ستون‌نویس نیویورک‌تایمز خطاب به بایدن:مساله دیگر برنامه هسته‌ای ایران نیست، خاورمیانه تغییر کرده است   | ایران اینترنشنال

ستون‌نویس نیویورک‌تایمز خطاب به بایدن:مساله دیگر برنامه هسته‌ای ایران نیست، خاورمیانه تغییر کرده است  

توماس فریدمن، ستون‌نویس مشهور نیویورک‌تایمز در یادداشتی خطاب به جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا، نوشت: «جوی عزیز، مساله دیگر فقط برنامه هسته‌ای ایران نیست.»

فریدمن در یادداشتی در این روزنامه نوشت: «بایدن می‌خواهد توافق هسته‌ای را دوباره برقرار کند، اما قبل از آن باید با خاورمیانه جدید روبه‌رو شود.» او افزود که «ترور مهمترین طراح کلاهک هسته‌ای ایران توسط اسرائیل، نشان می‌دهد که کار جو بایدن از همان روز اول در خاورمیانه پیچیده خواهد بود.»

ستون‌نویس مشهور نیویورک‌تایمز با اشاره به اینکه «رییس‌جمهور منتخب این منطقه را به خوبی می‌شناسد» نوشت: «اما اگر من تنها یک توصیه برای او داشته باشم خواهم گفت که این خاورمیانه، همانی نیست که تو آن را چهار سال پیش ترک کردی.» فریدمن اضافه کرده است که «بهترین راه بایدن برای اینکه ببیند خاورمیانه چگونه در این سال‌ها تغییر کرده، آن است که به اتفاقات بعد از حمله ایران به میادین نفتی عربستان در روز ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ بازگردد.»

به گفته فریدمن، خاورمیانه بعد از نحوه «پاسخ رییس جمهور ترامپ» به این حمله و بعد از «واکنش اسرائیل ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی» به نحوه پاسخ ترامپ تغییر شکل داد. او افزود: «واکنش رییس‌جمهور ترامپ چه بود؟ او هیچ کاری نکرد. او به حمایت از عربستان سعودی حمله تلافی جویانه‌ای آغاز نکرد، حتی وقتی که ایران بی‌دلیل، به قلب زیرساخت‌های نفتی عربستان حمله کرده بود.»

پس از برخورد دو هواپیما بر فراز دنور آمریکا، سرنشینان و هواپیما سالم به زمین رسیدند

دو هواپیمای سبک پس از آنکه بر فراز آسمان دنور در آمریکا با هم برخورد کردند، بدون هیچ تلفاتی در یک فرودگاه محلی بر زمین نشستند.

به گزارش اسوشیتدپرس و به نقل انجمن ملی ایمنی حمل و نقل، برخورد یک فروند فیرچایلد مترولینر دو موتوره  و یک سیروس اس آر۲۲ تک موتوره در حالی اتفاق افتاد که هر دو هواپیما در حال فرود بودند.

شرکت کی لایم ایر که مالک مترولینر است، می‌گوید دم هواپیمایش آسیب قابل توجهی دیده اما خلبان توانست با مهارت  آن را به زمین بنشاند.

هر دو هواپیما روز چهارشنبه در جریان فرود با یکدیگر برخورد کردند و هواپیمای کوچکتر با یک چتر نجات بزرگ به منطقه‌ای در حوالی فرودگاه فرود آمده است.

 

کانادا: به خانواده کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی امکان اقامت دائم می‌دهیم

مارکو مندچینو، وزیر مهاجرت کانادا، اعلام کرد دولت این کشور به خانواده کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین که با شلیک سپاه پاسداران ساقط شد، امکان دریافت اقامت دائم اعطا خواهد کرد.

این مقام کانادا روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه طی یک کنفرانس خبری ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان اعلام کرد وابستگان کشته‌شدگان این حادثه که در حال حاضر در کانادا هستند، با مراجعه به وب‌سایتی که برای این منظور راه‌اندازی شده می‌توانند درخواست اقامت دائم خود را ثبت کنند.

او اضافه کرد افراد خانواده مشمول این طرح همسر، شریک زندگی، پدر، مادر، خواهر، برادر، پدربزرگ، مادربزرگ، خاله، دایی، عمه ، عمو و فرزندان آن‌ها هستند.

بر اساس اعلام مندچینو، کسانی شامل این قانون می‌شوند که اقوام آن‌ها یا اقامت دائم کانادا داشته‌اند یا شهروند کانادا بوده‌اند، یا در خواست اقامت دائمشان قبول شده بوده است.

همچنین او خطاب به اقوام کشته‌شدگان که با شرایط نامعتبر در کانادا مانده‌اند، گفت آن‌ها هم می‌توانند برای اقامت دائم اقدام کنند.

این مقام کانادا در پاسخ به خبرنگار ایران اینترنشنال درباره شرایط ورود به کانادا برای خانواده‌هایی که هم اکنون در ایران هستند و از بیم فشارهای ایران دست به دادخواهی نزده‌اند، گفت: «این مساله بسیار مهمی است که به آن اشاره شده و دولت کانادا به زودی با راه‌کاری برای ورود این افراد به کانادا به کمک آن‌ها خواهد آمد.»

در این کنفرانس خبری نماینده‌های ایرانی‌تبار پارلمان کانادا، از جمله علی احساسی و مجید جوهری، حضور داشتند. 

احساسی با تاکید بر حمایت دولت کانادا از خانواده‌های کشته‌شدگان شلیک به هواپیما گفت نخست‌وزیر و وزرای دولت کانادا همواره در کنار خانواده‌ها هستند تا راه دادخواهی را پیش بگیرند.

درخواست اخراج یک مقام سابق جمهوری اسلامی از دانشگاه آمریکایی به خاطر «پنهان کردن» کشتار ۶۷سازمان عدالت برای ایران در نامه‌ای به رییس دانشگاه اُبرلین در آمریکا خواستار اخراج محمدجعفر محلاتی از این دانشگاه به دلیل «اختفای» کشتار هزاران زندانی سیاسی در سال ۶۷ در سمت نماینده دائم ایران در سازمان ملل شد. 

این سازمان همچنین خواستار عذرخواهی این دانشگاه از خانواده قربانیان اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۶۷ شده است.

سازمان عدالت برای ایران محلاتی را «یکی از مهم‌ترین چهره‌های» کارزار جمهوری اسلامی برای اختفای «قتل‌عام» زندانیان سیاسی در سال ۶۷ خواند.

بر اساس این گزارش، محلاتی «چندین بار اعدام‌های فراقضایی و ناپدیدسازی قهری هزاران تن» را انکار کرده و جامعه جهانی را «با اظهارات دروغ و جعلی گمراه کرده است».

محمدجعفر محلاتی در سال‌های ۶۷ تا ۶۸ نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل در نیویورک بود.

او اینک رییس بخش مطالعات خاورمیانه و شمال آفریقای دانشگاه اُبرلین در ایالت اوهایو آمریکاست.

در مهرماه سال گذشته، ۶۲۶ تن از خانواده‌های کشته‌شدگان اعدام‌های سال ۶۷ و فعالان سیاسی و مدنی در نامه‌ای به دانشگاه اُبرلین خواستار پایان دادن به کار محلاتی به عنوان استاد این دانشگاه شده بودند.

بانک مرکزی: دارایی‌های ایران در لوکزامبورگ به آمریکا منتقل نمی‌شود بانک مرکزی ایران اعلام کرد که با حکم دادگاه لوکزامبورگ دارایی‌های این بانک در موسسه «کلیر استریم» به آمریکا منتقل نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، دادگاه لوکزامبورگ اعلام کرده که هرگونه حکم دادگاه خارجی قبل از اجرا باید توسط دادگاه‌های لوکزامبورگ به رسمیت شناخته شود.

 آمریکا شهریور ۹۹ دادخواست جدیدی را برای انتقال بیش از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از وجوه بانک مرکزی ایران در موسسه کلیراستریم لوکزامبورگ ارائه کرده بود.

این پرونده از حدود شش سال پیش در جریان است.

کلیراستریم سال‌هاست هدف تحقیق مقام‌های آمریکایی است که می‌خواهند اطمینان حاصل کنند این موسسه قوانین پولشویی آمریکا و تحریم‌ها علیه ایران را نقض نکرده باشد.

سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران: هیچ واکسنی گم نشده و نخواهد شد

کیانوش جهان‌پور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، یک روز پس از تایید تخلف درباره مفقود شدن تعدادی از واکسن‌های وارداتی کرونا اعلام کرد: «هیچ واکسنی گم نشده و نخواهد شد.»

جهان‌پور روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه در صفحه توییترش نوشت تاکنون سه میلیون و ۱۹۵ هزار و ۸۰۰ دوز واکسن کرونا وارد کشور و تحویل وزارت بهداشت شده است. او اشاره کرد این واکسن‌ها در زنجیره توزیع قرار گرفته‌اند.

این مقام وزارت بهداشت در ادامه در واکنش به گزارش‌ها درباره مفقود شدن واکسن‌ها نوشت: «آنچه ظاهرا خارج از نظام سلامت مدت‌هاست گم شده،‌ صداقت برخی سیاسیون و حرف مستند و با حساب و کتاب است.»

این در حالی است که جهان‌پور روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای گفته بود: «نمی‌توانیم بگوییم هیچ تخلفی در این زمینه اتفاق نیفتاده است.» او با اشاره به سازوکارهای رهگیری مشکلات افزود: «موارد تخلفاتی هم تاکنون مشخص شده است.»

پیش از این محسن دهنوی، ‌نماینده مجلس،‌ در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود: «از دو میلیون دوز واکسنی که وارد شده بیش از ۲۰۰ هزار دوز آن مفقود شده است.»

بیانیه هیات دولت: همه جریانات باید در انتخابات نامزد داشته باشند

دولت ایران در بیانیه‌ای خواستار «تعهد» شورای نگهبان به قانون اساسی شد و تاکید کرد که همه مردم و جریانات فکری و سیاسی باید در انتخابات نامزد خود را داشته باشند.

در این بیانیه اعلام شده است: «استقلال و پیشرفت هرگز با ناامید ساختن شهروندان از صندوق و تاراندن آنان از تصمیم‌سازی‌ها و سیاستگذاری‌های کلان تعبیر نخواهد شد، آن چنانکه توسعه‌ ایران با حضور محدود سلایق و دایره‌ای بسته از منابع انسانی محقق نمی‌شود.»

هیات دولت همچنین افزود: «همه مردم و جریانات متنوع فکری و سیاسی کشور، باید بتوانند در جمع نامزدهای انتخابات، گزینه ای را بیابند که بیانگر خواست‌ها و نظرات آنها باشد.»

در این بیانیه تاکید شده «وحدت در حضور، معنا می‌یابد و نه در حذف» و « فراهم ساختن شرایط مشارکت سیاسی، حق شهروندان و تکلیفی بر حاکمان است».

اصلاح‌طلبان در ایران هنوز نامزد نهایی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی نکرده‌اند. تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند که نامزدهایی چون مصطفی تاجزاده توسط شورای نگهبان رد صلاحیت خواهند شد.

برخی از رسانه‌های ایران از انتخابات ۱۴۰۰ با عنوان «سردترین» انتخابات ریاست جمهوری نام برده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا: ایران همچنان به ارعاب و آزار اقلیت‌های دینی ادامه می‌دهد

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در مراسم رونمایی از گزارش وضعیت آزادی‌ مذهبی در جهان به ادامه نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران و چندین کشور دیگر انتقاد کرد.

بلینکن روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه در این مراسم گفت:‌ «آزادی دینی به طور کامل تحقق نمی‌یابد، مگر اینکه سایر حقوق بشر رعایت شود و وقتی حکومت‌ها حق مردم خود را در ایمان و عبادت آزادانه نقض می‌کنند، این امر همه حقوق دیگر را به خطر می‌اندازد.»

او در همین زمینه اشاره کرد که بر اساس گزارش بین‌المللی آزادی مذهبی، این حق همچنان در دسترس بسیاری از مردم سراسر جهان نیست.

بلینکن ایران را به عنوان یک نمونه از کشورها مورد اشاره قرار داد و گفت این کشور‌ «همچنان ارعاب، آزار و دستگیری اعضای گروه‌های اقلیت اعتقادی، از جمله بهائیان، مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان، مسلمانان سنی و صوفی را ادامه می‌دهد.»

علاوه بر این، وزیر خارجه آمریکا نقض حقوق دینی و اعتقادی در کشورهایی از قبیل برمه، روسیه، نیجریه ، چین وعربستان سعودی را هم مورد اشاره و انتقاد قرار داد.

وزیر خارجه آمریکا در زمینه گسترش یهودی‌ستیزی در جهان از جمله در آمریکا و سراسر اروپا هم هشدار داد.

در این مراسم از گزارش سالانه آزادی مذهبی در سطح جهان که به کنگره ایالات متحده ارائه می‌شود، رونمایی شد.

 

شورای امنیت روز جمعه سومین نشست خود را درباره درگیری‌های فلسطین و اسرائیل برگزار می‌کند

شورای امنیت سازمان ملل به درخواست تونس، نروژ و چین روز جمعه سومین نشست خود را درباره درگیری‌های فلسطین و اسرائیل برگزار خواهد کرد.

این نشست به صورت علنی برگزار شده و نمایندگان اسرائیل و فلسطین در آن حضور خواهند داشت.

شورای امنیت از روز دوشنبه تا کنون دو نشست مجازی را برای حل و فصل ای بحران برگزار کرده است. آمریکا در هر دو نشست با صدور بیانیه مشترک این شورا مخالفت کرد و گفت این بیانیه به کاهش تنش‌ها کمک نمی‌کند.

طبق اعلام وزارت بهداشت غزه، تاکنون ۶۷ نفر، از جمله ۱۷ کودک، در نوار غزه کشته شده‌ و ۴۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند. تعداد کشته‌ها در اسرائیل نیز به هفت نفر رسیده است.

این در حالی است که به گزارش شبکه آی۲۴نیوز اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، در جلسه‌ای با مقام‌های ارشد نظامی و امنیتی این کشور، پیشنهاد حماس برای آتش‌بس را رد کرده است.

 

 استاندار خوزستان: نرخ بیکاری در خوزستان بالاتر از ۴۵ تا ۵۰ درصد است

قاسم سلیمانی‌دشتکی، استاندار خوزستان با تاکید براینکه «معمولا نرخ بیکاری که اعلام می‌شود، نرخ بیکاری واقعی نیست»، گفت نرخ بیکاری در خوزستان بالای ۴۵ تا ۵۰ درصد است.

قاسم سلیمانی‌دشتکی، استاندار خوزستان، با بیان اینکه نرخ بیکاری خوزستان در آمارهای رسمی ۱۴/۵ درصد اعلام می‌شود، افزود: «اگر در این استان بگردید می‌بینید که قطعا این نرخ بالاتر است و در بسیاری از مناطق خوزستان نرخ بیکاری بالاتر از ۴۵ تا ۵۰ درصد است.»

سلیمانی‌دشتکی گفت که بر اساس معیارها اگر کسی در هفته دو ساعت شاغل باشد، جزو آمار نرخ بیکاری حساب نمی‌شود اما این اصلا معنادار نیست. او اضافه کرد که آمار نرخ بیکاری بسیاری از واقعیت‌های خوزستان را در بحث اشتغال نشان نمی‌دهد اما ملاک بسیار خوبی برای برنامه‌ریزی است.

استاندار خوزستان همچنین گفت که باید وضعیت خوزستان را سامان دهیم چون بسیاری از واحدهای کارگاهی در خوزستان راکد و تعطیل شده‌اند یا با ظرفیت کمی فعال هستند و بسیاری از واحدها نیز توسط بانک‌ها تملک شده‌اند که البته سیاست بر آن است که این تملک برگردانده شود.

دانشگاه علوم‌پزشکی هرمزگان: دو بیمار بر اثر کرونای جهش‌یافته از گونه آفریقای جنوبی و هند جان‌باختند

دانشگاه علوم‌پزشکی هرمزگان از جان‌باختن دو بیمار مبتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا، از گونه‌ آفریقای جنوبی و هند، در این استان خبر داد.

فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم‌پزشکی هرمزگان گفت: «دو بیمار مبتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا، از گونه‌های شناسایی شده در آفریقای جنوبی و هند، در شهرهای پارسیان و میناب استان هرمزگان جان خود را از دست دادند.»

او گفت بیماران جان‌باخته در اثر ویروس جهش‌یافته از گونه شناسایی شده در آفریقای جنوبی و هندی، یک مرد ۷۱ ساله در پارسیان و یک جوان ۲۸ ساله بودند.

نوروزیان افزود که تاکنون ۴۴ بیمار مبتلا به گونه جهش‌یافته کرونا، شناسایی شده آفریقای جنوبی، در پارسیان، بندر لنگه و بندرعباس شناسایی شده است و هشدار داد که وجود این گونه از ویروس کرونا در دیگر نقاط استان هرمزگان نیز به شدت محتمل است و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی بسیار بیشتر از گذشته توصیه می‌شود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود که چهار بیمار مشکوک به ویروس جهش‌یافته ویروس کرونا، از گونه شناسایی شده در هند، نیز شناسایی شده‌اند که نمونه‌های آن‌ها جهت تایید به تهران ارسال شده است.

اعتراض استاندار تهران به استخراج ارز دیجیتال در نهادهای دولتی 

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، بدون اشاره به جزئیات، از استخراج ارز دیجیتال در نهادهای دولتی انتقاد کرد.

او گفت: «ماینرها برای استخراج رمز ارزها مصرف برق قابل توجهی دارند لذا استفاده از این دستگاه‌ها در نهادهای دولتی تخلف است و باید با مدیران مربوطه برخورد انجام شود.»

او توضیح بیشتری در اینباره نداده است.

زهرا نژادبهرام، عضو هیات رییسه شورای شهر تهران، روز ۱۸ اردیبهشت اعلام کرده بود که در یکی از مجموعه‌های شهرداری دستگاه استخراج بیت کوین کشف شده است. او گفته بود که یک مسئول در این‌باره برکنار و پرونده به قوه قضاییه فرستاده شده است.

 

هشدار سناتورهای جمهوری‌خواه به شرکت‌های آمریکا درباره تجارت با ایران پس از لغو احتمالی تحریم‌ها

۱۵ سناتور جمهوری‌خواه آمریکا با نوشتن نامه‌ای به سه نهاد مالی و بازرگانی این کشور نسبت به تجارت با ایران و ورود به بازار این کشور پس از لغو احتمالی تحریم‌ها  هشدار دادند.

این سناتورها روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه در نامه خود به روسای اتاق بازرگانی، ‌مجمع خدمات مالی و میزگرد تجارت ایالات متحده اعلام کردند شرکت‌های عضو آن‌ها نباید لغو احتمالی تحریم‌ها را فرصتی «سودآور» تلقی کنند.

در بخشی از نامه این جمهوری‌خواهان اشاره شده: «اگر تحریم‌های آمریکا علیه ایران به طور موقت برداشته شود و این شرکت‌ها تصمیم بگیرند که دوباره وارد بازار ایران شوند، نه تنها با یک رژیم فاسد و دمدمی‌مزاج درگیر می‌شوند، بلکه در قماری که محکوم به شکست است، سرمایه‌گذاری خواهند کرد.»

در این نامه همچنین نسبت به برجام و توافق هسته‌ای در زمان دولت باراک اوباما انتقاد شده است.

سناتورهای آمریکا در بخشی دیگر به خروج کشورشان از برجام توسط دولت دونالد ترامپ اشاره کرده و نوشتند: «از آنجا که برجام طبق قانون آمریکا یا قوانین بین‌المللی سند قانونی الزام‌آور نبود، تحریم‌های لغوشده در برجام، توسط ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ مجددا اعمال شد.»

آن‌ها اضافه کردند: «در نتیجه بیش از ۱۰۰ شرکت و سازمان بین‌المللی برای جلوگیری از تحریم های ایالات متحده تجارت خود را با رژیم ایران فسخ یا محدود کردند.»

تاک کاتن،‌ تدر کروز، مارکو روبیو و مارشا بلک‌برن از جمله امضاکنندگان این نامه‌ هستند.

یک مشاور دادگاه اتحادیه اروپا: تحریم‌های اروپا نباید جلوی تجارت اروپا با ایران را بگیرد

در پی ادامه چالش قضایی ایران علیه شرکت مخابراتی آلمان، اکنون مشاور دیوان دادگستری اروپا در اظهار نظری حقوقی اعلام کرده شرکت‌های اروپایی که تجارت با ایران را به دلیل نگرانی از تحریم‌ها لغو کرده‌اند، ممکن است با مشکلات حقوقی مواجه شوند.

جرارد هوگان،‌ مشاور دیوان دادگستری اروپا، روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه طی  بیانیه‌ای به نگرانی‌ها از مواجهه با تحریم‌های ایالات متحده اشاره کرد و گفت شرکت‌های اروپایی باید توجیه کنند که چرا ارتباطات تجاری خود را با بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی قطع می‌کنند. این نظر حقوقی الزام‌آور نیست، اما دادگاه اروپا غالبا از چنین مشاوره‌های قانونی پیروی کرده و به احتمال فراوان در ماه‌های آینده بر اساس همین رای ممکن است دادگاه مستقر در بلژیک در زمینه پرونده بانک ملی ایران حکم صادر کند.

 در آلمان پس از آنکه دویچه تله‌کام، شرکت مخابراتی این کشور، در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی ارتباطات تجاری خود را بدون ارائه دلیل با شعبه بانک ملی در هامبورگ قطع کرد، بانک ملی اقدام قانونی علیه این شرکت پیش گرفت. اکنون براساس  بیانیه‌ دادستان دادگاه عالی، شرکت دویچه تله‌کام باید دلیل عینی به غیر از شمول بانک ملی در تحریم‌های اولیه آمریکا برای توجیه قطع خدماتش ارائه دهد.

این شرکت آلمانی می‌گوید حدود نیمی از گردش مالی آن در ارتباط با آمریکا بوده و معتقد است قانون مسدودکننده اتحادیه اروپا نباید آن را از فسخ قرارداد بدون دلیل باز دارد.  اما جرارد هوگان می‌گوید بانک‌ها یا شرکت‌های ایرانی ممکن است از دادگاه‌های ملی اتحادیه اروپا بخواهند در زمینه حفظ چنین قراردادهایی حکم صادر کنند.

با اعمال تحریم‌های دولت دونالد ترامپ علیه ایران، شرکت تله‌کام خدمات‌دهی به شعبه بانک ملی در هامبورگ را قطع کرد، اما نهایتا پس از اقدام حقوقی بانک،‌ دادگاه هامبورگ در حکمی مقدماتی از شرکت مخابرات آلمان خواسته بود خطوط تلفن و اینترنت بانک‌های ایرانی مستقر در این کشور را مجددا راه‌اندازی کند.

 

عراقچی: از سرگیری اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی مستلزم رفع تحریم‌هاست

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه، اعلام کرد از سرگیری اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران مشروط به لغو تحریم‌هاست.

عراقچی روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه در صفحه توییترش ضمن تاکید دوباره بر آمادگی ایران برای بازگشت به برجام نوشت: «ما جدی و مصمم هستیم و حتی از همین فردا آماده‌ایم که اگر تحریم‌ها به شکلی که قابل راستی‌آزمایی باشد برداشته شوند، به اجرای کامل برجام برگردیم.»

او درباره پروتکل الحاقی اشاره کرد:‌ «از سرگیری اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران مستلزم رفع تحریم‌هاست. ما تمایل داریم اگر ممکن باشد این قبل از ۳۱ اردیبهشت‌ماه انجام شود.»

ایران بارها بر لغو کامل تحریم‌ها برای بازگشت به تعهدات برجام تاکید کرده است. مذاکرات برجام در وین در حالی ادامه دارد که هم تهران و هم طرف‌های دیگر برجام بر ادامه برخی اختلاف‌نظرها تاکید کرده‌اند.

با این حال گزارش‌هایی از پیشرفت در مذاکرات و توافق بر سر لغو برخی تحریم‌ها هم منتشر شده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا به ایران اینترنشنال گفته که کشورش در وین در حال «آزمودن پیشنهاد پایبندی در برابر پایبندی» است.

 

درپی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر لود اسرائیل وضعیت فوق‌العاده اعلام شد

درپی شدت گرفتن درگیری‌ها در شهر لود سرائیل که ترکیب جمعیتی آن عرب و یهودی است، در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز با وخیم شدن درگیری‌ها برای بررسی اوضاع به لاد رفت.

شهردار لود پیشتر در نطقی تلویزیونی از نتانیاهو خواسته بود در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام کند و برای بازگرداندن نظم، نیروهای ارتش را به لود اعزام کند.

لود که در ۱۵ کیلومتری تل‌آویو قرار دارد، طی روزهای اخیر در پی کشته شدن یک مرد عرب به دست یک یهودی، صحنه اعتراضات گسترده‌ای بوده است.

به گزارش تایمز اسراییل، ‌در درگیری‌های شهر لود بیش از ۱۲ نفر زخمی شدند که حال دو نفر از آنان وخیم است.

کوبی شبتایی، رییس پلیس اسرائیل، گفت درگیری‌ها در لود و سایر شهرهایی که جمعیت آنها ترکیب ساکنان عرب و یهودی است بی سابقه است و شدت ناآرامی‌ها از درگیری‌های سال ۲۰۰۰ در این شهرها گسترده تر است

پس از اعلام وضعیت اضطراری، شبتایی دستور داد در لود و سایر شهرهایی که بافت جمعیتی آنها ترکیبی از شهروندان عرب و یهودی هستند، حضور نیروهای پلیس به میزانی چشمگیر افزایش پیدا کند.