رییس بهداشت خوزستان: نیمی از بستری‌های کرونا در آی‌سی‌یو می‌میرند | ایران اینترنشنال

رییس بهداشت خوزستان: نیمی از بستری‌های کرونا در آی‌سی‌یو می‌میرند

محمد علوی، رییس مرکز بهداشت استان خوزستان، با اشاره به افزایش بیماران بحرانی مبتلا به کرونا نسبت به کل بیماران کرونا بستری شده در این استان گفت از هر ۱۰ بیماری که در آی‌سی‌یو بستری می‌شوند، پنج نفر می‌میرند.

علوی روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد تخت‌های عادی بیماران مبتلا به کرونا و تقریبا تمام تخت‌های آی‌سی‌یو در خوزستان پر شده‌اند.

این مقام استانی از عدم هماهنگی و همکاری میان ارگان‌ها برای مبارزه با کرونا انتقاد کرد و گفت: «اگر این گونه پیش برویم، مرگ و میر نیز افزایش می‌یابد.»

او همچنین در مورد آمارهای رسمی کرونا گفت: «اگر هم بیماری را سانسور کنیم، گورستان را نمی‌توانیم سانسور کنیم و مرگ‌ها قابل مخفی کردن نیستند.»

هرانا: ۱۱ روزنامه‌نگار زن در ایران مجمع مقابله با آزار جنسی زنان در رسانه‌ها را تشکیل دادند 

 

پایگاه خبری هرانا گزارش داد تعدادی از روزنامه‌نگاران زن در ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد از سکوت و ابهام فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌‌نگاران استان تهران در قبال موضوع تعرض جنسی به زنان حوزه‌ رسانه،‌ مجمعی را برای مقابله با این پدیده تشکیل داده‌اند.

هرانا روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه نوشت ۱۱ تن از زنان روزنامه‌نگار در بیانیه‌ای که به صورت مشترک منتشر کرده‌اند از ابهام در شیوه کار و عملکرد کمیته پیگیری آزار جنسی و حمایت از آسیب‌دیدگان که از سوی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران تشکیل شده،‌ انتقاد کرده‌اند.

در این بیانیه اشاره شده امضاکنندگان مجمعی را تشکیل داده‌اند تا علاوه بر «اطلاع‌رسانی و آموزش» برای اعضای تحریریه‌ها درباره مساله آزار جنسی روزنامه‌نگاران زن، با مدیران رسانه‌ها و نیروهای آن‌ها آیین‌نامه‌هایی را تدوین و اجرا کنند.

هدف از تشکیل این مجمع «مقابله با هرگونه آزار جنسی،‌ واسازی روابط غیرشفاف قدرت‌زده و سواستفاده‌گرانه و ایجاد پیوند واقعی با بدنه اجتماعی روزنامه‌نگاری» بیان شده است.

فرنگیس بیات،‌ مریم وحیدیان،‌ شیما شعاعی،‌ مولود حاجی‌زاده،‌ فائزه عباسی، الناز محمدی، الهه محمدی، نیلوفر حامدی، نگار انسان،‌ خاطره کریمیان و محبوبه حسین‌زاده از امضاکنندگان این بیانیه هستند که از نیروهای رسانه‌ای برای همراه با مجمع دعوت کرده‌اند.

پیش از این انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرده بود در پی گزارش‌های اخیر در مورد آزار جنسی کمیته‌ای برای پیگیری این موضوع و در راستای حمایت از آسیب‌دیدگان تشکیل داده است.

این زنان روزنامه‌نگار همچنین خواستار تغییر اساسنامه‌های تشکل‌های صنفی مبتنی بر رفع آزار و تبعیض جنسی در محیط کاری مطبوعات شده‌اند.

ستاد ملی مقابله با کرونا: تهران از شنبه آینده به وضعیت نارنجی کرونا بازمی‌گردد

 

بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران، تهران از روز شنبه آینده از وضعیت قرمز شیوع کرونا به وضعیت نارنجی بازخواهد گشت.

به گزارش ایلنا، در جلسه روز سه‌شنبه کمیته‌های تخصصی ستاد مقابله با کرونا قرار شد از روز شنبه هفته آینده محدودیت‌ها در شهرهایی که از ابتدای آذر ماه از وضعیت قرمز به وضعیت نارنجی رسیده‌اند، کاهش یابد.

بر اساس آخرین گزارش این ستاد، از مجموع ۱۶۰ شهری که از یکم آذر ماه جزو شهرهای قرمز قرار داشتند، ۶۴ شهرستان همچنان در وضعیت قرمز قرار دارند و در این شهرها به مدت یک هفته دیگر، همان محدودیت‌های سطح هشدار ۳ مجددا ادامه خواهد یافت.

اما از روز شنبه آینده ۲۷۸ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۰۶ شهر هم در وضعیت زرد قرار خواهند داشت.

در شهرهای دارای وضعیت نارنجی بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، محدودیت تردد در ساعت  ۲۱ تا ۴ صبح اعمال خواهد شد.

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، در این جلسه از «موفقیت‌آمیز بودن» اجرای طرح دولت برای مقابله با کرونا خبر داد.

او همچنین گفت: «اعمال جرایم زمانی باید صورت گیرد که هویت فردی که قرنطینه را رعایت نکرده است کاملا با اسناد معتبر از جمله کارت ملی تطبیق داده شود.»

دو کشته و ۱۵ زخمی در زیر گرفتن عابران پیاده با یک خودرو در آلمان

 

یک خودرو در منطقه‌ای از مرکز شهر تری‌یر در غرب آلمان که ورود خودرو به آن ممنوع است، عابران پیاده را زیر گرفت. 

به گزارش رویترز، در این حادثه دستکم دو نفر کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شدند که حال برخی از زخمی‌شدگان وخیم گزارش شده است.

پلیس آلمان روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که چندین نفر در این حادثه کشته شدند، اما سپس آمار دو کشته را تایید کرد.

همچنین پلیس آلمان در حساب خود در توییتر اعلام کرد که یک نفر را بازداشت کرده و یک خودرو را نیز ضبط کرده است.

پلیس به مردم نیز توصیه کرد از عبور و مرور در مرکز شهر خودداری کنند.

یک مظنون ۵۱ ساله از سوی پلیس مورد بازجویی قرار گرفته است. هنوز انگیزه این حادثه مشخص نشده است.

درخواست بریتانیا، ‌آلمان و فرانسه از ترامپ برای تجدیدنظر در تحریم‌های بانکی ایران

 

خبرگزاری رویترز نوشته متن مکاتبات دیپلماتیکی را مشاهده کرده که نشان می‌دهد در ماه میلادی اکتبر سه کشور بریتانیا،‌ آلمان و فرانسه از دولت دونالد ترامپ خواسته بودند درباره تحریم‌های گسترده و جدید بانکی علیه ایران تجدیدنظر کند.

رویترز روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه نوشته مقام‌های دیپلماتیک سه کشور اروپایی در نامه‌ای مشترک ضمن ارائه این درخواست از دولت آمریکا، دلیل آن را جلوگیری نکردن از تجارت قانونی بشردوستانه و آسیب نزدن به منافع مشترک کشورهای متحد اعلام کرده بودند.

در بخشی دیگر ‌از گزارش اشاره شده که بر مبنای داده‌های بانک مرکزی و مصاحبه با بانکداران،‌ دیپلمات‌ها و بانکداران غربی، بوندس‌بانک آلمان یک تسهیلات سپرده‌گذاری چند میلیارد یورویی را برای بانک‌های ایرانی،‌ از جمله دو بانکی که تحت تحریم‌های آمریکا،‌ بوده‌اند باز نگه داشت تا دسترسی تهران به سیستم مالی جهانی را تسهیل کند.

یک سخنگوی این بانک به رویترز گفته که تایید می‌کند بانک‌های ایرانی در بوندس‌بانک حساب دارند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که پیشتر فشار پشت صحنه به واشینگتن و پشتیبانی آلمان از بازرگانی ایران در شرایط تحریم آمریکا گزارش نشده بود. رویترز نوشته این گزارش زوایای رویکرد متفاوت ترامپ و متحدان آمریکا به ایران را روشن می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، این نامه پس از آن نوشته شد که در ماه میلادی اکتبر آمریکا ۱۸ بانک ایرانی را در چارچوب کارازر «فشار حداکثری» در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

دیپلمات‌های سه کشور اروپایی در نامه مشترک خود در آن زمان به واشینگتن گفتند که این تحریم‌ها می‌تواند مواد غذایی و دارویی را برای شهروندان عادی ایران در میانه بحران کرونا گران کند. 

آن‌ها همچنین خواستار آن شدند که اظهارات مقام‌های آمریکا مبنی بر عدم تاثیر تحریم‌ها بر مردم عادی رعایت شود.

دو کشته و ۱۲ مصدوم در انفجار یک خانه مسکونی در خرم‌آباد

 

انفجار در یک خانه مسکونی در محله ۶۰ متری شهر خرم‌آباد مرکز استان لرستان دو کشته و ۱۲ مصدوم برجای گذاشت.

خبرگزاری ایرنا روز سه‌شنبه ۱۱ آذر اعلام کرد بر اساس اعلام اولیه آتش‌نشانی دلیل این انفجار نشت گاز بوده است.

صارم رضایی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان نیز روز سه‌شنبه گفت کشته‌شدگان این حادثه، یک مرد و یک زن هستند.

او ادامه داد: «در ارزیابی اولیه، ۱۹ منزل مسکونی آسیب دیدند و یک منزل مسکونی دو طبقه نیز به طور کامل تخریب شده است.»

به گفته این مقام هلال‌احمر، از میان زخمی شدگان هفت نفر به اورژانس بیمارستان منتقل شده‌اند و یکی از آنان نیز «به دلیل سوختگی ۶۰ تا ۷۰ درصد بستری شده است».

مقام وزارت کشور: دولت برنامه‌ای برای تقسیم استان سیستان و بلوچستان ندارد

 

یک مقام وزارت کشور ایران طرح نمایندگان مجلس برای تقسیم استان سیستان و بلوچستان را «غیرکارشناسی و چالش‌ برانگیز» خواند و اشاره کرد دولت برنامه‌ای برای چنین اقدامی ندارد.

زهرا احمدی،‌ مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور،‌ روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه گفت:‌ «این طرح بدون توجه به شرایط و پیچیدگی‌های خاص این استان در ابعاد اجتماعی، سیاسی،‌ امنیتی و اقتصادی مطرح شده،‌ بنا بر این پرداختن به آن بدون توجه به این ابعاد قطعا اجماع عمومی را به همراه نخواهد داشت.»

او این طرح را «غیرکارشناسی و چالش‌برانگیز» دانست و افزود: «چه بسا موجب پسرفت توسعه‌ای منطقه شود.»

پیشتر خبرگزاری فارس،‌ نزدیک به سپاه پاسداران،‌ از طرح ۴۹ نماینده مجلس برای تفکیک استان سیستان و بلوچستان به چهار استان خبر داده بود.

مطرح شدن طرح تفکیک این استان در سال‌های گذشته اعتراضات و مخالفت‌های گسترده‌ای در این استان برانگیخته بود و طی روزهای گذشته نیز با طرح مجدد آن کارزاری در مخالفت با این طرح راه‌اندازی شده است.

اکنون مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور می‌گوید دولت در حال حاضر برنامه‌ای برای تقسیم این استان و ایجاد استان‌های جدید ندارد.

سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران قرار دارد و پس از کرمان به عنوان دومین استان پهناور ایران محسوب می‌شود.

معاون وزیر بهداشت: کمتر از ۴۰ درصد بیماران ایدز را شناسایی کرده‌ایم

 

علیرضا رییسی، معاون وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که نظام بهداشتی این کشور فقط «کمتر از ۴۰ درصد بیماران» مبتلا به ایدز در ایران را شناسایی کرده است.

رییسی روز سه‌شنبه در نشستی به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز گفت: «ضعف ما در شناسایی ۹۰ درصد مبتلایان مشهود می‌شود. ما باید حدود ۵۴ هزار بیمار را شناسایی می‌کردیم ولی کل شناسایی ما کمتر از این عدد است.»

به گفته او، وزارت بهداشت تخمین می‌زند «۶۰۴۳۱ مبتلای زنده در کشور» وجود داشته باشند که در این میان اکنون فقط «۲۲هزار و ۴۰۶ نفر» از بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی شناسایی شده‌اند.

این آمار جدا از آمار رسمی ۱۹۴۶۹ مورد شناسایی شده از مبتلایان به ایدز است که بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

رییسی همچنین گفت: «درصد ابتلا اندکی در زنان افزایش یافته است. در سال ۱۳۸۸ حدود ۱۳ درصد مبتلایان زنان بودند و اکنون این عدد در شش ماه نخست سال به ۳۰ درصد رسیده است.»

همچنین به گفته او، انتقال از طریق جنسی نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته و به ۲۳ درصد رسیده است.

این مقام وزارت بهداشت درباره شیوع گسترده بیماری ایدز در روستای چنار محمودی در سال گذشته نیز گفت: «تمام بیماران آن منطقه تحت کنترل ما هستند.»

مهرماه سال گذشته، به دنبال شیوع گسترده اچ‌آی‌وی در این روستای چهارمحال و بختیاری، اعتراضات گسترده‌ای صورت گرفت و دادگستری چهارمحال و بختیاری از بازداشت یک بهورز به اتهام استفاده از سرنگ آلوده خبر داد.

اعتراض مدیرعامل متروی تهران به رییس اورژانس به دلیل انتشار خبر خودکشی در مترو 

فرنوش نوبخت،‌ مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران،‌ با انتقاد از رییس اورژانس پایتخت به دلیل خبری کردن خودکشی یک شهروند در ایستگاه مترو، گفت بارها با نامه‌نگاری از این مقام اورژانس خواسته به این اقدام پایان دهد.

نوبخت روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه در گفت‌وگو خبرگزاری مهر به اطلاع‌رسانی در مورد خودکشی به اورژانس بر اساس وظیفه اشاره کرد و گفت: «اینکه رییس اورژانس به جای کمک به حل این مساله، اقدام به مصاحبه می‌کند جای سوال دارد، چرا وی تمایل به اعلام سایر خودکشی‌ها و یا اعلام تصادفات رانندگی ندارد و تنها مساله خودکشی در مترو مورد توجه ایشان قرار گرفته است.» 

این مقام مترو انتشار اخبار خودکشی را منجر به «بر هم خوردن روحیه جامعه» و افزایش آمار خودکشی دانست.

پیشتر پیمان صابریان،‌ رییس اورژانس تهران،‌ اعلام کرده بود یک مرد ۶۰ ساله در ایستگاه متروی خط سه تهران دست به خودکشی زده و جان باخته است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو در واکنش به اعلام این خبر افزود:‌ «اعلام عمومی این اتفاق هیچ کمکی به حل آن نمی‌کند و اگر موثر بود من خودم در این زمینه مصاحبه می‌کردم.»

نوبخت همچنین اشاره کرد که «بارها» طی مذاکره و نامه‌هایی خواستار «پایان دادن به این سبک خبررسانی» از سوی رییس اورژانس شده است.

او درباره استقرار نیروهای اورژانس در مترو گفت: «در هر کدام از ایستگاه‌هایی که امکان استقرار نیروهای اورژانس بوده این اتفاق افتاده است، اما استقرار اورژانس نیازمند تامین استانداردهایی است که تنها در چند ایستگاه از جمله ایستگاه امام خمینی و و صادقیه که امکان پارک خودروی اورژانس را داشتند فراهم شده است.»

 

مهدی محمودیان پس از احضار قضایی با شکایت سپاه پاسداران، بازداشت شد

مهدی محمودیان،‌ فعال سیاسی و مدنی که با شکایت سپاه پاسداران به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود، پس از مراجعه به محل این دادسرا بازداشت شد.

کانال تلگرام «امتداد» روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه با انتشار این خبر نوشت دلیل بازداشت محمودیان «عدم معرفی کفیل» بوده است.

این فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق روز دوشنبه با انتشار تصویر ابلاغیه قضایی در حساب کاربری توییترش نوشته بود با شکایت معاونت حقوقی و پارلمانی سپاه پاسداران احضار شده است.

در این احضاریه اتهام منتسب به او «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» عنوان شده است.

محمودیان دلیل این احضار را مربوط به توییت‌هایش درباره مصاحبه حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی، دانسته بود. 

او قبلا در صفحه توییتر خود خبر داده بود که با شکایت سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات برای پنج نفر از مدیران و خبرنگاران خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، به‌خاطر انتشار یک مصاحبه با نفر دوم ارتش پرونده تشکیل شده است. 

خبرگزاری ایرنا در یازدهم خرداد ماه بخش اول از یک گفت‌وگو با معاون هماهنگ کننده ارتش را منتشر و ساعاتی بعد آن را حذف کرد. سیاری در مصاحبه ضمن اشاره به تبعیض موجود نسبت به ارتش، به اقدامات تبلیغاتی سپاه پاسداران و بسیج انتقاد کرده و آن را خلاف اصول نظامی دانسته بود.

معاون آب وزارت نیرو: نبود سیستم تخلیه آب‌های سطحی دلیل آب‌گرفتگی اهواز است

 

قاسم تقی‌زاده خامسی، معاون آب و آبفای وزیر نیرو اعلام کرد آب‌گرفتگی ایجاد شده در برخی شهرهای استان خوزستان به‌ویژه شهر اهواز ناشی از نبود سیستم تخلیه آب‌های سطحی است.

به گزارش ایرنا، معاون آب و آبفای وزیر نیرو سه‌شنبه ۱۱ آذرماه گفت نداشتن شبکه خوب جمع آوری آب‌های سطحی، مشکل اصلی استان خوزستان به‌ویژه شهر اهواز است.

تقی‌زاده خامسی تاکید کرد که اهواز شهر مسطحی است که هیچ‌گونه شبکه‌ای برای انتقال آب سطحی ندارد، بنابراین با پدیده آب‌گرفتگی روبه‌رو می‌شود و لازم است در این زمینه اقدام جدی انجام شود.

این مسئول وزارت نیرو همچنین عنوان کرد وزارت نیرو در این زمینه مسئولیت ندارد و باید شهرداری اقدام‌های لازم را به انجام می‌رساند.

کاوه مدنی در میان فهرست ۱۰ دانشمند حوزه تغییرات آب و هوایی پرمخاطب توییتر

کاوه مدنی، پژوهشگر ایرانی محیط زیست، در میان ۱۰ دانشمند این حوزه قرار دارد که دارای بیشترین دنبال‌کننده در شبکه اجتماعی توییتر هستند.

دانشمندان، پژوهشگران و متخصصان زیادی در شبکه اجتماعی توییتر فعال هستند که در زمینه محیط زیست و به ویژه تغییرات اقلیمی مطالعه و تحقیق می‌کنند.

فهرست این دانشمندان بسیار طولانی است و بیش از نیمی از آنها کمتر از هزار دنبال‌کننده دارند. 

اما در این میان محققان و دانشمندانی هستند که تعداد دنبال‌کنندگان آنان بیش از صد هزار نفر است.

در راس این فهرست کاتارین هیهو، اقلیم‌شناس و استاد دانشگاه کانادایی قرار دارد که بیش از ۱۷۲ هزار دنبال‌کننده دارد.

مایکل من، فیزیکدان آمریکایی در رتبه دوم این فهرست قرار دارد که بیش از ۱۶۴ هزار نفر او را در توییتر دنبال می‌کنند.

کاوه مدنی پژوهشگر دانشگاه ییل هم در رتبه هفتم است و ۷۱ هزار دنبال‌کننده دارد.

او که مدتی معاون رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران بود به تازگی برنده جایزه سفیر اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا شده است.

کاوه مدنی در زمان فعالیتش در ایران بازداشت شد و سپس ایران را ترک کرد.

صدور دستور بازداشت ۸۲ کارمند ارتش ترکیه در ارتباط با «کودتای نافرجام ‌۲۰۱۶»

مقام‌های قضایی ترکیه دستور بازداشت ۸۲ نفر از کارمندان نظامی ارتش این کشور را به دلیل نقش داشتن در «کودتای نافرجام» سال ۲۰۱۶ میلادی صادر کردند.

خبرگزاری آناتولی گزارش داد روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه طی عملیاتی که در سطح ۳۹ استان گسترش یافت، تاکنون‌۶۳ نفر بازداشت شده‌اند. ۷۰ نفر از مظنونانی که دولت ترکیه دستور بازداشت آن‌ها را صادر کرده، در حال انجام وظیفه بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، در مجموع دستور بازداشت ۸۲ نفر از کارمندان نظامی ارتش صادر شده است.

این بازداشت‌ها با دستور یک دادستان ارشد در استان ازمیر، در غرب این کشور، انجام شده است. علاوه بر این، ۸۴۸ نفر از کارمندان ارتش از جمله افسران عالی‌رتبه نیز به دلیل ارتباط با شبکه فتح‌الله گولن در آمریکا اخراج شده‌اند.

از زمان «کودتای نافرجام» سال ۲۰۱۶ میلادی، حدود ۸۰ هزار نفر در انتظار محاکمه قرار گرفته‌اند و ۱۵۰ هزار نفر از کارمندان دولت، نیروهای نظامی و افراد دیگر هم اخراج یا تعلیق شده‌اند.

بیش از ۲۰ هزار نفر تنها از ارتش ترکیه اخراج شده‌اند.

هفته گذشته دادگاه ترکیه تعدادی از «رهبران کودتا» را به حبس ابد محکوم کرد و صدها افسر ارتش، خلبان و غیرنظامی را به دلیل تلاش برای سرنگونی رییس‌جمهور محکوم کرد.

دیکشنری دات کام و وبستر کلمه پندمیک را واژه سال اعلام کردند

انتشارات مریام وبستر و دیکشنری دات کام کلمه «پندمیک» به معنی «همه‌گیری» را به دلیل جستجوی فراوان کاربران برای معنای آن به عنوان واژه سال ۲۰۲۰ اعلام کردند.

به گفته شرکت دیکشنری دات کام، در روز ۲۱ اسفند سال گذشته، پس از آنکه سازمان بهداشت جهانی رسما همه‌گیری کرونا را اعلام کرد، تعداد جستجو برای معنی این کلمه نسبت به روز مشابه در سال قبل از آن ۱۳۵ هزار درصد افزایش یافت.

طبق اعلام مریام وبستر نیز، در همین روز تعداد جستجو برای کلمه پندمیک نسبت به روز مشابه در سال قبل از آن بیش از ۱۱۵ هزار درصد افزایش یافت.

به گفته جان کلی، ویراستار ارشد دیکشنری دات کام، در سال ۲۰۲۰، هر ماهه تعداد جستجوها برای معنی واژه پندمیک بیشتر می شد و این کلمه در تمام این مدت جزو ۱۰ درصد از کلماتی بود که کاربران بیش از همه به دنبال معنای آن بودند.   

دو مقام آمریکایی استعفای خود را ارائه کردند

دو نفر از  مقام‌های دولتی آمریکا روز دوشنبه استعفای خود را ارائه کردند. کریستوفر مایر، رییس‌ گروه ویژه مقابله با داعش در پنتاگون و اسکات اتلس عضو کارگروه مقابله با کرونای کاخ سفید از سمت خود استعفا کردند.

روز دوشنبه، اسکات اتلس، عضو کارگروه مقابله با کرونای کاخ سفید، نامه استعفای خود را به دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، ارائه کرد.

اتلس یکی از مخالفان پوشیدن اجباری ماسک و تعطیل کردن کشور برای مقابله با شیوع کرونا بود.

کریستوفر مایر، رییس‌ گروه ویژه مقابله با داعش در وزارت دفاع آمریکا، نیز روز دوشنبه از سمت خود کناره‌گیری کرد و کریس میلر، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده، استعفای او را پذیرفت.

از زمان برگزاری انتخابات، چندین نفر از مقامات پنتاگون، از جمله مارک اسپر، وزیر دفاع سابق، استعفا داده یا اخراج شده‌اند.

استقبال آمریکا از اقدام لتونی در تروریست شناختن حزب الله لبنان

وزارت خارجه آمریکا، طی بیانیه‌ای با استقبال از اقدام کشور لتونی در تروریست شناختن کلیت حزب‌الله گفت این اقدام و تصمیم‌های مشابه از سوی سایر کشورها به «حزب‌الله و حامیانش در ایران» نشان می‌دهد عوامل این گروه دیگر نمی‌توانند برای ماموریت‌های خود از خاک اروپا استفاده کنند.

در این بیانیه آمده است، لتونی از اجرای تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله حمایت کرده و سفر اشخاص مرتبط به حزب‌الله را به این کشور اروپایی ممنوع اعلام کرده است.

وزارت خارجه آمریکا افزود تداوم پیوستن کشورهای اروپا، آمریکای لاتین و سایر مناطق به تحریم‌کنندگان حزب‌الله از آغاز دوره‌ای جدید خبر می‌دهد و گفت اتحادیه اروپا در این دوره جدید در حال رفع ایرادهایی است که در اثر تفکیک اشتباه شاخه‌های سیاسی و نظامی حزب‌الله به‌وجود آمده بود.

آمریکا یک شرکت چینی را به دلیل همکاری با رژیم مادورو تحریم کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا شرکت ملی صادرات و واردات الکترونیک چین را به دلیل حمایت از تلاش‌های رژیم نیکولاس مادورو در محدود کردن خدمات اینترنتی و انجام نظارت دیجیتالی و عملیات سایبری علیه مخالفان سیاسی ونزوئلا تحریم کرد.

به موجب این اقدام، کلیه دارایی‌های این شرکت در آمریکا توقیف شده و شهروندان آمریکا از معامله با آن منع می‌شوند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، شرکت ملی صادرات و واردات الکترونیک چین از سال ۲۰۱۷ به نهادهای دولتی ونزوئلا نرم‌افزار، خدمات آموزشی و دانش فنی ارائه می‌داده است.

استیون منوچین، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای تاکید کرد ایالات متحده در هدف قرار دادن اشخاصی که به سرکوب خواسته‌های دموکراتیک مردم ونزوئلا کمک می‌کنند، درنگ نخواهد کرد.

 

ستاد مقابله با کرونای تهران: طرح شناسایی امبتلایان به کرونا در ادارات و حمل و نقل با کارت ملی اجرا نشده است

در حالی که سخنگوی وزارت بهداشت از اجرای طرح شناسایی افراد مبتلا به کرونا در ادارات و حمل و نقل عمومی با کارت ملی و در کمتر از یک ثانیه خبر داده بود، نادر توکلی، معاون ستاد مقابله با کرونای تهران، گفت: این طرح اجرا نشده و در شرایط فعلی امکان تحقق این امر نیست.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران تاکید کرد که نکته اصلی در طرح الزام همراه داشتن کارت ملی برای ورود به حمل و نقل عمومی و خدمت گرفتن از ادارات این است که بتوانند کسانی که تست مثبت هستند را به این شیوه شناسایی کنند و از تردد آنها جلوگیری شود اما در شرایط فعلی چندان امکان تحقق این امر نیست، مگر اینکه در جاهایی مانند پرواز هوایی و تردد ریلی بتوان آن را اجرایی کرد.

نادر توکلی، معاون ستاد مقابله با کرونای تهران همچنین گفت که در حال حاضر اعمال محدودیت‌ها، ۳۰ تا ۳۵ درصد حمل و نقل درون شهری را کاهش داده است و از طرفی مشاغل غیرضروری تعطیل هستند و مهمانی‌های خانوادگی کاهش یافته است.

معاون ستاد مقابله با کرونای استان تهران گفت که اجرای طرح غربالگری جدید کرونا به موازات محدودیت‌ها، افزایش تست‌ها و شناسایی افراد تماس نزدیک با فرد مبتلا به کرونا، و بیمار یابی قوی‌تر می‌تواند کمک کند طی یک ماه آینده شرایط بهتری داشته باشیم.

توکلی تاکید کرد که برای قطعی صحبت کردن درباره نتایج محدودیت‌های اعمال شده بر شمار بستری شدگان و جان‌باختگان کرونا، باید یک هفته دیگر صبر کنیم.

آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی پیروزی جو بایدن را تایید کردند

آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت‌ها اعلام کردند.  

روز دوشنبه تونی اورس، فرماندار ویسکانسین، ضمن اعلام بایدن به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت، از کسانی که برای برگزاری «انتخابات امن، عادلانه و كارآمد» تلاش کرده‌اند، تشکر کرد.

پس از بازشماری آرا در ویسکانسین، اختلاف آرای بایدن و دونالد ترامپ افزایش یافت و به بیش از ۲۰ هزار و ۶۰۰ رای رسید.

مقامات ایالت آریزونا نیز نتیجه انتخابات در این ایالت و پیروزی جو بایدن را با اختلاف ۱۰ هزار و ۴۰۰ رای، معادل ۰/۳ درصد کل آرا، بصورت رسمی تایید کردند. بایدن، دومین دموکراتی است که در هفتاد سال گذشته رای ایالت آریزونا را بدست می‌آورد.

 

رویترز: عربستان سعودی با بازکردن حریم هوایی خود به پروازهای اسرائیلی موافقت کرد

 رویترز به نقل از یک مقام آگاه در کابینه دونالد ترامپ گزارش داد عربستان سعودی با عبور خطوط هوایی اسرائیل به امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است.

بنابراین گزارش، این توافق پس از دیدار جرد کوشنر، مشاور کاخ‌سفید، با مقام‌های عربستان سعودی صورت گرفته است.

به گفته این مقام آگاه، کوشنر، آوی برکوویتس، نماینده آمریکا در امور خاورمیانه، و برایان هوک نماینده سابق آمریکا در امور ایران، این مسئله را در سفر خود به عربستان سعودی مطرح کردند.

این مقام آگاه گفت: «ما توانستیم موضوع را حل و فصل کنیم.»

قرار است اولین هواپیمای تجاری شرکت ایزریر اسرائیل روز سه‌شنبه به امارات برود و اگر این توافق صورت نمی‌گرفت این پرواز در معرض لغو شدن قرار داشت.

این مقام آگاه افزود: با راه‌اندازی این پرواز مسیر سفر هواپیماها از اسرائیل به امارات و از آنجا به بحرین کوتاه‌تر می‌شود.

 

 

  

تاکید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر لزوم ادامه نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به درخواست مجلس شورای اسلامی برای توقف بازرسی‌های بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای ایران بر لزوم ادامه نظارت بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تاکید کرد و گفت: «ایران از محدودیت یا قطع همکاری با آژانس سودی نمی‌کند.»

گروسی روز دوشنبه در مورد طرح این تقاضا از سوی مجلس ایران پس از کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فرانسه گفت: «ضروری است که جهان تضمین‌های لازم و معتبری دریافت کند که نشان دهد از برنامه هسته‌ای هیچ انحرافی به سمت استفاده نظامی رخ نداده است.»

او افزود: «ما فشار موجود را درک می‌کنیم، اما در عین حال مشخص است که هیچ‌کس، از جمله ایران، از کاهش، محدودیت یا وقفه در کاری که با هم انجام می‌دهیم سودی نخواهد کرد.»

گروسی همچنین تایید کرد که مقامات ایرانی تاکنون هیچ درخواستی برای تغییر در بازرسی از سایت هسته‌ای نداده‌اند و گفت این اولین باری نیست که مجلس ایران چنین مواضعی می‌گیرد.

 

 

کاظم غریب‌آبادی: حق پاسخ به ترور فخری‌زاده برای ما محفوظ است

 

کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را برای اتخاذ تمامی اقدامات لازم در پاسخ به این حمله تروریستی» محفوظ می‌دارد.

به گزارش فارس، غریب‌آبادی روز دوشنبه در نامه‌ای به غدا فتحی والی، مدیر اجرایی دفتر مقابله با جرم ملل متحد، همچنین از او خواست که «بی‌قید و شرط این اقدام تروریستی را در راستای تلاش‌ها و تدابیر خود برای حذف تروریسم محکوم کند».

این مقام جمهوری اسلامی با متهم کردن اسرائیل به دست داشتن در این ترور نوشت: «شواهد اساسی آشکاری، دست داشتن و مسئولیت رژیم اسرائیل در این حمله تروریستی را نشان می‌دهد.»

پیشتر مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، نیز در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان، آمریکا و اسرائیل را مسئول ترور فخری‌زاده معرفی کرده بود.

اعضای کلیدی تیم اقتصادی دولت آینده آمریکا معرفی شدند

 

جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر خزانه‌داری، نیرا تاندین به عنوان رییس دفتر مدیریت و بودجه، والی آدیمو به عنوان وزیر مشاور در امور خزانه‌داری، سسیلیا روز به عنوان رییس شورای مشاوران اقتصادی و جارد برنستین و هدر بوشی به عنوان اعضای شورای مشاوران اقتصادی معرفی شده‌اند.

این تیم اقتصادی قرار است دولت آینده آمریکا را در خارج کردن این کشور از بحران اقتصادی ناشی از کرونا کمک کند.

شیوع کرونا آمریکا را با یکی از بزرگترین بحران‌های اقتصادی دهه‌های اخیر مواجه کرده است.

برای زنی که شهرداری بندرعباس آلونکش را تخریب کرد خانه‌ای رهن شد

 

فریدون همتی، استاندار هرمزگان، از رهن یک خانه برای زنی خبر داد که آلونکش به دست ماموران شهرداری بندرعباس تخریب شده بود.

به گزارش ایسنا، همتی گفت قرارداد رهن این خانه روز دوشنبه «با کمک هزینه بهزیستی و موسسه علوی وابسته به بنیاد مستضعفان» منعقد و خانه به این زن و فرزندانش تحویل داده شد.

پیشتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به تخریب آلونک این زن، از استانداران خواست پیش از تخریب خانه‌ها نسبت به «تامین سرپناه مناسب برای افراد ساکن» اقدام کنند.

اواخر آبان‌ماه تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که ماموران را در حال تخریب آلونک یک زن، بی‌اعتنا به گریه و فریادهای او و دختری کم سال، نشان می‌داد.

رسانه‌ها همچنین گزارش دادند که یک زن سرپرست خانوار در شهر بندرعباس پس از تخریب آلونک محل زندگی‌اش به دست ماموران شهرداری خودسوزی کرده است.

عباس امین‌زاده، شهردار بندرعباس، درباره علت تخریب خانه این زن گفت: «زمین تصرفی بود و باید طبق قانون تخریب می‌شد.»

لبنان در واکنش به کشتن فخری‌زاده خواستار خویشتن‌داری همه طرف‌ها شد

 

در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن محسن فخری‌زاده در ایران، دولت لبنان روز دوشنبه از همه طرف‌ها خواست که خویشتن‌داری به خرج دهند.

وزارت خارجه لبنان در بیانیه‌ای که در همین زمینه صادر کرد نوشت خواستار آن است تا «همه طرف‌ها بیشترین درجه خویشتن‌داری را اعمال کنند تا از لغزش به سمت بدترین سناریو در منطقه پرهیز شود.»

دولت لبنان همچنین کشتن فخری‌زاده را محکوم کرده است.

پیش از این حزب‌الله لبنان که مورد حمایت سپاه پاسداران قرار دارد، اعلام کرده بود پاسخ به کشتن به فخری‌زاده در دستان ایران است.

فرماندهان سپاه پاسداران در ایران ضمن رد «برخورد احساسی» از «انتقام» سخن می‌گویند. همچنین دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور نیز اسرائیل را متهم به این دست داشتن در این عملیات کرده است.

محسن فخری‌زاده از مقام‌های ارشد سپاه پاسداران بود که ریاست سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را بر عهده داشت و روز جمعه در آبسرد دماوند کشته شد. از او به عنوان یکی از برجسته و پرنفوذترین چهره‌های برنامه هسته‌ای ایران نام برده می‌شد که نامش در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته بود.

فرمانده کل سپاه پاسداران: زمان و مکان انتقام فخری‌زاده را ما تعیین می‌کنیم

 

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز دوشنبه در حاشیه مراسم تشییع جنازه محسن فخری‌زاده با تاکید بر اینکه «مجازات عاملان و آمران به قوت خود باقی‌ست» گفت: «زمان، مکان و کیفیت عمل را ما تعیین می‌کنیم».

همچنین در همین مراسم امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، گفت: «دشمنان ما از ترس مرگ دست به خودکشی زدند و بدانند که قطعاً تقاص خواهند داد.»

دی‌ماه سال گذشته و در حالی که مقام‌های جمهوری اسلامی از «انتقام سخت» به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، سخن می‌گفتند نیروی هوافضای سپاه یک هواپیمای مسافربری را با ۱۷۶ سرنشین سرنگون کرد.