سخنگوی دولت: مشارکت در انتخابات قابل‌ قبول بود | ایران اینترنشنال

سخنگوی دولت: مشارکت در انتخابات قابل‌ قبول بود

علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر می‌شدند ولی ۲۸ خرداد رای ندادند، «نوعی بیان دیدگاه و در چارچوب نوعی مشارکت قابل تبیین است».

ربیعی سه‌شنبه اول تیر در نشست خبری هفتگی‌اش، تحلیل عمومی و رایج درباره تحریم گسترده انتخابات مبنی بر مخالفت اکثریت مردم ایران با جمهوری اسلامی را «ساده‌اندیشانه و تقلیل‌گرایانه» خواند و به گفته او، فقط از سوی «یک گروه در خارج کشور یا یک فرد در داخل کشور» ارائه می‌شود.

او گفت این تحریم «تابعی از متغیرهایی از قبیل تغییرات جمعیتی، تحولات ارزشی، احساس موفقیت یا عدم موفقیت در رای‌دهی، میزان نیل به هدف رای‌دهندگان، امکان حضور در پای صندوق رای، یافتن گرایشی نزدیک به ارزش‌های خود و نیز تابعی از سایر مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است».

سخنگوی دولت جمهوری اسلامی تاکید کرد: «همین مشارکت قابل قبول بوده و قابل مقایسه با بسیاری از کشورها هم نیست».

علاوه بر تحریم انتخاباتی بیش از نیمی از مردم ایران، بر اساس آمار رسمی، آرای باطله پس از آرای ابراهیم رئیسی، بیشتر از آرای سه نامزد دیگر این انتخابات بوده است.

با این حال، ابراهیم رئیسی در نشست خبری‌اش، انتخابات اخیر را «حماسه» خواند و احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری، نیز گفت دست‌کم ۱۰ درصد افراد به‌دلیل «ترس از کرونا» پای صندوق‌های رای نیامدند.

 

عنوان ششمی نازنین ملایی در مرحله نیمه‌نهایی روئینگ

مرحله نیمه نهایی قایقرانی روئینگ بازی‌های المپیک توکیو‌ برگزار شد و نازنین ملایی با قرار گرفتن در جایگاه ششم مرحله نیمه‌نهایی قایقرانی روئینگ گروه خود از صعود به فینال المپیک۲۰۲۰ بازماند. او فردا برای کسب عنوان هفتم تا دوازدهم، در فینال دسته B پارو می‌زند.

پروف‌پوینت: یک گروه از هکرهای جمهوری اسلامی به دنبال سرقت اطلاعات نظامی آمریکا بوده است

به گزارش شرکت آمریکایی امنیت سایبری پروف‌پوینت، هکرهای تورتس‌شل، پوسته لاک‌پشت، وابسته به حکومت ایران، طی کارزاری در سال گذشته در تلاش بوده‌اند اطلاعات نظامی ایالات متحده را از پیمانکاران سرقت کنند و در این راه از روش‌هایی همچون اغواگری جنسی کارکنان این شرکت‌ها استفاده می‌کرده‌اند.

محققان پروف‌پوینت شواهدی یافته‌اند که نشان می‌دهد هکرها با ساختن یک حساب جعلی فیسبوک به نام یک مربی اروبیک بریتانیایی، با کارکنان این شرکت‌های پیمانکار نظامی ارتباط می‌گرفتند و پس از چند ماه ارسال ایمیل‌ها و پیام‌های بی‌ضرر برای این افراد و جلب اعتماد آنها، برای این کارمندان بدافزار می فرستادند.

طبق این گزارش، تورتس‌شل به دنبال این بوده تا از طریق هک کردن سیستم‌های پیمانکاران کوچک، به شبکه‌های شرکت‌های نظامی بزرگ‌تر دسترسی پیدا کند.

پروف‌پوینت مشخص نکرده چه شرکت‌هایی هدف این حمله‌ها بوده‌اند و وزارت خارجه ایران نیز از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده است.

 

ایران از هفته آینده تولید واکسن کرونای کوبایی سوبرانا-۲ را آغاز می‌کند

به گزارش رسانه‌های کوبا، هفته آینده ایران اولین کشور غیراز کوبا خواهد بود که تولید واکسن کرونای ساخت این کشور به نام سوبرانا-۲ را آغاز می‌کند.

این دومین واکسن ساخت کوباست و طبق داده‌های اولیه آزمایش‌های بالینی، تاثیرگذاری این واکسن در برابر ویروس کرونا بیش از ۹۰ درصد است.

در عین حال منتقدان می‌گویند تا این داده‌ها در نشریات بین‌المللی منتشر نشود قابل اعتماد نیست.

موسسه پاستور ایران و موسسه کوبایی سازنده واکسن سوبرانا-۲، فینلی، در اوایل سال ۲۰۲۱ برای انجام مرحله سوم آزمایش‌های بالینی این واکسن در ایران توافق کردند.

قرار است ایران میلیون‌ها دوز از این واکسن را تحت نام پاستوکووک تولید کند.

دستور وزیر بهداشت برای اولویت دادن و انجام واکسیناسیون قضات و کارکنان دادگاه‌ها در اسرع وقت

سعید نمکی، وزیر بهداشت، دستور برنامه‌ریزی و واکسیناسیون فوری قضات و کارکنان دادگاه‌ها را صادر کرد.

نمکی در نامه‌ای به علیرضا رییسی، معاون بهداشت این وزارتخانه، دستور داد تا واکسیناسیون قضات و کارمندان دادگاه‌های سراسر کشور را در اولویت قرار داده و برنامه‌ریزی واکسیناسیون قضات و کارکنان دادگاه‌ها در اسرع وقت انجام شود.

علاوه بر روند کند واکسیناسیون در ایران، بسیاری از کارشناسان بهداشت و درمان به اقدامات وزارت بهداشت در دور زدن اولویت‌های واکسیناسیون نیز انتقاد کرده‌اند.

تاکنون وزارت بهداشت با نقض اولویت‌های تعیین شده در سند ملی واکسیناسیون، اقدام به واکسیناسیون برخی مجامع و نهادهای حکومتی کرده است از جمله واکسیناسیون چند هزار نفر از پرسنل صدا و سیما، واکسیناسیون گروهی از مجریان انتخابات خرداد ماه و همچنین برخی واکسیناسیون نهادهای خاص از جمله این اقدامات است.

این درحالی است که علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، پیشتر گفته بود که در سند ملی واکسیناسیون اولویت بندی برای تزریق واکسیناسیون در ۴ فاز است.

به گفته رییسی، بنابر سند ملی واکسیناسیون، قرار بود در فاز نخست واکسن به کادر بهداشت و درمان، سالمندان دارای بیماری زمینه‌ای شدید، جانبازان شیمیایی، تنفسی و بالای ۵۰ درصد تزریق شود و فاز دوم نیز مختص گروه‌های پرخطر مانند سالمندان بالای ۶۵ سال که به ترتیب سنی از ۸۰ تا ۸۵ سال، ۷۵ تا ۸۰ سال، ۷۰ تا ۷۵ سال، ۶۵ تا ۷۰ و ۶۰ تا ۷۵ سال و نیز به افراد بین ۱۶ تا ۶۴ سال که به بیماری زمینه‌ای مبتلا هستند.

به گفته علیرضا رییسی، فاز سوم نیز مختص واکسیناسیون افراد حاضر در مراکز تجمعی و شامل اشخاصی است که ریسک کمتری نسبت به فاز دوم دارند و در نهایت در فاز ۴ واکسن برای عموم، تزریق می‌شود.

درحال حاضر همچنان گروه‌هایی از پرسنل و کادر درمان، گروه‌هایی از بیماران خاص و معلولان همچنان واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند.

ابراز نگرانی شدید آمریکا نسبت به افزایش حمله به غیرنظامیان در افغانستان

آمریکا نسبت به گزارش‌ها درباره افزایش حملات به غیرنظامیان در افغانستان اظهار نگرانی جدی کرد. این حملات همزمان با قدرت گرفتن هر چه بیشتر طالبان در افغانستان افزایش یافته است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در سفر به هند، تنها راه دستیابی به صلح در افغانستان را مذاکره خواند و تاکید کرد که تمامی احزاب در این کشور باید این مساله را جدی بگیرند.

پیش‌تر، سازمان ملل متحد نیز درباره تلفات در افغانستان هشدار داده بود.

ایالات متحده، انتهای ماه اوت و پس از دو دهه حضور نظامی در افغانستان، نیروهای خود را از این کشور خارج می‌کند.

به گزارش رویترز، طالبان می‌گویند که اگر قدرت بار دیگر به دست آنان بیفتد، با شهروندان درست رفتار می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که افغانستان به پایگاه تروریسم بین‌المللی تبدیل شود. با این حال، آدم‌ربایی و کشتار شهروندان افغان طی روزهای اخیر، در مناطقی که طالبان در آن‌ها پیشروی کرده‌اند، افزایش یافته است. طالبان کشتار به‌منظور انتقام‌جویی را انکار می‌کنند.

فرماندهان آمریکایی پیش‌تر به جو بایدن درباره خارج کردن نیروهای آمریکایی از افغانستان و احتمال آغاز جنگ داخلی در این کشور هشدار داده بودند.

 

نتایج یک پژوهش: گرمایش جهانی به نقطه بحرانی رسیده است

نتایج یک پژوهش جدید با تکیه بر رصد آثار حیات بر روی کره زمین، نشان می‌دهد که تمامی شاخص‌های کلیدی بحران اقلیمی در حال بدتر شدن است.

رصد کردن ۱۶ مورد از ۳۱ نشانه حیات بر روی کره زمین، نشان می‌دهد تراکم گازهای گلخانه‌ای، گرمایش اقیانوس و میزان تراکم یخ‌های قطبی همه‌وهمه، به درجه نگران‌کننده‌ای رسیده است.

ویلیام ریپل، بوم‌شناس دانشگاه ایالت اورگان در آمریکا و از پژوهشگران این تحقیق، گفت که بنا بر مشاهدات حاضر، یا نزدیک به نقطه بحرانی‌ هستیم، یا از آن عبور کرده‌ایم.

ریپل افزود که تجربه کوویدـ۱۹ نشان می‌دهد که کاهش حمل‌ونقل و میزان مصرف، اصلا کافی نیست؛ پژوهشگران معتقدند که برای کم کردن سرعت وضعیت اضطراری زیست‌محیطی، تغییرات اساسی نیاز است.

همه‌گیری کرونا کسب‌وکارها را تعطیل و نحوه اندیشیدن افراد درباره کار، مدرسه و مسافرت را دگرگون کرده است، اما بسیار کم بر روی انتشار گازهای کربنی در جهان موثر بوده است.

در این پژوهش آمده است که نگهداری دام، از عوامل قابل‌توجه در گرمایش جهانی است. شمار دام زنده در جهان نزدیک به ۴ میلیارد برآورد شده است. جنگل‌زدایی در جنگل‌های آمازون در برزیل، در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به رقم بی‌سابقه‌ای رسید و بیش از یک میلیون هکتار از این جنگل‌‌ها در سال ۲۰۲۰ از بین رفت.

اسیدی شدن آب اقیانوس‌ها نیز به بالاترین میزان خود رسیده است و در کنار گرم‌تر شدن آن‌ها، حیات صخره‌های مرجانی را تهدید می‌کند. بیش از نیم میلیارد انسان برای تهیه غذا، جهانگردی و محافظت از اثرات طوفان‌ها، به این آب‌سنگ‌های مرجانی متکی‌اند.

با این حال، نکات مثبتی، همچون پایین‌ترین رقم یارانه برای سوخت‌های فسیلی، هم در این تحقیق به چشم می‌خورد.

در این پژوهش تاکید شده است که مصرف سوخت‌های فسیلی باید به‌تدریج حذف و در نهایت ممنوع شود. همچنین آموزش اقلیمی باید بخشی از برنامه آموزشی در سراسر جهان باشد.

پژوهشگران این تحقیق بار دیگر تاکید می‌کنند که بقای تمدن انسانی و بالیدن نسل آینده، تنها در گرو ایجاد تغییرات ریشه‌ای در این زمینه است.

۱۱۴ زندانی سیاسی و کنشگر خطاب به حکومت: خشم مردم بزرگ‌تر از قدرت اسلحه جمهوری اسلامی است

۱۱۴ نفر از خانواده‌های دادخواه، زندانیان سیاسی و فعالان صنفی، مدنی و سیاسی با انتشار نامه‌ای از اعتراضات مردم خوزستان حمایت کردند.

در این نامه که روز چهارشنبه منتشر شد، آمده است: «مطالبه ملت ایران گذر از رژیم جمهوری اسلامی و رسیدن به زندگی انسانی در سایه قانون اساسی مبتنی بر حقوق بشر و حفظ منافع ملی است، چرا که مشی سیاسی ولایت فقیه طی چهل و سه سال گذشته موفق نبوده و پل های عقلانیت را شکسته است.»

امضاکنندگان این نامه تاکید کردند که «اعتراض امروز ملت ایران، مطالبه به‌حق و شایسته‌ای است که امروز خود را و کرامت انسانی و میهنی خود را در خطر می‌بینند.»

گوهر عشقی مادر ستار بهشتی، هاشم خواستار معلم امضاکننده بیانیه ۱۴، شهلا انتصاری امضاکننده بیانیه ۱۴، ناهید شیربیشه معلم و مادر جانباخته پوریا بختیاری، قاسم شعله سعدی، حسن نایب هاشم، فعال حقوق بشر، سهیلا ستاری، فعال مدنی و آرش صادقی فعال حقوق بشر در تهران، از امضاکنندگان این نامه هستند.

آنان به «حاکمان خودخوانده جمهوری اسلامی» هشدار دادند «خشم مردم بزرگ‌تر از قدرت اسلحه و تفنگ آنهاست».

همچنین این کنشگران سیاسی و مدنی از نیروهای انتظامی و امنیتی خواسته‌اند «به وجدان خود رجوع کرده و در مقابل سرکوبگران» از نیروهای مردمی پشتیبانی کنند.

آنان از «همه فعالان سیاسی و مدنی و آزادی‌خواه ایران» نیز تقاضا کردند «بدون فوت وقت جنایات رژیم را به گوش جهانیان رسانده و به کلیه سازمان‌های بین‌المللی و دولت‌های طرف قرارداد جمهوری اسلامی اعلام کنند که این نظام نماینده ملت ایران نیست و نظامی است غاصب».

معاون وزارت بهداشت: ظرفیت بیمارستان‌ها در برخی استان‌ها تکمیل شده است

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، با هشدار نسبت به وضعیت «بسیار خطرناک» شیوع کرونا در برخی استان‌ها نظیر تهران، هرمزگان، کرمان و البرز، گفت در این استان‌ها «پذیرش بیمارستان‌ها، بیشتر از ظرفیت آن‌هاست».

حریرچی روز چهارشنبه خبرگزاری صداوسیما گفت بیمارستان‌های تکمیل شده، اکنون «فراتر از ظرفیت خدمات‌رسانی خود ناچار به پذیرش هستند».

او درباره بیمارستان‌های تهران اضافه کرد: «در حال حاضر در بیمارستان‌هایی نظیر بیمارستان امام خمینی تهران ۵۵۰ بیمار بستری کرونا داریم. این در حالی است که کل بیمارستان هزار تخت دارد و باید همزمان به بیماران سرطانی، تصادفی، قلبی و ... نیز خدمات‌رسانی کند.»

همزمان علیرضا زالی، رییس ستاد مقابله با کرونا در تهران از «استمرار موجب پنجم کرونا» خبر داد و گفت: «بر اساس آمار تا ساعت ۸ صبح روز چهارشنبه ششم مرداد تعداد بستری بیماران کرونایی در استان تهران ۹ هزارو ۶۵۰ نفر است.»

او ادامه داد: «در حال حاضر ۱۹ بیمارستان ما از نظر تعداد بیماران، سخت‌ترین شرایط را تحمل می کنند و برخی از آنها بیش از ۵۰۰ بیمار کرونایی را پذیرا شده‌اند.»

اسماعیل حسین‌زهی یکی از نمایندگان استان سیستان و بلوچستان نیز به سایت خبری «خانه ملت» گفت: «ما هنوز در وضعیت بحران قرار داریم و تنها در حوزه پیشگیری اقدامات موثری انجام شده است.»

او ادامه داد: «یکی از مشکلاتی که مانع از کنترل این بیماری در این استان شده این است که مردم ناچارند روزانه برای کسب معاش در کف بازار حضور پیدا کنند.»

بر اساس آمارهای رسمی، شناسایی تعداد موارد جدید ابتلا به کرونا در ایران طی دو روز گذشته به بالاترین میزان خود از ابتدای شیوع کرونا در ایران در یک سال و نیم گذشته رسیده است.

۱۴۰۰ فعال مدنی و محیط زیست خواستار دادن مرخصی به هومن جوکار شدند

بیش از ۱۴۰۰ روزنامه‌نگار، فعال مدنی،‌ محیط زیست و هنرمند با نوشتن نامه‌ای به رییس قوه قضاییه خواستار دادن مرخصی به هومن جوکار، یکی از فعالان بازداشتی محیط زیست،‌ شدند.

در این نامه که خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای نوشته شده، امضاکنندگان از او خواسته‌اند تا با مرخصی جوکار پس از ۱۲۸۰ روز و به دلیل ابتلای پدر،‌مادر و همسرش به کرونا موافقت کند.

در بخشی از این نامه اشاره شده: «هومن جوکار که در سه سال و نیم گذشته حتی یک ساعت هم به مرخصی نیامده، تنها امید پدر و مادری است که این روزها سخت بیمارند.»

امضاکنندگان همچنین از رییس قوه قضاییه خواسته‌اند پیش از آن که دیر شود دستور این مرخصی را صادر کند.

هومن جوکار، سام رجبی، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز، طاهر قدیریان و امیرحسین خالقی هفت فعال محیط زیستی‌اند که بیش از سه سال است در زندان به سر می‌برند.

بنیاد برومند: جمهوری اسلامی بیش از ۵۴۰ ایرانی در خارج از کشور را کشته یا ربوده است

 

بنیاد حقوق بشری عبدالرحمان برومند اعلام کرد هویت بیش از ۵۴۰ ایرانی در خارج از کشور را که «قتل و یا آدم‌ربایی موفقیت‌آمیز» آنان به جمهوری اسلامی منتسب است، شناسایی کرده است.

این بنیاد در گزارشی به مناسبت صدور کیفرخواست علیه چهار ایرانی به اتهام تلاش برای ربودن مسیح علی‌نژاد روزنامه‌نگار ایرانی در آمریکا، اضافه کرد که این آمار، همه موارد گزارش‌شده را در بر نمی‌گیرد و باید درباره بسیاری از موارد گزارش شده تحقیق شود.

در گزارش بنیاد برومند تاکید شده که از زمان انقلاب ۵۷ تاکنون، عوامل جمهوری اسلامی «صدها حمله علیه پناهندگان در کشورهای مختلف» به عمل آورده و چون در اغلب مواقع از هر گونه مجازاتی مصون بوده‌اند، این حملات را دائما تکرار کرده‌اند.

بر اساس تحقیقات این بنیاد حقوق بشری، بیشتر حملات موفقیت‌آمیز عوامل جمهوری اسلامی در کردستان عراق (به غیر از دیگر مناطق کشور عراق) با ۳۸۰ فقره بوده است.

پاکستان، ترکیه، فرانسه و افغانستان دیگر کشورهایی بودند که تعداد زیادی از این حملات در آنها صورت گرفته است.

علاوه بر این، برخی از مخالفان جمهوری اسلامی نیز در کشورهای آلمان، اتریش، سوییس، بریتانیا، سوئد، هلند، آمریکا، امارات متحده عربی، تاجیکستان، تانزانیا، آذربایجان، هندوستان، فیلیپین، لهستان، و اسپانیا، و دیگر کشورها، به قتل رسیده‌اند.

بر اساس این تحقیق، قتل‌های دگراندیشان از سوی جمهوری اسلامی با بیش از ۳۹۷ فقره (۳۲۹ نفر در کردستان عراق) در دهه ۱۹۹۰ (دهه ۱۳۷۰) به اوج خود رسید.

آمریکا ۱۲۰ - ایران ۶۶؛ شکست سنگین بسکتبال ایران مقابل بهترین‌های دنیا

تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود در المپیک توکیو به مصاف آمریکا، مدافع عنوان قهرمانی رفت و ۱۲۰ بر ۶۶ نتیجه را به حریف قدرتمندش واگذار کرد. تیم ملی بسکتبال ایران که در مسابقه اول مغلوب جمهوری چک شده بود در آخرین مسابقه مرحله گروهی با فرانسه دیدار می‌کند

حذف دختر بدمینتون باز ایران از المپیک

ثریا آقایی نماینده بدمینتون ایران امروز در دومین مسابقه‌اش در دو ست پیاپی با نتایج ۲۱ بر ۱۱ و ۲۱ بر ۳ برابر حریف خود بینگ جیائو از چین و نفر شماره ۸ بدمینتون جهان شکست خورد و از المپیک۲۰۲۰ کنار رفت. ثریا آقایی اولین پیروزی بدمینتون ایران در تاریخ المپیک را به ثبت رساند

ایران صفر - کانادا ۳ ؛ اولین شکست والیبال ایران در المپیک

تیم ملی والیبال ایران که موفق شده بود در دو بازی ابتدایی خود برابر لهستان و ونزوئلا پیروز شود، در بازی سوم به مصاف کانادا رفت و مقابل این تیم سه بر صفر و با امتیازهای ۲۵ بر ۱۶، ۲۵ بر ۲۰ و ۲۵ بر ۲۲ تن به شکست داد. تیم ملی والیبال ایران در چهارمین مسابقه خود در رقابت‌های المپیک توکیو روز جمعه، ۸ مردادماه از ساعت ۱۵:۱۰ مقابل ایتالیا قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر کشور: دلیل جهش قیمت سیمان، قطع برق کارخانه‌هاست

بابک دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور، قطع برق دلیل جهش قیمت سیمان است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور درباره چهار برابر شدن قیمت سیمان طی یک ماه گذشته، با بیان اینکه «از صادرات سیمان اطلاعی ندارم»، گفت: آنچه مسلم است یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت سیمان کاهش تولید به خاطر مشکل قطع برق کارخانجات است

بابک دین‌پرست در جریان سفر خود به کرمان تاکید کرد که در کارخانه‌های سیمان مهمترین مشکل در حال حاضر بحث قطعی برق است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور از جمله گفت که به دلیل مشکلاتی که به دلیل قطعی برق ایجاد شده است کارخانه سیمان کرمان که می‌تواند روزانه بیش از سه هزار و ۵۰۰ تن تولید داشته باشد در حال حاضر با کمتر از یک سوم ظرفیت فعالیت می‌کند.

شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی در نیمه تیرماه و پس از موج گسترده خاموشی‌ها که اعتراضات مردم را در پی داشت دستور قطع برق صنایع فولاد و سیمان را صادر کرد و این کارخانه‌ها فقط در موارد معدود و شب‌ها اجازه فعالیت دارند.

گمرک ایران: ماينرهای استخراج رمزارز بدون هیچ منعی و با ارز بانک مرکزی وارد کشور می‌شوند

مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، اعلام کرد که واردان ماینر برای استخراج رمزارز به ایران به طور رسمی، با اطلاع دولت و با تامین ارز آن از سوی بانک مرکزی انجام می‌شود.

مقام‌های دولت، وزارت نیرو و شرکت توانیر پیشتر بارها اعلام کرده بودند که استخراج رمزارزها یکی از عوامل اصلی افزایش مصرف برق و بروز بحران کمبود برق است که به خاموشی‌های گسترده در کشور منجر شده است.

با این حال مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، نه تنها تایید کرد که ماینرها به طور رسمی وارد کشور می‌شوند بلکه از سال ۹۹ تاکنون ۱۱ ميليون دلار برای واردات رسمی ماينرهای استخراج رمزارز  توسط بانك مركزی تامين ارز شده است.

معاون فنی گمرک ایران همچنین گفت که در حال حاضر دستگاه‌های استخراج رمزارز بدون هرگونه ممنوعيتی و حتی با دريافت ثبت سفارش از وزارت صنعت، معدن و تجارت و تاييد منشا ارز از سوی بانک مركزی، توسط بخش خصوصی به كشور وارد می‌شود.

این درحالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی بارها عدم واردات برخی از داروها و واکسن کرونا  به ناتوانی در تامین و انتقال ارز به دلیل تحریم‌ها عنوان کرده بودند ولی اکنون به گفته معاون گمرک ایران مشخص شده که بانک مرکزی در همین دوره ارز مورد نیاز برای واردات ماینرها  را تامین کرده است.

 

آمریکا و بریتانیا از نخست‌وزیر جدید لبنان خواستند فورا دولت خود را تشکیل دهد

آمریکا و بریتانیا از نجیب میقاتی، نخست‌وزیر جدید لبنان، خواستند با هدف اجرای سریع اصلاحات در این کشور سریع به تشکیل دولت اقدام کند.

جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست خبری روز سه‌شنبه خود از دولت نجیب میقاتی خواست تا برای رسیدگی به بحران‌های این کشور فورا دولتی مقتدر تشکیل دهد که به انجام اصلاحات حیاتی در لبنان متعهد باشد.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، نیز در توییتی از میقاتی خواست فورا دولتی تشکیل دهد که اصلاحات لازم را برای به ثبات رساندن شرایط در لبنان عملی کند.

راب هشدار داد که برای رسیدگی به بحران اقتصادی و انسانی در لبنان هیچ زمانی نباید تلف شود.

میقاتی، که پیش‌تر نیز دو دوره نخست‌وزیر لبنان بوده است، روز دوشنبه مکلف به تشکیل دولت جدید در این کشور شد.

سعد حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان، پس از گذشت ده ماه از مکلف شدن برای تشکیل دولت، در نهایت به‌دلیل اختلاف نظر با میشل عون، رییس‌جمهوری، نتوانست این امر را محقق کند و استعفا داد. حریری از نخست‌وزیری میقاتی حمایت کرده است.

جو بایدن: اگر آمریکا با یک قدرت جهانی وارد درگیری نظامی شود، این جنگ پیامد حمله‌های سایبری خواهد بود

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، گفت که اگر ایالات متحده در آینده با یک قدرت جهانی وارد جنگ نظامی واقعی شود، این جنگ در نتیجه یک حمله سایبری بزرگ خواهد بود.

بایدن روز سه‌شنبه در یک سخنرانی در دفتر اطلاعات ملی آمریکا خاطرنشان کرد که امکان چنین حمله‌هایی با سرعت در حال افزایش است.

بایدن همچنین با اشاره به تهدید چین هشدار داد که رییس‌جمهوری چین به شدت مصمم است تا دهه ۲۰۴۰، این کشور را به بزرگ‌ترین قدرت نظامی و اقتصادی جهان تبدیل کند.»

درپی چندین حمله سایبری گسترده به نهادهای مختلف آمریکایی در ماه‌های اخیر که در مواردی باعث اختلال در روند عرضه غذا و سوخت در نقاط مختلف ایالات متحده شد، مبارزه با حمله‌های سایبری در اولویت کار دولت بایدن قرار گرفته است.

سازمان بهداشت جهانی سیگارهای الکترونیکی و ویپ‌ها را برای سلامت مضر خواند

تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، در یک نشست خبری اعلام کرد سیگارهای الکترونیکی و ویپ‌های مشابه برای سلامت «مضر» هستند و دولت‌ها باید مقرراتی وضع کنند تا از کودکان، نوجوانان و افراد آسیب‌پذیر در برابر ضررهای این محصولات محافظت کنند.

سازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه گزارشی را درباره گسترش جهانی مصرف تنباکو و با تمرکز بر محصولات جدید در این صنعت منتشر کرد.

این گزارش عنوان کرد که تولیدکنندگان سیگارهای الکترونیکی با ارائه ۱۶ هزار رایحه جذاب و اظهارات اطمینان‌بخش درباره بی‌عوارض بودن این محصولات، عمدتا جمعیت جوان را هدف قرار می‌دهند.

مایکل بلومبرگ، سفیر کنونی سازمان بهداشت جهانی در امور بیماری‌های غیرمسری و شهردار پیشین نیویورک، با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از یک میلیارد نفر در جهان سیگار مصرف می‌کنند گفت: در حالی که میزان فروش سیگار کاهش یافته، شرکت‌های تنباکو به شدت در حال بازاریابی برای محصولات جدید هستند و برای کاهش مقررات در این زمینه در حال اعمال نفوذ در دولت‌ها هستند تا یک نسل دیگر را نیز به نیکوتین وابسته کنند.