توافق جدید بریتانیا و فرانسه برای کنترل مسیر مهاجرت از کانال مانش | ایران اینترنشنال

توافق جدید بریتانیا و فرانسه برای کنترل مسیر مهاجرت از کانال مانش

بریتانیا و فرانسه توافق‌نامه جدیدی امضا کرده‌اند که هدف از آن مهار تعداد مهاجرانی است که با قایق‌های کوچک از کانال مانش عبور می‌کنند.

پریتی پاتل وزیر کشور بریتانیا و جرالد دارمانین همتای فرانسوی‌اش گفتند که آنها می‌خواهند مسیری را که امسال بیش از ۸هزار نفر از آن عبور کرده‌اند را غیرقابل استفاده کنند.آنها توافق کردند که تعداد نیروهای فرانسه در مسیر ۱۵۰ کیلومتری خط ساحلی مورد هدف شبکه‌های قاچاق انسان را دو برابر کنند.

در واکنش به این خبر، سازمان عفو بین الملل انگلیس اعلام کرد که این اقدام «عمیقا ناامید کننده است.»

وزرای کشور فرانسه و بریتانیا همچنین توافق کردند که فناوری نظارت با پهپاد، تجهیزات راداری و دوربین‌های مخصوص را تقویت کنند.

آنها امیدوارند که این تجهیزات کمک کند تا پلیس در مکان‌های مناسبی مستقر شوند که برای شناسایی مهاجران و متوقف کردن آنها قبل از شروع حرکت، مفید باشد.

این توافق‌نامه همچنین شامل اقداماتی برای حمایت از مهاجران برای اسکان در فرانسه و افزایش امنیت مرزی در بنادر شمال و غرب این کشور است.

پیام شاهزاده رضا پهلوی: فرمان مرگبار واکسنِ خامنه‌ای جنایت برای ثروت است، واکسیناسیون را باید به کادر درمان سپرد

شاهزاده رضا پهلوی طی پیامی در ارتباط با واکسن کرونا، اقدام علی خامنه‌ای در ممنوعیت‌هایی که برای خرید واکسن‌ تعیین کرده را «جنایت برای ثروت، و توجیه آن با جهالت» خواند و گفت که «وقت آن رسیده که کنترل راه کمک‌رسانی به مردم و واکسیناسیون عمومی به سپیدپوشان کادر درمانی سپرده شود و با این اقدام یک‌بار و برای همیشه سد طمع و جهالت ولایت را برای همیشه بشکنیم».

شاهزاده رضا پهلوی در این پیام ویدیویی گفت: «جنایت برای ثروت، و توجیه آن با جهالت. این بود فرمان مرگبارِ واکسنِ خامنه‌ای. هم‌میهنانم، کیست که نداند واکسنی که بالاترین مراجع علمی جهان تایید کرده‌اند برای لطمه زدن به مردم ایران ساخته نشده است و کیست که نداند تجویز واکسنی که با هیچ آزمایش شفاف بین‌المللی تایید نشده فقط برای پر کردن جیب باند فساد ولایت است و به قیمت مرگ بی‌شماری از ایرانیان.»

او در ادامه این پیام تاکید کرد که «چنین فسادی هیچ‌گاه با این بی‌رحمی به جان مردم چنگ نزده بود. این جنایت عریان‌تر از آن است که بتوانند با تحمیق آن بپوشانند.»

شاهزاده رضا پهلوی در بخشی از پیام خود گفت: «هم‌میهنان دیگر بس است، وقت آن رسیده که کنترل راه کمک‌رسانی به مردم و واکسیناسیون عمومی به سپیدپوشان کادر درمانی سپرده شود. در این راستا هموطنان دلسوزی درحال مذاکره با نهادهای بین‌المللی هستند و برای به نتیجه رسیدن تلاش آنها، لازم است که این خواست را با صدای بلند و از طریق کمپین‌های موثر در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فارسی و جهانی، فراگیر کنیم.»

در پایان این پیام، شاهزاده رضا پهلوی تاکید کرد که «ما با هم می‌توانیم یک‌بار و برای همیشه سد طمع و جهالت ولایت را برای همیشه بشکنیم».

وزارت دادگستری آمریکا: کاوه افراسیابی به اتهام فعالیت برای جمهوری اسلامی بازداشت شد

وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت کاوه لطف‌الله افراسیابی که با اسم لطف‌الله کاوه افراسیابی نیز شناخته می‌شود، در روز دوشنبه در خانه‌اش در واترتاون در ایالت ماساچوست خبر داد.

وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه ۳۰ دی ماه اعلام کرد پرونده‌ای علیه او در دادگاه گشوده شده است.

بر اساس این گزارش، اتهام افراسیابی «اقدام و و توطئه برای اقدام به عنوان یک مامور ثبت‌نشده دولت جمهوری اسلامی ایران و نقض قانون ثبت نمایندگان خارجی» است. 

براساس گزارش وزارت دادگستری و اف‌بی‌آی افراسیابی به طور مخفیانه به استخدام نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد درآمده بود، با فشار بر مقام‌های آمریکایی، کتاب‌ها و مقاله‌هایی را برای پیشبرد دیدگاه جمهوری اسلامی منتشر کرده است.

 

ایران و ترکیه مانع پیوستن عربستان سعودی و قبرس به مذاکرات خلع سلاح شدند

 

خبرگزاری رویترز گزارش داد ممانعت ایران و ترکیه از شرکت عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قبرس در مذاکرات خلع سلاح سازمان ملل متحد موجب نگرانی دیپلمات‌ها درباره آینده این گفت‌وگوها شده است.

رویترز روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه اشاره کرد مذاکرات خلع سلاح پس از سال‌ها انسداد در حالی آغاز شده که ایران مانع شرکت نمایندگان ریاض و ابوظبی در این مذاکرات به عنوان ناظر شده است. از سوی دیگر نیز آنکارا در پی اختلافات با قبرس از حضور نماینده این کشور ممانعت کرده است.

این خبرگزاری حرکت ایران و ترکیه را «خروجی قابل توجه از پروتکل‌های معمول سازمان ملل متحد» خوانده است.

نماینده ایران در این مذاکرات گفته عربستان سعودی از بستر این مذاکرات برای «پرت کردن حواس و کارزار اطلاعات غلط» استفاده می‌کرده است. او همچنین این کشور را «بزرگترین متجاوز نظامی در منطقه» خواند.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی که متحدان نزدیک یکدیگر در منطقه هستند در جنگ یمن که از سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شده به مبارزه با نظامیان حوثی مورد حمایت ایران پرداخته‌اند.

از سوی دیگر نیز ترکیه و قبرس مدت‌هاست در مورد جدا شدن دولت ترکی قبرس در شمال جزیره اختلاف‌ نظر دارند.

رویترز نوشته نماینده عربستان سعودی در ژنو به درخواست اظهار نظر در زمینه اقدام ایران پاسخ نداد، اما قبرس از تصمیم ترکیه ابراز تاسف عمیق کرد.

این خبرگزاری نوشت تصمیم آنکارا و تهران با انتقاد برخی دیپلمات‌ها از جمله نمایندگان بریتانیا،‌ آمریکا، اتحادیه اروپا و هند مواجه شده است. 

دبیرکل کنفرانس خلع سلاح این تصمیم را موجب «ناامیدی» خود دانست و نماینده بریتانیا این اقدام را «شروع پایان چندجانبه‌گرایی» خواند.

برگزاری انتخابات سراسری عراق به پاییز موکول شد

 

بر اساس اعلام هیات دولت عراق، انتخابات سراسری این کشور به روز دهم اکتبر آینده موکول شد. 

سال گذشته، کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق، تاریخ برگزاری این انتخابات را حدود یک سال زودتر از موعد معمول خود و روز ششم ژوئن ۲۰۲۱ تعیین کرده بود.

اما مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد نیازمندی به زمان بیشتر برای آماده‌سازی یک «انتخابات منصفانه و شفاف»، تاریخ برگزاری آن را چهار ماه به عقب انداخت.

برگزاری انتخابات زودهنگام یکی از خواسته‌های اصلی معترضان عراقی بود که از اکتبر سال ۲۰۱۹ به خیابان‌های شهرهای این کشور آمدند.

صدها معترض در این تظاهرات در درگیری با نیروهای پلیس و افراد مسلح مظنون به ارتباط با شبه‌نظامیان عراقی کشته شدند. 

در ماه مه گذشته، مصطفی کاظمی از سوی پارلمان عراق به عنوان نخست وزیر انتخاب شد تا کشور را تا زمان برگزاری یک انتخابات زودهنگام اداره کند.

رویترز نوشت اکنون به تعویق افتادن انتخابات می‌تواند موجب برانگیخته شدن انتقاداتی مبنی بر تلاش دولت برای به فراموشی سپردن مطالبات معترضان شود.

خطیب‌زاده: ترامپ و ۹ مقام دولتش را تحریم کردیم 

 

تنها ساعاتی مانده به پایان رسمی دولت دونالد ترامپ در آمریکا، وزارت امور خارجه ایران می‌گوید رییس‌جمهور و شماری از مقام‌های ارشد پیشین و فعلی ایالات متحده را تحریم می‌کند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه گفت این وزارتخانه در چارچوب قانون مصوب «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» ۱۰ مقام ارشد این کشور از جمله رییس‌جمهور فعلی را تحریم کرده است.

قرار است با برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن در روز چهارشنبه، دونالد ترامپ و وزرایش دولت و کاخ سفید را ترک کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه، مارک اسپر و کریستوفر میلر، وزیر پیشین و سرپرست کنونی وزارت دفاع، استیون منوچین،‌ وزیر خزانه‌داری، جینا هپسل،‌ رییس آژانس مرکزی اطلاعات (سیا)، جان بولتون،‌ مشاور سابق امنیت ملی، برایان هوک و الیوت آبرامز،‌ نمایندگان پیشین و فعلی وزارت خارجه در امور ایران، آندریا گاکی،‌ مسئول دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) را از جمله این مقام‌ها عنوان کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در زمینه دلیل تحریم این افراد به نقش داشتن آن‌ها در «صدور دستور و راهبری» کشتن قاسم سلیمانی،‌ فرمانده پیشین سپاه قدس،‌ در عراق اشاره کرد.

خطیب‌زاده در این ارتباط همچنین به حمایت آمریکا از اسرائیل در کشتن محسن فخری‌زاده،‌ چهره برجسته نظامی و هسته‌ای جمهوری اسلامی، اشاره کرد.

پیش از این نیز وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده بود درخواست بازداشت دونالد ترامپ را به پلیس بین‌الملل (اینترپل)‌ تحویل داده است.

اعضای یک باند مظنون به قاچاق پناهجویان در آلمان دستگیر شدند

نیروهای پلیس آلمان ۱۹ نفر سوری، لبنانی و لیبیایی را در ایالت‌های مختلف آلمان از جمله برلین، به ظن قاچاق پناهجویان به ویژه پناهجویان سوری دستگیر کردند.

به گزارش رویترز، دادستان‌های ایالت بایرن آلمان روز سه‌شنبه اعلام کردند این مظنونان ۲۱ تا ۴۴ ساله، اعضای یک باند حرفه‌ای‌ هستند که پناهجویان را سوار بر خودروهای ون از راه زمینی از ترکیه و یونان و عبور از کشورهای بالکان به اتریش می‌رساندند.

این افراد متهم‌اند که دست‌کم از آوریل سال ۲۰۱۹ تاکنون حدود ۱۴۰ پناهجو را در برابر مبالغ هنگفتی به آلمان آورده‌اند.

پلیس فدرال آلمان این باند را در تابستان سال ۲۰۱۹ شناسایی کرد و رئیس باند در دسامبر گذشته بازداشت شد. آلمان خواهان استرداد اوست.

آلمان تاکنون بیش از ۸۰۰ هزار سوری را که از جنگ داخلی سوریه فرار کرده‌اند، در خود پناه داده است. 

در سال ۲۰۱۵، همزمان با موج گسترده پناهجویان به سمت اروپا، بیش از یک میلیون درخواست پناهندگی در آلمان به ثبت رسید.

با این حال، اکنون هزاران سوری در اردوگاه‌های پناهجویان در یونان، ترکیه و لبنان به سر می‌برند و بسیاری از آنان که به فکر یک زندگی جدید در اروپا هستند و پولی در اختیار دارند، طعمه قاچاقچیان انسان می‌شوند.

حاجی میرزایی: مدارس زیر ۵۰ دانش‌آموز از اول بهمن بازگشایی می‌شوند

 

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، از بازگشایی بخشی از مدارس ایران «با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی» خبر داد.

حاجی میرزایی، روز سه‌شنبه ۳۰ دی ماه به خبرنگاران گفت: «مدارسی که زیر ۵۰ دانش‌آموز دارند و هنرستان‌ها برای تکمیل کار‌های عملی خود بازگشایی می‌شوند.»

او با اشاره به «فشار خانواده‌ها» ادامه داد: «نگران دانش‌آموزان پایه اول و دوم دبستان بودیم، چون نمی‌توانستیم مطمئن شویم که آنها از طریق آموزش مجازی، آموزش لازم را دیده‌اند.»

با این حال وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر نگرانی‌های مقام‌های وزارت بهداشت در زمینه شیوع کرونا در صورت بازگشایی مدارس، گفت به درخواست وزارت بهداشت حضور دانش‌آموزان در مدارس به صورت اختیاری است و اجرای این سیاست از اول بهمن با اختیار خانواده‌ها انجام خواهد شد.

آتش‌سوزی در منطقه شوش تهران ایستگاه مترو را تعطیل کرد

 

آتش‌سوزی گسترده انبارهای باربری در خیابان شوش تهران موجب تعطیلی موقت ایستگاه مترو در این منطقه شد.

جلال ملکی،‌ سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی،‌ روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه ضمن اشاره به آتش‌سوزی در خیابان شوش به خبرگزاری ایرنا گفت: «یک بنگاه باربری دچار آتش‌سوزی شده که با حضور آتش‌نشانان مشاهده شد که آتش به چندین باب انبار این مجموعه سرایت کرده است.»

در پی این آتش‌سوزی، ویدیوهایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که دود غلیظ ناشی از آتش‌سوزی در آن قابل مشاهده است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران نیز در همین زمینه اعلام کرده به دلیل مجاورت آتش با ایستگاه مترو، این ایستگاه تا اطلاع بعدی تعطیل شده و قصد مسافرگیری ندارد.

از سوی دیگر پیمان صابریان، رییس اورژانس تهران، اعلام کرد با گزارش این آتش‌سوزی، تکنسین‌های اورژانس به همراه آمبولانس به محل اعزام شدند و تا پایان عملیات مهار آتش‌سوزی در آن‌جا حضور دارند. او اشاره‌ای به تعداد مصدومان احتمالی این حادثه نکرد.

هنوز گزارشی در زمینه خسارت‌های مالی این حادثه نیز منتشر نشده است.

یک زندانی بلوچ در زاهدان اعدام شد

کمپین فعالین بلوچ گزارش داد یک شهروند بلوچ به نام انور عالی زهی که در ارتباط با اتهام «حمل مواد مخدر» در زندان مرکزی زاهدان در حبس بود، اعدام شد.

در همین زمینه کانال تلگرام «حقوق بشر در ایران» گزارش داد انور عالی زهی که پیش از این حکم اعدامش تایید شده بود بامداد سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه اعدام شد. قبل از این نیز پدرش رحیم زهی،‌ در همین زندان زاهدان با اتهام مشابه اعدام شده بود.

کمپین فعالین بلوچ به نقل از یک منبع مطلع نوشته که انور عالی زهی از سال ۱۳۹۷ با اتهام حمل مواد مخدر بازداشت و به زندان مرکزی زاهدان منتقل شده بود.

او گفت: «انور به دلیل نداشتن شغل مناسب و وضعیت بد معیشتی اقدام به جابجایی مواد مخدر می‌کرده و قبل از آن هیچ‌گونه سابقه کیفری نداشته که اعدام شده است.»

دستگاه قضایی ایران با وجود انتقادهای حقوق بشری و بین‌المللی برای بسیاری از متهمان جرایم مربوط به مواد مخدر حکم اعدام صادر و آن را اجرا می‌کند.

انتقاد عضو مجمع تشخیص از سازمان نظام پزشکی به خاطر پیگیری واکسن کرونا

 

مرتضی نبوی،‌ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، واکسن کرونای در حال تولید «ستاد اجرایی فرمان امام» را پیشرفته‌ترین واکسن تولید شده خواند و پیگیری سازمان نظام پزشکی کل کشور برای تامین واکسن را مورد انتقاد قرار داد.

نبوی روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه طی یک نشست با میزبانی بسیج دانشجویی انتقادها درباره عدم تامین واکسن کرونا را «حاشیه‌سازی» و «بازی در آوردن» خواند. 

او گفت: «به نظرم پیشرفته‌ترین واکسنی که تولید شده برای همین ستاد اجرایی و ایران بود.، ولی باز می‌بینیم سازمان نظام پزشکی بدون توجه به این مسائل موضع‌گیری می‌کند.»

پیشتر محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی، گفته بود واکسن هرچه سریع‌تر باید خریده شود و «مردم ما باید مانند سایر کشورهای منطقه از واکسن بهره‌مند شوند.»  

پس از دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مبنی بر ممنوعیت واردات واکسن‌های کرونای «انگلیسی و آمریکایی» رسانه‌ها و دستگاه‌‌های حکومت ایران ضمن زیر سوال بردن کارایی واکسن‌های خارجی بر تولید واکسن داخلی تاکید کرده‌اند.

شماری از نهادهای مدنی و صنفی از استان‌های مختلف نیز با صدور بیانیه‌هایی طی روزهای گذشته مسئولیت عواقب تاخیر در تامین واکسن را بر عهده حکومت عنوان کرده‌اند.

یک روزنامه‌نگار به دلیل سوال درباره کشتار آبان به زندان محکوم شد

مولود حاجی‌زاده، روزنامه‌نگار در رشته توییتی نوشت: «برای اینکه نوشتم چرا در آبان ۱۵۰۰ نفر کشتید یکسال حبس گرفتم، برای اینکه گفتم چرا به هواپیما شلیک کردید، به جزای نقدی محکوم شدم، حالا دو سال حکم پرونده قبلی هم از تعلیق درآورده‌اند و بنا به اجرایش دارند.»

این روزنامه‌نگار در رشته توییتی نوشت که سال گذشته ماموران امنیتی دو بار به منزل او رفته، خانه را تفتیش کرده و سایل شخصی او را بردند و پس از مدتی وسایل تخریب شده به او بازگردانده شده است.

حاجی‌زاده همچنین نوشت: «سه ماه برای کار اجباری به یک آسایشگاه اعصاب و روان فرستاده شده و از روی کتاب‌‌هایی که به او دادند باید رونویسی می‌کرده است.»

این روزنامه‌نگار همچنین تاکید کرد که در این مدت بارها بازجویی شده است. 

اقدام سوئیس برای تحقیق درباره مبادلات مالی رییس کل بانک مرکزی لبنان

در پی آغاز تحقیقات سوئیس درباره مبادلات مالی ریاض سلامه،‌ رییس کل بانک مرکزی لبنان، او اتهامات علیه خود را رد کرد و «ساختگی» خواند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه گزارش داد ماری کلود نجم، وزیر دادگستری لبنان، گفته او درخواستی از سوی مقام‌های قضایی سوییس برای همکاری در زمینه ابهامات مرتبط با مبادلات رییس کل بانک مرکزی لبنان دریافت کرده است.

این مقام لبنان گفت: «من درخواست را به دادستان عمومی تحویل داده‌ام تا کاری را که لازم است انجام دهد.»

در واکنش به این خبر، رییس کل بانک مرکزی اتهامات علیه خود را «ساختگی و خبر جعلی» خواند.

یک مقام دولت لبنان پیشتر تایید کرده بود که مقام‌های سوییس پرونده‌ای برای بررسی و تحقیق در زمینه مبادلات مالی ریاض سلامه باز کرده‌اند. 

رویترز به نقل از یک مقام لبنان در این زمینه نوشت: «هم نخست‌وزیر هم رییس‌جمهور در جریان این اقدام هستند.»

رسانه نزدیک به ارتش عراق: انفجار جرف‌الصخر کار داعش بود نه آمریکا

 

در حالی که رسانه‌های متعلق به نیروهای متحد ایران در منطقه انفجارهای شامگاه دوشنبه در منطقه جرف‌الصخر عراق را ناشی از حملات نیروهای ارتش آمریکا عنوان کرده بودند، یک رسانه نزدیک به ارتش عراق گزارش داده این انفجارها از سوی داعش صورت گرفته است.

 حساب توییتر گروه رسانه‌ای «الاعلام‌ الامنی»، که آن را نزدیک به ارتش عراق عنوان می‌کنند، روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه در صفحه توییترش نوشت انفجارهای شب گذشته ناشی از حمله نیروهای نظامی داعش به برج‌های انتقال برق در جنوب بغداد بوده است.

این رسانه اشاره کرده که این انفجارها اشتباهی از سوی رسانه‌های محلی به عنوان حمله هوایی آمریکا به اماکن محل استقرار نیروهای نظامی مورد حمایت ایران در جرف‌الصخر گزارش شد.

یک مقام نظامی آمریکا نیز در گفت‌وگو با شبکه فاکس‌نیوز هرگونه حمله در عراق را رد کرده است.

با این حال شبکه المیادین،‌ نزدیک به حزب‌الله لبنان، و همچنین رسانه‌های دیگر از جمله الحره و العربیه،‌ گزارش داده بودند که انفجارهایی در نزدیکی منطقه جرف‌الصخر پس از حملات هوایی صورت گرفت. 

المیادین گزارش داد که نیروهای هوایی آمریکا اماکن متعلق به نیروهای ارتش عراق را بمباران کردند. الحره و العربیه نوشته بودند انفجار در محل نیروهای کتائب حزب‌الله که مورد حمایت ایران هستند صورت گرفته و منجر به چندین مورد کشته و زخمی شده است.

رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی هم این انفجارها را به نیروهای نظامی آمریکا نسبت داده بودند.

انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران: ایرلاین‌ها به سختی سرپا مانده‌اند

 

یونس دقیق‌کیا، رییس هیات مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران،‌ در واکنش به اظهارات وزیر راه و شهرسازی درباره عدم زیان‌دهی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی گفت این شرکت‌ها «به سختی» سر پا مانده‌اند.

دقیق‌کیا روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه به خبرگزاری ایسنا گفت: «بسیاری از ایرلاین‌های ایرانی به سختی سرپا مانده‌اند و اگر پروازها با همه این سختی‌ها انجام می‌شود، نشانه سوددهی آن‌ها نیست بلکه انجام مسئولیت اجتماعی ایرلاین‌ها است.»

او در همین زمینه به «تحریم برای تامین قطعات»، «افزایش نرخ ارز» و «اعمال محدودیت‌ ۶۰ درصد ظرفیت» برای شرکت‌های هواپیمایی ایران در بحران کرونا اشاره کرد و ضرر ناشی از آن‌ها را «مضاعف» دانست.

پیش از این محمد اسلامی،‌ وزیر راه و شهرسازی،‌ گفته بود «هیچ‌کدام از ایرلاین‌های داخلی زیان‌ده نیستند.»

فلسطینی‌ها در انتظار دریافت واکسن روسی کرونا در روزهای آینده

یک مقام تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد که این تشکیلات منتظر دریافت واکسن روسی کرونا به نام «اسپوتنیک۵» در روزهای آینده است.

به گزارش رویترز، وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی هفته گذشته «مجوز اضطراری» استفاده از این واکسن را در مناطق کرانه اشغالی باختری رود اردن که فلسطینی‌های ساکن آن دارای خودمختاری محدودی هستند، صادر کرد.

یک مقام اسرائیلی پیشتر اعلام کرده بود که اولین محموله حامل ۵ هزار دوز واکسن روز سه‌شنبه به کرانه باختری رود اردن خواهد رسید.

حسین الشیخ، وزیر امور مدنی تشکیلات خودگردان فلسطینی روز سه‌شنبه به رویترز گفت این محموله به این منطقه نرسیده، اما مقام‌های فلسطینی منتظرند تا این محموله در «روزهای آینده» به دستشان برسد.

پلیس فتا: سایت‌های صیغه‌یابی مجوز ندارند و کلاهبرداری مالی‌ می‌کنند

 

رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با اعلام این که سایت‌های همسریابی و صیغه‌یابی در ایران مجوز قانونی ندارند، از تشکیل «پرونده‌های متعدد کلاهبرداری‌های مالی بالغ بر یک میلیارد تومان و یا سایر تهدیدات» علیه این سایت‌ها خبر داد.

پاشایی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به این که وزارت ورزش و جوانان «متولی قانونی این موضوع» است، گفت: «تاکنون هیچ‌گونه مجوز قانونی مبنی بر فعالیت این سایت‌ها و کانال‌ها صادر نشده است.»

او ادامه داد این سایت‌ها «عمدتا در پیام‌رسان‌های غیربومی فعالیت می‌کنند و در صورت مشاهده موارد مجرمانه و سایت‌های مشابه مراتب به منظور اقدام قضائی برابر قوانین و مقررات در دستور کار این پلیس قرار می‌گیرد.»

به گفته معاون اجتماعی پلیس فتا، اغلب کلاهبرداری‌های مالی صورت گرفته از متقاضیان «بیشتر سوءاستفاده از عواطف و احساسات مراجعه‌کنندگان و دادن وعده‌های دروغین» بوده است.

چندی پیش، پایگاه خبری «فراز» در گزارشی درباره سایت‌های صیغه‌یابی، از معامله دختران زیر سن قانونی ۱۸ سال خبر داد.

فراز روز شنبه ۱۳ دی‌ماه در این گزارش، تصاویری از متن مکالمه صوری فردی با ادمین یکی از کانال‌های تلگرامی صیغه‌یابی منتشر کرد که نشان می‌دهد آن‌ها کودکان کم سن و سال را برای نزدیکی جنسی توسط مشتریان مرد معامله می‌کنند.

صنعت برق ایران: تامین برق در روزهای آینده دشوار است

مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران، با پیش‌بینی سردتر شدن هوا در روزهای آینده گفت: «این موضوع شرایط را برای تامین سوخت نیروگاه‌ها دشوار خواهد کرد.»

رجبی‌مشهدی روز سه‌شنبه ۳۰ دی ماه در گفت‌وگو با ایلنا، از مردم خواست «در کاهش مصرف گاز و برق حداکثر تلاش خود را داشته باشند».

مقام‌های جمهوری اسلامی در هفته‌های اخیر علت کمبود برق و سوزاندن مازوت در نیروگاه‌ها را «مصرف زیاد انرژی از سوی مردم» اعلام کرده‌اند.

در حالی که مناطقی از تهران در هفته‌های اخیر دچار قطعی برق بوده، سخنگوی صنعت برق خاموشی بخش خانگی و تجاری در روزهای اخیر را رد نکرد و گفت: «اگر لازم شد که محدودیتی را اعمال کنیم قطعا از قبل اطلاع‌رسانی خواهیم کرد و  مشترکان در جریان امر قرار خواهند گرفت.»

او همچنین گفت: «طی چند ماه گذشته ۱۶۲۲ ماینر با ۲۶۰ مگاوات مصرف برق و در هفته اخیر هم با توجه به همکاری خوب مردم حدود ۹۵ مگاوات از ماینرهای غیرمجاز را جمع‌آوری کردیم.»

پیشتر گزارش‌هایی از استخراج رمزارز از سوی چینی‌ها در ایران منتشر شده بود.

ایران به برخی از کشورهای منطقه از جمله عراق برق صادر می‌کند، اما به گفته سخنگوی صنعت برق این کشور «امسال واردات برق را افزایش» داده است. او با این حال نگفت که این واردات از چه کشورهای صورت گرفته است.

بازداشت زن مظنون به سرقت لپ‌تاپ نانسی پلوسی برای فروش به روسیه

 

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد زنی که مظنون است لپ‌تاپ دفتر نانسی پلوسی،‌ رییس مجلس نمایندگان آمریکا، را در روز حمله اخیر به ساختمان کنگره دزدیده و قصد فروش آن به روسیه را داشته، بازداشت شده است.

بر اساس اطلاعیه این وزارتخانه، زنی ۲۲ ساله به نام ریلی جون ویلیامز که روز دوشنبه ۲۹ دی‌ماه در منطقه مرکزی پنسیلوانیا بازداشت شد، متهم است در روز حمله هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کاپیتال کنگره به صورت «غیرقانونی»‌ به آن وارد شده بود.

آن‌طور که این اطلاعیه اضافه می‌کند، پس از روز حمله شخصی با اف‌بی‌آی تماس گرفته و در ارتباط با ویلیامز می‌گوید که او قصد دارد لپ‌تاپ پلوسی را به دوستی در روسیه بفروشد. ظن مورد نظر این است که قرار بوده این دوست ویلیامز لپ‌تاپ‌ را به سرویس اطلاعات خارجی روسیه بفروشد.‌

تماس‌گیرنده با پلیس گفت که انتقال لپ‌تاپ لغو شده و ادعا کرد که ویلیامز یا هنوز دستگاه را دارد یا آن را نابود کرده است.

معاون امور کارکنان نانسی پلوسی روز هشتم ژانویه،‌ دو روز بعد از حمله،‌ تایید کرد که لپ‌تاپ ناپدید شده،‌ اما اشاره کرد از آن فقط برای نمایش سخنرانی‌ها استفاده می‌شد.

وزارت دادگستری اشاره می‌کند این زن در ارتباط با سرقت لپ‌تاپ هنوز به صورت قطعی اتهامی دریافت نکرده و پرونده آن در دست بررسی است.

تصاویر ویدیویی موجود از روز حمله نشان می‌دهد ویلیامز روز ششم ژانویه به همراه سایر حمله‌کنندگان وارد ساختمان کاپیتال شده و آن‌ها را از طریق پله‌ها به بالای ساختمان هدایت می‌کند.

رییس علوم پزشکی کرمان: با ادامه سیر افزایشی در بهمن و اسفند دچار پیک سنگین کرونا ‌می‌شویم

حمیدرضا رشیدی‌نژاد، رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، با اشاره به افزایش موارد مراجعه سرپایی بیماران مبتلا به کرونا در روزهای اخیر، گفت: «اگر همین سیر ادامه یابد پیش‌بینی می‌شود در ماه‌های بهمن و اسفند دچار پیک سنگین کرونا ‌شویم.»

رشیدی‌نژاد با بیان اینکه آمار مثبت شدن آزمایش‌های ما در حال حاضر نسبت به دو هفته پیش در حال بیشتر شدن است، افزود که این هشدار خوبی نیست و جای نگرانی است چرا که تعدادی از این افراد در بیمارستان و یا آی‌سی‌یو بستری می‌شوند و آمار فوتی ما بیشتر خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت که نزدیک ۴۲۰ بیمار در حال حاضر در بیمارستان‌های این استان بستری هستند و در صورت عدم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی توسط مردم و ادارات شاهد آسیب دیدن مردم، عدم خدمت رسانی مناسب کادر درمان و کمبود زیرساخت‌های بیمارستانی خواهیم بود.

رشیدی‌نژاد اضافه کرد که ادارات و مسئولان استان کرمان باید به شیوه نامه‌های بهداشتی توجه جدی کنند و به ویژه ادارات باید در محل‌های که موجب تجمع می‌شود، متناسب با شیوه‌نامه‌های بهداشتی عمل کنند.

آمریکا قصد دارد یک کشتی روسی را که در ساخت خط لوله گاز به آلمان کار می‌کند تحریم کند

مقامات دولت آلمان می‌گویند آمریکا به آنها اطلاع داده که قصد دارد روز سه‌شنبه کشتی روسی فورچونا را، که در حال نصب خط لوله گاز نورداستریم -۲ برای انتقال گاز روسیه به آلمان است، تحریم کند.

دولت آمریکا می‌گوید این خط لوله ممکن است به اهرم فشار روسیه علیه آلمان، اوکراین و کشورهای اروپای مرکزی تبدیل شود و این اولین دور تحریمی است که علیه پروژه نورد استریم-۲ اعمال می‌کند.

تحریم جدید آمریکا در حالی مطرح می‌شود که احزاب مخالف آلمان در اعتراض به دستگیری الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه، خواستار لغو این پروژه با روسیه شده بودند.

با وجود مخالفت آمریکا، دولت آلمان تاکید دارد برای پیشبرد طرح‌های خود در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و پایان دادن به استفاده از زغال سنگ و انرژی هسته‌ای، به گاز روسیه نیاز دارد.

شرکت نورد استریم ای جی، که متعلق به شرکت دولتی گازپروم روسیه است، تاکنون ۹۴ درصد از این پروژه را به انجام رسانده، اما پس از آنکه بسیاری از شرکت‌های اروپایی از ترس تحریم‌های آمریکا از این پروژه خارج شدند، کار آن از دسامبر ۲۰۱۹ متوقف شد.

الکسی ناوالنی، منتقد کرملین پس از دستگیری از حامیان خود خواست به خیابان‌ها بیایند

الکسی ناوالنی، از منتقدان سرشناس دولت روسیه، که پس از بازگشت از آلمان به این کشور دستگیر شده، از طرفداران خود خواست به خاطر آینده خودشان برای اعتراض به خیابان‌ها بیایند.

به گزارش رویترز، قرار است روز شنبه در اعتراض به دستگیری ناوالنی تظاهرات سراسری برگزار شود.

براساس گزارش‌ها، روز دوشنبه حدود ۷۰ نفر از حامیان ناوالنی و روزنامه‌نگاران در سراسر روسیه بازداشت شدند.

ناوالنی پس از آنکه در روسیه هدف حمله شیمیایی با عامل ناویچوک قرار گرفت، برای درمان مدتی به آلمان رفته و در آنجا بستری بود.

با این حال دادگاهی در روسیه، که ناوالنی را به نقض یک حکم حبس تعلیقی خود متهم کرده بود، پس از بازگشت او از آلمان حکم بازداشت ۳۰ روزه او را صادر کرد.

آمریکا و کشورهای غربی پیش از بازگشت ناوالنی، به کرملین تاکید کرده بودند که او نباید زندانی شود و پس از بازگشت  ناوالنی به مسکو و بازداشتش  در فرودگاه، کشورهایی چون  آمریکا، بریتانیا، آلمان، فرانسه، کانادا، لهستان، اتحادیه اروپا و سازمان عفو بین‌الملل بازداشت این اصلی‌ترین رهبر مخالفان دولت روسیه را محکوم کردند. 

 

 

 

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان:  ۲۵۰ هزار مهندس در ایران بیکار هستند

احمد خرم، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان اعلام کرد که ۲۵۰ هزار مهندس در ایران بیکار هستند.

خرم در جریان سفر به شهر قم در دیدار با بهرام سرمست استاندار قم، گفت که سازمان نظام مهندسی ساختمان در کشور، ۵۵۰ هزار نفر عضو در رشته‌های هفتگانه مهندسی و در مقاطع مختلف از لیسانس تا دکتری دارد که این تعداد نشان از ظرفیت بسیار بالای این مجموعه است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان در ادامه شمار مهندسان بیکار در ایران را ۲۵۰ هزار نفر اعلام کرد و همچنین گفت که ۳۰۰ هزار نفر از مهندسان فاقد مسکن هستند.

خرم افزود که سازمان نظام مهندسی ساختمان این آمادگی را دارد تا با همکاری وزارت راه و شهرسازی و معاونان عمرانی استانداری‌ها در قالب طرح اقدام ملی مسکن، مجتمع هایی برای مهندسان فاقد مسکن احداث کند.

 رییس سازمان نظام مهندسی  همچنین با اشاره به ساخت مجموعه فرهنگی و ورزشی خانه مهندس در قم، گفت که به دنبال آن هستیم تا در هر استان یک مجموعه خانه مهندس احداث کنیم.

مخالفت بایدن با اقدام ترامپ در لغو منع سفرهای شهروندان اروپا و برزیل به آمریکا در زمان شیوع کرونا

سخنگوی جو بایدن، رییس‌جمهور منتخب آمریکا، با اقدام دونالد ترامپ  برای «منع ورود شهروندان برزیل و کشورهای اروپایی به ایالات متحده» مخالفت کرد. این ممنوعیت پیشتر به دلیل مقابله با شیوع کرونا وضع شده بود که دونالد ترامپ دستور لغو آن از ۲۶ ژانویه، هفتم بهمن، را صادر کرده است. 

جن ساکی، سخنگوی جو بایدن، در توییتی در واکنش به این خبر گفت: «با تشدید همه‌گیری و مشاهده گونه‌های مسری‌تر ویروس کرونا، اکنون زمان لغو منع سفرها نیست.»

سخنگوی بایدن همچنین افزود: «تیم پزشکی دولت آینده نمی‌خواهد منع سفر به آمریکا را در زمان شیوع کرونا لغو کند، بلکه قصد دارد برای مقابله بیشتر با همه‌گیری و تقویت سلامت عمومی، محدودیت‌های سفرهای بین‌المللی را بیشتر کند.»

در همین حال طبق دستور دیگری که دولت ترامپ صادر کرده، از ۲۶ ژانویه، هفتم بهمن، کلیه شهروندان غیر آمریکایی که در ۱۴ روز گذشت در برزیل، بریتانیا، ایرلند و ۲۶ کشور عضو اتحادیه اروپا بوده‌اند، در صورت منفی بودن آزمایش کرونای خود می‌توانند به ایالات متحده سفر کنند. 

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران: کیفیت زعفران ایرانی فدای سود بیشتر دلالان چینی شده است

علی حسینی، عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران گفت که کیفیت زعفران ایرانی فدای سود بیشتر دلالان چینی شده است.

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران در توضیح از بین رفتن کیفیت زعفران ایرانی به‌خاطر سود دلالان چینی گفت: دلالان چینی از کشاورزان می‌خواهند که زعفران به اصلاح «اتویی» یا «پرسی» تولید کنند که کلاله بلند و کشیده و وزن بیشتری دارد، اما طعم و عطر و رنگ اصیل زعفران ایرانی را ندارد.

حسینی تحمیل این روش به کشاورزان زعفران ایرانی را به نوعی «فدا کردن کیفیت و خوشنامی زعفران ایرانی برای سودجویی بیشتر دلالان چینی» خواند.

عضو هیات رییسه شورای ملی زعفران، دلیل دخالت چینی‌ها در بازار و تولید زعفران را ناشی از عدم سیاست‌گذاری درست خواند و گفت: «ما می‌دانیم در پشت آنچه اکنون در زعفران ایرانی در حال رخ دادن است چه مافیای قدرتمندی وجود دارد، اما اگر همت مسئولان باشد می‌توان در مقابل آن ایستاد.»

حسینی شناسنامه‌دار کردن زعفران‌های تولیدی کشور را راهکاری موثر برای مقابله با این اتفاق عنوان کرد و گفت: «شناسنامه‌دار کردن زعفران که سال‌هاست به دنبال آن هستیم تمام مشخصات تولید را شامل می‌شود و اجازه تقلب در این گیاه ارزشمند را به حداقل می‌رساند.»

حسینی همچنین خودداری از خام فروشی و فله فروشی را راهکار دیگری برای مقابله با تقلب در کیفیت زعفران عنوان کرد.

واشینگتن پست: کره شمالی احتمالا در حال آماده شدن برای آزمایش موشک قابل پرتاب با زیر‌دریایی است

واشینگتن پست با استناد به نظر برخی کارشناسان تسلیحاتی آمریکا و تصاویر ماهواره‌ای جدید گزارش داد که پیونگ‌یانگ احتمالا در حال آماده‌سازی برای آزمایش یک موشک قدرتمند قابل پرتاب با زیر‌دریایی است.

بر اساس این گزارش، تصاویری که در آخر ماه دسامبر سال گذشته از یک پایگاه نیروی دریایی کره شمالی در شهر بندری نامپو در غرب این کشور گرفته شده نشان می‌دهد فعالیت‌هایی در این نقطه در جریان است که می‌تواند به آماده‌سازی محوطه برای آزمایش این نوع موشک مرتبط باشد.

هفته گذشته، در رژه ارتش کره شمالی در پیونگ‌ینگ از یک موشک رونمایی شد که به گفته رسانه‌های دولتی این کشور «قوی‌ترین سلاح جهان» بوده و قابلیت پرتاب با زیردریایی را دارد.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در سخنرانی خود در این رژه آمریکا را «بزرگ‌ترین دشمن» این کشور خواند و بر ضرورت گسترش سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی و ساخت موشک‌های با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای تاکید کرد.

 

کانادا ممنوعیت پرواز بوئینگ مکس ۷۳۷ را لغو کرد

کانادا روز دوشنبه اعلام کرد که از ۲۰ ژانویه ممنوعیت پرواز هواپیمای بوئینگ مکس ۷۳۷ را بعد از دو سال لغو می‌کند. پیش از این ایالات متحده ممنوعیت پرواز این مدل هواپیما را برداشته بود.

نهاد تنظیم‌کننده قوانین هوایی در کانادا اعلام کرد که در دستورالعملی برای شرکت‌های هواپیمایی، آموزش‌های اضافی برای خدمه پرواز و مهندسان تعمیر و نگهداری هواپیماها در نظر گرفته است.

از طرفی، شرکت هواپیمایی بوئینگ  نیز اعلام کرد که این هواپیماها به تدریج وارد شبکه هوایی در آمریکای شمالی خواهد شد.

اواسط نوامبر سال گذشته آمریکا به شرکت بوئینگ اجازه داد که بار دیگر هواپیماهای مکس ۷۳۷ خود را به پرواز درآورد.

سقوط این هواپیما در اندونزی و اتیوپی طی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، موجب تعلیق ۲۰ ماهه پروازهای آن در آمریکا شده بود. پرواز این هواپیما همچنین در کانادا و اروپا نیز ممنوع بود. 

تعطیلی موقت ساختمان کنگره امریکا در پی آتش‌سوزی در نزدیکی آن

 

در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن،‌ رییس‌جمهور منتخب آمریکا،‌ مقام‌های آمریکا می‌گویند ساختمان کاپیتال کنگره در پی گزارش مبنی بر آتش‌سوزی در نزدیکی آن به صورت موقت تعطیل شد.

روز دوشنبه ۲۹ دی‌ماه در پی هشدار مبنی بر آتش‌سوزی در نزدیکی ساختمان کنگره،‌ پلیس اعلام کرده این ساختمان به صورت موقت تعطیل شده است. بر اساس اعلام سرویس امنیت آمریکا در توییتر، در این زمینه «هیچ تهدید برای عموم وجود ندارد.»

پلیس کاپیتال در بیانیه‌ای اعلام کرده که به اعضا و کارمندان این ساختمان توصیه شده هنگام بررسی حادثه در محل خود پناه بگیرند.

این مساله در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن و پس از حمله هفته گذشته حامیان دونالد ترامپ به ساختمان کنگره صورت می‌گیرد.

آتش‌نشانی در صفحه توییترش اعلام کرده که آتش‌نشانان در خارج از ساختمان کاپیتال آتش را اطفا کرده‌اند. آتش‌نشانی همچنین اشاره کرده که هیچ‌کس مصدوم نشده است.

در تصاویری از کنگره در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده برخاستن دود از این ساختمان موجب جلب توجه کاربران شده است.

سازمان جهانی بهداشت به دنبال قرارداد برای توزیع واکسن فایزر میان کشورهای فقیرتر 

 

سازمان جهانی بهداشت در حال مذاکره با شرکت داروسازی فایزر است تا واکسن کرونای تولید این شرکت را در بسته این سازمان جهانی برای اشتراک با کشورهای فقیرتر قرار دهد.

بروس ایلوارد، مشاور ارشد این سازمان،‌ روز دوشنبه ۲۹ دی‌ماه گفت: «ما در مذاکرات جزیی با فایزر هستیم. معتقدیم خیلی زود به این محصول دسترسی خواهیم داشت.»

او اشاره کرد پس از این موضوع اضافه کردن واکسن‌های دیگر بررسی می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت در قالب برنامه کوواکس قرار است توزیع واکسن برای کشورهای کم‌درآمد و دارای درآمد متوسط را در ماه فوریه  آغاز کند. این سازمان هدف‌گذاری کرده دو تا سه میلیارد دوز از واکسن کرونا را در سال میلادی جاری توزیع کند.

در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت با تامین‌کنندگان مختلف واکسن از جمله آسترازنکا و سروم هند قرارداد دارد.

با این حال منتقدان می‌گویند عدم وجود واکسن فایزر در این میان یک خلاء مهم به شمار می‌رود و یکی از دلایلی است که کشورهای فقیرتر در زمینه واکسیناسیون عقب‌تر از کشورهای غنی قرار دارند.

درخواست آمریکا از چین برای دسترسی سازمان بهداشت جهانی به کارمندان آزمایشگاه ووهان

 

آمریکا از چین خواست زمینه دسترسی تیم سازمان بهداشت جهانی به «پرستاران، بیماران سابق و کارکنان آزمایشگاه» مرکز شهر ووهان و همچنین اطلاعات پزشکی و نمونه‌برداری‌ها درباره ویروس کرونا را فراهم کند.

در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی برای اولین بار ویروس سارس-کوو-۲ در شهر ووهان چین شناسایی شد و به تازگی یک تیم از سازمان بهداشت جهانی برای بررسی درباره منشا این ویروس به این کشور سفر کرده‌ است.

یک مقام وزارت بهداشت آمریکا روز دوشنبه در شورای اجرایی سازمان بهداشت جهانی گفت چین باید همه تحقیقات علمی درباره نمونه‌برداری‌های حیوانی، انسانی و محیطی گرفته شده در ووهان را به اشتراک بگذارد.

به گزارش رویترز، نماینده چین در واکنش به این درخواست نماینده آمریکا گفت: «تحقیقات درباره منشا ویروس کرونا دارای ماهیت علمی است.»

او ادامه داد: «همکاری و هماهنگی لازم است. ما باید به هرگونه فشار سیاسی پایان دهیم.» 

با شیوع ویروس کرونا در جهان، بسیاری از کشورهای دنیا چین را به عدم شفافیت در زمینه اطلاع‌رسانی درباره این ویروس متهم کردند.

زن ۶۰ ساله بر اثر استفاده پلیس از اسپری فلفل در بندرعباس جان باخت

 

یک زن ۶۰ ساله در بندرعباس بر اثر پاشیدن اسپری فلفل به صورتش توسط ماموران پلیس دچار تنگی نفس شد و جان باخت.

به گزارش خبرگزاری موج، پلیس بندرعباس شامگاه یکشنبه ۲۸ دی ماه  جریان عملیاتی برای دستگیری یک «باند سارقان موتورسیکلت» در محله نخل ناخدای این شهر به زنی که در نزدیکی محدوده عملیات، مقابل خانه‌اش نشسته بود اسپری فلفل زد.

حمید، فرزند این زن درباره علت برخورد پلیس با مادرش گفت پلیس از این زن خواسته بود به داخل خانه‌اش برود، اما حرکت کند این زن به علت بیماری را «تعمدی تلقی کردند و با زدن اسپری فلفل، او و خواهرم را هل دادند که متاسفانه باعث تنگی نفس مادرم و در نهایت فوت او شد.»

این عضو خانواده مقتول اعلام کرد که قصد دارد از پلیس شکایت قضایی کند. 

هنوز مقام‌های پلیس هرمزگان در این زمینه اظهارنظری نکرده‌اند. پیشتر استفاده غیرمجاز از اسپری فلفل از سوی ماموران شهرداری کرمانشاه در جریان تخریب آلونک آسیه پناهی یک زن کرمانشاهی، منجر به مرگ این زن شده بود.

پس از آن، درویشیان، رییس سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد این ماموران به دلیل بکارگیری غیرمجاز اسپری فلفل «تحت تعقیب دادگستری قرار گرفتند».