به خطر بیفتد، طی فراخوانی قطعی، اعلام به اعتصاب سراسری و تمرد از حضور در کلاس‌ها خواهد شد.»

این تشکل‌ها همچنین نسبت به کیفیت پایین آموزش‌های مجازی برای کلاس‌های دانشگاهی اعتراض کرده و از مسئولان دانشگاه‌ها خواسته‌‌اند نسبت به بازگرداندن شهریه دانشجویان و تعطیلی ترم جاری تحصیلی در صورت لزوم، بدون احتساب سنوات تحصیلی، اقدام کنند.

شوراهای صنفی دانشجویی اظهار کرده‌اند که در صورت بازگشایی زودهنگام دانشگاه‌ها به مصاحبه‌ها و آمار رسمی مسئولان درباره وضعیت کرونا اتکا نخواهند کرد و ارزیابی‌های خود را از طریق مشاهدات تجربی و دانشجویان پزشکی و پرستاری اعتبارسنجی می‌کنند.

این بیانیه پیشنهادهایی درباره تعویق برگزاری آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها و ادامه تحصیل دانشجویان ارائه داده است.

در پایان این بیانیه اشاره شده است: «تذکر می‌دهیم که تصمیم‌گیری در مورد چگونگی مواجهه با ترم تحصیلی ۹۸-۹۹ نمی‌تواند صرفا به صورت تجویزی و دستوری از جانب مسئولین کشور و مقامات آموزشی باشد و باید نظر عموم دانشجویان از طریق نمایندگان آن‌ها در شوراهای صنفی دانشجویی اعمال شود.»

 

مقام‌های آمریکایی: روسیه کارزاری علیه واکسن‌های تولید غرب به راه انداخته است

 

روزنامه‌ وال‌استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکا نوشت که سرویس‌های اطلاعاتی روسیه در ماه‌های اخیر کارزاری را برای انتشار اخباری در رسانه‌های آن‌لاین به راه‌انداخته‌اند تا کارایی و ایمنی واکسن‌های تولید غرب علیه ویروس کرونا از جمله واکسن ساخت شرکت فایزر را زیر سوال ببرند.

بنا به گزارش وال‌استریت ژورنال، یک مقام مسئول در مرکز تعاملات بین‌المللی وزارت خارجه آمریکا، چهار نشریه آن‌لاین را در زمینه « تبلیغات منفی علیه واکسن‌های غربی» شناسایی کرده که به گفته او برای سرویس‌های اطلاعاتی روسیه فعالیت می‌کردند.

مقام های آمریکایی می‌گویند که اگرچه خوانندگان این رسانه‌ها محدود است اما آنها اطلاعات نادرستی را منتشر می‌کنند که می‌تواند از سوی سایر رسانه‌های روسی و بین‌المللی تقویت شود.

همچنین به گفته آن‌ها، رسانه‌های دولتی روسیه و حساب‌های توییتری دولت روسیه تلاش‌های آشکاری را برای ایجاد نگرانی در مورد هزینه و ایمنی واکسن فایزر انجام می‌دهند تا بتوانند برای تبلیغ فروش واکسن اسپوتنیک وی ساخت روسیه تبلیغات گسترده‌ای انجام دهند.

با این حال دیمیتری پسکوف، سخنگوی كرملین این موضع آمریکا را رد کرد و گفت که مقام‌های آمریکایی بحث و اختلاف نظر گسترده بین‌المللی علیه  واکسن‌های غربی را به عنوان یک «یك توطئه روسی» توصیف می‌كنند.

خطر بازگشت پناهجویان روهینگیایی از هند به میانمار

رویترز به نقل از دو مقام رسمی اعلام کرد پلیس هند روز یک‌شنبه بیش از ۱۵۰ پناهنده روهینگیایی که «به طور غیر‌قانونی» در قسمت‌های شمالی منطقه جامو و کشمیر زندگی می‌کردند را بازداشت کرده و مراحل بازگردان آنها به میانمار آغاز شده است

بنا بر این گزارش، پس از انجام تست‌های بیو‌متریک و تست‌های دیگر از صدها نفر در جامو برای تشخیص هویتشان، ده‌ها روهینگیایی به یک مرکز نگهداری موقت در زندان هیرا ناگرا در جامو منتقل شده‌اند.

نارندرا مودی نخست وزیر هند در اوت سال ۲۰۱۹ موقعیت ویژه ایالت جامو و کشمیر را لغو کرد و این ایالت هم اکنون از سوی دولت هند اداره می‌شود

دولت ملی‌گرای هند مسلمانان روهینگیا را بیگانه و خطری برای امنیت ملی می‌داند. این دولت دستور داده هزاران روهینگیایی که در مناطق مختلف هند زندگی می‌کنند شناسایی و به میانمار بازگردانده شوند.

 

وال استریت ژورنال: تعداد کسانی که فرماندار نیویورک را به آزار جنسی متهم کردند، به سه نفر رسید

 

روزنامه وال‌استریت ژورنال اعلام کرد تعداد زنانی که آندرو کومو فرماندار دموکرات نیویورک را به «رفتار ناشایست» و «‌آزار جنسی» متهم کرده‌اند به سه نفر رسیده است.

سومین زنی که اتهام آزار جنسی علیه فرماندار نیویورک طرح کرده، یک دستیار سابق او به نام آنا الیز است

او به وال استریت ژورنال گفت که کومو از او پرسیده «آیا دوست پسر دارد، یک بار هم کمر او را لمس کرده و بار دیگر دست او را وقتی از صندلی‌اش برخاسته بوسیده است.»

کومو پیش‌تر از اینکه با رفتار خود باعث ناراحتی دیگران شده عذرخواهی کرده بود و گفته بود او نمی‌دانسته با رفتارش باعث ناراحتی شده است. او با این حال اتهام‌های لمس کردن زنان را رد کرده و گفت هرگز کسی را لمس نکرده است.

سازمان غذا و دارو: به جای پنج میلیون، سه میلیون واکسن آسترازنکا وارد می‌شود

 

سازمان غذا و داروی ایران اعلام کرده در حالی که قرار بوده پنج میلیون دوز واکسن کرونای شرکت آسترازنکا پیش از پایان سال وارد کشور شود،‌ این میزان در یک مرحله به چهار میلیون و سپس به سه میلیون و ۱۲۰ هزار دوز کاهش یافته است.

حیدر محمدی، مدیرکل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل این سازمان، روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه گفت: «آسترازنکا یک واکسن سوئدی-بریتانیایی است که علاوه بر سوئد به صورت یک شرکت چندملیتی در کشورهای دیگری مثل هند، روسیه و کره جنوبی نیز تولید می‌کند و ایران فعلا این واکسن را از شرکت کره جنوبی خرید می‌کند.»

او به سبد کوواکس اشاره کرد و افزود: «قرار بود تا پایان سال پنج میلیون واکسن به ایران تحویل دهند. بعد شد چهار میلیون و در نهایت قرار شد سه میلیون و ۱۲۰ هزار دوز وارد شود.»

این مقام سازمان غذا و دارو ابراز امیدواری کرد این واکسن‌ها به موقع و تا پایان سال تحویل شود.

محمدی همچنین اشاره کرد برخی از تولیدکنندگان خارجی برای صادرات واکسن به ایران شرط کارآزمایی بالینی آن در این کشور را گذاشتند که پذیرفته نشد.

او در زمینه واکسن‌های تولید داخل به مشکل تامین مواد اولیه اشاره کرد و گفت: «امیدواریم تولیدکنندگان انحصاری برخی از این مواد،‌ این اقلام را به ایران بدهند.»

کاخ سفید: نشست چهارجانبه آمریکا، ژاپن، هند و استرالیا برای مواجهه با چین برگزار می‌شود

کاخ سفید اعلام کرد که انتظار می‌رود جو بایدن در هفته آینده یک نشست مجازی با رهبران ژاپن، هند و استرالیا را با هدف همکاری درباره مواجهه با چین برگزار کند

 به گزارش فایننشال تایمز، انتخاب برگزاری جلسه ای با کشورهای عضو شورای «گفتگوی امنیتی چهارجانبه» از سوی بایدن در اولین نشست خود، نشان‌دهنده عزم او برای تقویت دوباره این شورا به عنوان بخشی از سیاست راهبردی او علیه چین است

شورای «گفتگوی امنیتی چهارجانبه» در سال ۲۰۰۷ بین کشورهای هند، ژاپن، استرالیا و آمریکا و پس از همکاری این کشورها برای کمک رسانی به سونامی اندونزی تشکیل شد; اما بعد به دلیل نگرانی هند و استرالیا از اینکه این شورا چین را تحریک کند، بی سر و صدا باقی ماند

 

سوییس طرح ممنوعیت نقاب را به همه‌پرسی گذاشت

رای‌دهندگان سوییسی امروز در همه‌پرسی برای طرح ممنوعیت نقاب، که به «ممنوعیت برقع» هم معروف شده، شرکت خواهند کرد. در این طرح به‌طور مشخص و مستقیم اسمی از اسلام آورده نشده و هدف آن جلوگیری از پوشش صورت افراد در خشونت‌‌های خیابانی عنوان شده است.

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که این طرح با اختلافی اندک رای می‌آورد و این ممنوعیت تبدیل به قانون می‌شود. به گزارش رویترز، «این همه‌پرسی می‌تواند به‌منزله آزمونی باشد از رویکرد شهروندان سوییسی به اسلام».

طرح ممنوعیت نقاب پیش از همه‌گیری کووید‌ـ‌۱۹ پیشنهاد شد و در سال ۲۰۱۷، حمایت لازم برای برگزاری همه‌پرسی را کسب کرد. اما به‌هر‌حال با شیوع کرونا، همه افراد ناچار شدند در بسیاری مکان‌ها صورتشان را با ماسک بپوشانند.

رویترز نوشته است «این طرح رابطه پرتنش سوییس با اسلام را وخیم‌تر خواهد کرد». در سال ۲۰۰۹ نیز شهروندان سوییسی به ممنوعیت ساخت مناره‌های جدید رای دادند. دو ایالت سوییس پیش‌تر پوشش چهره را ممنوع کرده بودند.

دادگاه مامور پلیس متهم در مرگ جورج فلوید آغاز می‌شود

دادگاه درک شووین، مامور پلیس متهم در پرونده مرگ جورج فلوید، روز دوشنبه با انتخاب هیات منصفه، در شهر مینیاپولیس آغاز می‌شود. او در پاییز به قید وثیقه از زندان آزاد شد. شووین ۹ ماه قبل، با گذاشتن زانویش روی گردن این مرد سیاهپوست ۴۶ ساله باعث مرگ او شد.

مرگ جورج فلوید موجی از اعتراض‌ها به خشونت پلیس و تبعیض نژادی را تحت عنوان «جان سیاهان مهم است» در سراسر آمریکا و برخی کشورهای جهان به راه انداخت.

پیش‌بینی می‌شود با حضور وکلای مشهور، تدابیر امنیتی سنگین و پخش تلویزیونی زنده، دادگاه شووین دادگاهی متفاوت باشد. 

وکیل شووین می‌گوید او طبق وظیفه‌ و آموزش‌هایی که دیده عمل کرده و فلوید در اثر اوردوز فنتانیل فوت کرده است. در کالبدشکافی فلوید، آثاری از فنتانیل مشاهده شد اما علت مرگ «فشار گردن» تشخیص داده شد.

اگر هر ۱۲ عضو هیات منصفه رای به محکومیت شووین بدهند، احتمالا حکم حبسی بلندمدت خواهد گرفت. 

سه مامور پلیس دیگر نیز که در دستگیری فلوید دخیل بوده‌اند با اتهام‌های سبک‌تری مواجه‌اند و جداگانه محاکمه خواهند شد.

اداره پلیس مینیاپولیس هر چهار نفر را اخراج کرده است. 

نظام پزشکی: وضعیت مراکز تصویربرداری پزشکی بحرانی است

 

علیرضا اسپید،‌ نایب‌رییس شورای عالی نظام پزشکی ایران، ضمن اشاره به افزایش هزینه‌ تجهیزات در این حوزه وضعیت مراکز تصویربرداری پزشکی کشور را «بحرانی» عنوان کرد.

اسپید روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه در این زمینه گفت: «گرانی هزینه‌های سرمایه‌گذاری و مصرفی و همچنین قیمت بسیار پایین تعرفه‌ها که همخوانی با هزینه‌ها ندارد، عملا امکان فعالیت سالم و به دور از رابطه مالی با بیمار را از بین می‌برد.»

به گفته او،‌ وضعیت این مراکز بحرانی شده و «سرمایه‌گذاری در این حوزه هزینه‌بر بوده و مواد مصرفی و هزینه‌های سرباری در این بخش بسیار بالا است.»

این مقام نظام پزشکی اشاره کرد راه‌اندازی یک موسسه رادیولوژی با امکانات حداقلی بیش از سه میلیارد تومان و راه‌اندازی یک مرکز تصویربرداری بیش از ۵۰ میلیارد تومان هزینه دارد.

اسپید درآمدهای حاصل از این فعالیت را پایین دانست و گفت: «هیچ تناسبی با هزینه‌ها ندارد و در نتیجه تکنولوژی‌هایی استفاده خواهد شد که در دنیا منسوخ شده است.»

او همچنین اشاره کرد که به دلیل استفاده از تجهیزات آنالوگ و ضعیف‌تر، کیفیت خدمات ارائه شده به بیماران تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

به‌رغم حمله‌های شبانه نیروهای امنیتی میانمار، معترضان باز هم به خیابان‌ها آمدند

به‌رغم حمله‌های شبانه نیروهای امنیتی میانمار به رهبران اعتراض‌‌ها و فعالان اپوزیسیون، ده‌ها هزار نفر در یکی از بزرگ‌ترین تجمع‌های یک ماه اخیر به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش رویترز، پلیس برای متفرق کردن معترضان، از گاز اشک‌آور و بمب‌های صوتی استفاده کرد و در شهر باگان، به روی معترضان آتش گشود. هنوز مشخص نیست گلوله‌های پلاستیکی بوده است یا واقعی و گزارشی از تلفات در دست نیست.

بنا بر آمار سازمان ملل، از آغاز اعتراض‌ها به کودتای یک فوریه و بازداشت آنگ سان سوچی، رهبر منتخب میانمار، بیش از ۵۰ نفر از معترضان به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

انجمن کمک به زندانیان سیاسی از بازداشت بیش از ۱۷۰۰ نفر تا روز شنبه خبر داده است اما هنوز آماری از بازداشتی‌های حمله‌های شب گذشته در دست نیست.

خشونت‌ها و قتل معترضان خشم غرب را برانگیخته است و آمریکا و برخی کشورها تحریم‌هایی محدود علیه شورای نظامی حاکم بر میانمار اعمال کرده‌اند. این در حالی است که چین اولویت اصلی را ثبات میانمار خوانده و تاکید کرده است سایر کشورها نباید دخالت کنند.

روحانی: فقط ایران برای برجام هزینه پرداخت کرده است

 

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، در دیدار با وزیر خارجه ایرلند که به عنوان واسط و تسهیل‌کننده شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با توافق هسته‌ای به تهران سفر کرده، گفت ایران تنها طرفی است که برای برجام هزینه پرداخت کرده است.

روحانی روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه طی نشستی با سایمون کوونی، وزیر خارجه ایرلند، اشاره کرد: «فعال شدن برجام به عنوان یک توافق چندجانبه بین‌المللی منوط به لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا و ایفای تعهدات کامل همه اعضا است.»

او ایران را تنها طرفی از برجام دانست که برای این توافق هزینه پرداخته و افزود: «این وضع نمی‌تواند به همین شکل تداوم یابد و برای حفظ و احیای برجام اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی همه اعضای برجام ضروری است.»

کوونی پیش از سفر به ایران در این زمینه گفته بود ایرلند حامی جدی برجام است و در نقش رابط و تسهیل‌کننده، مایل است گفت‌وگویی نزدیک با تمام طرف‌ها داشته باشد و آن‌ها را به بازگشت به برجام تشویق کند.

خبرگزاری ایسنا نوشته او در دیدارش با روحانی خروج دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهور پیشین آمریکا، از برجام را «اشتباه تاریخی» خوانده و گفته دولت جدید این کشور مصمم به بازگشت به برجام است.

ایران تاکنون از شرکت در جلسه‌ برای احیای برجام امتناع کرده است. اما به گفته منابع آگاه اروپایی، پس از انصراف بریتانیا، فرانسه و آلمان از طرح قطعنامه علیه تهران در جلسه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران برای آغاز گفت‌و‌گوهای غیررسمی چراغ سبز نشان داده است.

شهبانو فرح پهلوی: شما زنان ایرانی به‌زودی جایگاه‌‌‌تان را که با این حکومت به تاراج رفته، باز پس خواهید گرفت

شهبانو فرح پهلوی در پیامی به مناسبت روز جهانی زن، با اشاره مبارزه و فداکاری زنان ایران در راه حقوق پایمال شده خود و رسیدن به فردای ایرانی آزاد، گفت: باور دارم که شما زنان ایرانی به‌زودی جایگاه غصب شده‌تان را که با این حکومت به تاراج رفته، باز پس خواهید گرفت.

در بخشی از این پیام، شهبانو فرح پهلوی گفت که روز هشتم مارس برای همه بانوان این جهان یادآور روز احقاق حقوقی است که در رابطه با آنان رعایت نشده و هنوز بخشی به همین دلیل این درد مشترک را با هم فریاد می‌کنند.

شهبانو فرح پهلوی افزود: در ایران در حدود یکصد سال پیش با رهبری رضا شاه بزرگ برای زنان امکانات آموزش در دبستان‌ها، دبیرستان‌ها و دانشگاها فراهم شد و در دوران پادشاهی محمد رضا شاه فقید زنان ایران حق رای و انتخاب شدن را به‌دست آوردند و با تلاش زنان آزاد شده قوانین پیشرفته زیادی به نفع بانوان به‌وجود آمد.

او با اشاره به اینکه زنان آزاده ایران تحت هر شرایطی و در طول تاریخ نشان داده‌اند که شایسته این جایگاه ارزشمند هستند، آنان از نخستین روزهای شورش ۱۳۵۷ فریاد ناسزاکاری خود را علیه قوانین زن ستیز و قرون وسطایی رژیم حاکم بر ایران به‌گوش جهانیان رساندند، تاکید کرد که زنان ایران «با تلاش و فداکاری نه تنها در راه حقوق پایمال شده خود بلکه برای رسیدن به فردای ایرانی آزاد و پر افتخار پیشاپیش مردانشان به مبارزه پرداختند.»

در بخشی از این پیام شهبانو فرح پهلوی تاکید کرد که من باور دارم که شما زنان ایرانی به‌زودی جایگاه غصب شده‌تان را که با این حکومت به تاراج رفته، باز پس خواهید گرفت.

شهبانو فرح پهلوی در پایان پیام خود خطاب به زنان ایران گفت: روزهای سربلندی ایران و همه شما زنان شجاع و آزاده نزدیک است و نور بر تاریکی پیروز است.

دانشگاه علوم پزشکی اهواز: شمار مراجعه بیماران کرونا به مراکز درمانی طی بیست و چهار ساعت گذشته رکورد زد

فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، اعلام کرد که شمار مراجعه بیماران کرونا با شش هزار و ۷۰۰ نفر به مراکز بهداشتی و درمانی خوزستان طی بیست و چهار ساعت گذشته رکورد زد.

به گفته ابول‌نژادیان طی شبانه روز گذشته چهار و ۴۰۰ مراجعه به مراکز بهداشتی و دو هزار و ۳۰۰ مراجعه به بیمارستان‌های استان خوزستان گزارش شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز به بستری ۲۰۰ بیمار قطعی کرونا در شبانه روز گذشته در مراکز درمانی خوزستان اشاره کرد و تاکید کرد که در حال حاضر بار مراجعه به مراکز بهداشتی و بیمارستان‌های خوزستان همچنان افزایشی است.

ابول‌نژادیان اضافه کرد که برای مهار موج کرونا در خوزستان ابتدا تلاش شد این ویروس[جهش‌یافته] به خارج از استان سرایت نکند , اقداماتی انجام شد تا شهرهای شمالی و شرقی استان کمتر درگیر شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز افزود که بیشترین آلودگی در خوزستان در مناطق جنوب و غرب است که باید محدودیت‌ها را با شدت بیشتری دنبال کرد و طبق مصوبه‌ ستاد استانی کرونا تنها کسانی می‌توانند از شهرهای قرمز خارج شوند که پلاک غیر بومی باشند.

دبیر انجمن راهنمایان گردشگری خراسان رضوی: بیش از ۳۰۰ آژانس مسافرتی در مشهد ورشکست شدند

حمیدرضا میلانی‌نژاد، دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی، از ورشکستگی بیش از ۳۰۰ آژانس مسافرتی در مشهد در سال‌جاری خبر داد.

دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی افزود که با شیوع کرونا و بسته شدن سفرها داخلی و خارجی و عدم بازگشت هزینه رزرو آژانس‌های مسافرتی در سال‌جاری بیش از ۳۰۰ آژانس در مشهد ورشکست شده‌اند.

میلانی‌نژاد در خصوص آسیب‌های وارد شده به راهنمایان گردشگری گفت که مشکلات راهنمایان گردشگری از زمان هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی[با موشک‌های سپاه پاسداران] آغاز شد.

 دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی افزود که با آغاز شیوع کرونا هم قرنطینه‌ شهرها آغاز و ورودی تمام شهرها بسته شد. هتل‌ها مسافری نداشتند.

میلانی‌نژاد گفت که  حتی آژانس‌هایی که بلیت مسیرهای اروپایی را رزرو کرده بودند به دلیل کرونا، لغو شد و کشورهای همسایه که ادعای دوستی دارند هیچ یک از هزینه‌های آژانس‌های مسافرتی را باز نگرداندند و به همین دلیل از ۴۸۰ آژانس مسافرتی در مشهد بیش از ۳۰۰ آژانس ورشکست شده‌اند.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس: دولت توان ایجاد یک میلیون اشتغال مورد نیاز در سال را ندارد

احمد مرادی، نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت که دولت توان ایجاد یک میلیون شغل مورد نیاز در سال را ندارد.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با توجه به ضرورت ایجاد یک میلیون شغل در کشور، این مهم از عهده و توان دولت خارج است بنابراین باید از ظرفیت‌های نهادهای دیگر برای ایجاد اشتغال استفاده کرد.

رییس مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی بر توانمند سازی زنان، جوانان و دانش آموختگان دانشگاه ها اشاره کرد و افزود که یکی از انتظارات نمایندگان دارند این است که مشاغل خود و کوچک و متوسط جدی گرفته شود و حمایت‌های جدی برای خود اشتغال شدن فراهم شود.

مرادی با بیان اینکه اشتغال در بخش صنعت مثل حوزه پتروشیمی هزینه بسیار بالایی را می‌طلبد گفت این درحالی است که مشاغل کوچک با آموزش‌ها و توانمند سازی مخاطبان می‌تواند شرایط بسیار مناسب‌تری را با هزینه ارزان فراهم کند.

میزان واکسن کرونای تزریق شده به شهروندان آمریکا از ۸۷ میلیون و ۹۱۲ هزار دوز گذشت

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا اعلام کرد تا صبح شنبه شانزدهم اسفند، ۸۷ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۳۲۳ دوز واکسن به شهروندان ایالات متحد‌ه تزریق شده است که دربرگیرنده واکسن‌های مدرنا و فایزر‌-بیونتک است و بیش از ۵۷ میلیون نفر تاکنون یک یا هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند.

این مرکز همچنین گفت که تا ساعت شش صبح شنبه به وقت شرق آمریکا، ۱۱۶ میلیون و ۳۵۵ هزار و ۴۰۵ دوز واکسن در سطح کشور به مراکز واکسیناسیون تحویل داده شده است.

آمار فوق دربرگیرنده واکسن‌های مدرنا و فایزر-بیونتک است.

مرگز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا گفت که تاکنون حدود ۵۷ میلیون و ۳۵۹ هزار نفر، یک یا هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند و طبق آمار روز شنبه، حدود ۳۰ هزار نفر تاکنون هر دو دز واکسن را دریافت کرده‌اند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا می‌گوید، در مجموع حدود هفت میلیون و ۳۵۰ هزار دوز واکسن، در آسایشگاه‌های پرستاری از بیماران، توزیع شده است.

محمد قمی: فضای مجازی ناسالم است، سازمان تبلیغات اسلامی باید مولد هوای پاک مجازی باشد

محمد قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، با تاکید بر «لزوم اعمال حاکمیت و الزام شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌‎های خارجی به اجرای قوانین جمهوری اسلامی ایران»، گفت: در فضای مجازی ناسالم و پرمخاطره تنفس می‌کنیم و سازمان تبلیغات اسلامی باید مولد هوای پاک در فضای مجازی باشد.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی افزود که هم اکنون شاخص‌های سلامت در فضای مجازی اوضاع خوبی را تصویر نمی‌کنند و نباید در این فضا مخاطرات و دشمنی‌ها را دست کم بگیریم.

قمی با اشاره به حضور کاربران ایرانی در اینستاگرام، گفت که این پلتفرم آمریکایی هم اکنون بالاترین سهم از ترافیک اینترنت کشور را به خود اختصاص داده است و فضای پلتفرمی اینستاگرام، آزاد و بدون مدیریت و کنترل در اختیار کودکان قرار دارد درحالی که ما حتی در خصوص اینکه چگونه کودکان‌مان به شبکه آموزشی «شاد» دسترسی داشته باشند، باید بیشتر می‌اندیشیدیم.

قمی همچنین با بیان اینکه «یک خواننده مستهجن» بیشترین مخاطب کودک و نوجوان را در ایران به خود اختصاص داده و محتوای ناسالم را در اختیار این قشر قرار می‌دهد، گفت که سازمان تبلیغات اسلامی باید از کاربران «صیانت» کند و مولد «هوای پاک مجازی» باشد.

چاپ اسکناس یک میلیون بولیواری در ونزوئلا به ارزش حدود نیم دلار

 

بانک مرکزی ونزوئلا سه اسکناس جدید ۲۰۰ هزار، ۵۰۰ هزار و یک میلیون بولیواری چاپ می‌کند که از دو روز دیگر توزیع می‌شوند. 

اقتصاد ونزوئلا برای چهارمین سال پیاپی دچار ابرتورم است و نرخ آن در ماه ژانویه ۲۶۶۵ درصد بود. 

ارزش مجموع این سه اسکناس به یک دلار آمریکا که اکنون برابر با ۱/۸۸ میلیون بولیوار است، نمی‌رسد. ارزش اسکناس یک میلیون بولیواری با نرخ رسمی تبدیل ارز در ونزوئلا حدود نیم دلار است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اکنون در ونزوئلا با یک اسکناس یک میلیون بولیواری می‌توان یک کیلوگرم گوجه، هشت عدد نان، یک نوشابه ۲۵۰ میلی‌لیتر یا یک صابون ارزان خرید.

یک اقتصاددان به این خبرگزاری گفت مشکل ابرتورم این است که سرعت بانک مرکزی و نظام مالی هرگز به سرعت تورم نمی‌رسد.

در این شرایط، اسکناس‌های دلار آمریکا عملا جایگزین بولیوار، واحد پول ملی ونزوئلا شده است به طوری که در فروشگاه‌ها قیمت‌ها به دلار نمایش داده می‌شود و پرداخت‌ها با ارزهای خارجی صورت می‌گیرد.

برای پرداخت با پول ملی نیز مردم اغلب از کارت‌ها یا واریزهای بانکی استفاده می‌کنند.

اسکانس‌های بولیوار بیشتر در سیستم حمل‌ونقل عمومی رایج است.

آخرین باری که اسکانس‌های جدید در ونزوئلا چاپ شد، مربوط به دو سال پیش است.

 

جهانگیری: باید تحریم‌ها لغو شوند تا ایران پای مذاکره بیاید

 

 

معاون اول رییس جمهوری ایران اعلام کرد که مذاکره با آمریکا تابع سیاست‌های تعیین‌شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی، اما برای مذاکره باید ابتدا تحریم‌ها لغو شوند.

اسحاق جهانگیری گفت: «قطعا آمریکا در این باره کوتاه خواهد آمد.»

او همچنین گفت که نباید اعتبار موضع‌گیری وزیر خارجه را «با اظهارنظرهای غیرکارشناسی و غیرمسئولانه مخدوش کرد».

روز گذشته نیز مقامات دولت به سخنان محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، واکنش نشان دادند.

او در مصاحبه با فایننشال تایمز گفته که آمریکا باید در مدت یک سال تحریم‌ها را رفع کند و در این شرایط، مذاکرات می‌تواند آغاز شود اما بعد از سخنانش عقب‌نشینی کرد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از تحلیلگران سیاسی پیام گفته‌های رضایی را این دانسته که هرگونه توافقی با اصولگراها راحت‌تر است و مذاکرات باید تا پس از انتخابات ریاست جمهوری به تعویق بیفتد.

ابراز بی‌اطلاعی همسر نازنین زاغری از سرنوشت او پس از پایان دوران محکومیت

 

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرد هنوز نمی‌داند وقتی روز یکشنبه دوران محکومیت او تمام شود، آزاد خواهد شد یا نه. 

رتکلیف به شبکه اسکای نیوز گفت همچنان در تلاش است تا مطمئن شود همسرش قادر خواهد بود به لندن بازگردد و به دختر خردسالش که برای آزادی مادرش روزشماری می‌کند، بپیوندد.

این شهروند بریتانیا که اجازه سفر به ایران و دیدار با همسرش را نداشته، تاکید کرد: «معلوم است که ما مشتاقانه اینجا نشسته‌ایم و او مشتاقانه در ایران منتظر نشسته است.»

رتکلیف ادامه داد: «فردا آخرین روز است و او باید آزاد شود، اما سازوکار [آزادی نازنین زاغری] مشخص نشده است.»

همسر زاغری گفت وکیلش در ایران به دفتر دادستانی مراجعه کرده تا از آنچه قرار است اتفاق بیفتد، مطلع شود.

پیشتر دفتر عفو بین‌الملل در وست‌مینیستر و بیزواتر و شرکت فیلم‌سازی هاول پروداکشن در همراهی با کمپین آزادی نازنین زاغری به مناسبت نزدیک شدن زمان آزادی او در روز ۱۷ اسفند، روز شمار برپا کردند.

نازنین زاغری در سال ۲۰۱۶، هنگامی که همراه با دخترش گابریلا برای دیدن خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود بازداشت شده و به اتهام «جاسوسی» زندانی شده است. زاغری، اعضای خانواده‌اش و مقام‌های بریتانیایی اتهامات مطرح‌شده علیه او را بی‌اساس خوانده‌اند.

افزایش قیمت اینترنت در سال آینده بر اساس مصوبه مجلس 

مجلس ایران افزایش ۱۰ درصدی حق‌السهم پرداختی شرکتهای اینترنتی را تصویب کرد. در مصوبه مجلس همچنین بندی که هرگونه افزایش قیمت اینترنت را ممنوع اعلام کرده بود، حذف شد.

سه هزار میلیارد تومان درآمد افزایش حق‌السهم پرداختی شرکتهای اینترنتی به صدا و سیما،مخابرات ایران و تولید محتوا در فضای مجازی اختصاص خواهد یافت.

تخریب ساختمان‌های «باستی هیلز» کلاک از جمله ۶ ساختمان متعلق به متهم فراری پرونده اکبر طبری

 

 

حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد که تعدادی از ساختمان‌های مجموعه کلاک از جمله شش ساختمان متعلق به حسن نجفی، متهم فراری پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی سابق قوه قضاییه، تخریب شده است.

بر اساس این اطلاعیه، پروانه ساخت‌وساز صادر شده برای ۶۲ ساختمان ساخته‌شده در این شهرک باطل و دستور تخریب آنها صادر و توسط دیوان عدالت اداری تایید شده است.

حوزه قضایی لواسانات اعلام کرد: «در مرحله اول ساخت‌ ساز‌های مازاد تخریب می‌شود.» در این اطلاعیه تاکید شده که تخریب این ساختمان‌ها تا زمانی که اراضی این منطقه به کاربری کشاورزی بازگردد، ادامه دارد.

اعمال نفوذ برای «تخلف» صدور پروانه ساخت شهرک لوکس در کلاک که «باستی هیلز» خوانده می‌شود، یکی از اتهامات طبری بود.

پیشتر، برخی گزارش‌ها، علی اکبر ناطق نوری، رییس بازرسی سابق دفتر رهبر جمهوری اسلامی را متهم به اعمال نفوذ در صدور مجوز ساخت‌‌وساز برای ویلاهای کلاک کرده بودند.