روحانی خواستار اعمال «قاطعانه» جریمه متخلفان از دستورالعمل‌های ستاد کرونا شد | ایران اینترنشنال

روحانی خواستار اعمال «قاطعانه» جریمه متخلفان از دستورالعمل‌های ستاد کرونا شد

همزمان با هشدار وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی درباره ضرورت کاهش حضور دانش‌آموزان در مدارس،‌ حسن روحانی،‌ رییس ‌جمهور ایران، خواستار اعمال «قاطعانه» جریمه متخلفان از دستورالعمل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا شد.

روحانی روز پنجشنبه ۱۰ مهرماه در جلسه با روسای کمیته‌های ستاد مقابله با کرونا گفت جریمه‌های تخلف از دستورالعمل‌های مربوط به کرونا در سه سطح ادارات،‌ کسب و‌کارها و فضاهای عمومی با «قاطعیت» دنبال شود.

او در همین زمینه افزود: «متخلفان چه صاحبان مشاغل و بنگاه‌ها و چه خدمات‌گیرندگان بر اساس جرائمی که تعریف شده باید برخورد شوند.»

از سوی دیگر قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: «تعطیلی کسب‌وکارها باید به عنوان آخرین راهکار برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ اعمال شود و تا حد امکان آموزش دانش‌آموزان به صورت مجازی [باشد] و از حضور آن‌ها در مدارس کاسته شود.»

این مقام وزارت بهداشت همچنین به تهدید سلامت تمامی گروه‌های سنی اشاره کرد و گفت: «کرونا طی مدت شیوع آن در کشور جان افراد زیادی حتی در بین گروه‌های سنی جوان را گرفته است.»

مقام‌های آموزش و پرورش برخی استان‌ها از جمله خراسان رضوی تایید کرده‌اند که شماری از معلمان و دانش‌آموزان در پی بازگشایی مدارس به کرونا مبتلا شده و برخی از آن‌ها نیز فوت کرده‌اند.

با این حال محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، روز شنبه پنجم مهرماه گفت: «هیچ گزارش رسمی مبنی بر ابتلای دانش‌آموزان در مدارس وجود ندارد.»

عربستان سعودی از انهدام شش هواپیمای بدون سرنشین حوثی‌ها خبر داد

تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط گروه حوثی‌های یمنی به سوی عربستان ارسال شده بود، منهدم کرده است. 

رویترز گزارش داده مشخص نیست که آیا این یک حادثه جدید است یا همان اتفاقی است که پیشتر گزارش شده بود.

حوثی‌ها گفته‌اند که آنها روز سه‌شنبه با یک پهپاد پر از مواد منفجره به فرودگاه ابها عربستان سعودی در منطقه‌ای نزدیک به مرز یمن حمله کرده‌اند.

خسرو بشارت، ‌زندانی سیاسی،‌ برای نجات از حکم اعدام درخواست کمک کرد

خسرو بشارت،‌ زندانی سیاسی اهل سنت،‌ در نامه‌ای به سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل برای لغو حکم اعدام خود درخواست کمک کرد.

این زندانی سیاسی که نزدیک به ۱۱ سال است که در زندان به‌سر می‌برد، در نامه‌اش به عفو‌ بین‌الملل نوشته تحت «شکنجه» و فشار برگه سفیدی امضا کرده و پس از آن بازجویان متنی را که می‌خواستند روی این برگه نوشته‌اند.

بشارت در بهمن‌ماه سال ۱۳۸۸،‌ با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» بازداشت شد، اما بعدا اتهام او به «محاربه» و «فساد فی‌الارض» تغییر کرد که موجب صدور حکم اعدام از سوی دستگاه قضایی در پرونده او شد.

بشارت در قسمتی از نامه‌اش نوشت: «در حال حاضر در شرایط بسیار اسفناک روحی و روانی قرار دارم و خانواده بنده نیز تعادل عادی زندگی را از دست داده‌‌اند و در بدترین شرایط ممکن قرار دارند.»

این زندانی سیاسی همچنین اشاره کرده که از دسترسی به وکیل تعیینی محروم بوده و در حالی که در بازپرسی مهاباد از اتهاماتش تبرئه شده بود،‌ بعدا در دادگاه انقلاب تهران از سوی قاضی ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام بشارت یکبار در سال ۱۳۹۶ در دیوان عالی کشور نقض شد و دوباره در سال ۱۳۹۸ تایید شد.

مقام دانشگاه پزشکی شیراز: روزانه ۱۰ پرستار مشکوک به کرونا در استان فارس شناسایی می‌شوند

لیلا هاشمی‌زاده فرد حقیقی، مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعلام کرد روزانه بین هشت تا ۱۰ نفر از پرستاران مشکوک به کرونا در استان فارس شناسایی می‌شوند.

 مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت تعدادی از پرستاران «بعد از هشت ماه  تلاش هنوز نتوانسته‌اند فرزندان خود را در آغوش بگیرند و این موضوع از نظر روحی آنان را تحت فشار قرار داده است».

او به آمار کل پرستارانی که در این استان به کرونا مبتلا شده‌اند اشاره نکرده است.

محمد میرزابیگی، رییس کل سازمان نظام پرستاری، در تیرماه اعلام کرده بود که ۹ هزار نفر از پرستاران به کرونا مبتلا شده‌اند.

 همچنین اسامی حدود ۱۳۰ نفر از کادر درمان که به دلیل ابتلا به کرونا جان‌ باخته‌اند منتشر شده است.

 

سفر پمپئو به کشورهای آسیایی برای مقابله با گسترش نفوذ چین در منطقه

مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا،‌ که در سفر پنج‌ روزه به کشورهای آسیایی به سر می‌برد، تلاش چین برای افزایش نفوذ سیاسی و نظامی در سریلانکا و مالدیو را مورد انتقاد قرار داد و گسترش «بی‌قانونی» خواند.

پمپئو روز چهارشنبه هفتم آبان در سفر به سریلانکا و پس از دیدار با رییس‌جمهور آن گفت: «ما با مشاهده معامله‌های بد،‌ نقض حاکمیت و بی‌قانونی در زمین و دریا می‌بینیم که حزب کمونیست چین یک یغماگر است،‌ اما آمریکا با روشی متفاوت می‌آید. ما به عنوان دوست و همکار می‌آییم.»

خبرگزاری رویترز نوشته سفر پمپئو به آسیا با هدف جلب اتحاد کشورهای این منطقه در مقابله با نفوذ سیاسی و نظامی چین در سال‌های اخیر صورت می‌گیرد.

او در همین راستا اشاره کرد که واشینگتن برای نخستین بار در ماله،‌ پایتخت مالدیو،‌ سفارتخانه باز خواهد کرد تا حضور چین در آنجا را تعادل ببخشد.

چین به عنوان بخشی از طرح حمل‌ونقل و انرژی در زمینه کمربند و جاده، میلیاردها دلار در پروژه‌های سریلانکا و مالدیو سرمایه‌گذاری کرده، برنامه‌ای که ایالات متحده معتقد است برای انداختن کشورهای کوچک‌تر در دام بدهکاری طراحی شده است.

پمپئو انتقاد شدیدی نسبت به رفتار «غیرقانونی و تهدیدآمیز» چین در منطقه مطرح کرد و همچنین طی یک کنفرانس خبری در یک استراحتگاه در نزدیکی ماله، پکن را در زمینه اشغال غیرقانونی قلمرو و آسیب رساندن به محیط زیست مورد انتقاد قرار داد.

قرار است در این سفر پمپئو به اندونزی که در اختلاف نظامی با چین به سر می‌برد نیز برود.

تصویب طرح موسوم به کوپن الکترونیک در مجلس

 

نمایندگان مجلس طرح موسوم به کوپن الکترونیک را تصویب کردند. در صورت تایید این طرح از سوی شورای نگهبان به ۶۰ میلیون نفر یارانه خرید کالاهای اساسی اختصاص خواهد یافت.

براساس این طرح، دولت موظف است که ماهانه ۱۲۰ هزار تومان برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی و۶۰ هزار تومان برای دیگر افراد اختصاص دهد.

بنا بر این طرح، این پول به حساب افراد واریز خواهد شد اما آنان تنها می‌توانند از این اعتبار برای خرید کالاهای اساسی استفاده کنند.

با این حال هنوز نحوه اجرای این طرح مشخص نیست و آیین‌نامه اجرایی آن باید توسط دولت تهیه و در هیات وزیران تصویب شود.

در دوره جنگ ایران و عراق نیز مواد غذایی و برخی از لوازم بهداشتی به صورت کوپنی در بین مردم توزیع می‌شد.

برگزاری نشست آنلاین کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا درباره نسرین ستوده

نشست آنلاین کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا درباره نسرین ستوده، وکیل زندانی، صبح روز چهارشنبه برگزار شد. در این نشست بخش‌هایی از فیلم مستند درباره نسرین ستوده پخش شد.

فیلم مستند «نسرین» به  کارگردانی جف کافمن، مستندساز سرشناس آمریکایی، ساخته شده است. جف کافمن در این نشست آنلاین کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا نیز سخن گفت.

تعدادی از نمایندگان پارلمان اروپا نیز در این نشست آنلاین سخن گفتند و خواستار آزادی این وکیل زندانی و دسترسی او به خدمات پزشکی شدند.

تعدادی از این نمایندگان نیز درباره محدودیت‌ها برای زنان در ایران از جمله حجاب و همچنین ممنوعیت تجمع‌های اعتراضی سخن گفتند.

قرار بود رضا خندان، همسر نسرین ستوده، نیز در این نشست درباره وضعیت جسمی نسرین ستوده سخنرانی کند اما موفق به حضور در این نشست نشد.

روز ۳۰ مهرماه احمد افروز، مسئول روابط‌عمومی اداره کل زندان‌های استان تهران، اعلام کرده بود که حکم ۱۲ سال نسرین ستوده قطعی شده و به دلیل این‌که این حکم درباره «جرایم عمومی» است به زندان قرچک منتقل شده است.

برگزاری دور دوم مذاکره لبنان و اسرائیل برای حل اختلاف درباره مرزهای دریایی

اسرائیل و لبنان دور دوم مذاکرات خود را در زمینه رفع اختلاف درباره مرزهای آبی که با میانجیگری آمریکا آغاز شده بود، برگزار کردند.

وزیر انرژی اسرائیل چهارشنبه هفتم آبان‌ماه در همین زمینه در بیانیه‌ای اعلام کرد نمایندگان دو طرف در پایگاه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در شهر ناقوره لبنان ملاقات کرده و مذاکرات خود را ادامه دادند.

براساس این بیانیه دو کشور در این دور از مذاکرات درباره «ارزیابی امکان دستیابی به توافق در مورد تعیین مرز دریایی به روشی که امکان کشت منابع طبیعی در منطقه را فراهم کند» به گفت‌وگو پرداختند.

اولین دور از این مذاکرات ۲۳ مهرماه برگزار شده بود که هر دو طرف درباره آن اعلام کردند مذاکرات نشانه عادی‌سازی روابط نیست. آمریکا و سازمان ملل متحد این مذاکرات را «سازنده» توصیف کرده‌اند.

این مذاکرات از سوی حزب‌الله و جنبش امل لبنان با انتقاد درباره ترکیب هیات لبنانی مذاکره‌کننده مواجه شد.

براساس بیانیه صادرشده در این زمینه،‌ انتظار می‌رود دو طرف دور بعدی مذاکره را روز پنج‌شنبه انجام دهند.

 

سه روستا برای احداث سد فینسک در مازندران زیر آب خواهند رفت 

 

روزنامه شرق در گزارشی نوشت سه روستا در استان مازندران  برای احداث سد فینسک زیر آب خواهند رفت.

براساس این گزارش، سه روستای تم، تلاجیم ملاده در دامنه شمالی رشته‌کوه‌های البرز در استان مازندران در مخزن سد فینسک غرق ‌می‌شوند.

این روزنامه سخنان محمد محمدپور، عضو شورای روستای تم، را منتشر کرده که قیمت‌های پیشنهادی وزارت نیرو برای خرید خانه، زمین‌ها و درختان کشاورزان را پایین دانسته است.

قرار است سد فینسک بین استان‌های سمنان و مازندران ساخته شده و آب سمنان را تامین کند. پیش از این برخی از فعالان محیط زیست خواستار توقف احداث این پروژه شده‌اند.

روحانی: برای ما روشن است که مردم در سختی هستند

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران،‌ ضمن اشاره دوباره به تاثیر تحریم‌های بین‌المللی و کاهش درآمد ارزی کشور، گفت: «برای ما روشن است که مردم در سختی هستند.»

روحانی روز چهارشنبه هفتم آبان‌ماه در جلسه هیات دولت گفت: «ما می‌دانیم مردم در سختی هستند. خیلی روشن است وقتی در کشوری ناگهان ۵۰ میلیارد دلار پول نفت را غایب می‌کنید، معلوم است به زندگی مردم فشار می‌آید. این دودوتا چهارتاست.»

او شرایط کشور را «غیرعادی» خواند و افزود: «ما می‌دانیم مردم در سختی هستند و این برای ما مشهود،‌ ملموس و خیلی روشن است.»

با این حال روحانی در ادامه تحریم‌های جدید آمریکا و مورد تحریم وزیر نفت ایران را «دال بر موفقیت جمهوری اسلامی» در فروش نفت خواند.

این اظهارات در حالی است که او در سال‌های گذشته چندین‌بار اشاره کرده بود تحریم‌ها تاثیری بر کشور نخواهد گذاشت و فروش نفت انجام خواهد شد.

رییس دولت ایران در ادامه به انتقادها از دولت واکنش نشان داد و خواستار اشاره به «نقاط قوت» شد. او گفت: «این چه‌جور نقدی است که نقاط قوت را نمی‌بیند و فقط نقاط ضعف را می‌بیند.»

روحانی همچنین اشاره کرد: «لجن‌پراکنی و فحاشی به هم کار آمریکایی‌ها است. اهانت جنگ با خداست.»

این واکنش در پی انتقادها به دولت و درخواست «اعدام» روحانی از سوی مجتبی ذوالنوری،‌ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس،‌ صورت گرفت.

در پی این مساله،‌ علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ هم روز شنبه اعلام کرد هتک حرمت دولت «حرام» است؛ او نیز اهانت را «روش آمریکایی» خوانده بود.

 

درخواست نایب‌رییس مجلس از دولت برای «سامان دادن» به بورس و برخورد با خاطیان 

 

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب‌رییس اول مجلس، از مقامات دولت خواست که «هرچه سریع‌تر به وضعیت بورس سروسامان دهند و با خاطیان برخورد شود».

قاضی‌زاده هاشمی در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس همچنین گفت که از ورود قوه قضاییه به این موضوع «استقبال می‌کنیم».

او اضافه کرد: «مردم با اعتماد به سخنان دولتمردان سرمایه‌های اندک خود را به بورس و بازار سرمایه بردند، اما امروز دچار ضرروزیان شده‌اند.»

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی پیش از این نیز نسبت به زدوبند شرکت‌های وابسته به دولت و نهادهای دیگر بر تاثیر سهام بورس هشدار داده بود.

به گفته قاضی‌زاده، ۹۰ درصد بازار در اختیار شرکت‌های حقوقی بورس است که وابسته به شرکت‌های دولتی یا دیگر نهادهای اقتصادی حکومت هستند.

همچنین حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو هیات رییسه مجلس، دولت را متهم کرده بود که در برخی از مقاطع از بازار بورس «به‌نفع خود سوءاستفاده» کرده و سهام خود را«به قیمت بالاتر» می‌فروشد.

شماری از کارشناسان اقتصادی با اشاره به حبابی بودن برخی سهم‌ها یا حتی حبابی بودن بورس، نسبت به پیامدهای پس از ترکیدن این حباب هشدار داده‌اند.

دپوی ۲۰۰ هزار تن برنج در گمرک و احتمال فاسد شدن آن 

 

بیش از ۲۰۰ هزار تن برنج از چندین ماه پیش در گمرک و بنادر دپو شده و مجوز ترخیص ندارد.

خبرگزاری ایسنا با اعلام این خبر نوشت اخباری در رابطه با فاسد شدن برنج‌های مانده در گمرک و بنادر مطرح شده است.

محمد مختاریانی، نایب‌رییس انجمن  واردکنندگان برنج، گفت در آبان سال گذشته از واردکنندگان خواسته شد برای کمک به تنظیم بازار، بدون تامین ارز و دریافت کد رهگیری بانک اقدام به واردات برنج کنند.

به گفته مختاریانی، پس از حدود ۱۰ ماه از واردات این برنج‌ها، ارز ۴۲۰۰ تومانی به آنها اختصاص نیافته و کد رهگیری بانک اعلام نشده است.

همچنین به گفته مهرداد ارونقی، معاون فنی گمرک، تا زمانی که کد رهگیری بانک صادر نشود گمرک مجاز به ترخیص این برنج‌ها نیست.

برنج جزو کالاهای اساسی محسوب می شود و ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن تعلق می‌گیرد.

کمبود روغن خوراکی و افزایش دو برابری قیمت آن

 

سایت باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صدا و سیما، از کمبود روغن خوراکی و همچنین افزایش دو برابری قیمت آن خبر داد.

امیر هوشنگ بیرشک، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی، نیز گفت افزایش قیمت روغن مقطعی است.

او اعلام کرد با تصمیمات بانک مرکزی برای اختصاص ارز برای واردات روغن پالم در هفته‌های آینده «آرامش به بازار باز می‌گردد.»

علیرضا مهاجر، مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی، نیز گفت که دانه‌های روغنی از کشور‌های آمریکا، آرژانتین و برزیل وارد می‌شد و به دلیل کمبود ارز و مشکلات نقل و انتقال، واردات آن دچار مشکل شده است.

او توسعه کشت دانه‌های روغنی را تنها راهکار جبران کمبود روغن اعلام کرد.

هجوم پلیس مواد مخدر به یکی از گرمخانه‌های شوش و بازداشت معتادانی که فرآیند ترک را سپری می‌کردند

خبرگزاری آنا گزارش داد که پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی در اقدامی ناگهانی با ورود به یکی از گرمخانه‌‌های تهران تعدادی از معتادان متجاهر را که فرآیند ترک خود از طریق متادون را سپری می‌کردند و از ترس سرما به آنجا پناه آورده بودند، بازداشت و آن‌ها را به کمپ ترک اجباری منتقل کرد.

این گزارش تاکید کرد که در اقدامی «تعجب‌برانگیز» و «غیرقانونی» نیروهای پلیس موارد مخدر نیروی انتظامی «سرزده و ناگهانی به یکی از گرمخانه‌های واقع در منطقه ۱۲ شهرداری تهران[شوش] هجوم بردند و تعدادی از مددجویان را به اجبار به یکی از مراکز غربالگری برده و تعدادی از این افراد که در فرآیند درمان با متادون قرار داشته و جواب تست متادون آنها مثبت بوده را نیز به کمپ‌های ترک اجباری منتقل کردند».

خبرگزاری آنا دلیل این اقدام نیروی انتظامی ارائه آمار بیشتر در طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر عنوان کرد و افزود که «به‌نظر می‌رسد اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر این روزها حداقل برای پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران تبدیل به مبنایی برای ارائه آمار و ارقام میزان جمع‌آوری‌ها شده است».

مدیر حوزه‌های علمیه استان یزد از آغاز «پویش استغفار جمعی»‌ برای مبارزه با کرونا خبر داد

محمد شمس، مدیر حوزه‌های علمیه استان یزد، با اشاره به آنچه «نقش دعا در دفع بلا بر اساس آیات و روایات اسلامی» خواند، از آغاز «پویش استغفار جمعی‌ برای مبارزه با ویروس کرونا» در استان یزد خبر داد.

 اعلام «استغفار جمعی‌ برای مبارزه با ویروس کرونا» از سوی حوزه‌های علمیه یزد، درحالی است که به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی یزد وضعیت شیوع کرونا در این استان وخیم اعلام شده است و محدودیت‌ها و تعطیلی گسترده در شهر و استان یزد به اجرا گذاشته شده است ولی مساجد و مراکز مذهبی به دلیل مخالفت نماینده خامنه‌ای از فهرست تعطیلی‌ها خارج شدند.

محمدرضا ناصری یزدی نماینده خامنه‌ای در استان یزد دو روز قبل به دنبال اعلام تعطیلی مساجد در جریان اجرای محدودیت‌های کرونایی در یزد با این تعطیلی‌ مخالفت کرد. نماینده خامنه‌ای در یزد تاکید کرد که «باز بودن مساجد و برپایی نمازهای جماعت و حضور مؤمنین و مؤمنات، برای اقامه نماز اول وقت به جماعت و تضرع به درگاه خداوند برای رفع این بلای عالم‌گیر» ضروری است.

استاندار یزد به دنبال مخالفت نماینده رهبر جمهوری اسلامی در یزد با تعطیلی مساجد، مراکز مذهبی و مساجد را از فهرست تعطیلی خارج کرد و با پرپایی نمازهای جماعت با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی موافقت کرد.

وب‌سایت ستاد انتخاباتی ترامپ برای چند دقیقه هک شد

در پی حمله هکرها به وب‌سایت کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، این وب‌سایت به مدت چند دقیقه از کار افتاد، اما بعد از اندکی کار خود را از سرگرفت.

ستاد انتخاباتی ترامپ اعلام کرد در این حمله که در عصر روز سه‌شنبه رخ داد هیچ اطلاعات حساسی فاش نشده و ماموران در حال تحقیق در مورد این حادثه هستند.

در پی این حمله، پیامی بر وب‌سایت کمپین ترامپ نمایان شد که نوشته بود: «این سایت تصرف شده است.»

در ادامه این پیام آمده بود: جهان «دیگر اخبار کاذبی را که به طور روزمره» از سوی ترامپ منتشر می‌شود نمی‌خواهد.

نویسنده یا نویسندگان این پیام ادعا کرده بودند که علیه ترامپ اطلاعاتی دارند و با انتشار اطلاعات یک حساب رمزارز از مخاطبان خواسته بودند اگر می‌خواهند این اطلاعات برای عموم منتشر شود به این حساب پول بریزند.

 

الیوت آبرامز: کوروش الهام بخش بسیاری از رییس‌جمهوران آمریکا بوده است

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز کوروش را به مردم ایران تبریک گفت و با اشاره به میراث کوروش در زمینه تسامح مذهبی و حقوق بشر، او را الهام‌بخش بسیاری از رییس‌جمهوران آمریکا، به ویژه توماس جفرسون دانست.

الیوت با تاکید بر تداوم گرامی‌داشت کوروش در آمریکا گفت: «این در حالی‌است که رژیم ایران به مردم خود اجازه نمی‌دهد روز کوروش را جشن بگیرند و نمی‌گذارد ایرانی‌ها امروز در مزار کوروش گرد هم بیایند. زیرا جمهوری اسلامی نقطه متضاد میراث کوروش است.»

نماینده ویژه آمریکا گفت: «آیت‌الله‌ها بهائیان و سایر اقلیت‌های مذهبی را تحت آزار قرار داده، یهودی‌ستیزی کرده و وکیلان فعال در زمینه حقوق بشر را به زندان می‌اندازند. رژیم کشتی‌گیر قهرمان، نوید افکاری، را شکنجه و اعدام کرد تا تظاهرات‌کنندگان را بترساند و سال گذشته هم صدهاهزار ایرانی را در خیابان‌ها به ضرب گلوله کشت.»

آبرامز افزود: «این رژیم نمی‌خواهد که مردم ایران خرد و تسامح کوروش را به یاد داشته باشند تا به یاد نیاورند که این رژیم به این ملت بزرگ چه آسیبی زده است.»

او افزود: «روزی می‌رسد که ایرانی‌ها دوباره آزاد خواهند شد و ما مشتاقانه در انتظاریم تا روز کوروش کبیر را به همراه شما جشن بگیریم.»

 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایران در حال ساخت یک سایت هسته‌ای زیرزمینی است

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تایید کرد که ایران ساخت یک سایت زیرزمینی جدید را برای تولید سانتریفیوژ آغاز کرده است.

گروسی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفت: «آنها اخیرا این کار را آغاز کرده‌اند و هنوز تمام نشده است. این یک روند طولانی‌است.»

او با اشاره به «محرمانه» بودن موضوع، جزییات بیشتری در این مورد ارائه نکرد. هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده است.  

رییس آژانس همچنین گفت ایران ذخایر اورانیوم غنی شده با غلظت پایین خود را افزایش داده، اما این میزان در حدی نیست که بتوان با آن بمب اتم ساخت.

پس از انفجاری که در تیر ماه در سایت هسته‌ای نطنز رخ داد، مقامات ایرانی اعلام کردند که یک سایت ایمن دیگر را در کوه‌های اطراف این منطقه خواهند ساخت.

به گزارش آسوشیتدپرس، در تصاویر ماهواره‌ای از اطراف سایت نطنز هیچ نشانه‌ای مبنی بر ساخت و ساز دیده نمی‌شود.

 

آمریکا بر وجود راه‌حل دیپلماتیک در جنگ قره‌باغ تاکید کرد

وزارت خارجه آمریکا خبر داد که مایک پمپئو ، روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رییس جمهور آذربایجان تلفنی صحبت کرد و از آنها خواست تا به تعهدات خود برای پایان دادن به درگیری‌ها و پیگیری راه حل دیپلماتیک عمل کنند.

غیر از این ارمنستان تایید کرد نیروهای ناگورنوقره‌باغ از شهر قبادلی خارج شده‌اند. قبادلی که اهمیتی راهبردی دارد در نزدیکی مرزهای ایران واقع شده است.

 این در حالی است که هر دو طرف روز سه‌شنبه یکدیگر را متهم کردند که علی‌رغم وجود آتش‌بس، به اهدافی خارج از منطقه قره‌باغ حمله کرده‌اند.

قدرت‌های جهانی می خواهند از جنگی که ممکن است با دخالت ترکیه ، متحد آذربایجان و روسیه که با ارمنستان پیمان دفاعی دارد و در حال گسترش است، جلوگیری کنند. این درگیری همچنین نزدیک به خطوط لوله انتقال نفت و گاز آذربایجان به بازارهای بین‌المللی است. از طرفی پیروزی‌های نظامی آذربایجان می‌تواند راه حل دیپلماتیک را دشوارتر سازد.

همچنین کاخ کرملین در بیانیه‌ای خبر داد که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه و رجب طیب‌اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی تلفنی درباره درگیری‌های قره‌باغ، مسايل سوریه و همچنین لیبی صحبت کرده‌اند.

چهار ایرانی در واژگونی قایق پناهجویان در کانال مانش جان باختند

در واژگونی یک قایق پناهجویان در کانال مانش در شمال فرانسه، چهار نفر، از جمله دو کودک، که براساس گزارش‌ها ایرانی بوده‌اند جان خود را از دست دادند.

به گزارش رویترز، ۱۵ نفر دیگر از سرنشینان این قایق، که در حال حرکت به سمت بریتانیا بود، نجات یافته‌اند.

به گفته مقامات محلی این پرتلفات‌ترین حادثه واژگونی قایق در ساحل شمالی فرانسه بوده است.

به دنبال این حادثه، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در توییتی با بازماندگان قربانیان ابراز همدلی کرد. جانسون بر حمایت از فرانسه در پیگیری این حادثه تاکید کرد و گفت کشورش برای مقابله با «گروه‌های جنایتکاری که با استفاده از آسیب‌پذیری افراد امکان چنین سفرهای خطرناکی را فراهم می‌کنند، از هیچ کاری فروگذار نخواهد کرد.»

به گزارش رویترز، از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون، هزاران پناهجو با پرداخت پول به قاچاقچیان انسان با قایق‌های بادی از این مسیر آبی خطرناک عبور کرده‌‌اند تا خود را به بریتانیا برسانند.

بریتانیا بارها از امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، خواسته است برای جلوگیری از چنین سفرهایی اقدامات جدی‌تری را در پیش گیرد.

پمپئو: ایران، چین و کره شمالی سرکوب آزادی مذهبی را افزایش داده‌اند

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، به مناسبت ۲۷ اکتبر روز بین‌المللی آزادی مذهبی اعلام کرد که سه کشور چین، ایران و کره شمالی اقدامات قهری خود را برای سرکوب مردم در زمینه آزادی عقیده و مذهب افزایش داده‌اند.

پمپئو در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد به قانون بین‌المللی آزادی مذهبی اشاره کرد که ۲۲ سال پیش در آمریکا تصویب شد.

او با تاکید بر تعهد ایالات متحده به دفاع از حق آزادی مذهبی در سراسر جهان، اعلام کرد سه کشور ایران و چین و کره شمالی فاحش‌ترین ناقضان این حق هستند.

وزیر خارجه آمریکا به ویژه به چین اشاره کرد که «به دنبال نابودی هر شکلی از عقیده و باور است که با دکترین حزب کمونیست این کشور سازگار نباشد».

سرکوب مسلمانان اویغور در چین انتقاد گسترده آمریکا و دیگر کشورهای غربی را در پی داشته است.

وزارت خارجه آمریکا هر ساله گزارشی مفصل درباره وضعیت آزادی بیان در جهان ارائه می‌کند. در آخرین گزارش این وزارت که اردیبهشت منتشر شد، بر شناسایی عوامل نقض آزادی‌های مذهبی در ایران تاکید شده و خواستار تحریم آنان شده بود.

رییس صداوسیما خواستار پیگرد حقوقی «شبکه‌های ماهواره‌ای معاند» شد

 

عبدالعلی علی‌عسکری، رییس سازمان صداوسیما، روز سه‌شنبه گفت: «حدود ۱۳۰ شبکه به زبان فارسی و حدود ۱۴۰ شبکه با لهجه اقوام ایرانی فعالانه علیه کشور ما برنامه پخش می‌کنند.»

او اشاره‌ای به جزییات این آمار یا مشخصات این شبکه‌ها نکرد.

علی‌عسکری در نشست «شورای تخصصی و راهبردی امور حقوقی صداوسیما» خطاب به آنها گفت: «باید از نظر حقوقی بتوانیم این هجمه را پیگیری و خنثی کنیم.»

او همچنین گفت: «تاکنون سابقه نداشته که ما از نظر حقوقی از این حجم محتوایی که در شبکه‌های ماهواره‌ای علیه کشور و تخریب افکار عمومی منتشر شده، شکایت کنیم.»

رییس صداوسیما با این حال روشن نکرد که در چه موارد و اتهام‌هایی قصد شکایت از رسانه‌های بیرون از ایران را دارد.

این در حالی است که برخی شبکه‌های سیمای جمهوری اسلامی بر روی ماهواره‌ها، به دلایل مختلفی از جمله پخش اعترافات اجباری و نقض حقوق بشر، با محدودیت‌هایی از سوی نهادهای نظارتی روبه‌رو بوده‌اند.

دادستان نظامی تهران: برخوردهای خشونت‌آمیز پلیس پس از دستگیری افراد مجاز نیست

 

به دنبال اعتراض‌ها به قتل مهرداد سپهری در مشهد و محسن مین‌باشی در اسفراین، یک مقام قضایی گفت پلیس نباید بعدا از دستگیر فردی با او «برخوردهای خشونت‌آمیز و غیرمتعارف» داشته باشد.

غلامعباس ترکی، دادستان نظامی تهران، روز سه‌شنبه گفت: «پلیس قبل از دستگیری موظف است با رعایت تمام اصول با برهم‌زنندگان امنیت عمومی برخورد کند» اما به گفته او، اقدامات خشن پس از دستگیری «مجاز و قابل قبول نیست».

او با تاکید بر آنچه که «شناسنامه‌دار کردن اراذل و اوباش» خواند گفت: «نباید به گونه‌ای عمل شود که فردی بی‌گناه تنها با اکتفا به ظاهرش تحت تعقیب قرار گیرد و برچسب اراذل و اوباش به وی زده شود.»

در روزهای گذشته انتشار تصاویر ضرب و شتم و شکنجه مهرداد سپهری توسط یک مامور نیروی انتظامی انعکاس گسترده‌ای یافته است. این مامور نیروی انتظامی در حالی که مهرداد سپهری بازداشت شده و با دست‌بند به تیرکی در شهرک «حجت» مشهد بسته شده است، به طور مکرر با شوکر او را مورد شکنجه قرار داده و به صورت و چشمانش اسپری فلفل می‌پاشد.

ماجرای کشته شدن جوانی به نام محسن مین‌باشی در اسفراین نیز خبرساز شد. بنابر تصاویری که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، چند مامور انتظامی به این فرد که گلوله خورده یورش می‌برند و او را کتک می‌زنند.

لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌ جمهور ایران، از قوه قضاییه خواست بر ضابطانش نظارت کند و به آنها آموزش‌های لازم داده شود؛‌ با این حال ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، گفت نباید پلیس تضعیف شود.

مخالفت وزارت بهداشت با برگزاری راهپیمایی ۱۳ آبان؛ سازمان تبلیغات اسلامی: برگزار می‌کنیم

 

در حالی که وزارت بهداشت تاکید دارد «راهپیمایی ۱۳ آبان» نباید برگزار شود،‌ شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برنامه‌های خود را برای برگزاری این مراسم اعلام کرد.

سیما سادات لاری،‌ سخنگوی وزارت بهداشت، روز سه‌شنبه با اعلام اینکه شمار فوتی‌های روزانه کرونا به بالاترین حد خود از آغاز این بحران رسیده است گفت این وزارتخانه با برگزاری راهپیمایی ۱۳ آبان موافق نیست و آن را «ضروری» نمی‌داند.

او تاکید کرد: «قطعا نباید راهپیمایی ۱۳ آبان برگزار شود،‌ چرا که سلامت مردم بسیار مهم است.»

با این حال نصرت‌الله لطفی،‌ قائم‌ مقام «شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی» که مسئول برگزاری مراسم حکومتی در ایران است،‌ روز سه‌شنبه با برگزاری یک نشست خبری اعلام کرد این راهپیمایی در تهران و شهرستان‌ها با حضور مقام‌های رسمی برگزار می‌شود.

لطفی اشاره کرد این مراسم در پایتخت با سخنرانی محمدباقر قالیباف،‌ رییس مجلس شورای اسلامی، برگزار خواهد شد.

در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ شماری از هواداران روح‌الله خمینی با یورش به سفارت آمریکا در تهران، دیپلمات‌های آمریکایی را به مدت ۴۴۴ روز به گروگان گرفتند.

دستگاه‌های تبلیغاتی جمهوری اسلامی هر سال همزمان با این مناسبت، راه‌پیمایی ضدآمریکایی ترتیب می‌دهد.

یک مقام صنفی کارگری: هزینه سبد معیشت به بالای ۷ میلیون تومان رسیده است

یک مقام صنفی حوزه کارگری می‌گوید هزینه سبد معیشتی به بالای هفت میلیون تومان رسیده و کارگران با «انفجار گرانی و تورم» مواجه شده‌اند.

فرامرز توفیقی،‌ رییس کمیته دستمزد شورای اسلامی کار،‌ روز سه‌شنبه به خبرگزاری مهر گفت: «سبد معیشت کارگران را با نرخ چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان امضا کردند و حقوق فقط سه میلیون تومان است. از سوی دیگر، در حال حاضر سبد معیشت به بالای هفت میلیون تومان رسیده، اما حقوق ترمیم نمی‌شود.»

او پیشتر هزینه سبد معیشت را شش میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عنوان کرده بود.

توفیقی ضمن اشاره به انفجار گرانی و تورم، نسبت به «منطقی» خواندن افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی قیمت کالاها از سوی مسئولان انتقاد کرد و گفت: «افزایش قیمت‌ها از دید متولیان منطق دارد،‌ اما این منطق از نظر ما فقط به دلیل سوء تدبیر و عدم مدیریت است.»

او ضمن اشاره به جمعیت کارگران در کشور گفت: «معیشت کارگران مهم‌ترین موضوع است... اگر به وضعیت مزد و معاش این قشر توجه نشود،‌ یعنی معیشت ۶۳ درصد جمعیت کشور در معرض تهدید است.»

شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس «جمعیت امام علی» با قرار وثیقه آزاد شد

 

 جمعیت خیریه دانشجویی «امام علی» تایید کرد شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس این جمعیت، روز سه‌شنبه با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

بر اساس تصویری که حساب توییتر جمعیت امام علی منتشر کرده، میمندی‌نژاد عصر ششم آبان‌ماه و پس از ۱۲۹ روز تحمل حبس در میان استقبال خانواده و اعضای این تشکل خیریه از زندان آزاد شد.

بنابر برخی گزارش‌ها،‌ آزادی او در قبال ارائه دو میلیارد تومان وثیقه و تا زمان رسیدگی به پرونده‌ قضایی صورت گرفته است.

جمعیت «امام علی» در اطلاعیه‌ سوم تیر ماه خود اعلام کرده بود که بازداشت‌ میمندی‌نژاد با «شکایت قرارگاه ثارالله» سپاه پاسداران انجام شد.

اخیرا زهرا رحیمی، همسر میمندی‌نژاد و مدیر جمعیت «امام علی»، گفته بود که حبس همسرش موجب تشدید درد در گردنش و از دست دادن وزن به صورتی شده که او را در ملاقات زندان نشناخته بود. رحیمی مسئول سلامتی همسرش را قوه قضاییه معرفی کرد.

نیروهای امنیتی روز اول تیرماه میمندی‌نژاد را هم‌زمان با مرتضی کی‌منش و کتایون افرازه،‌ دو عضو این جمعیت،‌ بازداشت کردند. افرازه و کی‌منش یک ماه پس از بازداشت آزاد شدند.

شماری از نهادهای حقوق بشری خواستار آزادی میمندی‌نژاد شده بودند و میشل باشله،‌ کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، نیز این بازداشت را «در تعارض با قوانین بین‌الملی حقوق بشر» خوانده بود.

باشله این اقدام حکومت ایران را نشانه محدودسازی فعالان جامعه مدنی و اجتماعی دانسته بود.

ربیعی: کره‌ جنوبی در قبال ارزهای مسدودشده ایران «یک مسیر جزئی ورود دارو» باز کرد

 

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی، روز سه‌شنبه گفت کره جنوبی در قبال ارزهای بلوکه‌شده ایران در آن کشور موافقت کرده یک «مسیر جزئی ورود دارو» باز کند.

ربیعی در نشست خبری هفتگی‌اش با اشاره به اینکه «ده‌ها میلیارد دلار ارز در کشورها داریم» گفت کمیته مشترکی که بانک مرکزی و وزارت خارجه تشکیل داده‌اند در تلاش برای برگرداندن این ارزهاست.

او در همین زمینه گفت: «کره جنوبی همچنان برای بازگشت ارزهای بلوکه‌شده هماهنگی لازم را ندارد. البته مسیر جزئی برای دارو باز کردند،‌ اما ناکافی است.»

ربیعی همچنین گفت اقدامات دیگری هم برای بازگشت پول‌های مسدودشده انجام گرفته، اما او به دلیل «ملاحظاتی» نمی‌تواند به جزییات نام کشورها اشاره کند.

اخیرا روزنامه «جهان صنعت» در گزارشی نوشت ایران ۴۰ میلیارد دلار منابع ارزی مسدودشده در خارج از کشور دارد که عمدتا در چین، هند،‌ کره‌جنوبی و ژاپن هستند و به دلیل تحریم‌های آمریکا قابلیت برداشت ندارند.