تهدید باقری به تلافی اقدام آمریکا علیه ایران «در هر نقطه از جهان» | ایران اینترنشنال

تهدید باقری به تلافی اقدام آمریکا علیه ایران «در هر نقطه از جهان»

 

رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تهدید کرد که تهران به «هر گونه خطای محاسباتی» آمریکا «در هر نقطه از جهان علیه منافع ملی ایران» قاطعانه پاسخ خواهد داد.

محمدحسین باقری تاکید کرد که جمهوری اسلامی «اشراف اطلاعاتی همه‌جانبه» بر اقدامات «آمریکا در منطقه و سرزمین‌های دوردست را دستور کار دائمی» خود قرار داده است.

پیش از این نیز مقامات جمهوری اسلامی تهدید کرده بودند که اقدام احتمالی علیه نفتکش‌های ایرانی که به سمت ونزوئلا در حرکت‌اند، را تلافی خواهند کرد.

پیشتر اعلام شده بود که چند نفتکش حامل بنزین از ایران به سوی ونزوئلا رفته‌اند. صنایع نفت و گاز ایران و ونزوئلا از سوی آمریکا تحریم شده است.

ولادیمیر پادرینو، وزیر دفاع ونزوئلا، اعلام کرده که کشورش این نفتکش‌ها را با کشتی و هواپیما اسکورت خواهد کرد.

محکومیت دو شهروند بهائی به ۱۰ سال حبس

دادگاه انقلاب تهران سوفیا مبینی و نگین تدریسی،‌ شهروندان بهائی را مجموعا به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

پایگاه خبری هرانا روز پنجشنبه دوم بهمن‌ماه گزارش داد که این دو شهروند بهائی آبان‌ماه سال ۱۳۹۶ بازداشت و پس از مدتی با سپردن قرار وثیقه آزاد شده بودند.

اتهامات این دو شهروند در این پرونده «اقدام علیه امنیت کشور از طریق اداره تشکیلات بهائیت و ترویج تعلیمات» عنوان شده است.

هرانا به نقل از یک منبع مطلع درباره پرونده آن‌ها نوشت: «پس از اعتراض آن‌ها به حکم صادره، شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به رای صادره ایراد گرفت و پرونده جهت بررسی مجدد به همان شعبه ارجاع داده شد. در نهایت قاضی عموزاد که جایگزین قاضی مقیسه شده،‌ برای هر یک از این شهروندان حکم پنج سال زندان صادر کرده است.»

بر اساس این گزارش،‌ مصادیق اتهام این دو شهروند بهائی قبلا در پرونده «پرداخت شهریه کلاس زبان یک تبعه افغانستان»، «ارائه مشاوره روانشناسی رفتاری، جنسی و اقتصادی» و «نوشتن این جمله در دفتر شخصی که مردم این منطقه نیازمند آموزش هستند» عنوان شده بود.

کانون صنفی معلمان: نخریدن واکسن معتبر کرونا تبعات جبران‌ناپذیری داردکانون صنفی معلمان ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که شانه خالی کردن دولت و حاکمیت از خرید واکسن «معتبر» کرونا «تبعات جبران‌ناپذیری» به همراه خواهد داشت.

در این بیانیه یادآوری شده که با وجود انجام واکسیناسیون در کشورهای همسایه ایران، دولت هنوز اقدام موثری برای خرید واکسن خارجی انجام نداده است.

این نهاد صنفی در بیانیه خود تاکید کرد که در صورت ادامه «رویه‌های اشتباه این‌چنینی، دیوار بی‌اعتمادی مردم از سیستم موجود هرروز از روز قبل بلندتر می‌شود و سطح نارضایتی از عملکرد مسئولان افزایش می یابد».

پیش از این نیز برخی از انجمن‌های صنفی کارگری، معلمان و بازنشستگان با صدور بیانیه هایی از دستور رهبر جمهوری اسلامی درباره «ممنوعیت خرید واکسن انگلیسی و آمریکایی» انتقاد کرده بودند.

در همین حال روز پنج‌شنبه سعید نمکی، وزیر بهداشت، گفت که قبل از ۲۲ بهمن واکسیناسیون با واکسن داخلی آغاز خواهد شد.

واکنش نمایندگان مجلس به سخنان روحانی درباره بودجه: هتاکی علیه نمایندگان قابل پیگرد است

 

تعدادی از نمایندگان مجلس به سخنان حسن روحانی درباره تغییرات مجلس در بودجه اعتراض کردند و یک عضو هیات رییسه گفت که «هتاکی» علیه نمایندگان «قابل پیگرد» است.

علی کریمی فیروزجایی، عضو هیات رییسه مجلس، سخنان حسن روحانی را «توهین آشکار» به نمایندگان مجلس خواند و تاکید کرد که «هتاکی مسئولان دولتی» علیه نمایندگان مجلس قابل پیگرد است.

روحانی روز چهارشنبه گفته بود که کمیسیون تلفیق مجلس پیش‌بینی دولت برای فروش نفت را از دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش داده، اما با افزایش قیمت پیش‌بینی شده برای دلار، درآمد دولت از فروش نفت را افزایش داده است.

او افزوده بود: «هر کس که چهار عمل اصلی را در حد دوم دبستان بلد باشد می‌تواند محاسبه کند.» 

احمد امیر آبادی، عضو هیات رییسه مجلس، در واکنش به این سخنان گفت: «مشکل رییس‌ جمهوری این است که همین جمع و تفریق را در کلاس اول یاد نگرفته زیرا اگر بلد بود، باید اکنون حقیقت را متوجه می‌شد.»

تعدادی از دیگر اعضای هیات رییسه مجلس نیز به سخنان روحانی اعتراض کرده‌اند.

روزنامه شرق: حقوق‌ مدیران دولتی در سال آینده به ۶۰ میلیون تومان هم می‌رسد

 

روزنامه شرق در گزارشی خبر داد که حقوق‌ مدیران دستگاه‌های دولتی در سال بعد به ۶۰ میلیون تومان می‌رسد.

این روزنامه به نقل از «یک مقام آگاه» که نامش ذکر نشده، نوشت که با مصوبات قانونی برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان دولت، حقوق‌های بالای ۲۵ میلیون تومان مدیران تا ۳۳ میلیون تومان افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، حتی در دیوان محاسبات که وابسته به مجلس است، نیز حقوق بالای ۲۵ میلیون وجود داشته که شامل این افزایش نیز می‌شود.

او گفت که در شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت یا بانک‌ها با مصوبات قانونی درباره افزایش حقوق، حقوق مدیران در سال آینده به حدود ۶۰ میلیون تومان هم خواهد رسید.

پس از انتشار فیش‌های حقوق تعدادی از مدیران دولتی در سال ۹۵، موضوع «حقوق‌های نجومی» مدیران مطرح شد و مجلس سقف حقوق مدیران را ۲۰ میلیون تومان تعیین کرد. با این حال در این مصوبات استثناهایی تصویب شد که به گفته برخی از نمایندگان این مصوبه را بی‌نتیجه کرده است.

در آن زمان علی مطهری، نایب رییس وقت مجلس، گفته بود که موضوع «حقوق‌های نجومی» در نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی از جمله ستاد اجرایی فرمان امام‌ نیز وجود دارد.

تورم ۶۰ درصدی مواد غذایی و آشامیدنی در دی ماه 

 

 

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم سالانه در دی ماه به ۳۲/۲ درصد و تورم گروه خوراکی به ۶۰ درصد رسید.

مرکز آمار ایران در گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم دی ماه به ۳۲/۲ درصد رسید که نسبت به ماه قبل از آن ۱/۷ درصد افزایش یافت.

در همین حال، روزنامه اعتماد در گزارشی افزایش ۶۰ درصدی تورم گروه «خوراكی، آشاميدنی و دخانيات» را باعث نگرانی خواند و افزود که این افزایش می‌تواند بحران سوء‌تغذيه و مخاطرات آن را تشديد كند.

این روزنامه نوشت که با اندكی افزايش در قيمت خوراكی‌های ضروری مانند نان، برنج و گوشت، سهم بيشتری از درآمد دهک‌های كم‌درآمد برای خريد اين گروه از كالاها مصرف می‌شود. 

بر اساس این گزارش، این افزایش قیمت باعث «پيشخور» شدن درآمد دهک‌های كم‌درآمد برای تامين غذا و كاهش توان مقابله آنها در برابر جهش‌های قيمتی گروه كالاها و خدمات غير خوراكی به خصوص مسكن و بيماری می‌شود.

ابراهیم رئیسی: مذاکره با آمریکا مشکلات ایران را حل نمی‌کند

 

 

یک روز پس از سخنان حسن روحانی درباره بازگشت به برجام، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران گفت که مذاکره با آمریکا مشکلات کشور را حل نمی‌کند.

ابراهیم رئیسی در سمنان  تاکید کرد: «آن‌ها که فکر می‌کنند با مذاکره مشکلات کشور حل می‌شود، اشتباه می‌کنند. به هیچ وجه مذاکره معضلات کشور را حل نخواهد کرد؛ هرجا ما پا پیش گذاشتیم دشمن عقب کشید.»

یک روز پیش از این سخنان، رییس جمهوری ایران با اعلام اینکه «توپ در زمین واشینگتن» است، تاکید کرده بود که اگر آمریکا به برجام بازگردد، جمهوری اسلامی نیز به تعهدات خود بازخواهد گشت.

آنتونی بلینکن، گزینه پیشنهادی جو بایدن برای وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه گفته بود که اگر ایران به تعهدات خود بازگردد، آمریکا نیز بازخواهد گشت.

 او در عین حال اعلام کرد که «فعالیت‌های مخرب و برنامه‌های موشکی ایران» نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز: اکثر مبتلایان به هپاتیت آ در باغملک کودک هستند

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز اعلام کرد که همه مبتلایان به «هپاتیت نوع آ» در روستای لالب در شهرستان باغملک فامیل و اکثر آنان زیر ۱۰ سال هستند.

 فرهاد ابول نژادیان گفت که در یک ماه اخیر ۱۴ نفر با علائم زردی، اسهال، استفراغ و درد شکمی شناسایی شدند که چهار نفر هنوز در بیمارستان بستری‌اند.

او اعلام کرد که تمام مبتلایان نسبت خانوادگی دارند و محل سکونتشان در نزدیک به یکدیگر است.

به گفته ابول نژادیان، حدود یک ماه پیش، کودکی از استان مجاور با علائم اسهال و استفراغ به بیمارستان باغملک مراجعه کرد که پس از درمان به منزل یکی از اقوام خود در همین روستا مراجعه و این اقدام موجب انتشار بیماری  در روستا شد.

پیشتر محمد نجاتی‌پور، فرماندار باغملک، ابتلای دست‌کم ۱۷ نفر در روستای لالب به «هپاتیت نوع آ» را تایید کرده بود. 

او گفته بود: «هم اکنون بیماریابی خانه به خانه در این روستا در جریان است، اما همچنان در یکی دو روز گذشته مواردی از ابتلا به این بیماری داشته ایم.»

با این حال غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان گفته بود: «مورد مستندی از هپاتیت آ نداریم. چهار مورد اسهال در شهرستان کارون و ۱۶ مورد اسهال در صیدون باغملک گزارش شده که به شرکت آبفا و مرکز بهداشت خوزستان دستور دادم بررسی های لازم را انجام دهند.»

 

توییتر دسترسی سفارت چین در آمریکا به حساب‌ کاربری‌اش را مسدود کرد

 

 

توییتر دسترسی سفارت چین در آمریکا به  حساب کاربری‌اش را به دلیل مطالبش در حمایت‌ از سیاست‌های پکن در قبال منطقه اویغورنشین سین‌کیانگ مسدود کرد.

خبرگزاری رویترز پنجشنبه دوم بهمن‌ماه نوشت حساب کاربری سفارت چین در ماه جاری با ارجاع به یک مطالعه که از سوی روزنامه مورد حمایت دولت کمونیست چین منتشر شده، توییتی منتشر کرده و گفته بود زنان اویغور دیگر «ماشین تولید کودک» نیستند.

این توییت از سوی توییتر حذف و با یک هشدار مبنی بر عدم دسترسی جایگزین شد.

رویترز نوشته این در حالی است که توییتر توییت‌هایی را که سیاست‌هایش را نقض می‌کنند، پنهان می‌کند و از صاحب حساب می‌خواهد آن را حذف کند.

سخنگوی توییتر توییت سفارت چین را نقض سیاست‌های این رسانه اجتماعی در زمینه «بشریت‌زدایی» عنوان کرد.

حساب کاربری سفارت چین از روز ۹ ماه میلادی ژانویه، ‌بیش از ۱۰ روز پیش، هیچگونه مطلبی منتشر نکرده است.

قفل حساب کاربری سفارت چین توسط توییتر یک روز پس از آن صورت گرفت که دولت دونالد ترامپ، در ساعات پایانی کارش، چین را به ارتکاب «نسل‌کشی» در سین‌کیانگ متهم کرد. دولت جو بایدن نیز این موضوع را تایید کرده است.

بازداشت شش نفر دیگر در بوکان و نقده؛ تعداد شهروندان کرد بازداشتی به ۵۰ نفر رسید 

 

بر اساس گزارش آژانس خبری کردپا و سازمان حقوق بشری هه‌نگاو،  نیروهای امنیتی شش شهروند کرد دیگر را در بوکان و نقده بازداشت کرده‌اند.

با بازداشت این شش نفر تعداد شهروندان بازداشت‌شده از هفته دوم دی ماه به ۵۰ نفر رسیده است.

به گزارش آژانس خبری کردپا، روز سه‌شنبه حسین مهربان، هیرش رسول‌پور، فواد محمدپور، فریبا احمدی و روژین محمدپور در بوکان و دیاکو زرتشتی در نقده بازداشت شده‌اند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو نیز خبر داد که تنها در روز سه‌شنبه ۳۰ دی ماه دست‌کم ۱۵ شهروند در شهرهای بوکان، نقده، پیرانشهر و کلاترزان بازداشت شده‌اند.

این سازمان حقوق بشری که اسامی همه بازداشت‌شدگان را در روزهای گذشته منتشر کرده است، اعلام کرد که  در  ۱۱ روز گذشته دست‌کم ۵۰ شهروند کرد بازداشت شده‌اند.

سه نفر از این افراد آزاد شده و ۴۷ نفر کماکان در بازداشتند.

رشد بازارهای بورس آمریکا و جهان در پی تحلیف دولت جو بایدن

در پی برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن بازارهای بورس در آمریکا و نقاط مختلف جهان شاهد رشدی چشم‌گیر بودند.

در آمریکا، شاخص بورس داوجونز با ۰/۸ درصد رشد به ۲۵۸ واحد رسید و شاخص‌ بورس‌های نزدیک و ۵۰۰ سهم برتر آمریکا نیز به ترتیب شاهد افزایش دو درصدی و ۱/۴ درصدی بودند.

به گزارش رویترز، سرمایه‌گذاران امیدوارند دولت بایدن برای مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا کمک‌های بیشتری ارائه دهد.

از سوی دیگر، انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در آمریکا برای بازارهای بورس آسیایی نیز روز پر رونقی را به همراه آورد.

در ژاپن بورس شاخص بورس نیکی بیش از ۰/۷ درصد افزایش داشت و شاخص بورس هنگ‌کنگ نیز شاهد رشد ۰/۳ درصدی بود.

بایدن: هیچ‌وقت تا این اندازه به آمریکا خوش‌بین نبوده‌ام

در قسمت پایانی تشریفات روز تحلیف رییس‌جمهوری، جو بایدن در سخنرانی خود در بنای یادبود لینکلن گفت برای پشت سر گذاشتن چالش‌های امروز در آمریکا، مردم این کشور باید در حمایت از ارزش‌های مشترک و علیه دشمنان مشترک با هم متحد شوند.

بایدن همه‌گیری کرونا، بحران اقتصادی، نابرابری نژادی، بحران محیط زیست و تهدیدهای موجود علیه دموکراسی آمریکا را برخی از مهم‌ترین چالش‌های موجود خواند.

رییس‌جمهوری آمریکا گفت: «ما می‌توانیم بر چالش‌های موجود غلبه کنیم و این کار را خواهیم کرد. هیچ‌وقت تا این اندازه به آینده آمریکا خوش‌بین نبوده‌ام. اگر کارها را با هم انجام دهیم، هیچ کاری نیست که از پس آن بر نیاییم.»

کامالا هریس، معاون بایدن، نیز در سخنرانی خود در بنای یادبود لینکلن ضمن تاکید بر عزم دولت بایدن بر حل مشکلات آمریکا، از مردم این کشور خواست با اعتماد به توانایی‌های ملی خود با هم متحد شوند.

پس از انجام تشریفات مربوط به مراسم تحلیف جو بایدن و کامالا هریس در واشینگتن دی‌سی، مراسم آتش بازی برگزار شد و در یک رویداد تلویزیونی زنده به مجری‌گری تام هنکس، بازیگر سرشناس هالیوود، چند تن از خوانندگان آمریکایی از جمله کیتی پری و جان لجند کنسرت برگزار کردند.

نسرین ستوده چند روز پس از انجام آنژیوگرافی در یکی از بیمارستان‌های تهران به زندان قرچک بازگشت

نسرین ستوده، وکیل زندانی، که هفدهم دی ماه به مرخصی استعلاجی اعزام شده بود بعد از چند روز بستری و انجام آنژیوگرافی در بیمارستان پارس تهران، عصر روز چهارشنبه به زندان قرچک بازگشت.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده در صفحه فیسبوک خود خبر داد که نسرین ستوده چند روز پس از انجام آنژیوگرافی در بیمارستان پارس تهران روز چهارشنبه اول بهمن ماه به زندان قرچک ورامین بازگشت.

خندان با اشاره به اینکه «شرایط زندان‌ها در ایران فلاکت بار است و زندانیانی که مشکلات جسمی و بیماری دارند، شرایط سخت‌تری را تحمل می‌کنند»، تاکید کرد که «زندان قرچک به خودی خود یک فاجعه است برای صدها زندانی زن و اغلب اتاق‌های قرچک ۱۰ متر مربع‌اند از جمله اتاقی که نسرین ستوده و ۴۰ زندانی دیگر در سالنی به اسم سالن مشاوره دو در حبس‌اند.»

به گفته رضا خندان این اتاق‌ها که در زندان قرچک به آنها کابین می‌گویند ۱۲ عدد تخت شامل ۴ سری تخت ۳ طبقه، در خود جای داده و این درحالی است که این کابین‌های ۱۰ متری فاقد پنجره است و این ساختاری است که سازندگان این زندان طراحی کرده‌اند.

همسر نسرین ستوده افزود که با وجود ویروس کرونا زندانیان به هیچ وجه نمی‌توانند فاصله کافی را رعایت کنند و به همین خاطر بود نسرین در کمتر از سه هفته پس از انتقال به قرچک به ویروس کرونا مبتلا شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان: آتش‌سوزی به ۴۷ هکتار از جنگل گلستان خسارت زد

محمدرضا کنعانی، مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: «آتش‌سوزی که از روز شنبه در دره شمالی پارک ملی گلستان آغاز شده بود به ۴۷ هکتار از اراضی جنگلی خسارت زد.»

کنعانی افزود که خسارت وارده شده به پارک ملی گلستان مربوط به آتش‌سوزی در سه نقطه از منطقه دره شمالی پارک ملی گلستان است.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در این آتش‌سوزی دو نقطه در همان ساعات اولیه کنترل، مهار شد اما خاموش کردن آتش در نقطه سوم به دلیل سخت‌گذر بودن منطقه با سختی بیشتری همراه بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت که در ساعات اولیه بامداد روز یک‌شنبه به علت وزش باد شدی و نبود نیروی کافی، آتش گسترده شده و وسعت بیشتری را درگیر کرد و سرانجام روز سه‌شنبه این آتش‌سوزی مهار شد و اکنون  بر اساس پایش ماهواره‌ای، مشخص شده که آتش‎سوزی سبب بروز خسارت به ۴۷ هکتار از عرصه‌های جنگلی پارک ملی گلستان شده است.

رابرت مالی، در دولت جو بایدن به‌عنوان نماینده ویژه در امور ایران منصوب می‌شود

رابرت مالی، که در دولت باراک اوباما به عنوان یکی از مقامات امنیت ملی فعالیت می‌کرد، قرار است که در دولت جو بایدن به عنوان نماینده ویژه در امور ایران منصوب شود. مالی فرزند یک شهروند سوریه‌ای یهودی، متولد مصر است. 

مالی پیشتر در ماه نوامبر سال‌جاری، از كشته شدن محسن فخری‌زاده، انتقاد كرده و گفته بود كه این حمله «از سرگیری دیپلماسی با ایران را برای جانشین ترامپ دشوارتر خواهد كرد.»

رابرات مالی،  در سال ۲۰۱۹ با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران وقتی برای شرکت در جلسه سازمان ملل به نیویورک رفته بود، دیدار کرد.

او  قبلا به دلیل گزارش‌هایی که از ملاقاتش با اعضای حماس منتشر شد، از کمپین انتخاباتی اوباما در سال ۲۰۰۸ کنار گذاشته شد، اما بعدها در مارس ۲۰۱۴ با عنوان مشاور عالی دولت اوباما در امور خاورمیانه به کار گرفته شد.

مالی همچنین در سال آخر دولت اوباما، امور هماهنگی درباره گروه تروریستی داعش را هدایت می‌کرد.

شاهزاده رضا پهلوی خواستار همراهی بایدن با مردم ایران علیه دیکتاتوری شد

شاهزاده رضا پهلوی با صدور پیامی خطاب به جو بایدن،‌ رییس‌جمهوری آمریکا، هم‌زمان با آغاز به کارش، از او خواست مردم ایران را در «مبارزه علیه دیکتاتوری» همراهی کند

او روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه در پیامی که در این زمینه صادر کرد، نوشت: « من از اینکه شما در جریان کارزار انتخاباتی‌تان، تعهد خود را برای پیش‌برد دموکراسی و حقوق بشر در خارج از مرزهای آمریکا ابراز کردید، دلگرم شدم.»

شاهزاده پهلوی همچنین به قدرت و شتاب فزاینده «جنبش دموکراسی‌خواهی و حقوق بشر» در ایران اشاره کرد.

او در ادامه این پیام اضافه کرد:‌ «هم‌میهنانم امید و انتظار دارند که هم‌زمان با تداوم مبارزه‌شان علیه دیکتاتوری بی‌رحم و قرون وسطایی جمهوری اسلامی، شما و دولت‌تان در همبستگی با آنان بایستید.»

شاهزاده رضا پهلوی همچنین برای بایدن در دوره ریاست‌جمهوری آمریکا و مواجهه با چالش‌های این کشور و جهان آرزوی موفقیت کرد و «صلح و کامیابی» مردم این کشور و جامعه بین‌المللی را خواستار شد.

روز چهارشنبه با پایان دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ،‌ جو بایدن با برگزاری مراسم سوگند و تحلیف و ورود به کاخ سفید دوره تصدی خود در کاخ سفید را آغاز کرد.

استاندار خوزستان: رواج هپاتیت در استان هنوز تشخیص داده نشده است

با وجود تایید فرماندار باغملک خوزستان مبنی بر مشاهده مواردی از ابتلا به «هپاتیت نوع آ»،‌ غلامرضا شریعتی،‌ استاندار این استان،‌ می‌گوید این بیماری هنوز تشخیص داده نشده است.

شریعتی روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه در این زمینه به خبرگزاری ایسنا گفت: «مورد مستندی از هپاتیت آ نداریم. چهار مورد اسهال در شهرستان کارون و ۱۶ مورد اسهال در صیدون باغملک گزارش شده که به شرکت آبفا و مرکز بهداشت خوزستان دستور دادم بررسی‌های لازم را انجام دهند.»

او افزود: «طبق گفته رییس مرکز بهداشت خوزستان هنوز تشخیص داده نشده که این موارد هپاتیت آ هستند یا خیر.»

شریعتی ارتباط این مشکل سلامتی با آب این استان را رد کرد.

او افزود: «فعلا دو سه نفری که از استان‌های مجاور به منزل خویشاوندان آمده‌اند موجب بروز این موارد اسهالی شده‌اند و باید بررسی‌های لازم انجام شود.»

پیشتر محمد نجاتی‌پور، فرماندار باغملک، ابتلای دست‌کم ۱۷ نفر در روستای لالب از توابع دهستان منگدشت به «هپاتیت نوع آ» را تایید کرده بود.

او گفت: «هم‌اکنون بیماریابی خانه به خانه در این روستا در جریان است، اما همچنان در یکی دو روز گذشته مواردی از ابتلا به این بیماری داشته‌ایم.»

روایت متفاوت دادستانی و رسانه‌ها درباره شکایت از آذری جهرمی به دلیل فیلتر نکردن اینستاگرام

دادستانی تهران گزارش‌ها درباره اتهام‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را «تقطیع شده» خواند و صدور دستور برای فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی در دو سال گذشته را رد کرد.

در اطلاعیه دادستانی تهران اعلام شده که پرونده قضائی آذری جهرمی «با شکایت تعداد زیادی از اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل شده است که در متن منتشره اغلب این موارد اتهامی حذف شده است.»

جمال هادیان، مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، خبر داد که محمد جواد آذری‌جهرمی روز چهارشنبه در دادسرای فرهنگ و رسانه بازجویی و با قرار التزام آزاد شده است.

خبرگزاری برنا خبر داده بود که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با «اعلام جرم» دادستان کل کشور و شکایت صداوسیما به دادسرای فرهنگ و رسانه فراخوانده شد. 

بر اساس این گزارش، دادستان کل کشور از آذری جهرمی به دلیل «استنکاف از اجرای اوامر قضایی در مورد فیلتر کردن اینستاگرام» شکایت کرده است.

تصویری نیز از متن بازپرسی از محمد جواد آذری جهرمی در خبرگزاری ایرنا منتشر شده که در آن درباره دلیل اجرا نشدن «دستور» دادستان کل کشور برای مسدود سازی اینستاگرام، پرسیده شده است.

با این حال دادستانی تهران اعلام کرد که «طی دو سال گذشته و در دور جدید دادستانی تهران، هیچ حکم قضایی مبنی بر فیلترینگ یا مسدودسازی شبکه اجتماعی‌ای صادر نشده است.»

 

وزارت خارجه ایران بازداشت کاوه لطف‌الله افراسیابی در آمریکا را «گروگان‌گیری» خواند

سخنگوی وزارت خارجه ایران بازداشت کاوه لطف‌الله افراسیابی، استاد علوم سیاسی ایرانی‌تبار، به اتهام «نقض قانون ثبت نمایندگان خارجی» را « گروگان‌گیری» خواند.

سعید خطیب زاده همچنین اتهام‌های مطرح شده علیه او را «واهی» خواند و ابراز امیدواری کرد که «هر چه زودتر مشکل ایجاد شده برای این تبعه ایرانی حل و فصل شود.»

وزارت دادگستری آمریکا خبر داده که کاوه لطف الله افراسیابی روز دوشنبه در خانه‌اش در واترتاون در ایالت ماساچوست بازداشت شده است.

بر اساس این گزارش، اتهام افراسیابی «اقدام و و توطئه برای اقدام به عنوان یک مامور ثبت نشده دولت جمهوری اسلامی ایران و نقض قانون ثبت نمایندگان خارجی» است.

براساس گزارش وزارت دادگستری و اف بی آی افراسیابی به طور مخفیانه به استخدام نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد درآمده بود و با فشار بر مقام های آمریکایی، کتاب‌ها و مقاله‌هایی را برای پیشبرد دیدگاه جمهوری اسلامی منتشر کرده است.

 

یک شهروند ایرانی-آمریکایی، در فهرست عفو دونالد ترامپ قرار گرفت

نام محمودرضا بانکی،‌ ایرانی-آمریکایی محکوم به نقض تحریم‌های ایالات متحده،‌ در فهرست ده‌ها نفر از افرادی قرار گرفت که دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهور آمریکا، ساعاتی پیش از به پایان رسیدن دولتش آن‌ها را مورد عفو قرار داده است.

بر اساس این دستور که روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه صادر شد، محمودرضا بانکی مورد عفو کامل ریاست‌جمهوری قرار گرفته و سابقه محکومیت کیفری‌اش از سیستم قضایی آمریکا حذف خواهد شد.

این دستور ترامپ در مورد شهروند دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی با حمایت شماری از نمایندگان مجلس قانونگذاری و اعضای کنگره مواجه شده است.

بانکی تحصیلکرده آمریکا است که از دانشگاه برکلی کالیفرنیا مدرکش را دریافت کرد.

او در سال  ۲۰۱۰ میلادی مبلغ سه میلیون و ۴۰۰ هزار دلار از ایران و از طریق بانک دریافت کرد. پس از این مبادله بانکی، دادستان‌های دادگاه فدرال نیویورک او را با اتهام نقض تحریم‌های مربوط به ایران و همچنین استفاده از سیستم انتقال پولی که در آمریکا به رسمیت شناخته نمی‌شود، مجرم شناخته و محکوم کردند.

بانکی پس از گذراندن ۶۶۵ روز در زندان، در سال ۲۰۱۱و با حکم تبرئه دادگاه تجدید نظر آزاد شد، اما همچنان اتهام ارائه اظهارات نادرست درباره او باقی ماند.

پیش از این نیز رسانه‌ها در سال ۱۳۹۵ گزارش داده بودند او امیدوار بوده در فهرست بخشش باراک اوباما، رییس‌جمهور سابق آمریکا، قرار بگیرد که اتفاق نیفتاد.

اکنون نام او در فهرستی قرار گرفته که ترامپ در آخرین ساعات دولتش طی آن ۷۳ نفر را مورد عفو کامل قرار داده و برای مجازات ۷۰ نفر دیگر تخفیف اعمال کرده است.

 

بازداشت ۹ شهروند دیگر کرد؛ تعداد بازداشت شدگان به ۴۳ نفر رسید 

بر اساس گزارش‌ها با بازداشت ۹ نفر دیگر در پیرانشهر، بوکان و کلاترزان، تعداد شهروندان کرد بازداشت شده در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و شهر کرج به ۴۳ نفر رسید.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، رسول لاوازه، کریم خلیفانی و حسام‌الدین خضری در پیرانشهر و قادر ‌رسول‌پور و محمد حاجی‌رسولپوردر بوکان بازداشت شده‌اند.

در شهر کلاترزان در نزدیکی سنندج نیز امید سلیمی، رحیم سلیمی و آسو محمدی  بازداشت شدند.

آژانس خبری کردپا نیز گزارش‌هایی از بازداشت این شهروندان منتشر کرده است.

موج گسترده دوباره شهروندان کرد از هفته دوم دی ماه آغاز شده است. درباره دلیل بازداشت این شهروندان کرد و اتهام‌هایی که نهادهای امنیتی متوجه آنها کرده‌اند گزارشی منتشر نشده است.

کاوه کرمانشاهی، عضو هیات مدیره شبکه حقوق بشر کردستان، پیش از این گفته بود که بازداشت شدگان در حوزه های مختلف مدنی، فرهنگی، محیطزیست و دانشجویی فعال بوده‌اند و تعدادی از آنها نیر شهروندان عادی هستند.

درباره اتهام‌های افراد بازداشت شده هنوز گزارشی منتشر نشده است.

 

کلانتری: در صورت اجرای قانون هوای پاک، ۷۰ درصد اقتصاد تعطیل می‌شود

عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست اعلام کرد در صورت اجرای قانون هوای پاک، ۷۰ درصد اقتصاد باید تعطیل شود.

کلانتری گفت که بخش‌هایی از این قانون از جمله جایگزینی خودروهای فرسوده به دلیل نبود منابع ارزی اجرا نشده است.

به گفته کلانتری، بر اساس این قانون باید حداقل ۴۰۰ هزار کامیون سنگین اسقاط و شش هزار اتوبوس هم جایگزین اتوبوس‌های فرسوده می‌شد.

مجلس ایران پیش از این چندین قانون درباره آلودگی هوا تصویب کرده است. از جمله این مصوبات استاندارد شدن خودروها و موتور سیکلت‌های تولید داخل، جایگزینی خودروهای فرسوده، افزایش حمل و نقل عمومی و انتقال برخی از مراکز صنعتی به خارج از شهرها است.

 

سخنگوی ستاد ملی کرونا مجبور به عذرخواهی از مقام‌های مذهبی قم شد

در پی ادامه اعتراض شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه و رسانه‌های نزدیک سپاه پاسداران به اظهارات علیرضا رئیسی،‌ سخنگوی ستاد مقابله با کرونا،‌ درباره رعایت نشدن دستورالعمل‌های بهداشتی در مراسم مذهبی قم، او از امامان جمعه، طلاب و مردم این شهر عذرخواهی کرد.

خبرگزاری مهر روز چهارشنبه اول بهمن‌ماه نوشت رییسی با انتشار پیامی صوتی و عذرخواهی اشاره کرد درباره اظهاراتش در زمینه برگزاری عزاداری «حدیث غربت» و مردم قم «سوء تفاهم» شده است. 

او گفت: «در این زمینه اگر از صحبت‌های من سوء برداشتی شده، قصد ما فقط کنترل بیماری و رعایت پروتکل‌ها بوده و قصد دیگری وجود نداشته است.»

پیش از این خبرگزاری تسنیم،‌ نزدیک به سپاه پاسداران، طی گزارشی این مقام ستاد ملی کرونا را به خاطر سخنانش درباره مراسم مذهبی به «عقده‌گشایی علیه قم» متهم کرد.‌ همچنین «قرارگاه حوزوی انقلاب اسلامی» با نوشتن نامه‌ای به وزیر بهداشت خواستار برکناری و محاکمه علیرضا رییسی شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه این ستاد ضمن نشان دادن تصاویری از شلوغی در فضای باز یک هیات عزاداری در قم خطاب به حسن روحانی، رییس‌جمهور، گفته بود: «در نماز جمعه‌ای که برگزار کردند، هیچ پروتکل بهداشتی رعایت نشده است.»

رئیسی همچنین اشاره کرد: «کسانی که با بی‌مبالاتی این برنامه‌ریزی‌ها را می‌کنند، بدون تعارف مسئول مرگ مردم ما در پیک بعدی هستند و باید مجازات شوند. این ثواب کردن نیست، این‌ها دارند آدم می‌کشند.»