تجمع گروهی از بسیجیان در حمایت از جلیقه‌زردهای فرانسه | ایران اینترنشنال

تجمع گروهی از بسیجیان در حمایت از جلیقه‌زردهای فرانسه

 

جمعی که خود را طلبه و دانشجو معرفی می‌کردند در حمایت از «جنبش جلیقه‌زردها» فرانسه در برابر ساختمان سفارت این کشور در تهران تجمع کردند.

در بخشی از بیانیه پایانی این تجمع که خبرگزاری مهر روز پنجشنبه ۲۳ اسفند متن کامل آن را منتشر کرد آمده است: «با درود به روان جانباختگان راه آزادی در فرانسه و روشن کردن شمع بیاد جانباختگانی که قربانی خودکامگی دولت بی رحم مکرون شدند همدلی و همراهی خود را با همه مبارزان و خانواده‌های قربانیان اعتراضات به حق ملت، علیه دولت فاسد و منحرف فرانسه اعلام نماییم. ما مردم ایران، به دولت دیکتاتور فرانسه توصیه می‌کنیم قبل از این که به سرنوشت رژیم پهلوی دچار شود دست از اقدامات ضد مردمی خود برداشته و به خواسته‌های به حق مردم فرانسه تمکین کند.»

 

 

بیانیه ۱۵۰ وکیل دادگستری در مخالفت با محدودسازی اینترنت: طرح صیانت را کنار بگذارید

بیش از ۱۵۰ وکیل دادگستری با انتشار بیانیه‌ای با طرح مجلس برای محدودتر کردن اینترنت در ایران موسوم به طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» مخالفت کردند و هشدار دادند در صورت کنار نگذاشتن این طرح، «از هیچ اقدام قانونی برای ممانعت از تصویب و اجرای این طرح فروگذار نخواهند بود.»

به گزارش اعتمادآنلاین، در بیانیه این وکلای دادگستری با اشاره به «مخالفت‌ها و هشدارهای کارشناسان و جمع کثیری از مردم» با این طرح، آمده است برگزاری جلسه غیرعلنی در مجلس برای بررسی این طرح مغایر با اصل ۶۹ قانون اساسی بود.

همچنین این وکلای دادگستری اضافه کردند تصمیم اکثریت نمایندگان در این جلسه مبنی بر تصویب این طرح در چارچوب اصل ۸۵، نشان از «عدم تمایل نمایندگان مجلس در شفافیت دارد».

در بیانیه وکلای دادگستری تاکید شده که «تصویب چنین طرحی با هدف ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی و‌ سوق دادن جامعه به سوی استفاده از پلتفرم‌های داخلی عملا منجر به مسدود سازی ‌‌پلتفرم‌های خارجی مورد استفاده عموم و قطع کامل ارتباط با اینترنت جهانی می‌شود.»

امضاکنندگان بیانیه نوشتند: «فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی و قطع ارتباط با اینترنت جهانی طی این فرایند تعمدی و‌ به ظاهر قانونی چیزی جز نقض حقوق بنیادین عموم مردم در دسترسی به گردش آزاد اطلاعات و آزادی‌های مشروع و حفظ حریم خصوصی نخواهد بود.»

این وکلای دادگستری همچنین از ماده ۹ این طرح که کارگروهی متشکل از نهادهای نظامی و امنیتی را مسئول گذرگاه مرزی اینترنت دانسته، انتقاد کردند.

آنان تاکید کردند: «عنوان فریبنده "اجرای آزمایشی" این طرح در صورت تصویب، از دغدغه‌ها و نگرانی ها نمی‌کاهد».

 

پزشکان عمومی در چندین شهر برای اعتراض به وضع معیشتی خود تجمع کردند

تعدادی از پزشکان عمومی در شیراز و یاسوج، کرمان و تهران‌ با برپایی تجمع‌هایی ضمن اعلام اینکه امکان «‌تامین هزینه اولیه زندگی» خود را ندارند، خواهان برآورده شدن مطالباتشان از جمله «‌تامین حق ویزیت متناسب با تورم» شدند.

«تعریف تعرفه به شکل ساعتی و درصدی برای کار پزشکان در درمانگاه‌های خصوصی» از جمله دیگر مطالبات این پزشکان است.

پزشکان تجمع کننده در یاسوج اعلام کردند که پیش از این همه راه‌های دیگر از جمله ارسال نامه را امتحان کرده‌اند اما وجود افراد «فاسد» در سمت‌های مدیریتی مانع اجرای عدالت شده است.

«کارورزی، قانون برده داری»، « پزشک بی نان و خواب، اعتصاب، اعتصاب»، «عامل وضع موجود، مسئولان بی وجود» و « وزیر بی لیاقت، استعفا، استعفا» از جمله شعارهای پزشکان تجمع کننده در شیراز بود.

در سال‌های اخیر گزارش هایی درباره وضعیت نامناسب مالی برخی از پزشکان عمومی منتشر شده است.

در ماهیان اخیر گزارش‌هایی درباره «خودکشی زنجیره ای» رزیدنت‌ها منتشر شده و ساعت‌های کاری بالا»، «فشار زیاد برای تکمیل آموزش‌ها و حقوق بسیار پایین بین دو تا سه میلیون تومان» از دلایل این خودکشی‌ها ذکر شده است.

 

کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان از افزایش ۸۰ درصدی تلفات غیرنظامیان خبر داد 

 براساس گزارش تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تلفات افراد غیرنظامی در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، نسبت به شش ماه اول سال ۲۰۲۰، حدود ۸۰ درصد افزایش یافته است. 

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان نشان می‌دهد‌ که در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، در مجموع ۵۳۲۱ تن از افراد غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند که از این میان، یک هزار ۶۷۷ تن جان باخته و دو هزار ۶۴۴ تن دیگر زخمی شده‌اند. در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی، تعداد ۲۹۵۷ تن از افراد ملکی کشته و زخمی شده‌ بودند. 

هفته گذشته، دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز با انتشار گزارش تلفات غیرنظامیان گفت که در جریان شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۵۱۸۳ غیرنظامی در جنگ‌های مسلحانه کشته و زخمی شده‌اند. 

بر مبنای این گزارش، در جریان شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ میلادی، تعداد ۱۴۵ زن کشته و ۳۵۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. در این بازه زمانی، تعداد ۳۷۳ کودک کشته و ۱۰۸۳ کودک دیگر زخمی شده‌اند. رقم نشان می‌دهد که تلفات زنان نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، ۶۹ درصد افزایش یافته و تلفات کودکان نیز حدود سه برابر افزایش یافته است.

روحانی: بخشی از واقعیت‌ها را نگفتیم چون فایده نداشت

حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در آخرین جلسه هیات دولت گفت که دولتش بخشی از واقعیت‌ها را به دلیل «لطمه ندیدن» وحدت ملی و اینکه گفتن آنها را مفید فایده نمی‌دانسته، نگفته است.

او تاکید کرد: «هر آنچه در سال‌های گذشته گفتیم بر خلاف واقعیت نبود اما بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم.»

او درباره دلیل نگفتن بخشی از واقعیت‌ها به مردم گفت: «می‌ترسیدم این دُرّ گران‌بها صدمه ببیند. به همین دلیل بسیاری از مسائل را به جان خریدیم و خیلی از اشکالات را پاسخ ندادیم برای اینکه انسجام ملی و وحدت ملی در کشور ما حفظ شود.»

روحانی توضیح بیشتری در این‌باره نداد. این سخنان در حالی بیان شده که پنهان‌کاری دولت حسن روحانی در برخی موضوعات از جمله شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی و کشته شدگان اعتراضات آبان ماه اعتراضات زیادی را به دنبال داشته است.

حسن روحانی گفته بود که شلیک موشک سپاه به هواپیمای اوکراینی را روز جمعه و دو روز پس از سقوط این هواپیما مطلع شده است.

او همچنین گفته بود که از زمان اجرای طرح افزایش قیمت بنزین اطلاع نداشته و پس از اعلام آن این موضوع را متوجه شده است.

 

شرکت نفت و گاز اروندان وقوع آتش‌سوزی در یکی از مخازن نفت را تایید کرد

سخنگوی شرکت نفت و گاز اروندان با تایید وقوع آتش‌سوزی در یکی از مخازن نفت این شرکت، گفت که این حریق مربوط به یکی از ماشین آلات بوده است.

ناصر فراهانی، سخنگوی شرکت نفت و گاز اروندان پس از آن این توضیح را ارائه کرد که تصاویری از آتش‌سوزی منتسب به «یک تلمبه‌خانه غرب کارون»این شرکت در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

او گفت که حریق در شرکت نفت و گاز اروندان مربوط به آتش‌سوزی یکی از ماشین آلات این شرکت در نزدیکی مخزن نفت بود ولی آن مخزن کاملا خالی بوده است.

فراهانی افزود دودی که در ویدیوی انتشار یافته دیده می‌شود مربوط به سوختن لاستیک و اگزوز جرثقیل بوده اما به دلیل تصویربرداری از پشت مخزن به نظر می‌رسد مخزن دچار آتش سوزی شده است.

فراهانی افزود که این آتش‌سوزی هیچ‌گونه اختلالی در روند فعالیت و تولید شرکت نفت و گاز اروندان نداشته و اختلالی نیز در روند تولید و صادرات نفت ایجاد نشده است.

سخنگوی شرکت نفت و گاز اروندان همچنین گفت که هیچ کسی در این آتش‌سوزی آسیب ندیده ولی دلیل وقوع این آتش‌سوزی در حال بررسی است.

شرکت نفت و گاز اروندان از شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت در زمینه بهره برداری و استخراج نفت در مناطق جنوب و غرب کشور در شهرستان خرمشهر فعالیت می‌کند.

دهمین محموله واکسن کرونا از طریق هلال احمر شامل یک میلیون و ۱۲۰هزار دوز وارد ایران شد

هلال احمر ایران از ورود دهمین محموله واکسن کرونا به کشور از طریق این سازمان خبر داد.

بنابر اعلام هلال احمر، در این مرحله یک میلیون و ۱۲۰هزار دوز واکسن کرونا وارد فرودگاه تهران شد و پس از انجام تشریفات گمرک این محموله تحویل مقام‌های وزارت بهداشت شد.

تاکنون ۱۱ میلیون و ۵۲۰ هزار دوز واکسن کرونا از طریق هلال احمر به ایران منتقل شده است.

هلال احمر ایران روز یک‌شنبه تاکید کرد که در صورت تامین اعتبار، در ماه‌های آینده می‌تواند تعهد واردات ۳۰میلیون دوز واکسن را انجام دهد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی:  گیلان در آستانه یک فاجعه کرونایی است

انوش دهنادی مقدم، معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نسبت به پیامد وضعیت وخیم کرونا در این استان هشدار داد و گفت که گیلان در آستانه یک فاجعه کرونایی است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به بستری ۳۰۰ بیمار کرونا طی شبانه روز گذشته، گفت که در حال حاضر بیش از هزار و ۲۰۰ بیمار کرونا در بیمارستان‌های گیلان بستری هستند.

این درحالی است که پیشتر مقام‌های بهداشت و درمان گیلان مجموع تخت‌های بیمارستانی در این استان را هزار و ۲۰۰ تخت اعلام کرده بودند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین گفت که در حال حاضر در بیمارستان‌های گیلان ۱۶۰ بیمار به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده‌اند.

تورم ۳۵ درصدی اجاره مسکن در تهران: رکوردی جدید برای اجاره‌بها ثبت شد

 

شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران در تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال حدود ۳۵ درصد (۳۴.۹ درصد) افزایش یافت که بالاترین تورم نقطه به نقطه اجاره‌بها در پایتخت در هفت سال گذشته به شمار می‌رود.

بر اساس گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در تیرماه ۱۴۰۰، همچنین شاخص کرایه مسکن اجاری در کل مناطق شهری ایران در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸.۷ درصد رشد نشان می‌دهد.

رکوردشکنی شاخص اجاره‌بها در شهر تهران در حالی رقم خورده است که ستاد ملی مقابله با کرونا در مصوبه‌ای سقف افزایش اجاره بها در قراردادهای تمدیدی را برای شهر تهران ۲۵ درصد و برای شهرهای بزرگ ۲۰ درصد اعلام کرده بود که این گزارش رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد این مصوبه در اجرا ناکام مانده است.

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر شاخص اجاره بهای مسکن، قیمت مسکن و تورم عمومی است. هربار که قیمت مسکن در تهران و دیگر شهرهای ایران با جهش قیمتی روبرو شده است این افزایش با تاخیری چند ماهه و به تدریج بر شاخص اجاره بها اثرگذار بوده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی ایران، میانگین قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در پایتخت در تیرماه امسال با رشد ۴۳.۷ درصدی نسبت به تیرماه پارسال به بیش از ۳۰ میلیون تومان رسید.

بر اساس گزارش بانک مرکزی ایران، افزایش میانگین قیمت ماهانه آپارتمان مسکونی معامله شده در شهر تهران در تیرماه نیز ۱.۳ درصد گزارش شده است.

افزایش قیمت واحدهای مسکونی در پایتخت در حالی در تیرماه ادامه یافت که در این ماه تعداد دادوستدهای آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۵ هزار و یکصد فقره رسید که نسبت به تیرماه پارسال در حدود ۶۴ درصد کاهش نشان می دهد.

به عبارتی افزایش قیمت میانگین واحدهای مسکونی دادوستد شده با رکود در بازار خرید و فروش همراه بوده است.

ذوالنوری: غربی‌ها از ایران خواسته‌اند برد موشک‌هایش را به ۲۰۰ کیلومتر کاهش دهد

 

مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مدعی شد که غربی‌ها در مذاکرات جدید خواسته‌اند برد موشک‌های ایران «۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر باشد.»

او روز شنبه به خبرگزاری مهر گفت: «می‌خواهند دوربین‌هایی مثل دوربین‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی که در تاسیسات هسته‌ای مستقر است، در مراکز نظامی و دفاعی وصل کنند تا بر مراکز نظامی و موشکی نظارت داشته باشند.»

ذوالنوری اشاره‌ای به جزییات و زمان مطرح شدن این موضوع نکرد.

او همچنین چشم‌انداز مذاکرات وین را مثبت توصیف کرد و گفت که در دولت رئیسی «۱+۵ مطمئنا به توافق گردن خواهند نهاد و یقینا شرایط از وضع موجود بهتر خواهد شد.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سه روز پیش در آخرین دیدارش با دولت حسن روحانی گفته بود که آمریکا توافق جدید را مشروط به گنجاندن بندی در توافق کرده تا بعد از این بتواند با ایران درباره موضوعاتی چون برنامه موشکی مذاکره کند.

یک روز بعد نیز کاظم غریب آبادی، نماینده جمهوری اسلامی نزد سازمان‌های مستقر در وین، گفت که آمریکا حاضر به پذیرش لغو تحریم بیش از ۵۰۰ شخص حقیقی و حقوقی و لغو دستور اجرایی دولت ترامپ درباره تحریم تسلیحاتی ایران نشده و خروج نام سپاه پاسداران از فهرست گروههای تروریستی را به گنجاندن یک بند درباره امنیت منطقه و مذاکرات موشکی مشروط کرده است.

نامه احمدی نژاد به روحانی: حمایت دولت شما از طالبان و قرارداد مخفی با چین امنیت کشور را در خطر قرار داد

 

محمود احمدی‌نژاد در نامه‌ای به حسن روحانی، ضمن دفاع از عملکرد دولت خود، دولت روحانی را «ضعیف‌ترین، فرسوده‌ترین و ناکارآمدترین کابینه بعد از انقلاب» خواند که هزینه‌ای بسیار سنگین برای کشورداشت.

او در این نامه خطاب به روحانی نوشت: حمایت علنی دولت شما از طالبان و دعوت آنان به ایران «خدشه اساسی به حیثیت ملت ایران وارد کرد» و در «عقد قرارداد مخفی با دولت چین که هیچ‌گونه اطلاعاتی از مفاد آن به مردم داده نشد» نیز حتی روند صوری و تصویب در مجلس هم طی نشد.

احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه حمایت خامنه‌ای از دولت روحانی «کم‌سابقه و یا بی‌سابقه» بود، از اینکه دولت روحانی «دوستان وفادار» جمهوری اسلامی و رابطه با کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین را به تمسخر گرفت انتقاد کرده است.

حسن روحانی و مقامات دولت او بارها از محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرده و عملکرد دولت او را دلیل بسیاری از مشکلات فعلی ذکر کرده‌اند.

در تجمع اعتراض به انتقال آب خوزستان، دست‌کم ۶ نفر در اهواز بازداشت شدند

بنابر گزارش‌ها، در جریان تجمع عصر جمعه شهروندان اهواز در بلوار ساحلی این شهر چند نفر بازداشت شدند.

پایگاه خبری امتداد تعداد بازداشت‌شدگان را چهار مرد و دو زن گزارش کرده و هویت چهار تن از آنان را ابراهیم الحایی، سالم انواری، ولید بدوی، سعید هلیچی اعلام کرده است.

هویت دو نفر دیگر هنوز مشخص نشده است.

در تجمعات استان خوزستان که با اعتراض به نبود آب در تالاب هورالعظیم و مسیر آن آغاز شد و به اعتراض علیه حکومت و مقام‌های جمهوری اسلامی گسترش یافت حدود ۱۰ نفر کشته و صدها تن بازداشت شدند.

سازمان حقوق بشر اهواز تعداد بازداشت‌شدگان این اعتراضات را حدود ۲۰۰ نفر گزارش کرده و پایگاه خبری هرانا نیز نام ۱۰۲ تن از بازداشتی‌ها را منتشر کرده است.

حمایت ۸۰۰ دانشجو از اعتصاب کارگران صنعت نفت: خصوصی‌سازی حیات جمعی را به خطر انداخته است

 

بیش از ۸۰۰ دانشجو در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت اعلام کردند که نفوذ خصوصی‌سازی ضربات جبران‌ناپذیری به کارگران و بخش‌های گوناگون جامعه زده و «حیات جمعی را به خطر انداخته است».

این دانشجویان تاکید کردند که دانشگاه نیز از «گزند این هجوم در امان نبوده» و پولی‌سازی آموزش و محیط‌های وابسته به آن، حق آموزش همگانی و رایگان را «به طور جدی خدشه‌دار کرده است.»

نویسندگان این بیانیه خواستار «مهار گسترش هولناک» خصوصی‌سازی، حق داشتن تشکل مستقل و افزایش دستمزدها به شکلی که با واقعیت زندگی مطابقت داشته باشد، شدند.

کارگران پیمانی صنعت نفت و پتروشیمی از ۲۹ خرداد در نقاط مختلف ایران دست به اعتصاب زده‌اند و تاکنون کارگران دست‌کم ۱۰۵ واحد صنعتی در استان‌های مختلف به این اعتصاب پیوسته‌اند.