خطیب‌زاده: تا پیش از بازگشت آمریکا به برجام، با واشینگتن مذاکره‌ای نخواهیم کرد | ایران اینترنشنال

خطیب‌زاده: تا پیش از بازگشت آمریکا به برجام، با واشینگتن مذاکره‌ای نخواهیم کرد

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد تا پیش از لغو همه تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بازگشت واشینگتن به برجام، جمهوری اسلامی تعاملی با آمریکا نخواهند کرد.

خطیب‌زاده بار در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان بار دیگر تاکید کرد که ایران خواهان لغو همه تحریم‌هایی است که در دوران دونالد ترامپ، رییس جمهوری پیشین آمریکا، علیه جمهوری اسلامی «با هر برچسبی» وضع شده است.

این در حالی است که یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا گفته است اگر این کشور با ایران مذاکره مستقیم داشت «به مراتب راحت‌تر بود».

این مقام آمریکایی که نامش فاش نشده روز جمعه در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان ادامه داد در صورت انجام نشدن مذاکرات مستقیم میان دو کشور،  برای ایران «دشوارتر» خواهد بود آنچه را که می‌خواهد، یعنی بازگشت متقابل به برجام را به دست آورد.

او همچنین در پاسخ به درخواست مکرر ایران برای لغو همه تحریم‌های دوران ترامپ اعلام کرد این خواسته با «خود برجام سازگار نیست، زیرا بر اساس این توافق، آمریکا حق اعمال تحریم‌ها برای دلایل غیرهسته‌ای، از جمله تروریسم یا نقض حقوق بشر یا مداخله در انتخابات ما را حفظ می‌کند.»

او ادامه داد همانطور که آمریکا علنا اعلام کرده، این کشور آماده است «همه تحریم‌هایی را که با برجام مغایرت داشته و با منافعی که ایران از برجام انتظار دارد مغایرت داشته باشد» لغو کند.

این مقام آمریکایی تاکید کرد هیات آمریکایی در وین پیشنهادهای «بسیار جدی» را مطرح کرده و نشان داده که در صورت بازگشت ایران به برجام، آمریکا نیز به برجام بازخواهد گشت.

او با این حال گفت پرسش‌ها درباره این که آیا ایران قصد دارد به طور جدی به اجرای برجام بازگردد، پس از مذاکرات اخیر در وین همچنان باقی است.

رسانه‌های محلی از شیوع دوباره هپاتیت آ در جزیره قشم خبر می‌دهند

 

روزنامه صبح ساحل، چاپ بندرعباس، از شیوع دوباره بیماری مسری هپاتیت آ در روستاهای جزیره قشم به علت در دسترس نبودن آب آشامیدنی سالم در این مناطق خبر داده است.

بر اساس این گزارش، به دلیل کیفیت بد آب‌شیرین‌کن‌‌ها، مردم ناچار به استفاده از تانکر هستند و منبع آلودگی نیز نشت فاضلاب به چاه‌هاست

بنابر گزارشی که در شماره روز دوشنبه این روزنامه منتشر شد، قرار بود معضل طولانی کمبود آب آشامیدنی سالم در قشم با آب‌شیرین‌کن درگهان حل شود اما آب این دستگاه قابل شُرب نیست و موجب نارضایتی مردم شده است.

به گفته علی رحیمی، دهیار روستای هلر، مردم روستا فقط یک ماه از آب این آب‌شیرین‌کن استفاده کردند و بار دیگر به آب تانکرهایی که از چاه آبگیری می‌کنند روی آوردند.

او همچنین گفت: «مرکز بهداشت پس از آزمایش آب چاه‌های اطراف روستا از غیربهداشتی بودن آن خبر داده و گفته منشأ مدفوع درون آب مشاهده ‌شده است.»

به نوشته صبح ساحل، دو سال پیش نیز اپیدمی هپاتیت آ در استان هرمزگان گزارش شده بود.

ستاد ملی مدیریت کرونا: در تعطیلات عید فطر فقط ممنوعیت تردد بین‌ استان‌ها اجرا می‌شود

حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، گفت که در تعطیلات عید فطر محدودیت تردد درون استانی اعمال نمی‌شود اما ممنوعیت تردد بین استانی اجرا خواهد شد.

قاسمی در تشریح ممنوعیت‌های کرونایی در تعطیلات عید فطر، افزود که باید به این نکته توجه داشت که در تعطیلات عید فطر محدودیت وجود ندارد، بلکه ممنوعیت تردد بین استانی اعمال خواهد شد، به این ترتیب ممنوعیت‌های تعطیلات عیدفطر بین استانی است و نه درون استانی.»

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا درباره اینکه تردد بین شهرهای یک استان امکان‌پذیر است یا برای تردد بین شهری همچنان محدودیت‌های هوشمند ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی پابرجاست، گفت: متن مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا ناظر بر ممنوعیت بین استانی است.

قاسمی همچنین گفت که در اعمال این ممنوعیت بین استانی، تردد دو استان تهران و البرز همچون گذشته یکپارچه دیده شده است و در حقیقت این دو استان یک استان در نظر گرفته می‌شوند.

طالبان به مناسبت عیدفطر آتش بس سه روزه اعلام کرد

پس از چند هفته خشونت‌های خونین در افغانستان،‌ گروه طالبان اعلام کرد که به مناسبت رسیدن عید فطر یک آتش بس سه روزه در نظر گرفته است.

به گزارش رویترز، محمد نعیم، یک سخنگوی طالبان، یک‌شنبه، ۱۹ اردیبهشت، اعلام کرد که این گروه به منظور ایجاد فضای امن و آرام در عید فطر به همه نیروهای خود دستور داده است که همه عملیات تهاجمی خود را متوقف کنند.

احتمال دارد چهارشنبه یا پنج‌شنبه این هفته هلال ماه نو دیده شود و آن روز در افغانستان روز عید فطر اعلام شود.

اعلام آتش بس از سوی طالبان دو روز پس از انفجارهای مرگبار در بیرون یک مدرسه دخترانه در غرب کابل صورت گرفته است. بر اساس آخرین آمار، این حمله ۶۸ کشته و ۱۶۵ زخمی به جای گذاشت که بیشتر آنها دختران دانش آموز بودند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

سخنگوی طالبان اعلام کرد که جنگجویان این گروه همه عملیات نظامی علیه نیروهای دولتی افغانستان را متوقف می‌کنند اما اگر حمله‌ای به آنها بشود آماده مقابله هستند.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به رهبری عبدالله عبدالله،‌ گفت که این شورا از اعلام آتش بس طالبان استقبال کرده است.

گنبد آهنین اسرائیل یک راکت شلیک شده از غزه را منهدم کرد

در پی به صدا درآمدن آژير خطر در جنوب اسرائیل، وزارت دفاع این کشور اعلام کرد سامانه دفاع موشکی یک راکت شلیک شده از غزه را رهگیری کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع اسرائیل، یک‌شنبه ۱۹، گفت که دو راکت از سمت نوار غزه به سوی شهر اشکلون در جنوب این کشور شلیک شد که یکی از آنها در زمینی باز فرود آمد.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع اسرائیل، گنبد آهنین، سامانه دفاع موشکی این کشور،‌ راکت دوم را رهگیری و در آسمان منهدم کرده است.

از سوی دیگر به گزارش جروزالم پست، بالن های آتشزا که از سوی نوار غزه به سمت زمین‌های کشاورزی جنوب اسرائیل فرستاده شده بودند ۳۹ مورد آتش سوزی ایجاد کردند که سه مورد آنها خساراتی به کشتزارهای گندم وارد کرد.

به نوشته این روزنامه، گرمای شدید در روزهای اخیر نیز موجب بروز آتش سوزی‌هایی جنوب اسرائیل شده بود و مشخص نیست که بالن‌های آتشزا عامل همه آتش سوزی‌های روز یک‌شنبه بوده یا گرما نیز موثر بوده است.

دولت هند نیروهای درمانی سابق ارتش را برای کمک به کادر درمانی فرا می‌‌خواند

دولت هند صدها پزشک و کادر درمانی سابق ارتش خود را برای حمایت از شبکه درمانی به شدت گرفتار در بحران کرونا، به کار فرامی‌خواند.

راجنات سینگ، وزیر دفاع هند، روز یک‌شنبه، ۱۹ اردیبهشت، با اعلام این خبر گفت که انتظار می‌رود حدود ۴۰۰ افسر بخش درمانی با قراردادهایی حداکثر ۱۱ ماهه مشغول به کار شوند.

وزیر دفاع هند همچنین عنوان کرد که با تعدادی از پزشکان سابق ارتش نیز برای کمک گرفتن از آنها در مشاوره آنلاین تماس گرفته شده است.

این اقدام دولت هند در حالی صورت گرفته که همچنان ابتلا به کووید۱۹ و مرگ و میر بر اثر آن در این کشور رکورد می‌زند. میزان مرگ بر اثر ابتلا به کرونا روز یک‌شنبه برای دومین روز پیاپی بیش از چهار هزار نفر بوده است.

بسیاری از ایالت‌های هند از ماه گذشته با اعمال دستورالعمل های سختگیرانه بسیاری از فعالیت‌ها را ممنوع کرده‌اند و برخی دیگر، محدودیت‌هایی بر فعالیت‌های عمومی و بستن رستورانها، میخانه‌ها و مراکز خرید اعمال کرده‌اند.

با این حال،‌ فشارها بر نارندرا مودی،‌ نخست وزیر هند برای اعمال ممنوعیت های سراسری مانند آنچه سال گذشته انجام شد، بالا گرفته است.

خانواده‌های اعدام‌شدگان دهه شصت خواستار مداخله سازمان ملل برای جلوگیری از تخریب خاوران شدند

جمعی از خانواده‌های زندانیان اعدام‌شده در دهه شصت در نامه‌ای خواهان اقدام فوری کمیسر و دو گزارشگر سازمان ملل برای جلوگیری از نابودی گورهای این اعدام‌شدگان در گورستان خاوران به دست حکومت ایران شدند.

این نامه خطاب به میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، جاوید رحمان گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در ایران و احمد شهید گزارش‌گر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل برای آزادی بیان و ادیان، نوشته شده است.

در این نامه آمده است: «اينک روشن شده است که حکومت ايران با تحت فشار قرار دادن بهائيان نقشه ديرينش را برای تخريب گورستان خاوران و محو نشانه‌های کشتار زندانيان سياسی به پيش می‌برد.»

این خانواده‌ها اضافه کردند: «از شما نیز درخواست می‌کنيم که با استفاده از کلیه‌ اختیارات و امکاناتتان از ویرانى و نابودى این گورستان که سند جنایتى بزرگ و نمادی از حافظه‌ تاریخی مردم ایران است، به فوریت پیشگیرى کنید.»

آنان تاکید کردند: «تخریب این مکان و از بین بردن آثار و بقایایی انسانی که در این گورها وجود دارد و می‌توانند در تعیین هویت قربانیان موثر واقع شود، روشن شدن حقیقت و انجام عدالت برای خانواده قربانیان را به خطر می‌اندازد.»

ایران خواستار دو میلیون دوز واکسن کرونا از صلیب سرخ برای اتباع افغان شده است

 

کریم همتی، رییس جمعیت هلال احمر ایران، گفت این سازمان برای واکسیناسیون اتباع افغان ساکن ایران از صلیب سرخ جهانی درخواست دو میلیون دوز واکسن کرونا کرده است و «در حال پیگیری هستیم».

همتی روز یکشنبه به ایلنا گفت: «جمعیت مهاجران افغانستانی در کشور ما حدود دو الی سه میلیون نفر هستند که این افراد بعضا مشکل شناسنامه دارند و یا کد شناسایی ندارند.»

او ادامه داد: «وزارت کشور در تلاش است تا برای این افراد کد شناسایی در نظر گرفته شود تا بتوانیم واکسیناسیون این افراد را نیز انجام دهیم.»

با این حال رییس هلال احمر ایران اضافه کرد: «اگر این افراد جزو گروه‌هایی باشند که در اولویت ما هستند واکسن برای آنها تزریق می‌شود به طور مثال اگر یک تبعه افغانستانی در بیمارستان جزیی از کادر درمان است برای این افراد تزریق واکسن انجام می‌شود.»

پیشتر حسن اسفندیار، دبیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه بین‌المللی جمعیت هلال‌احمر ایران، واکسیناسیون کرونا برای پناهندگان و مهاجران ساکن ایران را به «حمایت و همراهی صلیب سرخ و تامین مالی» مشروط کرده بود.

همچنین محمدرضا باهر، سخنگوی وزارت امور مهاجرین افغانستان، اعلام کرده که در سال میلادی گذشته ۸۵۰ هزار نفر از شهروندان افغان به دلیل شیوع کرونا به صورت داوطلبانه از ایران به کشورشان بازگشته‌اند.

کانون صنفی معلمان ایران حمله نیروهای امنیتی به تجمع دانش‌آموزان را محکوم کرد

 

کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با انتشار بیانیه‌ای حمله نیروهای انتظامی و لباس‌شخصی به تجمع مسالمت‌آمیز دانش‌آموزان در اعتراض به برگزاری حضوری امتحانات پایان سال را محکوم کرد.

در بیانیه این کانون آمده است: «اعمال خشونت با اسپری فلفل، باتوم، ایجاد ترس و دستگیری برای دانش‌آموزان و نوجوانانی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند حیرت‌آور و به دور از رفتارهای انسانی و مدنی است.»

کانون صنفی معلمان ایران با تاکید بر اینکه چنین برخوردی بیش از هر چیز «حاکی از ضعف مدیریت و بی‌تدبیری مسئولان» است، گفته است که این مسئولان «به جای آموزش عملی مدارا، مسئولیت پذیری و پاسخگویی، به دانش‌آموزان رفتار خشن و زورگویی را که جامعه کنونی ما آسیب‌های فراوانی از آن دیده است و می‌بیند آموزش می‌دهند».

شماری از دانش‌آموزان شهرهای مختلف ایران در هفته‌های اخیر تجمعاتی اعتراضی علیه برگزاری حضوری آزمون‌های پایه‌های نهم و دوازدهم برگزار کردند که در برخی شهرها با خشونت ماموران امنیتی روبه‌رو شد.

با وجود این اعتراض‌ها، علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز شنبه اعلام کرد امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم به شکل حضوری برگزار می‌شود.

پیشتر انجمن‌های صنفی فرهنگیان یزد، خراسان شمالی،‌ سقز و زیویه نیز برخوردهای خشونت‌آمیز پلیس را «رذیلانه» خوانده و خواستار برخورد قضایی با آن شده بودند.

مادر عباس محمدی، ‌زندان سیاسی بستری در بیمارستان اعصاب و روان، اجازه ملاقات با فرزندش را پیدا نکرد

 

یک منبع آگاه به ایران اینترنشنال گفت به مادر عباس محمدی، زندانی اعتراضات سراسری دی‌ماه ۹۶ و محکوم به اعدام که به یک بیمارستان اعصاب و روان در نجف‌آباد منتقل شده، اجازه دیدار با فرزندش را ندادند.

به گفته این منبع، مسئولان بیمارستان اعصاب و روان «مدرس» که محل نگهداری این زندانی سیاسی است، ملاقات مادر این زندانی با فرزندش را مشروط به داشتن مجوز قاضی کرده‌اند. قاضی پرونده با این ملاقات موافقت نکرده است.

بنابر این گزارش، محمدی که سال گذشته به دو بار اعدام محکوم شد، پس از دو ماه بی‌خبری و بدون اطلاع خانواده‌اش از زندان به بیمارستان اعصاب و روان منتقل شد.

این منبع آگاه می‌گوید محمدی در دوران بازجویی شکنجه شده و پس از  صدور حکم اعدام در محدودیت تماس با خانواده‌اش به سر برده است. 

محمدی به همراه چهار نفر دیگر در ارتباط با اعتراضات سراسری بازداشت شد که حکم اعدامشان در دیوان عالی کشور تایید شده است.

واکنش وزیر کشور به مصوبه جدید شورای نگهبان: ما به تفسیر ریاست جمهوری عمل می‌کنیم

 

یک روز پس از انتشار متن کامل مصوبه جدید شورای نگهبان درباره شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، گفت هرگونه ابلاغیه قانونی باید توسط رئیس جمهور ابلاغ شود. 

به گزارش ایسنا، رحمانی فضلی روز یکشنبه پس از جلسه ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران در این زمینه ادامه داد: «ما روز بعد از آن که ابلاغیه شورای نگهبان به دستمان رسید موارد را به استحضار رئیس جمهور رساندیم و خواستیم تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست جمهوری را به ما بدهند.»

او تاکید کرد: «ما منتظر بررسی و تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست جمهوری هستیم و هر نوع برداشت حقوقی که انجام شود آن را انجام می‌دهیم.»

به گفته وزیر کشور، هنوز تفسیر ریاست جمهوری درباره این مصوبه شورای نگهبان به وزارت کشور ابلاغ نشده است.

بر اساس ابلاغیه جدید شورای نگهبان به وزارت کشور که متن کامل آن روز شنبه منتشر شد، نداشتن سابقه در اعتراضات ۸۸ یکی از شرایط نامزدهای ریاست جمهوری اعلام شده است.

همچنین بر اساس این مصوبه، در عملکرد نامزدها باید همواره «مصالح نظام» و «معیار‌های اصیل انقلابی» لحاظ شده باشد «به گونه‌ای که در میان مردم به این خصوصیت شناخته و مشهور باشند.»

شمار زیادی از فعالان سیاسی و حقوقدانان این مصوبه را حتی برخلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی خوانده و گفته‌اند وضع قانون انتخاباتی تنها در اختیار مجلس است.

ناسا از چین به خاطر اقدامش در سقوط کنترل‌نشده بقایای موشک انتقاد کرد

 

اقدام چین در بازگرداندن بقایای یک موشک به زمین به روش کنترل‌نشده انتقاد آمریکا را در پی داشت و سازمان هوانوردی و فضا، ناسا، چین را به عدم شفافیت و عدم رعایت استانداردهای بین‌المللی متهم کرد.

رسانه‌های چینی اعلام کرده‌اند بقایای موشکی که بقایای موشکی که به ایستگاه فضایی چین فرستاده شده بود در اقیانوس هند، در نزدیکی سری‌لانکا، فرود آمد و بخش‌هایی از آن هنگام ورود به جو زمین در آتش سوخت؛ با این حال ناسا می‌گوید مکان دقیق و حجم بقایای موشک هیچ‌کدام مشخص نیست.

بیل نلسون، فضانورد سابق و از مسئولان ناسا تاکیده کرده که چین استاندارهای مسئولیت‌پذیری در ارتباط با زباله‌های فضایی را در ارتباط با بقایای این موشک رعایت نکرده است.

معاون وزیر بهداشت از برگزاری حضوری کنکور دفاع کرد

 

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، از برگزاری حضوری کنکور دفاع کرد و گفت شرکت‌کنندگان در کنکور سال گذشته «ساعات کنکور امن‌ترین زمان زندگی آنها از لحاظ کرونا بود».

او در گفت‌وگو با تلویزیون جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه کنکور «بازار چند ده هزار میلیاردی دارد» گفت برخی از کسانی که خواستار به تاخیر افتادن آن هستند، از این تاخیر «خیلی سود می‌کنند».

روز پنجشنبه علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، اعلام کرد که این ستاد سرانجام درباره برگزاری آزمون‌ها به نتیجه رسید و تصویب کرد که «زمان برگزاری کنکور تغییر نکند و با فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل بهداشتی برگزار شود».

بر اساس اعلام ستاد ملی کرونا، آزمون کنکور سراسری در روزهای ۹ تا ۱۲ تیرماه و آزمون کارشناسی ارشد نیز از ششم تا هشتم مردادماه برگزار خواهد شد. 

همچنین بر اساس مصوبه این ستاد، سایر آزمون‌ها نیز طبق تقویم و زمان‌بندی سازمان سنجش برگزار خواهد شد.

برگزاری حضوری آزمون‌هایی مانند کنکور سراسری همزمان با شیوع کرونا انتقادهایی برانگیخته است. همچنین شماری از دانش‌آموزان نیز در هفته‌های اخیر تجمعاتی اعتراضی علیه برگزاری حضوری آزمون‌های پایه‌های نهم و دوازدهم برگزار کردند که در برخی شهرها با خشونت ماموران امنیتی روبه‌رو شد.

از سوی دیگر منصور غلامی، وزیر علوم، از احتمال برگزاری کلاس‌های دانشگاهی به صورت حضوری از مهرماه خبر داده است.

غلامی روز یکشنبه به ایسنا گفت: «تمامی خوابگاه‌ها، آشپزخانه‌ها، رستوران‌ها، تاسیسات، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها این آمادگی را دارند تا به دانشجویان سرویس ارائه بدهند.»

گروهی از ایرانیان مقیم کانادا در تجمعی خواستار پایان همجنسگراستیزی در ایران شدند 

گروهی از ایرانیان ساکن شهر ونکوور کانادا، برای گرامیداشت علیرضا فاضلی منفرد، جوان همجنسگرایی که به دست مردان خانواده اش کشته شد، گردهم آمدند.

حاضرین در این مراسم با در دست داشتن پلاکاردهایی در محکومیت خشونت علیه دگرباشان جنسی، خواستار پایان همجنسگراستیزی و  ترنس ستیزی در جامعه ایران شدند.

در این مراسم چند نفر از اعضای جامعه دگرباشان ایرانی ساکن کانادا، درباره تجربه های خود از همجنسگراستیزی و ترنس ستیزی در ایران سخنرانی کردند، و خواستار حمایت جامعه ایران از دگرباشان جنسی شدند.

علی فاضلی منفرد، جوان همجنسگرا، روز ۱۴ اردیبهشت در اهواز توسط سه مرد خانواده خود به قتل رسید. قتل این جوان  ۲۰ ساله پس از آن انجام شد که بستگانش از روی موارد ثبت شده روی کارت معافیت سربازی به هویت جنسی او پی بردند.

هر ساله تعداد زیادی از دگرباشان جنسی در ایران، به دلیل فشارهای خانواده ها و جامعه، وجود قوانین همجنسگراستیز، خطر اعدام و سایر مجازات های خشونت آمیز و محرومیت از بسیاری از حقوق قانونی و مدنی، قربانی خشونت شده و یا  ناچار به ترک کشور می شوند. 

صادق خان دوباره شهردار لندن شد

صادق خان، شهردار کنونی لندن و نامزد حزب کارگر، برای دومین بار در انتخابات پیروز شد و مجددا به عنوان شهردار لندن انتخاب شد. 

به گزارش رویترز، این دومین باری است که صادق خان به شهرداری لندن برگزیده شده و رقیب محافظه‌کار خود زک گلداسمیت را از دستیابی به این شغل مهم بازداشته است.

صادق خان شهردار مسلمان لندن با کسب ۵۵ و ۲ دهم درصد آرا توانست رقیب خود از حزب محافظه کار را شکست دهد.

صادق ‏خان که کمپین خود را بر ایجاد شغل و تقویت اقتصاد گردشگری لندن متمرکز کرده بود، پس از اعلام پیروزی گفت: «من فروتنانه از اعتماد لندنی‌ها برای سپردن تصدی شهر بزرگ لندن ، تشکر می‌کنم.»

نداشتن سابقه در اعتراضات ۸۸ یکی از شرایط نامزدهای ریاست جمهوری اعلام شد

 

رسانه‌های ایران متن کامل مصوبه جدید شورای نگهبان درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را که در روزهای اخیر خبرساز شده بود منتشر کردند.

بر اساس ابلاغیه هفته پیش شورای نگهبان به وزارت کشور که متن کامل آن روز شنبه منتشر شد، نداشتن سابقه در اعتراضات ۸۸ یکی از شرایط نامزدهای ریاست جمهوری اعلام شده است.

بر اساس مصوبه جدید شورای نگهبان، در عملکرد نامزدها باید همواره «مصالح نظام» و «معیار‌های اصیل انقلابی» لحاظ شده باشد «به گونه‌ای که در میان مردم به این خصوصیت شناخته و مشهور باشند».

در این مصوبه همچنین اعلام شده که نامزدها باید برخوردار از «شایستگی‌های ذاتی و اکتسابی لازم از نظر دانش و مهارت» در مدیریت باشند.

«ارائه برنامه‌ها و خط مشی‌های اجرایی در چارچوب صلاحیت و اختیارات قوه مجریه مبتنی بر اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام» از جمله دیگر شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری است.

در روزهای اخیر بخش‌هایی از مصوبه جدید شورای نگهبان، از جمله محدودیت سنی ۴۰ تا ۷۵ سال برای نامزدها، منتشر شده و واکنش‌هایی برانگیخته بود.

شمار زیادی از فعالان سیاسی و حقوقدانان این مصوبه را حتی برخلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی خوانده و گفته‌اند وضع قانون انتخاباتی تنها در اختیار مجلس است.

با این حال اعضای شورای نگهبان اعلام کرده‌اند که این مصوبه پس از ابلاغ «سیاست‌های کلی انتخابات» توسط رهبر جمهوری اسلامی در سال ۹۶ تصویب و اخیرا اصلاح شده است.

انفجار بمب در مقابل یک مدرسه در کابل دست‌کم ۴۰ کشته بر جای گذاشت

بنابر اعلام سخنگوی وزارت کشور افغانستان، در اثر انفجار بمب در مقابل یک مدرسه در غرب شهر کابل، دست‌کم ۴۰ نفر کشته شدند.

دو منبع امنیتی در صبحت با خبرنگار ایران اینترنشنال گفتند که یک خودروی بمب‌گذاری‌شده در مقابل مدرسه منفجر شده است.

شاهدان از محل حادثه گفته‌اند که انفجار هنگامی رخ داد که دانش‌آموزان دختر در حال خروج از مدرسه بودند.

بنا بر اعلام وزارت کشورافغانستان، گفت که انفجار روز شنبه ۱۸ اردیبهشت، حوالی ساعت چهار بعدازظهر رخ داده است.

مدرسه سیدالشهدا، در شهرک اتفاق در حوزه سیزدهم امنیتی شهر کابل قرار دارد.

شاهدان عینی گفته‌اند که بیشتر قربانیان انفجار دانش‌آموزان دخترند. سخنگوی وزارت کشور این حادثه انفجاری را یک «جنایت بزرگ تروریستی» خواند.

این انفجار در یک منطقه نسبتا محروم و عمدتا هزاره‌نشین رخ داده است. پیش از این نیز چندین مسجد، مدرسه، باشگاه ورزشی، بیمارستان و مراکز آموزشی در غرب کابل، هدف انفجار بمب و انفجار انتحاری قرار گرفته بود.

تاکنون افراد یا گروهی مسئولیت این انفجار را به عهده نگرفته‌اند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در واکنش به این حادثه، وقوع انفجار در غرب کابل را محکوم کرد. سخنگوی طالبان ساعتی پس از انفجار، این حادثه را به گروه داعش نسبت داد و در توییتی از شمار بالای جان‌باختگان خبر داد.