تهدید تلویحی وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی درباره حمله به مراکز اتمی اسرائیل  | ایران اینترنشنال

تهدید تلویحی وب‌سایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی درباره حمله به مراکز اتمی اسرائیل 

 

پایگاه خبری نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، ضمن متهم کردن اسرائیل به نقش داشتن در آتش‌سوزی نطنز تلویحا تهدید به اقدام متقابل در مراکز اتمی این کشور کرد.

این وب‌سایت در یادداشتی اعلام کرد که با وجود سکوت مقام‌های اسرائیل درباره این حادثه، «فضاسازی رسانه‌هایی که بخش زیادی از آنها نیز به صورت مستقیم و غیرمستقیم » با اسرائیل مرتبط هستند، «تبعاتی» را متوجه آن خواهد کرد.

در ادامه این یادداشت آمده، «حساسیت و اهمیت این موضوع زمانی هویدا می‌شود» که مساله هسته‌ای بودن اسرائیل و«آسیب‌پذیری‌های اثبات‌شده» این کشور «در برابر واکنش‌های متقابل مورد توجه و دقت قرار بگیرد».

در این یادداشت با اشاره به گزارش رسانه‌‌ای در اسرائیل درباره توانمندی این کشور در حمله سایبری به تاسیسات اتمی ایران اعلام شده که «تولید ادبیات در موضوع ضربه زدن به مراکز هسته‌ای قطعا می‌تواند تبعات جبران ناپذیری را برای صلح و امنیت بین‌المللی به دنبال داشته باشد».

نورنیوز به مورد مشخصی از این گزارش‌ها اشاره نکرده است.

ساعاتی پس از حادثه نطنز نیز در نور نیوز و خبرگزاری رسمی دولت ایران یادداشتی منتشر شد که ضمن مطرح کردن احتمال نقش داشتن اسرائیل در این حادثه اعلام کرده بود در صورت وجود نشانه‌هایی در این‌باره، باید «راهبرد مواجهه و مقابله با وضعیت جدید مورد تجدید نظر اساسی قرار بگیرد».

وزارت خارجه ایران بازداشت کاوه لطف‌الله افراسیابی در آمریکا را «گروگان‌گیری» خواند

سخنگوی وزارت خارجه ایران بازداشت کاوه لطف‌الله افراسیابی، استاد علوم سیاسی ایرانی‌تبار، به اتهام «نقض قانون ثبت نمایندگان خارجی» را « گروگان‌گیری» خواند.

سعید خطیب زاده همچنین اتهام‌های مطرح شده علیه او را «واهی» خواند و ابراز امیدواری کرد که «هر چه زودتر مشکل ایجاد شده برای این تبعه ایرانی حل و فصل شود.»

وزارت دادگستری آمریکا خبر داده که کاوه لطف الله افراسیابی روز دوشنبه در خانه‌اش در واترتاون در ایالت ماساچوست بازداشت شده است.

بر اساس این گزارش، اتهام افراسیابی «اقدام و و توطئه برای اقدام به عنوان یک مامور ثبت نشده دولت جمهوری اسلامی ایران و نقض قانون ثبت نمایندگان خارجی» است.

براساس گزارش وزارت دادگستری و اف بی آی افراسیابی به طور مخفیانه به استخدام نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد درآمده بود و با فشار بر مقام های آمریکایی، کتاب‌ها و مقاله‌هایی را برای پیشبرد دیدگاه جمهوری اسلامی منتشر کرده است.

 

یک شهروند ایرانی-آمریکایی، در فهرست عفو دونالد ترامپ قرار گرفت

نام محمودرضا بانکی،‌ ایرانی-آمریکایی محکوم به نقض تحریم‌های ایالات متحده،‌ در فهرست ده‌ها نفر از افرادی قرار گرفت که دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهور آمریکا، ساعاتی پیش از به پایان رسیدن دولتش آن‌ها را مورد عفو قرار داده است.

بر اساس این دستور که روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه صادر شد، محمودرضا بانکی مورد عفو کامل ریاست‌جمهوری قرار گرفته و سابقه محکومیت کیفری‌اش از سیستم قضایی آمریکا حذف خواهد شد.

این دستور ترامپ در مورد شهروند دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی با حمایت شماری از نمایندگان مجلس قانونگذاری و اعضای کنگره مواجه شده است.

بانکی تحصیلکرده آمریکا است که از دانشگاه برکلی کالیفرنیا مدرکش را دریافت کرد.

او در سال  ۲۰۱۰ میلادی مبلغ سه میلیون و ۴۰۰ هزار دلار از ایران و از طریق بانک دریافت کرد. پس از این مبادله بانکی، دادستان‌های دادگاه فدرال نیویورک او را با اتهام نقض تحریم‌های مربوط به ایران و همچنین استفاده از سیستم انتقال پولی که در آمریکا به رسمیت شناخته نمی‌شود، مجرم شناخته و محکوم کردند.

بانکی پس از گذراندن ۶۶۵ روز در زندان، در سال ۲۰۱۱و با حکم تبرئه دادگاه تجدید نظر آزاد شد، اما همچنان اتهام ارائه اظهارات نادرست درباره او باقی ماند.

پیش از این نیز رسانه‌ها در سال ۱۳۹۵ گزارش داده بودند او امیدوار بوده در فهرست بخشش باراک اوباما، رییس‌جمهور سابق آمریکا، قرار بگیرد که اتفاق نیفتاد.

اکنون نام او در فهرستی قرار گرفته که ترامپ در آخرین ساعات دولتش طی آن ۷۳ نفر را مورد عفو کامل قرار داده و برای مجازات ۷۰ نفر دیگر تخفیف اعمال کرده است.

 

بازداشت ۹ شهروند دیگر کرد؛ تعداد بازداشت شدگان به ۴۳ نفر رسید 

بر اساس گزارش‌ها با بازداشت ۹ نفر دیگر در پیرانشهر، بوکان و کلاترزان، تعداد شهروندان کرد بازداشت شده در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و شهر کرج به ۴۳ نفر رسید.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، رسول لاوازه، کریم خلیفانی و حسام‌الدین خضری در پیرانشهر و قادر ‌رسول‌پور و محمد حاجی‌رسولپوردر بوکان بازداشت شده‌اند.

در شهر کلاترزان در نزدیکی سنندج نیز امید سلیمی، رحیم سلیمی و آسو محمدی  بازداشت شدند.

آژانس خبری کردپا نیز گزارش‌هایی از بازداشت این شهروندان منتشر کرده است.

موج گسترده دوباره شهروندان کرد از هفته دوم دی ماه آغاز شده است. درباره دلیل بازداشت این شهروندان کرد و اتهام‌هایی که نهادهای امنیتی متوجه آنها کرده‌اند گزارشی منتشر نشده است.

کاوه کرمانشاهی، عضو هیات مدیره شبکه حقوق بشر کردستان، پیش از این گفته بود که بازداشت شدگان در حوزه های مختلف مدنی، فرهنگی، محیطزیست و دانشجویی فعال بوده‌اند و تعدادی از آنها نیر شهروندان عادی هستند.

درباره اتهام‌های افراد بازداشت شده هنوز گزارشی منتشر نشده است.

 

کلانتری: در صورت اجرای قانون هوای پاک، ۷۰ درصد اقتصاد تعطیل می‌شود

عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست اعلام کرد در صورت اجرای قانون هوای پاک، ۷۰ درصد اقتصاد باید تعطیل شود.

کلانتری گفت که بخش‌هایی از این قانون از جمله جایگزینی خودروهای فرسوده به دلیل نبود منابع ارزی اجرا نشده است.

به گفته کلانتری، بر اساس این قانون باید حداقل ۴۰۰ هزار کامیون سنگین اسقاط و شش هزار اتوبوس هم جایگزین اتوبوس‌های فرسوده می‌شد.

مجلس ایران پیش از این چندین قانون درباره آلودگی هوا تصویب کرده است. از جمله این مصوبات استاندارد شدن خودروها و موتور سیکلت‌های تولید داخل، جایگزینی خودروهای فرسوده، افزایش حمل و نقل عمومی و انتقال برخی از مراکز صنعتی به خارج از شهرها است.

 

سخنگوی ستاد ملی کرونا مجبور به عذرخواهی از مقام‌های مذهبی قم شد

در پی ادامه اعتراض شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه و رسانه‌های نزدیک سپاه پاسداران به اظهارات علیرضا رئیسی،‌ سخنگوی ستاد مقابله با کرونا،‌ درباره رعایت نشدن دستورالعمل‌های بهداشتی در مراسم مذهبی قم، او از امامان جمعه، طلاب و مردم این شهر عذرخواهی کرد.

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه نوشت رییسی با انتشار پیامی صوتی و عذرخواهی اشاره کرد درباره اظهاراتش در زمینه برگزاری عزاداری «حدیث غربت» و مردم قم «سوء تفاهم» شده است. 

او گفت: «در این زمینه اگر از صحبت‌های من سوء برداشتی شده، قصد ما فقط کنترل بیماری و رعایت پروتکل‌ها بوده و قصد دیگری وجود نداشته است.»

پیش از این خبرگزاری تسنیم،‌ نزدیک به سپاه پاسداران، طی گزارشی این مقام ستاد ملی کرونا را به خاطر سخنانش درباره مراسم مذهبی به «عقده‌گشایی علیه قم» متهم کرد.‌ همچنین «قرارگاه حوزوی انقلاب اسلامی» با نوشتن نامه‌ای به وزیر بهداشت خواستار برکناری و محاکمه علیرضا رییسی شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه این ستاد ضمن نشان دادن تصاویری از شلوغی در فضای باز یک هیات عزاداری در قم خطاب به حسن روحانی، رییس‌جمهور، گفته بود: «در نماز جمعه‌ای که برگزار کردند، هیچ پروتکل بهداشتی رعایت نشده است.»

رئیسی همچنین اشاره کرد: «کسانی که با بی‌مبالاتی این برنامه‌ریزی‌ها را می‌کنند، بدون تعارف مسئول مرگ مردم ما در پیک بعدی هستند و باید مجازات شوند. این ثواب کردن نیست، این‌ها دارند آدم می‌کشند.» 

ظریف: از ابتدا توافق کردیم مسائل موشکی در برجام نبوده و نخواهد بود

محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران،‌ هم‌زمان با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا دوباره تاکید کرد ایران از ابتدا توافق کرد مسائل موشکی و منطقه‌ای در برجام و مذاکرات نبوده و نخواهد بود.

ظریف روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه در حاشیه جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفت: «درباره مسائل منطقه‌ای و مسائل موشکی از ابتدا توافق کردیم که این موضوعات در برجام نبوده و نخواهد بود. برای همین پذیرفتیم محدودیت‌های تسلیحاتی تا پنج سال و محدودیت‌های موشکی تا هشت سال ادامه پیدا کند.»

او با اشاره به قرار داده شدن این موضوعات در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل افزود: «ما حاضر نشدیم صحبت کنیم،‌ لذا ما هزینه صحبت نکردن را پرداخت کردیم.»

وزیر امور خارجه درباره بازگشت به توافق هسته‌ای نیز گفت: «ما عجله نداریم. اگر تحریم‌ها را بردارند و به تعهد خود عمل کنند ما هم به تعهدات خودمان عمل خواهیم کرد.»

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که آنتونی بلینکن،‌ نامزد پیشنهادی برای وزارت خارجه آمریکا، در جلسه بررسی صلاحیتش در سنا گفت: «اگر ایران به اجرای تعهدات خود بازگردد، آن‌گاه ما نیز چنین خواهیم کرد.»

ظریف در بخش دیگری از اظهاراتش درباره گزارش خبرنگار فیگارو مبنی بر مذاکره تیم جو بایدن با مجید تخت‌روانچی،‌ نماینده ایران در سازمان ملل متحد،‌ گفت: «خیلی جالب است که خبرنگار فیگارو چک نکرده که آقای تخت‌روانچی در سه هفته اخیر ایران بوده و تازه دوشنبه به نیویورک برگشته است. پس بسیار بی‌حساب صحبت کرده است.»

او درباره محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها اشاره کرد: «اروپایی‌ها از کوچکترین کار برای برجام مانند اینستکس ناتوان بوده‌اند. حتی سازمان ملل هم در انتقال پول ایران ناموفق بوده است.» 

ترامپ در آخرین ساعات دولتش ۷۳ نفر را مورد عفو ریاست‌جمهوری قرار داد

دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهور آمریکا،‌ در آخرین ساعات دولتش ۷۳ نفر را مورد عفو ریاست‌جمهوری قرار داد و در مجازات ۷۰ فرد دیگر تخفیف اعمال کرد.

ترامپ روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه و در آخرین ساعت‌های حضورش در کاخ سفید ده‌ها نفر از جمله سیاستمداران، مقام‌های سابق دولت، قانونگذاران و همچنین شماری از چهره‌های مطرح را در فهرست عفو ریاست‌جمهوری قرار داد. 

استیو بنن، رییس کارزار انتخاباتی و مشاور ترامپ، از جمله نام‌هایی است که در این فهرست دیده می‌شود. 

این فرد از جمله استراتژیست‌های سابق کاخ سفید بود که پس از کناره‌گیری به اتهام «کلاه‌برداری» بازداشت شده بود. بنن در کیفرخواست متهم شد صدهاهزار دلار کمک‌های مردمی را برای ساخت دیوار مرزی در جنوب آمریکا جمع‌آوری و اختلاس کرده است.

پیشتر گزارش‌هایی منتشر شده بود که ترامپ قصد دارد نام خود را نیز در این فهرست عفو قرار دهد، اما در این فهرست نام ترامپ و یا اعضای خانواده‌اش دیده نمی‌شود.

از جمله افراد مطرح دیگری که ترامپ در فهرست عفو قرار داده لیل وین،‌ خواننده رپ، است که به دلیل نگهداری «غیرقانونی» اسلحه با مجازات ۱۰ سال زندان مواجه بود. همچنین ریک رنزی، نماینده سابق کنگره از حزب جمهوری‌خواه، که به «رشوه، اخاذی، کلاهبرداری در بیمه و پول‌شویی» محکوم شده بود نامش در این فهرست قرار دارد.

نام‌‌های دیگری که در این فهرست گنجانده شده‌اند با اتهام‌های مختلف از جمله «قتل»، «فساد مالی»، «جرائم مواد مخدر»، «توطئه برای قاچاق کالا» و «نقض حق مولف» محکوم شده بودند. 

اعلام جرم دادستان کل کشور علیه وزیر ارتباطات به دلیل فیلتر نشدن اینستاگرام

خبرگزاری برنا خبر داد که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با «اعلام جرم» دادستان کل کشور و شکایت صداوسیما به دادسرای فرهنگ و رسانه فراخوانده شد.

بر اساس این گزارش، دادستان کل کشور از آذری جهرمی به دلیل «استنکاف از اجرای اوامر قضایی در مورد فیلتر کردن اینستاگرام»، «استنکاف از ابلاغ رییس مرکز ملی فضای مجازی برای کاهش پهنای باند بین‌الملل و محدودسازی پیام رسان‌های خارجی» شکایت کرده است.

«عدم اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی از جمله مصوبه سال ۹۱ شورا در مورد انسداد فیلترشکن‌ها و وی.پی.ان‌ها و همچنین حمایت از پیام‌رسان‌های بومی» دیگر دلایل شکایت از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شده است.

صدا و سیما نیز به دلیل اظهارات محمد جواد آذری جهرمی درباره  بازپس‌گیری فرکانس‌های باند ۷۰۰و۸۰۰ از او شکایت کرده بود.

سال ۹۷ نیز جواد جاویدنیا، معاون فضای مجازی دادستان کل کشور، از شکایت دادستانی و «دو هزار نفر از مردم اهواز» از محمد جواد آذری جهرمی خبر داده بود.

در سال‌های اخیر نیز نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی از دولت به دلیل راه‌اندازی نشدن «شبکه ملی اطلاعات» که بر اساس گزارش ها اینترنت ایران را از اینترنت جهانی جدا می کند، انتقاد کرده‌اند.

 

طی شبانه روز گذشته ۲۳۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان مازندران بستری شدند

بنابر اعلام روسای دو دانشگاه‌ علوم پزشکی مازندران و بابل، طی شبانه روز گذشته ۲۳۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی تحت پوشش بستری شدند و شمار بیماران بستری شده کرونا در استان مازندران یک هزار و ۲۹۶ بیمار کرونا مازندران است که ۲۹۲ نفر از آنها در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند.

عباس موسوی، رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در خصوص وضعیت شیوع کرونا در این استان، گفت: «طی بیست و چهار ساعت گذشته ۲۰۲ بیمار کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران بستری شدند.»

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، افزود که هم اکنون یک‌هزار و ۷۹ نفر بیمار کرونا در مراکز درمانی تحت پوشش این دانشگاه بستری هستند که از این تعداد ۲۴۵ نفر وخیم است.

همزمان فرزاد جلالی، رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز اعلام کرد که در حال حاضر ۲۱۷ بیمار کرونا در بیمارستان‌های بابل بسترى هستند و در بیست و چهار ساعت گذشته ۳۰ بیمار جدید نیز بستری شده‌اند. جلالی گفت که ۴۰ نفر بیمار کرونا در بخش‌های مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی دانشگاه بابل بستری هستند.

وضعیت شیوع کرونا در استان مازندران طی چند هفته گذشته برخلاف آمارهای اعلام شده از سوی مقام‌های وزارت بهداشت برای سراسر کشور، روند افزایشی داشته است.

یک مقام پزشكی قانونی: در هشت ماه نخست سال‌جاری شمار قربانیان خودکشی ۴/۲ درصد افزایش یافته است

روزنامه اعتماد از افزایش ۴/۲ درصدی شمار قربانیان خودکشی نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و از قول «یک منبع آگاه در سازمان پزشكی قانونی كشور»، نوشت: «از ابتدای سال‌جاری تا پایان آبان ماه، روزانه ۱۵ نفر بر اثر اقدام به خودكشی جان خود را از دست داده‌اند.»

این «منبع آگاه در سازمان پزشكی قانونی كشور»، گفت: «آمار قربانيان خودكشی منتهی از ابتدای فروردين تا پايان آبان ماه سال‌جاری،طی هشت ماه نخست سال۹۹، نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۴/۲ درصد افزايش داشته است.»

بنابر این گزارش در مجموع طی هشت ماه نخست سال‌جاری سه هزار و ۵۸۹ نفر در کشور بر اثر خودکشی جان‌باخته‌اند.

افزايش ۴/۲ درصدی تعداد قربانيان خودكشی در هشت ماه نخست سال۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، در حالی است که بنابر گزارش‌های سازمان پزشكی قانونی در سال ۱۳۹۸، تعداد كل قربانيان خودكشی در كشور، پنج هزار و ۱۴۳ نفر بوده است.

روزنامه اعتماد همچنین تاکید کرد که افزایش ۴/۲ درصدی تعداد جان‌باختگان خودکشی در هشت ماه نخست سال‌جاری در حالی رخ داده است که سال ۹۸  تعداد قربانيان خودكشی در كشور نسبت به سال ۹۷ معادل هشت دهم درصد [۰/۸ درصد] افزايش  یافته بود.

تانک‌های اسرائیلی در پاسخ به شلیک راکت از غزه مواضع حماس را هدف قرار دادند

ارتش اسرائیل از حمله تانک‌های این کشور به مواضع حماس در نوار غزه خبر داد و گفت این حمله در پاسخ به شلیک راکت از غزه به داخل اسرائیل صورت گرفته است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، نیروهای اسرائیلی در حمله‌های خود زیرساخت‌های تونل‌های زیرزمینی حماس را مورد هدف قرار دادند.

پیش از آن در روز سه شنبه ارتش اسرائیل اعلام کرده بود که دو راکت از شمال نوار غزه به سمت اسرائیل شلیک شده بودند که در نهایت به دریا اصابت کردند. این حمله هیچ تلفات جانی بر جای نگذاشت.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، مقامات دفاعی این کشور معتقدند راکت‌های شلیک شده از غزه به دلیل طوفان و رعد و برق از مسیرشان منحرف شده و به دریا افتاده بودند.

بایدن یک زن تراجنسیتی را برای تصدی پست معاون وزیر بهداشت معرفی کرد

جو بایدن در بیانیه‌ای ریچل لوین را، که یک زن تراجنسیتی است، برای تصدی معاونت وزارت بهداشت دولت آینده معرفی کرد.

بدین ترتیب لوین اولین فرد تراجنسیتی آشکار خواهد بود که باید به عنوان یک مقام فدرال از سوی سنا تایید شود. بایدن پیش از این نیز پیت بوداجج را، که یک مرد همجنسگراست، به عنوان وزیر ترابری دولت آینده معرفی کرده بود.

لوین که در حال حاضر وزیر بهداشت ایالت پنسیلوانیا است، رهبری تیم مقابله با شیوع کرونا در این ایالت را بر عهده دارد. او که متخصص کودکان است در کالج درمانی ایالت پنسیلوانیا نیز تدریس می‌کند.

بایدن در بیانیه خود گفت لوین رهبری با ثبات است و تخصص لازم را برای مقابله با کرونا ارائه خواهد داد. او مردم آمریکا را فارغ از محل زندگی، نژاد، مذهب، گرایش جنسی، هویت جنسی و توانایی‌هایشان از این همه‌گیری عبور خواهد داد.

لوین ماه گذشته در مصاحبه‌ای با ان‌پی‌‌آر تاکید کرده بود برای مقابله با شدت شیوع کرونا دولت فدرال باید به ایالت‌ها کمک کند و برنامه واکسیناسیون را به صورت موثر اجرا کنند. او در عین حال عنوان کرده بود که واکسیناسیون یک راه حل فوری نیست.

 

 

تایید ابتلای دست‌کم ۱۷ نفر در یکی از روستاهای باغملک به هپاتیت آ

محمد نجاتی‌پور، فرماندار باغملک در استان خوزستان، مشاهده موارد ابتلا به هپاتیت نوع آ در میان اهالی روستای لالب این شهرستان را تایید کرد.

نجاتی‌پور با اشاره به ابتلای شماری از اهالی روستای لالب شهرستان باغملک به هپاتیت آ، گفت که در یک ماه گذشته مواردی از «هپاتیت آ» در روستای لالب از توابع دهستان منگدشت مشاهده شده است و هم‌اکنون بیماریابی خانه به خانه در این روستا در جریان است اما همچنان در یکی دو روز گذشته مواردی از ابتلا به این بیماری داشته‌ایم.

فرماندار باغملک با بیان اینکه این روستا حدود ۵۰۰ خانوار جمعیت دارد، گفت که در یک ماه گذشته، ۱۷ نفر از اهالی این روستای پرجمعیت به هپاتیت آ مبتلا شده‌اند که از این موارد، تعدادی بستری شدند، اکنون نیز دو تا سه نفر از مبتلایان در بیمارستان طباطبایی باغملک بستری و تحت درمان هستند.

نجاتی‌پور افزود که به محض مشاهده اولین مورد ابتلا به این بیماری، تیم واکنش سریع بهداشت این شهرستان در روستای لالب حضور پیدا کرد و در حال حاضر نیز روزانه در محیط حضور دارد.

او گفت که یک تیم بهداشت نیز از مرکز بهداشت استان خوزستان برای ارزیابی به روستای لالب اعزام شده و اقدامات لازم را انجام داده است.

نجاتی‌پور اضافه کرد که کلرسنجی روزانه در حال انجام است و آب شرب، مطلوب و سالم بوده و مشکلی نداشته است و جداول روستا نیز لایروبی و شیر آهک‌پاشی انجام شده است و همچنین تا اطلاع ثانوی مدارس تمام مقاطع تعطیل شده‌اند و برای تمام گروه‌های زیر ۱۶ سال نیز تقاضای انجام واکسیناسیون هپاتیت آ کرده‌ایم.

 

یوتیوب تعلیق کانال ترامپ در این شبکه را یک هفته دیگر تمدید کرد

شبکه یوتیوب اعلام کرد که «با توجه به نگرانی درباره امکان تداوم خشونت» تعلیق کانال دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا را یک هفته دیگر تمدید می‌کند.

بنابر اعلام یوتیوب، با توجه به نگرانی‌های موجود در مورد احتمال بروز خشونت، کانال دونالد ترامپ برای یک هفته دیگر نیز امکان بارگذاری نخواهد داشت و قسمت نظردهی آن نیز تا اطلاع ثانوی مسدود خواهد بود. یوتیوب هفته گذشته کانال ترامپ را به دلیل آنچه «نقض مقررات این شبکه» عنوان کرد به حالت تعلیق درآورده بود.

موقت بودن تعلیق کانال دونالد ترامپ در شبکه یوتیوب انتقادهایی را هم برانگیخته است.کانال ترامپ روز سه شنبه هفته قبل به دلیل نقض قوانین این شبکه برای یک هفته از دسترس خارج شد. از آنجا که یوتیوب این حساب را به طور کامل از دسترس خارج نکرد، از سوی گروهی از کارمندانش مورد انتقاد قرار گرفته بود.

سوندار پیچای، مدیر اجرایی گوگل آلفایت، کمپانی مادی یوتیوب، گفت: «حساب دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده مانند حساب‌های دیگر است ، به این معنی که دسترسی وی قطع نخواهد شد مگر اینکه در طول ۹۰ روز سه بار قوانین این سرویس را نقض کند.»

گروهی از فعالان مدنی در آمریکا تهدید کرده‌اند که اگر کانال ترامپ در یوتیوب برای همیشه تعلیق نشود، تبلیغات یوتیوب را تحریم خواهند کرد. آنها می‌گویند یوتیوب هم مانند توییتر باید دسترسی او را قطع کند. فیس‌بوک نیز فعلا حساب‌های ترامپ را به صورت نامحدود مسدود کرده است.

آمار جان‌باختگان ویروس کرونا در آمریکا از مرز ۴۰۰ هزار نفر گذشت

بر اساس آخرین آمار دانشگاه جانز هاپکینز، روز سه‌شنبه شمار ‌جان‌باختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده، از مرز ۴۰۰ هزار نفر گذشت و تعداد مبتلایان نیز  به مرز  ۲۴ میلیون و ۲۲۸ هزار نفر رسید.

این آمار بیشتر از تعداد شهروندان آمریکایی است که در جنگ جهانی اول، جنگ ویتنام و جنگ کره کشته شدند و تقریبا به همان تعدادی است که در جنگ جهانی دوم جان خود را از دست دادند.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی نوشت در طی سه هفته گذشته، آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا ۲۱ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش در ایالات متحده در مجموع ۶۳ هزار و ۷۹۳ نفر بعد از کریسمس جان خود را از دست دادند در حالی که آمار درگذشتگان در سه هفته آخر منتهی به کریسمس ۵۲ هزار و ۷۱۵ نفر بود.

همچنین آمار مرگ روزانه بر اثر این بیماری، برای اولین بار در روز ششم  ژانویه، از  چهار هزار نفر فراتر رفته بود.

آمریکا: چین در سرکوب مسلمانان اویغور مرتکب «نسل کشی و جنایت علیه بشریت» شده است

ایالات متحده آمریکا اعلام کرد چین در سرکوب مسلمانان اویغور مرتکب «نسل کشی و جنایت علیه بشریت» شده است.

مایک پمپئو ، وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت که دولت ترامپ سرکوب مسلمانان اویغور در منطقه سین‌کیانگ توسط چین را «نسل کشی و جنایت علیه بشریت» می‌داند.

مقامات آمریكایی به رویترز گفتند «اسنادی جامع از سیاست‌ها، اقدامات و آزارهای چین» که توسط پمپئو مشاهده شده است، آنان را به این تصمیم رسانده است.

پومپئو در بیانیه‌ای گفت: «پس از بررسی دقیق واقعیت‌های موجود، دریافتیم كه كمیته خلق چین، زیر نظر حزب کمونیست چین، علیه اویغورهای مسلمان و دیگر گروه‌های اقلیت قومی و مذهبی در منطقه سین‌کیانگ اقدام به نسل کشی کرده است.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین افزود: «من معتقدم که این نسل‌کشی همچنان در جریان است و ما شاهد تلاش سیستماتیک دولت حزبی چین برای از بین بردن اویغورها هستیم.»

این اقدام باعث تیره‌تر شدن روابط دو کشور خواهد شد که در آخرین سال دولت دونالد ترامپ ، به پایین‌ترین سطح در دهه‌های گذشته رسیده است.

این تصمیم پس از تصویب قانونی در روز ۲۷ دسامبر گذشته توسط کنگره گرفته شد و دولت ایالات متحده را ملزم کرده بود تا در ۹۰ روز تعیین کند که آیا کار اجباری و سایر آزارها علیه اویغورها و دیگر اقلیت‌های مسلمان جنایت علیه بشریت است یا نسل کشی.

 

پیام شاهزاده رضا پهلوی: فرمان مرگبار واکسنِ خامنه‌ای جنایت برای ثروت است، واکسیناسیون را باید به کادر درمان سپرد

شاهزاده رضا پهلوی طی پیامی در ارتباط با واکسن کرونا، اقدام علی خامنه‌ای در ممنوعیت‌هایی که برای خرید واکسن‌ تعیین کرده را «جنایت برای ثروت، و توجیه آن با جهالت» خواند و گفت که «وقت آن رسیده که کنترل راه کمک‌رسانی به مردم و واکسیناسیون عمومی به سپیدپوشان کادر درمانی سپرده شود و با این اقدام یک‌بار و برای همیشه سد طمع و جهالت ولایت را برای همیشه بشکنیم».

شاهزاده رضا پهلوی در این پیام ویدیویی گفت: «جنایت برای ثروت، و توجیه آن با جهالت. این بود فرمان مرگبارِ واکسنِ خامنه‌ای. هم‌میهنانم، کیست که نداند واکسنی که بالاترین مراجع علمی جهان تایید کرده‌اند برای لطمه زدن به مردم ایران ساخته نشده است و کیست که نداند تجویز واکسنی که با هیچ آزمایش شفاف بین‌المللی تایید نشده فقط برای پر کردن جیب باند فساد ولایت است و به قیمت مرگ بی‌شماری از ایرانیان.»

او در ادامه این پیام تاکید کرد که «چنین فسادی هیچ‌گاه با این بی‌رحمی به جان مردم چنگ نزده بود. این جنایت عریان‌تر از آن است که بتوانند با تحمیق آن بپوشانند.»

شاهزاده رضا پهلوی در بخشی از پیام خود گفت: «هم‌میهنان دیگر بس است، وقت آن رسیده که کنترل راه کمک‌رسانی به مردم و واکسیناسیون عمومی به سپیدپوشان کادر درمانی سپرده شود. در این راستا هموطنان دلسوزی درحال مذاکره با نهادهای بین‌المللی هستند و برای به نتیجه رسیدن تلاش آنها، لازم است که این خواست را با صدای بلند و از طریق کمپین‌های موثر در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فارسی و جهانی، فراگیر کنیم.»

در پایان این پیام، شاهزاده رضا پهلوی تاکید کرد که «ما با هم می‌توانیم یک‌بار و برای همیشه سد طمع و جهالت ولایت را برای همیشه بشکنیم».

وزارت دادگستری آمریکا: کاوه افراسیابی به اتهام فعالیت برای جمهوری اسلامی بازداشت شد

وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت کاوه لطف‌الله افراسیابی که با اسم لطف‌الله کاوه افراسیابی نیز شناخته می‌شود، در روز دوشنبه در خانه‌اش در واترتاون در ایالت ماساچوست خبر داد.

وزارت دادگستری آمریکا روز سه‌شنبه ۳۰ دی ماه اعلام کرد پرونده‌ای علیه او در دادگاه گشوده شده است.

بر اساس این گزارش، اتهام افراسیابی «اقدام و و توطئه برای اقدام به عنوان یک مامور ثبت‌نشده دولت جمهوری اسلامی ایران و نقض قانون ثبت نمایندگان خارجی» است. 

براساس گزارش وزارت دادگستری و اف‌بی‌آی افراسیابی به طور مخفیانه به استخدام نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد درآمده بود، با فشار بر مقام‌های آمریکایی، کتاب‌ها و مقاله‌هایی را برای پیشبرد دیدگاه جمهوری اسلامی منتشر کرده است.

 

ایران و ترکیه مانع پیوستن عربستان سعودی و قبرس به مذاکرات خلع سلاح شدند

 

خبرگزاری رویترز گزارش داد ممانعت ایران و ترکیه از شرکت عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قبرس در مذاکرات خلع سلاح سازمان ملل متحد موجب نگرانی دیپلمات‌ها درباره آینده این گفت‌وگوها شده است.

رویترز روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه اشاره کرد مذاکرات خلع سلاح پس از سال‌ها انسداد در حالی آغاز شده که ایران مانع شرکت نمایندگان ریاض و ابوظبی در این مذاکرات به عنوان ناظر شده است. از سوی دیگر نیز آنکارا در پی اختلافات با قبرس از حضور نماینده این کشور ممانعت کرده است.

این خبرگزاری حرکت ایران و ترکیه را «خروجی قابل توجه از پروتکل‌های معمول سازمان ملل متحد» خوانده است.

نماینده ایران در این مذاکرات گفته عربستان سعودی از بستر این مذاکرات برای «پرت کردن حواس و کارزار اطلاعات غلط» استفاده می‌کرده است. او همچنین این کشور را «بزرگترین متجاوز نظامی در منطقه» خواند.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی که متحدان نزدیک یکدیگر در منطقه هستند در جنگ یمن که از سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شده به مبارزه با نظامیان حوثی مورد حمایت ایران پرداخته‌اند.

از سوی دیگر نیز ترکیه و قبرس مدت‌هاست در مورد جدا شدن دولت ترکی قبرس در شمال جزیره اختلاف‌ نظر دارند.

رویترز نوشته نماینده عربستان سعودی در ژنو به درخواست اظهار نظر در زمینه اقدام ایران پاسخ نداد، اما قبرس از تصمیم ترکیه ابراز تاسف عمیق کرد.

این خبرگزاری نوشت تصمیم آنکارا و تهران با انتقاد برخی دیپلمات‌ها از جمله نمایندگان بریتانیا،‌ آمریکا، اتحادیه اروپا و هند مواجه شده است. 

دبیرکل کنفرانس خلع سلاح این تصمیم را موجب «ناامیدی» خود دانست و نماینده بریتانیا این اقدام را «شروع پایان چندجانبه‌گرایی» خواند.

برگزاری انتخابات سراسری عراق به پاییز موکول شد

 

بر اساس اعلام هیات دولت عراق، انتخابات سراسری این کشور به روز دهم اکتبر آینده موکول شد. 

سال گذشته، کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق، تاریخ برگزاری این انتخابات را حدود یک سال زودتر از موعد معمول خود و روز ششم ژوئن ۲۰۲۱ تعیین کرده بود.

اما مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد نیازمندی به زمان بیشتر برای آماده‌سازی یک «انتخابات منصفانه و شفاف»، تاریخ برگزاری آن را چهار ماه به عقب انداخت.

برگزاری انتخابات زودهنگام یکی از خواسته‌های اصلی معترضان عراقی بود که از اکتبر سال ۲۰۱۹ به خیابان‌های شهرهای این کشور آمدند.

صدها معترض در این تظاهرات در درگیری با نیروهای پلیس و افراد مسلح مظنون به ارتباط با شبه‌نظامیان عراقی کشته شدند. 

در ماه مه گذشته، مصطفی کاظمی از سوی پارلمان عراق به عنوان نخست وزیر انتخاب شد تا کشور را تا زمان برگزاری یک انتخابات زودهنگام اداره کند.

رویترز نوشت اکنون به تعویق افتادن انتخابات می‌تواند موجب برانگیخته شدن انتقاداتی مبنی بر تلاش دولت برای به فراموشی سپردن مطالبات معترضان شود.

خطیب‌زاده: ترامپ و ۹ مقام دولتش را تحریم کردیم 

 

تنها ساعاتی مانده به پایان رسمی دولت دونالد ترامپ در آمریکا، وزارت امور خارجه ایران می‌گوید رییس‌جمهور و شماری از مقام‌های ارشد پیشین و فعلی ایالات متحده را تحریم می‌کند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه گفت این وزارتخانه در چارچوب قانون مصوب «مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» ۱۰ مقام ارشد این کشور از جمله رییس‌جمهور فعلی را تحریم کرده است.

قرار است با برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن در روز چهارشنبه، دونالد ترامپ و وزرایش دولت و کاخ سفید را ترک کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مایک پمپئو،‌ وزیر خارجه، مارک اسپر و کریستوفر میلر، وزیر پیشین و سرپرست کنونی وزارت دفاع، استیون منوچین،‌ وزیر خزانه‌داری، جینا هپسل،‌ رییس آژانس مرکزی اطلاعات (سیا)، جان بولتون،‌ مشاور سابق امنیت ملی، برایان هوک و الیوت آبرامز،‌ نمایندگان پیشین و فعلی وزارت خارجه در امور ایران، آندریا گاکی،‌ مسئول دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) را از جمله این مقام‌ها عنوان کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در زمینه دلیل تحریم این افراد به نقش داشتن آن‌ها در «صدور دستور و راهبری» کشتن قاسم سلیمانی،‌ فرمانده پیشین سپاه قدس،‌ در عراق اشاره کرد.

خطیب‌زاده در این ارتباط همچنین به حمایت آمریکا از اسرائیل در کشتن محسن فخری‌زاده،‌ چهره برجسته نظامی و هسته‌ای جمهوری اسلامی، اشاره کرد.

پیش از این نیز وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده بود درخواست بازداشت دونالد ترامپ را به پلیس بین‌الملل (اینترپل)‌ تحویل داده است.

اعضای یک باند مظنون به قاچاق پناهجویان در آلمان دستگیر شدند

نیروهای پلیس آلمان ۱۹ نفر سوری، لبنانی و لیبیایی را در ایالت‌های مختلف آلمان از جمله برلین، به ظن قاچاق پناهجویان به ویژه پناهجویان سوری دستگیر کردند.

به گزارش رویترز، دادستان‌های ایالت بایرن آلمان روز سه‌شنبه اعلام کردند این مظنونان ۲۱ تا ۴۴ ساله، اعضای یک باند حرفه‌ای‌ هستند که پناهجویان را سوار بر خودروهای ون از راه زمینی از ترکیه و یونان و عبور از کشورهای بالکان به اتریش می‌رساندند.

این افراد متهم‌اند که دست‌کم از آوریل سال ۲۰۱۹ تاکنون حدود ۱۴۰ پناهجو را در برابر مبالغ هنگفتی به آلمان آورده‌اند.

پلیس فدرال آلمان این باند را در تابستان سال ۲۰۱۹ شناسایی کرد و رئیس باند در دسامبر گذشته بازداشت شد. آلمان خواهان استرداد اوست.

آلمان تاکنون بیش از ۸۰۰ هزار سوری را که از جنگ داخلی سوریه فرار کرده‌اند، در خود پناه داده است. 

در سال ۲۰۱۵، همزمان با موج گسترده پناهجویان به سمت اروپا، بیش از یک میلیون درخواست پناهندگی در آلمان به ثبت رسید.

با این حال، اکنون هزاران سوری در اردوگاه‌های پناهجویان در یونان، ترکیه و لبنان به سر می‌برند و بسیاری از آنان که به فکر یک زندگی جدید در اروپا هستند و پولی در اختیار دارند، طعمه قاچاقچیان انسان می‌شوند.

حاجی میرزایی: مدارس زیر ۵۰ دانش‌آموز از اول بهمن بازگشایی می‌شوند

 

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، از بازگشایی بخشی از مدارس ایران «با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی» خبر داد.

حاجی میرزایی، روز سه‌شنبه ۳۰ دی ماه به خبرنگاران گفت: «مدارسی که زیر ۵۰ دانش‌آموز دارند و هنرستان‌ها برای تکمیل کار‌های عملی خود بازگشایی می‌شوند.»

او با اشاره به «فشار خانواده‌ها» ادامه داد: «نگران دانش‌آموزان پایه اول و دوم دبستان بودیم، چون نمی‌توانستیم مطمئن شویم که آنها از طریق آموزش مجازی، آموزش لازم را دیده‌اند.»

با این حال وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر نگرانی‌های مقام‌های وزارت بهداشت در زمینه شیوع کرونا در صورت بازگشایی مدارس، گفت به درخواست وزارت بهداشت حضور دانش‌آموزان در مدارس به صورت اختیاری است و اجرای این سیاست از اول بهمن با اختیار خانواده‌ها انجام خواهد شد.

آتش‌سوزی در منطقه شوش تهران ایستگاه مترو را تعطیل کرد

 

آتش‌سوزی گسترده انبارهای باربری در خیابان شوش تهران موجب تعطیلی موقت ایستگاه مترو در این منطقه شد.

جلال ملکی،‌ سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی،‌ روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه ضمن اشاره به آتش‌سوزی در خیابان شوش به خبرگزاری ایرنا گفت: «یک بنگاه باربری دچار آتش‌سوزی شده که با حضور آتش‌نشانان مشاهده شد که آتش به چندین باب انبار این مجموعه سرایت کرده است.»

در پی این آتش‌سوزی، ویدیوهایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که دود غلیظ ناشی از آتش‌سوزی در آن قابل مشاهده است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران نیز در همین زمینه اعلام کرده به دلیل مجاورت آتش با ایستگاه مترو، این ایستگاه تا اطلاع بعدی تعطیل شده و قصد مسافرگیری ندارد.

از سوی دیگر پیمان صابریان، رییس اورژانس تهران، اعلام کرد با گزارش این آتش‌سوزی، تکنسین‌های اورژانس به همراه آمبولانس به محل اعزام شدند و تا پایان عملیات مهار آتش‌سوزی در آن‌جا حضور دارند. او اشاره‌ای به تعداد مصدومان احتمالی این حادثه نکرد.

هنوز گزارشی در زمینه خسارت‌های مالی این حادثه نیز منتشر نشده است.

یک زندانی بلوچ در زاهدان اعدام شد

کمپین فعالین بلوچ گزارش داد یک شهروند بلوچ به نام انور عالی زهی که در ارتباط با اتهام «حمل مواد مخدر» در زندان مرکزی زاهدان در حبس بود، اعدام شد.

در همین زمینه کانال تلگرام «حقوق بشر در ایران» گزارش داد انور عالی زهی که پیش از این حکم اعدامش تایید شده بود بامداد سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه اعدام شد. قبل از این نیز پدرش رحیم زهی،‌ در همین زندان زاهدان با اتهام مشابه اعدام شده بود.

کمپین فعالین بلوچ به نقل از یک منبع مطلع نوشته که انور عالی زهی از سال ۱۳۹۷ با اتهام حمل مواد مخدر بازداشت و به زندان مرکزی زاهدان منتقل شده بود.

او گفت: «انور به دلیل نداشتن شغل مناسب و وضعیت بد معیشتی اقدام به جابجایی مواد مخدر می‌کرده و قبل از آن هیچ‌گونه سابقه کیفری نداشته که اعدام شده است.»

دستگاه قضایی ایران با وجود انتقادهای حقوق بشری و بین‌المللی برای بسیاری از متهمان جرایم مربوط به مواد مخدر حکم اعدام صادر و آن را اجرا می‌کند.

انتقاد عضو مجمع تشخیص از سازمان نظام پزشکی به خاطر پیگیری واکسن کرونا

 

مرتضی نبوی،‌ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، واکسن کرونای در حال تولید «ستاد اجرایی فرمان امام» را پیشرفته‌ترین واکسن تولید شده خواند و پیگیری سازمان نظام پزشکی کل کشور برای تامین واکسن را مورد انتقاد قرار داد.

نبوی روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه طی یک نشست با میزبانی بسیج دانشجویی انتقادها درباره عدم تامین واکسن کرونا را «حاشیه‌سازی» و «بازی در آوردن» خواند. 

او گفت: «به نظرم پیشرفته‌ترین واکسنی که تولید شده برای همین ستاد اجرایی و ایران بود.، ولی باز می‌بینیم سازمان نظام پزشکی بدون توجه به این مسائل موضع‌گیری می‌کند.»

پیشتر محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی، گفته بود واکسن هرچه سریع‌تر باید خریده شود و «مردم ما باید مانند سایر کشورهای منطقه از واکسن بهره‌مند شوند.»  

پس از دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مبنی بر ممنوعیت واردات واکسن‌های کرونای «انگلیسی و آمریکایی» رسانه‌ها و دستگاه‌‌های حکومت ایران ضمن زیر سوال بردن کارایی واکسن‌های خارجی بر تولید واکسن داخلی تاکید کرده‌اند.

شماری از نهادهای مدنی و صنفی از استان‌های مختلف نیز با صدور بیانیه‌هایی طی روزهای گذشته مسئولیت عواقب تاخیر در تامین واکسن را بر عهده حکومت عنوان کرده‌اند.

یک روزنامه‌نگار به دلیل سوال درباره کشتار آبان به زندان محکوم شد

مولود حاجی‌زاده، روزنامه‌نگار در رشته توییتی نوشت: «برای اینکه نوشتم چرا در آبان ۱۵۰۰ نفر کشتید یکسال حبس گرفتم، برای اینکه گفتم چرا به هواپیما شلیک کردید، به جزای نقدی محکوم شدم، حالا دو سال حکم پرونده قبلی هم از تعلیق درآورده‌اند و بنا به اجرایش دارند.»

این روزنامه‌نگار در رشته توییتی نوشت که سال گذشته ماموران امنیتی دو بار به منزل او رفته، خانه را تفتیش کرده و سایل شخصی او را بردند و پس از مدتی وسایل تخریب شده به او بازگردانده شده است.

حاجی‌زاده همچنین نوشت: «سه ماه برای کار اجباری به یک آسایشگاه اعصاب و روان فرستاده شده و از روی کتاب‌‌هایی که به او دادند باید رونویسی می‌کرده است.»

این روزنامه‌نگار همچنین تاکید کرد که در این مدت بارها بازجویی شده است. 

اقدام سوئیس برای تحقیق درباره مبادلات مالی رییس کل بانک مرکزی لبنان

در پی آغاز تحقیقات سوئیس درباره مبادلات مالی ریاض سلامه،‌ رییس کل بانک مرکزی لبنان، او اتهامات علیه خود را رد کرد و «ساختگی» خواند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه گزارش داد ماری کلود نجم، وزیر دادگستری لبنان، گفته او درخواستی از سوی مقام‌های قضایی سوییس برای همکاری در زمینه ابهامات مرتبط با مبادلات رییس کل بانک مرکزی لبنان دریافت کرده است.

این مقام لبنان گفت: «من درخواست را به دادستان عمومی تحویل داده‌ام تا کاری را که لازم است انجام دهد.»

در واکنش به این خبر، رییس کل بانک مرکزی اتهامات علیه خود را «ساختگی و خبر جعلی» خواند.

یک مقام دولت لبنان پیشتر تایید کرده بود که مقام‌های سوییس پرونده‌ای برای بررسی و تحقیق در زمینه مبادلات مالی ریاض سلامه باز کرده‌اند. 

رویترز به نقل از یک مقام لبنان در این زمینه نوشت: «هم نخست‌وزیر هم رییس‌جمهور در جریان این اقدام هستند.»