سه سال و نیم زندان برای یک فیلمساز ۱۱ سال پس از ساخت مستندی درباره مسیح علینژاد | ایران اینترنشنال

سه سال و نیم زندان برای یک فیلمساز ۱۱ سال پس از ساخت مستندی درباره مسیح علینژاد

 

ندا میهن‌دوست، خواهر نوید میهن‌دوست اعلام کرد برادرش تنها به اتهام ساختن فیلمی درباره فعالیت‌های مسیح علینژاد در یازده سال پیش، زیر فشار قرار گرفته و به زندان محکوم شده است.

ندا میهن‌دوست روز شنبه در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال، تاکید کرد در سال ۱۳۸۸ که برادرش درباره مسیح علینژاد فیلمی ساخته بود، این روزنامه‌نگار به صورت قانونی وارد کشور شده بود و فیلمسازی نوید میهن‌دوست نیز «کاملا قانونی» بود. 

او با محکوم کردن این حکم قضایی و تاکید بر این که نوید میهن‌دوست عضو هیچ گروه سیاسی نبوده، ادامه داد که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی مصداق اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» را ساخت این مستند دانسته است.

 

 

مسیح علینژاد نیز در توییتی درباره فیلم مستندی که نوید میهن‌دوست درباره او ساخته، تاکید کرد: «این فیلم نوید میهن‌دوست مربوط به ۱۱سال پیش بود و‌ از روی کتاب «تاج خار» من که مجوز قانونی داشت. اصلا اکران هم نشد. حالا خودم بخش‌هایی از فیلم را منتشر میکنم که معلوم است قدیمی بود و مربوط به روزهایی که هنوز همکاری با من جرم تلقی نشده بود.»

بر اساس حکم صادر شده توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاد، نوید میهن‌دوست به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت و همکاری با گروه‌های مخالف نظام به قصد براندازی» به ۳ سال حبس تعزیری و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق شعارنویسی» به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

میهن‌دوست آذرماه سال گذشته بازداشت و پس از مدتی با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شده بود. 

پس از اعلام این حکم، مسیح علینژاد در حساب توییتر خود نوشت: «با فشار به نوید میهن دوست و بستگانم فقط یک هدف دارند؛ می‌خواهند مرا دچار عذاب وجدان کنند.»

 

 

علینژاد ادامه داد: «مدام با ایجاد جنگ روانی انگشت اتهام عده‌ای را در چشمم فرو می‌کنند که ببین اگر ساکت نشوی یکی یکی اطرافیانت هم به خاطر فعالیت‌هایت علیه جمهوری اسلامی آسیب می‌بینند. رذالت محض، جنایت محض.»

گزارش رویترز از کارزار دولت چین برای بی‌اعتبار کردن زنان افشا‌کننده نقض حقوق اویغور‌ها

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که چین تحت فشار روز افزون جهانی نسبت به رفتار خود با اقلیت مسلمان در غرب این کشور، یک کارزار بی‌سابقه و تهاجمی برای سرکوب به راه انداخته است. 

بنابر این گزارش، این کارزار شامل حملاتی صریح به زنانی می‌شود که اتهام‌هایی مبنی بر نقض حقوق بشر مطرح کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، با افزایش اتهام‌های نقض حقوق بشر علیه چین در استان سین ‌کیانگو افزایش تعداد حقوقدانان غربی که چین را به پاکسازی قومی متهم می‌کنند، پکن بر روی بی اعتبار کردن زنان اویغوری که موارد نقض را گزارش داده‌اند، متمرکز شده است.

در گزارش رویترز همچنین آمده مقام‌های چینی با نام بردن از این زنان، که به گفته دولت چین داده‌های خصوصی پزشکی و اطلاعات باروری زنان را فاش کردند، بعضی از آنها را به داشتن روابط نامشروع و یکی از آنها را به داشتن بیماری آمیزشی متهم کردند. 

مقام‌های چینی، با بیان اینکه این رفتارها «نشانگر شخصیت بد این زنان است»، سعی دارند گزارش‌های آنها درباره انچه در سین کیانگ رخ می‌دهد را بی‌اعتبار کنند

 

عراقچی: آذربایجان درباره حضور «گروه‌های تکفیری» به ما اطمینان داد

 

عباس عراقچی،‌ معاون وزارت امور خارجه ایران،‌ گفت آذربایجان به تهران درباره حضور شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در منطقه اطمینان داده است.

عراقچی روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه به جنگ قره‌باغ اشاره کرد و گفت: «یک نگرانی در موضوع حضور گسترده‌ گروه‌های تکفیری در منطقه وجود داشت که مسئولان کشور آذربایجان این اطمینان را به ما دادند که این گروه‌ها هیچ جایگاهی نزد مردم و مسئولان ندارند.»

پیشتر و طی جنگ‌ قره‌باغ در پی حمایت ترکیه از آذربایجان،‌ گزارش‌هایی از اعزام شبه‌نظامیان اسلام‌گرای سوری به این منطقه توسط آنکارا منتشر شده بود.

عراقچی در ادامه درباره طرح ایران برای مساله قره‌باغ گفت:‌ «توقف مخاصمات،‌ بازپس ‌دادن مناطق اشغال‌شده به آذربایجان و ایجاد راه‌های ترانزیتی بین کشورهای منطقه و ایجاد راه‌های ارتباطی انسانی از مهم‌ترین محورهای این طرح بود.»

معاون وزارت امور خارجه انعقاد سد «خدا آفرین» میان تهران و باکو را نشان‌دهنده «مخالفت جدی ایران با اشغالگری ارمنستان در قره‌باغ» عنوان کرد.

این مقام جمهوری اسلامی آذربایجان را یکی از همسایگان مهم ایران در زمان تحریم‌ها خواند و اشاره کرد: «در طول دوران سخت تحریم‌ها،‌ روابط اقتصادی ما با کشور آذربایجان طبق روال گذشته ادامه پیدا کرد.»

روسیه توییتر را به نقض قوانین این کشور متهم کرد

 

دولت روسیه توییتر را به «نقض قوانین» این کشور متهم کرد و از امکان محکومیت به جریمه سنگین در قبال آن خبر داد.

سازمان تنظیم مقررات ارتباطات روسیه (روس‌کوماندزور) روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه اعلام کرد توییتر به دلیل عدم پیروی مکرر از برخی درخواست‌هایش مبنی بر حذف «محتواهای ممنوعه»، مرتکب نقض قوانین این کشور شده است.

روس‌کوماندزور اضافه کرده این رسانه اجتماعی در صورتی که در این زمینه مقصر شناخته شود،‌ می‌تواند با جریمه‌ای سنگین مواجه شود.

این سازمان اشاره کرد موارد ممنوعه‌ مورد نظر مربوط به خودکشی،‌ پورنوگرافی و مواد مخدر بوده است.

خبرگزاری رویترز ضمن گزارش این موضوع نوشته که توییتر در این زمینه اظهار نظری نکرد.

بحران کرونا جمعیت دبی را کاهش داد

 

در حالی که پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا در دبی منجر به خروج اجباری کارگران خارجی از این شهر شده، سازمان اعتبارسنجی استاندارد اند پورز اعلام کرد سال گذشته جمعیت دبی ۸/۴ درصد کاهش یافت.

بر اساس اعلام این سازمان آمریکایی، این میزان از کاهش جمعیت در دبی در حالی است که شش کشور عربی عضو شورای همکاری خلیج فارس در این مدت ۴ درصد کاهش جمعیت داشته‌اند.

همزمان با شیوع کرونا آمار بیکاری و از دست رفتن فرصت‌های شغلی در این منطقه افزایش یافت.

اکثریت جمعیت امارت‌های کشور امارات متحده عربی، از جمله امارت دبی، را مهاجران تشکیل می‌دهند.

شرط صدور مجوز اقامت در این کشور عموما داشتن شغل است و بسیاری از مهاجران در صورت بیکار شدن مجبور به ترک امارات می‌شوند.

استاندارد اند پورز نسبت به خطرات کاهش جمعیت در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هشدار داده است.

برخی کارشناسان معتقدند برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ در دبی که سال گذشته برگزاری آن به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد، می‌تواند موجب رونق گرفتن فعالیت‌های اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی شود.

با این حال پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۳ طول خواهد کشید تا میزان تولید ناخالص ملی در دبی به میزان سال ۲۰۱۹ برسد.

ستاد احیای امر به معروف: یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر تشکیل داده‌ایم

حامد ترکاشوند، از مدیران ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، از تشکیل یک هزار و ۴۰۰ گروه جهادی امر به معروف و نهی از منکر در کشور خبر داد.

مدیرکل امور استان‌ها و دستگاه‌های اجرایی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، گفت که برای گسترش فعالیت این ستاد «۱۴۰۰گروه جهادی تخصصی امربه معروف ونهی از منکر کشور تشکیل شده است».

ترکاشوند با بیان این‌که هر زمان نامی از امر به معروف آورده می‌شود، بحث عفاف و حجاب مطرح می‌شود، تاکید کرد که یگروه‌های امر به معروف و نهی از منکر، فعالیت خود را علاوه بر حجاب و عفاف، در عرصه‌های گردشگری، هنر، رسانه، اداری، اقتصاد، بهداشت و درمان، تعلیم و تربیت، حقوقی، فرهنگی، کارگری، مبارزه با مفاسد و مهندسی گسترش می‌دهند.

پروین محمدی، فعال کارگری، به دلیل سخنرانی در تجمع  بازنشستگان به یک سال زندان محکوم شد

پروین محمدی، فعال کارگری، نائب رئیس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و عضو هیات موسس شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی، به دلیل سخنرانی در تجمع  بازنشستگان، به یک سال زندان محکوم شد.

به گزارش اتحادیه کارگران آزاد ایران، پروین محمدی به دلیل پرونده‌ای که سال ۹۶ برایش گشوده شده، به صورت غیابی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است و همزمان حکم جلب و ممنوع الخروجی او نیز صادر شده است.

بنابر این گزارش اتهامات وارد شده به پروین محمدی که به صدور حکم یک سال زندان برای او منجر شده است شامل تبلیغ علیه نظام از طریق ایراد سخنرانی در جمع کارگران بازنشسته حول مطالبات بازنشستگان و نیز مصاحبه درباره آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو بوده است.

پروین محمدی پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های کارگری و مدنی خود بازداشت و زندانی شده است از جمله ۶ اردیبهشت‌ ۹۸، به همراه تعدادی از فعالین کارگری در پارک جهان‌نمای کرج بازداشت و به یک سال حبس تعزیری محکوم و از آذرماه ۹۸ تا اردیبهشت‌ماه ۹۹ برای تحمل این حکم زندانی شد.

اتحادیه کارگران آزاد ایران اقدام دستگاه قضایی در صدور حکم زندان و جلب پروین محمدی را نتیجه برخورد و «بی قانونی مفرط نهادهای امنیتی» نسبت به کارگران و فعالین کارگری عنوان کرد و افزود که حکم یک سال زندان و حکم ممنوع الخروجی و جلب پروین محمدی درحالی بنابر پرونده‌ سال ۹۶ صادر شده است که او از سال ۹۶ تاکنون دو بار در سال‌های ۹۷ و ۹۸ دستگیر و زندانی شده و در اختیار سیستم امنیتی و قضایی بوده است اما در ارتباط با چنین پرونده‌ای مورد بازجویی یا محاکمه قرار نگرفته و از وجود آن نیز بی‌اطلاع بوده است.

این اتحادیه خواهان لغو فوری این حکم شد و تاکید کرد که «نهادهای امنیتی هر زمان بخواهند فعالان کارگری را دستگیر و زندانی کنند بدون هیچ دلیل و سندی و ظرف چند روز پرونده‌ای قضایی را شکل می‌دهند و برای توجیه، تاریخ چند ساله‌ای را نیز بر آن می‌زنند.

دانشگاه علوم پزشکی اهواز: بیمارستان‌های خوزستان به شدت تحت فشار افزایش بیماران کرونا قرار دارند

فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، گفت که بیمارستان‌های خوزستان به شدت تحت فشار افزایش شمار بیماران مبتلا به کرونا قرار گرفته است.

ابول‌نژادیان افزود که در روزهای اخیر بار مراجعه بیماران در اهواز، ماهشهر، دشت آزادگان، شوشتر و دزفول افزایش یافته است و این وضعیت به ویژه در اهواز، بیمارستان‌ها را به شدت تحت فشار قرار داده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز آماری از بیماران بستری و شمار روزانه جان‌باختگان کرونا در استان خوزستان را اعلام نکرد. او در توصیف وضعیت شیوع کرونا در خوزستان گفت که هنوز بسیاری از مردم فکر می‌کنند ضعف و بی‌حالی یا گلودرد، نشانه سرماخوردگی است درحالی که در این شرایط که کووید-۱۹، بیماری غالب است با بروز هرگونه علامت خود را قرنطینه کرده و به مراکز بهداشتی یا بیمارستان‌ها مراجعه کنند.

ابول‌نژادیان گفت هر چند در یک هفته اخیر، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم، سازمان‌ها و ادارات خوزستان بیشتر شده است اما ۲۵ درصد ابتلا در خانواده‌هاست و برای کنترل بیماری، همراهی و همکاری بیشتری نیاز داریم.

شمار تلفات مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از ۱۹ هزار قطعه گذشت

اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران اعلام کرد که شمار تلفات مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از ۱۹ هزار قطعه گذشت.

بنابر اعلام اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران روز یک‌شنبه در ادامه تلفات غیرعادی در پرندگان مهاجر آبزی در تالاب بین‌المللی میانکاله و خلیج گرگان، محیط‌بانان و کارشناسان حفاظت محیط زیست بهشهر و بندر ترکمن، گلوگاه و این اداره کل، لاشه ۸۲۶ قطعه پرنده مهاجر آبزی از گونه‌های چنگر معمولی، فلامینگو، مرغابی، کشیم و آبچلیک تلف از سطح ساحل جمع‌آوری و به صورت بهداشتی دفن شدند.

حفاظت محیط زیست مازندران در اطلاعیه خود تاکید کرد که با گذشت ۳۱ روز از آغاز موج جدید تلفات مشکوک پرندگان در این منطقه، تاکنون لاشه ۱۹ هزار و ۵۹ قطعه پرنده جمع‌آوری شده است.

عملیات جمع‌آوری لاشه پرندگان تلف شده همچنان با مشارکت چندین گروه و با استفاده از قایق، تراکسور و تراکتور در تالاب میانکاله و خلیج گرگان ادامه دارد.

توزیع حدود چهار میلیون دُز واکسن کرونای ساخت شرکت جانسون‌ اند جانسون در آمریکا آغاز شد

توزیع حدود چهار میلیون دُز واکسن کووید-۱۹ ساخت شرکت جانسون‌اندجانسون شامگاه یک‌شنبه در آمریکا آغاز شد و این واکسن تک‌دُزی قرار است از روز سه‌شنبه به مردم آمریکا تزریق شود.

کاخ سفید گفته است که تمامی واکسن‌های تولیدی شرکت جانسون‌اندجانسون فورا ارائه خواهد شد.

جاسون‌اندجانسون وعده داده که تا آخر ماه مارس ۱۶ میلیون دُز و تا آخر ماه ژوئن در اوایل تابستان، ۱۰۰ میلیون دُز دیگر از واکسن را تولید خواهد کرد.

ایالات متحده آمریکا پیشتر در روز شنبه ۲۷ فوریه، مجوز استفاده اضطراری از واکسن کووید-۱۹ تولید شرکت جانسون‌اند‌جانسون را صادر کرده بود.

این سومین واکسن کووید-۱۹ است که در آمریکا مجوز گرفته، و بر خلاف دو واکسن ساخت شرکت‌های مدرنا و فایزر که در دو مرحله تزریق می‌شوند، تک‌دُزی است و در یک مرحله تزریق می‌شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا گفت که واکسن جانسون‌اندجانسون در جلوگیری از ابتلا به نوع شدید کووید-۱۹، از جمله انواع نوظهور ویروس، بسیار موثر است.

آزمایش‌های بالینی واکسن جانسون‌اندجانسون نتایج ‌نشان داده که در ایالات متحده در جلوگیری از ابتلا به نوع شدید بیماری، اثربخشی حدود ۸۶ درصدی داشته است.

جان‌باختن یک پرستار و یک بهورز به دلیل ابتلا به کرونا در خوزستان

مقام‌های بهداشت و درمان خوزستان از جان‌باختن یک پرستار و یک بهورز به دلیل ابتلا به کرونا خبر دادند.

 مقام‌های دانشگاه علوم پزشکی اهواز  شبکه بهداشت خوزستان اعلام کردند که طی دو روز گذشته فاطمه نجم السادات مامای بیمارستان امیرالمومنین اهواز و حمیرا احمدی بهورز شبکه بهداشت شهرستان باغملک به دلیل ابتلا به کرونا جان‌باختند.

مراسم تشییع پیکر فاطمه نجم‌السادات پرستار مامای شاغل در بیمارستان امیرالمومنین اهواز روز یک‌شنبه در این بیمارستان برگزار شد.

پیش از آغاز موج جدید کرونا، مقام‌های سازمان نظام پزشکی شمار کادر درمان جان‌باخته بر اثر کرونا در ایران را بیش از ۳۰۰ نفر اعلام کرده بود.

وزارت خارجه آمریکا، حملات حوثی‌های یمن به مناطق مسکونی عربستان سعودی را محکوم کرد

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای حملات حوثی‌های یمن به مناطق مسکونی عربستان سعودی در شامگاه شنبه را محکوم کرد. 

در این بیانیه آمده است که این حملات نه‌تنها غیرنظامیان بی‌گناه را تهدید می‌کنند، بلکه چشم‌انداز صلح و ثبات در یمن را به مخاطره می‌اندازند. 

بیانیه وزارت خارجه آمریکا ضمن تاکید بر شراکت طولانی‌مدت خود با پادشاهی عربستان سعودی و کمک به این کشور در حفاظت از قلمرو خود در مقابل گروه‌های تحت حمایت ایران، افزود: از حوثی‌ها می‌خواهیم تا حملات را متوقف کرده و با فرستاده ویژه سازمان ملل در برقراری صلح، رفاه، و امنیت برای مردم یمن همکاری کنند. 

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی، شنبه شب ضمن اعلام خبر رهگیری و انهدام حملات موشکی شبه‌نظامیان حوثی به ریاض، تاکید کرده بود که «حمله حوثی‌ها با دستور فرماندهان ایرانی صورت گرفته است که کنترل شبه‌نظامیان در صنعای اشغالی» را برعهده دارند.

همزمان دفاع مدنی عربستان سعودی نیز عنوان کرده بود که  سقوط ترکش‌های ناشی از انهدام این موشک‌‌ها در چندین محله مسکونی ‌ریاض، خساراتی از جمله به یک ساختمان مسکونی وارد کرد ولی تلفات جانی در پی نداشته است. 

دست‌کم ۱۸ کشته در خونین‌ترین روز از اعتراض‌ها در میانمار

 

به گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل، دست‌کم ۱۸ نفر از معترضان در ادامه اعتراضات به کودتای نظامی در میانمار، کشته شدند.

پلیس از اولین ساعات روز در نقاط مختلف شهر یانگون حضور داشت و پس از اینکه نتوانست با پرتاپ نارنجک، استفاده از گاز اشک‌آور و زدن تیر هوایی، جمعیت معترضان را متفرق کند، بر آن‌ها آتش گشود.

به گفته یکی از پزشکان در بیمارستان، یک مرد معترض پس از انتقال به بیمارستان در حالی‌‌که هنوز گلوله به سینه‌اش اصابت کرده بود، جان باخت.

میانمار از زمان به قدرت رسیدن ارتش در اول ماه فوریه و بازداشت رهبر منتخب دولت، آنگ سان سوچی، و بسیاری دیگر از رهبران حزب‌ او در آشوب و آشفتگی به سر می‌برد. کودتاگران آنگ سان سوچی را به تقلب در انتخابات ماه نوامبر گذشته که حزب او با قاطعیت برنده آن بود، متهم می‌کنند.

علی‌اکبر صالحی ارسال نامه تهدیدآمیز ایران به آژانس را تایید کرد

 

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ارسال نامه تهدیدآمیز تهران به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تایید کرد.

صالحی روز یکشنبه پس از حضور در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: «در صورتی که شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به اقدام ایران مبنی بر توقف پروتکل الحاقی، قطعنامه‌ای را علیه کشورمان صادر کنند ایران واکنش مناسبی را خواهد داشت و در این راستا نامه‌ای هم ارسال شده است.»

او درباره مفاد توافق ایران با آژانس نیز گفت که جزییات این توافق «به دلیل ملاحظات حفاظتی» محرمانه خواهد ماند.

خبرگزاری رویترز دو روز پیشتر گزارش داده بود که ایران با ارسال نامه‌‌ای به آژانس تهدید کرده است در صورتی که شورای حکام این نهاد قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران را تصویب کند، جمهوری اسلامی نیز در مقابل، به توافق اخیرش با آژانس پایان خواهد داد.

نشست اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است فردا، دوشنبه، برگزار شود.

جمهوری اسلامی با استناد به قانون اخیر مجلس، اعلام کرده از پنجم اسفند اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده است.

آمریکا و سه کشور اروپایی برجام از این اقدام جمهوری اسلامی به شدت انتقاد کرده و آن را تصمیمی «خطرناک» خوانده‌اند.

به دنبال سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران‌ اعلام شد که دو طرف درباره اقداماتی سه ماهه به توافق دست یافته‌اند.

میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا در سطح دیپلماتیک پایین‌تر برگزار می‌شود

 

میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا که پیشتر در اعتراض به اعدام روح‌الله زم،‌ مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، لغو شده و به تاخیر افتاده بود قرار است در سطح دیپلماتیک پایین‌تر و بدون حضور دیپلمات‌های ارشد از جمله جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برگزار شود.

برگزارکنندگان میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا روی وبسایت این رویداد اعلام کرده‌اند قرار است میزگرد از روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه به مدت سه روز و به صورت مجازی برگزار شود. بر این اساس،‌ در این برنامه سفرای آلمان و فرانسه در ایران سخنرانی خواهند کرد.

پیش از این قرار بود محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران، و جوزپ بورل از جمله مقام‌های شرکت‌کننده در این میزگرد باشند،‌ اما اکنون نام آن‌ها در برنامه اعلام‌شده به چشم نمی‌خورد. به تازگی سخنگوی بورل حضور یا عدم حضور او را منوط به تایید در مراحل آتی عنوان کرد.

میزگرد روابط اقتصادی اروپا با ایران قرار بود در آذرماه برگزار شود که در پی اعدام روح‌الله زم توسط حکومت ایران،‌ از طرف برگزارکنندگان لغو شد و مورد استقبال کشورهای اروپایی قرار گرفت. فرانسه،‌ آلمان،‌ اتریش و ایتالیا اعلام کرده بودند در این میزگرد شرکت نمی‌کنند.

پاتریک وینتور،‌ روزنامه‌نگار گاردین که قرار بود این میزگرد را برگزار کند، هم پس از انصراف از آن اعلام کرد دلیل تصمیمش اعدام روح‌الله زم بوده و توافق‌های آینده با ایران هم باید مشروط به بهبود وضعیت حقوق بشر در این کشور باشد.

اخیرا ۲۱ مقام سابق اروپایی و همچنین  ۴۰ عضو مجمع پارلمانی شورای اروپا با نوشتن نامه‌ و بیانیه‌های جداگانه‌ای ضمن تاکید بر «اقدامات موثر» در مقابله با فعالیت‌های تروریستی و ضد حقوق بشری حکومت ایران خواستار مشروط شدن روابط تجاری این کشور با اروپا شده بودند.

معاون وزیر بهداشت: اگر واکسن کرونا برسد می‌توانیم ماهانه ۲۰ میلیون نفر را واکسینه کنیم

 

علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.»

رئیسی روز یکشنبه با اشاره به گستردگی شبکه بهداشت در نقاط مختلف ایران گفت: «اگر واکسن برسد نمایش قدرت خواهیم داشت.»

بر اساس آماری که معاون وزیر بهداشت ایران ارائه کرد، در حال حاضر ۱۷ هزار خانه بهداشت در روستاها، بیش از ۲۵۰۰ مرکز بهداشتی و درمانی روستایی و همچنین حدود سه هزار مرکز شهری در ایران فعال هستند.

رهبر جمهوری اسلامی گفته است ورود واکسن کرونا از آمریکا و بریتانیا به ایران ممنوع است. نخستین محموله واکسن حدود سه هفته پیش از روسیه وارد تهران شد.

این در حالی است که سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز یکشنبه اعلام کرد تعداد جان‌باختگان کرونا در کشور از مرز ۶۰ هزار نفر گذشت.

روحانی: نوسانات ارز ناخواسته بوده، دولت امیدوار است قیمت ارز کاهش یابد

 

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند».

روحانی روز یکشنبه در ستاد هماهنگی اقتصادی گفت نوسانات بازار ارز «ناخواسته» و به دلیل تحریم‌های آمریکا بوده و دولت قیمت فعلی ارز را به نفع اقتصاد کشور نمی‌داند.

او همچنین اظهار امیدواری کرد که با «کاستن عوارض غیراقتصادی موثر بر فضای اقتصادی کشور» و «تلاش برای آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده» قیمت ارز «سریع‌تر» به قیمت واقعی آن نزدیک شود.

سخنان حسن روحانی در حالی ایراد می‌شود که انتقادها از اظهارات اخیر رئیس دفتر او همچنان ادامه دارد.

محمود واعظی سه روز پیش گفته بود دولت در سه سال گذشته با افزایش قیمت ارز توانست «اقتصاد کشور را اداره کند». او بعدا این اظهارات را تکذیب کرد و گفت رسانه‌ها سخنانش را «ناقص انعکاس داده‌اند».

دفتر ریاست جمهوری: واعظی نگفت دولت در گران شدن قیمت دلار نقش دارد

 

دفتر ریاست جمهوری ایران نقل قول منتشرشده از محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، درباره نقش دولت در افزایش قیمت ارز را تکذیب کرد.

روابط عمومی دفتر ریاست جمهوری روز یکشنبه در اطلاعیه‌ای نوشت که «اصرار مخالفین دولت بر تکرار این دروغ» به دلیل «تحت تاثیر قرار دادن آرامش نسبی بازار» است.

رسانه‌های ایران پیشتر گزارش داده بودند که واعظی شامگاه پنجشنبه در دیدار با صادرکنندگان استان اصفهان گفته است: «از نظر اقتصادی نرخ ارز ایران ۲۵ یا ۲۷ هزار تومان نیست. ما این کار را کردیم تا بتوانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم.»

انتشار این اظهارات واکنش گسترده‌ای را به همراه داشت و نظام‌الدین موسوی، نماینده تهران در مجلس، نیز نوشت: «اگر یک هفته پیش می‌گفتم دولت خودش ارز را گران می‌کند متهم به توهین به رییس جمهور، اخلال در اقتصاد و بازار ارز و تشویش اذهان عمومی می‌شدم.»

شهاب‌الدین عزیزی خادم رییس فدراسیون فوتبال ایران شد

 

فدراسیون فوتبال ایران در انتخاباتی که علی کریمی، بازیکن پر طرفدار تیم ملی، آن را «مهندسی‌شده» خواند، شهاب‌الدین عزیزی خادم را به عنوان رییس جدید انتخاب کرد.

مجمع عمومی انتخاباتی فدراسیون فوتبال ایران روز یکشنبه ۱۰ اسفندماه برای انتخاب رییس و دیگر مدیران آن با حضور چهار نامزد در تهران برگزار شد. عزیزی خادم در مرحله دوم انتخابات این جایگاه توانست با کسب ۴۹ رای ریاست فدراسیون فوتبال را به دست آورد. 

او علاوه بر عضویت در هیات مدیره شرکت‌های صنعتی و اقتصادی، سابقه ریاست هیات مدیره باشگاه‌های فوتبال «سایپا» و «پیکان» و همچنین هیات رییسه فدراسیون فوتبال را در کارنامه‌اش داشته است.

حاشیه‌های مربوط به اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران و همچنین محدودیت‌های مربوط به کرونا برگزاری این انتخابات را با تاخیر مواجه کرد.

این انتخابات پس از آن برگزار می‌شود که مهدی تاج، رییس پیشین فدراسیون،‌ از جایگاه خود کناره‌گیری کرد. او در زمینه پرونده مارک ویلموتس،‌ سرمربی سابق تیم ملی ایران،‌ به دلیل نقش ویژه در تشکیل قراردادش مورد انتقاد قرار گرفت.

فدراسیون فوتبال ایران در زمینه این پرونده، با حکم فیفا به پرداخت جریمه سنگین به ویلموتس محکوم شد. 

حضور علی کریمی، بازیکن پرطرفدار تیم ملی ایران،‌ در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال طی هفته‌های اخیر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. او در بیانیه‌ای اعلام کرد برای «خشک کردن ریشه فساد و سربلندی فوتبال ایران» در این انتخابات شرکت کرد.

کریمی پس از برگزاری مرحله اول انتخابات، از سالن محل برگزاری خارج شد و آن را «مهندسی شده» خواند.

علاوه بر کریمی،‌ کیومرث هاشمی،‌ شهاب‌الدین عزیزی خادم و‌ مصطفی آجرلو سه نامزد نهایی این پست بودند.

در مرحله اول انتخابات هاشمی و عزیزی با کسب آرای لازم به دور دوم رقابت راه یافتند.

هشدار روزنامه اطلاعات درباره احتمال «مامور بودن» کارگران چینی در ایران

 

روزنامه دولتی «اطلاعات» طی مقاله‌ای با هشدار به مقام‌های سیاست خارجی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی نوشته ممکن است کارگران چینی که در ایران حاضر هستند، «ماموران» دولت این کشور باشند.

این روزنامه یکشنبه ۱۰ اسفندماه نوشت: «با تمام احترامی که برای دولت چین قائل هستیم و با تاکید بر توسعه روابط تهران پکن، باید به دست‌اندرکاران سیاست خارجی و اطلاعاتی کشور هشدار دهیم که مواظب حضور چینی‌ها در ایران باشند.»

شبان شهیدی مودب، نویسنده این مقاله و سفیر پیشین جمهوری اسلامی در مالزی، در ادامه اشاره کرده است: «دولت چین تلاش می‌کند تا ماموران خود را زیر لوای کارگر یا کارشناس و بازرگان راهی مناطق مختلف دنیا کند و احتمال دارد حضور بیش از حد آن‌ها در ایران،‌ در مواردی به نفع منافع ملی ما نباشد.»

این روزنامه دولتی همچنین در زمینه گزارش‌ها درباره واگذاری بنادر و جزیره کیش یا قشم به چینی‌ها انتقاد کرده و آن را موجب «سست شدن باور مردم نسبت به حاکمیت» دانسته است.

واگذاری‌های اقتصادی و توسعه حضور شرکت‌ها و نیروهای چینی در ایران طی سال‌های اخیر بارها مورد انتقاد کارشناسان و شهروندان در رسانه‌ها قرار گرفته است.