رییس جمهوری آمریکا: از برگزاری اجلاس گروه هفت در«ترامپ نشنال دورال» منصرف شدم | ایران اینترنشنال

رییس جمهوری آمریکا: از برگزاری اجلاس گروه هفت در«ترامپ نشنال دورال» منصرف شدم

درحالی که قرار بود اجلاس سران هفت کشور صنعتی طی روزهای۱۰ تا ۱۲ ژوئن در «ترامپ نشنال دورال» میامی، در ایالت فلوریدا برگزار شود، دونالد ترامپ در صفحه توییتر خود با اشاره به انتقادات رسانه‌ها و دموکرات‌ها، نوشت از برگزاری اجلاس در میامی منصرف شده و شاید این اجلاس در کمپ‌دیوید برگزار شود.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، با تاکید براین‌که «از برگزاری نشست گروه هفت در زمین گلف خودم منصرف شدم»، در صفحه توییتر خود نوشت: «فکر می کردم با پیشنهاد برگزاری نشست گروه هفت در ترامپ نشنال دورال در میامی، کار بسیار خوبی برای کشورمان انجام داده‌ام.»

او با اشاره به این‌که آن‌جا یک مرکز بسیار بزرگ با مساحت صدها هکتار، در مجاورت فرودگاه بین المللی میامی است اشاره کرد که هر میهمان برای خودش چند واحد در اختیار خواهد داشت و بهتر از گزینه‌ای دیگر است.

ترامپ تاکید کرد که می‌خواستم این کار را بدون هیچ سودی انجام دهم اما به خاطر رسانه‌ها و دموکرات‌های متخاصم و متعصب، دیگر ترامپ نشنال دورال میامی برای میزبانی گروه ۷ در سال ۲۰۲۰ در نظر نمی‌گیریم.

رییس جمهور آمریکا نوشت که  بلافاصله به‌دنبال مکان دیگری برای برگزاری اجلاس گروه هفت می‌گردیم از جمله شاید این اجلاس را در کمپ‌دیوید برگزار کنیم.

دفاع ۴ نماینده خامنه‌ای از جمهوری آذربایجان در مناقشه قره باغ

 

نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل اقدام جمهوری آذربایجان «در بازپس گیری اراضی»  قره‌باغ را «کاملا قانونی و شرعی» خواندند.

در بیانیه نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی همچنین اعلام شده که ایران راه «نخجوان» را «سخاوتمندانه» در اختیار دولت آذربایجان قرار داده است.

این چهار نماینده رهبر جمهوری اسلامی در استان‌های ترک‌نشین ایران پیش از این نیز بیانیه‌ای درباره درگیری آذربایجان و ارمنستان صادر کرده بودند که با انتقادهایی در رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شد.

این بیانیه در حالی صادر شده که سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، سیاست جمهوری اسلامی را « کمک و تسهیل گفت‌وگوهای طرفین» اعلام کرده است.

قره‌باغ از نظر حقوق بین‌الملل جزئی از خاک جمهوری آذربایجان است اما پس از جنگ قره‌باغ در سال ۱۹۹۴ میان اکثریت ارمنی ساکن با حمایت جمهوری ارمنستان و دولت آذربایجان، این منطقه به‌صورت خودمختار اداره می‌شود و تحت حکومت گروه‌های ارمنی است.منطقه قره‌باغ در سه دهه گذشته شاهد چندین دور درگیری‌ شدید بوده و تاکنون حدود ۳۰ هزار تن در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

 

نایب رییس مجلس: قرارداد واگذاری نیشکر هفت تپه لغو می‌شود

 

علی نیکزاد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید در جلسه‌ای با حضور رییس سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفته شد قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به امید اسدبیگی لغو شود.

بنابر گزارش‌ها، این جلسه تصمیم‌گیری روز چهارشنبه در محل مجلس و با حضور علی نیکزاد، تعدادی از نمایندگان و همچنین رییس سازمان خصوصی‌سازی برگزار شد.

علی نیکزاد گفت که در این جلسه تصمیم گرفته شد که تا یک و نیم ماه آینده قرارداد شرکت با مدیریت فعلی فسخ و مدیریت جدید جایگزین شود.

به گفته نیکزاد، دیوان محاسبات، سازمان خصوصی‌سازی، وزارت اقتصاد و  وزارت اطلاعات نظر داده‌اند که «متولیان فعلی اهلیت ادامه تصدی و مدیریت شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه را ندارند».

 او توضیح بیشتری درباره مدیریت جدید شرکت نیشکر هفت تپه نداده است. گزارشی از واکنش سازمان خصوصی‌سازی به این خبر نیز منتشر نشده است.

خلع ید فوری کارفرمای بخش خصوصی از هفت تپه از جمله درخواست‌های تجمع‌های اعتراضی کارگران این شرکت در چند سال اخیر بوده است. این شرکت سال ۹۴ به امید اسدبیگی واگذار شد.

 

روحانی خواستار اعمال «قاطعانه» جریمه متخلفان از دستورالعمل‌های ستاد کرونا شد

همزمان با هشدار وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی درباره ضرورت کاهش حضور دانش‌آموزان در مدارس،‌ حسن روحانی،‌ رییس ‌جمهور ایران، خواستار اعمال «قاطعانه» جریمه متخلفان از دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا شد.

روحانی روز پنجشنبه ۱۰ مهرماه در جلسه با روسای کمیته‌های ستاد مقابله با کرونا گفت جریمه‌های تخلف از دستورالعمل‌های مربوط به کرونا در سه سطح ادارات،‌ کسب و‌کارها و فضاهای عمومی با «قاطعیت» دنبال شود.

او در همین زمینه افزود: «متخلفان چه صاحبان مشاغل و بنگاه‌ها و چه خدمات‌گیرندگان بر اساس جرائمی که تعریف شده باید برخورد شوند.»

از سوی دیگر قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: «تعطیلی کسب‌وکارها باید به عنوان آخرین راهکار برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ اعمال شود و تا حد امکان آموزش دانش‌آموزان به صورت مجازی [باشد] و از حضور آن‌ها در مدارس کاسته شود.»

این مقام وزارت بهداشت همچنین به تهدید سلامت تمامی گروه‌های سنی اشاره کرد و گفت: «کرونا طی مدت شیوع آن در کشور جان افراد زیادی حتی در بین گروه‌های سنی جوان را گرفته است.»

مقام‌های آموزش و پرورش برخی استان‌ها از جمله خراسان رضوی تایید کرده‌اند که شماری از معلمان و دانش‌آموزان در پی بازگشایی مدارس به کرونا مبتلا شده و برخی از آن‌ها نیز فوت کرده‌اند.

با این حال محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، روز شنبه پنجم مهرماه گفت: «هیچ گزارش رسمی مبنی بر ابتلای دانش‌آموزان در مدارس وجود ندارد.»

واکنش ترامپ به امکان قطع میکروفن در مناظره‌ها: یک نامزد دموکرات باهوش‌تر پیدا کنید

تصمیم کمیسیون برگزاری مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای افزودن تمهیداتی جدید با هدف «حفظ نظم» با واکنش دونالد ترامپ روبه‌رو شد.

رییس جمهوری آمریکا در واکنش به این تصمیم روز پنجشنبه در توییتی نوشت: «سعی کنید یک مجری جدید و یک کاندیدای دموکرات باهوش‌تر پیدا کنید.»

ترامپ دیدگاه خود را ضمن بازنشر خبر آسوشیتدپرس بیان کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، کمیسیون برگزاری مناظره‌ها اعلام کرده برای «حفظ نظم» در مناظره‌های پیش رو، «ابزارهای جدیدی» استفاده خواهد شد.

این کمیسیون به جزئیات تمهیدات جدید اشاره‌ای نکرده اما رسانه‌های آمریکایی از «قطع میکروفن» نامزدی که حرف دیگری را قطع کند به عنوان یکی از محتمل‌ترین گزینه‌ها نام برده‌اند.

به نوشته اطلاعیه کمیسیون برگزاری مناظره‌های انتخاباتی، «اولین مناظره روشن ساخت که ساختاری بیشتر باید به قالب مناظره‌های باقی‌مانده اضافه شود تا از بحث منظم‌تر در مورد مسائل اطمینان حاصل شود.»

در جریان مناظره اول قطع صحبت‌های دو طرف و عدم توانایی مجری در متقاعد کردن دو نامزد به قطع نکردن سخنان یکدیگر با واکنش شهروندان روبه‌رو شد و ستادهای دو حزب رقیب نیز واکنش‌هایی به آن نشان دادند.

روحانی و جهانگیری: قرارداد ایران و چین «گامی بزرگ» در جهت پیشبرد منافع مشترک دو کشور است

 

رییس‌ جمهور ایران و معاون اول او در پیام‌هایی به مناسبت سالروز تاسیس جمهوری خلق چین از «قرارداد ۲۵ ساله» بین دو کشور تمجید کرده و آن را «گامی بزرگ» و  «فصل جدیدی از همکاری‌های» دو کشور خواندند.

حسن روحانی در پیامش به رییس‌ جمهوری چین که روز پنجشنبه منتشر شد خواستار «نهایی‌سازی و امضای برنامه مشارکت جامع راهبردی ۲۵ ساله بین دو کشور» شده است.

او گفته است که این اقدام «گامی بزرگ در جهت پیشبرد منافع مشترک»  و «در راستای صلح و ثبات بین‌المللی و مقابله با یکجانبه‌گرایی» خواهد بود.

همزمان اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، نیز در پیامی به نخست وزیرچین اعلام کرد که «نهایی‌سازی و امضای برنامه مشارکت جامع راهبردی ۲۵ ساله، فصل جدیدی از همکاری‌های ایران و چین را رقم خواهد زد».

پیش از انتشار پیش‌نویس قرارداد ایران و چین اعتراضات گسترده‌ای به این قرارداد مطرح شده است.

نسخه‌ای از سند ارسالی به ایران‌اینترنشنال حاوی «برنامه همکاری‌های جامع ۲۵ساله ایران و چین» نشان می‌دهد که مقام‌های جمهوری اسلامی در ازای خرید نفت خام ایران از سوی چین، از این کشور برای حضور در تمام بخش‌ها از جمله صنعت، اقتصاد، بهداشت و درمان، ارتباطات، کشاورزی، امنیتی و نظامی، مالی، اعتباری و تجاری، نفت و انرژی ایران دعوت کرده‌اند.

از بنادر چابهار و کاسپین نیز در این سند به عنوان بنادری نام برده شده که چین می‌تواند در توسعه آنها مشارکت کند.

 

قیمت هر دلار به ۳۰ هزار تومان رسید؛ سکه ۱۵ میلیون تومان

 

در ادامه روند صعودی بهای ارز در بازار غیررسمی ایران، بهای هر دلار به ۳۰ هزار تومان رسید و سکه طلا نیز  ۱۵ میلیون تومان خرید و فروش شد.

به گزارش وب‌سایت‌هایی که بهای ارز را رصد می‌کنند، هر دلار آمریکا روز پنجشنبه بیش از سیصد تومان نسبت به روز قبل افزایش یافت و در ساعاتی از روز به ۳۰ هزار تومان رسید.

قیمت دلار نیمایی حدود ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان و قیمت دلار در صرافی‌های بانکی نیز به نوشته اقتصاد آنلاین ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان بود.

در دو سال و نیم گذشته بازار ارز در ایران با دست‌کم سه نرخ متفاوت سر و کار دارد: ارز دولتی معروف به دلار ۴۲۰۰ تومانی، ارز نیمایی که برای کالاهای وارداتی در نظر گرفته شده و ارز در بازار آزاد.

قیمت یورو نیز روز پنجشنبه در بازار آزاد به نزدیکی ۳۵ هزار تومان رسید.

همزمان هر سکه طلا (طرح امامی) نیز به قیمت ۱۵ میلیون تومان ارائه شد.

آموزش و پرورش کرمان: یک‌سوم دانش‌آموزان استان به فضای مجازی دسترسی ندارند

احمد اسکندری نسب،‌ مدیرکل آموزش و پرورش کرمان،‌ می‌گوید یک‌سوم دانش‌آموزان این استان برای آموزش آنلاین به فضای مجازی دسترسی ندارند.

اسکندری‌نسب روز پنجشنبه ۱۰ مهرماه گفت: «کلاس‌های درس در مدارس استان ۱۰۰ درصد به صورت حضوری در حال برگزاری است و آموزش از روش‌های مختلف حضوری،‌ مجازی،‌ برنامه تلویزیونی و بسته‌های آموزش یادگیری‌محور دنبال می‌شود.»

با این حال او از عدم دسترسی یک سوم دانش‌آموزان به فضای مجازی خبر داد.

پیشتر نیز معاون وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده بود حدود ۲۹ درصد دانش‌آموزان کشور هنوز وارد شبکه شاد نشده‌اند.

یک مقام بهزیستی مشهد: کرونا باعث افزایش کودکان کار در خیابان‌ها شده است

 

یک مقام بهزیستی استان خراسان رضوی می‌گوید شیوع کرونا به افزایش کودکان کار در خیابان‌های برخی شهرها از جمله مشهد منجر شده است.

غلامحسین حقدادی، معاون امور اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی، روز پنجشنبه به خبرگزاری ایلنا گفت بسیاری از این کودکان از مناطق حاشیه‌ای شهر هستند و به دلیل «عدم امکانات فضای مجازی» آنها «از کلاس‌های درس مدرسه خارج شده‌ند و به تکدی‌گری درخیابان روی آورده‌اند.»

او همچنین یکی دیگر از دلایل افزایش کودکان کار را «افزایش بیکاری در دوران کرونا» ذکر کرد و گفت «همین موضوع به افزایش کودکان کار در جامعه نیز دامن می زند».

این مقام بهزیستی  با اشاره به قانون مصوب سال ۸۴ گفت جمع‌آوری و ساماندهی کودکان کار «برعهده ۱۲ سازمان، از جمله شهرداری، نیروی انتظامی، بهزیستی و قوه قضاییه، است».

نماینده مهاباد: ۴۰ بیمار مبتلا به کرونا به خاطر پرداخت نشدن هزینه بیمارستان با «مشکل ترخیص» روبه‌رو شدند

جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی، می‌گوید ۴۰ بیمار مبتلا به کرونا در این شهرستان که در بیمارستان بستری بودند، به دلیل پرداخت نشدن هزینه درمان با «مشکل در ترخیص» روبه‌رو شدند.

به گفته نماینده مهاباد، هزینه درمان هر بیمار کرونایی در صورت استفاده از شش آمپول حدود ۹ میلیون تومان است و «تعداد زیادی» از افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی در پرداخت هزینه‌های درمان کرونا مشکل دارند.

محمودزاده گفت که در مهاباد «دست کم ۴۰ بیمار» می‌شناسد که با مشکل ترخیص مواجه هستند. او تاکید کرد که وزارت بهداشت باید هزینه‌های بیماری کرونا را به عهده بگیرد.

پیش از این وزیر بهداشت از بیمارستان ها خواسته بود که افراد «فاقد پوشش بیمه، بی بضاعت یا اتباع خارجی» را پذیرش کنند. با این حال بارها رسانه‌های ایران از دریافت هزینه‌های چند میلیونی از بیماران در بیمارستان‌های خصوصی و همچنین دریافت بخشی از هزینه‌های درمان در بیمارستان‌های دولتی خبر داده‌اند.

سفیر سابق ایران در کابل:صادرات اجناس بی‌کیفیت ایرانی به افغانستان، استاندارد‌های ما را زیر سوال برده است

ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر سابق ایران در افغانستان، گفت:صادرات اجناس بی‌کیفیت ایرانی به کابل، استاندارد‌های ما را زیر سوال برده است و نمی‌توانیم در بلندمدت در بازار افغانستان نقشی داشته باشیم.

ظهره‌وند با بیان اینکه اقدامات برخی تاجران ایرانی باعث شده که ایران بازار خوبی در افغانستان نداشته باشد، افزود که برخی تاجران برای سود شخصی اجناس بی‌کیفیت ایرانی را به افغانستان صادر می‌کنند.

او گفت که سال‌ها میلیون‌ها افغانستانی در ایران زندگی کردند و با ذائقه ایرانی‌ها آشنا هستند اما متاسفانه ما در افغانستان نتوانستم سازماندهی مناسبی داشته باشیم تا بتوانیم از بازار آنها در بلند مدت استفاده کنیم و روابط ما صرفا به روابط مرزی ختم نشود.

سفیر سابق ایران در افغانستان با بیان اینکه «همانطور که در تجارت با چین هم تجار ما با وارد کردن کالاهای نامرغوب چینی چهره چین را در ایران خراب کردند و درحالی که چینی کالاهای در سطح استانداردهای جهانی و اروپایی دارد»، گفت: «برخی تجار را در افغانستان داریم که آنها به دلیل سود خودشان  کالاهای بی‌کیفیت ایرانی را سفارش می‌دهند» ولی «این در بلند مدت به این دلیل که ما شرایط استاندارد خود را متغیر می‌دهیم می‌تواند کار ما را خراب کند.»

سفیر سابق ایران در افغانستان گفت که به هرحال این روند مسیر درستی نیست و ما نمی‌توانیم این ادعا را داشته باشیم که بگوییم در بلند مدت می‌توانیم در بازار افغانستان نقش بسزایی داشته باشیم.

فرونشست زمین در ورامین به دلیل  برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی

عزیز عبدل‌زاده، رییس اداره محیط زیست شهرستان ورامین، یکی از معضلات مهم در این شهرستان را «فرونشست زمین» ذکر کرد.

او گفت علت فرونشست‌ها در ورامین برداشت‌های غیر مجاز و بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی در چند دهه اخیر است.

به گفته عبدل‌زاده، اداره محیط زیست از اداره آب خواسته که از برداشت از منابع آب زیرزمینی جلوگیری کند تا کمبودهای آب منابع زیرزمینی از طریق بارش‌ها و آب‌های بالادستی جبران یا حداقل از گسترش و افزایش موارد فرونشست زمین پیشگیری شود.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، فرونشست زمین در اراضی دشت ورامین، به ویژه منطقه «ابردژ«، باعث به وجود آمدن شكاف‌های عمیق در سطح زمین شده كه این شكاف‌ها تا نزدیكی راه آهن سراسری تهران -مشهد نیز كشیده شده است. عمق برخی از این شکاف های ۳۶ سانتی متر گزارش شده است.

مدرنا: واکسن کرونا تا پیش از انتخابات آمریکا آماده نخواهد شد

استفان بانسل، مدیر اجرایی شرکت آمریکایی مدرنا، اعلام کرد واکسن کرونایی که این شرکت در حال ساخت آن است تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آبان ماه برای دریافت مجوز اضطراری آماده نخواهد شد.

بانسل در گفت‌وگو با فایننشال تایمز همچنین پیش‌بینی کرد مجوز این واکسن برای استفاده عمومی تا بهار سال آینده آماده نشود.

مدیر اجرایی مدرنا در اواسط شهریور گفته بود این شرکت انتظار دارد در آبان و حتی در مهر ماه درخواست خود را برای مجوز استفاده اضطراری از این واکسن به سازمان غذا و داروی آمریکا ارائه کند.

واکسن کرونای ساخت کرونا یکی از نامزدهای پیشرو در رقابت‌های بین‌المللی برای ساخت واکسن کرونا است و در مرحله آزمایش نهایی قرار دارد.

نتایج آزمایش ایمنی واکسن مدرنا که روز سه‌شنبه منتشر شد نشان می‌دهد سطح پادتن در بدن افراد مسنی که واکسن مدرنا را دریافت کرده‌اند مشابه میزان پادتنی است که در بدن دریافت کنندگان جوان‌تر این واکسن مشاهده می‌شود.

زمان آماده شدن واکسن کرونا به بحثی سیاسی در آمریکا تبدیل شده و بسیاری نگران هستند که دولت دونالد ترامپ قصد داشته باشد با ارائه زودهنگام این واکسن، از این مسئله بهره‌برداری انتخاباتی کند.

 

مرگ مشکوک یکی از کارمندان سفارت آمریکا در کیف

مقامات اوکراین در حال تحقیق درباره مرگ یکی از کارمندان سفارت آمریکا در کیف هستند.

جسد این زن در کنار ریل‌های راه آهن در یک پارک پیدا شد.

سفارت آمریکا در کیف روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد با همکاری مقامات اوکراینی به دنبال کشف علت مرگ کارمند سفارت هستند.

در این بیانیه همچنین آمده است: «ما با قلبی شکسته خبر مرگ یک عضو آمریکایی سفارت ایالات متحده را اعلام می‌کنیم.» و «در حال حاضر مقامات سفارت در کیف برای تعیین شرایط مرگ او با مقامات اوکراینی همکاری می‌کنند.»

توییتر ۱۳۰ حساب وابسته به ایران را به دلیل تلاش برای ایجاد اختلال در روند انتخابات آمریکا حذف کرد

توییتر اعلام کرد این شرکت سه‌شنبه شب در پی دریافت اطلاعاتی از سوی اف‌بی‌آی حدود ۱۳۰ حساب کاربری جعلی را که به نظر می‌رسد به ایران مرتبط باشند حذف کرده است.

به گفته توییتر این حساب‌ها تلاش داشتند در بحث همگانی اولین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا اختلال ایجاد کنند.

توییتر گفت این توییت‌ها واکنش خاصی ایجاد نکرده و بر بحث همگانی تاثیری نگذاشته‌‌اند.

این شرکت اعلام کرد جزییات مربوط به این پیام‌ها را در اختیار سایر شرکت‌ها قرار داده و پس از پایان تحقیقات خود در این زمینه، اطلاعات مربوط را در اختیار عموم قرار خواهد داد.

نهادهای امنیتی آمریکا از ماه‌ها قبل هشدار داده‌اند که ایران، چین و روسیه قصد دارند در روند انتخابات در آمریکا اختلال ایجاد کنند.

شبه‌نظامیان وابسته به ایران شش راکت به فرودگاه اربیل شلیک کردند

شبه‌نظامیان وابسته به ایران شامگاه چهارشنبه شش راکت را به مقر نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در فرودگاە بین‌المللی اربیل شلیک کردند.

وزارت داخلی اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد این موشک‌ھا از روستاھای شیخ امیر و ترجلە در استان نینوا محل استقرار تیپ ٣٠ حشد الشعبی پرتاب شده‌اند.

وین ماروتو، سخنگوی نیروھای ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش در مورد حملە موشکی به اربیل در توییتی نوشت: این موشک‌ها به نیروهای این ائتلاف اصابت نکرده‌‌اند و هیچ خسارت جانی و مالی ایجاد نشده است. او افزود تحقیق و تفحص در مورد این حادثه در حال انجام است.

مسرور بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق، ضمن محکوم کردن حمله راکتی شامگاه چهارشنبه به اربیل تاکید کرد که این اقلیم تضعیف ثبات کردستان را تحمل نکرده و با قدرت به چنین اقداماتی پاسخ خواهد داد.

بارزانی خاطرنشان کرد در گفت‌وگو با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، بر اهمیت پاسخگو کردن مرتکبین این حمله تاکید کرده است.

آمریکا اخیرا به دولت عراق هشدار داده است که در صورت ادامه حملات راکتی به نیروهایش در عراق، سفارت خود در بغداد را تعطیل خواهد کرد.

فرماندار تبریز: تعداد جان‌باختگان کرونا در تبریز به بالای ۳۰ نفر در شبانه روز رسیده است

بهروز مهدوی، فرماندار تبریز و رییس ستاد مبارزه با کرونای این شهر خبر داد که تعداد جان‌باختگان کرونا در تبریز به شدت افزایش یافته و به بالای ۳۰ نفر در شبانه روز رسیده است.

مهدوی با تاکید براینکه آمار جان‌باختگان روزانه کرونا در تبریز بسیار نگران کننده است و سیر صعودی دارد، افزود: در اوایل سال که ورودی‌های شهرها کنترل و بسیاری از اماکن عمومی و اصناف تعطیل بود، در تبریز روزانه کمتر از ۱۰ نفر فوتی داشتیم اما اکنون آمار مرگ و میر ناشی از کرونا بیش از ۳۰ نفر در هر روز شده است و این در حالی است حساسیت دستگاه‌ها و مردم نسبت به موضوع کاهش یافته و نوعی بی‌تفاوتی حاکم شده است.

رییس  ستاد مبارزه با کرونای شهرستان تبریز با تاکید بر نقش مهم اصناف و اتحادیه‌ها، گفت که درخواست ما از دستگاه‌ها و اصناف، شروع روش‌های سختگیرانه و فرهنگ‌سازی بیشتر است چراکه تبریز نزدیک به ۵۰ درصد جمعیت استان آذربایجان شرقی را در خود جای داده است و می‌تواند الگویی برای تمام استان باشد.

فرماندار تبریز افزود که ما راهی جز رعایت پروتکل‌ها، دستورالعمل‌ها و رعایت فاصله فیزیکی نداریم و اگر تعداد فوتی‌ها و بستری‌ها کاهش نیابد مجبور به بازگرداندن محدودیت‌ها و تعطیلی‌های اول سال هستیم.

حضور گارد در زندان بزرگ تهران برای انتقال زندانیان سیاسی؛ نگرانی درباره حمله به زندانیان 

 

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر داد.

در همین حال فائزه عبدی پور، از فعالان دراویش گنابادی، از حضور گارد در این بند خبر داد.

مصطفی نیلی در توییتر خود نوشت مقامات زندان به زندانیان سیاسی اعلام کرده‌اند که قصد انتقال آنان را دارند و باید وسایلشان را جمع کنند.

او اضافه کرد: «زندانیان سیاسی که بعد از این همه مدت توانسته‌اند با هزینه شخصی حداقل‌ها را برای زندگی در بند مهیا کنند با این امر مخالفت کرده‌اند و مسئولین زندان تهدید کرده‌اند که با استفاده از گارد آنها را جابجا خواهند کرد».

این وکیل با اشاره به سوابق قبلی نسبت به انجام اقدامات «قهرآمیز» از سوی گارد زندان ابراز نگرانی کرد.

نیلی پیش از این خبر داده بود که در دو روز اخیر «تعدادی متهم با جرایمی غیرسیاسی و بعضا خشن » به بند زندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگ  منتقل شده‌اند.

تحریم‌های جدید امریکا علیه سوریه

 

آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد.

در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار داد که هدف قرار دادن مقامات  فرماندهان و تاجران «فاسد» تا پایان خشونت رژیم اسد علیه مردم سوریه و اجرای قطعنامه ۲۲۴۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد متوقف نخواهد شد.

واشینگتن همچنین روز چهارشنبه رئیس اداره اطلاعات عمومی سوریه، وزارت گردشگری سوریه و طاهر بن علی، یک تاجر سوری را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد.

کابینه عربستان سعودی: جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران قاطعانه بایستد

 

عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند.

کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این کشور مبنی بر بر لزوم «ایستادگی قاطعانه» جامعه بین‌المللی در برابر ایران حمایت می‌کند و بر آن تاکید دارد.

پیشتر ملک سلمان،‌ پادشاه این کشور،‌ در پیام خود برای مجمع عمومی سالانه سازمان ملل متحد خواستار اقدام جامعه بین‌الملل در جهت مقابله با برنامه موشکی و سیاست‌های «خصمانه»‌ ایران در منطقه شده بود.

بر اساس گزارش رسانه‌ دولت عربستان،‌ کابینه دولت سعودی همچنین اعلام کرده جامعه بین‌الملل باید به صورت جدی با تخلفات مربوط به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی برخورد کند.

جنگ لفظی ترکیه و فرانسه بر سر درگیری‌های ناگورنو قره‌باغ

 

در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو،  بر اثر این مساله درگیری لفظی پیدا کردند.

از روز یکشنبه در جریان این درگیری‌ها، ده‌ها کشته و صدها نفر زخمی گزارش شده و جنگ بسیار فراتر از منطقه ناگورنو قره‌باغ رفته است و حتی امکان دارد که به جنگی همه جانبه بین جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان تبدیل شود. در این میان، برخی متحدان ترکیه در ناتو از مواضع آنکارا در این حوادث  نگران هستند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، با تکرار سخنان رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه  اعلام کرد «اگر ضروری باشد که آنکارا از آذربایجان پشتیبانی نظامی کند، آنچه لازم است انجام خواهد داد.» الهام علی‌اف، رییس جمهوری آذربایجان نیز ضمن تشکر از حمایت ترکیه گفت کشورش نیازی به کمک نظامی ندارد. او تاکید کرد اگر نیروهای ارمنستان بلافاصله «سرزمینهای ما را» ترک کنند، جنگ متوقف خواهد شد.

چاووش اوغلو همچنین گفته بود «همبستگی فرانسه با ارمنستان به معنای حمایت از اشغال آذربایجان توسط ارمنی‌ها است.»

از طرفی امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، که کشورش محل زندگی بسیاری از ارمنی‌ها است، در جریان سفر به لتونی گفت فرانسه نگران «پیام‌های جنگی» است که از طرف ترکیه ارسال می‌شود، «که اساسا امکان مهار آذربایجان برای تسخیر منطقه ناگورنو قره‌باغ را از بین می‌برد.»

ابراز نگرانی وزیر خارجه آمریکا نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین

 

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی ایتالیا و حریم خصوصی شهروندان این کشور دانست.

او در یک کنفرانس خبری مشترک با لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا، گفت: «وزیر خارجه و من یک گفت‌وگوی طولانی درباره نگرانی‌های ایالات متحده در این‌باره داشتیم که حزب کمونیست چین تلاش می‌کند از حضور اقتصادی خود در ایتالیا برای تامین اهداف استراتژیک استفاده کند.» 

وزیر خارجه ایتالیا هم در این کنفرانس گفت از نگرانی‌های آمریکا در مورد فناوری 5G چینی آگاه است و «مسئولیت هر کشوری را در قبال مسائل امنیتی کاملا درک می‌کند».

وزیر خارجه آمریکا همچنین در نشست دوستانه دیگری در واتیکان در روز چهارشنبه نهم مهرماه از واتیکان به دلیل نزدیکی با پکن انتقاد کرده و گفت چین در صدد «از بین بردن آزادی‌ها» در یک «مقیاس هولناک» است.

سازمان نظام پرستاری: رفتارهای خودسرانه مسئولان در میزان مرگ‌ومیر کرونا موثر است 

سازمان نظام پرستاری ایران با صدور بیانیه‌ای با اشاره به ابتلای ۲۰ هزار پرستار به کرونا و توقف فعالیت پنج هزار نفر از آنها،‌ از رفتارهای «خودسرانه» برخی مقام‌های حوزه بهداشت و تاثیر آن بر میزان مرگ بیماران انتقاد کرد.

این سازمان روز ۹ مهرماه در بیانیه‌اش با اشاره به شرایط شیوع کرونا در کشور نوشت:‌ «بی‌شک برخی رفتارهای خودسرانه در خدمت به مردم و میزان مرگ‌ومیر ناشی از کرونا بسیار تاثیرگذار است.»

در این بیانیه اشاره شده که از مجموع ۱۱۰ هزار پرستار کشور،‌ ۲۰ هزار نفر از آنها به ویروس کرونا مبتلا شده و پنج هزار نفر نیز از گردونه فعالیت خارج شده‌اند. همچنین براساس این گزارش،‌ ۵۰ نفر از پرستاران جان خود را از دست داده‌اند.

نظام پرستاری ایران از  پرداخت نشدن حقوق  و کارانه معوق پرستاران انتقاد کرده و نوشته «چرا با وجود بیش از هفت هزار میلیارد تومان توزیع‌شده در دانشگاه‌ها معوقات پرسنل صفر نمی‌شود».

این سازمان نارضایتی پرستاران در استان‌های شمال کشور را تایید کرده و خواستار تحقق وعده‌های مسئولان در زمینه اعطای فوق‌العاده ویژه،‌ تسریع در استخدام‌ها، تغییر وضعیت شغلی و پرداخت معوقات شده است.

بازداشت مهاجمان به بیمارستان پورسینای رشت و «پیگرد» منتشرکننده فیلم

نیروی انتظامی و دادستانی رشت از بازداشت پنج نفر از مهاجمان به بیمارستان پورسینای این شهر خبر دادند. به گفته مقامات قضایی منتشرکننده این فیلم نیز «تحت پیگرد قانونی» قرار گرفته است.

مهدی فلاح‌میری، دادستان رشت گفت یکی از این مهاجمان در حین فرار و پس از درگیری با ماموران انتظامی با شلیک پلیس متوقف شده است.

در فضای مجازی فیلمی از حمله چند نفر با قمه به بیمارستان پورسینای رشت در ساعت دو صبح روز هشتم مهر منتشر شد. رییس بیمارستان پورسینای رشت گفت در این حمله چهار نفر مجروح شدند. 

سیروس امیرعلوی اعلام کرد که درگیری این افراد با یکدیگر از بیرون بیمارستان آغاز شده و به داخل بیمارستان کشیده شده است.

به گفته امیر علوی، در تماس با بیمارستان اعلام شده بود که چند نفر در یک نزاع مجروح شده و قرار است به بیمارستان منتقل شوند. او گفت که این موضوع به نیروی انتظامی اطلاع داده شده بود و ماموران در زمان حمله این افراد در بیمارستان حضور داشتند اما در زمان حمله در اتاقی بودند که فرد مجروح شده در نزاع در حال درمان بود.

سازمان جنگل‌ها: در چهار ماه نخست امسال، بیش از ۱۷ هزار هکتار جنگل و مرتع کشور سوخت

 

براساس اطلاعات، سازمان جنگل‌ها و مراتع ایران اعلام کرد در چهار ماه نخست سال جاری، ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع در اثر آتش‌سوزی خاکستر شده است.

 روزنامه همشهری، چهارشنبه ۹ مهرماه  در گزارشی نوشت براساس اطلاعات سازمان جنگل‌ها در چهار ماه نخست سال جاری چهار و نیم برابر کل آتش‌سوزی‌های سال گذشته، برابر ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار، جنگل‌های طبیعی و دست‌کاشته و همچنین مراتع در آتش سوخته‌اند. شمار این آتش‌سوزی‌ها هزار و ۷۰۰ مورد بوده است.

در این گزارش آمده که در سال ۱۳۹۸ وسعت جنگل‌ها و مراتع سوخته سه هزار و ۹۰۵ هکتار بوده است. این روزنامه اشاره کرده که براساس آمار سازمان فضایی ایران در همین مدت چهار ماهه،‌ ۴۰ هزار هکتار جنگل و مرتع دچار آتش‌سوزی شدند که می‌تواند زمین‌های کشاورزی را نیز در بر بگیرد.

هم‌زمان آمار سازمان حفاظت محیط زیست حاکیست در شش ماه نخست امسال هفت هزار هکتار از مناطق حفاظت‌شده دچار آتش‌سوزی شده‌اند. این میزان نسبت به سال‌های گذشته بیش از پنج برابر افزایش را نشان می‌دهد.

در ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌های سال جاری عامل انسانی نقش داشته که نسبت به سال گذشته که ۶۰ درصد بود، افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد.

شمار کل آتش‌سوزی‌های هفت‌ سال اخیر در ایران ۱۱ هزار مورد بوده که ۱۲۵ هزار هکتار از پوشش گیاهی کشور را از بین برده است.

واکنش ایران به سخنان وزیر امور خارجه امارات درباره جزایر سه‌گانه

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سخنان وزیر خارجه امارات متحده عربی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره مالکیت این کشور بر جزایر سه‌گانه را «تکرار ادعاهای بی‌اساس» و «فاقد هرگونه ارزش حقوقی و قانونی» خواند.

سعید خطیب‌زاده گفت: «حق حاکمیت ایران بر جزایر ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک قطعی و تردیدناپذیر است و تمامی اقدامات ایران در چارچوب اعمال حاکمیت و تمامیت ارضی خود صورت گرفته و بدیهی است به هیچ دولت خارجی مربوط نیست.»

عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات متحده عربی، در سخنرانی خود در مجمع سازمان ملل بر ادعای این کشور درباره مالکیت بر این جزایر تاکید کرد و گفت که ایران این جزایر را به «اشغال درآورده است».

وزیر خارجه امارات متحده عربی در سخنان خود همچنین ضمن ابراز نگرانی از برنامه موشکی و همچنین پایان محدودیت‌های تعیین شده در برجام، خواستار «احترام ایران به اصول همسایگی» شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به این سخنان امارات متحده عربی را به «مداخلات مخرب» در برخی کشورها و «مشارکت فعال در جنگ‌افروزی» متهم کرد.

خطیب‌زاده تاکید کرد که عادی‌سازی روابط امارات متحده عربی با اسراییل این کشور را «به بخشی از بحران در منطقه غرب آسیا تبدیل کرده است». 

امارات که سومین کشور عرب و نخستین کشور منطقه خلیج فارس است که با اسراییل رابطه رسمی برقرار می‌کند، به شدت مورد حمله لفظی مقامات ایرانی و حتی تهدید امنیتی غیرمستقیم سپاه پاسداران قرار گرفت.

حضور رییس سابق اف‌بی‌آی در کمیته قضایی سنا درباره افراد کارزار انتخاباتی ترامپ

 

جیمز کومی، رییس سابق پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، روز چهارشنبه مقابل کمیته قضایی سنا شهادت می‌دهد. او یکی از چهره‌های اصلی در پرونده تحقیق و بررسی در مورد مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکاست.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، جیمز کومی را در ماه مه ۲۰۱۷ برکنار کرد. کومی در این جلسه کمیته قضایی سنا، که جمهوری‌خواهان ریاست آن را بر عهده دارند، در مورد تحقیق اف‌بی‌آی از افراد کارزار انتخاباتی ترامپ صحبت می‌کند. 

جمهوری‌خواهان سنا می‌گویند این تحقیق که بعد به رابرت مولر، دادستان ویژه پرونده، تحویل داده شد با هدف تضعیف نامزدی و ریاست‌جمهوری ترامپ از حزب جمهوری‌خواه بوده است.

در دسامبر، دادگستری آمریکا به مدارکی دست یافت که نشان می‌داد اف‌بی‌آی هنگام آغاز تحقیق خطاهای متعددی داشته است اما پشت این تحقیق غرض و انگیزه سیاسی وجود نداشته است.

لینزی گراهام، رییس کمیته قضایی سنا و متحد نزدیک سنا، خواستار پاسخگویی اف‌بی‌آی در مورد این خطاها شد، از جمله صدور مجوز کنترل و شنود کارتر پیج، مشاور انتخاباتی سابق ترامپ.از سویی سناتور دایان فاینستاین، از اعضای ارشد دموکرات کمیته قضایی سنا، از این اقدام کمیته قضایی سنا به‌شدت انتقاده کرده و آن را تلاش برای حمله به جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری ۳ نوامبر، خوانده است.  

کمیته قضایی سنا یکی از دو هیات سنا به رهبری جمهوری‌خواهان است که در مورد منشا و انگیزه‌های طرح مساله دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا تحقیق می‌کند.در جریان تحقیق رابرت مولر شواهدی به دست آمد که نشان می‌داد روسیه در صدد بود با دخالت در انتخابات ۲۰۱۶، موقعیت ترامپ را تقویت کند و اعضای کارزار انتخاباتی ترامپ چند بار با روس‌ها تماس داشته‌اند. اما مولر در پایان افزوده است شواهدی دال بر تبانی مجرمانه‌ میان کارزار انتخاباتی ترامپ و مسکو وجود ندارد.

وزارت بهداشت: ۱۵۸ شهر در شرایط قرمز هستند 

 

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد ۱۵۸ شهر ایران در شرایط قرمز هستند.

سیما سادات‌لاری گفت وزارت بهداشت به دنبال تعطیلی یک هفته‌ای برخی استان‌ها از جمله تهران است.

او همچنین اعلام کرد حضور دانش‌آموزان در مدارس «جدی نبوده و زیر ۱۵ درصد است».

 روز شنبه مقامات تعدادی از استان‌های ایران اعلام کردند شیوع کرونا در روزهای اخیر به «اوج» رسیده است.

اولین کارت زرد مجلس یازدهم به بیژن زنگنه

 

نمایندگان مجلس از پاسخ‌های وزیر نفت به سوال  ابراهیم رضایی، نماینده دشتستان، درباره روند توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی قانع نشدند و به او «کارت زرد» دادند.

نمایندگان مجلس با ۸۷ رای موافق، ۱۲۹ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۴۱ نماینده حاضر از پاسخ‌های بیژن زنگنه قانع نشدند.

نمایندگان مجلس از قانع نشدن از پاسخ وزرا با عنوان «کارت زرد» نام می‌برند. براساس آیین‌نامه مجلس اگر نمایندگان سه بار از پاسخ یک وزیر قانع نشوند باید استیضاح او در دستور کار مجلس قرار گیرد.

وزیر نفت اعلام کرد وزارت نفت به دلیل تحریم و نداشتن منابع مالی قادر به تکمیل هیچیک از ۱۷ فاز پارس جنوبی نبود و به همین دلیل توسعه آنها به اولویت اول و دوم تقسیم شد.

بیژن زنگنه اضافه کرد: «تحریم مانع است، تا آنجا که برای این‌که در پارس جنوبی قطعه‌ای را تامین کنیم ۳ بار خرید کردیم.»  

او گفت در فاز ۱۴ پارس جنوبی، ۴ سکو فعال است که گاز تولیدی را از اردیبهشت سال ۹۷  با ۲ خط لوله به خشکی منتقل می‌کند .

ستاد حقوق بشر قوه قضاییه: باید دستاوردهای حقوق بشری خود را به جهان عرضه کنیم

 

ستاد حقوق بشر قوه قضاییه جمهوری اسلامی می‌گوید ایران باید «دستاوردهای حقوق بشری» خود را به جهان عرضه کند.

علی باقری کنی، دبیر این ستاد،‌ در یک برنامه تلویزیونی صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت: «خانواده زندانی نباید هیچ دغدغه‌ای نسبت به دوری زندانی خود داشته باشد و باید از امنیت،‌ آسایش،‌ رفاه و نشاط زندانی خود در اطمینان کامل باشد.»

این مقام ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در ادامه به مرخصی زندانیان در دوره بحران کرونا اشاره کرد و آن را «بی‌نظیر» خواند.

پیشتر خانواده زندانیان سیاسی نسبت به  ارائه ندادن مرخصی به آنها انتقاد کرده و همچنین بارها درباره وضعیت سلامتی و امنیت زندانیان خود ابراز نگرانی کرده‌اند.

باقری کنی در واکنش به انتقادهای حقوق بشری جامعه بین‌المللی به ایران آن را مربوط به تفاوت در «معیارهای» حقوق بشر دانست.