دفاع معصومه ابتکار از دستور تیر فرماندار زن شهر قدس در اعتراض‌های آبان ۹۸ | ایران اینترنشنال

دفاع معصومه ابتکار از دستور تیر فرماندار زن شهر قدس در اعتراض‌های آبان ۹۸

 

 

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری اسلامی ایران، از عملکرد لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس (قلعه حسن‌خان) در جریان اعتراض‌های آبان‌ماه سال گذشته دفاع کرد.

واثقی ۱۰ آذرماه سال گذشته، در گفت‌‍وگو با روزنامه ایران، ضمن تایید برخورد با معترضان در جریان اعتراض‌های روز ۲۵ آبان، گفته بود: «فقط تعداد کمی پرسنل مرد در فرمانداری مانده بود ... نیروی انتظامی فرمان تیراندازی نداشت، خودم به نیروی انتظامی دستور دادم تا هر کسی را که وارد فرمانداری می‌شود بزنند ... خیلی‌ها هم دستگیر شدند.» 

اعتراف به صدور دستور تیر از سوی این فرماندار زن موجی از واکنش‌های منفی را برانگیخت.

معصومه ابتکار روز شنبه ۱۰ آبان در گفت‌وگو با پایگاه خبری جماران، این واکنش‌ها را «جنجال‌آفرینی» خواند و از لیلا واثقی به عنوان «زن بسیار توانمند و با شخصیت» نام برد.

ابتکار گفت: «در آن ماجرا عده‌ای مردم معترض و یک عده محدودی افراد مسلح تروریست بودند که به اسلحه‌خانه و مرکز دفاع شهری حمله کرده بودند. فرمانداری مرکز دفاع شهری و فرماندار مسئول امنیت میلیون‌ها نفر است. سلاح‌های آن منطقه داشت دست تروریست‌ها می‌افتاد. ایشان باید می‌خندید و مصالحه می‌کرد؟»

معاون حسن روحانی، منتقدان واثقی را کسانی خواند «که می‌خواهند جنسیت را هدف قرار بدهند و تا می‌بینند خانمی اشتباه کرده سوءاستفاده می‌کنند».

لیلا واثقی کمتر از دو ماه پیش از شروع اعتراض‌های آبان‌ماه به سمت فرماندار منصوب شده بود.

چندی پس از اعتراض‌ها، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، در مصاحبه‌ای تلویزیونی «شهامت، جرات و مسئولیت‌پذیری» واثقی را ستود.

قایق حامل هروئین با هفت سرنشین ایرانی، در گجرات هند توقیف شد

رسانه‌های هند از توقیف یک قایق ایرانی حامل هروئین خبر دادند.

رسانه‌های هند گزارش دادند که نیروی مرزبانی و پلیس ضدتروریسم این کشور در عملیاتی مشترک، یک قایق ایرانی با هفت سرنشین و  حامل ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم هروئین به‌ارزش ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار روپیه را توقیف کرده‌اند.

این قایق ماهیگیری با هفت سرنشین ایرانی، وارد آب‌های سرزمینی هند شده بود. تمامی این افراد بازداشت و برای بازجویی به بندر گجرات منتقل شدند.

به گفته رسانه های هند طی سال‌های گذشته، بندر گجرات به گذرگاه قاچاق موادمخدر از پاکستان به ایران تبدیل شده است.

شهردار طالبان در کابل، کارکنان زن شهرداری را خانه‌نشین کرد

حمدالله نعمانی، شهردار طالبان در کابل، از کارکنان زن شهرداری خواست سر کار برنگردند، مگر اینکه شغلشان را هیچ مردی نتواند انجام دهد.

نعمانی افزود که طالبان لازم دیده‌است زنان برای مدتی در خانه بمانند و کار نکنند.

این در حالی است که یک‌سوم کارکنان شهرداری کابل، حدود سه هزار نفر،  را زنان تشکیل می‌دهند.

زنان افغانستان پیشتر و در دهه نود میلادی که قدرت در دست طالبان بود نیز از حق تحصیل و کار محروم شده بودند.

دولت طالبان این بار پس از به دست گرفتن دوباره قدرت در افغانستان وعده داد که به حقوق زنان «در چارچوب قوانین اسلامی» احترام بگذارد.

به‌گفته دولت طالبان زنان باید تا بهبود وضعیت امنیتی در افغانستان، در خانه بمانند اما اقدامات آنان از چیز دیگر حکایت می‌کند.

کابینه دولت جدید این کشور کاملا متشکل از مردان است. طالبان در اقدامی دیگر، چند روز پیش وزارت امور زنان را نیز تعطیل و آن را به وزارت امر به معروف و نهی از منکر تبدیل کردند.

مدارس در افغانستان این هفته بازگشایی شده‌اند اما دانش‌آموزان دختر از تحصیل در مقطعی بالاتر از کلاس ششم، منع شده‌اند.

تجمعات اعتراضی زنان افغان برای تاکید بر حفظ حقوق و دستاوردهای بیست‌ساله‌شان، تاکنون تنها با سرکوب طالبان مواجه شده است.

کمپین آزادی نازنین زاغری خواهان تحریم ۱۰ نفر از مسئولان «گروگانگیری» او از سوی بریتانیا شد

کارزار آزادی نازنین زاغری در آستانه دوهزارمین روز زندانی شدن این شهروند ایرانی-بریتانیایی در ایران، از وزارت خارجه بریتانیا خواست ده ایرانی را که بیشترین نقش مستقیم در گروگان‌گیری‌های جمهوری اسلامی از زمان وقوع انقلاب تاکنون داشته‌اند، فورا تحریم کند.

به گزارش گاردین، این اولین بار است که این کارزار خواستار تحریم افراد ایرانی با مسدود کردن دارایی‌هایشان در بریتانیا و ممنوعیت سفر به این کشور شده است.

بر اساس این گزارش، یک پرونده علیه ده فرد ایرانی از سوی این کمپین در حال ارسال برای وزیر خارجه بریتانیاست. این کمپین قصد دارد دو فهرست دیگر از مقام‌های ایرانی را در ماه‌های آینده ارائه دهد.

افرادی که از نظر کمپین برای آزادی نازنین زاغری باید تحریم شوند از طریق گفت‌وگو با ۲۵ خانواده کسانی تهیه شده که در ایران بازداشت و زندانی شدند و سپس از آنان به عنوان اهرم مذاکره جمهوری اسلامی با کشورهای خارجی استفاده شده است.

قرار است لیز تراس وزیر خارجه جدید بریتانیا هفته آینده در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ملاقات کند. این اولین دیدار دوجانبه در این سطح میان دو کشور از سه سال پیش تاکنون است.

زاغری ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ در فرودگاه بین‌المللی خمینی تهران زمانی ‌که قصد داشت همراه کودک ۲۲ماهه‌اش به بریتانیا بازگردد، با اتهام «جاسوسی»‌ از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت شد.

زاغری که از سوی دادگاه با اتهام «جاسوسی» و حکم پنج سال زندان مواجه شد، تمامی اتهام‌ها را رد کرده است.

دوران پنج سال حبس نازنین زاغری چندی پیش به پایان رسید اما اواسط اسفندماه گذشته وکیل او از اتهام جدید علیه او خبر داد.

همسر زاغری بارها زندانی شدن او را «گروگان‌گیری» حکومت ایران در ارتباط با پرونده بدهی دولت بریتانیا به ایران خوانده است.

روز پنج‌شنبه آینده، دوهزارمین روز زندانی شدن این زندانی سیاسی در ایران است.

 

 

گزارش خبرگزاری فارس: واکسن ایرانی برکت دو خط تولید چینی و هندی دارد

 خبرگزاری فارس در گزارشی تاخیر در ورود دستگاه‌ها و نرم افزارها از هند و چین و ابتلای مهندسان چینی و هندی نصب کننده این دستگاه‌ها را دلیل تاخیر در تولید واکسن ایرانی برکت ذکر کرد.

بر اساس این گزارش دستگاه‌های تولید این واکسن به دلیل تحریم‌ها در مرداد ماه و پس از حدود دو ماه تاخیر از چین و هند وارد ایران شدند.

بر اساس این گزارش، مهندسان چینی و هندی نصب کننده دستگاه‌ها و نرم‌افزارها، پس از ورود به ایران به دلیل ابتلا به کرونا قرنطینه شدند و این اتفاق باعث تاخیر در راه اندازی خط تولید شد.

این خبرگزاری نوشت که در اواسط شهریور «خط تولید هندی» به بهره برداری رسید و «خط تولید چینی» هم در مراحل پایانی است.

پیش از این محمد مخبر، رییس ستاد اجرایی فرمان امام که معاون اول ابراهیم رئیسی است، وعده داده بود که تا شهریور ماه ۵۰ میلیون دوز واکسن برکت تولید خواهد شد.

با این حال خبرگزاری فارس نوشت که « اگر مشکل عجیب دیگری رخ ندهد» این وعده  با حدود یک ماه و نیم تاخیر محقق خواهد شد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در دولت روحانی، گفته بود که فناوری ساخت واکسن ایرانی برکت با واکسن‌های چینی و هندی یکسان است و کسانی که در نوبت اول به آنان واکسن چینی و هندی تزریق شده می‌توانند در نوبت دوم واکسن برکت تزریق کنند.

 

انجمن خانواده‌های هواپیمای اوکراینی خواستار تحقیقات پلیس کانادا درباره انهدام این هواپیما شد

روزنامه «اوتاوا سان» نوشت انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی از پلیس کانادا خواسته تحقیقات جنایی در زمینه یافتن «مجرمان واقعی» انهدام این هواپیما را آغاز کند.

به نوشته این روزنامه کانادایی، این انجمن از پلیس کانادا همچنین خواسته از دیوان بین‌المللی دادگستری و سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی برای واداشتن ایران به همکاری در این تحقیقات استفاده کند.

انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی پیشتر در واکنش به تحقیقات قضایی درباره انهدام این هواپیما در ایران اعلام کرده قوه‌ قضاییه‌ جمهوری اسلامی «مقصران و عاملان اصلی» انهدام این هواپیما را «از دم تبرئه کرده و تقصیر فقط به گردن چند افسر دون‌پایه افتاده است».

همچنین حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی به روزنامه کانادایی اتاوا سان گفت: «ما ناامید هستیم که از پرواز پی‌اس ۷۵۲ در انتخابات [کانادا] هرگز نام برده نشد.»

او اضافه کرد این انجمن در طول مبارزات انتخاباتی به همه رهبران احزاب سیاسی نامه نوشت، اما هیچ پاسخ معناداری دریافت نکرد.

چندی پیش، مهرزاد زارعی، پدر آراد زارعی از کشته‌شدگان این هواپیما، در جمعی که جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، در آن حاضر بود با اعتراض گفت: «آقای ترودو ما هنوز هیچ عدالتی ندیده‌ایم.»

اوکراین،‌ کانادا و همچنین گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل می‌گویند حکومت ایران در پیگیری و شفاف‌سازی پرونده شلیک موشک به این هواپیما همکاری کامل نکرده و اطلاعات «گیج‌کننده» ارائه می‌دهند.

 

نخست وزیر استرالیا از لغو قرارداد خرید زیردریایی‌های فرانسوی دفاع کرد

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، از لغو قرارداد این کشور برای خرید زیردریایی‌‌های فرانسوی دفاع کرد و گفت: «من از تصمیمی که منافع ملی استرالیا را در اولویت قرار داد، پشیمان نیستم.» 

به گزارش رویترز، موریسون اضافه کرد که دولت استرالیا از ماه‌ها پیش نگرانی‌هایش در این زمینه را به فرانسه اعلام کرده بود.

استرالیا پنج سال پیش، قراردادی به ارزش چهل میلیارد دلار را با یک شرکت فرانسوی برای ساخت یک ناوگان زیردریایی به امضا رساند اما پس از پیمان اخیر امنیتی سه‌جانبه با آمریکا و بریتانیا که استرالیا را به فناوری زیردریایی اتمی مجهز می‌کند، قرارداد با فرانسه را فسخ کرد.

در واکنش به فسخ قرارداد، فرانسه استرالیا را به دروغگویی متهم کرد و در اقدامی بی‌سابقه سفرایش در آمریکا و استرالیا را فراخواند.

توافق سه‌جانبه امنیتی استرالیا، بریتانیا و آمریکا همچنین اعتراض چین را برانگیخت که در حال افزایش قدرت خود در منطقه است.

با این حال، نخست وزیر استرالیا گفت: «این موضوعی است که چند ماه پیش مستقیما توسط من مطرح شده بود و ما همچنان از طریق وزیران دفاع و دیگران به بحث در مورد آن پرداختیم.»

رویترز نوشت که توافق سه‌جانبه جدید، واشینگتن را در یک بحران بی‌سابقه با فرانسه قرار داده که به عقیده تحلیلگران می‌تواند به اتحاد آمریکا با فرانسه و اروپا آسیب بلندمدت وارد کند. 

همچنین جبهه‌ متحدی را که جو بایدن به دنبال ایجاد آن در برابر چین بود مورد تردید قرار دهد.

 

درخواست برای ممنوع الخروج شدن رییس سازمان سنجش

 احمد نادری، رییس هیات تحقیق و تفحص مجلس از سازمان سنجش، در نامه‌ای به دادستان کل کشور درباره خروج مدیران این سازمان به دلیل «شکایات و تخلفات گسترده» هشدار داد و خواستار ممنوع الخروج شدن ابراهیم خدایی، رییس این سازمان شد.

نادری در توییتر نیز نوشت که یکی از مقامات وزارت علوم نیز با وجود مفتوح بودن پرونده‌اش در کمیسیون اصل ۹۰ از کشور خارج شد.

او در نامه به محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور، اعلام کرد که رییس سازمان سنجش «به بهانه فرصت مطالعاتی قصد خروج از کشور دارد» و احتمال خروج برخی از مدیران این سازمان از کشور نیز به دلیل «شکایات و تخلفات گسترده وجود دارد.»

نادری پیش از این نیز مدیران سازمان سنجش را به تخلف متهم کرده و گفته بود که مدیر توزیع دانشجو به دانشگاه‌ها صاحب بزرگترین دانشگاه غیرانتفاعی با بیش از پنج هزار دانشجو است.

او همچنین اعلام کرده بود که ۲۰۰ هزار دلار از  درآمد آزمون‌های زبان خارجی طی انتقال به یکی از صرافی‌های خارج از کشور مفقود شده است.  ابراهیم خدایی از سال ۹۱ رییس سازمان سنجش است.

 

وبسایت هه‌نگاو: سه کولبر در هفته گذشته در مرز سردشت با شلیک ماموران کشته شدند

وبسایت هه‌نگاو خبر داد که با کشته شدن یک کولبر دیگر در مرز سردشت، تعداد کولبرانی که هفته گذشته در این مرز با شلیک ماموران کشته شدند به سه نفر رسید.

بر اساس این گزارش، ماموران هنگ مرزی سردشت شامگاه شنبه ۲۷ تیر، به شماری از کولبران شلیک کردند که امید محمدزاده، متاهل و پدر سه فرزند، ۱۲، هفت و پنج ساله کشته شد.

روز ۲۵ شهریور نیز محمد امین قادری، کولبر ۳۶ ساله و پدر یک فرزند در مرز بانه با شلیک ماموران کشته شد و روز ۲۰ شهریور نیز یک کولبر دیگر به نام رسول کریمی در این مرز با شلیک ماموران کشته شده بود.

بر اساس آمار شبکه حقوق بشر کردستان در سال گذشته ۴۲ کولبر با شلیک مستقیم ماموران ایران و شش کولبر ایرانی توسط نیروهای مرزی ترکیه کشته شدند.

 

ایزوله شدن دو کشتی خارجی در بنادر خوزستان به دلیل مثبت شدن تست کرونای پرسنل

فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، از ایزوله شدن دو کشتی خارجی در بنادر خوزستان خبر داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز گفت که طی هفته گذشته ۴۸۹ نفر از طریق بنادر وارد خوزستان شدند و تست دو مورد از این افراد مثبت بود بنابراین دو کشتی ایزوله شدند.

 ابول‌نژادیان همچنین گفت که مقرر شده بود کسی بدون تست اجازه ورود به کشور را نداشته باشد اما یک مورد تبعه پاکستانی وارد کشور شده بود. با توجه به تست مثبت، وی نباید وارد کشور می‌شد و همکاران ما جلوی ورودش را گرفتند.

چند ماه پیش در جریان اقدامات برای پیشگیری از ورود گونه دلتای ویروی کرونا نیز رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از ایزوله کردن چند کشتی خبر داده بود.

بندر ماهشهر در استان خوزستان محل ورود، پهلوگیری و تخلیه بخش بزرگی از کالاهای اساسی مورد نیاز در ایران است.

تجمع حمایت از بازداشت‌شدگان هجوم ۶ ژانویه به ساختمان کنگره، در واشینگتن برگزار شد

تجمع حمایت از بازداشت‌شدگان هجوم ۶ ژانویه به ساختمان کنگره آمریکا عصر شنبه میان تدابیر شدید امنیتی در واشینگتن برگزار شد.

این راهپیمایی با عنوان «عدالت برای ششم ژانویه» و به منظور حمایت از معترضان بازداشت شده در جریان حمله ششم ژانویه به ساختمان کاپیتول، جایگاه دائمی کنگره ایالات متحده آمریکا، روز شنبه در واشینگتن به شکل مسالمت‌آمیز و بدون درگیری برگزار شد. 

پیشتر رییس پلیس کنگره آمریکا گفته بود که برای برگزاری این تجمع آمادگی داریم ولی در صورتی که این تجمع به خشونت کشیده شود به سرعت آن را متوقف خواهیم کرد.

گروه‌هایی طرفداران دونالد ترامپ، رییس جمهور وقت آمریکا، در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ششم ژانویه ۲۰۲۱،۱۷ دی ۹۹، به ساختمان کنگره یورش بردند

در جریان درگیری‌های ششم ژانویه در محوطه ساختمان کاپیتول دو نفر کشته و شماری از معترضان و نیروهای پلیس زخمی شدند.

نزدیک به ششصد نفر از شرکت کنندگان در تجمع ششم ژانویه به مشارکت در خشونت‌ متهم شده‌اند و تجمع کم شمار روز شنبه در حمایت از این افراد برپا شد.

گردشگرانی که برای اولین‌بار و بی‌همراهی فضانورد حرفه‌ای به فضا رفته بودند به زمین برگشتند

چهار گردشگر که برای نخستین‌بار در تاریخ بدون همراهی هیچ فضانورد حرفه‌ایی، راهی فضا شده بودند، سفر خود را به پایان رساندند.

شرکت فضایی اسپیس‌اکس سه روز قبل اولین فضاپیمای جهان را که همه چهار سرنشین آن مسافران غیر حرفه‌ای بودند، به مدار زمین فرستاد.

این فضاپیما که از دماغه کاناورال در ایالت فلوریدا پرتاب شد، تا ارتفاع ۵۷۵ کیلومتری بالا رفت و پس از سه روز غروب روز شنبه به وقت محلی در اقیانوس اطلس فرود آمد.

حوثی‌های تحت حمایت ایران ۹ نفر را در خیابان با شلیک گلوله اعدام کردند

 

شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی روز شنبه ۹ نفر را در خیابان‌های صنعا با شلیک گلوله کشتند.

حوثی‌ها این ۹ نفر را به نقش داشتن در حمله سه سال پیش که به کشته شدن یکی از مقام‌های ارشد این گروه منجر شد متهم کرده بودند.

صالح الصماد، رییس شورای عالی سیاسی شبه‌نظامیان حوثی، در سال ۲۰۱۸ در حمله هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی کشته شد و حوثی‌ها این ۹ نفر را متهم کرده بودند آن حمله با استفاده از اطلاعات آنها صورت گرفت.

این ۹ نفر که یکی از آنها ۱۷ ساله بود روز شنبه در میدان تحریر صنعا در مقابل چشم مردم با شلیک گلوله به سرهایشان کشته شدند.

دادگاه حوثی‌ها علاوه بر این ۹ نفر، برای هفت نفر دیگر در این پرونده حکم اعدام صادر کرده است که دونالد ترامپ و محمد بن سلمان نیز در میان آنان هستند.

بنابر اطلاعات مرکز آمار، کاربران ایرانی روزانه ۱۵ میلیارد پیام در تلگرام رد و بدل می‌کنند

 

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، با وجود مسدود شدن تلگرام از سوی جمهوری اسلامی هنوز ۴۵ میلیون ایرانی در پیام‌رسان تلگرام حضور دارند، روزانه ۱۵ میلیارد پیام از طریق آن رد و بدل می‌کنند و تاکنون ۱۷۰ هزار کانال در این شبکه اجتماعی ایجاد کرده‌اند.

مرکز آمار ایران با اشاره به اینکه میزان عضویت ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر افزایش یافته و اکنون ۶۵ درصد ایرانی‌ها حداقل در یک شبکه اجتماعی عضوند نوشته است تعداد کاربران فعال ایرانی در شبکه‌های اجتماعی از مرز ۵۵ میلیون نفر فراتر رفته است.

در گزارش این مرکز آمده است میزان استفاده ایرانی‌ها از شبکه‌های اجتماعی از روزانه یک ساعت و ۴ دقیقه در سال ۱۳۹۶ به روزانه یک ساعت و ۳۲ دقیقه در سال ۱۳۹۹ رسید.

همچنین بر اساس این آمار، میزان عضویت کاربران ایرانی در واتس‌اپ بیشتر از سایر شبکه‌های اجتماعی است؛ به طوری که ۸۸.۵ درصد کاربران ایرانی در واتساپ و ۶۸ درصد در اینستاگرام عضویت دارند.

مرکز آمار ایران اضافه کرد هم‌اکنون ۳۲ هزار کسب‌وکار اینترنتی در ایران فعال هستند که بخش عمده آنها در شبکه‌های اجتماعی فعال‌اند.

انتقاد نماینده مجلس به لباس تیم ملی فوتبال زنان: قابل چشم‌پوشی نیست

احمد راستنیه، نماینده مجلس، به لباس‌ تیم ملی فوتبال زنان ایران برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا اعتراض کرد و «عفاف و حجاب» را بخشی از «اصالت ایرانی و اسلامی» ایران خواند.

او گفت: «آنچه اتفاق افتاده نه قابل توجیه است و نه قابل چشم‌پوشی. وزارت ورزش مسئولیت دارد که این موضوع را پیگیری کند و فدراسیون هم به خاطر چنین قصوری باید پاسخگو باشد.»

رییس کمیته تربیت بدنی کمیسیون فرهنگی مجلس ایران با تاکید بر اینکه با کسانی که کوتاهی کرده‌اند «حتما باید طبق قانون» برخورد شود، افزود: «فرهنگ عفاف و حجاب، اصالت ایرانی و اسلامی ماست. فرزندان این سرزمین افتخار می‌کنیم که در فرهنگ ملی و دینی‌شان بحث حجاب و عفاف برایشان اهمیت زیادی دارد، اما آنچه دیده می‌شود برخی مدیران و مسئولین با تسامح و برنامه‌ریزی به دنبال تغییر نگاه و باور جوانان هستند.»

پوشش ورزشکاران زن همواره در جمهوری اسلامی مورد مناقشه بوده و به دلیل حجاب اجباری، زنان از فعالیت در بسیاری از رشته‌های ورزشی منع شده‌اند.

وزارت بهداشت: مخابرات تهران اینترنت ما را قطع کرد و باعث اختلال در واکسیناسیون شد

 

مرکز مدیریت آمار وزارت بهداشت اعلام کرد که شرکت مخابرات استان تهران شبکه این وزارتخانه را قطع کرده و به همین دلیل مراکز واکسیناسیون قادر به ثبت واکسن نیستند و مشکلاتی برای صدها هزار مراجعه‌کننده ایجاد شده است.

این مرکز در اطلاعیه روز شنبه خود از مسئولان وزارت ارتباطات خواسته است «با درک شرایط موجود» این مشکل حل شود.

شرکت مخابرات تهران و وزارت ارتباطات واکنشی رسمی به این خبر نشان نداده‌اند.

با این حال باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از محمدرضا بیدخام، مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات، گزارش داد که دلیل این قطعی «مشکلات نرم‌افزاری» بوده و فقط ۳۵ دقیقه طول کشیده است.

وزیر دفاع آمریکا: درباره حمله پهپادی در کابل و کشته شدن ۱۰ غیرنظامی عذرخواهی می‌کنیم

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، اعلام کرد حمله پهپادی اخیر ایالات متحده در کابل به جای کشتن عوامل داعش غیرنظامیان را هدف قرار داده و از مردم افغانستان عذرخواهی کرد.

آستین روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: «ما عذرخواهی می‌کنیم و تلاش می‌کنیم از این اشتباه وحشتناک درس بگیریم.»

پیشتر در روز جمعه، کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، نیز این حمله را اشتباه خواند و بابت آن عذرخواهی کرد.

او افزود بعید است کسانی که در این حمله کشته شدند عضو داعش یا تهدید مستقیمی برای نیروهای آمریکایی در فرودگاه کابل بوده باشند.

حمله پهپادی آمریکا در کابل در ۲۹ آگوست، هفتم شهریور،  که منجر به کشته شدن ۱۰ نفر، از جمله هفت کودک،شد پس از آن انجام شد که شاخه خراسان داعش در حمله به محوطه بیرونی فرودگاه کابل نزدیک به دویست نفر از شهروندان افغانستان و همچنین سیزده نظامی آمریکایی را کشت.