خطر بازگشت پناهجویان روهینگیایی از هند به میانمار | ایران اینترنشنال

خطر بازگشت پناهجویان روهینگیایی از هند به میانمار

رویترز به نقل از دو مقام رسمی اعلام کرد پلیس هند روز یک‌شنبه بیش از ۱۵۰ پناهنده روهینگیایی که «به طور غیر‌قانونی» در قسمت‌های شمالی منطقه جامو و کشمیر زندگی می‌کردند را بازداشت کرده و مراحل بازگردان آنها به میانمار آغاز شده است

بنا بر این گزارش، پس از انجام تست‌های بیو‌متریک و تست‌های دیگر از صدها نفر در جامو برای تشخیص هویتشان، ده‌ها روهینگیایی به یک مرکز نگهداری موقت در زندان هیرا ناگرا در جامو منتقل شده‌اند.

نارندرا مودی نخست وزیر هند در اوت سال ۲۰۱۹ موقعیت ویژه ایالت جامو و کشمیر را لغو کرد و این ایالت هم اکنون از سوی دولت هند اداره می‌شود

دولت ملی‌گرای هند مسلمانان روهینگیا را بیگانه و خطری برای امنیت ملی می‌داند. این دولت دستور داده هزاران روهینگیایی که در مناطق مختلف هند زندگی می‌کنند شناسایی و به میانمار بازگردانده شوند.

 

رییس سابق بانک صنعت و معدن متهم ردیف شانزدهم در پرونده حسن رعیت

در دومین جلسه دادگاه حسن میرکاظمی مشهور به حسن رعیت، نام علی اشرف افخمی، رییس سابق بانک صنعت و معدن، به عنوان متهم ردیف شانزدهم پرونده اعلام شد. 

در این جلسه نام ۲۰ متهم دیگر نیز اعلام شد که بر اساس آن منصور معتقد، برادر زن حسن رعیت، متهم ردیف دوم است.

 منصور معتقد متهم به «امحای اسناد مالی موجود در ساختمان مرکزی گروه میرکاظمی» و فراری دادن «افراد مطلع از اقدامات گروه میرکاظمی بعد از دستگیری متهم ردیف اول پرونده» شده است.

بر اساس گزارش قوه قضاییه، در این جلسه همچنین نماینده دادستان به «روابط نزدیک» حسن رعیت با قاضی غلامرضا منصوری، قاضی متهم در پرونده اکبر طبری، اشاره کرد. در این گزارش اما توضیح بیشتری در این‌باره داده نشده است.

حسن رعیت در مرداد ماه سال ۹۸ بازداشت شد. نام او وقتی بر سر زبان‌ها افتاد که عکس او با کلت و سوار بر موتور همراه با گروهی موتورسوار در جریان سرکوب اعتراضات سال ۱۳۸۸ منتشر شد. پس از آن نیز عکس او در کنار بابک زنجانی در یک جت شخصی منتشر شد.

همچنین اعلام شده که شرکت‌های او ۱۷۵میلیارد تومان به بانک کشاورزی بدهکار هستند.

حسن رعیت متهم است که ۳۷میلیون یورو از بانک صادرات گلستان برای واردات کالا دریافت کرده اما هیچ کالایی وارد نکرده است. 

علیرضا زاکانی، نماینده مجلس نهم، گفته بود که بدهی ریالی حسن رعیت در این پرونده ۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده اما با دخالت اکبر طبری، معاون اجرایی قوه قضاییه، رای به سود حسن رعیت صادر شده است.

 

مدیر عامل مرکز حلال جهانی: حقوق و مزایای روزانه روحانیون ناظر ذبح شرعی ۲۲۰ یورو است

پیمان فلسفی، مدیر عامل مرکز حلال جهانی، اعلام کرد که بر اساس آیین نامه حق ماموریت کارکنان دولت، اجازه پرداخت روزانه ۲۲۰ یورو حقوق و مزایا به روحانیون ناظر بر ذبح شرعی در خارج از کشور داده شده است.

مدیر عامل مرکز حلال جهانی نامه منتشر شده در اینباره را تایید کرد و در عین حال گفت که «سوء استفاده رسانه‌های بیگانه ما را نگران کرد.»

بر اساس این نامه، فلسفی به مدیران شرکت‌های وارد کننده مرغ از ترکیه اعلام کرده بود که حقوق ناظران شرعی دو هزار و ۵۰۰ یورو در هر ماه است و علاوه بر این مبلغ، باید اسکان و تغذیه آنان نیز توسط این شرکت‌ها تامین شود.

مدیر عامل مرکز حلال جهانی گفت که پرداخت این مبلغ به این روحانیون قانونی است و کار آنان به دلیل حضور در کشتارگاه در خارج از کشور «کار سخت» محسوب می‌شود.

او گفت: «اگر حضور ناظران شرعی در کشتارگاه نباشد، یک کیلو گوشت و مرغ حلال هم وارد سفره مردم نمی‌شود.»

عباس عراقچی از تعویق یک روزه نشست وین خبر داد

عباس عراقچی از تعویق یک روزه نشست وین خبر داد و دلیل آن را ابتلای یک عضو هیات سیاسی اتحادیه اروپا عنوان کرد.

عراقچی  گفت که براساس برنامه قبلی قرار بود جلسه مذاکره ایران با ۱+۴ روز چهارشنبه برگزار شود اما به‌دلیل ابتلای یکی از اعضای هیات سیاسی اتحادیه اروپا به کرونا و و ضرورت رعایت پروتکل‌های مراقبتی، این جلسه پنج‌شنبه برگزار می‌شود.

در فاصله جمعه گذشته آخرین دور از نشست قبلی وین برگزار شد انفجار سایت غنی‌سازی نطنز و همچنین اعلام ایران برای آغاز غنی‌ستزی ۶۰ درصد رخ داده است.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که ریاست هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی در نشست وین را بر عهده دارد، از روز سه‌شنبه به منظور برگزاری ادامه مذاکرات با گروه ۱+۴ که با حضور آمریکا برگزار می‌شود به اتریش سفر کرده است.

در این دور از گفت‌وگوها نمایندگانی از سایر دستگاه‌ها از جمله وزارت نفت و بانک مرکزی ایران نیز در ترکیب هیات اعزامی ایران به وین حضور دارند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه آمریکا درباره احیای برجام گفت‌وگو کردند

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، درباره چالش‌های مختلف بین‌المللی، از جمله چگونگی پیشبرد مذاکرات احیای برجام، گفت‌وگو کردند.

دو طرف در این گفت‌وگو از افزایش حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین و اقدام روسیه در اشغال شبه جزیره کریمه ابراز نگرانی کردند.

وزیر خارجه آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین توافق کردند به همکاری‌های خود برای ایجاد ثبات در افغانستان ادامه دهند و درباره کمک به حل بحران سیاسی اتیوپی بایکدیگر رایزنی کردند.

دو طرف همچنین بر ادامه همکاری آمریکا و اتحادیه اروپا برای رسیدگی به اولویت‌ها و چالش‌های مشترک امنیتی و سیاست‌ خارجی خود تاکید کردند.

دولت بایدن با فروش ۲۳ میلیارد دلار سلاح به امارات موافقت کرد

دولت جو بایدن به کنگره اطلاع داد که به فروش بیش از ۲۳ میلیارد دلار سلاح، از جمله فروش جنگنده‌های اف-۳۵ و پهپادهای مسلح، به امارات اقدام می‌کند، در عین حال برای بررسی برخی جزئیات با مقامات اماراتی در تماس است.

این توافق شامل فروش ۵۰ هواپیمای جنگنده اف-۳۵، ۱۸ پهپاد و موشک‌های هوا به هوا و هوا به زمین است.

پس از عادی‌سازی روابط امارات با اسرائیل، دولت ترامپ با فروش این تسلیحات موافقت کرده بود، اما دولت بایدن پس از روی کار آمدن برای بررسی دوباره این طرح اجرای آن را متوقف کرد.

برخی از نمایندگان کنگره آمریکا به دلیل نقش امارات در جنگ یمن و بحران انسانی بوجود آمده در این کشور و احتمال از بین رفتن برتری نظامی اسرائیل در خاورمیانه با این طرح مخالف بودند. با این حال، اسرائیل بعدا اعلام کرد که با فروش سلاح به امارات مخالفتی ندارد.

در ماه دسامبر نیز، یک طرح نمایندگان کنگره برای منع فروش این تسلیحات به امارات با مخالفت جمهوری‌خواهان شکست خورد.

بیست و هفت سناتور دموکرات از بایدن خواستند تحریم‌های غیر منطبق بر برجام را لغو کند

بیست و هفت سناتور دموکرات کنگره آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن تاکید کردند اگر ایران تمایل به از سرگیری اجرای تعهدات خود در برجام داشته باشد، ایالات متحده نیز باید مایل باشد به توافق هسته‌ای بازگردد و آن دسته از تحریم‌های جمهوری اسلامی را که در این توافق به آنها اشاره شده لغو کند.

سناتورهای دموکرات در نامه خود به بایدن تاکید کردند درصورت بازگشت آمریکا به برجام، رییس‌جمهوری باید جنبه‌های مختلف پایبندی ایران به این توافق را به کنگره گزارش دهد و هر ۹۰ روز شفافیت، قابل راستی‌آزمایی بودن اقدامات و اجرای کامل تعهدات از سوی ایران را به تایید برساند.

سناتورهای دموکرات با اشاره به اینکه سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی شکست خورده گفتند سیاست دولت بایدن مبنی بر «پایبندی در برابر پایبندی» به «احیای اعتبار دیپلماتیک آمریکا» و «ترمیم» روابط واشینگتن با متحدان اروپایی‌اش کمک می‌کند.

دادگاه مصر: کشتی «اور گیون» تا پرداخت خسارت در توقیف خواهد ماند

در حالی‌که مذاکرات مقامات اداره کانال سوئز و مالک کشتی «اور گیون» بر سر نحوه و میزان خسارت بستن کانال سوئز با سختی پیش می رود، یک دادگاه محلی در مصر حکم داد تا پرداخت خسارت از سوی مالک کشتی یا صاحب محموله، «اور گیون» در توقیف بماند.

کشتی کانتینربر «اور گیون» ماه گذشته در کانال سوئز به گل نشست و این آبراه حیاتی را مسدود کرد .

مقامات اداره کننده کانال ادعای خسارتی را به علت مسدود شدن کانال و کاهش درآمد ناشی از مسدود شدن کانال و همچنین هزینه های عملیات نجات به مبلغ یک میلیارد درخواست کردند.‏

‏روزنامه دولتی الاهرام روز سه شنبه گزارش داد که يک دادگاه مصر اکنون به اداره کانال سوئز اجازه داده است تا کشتی را تا زمانی که شرکت ژاپنی مالک کشتی ۹۰۰ ميليون دلار خسارت آن را پرداخت کند در اختیار خود داشته باشد.

اسامه ربی، رییس اداره کانال سوئز گفت که شرکت اجاره کننده کشتی در مذاکرات خود تنها حاضر به پرداخت ۱۰ درصد از مبلغ مورد نظر مقامات ‏کانال سوئز شده بود.

رییس‌جمهوری آمریکا خواستار اجلاس اضطراری سران با پوتین شد

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، از ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، خواست تا با کاهش نیروهای خود در مرز با اوکراین و برگزاری یک اجلاس فوری سران، می‌توان تنش‌ها را در این منطقه حساس  کم کرد

به گزارش رویترز، بایدن در بیانیه کاخ سفید، با تاکید بر حمایت آمریکا از دولت اوکراین، از رییس جمهوری روسیه خواسته است تا دیدار سران یک کشور سوم صورت گیرد.

در این بیانیه همچنین آمده است رییس‌جمهوری آمریکا نگرانی‌ها را از تحرکات نظامی روسیه در کریمه  و مرزهای اوکراین اعلام کرد و از روسیه خواست تنش ها را کاهش دهد.

و اظهار امیدواری شده است که نشست پیشنهادی می‌تواند به «طیف کامل مسائل» پیش روی دو قدرت جهانی بپردازد.‏

‏‏روسیه کریمه را در سال ۲۰۱۴ اوکراین را تصرف کرد و درهفته های اخیر در شرق اوکراین از خواست جدایی طلبان «دونتسک» و «لوهانسک» حمایت می‌کند.

استاندار لرستان: وضعیت کرونا در لرستان خطرناک است

موسی خادمی، استاندار لرستان با بیان اینکه درصد ابتلا به کرونا در این استان خیلی بالاست و از هر صد نمونه تست که گرفته می‌شود ۵۰ مورد آن مثبت است، تاکید کرد وضعیت کرونا در لرستان خطرناک است.

خادمی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا با تاکید براینکه وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان لرستان اصلا مناسب نیست و خطرناک است، افزود که طی روز سه‌شنبه ۲۷۴ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی لرستان بستری شدند.

 استاندار لرستان گفت که با توجه به معیاری که در روزهای اخیر در کشور وجود دارد، حدود ۱۰ درصد از بستری‌شدگان با شرایط سخت مواجه می‌شوند و احتمال مرگ آنها بالا می‌رود و ممکن است در روزهای آتی آمار مرگ و میر در لرستان از وضعیت فعلی نیز بیشتر شود.

خادمی گفت که در حال حاضر جز رعایت فاصله اجتماعی و اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی چاره‌ای نداریم، گفت که ما حرفی پنهان از مردم نداریم و پیش‌بینی وضعیت استان در روزهای پیش رو نیز بسیار نامطلوب و خطرناک است و مردم شرایط را جدی بگیرند.

آمریکا نیروهای خود را تا یازدهم سپتامبر از افغانستان خارج می‌کند

جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده، اعلام کرد که  تا بیستم شهریور، ۱۱ سپتامبر، نیروهای نظامی کشورش را از افغانستان خارج خواهد کرد.

به نوشته نیویورک تایمز،‌ قرار است بایدن روز چهارشنبه این تصمیم را اعلام کند.

پیشتر و در پی توافق صلح دوحه با طالبان در دوحه،آمریکا ضرب الاجل اول ماه می را به عنوان زمان خروج کامل نیروهایش از افغانستان اعلام کرده بود.

با خروج نیروهای آمریکایی ۲۰ سال پس از حملات تروريستی به مرکز تجارت جهانی و پنتاگون، اين کشور به طولانی ترین جنگ تاریخ خود پایان خواهد داد.

آمریکا حدود سه هزار نیروی نظامی و آموزشی در افغانستان دارد.

این تصمیم درحالی اعلام می شود که بر اساس يک گزارش اطلاعاتی جديد ‏‏که روز‏‏ سه شنبه ‏‏منتشر شد، چشم‌انداز صلح در افغانستان بسیار تیره ارزیابی شده است و عقد قرارداد صلح با طالبان در سال آينده بعيد به نظر می رسد.

بر اساس ارزيابی‌های اطلاعاتی تازه منتشر شده، خروج سربازان آمريکايی از این کشور، احتمال بروز جنگ داخلی و بازگشت گروه های تروريستی به این کشور پیش بینی شده است.

‏مقامات افغانستانی بیم آن را دارند که تصميم رییس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی به همراه آزادی زندانیان طالبان به عنوان تعهدات آمریکا در قرارداد دوحه، شرایط را در افغانستان پیچیده‌تر کند.

کانال ۱۲ اسرائیل: یک موشک ایرانی به یک کشتی اسرائیلی اصابت کرد

کانال ۱۲ اسرائیل وقوع حادثه برای یک کشتی اسرائیلی را تایید و اعلام کرد این حادثه بر اثر اصابت یک موشک ایرانی رخ داد.

این رسانه اسرائیلی روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین اضافه کرد این کشتی در این حادثه «خسارت اندکی» دیده است.

پیش از آن، برخی خبرگزاری‌ها در ایران روز سه‌شنبه به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین از حمله به یک کشتی باری اسرائیلی در سواحل بندر الفجیره در امارات متحده عربی خبر دادند.

المیادین رسانه عربی نزدیک به حزب‌الله لبنان و جمهوری اسلامی ایران است. در این گزارش، نام این کشتی اسرائیلی «هایپریون» اعلام شده که متعلق به یک شرکت اسرائیلی ری (Ray Shipping) است.

در اسفند ماه نیز یکی دیگر از کشتی‌های این شرکت در دریای عمان هدف یک انفجار قرار گرفت و مقام‌های اسرائیلی جمهوری اسلامی را عامل این انفجار دانستند.

حمله دوباره به یک کشتی اسرائیلی در منطقه خلیج فارس، دو روز پس از انفجار در تاسیسات غنی‌سازی نطنز روی داد. مقام‌های جمهوری اسلامی اسرائیل را مسئول انفجار در تاسیسات نطنز معرفی کرده‌اند.

بنا بر اظهارات مقام‌های ایران، در این انفجار «چندین هزار» سانتریفیوژ و «بخش عمده امکانات غنی‌سازی» اورانیوم ایران آسیب دید و از بین رفت.

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت گفت کانون پاسخ جمهوری اسلامی به این حمله در «سرزمین متجاوز» صورت خواهد گرفت. با این حال، هنوز مقام‌های جمهوری اسلامی به طور رسمی درباره حمله به کشتی باری در سواحل امارات اظهارنظری نکرده‌اند.

کمالوندی: به دستور روحانی، سازمان انرژی اتمی موظف به تولید اورانیوم ۶۰ درصد شد

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: به دستور حسن روحانی، سازمان انرژی اتمی موظف به راه‌اندازی خط تولید اورانیوم ۶۰ درصد به مقدار مورد نیاز در چارچوب ماده یک قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها مصوب مجلس شد. از امشب مقدمات اجرایی این کار در تاسیسات غنی سازی آغاز خواهد شد.

کمی پیشتر، عباس عراقچی،‌ معاون وزیر امور خارجه ایران و مذاکره‌کننده ارشد این کشور در مذاکرات برجام،‌ از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی در ایران خبر داد.

این تصمیم دو روز پس از دومین «انفجار» در سایت هسته‌ای نطنز و همچنین یک روز پس از اعمال تحریم‌های حقوق بشری علیه مقام‌های حکومت ایران اعلام شد.

سه ماه پیش کمالوندی با توجه به مصوبه مجلس گفته بود: «امکان غنی‌سازی اورانیوم در سطوح ۴۰ تا ۶۰ درصد در کشور وجود دارد.»

پس از آن، علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، در اسفندماه گفت حد غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران ۲۰ درصد نخواهد بود و ممکن است آن را به ۶۰ درصد هم برساند.

ظریف: ایران و روسیه درباره لغو تحریم‌های آمریکا هم‌عقیده‌اند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه اعلام کرد: «ایران و روسیه هم‌عقیده‌اند که برای احیای برجام باید تحریم‌های آمریکا لغو شود».

ظریف روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین در توییتی مذاکرات خود با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در تهران درباره «موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی» را «خوب» توصیف کرد.

او همچنین خطاب به رییس جمهوری آمریکا اضافه کرد: «بایدن باید انتخاب کند: توافقی که اوباما انجام داد یا تروریسم اقتصادی ناکام ترامپ». لاوروف همچنین روز سه‌شنبه با حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی دیدار کرد.

روحانی در این دیدار گفت: «ما می‌خواهیم فضا و روابط به تعهدات و توافقات سال ۲۰۱۵ برگردد. نه حاضریم کمتر از آن را بپذیریم و نه دنبال آن هستیم که بیش از آن را بدست آوریم.»

همزمان با سفر لاوروف به تهران، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، با اشاره به مذاکره غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در نشست وین، گفت روسیه آماده است برای پیشبرد روند دیپلماتیک بازگشت به برجام، میان ایران و آمریکا میانجی‌گری کند.

آمریکا خواستار توقف تزریق واکسن جانسون و جانسون شد

رویترز به نقل از نیویورک تایمز گزارش کرد آمریکا خواستار توقف تزریق واکسن جانسون و جانسون به دلیل گزارش مواردی از لختگی خون شده است.

مقام‌های بهداشتی آمریکا اعلام کردند شش مورد بیماری خونی نادر مرتبط با لختگی خون پس از تزریق این واکسن گزارش شده است.

براساس این گزارش شش نفر زنان بین ۱۸ تا ۴۸ سال هستند که یکی از آنها جان باخته و فرد دیگری نیز به دلیل شرایط نامناسب در بیمارستان بستری شده است.

دادگاه عالی حقوق بشر اروپا: حقوق آلتان، روزنامه‌نگار ترکیه‌ای زندانی، نقض شده است

دادگاه عالی حقوق بشر اروپا اعلام کرد در جریان دستگیری و زندان احمد آلتان، روزنامه‌نگار و نویسنده ترکیه‌ای، حق آزادی و آزادی بیان او سلب و بدون وجود دلایل منطقی و مستدل، متهم شده است.

آلتان ۷۱ ساله به اتهام‌های مرتبط با کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ در زندان به سر می‌برد. او در سپتامبر ۲۰۱۶، به اتهام ارسال پیام‌های پنهانی در مورد کودتا از طریق یک برنامه تلویزیونی و همچنین نگارش مقاله‌های انتقادی درباره دولت بازداشت شد.

این روزنامه‌نگار زندانی در سال ۲۰۱۸، به حبس ابد بدون عفو مشروط محکوم شد اما این حکم در دادگاه فرجام‌خواهی نقض شد. آلتان در محاکمه مجدد، به اتهام کمک به سازمانی تروریستی، به بیش از ۱۰ سال زندان محکوم شد.

در بیانیه دادگاه عالی حقوق بشر اروپا آمده است به تشخیص این دادگاه، انتقاد آلتان از رویکرد سیاسی رییس‌جمهوری ترکیه نمی‌تواند دال بر اطلاع قبلی او از کودتا باشد.

با وجود این‌که تصمیم‌های دادگاه عالی حقوق بشر اروپا الزام‌آور هستند، ترکیه احکام اخیر این دادگاه را نادیده گرفته است، از جمله درخواست آزادی عثمان کاوالا، فعال مدنی، و صلاح‌الدین دمیرتاش، سیاستمدار حامی کردها.

ستاد اجرایی فرمان امام وجود مشکل در تولید واکسن «برکت» را تکذیب کرد

پس از آنکه رییس سازمان نظام پزشکی ایران از مواجه شدن روند تولید واکسن کرونای «برکت» با مشکل خبر داد، رییس مرکز اطلاع‌رسانی ستاد اجرایی فرمان امام این مساله را رد کرد.

حجت نیکی ملکی، رییس این مرکز، در صفحه توییترش نوشت اطلاعات محمدرضا ظفرقندی، رییس سازمان نظام پزشکی، از واکسن برکت «نادرست» است. ظفرقندی طی یک گفت‌وگوی مجازی در کلاب‌هاوس اشاره کرده بود که واکسن‌های ایرانی از جمله برکت،‌ رازی و پاستور و کوبا همه در فرایند تولید هستند،‌ اما واکسن برکت که قرار بود تا آخر بهار آمده شود، با مشکلاتی روبه‌رو شده است که دیرتر آماده خواهد شد.

از سوی دیگر مسئول طرح تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام هم اعلام کرده «۱۰۰ درصد عملیات احداث ساختمان به پایان رسیده، ۲۰ تا ۳۰ درصد تجهیزات این خط تولید نصب شده و ۲۰ درصد تجهیزات در حال نصب است.»

رییس مرکز اطلاع‌رسانی این ستاد در ادامه توییتش اشاره کرده که ظرفیت خط نیمه صنعتی تولید این واکسن به «سه میلیون دوز در ماه» رسیده است. با گذشته چندین ماه از ادامه واکسیناسیون در کشورهای جهان و منطقه، ایران همچنان از برنامه‌های واکسیناسیون عمومی عقب مانده است.

نهادهای صنفی پرستاری،‌ پزشکی و کارشناسان مقام‌های حکومت را در این زمینه مورد انتقاد قرار می‌دهند.

وزیر راه: یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی شناسایی شد

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی ایران از شناسایی یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در این کشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، اسلامی روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین به خبرنگاران گفت فهرست این خانه‌ها در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفت.

پیشتر وزارت راه و شهرسازی همه مردم ایران را ملزم کرده بود از روز پنجشنبه ۱۹ فروردین به مدت دو ماه فرصت دارند‌ املاک تحت تملک خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند. 

بر این اساس، همچنین همه خانوارها اعم از شهری، روستایی، مالک و مستاجر، مکلف هستند اطلاعات سکونتی خود را در این دو ماه در این سامانه ثبت کنند.

بر اساس قانون مالیاتی، واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر که به ‌عنوان «واحد خالی» شناسایی می‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره خواهند شد.

جاشوآ وانگ، فعال دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگی، به چهار ماه زندان محکوم شد

جاشوآ وانگ، فعال دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگی، به چهار ماه زندان محکوم شد، او در میان ۴۷ فعالی است که به اتهام تجمع بدون‌ مجوز و نقض قانون «ضدماسک» به زندان محکوم شده‌ا‌ند.

این حکم تحت قانون امنیتی چین صادر شده و بر اساس آن افراد اجازه ندارند صورتشان را بپوشانند وانگ ۲۴ ساله اتهاماتش را پذیرفت .

او همچنین پذیرفت که در یک تجمع بدون مجوز، در اکتبر ۲۰۱۹، صورتش را پوشانده بوده است.

در اکتبر ۲۰۱۹، کری لم، رهبر هنگ‌کنگ، برخی «اختیارات فوریتی» متعلق به دوران استعمار را برای نخستین‌بار، پس از گذشت بیش از نیم‌قرن، دوباره فعال کرد و به‌دنبال آن، قانونی مخالف پوشاندن صورت وضع کرد. به‌موجب این قانون، افراد اجازه ندارند صورتشان را بپوشانند.

این قانون در زمانی وضع شد که بسیاری معترضان دموکراسی‌خواه، صورتشان را برای اینکه مقامات آنان را شناسایی نکنند، می‌پوشاندند؛ افرادی که صورتشان را به دلایل سلامتی، مذهبی و کاری می‌پوشاندند، از رعایت این قانون مستثنا هستند.

اما منتقدان می‌گویند که این ممنوعیت، گیج‌کننده است. بر اساس این قانون، پوشاندن صورت در تجمعات قانونی و غیرقانونی ممنوع است.

کسانی که از این قانون تخطی کنند، به حداکثر یک سال زندان و پرداخت ۲۵ هزار دلار هنگ‌کنگ محکوم می‌شوند.

سازمان بهداشت جهانی خواستار ممنوعیت کامل فروش حیوانات زنده در بازارهای مواد غذایی شد

سازمان بهداشت جهانی با صدور بیانیه‌ای خواستار ممنوعیت کامل فروش حیوانات زنده در بازارهای مواد غذایی شد. این سازمان دلیل این درخواست را پیشگیری از وقوع همه‌گیری‌های احتمالی دیگر در آینده عنوان کرد.

در بیانیه سازمان بهداشت جهانی آمده است که دولت‌های جهان باید برای کاهش خطرات احتمالی برای سلامت عموم، فروش حیوانات وحشی را در بازارهای موادغذایی فروش حیوانات زنده، موسوم به «بازار خیس»، ممنوع کنند.

صدور این بیانیه در حالی است که سازمان بهداشت جهانی، پیش‌تر در سال ۲۰۲۰ گفته بود نیازی نیست این‌دست بازارها تعطیل شوند. این سازمان درخواست کرده بود که شرایط نگهداری حیوانات در این بازارها بهبود یابد اما هشدار داده بود که بستن این بازارها ممکن است در تامین موادغذایی اختلال ایجاد کند.

این بیانیه سازمان بهداشت جهانی به‌دنبال یک پژوهش مشترک میان مقام‌های این سازمان و مقام‌های بهداشت چین، منتشر شده است. در این تحقیق آمده است بازارهای موادغذایی که محل فروش حیوانات زنده و مرده بودند، احتمالا منشا شیوع کووید-۱۹،بزرگ‌ترین همه‌گیری قرن، بوده است

بیانیه سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که مقام‌های رسمی این سازمان باور دارند که «بازارهای خیس» در شیوع ویروس‌های جدید در آینده موثرند.

بر اساس بیانیه سازمان بهداشت جهانی «حیوانات و به‌ویژه حیوانات وحشی، منبع پیدایش بیش از ۷۰ درصد بیماری‌های عفونی در انسانند.». در این بیانیه همچنین بر نقش پستانداران وحشی در پیدایش بیماری‌های جدید تاکید شده است.

پیش‌تر ادعا شده بود که منشا کووید-۱۹، نشت این ویروس از آزمایشگاه ویروس‌شناسی ووهان، مبدا همه‌گیری کرونا، بوده است؛ اما تیمی از بازرسان سازمان بهداشت جهانی که فوریه۲۰۲۱ که برای بررسی منشا کرونا به چین سفر کرده بودند، اعلام کردند که ادعای نشت ویروس از آزمایشگاه و انتقال آن به انسان «بسیار نامحتمل» است.

وزیر دفاع: برای حقوق نیروهای مسلح و سربازها کسری بودجه داریم

امیر حاتمی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی گفت ستاد کل نیروهای مسلح برای پرداخت حقوق و اداره نیروهای مسلح و حقوق سربازها با کسری بودجه مواجه است.

به گزارش ایرنا، حاتمی روز سه‌شنبه در پاسخ به سوال یک نماینده مجلس درباره عدم پرداخت حقوق «فوق العاده» به نیروهای مسلح در «مناطق جنگی» ادامه داد که ستاد کل نیروهای مسلح توان پرداخت چنین حقوقی را نیز ندارد.

او گفت دست‌کم «سالانه حدود ۶۰ هزار نفر را در این مناطق داریم که باید فوق‌العاده دریافت کنند و بار مالی آن حدود یک هزار میلیارد تومان است.»

حاتمی اضافه کرد اما سازمان برنامه و بودجه می‌گوید برای پرداخت این حقوق، پول جداگانه‌ای ندارد و نیروهای مسلح باید از بودجه موجود خود، آن را پرداخت کند.

این در حالی است که به گفته وزیر دفاع، ستاد کل نیروهای مسلح «برای اجرای کارهای جاری مثل پرداخت حقوق و اداره نیروهای مسلح و حقوق سرباز با کسری مواجه است و نمی‌تواند این بار مالی را تامین کند.»

حاتمی همچنین از مجلس خواست «به موضوع تامین منابع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که نقطه ضعف بودجه ۱۴۰۰» است، رسیدگی کند.

ستاد احیای دریاچه ارومیه: وزارت نیرو حق‌آبه این دریاچه را پرداخت نکرد

مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت وزارت نیرو بر خلاف توافق‌ قبلی، از پائیز گذشته تاکنون دریچه سدها را به روی این دریاچه بسته و اجازه نداده‌ آبی به آن برسد.

تجریشی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایسنا اضافه کرد: «عملا حق‌آبه دریاچه ارومیه طی امسال از دست رفته است چراکه اگر اکنون فصل کشاورزی است و اگر آب به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شود، کشاورزان آن را مصرف خواهند کرد.»

به گفته این مقام محیط زیستی، حق‌آبه دریاچه ارومیه طی سال آبی جاری، ۶۴۰ میلیون مترمکعب برآورد شده بود که از این میزان تنها حدود ۱۶۰ میلیون مترمکعب به دریاچه ارومیه پرداخت شد.

او ادامه داد این در حالی است که بر اساس مصوبات شورای عالی آب و ستاد احیای دریاچه ارومیه، آب شرب و پرداخت حق‌آبه محیط زیست باید در اولویت وزارت نیرو باشند.

تجریشی با اشاره به «بی‌فایده بودن» مکاتبه سازمان حفاظت محیط زیست با وزیر نیرو و مدیران استانی، تاکید کرد: «تا زمانی که قانونی درخصوص حق‌آبه‌های زیست محیطی وجود ندارد، با کاهش بارش‌ها در کشور تضاد منافع بین بهره‌برداران و محیط زیست بیشتر می‌شود.»

نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل متحد: حادثه نطنز می‌توانست فاجعه انسانی شود

محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران،‌ طی نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد درباره حادثه روز یکشنبه در سایت هسته‌ای نطنز به امکان بروز «فاجعه انسانی و محیط زیستی» و «ریسک بالای انتشار بالقوه مواد رادیواکتیو»، در پی آن اشاره کرد.

در این نامه که متن آن روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین‌ماه در رسانه‌های ایران منتشر شده،‌ ظریف خطاب به آنتونیو گوتروش حادثه صورت گرفته در نطنز را «جنایت جنگی» عنوان کرده و خواستار تنبیه برای مشارکت‌کنندگان در آن شده است.

او نوشت: «هر قدرتی که از این اقدام اطلاع یا رضایت داشته نیز باید به عنوان شریک جرم این جنایت جنگی مسئول شناخته شود.»

وزیر امور خارجه ایران همچنین به سخنان مقام‌ها و گزارش رسانه‌های اسرائیل درباره این حادثه اشاره کرد و افزود ایران از «هرگونه قضاوت نهایی در خصوص عامل این اقدام» خودداری می‌کند.

این مقام ایران در این نامه هم بر ضرورت رفع تحریم‌ها در خصوص احیای برجام تاکید کرده و گفته در در صورت تحقق آن تهران پس از راستی‌آزمایی با «توقف اقدامات جبرانی» پاسخ خواهد داد.

مقام‌های سازمان انرژی اتمی ایران که روز یکشنبه اتفاق رخ داده در سایت هسته‌ای نطنز را «حادثه» خوانده بودند،‌ پس از انتشار گزارش‌ رسانه‌های آمریکا و اسرائیل درباره سطح تخریب این «انفجار»، آن را «تروریسم هسته‌ای» عنوان می‌کنند.