سازمان ملل خواستار بررسی نقض حقوق بشر در اعتراض‌های بلاروس شد | ایران اینترنشنال

سازمان ملل خواستار بررسی نقض حقوق بشر در اعتراض‌های بلاروس شد

میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، برخورد خشن دولت بلاروس با تظاهرات صلح‌آمیز در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری را محکوم کرد و خواستار تحقیق و تفحص برای تمامی اتهامات نقض حقوق بشر در حوادث پس از انتخابات بلاروس شد.

باشله در واکنش به گزارش‌ها مبنی بر استفاده غیرضروری از زور، شلیک گلوله‌های پلاستیکی و استفاده از ماشین آب‌پاش و منور در برخورد با معترضان گفت که مقامات «به جای سرکوب تظاهرات‌کنندگان باید امکان آزادی بیان و برگزاری تجمعات صلح‌آمیز را فراهم کنند».

او تاکید کرد در شرایط انتخابات، اصول آزادی‌های مردم‌سالارانه باید بیش از پیش رعایت شود.

باشله دستگیری بیش از شش هزار نفر در سه روز گذشته ، از جمله رهگذران و کودکان، در بلاروس را «نقض آشکار استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر» خواند و خواستار آزادی سریع همه افرادی شد که  غیرقانونی دستگیر شده‌اند.  

در این میان، گزارش‌ها از زخمی شدن ۲۵۰ نفر و کشته شدن یک نفر در شرایطی نامشخص حکایت دارد.

باشله در خطاب به مقامات بلاروسی «ممنوعیت مطلق استفاده از شکنجه و بدرفتاری با زندانیان» را خاطرنشان کرد و از آنها خواست به اعتراضات مردم توجه کنند.

روایت دانشجوی بازداشتی مراسم یادبود جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی از تهدید به مرگ با آمپول هوا

 

مصطفی هاشمی‌زاده،‌ دانشجوی بازداشتی مراسم یادبود جانباختگان هواپیمای اوکراینی در دی‌ماه ۹۸، می‌گوید در زمان بازداشت و بازجویی از سوی ماموران امنیتی به مرگ با آمپول هوا تهدید شده است.

هاشمی‌زاده که دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه تهران است می‌گوید پس از بازداشت در دی‌ماه سال گذشته چندین بار تهدید به «مرگ» و «تزریق آمپول هوا» شده بود.

این دانشجو اضافه کرد ماموران امنیتی با تهدید از او خواسته بودند اعترافات مد نظر آنها را در برگه بازجویی بنویسد.

هاشمی‌زاده اشاره کرده تمامی اعترافات گرفته شده از او و اتهامات نوشته شده که توسط بازجو درج شده و به امضای متهم رسیده، «کذب محض» بوده و با «تهدید به قتل خاموش و مفقود کردن جسد و ارعاب از بی‌اطلاع ماندن خانواده از وضعیت مرگ و زندگی او» به دست آمده است.

این دانشجوی بازداشتی همچنین اعلام کرده پس از انتقال به دادسرای اوین و تعیین وثیقه ۸۵ میلیون تومانی برای آزادی موقت، زمانی که خانواده‌اش برای تهیه آن اقدام کرد،‌ بازپرس مبلغ را به ۴۳۰ میلیون تومان افزایش داد.

مصطفی هاشمی‌زاده در اردیبشت‌ماه به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به پنج سال حبس و به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به یک سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.  

همچنین مجازات‌های تکمیلی از جمله ارائه خدمات در بیمارستان روانپزشکی،‌ منع اقامت در خوابگاه دانشجویی،‌ شرکت در دوره‌های کنترل خشم و هیجان سازمان بهزیستی از جمله احکام صادره علیه او بوده است.

 

نماینده ویژه آمریکا: واشینگتن درباره صلح افغانستان به تهران پیشنهاد مذاکره داد

 

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، اعلام کرد دولت آمریکا به جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد کرده است بر سر روند صلح افغانستان با یکدیگر گفتگو کنند.

خلیلزاد روز پنجشنبه در جریان نشستی اینترنتی در «موسسه صلح ایالات متحده» گفت در جریان مذاکرات صلح افغانستان به مقام‌های ایران هم پیشنهاد دادیم که مانند سایر کشورهای منطقه به ما پیوندند.

با این حال به گفته خلیلزاد، ایران کم‌وبیش حکم یک چالش بر سر راه صلح افغانستان را دارد و موضوع به خاطر تنش در روابط ایران و آمریکاست.

نماینده ویژه آمریکا همچنین گفت در عین حال که به ایران برای پیوستن به مذاکرات پیشنهاد شد، به گروه‌های نزدیک به ایران هم پیام داده شد که حملات احتمالی‌شان علیه نیروهای ائتلاف در افغانستان تحمل نخواهد شد.

به گفته خلیلزاد، خواست ایران این است که آمریکا درگیر جنگی باشد که نه بتواند آن را با پیروزی خاتمه دهد و نه توان ادامه‌اش را داشته باشد.

رییس کمیسیون بهداشت: بهداری مجلس با عنوان مریض سرطانی برای نمایندگان ۱۵۰۰ واکسن آنفلوانزا گرفت

حسینعلی شهریاری،‌ رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ضمن تایید گزارش‌ها درباره دریافت هزار و پانصد واکسن آنفلوانزا از سوی مجلس گفت بهداری مجلس تحت عنوان «مریض سرطانی» این واکسن‌ها را دریافت کرده است.

شهریاری روز پنجشنبه سوم مهر به وب‌سایت خبری برنا گفت موضوع را از بهداری مجلس پیگیری کرده و دریافته است تعداد هزار و پانصد واکسن برای نمایندگان و کارکنان و خدمه مجلس دریافت شده است.

او اشاره کرد بهداری مجلس با بیان اینکه «تعدادی مریض سرطانی داریم» این واکسن‌ها را دریافت کرده است.

این در حالی است که مقام‌های وزارت بهداشت پیشتر اعلام کرده بودند قرار است واکسن‌های آنفلوانزا ابتدا میان گروه‌های پرخطر توزیع شود.

رییس کمیسیون بهداشت در پاسخ به سوالی درباره علت دریافت این واکسن‌ها علیرغم عدم توزیع میان گروه‌های پرخطر گفت:‌ «من این مجلس را انقلابی نمی‌دانم و انتقادها را درست می‌دانم.»

در فهرست اولویت‌های دریافت واکسن که پیشتر سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت منتشر کرد نامی از نمایندگان مجلس و مقام‌های حکومت دیده نمی‌شد.

عفو بین‌الملل: قطع انگشتان چهار متهم به سرقت در ارومیه شکنجه، جرم و غیرانسانی است

سازمان عفو بین‌الملل در اعتراض به صدور و تایید حکم قطع انگشتان چهار متهم به سرقت در ارومیه آن را «غیرانسانی» و «جرم» خواند و از جامعه جهانی خواست هر اقدامی می‌تواند برای توقف اجرای این حکم انجام دهد.

این سازمان روز پنجشنبه سوم مهرماه ضمن ابراز نگرانی از تایید حکم قطع انگشتان چهار متهم به سرقت در ارومیه از سوی دیوان عالی و ارسال آن به اجرای احکام، آن را بر اساس «اعتراف اجباری» و «دادگاه‌های غیرمنصفانه» دانست.

دایانا الطحاوی،‌ معاون دفتر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل،‌ در این زمینه گفت:‌ «اجرای چنین مجازات‌های غیرقابل توصیف غیرانسانی عدالت نیست و بی‌رحمی سیستم عدالت کیفری ایران را نشان می‌دهد.»

او  قطع عضو را به معنای «شکنجه» دانست و اشاره کرد طبق قوانین بین‌المللی این اقدام «جرم و حمله منفور به کرامت انسانی» است.

او از مقام‌های ایران خواست فورا و بدون شرط این حکم را متوقف کنند.عفو بین‌الملل همچنین به شکنجه این افراد در جریان تحقیق قضایی نیز اشاره کرده است.

شعبه یک دادگاه کیفری یک ویژه اطفال و نوجوانان ارومیه آبان ماه گذشته سه نفر به نام‌های هادی رستمی، مهدی شرفیان و مهدی شاهیوند را به قطع دست محکوم کرد و اکنون شعبه ١٣ دیوان عالی کشور آن را تایید و به اجرای احکام دادگستری ارومیه ارسال کرده است.

حکم نفر چهارم،‌ کسری کرمی پیشتر از سه نفر قبلی در سال ۱۳۹۶ صادر شده بود.

مرکز رسانه قوه قضاییه پیشتر در اطلاعیه‌ای با تایید ضمنی صدور این حکم اعلام کرد که حکم قطع انگشت این افراد هنوز «تایید و اجرا» نشده است.

یک سازمان حقوق بشری:‌ اروپا در همکاری با لیبی به دلیل خشونت علیه پناهجویان بازنگری کند

 

سازمان عفو بین‌الملل از اتحادیه اروپا خواست تا در همکاری با با لیبی به دلیل خشونت علیه پناهجویان و مهاجران و نقض حقوق آن‌ها در این کشور تجدید نظر کند. 

عفو بین‌الملل در گزارشی که روز پنجشنبه، سوم مهر منتشر کرد، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن را به دلیل حمایت از حکومت وفاق ملی، مستقر در طرابلس، و تلاش‌های گارد ساحلی برای رهگیری قایق‌های پناهجویان و مهاجران در دریا و بازگرداندن آ‌ن‌ها به لیبی را مورد انتقاد قرار داد. کشور نفت‌خیز لیبی، به مسیر اصلی پناهجویان و مهاجرانی بدل شده که می‌خواهند خود را به اروپا برسانند. 

سازمان بین‌المللی مهاجرت و بسیاری دیگر از نهادهای بین‌المللی هشدار داده‌اند که بازگرداندن مهاجران به این کشور درگیر جنگ و خشونت داخلی، خطرناک است. 

دایانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل گفت:‌ «مهاجران به جای آن که حمایت شوند، با فهرستی از موارد نقض حقوق بشر مواجه می‌شوند.»

او گفت:‌ «حتی در سال ۲۰۲۰، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن به اجرای سیاست‌ به دام انداختن ده‌ها هزار مرد، زن و کودک در یک چرخه ظالمانه خشونت ادامه می‌دهند.»‌

این مقام عفو بین‌الملل همچنین خواستار بازنگری کامل اتحادیه اروپا در همکاری خود با مقامات لیبی در طرابلس شد و گفت:‌ «اتحادیه اروپا و کشورهای عضو باید هرگونه حمایت از حکومت وفاق ملی را مشروط به اقدام فوری در توقف نقض حقوق پناهجویان و مهاجران کنند.» 

عفو بین‌الملل در گزارش خود جزئیاتی از موارد غیرقانونی قتل مهاجران و پناهجویان در لیبی، و همچنین شکنجه، تجاوز، بازداشت، کار اجباری و استثمار از سوی دولت و عوامل غیردولتی در این کشور را برشمرده است. 

عفو بین‌الملل گفت که اتحادیه اروپا، حکومت وفاق ملی را که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شود، برای رعایت حقوق پناهجویان و مهاجران تحت فشار نگذاشته است. 

 

دید‌بان حقوق بشر: بازگرداندن نسرین ستوده و صبا کردافشاری از بیمارستان به زندان ظلم مضاعف است

دیده‌بان حقوق بشر ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت سلامت نسرین ستوده و صبا کرد افشاری،‌ دو فعال حقوق بشر زندانی در اوین،‌ بازگرداندن آنها به حبس بدون تکمیل مراقبت پزشکی را ظلم و بی‌عدالتی مضاعف حکومت خواند.

بیانیه این سازمان که روز چهارشنبه دوم مهر منتشر شد، با اشاره به اظهارات خانواده ستوده و کرد افشاری‌ نوشته است که مقام‌های حکومت ایران آنها را پیش از تکمیل روند درمانی‌شان به زندان بازگردانده‌اند.

دید‌بان حقوق بشر ضمن انتقاد از از این اقدام اعلام کرد: «صبا و نسرین نباید از ابتدا زندانی می‌شده‌اند، اما مقام‌های ایران آنها را از مراقبت‌ بهداشتی حیاتی محروم کرده‌اند که بر ظلم و بی‌عدالتی علیه آنها می‌افزاید.»

پیشتر رضا خندان،‌ همسر نسرین ستوده،‌ در توییترش نوشته بود بعد از پنج روز بستری در بیمارستان طالقانی،‌ این زندانی سیاسی در «بدترین شرایط جسمانی» بدون دخالت پزشکی به زندان باز گردانده شد. ستوده در پی وخامت حال جسمی به دلیل اعتصاب غذا به زندان منتقل شده بود.

کرد افشاری نیز بر اساس گزارش‌ها، بدون تکمیل روند معاینات پزشکی لازم از بیمارستان به زندان بازگردانده شده است.

با شیوع کرونا، فعالیت شناورهای چوبی در بندر جاسک متوقف شد و ۷۰۰ نفر بیکار شدند

خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که بیماری کرونا باعث توقف فعالیت شناورهای باری چوبی بندر جاسک و بیکاری ۷۰۰ نفر شده است.

به نوشته ایسنا، این شناورها در زمینه صدور کالا به عمان فعال بودند اما پس از شیوع کرونا شناورهای فلزی جایگزین آنها شده‌اند.

این خبرگزاری به نقل از یکی از صاحبان این شناورها گزارش داده است که قبل از کرونا ۱۷ شناور در این بندر فعالیت می‌کردند اما صاحبان پنج شناور به علت فشار بانک‌ها برای پرداخت وام مجبور به فروش آنها شده‌اند.

آرش اسدی، مدیرعامل تعاونی لنج‌داران صدف، نیز گفت که اداره بندر و دریانوردی روزی یک میلیون تومان از مالکان بابت هزینه پهلوگیری هر شناور چوبی دریافت می‌کند.

به گفته اسدی، بیماری کرونا بهانه‌ای برای حذف شناورهای چوبی از فعالیت حمل‌ونقل در حوزه صادرات و جایگزینی شناورهای فلزی شده است.

خانواده‌های ۱۲ صیاد ایرانی  زندانی در موزامبیک خواستار پیگیری محمدجواد ظریف شدند

 

بنابر گزارش‌ها، خانواده‌های ۱۲ صیاد ایرانی که از حدود یک سال پیش در موزامبیک زندانی هستند، در نامه‌ای به محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، خواستار پیگیری برای آزادی آنان شدند.

این ۱۲ خانواده که همگی ساکن نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان هستند، در نامه خود نوشته‌اند «شرایط بهداشتی بسیار بد» در زندان شهر پمبا در موزامبیک باعث نگرانی درباره وضع سلامت عزیزان‌شان شده است.

این صیادان از آذر ۹۸ زندانی هستند و به نوشته این نامه، هنگامی که کشتی‌شان دچار آتش‌سوزی شد و آنها خود را با قایق نجات به سواحل موزامبیک رساندند، به دست نیروهای امنیتی آن کشور بازداشت شدند.

گزارشی از توضیح مقام‌های موزامبیک در این باره منتشر نشده و در طول یک سال گذشته مقام‌های جمهوری اسلامی نیز توضیحی درباره این موضوع نداده‌اند.

پیش از این نیز صیادان ایرانی در برخی از کشورها بازداشت یا توسط دزدان دریایی به گروگان گرفته شده‌اند.

در مرداد ۹۹ سه صیاد بلوچ و آخرین افراد از یک گروه بیست نفره که بیش از پنج سال پیش به گروگان دزدان دریایی سومالی در آمدند، به ایران بازگشتند.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در آن زمان گفت که آزادی این صیادان با همکاری نیروهای این وزارت، نیروی قدس سپاه پاسداران و وزارت خارجه صورت گرفته است.

پس از مدت‌ها تاخیر، هیات نظارت فیس‌بوک پیش از انتخابات آمریکا آغاز به کار می‌کند

شرکت فیس‌بوک قصد دارد طرح «هیات مستقل نظارت بر محتوا» این رسانه اجتماعی را که اجرای آن مدت‌ها به تاخیر افتاده بود، پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اجرا کند.

خبرگزاری رویترز پنجشنبه سوم مهرماه گزارش داد شرکت فیس‌بوک قرار است فعالیت هیات نظارت مستقل را که وظیفه نظارت بر محتوای این رسانه اجتماعی را بر عهده خواهد داشت، در نیمه دوم اکتبر (ماه آینده میلادی) و پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا آغاز کند.

اجرای این طرح در پی افزایش انتقادها به مدیران فیس‌بوک مبنی بر عدم موفقیت در کنترل محتواهای «نفرت‌افکن و تفرقه‌انگیز» صورت می‌گیرد.

این هیات مستقل، به مثابه یک دادگاه عالی، شکایت‌ها در زمینه آنچه مجاز به انتشار در این رسانه خواهد بود را دریافت و رسیدگی خواهد کرد.

همچنین هیات مورد نظر این اختیار را خواهد داشت که منصفانه بودن سیاست‌های فیس‌بوک در زمینه کنترل محتوا را قضاوت کند.

نخستین‌بار مارک زاکربرگ،‌ بنیانگذار فیس‌بوک،‌ در نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی این طرح را اعلام کرد و پس از آن، فیس‌بوک سپتامبر سال گذشتهاعلام کرد این طرح از اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی اجرا خواهد شد.

انتقادها در این زمینه به فیس‌بوک همچنین در ارتباط با حذف یا گزارش محتواهای منتشرشده از سوی شخصیت‌های شناخته‌شده از جمله رهبران دولت‌ها نیز افزایش یافته است.

اخیرا فیس‌بوک یک ویدیوی منتشرشده از سوی دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا،‌ را که در آن گفته بود کودکان از ابتلا به کرونا مصون هستند به دلیل انتشار «اطلاعات نادرست» حذف کرد.

 

روحانی: حضور زنان در مسابقات ورزشی نشان‌دهنده تبلیغات ناروا درباره وضعیت زنان در ایران است

 

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، از وضعیت فعلی زنان در ایران دفاع  کرد و گفت حضور زنان در مسابقات بین‌المللی ورزشی نشان‌دهنده «تبلیغات نادرست» در این باره است.

روحانی روز پنجشنبه با اشاره به پیروزی‌های ورزشکاران زن «با حجاب اسلامی» در مسابقات جهانی ورزش گفت: «این پیروزی‌ها نشان می‌دهد که تبلیغاتی که علیه ایران انجام می‌شود نادرست بوده است.»

سخنان روحانی در حالی بیان می‌ود که فعالان مدنی و حقوق زنان بارها به محدودیت‌هایی که زنان ورزشکار با آنها روبه‌رو هستند اشاره کرده‌اند.

زنان ورزشکار افزون بر محدودیت‌های مربوط به حجاب اجباری، اجازه شرکت در مسابقات ورزش‌های آبی در خارج از کشور را ندارند.

همچنین تعدادی از زنان، از جمله شیوا امینی ملی‌پوش تیم فوتسال زنان، به دلیل انتشار عکس‌های بی‌حجاب خود، از تیم ملی حذف شدند.

تعدادی از ورزشکاران زن نیز، از جمله  نیلوفر اردلان کاپیتان تیم فوتسال زنان، به دلیل ممنوع الخروج شدن توسط شوهرشان امکان شرکت در مسابقات ورزشی بین المللی را پیدا نکرده‌اند. زهرا نعمتی، پرچمدار بازی‌های المپیک ۲۰۱۶، نیز توسط همسرش ممنوع الخروج شده بود.

 

گزارش‌ها درباره بازماندن دانش‌آموزان تبعه افغانستان از ثبت‌نام سال تحصیلی جدید در ایران

 

با وجود اعلام مقام‌های دولت ایران مبنی بر ثبت‌نام دانش‌آموزان تبعه افغانستان برای سال تحصیلی جدید، روزنامه اعتماد گزارش داده است بسیاری از این دانش‌آموزان برای نام‌نویسی با مانع روبه‌رو شده‌اند؛‌ آموزش و پرورش نیز وجود برخی «اختلال‌ها» را تایید کرد.

رضوان حکیم‌زاده،‌ معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش،‌ در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد که چهارشنبه منتشر شد تایید کرد هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان، برای اتباع افغانستان «اختلال» پیش آمده بود.

با این حال او گفت این مشکل اکنون «برطرف شده است».

اما به نوشته روزنامه اعتماد، همچنان شمار زیادی از دانش‌آموزان اتباع پشت در مدارس مانده‌اند.

پیشتر مدیرکل اتباع و امور مهاجران خارجی گفته بود ثبت‌نام از دانش‌آموزان پناهنده مهاجر و اتباع خارجی دارای مدرک معتبر انجام شده است.

اعتماد به نقل از یک معلم عضو «جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان» نوشته مشکل در این حوزه مربوط به طرح سرشماری پیش از ثبت‌نام برای دریافت کارت حمایت تحصیلی بود. 

به گفته اعظم علیزاده،‌ معلم مقطع ابتدایی،‌ طرح سرشماری به خاطر شیوع کرونا انجام نشد و خیلی از خانواده‌ها که بیش از دو سال است به ایران آمده‌اند نتوانستند وارد این طرح شمارش شوند.

این عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان همچنین اشاره کرده خانواده‌های افغان هنگام مراجعه به دفاتر کفالت برای دریافت کارت حمایت تحصیلی نیز با رویه‌ای جدید مواجه شدند؛ به آنها گفته می‌شد جزء طرح سرشماری نیستند.

عظیم‌زاده از مشکلات دیگری، از جمله عدم پذیرش کارنامه دانش‌آموزان از سوی دفاتر کفالت و همچنین دستور به این دفاتر مبنی بر عدم پذیرش تمامی اتباع، اشاره کرده است.

 

واکنش تند مقام‌های جمهوری اسلامی به سخنرانی پادشاه عربستان

دو مقام جمهوری اسلامی با حمله به سخنرانی پادشاه عربستان سعودی در سازمان ملل، اظهارات او را رد کردند.

ملک سلمان، پادشاه عربستان، در سخنرانی ضبط شده‌اش که روز چهارشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل پخش شد از فعالیت‌های هسته‌ای و اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران به شدت انتقاد کرد و خواستار «راه‌حل جامع و موضع قاطع بین‌المللی» در این زمینه شد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز چهارشنبه سخنرانی پادشاه سعودی را «هذیان‌گویی» و «اتهامات واهی» خواند و از اینکه عربستان در «تلاش برای توسعه مراودات» با اسراییل است به شدت انتقاد کرد.

مجید تخت روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل، نیز عربستان را متهم کرد که «منبع بی‌ثباتی در منطقه» است. او با این حال از ریاض خواست به درخواست تهران برای «گفت‌وگوهای فراگیر منطقه‌ای» پاسخ مثبت بدهد.

تنش بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در سال‌های اخیر تشدید شده و پس از حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد در دی‌ماه ۹۴، روابط دو کشور قطع شد؛ حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در خاک عربستان که سال گذشته روی داد نیز بر این تنش افزود. ایران دست داشتن در این حمله را رد کرده اما آمریکا و شماری از کشورهای مختلف بر دست داشتن ایران در این حمله صحه گذاشته‌اند.

وزارت بهداشت ایران: برای خرید واکسن توافقنامه‌ای به اتحادیه بین‌المللی واکسن ارسال کردیم

 

کیانوش جهانپور: سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، اعلام کرد که ایران برای خرید واکسن کرونا توافقنامه‌ای به اتحادیه بین‌المللی واکسن فرستاده است.

جهانپور گفت: پس از امضا و ارسال توافقنامه، گام بعدی «تامین پیش‌پرداخت لازم تا ۱۸ مهر است که قاعدتا بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تامین این مرحله اقدام خواهد کرد..

او مبلغ لازم برای این پیش‌پرداخت را ذکر نکرد.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، پیش از این گفته بود شرکت‌های تولیدکننده برای فروش واکسن کرونا پیش‌پرداخت می‌خواهند «اما اگر واکسن به نتیجه نرسد، پیش‌پرداخت را پس نمی‌دهند.»

سعید نمکی، وزیر بهداشت، نیز روز ۲۹ شهریور گفته بود قرار است ایران از یک شرکت هندی «که صاحب آن یک ایرانی زرتشتی است»، ۲۰ میلیون دوز واکسن کرونا خریداری کند.

 

سفیر آمریکا در سازمان ملل: تا دو روز آینده یک کشور دیگر با اسرائیل صلح می‌کند

کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل، روز چهارشنبه گفت تا «یک یا دو روز آینده» یک کشور دیگر نیز به روند عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل می‌پیوندد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در مصاحبه‌ای با العربیه افزود: «مهم این است که بر توافقات صورت گرفته تمرکز کنیم و اجازه ندهیم از حسن نیت بحرین، امارات و اسرائیل سوء‌استفاده شود.»

کرفت ابراز امیدواری کرد این امر باعث شود «شهروندان ایران ببینند که مردم واقعا خواستار صلح در خاورمیانه هستند.»

این دیپلمات آمریکایی تاکید کرد کشورهای بیشتری به روند عادی‌سازی روابط با اسرائیل خواهند پیوست.

به گزارش العربیه، پس از اقدام امارات‌ متحده عربی، بحرین و سودان در عادی‌سازی روابط با اسرائیل، انتظار می‌رود عمان و مراکش نیز به زودی به این روند ملحق شوند.

سازمان توسعه تجارت:۱۵ هزار صادرکننده یک میلیون یورو ارز به کشور بازگرداندند

سازمان توسعه تجارت وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که تا پایان مرداد ماه سال‌جاری از مجموع ارزهای صادراتی نزدیک به ۱۵ میلیارد یورو به کشور بازگشته ولی ۱۶ میلیارد یورو به کشور بازنگشته است و پانزده هزار صادر کننده فقط یک میلیون یورو ارز بازگرداندند. 

بنابر اعلام سرپرست سازمان توسعه تجارت، تعداد کل صادرکنندگانی که تمام تعهدات ارزی خود را به طور کامل، ایفا کرده‌اند تاکنون به دو هزار و ۲۸۴ نفر رسیده که بیش از ۲۰۰ نفر از آنها در مرداد ماه تعهدات خود را نهایی کرده‌اند و در مجموع ۱۵ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگرداندند.

در مقابل، بیش از ۱۵ هزار صادرکننده، فقط یک میلیون یورو ارز به کشور بازگردانده‌اند. این صادرکنندگان از نظر تعداد ۷۱ درصد کل صادرکنندگان را تشکیل می‌دهند اما ارزش صادرات فقط ۱۷ درصد از کل صادرات به آنها اختصاص دارد.

استقرار اسکادران نیروی فضایی آمریکا در پایگاه هوایی العدید قطر

نیروی فضایی آمریکا، در اولین ماموریت برای استقرار نیروهای خود در خارج از ایالات متحده، یک اسکادران بیست نفره را به پایگاه هوایی العدید قطر اعزام کرد.

نیروی فضایی ششمین شاخه ارتش آمریکا به شمار می‌آید. بودجه این نیرو برای سال ۲۰۲۱ مبلغ ۱۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار تعیین شده و قرار است تعداد پرسنل آن به ۱۶ هزار نفر برسد.

تاد بنسون، مدیر پرسنل نیروی فضایی در العدید به آسوشیتدپرس گفت: «ما شاهد این هستیم که کشورهای دیگر به شدت خود را آماده می‌کنند که درگیری‌ها را به فضا بکشانند. ما باید بتوانیم رقابت کرده و از کلیه منافع ملی خود دفاع کنیم.»

آمریکا قصد دارد به زودی برای هدایت ماهواره‌های خود، پیگیری عملیات‌های دشمن و جلوگیری از درگیری‌های فضایی نیروهای خود در این پایگاه را افزایش دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، برنامه موشکی ایران و نیز تلاش‌هایی که برای هک کردن ماهواره‌های آمریکا صورت می‌گیرد، از جمله تهدیدهایی هستند که نیروی فضایی آمریکا با آنها برخورد خواهد کرد.   

آمریکا معافیت موقت عراق از تحریم واردات گاز ایران را به مدت ۶۰ روز تمدید کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات عراقی، آمریکا معافیت موقت عراق از تحریم واردات گاز ایران را برای استفاده در شبکه برق به مدت ۶۰ روز تمدید کرد.

بغداد که در تامین برق با بحران شدید مواجه است، برای یک سوم برق مورد نیاز خود ناچار به واردات برق و گاز از ایران است.   

از زمانی‌که آمریکا در سال ۲۰۱۸ بخش انرژی ایران را به طور کامل تحریم کرد، چندین بار عراق را از این تحریم‌ها معاف کرده است. در اردیبهشت ماه نیز پس از انتخاب مصطفی الکاظمی به نخست‌وزیری عراق، آمریکا معافیت عراق را چهار ماه تمدید کرد.

آمریکا عراق را تحت فشار قرار داده تا از معافیت‌های ارائه شده برای خودکفا شدن از بخش انرژی ایران استفاده کند و از این کشور خواسته برای توسعه بخش انرژی خود با شرکت‌های آمریکایی وارد همکاری شود.

الکاظمی در سفر مرداد ماه خود به واشینگتن برای توسعه بخش انرژی عراق با چند شرکت آمریکایی از جمله شورون، اگزون و جنرال موتورز قراردادهایی را به امضا رساند.

سقوط پل عابر پیاده بر اثر برخورد تریلی در اتوبان زنجان‌-قزوین یک کشته و ۶ مصدوم برجا گذاشت

سقوط پل عابر پیاده بر اثر برخورد تریلی در اتوبان زنجان‌-قزوین، مقابل مجموعه رفاهی غزال، دست‌کم یک کشته و شش مصدوم برجا گذاشت.

 محمدعلی عظیمی، رییس پلیس راه استان زنجان‌ گفت که این حادثه ساعت ۲۱ و ۴۰ دقیقه شامگاه چهارشنبه رخ داد و راننده یک دستگاه کشنده به طور اشتباه جک را آزاد و اتاق بار آن به پل عابر پیاده آزادراه زنجان-قزوین در مقابل مجموعه رفاهی غزال برخورد کرد و پس از این برخورد، پل عابر پیاده در سمت مخالف بر روی کامیون در حال حرکت سقوط کرد.

رییس پلیس راه استان زنجان‌ افزود که حادثه به اینجا ختم نشد و یک دستگاه خودروی پراید در حال حرکت هم با شش سرنشین به پل عابر سقوط کرده و کامیون برخورد کردند.

همزمان جواد مرادی، مسئول روابط عمومی اورژانس استان زنجان،  گفت که در جریان برخورد تریلی با پل عابر پیاده، راننده ۵۵ ساله تریلی جان باخت و سرنشینان یک دستگاه پراید  شامل سه زن و سه  مرد نیز مصدوم شده به بیمارستان بوعلی خرمدره انتقال یافتند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران از سخت‌تر شدن وضعیت طی هفته‌های آینده خبر داد

 

علیرضا زالی،‌ فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران،‌ ضمن هشدار درباره سخت‌تر شدن شرایط در تهران گفت حتما باید به سمت اعمال محدودیت‌ها حرکت کنیم.

زالی روز چهارشنبه دوم مهرماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفت: «‌به نظر می‌رسد شرایط خوبی در هفته یا هفته‌های بعدی در تهران نداشته باشیم.»

این مقام ستاد مقابله با کرونا از ارسال پیشنهاداتی به وزارت بهداشت مبنی بر بازگشت محدودیت‌ها خبر داد.

او افزود: «شرایط فعلی ما اقتضا می‌کند که در اسرع وقت پیشنهادات عملی شود.»

زالی در همین زمینه به انجام مداخلات و کم شدن تجمعات مردم، دورکاری برای ادارات و جلوگیری از شتاب در بازگشایی‌ها اشاره کرد.

وکیل اکبر طبری: از ۷۰۰ صفحه دفاعیات موکلم چند کلمه منعکس شد

 

وکیل اکبر طبری، معاون اجرایی سابق قوه قضاییه، اعلام کرد که حکم موکلش ۲۴ شهریورماه در ۴۷۰ صفحه به او ابلاغ شده و به این حکم اعتراض خواهد کرد.

محمدعلی داداشی به خبرگزاری ایلنا گفت که اتهامات موکلش،‌ «ارتشا، اعمال نفوذ و پولشویی» بوده است.

داداشی گفت که دادگاه در عمل برای نماینده دادستان و قاضی علنی و برای موکلش غیرعلنی بوده است.

او همچنین اعلام کرد که از ۷۰۰ صفحه دفاعیات موکلش تنها «چند کلمه منعکس شده است، آن هم تقطیع شده و نامفهوم و وارونه».

اکبر طبری  به ۳۱ سال زندان، حدود ۱۱۸ میلیارد تومان جریمه و بازگرداندن پول و همچنین ضبط چند آپارتمان و زمین محکوم شده است.

او ۱۰ اتهام داشت که دادگاه او را در ۸ مورد متهم شناخته است.

در این پرونده بیژن قاسم‌زاده سنگرودی و حمیدرضا علیزاده، دو بازپرس سابق نیز به ۱۰ سال زندان محکوم شدند. بیژن قاسم‌زاده، بازپرسی است که دستور فیلترینگ تلگرام را صادر کرد. حمید علیزاده نیز بازپرس پرونده واگذاری املاک شهرداری تهران مشهور به پرونده «املاک نجومی»، بوده است.

در این پرونده رسول دانیال‌زاده به  ۱۵ سال زندان محکوم شد. نام دانیال‌زاده در پرونده حسین فریدون، برادر حسن روحانی نیز مطرح شده است.

نسرین ستوده به زندان بازگردانده شد

 

 

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، خبر داد که او با وجود وضعیت جسمی نامناسب پس از پنج روز بستری بودن در بیمارستان طالقانی به زندان بازگردانده شده است. 

خندان روز چهارشنبه دوم مهرماه در توییترش نوشت که نسرین ستوده «در بدترین شرایط جسمی بدون هرگونه اقدام درمانی به زندان برگردانده شد» و «این اقدام چیزی جز قرار دادن او در معرض خطر جانی هیچ معنای دیگری ندارد».

او بیمارستان طالقانی را «امنیتی» خواند و حضور این وکیل زندانی در آن را «حبس» توصیف کرد. 

ستوده پنج روز پیش به دلیل مشکلات قلبی از زندان به بیمارستان طالقانی منتقل شده بود. او از حدود ۴۰ روز پیش در اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کرده است.

الکساندر لوکاشنکو در مراسمی از قبل اعلام‌ نشده در بلاروس سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد

 

الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهوری بلاروس، ‌روز چهارشنبه دوم مهر، برای ششمین دوره پنج ساله ریاست‌جمهوری در مراسمی از قبل اعلام نشده، سوگند یاد کرد. 

او که از ۲۶ سال پیش بر مسند ریاست‌جمهوری بلاروس تکیه زده، در انتخابات نهم ماه اوت، یک‌بار دیگر پیروز رقابت‌‌های انتخاباتی اعلام شد. 

اپوزیسیون بلاروس، در اعتراض به نتیجه این انتخابات در تظاهرات گسترده‌ خیابانی خواستار استعفای لوکاشنکو شده و مراسم سوگند ریاست‌جمهوری او را نامشروع خوانده و آن را محکوم کردند. 

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا در صددند تا تحریم‌هایی علیه مقامات دخیل در انتخابات و سرکوب امنیتی معترضان شرکت‌کننده در تظاهرات‌ وضع کنند.

بلتا، خبرگزاری رسمی بلاروس گزارش داد  که لوکاشنکو دست راست خود را بر نسخه‌ای از قانون اساسی قرار داد و سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد. در این مراسم صدها نفر شرکت داشتند. 

رهبر ۶۶ ساله بلاروس در مراسم تحلیف خود گفت که کشور بلاروس، «در آستانه یک بحران جهانی»‌ نیاز به امنیت و اتفاق نظر همگانی دارد. او همچنین گفت:‌ «نمی‌توانم و حق ندارم که مردم بلاروس را رها کنم.»

 او وعده داد که «با وفاداری به مردم بلاروس خدمت کند و از حقوق و آزادی‌های شهروندان حفاظت کند.»

هم‌زمان با این مراسم، معترضان با حمل پرچم‌های سفید و قرمز مربوط به اپوزیسیون، در گروه‌های کوچک در نقاط مختلف پایتخت، از جمله در مقابل سه دانشگاه تجمع کردند. 

پاول لاتوشکو، از  سیاستمداران مخالف گفت که مراسم سوگند، مانند یک «جلسه دزدها» برگزار شد. او همچنین خواستار آغاز نافرمانی مدنی شد. 

آلمان اعلام کرده که ریاست‌جمهوری لوکاشنکو را به رسمیت نمی‌شناسد و  خواستار توافق هرچه زودتر اتحادیه اروپا درباره تحریم‌ها شد. 

لیناس لینکه‌ویچیوس، وزیر خارجه لیتوانی، در حساب توییتری خود  مراسم سوگند ریاست‌جمهوری بلاروس را «‌نمایشی مضحک» خواند. 

 

علیرضا زالی: ماندگاری و درمان مبتلایان به کرونا طولانی‌تر شده است

 

علیرضا زالی،‌ فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران،‌ ضمن اشاره به بروز موج سوم شیوع کرونا، از طولانی‌تر شدن فرایند درمان و ماندگاری بیماران در مراکز درمانی خبر داد.

زالی روز چهارشنبه دوم مهرماه گفت: «افزایش شمار مبتلایان در مقایسه با بهبودیافتگان، تغییر معنی‌دار آمارها و طولانی‌تر شدن پروسه درمان و ماندگاری بیماران در مراکز درمانی نشان از بروز موج گسترده این اپیدمی جهانی دارد.»

او همچنین به مراجعه نکردن افراد به مراکز بهداشتی و درمانی به دلیل «ترس و واهمه از ابتلا به کرونا» و همچنین مراجعه «دیرهنگام» برخی از مبتلایان با وضعیت بالینی وخیم اشاره کرد.

زالی این مسائل را از جمله دلایل تغییر الگوی ابتلا به کرونا در ایران دانست.