شرکت تامین‌کننده ماشین‌های رای‌گیری انتخابات آمریکا از وکیل ترامپ شکایت کرد | ایران اینترنشنال

شرکت تامین‌کننده ماشین‌های رای‌گیری انتخابات آمریکا از وکیل ترامپ شکایت کرد

 

شرکت تامین‌کننده ماشین‌های رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر آمریکا از رودی جولیانی،‌ وکیل دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق این کشور، به دلیل افترا به این شرکت در زمینه تقلب انتخاباتی شکایت کرد. 

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ششم بهمن‌ماه گزارش داد شرکت سیستم‌های رای‌گیری «دومینیون» که پیشتر شکایتی علیه کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ و وکیل سابق کارزارش،‌ سیدنی پاول،‌ مطرح کرده بود،‌ اکنون از رودی جولیانی شکایت کرده است.

رویترز نوشت ترامپ و متحدانش دو ماه را صرف انکار شکست انتخاباتی خود کردند و بدون هیچ مدرکی ادعا کردند که این نتیجه «تقلب گسترده انتخاباتی» است.

شرکت دومینیون به دنبال جبران خسارت ۱/۳ میلیارد دلاری از رودی جولیانی است. در دادخواست شرکت دومینیون اشاره شده که جولیانی و متحدانش «دروغ بزرگی»را ساخته و منتشر کردند که گسترش یافت و میلیون‌ها نفر را فریب داد که این شرکت رای آن‌ها را سرقت و انتخابات را دستکاری کرده است.

رویترز اشاره کرده هفته گذشته گروهی از وکلای برجسته از دادگستری نیویورک خواستند مجوز قانونی جولیانی را به دلیل «ادعاهای دروغین» در دادخواست‌های پس از انتخابات و دعوت حامیان ترامپ به «محاکمه با مبارزه» کمی پیش از حمله به ساختمان کنگره تعلیق کند.

هشدار مدیرکل آژانس: توافق صورت نگیرد، با شرایط کاملا جدیدی درباره ایران مواجه می‌شویم

 

 

رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ هشدار داد در صورت دست نیافتن به توافق با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور، جامعه بین‌الملل با «شرایط کاملا جدیدی» مواجه خواهد شد.

گروسی در گفت‌وگو با تلویزیون ان‌اچ‌کی ژاپن که چهارشنبه ششم اسفندماه منتشر شد، گفت او از آغاز مساله کاهش دسترسی بازرسان آژانس به سایت‌های هسته‌ای در ایران را بسیار جدی تلقی کرد و همین مساله موجب سفر او به تهران شد.

او توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی تهران را یک «ضرر بسیار مهم» توصیف کرد.

گروسی اضافه کرد در صورتی که ایران و دولت‌های نگران درباره برنامه هسته‌ای آن، به یک توافق سیاسی برسند،‌ آژانس قادر خواهد بود به داده‌ها در زمینه فعالیت‌های ایران دسترسی داشته باشد. او گفت هیچ روش جایگزین دیگری برای جمع‌آوری چنین داده‌هایی وجود ندارد، چرا که ایران پروتکل را متوقف کرده است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد آژانس سیستمی را برای ادامه جمع‌آوری اطلاعات با دوربین‌ و سایر دستگاه‌های نظارتی مستقر در تاسیسات هسته‌ای ایران تا سه ماه ایجاد کرده است.

گروسی در پایان هشدار داد اگر توافقی صورت نگیرد،‌ نه‌تنها آژانس بلکه جامعه بین‌الملل هم با یک شرایط «کاملا جدیدی» در زمینه ایران مواجه خواهد شد. با این حال او اشاره کرد معتقد است هنوز فضا برای ادامه مذاکره میان همه بازیگران وجود دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی: قاچاقچیان از روش‌های جدیدی مثل قاچاق چوب با آمبولانس استفاده می‌کنند

 

مسعود منصور معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که برخی از قاچاقچیان از خودروی سواری یا آمبولانس برای قاچاق چوب استفاده می‌کنند. 

منصور گفت که روش‌های قاچاق چوب تغییر کرده و اقدامات حفاظتی فعلی کافی نیست. او از نهایی شدن قرارداد با یک شرکت دانش بنیان برای پرواز هواپیمای سبک و گزارش دهی از جنگل ها خبر داد. 

به گفته منصور، این هواپیماها وضعیت جنگل ها را به صورت مستمر پایش و حتی تک پایه های قطع شده را شناسایی می‌کنند. در سال‌های اخیر مقامات سازمان جنگل ها هر ساله از افزایش قاچاق چوب خبر داده‌اند.

در همین حال به گفته محمد قربانی لرد، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی گیلان، در پنج ماهه نخست امسال ۶۹۱ پرونده قاچاق چوب تشکیل شده که نسبت به سال قبل ۱۰۹ درصد افزایش یافته است.

تبرئه خلبان بازنشسته که به اتهام نوشیدن مشروب در معرض اعدام بود

قاضی پرونده یک خلبان بازنشسته که به اتهام نوشیدن مشروب برایش تقاضای اعدام شده بود، خبر داد که او آزاد شده است.

محمدرضا محمدی کشکولی، قاضی این پرونده، در مصاحبه با سایت رکنا گفت این فرد در جریان محاکمه، «منکر شرب خمر شد و ما هم به این نتیجه رسیدیم که او شرایط جرم را ندارد و تبرئه گرفت و آزاد شد.»

به گفته کشکولی، «این مرد ۷۳ ساله چندی پیش با خودرویی تصادف کرد و به دلیل دارا بودن سوابق متعددی در خصوص شرب خمر، بازداشت و پرونده او به دادگاه ارجاع داده شد.»

در دادگاه ، نماینده دادستان برای این مرد ۷۳ ساله که نامش احسان ذکر شده، درخواست حکم اعدام داده بود.

در قانون مجازات اسلامی برای دفعات اول و دوم نوشیدن مشروبات الکلی حکم شلاق و برای دفعه سوم حکم اعدام تعیین شده است.

روز چهارشنبه ۱۸ تیرماه، یک مرد در مشهد به اتهام نوشیدن مشروبات الکلی اعدام شده بود.

حسین حبیبی شهری، وکیل این زندانی، گفته بود که موکلش برای ششمین بار به اتهام «شرب خمر» بازداشت شده بود.

حبیبی شهری در اینستاگرام خود نوشته بود که این نام کوچک این فرد مرتضی بوده و دو فرزند خردسال داشته است. برخی از کاربران شبکه های اجتماعی اعلام کردند که نام این فرد مرتضی جمالی بوده است.

منوچهر بختیاری: همه باید دادخواه هموطنان کشته شده بلوچ و هم‌صدایشان باشیم

منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته شدگان اعتراضات آبان ۹۸، در پیامی ویدیویی با حمایت از دادخواهی و اعتراض مردم سراوان به کشتار دست‌کم ۱۰ سوخت‌بر، گفت: در سوگ هموطنان جان‌باخته بلوچ خود عزادار هستیم و از جنبش دادخواهی حمایت می‌کنیم و از همه می‌خواهم با مردم دادخواه بلوچ و دیگر دادخواهان میهن‌ هم‌صدا باشند.

در بخشی از این پیام، منوچهر بختیاری گفت که نارسایی‌های اقتصادی به صورت سیستماتیک در حکومت ملاها بر علیه مردم ایران مظلوم و بی‌پناه ایران شرایط زندگی را بسیار سخت کرده است و اکثریت مردم را وادار کرده است برای ادامه حیات خود شغل‌های خطرناکی چون سوخت‌بری و کولبری تن بدهد تا با درآمد ناچیز آن بتوانند لقمه نانی شرافتمندانه بر سفر فقیرانه خانواده خود بگذارند.

منوچهر بختیاری افزود که «رژیم ملاها با وقاحت و بی‌شرمی حتی اجازه نمی‌دهد این زحمت‌کشان مظلوم از قبال دست‌رنج خود بخواهند خانواده خود را تغذیه کنند و با شقاوت و بی‌رحمی آنها را به گلوله می‌بندند».

او با تاکید براینکه در سوگ هموطنان جان‌باخته بلوچ خود عزادار هستیم و در جنبش دادخواهی آنها با اتحاد و همبستگی حضور داریم»، خطاب به همه ایرانیان گفت: به یاد داشته باشید ما یک ملت هستیم و در قبال یکدیگر مسئولیم و سکوت امروز ما به دشمنان ما این فرصت وقیحانه را می‌دهد که بی‌شرمانه فرزندان و عزیزان ما را تحت عنوان پوچ امنیتی و دینی سلاخی کنند و جوابگو هم نباشند.

منوچهر بختیاری در پیام خود خطاب به مردم ایران گفت که «از همه شما می‌خواهم با مردم دادخواه بلوچ و دیگر دادخواهان میهن‌مان هم‌صدا باشید.»

دانشگاه کلمبیا: یک گونه جدید کووید-۱۹ در نیویورک در حال گسترش است

طبق تحقیقی که از سوی دانشگاه کلمبیای آمریکا صورت گرفته، گونه‌ای جدید از ویروس کرونا که شبیه به گونه کشف شده در آفریقای جنوبی است، از ماه نوامبر در شهر نیویورک در حال افزایش است.

بر اساس این تحقیق، تا نیمه ماه فوریه حدود ۱۲ درصد از موارد ابتلا به کرونا در نیویورک از این گونه بوده است.

این ویروس در تحقیق دیگری نیز که از سوی موسسه فناوری کالیفرنیا صورت گرفته شناسایی شده، اما هیچ کدام از این بررسی‌ها هنوز مورد بازنگری علمی قرار نگرفته‌اند.

طبق تحقیق دانشگاه کلمبیا، این گونه جدید به گونه‌ای جهش یافته که واکنش ایمنی بدن را به ویروس ضعیف می‌کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد واکسن‌های کرونایی که ارائه شده‌اند همچنان قدرت بی‌اثرسازی گونه‌های جهش یافته ویروس کرونا را دارند. در همین حال سازندگان واکسن در تلاش هستند تا دُزهای تکمیلی تهیه کنند که قابلیت بی‌اثرسازی گونه‌های جدید ویروس کرونا را داشته باشد.

 

بیش از ۴۰ عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا خواستار حفظ تحریم‌های ایران شدند

به گزارش بلومبرگ، بیش از ۴۰ عضو جمهوری‌خواه سنا و مجلس نمایندگان آمریکا با ارائه قطعنامه‌ای مخالفت خود را با هرگونه کاهش تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند.

در این قطعنامه آمده است: «تا زمانی‌که رژیم ایران بلندپروازی‌های هسته‌ای و حمایت از خشونت و ترور در منطقه را متوقف نکند، آمریکا باید تحریم‌ها را علیه آن ادامه دهد.»

این قطعنامه افزود: «ایران از سیاست‌های ضعیف دولت اوباما بهره جست و رییس‌جمهور بایدن نباید همان اشتباهات را تکرار کند.»

نمایندگان جمهوری‌خواه در این طرح همچنین با لغو هرگونه ممنوعیتی که از دسترسی جمهوری اسلامی به سیستم‌های مالی آمریکا جلوگیری ‌کند مخالفت کردند.

اولین محموله طرح توزیع جهانی واکسن کرونا، کوواکس، به غنا رسید

طرح سازمان بهداشت جهانی برای تهیه واکسن کرونا برای کشورهای کم‌درآمد، کواکس، هشت ماه پس از آغاز به کار خود اولین محموله واکسن کرونا را تحویل داد.

این محموله که شامل ۶۰۰ هزار دُز از واکسن کرونای آکسفورد و آسترازنکا است و در موسسه سرم هند تولید شده، روز چهارشنبه به کشور آفریقایی غنا ارائه شد.

قرار است این واکسن‌ها به کادر درمانی، افراد بالای ۶۰ سال و اشخاصی که از نظر سلامتی دچار مشکل هستند ارائه شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در توییتی با اشاره به توزیع اولین محموله واکسن کرونای کواکس در غنا گفت: «بحران‌های جهانی، نیازمند واکنش جهانی هستند.»

او با اشاره به کمک دو میلیارد دلاری آمریکا به کواکس، از کشورهای دیگر خواست به این طرح کمک کنند.

گزارش‌های ضدونقیض درباره کشته شدن دو نفر در پیرانشهر به دست نیروهای امنیتی

 

همزمان با گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو درباره کشته شدن دو برادر در پیرانشهر، وزارت اطلاعات اعلام کرد که دو عضو یک گروه کرد به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات نوشته شده که این دو نفر قصد انجام یک «عملیات» در پیرانشهر را داشتند که در درگیری مسلحانه با نیروهای جمهوری اسلامی کشته شدند.

وزارت اطلاعات اعلام کرد که از آنها «دواسلحه کلاشینکف و نارنجک جنگی و مهمات» کشف شد.

این وزارتخانه توضیح بیشتری در این باره نداد و افزود که آنان وابسته به یکی از گروه‌های مستقر در اقلیم کردستان عراق بودند.

با این حال سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرد که نیروهای سپاه پاسداران یک خودرو را در جاده روستای «شین‌آباد» به «زیدان» از توابع پیرانشهر «بدون هیچ اخطار قبلی» به رگبار بسته و دو برادر به نام‌های عبدالله و عثمان نادری را کشته‌اند.

این سازمان نوشت که اجساد این دو برادر به پیرانشهر منتقل شده است.

چین انتقادات فزاینده غرب از این کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل را رد کرد

 

چن شو، سفیر چین نزد سازمان ملل متحد در ژنو، انتقادات فزاینده قدرت‌های غربی از سوابق حقوق بشری چین در هنگ‌کنگ و مناطق سین کیانگ و تبت را رد کرد.

او گفت: «اتحادیه اروپا، بریتانیا، آمریکا، کانادا و برخی از کشورهای دیگر از شورای حقوق بشر برای ساختن اتهامات بی‌اساس علیه چین برای دخالت در امور داخلی کشورمان سو استفاده می‌کنند.»

او ضمن رد تمام انتقادات علیه این کشور اعلام کرد: «ما قاطعانه با این تلاش‌ها مخالفت و صریحا آنها را رد می‌کنیم.»

جوزپ بورل ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه از چین خواست که به میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، اجازه دیدار و تحقیق درباره بدرفتاری با اویغورهای مسلمان در منطقه سین کیانگ و مردم تبت را بدهد.

یک وکیل دادگستری: توریستی فرانسوی در مشهد از ۹ ماه پیش بازداشت است

 

یک وکیل دادگستری خبر داد که توریستی فرانسوی به نام بنجامین از ۹ ماه پیش در زندان وکیل‌آباد مشهد زندانی است.

سعید دهقان در توییتی نوشت که او «با اتهاماتی متناقض و واهی» مواجه است و در مدت بازداشت وکلا اجازه دسترسی به محتوای پرونده‌اش را نداشته‌اند.

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد با دقت وضعیت این شهروندش را دنبال می‌کند و کارکنان سفارتش در تهران با او مرتبا در تماسند.

روزنامه فرانسوی فیگارو روز اول اسفند گزارش داده بود که جمهوری اسلامی ایران یک فرد دو تابعیتی ایرانی-فرانسوی و یک شهروند آلمانی را اخیرا دستگیر کرده تا از آنها به عنوان اهرم فشاری برای آزادی اسدااله اسدی، دیپلمات ایرانی، استفاده کند.

در اواسط بهمن ماه، دادگاهی در بلژیک، اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در وین، را به جرم تلاش و اقدام برای بمب‌گذاری در همایش سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس به ۲۰ سال زندان محکوم کرد. سه همدست ایرانی او نیز به مجازات‌های سنگین زندان محکوم شدند.

بیانیه ۸۰ فعال سیاسی و مدنی: مرگ بهنام محجوبی وضع اسفبار دستگاه قضایی را برجسته‌تر کرد

 

بیش از ۸۰ فعال سیاسی و مدنی در بیانیه ای اعلام کردند که مرگ بهنام محجوبی بار دیگر «وضع اسفبار» دستگاه قضایی در ایران را برجسته‌تر کرد.

نویسندگان این بیانیه با اشاره به وضعیت زندانیان سیاسی و عقیدتی تاکید کردند که قضات پرونده‌های این زندانیان «نوعی ماشین امضای احکام ازپیش‌تعیین شده» هستند.

در این بیانیه تاکید شده که زندانیان سیاسی و عقیدتی از امتیازات اندکی که در قوانین جمهوری اسلامی وجود دارد نیز محروم‌اند.

نویسندگان این بیانیه مرگ تعدادی از زندانیان بر اثر قتل در زندان یا عدم رسیدگی پزشکی را یادآوری کرده‌اند.

از جمله در این بیانیه به قتل زهرا کاظمی و علیرضا شیرمحمدعلی در زندان، کشته شدن تعدادی از زندانیان کهریزک و ستار بهشتی بر اثر شکنجه، مرگ اکبر محمدی، هدی صابر و وحید صیادی‌نصیری در زمان اعتصاب غذا، مرگ کاووس سید امامی که خودکشی اعلام شد، و همچنین مرگ محسن دکمه‌چی بر اثر عدم رسیدگی پزشکی اشاره شده است.

احمد منتظری، هاشم آقاجری، ابوالفضل قدیانی، هادی احتظاظی، حسن اسدی زید آبادی، قربان بهزادیان نژاد، علیرضا بهشتی شیرازی، مصطفی تاجزاده، امیر خرم، محمود درد کشان، خسرو دلیرثانی، معصومه دهقان، زهرا ربانی املشی، طاهره طالقانی و صدیقه وسمقی از جمله امضا کنندگان این بیانیه هستند.

بهنام محجوبی، درویش زندانی پس از مدت‌ها وخامت جسمی و روانی و رسیدگی دیرهنگام در زندان اوین، در نهایت در بیمارستان جان باخت. نزدیکان بهنام محجوبی خبر جان باختن او را نخستین بار روز۲۸ بهمن اعلام کرده بودند اما مقام های بیمارستان لقمان این خبر را سوم اسفند تایید کردند.

محجوبی پیش از جان باختنش، در فایلی صوتی بدرفتاری‌ها و آزارهای رخ داده در تیمارستان امین آباد را شرح داده بود.

پزشک بیمارستان مسیح دانشوری: ویروس جهش‌یافته را قبلا بارها در بیماران دیده بودیم

 

 

محمدرضا هاشمیان،‌ فوق تخصص آی‌سی‌یو در بیمارستان «مسیح دانشوری»،‌ از اختلاف نظر با وزارت بهداشت در زمینه علائم بالینی ویروس کرونای جهش‌یافته خبر داد و از عدم شفافیت این وزارتخانه درباره آن انتقاد کرد.

هاشمیان روز چهارشنبه ششم اسفندماه  گفت ویروس کرونایی که به‌عنوان جهش‌یافته و ثبت‌شده در بریتانیا معرفی می‌شود از قبل علائم بالینی‌اش در ایران دیده شده و «وقتی هم گفتیم هیچ‌کسی حرف ما را گوش نمی‌کرد».

او اشاره کرد در زمینه علائم بالینی این ویروس با وزارت بهداشت «مشکل شدیدی» وجود دارد و افزود: «چون این‌ها در ارتباط با علائم بالینی دقیق صحبت نمی‌کنند.»

این پزشک متخصص اضافه کرد: « واقعیت این است که بارها این نوع ویروس را در مدت این اپیدمی دیده بودیم، به‌خصوص زمانی که افزایش مرگ‌ومیر بسیار زیاد در جوانان اتفاق افتاد.»

هاشمیان از تصمیمات دیرهنگام مسئولان انتقاد کرد و گفت: «به‌جای این‌که از الان برای عید برنامه‌ریزی شود دقیقه ۹۰ مسائل را بررسی می‌کنند، یعنی هیچ‌گونه رویکردی از الان برای عید قرار ندادند.»

همزمان با این انتقادها سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از شناسایی ۱۳ مورد جدید ابتلا به ویروس جهش‌یافته خبر داد. او گفت: «تعداد مبتلایان به ۱۱۲ نفر رسیده است و تاکنون هشت نفر در کشور به دلیل ابتلا به این ویروس درگذشته‌اند.»

نشست مشترک دولت و مجمع تشخیص درباره لوایح اف‌ای‌تی‌اف

 

دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام پس از جلسه مشترک با دولت اعلام کرد که تا پایان اسفند درباره لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) تصمیم‌گیری خواهد شد.

خبرگزاری ایسنا نوشت که روز چهارشنبه نشست مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام و تعدادی از وزرای دولت درباره لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی برگزار شده است.

در همین حال محسن رضایی، دبیر این مجمع، گفت که تلاش می‌کنیم تا پایان اسفند نظر نهایی مجمع را اعلام کنیم.

محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری ایران، نیز با اشاره به  «تغییر شرایط بین‌المللی» گفت که «خودتحریمی» کار درستی نیست.

او اضافه کرد: «این موضوع را آنقدر برای آینده روابط خارجی به خصوص روابط بانکی مهم می‌دانیم که حاضریم هر طور که بخواهند همکاری و روشنگری کنیم که زودتر در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصمیم برسند.»

در دی ماه اعلام شد که رھبر جمھوری اسلامی با درخواست حسن روحانی برای تمدید مھلت بررسی لوایح پالرمو و الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم در مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت کرده است.

نماینده ایران در ژنو: اولین اقدام در حفظ برجام بر عهده آمریکاست

 

 

اسماعیل بقایی هامانه،‌ نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در ژنو، گفت برداشتن نخستین گام برای نجات برجام بر عهده ایالات متحده آمریکاست.

هامانه روز چهارشنبه ششم اسفندماه در کنفرانس خلع سلاح به میزبانی سازمان ملل متحد گفت: «مسئولیت بازگشت، راه‌اندازی مجدد، جبران خسارت و همچنین اطمینان خاطر از اینکه دیگر به انتقام ادامه نخواهند داد، بر عهده طرف متخلف است.» 

او افزود: «همان‌طور که [محمدجواد] ظریف، وزیر امور خارجه ایران اخیرا بیان کرد، راهی با یک توالی منطقی وجود دارد.»

تهران در حالی خواستار لغو همه تحریم‌های آمریکا برای بازگشت به برجام است که آمریکا با تغییر برخی از تصمیمات دولت دونالد ترامپ در زمینه تحریم‌های ایران از این کشور خواسته به سطح تعهدات خود بازگردد.

واشینگتن در آخرین اقدام با شرکت در مذاکرات مربوط به برجام با دعوت مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا موافقت کرد. با این حال دولت ایران اعلام کرده در حال بررسی پیشنهاد شرکت آمریکا به عنوان «میهمان» در کمیسیون برجام است.

درخواست آذری جهرمی از شورای نگهبان برای رد مصوبه مجلس درباره افزایش قیمت اینترنت

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، اعلام کرد که از شورای نگهبان خواهد خواست مصوبه مجلس درباره افزایش قیمت اینترنت و اختصاص درآمد آن به صداوسیما را رد کند.

او گفت که دولت «ایستادگی خواهد کرد» تا قیمت اینترنت افزایش نباید.

آذری جهرمی در عین حال اضافه کرد: «اما سوالی که پیش می‌آید این است که چطور می‌شود به بنگاه اقتصادی گفت مالیات را ۱۰ درصد بالا ببر، اما به تعرفه دست نزن.»

به گفته او، بر اساس مصوبه دولت بنا بوده چهار درصد از مالیات اپراتورها به توسعه مناطق روستایی اختصاص پیدا کند.

مجلس روز سه‌شنبه پنجم اسفندماه با مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ برای افزایش سه هزار میلیارد تومانی مالیات اپراتورها و اختصاص آن به برخی دستگاه‌ها از جمله صداوسیما موافقت کرد.

 

وقوع زلزله‌ای دیگر به بزرگی ۴/۵ در سی‌سخت

 

ظهر روز چهارشنبه زلزله‌ای دیگر به بزرگی ۴/۵ و در عمق ۱۰ کیلومتری شهر سی‌سخت را دوباره لرزاند.

 این زمین‌لرزه در شهرهای یاسوج، گچساران و دهدشت هم احساس شد.

عبدالحمید پناهی، فرماندار دنا، گفت که در این زمین‌لرزه خسارت‌های دیگری به ساختمان‌های این شهرستان وارد شده است.

او افزود در این زلزله دست‌کم ۹ نفر مصدوم شده‌اند. به گفته او، این افراد به دلیل ترس از زلزله و فرار کردن زخمی شدند و احتمال افزایش مصدومان وجود دارد.

شامگاه چهارشنبه ۲۹ بهمن نیز زلزله ای به بزرگی ۵/۶  شهر سی‌سخت، مرکز شهرستان دنا را لرزاند. از آن تاریخ تاکنون هشت زمین‌لرزه شهرستان دنا و شهر‌های اطراف را لرزانده است.

این زمین‌لرزه ها تلفات جانی نداشته اما ۶۳ نفر مجروح برجای گذاشته است.

در روزهای گذشته گزارش‌هایی از اعتراض مردم شهر زلزله‌زده سی‌سخت به  نحوه توزیع نامناسب چادر و خدمات پس از زلزله و سانسور خسارات گسترده به منازل مسکونی‌شان منتشر شده است.

به گفته مهدی روشنفکر، نماینده بویراحمد در مجلس، در این زلزله هزار و ۲۶۲ خانه شهری و روستایی تخریب شده است.

رییس بانک مرکزی ایران: یک میلیارد دلار از بدهی کره جنوبی به بانک‌های ایران واریز می‌شود

 

 

عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی ایران، اعلام کرد که در مرحله اول یک میلیارد دلار از بدهی کره جنوبی به ایران به صورت نقدی به حساب بانک‌های ایرانی واریز می‌شود.

او روز چهارشنبه ششم اسفند گفت: «در دیدار با سفیر کره جنوبی تاکید کردیم که چگونه ایران باید از منابعش استفاده کند، حالا اینکه کره‌ای ها با هرکسی می‌خواهند، مذاکره کنند.»

همتی همچنین اعلام کرد که مذاکرات گسترده‌ای با عراق، عمان و ژاپن برای آزاد شدن دارایی های ایران آغاز شده است.

وزارت خارجه کره جنوبی روز پنجم اسفند اعلام کرده بود که مذاکرات این کشور با کشورهای مربوطه از جمله آمریکا برای آزادسازی دارایی‌های بلوکه‌شده ایران ادامه دارد.

پیش از این اعلام شده بود که قرار است بدهی ایران به سازمان ملل از این دارایی‌ها پرداخت خواهد شد.

اختلاف تهران و سئول اخیرا بر سر این پول‌های بلوکه شده که حاصل فروش نفت ایران بوده افزایش یافت و پس از توقیف نفتکش این کشور توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران در روز ۱۵ دی ماه به اوج خود رسید.

نامه ۱۵ نماینده آمریکا به بایدن: لغو تحریم‌های ایران اشتباهی تاریخی است

 

 ۱۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا طی نامه‌ای مشترک به جو بایدن،‌ رییس‌جمهور ایالات متحده، از او خواستند در تصمیم خود مبنی بر لغو تحریم‌های ایران تجدیدنظر کند.

جان کاتکو، نماینده ارشد جمهوری‌خواه در کمیته امنیت میهنی، و ۱۴ نماینده دیگر عضو این کمیته در این نامه به بایدن یادآوری کرده‌اند که ایران به صورت مکرر از اقدامات «تروریسم بین‌المللی» پشتیبانی کرده و نسبت به اقدامات محدودکننده‌ای که بر برنامه هسته‌ای‌اش اعمال می‌شود، بی‌اعتنایی آشکار نشان داده است. 

اعضای مجلس نمایندگان ضمن ابراز نگرانی از لغو تحریم‌ها، هشدار داده‌اند که آشتی با حکومت ایران تاثیرات برگشت‌ناپذیری بر امنیت داخلی و ملی آمریکا خواهد گذاشت. 

در قسمتی از نامه به «فعالیت های بدخواهانه ایران از جمله برنامه هسته‌ای، ساخت موشک‌های بالستیک و کروز، گسترش سلاح، حمایت از تروریسم، گروگان‌گیری، حملات سایبری و نقض گسترده حقوق بشر» اشاره شده است.

بر همین اساس، امضاکنندگان هرگونه تصمیم دولت بایدن برای کاهش تحریم‌ها را «اشتباه تاریخی» خوانده‌اند. آن‌ها اضافه کرده‌اند: «تحت هیچ شرایطی ما نمی‌توانیم اجازه دهیم ایران سلاح هسته‌ای بسازد.»

نمایندگان در پایان خواستار تجدیدنظر در این تصمیم از سوی بایدن شده‌اند.

توییتر ۳۷۳ حساب کاربری مرتبط با ایران، روسیه و ارمنستان را حذف کرد

توییتر اعلام کرد ۳۷۳ حساب کاربری مرتبط با ایران، روسیه و ارمنستان را به دلیل نقض قوانین متعدد این شرکت، حذف کرده است.

بر اساس اعلام توییتر، ۲۳۸ حساب حذف شده از ایران اداره می‌شدند.

توییتر همچنین ۱۰۰ حساب مرتبط با روسیه را به دلیل اقدام آنها در نشر مطالبی باهدف ایجاد بی‌اعتمادی نسبت به ناتو و هدف قراردادن آمریکا و اتحادیه اروپا، حذف کرده است.

توییتر همچنین ۳۵ حساب مرتبط با ارمنستان را که برای هدف قرار دادن جمهوری آذربایجان فعالیت می‌کردند را حذف کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به این اقدام توییتر گفت مسکو دلیل این شبکه اجتماعی برای مسدود کردن این حساب‌ها را مورد بررسی قرار خواهد داد.