دانشگاه علوم پزشکی گیلان: مراجعه بیماران مبتلا به کرونا به مراکز درمانی ۱۰ برابر بستری‌شدگان روزانه است | ایران اینترنشنال

دانشگاه علوم پزشکی گیلان: مراجعه بیماران مبتلا به کرونا به مراکز درمانی ۱۰ برابر بستری‌شدگان روزانه است

آبتین حیدرزاده، معاون علوم پزشکی گیلان، گفت که شمار بیماران مبتلا به کرونا که به مراکز درمانی این استان مراجعه می‌کنند ۱۰ برابر  بیمارانی است که بستری می‌شوند.

حیدرزاده با بیان اینکه روزانه ۶۰ بیمار مبتلا به کرونا ترخیص می‌شوند، افزود همچنان ۳۷۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های زیرمجموعه علوم پزشکی استان گیلان بستری هستند.

معاون علوم پزشکی گیلان با اشاره به افزایش شمار بیماران مبتلا به کرونا یا مشکوک به کرونا در استان گیلان، گفت روزانه دست‌کم ۷۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا بستری می‌شوند و ۱۰ برابر آن [۷۰۰ نفر] به مراکز درمانی و بیست برابر آن [هزار و۴۰۰ نفر] به عنوان بیماران مشکوک به کرونا به مراکز سرپایی تشخیص کرونا در گیلان مراجعه می کنند.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح: اگر امارات و بحرین به اسرائیل پایگاه دهند با آنها مثل دشمن برخورد می‌کنیم

محمد باقری،‌ رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران،‌ تهدید کرد در صورت خدشه وارد شدن به امنیت ملی، جمهوری اسلامی با امارات متحده عربی،‌ بحرین و کشورهایی که در پی عادی‌سازی روابط با اسرائیل باشند به عنوان ارائه‌کننده پایگاه به دشمن برخورد می‌کند.

باقری شامگاه شنبه پنجم مهرماه در یک برنامه تلویزیونی گفت اگر پای اسرائیل به منطقه باز شود «و اتفاقاتی رخ دهد که امنیت ملی ما دچار کوچک‌ترین خدشه شود،‌ به امارات و بحرین و هر کشوری که دنبال عادی‌سازی برود،‌ به عنوان ارائه‌کننده پایگاه به دشمن نگاه می‌کنیم... و با آنها برخوردی می‌کنیم که با دشمن می‌کنیم.»

این مقام نظامی ایران همچنین به پیام‌های دوستی امارات متحده عربی طی سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: «با وجود همراهی امارات با تحریم‌ها، ما نگاه خوش‌بینانه داشتیم،‌ اما آن‌ها ارتباط خود با اسرائیل را علنی کرده و نگاه ما هم به امارات و بحرین با گذشته تغییر کرد.»

باقری در واکنش به اظهارات پادشاه عربستان سعودی درباره پیام دوستی به ایران گفت: «ما برای ایجاد ارتباط با عربستان مشکل نداریم، اما أنها پس می‌زنند.»

محمود صادقی: بخش زیادی از ۲۰ هزار قرص وارداتی آنفلوانزا برای درمان مقام‌ها استفاده شد

محمود صادقی،‌ نماینده پیشین مجلس،‌ می‌گوید ۲۰ هزار قرص آنفلوانزا موسوم به «فاویپیراویر»که پیشتر به صورت محرمانه از چین وارد ایران شده بود، برای درمان مقام‌های حکومت استفاده شده است.

صادقی روز یکشنبه ششم مهرماه به خبرگزاری ایلنا گفت: «در اواخر مجلس دهم، ۲۰ هزار قرص فاویپیراویر به صورت محرمانه از چین وارد شد و تعداد زیادی خرج درمان مقام‌ها شد که این نشان می‌دهد بر خلاف شعارهایی که ما می‌دهیم متاسفانه امتیازات حاکمان در قوای مختلف با مردم نزدیک نیست.»

او افزود: «قرار بود این قرص‌ها برای کارآزمایی بالینی در اختیار بیمارستان‌ها قرار بگیرد و مجوز ساخت داده شود،‌ اما متاسفانه مشخص نشد که سرنوشت آن‌ها چه شد.»

پیشتر سخنگوی سازمان غذا و دارو گفته بود این قرص‌ها به عنوان داروی آنفلوانزا وارد فهرست دارویی ایران شده و برای مصارف بیمارستانی استفاده و توزیع می‌شود.

ایرج حریرچی،‌ معاون کل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، نیز در فروردین‌ماه در واکنش به شائبه‌ها درباره اختصاص این داروها به مسئولان گفته بود:‌ «عملکرد وزارت بهداشت نشان داده مهمترین اولویت ما مردم و فقرا است. اگر کسی هم بخواهد تخلف کند، مشخص می‌شود.»

صادقی در ادامه گفت‌وگو با ایلنا به «فاصله مقام‌ها از مردم» اشاره کرد و در همین زمینه از دریافت هزار و ۵۰۰ واکسن آنفولانزا از سوی مجلس و همچنین برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی به صورت ویدیویی از سوی حسن روحانی انتقاد کرد.

 

سازمان غذا و دارو: شرط ارائه کد ملی برای دریافت واکسن آنفلوانزا به خاطر جلوگیری از خروج انبوه واکسن است

محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو درباره دلیل الزام ثبت نام در سامانه معرفی شده از سوی این سازمان و ارائه کدملی، گفت: «این تمهیدات برای جلوگیری از خروج غیرقانونی و انبوه واکسن آنفلوانزا از کشور اندیشیده شده است.»

 شانه‌ساز تاکید کرد که مراجعان به داروخانه‌ها، پیشتر  باید در سامانه مورد نظر ثبت نام و کد ملی خود را وارد کنند تا در موقع تحویل واکسن مورد مطابقت قرار گیرد.

رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت افزود که برای ۲۰ درصد از جمعیت کشور با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی واکسن آنفلوانزا وارد کردیم ولی در صورت نیاز می‌توانیم میزان بیشتری از این واکسن را با ارز نیمایی وارد کنیم.

در سال‌جاری به دلیل شیوع کرونا و برای جلوگیری از شیوع همزمان کرونا و آنفلوانزا، مقام‌های بهداشت و درمان بر لزوم تزریق واکسن آنفلوانزا به ویژه در مورد افراد پرخطر یا دارای بیماری‌های زمینه‌ای تاکید کرده‌اند.

 

بلاروس غرب را به ایجاد آشوب در این کشور متهم کرد

ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس، در نشست ویدیویی مجمع عمومی سازمان ملل کشورهای غربی را به ایجاد «آشوب و هرج و مرج» در این کشور متهم کرد.

ماکی با اشاره به اظهار نگرانی مقامات غربی در مورد ناآرامی‌های بلاروس گفت: «در واقع، این اظهارات چیزی جز تلاش برای ایجاد آشوب و هرج و مرج در کشور ما نیست.»

وزیر خارجه بلاروس هشدار داد: «دخالت در امور داخلی ما، تحریم‌ها و سایر محدودیت‌ها تنها نتیجه معکوس خواهد داشت.»

با تداوم تظاهرات معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس و اعلام پیروزی الکساندر لوکاشنکو در این انتخابات، آمریکا و اتحادیه اروپا سرکوب معترضان را محکوم کرده و اعلام کردند که لوکاشنکو را به عنوان رییس‌جمهور این کشور به رسمیت نمی‌شناسند.

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، روز شنبه در یک مصاحبه با نشریه فرانسوی دودیمانش گفت لوکاشنکو باید از ریاست‌جمهوری بلاروس کناره‌گیری کند. مکرون گفت: حکومت لوکاشنکو «قدرتی خودکامه است که نمی‌تواند منطق مردم‌سالاری را بپذیرد و با زور به قدرت آویزان شده است.»

دولت یمن و حوثی‌ها بر مبادله بیش از هزار اسیر توافق کردند

دولت یمن و حوثی‌های این کشور در نشستی که با حمایت سازمان ملل در سوئیس برگزار شد توافق کردند بیش از هزار زندانی را مبادله کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، طبق این توافق ۶۸۱ شبه نظامی، ۴۰۰ نیروی دولتی، از جمله ۱۵ نیروی سعودی و چهار سودانی، آزاد خواهند شد و قرار است صلیب سرخ جهانی بر روند تبادل زندانیان نظارت کند.

از زمان آغاز جنگ داخلی یمن در سال ۲۰۱۴، این بیشترین تعداد اسیرانی است که دو طرف مبادله خواهند کرد.

دولت یمن که از سوی عربستان سعودی حمایت می‌شود و حوثی‌ها که مورد حمایت ایران هستند در مذاکراتی که در سال ۲۰۱۸ با میانجی‌گری آمریکا برگزار شد، توافق کرده بودند حدود ۱۵ هزار زندانی را مبادله کنند اما دو طرف در این مدت تعداد معدودی اسیر را مبادله کرده بودند.

رییس کل دادگستری قم از ورود دستگاه قضایی برای ساماندهی مهد کودک‌ها خبر داد

علی مظفری، رییس کل دادگستری قم از ساماندهی خانه‌های بازی و مهد کودک‌های قم «پس از سال‌ها بلاتکلیفی» با ورود دستگاه قضایی  خبر داد.

مظفری، از برگزاری جلسه کمیته ویژه ساماندهی خانه‌های بازی و مهد کودک‌ها با حضور «دوازده دستگاه مرتبط با موضوع» خبر داد و گفت: «تعداد زیادی خانه بازی بدون مجوز قانونی و همچنین مهد کودک‌هایی با متولیان متعدد در استان قم مشغول به فعالیت هستند که این وضعیت موجب گردیده تا کودکان ما با آسیب‌های فراوان فرهنگی و اجتماعی مواجه شوند.»

رییس کل دادگستری قم افزود: « در این کمیته مقرر شد ظرف مدت یک ماه، اداره کل بهزیستی در رابطه با مسئولان و مربیان خانه‌های بازی، ضوابط لازم را تعریف و نسبت به گزینش، آموزش، بررسی صلاحیت و صدور مجوز فعالیت برای ایشان اقدام نمایند.»

گفتنی است یازدهم شهریور سال‌جاری، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنانی گفته بود که مهدکودک‌ها در ایران، «رها» شده‌اند و بر اساس گزارش‌های رسیده به وی، وضعیت آنها «به هیچ وجه خوب نیست.» پس از آن بود که احتمال دخالت گسترده‌تر نهادهای حکومتی در شیوه اداره «مهدکودک‌ها» مطرح شد.

استاندار البرز: به مدت یک هفته محدودیت‌های کرونایی در شهر کرج و استان البرز اجرا می‌شود

 عزیزالله شهبازی، استاندار البرز اعلام کرد که از روز یک‌شنبه به مدت یک هفته محدودیت‌های کرونایی در شهر کرج و استان البرز اجرا می‌شود.

در پی برگزاری جلسه ستاد مدیریت کرونای استان البرز، شهبازی گفت که با توجه به وضعیت قرمز کرونا ناچاریم محدودیت‌های اسفندماه را دوباره اجرا کنیم.

شهبازی اعلام کرد که از رو یک‌شنبه، ششم مهر ماه تمام مراکز اجتماعی کرج و دیگر شهرهای استان البرز به مدت یک هفته تعطیل است و تا اطلاع بعدی رستوران‌ها نیز فقط به صورت بیرون‌بر فعالیت می‌کنند.

استاندار البرز با تاکید براینکه بیمارستان‌ها باید در حالت آماده باش قرار گیرند، افزود که در حال حاضر وضعیت اصناف در این استان بسیار نگران کننده است.

واشینگتن‌پست: اسرائیل و لبنان قصد دارند در مورد مرزهای آبی خود مذاکره کنند

به گزارش واشینگتن پست، اسرائیل و لبنان قصد دارند ماه آینده در اقدامی کم سابقه با میانجی‌گری آمریکا برای حل و فصل اختلافات موجود در مورد مرزهای آبی خود مذاکره کنند.

در این مذاکرات که گفته می‌شود به دلیل شیوع کرونا احتمالا به صورت مجازی برگزار می‌شود، نمایندگان هر سه کشور حضور خواهند داشت.  

 یووال اشتانیتز، وزیر انرژی اسرائیل، سرپرستی مذاکره‌کنندگان اسرائیلی را بر عهده خواهد داشت.مقامات لبنان تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

لبنان و اسرائیل هیچ‌گونه رابطه دیپلماتیکی ندارند و در وضعیت جنگی به سر می‌برند. هر دو کشور مدعی مالکیت حدود ۸۶۰ کیلومتر مربع از دریای مدیترانه هستند.

به گزارش واشینگتن پست، با توجه به روند جدید عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل، دولت ترامپ در تلاش است مذاکرات بیشتری را بین اسرائیل و کشورهای عربی برگزار کند.

واگذاری اماکن تاریخی ایران به بخش خصوصی: ۹۷ بنا واگذار شد، واگذاری ۴۱ بنا در دستور کار

هادی میرزایی، مدیرعامل صندوق توسعه، احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی از واگذاری ۹۷ بنای تاریخی و فرهنگی به بخش خصوصی خبر داد.

میرزایی روز شنبه در بازدید از آثار تاریخی استان خراسان رضوی در داورزن، زبرخان، فریمان و تربت ‌حیدریه، گفت که از مجموع ۸۰۰ بنای تاریخی کشور که ساماندهی آن‌ به صندوق توسعه، احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی سپرده شده، تاکنون ۹۷ بنای تاریخی و فرهنگی توسط صندوق به بخش خصوصی واگذار شده است و واگذاری ۴۱ بنای تاریخی استان خراسان رضوی در دستور کار این صندوق قرار دارد.

این مقام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی افزود که صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی به استناد ماده ۱۱۴ قانون برنامه چهارم توسعه با هدف مرمت، احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی و با استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی در سال ۱۳۸۴ تشکیل شده است.

به گفته میرزایی، واگذاری بناهای تاریخی با هدف مرمت و نگهداری اماکن تاریخی و فرهنگی، توسعه مقاصد گردشگری و کمک به صیانت از این آثار گران‌سنگ و طی قراردادهایی  بیش از ده ساله انجام می‌شود.

رییس جمهوری چین: شیوه حزب کمونیست درباره اقلیت‌های مسلمان کاملا درست است

شی جین پینگ، رییس جمهوری چین در جلسه‌ای تاکید کرد که برنامه حزب کمونیست چین برای ایغورها و دیگر مسلمانان اقلیت چین «کاملا» درست است و این حزب همچنان به آن برنامه تعهد دارد.

به گزارش نیویورک تایمز، علی‌رغم محکومیت اقدامات چین علیه اقلیت‌ها توسط کشورهای غربی، شی جین پینگ، رییس جمهوری چین سیاست‌های منطقه‌ای خود برای جداسازی نژادی اقلیت‌های مسلمان را موفقیت‌آمیز و «کاملا درست» توصیف کرد و تعهد داد که برای نقش بستن هویت ملی چینی در «اعماق روح» ایغورها و دیگر اقلیت های بزرگ مسلمان بیشتر تلاش کند.

رییس جمهوری چین سخنان خود را در جریان یک کنفرانس دو روزه بیان کرده که احتمالا درباره جهت‌گیری آینده سیاست‌های دولتی در استان سین کیانگ بوده است.

جزئیات سخنان شی جین پینگ تاکنون مشخص نیست، اما بر اساس خلاصه‌ای که خبرگزاری شینهوا منتشر کرد، به نظر می‌رسد که او در مقابل محکومیت‌های بین‌المللی این اقدامات و برنامه تغییر ساختار جمعیتی منطقه، حاضر به عقب‌نشینی نشده است.

او  در این جلسه گفت: «استان سین کیانگ  از وجود  ثبات لذت می‌برد و مردم  در شرایط صلح‌آمیزی زندگی می‌کنند.» رییس جمهوری چین اضافه کرد: «شیوه حزب کمونیست در سین کیانگ کاملا درست است و باید به مدت طولانی انجام شود.»

واکنش غیررسمی فرانسه به استعفای نخست‌وزیر لبنان: خیانت بود

 

 

در واکنش به استعفای مصطفی ادیب، نخست‌وزیر لبنان، خبرگزاری فرانسه به نقل از اطرافیان امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، نوشت: «این یک خیانت از طرف احزاب لبنان است.»

این اولین واکنش فرانسه به کناره‌گیری ادیب، پس از ناکامی در تشکیل دولت جدید لبنان به شمار می‌رود. 

اصرار حزب‌الله و جنبش امل بر در اختیار داشتن وزیر اقتصاد لبنان، بزرگ‌ترین مانع برای تشکیل دولت جدید گزارش شده است.

قرار است به‌زودی مکرون شخصا درباره بحران سیاسی لبنان اظهار نظر کند.

او در ماه‌های اخیر با انجام دو سفر به بیروت در تلاش بود تا برای بحران به وجود آمده در لبنان راه‌حلی بیابد.

کناره‌گیری ادیب از نخست‌وزیری، شکستی برای طرح مکرون درباره تشکیل دولت تکنوکرات‌ها در لبنان ارزیابی شده است.

تسنیم: پرداخت ۳۰۰ میلیون دیگر وام به نمایندگان مجلس پس از ۲۰۰ میلیون ودیعه مسکن 

 

 

خبرگزاری تسنیم گزارش داد که علاوه بر پرداخت ۲۰۰ میلیون تومان به نمایندگان مجلس،‌ ۳۰۰ میلیون تومان نیز به آنان وام داده شده است.

به نوشته این خبرگزاری،‌ نمایندگان مجلس به کم بودن مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای اجاره خانه در تهران «گلایه داشتند» و به همین دلیل  ۳۰۰ میلیون تومان دیگر در قالب «وام ضروری» به نمایندگان داوطلب پرداخت شده است.

تسنیم در این گزارش نوشته است که نمایندگان با این وام ودیعه مسکن و وام خودروی دنا پلاس، ۸۰۲ میلیون تومان ودیعه دریافت کرده‌اند.

این خبرگزاری با محاسبه این ارقام نوشت که نمایندگان باید تا پایان مجلس یازدهم طی ۴۵ ماه، ماهانه بیش از ۱۷میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قسط پرداخت کنند،‌ در حالی که حقوق ماهانه آنان ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

پیشتر انتشار خبرهایی درباره تحویل قسطی و زیر قیمت بازار خودروی دنا پلاس با ارزش ۶۰۰ میلیون تومان به نمایندگان مجلس ایران با واکنش گسترده کاربران در رسانه‌های اجتماعی و حتی فعالان رسانه‌ای حامی حکومت در رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شد.

روز پنج‌شنبه خبر تحویل ۱۵۰۰ واکسن به مجلس خبرساز شد. مجلس اعلام کرده که این واکسن‌ها  به سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت بازگردانده می‌شود.

 

شکستن مهره کمر کروبی بر اثر زمین خوردن و انتقال او به بیمارستان برای عمل جراحی 

 

 

فرزند مهدی کروبی خبر داد که مهره کمر پدرش پس از زمین خوردن آسیب دیده و قرار است روز یک‌شنبه ششم مهر عمل جراحی شود.

حسین کروبی گفت که اواخر هفته گذشته پدرش در حمام زمین خورده و مهره دوازدهم ستون فقراتش شکسته است.

او خبر داد که پدرش روز شنبه به بیمارستان منتقل شده و قرار است فردا عمل جراحی شود.

به گفته حسین کروبی، در دو ماه گذشته این چهارمین باری است که پدرش زمین خورده است.

او گفت که مهدی کروبی در مدت حصر شش بار دیگر نیز عمل جراحی شده است.

مهدی کروبی سال ۹۴ نیز به دلیل شکستن پایش مورد عمل جراحی قرار گرفته بود. 

به‌تازگی تعدادی از اعضای مجمع روحانیون مبارز و غلامحسین کرباسچی و محمد قوچانی، دو عضو حزب کارگزاران سازندگی، با کروبی دیدار کردند.

سه عضو کانون نویسندگان ایران به زندان اوین منتقل شدند

 

 

رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن، سه عضو کانون نویسندگان ایران، برای گذراندن محکومیتشان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور»، به زندان اوین منتقل شدند. 

کانون نویسندگان ایران، در صفحه فیس‌بوک خود نوشت این سه نویسنده صبح روز شنبه پنجم مهر، در دایره اجرای احکام حضور یافتند و حوالی ساعت سه بعدازظهر به زندان اوین منتقل شدند.

براساس این گزارش، جمعی از اعضای این کانون و تعدادی از شاعران و نویسندگان مستقل، در اعتراض به اجرای حکم این سه نویسنده مقابل زندان اوین جمع شدند و «تا لحظه‌ بدرقه‌ آنان» در آنجا حضور داشتند.

رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین، دو عضو هیات دبیران کانون نویسندگان ایران، هر یک به شش سال و کیوان باژن، عضو پیشین هیات دبیران به سه‌ سال و شش ماه زندان محکوم شده‌اند.  

این سه نویسنده پیش‌تر در تاریخ یکم تیرماه سال جاری به شعبه‌ یک اجرای احکام احضار شده بودند، اما  به علت شیوع  بیماری کرونا، اجرای حکم آنها تا تاریخ پنجم مهر به تعویق افتاد.

نرخ رسمی ۲۶ درصدی تورم در شهریور؛ افزایش ۴۷ درصدی هزینه‌های کم‌درآمد‌ترین دهک 

 

مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه شهریورماه را ۲۶ درصد اعلام کرد. تورم نقطه به نقطه در این ماه نیز به ۳۴/۴ درصد گزارش شد.

مسعود شفیعی، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران، گفت که نرخ تورم نقطه‌ای استان تهران در شهریورماه به ۳۷/۴ درصد رسید.

در همین حال خبرگزاری ایسنا نوشت که براساس این آمار هزینه‌های دهک دهم که کم‌درآمد‌ترین دهک به شمار می‌رود نسبت به پارسال ۴۴/۶ و هزینه دهک اول ۳۱/۱ درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «شیر، پنیر و تخم­‌مرغ»، «ماهی‌ها و صدف‌داران» گروه «چای، قهوه و سایر نوشیدنی‌ها» است.

براساس پیش‌بینی کارشناسان،‌ نرخ تورم نقطه‌ به ‌نقطه اسفند‌ماه امسال بالغ بر ۵۶ درصد خواهد بود، که رکوردی جدید برای نرخ تورم است. صندوق بین‌المللی پول نیز تورم در سال جاری میلادی در ایران را بیش از ۳۴ درصد پیش‌بینی کرده بود.

در همین حال احسان سلطانی،‌ پژوهشگر و کارشناس اقتصادی، ضمن انتقاد از «عددسازی» مرکز آمار ایران گفته بود نرخ واقعی تورم کلی سالانه در مرداد دست‌کم ۶۰ درصد است.

به باور این کارشناس اقتصادی، قیمت‌ها در نیمه دوم سال افزایش خواهد یافت و نرخ تورم بالای ۶۰ یا ۷۰ درصد خواهد رفت.

معاون وزیر بهداشت: مسافرت‌های شهریور و مراسم محرم از دلایل اوج‌گیری دوباره کروناست

 

علی‌اکبر حق‌دوست، معاون آموزشی وزیر بهداشت، مسافرت‌های شهریورماه و مراسم محرم را از دلایل عمده اوج‌گیری دوباره کرونا در ایران عنوان کرد.

او روز شنبه پنجم مهرماه گفت که بازگشایی مدارس تاکنون تاثیر زیادی بر همه‌گیری کرونا در کشور نداشته است. به گفته او دلیل این موضوع آن است که تقریبا «مدارس با راندمان بسیار کمی به صورت حضوری بازگشایی شده‌اند و عمده آموزش‌ها به‌ صورت مجازی بوده است».

محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌ جمهوری ایران، هم پیشتر اعلام کرده بود که سفرها و فعالیت‌های یک ماه قبل باعث افزایش مبتلایان و جان‌باختگان کرونا شده است.

معاون آموزشی وزیر بهداشت همچنین تاکید کرد که افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای هم در معرض خطر آنفلوانزا و هم در معرض خطر ویروس کرونا قرار دارند.

حق‌دوست گفت که تا این لحظه شیوع آنفلوانزا در کشور خیلی شدید نبوده است.

پیش از این متخصصان با اشاره به هم‌زمانی آنفلوانزا و کرونا در پاییز و شباهت علائم این دو بیماری هشدار داده بودند که این هم‌زمانی می‌تواند جان‌باختگان بیشتری به همراه داشته باشد و منجر به خستگی مفرط کارکنان و پزشکان بخش درمان شود.

دولت اعلام کرده که در روزهای آتی یک میلیون و پانصد هزار واکسن آنفلوانزا به صورت رایگان به گروه‌های پرخطر تزریق می‌شود.

 

حیدر محمدی، مدیر کل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل وزارت بهداشت، گفت که  توزیع این واکسن از روز شنبه یا یکشنبه آغاز خواهد شد.

احضار ۱۵ دانشجوی دانشگاه بوعلی همدان به حراست و کمیته انضباطی 

 

 

زهرا ويس‌كرمی، دبیر انجمن فرهنگ و سياست دانشگاه بوعلی همدان، از احضار ۱۵ دانشجوی این دانشگاه به حراست و کمیته انضباطی خبر داد.

او به روزنامه اعتماد گفت که در روزهای اخير به ‌دليل تجمعات سال گذشته دانشجویان، از جمله اعتراض به سقوط هواپیمای اوکراینی از سوی سپاه پاسداران، دانشجويان زيادی را احضار كرده‌اند.

ويس‌كرمی افزود: «آنچه من خبر دارم تقريبا برای ۱۵ دانشجو هم از سوی كميته انضباطی و هم از سوی حراست احضاريه فرستاده شده است. از هركدام هم می‌پرسيم، می‌گويند روند كاری ما فرق می‌كند.

او تاکید کرد که پس از تجمع‌های دانشجويی در اعتراض به برخورد با معترضان آبان ۹۸، سرنگونی هواپیمای اوکراینی و بازداشت بهاره هدايت، «فشارها بر دانشجويان به‌‌شدت افزايش يافت».

ويس‌كرمی گفت که معاونت فرهنگی يا رياست‌ دانشگاه در برابر این فشارها «فقط سكوت كرده‌اند و گويا موافق هم هستند».

سازمان بورس: فروش سهام خریداری‌شده در همان روز امکان‌پذیر نیست

 

 

سازمان بورس اعلام کرد که تا اطلاع بعدی فروش سهام خریداری‌شده در همان روز امکان‌پذیر نیست. هم‌زمان، براساس اطلاعات منتشرشده، روز شنبه قیمت دلار به بیش از ۲۹ هزار تومان رسید.

محمود گودرزی، معاون بازار بورس تهران، واقعی‌تر شدن معاملات را دلیل این تصمیم اعلام کرد.

بورس ایران از سال ۹۹ با وجود فراگیر شدن کرونا و رکود حاکم بر اقتصاد ایران و جهان، همچنان روند رو به رشد خود را ادامه داده است؛ هرچند شاخص کل بورس در هفته گذشته افت کرد.

شماری از کارشناسان اقتصادی به استناد این‌که ارزش قیمت نمادها و شاخص‌های بازار با ارزش ذاتی آنها فاصله بعیدی گرفته است از حبابی بودن برخی سهم‌ها یا حتی حبابی بودن بورس سخن می‌گویند و نسبت به پیامدهای پس از ترکیدن این حباب، هشدار می‌دهند. 

شماری دیگری، حضور این خیل سهامداران به توصیف آنها غیرحرفه‌ای و تازه وارد را خطری بالقوه تلقی می‌کنند. 

روز شنبه همچنین قیمت دلار در بازار ارز ایران به حدود ۲۹ هزار و ۳۰۰ تومان رسید و رکوردی تازه برجای گذاشت.

بانک مرکزی ایران تلاش کرده که با توزیع دلار و درهم امارات در بازار قیمت دلار را کاهش دهد اما همچنان قیمت ارزهای خارجی افزایش یافته است.

رییس یادمان آشویتس: به‌جای نوجوان نیجریه‌ای که به اتهام «توهین به مقدسات» محکوم شده، مرا زندانی کنید

 

 

پیترو چوینسکی، رییس یادمان آشویتس در لهستان، به محکومیت ۱۰ سال زندان علیه یک پسر ۱۳ ساله در نیجریه به اتهام «توهین به مقدسات» اعتراض کرد و خواستار بخشش این نوجوان شد.

به‌تازگی یک دادگاه اسلامی در نیجریه، عمر فاروق،‌ پسری ۱۳ ساله را به اتهام «توهین به مقدسات» در جریان مشاجره با دوستش، به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. 

رییس یادمان آشویتس روز جمعه در نامه‌ای خطاب به محمدو بوهاری، رییس‌جمهوری نیجریه، اعلام کرد حاضر است که به همراه ۱۱۹ داوطلب دیگر هرکدام یک ماه به‌جای این پسر نوجوان زندانی شوند.

چوینسکی نوشت: «به عنوان رییس یادمان آشویتس که یاد قربانیان را گرامی می‌دارد و بقایای اردوگاه کار اجباری و قتل‌عام [یهودیان از سوی] آلمان نازی را حفظ می‌کند، جایی که کودکان زندانی و کشته می‌شدند، نمی‌توانم مقابل این محکومیت شرم‌آور برای انسانیت بی‌تفاوت بمانم.»

او اضافه کرد: «صرف نظر از آنچه او [نوجوان نیجریایی] گفته، با توجه به سنش، نمی‌توان با او به عنوان یک انسان کاملا آگاه و مسئول برخورد کرد.»

رییس یادمان آشویتس هشدار داد که نباید با چنین حکمی، کل دوران نوجوانی این پسر از دست برود و با محرومیت از فرصت‌ها، از نظر جسمی، عاطفی و آموزشی نیز تا پایان عمرش آسیب ببیند.

پیشتر نیز یک مرد دیگر در دادگاهی که عمر فاروق را محکوم کرده، به اتهام «توهین به پیامبر» محاکمه شده است.

انتقاد مدیرمسئول کیهان از سخنان آیت‌الله سیستانی درباره انتخابات عراق

 

 

حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، از سخنان آیت‌الله سیستانی در دیدار با نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد مبنی بر نظارت این سازمان بر انتخابات پارلمانی عراق انتقاد کرد.

شریعتمداری در یادداشتی نوشت: «دعوت از سازمان ملل برای نظارت بر انتخابات یک کشور، اعلام ورشکستگی آن کشور، بدبینی به ملت و خوشبینی به بیگانگان است.»

جنین هنیس پلاسخارت، نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق، روز ۲۳ شهریور با آیت‌الله سیستانی، سرشناس‌ترین مرجع شیعه در عراق،  دیدار کرد.

قرار است انتخابات پارلمانی عراق سال آینده برگزار شود.

آیت‌الله سیستانی سال گذشته پس از اعتراض‌ها در عراق خواستار تغییر دولت شد و عادل عبدالمهدی از مقام خود کناره‌گیری کرد. 

مصطفی الکاظمی در پی استعفای دولت عادل عبدالمهدی به خاطر اعتراض‌های مردمی، نخست‌وزیر عراق شد.

روحانی: مردم اگر می‌خواهند کسی را نفرین کنند آدرسش کاخ سفید است

 

 

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، انتقادهای مخالفان را «آدرس غلط» دادن به مردم خواند و گفت که «اگر کسی می‌خواهد لعن و نفرین کند آدرسش کاخ سفید است».

او روز شنبه پنجم مهرماه همچنین گفت که در سه سال گذشته تحریم‌ها «حداقل ۱۵۰ میلیارد دلار» به ایران لطمه زده است.

روحانی اضافه کرد: «اگر کسی می‌خواهد لعن و نفرین کند، آدرسش کاخ سفید در واشینگتن است؛ کسی به خاطر مسائل جناحی و باندی به آنها آدرس غلط ندهد؛ آنها که داخل کاخ سفید هستند این جنایت‌ها را علیه مردم ایران روا داشته‌اند.»

در حالی که روحانی تحریم‌های آمریکا را دلیل مشکلات اقتصادی فعلی در ایران اعلام کرده، مخالفان دولت ضعف مدیریت را دلیل این مشکلات می‌دانند. تعدادی از نمایندگان مجلس یازدهم طرح استیضاح رییس‌جمهور را تهیه کرده بودند، اما پس از سخنان رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر ادامه کار دولت تا پایان دوره‌اش این طرح منتفی شد.

روحانی همچنین گفت که براساس مصوبه روز شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا استانداری‌ها می‌توانند بار دیگر محدودیت یک‌هفته‌ای اعلام کنند.

رییس‌جمهوری ایران اعلام کرد که قرار است کمیته امنیتی ستاد مقابله با کرونا نیز مقرراتی را برای برخورد با کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، تهیه کند.

او همچنین گفت: «امسال عزاداری‌های ماه صفر را در خانه انجام می‌دهیم، راهپیمایی سفر به عراق و راهپیمایی نمادین در شهرهای کشور هم نداریم.»

حرکت دسته‌های عزاداری در روز اربعین ممنوع اعلام شد

 

 

ستاد محرم استان تهران اعلام کرد که حرکت دسته‌های عزاداری در روز اربعین ممنوع است.

روح‌الله عبداللهی، مسئول اطلاع‌رسانی ستاد محرم استان تهران، گفت که پروتکل‌های این مراسم شبیه پروتکل‌های محرم است.

به گفته عبداللهی، توزیع مواد غذایی، برپایی ایستگاه‌های صلواتی، پیاده‌روی در روز اربعین و تجمع در هیات‌های عزاداری بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی ممنوع است.

پیش از این مسئولان سازمان نظام پزشکی و دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین برخی اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا به وزارت بهداشت در زمینه عزاداری و سفرهای ماه محرم و همچنین بازگشایی مدارس هشدار داده بودند.

آنها بروز پیامدهای این تصمیمات در مدت دو تا سه هفته را پیش‌بینی کرده بودند.

محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهور ایران، هم اعلام کرده است که سفرها و فعالیت‌های یک ماه قبل باعث افزایش مبتلایان و جان‌باختگان کرونا شده است.