سازمان بهداشت جهانی سیگارهای الکترونیکی و ویپ‌ها را برای سلامت مضر خواند | ایران اینترنشنال

سازمان بهداشت جهانی سیگارهای الکترونیکی و ویپ‌ها را برای سلامت مضر خواند

تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، در یک نشست خبری اعلام کرد سیگارهای الکترونیکی و ویپ‌های مشابه برای سلامت «مضر» هستند و دولت‌ها باید مقرراتی وضع کنند تا از کودکان، نوجوانان و افراد آسیب‌پذیر در برابر ضررهای این محصولات محافظت کنند.

سازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه گزارشی را درباره گسترش جهانی مصرف تنباکو و با تمرکز بر محصولات جدید در این صنعت منتشر کرد.

این گزارش عنوان کرد که تولیدکنندگان سیگارهای الکترونیکی با ارائه ۱۶ هزار رایحه جذاب و اظهارات اطمینان‌بخش درباره بی‌عوارض بودن این محصولات، عمدتا جمعیت جوان را هدف قرار می‌دهند.

مایکل بلومبرگ، سفیر کنونی سازمان بهداشت جهانی در امور بیماری‌های غیرمسری و شهردار پیشین نیویورک، با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از یک میلیارد نفر در جهان سیگار مصرف می‌کنند گفت: در حالی که میزان فروش سیگار کاهش یافته، شرکت‌های تنباکو به شدت در حال بازاریابی برای محصولات جدید هستند و برای کاهش مقررات در این زمینه در حال اعمال نفوذ در دولت‌ها هستند تا یک نسل دیگر را نیز به نیکوتین وابسته کنند.

 

طرح حوثی‌های تحت حمایت ایران برای حمله با دو قایق بمب‌گذاری شده در بندر حدیده یمن خنثی شد

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی اعلام کرد که طرح حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن را برای حمله با دو قایق بمب‌گذاری شده در ساحل بندر حدیده در جنوب غربی یمن را خنثی کرده است.

این ائتلاف نظامی در بیانیه‌ای گفت که این دو قایق را پیش از آنکه عملیاتشان را انجام دهند، در سواحل روستای الصلیف در غرب یمن منهدم کردند.

این بیانیه افزود: شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به صورت مداوم امنیت دریانوردی و تجارت بین‌المللی را در جنوب دریای سرخ تهدید می‌کنند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی خاطرنشان کرد که حوثی‌ها با انجام حمله از منطقه حدیده، به نقض توافق استکهلم، که طرفین را ملزم به خروج نیروها از حدیده می‌کند، ادامه می‌دهد.

 

 

دومین نفتکش حامل سوخت ایران برای حزب‌الله لبنان از کانال سوئز عبور کرد

طبق آخرین داده‌های مربوط به ردیابی نفت‌کش‌ها، نفتکش ایرانی فارست که حامل سوخت ارسالی ایران برای حزب‌الله لبنان است از کانال سوئز عبور کرده و به سمت سواحل شهر بانیاس سوریه در حرکت است.

این دومین نفتکش از سه کشتی حامل سوخت ایران برای حزب‌الله است.

تانکر ترکرز که در زمینه ردیابی نفتکش‌ها فعالیت دارد همچنین اعلام کرد که کشتی سوم نیز از سواحل ایران حرکت کرده است.

روز  یازدهم شهریور، نخستین نفتکش حامل سوخت ایران برای لبنان وارد آب‌های سوریه شد و برای جلوگیری از تحریم شدن لبنان از سوی آمریکا، این محموله با تانکر به لبنان منتقل شد.

 

وزیر خارجه بریتانیا پیش از دیدار با امیرعبداللهیان: پیگیر آزادی فوری نازنین زاغری خواهم شد

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، پیش از دیدار با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود در نیویورک گفت برای «آزادی فوری» نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی محبوس در ایران اعمال فشار خواهد کرد.

به گزارش اسکای نیوز، تراس درباره زندانیان بریتانیایی در ایران گفت: «کاملا غیرقابل قبول است که آنان آنجا زندانی باشد و من برای آزادی آنان بسیار فعال خواهم بود.»

وزیر خارجه بریتانیا اضافه کرد که پیشتر با خانواده این زندانیان گفت‌وگو کرده است.

او که قرار بود روز دوشنبه با امیرعبداللهیان دیدار کند، این دیدار را به روز چهارشنبه موکول کرد.

به تازگی کارزار آزادی نازنین زاغری در آستانه دو هزارمین روز بازداشت او، از دولت بریتانیا خواست ۱۰ نفر از مسئولان جمهوری اسلامی را که در «گروگان‌گیری» او و دیگر اتباع خارجی و دوتابعیتی در ایران نقش داشته‌اند تحریم کند.

امیرعبداللهیان در یک نشست چندجانبه در نیویورک با حضور عربستان سعودی شرکت کرد

وزارت امور خارجه ایران از برگزاری یک نشست چندجانبه در نیویورک با حضور حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی و «وزرای خارجه و نمایندگان ارشد» کشورهای حاضر در نشست اخیر بغداد از جمله عربستان سعودی و جوزپ بورل، مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داد.

وب‌سایت وزارت امور خارجه روز چهارشنبه نوشت این نشست در محل اقامتگاه سفیر عراق در نیویورک و به ریاست وزیر خارجه عراق برگزار شد.

بر اساس این گزارش، وزرای خارجه و نمایندگان ارشد اردن، عربستان سعودی، ترکیه، کویت، مصر، قطر، فرانسه، مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، دبیرکل اتحادیه عرب، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در این نشست چندجانبه حضور داشتند.

بر اساس این گزارش، امیرعبداللهیان در این نشست گفت «اولویت» دولت ابراهیم رئیسی «تقویت و توسعه روابط با همسایگان و منطقه است».

این در حالی است که با وجود گمانه‌زنی‌ها درباره برگزاری دور دیگری از مذاکرات میان ایران و عربستان سعودی همزمان با اجلاس اخیر بغداد، این مذاکرات صورت نگرفت.

مذاکرات ایران و عربستان سعودی که با وساطت عراق در بغداد انجام می‌شد، با آغاز دولت رئیسی در ایران متوقف شده است.

بانک ملی: اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی ما سطحی و غیر حرفه‌ای است

 

بانک ملی ایران در اطلاعیه‌ای اظهارنظرها در خصوص ورشکستگی این بانک را «سطحی و غیر حرفه‌ای» خواند.

این بانک  اعلام کرد مطابق قانون پولی و بانکی، در صورت سلب یا مخاطره در قدرت پرداخت بانک، ابتدا بانک مرکزی عهده‌دار اداره بانک می‌شود، اما بانک ملی به هیچ وجه در چنین وضعیتی قرار ندارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران هم در واکنش به گمانه‌زنی‌ها از ورشکستگی بانک ملی در پی انتشار صورت‌های مالی این بانک، در حساب توییتری خود نوشت: «ناترازی بانکی که به دولت تکیه دارد هیچ خطری را متوجه مردم و سپرده‌گذاران نمی‌کند».

احسان خاندوزی افزود انتشار عمومی صورت‌های مالی شرکت‌ها و بانک‌های دولتی همچنان ادامه دارد. خاندوزی، دولت جدید را میراث‌دار کسری‌ها و بی‌انضباطی‌ها خواند.

در روزهای گذشته و پس از انتشار صورت‌های مالی بانک ملی ایران در سال ۱۳۹۹، مشخص شد که زیان انباشته بانک به ۶۷ هزار و ۵۲۳ میلیارد تومان رسیده است.

مقایسه این عدد با سرمایه ۹۲ هزار میلیارد تومانی بانک نشان می‌داد که زیان انباشته بانک ملی ۷۳ درصد از سرمایه بانک را تشکیل می‌دهد.

رئیسی خواستار آموزش حضوری در مدارس شد

ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به بازگشایی مدارس خواستار آموزش حضوری شد.

رئیسی روز چهارشنبه و در آستانه اول مهر، در نشست هیات دولت گفت: «فعلا به خاطر شرایط کرونا، مدارس به صورت مجازی و در برخی مناطق به صورت ترکیبی از مجازی و حضوری، فعالیت خود را آغاز می‌کنند تا به مرور با بهتر شدن شرایط، شاهد آموزش حضوری در مدارس کشور باشیم.»

او ادامه داد: «آموزش مجازی باید در نهایت به مدت ۱۵ روز تا یک ماه باشد و بعد از یک ماه  به آموزش حضوری و یا ترکیبی از آموزش حضوری و مجازی تبدیل شود و حتما باید آموزش حضوری را در کنار مجازی داشته باشیم.»

رییس دولت در ایران درباره واکسیناسیون دانش‌آموزان نیز گفت: «جای نگرانی نیست، واکسیناسیون انجام شده و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در مدارس و مراکز آموزشی می‌توان سال تحصیلی جدید را آغاز کرد.»

رئیسی همچنین خواستار انتخاب یک سخنگو برای آموزش و پرورش شد تا «اظهارنظر و اطلاع‌رسانی» درباره مسائل آموزشی به صورت «دقیق و واحد» انجام شود.

همزمان کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر از واردات ۱۲ میلیون دوز واکسن کرونا برای دانش‌آموزان سنین ۱۲ تا ۱۸ ساله خبر داد و گفت این واکسن‌ها در دو محموله در دهه اول مهرماه وارد کشور خواهند شد.

همچنین محمد محسن‌بیگی، مدیرکل سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش از آغاز نوبت اول واکسیناسیون دانش‌آموزان برای متولدین ۸۲ تا ۸۳ خبر داد.

رویترز: دولت لبنان برای دومین بار در یک هفته بهای بنزین را افزایش داد

 

 

به‌گزارش رویترز دولت لبنان، برای دومین بار طی یک هفته، بهای بنزین را افزایش داده است.

بهای بنزین این بار ۱۶ درصد بالا رفته است. لبنان جمعه بهای بنزین را ۳۷ درصد افزایش داده بود.

افزایش بهای بنزین حالی است که یارانه بر بنزین وارداتی در این کشور نیز قطع شده است. نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، پیش‌تر گفته بود که ملت نمی‌توانند بهای این امر را بپردازند.

رویترز به‌نقل از یک منبع وزارت انرژی در این کشور گزارش داد که نرخ کنونی بنزین، بر اساس ۱۴ هزار پوند لبنان در برابر دلار محاسبه شده است. این ارقام در سال ۲۰۱۹ و پیش از آغاز رکود شدید اقتصادی در این کشور ۱۵۰۰ پوند لبنان به‌ازای یک دلار بود. 

گزارش از بازارهای موازی نیز حاکی از نرخ متفاوت برخی دلالان است.

بانک مرکزی لبنان پیش‌تر و با پرداخت دلار به واردکنندگان بنزین برای بنزین وارداتی یارانه اعطا می‌کرد تا کمک‌ی به مصرف‌کنندگان درگیر بحران اقتصادی در این کشور باشد.

لبنان از سال ۲۰۱۹ با کاهش ۹۰ درصدی ارزش پول ملی مواجه بوده است. این بحران سه‌چهارم جمعیت این کشور را به فقر کشانده و نظام بانکی را فلج کرده و بهای برخی اقلام وارداتی از جمله بنزین را افزایش داده است.

سوقصد به جان دستیار رییس جمهوری اوکراین؛ روسیه دست داشتن در حمله را رد کرد

سخنگوی کاخ کرملین هرگونه مداخله روسیه در سوءقصد به جان دستیار ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین را رد کرد و گفت گزارش‌ها درباره دست داشتن احتمالی روسیه در این حمله واقعیت ندارد.

به‌گفته یک مقام حزب حاکم در اوکراین روسیه ممکن است در سوءقصد به جان دستیار اصلی زلنسکی در روز چهارشنبه نقش داشته باشد. او افزود که روسیه سابقه این‌دست اقدامات «تروریستی» را در کشورهای گوناگون داشته است.

زلنسکی خود در بیانیه‌ای که از تلویزیون اوکراین پخش شد گفت که نمی‌داند چه کسانی در این سوءقصد دست داشته‌اند، اما عوامل این حمله می‌توانند نیروهای داخلی یا خارجی باشند.

پلیس اوکراین گزارش داد که صبح روز چهارشنبه به‌وقت محلی، خودروی دستیار زلنسکی مورد سوءقصد قرار گرفته است.

راننده این فرد مجروح شده، اما گزارشی از آسیب به خود او منتشر نشده است. بنا بر جزئیات بیانیه پلیس اوکراین، این خودرو در روستایی در محدوده کی‌یف، پایتخت، هدف شلیک ده گلوله قرار گرفته است.

انجمن حمایت از سلامت روان جامعه: سرانه هزینه بهداشت روانی برای هر ایرانی هزار تومان است

ناصر قاسم‌زاد، مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه، اعلام کرد سرانه هزینه بهداشت روانی کشور برای هر فرد، هزار تومان است.

قاسم‌زاده در گفت‌وگو با روزنامه همشهری که روز چهارشنبه منتشر شد، ادامه داد با این میزان سرانه، نه وزارت علوم در دانشگاه‌ها توجهی به این موضوع دارد، نه در سرفصل‌های درس‌های دانشگاه به آن پرداخته شده و نه آموزش و پرورش توجه می‌کند.

او تاکید کرد جز در موارد بسیار اندک و «شاید ۱۰ درصد»، وزارت آموزش و پرورش «هیچ برنامه‌ای» برای مشاوره دانش‌آموزان ندارد.

مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت و بهداشت روان جامعه از عملکرد وزارت ورزش و جوانان و نیز مجلس شورای اسلامی انتقاد کرد و گفت: «این سازمان گویا تنها به موضوع ورزش اختصاص پیدا کرده و خدماتی در حوزه سلامت روان به جوانان ارائه نمی‌دهد» و «در مجلس هم شاهد نادیده گرفتن این موضوع هستیم».

قاسم‌زاد با تاکید بر این که حتی پیش از شیوع کرونا، مشکل اصلی در حوزه سلامت روان «شیوع استرس و اضطراب در جامعه» بود، اضافه کرد: «وضعیت سلامت روان در جامعه شرایط مطلوبی ندارد و ما در شرایط بحرانی قرار داریم. اگر وضع به همین منوال ادامه داشته باشد، در آینده وخیم‌تر هم می‌شود.»

با شیوع کرونا در ایران، گزارش‌های مختلفی از افزایش خشونت‌های خانگی، افسردگی و خودکشی به ویژه در میان بیکارشدگان منتشر شده است.

سیاستمداران استرالیا: قرارداد زیردریایی‌های فرانسوی از سال‌ها پیش در خطر بود

 

 

به گفته سیاستمداران استرالیایی، فرانسه نباید از لغو قراردادهای خرید زیردریایی‌هایش از سوی استرالیا شگفت‌زده شود زیرا نگرانی‌ها درباره تاخیرها، افزایش هزینه‌ها و مناسب بودن آنها ازسال‌ها پیش به طور رسمی و عمومی ابراز شده است.

در واکنش به لغو قراردادها، پاریس سفرای خود در کانبرا و واشینگتن را فراخواند و اعلام کرد از تصمیم استرالیا برای ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای با مشارکت آمریکا و بریتانیا به جای پایبندی به قرارداد خود با فرانسه شگفت‌زده شده است.

اما بر اساس یک گزارش عمومی در سال ۲۰۲۰ از سوی نهاد «حسابرسی عمومی» که زیر نظر پارلمان استرالیا فعالیت می‌کند، در اوایل سپتامبر ۲۰۱۸، یک هیات نظارت مستقل به سرپرستی دونالد وینتر، فرمانده پیشین نیروی دریایی آمریکا به استرالیا توصیه کرده بود به دنبال گزینه‌های جایگزین زیردریایی‌های فرانسوی باشد و منافع ملی قرارداد میان استرالیا و فرانسه را زیر سوال برده بود.

جلسات پارلمان استرالیا و گزارش‌ها درباره این قرارداد، که هزینه آن در ابتدا ۴۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شد اما اخیرا به ۶۰ میلیارد دلار رسیده بود، حتی پیش از آغاز ساخت آنها بر مشکلات این قرارداد تاکید داشت.

در ماه ژوئن گذشته، وزیر دفاع استرالیا به پارلمان این کشور گفت یک «برنامه‌ریزی پیش‌بینی نشده» (طرحی جایگزین) در این باره در دست بررسی است.

رکس پاتریک، یک سناتور مستقل از ایالت استرالیای جنوبی با اشاره به فرانسه گفت: «آنها [فرانسوی‌ها] مجبور بودند چشمان خود را ببندند تا متوجه خطری که با آن روبه‌رو هستند نشوند.»

دولت استرالیا پیشتر در پاسخ به اعتراض فرانسه اعلام کرده است که کانبرا با پاریس «صادق» بوده و اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا روز دوشنبه هنگام ورود به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک گفت کشورش از این که از راه خروج پیش‌بینی شده در قرارداد استفاده کرد راضی است، زیرا استرالیا معتقد است این قرارداد در چارچوب «منافع ملی» این کشور نبود.

همچنین بر اساس اسناد پارلمان فرانسه، یک نماینده فرانسوی نیز در ماه ژوئن پرسش‌هایی درباره نگرانی‌های استرالیا در زمینه تاخیرها و این که اساسا آیا استرالیا ممکن است جایگزینی برای زیردریایی‌های فرانسوی در نظر بگیرد، مطرح کرده بود.

مرکز مقابله با تروریسم آمریکا: تهدید ایران برای انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی جدی است

مرکز ملی مقابله با تروریسم آمریکا در توضیحاتی برای کمیته امنیت داخلی سنا با اشاره به تلاش‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد یک «قابلیت عملیاتی علیه افراد و سازمان‌ها در آمریکا»، اعلام کرد که با توجه به تلاش ایران برای انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، مقابله با این تهدیدها اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

این گزارش افزود که آمریکا طی پنج سال گذشته چندین نفر، از جمله چند شهروند آمریکایی و ایرانی، را در ارتباط با تلاش آنها برای ایجاد چنین قابلیت‌های عملیاتی علیه افراد و سازمان‌های آمریکایی دستگیر کرده است.

این مرکز با اشاره به اینکه حزب‌الله لبنان توانایی بالایی برای انجام حمله در داخل آمریکا دارد خاطرنشان کرد که حسن نصرالله «با در نظر گرفتن احتمال انتقام‌گیری آمریکا در صورت حمله این گروه، در حال تعدیل دیدگاه‌های حزب‌الله درباره ایالات متحده به عنوان یکی از دشمنان اصلی این گروه است.»

 

با مخالفت برخی دموکرات‌های کنگره، بررسی کمک نظامی آمریکا به اسرائیل به اواخر ۲۰۲۱ موکول شد

در پی مخالفت شماری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با ارائه یک میلیارد دلار بودجه نظامی به اسرائیل برای سیستم پدافند هوایی گنبد آهنین این کشور، تصمیم‌گیری درباره کمک نظامی آمریکا به اسرائیل، به بررسی یک بودجه دیگر در اواخر ۲۰۲۱ موکول شد.

این نمایندگان دموکرات، که از طیف پیشروی این حزب هستند، عنوان کردند که وقت کافی برای بررسی این طرح در اختیار نمایندگان قرار نگرفته و همین امر می‌تواند مشکلات کسر بودجه آمریکا را پیچیده کند.

درپی توقف تصویب این بودجه، یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، گفت این وقفه به‌دلیل اختلاف نظرهای «فنی» درباره کسری بودجه بوده و کاخ سفید، سنا و مجلس نمایندگان متعهدند به‌زودی طرح تامین هزینه گنبد آهنین را تصویب کنند.

این بودجه برای مسلح کردن و  رسیدگی به گنبد دفاع آهنین اسرائیل در نظر گرفته شده بود و شرکت آمریکایی ریتون بسیاری از قطعات این سیستم را تامین می‌کند.

رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل: ما به وعده‌های آمریکا اطمینان نداریم

ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری اسلامی به وعده‌های آمریکا گفت ایستادگی ایران جواب داده است.

رئیسی که برای هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد گفت: «آمریکا نقض عهد کرده و از برجام خارج شده... ما به وعده‌های آمریکا اطمینان نداریم.»

او درباره تعامل با کشورهای جهان گفت: «من به دنبال تعامل موثر با همه کشورهای جهان به‌خصوص کشورهای همسایه هستم» . رئیسی تاکید کرد به دنبال مذاکره‌ای درباره مسائل هسته‌ای است که به رفع تحریم‌ها منجر شود.

رییس دولت در ایران همچنین انقلاب ۵۷  را «الهام‌بخش» و «حامی آزادی و مانع افراطی‌گرایی» خواند.

رئیسی با اشاره به بحران کرونا و انتقاد از تحریم‌های بین‌المللی اضافه کرد: «امروز به یکی از تولیدکنندگان واکسن کرونا تبدیل شده‌ایم.»

رییس‌ جمهوری ایران در قسمتی دیگر از سخنانش به حمله به ساختمان کنگره و خروج آمریکا از افغانستان اشاره کرد و گفت: «آمریکا از عراق و افغانستان خارج نمی‌شود بلکه اخراج می‌شود.»

رئیسی برای این سخنرانی به نیویورک نرفت و به صورت ویدیوی ضبط‌شده سخنانش را ارائه کرد. 

 

هم‌زمان با نشست مجمع عمومی سازمان ملل، پنج کامیون با تصاویری اعتراضی به رئیسی، غلامحسین اسماعیلی، رییس دفتر او، احمد وحیدی، وزیر کشور و دیگر اعضای کابینه رئیسی در منطقه منهتن شهر نیویورک، در حال چرخش بود. پیام‌های روی این کامیون‌ها، به نقض حقوق بشر و خشونت علیه زنان از سوی رئیسی اعتراض می‌کند.

هند از کشف ۳ میلیارد دلار هروئین با منشا افغانستان که از بندرعباس منتقل شده بود خبر داد

مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام‌ها ارزش این محموله حدود ۲/۷۲ میلیارد دلار است.

به گزارش رویترز، سازمان‌ مربوط به مبارزه با مواد مخدر در هند پس از دریافت اطلاعات در زمینه این محموله آن را در بندر موندرا در ایالت گجرات ضبط کرد و دو تبعه از کشور افغانستان نیز در این رابطه دستگیر شده‌اند. مقام‌های هندی می‌گویند تحقیقات در زمینه این محموله، که یکی از بزرگترین محموله‌های قاچاق در هند بوده است، ادامه دارد.

این محموله تحت عنوان یک محموله از سنگ‌های فرآوری شده طلق و به واسطه یک شرکت تجاری هندی وارد هند شده و قصد حرکت به سمت دهلی را داشته است.

قاچاق چنین محموله‌ای در میانه آشفتگی‌های کنونی در افغانستان پس از تسلط طالبان در این کشور رخ داده است. طالبان پیشتر، بدون ارائه هیچ‌گونه جزئیاتی، گفته بودند تجارت مواد مخدر را ممنوع خواهند کرد.

دو فرمانده نظامی طالبان به معاونت وزارت دفاع و وزارت کشور منصوب شدند

طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد.

به گفته ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، ملا عبدالقیوم ذاکر معاون وزیر دفاع و صدر ابراهیم معاون وزیر کشور خواهند بود. پیش‌تر گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن بود که هر دو نفر در دولت جدید، سمت‌های مهم خواهند داشت اما نام هیچ‌کدام در فهرست اصلی وزرا نیامده بود.

بر اساس گزارش‌های سازمان ملل، این دو فرد از فرماندهان نظامی وفادار به ملا اختر منصور، رهبر پیشین طالبان بودند که بر تشدید جنگ با دولت افغانستان تاکید داشت.

این دو نفر نیز به جمع وزرایی می‌پیوندند که چهره‌هایی مانند سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی، را شامل می‌شود. شبکه حقانی به حملات علیه غیرنظامیان افغان متهم است.

بر اساس گزارش شورای امنیت سازمان ملل در ماه ژوئن، ذاکر و صدر فرماندهی گروه فدا محاذ، از شاخه‌های گروه طالبان، را بر عهده داشتند.

ذاکر از افراد نزدیک به ملا عمر، بنیان‌گذار طالبان، بود و در سال ۲۰۰۱ در جریان حمله آمریکا به افغانستان دستگیر شد و تا سال ۲۰۰۷ در زندان گوانتانامو به سر می‌برد.

صدر که رییس سابق کمیسیون نظامی طالبان در ولایت هلمند است، معاون سراج‌الدین حقانی خواهد بود.

بازداشت شش متهم به ربایش و خرید و فروش کودک؛ متهم اصلی فراری است

حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است.

زرقانی روز سه‌شنبه به خبرگزاری ایرنا گفت که متهمان به ربودن ۲۵ نوزاد و سه کودک اعتراف کرده‌اند. 

ماجرای دستگیری یکی از متهمان پرونده به روز ششم شهریور بازمی‌گردد که یک زن تصمیم به ربودن دختربچه سه ساله‌ای از  حیاط خانه‌ در مشهد داشت ولی با صدای فریادهای مادر این کودک و اقدام همسایگان، کودک‌ربا بازداشت شد.

خبرگزاری ایرنا نوشته که پس از بازداشت اولین متهم، پنج متهم دیگر هم در عملیات پلیس بازداشت شده‌اند.

روزنامه خراسان پیشتر در مصاحبه با یکی از متهمان این پرونده به نقل از او نوشته بود که  به طور معمول هر کودک را بین ۸ تا ۲۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌‌‌کردند.

 

پارلمان اروپا قطعنامه‌ای در محکومیت بی‌ثباتی لبنان از سوی حزب‌الله تصویب کرد

پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را بی‌ثبات و انسجام مورد نیاز این دولت را تضعیف می‌کند.

در یکی از بندهای این قطعنامه که همزمان با ارسال سوخت از ایران برای حزب‌الله لبنان به تصویب رسیده، آمده است دولت تازه لبنان در حالی تشکیل شده که در برابر هرگونه دخالت خارجی کشورهای همسایه لبنان یا مناطق دورتر مقاومت کند.

این بیانیه اضافه می‌کند حزب‌الله که از سوی چندین کشور عضو اتحادیه اروپا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته، هنوز وزارتخانه‌های کلیدی در دولت لبنان را کنترل می‌کند.

پارلمان اروپا تاکید کرده «بی‌طرفی لبنان کلید ثبات آینده آن است» و «لبنان باثبات، کاملا مستقل،  متحد و دموکراتیک، باری ثبات، امنیت و توسعه مسالمت‌آمیز کل خاورمیانه از اهمیت بالایی برخوردار است.»

پارلمان اروپا که در قطعنامه خود، فهرستی از مشکلات لبنان را ارائه کرده، امیدوار است دولت جدید لبنان که با نخست وزیری نجیب میقاتی پس از بیش از یک سال بن‌بست سیاسی در لبنان تشکیل شد، بتواند به وعده‌های دموکراتیک خود عمل کند.

پارلمان اروپا پیشتر چارچوبی را برای تحریم هدفمند علیه اشخاص و نهادهای تضعیف‌کننده دموکراسی یا حاکمیت قانون در لبنان تعیین کرده که شامل ممنوعیت سفر به اتحادیه اروپا و مسدود شدن دارایی‌های آنان است.

پارلمان اروپا در قطعنامه خود از سرویس اقدام خارجی اروپا خواسته فهرستی از مراجع پاسخگو در لبنان را با همکاری کشورهای عضو اتحادیه اروپا تهیه کند.

این پارلمان تهدید کرده که اگر اشخاص یا نهادهایی همچنان به تضعیف روند سیاسی دموکراتیک در لبنان ادامه دهند، اعمال تحریم‌های هدفمند همچنان یک گزینه است.

پارلمان اروپا از همه کشورهای عضو خود و همچنین شرکای آنها نظیر بریتانیا و سوئیس خواست به تحریم‌ها در این زمینه پایبند باشند.

به تازگی نجیب میقاتی، نخست وزیر جدید لبنان، درباره انتقال سوخت از ایران به این کشور که از سوی حزب‌الله سازماندهی می‌شود، گفت از اینکه حاکمیت لبنان نقض شده ناراحت است.

او با این حال اضافه کرد این اقدام بدون دخالت دولت لبنان انجام گرفته و نگران تحریم آمریکا نیست.