تجمع گروهی از بسیجیان در حمایت از جلیقه‌زردهای فرانسه | ایران اینترنشنال

تجمع گروهی از بسیجیان در حمایت از جلیقه‌زردهای فرانسه

 

جمعی که خود را طلبه و دانشجو معرفی می‌کردند در حمایت از «جنبش جلیقه‌زردها» فرانسه در برابر ساختمان سفارت این کشور در تهران تجمع کردند.

در بخشی از بیانیه پایانی این تجمع که خبرگزاری مهر روز پنجشنبه ۲۳ اسفند متن کامل آن را منتشر کرد آمده است: «با درود به روان جانباختگان راه آزادی در فرانسه و روشن کردن شمع بیاد جانباختگانی که قربانی خودکامگی دولت بی رحم مکرون شدند همدلی و همراهی خود را با همه مبارزان و خانواده‌های قربانیان اعتراضات به حق ملت، علیه دولت فاسد و منحرف فرانسه اعلام نماییم. ما مردم ایران، به دولت دیکتاتور فرانسه توصیه می‌کنیم قبل از این که به سرنوشت رژیم پهلوی دچار شود دست از اقدامات ضد مردمی خود برداشته و به خواسته‌های به حق مردم فرانسه تمکین کند.»

 

 

دیزنی لند شانگهای: موضوع رد درخواست یک اویغور را بررسی می‌کنیم

در پی رد درخواست یک گردشگر اویغور برای خرید یک بسته تفریحی هتلی در نزدیکی مرکز دیزنی لند شانگهای از سوی یک آژانس مسافرتی چین، دیزنی لند شانگهای اعلام کرد در حال تحقیق در این باره است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اسکرین‌شات‌های چت میان یک مشتری از اقلیت مسلمان اویغور و یک آژانس مسافرتی (Zlton) در دو روز اخیر در شبکه‌های اجتماعی چین و همچنین توییتر منتشر شده است. 

این مشتری قصد داشت از سایت این آژانس، یک بسته تفریحی هتل-آپارتمانی در نزدیکی دیزنی لند شانگهای شامل بلیط این مرکز تفریحی را که با قیمت ارزان‌تر ارایه شده بود رزرو کند.

اما این مشتری از طرف این سایت پیامی را دریافت می‌کند مبنی بر این که این بسته به اویغورها، خارجی‌ها، یا دارندگان تابعیت هنگ‌کنگ، ماکائو یا تایوان تعلق نمی‌گیرد.

همچنین بر اساس تصاویر منتشر شده از مکالمات، یک کارمند این آژانس مسافرتی همین محدودیت‌ها را به این مشتری گفته است.

رویترز تاکید کرده که به طور مستقل نمی‌تواند اصالت اسکرین‌شات‌ها را تایید کند، اما یک سخنگوی دیزنی لند شانگهای به این خبرگزاری گفت که اطلاعات داده شده از سوی این آژانس مسافرتی «کاملا نادرست» است.

این سخنگوی دیزنی لند شانگهای همچنین گفت که هیچ شراکتی با هتل‌-آپارتمانی که این بسته تفریحی را ارائه کرده بود، ندارد.

سایت فروش بلیط از پاسخگویی در این زمینه خودداری کرده، اما یک کارمند این هتل به رویترز گفت پلیس چین پذیرش مسافران اویغور از سوی این هتل را ممنوع کرده است.

سازمان بهزیستی: اطلس خودکشی در ایران تدوین می‌شود

فاطمه رضوان‌مدنی، معاون توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد اطلس خودکشی شامل آمار، علل، نرخ، سن، جنسیت و سایر اطلاعات در کشور تهیه می‌شود.

رضوان‌مدنی روز دوشنبه ۲۹ دی ‌ماه به ایرنا گفت هدف از تدوین چنین اطلسی، اتخاذ «اقدام‌های پیشگیرانه» در این باره «با توجه به وضعیت بومی هر منطقه» است.

او ادامه داد که تدوین این اطلس تا پایان سال به اتمام می‌رسد و اقدام‌های پیشگیرانه این سازمان نیز «از سال آینده» اجرا خواهد شد.

این مقام بهزیستی پنج استان «ایلام، کرمانشاه، همدان، خوزستان و لرستان» را دارای بیشترین آمار خودکشی در ایران اعلام کرد.

در ماه‌های اخیر موارد متعددی از خودکشی به ویژه خودکشی دانش‌آموزان نوجوان در شهرها و استان‌های مختلف ایران گزارش شده است.

در مهرماه، محمدمهدی تندگویان، معاون جوانان وزارت ورزش و جوانان، از کاهش سن خودکشی در ایران و همچنین افزایش تعداد آن با «ضریب روبه‌رشد» خبر داد.

این مقام دولتی از ارائه آمار درباره خودکشی کودکان و نوجوانان خودداری کرد، اما سهم این گروه سنی از خودکشی‌های سالانه از سوی سازمان پزشکی قانونی بیش از ۷ درصد اعلام شده است.

ظریف: نمی‌توانم آنچه را که در خارج می‌بینم در داخل بیان کنم

محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه ایران، با تاکید بر دفاعش از «همه» سیاست‌های جمهوری اسلامی در خارج کشور گفت نمی‌تواند آن‌چه را که در خارج کشور می‌بیند در محافل عمومی و داخل کشور بیان کند.

ظریف در گفت‌وگویی با روزنامه «همدلی» که روز دوشنبه ۲۹ دی‌ماه منتشر شده اشاره کرد: «وظیفه من این است که در خارج از کشور از همه سیاست‌هایی که به نام جمهوری اسلامی بیان می‌شود و یا اجرایی می‌شود،‌ دفاع کنم.» او افزود: «من با یک زاویه‌‌ای در در خارج دفاع می‌کنم که خودم اعتقاد دارم حرف راست می‌زنم.»»

ظریف خود را «دیده‌بان نظام» در خارج کشور عنوان کرد و افزود: «قاعدتا من نمی‌توانم آنچه که به عنوان دیده‌بان نظام می‌بینم را در داخل بیان کنم.»

او در بخشی دیگر از مصاحبه‌اش در زمینه واکنش‌ها به اظهارات قبلی‌اش درباره تحریم‌ها اشاره کرد: «من نگفتم مردم انتخاب کردند که تحت فشار اقتصادی باشند، نگفتم مردم انتخاب کردند که فشارهای روانی به آن‌ها وارد شود، نگفتم مردم انتخاب کردند که دارو نداشته باشند.»

او اضافه کرد: «من گفتم مردم این روش را انتخاب کردند، این روش هم پیامدها و نتایجی دارد. ما باید بدانیم این نتیجه انتخاب خودمان است.»

اشاره او به اظهاراتش در یک گفت‌وگوی تلویزیونی است که سال ۱۳۹۷ در زمینه تحریم‌های ناشی از سیاست‌های جمهوری اسلامی گفته بود: «ما خودمان انتخاب کردیم که جور دیگری زندگی کنیم.»

ظریف همچنین به اختلاف‌های داخلی در کشور اشاره کرد و گفت: «اطلاعات سپاه جایی است که سریال گاندو را علیه من ساخته. از این صریح‌تر که نداریم،‌ با این حال من وظیفه دارم که در خارج کشور از این نهاد داخلی دفاع کنم.»

آتش‌سوزی جنگل‌های پارک ملی گلستان همچنان ادامه دارد

پس از دو روز از شروع آتش‌سوزی در جنگل‌های پارک ملی گلستان، محمدرضا کنعانی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان از تداوم این آتش‌سوزی خبر داد.

کنعانی روز دوشنبه ۲۹ دی ماه به ایرنا گفت آتش‌سوزی در منطقه سخت گذر «دره شمالی» این پارک، به دلیل «وزش باد گرم» همچنان ادامه دارد.

پیشتر، آتش‌سوزی در دیگر جنگل‌های استان گلستان نیز از روز ۲۰ دی آغاز شده بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: «بخش عمده آتش در کف جنگل و روی برگ‌های خشک و ریخته شده پاییزی است و در این میان برخی درختان خشک و پوسیده نیز دچار آتش سوزی شده‌اند.»

او گفت: «اکنون ۲ فروند بالگرد هلال احمر و هوافضا سپاه آماده حضور در عملیات مهار و خاموش کردن آتش پارک ملی گلستان هستند که در صورت مساعد بودن شرایط جوی از بالگرد هلال احمر برای انتقال نیروها و بالگرد هوافضا برای ریختن آب استفاده خواهد شد.»

بر اساس اعلام محمد آریان‌فر جانشین یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزدار گلستان، «تاکنون به هیچگونه از حیات وحش پارک آسیبی نرسیده است.»

به گزارش ایرنا، پارک ملی گلستان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و هزار و ۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستاندار ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره خود جای داده است.

یونهاپ: کره جنوبی شناور نظامی خود را از تنگه هرمز دور می‌کند

خبرگزاری کره جنوبی به نقل از یک منبع اعلام کرد که در جریان مذاکرات برای آزادسازی نفتکش توقیف شده این کشور توسط سپاه پاسداران در آبهای خلیج فارس، کره جنوبی شناور نظامی خود را از تنگه هرمز دور می‌کند.

سپاه پاسداران ۱۵ دی یک نفتکش کره جنوبی را در آب‌های خلیج فارس توقیف و تمامی خدمه آن را بازداشت کرد.

نیروی دریایی سپاه پاسداران اعلام کرد یک تانکر کره جنوبی را در آب‌های خلیج فارس به دلیل «نقض پیاپی پروتکل‌های زیست‌محیطی دریایی» توقیف و به بندرعباس منتقل کرده است. اتهامی که بلافاصله از سوی شرکت مالک این نفتکش رد شد.

توقیف این کشتی در حالی صورت گرفته که مذاکرات بین دو کشور درباره پول‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی به نتیجه نرسیده است.

ایران خواستار دریافت حدود هفت میلیارد دلاری است که در دو بانک کره جنوبی از سپتامبر ۲۰۱۹ تاکنون مسدود شده است؛ در آن تاریخ، معافیت‌های کره جنوبی از تحریم‌های آمریکا برای واردات نفت ایران به پایان رسید.

واعظی: هر چه در دوران ترامپ اتفاق افتاده باید به قبل از آن بازگردد

محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی درباره پیش شرط برای مذاکره احتمالی با آمریکا در قالب برجام گفت: «آن چیزی که ما مطرح می‌کنیم این است که هر آنچه در دولت ترامپ اتفاق افتاده، باید به قبل از دولت ترامپ برگردد. ما روی این موضوع جدی هستیم.»

به گزارش تسنیم، واعظی اضافه کرد که باید تمامی تحریم‌های شرکت‌ها و افراد به قبل از دوره ترامپ برگردد.

رییس دفتر حسن روحانی در واکنش به اظهارنظرهای نمایندگان مجلس درباره برجام نیز تایید کرد: «اینکه هر روز نماینده مجلسی راجع به برجام و آینده و فلان صحبت می‌کند، موضع رسمی نیست، نمی‌گوییم که حرف نزنند و انسان‌های عادی هم می‌توانند صحبت کنند اما موضع رسمی کشور را مقامات رسمی و ذی‌ربط می‌گیرند. نظر نماینده مجلس درباره برجام نظر شخصی است.»

صدور مجوز کمیته ملی اخلاق در پژوهش برای آغاز آزمایش انسانی واکسن کرونای انستیتو رازی

دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت، از صدور مجوز آزمایش انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا خبر داد و گفت: «پروتکل کارآزمایی بالینی انستیتو سرم‌سازی و واکسن‌سازی رازی با همکاری مرکز کارازمایی دانشگاه علوم پزشکی ایران در جلسه فوق‌العاده این کمیته ملی با اجماع آراء به تصویب رسید.»

احسان شمسی کوشکی، دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت، البته گفت که پروتکل پیشنهادی انستیتو سرم‌سازی و واکسن‌سازی رازی باید به سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت برگردانده شود و در آنجا مجوز شروع مطالعه بالینی را دریافت کند و سپس کارآزمایی بالینی می‌تواند آغاز شود.

شمسی کوشکی همچنین گفت که واکسن کرونایی که از سوی موسسه رازی تولید شده و در حال حاضر فازهای حیوانی خود را به پایان برده و مجوز کمیته ملی اخلاق در پژوهش برای مطالعه فاز اول انسانی دریافت کرده  مربوط به یک واکسن نوترکیب است که تکنولوژی آن با واکسن ‌کرونای ایرانی قبلی که مجوز دریافت کرد، متفاوت است.

او گفت که در پروتکل پیشنهادی فاز یک و دو مطالعه بالینی پیشنهاد شده است که در پروتکل فاز یک ۱۳ نفر به صورت پیش قراول وارد کارآزمایی شده و بعد از آن ۱۲۰ نفر در چهار گروه متفاوت وارد پژوهش می‌شوند. 

به گفته شمسی کوشکی، اگر فاز اول موفق باشد، دُز مورد قبول واکسن را پیدا کرده و بر اساس نتایج فاز یک، فاز دوم بر روی ۵۰۰ نفر آغاز می‌شود.

روزنامه جمهوری اسلامی: مدیران پاسخ دهند چرا چینی‌ها با برق ارزان این ملت، بیت‌کوین استخراج می‌کنند

روزنامه جمهوری اسلامی، در سرمقاله خود با عنوان «مزرعه‌های سرخ» نوشت: مدیریت کلان اجرائی کشور باید به این سوال اساسی پاسخ بدهد که چرا چینی‌ها در چند نقطه کشور با استفاده از برق ارزان این ملت موجب خاموشی خانه‌های مردم و وارد شدن خسارت همه‌جانبه‌ جانی و مالی به آنها شده‌اند.

این روزنامه تاکید کرد که «انتشار اسناد و اطلاعات مربوط به مصرف فوق‌العاده برق در مزرعه‌های استخراج بیت‌‌کوین، کم‌ترین ابهامی در مقصر بودن کسانی که به این مزرعه‌های سرخ و سوزان مجوز فعالیت داده‌اند باقی نگذاشت».

روزنامه جمهوری اسلامی افزود که این وضعیت، اعتماد مردم به مسئولین را می‌سوزاند و این اعتمادسوزی از سوختن اموال ملت در مزارع رمزارزهای چینی‌ها خطرناک‌تر است.تمام مجوزهایی که به خارجی‌ها و داخلی‌ها داده‌اید را باطل کنید، به مردم اطمینان دهید که منافع ملی را بر این مزرعه‌های سرخ ترجیح می‌دهید.

اعتراض‌ها در چندین شهر تونس وارد روز دوم شد

ناآرامی‌ها و درگیری‌های شدید بین پلیس و معترضان در تونس برای دومین روز متوالی در پایتخت تونس و حداقل ۱۵ شهر ادامه داشت.

به گزارش رویترز، علت اعتراض‌ها بحران اقتصادی بی‌سابقه در این کشور است.

یک مقام وزارت دفاع تونس به رویترز گفته است که ارتش برای محافظت از ساختمان‌های دولتی در شهرهای سوسه، بیزرت، کاسرین و سلیانه مستقر شده است.

پیش از این مقامات رسمی گفته بودند که ۲۴۰ نفر را که بیشتر آنها جوان بودند در چندین شهر بازداشت شده‌اند.

 یک دهه پس از انقلاب علیه فقر، فساد و بی عدالتی، تونس به سمت دموکراسی پیش رفته اما وضعیت اقتصادی آن همچنان وخیم است.

 

شبکه خبری ان‌بی‌سی: بازداشت چهارمین شهروند آمریکایی در ایران کار دولت بایدن را سخت خواهد کرد

شبکه ان‌بی‌سی با انتشار گزارشی درباره بازداشت عماد شرقی، شهروند دو تابعیتی ایرانی- آمریکایی در ایران، نوشت: «زندانی شدن چهارمین شهروند آمریکایی می‌تواند تلاش دولت بایدن برای نجات توافق‌نامه هسته‌ای با ایران را ناکام کند.»

شبکه ان‌بی‌سی از قول یک دوست خانوادگی عماد شرقی، شهروند دوتابعیتی ایرانی- آمریکایی گفت: «تنها دو هفته پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریكا و سه روز پس از کشته شدن محسن فخری‌زاده‌، مقامات ایرانی عماد شرقی را به اتهام جاسوسی بازداشت كردند.»

دوست خانوادگی عماد شرقی، به ان بی سی گفت: «عماد شرقی، شهروند ۵۶ ساله آمریکایی در تاریخ ۳۰ نوامبر به دادگاهی در تهران احضار شده و بدون محاکمه به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.»

خانواده عماد شرقی، در بیانیه‌ای اعلام کردند که «خانواده شرقی بیش از شش هفته است که از او خبری ندارند.»

پیش از این عماد شرقی، با قرار وثیقه آزاد شده بود اما پاسپورت های ایرانی و آمریکایی او را تحویل نداده بودند.

رسانه های ایرانی گزارش دادند که شرقی در تاریخ، شانزدهم آذر، ششم  دسامبر در استان آذربایجان غربی ایران، در نزدیکی مرز شمالی عراق دستگیر شده و از آن زمان تاکنون در زندان است.

 بجز عماد شرقی، سه شهروند ایرانی-آمریکایی دیگر نیز در ایران زندانی هستند. سیامک نمازی ، که از سال ۲۰۱۵ دستگیر شد و پدر پیرش ، باقر نمازی و همچنین مراد طاهباز، فعال محیط زیست ایرانی-آمریکایی ، که تابعیت بریتانیا را هم دارد.

درگذشت شيده لالمی، روزنامه‌نگار و نویسنده گزارش‌های جریان‌ساز اجتماعی در مطبوعات ایران

شيده لالمی، روزنامه‌نگار، نویسنده گزارش‌های میدانی و تحقیقی و  سردبیر ماهنامه «زنان و زندگی» روز یک‌شنبه درگذشت.

او متولد سال ۱۳۶۰ و دانش‌آموخته روزنامه‌نگاری بود و به تازگی مدرک دکترای روزنامه‌نگاری را دریافت کرده بود.

لالمی هنگام درگذشت دبير اجتماعی روزنامه همشهری بود و نزدیک بیست سال سابقه خبرنگاری و روزنامه‌نگاری داشت. او طی بیش از یک دهه گذشته بر گزارش‌های میدانی و تحقیقی اجتماعی تمرکز داشت که در روزنامه‌ها و نشریات مختلف از جمله روزنامه شهروند منتشر کرد.

از جمله گزارش‌های میدانی و تاثیرگذار او گزارش سال ۹۳ او با عنوان «نان را از هر طرف که بخوانی نان نیست» درباره «خرید نان نسیه در جنوب تهران»، «آب‌فروشان کوچک گورستان» درباره امرار معاش کودکان آب‌فروش آرامستان شهر زنجان از جمله این گزارش‌ها هستند.

 او همچنین از سوی همکارانش به عنوان خالق واژه «گورخواب» معرفی شده است، تیتر گزارشی که سال ۹۵ درباره وضعیت تکان دهنده زندگی  بیش از ۵۰ زن، مرد و کودک  در گورستان نصیرآباد در روزنامه شهروند منتشر شد و واکنش‌های بسیار گسترده‌ای را در پی داشت.

لالمی همچنین بعد از اعتراضات آبان ۹۸  در گزارشی با عنوان « ایران تکان خورد، رسانه نه»، از تحلیل محتوای ۲۰ روزنامه و ۴ خبرگزاری در نحوه پوشش اخبار مرتبط با افزایش قیمت ینزین و اعتراضات در فاصله ۲۵ آبان تا ۵ آذر انجام داد و آن در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران آن را ارائه کرد.

او در این پژوهش نشان داد که از کل مطالبی که رسانه‌های ایران به هنگام اعتراضات آبان منتشر کردند، سهم واقعی صدای مردم معترض فقط «یک درصد» بود و در عوض بیشتر روزنامه‌ها و مطبوعات پیرو محتوای ‏تولیدی چند خبرگزاری‌ و روابط عمومی‌ها بوده‌اند.

شیده لالمی همچنین سردبیر مجله «زنان و زندگی» بود كه در دوره کوتاه انتشارش، گزارش‌های مهمی درباره موقعیت زنان در ایران از جمله خشونت‌های خانگی در آن منتشر شد.

رسانه‌های ایران روز یک‌شنبه دلیل درگذشت شیده لالمی را «گازگرفتگی» اعلام کردند اما از جزییات و دلایل آن خبری منتشر نشده است.

پیکر شیده لالمی، روز یک‌شنبه و ساعتی پس از درگذشت در قطعه ۳۲۶ بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

ورود تجهیزات تخلیه و بارگیری بندری هند به بندر چابهار

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان خبر داد که نخستین تجهیزات استراتژیک تخلیه و بارگیری بندری به ارزش ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار از هند وارد بندر چابهار شده است.

بهروز آقایی افزود که ورود این تجهیزات در راستای تعهدات قراردادی سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیون دلاری شرکت سرمایه‌گذار هندی در چابهار است.

آقایی با بیان اینکه طرف هندی متعهد به تامین و ورود تجهیزات تخلیه و بارگیری بر اساس تعهدات قراردادی بلند مدت است، گفت که تجهیزاتی که وارد می‌شود، برای تجهیز بندر و ارائه خدمات تخلیه و بارگیری کالا در فاز یک طرح توسعه بندر بهشتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نقش بندر چابهار را فرامنطقه‌ای توصیف کرد و گفت که سرمایه گذاری یک کشور مانعی برای مشارکت سایر کشورها در طرح‌های توسعه بندر چابهار نیست.

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان: هر استانی سقف مصرف برق را رعایت نکند بازهم خاموشی اعمال می‌شود

فریدون خودنیا، مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به قطعی برق اعمال شده در این استان، خاموشی‌ها را در جهت «مصرف بهینه» توصیف کرد و گفت: «اگر سقف تعیین شده مصرف برق برای هر استان را رعایت نکنیم به طور حتم در اولین کمبود تولید برق، استان جز خاموشی‌ها قرار می‌گیرد.»

خودنیا افزود که شرکت توانیر یک سهمیه را برای هر استان در نظر گرفته است و اگر شرکت توزیع هر استان بتواند با روش‌هایی که دارد در راستای کاهش مصرف اقدام و ذخیره انرژی را انجام دهد به طور قطع خاموشی به آن تعلق نمی‌گیرد اما در غیر این صورت قطع برق اجرا می‌شود.

او همچنین گفت که با اقداماتی که در راستای «تعدیل روشنایی معابر، کاهش یک ساعت زمان فعالیت ادارات» و موارد مشابه انجام شده است در حال حاضر مشکل آن چنانی در تامین برق مشترکین نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان، همزمان گفت که عمده صنایع بدهکار شرکت توزیع برق هستند، برخی بیشتر و برخی هم کمتر که بیشترین بدهی هم مربوط به شرکت نساجی بروجرد به میزان ۱۲ میلیارد تومان است.

خودنیا تاکید کرد که کارخانه‌های فولاد نیز همه به شرکت برق بدهکارند و بدهی زیادی هم دارند اما به جزییات این بدهی‌ها اشاره نکرد.

در آستانه انتقال قدرت، تعداد سربازان آمریکایی در واشینگتن از مجموع سربازان مستقر در افغانستان، عراق و سوریه بیشتر است

دونالد ترامپ در حالی کاخ سفید را ترک می‌کند که تعداد سربازان آمریکایی که برای حفظ امنیت مراسم سوگند ریاست‌جمهوری جو بایدن، در واشینگتن دی‌سی، پایتخت، مستقر شده‌اند بیشتر از مجموع تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان، عراق و سوریه است.

کریس میلر، سرپرست وزارت دفاع آمریکا، روز جمعه اعلام کرد که ارتش ایالات متحده اکنون دو هزار و ۵۰۰ سرباز در افغانستان و دو هراز و ۵۰۰ سرباز دیگر در عراق دارد . میلر اشاره‌ای به سوریه نکرد، اما بنابر آمار رسمی حدود ۹۰۰ سرباز آمریکایی نیز در سوریه حضور دارند.

با این وصف، تعداد حدود شش هزار سرباز آمریکایی حاضر در سه کشور بحران‌زده خاورمیانه است که در مقایسه با تقریبا ۲۱ هزار سرباز گارد ملی که برای محافظت از مراسم تحلیف جو بایدن رییس‌جمهور منتخب در ۲۰ ژانویه فراخوانده شده‌اند، بسیار اندک محسوب می‌شود.

امارات: برای تمامی شهروندان بالای ۱۶ سال واکسن تهیه شده است 

امارات متحده عربی شرط سنی دریافت واکسن کرونا را دو سال کاهش داد و اعلام کرد برای تمامی شهروندان بالای ۱۶ سال این کشور واکسن تهیه شده است. 

امارات متحده عربی که شامل هفت امارات است، شهروندان و ساکنان بزرگسال خود را به طور رایگان با واکسن کرونا ساخت شرکت سینوفارم چین واکسینه می‌کند.

با این حال، در دبی، افراد می‌توانند بین واکسن کرونا ساخت شرکت‌های فایزر بیون‌تک و واکسن سینوفارم، یکی را انتخاب کنند.

خبرگزاری رویتزر نوشت اکنون مشخص نیست کاهش شرط سنی، در مورد دریافت کدام یک از این واکسن‌ها اعمال می‌شود.

بایدن در اولین روز ریاست جمهوری چند فرمان اجرایی ترامپ را لغو می‌کند

رییس جدید دفتر جو بایدن اعلام کرد رییس جمهور منتخب آمریکا در اولین ساعات پس از ادای سوگند و آغاز دوران ریاست جمهوری‌اش، چند فرمان جنجالی دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا را لغو می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این فرمان‌ها که برای اجرا نیاز به تایید کنگره آمریکا ندارند، برای سرعت بخشیدن به رهبری کشور است.

یکی از این فرمان‌های بایدن، لغو فرمان مهاجرتی ترامپ خواهد بود که مسافرت برخی از کشورهای با اکثریت مسلمان  از جمله ایران به آمریکا را محدود کرده بود.

بازگشت به توافق پاریس درباره تغییرات اقلیمی و اجباری کردن ماسک در اماکن فدرال و سفرهای بین ایالتی از دیگر فرمان‌های بایدن در اولین روز کاری‌اش به عنوان رییس جمهور جدید آمریکا خواهد بود.

او قرار است در اولین روز کار خود در کاخ سفید حدود ده فرمان اجرایی را امضا کند.

واکنش ظریف به وزیر خارجه فرانسه: از بیان حرف‌های پوچ دست بردارید

 

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در واکنش به اظهارات اخیر ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه درباره ایران، او را به حمایت از کسانی که آنان را «جنایتکاران جنگی عربستان سعودی» خواند، متهم کرد.

ظریف روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه در توییتی نوشت: «همکار محترم: شما دوران کاری‌ خود در کابینه را با فروش اسلحه به جنایتکاران جنگی عربستان سعودی آغاز کردید. از بیان حرف‌های پوچ در مورد ایران دست بردارید. این «شما» هستید که منطقه ما را بی‌ثبات می‌کنید. از حمایت از جنایتکارانی که منطقه را تکه تکه کرده‌اند دست بردارید.»

این توییت ظریف در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه فرانسه است که در گفت‌وگو با نشریه ژورنال دو دیمانش، نسبت به افزایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده و گفته است: «ایران در حال ایجاد ظرفیت‌ تسلیحات هسته‌ای است.»

ظریف همچنین روز یکشنبه در توییتی دیگری نوشت: «رهبران سه کشور اروپایی که برای اجرای تعهدات برجام بر اجازه کارگزاران اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا) متکی هستند، هیچ کاری برای حفظ برجام انجام نداده‌اند.»

فرانسه، بریتانیا و آلمان سه کشور اروپایی امضاکننده برجام روز شنبه ۲۷ دی ماه با انتشار بیانیه‌ای به ایران درباره فعالیت‌ برای تولید اورانیوم فلزی به عنوان سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران هشدار دادند و این اقدام را نقض برجام خواندند.

پیشتر آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرده بود که جمهوری اسلامی فعالیت تحقیق و توسعه برای تولید اورانیوم فلزی به عنوان سوخت راکتور تحقیقاتی تهران را آغاز کرده است.

جنگل‌های پارک ملی گلستان آتش گرفت

محمدرضا کنعانی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان، از وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های پارک ملی گلستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، کنعانی روز یکشنبه ۲۸ دی ‌ماه به خبرنگاران گفت این آتش‌سوزی عصر روز شنبه در منطقه «دره شمالی» پارک ملی گلستان گزارش شد.

او از وقوع حریق در سه نقطه این پارک خبر داد و اضافه کرد: «دو حریق به ‌صورت محدودتر در مناطق پایین‌دست و یک حریق نیز به شکل گسترده‌تر به عرض ۱۰۰ متر و طول ۳۰۰ متر، از کف دره به سمت یال روی داد.»

به گفته این مقام محیط زیستی، «آتش در دو نقطه پایین‌دست مهار شد و در نقطه دیگر نیز جلوی گسترش آتش‌سوزی گرفته شد»، اما «از نیمه‌شب با شدت گرفتن وزش باد در منطقه مجددا حریق از کنترل خارج شد.»

کنعانی تاکید کرد: «آتش‌سوزی از نوع کف‌سوز است و در مواردی درختان خشک را نیز درگیر کرده است.»

تاکنون گزارشی از خسارات آتش‌سوزی به حیات‌وحش پارک ملی گلستان گزارش نشده است.

در روزهای اخیر گزارش‌های متعددی درباره آتش‌سوزی در جنگل‌های شمال ایران منتشر شده است.

ناوالنی با وجود احتمال بازداشت، به روسیه بازمی‌گردد

 

الکسی ناوالنی، اصلی‌ترین رهبر مخالفان دولت روسیه، پس از درمان مسمومیت با یک سم اعصاب، روز یکشنبه از آلمان به کشورش بازگردد. 

ناوالنی روز چهارشنبه اعلام کرده بود که قصد دارد با وجود تمام هشدارهای مقامات روسیه مبنی بر احتمال دستگیری‌اش به این کشور بازگردد.

به گزارش رویترز، هواپیمای حامل او از برلین به مقصد مسکو پرواز خواهد کرد. 

روز پنج‌شنبه اداره زندان‌های روسیه اعلام کرد که او احتمالا به محض ورود به فرودگاه بازداشت خواهد شد.

گزارش‌ها در روز یکشنبه حاکی است که فضای فرودگاه ونوکووا روسیه به شدت امنیتی شده است.

ناوالنی که در تابستان گذشته با یک سم اعصاب مسموم شده بود، مسئولیت این مسمومیت را متوجه دولت روسیه دانسته و پوتین را متهم کرده با طرح پرونده‌های قضایی علیه ناوالنی در صدد جلوگیری از بازگشت او به کشورش است.

روسیه نقش داشتن در مسمومیت ناوالنی را رد کرده است.

احتمال تاخیر در صدور مجوز واکسن چینی کرونا در هنگ‌کنگ

 

هنگ‌کنگ به دلیل در اختیار نداشتن اطلاعات کافی درباره نتایج آزمایش‌های بالینی واکسن کرونا ساخت شرکت سینواک چین، احتمالا صدور مجوز برای این واکسن را به تاخیر می‌اندازد.

به گزارش فایننشال تایمز، در حالی که چین قصد دارد واکسن کرونا ساخت شرکت سینواک را در سراسر جهان به فروش برساند، نگرانی‌ها درباره شفافیت نتایج آزمایش‌های بالینی این واکسن افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، هرگونه تردید درباره واکسن سینوواک، تنش‌های سیاسی در هنگ‌کنگ درباره سیاست واکسیناسیون رایگان کرونا از سوی دستگاه اجرایی این منطقه را افزایش می‌دهد.

کری لم، رییس اجرای هنگ‌کنگ برای متقاعد کردن بسیاری از شهروندان در زمینه استفاده از واکسن ساخت چین دچار مشکل است.

او پیشتر اعلام کرده بود واکسن‌های ساخت سینوواک در ماه ژانویه به هنگ‌کنگ خواهد رسید و تزریق آنها به افراد آسیب‌پذیر آغاز خواهد شد، اما یک مقام مسئول در حوزه واکسن روز جمعه اعلام کرد بعید است که استفاده از این واکسن در این ماه در هنگ کنگ به تصویب برسد.

سینوواک به این دلیل مورد انتقاد قرار گرفته که به اندازه کافی اطلاعات اساسی برای توضیح نتایج موقت متفاوت آزمایش‌های فاز سوم این واکسن را منتشر نکرده است.

میزان کارایی آزمایش‌های بالینی این واکسن در برزیل حدود ۵۰/۴ درصد اعلام شده که دقیقا کمی بیشتر از میزان کارایی ۵۰ درصد مورد نظر سازمان بهداشت جهانی است. همچنین این میزان بسیار کمتر از آن چیزی است که در ابتدا اعلام شد.

ابهام درباره میزان‌های متفاوت اعلام شده درباره کارایی واکسن چینی کرونا، موجب شده که کشورهایی چون مالزی و سنگاپور که برای خرید این واکسن با دولت چین در حال مذاکره هستند، به شهروندان خود اطمینان دهند که بررسی‌ها درباره این واکسن را افزایش می‌دهند.

یک کشتی باری روسیه در سواحل ترکیه غرق شد

 

استاندار بارتین، در شمال ترکیه از غرق ‌شدن یک کشتی باری روسیه در سواحل این استان در دریای سیاه خبر داد.

سینان گونر، استاندار بارتین روز یکشنبه ۲۸ دی ماه  به رسانه‌های ترکیه گفت عملیات نیروهای امداد برای نجات نجات ۱۵ خدمه این کشتی در حال انجام است.

هنوز گزارشی از تلفات احتمالی این حادثه گزارش نشده و علت غرق شدن این کشتی نیز مشخص نیست.

استاندار بارتین گفت که خدمه‌های کشتی باری روسیه در سه قایق نجات گیر کرده‌اند و گزارشی در این لحظه درباره غرق شدن این قایق‌های نجات موجود نیست.

او اضافه کرد شرایط آب و هوایی نامناسب است و به همین دلیل عملیات امداد سخت‌تر می‌شود، با این حال، نیروهای امداد به دریا اعزام شده‌اند.

دو سال پیش، شش ملوان در حادثه غرق شدن یک کشتی باری با پرچم پاناما در سواحل ترکیه در دریای سیاه کشته شدند.

روحانی: راهپیمایی ۲۲ بهمن به صورت موتوری و خودرویی برگزار شود

 

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران،‌ می‌گوید راهپیمایی «مراسم ۲۲ بهمن» باید به صورت خودرویی و موتوری برگزار شود.

روحانی روز شنبه ۲۷ دی‌ماه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «بازگشایی‌ها به ویژه در مسائل فرهنگی و مذهبی می‌تواند انجام گیرد به شرط اینکه ۱۰۰ درصد دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود.»

او در زمینه راهپیمایی روز ۲۲ بهمن‌ماه اشاره کرد: «به دلیل شرایط خاصی که داریم این مراسم امسال باید عمدتا به صورت نمادین خودرویی و موتوری برگزار شود تا هم برگزاری مراسم را داشته باشیم و هم به گونه‌ای نباشد که مشکلی برای مردم اتفاق بیفتد.»

رییس‌جمهور در ارتباط با زمان آغاز واکسیناسیون کرونا گفت: «همه تلاش ما این است که واکسیناسیون با اولویت کادر درمانی و افراد دارای شرایط پرخطر در همین ماه‌های باقیمانده در سال ۹۹ آغاز شود.»

آتش‌سوزی در ۵۶ هکتار از جنگل‌های گیلان طی سه روز گذشته 

 

حامد اختری، مدیرکل منابع طبیعی گیلان، اعلام کرد طی ۷۲ ساعت گذشته ۵۶ هکتار از عرصه‌های جنگلی این استان درگیر آتش‌سوزی بوده است.

اختری روز یکشنبه به ایسنا گفت در این مدت «۶۱ فقره آتش سوزی در سطح جنگل های استان گیلان به وقوع پیوسته است.»

او ادامه داد: «آسیب جدی به تنه های درختان موجود در جنگل ها و تاج آنها وارد نشده و تنها شاهد سوختن درختان افتاده و شکسته و کنده ها و لاش برگ ها بودیم.»

این مقام استانی علت اصلی وقوع این آتش‌سوزی‌ها را «وزش باد گرم» اعلام کرد و گفت: «در شرایط وزش بادهای گرم شدید استفاده از بالگرد اطفا کاربرد خاصی ندارد، پرواز بالگرد اجازه خالی کردن آب در نقاط موثر آتش را نمی دهد.»

در روزهای اخیر گزارش‌هایی نیز از وقوع آتش‌سوزی در دیگر استان‌های شمالی گلستان و مازندران منتشر شده است.

همچنین دادستان اردبیل صبح یک‌شنبه از ادامه آتش‌سوزی در جنگل‌های مرزی ایران و جمهوری آذربایجان خبر داد و گفت که بخش عمده آتش‌سوزی در خاک آذربایجان است اما بخشی از جنگل‌ها در خاک ایران نیز دچار حریق شده است.

نماینده مجلس: آلودگی امروز کلانشهرها نتیجه کوتاهی دستگاه‌های دولتی است

 

علی حدادی، سخنگوی کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس، می‌گوید آلودگی هوای کلانشهرها نتیجه «کوتاهی و کارشکنی» دستگاه‌های دولتی در سال‌های گذشته است.

حدادی روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه در همین زمینه به خبرگزاری ایسنا گفت: «نقش و سهم دولت در تولید آلودگی هوا بسیار قابل توجه‌تر و بیشتر از مردم است. متاسفانه در طول سالیان گذشته دولت و به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست به وظایف خود آن‌طور که باید و شاید در این حوزه عمل نکرده و نظارت جدی‌ نداشته‌اند.»

این نماینده مجلس افزود «کوتاهی» دستگاه‌های مسئول موجب شده از نظر اقتصادی و سلامت برای مردم مشکل ایجاد شود.

حدادی در زمینه وظایف دولت و سازمان حفاظت محیط زیست به «ارتقای کیفیت سوخت»، «تولید خودروهای استاندارد»، «از رده خارج کردن خودروهای فرسوده»، «توسعه فضای سبز» و «گسترش  سیستم حمل و نقل عمومی» اشاره کرد.

او گفت: «وضعیت امروز آلودگی هوا نتیجه کارشکنی در طول سالیان گذشته است.»

عضو کمیسیون داخلی و شوراها اضافه کرد: «اگر در طول شش سال گذشته هر یک از دستگاه‌ها به وظایف قانونی که برای آنان در بحث کنترل آلودگی هوا تعریف شده است، عمل می‌کردند با این وضعیت در کلانشهرها مواجه نمی‌شدیم.»

مشاهده پرواز بمب‌افکن‌های بی-۵۲ آمریکا در آسمان اسرائیل به سمت خلیج فارس

 

رسانه‌های اسرائیل از مشاهده پرواز دو بمب‌افکن غول‌پیکر بی-۵۲ آمریکا بر فراز آسمان این کشور و به سوی خلیج فارس خبر می‌دهند.

روزنامه جروزالم‌پست به نقل از پایگاه خبری «وای‌نت» نوشت دو فروند بمب‌افکن بی-۵۲ ایالات متحده بامداد روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه در حالی که بر فراز آسمان اسرائیل به سمت خلیج فارس در حال پرواز بودند، مشاهده شده‌اند.

بر اساس این گزارش، این پنجمین پرواز بمب‌افکن‌های آمریکا در منطقه به شمار می‌رود. 

پیش از این در آستانه سالگرد مرگ قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس،‌ و همزمان با افزایش تحرکات نظامی در منطقه نیز بمب‌افکن‌های غول‌پیکر آمریکا به پرواز در  آسمان خلیج فارس پرداخته بودند.

مقام‌های آمریکا هدف از این اقدام را اعلام آمادگی در زمینه پاسخ به حمله احتمالی ایران به اهداف متحد و منافع این کشور در منطقه و همچنین «نمایش قدرت» در زمینه بازدارندگی در آسمان خلیج فارس عنوان کرده بودند.

فرانک مک‌کنزی، رییس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (‌سنتکام)، می‌گوید این کشور آماده رویارویی با هر تهدید احتمالی از سوی دشمنانش است.