دونالد ترامپ رای خود را به صندوق انداخت | ایران اینترنشنال

دونالد ترامپ رای خود را به صندوق انداخت

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، صبح شنبه به وقت محلی با حضور در یک کتابخانه در شهر وست پام بیچ در ایالت فلوریدا رای خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری را به صندوق انداخت.

او در سخنانی کوتاه به خبرنگاران گفت: «به فردی به نام ترامپ رای دادم.»

ترامپ بارها درباره «تقلب گسترده» در رای‌گیری از طریق پست هشدار داده و روز شنبه نیز گفت: «این یک رای مطمئن بود، بسیار مطمئن‌تر از زمانی که شما با پست رای خود را می‌فرستید.»

او همچنین تاکید کرد: «همه چیز عالی بود؛ به شیوه‌ای بسیار دقیق، با احترام به قوانین.»

رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۱۳ آبان به پایان می‌رسد اما تاکنون بیش از ۵۵ میلیون آمریکایی رای داده‌اند.

ترامپ با اشاره به این‌که قرار است در همایش‌های انتخاباتی سه ایالت مختلف شرکت کند، خطاب به خبرنگاران گفت: «شما امروز خیلی گرفتار خواهید بود، شما را وادار می‌کنیم خیلی سخت کار کنید.»

او همچنین در توییت کوتاهی نوشت: «همین الان رای دادم. یک افتخار بزرگ!»

محکوم شدن یک شاعر به حبس و شرکت در مراسم‌های مذهبی

 

بر اساس گزارش‌ها ابوالحسن کمالی، شاعر، با حکم دادگاه انقلاب یاسوج به هفت ماه حبس در خانه با پابند الکترونیکی و همچنین شرکت در مراسم‌های مذهبی محکوم شده است.

به گزارش هرانا او با حکم  شعبه ۱۰۲ دادگاه یاسوج با اتهامات «توهین به مقدسات و نشر اکاذیب» به هفت ماه زندان در خانه با دستبند یا پابند الکترونیکی و همچنین شرکت در مراسمات مذهبی نظیر نماز جماعت با تایید روحانی مسجد محکوم شده است.

این حکم با شکایت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران استان کهگیلویه و بویراحمد و به دلیل یادداشت‌ها و شعرهای آقای کمالی در صفحه شخصی او در اینستاگرام صادر شده است.

ابوالحسن کمالی، شاعر بومی‌سرای گویش لری اهل روستای بردیان در استان کهگیلویه و بویراحمد است که با گویش لری استان کهگیلویه و بویراحمد شعر می‌سراید. 

ابوالحسن کمالی، ساکن روستای بردیان در استان کهگیلویه و بویراحمد است که با گویش لری شعر می‌سراید.

بازپرس پرونده قاسم سلیمانی: در صدد نیابت قضایی به آمریکا برای پیگیری متهمان هستیم

سید اشرفی بازپرس رسیدگی کننده به پرونده کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کرد که پرونده نیابت قضایی به شش کشور که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر هستند، ارسال شده است.

سید اشرفی در نشست پیگیری و بررسی ابعاد حقوقی «ترور قاسم سلیمانی» همچنین گفت: «در صدد تنظیم نیابت قضایی خطاب به دستگاه قضایی آمریکا برای  تعقیب و ردیابی متهمان هستیم و قصد داریم دستگاه قضایی آمریکا را در معرض امتحان قرار دهیم تا ببینیم به رسیدگی به اتهامات متهمان می‌پردازند یا خیر.»

او افزود: «اخیرا مطلع شدیم که دولت عراق پاسخ این نیابت را آماده کرده است و در مسیر دیپلماتیک در حال ارسال است.»

او همچنین گفت که ایران مشخصات ۴۵ نفر از مقامات آمریکایی را به اتهام نقش داشتن در کشته شدن قاسم سلیمانی به پلیس اینترپل ارسال کرده اما این درخواست پذیرفته نشده است.

جمهوری اسلامی اعلام کرده که تعدادی از مقامات آمریکایی را به دلیل نقش داشتن در کشته شدن قاسم سلیمانی تعقیب خواهد کرد. با این حال برخی از کارشناسان اعلام کرده اند که این اقدام تبلیغاتی است و جمهوری اسلامی امکان تعقیب قضایی آنان را ندارد. 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: هنوز هیچ‌ واکسن کرونایی از خارج خریداری نشده

با وجود وعده وزیر بهداشت برای خرید  ۴۲ میلیون دوز واکسن کرونا، یک نماینده مجلس به نقل از رییس انستیتو پاستور اعلام کرد که ایران هیچ واکسنی خریداری نکرده است.

محمدعلی محسنی بندپی، عضو هیات رییسه کمیسیون بهداشت مجلس،  گفت که هفته گذشته رییس انستیتو پاستور در جلسه این کمیسیون حضور یافته است.

به گفته محسنی بندپی، رییس انستیتو پاستور گفته که ایران هنوز واکسن کرونا خریداری نکرده و در صورت خرید نیز تنها می توان ۲۰ درصد از جمعیت کشور را واکسینه کرد.

این سخنان در حالی بیان شده که وزیر بهداشت روز ۵ آذر وعده داده بود، حدود ۴۲ میلیون دوز واکسن کرونا برای واکسیناسیون ۲۱ میلیون نفر خریداری خواهد شد.

پیش از این نیز برخی از تحلیل‌گران پیش بینی کرده‌اند که اگر میزان تولید واکسن در حد فعلی باشد ممکن است ایران تا چند سال دیگر امکان خرید این واکسن را نداشته باشد.

مصطفی قانعی، دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، نیز گفته بود: «ما اگر بخواهیم قول واکسیناسیون جمعی را به مردم کشورمان بدهیم احتمالا مهرماه سال ۱۴۰۰ است.»

بنابر اعلام «فایزر»، این شرکت می تواند ۱/۳ میلیارد دوز واکسن برای واکسینه ۶۵۰ میلیون نفر تا پایان ۲۰۲۱ میلادی تولید کند، اما تا پایان سال میلادی جاری، یعنی تنها کمتر از دو ماه دیگر، ۵۰ میلیون دوز بیشتر در اختیار نخواهد داشت.

شرکت داروسازی مُدرنا در آمریکا نیز اعلام کرده که واکسن این شرکت علیه ویروس کرونا «۹۴.۵ درصد» مؤثر است.

ادامه محدودیت‌ها در ایران؛ ادارات تعطیل شدند

 

رییس سازمان اداری و استخدامی اعلام کرد که ادارات از هفته آینده تعطیل هستند و این بخشنامه شامل همه کارکنان می‌شود.

جمشید انصاری گفت که هفته آینده ادارات تعطیل هستند و تنها افرادی که با تشخیص مدیران حضورشان ضروری است، بر سر کار حاضر می‌شوند.

او اعلام کرد که این بخشنامه شامل همه کارکنان رسمی، قراردادی، پیمانی و شرکتی می‌شود.

دولت ایران از اول آذر محدودیت‌هایی را در سراسر کشور اعمال کرده بود اما یک سوم کارکنان ادارات در شهرهای قرمز و دو سوم کارکنان در شهرهای زرد بر سر کار خود حاضر می‌شدند.

انصاری در سخنان خود اشاره‌ای به وضعیت بانک‌ها نکرده است. پیش از این اعلام شده بود که بانک‌ها تعطیل نیستند.

دونالد ترامپ: مجمع گزینندگان آمریکا جو بایدن را تایید کند، قدرت را واگذار می‌کنم

دونالد ترامپ در پاسخ به پرسشی گفت که اگر مجمع گزینندگان آمریکا  جو بایدن را تایید کند، قدرت را واگذار خواهد کرد. 

ترامپ روز پنج‌شنبه در مراسم سخنرانی روز شکرگزاری برای نیروهای نظامی آمریکا در پاسخ به این سوال که اگر الکترال کالج در ۲۴ آذر پیروزی جو بایدن را تایید کند آیا قدرت را واگذار خواهد کرد گفت: «قطعا این کار را می‌کنم و شما هم این را می‌دانید.»

او گفت با توجه به «تقلب گسترده‌ای» که صورت گرفته، پذیرش نتیجه «کار بسیار سختی» خواهد بود و تاکید کرد مسئولان انتخاباتی در صورت تایید جو بایدن کار «اشتباهی» انجام می‌دهند.

ترامپ که تاکنون از پذیرش نتیجه انتخابات خودداری کرده، در قسمتی دیگر از صحبت‌هایش گفت «دولت بایدن» می‌خواهد سیاست اولویت‌دهی به آمریکا در مقابل سایر کشورها را کنار بگذارد.

رییس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که تا آغاز به کار دولت آینده در اول بهمن، اتفاقات زیادی در راه است و بسیاری چیزها تغییر خواهد کرد.

رویترز: یک عضو حشدالشعبی برای حضور در رده بالای ارتش عراق در مصر آموزش نظامی می‌بیند

به گزارش رویترز به نقل از شش مقام دولتی، نظامی و امنیتی عراق، ارتش این کشور یکی از اعضای گروه شبه‌نظامی حشدالشعبی را، که به دلیل نقش داشتن در کشتار تظاهرات‌کنندگان عراقی تحت تحریم آمریکا قرار دارد، جهت آموزش نظامی به مصر فرستاده تا او را به یکی از سمت‌های ارشد ارتش منصوب کند.

بنابر این گزارش، حسین فالح عزیز، ملقب به ابوزینب اللامی، به همراه چند افسر عراقی دیگر به این دوره آموزشی یک ساله که تابستان آینده ادامه دارد، اعزام شده است.

در یک سند وزارت دفاع عراق که به مشاهده رویترز رسیده، درجه نظامی اللامی سرلشکر ذکر شده است.  

اللامی به دلیل صدور دستور استفاده از سلاح‌های کشنده علیه تظاهرات‌کنندگان عراقی در سال ۲۰۱۹ تحت تحریم آمریکاست، اما خود او این اتهام را رد کرده است.

به گزارش رویترز، موافقان تصمیم ارتش عراق در جذب اللامی در بدنه ارتش، این اقدام را باعث تضعیف گروه‌های شبه‌نظامی این کشور می‌دانند. مخالفان این تصمیم، با اشاره به نقش اللامی در کشتار مردم عراق، حضور او را در یک رده بالای نظامی خطرناک ارزیابی می‌کنند و این اقدام را نشانه‌ای از سازش‌کاری دولت جدید عراق با جمهوری اسلامی می‌دانند.

 رییس اتحادیه پوشاک مشهد:۸۰ درصد صنف پوشاک در دوره شیوع کرونا ورشکست شده‌اند

جواد مفیدی، رییس اتحادیه پوشاک مشهد از ورشکستگی حدود ۸۰ درصد صنف پوشاک در دوره شیوع کرونا خبر داد و گفت که هیچ حمایتی از این صنف انجام نشده است.

مفیدی با اشاره به اینکه مشهد، شهری است که اقتصاد آن بستگی به حضور زائر دارد، گفت که منطقه ثامن که اطراف حرم رضوی است وضع بسیار بغرنجی دارد، موجران اجاره مغازه خود را به یک‌پنجم نسبت به گذشته تقلیل داده‌اند و فروش مغازه‌ها نیز به یک‌پنجم تا یک‌دهم نسبت به پارسال رسیده است.

او با بیان اینکه مغازه‌ها و فروشگاه‌های محلی که دورتر از حرم هستند نیز با افت فروش مواجه شده‌اند اما به نسبت وضع بهتری دارند، افزود که صنف پوشاک با مد مرتبط است و شغل فصلی است و در مدت شیوع کرونا ضرر قابل‌توجهی به این صنف وارد شده است.

به گفته مفیدی با آنکه با صنف پوشاک جزو مشاغل آسیب‌دیده بر اثر شیوع کروناست اما در مورد این صنف نه تنها مساعدتی نشد و مالیات مثل سال‌های گذشته گرفته شد.

مفیدی گفت که تنها یک وام ۶ میلیون تومانی با سود ۱۲ درصدی در دوره شیوع کرونا برای برخی فروشندگان پوشاک در نظر گرفته شد که خیلی از فروشندگان آن را دریافت نکردند چون برای کسی که هیچ فروشی ندارد، بازپرداخت وام نیز سخت است.

رییس اتحادیه پوشاک مشهد در ادامه گفت که یکی دیگر از مصائب این صنف را  گرانی اجناس عنوان کرد که برای جایگزین کردن جنس فروخته‌شده باید سرمایه بیشتری را صرف خرید جنس جدید کنند.

واگذاری ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی از طریق مزایده

علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، اعلام کرد که ۴۸۰ معدن راکد در استان خراسان رضوی به دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت به مزایده گذاشته می‌شود.

رسولیان افزود که بنابر ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت، باید معادن غیرفعال در همه استانهای کشور به مزایده گذاشته شوند که در این خصوص ۴۸۰ معدن راکد و غیرفعال در خراسان رضوی شناسایی شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در نشست شورای معادن این استان افزود که از ۴۸۰ معدن غیرفعال در این استان،  ۳۶۱ معدن بلوکه شده است و دلیل بلوکه شدن نیز پاسخ منفی برخی دستگاه‌ها به استعلام بوده است.

این مقام استانداری خراسان رضوی همچنین گفت از زمان ابلاغ دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر فعال سازی معادن راکد، مزایده برای واگذاری ۱۰۰ معدن فلزی و غیرفلزی در خراسان رضوی برگزار شد که ۶۶ نفر در این مزایده‌ها شرکت کردند.

رسولیان همچنین گفت که مزایده مهم دیگری برای شش معدن بزرگ سنگ آهن و سنگ تزئینی طی دو ماه آینده در خراسان رضوی برگزار خواهد شد.

سرپرست شهرداری الیگودرز به دلیل شرکت در مراسم ترحیم و عدم رعایت محدودیت‌های کرونایی برکنار شد

محمد لطفی، سرپرست شهرداری الیگودرز، به دلیل برگزاری و شرکت در مراسم ترحیم یکی از بستگانش، از سمت خود عزل شد.

محمود ثمینی، معاون سیاسی‌امنیتی استاندار لرستان، با اعلام عزل سرپرست شهرداری الیگودرز، گفت که برکناری سرپرست شهرداری الیگودرز به دلیل نقض دستورالعمل‌های ستاد ملی و مصوبات استانی ستاد مدیریت کرونا و در راستای برخورد با خاطیان و قانون‌شکنان انجام شده است.

معاون استاندار لرستان افزود که «سرپرست  شهرداری الیگودرز برخلاف مصوبات ستاد مقابله با کرونا مبنی بر عدم شرکت در تجمع‌ها و عدم برگزاری مراسم‌ها عزاداری، با برگزاری و شرکت در مراسم عزاداری یکی از بستگانش، مصوبات را نقض کرد.»

شهر الیگودرز در استان لرستان بیش از یک صد هزار نفر جمعیت دارد و محمد لطفی میانجایی از دو هفته پیش و در پی استعفای حسین اکبری شهردار این شهر، به سمت سرپرستی شهرداری الیگودرز انتخاب شده بود.

معاون اجتماعی پلیس راهور: بیش از ۸۵ درصد مردم، محدودیت‌های کرونایی را رعایت می‌کنند

عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی گفت که  براساس آمارهای ترددشمارها، بیش از ۸۵ درصد مردم مقررات و محدودیت‌های کرونایی مرتبط با تردد شهری و بین شهری را رعایت می‌کنند.

معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی افزود که آزادراه تهران قم در مقایسه با هفته پیش از آغاز اجرای طرح محدودیت‌های کرونایی ۸۲ درصد کاهش تردد داشته است و این میزان در آزاد راه رشت به قزوین ۷۸ درصد، جاده هراز ۵۰ درصد و جاده چالوس ۸۳ درصد بوده است.

عین‌الله جهانی تاکید کرد که در مجموع میزان تردد بعد از اجرای محدودیت‌های دو هفته‌ای  براساس آمارهای ترددشمارها در سطح راه‌های کشور ۴۰ درصد کاهش یافته است.

 معاون اجتماعی پلیس راهور نیروی انتظامی همچنین هشدار داد کسانی که برای جلوگیری از جریمه‌های ۲۰۰ و ۵۰۰ هزار تومانی مرتبط با طرح محدودیت‌های کرونایی، پلاک وسیله نقلیه خود را مخدوش کنند، مرتکب جرم شده و تحت پیگرد قرار می‌گیرند.

عضو هیات رییسه مجلس: نمایندگان در حال بررسی قرارداد ۲۵ سال ایران و چین هستند

 

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رییسه مجلس اعلام کرد نمایندگان در حال بررسی قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین هستند.

فراهانی گفت قراردادی بین کشور چین و ایران با مدت‌زمانی ۲۵ ساله بسته‌ شده و این قرارداد در مجلس در حال بررسی است.

او گفت برای بررسی این قرارداد از سوی علی لاریجانی، رییس مجلس دهم، کمیته‌های تخصصی تشکیل شده بود.

این عضو هیات رییسه مجلس توضیح بیشتری در این‌باره نداده است. این سخنان در حالی بیان شده که دولت هنوز لایحه‌ای را درباره قرارداد با چین به مجلس ارسال نکرده است.

علی لاریجانی، رییس مجلس دهم، در اسفند ۹۷ به چین سفر کرده بود. او  سال پیش گفته بود که در سفرش به چین با رییس جمهوری این کشور درباره توافق ۲۵ ساله مذاکره کرده است. 

بر اساس نسخه‌ای از سند «برنامه همکاری های جامع ۲۵ساله ایران و چین» که به دست ایران اینترنشنال رسیده است، مقام های جمهوری اسلامی در ازای خرید نفت خام ایران از سوی چین، از این کشور برای حضور در تمام بخش ها از جمله صنعت، اقتصاد، بهداشت و درمان، ارتباطات، کشاورزی، امنیتی و نظامی، مالی، اعتباری و تجاری، نفت و انرژی ایران دعوت کرده‌اند. 

انتشار موادی از قرارداد ایران با چین در ماه‌های گذشته اعتراضات زیادی را به دنبال داشته است. با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی گزارش‌های منتشر شده در این‌باره را تکذیب و اعلام کرده‌اند توافق دو کشور هنوز نهایی نشده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس: بودجه ۹۹ به دلیل کاهش فروش نفت کسری قابل توجه دارد

 

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی اعلام کرد که  بودجه سال ۹۹ به دلیل کاهش فروش نفت «کسری قابل توجهی» دارد.

در لایحه بودجه سال ۹۹ فروش یک میلیون بشکه نفت در روز به قیمت ۵۰ دلار پیش بینی شده است.

 در همین حال مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد که « با توجه به میانگین فروش نفت در یک سال گذشته، از این محل بودجه کشور با کسری قابل توجهی همراه خواهد بود.»

در گزارش این مرکز به میزان فروش نفت ایران اشاره نشده است. سال گذشته خبرگزاری رویترز و برخی رسانه های دیگر از کاهش فروش نفت ایران به ۱۰۰ هزار بشکه در روز در برخی ماه ها خبر داده بودند.

با این حال حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه، اعلام کرده که متوسط فروش نفت تاکنون ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.

آژانس دارویی اروپا: نخستین درخواست تایید رسمی واکسن کرونا در چند روز آینده دریافت می‌شود

 

آژانس دارویی اروپا اعلام کرد نخستین درخواست برای تایید رسمی یکی از واکسن‌های تولیدشده برای ویروس کرونا طی چند روز آینده دریافت خواهد شد.

دویچه‌وله روز پنجشنبه ششم آذرماه گزارش داد رهبران کشورهای اروپایی ابراز امیدواری کرده‌اند یکی از واکسن‌های کرونا پیش از پایان سال میلادی در دسترس قرار بگیرد.

آژانس دارویی اروپا که وظیفه نظارت در حوزه دارو و درمان را بر عهده دارد، بدون اشاره به نام شرکت سازنده واکسن، اعلام کرد نخستین درخواست برای تایید رسمی یکی از واکسن‌ها طی چند روز آینده دریافت می‌شود. 

دویچه‌وله در همین زمینه از شرکت‌های فایزر و بیون‌تک نام برده که پیشرفت‌های بیشتری در زمینه طی کردن روند تایید رسمی داشته‌اند. 

آژانس دارویی اروپا به خبرگزاری فرانسه اعلام کرده که می‌تواند اولین واکسن‌های کووید-۱۹ را تا پایان سال تایید کند. بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، اسپانیا و ایتالیا برنامه‌های ایمن‌سازی عمومی خود را بر این اساس تهیه کرده‌اند.

اخیرا شرکت‌های داروسازی مدرنا و فایزر در آمریکا نتایج مراحل نهایی آزمایش واکسن خود را منتشر کرده بودند. در بریتانیا شرکت آسترازنکا به همراه دانشگاه آکسفورد از تاثیرگذاری واکسن خود تا ۹۰ درصد در صورت تزریق یک و نیم دوز خبر داده‌اند.

در ایالات متحده، اگر سازمان غذا و دارو تسریع در مصرف واکسن را تایید کند، اقدام برای واکسیناسیون ممکن است از اواسط ماه میلادی دسامبر آغاز شود.

دادگاهی در آنکارا ۲۷ نظامی و غیرنظامی را در پرونده «کودتای ۲۰۱۶» به حبس ابد محکوم کرد

 

دادگاهی در ترکیه ۲۷ نظامی و غیرنظامی یک پایگاه هوایی را در ارتباط با کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ میلادی به حبس ابد محکوم کرد.

خبرگزاری فرانس‌۲۴ روز پنجشنبه ششم آذرماه در گزارشی نوشت دادگاه آنکارا ۲۷ فرد، از جمله خلبانان سابق پایگاه نظامی آکینچی را به دلیل نقش داشتن در کودتای سال ۲۰۱۶ به حبس ابد محکوم کرده است.

بر اساس گزارش‌ خبرگزاری آناتولی در این زمینه، دادگاه آنکارا ده‌‌ها نفر از محکومان را در این پرونده به عناوینی از جمله «تلاش برای قتل رییس جمهوری» متهم کرد و مجرم شناخت.

دادگاه آنکارا این درجه‌داران، نظامیان و افراد بخش اداری پایگاه هوایی آکینچی را در ارتباط با بمباران، بمب‌گذاری و نقش آفرینی در عملیات «تروریستی» مجرم می‌داند. همچنین عناوین اقدام علیه دولت و هدایت سازمان تروریستی نیز از جمله سایر اتهامات بوده است.

آناتولی نوشته از این پایگاه هوایی که در شمال آنکارا قرار دارد به عنوان مرکز فرماندهی برای هماهنگی حملات، از جمله بمباران پارلمان، استفاده شده بود.

در این دادگاه مجموعا ۴۷۵ نفر تحت محاکمه قرار گرفته بودند.

دولت رجب طیب اردوغان جنبش فتح‌الله گولن را متهم می کند که در اقداماتی بلندمدت، از طریق نفوذ در نهادها به ویژه ارتش، پلیس و دادگستری،  برای سرنگونی دولت قرار دارد.

دولت ترکیه تاکنون بیش از ۵۵ هزار نفر را در ارتباط با این کودتا بازداشت کرده است. در این کودتا ۲۵۱ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر مجروح شده بودند.

حریرچی: ۳۵ درصد موارد فوت در ایران مربوط به کرونا است

 

ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت اعلام کرد که در اکثر استان‌های ایران جان باختگان کرونا ۳۵ درصد فوتی‌ها را تشکیل می‌دهند.

حریرچی تاکید کرد که کرونا نخستین عامل مرگ و میر در ایران است. او همچنین گفت  که ۷۰  درصد جان‌باختگان افراد بالای ۶۰ سال هستند.

داده های سازمان ثبت احوال نشان می دهد در چهار ماه نخست سال ۹۹ شمار فوت شدگان در ایران نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از ۹۱ هزار نفر افزایش یافته است. با این حال بر اساس آمار رسمی، در این مدت تنها حدود ۱۵ هزار نفر به دلیل ابتلا به کرونا جان باخته‌اند.

معاون کل وزیر بهداشت همچنین اعلام کرد که باید تا پایان بهمن ماه ۴۰ درصد از مرگ‌ ومیر و ۵۰ درصد از موارد بستری به دلیل ابتلا به کرونا کاهش پیدا کند.

به گفته حریرچی، با کاهش ۴۰ درصدی، تعداد جان باختگان روزانه به ۲۰۰ نفر خواهد رسید در حالی که در برخی از روزهای اردیبهشت آمار جان باختگان ۳۰ نفر بوده است.

روز پنج شنبه نیز سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که با جان باختن ۴۸۲ بیمار دیگر تعداد جان باختگان کرونا به ۴۶ هزار و ۶۸۹ نفر رسید.

سیما سادات لاری گفت که در این مدت ۱۳ هزار و ۹۶۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شدند و مجموع مبتلایان به ۹۰۸ هزار و ۳۴۶ نفر رسید.

آمار رسمی جان باختگان کرونا در هفتم آبان ماه به ۴۱۵ نفر رسید که بیشترین تعداد از زمان شیوع این بیماری در ایران بود. تعداد جان باختگان در روزهای بعد نیز در حدود ۴۰۰ نفر و بیشتر باقی مانده است. 

روز هشتم آبان شمار مبتلایان جدید به کرونا به هشت هزار و ۲۹۳ نفر رسید و در روزهای بعد هم تعداد مبتلایان هشت هزار نفر و بیشتر بود.

نایب رییس مجلس: فهرست ۵۰ موسسه متخلف در بورس به دادستانی ارائه شده است

 

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب رییس مجلس اعلام کرد که فهرست ۵۰ موسسه متخلف در بورس به دادستانی ارائه شده تا با آنها برخورد شود.

قاضی‌زاده هاشمی گفت که اسامی این موسسات از سوی شورای عالی بورس اعلام شده است. او به نام این موسسات اشاره نکرد و تنها گفت که اکثر آنها شرکت‌های حقوقی و دارای سرمایه بزرگ هستند.

نایب رییس مجلس شرکت‌های حقوقی بورس را متهم کرد که «اقدام به درست کردن صف فروش کردند» و باعث ریزش بورس شدند.

شرکت‌های حقوقی بورس از جمله شرکت‌های فولاد، بانک، تامین اجتماعی وابسته به دولت و نهادهای حکومتی هستند.

قاضی زاده هاشمی پیش از این نیز نسبت به زدوبند شرکت‌های وابسته به دولت و نهادهای دیگر بر تاثیر سهام بورس هشدار داده بود.

همچنین حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیات رییسه مجلس، دولت را متهم کرده بود که در برخی از مقاطع از بازار بورس «به نفع خود سوءاستفاده» کرده و سهام خود را«به قیمت بالاتر» می فروشد. 

شماری از کارشناسان اقتصادی با اشاره به حبابی بودن برخی سهم ها یا حتی حبابی بودن بورس، نسبت به پیامدهای پس از ترکیدن این حباب هشدار داده‌اند.

در هفته‌های اخیر شاخص بورس افت کرده است. برخی از کارشناسان دلیل افت بورس را تحولات بازار ارز در ایران و کاهش قیمت دلار پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا دانسته‌اند.

اعتراض چین به تحریم چهار نهاد از سوی آمریکا در ارتباط با برنامه موشکی ایران

 

در پی اعلام تحریم چهار نهاد در روسیه و چین به دلیل ارتباط با برنامه موشکی ایران، وزارت خارجه چین به این تصمیم دولت آمریکا اعتراض کرد.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز پنجشنبه ششم آذرماه به خبرنگاران گفت دولت کشورش در واکنش به تحریم‌های اعلام‌شده از آمریکا خواسته تا «اشتباهاتش را اصلاح کند.»

این مقام وزارت خارجه چین از ارائه مراتب اعتراض «قاطعانه» دولتش در زمینه این تحریم‌ها خبر داد.

روز چهارشنبه الیوت آبرامز، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران،‌ اعلام کرده بود ایالات متحده چهار نهاد در چین و روسیه را به دلیل نقش داشتن در پیشبرد برنامه موشکی ایران تحریم خواهد کرد.

اسرائیل و برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی می‌گویند هرگونه توافقی در آینده با ایران باید برنامه‌های موشکی تهران را نیز در بر بگیرد.

با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، تهران انتظار دارد دولت بعدی این کشور در لغو تحریم‌ و فشارهای موجود بر ایران قدم بردارد.