دید‌بان حقوق بشر: بازگرداندن نسرین ستوده و صبا کردافشاری از بیمارستان به زندان ظلم مضاعف است | ایران اینترنشنال

دید‌بان حقوق بشر: بازگرداندن نسرین ستوده و صبا کردافشاری از بیمارستان به زندان ظلم مضاعف است

دیده‌بان حقوق بشر ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت سلامت نسرین ستوده و صبا کرد افشاری،‌ دو فعال حقوق بشر زندانی در اوین،‌ بازگرداندن آنها به حبس بدون تکمیل مراقبت پزشکی را ظلم و بی‌عدالتی مضاعف حکومت خواند.

بیانیه این سازمان که روز چهارشنبه دوم مهر منتشر شد، با اشاره به اظهارات خانواده ستوده و کرد افشاری‌ نوشته است که مقام‌های حکومت ایران آنها را پیش از تکمیل روند درمانی‌شان به زندان بازگردانده‌اند.

دید‌بان حقوق بشر ضمن انتقاد از از این اقدام اعلام کرد: «صبا و نسرین نباید از ابتدا زندانی می‌شده‌اند، اما مقام‌های ایران آنها را از مراقبت‌ بهداشتی حیاتی محروم کرده‌اند که بر ظلم و بی‌عدالتی علیه آنها می‌افزاید.»

پیشتر رضا خندان،‌ همسر نسرین ستوده،‌ در توییترش نوشته بود بعد از پنج روز بستری در بیمارستان طالقانی،‌ این زندانی سیاسی در «بدترین شرایط جسمانی» بدون دخالت پزشکی به زندان باز گردانده شد. ستوده در پی وخامت حال جسمی به دلیل اعتصاب غذا به زندان منتقل شده بود.

کرد افشاری نیز بر اساس گزارش‌ها، بدون تکمیل روند معاینات پزشکی لازم از بیمارستان به زندان بازگردانده شده است.

یک نماینده مجلس: اقتصاد از کنترل خارج شده، روحانی هم خودش را در نهاد ریاست‌جمهوری حبس کرده است

اقبال شاکری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در چند وقت اخیر اقتصاد و بازار از تسلط و کنترل دولت خارج شده است، گفت که مشکل اساسی این است که دچار بی‌برنامگی شده‌ایم و حسن روحانی هم خودش را در نهاد ریاست‌جمهوری حبس کرده و بیرون نمی‌آید.

شاکری با تاکید براینکه «قدرت خرید مردم نسبت به سال ۹۸، به یک سوم کاهش یافته است»، گفت که دولت هم برای ترمیم کاهش قدرت خرید مردم و برون رفت از وضعیت فعلی ندارد.

این نماینده مجلس افزود که در حال حاضر دلال‌ها بازار را مدیریت می‌کنند و هیچ فرد یا سازمانی بر این اوضاع نظارت و کنترل ندارد اقتصاد کشور به گونه اداره می‌شود که ضد مردم است.

جناح اصولگرا پیشتر ا علام کرده بود که شعار اصلی مجلس یازدهم «نجات اقتصاد ایران» است. با این حال اقبال شاکری از نمایندگان این جناح با گذشت چند ماه از فعالیت این دوره از مجلس یازدهم گفت که برخی مدیران دولتی انتظار دارند که مجلس برنامه ارائه کند تا آنها اجرا کنند تا از شرایط فعلی خارج شویم، در صورتی که مجلس ناظر است و باید دولت برنامه ارائه دهد و مجلس بر آن نظارت کند.

 مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی استان البرز: روزانه ۲۰ پرستار در بیمارستان‌های البرز به کرونا مبتلا می‌شوند

سیما فیض‌الله‌زاده، مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت که روزانه ۲۰ پرستار در بیمارستان‌های استان البرز به کرونا مبتلا می‌شوند.

مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی البرز همچنین گفت که در حال حاضر بیش از ۲۵۰ نفر از پرسنل پرستاری مراکز درمانی البرز به دلیل ابتلا به کرونا در مرخصی استعلاجی به سر می‌برند و ۸ پرستار نیز در بیمارستان بستری شده‌اند.

فیض‌الله‌زاده افزود که در چنین شرایطی مقرر شده است تا کاهش ۲۰ درصدی ساعت موظف کاری پرستاران، پیگیری جذب نیروی داوطلب برای بیمارستان‌های درمانگر کرونا، رایگان شدن هزینه بستری پرسنل مبتلا در مراکز درمانی و عدم به کارگیری پرسنل دارای بیماری زمینه‌ای در بخش‌های کرونا اجرا شود.

رضا میرکریمی، کارگردان سینما، به کرونا مبتلا شد

رضا میرکریمی، کارگردان سینمای ایران به کرونا مبتلا شده و بنابر گزارش‌ها، در حال سپری کردن دوران قرنطینه در خانه‌اش است.

پایگاه خبری «سینماسینما» روز شنبه نوشت که سه نفر از اعضای خانواده‌ میرکریمی نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند.

بر اساس این گزارش، با ابتلای میرکریمی به کرونا روند پیش‌تولید تازه‌ترین فیلم او با عنوان «نگهبان شب» که همزمان تهیه‌کنندگی و کارگردانی آن را نیز برعهده دارد، متوقف شده است.

در این فیلم که به تازگی پروانه ساخت گرفت، قرار است نوید محمدزاده به ایفای نقش بپردازد.

این بازیگر نیز در روزهای اخیر به کرونا مبتلا شد.

پیشتر خسرو سینایی و اکبر عالمی، دو سینماگر ایران، بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

همچنین بهروز قریب‌پور، کارگردان تئاتر، نیز بر اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد.

میل به مهاجرت میان دانشجویان ایرانی به ۶۳ درصد رسیده است

براساس آمار سالنامه مهاجرتی سال ۹۹ ایران، میل مهاجرت در بین دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی، نسبت به سال گذشته از ۳۰ درصد به ۶۳ درصد رسیده است.

بر همین اساس، آمریکا به عنوان کشور پیشتاز در جذب دانشجویان، اولین مقصد دانشجویان ایرانی به حساب می‌آید. این آمار و ارقام نشان می دهند، تعداد دانشجویانی ایرانی که هر سال به آمریکا می‌روند، بین سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۸ به حدود ۱۰ هزار نفر افزایش یافته است.

ناامیدی از اصلاح امور کشور، سطح درآمد و نامتناسب بودن آن با هزینه‌ها، و نظم و قانون مداری جامعه، از جمله دلایل افزایش مهاجرت دانشجویان عنوان شده است.  

 

ابراز نگرانی خانواده بهنام محجوبی از وضعیت سلامتی‌اش در زندان و عدم انتقال او به بیمارستان

 

در پی تشدید نگرانی‌ها درباره وضعیت سلامتی بهنام محجوبی،‌ زندانی سیاسی، همسرش ‌می‌گوید ماموران زندان به او ۲۴ قرص نامشخص داده‌اند و اعزامش به بیمارستان را مشروط به خوردن آن‌ها کرده‌اند.

صالحه حسینی، همسر این درویش زندانی، روز شنبه در صفحه توییترش نوشت: «۲۴ عدد قرص بدون روکش و اسم ریختن داخل لیوان بهش میگن بخور تا اعزامت کنیم بیمارستان.»

او همچنین در ادامه درباره مقصد انتقال همسرش با نوشتن «بیمارستان یا تیمارستان؟» ابراز نگرانی کرده است. پیشتر شماری از زندانیان سیاسی، از جمله محجوبی، از سوی ماموران امنیتی به بیمارستان روانی منتقل شده بودند.

این موضوع از سوی شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با واکنش مواجه شد. کاربران توییتر با هشتگ بهنام محجوبی درباره این زندانی نوشته‌اند.

ابراهیم الله بخشی،‌ زندانی سیاسی سابق، در توییترش نوشته تحمیل مصرف قرص به بهنام محجوبی از سوی دکتر بهداری زندان صورت گرفته است.

همسر بهنام محجوبی پیشتر در نامه‌ای ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی همسرش، نوشته بود او تحمل شرایط حبس را ندارد و مسئولیت جان همسرش با «جمهوری اسلامی» است. 

به گفته حسینی، این زندانی سیاسی دچار بیماری عصبی است.

هواپیمایی قطر در پی کشف یک نوزاد نارس در سرویس بهداشتی،‌ مسافران زن را بازرسی بدنی کرد

هواپیمایی قطر در پی کشف یک نوزاد نارس در سرویس بهداشتی،‌ مسافران زن پرواز دوحه به سیدنی را بازرسی بدنی کرد؛ در پی این اقدام، استرالیا خواستار توضیح مقام‌های قطر شد.

بر اساس گزارش «شبکه هفت» استرالیا،‌ بازرسی بدنی زنان در فرودگاه بین‌المللی «حمد» پس از آن صورت گرفت که یک نوزاد نارس متولدشده در  یک سرویس بهداشتی کشف شد. این بازرسی قبل از سوار شدن مسافران به پرواز دوحه به سیدنی رخ داد.

درباره زنده یا مرده بودن این کودک گزارش‌های متناقضی منتشر شده است.

در پی این رویداد،‌ مسافران زن از جمله ۱۳ شهروند استرالیا با انتقال به یک آمبولانس در جاده آسفالته مورد بازرسی بدنی قرار گرفتند. به این زنان گفته شده بود لباس‌های زیر خود را نیز برای بازرسی از تنشان خارج کنند.

این اقدام روز دوم ماه میلادی اکتبر،‌ حدود سه هفته قبل، صورت گرفت و دلیل این بازرسی بدنی به زنان مسافر گفته نشد.

در همین زمینه، سخنگوی وزارت خارجه و تجارت استرالیا به رسانه‌های محلی گفت: «ما نگرانی‌های جدی خود را در مورد این مساله به مقام‌های قطر منتقل كرده‌ایم و به ما اطمینان داده شده است كه به زودی اطلاعات دقیق و شفاف در مورد این رویداد ارائه خواهد شد.»

رهبر مسیحیان لبنان از سعد حریری خواست در تشکیل دولت جدید به «توافق‌های پنهانی» تن ندهد

 

بشاره پطرس الراعی، عالی‌ترین مقام مذهبی مسیحیان لبنان، از سعد حریری، نخست وزیر منتخب این کشور، خواست که از «توافق‌های پنهانی» برای تشکیل دولت جدید خودداری کند و با تشکیل فوری دولت، لبنان را از بحران مالی خارج سازد.

الراعی روز یکشنبه در مراسم نیایش هفتگی خود با استقبال از نخست وزیری دوباره حریری خواستار بازسازی بیروت پس از انفجار اخیر در بندر این شهر شد.

او همچنین خطاب به حریری گفت: «بر شرط و شروط گروه‌های سیاسی غلبه کنید. از توافق‌های پنهانی دوجانبه و وعده‌ وعیدها اجتناب کنید.»

الراعی پیشتر از رهبران لبنان برای تاخیر در تشکیل دولت این کشور انتقاد کرده بود.

یک سال پس از آغاز اعتراضات لبنان، به تازگی سعد حریری برای چهارمین بار به مقام نخست وزیری این کشور انتخاب شد.

بشاره پطرس الراعی رهبر مسیحیان مارونی لبنان است که بر اساس قانون اساسی این کشور، رییس جمهور باید از میان این گروه مذهبی انتخاب شود.

سازمان محیط زیست: دلیل مرگ یک شامپانزه در باغ وحش ارم ضربه همنوعش بوده است

به دنبال انتشار گزارش‌هایی درباره مرگ یک شامپانزه در باغ وحش ارم، محیط زیست تهران اعلام کرد بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد این شامپانزه با ضربه یکی از همنوعانش جان باخته اما نتیجه کالبدشکافی درباره مسمومیت احتمالی هنوز آماده نشده است.

محمد کرمی، رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران، روز یکشنبه به پایگاه خبری «باشگاه خبرنگاران جوان» گفت بر اساس بررسی‌های اولیه، علت مرگ این شامپانزه ۱۸ ساله ضربه‌ای بوده که یکی دیگر از شامپانزه‌های این باغ وحش به سر او زده و این ضربه موجب «تورم‌های مغزی زیر پوست سر» این حیوان شده است.

این مقام محیط زیست تهران با اشاره به اینکه شامپانزه‌های باغ وحش ارم سال‌هاست در گله‌های سه نفری به سر می‌برند، وقوع چنین حوادثی را طبیعی دانست.

او با این حال گفت برای اطمینان از اینکه مرگ این شامپانزه ناشی از سوءتغذیه و سم نبوده، کالبدشکافی کامل انجام شد و «باید منتظر نتیجه کالبد شکافی باشیم».

شرایط غیراستاندارد نگهداری حیوانات در باغ وحش‌های ایران بارها انتقاد فعالان زیست محیطی را در پی داشته و شرایط زیست شامپانزه‌ها به ویژه در یک سال اخیر چندین بار خبرساز شده است.

پس از آن که گزارش‌هایی درباره ابتلای شامپانزه‌های باغ وحش ارم به افسردگی، پرخاشگری و برخی اختلالات روانی منتشر شد، یکی از دامپزشکان سابق این باغ وحش یک شامپانزه کودک به نام «باران» را به خانه خود برد و نگهداری از او را شخصا برعهده گرفت. موضوع بازگرداندن این شامپانزه به باغ وحش چندین بار خبرساز شد و در حال حاضر او در قفسی جداگانه در این باغ وحش به سر می‌برد.

مادر باران نیز در رویدادی دیگر به دست یکی از شامپانزه‌ها کشته شد.

شامپانزه‌ها حیواناتی اجتماعی هستند که معمولا در ۸ تا ۱۰ سالگی بالغ می‌شوند و بسته به نوع زندگی و شرایط زیست‌شان بین ۴۰ تا ۴۰ سال زندگی می‌کنند.

بازار ایران: مرغ کیلویی ۲۵ هزار تومان،‌ تخم‌مرغ شانه‌ای ۳۵ هزار تومان

گزارش‌ها از بازار ایران حاکیست قیمت هر کیلو مرغ از ۲۵ هزار تومان بالاتر رفته و قیمت هر شانه تخم‌مرغ نیز به ۳۵ هزار تومان رسیده است.

حبیب‌الله اسداله‌نژاد، نایب‌رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی، در همین زمینه گفت نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۷ هزار و ۵۰۰ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده‌فروشی ۲۵ هزار تومان است.

به گفته مسئولان صنفی این حوزه، واحدهای مرغداری با یک‌سوم ظرفیت تولید کار کرده و تنها می‌توانند «۳۰ تا ۴۰ درصد» نهاده‌های دامی را با نرخ مصوب تهیه کنند. 

پیشتر مهدی یوسف‌خانی، رئیس اتحادیه پرنده و ماهی،‌ اشاره کرده بود قیمت ماهی نیز به دلیل «اجاره دریا به چینی‌ها » و «افزایش قیمت تمام‌شده غذای ماهیان پرورشی»،  ۱۰۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

همزمان خبرگزاری ایسنا گزارش داده قیمت هر شانه ۳۰ عددی تخم‌مرغ در خرده‌فروشی‌ها به قیمت «۲۹ تا ۳۲ هزار تومان» رسیده است. بر اساس این گزارش،‌ برخی خرده‌فروشی‌ها نیز هر شانه تخم‌مرغ را ۳۵ هزار تومان مبادله می‌کنند.

عباس معیری، نقاش، نگارگر و مجسمه‌ساز، در پاریس درگذشت

عباس معیری، نقاش، مینیاتوریست و مجسمه‌ساز، روز شنبه در  ۸۱ سالگی در پاریس درگذشت.

خبرگزاری ایسنا این خبر را به نقل از آشنایان او گزارش کرده و گفته است که مرگ او پس از تحمل دوره‌ای بیماری روی داد.

معیری دانش‌آموخته مدرسه هنرهای زیبای تهران بود و از حدود پنجاه سال پیش که برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت ساکن پاریس بود.

این هنرمند یک بار در سال ۱۳۵۶ نمایشگاهی انفرادی در تهران برگزار کرد و دو سال پیش نیز نمایشگاه مرور آثار او شامل مجسمه، طراحی، نقاشی، نگارگری و اسناد و تصاویری از فعالیت‌های او در سینما و تئاتر در دهه‌های گذشته، در «گالری شیرین» به نمایش درآمد.

ایران اینترنشنال حدود دو سال پیش در برنامه «چهره‌ها» به سراغ این هنرمند رفته بود.

سخنان متناقض مقام‌های بهداشتی ایران درباره اثر آلودگی و سرما در تشدید همه‌گیری کرونا

با این که پیش از این یک مقام وزارت بهداشت ایران آلودگی هوا را موجب اختلال در سیستم دفاعی بیماران کرونا خوانده بود،‌ معاون ستاد مقابله با کرونا در تهران این موضوع را رد کرد.

علی ماهر، معاون این ستاد، روز یکشنبه به خبرگزاری ایلنا گفت: «آلودگی هوا هیچ تاثیر خاصی بر روی این بیماری ندارد و بررسی‌های ما هم حاکی از عدم ارتباط بین این دو موضوع است.»

پیشتر عباس شاهسونی، رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، گفته بود مواجهه طولانی‌مدت با ذرات معلق و گازهای آلاینده موجب افزایش بار ویروس و اختلال سیستم دفاعی در بیماران کرونا می‌شود.

او همچنین با استناد به «بررسی‌ها و مقالات منتشرشده» درباره افزایش احتمال مرگ به علت تشدید آلودگی هوا هشدار داده بود.

علی ماهر، معاون ستاد کرونای تهران، همچنین وجود «مشکل حاد» در زمینه وضعیت بیمارستان‌های پایتخت را نیز رد کرده و گفته است: «هنوز در بیمارستان‌ها تخت وجود دارد.»

این اظهارات نیز در شرایطی بیان می‌شود که پیشتر شماری از مسئولان حوزه بهداشت و همچنین سازمان نظام پزشکی ایران اعلام کرده بودند با تغییر الگوی مراجعه بیماران، تهران با کمبود تخت‌های آی‌سی‌یو روبه‌روست.

ماهر از سوی دیگر درباره تاثیر دما بر همه‌گیری کرونا گفت: «چون شواهدی بر اینکه دما در میزان همه‌گیری تاثیرگذار باشد را پیدا نکردیم و بنا براین تنها رعایت مردم مساله اصلی برای کنترل این ویروس است.»

او پیش از این در شهریورماه طی گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا از سرد شدن هوا ابراز نگرانی کرده و گفته بود: «این نگرانی را داریم که کرونا شدت یابد.»

کابینه اسرائیل توافق عادی‌سازی روابط با بحرین را تصویب کرد

هیات وزیران اسرائیل روز یکشنبه توافق عادی‌سازی روابط این کشور با بحرین را تصویب کرد.

به نوشته رسانه‌های اسرائیلی، کابینه بنیامین نتانیاهو به اتفاق آرا به این توافق رای مثبت داد.

این توافق که حدود چهل روز پیش در کاخ سفید به امضا رسید، باید در پارلمان اسرائیل (کنست) نیز تصویب شود.

زمان بررسی این توافق در کنست هنوز مشخص نیست.

دولت بحرین این توافق را دوشنبه گذشته تصویب کرد.

پیش از بحرین، امارات متحده عربی نیز با اسرائیل توافق عادی‌سازی روابط امضا کرده بود و آن توافق در پارلمان‌های دو کشور به تصویب نهایی رسید.

این دو توافق با میانجیگری و تلاش‌های دیپلماتیک دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، به دست آمد. او به تازگی نیز از توافق عادی‌سازی بین اسرائیل و سودان خبر داد.

تشدید درگیری‌های جدید در قره‌باغ در روز یکشنبه

در حالی که ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند،‌ روز یکشنبه درگیری‌های تازه‌ای میان نیروهای نظامی دو طرف در نواحی ناگورنوقره‌باغ و اطراف آن روی داد.

به گزارش رویترز، ارمنستان روز یکشنبه نیروهای آذربایجان را متهم کرد که بار دیگر مناطق غیرنظامی را هدف توپخانه قرار داده‌اند.باکو کشتار غیرنظامیان را رد کرده و می‌گوید در صورتی که نیروهای ارمنی از منطقه درگیری عقب بکشند،‌ برای اجرای آتش‌بس آماده است.

آذربایجان نیز ارمنستان را به حمله به پایگاه‌هایش متهم کرده است. 

تاکنون دو آتش‌بس میان طرفین با میانجیگری مسکو به اجرا درآمده اما در هر دو بار به فاصله اندکی شکسته شده و هر طرف دیگری را مسئول نقض آتش‌بس اعلام کرده است.

درگیری‌های جدید میان نیروهای نظامی دو طرف در پی آن صورت می‌گیرد که روز جمعه مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه آمریکا، میزبان همتایان خود از دو کشور آذربایجان و ارمنستان برای پیشبرد مذاکرات صلح بود.

در حالی که رییس‌‌جمهور ارمنستان همتای آذری خود را «پرخاشگر و لجباز» خوانده، الهام علی‌اف، رییس‌جمهور آذربایجان، در یک مصاحبه با فاکس‌نیوز گفت: «من کاملا به کارآمدی مذاکرات صلح اطمینان دارم، اما این نیز به اراده طرف ارمنی برای شرکت در آن‌ها بستگی دارد.»

مسئولان محلی در ناگورنوقره‌باغ روز شنبه شمار ارمنی‌های کشته‌شده در این درگیری‌ها را ۹۶۳ نفر عنوان کردند. آذربایجان نیز در حالی که شمار کشته‌های نظامی خود را اعلام نکرده،‌ آمار کشته‌شدگان غیرنظامی را ۶۵ نفر ذکر کرد.

افراد ناشناس تصویر زنان روی سنگ قبرهای گورستانی در شمال ایران را با رنگ پوشاندند

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گزارش داده است افرادی ناشناس تصویر زنان روی سنگ‌ قبرهای گورستان شهر رویان (علمده) در شمال ایران را با رنگ پوشانده‌اند.

به گزارش ایرنا، پوشاندن این تصاویر بدون اطلاع قبلی به خانواده‌های این درگذشتگان صورت گرفته و موجب نارضایتی و انتقاد شهروندان شده است.

بر اساس این گزارش، خانواده این زنان متوفی از هیات امنای آرامگاه و مسئولان شهر خواسته‌اند عوامل این اقدام را شناسایی و معرفی کنند.

فاطمه حاجی‌احمدی، از شهروندان رویان که تصویر مادرش از روی سنگ مزار او محو شده، گفت: «ما وصیت مادرمان را که دو سال پیش درگذشت به جا آوردیم و تصویرش را روی سنگ قبر قرار دادیم. این تنها خواسته مادرم برای مسائل مربوط به پس از مرگش بود.»

پیش از این نیز در سال ۱۳۹۵ شکستن برخی سنگ‌قبرها و پاشیدن رنگ و اسید روی تصویر برخی چهره‌های شناخته شده در گورستان بهشت زهرا انتقاداتی را به دنبال داشت.

همچنین بارها سنگ‌قبر احمد شاملو و قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای در گورستان امامزاده طاهر کرج تخریب شده است.

تظاهرات در تایوان در اعتراض به چین: ۱۲ فعال هنگ‌کنگی را آزاد کنید

 

در ادامه اعتراض‌های جهانی به چین درباره سرنوشت ۱۲ فعال دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگی که هنگام فرار به سوی تایوان بازداشت شدند، روز یکشنبه تظاهراتی در تایوان برگزار شد.

به گزارش رویترز، صدها تظاهرکننده در مرکز تایوان که در حمایت از دموکراسی‌خواهان هنگ‌کنگی عمدتا پیراهن‌های مشکی بر تن داشتند یا چترهای زرد در دست گرفته بودند، شعارهایی علیه «حزب کمونیست چین» سر دادند و خواستار آزادی فوری این ۱۲ نفر شدند.

از حدود چهار ماه پیش که چین قانون امنیتی جدیدی در هنگ‌کنگ وضع کرد فشار بر دموکراسی‌خواهان افزایش یافته و شماری از آنان از این منطقه گریخته یا هنگام خروج بازداشت شده‌اند.

این ۱۲ فعال نیز حدود دو ماه پیش هنگامی که با قایق در حال ترک آب‌های هنگ‌کنگ به مقصد تایوان بودند به دست گارد ساحلی چین بازداشت شدند.

مدیر «آپارات» در پی انتشار یک ویدیو به ۱۰ سال زندان محکوم شد

مدیر «آپارات»،‌ وبسایت خدمات انتشار ویدیو در ایران، به دلیل بارگذاری یک ویدیوی مصاحبه روی این سایت که در آن زنی از کودکان درباره شیوه متولد شدنشان سوال پرسیده بود،‌ به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

وبسایت «آی‌تی ایران» که اخبار این حوزه را منتشر می‌کند، روز یکشنبه چهارم آبان‌ماه به نقل از روابط عمومی آپارات نوشت رای حبس برای محمدجواد شکوری مقدم،‌ مدیر آپارات،‌ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب و با ریاست قاضی محمد مقیسه صادر شده است.

بنابر همین گزارش، این رای بدوی است و به آن اعتراض شده است.

در ویدیویی که این حکم به دلیل آن صادر شده، زنی با یک دوربین و میکروفون از چند کودک در خیابان می‌پرسد «آیا می‌دانید چگونه به دنیا آمده‌اید؟»

انتشار این ویدیو که دقایقی بعد حذف شد، از سوی رسانه‌های حکومت با واکنش مواجه و «ترویج بی‌بند و باری» خوانده شد.

آپارات یک وبسایت و نرم‌افزار ارائه‌دهنده خدمات اشتراک ویدیو در ایران است که از سوی شرکت فناوران ایده‌پرداز صبا با مدیریت شکوری مقدم در سال ۱۳۸۹ راه‌اندازی شد.

شکوری مقدم پیش از این نیز در ارتباط با محتواهای بارگذاری‌شده در این وبسایت احضار شده بود.

فرمانده نیروی انتظامی: همکاران ما دوبار تا خانه خاوری رفتند ولی کانادا همکاری نکرد

حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، گفت که «همکاران ما دو بار تا محل سکونت محمود خاوری که در خارج از یکی از شهرهای کاناداست، رفتند و حتی به پلیس آنجا گفتیم که محل سکونت او کجاست اما پلیس کانادا خاوری را بازداشت نکرد.»

اشتری در یک برنامه تلویزیونی گفت که  البته ما آنجا نمی‌توانستیم اعمال قانون کنیم و [به منزل خاوری] ورود پیدا کنیم و تا پلیس و دستگاه قضایی آنجا همکاری نکند ما نمی‌توانیم کاری کنیم.

حسین اشتری گفت که ما اشراف اطلاعاتی خوبی داریم  درباره متهمان خارج از کشور  ولی «متاسفانه برخی از این افراد جنبه سیاسی پیدا کرده و از آنها برای فشار آوردن به جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند.»

فرمانده نیروی انتظامی همچنین گفت که در موضوع استرداد علیرضا حیدرآبادی‌پور، مدیرعامل بانک سرمایه، پلیس اینترپل هم تعجب کرد که ما از کجا می‌دانیم او در کجا زندگی می‌کند و کشور مورد نظر [اسپانیا] نیز با همکاری کرد.

خبرگزاری وابسته به صدا و سیما از احتمال صادرات جنگنده کوثر به ونزوئلا خبر داد

باشگاه خبرنگاران، وابسته به صدا و سیما، با اشاره به سخنان نیکولاس مادورو درباره تشکیل شورای برای تامین تسلیحات ونزوئلا از روسیه، چین و ایران، از احتمال صادرات جنگنده کوثر به ونزوئلا خبر داد.

 این خبرگزاری وابسته به صدا و سیما نوشت: «جنگنده ایرانی کوثر می‌تواند یکی از گزینه‌های صادرات به کشور‌های دوست و همسایه ایران مانند ونزوئلا [واقع در آمریکای جنوبی] باشد.»

ایران در سال های  اخیر دو جنگنده صاعقه و کوثر را  گسترش داده و وزارت دفاع ایران تاکید دارد که این دو جنگنده کیفیت ساخت بالایی دارند.

خبرگزاری وابسته به صدا و سیما اشاره کرد که پس از اعلام وزارت خارجه جمهوری اسلامی مبنی بر انقضای تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل،  این جنگنده‌ها به ویژه جنگنده صاعقه می‌تواند در لیست صادرات قرار گیرد.

آمریکا از ۳۰ شهریور ماه بازگشت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل را اعلام کرد و تاکید دارد که طرف‌های معامله تسلیحاتی با جمهوری اسلامی ایران را تحریم خواهد کرد.

ایران و ونزوئلا هر دو تحت تحریم آمریکا قرار دارند و در ماه‌های گذشته ایران علاوه بر ارسال بنزین به این کشور، با راه‌اندازی شعبه‌ای از فروشگاه اتکا، مواد غذایی نیز به ونزوئلا ارسال می‌کند.

عضو ارشد القاعده در افغانستان کشته شد

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ابومحسن المصری ، رهبر ارشد القاعده که در لیست تروریست‌های تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی بود، به دست نیروهای امنیتی این کشور کشته شده است.

المصری به دلیل حمایت و پشتیبانی مادی از یک سازمان تروریستی خارجی و توطئه برای کشتن اتباع ایالات متحده تحت تعقیب بود.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان گفت، المصری، فرمانده دوم القاعده، در طی یک عملیات ویژه در استان غزنی کشته شده است.

اف‌بی‌آی اما از اظهار نظر در این باره خودداری کرد. بر اساس اطلاعات اف‌بی‌آی، این عامل القاعده، که نامش را حسین‌بن عبدالرئوف عنوان کرده‌اند، یک تبعه مصری بوده است.

مایک پمپئو ، وزیر خارجه آمریكا ماه گذشته گفته بود كه كمتر از دویست تن از اعضای القاعده در افغانستان باقی مانده‌اند. این ماه نوزدهمین سالگرد حمله آمریکا به افغانستان برای سرنگونی حاکمان طالبان، است.

پیش از آن در یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ شبه‌نظامیان القاعده به ایالات متحده حمله کرده بودند. اکنون ایالات متحده پس از آنکه در ماه فوریه با طالبان توافق کرد، به تدریج نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کند.

دونالد ترامپ: نگهداشتن اکثریت جمهوری‌خواه سنا خیلی سخت است

یک منبع آگاه به واشنگتن‌پست گفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در یک جلسه جمع‌آوری کمک‌های مالی که در آستانه انتخابات برگزار شده بود، به یکی از اهداکنندگان کمک مالی گفته است که برای جمهوری خواهان نگهداشتن اکثریت مجلس سنا «بسیار سخت» است.

دونالد ترامپ به یکی از اهداکنندگان کمک مالی در ادامه گفت: «من فکر می‌کنم وضعیت سنا خیلی سخت است. شرایط سنا خیلی پیچیده است. چند سناتور هستند که واقعا نمی‌توانم درگیر حمایت از آنها شوم. من نمی‌توانم این کار را انجام دهم. اگر این کار را بکنی روح خود را از دست می‌دهی. من نمی‌توانم و نمی‌خواهم به برخی از آنها کمک کنم .»

به گزارش واشنگتن‌پست، دونالد ترامپ این سخنان را روز پنج‌شنبه در جریان برگزاری یک میهمانی خصوصی برای جمع‌آوری کمک مالی در «نشویل ماریوت» گفته و یکی از حاضران این اطلاعات را به شرط ناشناس ماندن در اختیار این روزنامه گذاشته است.

این اظهارات قبل از آخرین مناظره ریاست جمهوری بین ترامپ و جو بایدن بیان شده است. 

استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین 

 

پس از انتشار گزارش‌ها و ویدئوهایی درباره استقرار تجهیزات نظامی ایران در مرز خداآفرین، یک فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که اعزام یگان‌های این نیرو به این منطقه با هدف «صیانت از منافع ملی» انجام شده است.

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، در بازدید از نقاط مرزی شهرستان خداآفرین گفت که اعزام و استقرار یگان هایی از نیروی زمینی سپاه در این منطقه «در راستای اهداف و صیانت از منافع ملی و همچنین تامین امنیت و آرامش مردم منطقه» انجام شده است.

در روزهای گذشته گزارش هایی درباره استقرار حدود ۳۰ تانک و نفربر زرهی در این منطقه منتشر شده بود. ویدئوهایی نیز از اعزام این تجهیزات به این منطقه منتشر شده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه در جریان دور جدید درگیری بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بیش از ۱۰۰ راکت به شهرستان خداآفرین اصابت کرده، تاکنون چندین بار تهدید کرده‌اند که «بی‌تفاوت نخواهد ماند».

شهرستان مرزی خداآفرین در ۲۱۰ کیلومتری شمال شرق شهر تبریز و در حاشیه رودخانه ارس در ضلع جنوبی منطقه درگیری نظامی بین ارتش‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان واقع شده است.

از دور جدید درگیری نظامی بین ارمنستان و آذربایجان حدود یک ماه می گذرد و هر دو آتش بس که با میانجیگری روسیه امضا شد دوامی نداشت و شکست خورد.

یک روز پس از مذاکرات واشینگتن، درگیری‌های جدید در قره‌باغ گزارش شده است

 

یک روز پس از مذاکرات واشینگتن، درگیری‌های جدیدی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ گزارش شده است.

وزارت دفاع آذربایجان روز شنبه وقوع درگیری در منطقه قره‌باغ و همچنین اطراف آن را تایید کرد.

مسئولان محلی در ناگورنو قره‌باغ، وابسته به ارمنستان، نیز از وقوع درگیری‌ در منطقه خبر داده اما گفتند نیروهای آذربایجان بار دیگر با توپخانه استپاناکرت، مرکز این منطقه، را هدف قرار داده است؛ باکو این اتهام را رد کرده است.

یک روز پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در واشینگتن گفت‌وگوهایی جداگانه با همتایان آذری و ارمنی خود داشت.

از دور جدید درگیری نظامی بین ارمنستان و آذربایجان حدود یک ماه می‌گذرد و هر دو آتش‌بس که با میانجیگری روسیه امضا شد دوامی نداشت و شکست خورد.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، چند روز پیش گفت این دور از درگیری‌ها تاکنون نزدیک به پنج هزار کشته از هر دو طرف برجای گذاشته است.

دونالد ترامپ رای خود را به صندوق انداخت

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، صبح شنبه به وقت محلی با حضور در یک کتابخانه در شهر وست پام بیچ در ایالت فلوریدا رای خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری را به صندوق انداخت.

او در سخنانی کوتاه به خبرنگاران گفت: «به فردی به نام ترامپ رای دادم.»

ترامپ بارها درباره «تقلب گسترده» در رای‌گیری از طریق پست هشدار داده و روز شنبه نیز گفت: «این یک رای مطمئن بود، بسیار مطمئن‌تر از زمانی که شما با پست رای خود را می‌فرستید.»

او همچنین تاکید کرد: «همه چیز عالی بود؛ به شیوه‌ای بسیار دقیق، با احترام به قوانین.»

رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۱۳ آبان به پایان می‌رسد اما تاکنون بیش از ۵۵ میلیون آمریکایی رای داده‌اند.

ترامپ با اشاره به این‌که قرار است در همایش‌های انتخاباتی سه ایالت مختلف شرکت کند، خطاب به خبرنگاران گفت: «شما امروز خیلی گرفتار خواهید بود، شما را وادار می‌کنیم خیلی سخت کار کنید.»

او همچنین در توییت کوتاهی نوشت: «همین الان رای دادم. یک افتخار بزرگ!»

اجبار بهنام محجوبی، درویش زندانی، به خوردن «۲۴ قرص بدون روکش و اسم»

صالحه حسینی، همسر بهنام محجوبی درویش زندانی، خبر داد که پزشک زندان قصد خوراندن «۲۴ قرص بدون روکش و اسم» به همسرش را داشته است.

حسینی در توییترش نوشت که پزشک بهداری زندان شرط اعزام بهنام محجوبی به بیمارستان را خوردن این قرص‌ها ذکر کرده است.

او همچنین از احتمال انتقال دوباره همسرش به تیمارستان به‌جای بیمارستان ابراز نگرانی کرد.

بهنام محجوبی، زندانی سیاسی، ششم  مهر  پس از فلج شدن نیمی از بدنش به دلیل تشنج و زمین‌خوردگی در پی قطع داروها، به امین‌آباد منتقل  شده بود. او ۱۲ مهر به زندان اوین بازگردانده شد.

محجوبی در زمستان ۹۶ در جریان حوادث گلستان هفتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در ۲۷ مردادماه ۹۸ به دو سال زندان محکوم شد.

قیمت گوشت ۲۴ هزار توان افزایش یافت؛ مواد شوینده و بهداشتی ۴۰ درصد گران شد

 

بنابر گزارش رسانه‌های ایران، قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی حدود ۲۴ هزار تومان افزایش یافته است؛ هم‌زمان گزارش شده قیمت محصولات شوینده و بهداشتی نیز بین ۳۰ تا ۴۰ درصد گران شده است.

علی‌اصغر ملکی، رییس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی، گفت: «از دو هفته قبل ۱۲ هزار تومان به قیمت گوسفند زنده اضافه شده و قیمت گوشت قرمز را نیز حدود ۲۴ هزار تومان بالا برد.»

به نوشته خبرگزاری تسنیم، قیمت گوشت گوسفندی شقه در بازار تهران از ۱۱۵ تا ۱۴۰ هزار تومان و قیمت هر کیلو ران گوسفندی بدون استخوان و ماهیچه ۱۶۱ هزار تومان است.

روز شنبه همچنین بختیار علم‌بیگی، رییس انجمن صنایع شوینده، آرایشی و بهداشتی، از افزایش ۴۰ درصدی قیمت شش محصول شوینده و بهداشتی و افزایش ۳۰ درصدی قیمت بقیه مواد خبر داد.

او گفت که قیمت پودر ماشین لباسشویی، صابون، مایع ظرفشویی، مایع دستشویی، خمیردندان و شیشه پاک‌کن ۴۰ درصد افزایش یافته است.

این مسئول صنفی علت گران شدن این محصولات را افزایش قیمت ارز و مواد اولیه محصولات شوینده و بهداشتی، به ویژه محصولات پتروشیمی، اعلام کرد.