ده‌ها نفر در اعتراضات بلاروس بازداشت شدند | ایران اینترنشنال

ده‌ها نفر در اعتراضات بلاروس بازداشت شدند

 

فعالان حقوق بشر اعلام کردند نیروهای امنیتی بلاروس ده‌ها نفر را در تازه‌ترین تظاهرات مخالفان دولت در شهر مینسک، پایتخت این کشور، بازداشت کردند.

به گزارش رسانه‌های بلاروس، هزاران نفر روز یکشنبه به خیابان‌های پایتخت آمدند و پلیس برای متفرق کردن آنان از نارنجک‌های صوتی استفاده کرد.

گروه حقوق بشری وسنا-۹۶ اعلام کرد که در این تظاهرات تاکنون ۷۰ نفر بازداشت شده‌اند.

پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در تابستان گذشته، تاکنون به طور مداوم تظاهرات و تجمع‌هایی در پایتخت علیه الکساندر لوکاشنکو رییس جمهوری این کشور برگزار می‌شود.

لوکاشنکو که از ۲۶ سال پیش تاکنون در قدرت است، در انتخابات اخیر برای ششمین بار پیاپی اعلام پیروزی کرده است.

برگزارکنندگان تظاهرات ضددولتی، این هفته از معترضان خواستند که پیش از تشکیل تجمعات بزرگ، در ده‌ها نقطه مختلف در شهر مینسک تجمع کنند تا سرکوب آنان از سوی پلیس دشوار باشد.

اعتراضات اخیر در بلاروس پس از مرگ یک جوان معترض بر اثر درگیری با نیروهای امنیتی شدت یافته است.

 

وزیر کشور: فقط ۳ درصد از مردم ایران کرونا دارند

 

در حالی که پیشتر یک مقام وزارت بهداشت ایران از احتمال ابتلای حدود ۲۰ میلیون نفر به کرونا تا مردادماه خبر داده بود،‌ وزیر کشور می‌گوید تنها سه درصد شهروندان مبتلا هستند و تلاش دولت مراقبت از همین افراد است.

عبدالرضا رحمانی فضلی،‌ وزیر کشور،‌ روز دوشنبه ۱۰ آذرماه در حاشیه نشست کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مقابله با کرونا گفت:‌ «باید اعلام کنم که تنها سه درصد از مردم ما درگیر این بیماری هستند و ۹۷ درصد سالم و پاک هستند. یعنی به نوعی تنها سه درصد از جمعیت ایران درگیر بیماری کرونا شده‌اند.»

پیش از این در مردادماه احسان مصطفوی، عضو کمیته اپیدمیولوژی کووید-۱۹ وزارت بهداشت، با اشاره به مطالعات معاونت تحقیقات این وزارتخانه در مناطق مختلف کشور گفته بود:‌ «اگر برخی ایراداتی که به این مطالعه‌ها وارد است را جدی نپنداریم، امروز حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد جمعیت کشور آلودگی به کرونا را تجربه کرده‌اند.»

رحمانی فضلی در ادامه اظهاراتش افزود: «ما تمام هم و غم خود را بر این گذاشته‌ایم تا از این سه درصد مراقبت کنیم و آن ۹۷ درصد دیگر بتوانند به راحتی به زندگی خودشان ادامه دهند.»

بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی او، تا مردادماه حدود ۲۰ میلیون نفر به این ویروس مبتلا شده بودند.

وزیر کشور اشاره کرد به دلیل ابتلای «سه درصد» مردم،‌ ترددها محدود،‌ مغازه‌ها بسته و سایر محدودیت‌ها اعمال شده است. رحمانی فضلی اضافه کرد:‌ «پس از این افراد تقاضا و خواهش داریم که از خود مراقبت کنند و تا زمانی که بهبودی کامل را به دست نیاوردند، در جامعه حضور پیدا نکنند.»

بر اساس آخرین آمار رسمی وزارت بهداشت بر مبنای تست‌های انجام شده،‌ تا روز یکشنبه مجموع مبتلایان به کرونا به ۹۴۸ هزار و ۷۴۹ نفر رسیده است.

علی شمخانی: دستگاه‌های اطلاعاتی ما از محل عملیات کشتن فخری‌زاده اطلاع داشتند

 

علی شمخانی،‌ دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران،‌ می‌گوید دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی از احتمال وقوع حادثه و محل انجام عمیات علیه محسن فخری‌زاده اطلاع داشتند.

شمخانی روز دوشنبه ۱۰ آذرماه در مراسم تدفین فخری‌زاده به صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت: «دشمن ۲۰ سال است که به  دنبال به شهادت رساندن ایشان بود،‌ اما تا به حال ناکام بود.»

او افزود: «این بار هم سیستم‌های اطلاعاتی کشور با دقت احتمال وقوع حادثه علیه ایشان و محل بروز احتمالی حادثه را پیش‌بینی کرده بودند. به دلیل تواتر اخبار در این ۲۰ سال متاسفانه جدیت مورد نیاز اعمال نشد و این بار آن‌ها موفق شدند.»

شمخانی همچنین اشاره کرد که دستگاه‌‌های اطلاعاتی به اطلاعات درباره هدف بودن فخری‌زاده و محل آن در همان‌جایی که او کشته شد،‌ رسیده بودند. 

این مقام دولت اضافه کرد: «تقویت لازم هم در ارتباط با حفاظت ایشان صورت گرفت،‌ اما این بار دشمن از سبک و شیوه کاملا جدید و تخصصی استفاده کرد و متاسفانه موفق شد.»

محسن فخری‌زاده از مقام‌های ارشد سپاه پاسداران بود که ریاست سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را بر عهده داشت و روز جمعه در آبسرد دماوند کشته شد. از او به عنوان یکی از برجسته و پرنفوذترین چهره‌های برنامه هسته‌ای ایران نام برده می‌شد که نامش در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته بود.

انتشار روایت‌های متفاوت و متناقض از شیوه کشته شدن فخری‌زاده در حالی است که شماری از مقام‌های ارشد نظامی کشور،‌ از جمله مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی، نیز «رخنه و نفوذ» در ساختار امنیتی کشور را در همین ارتباط مورد تایید و انتقاد قرار داده‌اند.

رهبران اعتراضات تایلند به توهین به پادشاه این کشور متهم شدند

 

چهار تن از رهبران اصلی اعتراضات ضددولتی تایلند روز دوشنبه رسما به توهین به پادشاه این کشور متهم شدند.

اتهام این چهار نفر روز یکشنبه در یک پایگاه پلیس به آن‌ها تفهیم شد اما آنها درباره اینکه این اتهام را پذیرفته‌اند یا خیر اظهار نظری نکردند.

این نخستین بار طی دو سال گذشته است که فردی بر اساس ماده ۱۱۲ قانون کیفری تایلند به توهین علیه پادشاه متهم می‌شود. حداکثر مجازات این جرم ۱۵ سال زندان است.

آرنون نامپا، یکی از رهبران معترضان، هنگام ورود به پایگاه پلیس گفت: «ماده ۱۱۲ ناعادلانه است و من هیچ ارزشی برای آن قائل نیستم.»

او تاکید کرد: «من آماده‌ام تا در نظام قضایی [در این زمینه] مبارزه کنم.»

در مجموع هفت نفر از رهبران اعتراضات تایلند به این اتهام متهم شده‌اند اما اعلام کردند به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

علاوه بر این افراد، ده‌ها معترض دیگر تایلندی نیز در برابر اتهام‌های مربوط به تظاهرات از ماه ژوئیه تاکنون قرار گرفته‌اند.

اعتراضات تایلند به بزرگترین چالش برای پادشاهی این کشور طی دهه‌های اخیر تبدیل شده است و معترضان علنا از قدرت پادشاه انتقاد کرده‌اند و خواستار محدود شدن آن هستند.

روسیه از طرح مجلس ایران برای توقف پروتکل الحاقی انتقاد کرد

 

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از طرح مجلس شورای اسلامی برای توقف اجرای پروتکل الحاقی انتقاد کرد.

اولیانوف روز یکشنبه در حساب توئیتری خود نوشت: «نمایندگان ایران در واکنش به قتل یک دانشمند ایرانی خواستار پایان دادن به اجرای پروتکل الحاقی شده‌اند. چنین واکنشی قابل فهم است اما احساسات همیشه سودمند نیست.»

این دیپلمات روسیه همچنین تاکید کرد: «ناظران معتقدند احتمالا این قتل برای نابودی برجام و همکاری [ایران] با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده است.»

مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۹ آذرماه پس از برگزاری جلسه‌‌ای غیرعلنی در ارتباط با کشتن محسن فخری‌زاده، تصویب کرد طرحی که از آبان‌ماه برای لغو مرحله‌ای اجرای پروتکل الحاقی در دست داشته از یک فوریت به دو فوریت ارتقا پیدا کند.

به نوشته مالک شریعتی، نماینده تهران، بر اساس این طرح اجرای پروتکل الحاقی «منوط به عادی شدن روابط بانکی و فروش نفت و لغو همه تحریم‌ها» خواهد شد و اجرای برخی تعهدات نظارتی دیگر نیز متوقف خواهد شد.

وکیل محمدعلی نجفی از تقاضای آزادی مشروط او تا دو ماه دیگر خبر داد

 

وکیل محمدعلی نجفی،‌ شهردار سابق تهران که به جرم قتل همسرش در زندان به سر می‌برد، می‌گوید محکومیت حبس پنج ساله برای موکلش قابل اجراست و او پس از طی شدن ۲۰ ماه می‌تواند تقاضای آزادی مشروط کند.

حمید گودرزی،‌ وکیل نجفی،‌ روز دوشنبه ۱۰ آذرماه به خبرگزاری ایلنا گفت: «محکومیت موکل برای قتل پنج سال و برای اسلحه شش ماه است و آنچه قابل اجراست، محکومیت پنج سال قتل عمد است که اکنون ۱۸ ماه آن گذشته است.»

او افزود:‌ «یک‌سوم محکومیت که مهلت قانونی است و قانون پیش‌بینی کرده،‌ باید طی شود تا بتوان تقاضای آزادی مشروط کرد که هنوز نگذشته و تمام نشده است.»

بر اساس گفته‌های گودرزی، این مدت برابر ۲۰ ماه از محکومیت پنج ساله خواهد بود که تنها دو ماه از آن باقی مانده است.

محمدعلی نجفی در ارتباط با پرونده قتل میترا استاد،‌ همسرش، در خردادماه سال گذشته بازداشت و محکوم شد. اتهامات او در این پرونده قتل عمد، حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح بوده است.

پرونده نجفی، که سابقه چندین دوره وزارت دارد، یکی از جنجال‌برانگیزترین پرونده‌های قضایی در تاریخ چهل ساله جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.

پس از اعتراض وکیل نجفی و همچنین ارجاع پرونده به دیوان عالی نهایتا اتهام قتل عمد برای او تایید شد.

امارات متحده عربی و اردن کشته‌شدن فخری‌زاده را محکوم کردند

 امارات متحده عربی روز یک‌شنبه کشته شدن محسن فخری زاده ، یکی از مسئولان برنامه هسته ای ایران را محکوم کرده و از همه طرف‌ها خواست خویشتن‌داری کنند تا منطقه به سمت سطح جدیدی از بی ثباتی نرود.

به گزارش رویترز غیر از امارات متحده عربی،  اردن نیز کشته شدن فخری زاده، را محکوم کرده و خواستار تلاش‌های جمعی برای جلوگیری از تشدید تنش‌ها در منطقه خاورمیانه شد.

پیشتر نیز فواد حسین، وزیر خارجه عراق کشته شدن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران و از طراحان برنامه موشکی و هسته‌ای ایران را محکوم کرده بود.

ستون‌نویس نیویورک‌تایمز خطاب به بایدن:مساله دیگر برنامه هسته‌ای ایران نیست، خاورمیانه تغییر کرده است  

توماس فریدمن، ستون‌نویس مشهور نیویورک‌تایمز در یادداشتی خطاب به جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا، نوشت: «جوی عزیز، مساله دیگر فقط برنامه هسته‌ای ایران نیست.»

فریدمن در یادداشتی در این روزنامه نوشت: «بایدن می‌خواهد توافق هسته‌ای را دوباره برقرار کند، اما قبل از آن باید با خاورمیانه جدید روبه‌رو شود.» او افزود که «ترور مهمترین طراح کلاهک هسته‌ای ایران توسط اسرائیل، نشان می‌دهد که کار جو بایدن از همان روز اول در خاورمیانه پیچیده خواهد بود.»

ستون‌نویس مشهور نیویورک‌تایمز با اشاره به اینکه «رییس‌جمهور منتخب این منطقه را به خوبی می‌شناسد» نوشت: «اما اگر من تنها یک توصیه برای او داشته باشم خواهم گفت که این خاورمیانه، همانی نیست که تو آن را چهار سال پیش ترک کردی.» فریدمن اضافه کرده است که «بهترین راه بایدن برای اینکه ببیند خاورمیانه چگونه در این سال‌ها تغییر کرده، آن است که به اتفاقات بعد از حمله ایران به میادین نفتی عربستان در روز ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ بازگردد.»

به گفته فریدمن، خاورمیانه بعد از نحوه «پاسخ رییس جمهور ترامپ» به این حمله و بعد از «واکنش اسرائیل ، عربستان سعودی و امارات متحده عربی» به نحوه پاسخ ترامپ تغییر شکل داد. او افزود: «واکنش رییس‌جمهور ترامپ چه بود؟ او هیچ کاری نکرد. او به حمایت از عربستان سعودی حمله تلافی جویانه‌ای آغاز نکرد، حتی وقتی که ایران بی‌دلیل، به قلب زیرساخت‌های نفتی عربستان حمله کرده بود.»

حسن نصرالله تحرک خود را محدود و متوقف کرده است

 بر اساس گزارش روز یک‌شنبه کانال ۱۳ تلویزیون اسرائیل، حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان، در پناهگاه مستقر شده و حرکت‌های خود را محدود کرده است.

این شبکه خبر داد که نصرالله در پی ترور یکی از مسئولان برنامه هسته‌ای ایران، در حمله‌ای که به اسرائیل منتسب شد، هرگونه جابه‌جایی و حرکت خود را متوقف و محدود کرده است.

بنابر این گزارش، رهبر حزب‌الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است سال‌هاست که یکی از اهداف اسرائیل بوده است و برخی افراد همواره او را به دلیل ماندن در «پناهگاه» و حضور عمومی بسیار اندک مورد تمسخر قرار داده‌اند.

کشته‌شدن محسن فخری‌زاده ، عضو ارشد سپاه پاسداران و از مسئولان برنامه‌های هسته‌ای ایران، موجب حملات لفظی گسترده ایران شد، زیرا آشکارا اسرائیل را به داشتن مسئولیت در این حمله متهم کرد و اعلام کرد که انتقام خواهد گرفت.

اسرائیل برای مقابله به مثل احتمالی ایران، سفارتخانه‌ها را در حالت آماده‌باش قرار داد. با اینهمه ، ارتش اسرائیل در وضعیت عادی خود باقی ماند و این شرایط نشان داد که پیش‌بینی حمله تلافی‌جویانه ایران به صورت حمله نظامی فوری از لبنان یا سوریه وجود ندارد.

در همان زمان ، ارتش اسرائیل در بیانیه ای گفت که «از تحولات احتمالی منطقه آگاه است» و «آمادگی کامل در برابر هرگونه برخورد خشونت‌آمیز را حفظ خواهد کرد.»

همه اعضای تیم رسانه‌ای جو بایدن، از میان زنان انتخاب شده‌اند

تیم رسانه‌ای جو بایدن، رییس جمهور منتخب، به‌طور کامل ترکیبی از مدیران زن خواهد بود.

بایدن، جن ساکی را به عنوان سخنگوی کاخ سفید و کیت بدینگ فیلد، را به عنوان مدیر ارتباطات کاخ سفید انتخاب کرده است.

همچنین سیمونه سندرز سخنگوی کامالا هریس، معاون رییس جمهور منتخب، خواهد بود و الیزابت الکساندر ، به عنوان مدیر ارتباطات جیل بایدن بانوی اول انتخاب شده است.

بایدن هنگام معرفی این گروه در سخنانی گفت: «من افتخار می‌کنم که امروز برای اولین‌بار، تیم رسانه‌ای ارشد کاخ سفید را که کاملا از زنان انتخاب شده است، تشکیل می‌دهم. این مدیران، باتجربه و با دیدگاه‌های متنوعی که در کارشان ایجاد می‌کنند، تعهد مشترکی برای بازسازی بهتر این کشور دارند.»

جن ساکی، سخنگوی آینده کاخ سفید در توییتر خود نوشت که تیم ارتباطات «متنوع‌ترین تیم در طول تاریخ است و همچنین آنها مادر شش کودک خردسال هستند.»

پیش از این چند عضو تیم ارتباطات دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری کنونی آمریکا، را نیز زنان تشکیل می‌دادند.

پیک‌های اکسپرس اسنپ فود اعتصاب کردند

گزارش‌ها حاکی از اعتصاب پیک‌های اکسپرس اسنپ‌فود به دلیل تغییرات داخلی است و پیک‌ها در اعتراض به تصمیم مدیران این شرکت برای انتقال آنها به زیر مجموعه اسنپ باکس دست از کار کشیده‌اند.

دلیل اعتراض پیک‌های اسنپ فود این است که شرکت اسنپ تصمیم گرفته همه پیک‌های اکسپرس اسنپ فود، زیر نظر اسنپ باکس کار کنند.

پیک‌های معترض گفتند که با انتقال به زیر مجموعه اسنپ باکس از این پس مبلغ دریافتی آنها به ازای ارسال غذا، شامل «کمیسیون» می‌شود.

به گفته پیک‌های اسنپ فود، آنها  از بیمه و خدمات دیگر برخوردار نیستند، دریافتی‌شان در ازای حمل و نقل غذا حداقلی است و به همین دلیل نسبت به انتقال به زیر مجموعه اسنپ باکس و برداشت کمیسیون از مبلغ دریافتی خود اعتراض دارند.

جرد کوشنر هفته آینده به عربستان سعودی و قطر خواهد رفت

جرد کوشنر، مشاور ارشد کاخ سفید و هیات همراهش این هفته به عربستان سعودی و قطر سفر می‌کنند. یک مقام ارشد دولت آمریکا روز یک‌شنبه گفت که کوشنر قرار است طی روزهای آینده در شهر نئوم عربستان سعودی با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور و سپس در قطر با امیر این کشور دیدار کند.

آوی برکوویتز ، معاون کوشنر، برایان هوک نماینده پیشین ویژه آمریکا در امور  ایران و آدام بوهلر، مدیر شرکت سرمایه‌گذاری توسعه بین‌المللی ایالات متحده در این سفر همراه کوشنر خواهند بود.

کوشنر و تیمش از ماه آگوست به مذاکره در مورد توافق‌نامه‌های عادی سازی روابط بین اسرائیل و بحرین ، امارات متحده عربی و سودان کمک کردند.

یک مقام ارشد دولت گفت که آنها مایلند پیش از آنکه جو بایدن، رییس‌جمهوری منتخب آمریکا، کار را در ۲۰ ژانویه تحویل بگیرد، توافق‌نامه های بیشتری را به ثمر برسانند.

مقامات آمریکایی معتقدند جلب نظر عربستان سعودی در توافق با اسرائیل، سایر کشورهای عربی را تشویق می‌کند تا از این الگو پیروی کنند.

عراق کشته شدن محسن فخری‌زاده را محکوم کرد

فواد حسین، وزیر خارجه عراق، کشته شدن محسن فخری‌زاده، عضو ارشد سپاه پاسداران و از طراحان برنامه موشکی و هسته‌ای ایران، را محکوم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه عراق روز یکشنبه گفت که فواد حسین در گفت‌وگویی تلفنی با همتای ایرانی‌اش، محمدجواد ظریف، به او تسلیت گفته است.

بنابر همین گزارش، وزیر خارجه عراق همچنین «اقداماتی را که در حفظ ثبات نقشی ندارند» محکوم کرده است.

کمتر از یک سال پیش، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در خاک عراق در حمله پهپادی آمریکا کشته شد.

بیش از ۱۰۰ نفر در تظاهرات روز یکشنبه بلاروس بازداشت شدند

 

بر اساس اعلام یک سازمان حقوق بشری و همچنین ویدئوهای پخش شده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای امنیتی بلاروس بیش از ۱۰۰ نفر را در تجمعات معترضان در مینسک، پایتخت این کشور که از سوی مخالفان دولت «تظاهرات همسایگان» خوانده شده بود، بازداشت کردند.

خبرگزاری رویترز به نقل یک شاهد عینی گزارش داد که هزاران نفر روز یکشنبه در مکان‌های مختلف به ویژه در مناطق مسکونی پایتخت تجمع کردند و با راهپیمایی در خیابان‌ها خواستار کناره‌گیری الکساندر لوکاشنکو از قدرت شدند.

یک شبکه محلی نیز اعلام کرد که در حدود ۶۰ نقطه از پایتخت تجمعاتی برگزار شد. گروه حقوق بشری ویاسنا-۹۶ نیز از بازداشت ۱۲۳ نفر در این تظاهرات خبر داد.

پلیس بلاروس هنوز درباره تظاهرات روز یکشنبه توضیحی نداده است.

پیشتر وزارت کشور بلاروس اعلام کرد که در تظاهرات یکشنبه هفته گذشته ۳۴۵ نفر بازداشت شدند.

با گذشت چهار ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بلاروس، تظاهرات مستمر ضددولتی در پایتخت و برخی شهرهای این کشور همچنان ادامه دارد.

لوکاشنکو که از ۲۶ سال پیش تاکنون در قدرت است، در انتخابات اخیر برای ششمین بار پیاپی اعلام پیروزی کرد.

یکی از متهمان قتل یک خرس در منطقه حفاظت‌شده کهگیلویه و بویراحمد بازداشت شد

 

به گفته مقام‌های محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد، از سه نفری که متهم به کشتن یک توله خرس در منطقه حفاظت‌شده دنا هستند، یک نفر بازداشت شد و دو نفر متواری‌اند.

اسدالله هاشمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست این استان، روز یکشنبه گفت دیروز ماموران در حال گشت زنی در این منطقه حفاظت‌شده صدای سه تیر شنیدند که در پی آن اکیپی از ستاد به منطقه اعزام شد و مشاهده کرد یک توله خرس نر سه ساله بر اثر این تیراندازی تلف شده است.

به گفته او، ماموران یک نفر از شکارچیان را دستگیر کرده و دو نفر دیگر از آنها موفق به فرار شدند.

مطابق قوانین ایران، جریمه حقوقی شکار یک قلاده خرس قهوه‌ای نر ۷۵ میلیون تومان و ماده آن ۲۲۵ میلیون تومان تعیین شده و جریمه کیفری جداگانه‌ای دارد.

منع تردد در تالاب‌های لرستان در پی خطر شیوع آنفولانزای پرندگان

 

اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان اعلام کرد تردد در نزدیکی تالاب‌های این استان به دلیل مشاهده آنفولانزای پرندگان در کشور ممنوع شده است.

نبی‌الله قائد رحمتی، معاون فنی این اداره کل، روز یکشنبه ۹ آذرماه گفت: «با توجه به مشاهده آنفولانزای فوق حاد پرندگان در سه استان،‌ لازم است مردم از تردد در اطراف تالاب‌ها و آبگیرها خودداری کنند.»

او همچنین به ساکنان مناطق تالابی،‌ سدها و پرورش‌دهندگان پرندگان در زمینه انتقال این بیماری هشدار داد.

این مقام محلی اشاره کرد تا کنون موردی از آنفولانزای پرندگان در لرستان مشاهده نشده است. با این حال رحمتی افزود: «حدود ۱۵ تالاب و بیش از ۱۰ سد و آب‌بند در این استان وجود دارد که احتمال ورود پرندگان مهاجر به آن‌ها دور از انتظار نیست.»

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان همچنین گفت: «شهروندان به هیچ عنوان نباید از گوشت پرندگان صید شده استفاده کنند، چرا که هرگونه تماس با پرندگان آلوده احتمال انتقال بیماری را به همراه دارد.»

پیش از این، در شماری دیگر از استان‌های کشور از جمله مرکزی نیز تالاب‌ها به دل امکان انتقال بیماری آنفولانزای پرندگان بسته شده‌اند.

شورای ملی امنیت سایبری در امارات تشکیل می‌شود

 

محمد بن راشد آل مکتوم، نخست وزیر امارات متحده عربی و امیر دوبی، اعلام کرد که دولت این کشور تشکیل یک شورای ملی جدید در حوزه امنیت سایبری را تصویب کرد.

محمد بن راشد روز یکشنبه در توییتر خود نوشت که این شورا مسئولیت آماده کردن سیاست‌ها و قوانین برای ارتقای امنیت سایبری و همچنین بالا بردن آمادگی تمامی بخش‌ها برای پاسخ‌دهی به تهدیدات امنیتی را برعهده داشت.

او تاکید کرد: «امروز امنیت کشور در فضای دیجیتال کمتر از امنیت فضای جغرافیایی نیست.»

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات، فقط در ماه ژوئن گذشته بیش از صدهزار حمله سایبری در این کشور خنثی شد.

از سال ۲۰۰۸ میلادی بدین سو، نهادی با عنوان «تیم ملی واکنش اضطراری رایانه» در امارات مسئولیت «بهبود شیوه‌های امنیت اطلاعات و محافظت از زیرساخت‌های فناوری اطلاعات» را برعهده دارد.

ظریف: بعضی به آمریکا گرا می‌دهند که با ما بهتر می‌توانید کار کنید

 

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، بدون ذکر نام فرد یا گروه خاصی گفت: «بعضی دوستان می‌روند و به آمریکا گرا می‌دهند که با ما بهتر می‌توانید کار کنید. ما که سکوت می‌کنیم، دلیل نمی‌شود که متوجه این گراها نیستیم.»

ظریف در گفت‌وگویی با پایگاه خبری انتخاب که روز یکشنبه منتشر شد گفت: «می‌دانم و خبرش را بهم می‌دهند که گفته‌اند این‌ها در قدرت نمی‌مانند و قدرت این‌ها چند روزه است.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی تاکید کرد این افراد «ابزار تبلیغ و حاشیه امن» در اختیار دارند و «صراحتا گفته‌اند اگر ترامپ انتخاب می‌شد، پیروزی ما در انتخابات ۱۴۰۰ قطعی بود.»

ظریف همچنین درباره روابطش در زمان تصدی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد با جو بایدن، رییس جمهوری منتخب و سناتور پیشین آمریکا گفت این روابط «بر اساس احترام متقابل» بود.

وزیر خارجه ایران با تاکید بر این که «بایدن به طور حتم نسبت به دونالد ترامپ، تفاوت زیادی در نگاه به سیاست خارجی دارد»، ادامه داد در دوران بایدن «به طور حتم» دولت آمریکا با جمهوری اسلامی ایران «مشکلاتی اساسی» خواهد داشت، اما ضرورتی وجود ندارد تنش‌های دوران ترامپ تداوم داشته باشد.

ابراز نگرانی بریتانیا درباره پیامدهای ترور فخری‌زاده در ایران و منطقه

 

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، نسبت به وضعیت ایران و همچنین منطقه پس از ترور محسن فخری‌زاده ابراز نگرانی کرد.

راب روز یکشنبه در این زمینه به اسکای نیوز گفت: «ما درباره وضعیت ایران و کل منطقه نگران هستیم و خواستار مشاهده کاهش تنش‌ها هستیم.»

او گفت: «ما همچنین منتظر پرداختن به همه واقعیت‌های آنچه در ایران اتفاق افتاد هستیم.»

وزیر خارجه بریتانیا با تاکید بر پایبندی این کشور به قوانین بین‌المللی حقوق بشر، اضافه کرد که این حقوق به طور شفاف با «هدف گرفتن غیرنظامیان مخالف است».

پیشتر یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده «همه طرف‌ها» را به خویشتن‌داری فراخواند.

همچنین سخنگوی دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای کشته شدن فخری‌زاده را محکوم کرد و آن را اقدامی مجرمانه خواند.

وکیل اکبر طبری: فرجام‌خواهی پرونده موکلم محرمانه در دیوان عالی بررسی می‌شود 

 

وکیل اکبر طبری، معاون سابق قوه قضاییه ایران که در پرونده مفاسد اقتصادی محکوم شده و در زندان به سر می‌برد،‌ گفت رسیدگی به فرجام‌خواهی موکل او به صورت «محرمانه» در دیوان عالی کشور صورت می‌گیرد.

محمدعلی داداشی،‌ وکیل اکبر طبری،‌ روز یکشنبه ۹ آذرماه به خبرگزاری ایلنا گفت: «پس از یک ماه پیگیری، اطلاع یافتیم رسیدگی به فرجام‌خواهی موکل به صورت محرمانه در دیوان عالی در حال انجام است و از اعلام شعبه رسیدگی‌کننده امتناع می‌کنند.»

او از اعتراض به این وضعیت با ارائه لایحه اعتراضی به معاون نظارت دیوان عالی کشور خبر داد.

بر اساس اعلام قوه قضاییه، اکبر طبری در پرونده مفاسد اقتصادی در مجموع به پرداخت هزار میلیارد ریال جزای نقدی در حق دولت و حدود ۱۷۹ میلیارد ریال جزای ضبط وجوه نقدی که بابت ارتشا اخذ کرده، محکوم شده است. 

او همچنین برای تشکیل شبکه ارتشاء با وصف سردستگی و اخذ رشوه، حکم ۳۱ سال حبس تعزیری دریافت کرد.

در ژاپن، خودکشی بیش از کرونا قربانی می‌گیرد

 

آژانس پلیس ملی ژاپن اعلام کرد که در ماه اکتبر بیش از دو هزار نفر از شهروندان این کشور بر اثر خودکشی جان خود را از دست داده‌اند؛ این آمار بیشتر از تعداد کل جان‌باختگان کرونا در سال جاری میلادی در این کشور است.

ژاپن همزمان با شیوع کرونا، با بحران سلامت روانی شهروندان خود نیز مواجه است.

به گزارش سی‌بی‌اس، آژانس پلیس ملی ژاپن اعلام کرد که در ماه گذشته میلادی، ۲۱۵۳ نفر جان خود را بر اثر خودکشی از دست دادند و تعداد کل قربانیان خودکشی در این کشور طی سال جاری میلادی به بیش از ۱۷ هزار نفر رسیده است.

تعداد جان‌باختگان کرونا در ژاپن در سال جاری میلادی تاکنون کمتر از دو هزار نفر بوده است.

کارشناسان معتقدند که همه‌گیری کرونا در ژاپن و اعمال محدودیت‌های طولانی‌مدت، بیکاری و قرنطینه، به گسترش مشکلات روانی در این کشور منجر شده است.

سخنگوی دولت ژاپن هفته گذشته اعلام کرد: «ما باید به طور جدی با این واقعیت مبارزه کنیم.»

او همچنین از تدابیر تازه برای کمک به مردم از طریق شبکه‌های اجتماعی و خطوط تلفنی ویژه خودکشی خبر داد.

در ژاپن به طور کلی آمار خودکشی بالاست، اما پیشتر روند کاهشی آمارها در این زمینه آغاز شده بود.

محسن هاشمی: سهم مردم از قیمت تمام‌شده بلیت مترو ۵ هزار تومان شده است

 

محسن هاشمی،‌ رییس شورای شهر تهران، می‌گوید با افزایش قیمت‌‌ها و کاهش تعداد مسافران، قیمت تمام‌شده بلیت مترو در این شهر به ۱۵ هزار تومان رسیده و سهم مردم از این مبلغ پنج هزار تومان شده است.

هاشمی روز یکشنبه ۹ آذرماه در جلسه شورای شهر تهران به اظهارات اخیر معاون شهرداری پایتخت اشاره کرد و گفت:‌ «در جلسه امروز ایشان توضیح دادند که با توجه به افزایش قیمت‌ها و کاهش تعداد مسافر، قیمت تمام‌شده بلیت افزایش پیدا کرده است.»

او افزود با توجه به این که شهرداری، شورای شهر و مردم هر کدام یک سوم از قیمت بلیت را می‌پردازند، اکنون سهم مردم نیز به پنج هزار تومان افزایش یافته و باید برای آن تصمیم‌گیری شود.

هاشمی ضمن رد افزایش قیمت بلیت مترو اضافه کرد پیشنهاد بر این است که سهم مردم توسط دولت و شهرداری پرداخت شود.

پیشتر مناف هاشمی،‌ معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران،‌ ضمن اشاره به قیمت تمام‌شده ۱۵ هزار تومانی بلیت مترو گفته بود: «از مسافر هزار تومان گرفته می‌شود،‌ یا باید قیمت بلیت واقعی را از مردم بگیریم که فرمانداری‌ با این موضوع مخالفت می‌کند یا باید دولت این پول را جبران کند که البته دولت هم آن را جبران می‌کند.»

سومین روز از اعتراضات کشاورزان هند علیه طرح جدید دولت

 

در سومین روز از اعتراضات کشاورزان هندی، روز یکشنبه هزاران کشاورز در اعتراض به طرح دولت برای اصلاحات کشاورزی در حومه دهلی‌نو، پایتخت این کشور، تجمع کردند و خیابان‌ها را بند آوردند.

بیش از سی اتحادیه کشاورزی به طرح دولت معترضند و سخنگوی «بهاراتیا کیسان»، یکی از این اتحادیه‌ها، روز یکشنبه در خیابانی مسدودشده گفت: «ما امروز اینجا خواهیم ماند.»

دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند، طرح جدید اصلاحات کشاورزی را حدود دو ماه پیش به پارلمان این کشور ارائه کرد. بر اساس این طرح، کشاورزان به جای فروش عمده محصولات خود به بازارهای تحت نظارت دولت، می‌توانند این محصولات را به هر مشتری دیگر، از جمله شرکت‌های بزرگ مثل والمارت، بفروشند.

کشاورزان خرد می‌گویند شرکت‌های وابسته به دولت در خرید محصولات آنها ملزم به رعایت حداقل قیمت هستند اما آنها در برابر شرکت‌های بزرگ آسیب‌پذیر خواهند بود.

با این حال نخست وزیر هند روز یکشنبه در سخنان رادیویی ماهانه‌اش تلاش کرد این نگرانی را برطرف کند. نارندرا مودی گفت: «با این اصلاحات، کشاورزان از حقوق و فرصت‌های جدیدی برخوردار خواهند شد.»

وزیر بهداشت ایران: وضعیت بیماری کرونا در کشور رو به بهبود است

 

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد وضعیت بیماری کرونا در کشور «به ویژه در شهرستان‌هایی که آبان‌ماه محدودیت در آنها اعمال شد، رو به بهبود است».

به گزارش پایگاه خبری وزارت بهداشت، نمکی روز یکشنبه گفت پیش‌بینی شده بود که در ماه آذر آمارهای مرگ‌ روزانه کرونا در ایران به «۸۰۰ تا یک هزار مورد در روز» برسد.

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت، این آمار اکنون به زیر چهارصد نفر رسیده است.

در ماه‌های اخیر خود مقام‌های وزارت بهداشت نیز تاکید کرده‌ بودند که آمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان کرونا از آمار رسمی بیشتر است.

نمکی همچنین گفت: «برای قرنطینه بیمارانی که از نظر فضای فیزیکی، شلوغی خانواده یا وضعیت اقتصادی در شرایط نامناسبی قرار دارند به حدود ۴۰ هزار تخت نقاهتگاهی در هتل‌ها، مهمانسراها و اماکن اقامتی دستگاه‌های اجرایی نیاز داریم.»

به گفته وزیر بهداشت ایران، مراکز سرپایی و تست‌گیری از افراد مشکوک نیز باید به «حداقل پنج هزار مرکز» افزایش یابد.